WP Photo Album Plus 2.4.2 - en to ja_JP translation catalogue (357 entries)

en: - all -separate- albums -
ja_JP: - アルバムのうち - セパレート - 全て -

en: - all albums -
ja_JP: - 全アルバム -

en: - all albums except -separate-
ja_JP: - アルバムのうち - セパレート - 以外全て -

en: --- The same post or page ---
ja_JP: --- 同一記事またはページ ---

en: --- default ---
ja_JP: --- デフォルト ---

en: --- none ---
ja_JP: --- なし ---

en: --- none --- used.
ja_JP: --- なし --- 使用。

en: --- off ---
ja_JP: --- オフ ---

en: --- random ---
ja_JP: --- ランダム ---

en: --- separate ---
ja_JP: --- セパレート---

en: <br/>Closing zip.
ja_JP: <br />zipファイルを閉じています。

en: <br/>Deleting temp files.
ja_JP: <br />一時ファイルの削除中。

en: <br/>Done export albums.
ja_JP: <br />アルバムのエクスポート終了。

en: <br/>Done!
ja_JP: <br />終了！

en: <br/>Processing album
ja_JP: <br />アルバムの処理中

en: A text string may contain valid html.
ja_JP: テキストにはHTMLが使えます。

en: About and credits
ja_JP: クレジットについて

en: Activate the plugin in WP Admin -> Plugins.
ja_JP: 管理画面のプラグインで、このプラグインを有効にする。

en: Added.
ja_JP: 追加しました。

en: Album #
ja_JP: アルバム #

en: Album Deleted.
ja_JP: アルバムを削除しました。

en: Album number:
ja_JP: アルバム番号:

en: Album page size.
ja_JP: アルバムのページサイズ。

en: Album:
ja_JP: アルバム:

en: Albums created.
ja_JP: アルバムを作成しました。

en: An image will be scaled automatically if you set the navigation font size.
ja_JP: ナビゲーションのフォントサイズを設定すれば、画像は自動的にサイズ調整されます。

en: And to display the <b>slideshow</b> it would be:
ja_JP: <b>スライドショー</b>を表示するなら:

en: Are you sure you want to copy this photo?
ja_JP: 本当にこの写真をコピーしますか？

en: Are you sure you want to delete this album?
ja_JP: 本当にこのアルバムを削除しますか？

en: Are you sure you want to delete this photo?
ja_JP: 本当にこの写真を削除しますか？

en: Automatically add paragraphs
ja_JP: 自動改行する

en: Cancel
ja_JP: 取消

en: Cannot write to file %s.
ja_JP: %s ファイルに書き込めません。

en: Change every
ja_JP: 変更。毎

en: Changes Saved
ja_JP: 変更を保存しました

en: Changes Saved. Don't forget to activate the widget!
ja_JP: 変更を保存しました。ウィジェットを有効にしてください！

en: Changing the coverphoto size may result in all thumbnails being regenerated. this may take a while.
ja_JP: カバーフォトサイズを変更すると、全てのサムネイルを再生成することになります。再生成には時間のかかる場合があります。

en: Changing the thumbnail size may result in all thumbnails being regenerated. this may take a while.
ja_JP: サムネイルサイズを変更すると、全てのサムネイルを再生成することになります。再生成には時間のかかる場合があります。

en: Check this box to use mouseover effect on cover images.
ja_JP: ここをチェックすると、カバー画像にマウスオーバーした時にエフェクトを実行します。

en: Check this box to use mouseover effect on thumbnail images.
ja_JP: ここをチェックすると、サムネイル画像にマウスオーバーした時にエフェクトを実行します。

en: Column width.
ja_JP: カラム幅。

en: Copy photo to
ja_JP: 写真のコピー先:

en: Could not clear ratings
ja_JP: 投票をクリアできません

en: Could not create album.
ja_JP: アルバムが作成できません。

en: Could not create the wppa directory.
ja_JP: 「wppa」ディレクトリは作成できませんでした。

en: Could not create the wppa thumbs directory.
ja_JP: 「wppa/thumbs」ディレクトリは作成できませんでした。

en: Could not open album output file.
ja_JP: アルバムの出力ファイルが開けません。

en: Could not open photo output file.
ja_JP: 写真の出力ファイルが開けません。

en: Could not read album data.
ja_JP: アルバムデータが読めません。

en: Could not read photo data.
ja_JP: 写真データが読めません。

en: Cover Photo:
ja_JP: カバーフォト:

en: Cover photo size.
ja_JP: カバーフォトのサイズ。

en: Create a new WP Page, name it something like "Photo Gallery" and put in the content:
ja_JP: 新しいページを作成し、「フォトギャラリー」などの名前にし、コンテンツには次のように記載します:

en: Create a page like you normally would in WordPress, using the "Default Template". In my example, give it the page title of "Photo Gallery". In the Page Content section add the following code:
ja_JP: 「デフォルトテンプレート」のままいつも通りにページをつくります。ここでは例として、ページのタイトルを「フォトギャラリー」とします。ページのコンテンツには次のコードを入力します:

en: Creating a Photo Album Page or a Post with photos - Advanced
ja_JP: フォトアルバム用のページや投稿の作成 - 上級編

en: Database revision:
ja_JP: データベースのリビジョン:

en: Default album for import:
ja_JP: インポート用デフォルトアルバム:

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Delete Album
ja_JP: アルバムの削除

en: Delete after successful extraction.
ja_JP: 抽出に成功したら削除する:

en: Delete photo
ja_JP: 写真の削除

en: Description
ja_JP: 説明

en: Description:
ja_JP: 説明:

en: Display method:
ja_JP: 表示方法:

en: Done processing files.
ja_JP: ファイルの処理が完了しました。

en: ERROR: Resized or copied image could not be created.
ja_JP: 【エラー】サイズを調整したか、または、コピーした画像を作成できませんでした。

en: ERROR: Unknown file or album.
ja_JP: 【エラー】不明なファイルまたはアルバムです。

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Edit Album Information
ja_JP: アルバム情報の編集

en: Enter / modify the description for this album.
ja_JP: このアルバムの説明の入力／編集

en: Enter percentage of opacity. 100% is opaque, 0% is transparant
ja_JP: 不透明度を入力してください。100%で不透明、0%で透明

en: Enter the largest size in pixels as how you want your photos to be displayed.
ja_JP: 表示する写真の最大サイズをピクセルで入力してください。

en: Enter the maximum number of album covers per page. A value of 0 indicates no pagination.
ja_JP: １ページあたりのカバー最大数を入力してください。0 にするとページ付けを行いません。

en: Enter the maximum number of rated photos in the TopTen widget.
ja_JP: トップ10ウィジェットに表示する写真の最大数を入力してください。

en: Enter the maximum number of thumbnail images per page. A value of 0 indicates no pagination.
ja_JP: １ページあたりのサムネイル最大数を入力してください。0 にするとページ付けを行いません。

en: Enter the size for the mini photos in the TopTen widget.
ja_JP: トップ10ウィジェットに表示するミニ写真のサイズを入力してください。

en: Enter the title and the url. Do'nt forget the HTTP://
ja_JP: タイトルとURlを入力してください。HTTP://をお忘れなく

en: Enter the width of the main column in your theme's display area.
ja_JP: 使用テーマの表示エリアのメインカラムの幅を入力してください。

en: Enter valid CSS colors for even numbered backgrounds and borders of album covers and thumbnail displays 'As covers'.
ja_JP: 'カバー'として表示されるアルバムカバーやサムネイルの偶数番目の背景とボーダーのCSS色を入力してください。

en: Enter valid CSS colors for navigation backgrounds and borders.
ja_JP: ナビゲーションの背景とボーダーのCSS色を入力してください。

en: Enter valid CSS colors for odd numbered backgrounds and borders of album covers and thumbnail displays 'As covers'.
ja_JP: 'カバー'として表示されるアルバムカバーやサムネイルの奇数番目の背景とボーダーのCSS色を入力してください。

en: Enter/modify the title for the widget. This is a default and can be overriden at widget activation.
ja_JP: ウィジェットのタイトルを入力／変更してください。入力値はデフォルトとしてウィジェット有効時に適用されます。

en: Entries:
ja_JP: エントリ:

en: Error inserting photo
ja_JP: 写真の挿入中にエラー:

en: Error: unexpected fgets() fail in wppa_get_meta_data().
ja_JP: エラー: wppa_get_meta_data() で fgets() が予期せず失敗しました。

en: Explanation:
ja_JP: 説明:

en: Export
ja_JP: エクスポート

en: Export Photos
ja_JP: 写真のエクスポート

en: Export photos from album <span style="font-size:12px;">(Including Album information)</span>:
ja_JP: アルバムからの写真のエクスポート <span style="font-size:12px;">(アルバム情報を含む)</span>:

en: Exporting...<br/>
ja_JP: エクスポート中... <br />

en: Facts to remember
ja_JP: まとめ

en: Failed to extract
ja_JP: 抽出失敗

en: Features:
ja_JP: 機能:

en: Fixed photo
ja_JP: 決まった写真

en: For hot fixes check the <a href="http://plugins.trac.wordpress.org/log/wp-photo-album-plus/">development log</a> for this plugin.
ja_JP: 最新の修正版については、<a href="http://plugins.trac.wordpress.org/log/wp-photo-album-plus/">開発の記録</a>を見てみてください。

en: For more information on creating custom page templates, click
ja_JP: カスタムページテンプレートの作成についてより詳しい情報を知りたければ、

en: Full size.
ja_JP: フルサイズ。

en: Help & Info: The screen you are watching now.
ja_JP: ヘルプとインフォ: この画面。

en: Help &amp; Info
ja_JP: ヘルプとインフォ

en: Help and Information
ja_JP: ヘルプとインフォ

en: Home
ja_JP: ホーム

en: Horizontal alignment:
ja_JP: 水平方向の位置:

en: How to start
ja_JP: 使い方

en: IMPORTANT UPGRADE NOTICE
ja_JP: アップグレード時の注意

en: If checked, the photo rating system will be enabled.
ja_JP: チェックすると写真の投票システムが有効になります。

en: If checked: html is allowed. WARNING: No checks on syntax, it is your own responsability to close tags properly!
ja_JP: チェックするとHTMLが使用できます。注意: 構文チェックは行いません。タグの閉じ忘れは自己責任になります！

en: If set to 'yes', Vertical alignment will be forced to 'fit'.
ja_JP: 「はい」にすると、縦方向の位置は強制的に「フィット」になります。

en: If this is a sub album, select the album in which this album will appear.
ja_JP: このアルバムが子の場合、どのアルバムに表示させるかを選択してください。

en: If you do not want slideshows: uncheck this box. Browsing full size images will remain possible.
ja_JP: スライドショーが不要な場合: このボックスからチェックを外してください。フルサイズ画像のブラウジングは引き続き可能です。

en: If you love this plugin, I would appreciate a donation, either in <a href="https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_donations&business=OpaJaap@OpaJaap.nl&item_name=WP-Photo-Album-Plus&item_number=Support-Open-Source&currency_code=USD&lc=US">USD</a> or in <a href="https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_donations&business=OpaJaap@OpaJaap.nl&item_name=WP-Photo-Album-Plus&item_number=Support-Open-Source&currency_code=EUR&lc=US">EURO</a>.
ja_JP: このプラグインが気に入ったら、是非寄付をお願いします。お受けできる通貨は、<a href="https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_donations&business=OpaJaap@OpaJaap.nl&item_name=WP-Photo-Album-Plus&item_number=Support-Open-Source&currency_code=USD&lc=US">米ドル</a>または<a href="https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_donations&business=OpaJaap@OpaJaap.nl&item_name=WP-Photo-Album-Plus&item_number=Support-Open-Source&currency_code=EUR&lc=US">ユーロ</a>になります。

en: If you select --- none ---, the photos will not be centered horizontally either.
ja_JP: --- なし --- を選択すると、画像は横方向に対しても中央揃えにはなりません。

en: If you select the fullsize photo on its own, it will be stretched to fit, regardless of that setting.
ja_JP: フォト自身のフルサイズを選択すると、設定値に関わらずフィットするように調整されます。

en: If you want the <b>cover</b> to be displayed instead, use the following code:
ja_JP: 代わりに<b>カバー</b>を表示したければ、コードは次のようになります:

en: If you want to display the <b>contents</b> of a single album in the template - say album number 19 - the code would be:
ja_JP: テンプレートでひとつのアルバム、たとえば、アルバム番号19の<b>コンテンツ</b>を表示したければ、コードは次のようになります:

en: If you want to display the <b>slideshow</b> directly, use:
ja_JP: <b>スライドショー</b>を直接表示したい場合:

en: If you want to do it manually, follow the next steps:
ja_JP: 手動でインストールしたい場合は、次の手順に従ってください:

en: If you want to sort the albums by order #, enter / modify the order number here.
ja_JP: アルバムを番号 #順にソートしたければ、番号をここに入力または変更してください。

en: If you want to specify a size, add another argument:
ja_JP: サイズを指定したいときは、引数は次のようになります:

en: If you've read over this readme carefully and are still having issues, if you've discovered a bug,
ja_JP: この説明を隅々まで読んでもよくわからないことがあったり、バグを発見したとき、

en: Image (url):
ja_JP: 画像(url):

en: Import
ja_JP: インポート

en: Import Photos
ja_JP: 写真のインポート

en: Import photos from:
ja_JP: 写真のインポート元:

en: Import photos: To bulk import photos that have been uploaded by an ftp program.
ja_JP: 写真のインポート: FTPでアップロードした写真が一括でインポートできます。

en: In order to work properly, the wppa_albums() tag needs to be within the <a href="http://codex.wordpress.org/The_Loop" target="_blank">WordPress loop</a>.
ja_JP: 正常に動作させるには、wppa_albums() タグは<a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/The_Loop" target="_blank">ループ</a>内に書かなければなりません:

en: Indicate the placement position of the thumbnailphoto you wish.
ja_JP: サムネイル画像の配置場所を指定してください。

en: Indicate whether a breadcrumb navigation should be displayed
ja_JP: パンくずの表示の有無を設定します

en: Indicate whether the breadcrumb navigation should start with a "Home"-link
ja_JP: パンくずに「ホーム」へのリンクをつけるかどうかを指定します

en: Installation
ja_JP: インストール

en: Last upload
ja_JP: 最新の写真

en: Left
ja_JP: 左

en: Licence
ja_JP: ライセンス

en: Link to
ja_JP: リンク先:

en: Link to:
ja_JP: リンク先:

en: Make sure that the folder
ja_JP: フォルダ「

en: Manage Albums
ja_JP: アルバムの管理

en: Manage Photos
ja_JP: 写真の管理

en: Max height.
ja_JP: 最大高。

en: Mean value:
ja_JP: 平均値:

en: Miscellaneous:
ja_JP: その他:

en: Move to:
ja_JP: 移動:

en: Name
ja_JP: 名称

en: Name:
ja_JP: 名称:

en: Next page
ja_JP: 次のページ

en: No albums exist. You must
ja_JP: アルバムがありません。まず最初に

en: No albums yet.
ja_JP: アルバムがありません。

en: No files to import.
ja_JP: インポートするファイルがありません。

en: No photos yet
ja_JP: 写真がありません

en: No photos yet in this album.
ja_JP: このアルバムには写真がありません。

en: Note that rounded corners are only supported by modern browsers.
ja_JP: 丸みをもたせたコーナーが表示できるのは、最近のブラウザのみです。

en: Nothing to export
ja_JP: エクスポートするファイルがありません

en: Now, go playing with the settings in the "Settings" panel, discover all the configurable options and watch what is happening when you re-open the "Photo Gallery" page.
ja_JP: 「設定」パネルで各設定を弄ってみましょう。作成した「フォトギャラリー」ページを改めて開き、見え方がどう変わるか確認します。

en: Number of TopTen photos
ja_JP: トップ10フォトの数

en: Opacity.
ja_JP: 不透明度

en: Or Edit:
ja_JP: または編集:

en: Or you ou may use the standard page on which you display the generic album.
ja_JP: あるいは、アルバムを表示する基本のページをそのまま利用しても構いません。

en: Order
ja_JP: 順番

en: Order #
ja_JP: 順番 #

en: Owned by:
ja_JP: 所有者:

en: Owner
ja_JP: 所有者

en: Pages:
ja_JP: ページ:

en: Parent
ja_JP: 親

en: Parent album:
ja_JP: 親アルバム:

en: Photo
ja_JP: 写真

en: Photo Albums: Create and manage Albums.
ja_JP: フォトアルバム: アルバムの作成と管理。

en: Photo Name
ja_JP: 写真の名称

en: Photo Of The Day
ja_JP: 本日の写真

en: Photo of the day
ja_JP: 本日の写真:

en: Photo order:
ja_JP: 写真の順番:

en: Photo&thinsp;Albums
ja_JP: フォトアルバム

en: Photocount treshold.
ja_JP: フォトカウントのしきい値。

en: Photos Uploaded in album nr
ja_JP: 次のアルバム番号の写真を更新しました:

en: Photos do not show up in the album unless there are more than this number of photos in the album. This allows you to have cover photos on an album that contains only sub albums without seeing them in the list of sub albums. Usually set to 0 (always show) or 1 (for one cover photo).
ja_JP: アルバムにここで指定した数値より多くの写真があれば、アルバムに写真が表示されます。これにより、子アルバムしか持たないアルバムがあった時、子アルバムリストにこれらを表示させずに親アルバムにカバーフォトを持たせることができます。通常は 0 (常に表示) か、または、1 (ひとつのカバーフォト) に設定します。

en: Photos that have (<em>name</em>)[<em>album</em>] will be imported by that <em>name</em> in that <em>album</em>.
ja_JP: (<em>名前</em>)[<em>アルバム</em>]が付いた写真は、その<em>アルバム</em>にその<em>名前</em>でインポートされます。

en: Photos will be downsized during import.
ja_JP: 写真はインポート中にサイズダウンされます。

en: Photos will be exported to: <b>%s</b>.
ja_JP: 写真のエクスポート先: <b>%s</b>。

en: Please select an album to copy the photo to first.
ja_JP: 写真のコピー先となるアルバムを先に選択してください。

en: Please supply a numeric value greater than or equal to
ja_JP: 次の数値以上にしてください:

en: Plugin Admin Features
ja_JP: プラグイン管理機能

en: Plugin Description
ja_JP: プラグインの説明

en: Plugin Support And Feature Request
ja_JP: プラグインのサポートと機能の要望

en: Portrait only:
ja_JP: ポートレイトのみ:

en: Press Delete to continue, and Cancel to go back.
ja_JP: 実行するなら削除を、取り消すなら戻るを押してください。

en: Preview:
ja_JP: プレビュー:

en: Processing files, please wait...
ja_JP: ファイルの処理中です。しばらくお待ちください...

en: Publish the page, and view the page from your WP site.
ja_JP: ページを公開してどのように見えるか確認します。

en: Random
ja_JP: ランダム

en: Rating
ja_JP: 投票

en: Rating system
ja_JP: 投票システム

en: Rating:
ja_JP: 投票:

en: Ratings cleared
ja_JP: 投票を削除しました

en: Recommended values: 86 for a two column and 56 for a three column display.
ja_JP: 推奨値: 2 カラム表示の場合は 86、3 カラムなら 56。

en: Right
ja_JP: 右

en: Save Changes
ja_JP: 変更を保存

en: Search
ja_JP: 検索

en: Search Photos
ja_JP: 写真の検索

en: Search photos
ja_JP: 写真を検索する

en: Select how the widget should display.
ja_JP: ウィジェットの表示方法を選択してください。

en: Select or edit the album(s) you want to use the photos of for the widget.
ja_JP: ウィジェット用に使用する写真のアルバムを選択または編集してください。

en: Select the content of the subtitle.
ja_JP: サブタイトルの内容を選択してください。

en: Select the desired breadcrumb separator element.
ja_JP: パンくずのセパレータにしたいものを選択してください。

en: Select the photo you want to appear on the cover of this album.
ja_JP: このアルバムの表紙（カバー）に表示したい写真を選択してください。

en: Select the time a single slide will be visible when the slideshow is started.
ja_JP: スライドショーを開始した時、各スライドを表示している時間を選択してください。

en: Select the type of link you want, or no link at all.
ja_JP: 希望するリンクのタイプを選択してください。選択なき場合はリンクなしになります。

en: Select:
ja_JP: 選択:

en: Selected Files:
ja_JP: 選択したファイル:

en: Set source directory
ja_JP: ソースディレクトリの設定

en: Set the desired vertical alignment method.
ja_JP: 希望する縦方向の位置方式を設定してください。

en: Set to 'yes' if there are only portrait images in the album and you want the photos to fill the full width of the widget.<br/>Set to 'no' otherwise.
ja_JP: アルバムにポートレイト画像しか存在しない場合で、フォトをウィジェットの最大幅にフィットさせたいときは、「はい」に設定します。<br />それ以外の場合は「いいえ」にしてください。

en: Set width, height and spacing for the thumbnail frames.
ja_JP: サムネイルフレームの幅、高さ、余白を設定してください。

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Settings: To control the various settings to customize your needs.
ja_JP: 設定: 必要に応じて各種設定によるカスタマイズができます。

en: Sidebar Slideshow
ja_JP: サイドバースライドショー

en: Slideshow
ja_JP: スライドショー

en: Slideshow timeout:
ja_JP: スライドショーのタイムアウト:

en: Specify the animation speed to be used in slideshows.
ja_JP: スライドショーで使用するアニメーション速度を指定してください。

en: Specify the way the albums should be ordered.
ja_JP: アルバムの並び方を指定してください。

en: Specify the way the photos should be ordered in this album.
ja_JP: このアルバムでの写真の並べ方を指定してください。

en: Specify the way the photos should be ordered. This is the default setting. You can overrule the default sorting order on a per album basis.
ja_JP: 写真の並び方を指定してください。これはデフォルト設定です。各アルバム毎に設定は変更できます。

en: Start
ja_JP: 開始

en: Subtitle:
ja_JP: サブタイトル:

en: Successfully created uploads directory.
ja_JP: アップロード用ディレクトリを作成しました。

en: Successfully created wppa directory.
ja_JP: wppa用ディレクトリを作成しました。

en: Successfully created wppa thumbs directory.
ja_JP: wppaの「サムネイル」ディレクトリを作成しました。

en: Successfully created wppa user depot directory.
ja_JP: wppaのユーザ用「デポ」ディレクトリを作成しました。

en: Text (html):
ja_JP: テキスト(html):

en: Text above photos:
ja_JP: 写真の上のテキスト:

en: Text below photos:
ja_JP: 写真の下のテキスト:

en: Thanx to E.S. Rosenberg for programming tips on security issues.
ja_JP: セキュリティに関するプログラミングヒントをくれたE.S. Rosenbergに感謝します。

en: Thanx to R.J. Kaplan for WP Photo Album 1.5.1.
ja_JP: WP Photo Album 1.5.1を作成したR.J. Kaplanに感謝します。

en: Thanx to the users who reported bugs and asked for enhancements. Without them WPPA should not have been what it is now!
ja_JP: バグ報告や機能拡張依頼をいただいたユーザに感謝いたします。このプラグインが今日ここにあるのも彼らのおかげです。

en: The following submenus exist.
ja_JP: サブメニューには次のようなものがあります。

en: The following text fields support qTranslate
ja_JP: 以下のテキストフィールドは qTranslate をサポートします

en: The revision number consists of 3 parts, Major, minor and fix revision. The current version is:
ja_JP: リビジョン番号は3つの部分 - メジャー、マイナー、フィックス - で構成されています。現行バージョン:

en: The uploads directory does not exist, please do a regular WP upload first.
ja_JP: 「uploads」ディレクトリが存在しません。まず最初に通常のアップロード方法をお試しください。

en: The visitor can browse through the photos in each album you decide to publish.
ja_JP: 各アルバムの写真をブラウジングできます。

en: The visitor can see an overview of thumbnail images of the photos in album.
ja_JP: アルバムにある写真のサムネイル画像がひと目でわかります。

en: The visitor of your site can run a slideshow from the photos in an album by a single mouseclick.
ja_JP: たった１回のクリックで、写真のスライドショーが実行できます。

en: There are
ja_JP: デポには

en: There are no pages (yet) to link to.
ja_JP: リンク先のページが（まだ）存在しません。

en: There is no limitation to the nesting depth of sub-albums.
ja_JP: 子アルバムの数に制限はありません。

en: There is no limitation to the number of albums and photos.
ja_JP: アルバムや写真の数に制限はありません。

en: These sizes should be large enough for a thumbnail image and - optionally - the text under it.
ja_JP: これらのサイズはサムネイル画像や場合によってはその下に表示されるテキストにとって充分な大きさにしてください。

en: This also applies for 'thumbnails as covers', and will NOT apply to single items.
ja_JP: これは「カバーのサムネイル」にも適用されますが、単一アイテムには適用しません。

en: This plugin is designed to easily manage and display your photo albums within your WordPress site.
ja_JP: このプラグインを使うと、WordPressを使ったサイトで簡単にフォトアルバムを管理・表示できます。

en: This will result in a gallery of all Albums that have their parent set to "--- none ---".
ja_JP: 親アルバムの設定が「--- なし ---」になっている全てのアルバムが表示されます。

en: This will result in the display of the <b>contents</b> of album nr 19.
ja_JP: 結果として、アルバム番号19の<b>中身</b>が表示されます。

en: Thumb page size.
ja_JP: サムネイルのページサイズ。

en: Thumbnail Spacing
ja_JP: サムネイルのスペーシング

en: Thumbnail frame height
ja_JP: サムネイルのフレーム高

en: Thumbnail frame width
ja_JP: サムネイルのフレーム幅

en: Thumbnail size.
ja_JP: サムネイルのサイズ。

en: Title:
ja_JP: タイトル:

en: Tooltip text:
ja_JP: ツールチップのテキスト:

en: Top Ten Photos
ja_JP: トップ10フォト

en: Type the name of the album. Do not leave this empty.
ja_JP: アルバムの名称を入力してください。この項目は空欄にできません。

en: Type the title here
ja_JP: タイトルを入力してください

en: Type your custom url here
ja_JP: カスタムURLを入力してください

en: Unknown parent album:
ja_JP: 不明な親アルバム:

en: Unsupported mime type encountered:
ja_JP: サポート外のmimeタイプです:

en: Unzip and upload the wppa plugin folder to
ja_JP: 解凍したwppaプラグインフォルダを次の場所へアップロード:

en: Update thumbnails
ja_JP: サムネイル更新

en: Upgrading WP Photo Album Plus
ja_JP: WPフォトアルバムプラスのアップグレード

en: Upload Photos
ja_JP: 写真のアップロード

en: Upload photos: To upload photos to an album you created.
ja_JP: 写真のアップロード: 作成したアルバムへの写真のアップロード。

en: Url:
ja_JP: URL:

en: Use album(s):
ja_JP: 使用するアルバム

en: Use popup effect on thumbnail images.
ja_JP: サムネイル画像にポップアップの効果を使う。

en: Users may change their ratings.
ja_JP: 投票内容はあとから変更できる。

en: Users may give multiple votes. (This has no effect when users may change their votes.)
ja_JP: 複数回投票できる。（あとから変更可能な場合は意味なし）

en: Users must login to rate photos.
ja_JP: 写真の投票にはログインが必須。

en: Vertical alignment:
ja_JP: 縦方向の位置:

en: WARNING If you change the owner, you will no longer be able to modify this album and upload or import photos to it!
ja_JP: 【警告】所有者を変更すると、このアルバムの修正ができなくなるほか、このアルバムへの写真のアップロードやインポートもできなくなります！

en: WARNING: If checked, this will clear all ratings in the system!
ja_JP: 警告: チェックすると全ての投票結果が消去されます！

en: WARNING: You are uploading photos that are too small. Photos must be larger than the thumbnail size and larger than the coverphotosize.
ja_JP: 警告: サイズがとても小さい写真をアップロードしようとしています。写真はサムネイルサイズとカバーフォトサイズよりも大きくなければなりません。

en: WP Charset:
ja_JP: ワードプレスの文字コード:

en: WP Photo Album Plus Settings
ja_JP: WPフォトアルバムプラスの設定

en: WP Photo Album Plus is extended with many new features and is maintained by J.N. Breetvelt, a.k.a. (<a href="http://www.opajaap.nl/">OpaJaap</a>)
ja_JP: WP フォトアルバムプラスは、J.N. Breetvelt (ニックネーム: <a href="http://www.opajaap.nl/">OpaJaap</a>)によって機能の拡張と保守が行われています。

en: WP Photo Album is released under the
ja_JP: WP Photo Albumは、

en: WPPA+ General purpose widget
ja_JP: WPPA+ 汎用ウィジェット

en: WPPA+ Photo Of The Day
ja_JP: フォトアルバムの本日の写真

en: WPPA+ Search Photos
ja_JP: WPPA+ フォト検索

en: WPPA+ Sidebar Slideshow
ja_JP: WPPA+ サイドバースライドショー

en: WPPA+ Text
ja_JP: WPPA+ テキスト

en: WPPA+ Top Ten Rated Photos
ja_JP: WPPA+ のトップ10フォト

en: Warning. No page defined for search results!
ja_JP: 警告。検索結果用ページが定義されていません！

en: Warning:
ja_JP: 注意:

en: What would you like to do with photos currently in the album?
ja_JP: 現在アルバムに存在する写真をどうしますか？

en: When checked, albums (and photos in them) that have the parent set to --- separate --- will be excluded from being searched.
ja_JP: チェックすると、「--- セパレート ---」にセットした親を持つアルバム（およびアルバムに含まれている写真）を検索対象から外します。

en: When upgrading WP Photo Album Plus be aware of:
ja_JP: WPフォトアルバムプラスのアップグレード時の留意点:

en: Widget Photo Width.
ja_JP: ウィジェットでの写真の幅。

en: Widget Photo Width:
ja_JP: ウィジェットの写真の幅:

en: Widget Title:
ja_JP: ウィジェットのタイトル:

en: Widget image thumbnail size
ja_JP: ウィジェットのサムネイルサイズ

en: Width:
ja_JP: 幅:

en: You can add a Sidebar Widget that displays a photo which can be changed every hour, day or week.
ja_JP: サイドバーウィジェットで写真を表示できます。表示する写真は毎時、日、週変更することできます。

en: You can also create a custom page template by dropping the following code into a page template:
ja_JP: 次のコードをページテンプレートに挿入することで、カスタムページテンプレートが作成できます:

en: You can create various albums that contain photos as well as sub albums at the same time.
ja_JP: 写真のみならず子アルバムをもったアルバムなど、さまざまなアルバムを作成することができます。

en: You can find the plugin admin section under Menu Photo Albums on the admin screen.
ja_JP: 管理画面にフォトアルバムの管理項目が追加されます。

en: You can install the plugin via the standard WP plugins admin page.
ja_JP: プラグインのインストールはWP標準のプラグイン管理ページから行えます。

en: You can remove the plugin and re-install the latest version always. This will not affect your photos or albums.
ja_JP: 好きな時にプラグインを削除したり最新版を再インストールしたりすることができます。これらの操作によって既存の写真やアルバムが影響されることはありません。

en: You can specify the way the albums are ordered.
ja_JP: アルバムの表示順が指定できます。

en: You can specify the way the photos are ordered within the albums, both on a system-wide as well as an per album basis.
ja_JP: システム全体または各アルバムごとに、アルバムの中での写真の並び順を指定できます。

en: You have full control over the display sizes of the photos.
ja_JP: 写真の表示サイズを完全に制御できます。

en: You may also visit the <a href="http://wppa.opajaap.nl/" target="_blank">WPPA+ Docs & Demos site</a> that also contains the <a href="http://wppa.opajaap.nl/?page_id=39" target="_blank">WPPA+ Tutorial</a>.
ja_JP: <a href="http://wppa.opajaap.nl/" target="_blank">WPフォトアルバムプラスのドキュメントとデモ</a>のサイトにも<a href="http://wppa.opajaap.nl/?page_id=39" target="_blank">WPフォトアルバムプラスのチュートリアル</a>があります。

en: You may give it the title "Search results" or something alike.
ja_JP: ページのタイトルは「検索結果」などわかりやすいものにすることができます。

en: You may select an altenative display method for thumbnails. Note that some of the thumbnail settings do not apply to all available display methods.
ja_JP: サムネイルの表示方法が選択できます。表示方法として適用できないサムネイルの設定もあります。

en: You should set this value correctly to make sure the fullsize images are properly aligned horizontally.
ja_JP: 正確な数値を入力し、フルサイズ画像が水平方向に正しく並ぶようにしてください。

en: You will get a one-time reminder after upgrading, the first time you open a wppa admin page.
ja_JP: アップグレード後、最初にプラグインの管理ページを開いた際に１回だけリマインダーが表示されます。

en: Zipfile
ja_JP: zipファイル

en: Zipfiles extracted.
ja_JP: zipファイルを抽出しました。

en: albumdefinitions in the depot.
ja_JP: 「デポ」のアルバム定義。

en: albums
ja_JP: アルバム

en: and less than or equal to
ja_JP: さらに次の数値以下にしてください:

en: beofre you can upload your photos.
ja_JP: 写真をアップロードしてください。

en: bottom
ja_JP: ボトム

en: center
ja_JP: センター

en: create one
ja_JP: アルバムを作成してから

en: day.
ja_JP: 日。

en: done.
ja_JP: 終了。

en: exists and is writable by the server (CHMOD 755)
ja_JP: 」の存在を確認し、書き込み可能にする（CHMOD 755）

en: extremely slow (4 s.)
ja_JP: 極めて遅い(4秒)

en: failed<br/>
ja_JP: 失敗<br />

en: fast (400 ms.)
ja_JP: 早い(400ミリ秒)

en: fit
ja_JP: フィット

en: for
ja_JP: エラー対象:

en: here
ja_JP: ここをクリックしてください

en: here.
ja_JP: ここ

en: hour.
ja_JP: 時。

en: left
ja_JP: 左

en: licence.
ja_JP: ライセンスの元に配布されています。

en: like album covers
ja_JP: アルバムのカバーと同様

en: long (4 s.)
ja_JP: 長い(4秒)

en: no link at all.
ja_JP: リンクなし。

en: no.
ja_JP: いいえ。

en: normal
ja_JP: 通常

en: normal (2.5 s.)
ja_JP: 普通(2.5秒)

en: normal (800 ms.)
ja_JP: 普通(800ミリ秒)

en: ok, <br/>Filling
ja_JP: OK<br />フィリング

en: photos
ja_JP: 写真

en: photos in the depot.
ja_JP: 件の写真があります。

en: photos processed.
ja_JP: 件の写真を処理しました。

en: pixels.
ja_JP: ピクセル

en: right
ja_JP: 右

en: sec.
ja_JP: 秒。

en: short (1.5 s.)
ja_JP: 短い(1.5 s.)

en: slow (1.2 s.)
ja_JP: 遅い(1.2秒)

en: the full size photo in a slideshow.
ja_JP: スライドショーのフルサイズフォト

en: the fullsize photo on its own.
ja_JP: フォト自身のフルサイズ

en: top
ja_JP: トップ

en: very fast (200 ms.)
ja_JP: 非常に早い(200ミリ秒)

en: very long (6 s.)
ja_JP: 非常に長い(6秒)

en: very short (1 s.)
ja_JP: 非常に短い (1秒)

en: very slow (2 s.)
ja_JP: 非常に遅い(2 s.)

en: week.
ja_JP: 週。

en: yes.
ja_JP: はい。

en: zipfiles in the depot.
ja_JP: 「デポ」のzipファイル。
