Youzify 2.1.8 - en to ja_JP translation catalogue (299 entries)

en: %1$s posted an update in the group %2$s
ja_JP: グループ%2$sに%1$sの投稿アップデータがあります

en: %1s posted
ja_JP: %1sの投稿

en: %1s wrote a new post
ja_JP: %1s が新しい投稿を書きました

en: %d more users liked your post
ja_JP: %d以上のユーザーがあなたの投稿を気に入っています

en: %s liked your post
ja_JP: あなたの投稿に%sいいねがあります

en: &mdash; Everything &mdash;
ja_JP: &mdash; すべて &mdash;

en: Accept
ja_JP: 承認

en: Account
ja_JP: アカウント

en: Account ID
ja_JP: アカウントID

en: Account Privacy
ja_JP: アカウントプライバシー

en: Account Settings
ja_JP: アカウントの設定

en: Action
ja_JP: アクション

en: Actions
ja_JP: アクション

en: Add Link Title
ja_JP: リンクのタイトルを追加

en: Address
ja_JP: アドレス

en: Administrators
ja_JP: 管理者

en: All Groups %s
ja_JP: すべてのグループ %s

en: All Members %s
ja_JP: すべてのメンバー %s

en: All group members
ja_JP: すべてのグループメンバー

en: Alphabetical
ja_JP: アルファベット順

en: Any site member can join this group.
ja_JP: このグループにはすべての人が参加できます。

en: Audio
ja_JP: 音楽

en: Back to Previous Step
ja_JP: 前のステップに戻る

en: Brief Link Description
ja_JP: 簡単なリンクの説明

en: Cancel Request
ja_JP: リクエストキャンセル

en: Changed their profile cover
ja_JP: プロフィールカバーが変更されました

en: City
ja_JP: 都市

en: Clear
ja_JP: クリア

en: Comment
ja_JP: コメント

en: Comments
ja_JP: コメント

en: Comments (optional)
ja_JP: コメント(オプション)

en: Contact Info
ja_JP: コンタクト情報

en: Country
ja_JP: 国

en: Cover Image
ja_JP: カバー写真

en: Create Group and Continue
ja_JP: グループを作って続ける

en: Crop Profile Photo
ja_JP: プロフィール写真を切り抜き

en: Current Color
ja_JP: 現在の色

en: Current Password
ja_JP: 現在のパスワード

en: Data Export
ja_JP: データエクスポート

en: Date Received
ja_JP: 受け取った日付

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Delete %s tab
ja_JP: %s タブの削除

en: Delete Account
ja_JP: アカウントの削除

en: Delete Group
ja_JP: グループ削除

en: Delete Group Profile Photo
ja_JP: グループプロフィール写真の削除

en: Delete Message
ja_JP: メッセージ削除

en: Demote to Member
ja_JP: メンバーを降格

en: Description
ja_JP: 概要

en: Display Name
ja_JP: 名前の表示

en: Downloads
ja_JP: ダウンロード

en: E-mail Address
ja_JP: Eメールアドレス

en: Email me when a member mentions me in a post
ja_JP: 投稿で自分がメンバーにメンションされたらメールを送る

en: Email me when a member replies to a post or comment I have posted
ja_JP: 自分が投稿した投稿やコメントにリプライがついたらメールを送る

en: Email me when a member sends me a friendship request
ja_JP: 友達申請が来たらメールを送る

en: Email me when a member sends me a new message
ja_JP: 新しいメッセージが来たらメールを送る

en: Empty Topic Tags
ja_JP: トピックタグは空です

en: Enable Group Posts
ja_JP: グループの投稿を有効にする

en: Enable User Comments
ja_JP: コメントを有効にする

en: Enter your city
ja_JP: 都市を入力してください

en: Enter your country
ja_JP: 町を入力してください

en: Enter your first name
ja_JP: 名前を入力してください

en: Enter your last name
ja_JP: 姓を入力してください

en: File
ja_JP: ファイル

en: Finish
ja_JP: 完了

en: First Name
ja_JP: 名前

en: Follows
ja_JP: フォロー

en: Forum Sidebar
ja_JP: グループのサイドバー

en: Forums
ja_JP: グループ

en: Friendship Accepted
ja_JP: 友達が承認されました

en: Friendship Accepted Notifications
ja_JP: 友達許可通知

en: Friendship Requested Notifications
ja_JP: 友達申請通知

en: Friendship Requests
ja_JP: 友達申請

en: Friendship Requests %s
ja_JP: 友達申請 %s

en: General Settings
ja_JP: 一般設定

en: Got it!
ja_JP: 了解!

en: Group Created
ja_JP: グループが作成されました

en: Group Description (required)
ja_JP: グループ概要(必須)

en: Group Details
ja_JP: グループ詳細

en: Group Invitations
ja_JP: グループへ招待

en: Group Invites
ja_JP: グループの招待

en: Group Joined
ja_JP: グループに参加されました

en: Group Name (required)
ja_JP: グループの名前(必須)

en: Group RSS
ja_JP: グループRSS

en: Group Settings
ja_JP: グループの設定

en: Group Suggestions
ja_JP: おすすめのグループ

en: Group Types
ja_JP: グループの種類

en: Group admins and mods only
ja_JP: グループ管理者と編集者のみ

en: Group admins only
ja_JP: グループ管理者のみ

en: Group content and activity will be visible to any site member.
ja_JP: グループの内容とアクティビティはサイトのすべてのメンバーが閲覧できます。

en: Group content and activity will only be visible to members of the group.
ja_JP: グループの内容とアクティビティはこのグループのメンバーだけ見ることができます。

[ctx: Group member count]
en: %d member | %d members
ja_JP[0]: %d メンバー

en: Groups
ja_JP: グループ

en: Hidden Replies
ja_JP: 返信を隠す

en: Hidden Topics
ja_JP: トピックを隠す

en: Hide Widget
ja_JP: ウィジェット非表示

en: I understand the consequences of deleting this group.
ja_JP: このグループの削除について了解しました。

en: Info
ja_JP: 情報

en: Invite Your friends
ja_JP: 友達を招待する

en: Keep in touch
ja_JP: 連絡を取り合う

en: Kick &amp; Ban
ja_JP: キック &amp; 禁止

en: Last Active
ja_JP: 最近のアクティブ

en: Last Name
ja_JP: 姓

en: Like
ja_JP: いいね

en: Likes
ja_JP: いいね

en: Link
ja_JP: リンク

en: Load More Posts
ja_JP: 投稿を読み込む

en: Logged-in Users
ja_JP: ログインしているユーザー

en: Login
ja_JP: ログイン

en: Login Page Settings
ja_JP: ログインページ設定

en: Logout
ja_JP: ログアウト

en: Members
ja_JP: メンバー

en: Membership Settings
ja_JP: 会員メンバーの設定

en: Mentions
ja_JP: メンション

en: Mentions Notifications
ja_JP: メンション通知

en: Message
ja_JP: メッセージ

en: Messages
ja_JP: メッセージ

en: Messages %s
ja_JP: メッセージ %s

en: Messages Notifications
ja_JP: メッセージ通知

en: Messages inbox
ja_JP: メッセージ箱

en: Moderators
ja_JP: モデレーター

en: Moderators Number:
ja_JP: モデレーターメンバー:

en: My Favorites %s
ja_JP: お気に入り %s

en: My Friends %s
ja_JP: 友達 %s

en: My Groups %s
ja_JP: グループ %s

en: Name (required):
ja_JP: 名前 (要):

en: New Cover
ja_JP: 新しいカバー

en: New Password
ja_JP: 新しいパスワード

en: Newest Registered
ja_JP: 新しい登録

en: Newly Created
ja_JP: 最近作成されたもの

en: Next Step
ja_JP: 次のステップ

en: Nice Name
ja_JP: ナイスネーム

en: Nickname
ja_JP: ニックネーム

en: No attachment was uploaded.
ja_JP: 添付がなにもアップロードされませんでした.

en: No group administrators were found.
ja_JP: グループ管理者が見つかりませんでした.

en: No group members were found.
ja_JP: グループのメンバーが見つかりません。

en: No group moderators were found.
ja_JP: グループモデレーターが見つかりませんでした.

en: No members were found.
ja_JP: メンバーが見つかりませんでした。

en: Notice
ja_JP: 通知

en: Notification
ja_JP: 通知

en: Notifications
ja_JP: 通知

en: Notifications %s
ja_JP: 通知 %s

en: Notifications Settings
ja_JP: 通知設定

en: Notify group members of these changes via email
ja_JP: メールで変更をメンバーに知らせる

en: Only users who are invited can join the group.
ja_JP: このグループに招待されたメンバーだけになります。

en: Only users who request membership and are accepted can join the group.
ja_JP: リクエストメンバーとグループに参加が許可されたユーザーだけになります。

en: Oops!
ja_JP: おっと!

en: Overview
ja_JP: 概要

en: Pages Background
ja_JP: ページの背景

en: Pages Settings
ja_JP: ページの設定

en: People You May Know
ja_JP: 知り合いかも

en: Photo
ja_JP: 写真

en: Portfolio
ja_JP: ポートフォリオ

en: Post
ja_JP: 投稿

en: Post ID
ja_JP: 投稿ID

en: Post Type
ja_JP: 投稿タイプ

en: Posted a new audio file
ja_JP: 新しい音楽が投稿されました

en: Posted a new link
ja_JP: 新しいリンクが投稿されました

en: Posted a new photo
ja_JP: 新しい写真が投稿されました

en: Posted a new quote
ja_JP: 新しい座右の銘が投稿されました

en: Posted a new slideshow
ja_JP: 新しいスライドショーが投稿されました

en: Posted a new video
ja_JP: 新しい動画が投稿されました

en: Privacy Options
ja_JP: プライバシーオプション

en: Private Account
ja_JP: プライベートアカウント

en: Profile Cover
ja_JP: プロフィールカバー

en: Profile Info
ja_JP: プロフィール情報

en: Profile Picture
ja_JP: プロフィール写真

en: Profile Settings
ja_JP: プロフィールの設定

en: Profile Widgets Data
ja_JP: プロフィールウィジェットデータ

en: Project
ja_JP: プロジェクト

en: Promote to Admin
ja_JP: 管理者に昇格

en: Promote to Mod
ja_JP: モデレーターに昇格

en: Public Group
ja_JP: 公開グループ

en: Quote
ja_JP: 座右の銘

en: Read More
ja_JP: もっと読む

en: Registered Users
ja_JP: 登録ユーザー

en: Reject
ja_JP: 拒否

en: Remove Ban
ja_JP: 禁止を削除

en: Remove Invite
ja_JP: 招待を削除

en: Remove from group
ja_JP: グループから削除する

en: Replies
ja_JP: 返信

en: Replies Notifications
ja_JP: リプライ通知

en: Reply
ja_JP: 返信

en: Reply To: %s
ja_JP: %sに返信

en: Request Comment
ja_JP: リクエストコメント

en: Reset your account password
ja_JP: パスワードをリセットする

en: Reviews
ja_JP: レビュー

en: Save %1s
ja_JP: 保存 %1s

en: Save Changes
ja_JP: 変更を保存

en: Save address
ja_JP: アドレスの保存

en: Search
ja_JP: 検索

en: Select Color
ja_JP: 色を選ぶ

en: Select an image
ja_JP: 写真を選ぶ

en: Select friends to invite.
ja_JP: 招待する友達を選ぶ.

en: Select the types this group should be a part of.
ja_JP: このグループの種類を選んでください。

en: Select this notification
ja_JP: この通知を選択

en: Send
ja_JP: 送信

en: Send Message
ja_JP: メッセージ送信

en: Send Request
ja_JP: リクエストを送る

en: Send To ( Username or Friend's Name )
ja_JP: 送り先 (ユーザー名または友達名)

en: Sent Invites
ja_JP: 招待を送りました

en: Sent Messages
ja_JP: 送信済みメッセージ

en: Services
ja_JP: サービス

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Show All Badges
ja_JP: すべてのバッヂを表示する

en: Show All Badges ( %s )
ja_JP: すべてのバッヂを表示する ( %s )

en: Show All Friends
ja_JP: すべての友達を表示

en: Show All Friends ( %s )
ja_JP: すべての友達を表示 ( %s )

en: Show All Groups ( %s )
ja_JP: すべてのグループを表示 ( %s )

en: Show All Notifications ( %s )
ja_JP: すべての通知を表示する ( %s )

en: Show Buttons
ja_JP: ボタンの表示

en: Show Widget
ja_JP: ウィジェット表示

en: Show:
ja_JP: 表示選択:

en: Skills
ja_JP: 特技

en: Slideshow
ja_JP: スライドショー

en: Social Networks
ja_JP: SNS

en: Sorry, no comments found !
ja_JP: すみません、コメントが見つかりませんでした !

en: Sorry, no messages were found.
ja_JP: すみません、メッセージが見つかりませんでした.

en: Sorry, no notices were found.
ja_JP: すみません、通知が見つかりませんでした.

en: Sorry, there was no activity found. Please try a different filter.
ja_JP: すみません、アクティビティが見つかりませんでした。違うフィルターをお試しください。

en: Star
ja_JP: スター

en: Status
ja_JP: ステータス

en: Subject
ja_JP: 題名

en: Submit
ja_JP: 送信

en: The Cover Image will be used to customize the header of your group.
ja_JP: このカバー画像はグループのヘッダーに使用されます。

en: There are no pending membership requests.
ja_JP: 保留中のメンバーリクエストはありません。

en: There was a problem posting your update. Please try again.
ja_JP: アップデートに問題がありました。再度やり直してください.

en: There was an error when posting your update. Please try again.
ja_JP: アップデート中にエラーがありました。再度やり直してください.

en: There were no groups found.
ja_JP: グループが見つかりません。

en: This field can be seen by %s
ja_JP: このフィールドは%sに見られます.

en: This group will be listed in the groups directory and in search results.
ja_JP: このグループはグループディレクトリと検索結果に表示されます。

en: This group will not be listed in the groups directory or search results.
ja_JP: このグループはグループディレクトリや検索結果に表示されません。

en: This is a hidden group
ja_JP: これは隠しグループです

en: This is a notice to all users.
ja_JP: これはすべてのユーザーへの通知です.

en: This is a private group
ja_JP: このグループは非公開グループです

en: This is a public group
ja_JP: これは公開グループです

en: This user is a spammer.
ja_JP: このユーザーはスパムです.

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Title:
ja_JP: タイトル:

en: Topic Tags
ja_JP: トピックタグ

en: Topics
ja_JP: トピック

en: Unfriend
ja_JP: 友達にしない

en: Update Posted!
ja_JP: 投稿が更新されました!

en: Upload Image
ja_JP: 写真をアップロード

en: Upload an image to use as a profile photo for this group. The image will be shown on the main group page, and in search results.
ja_JP: このグループのプロフィールフォトをアップロードしてください。この画像はメイングループページ、検索結果に表示されます。

en: Uploaded a new file
ja_JP: 新しいファイルが投稿されました

en: Use an existing topic in this forum:
ja_JP: このグループにあるトピックを使う:

en: User
ja_JP: ユーザー

en: User About me Widget
ja_JP: 自分についてのウィジェット

en: User ID
ja_JP: ユーザーID

en: User Information
ja_JP: ユーザー情報

en: User Instagram
ja_JP: インスタグラム

en: User Login
ja_JP: ユーザーログイン

en: User Post Widget
ja_JP: 投稿ウィジェット

en: User Quote Widget
ja_JP: 座右の銘ウィジェット

en: User Registration Date
ja_JP: ユーザー登録日

en: User Video Widget
ja_JP: 動画ウィジェット

en: Video
ja_JP: 動画

en: View All
ja_JP: すべてを見る

en: View Comment
ja_JP: コメントを表示

en: View Conversation
ja_JP: 会話を見る

en: View Message
ja_JP: メッセージを見る

en: WARNING: Deleting this group will completely remove ALL content associated with it. There is no way back, please be careful with this option.
ja_JP: 注意：このグループを削除するとすべての関連するコンテンツが削除されます。戻すことができませんのでご注意ください.

en: Website:
ja_JP: ウェブサイト:

en: What's new in %s, %s?
ja_JP: 今何してる？%s, %sさん?

en: What's new, %s?
ja_JP: 今何してる？%s？

en: Which members of this group are allowed to invite others?
ja_JP: どのメンバーをこのグループに招待できるようにしますか?

en: Widget Layout
ja_JP: ウィジェット配置

en: Widgets Settings
ja_JP: ウィジェット設定

en: Write a Comment ...
ja_JP: コメントはこちらから..

en: Write a reply ...
ja_JP: 返信はこちらから...

en: You are alone in this conversation.
ja_JP: この会話にはあなた一人です。

en: You are requesting to become a member of the group '%s'.
ja_JP: あなたは グループ "%s"のメンバーになることをリクエストします.

en: You are using the same page more than once.
ja_JP: 1つ以上の同じページがあります.

en: You cannot create new topics.
ja_JP: 新しいトピックを作成できません。

en: You have no pending friendship requests.
ja_JP: 保留中の友達リクエストはありません.

en: You must be logged in to create new topics.
ja_JP: 新しいトピックを作るためにログインが必要です。

en: Your password has been changed. You can sign into your account now.
ja_JP: パスワードが変更されました、アカウントにサインインできます.

en: Youzify - Extensions
ja_JP: 拡張

en: Youzify - Friend Suggestions
ja_JP: Youzify - おすすめの友達

en: Youzify - General Settings
ja_JP: Youzify - 一般設定

en: Youzify - Group Administrators
ja_JP: Youzify - グループ管理者

en: Youzify - Group Description
ja_JP: Youzify - グループ内容

en: Youzify - Group Moderators
ja_JP: Youzify - グループ運営者

en: Youzify - Group RSS
ja_JP: Youzify - グループのRSS

en: Youzify - Group Suggestions
ja_JP: Youzify - おすすめのグループ

en: Youzify - Login
ja_JP: Youzify - ログイン

en: Youzify - Members Activity RSS
ja_JP: Youzify - メンバーのアクティビティRSS

en: Youzify - Membership Settings
ja_JP: Youzify - 会員メンバーの設定

en: Youzify - My Account
ja_JP: Youzify - マイアカウント

en: Youzify - Notifications
ja_JP: Youzify - 通知

en: Youzify - Post Author
ja_JP: Youzify - 投稿者

en: Youzify - Profile Settings
ja_JP: Youzify - プロフィール設定

en: Youzify - Register
ja_JP: Youzify - 入党(登録)

en: Youzify - Reset Password
ja_JP: Youzify - パスワードをリセット

en: Youzify - Verified Users
ja_JP: Youzify - 認証されたユーザー

en: Youzify - Widgets Settings
ja_JP: Youzify - ウィジェット設定

en: banned
ja_JP: 禁止

en: info
ja_JP: インフォ

en: liked this
ja_JP: いいね
