wpLingua - en to sv_SE translation catalogue (504 entries)

en: Arabic
sv_SE: Arabiska

en: Egypt
sv_SE: Egypten

en: Saudi Arabia
sv_SE: Saudiarabien

en: Algeria
sv_SE: Algeriet

en: Chad
sv_SE: Tchad

en: Comoros
sv_SE: Komorerna

en: Iraq
sv_SE: Irak

en: Jordan
sv_SE: Jordanien

en: Lebanon
sv_SE: Libanon

en: Libya
sv_SE: Libyen

en: Mauritania
sv_SE: Mauritanien

en: Morocco
sv_SE: Marocko

en: Palestine
sv_SE: Palestina

en: Syria
sv_SE: Syrien

en: Tunisia
sv_SE: Tunisien

en: United Arab Emirates
sv_SE: Förenade Arabemiraten

en: Yemen
sv_SE: Jemen

en: Chinese
sv_SE: Kinesiska

en: China
sv_SE: Kina

en: Hong Kong
sv_SE: Hongkong

en: Danish
sv_SE: Danska

en: Denmark
sv_SE: Danmark

en: Dutch
sv_SE: Nederländska

en: Netherlands
sv_SE: Nederländerna

en: Belgium
sv_SE: Belgien

en: Suriname
sv_SE: Surinam

en: Slovak
sv_SE: Slovakiska

en: Slovakia
sv_SE: Slovakien

en: Czech Republic
sv_SE: Tjeckien

en: English
sv_SE: Engelska

en: US / GB
sv_SE: USA / GB

en: United Kingdom
sv_SE: Storbritannien

en: United States
sv_SE: USA

en: Australia
sv_SE: Australien

en: Canada
sv_SE: Kanada

en: Ireland
sv_SE: Irland

en: New Zealand
sv_SE: Nya Zeeland

en: South Africa
sv_SE: Sydafrika

en: South Sudan
sv_SE: Sydsudan

en: Finnish
sv_SE: Finska

en: French
sv_SE: Franska

en: France
sv_SE: Frankrike

en: Congo - Kinshasa
sv_SE: Kongo - Kinshasa

en: Congo - Brazzaville
sv_SE: Kongo - Brazzaville

en: Cameroon
sv_SE: Kamerun

en: Ivory Coast
sv_SE: Elfenbenskusten

en: Switzerland
sv_SE: Schweiz

en: German
sv_SE: Tyska

en: Germany
sv_SE: Tyskland

en: Austria
sv_SE: Österrike

en: Greek
sv_SE: Grekiska

en: Greece
sv_SE: Grekland

en: Cyprus
sv_SE: Cypern

en: Hebrew
sv_SE: Hebreiska

en: India
sv_SE: Indien

en: Hungarian
sv_SE: Ungerska

en: Hungary
sv_SE: Ungern

en: Indonesian
sv_SE: Indonesiska

en: Indonesia
sv_SE: Indonesien

en: Italian
sv_SE: Italienska

en: Italy
sv_SE: Italien

en: Japanese
sv_SE: Japanska

en: Korean
sv_SE: Koreanska

en: South Korea
sv_SE: Sydkorea

en: North Korea
sv_SE: Nord Korea

en: Polish
sv_SE: Polska

en: Poland
sv_SE: Polen

en: Portuguese
sv_SE: Portugisiska

en: Brazil
sv_SE: Brasilien

en: Russian
sv_SE: Ryska

en: Russia
sv_SE: Ryssland

en: Kazakhstan
sv_SE: Kazakstan

en: Belarus
sv_SE: Vitryssland

en: Kyrgyzstan
sv_SE: Kirgizistan

en: Tajikistan
sv_SE: Tadzjikistan

en: Spanish
sv_SE: Spanska

en: Spain
sv_SE: Spanien

en: Mexico
sv_SE: Mexiko

en: Cuba
sv_SE: Kuba

en: Dominican Republic
sv_SE: Dominikanska republiken

en: Swedish
sv_SE: Svenska

en: Sweden
sv_SE: Sverige

en: Turkish
sv_SE: Turkiska

en: Turkey
sv_SE: Turkiet

en: Ukrainian
sv_SE: Ukrainska

en: Ukraine
sv_SE: Ukraina

en: Vietnamese
sv_SE: Vietnamesisk

en: Bottom right
sv_SE: Nedre höger

en: Bottom center
sv_SE: Nedtill, centrerat

en: Bottom left
sv_SE: Nedre vänster

en: None
sv_SE: Ingen

en: Light - Double - Smooth
sv_SE: Lätt - Dubbel - Smidig

en: Light - Double - Square
sv_SE: Ljus - Dubbel - Kvadratisk

en: Light - Simple - Smooth
sv_SE: Lätt - enkel - smidig

en: Light - Simple - Square
sv_SE: Ljus - Enkel - Kvadratisk

en: Grey - Double - Smooth
sv_SE: Grå - Dubbel - Slät

en: Grey - Double - Square
sv_SE: Grå - Dubbel - Kvadratisk

en: Grey - Simple - Smooth
sv_SE: Grå - Enkel - Smidig

en: Grey - Simple - Square
sv_SE: Grå - Enkel - Fyrkantig

en: Dark - Double - Smooth
sv_SE: Mörk - Dubbel - Slät

en: Dark - Double - Square
sv_SE: Mörk - Dubbel - Fyrkantig

en: Dark - Simple - Smooth
sv_SE: Mörk - Enkel - Smidig

en: Dark - Simple - Square
sv_SE: Mörk - Enkel - Fyrkantig

en: Blur Black - Double - Square
sv_SE: Blur Svart - Dubbel - Kvadratisk

en: Blur Black - Simple - Square
sv_SE: Blur Svart - Enkel - Kvadratisk

en: Blur White - Double - Square
sv_SE: Blur White - Dubbel - Kvadratisk

en: Blur White - Simple - Square
sv_SE: Blur White - Enkel - Kvadratisk

en: Inline list
sv_SE: Inline-lista

en: Block
sv_SE: Blockera

en: Dropdown
sv_SE: Rullgardin

en: Original name
sv_SE: Ursprungligt namn

en: Translated name
sv_SE: Översatt namn

en: Language ID
sv_SE: Språk-ID

en: No display
sv_SE: Ingen display

en: Circle
sv_SE: Cirkel

en: Rectangular
sv_SE: Rektangulär

en: Wave
sv_SE: Våg

en: Display
sv_SE: Visa

en: List without current language
sv_SE: Lista utan aktuellt språk

en: List without active class
sv_SE: Lista utan aktiv klass

en: List with active class
sv_SE: Lista med aktiv klass

en: Sub-list
sv_SE: Underlista

en: This URL is excluded from translation
sv_SE: Denna URL är utesluten från översättning

en: Return on page
sv_SE: Återgå till sidan

en: Visual editor
sv_SE: Visuell editor

en: All translations on page
sv_SE: Alla översättningar på sidan

en: Edit the page slug
sv_SE: Redigera sidans slug

en: Translations
sv_SE: Översättningar

en: Edit translations
sv_SE: Redigera översättningar

en: You are about to leave the page without saving your changes. They will be lost if you continue. Would you like to leave the page anyway?
sv_SE: Du är på väg att lämna sidan utan att spara dina ändringar. De kommer att gå förlorade om du fortsätter. Vill du lämna sidan ändå?

en: wpLingua - Dictionary rules
sv_SE: wpLingua - Regler för ordböcker

en: Debug
sv_SE: Debugg

en: Dictionary entries
sv_SE: Ordboksinlägg

en: Translation rules by dictionary:
sv_SE: Översättningsregler med hjälp av ordbok:

en: The dictionary allows you to define translation rules that apply when generating machine translations. You can specify words or sets of words that should never be translated, or define how they should be translated for each language.
sv_SE: Med hjälp av ordlistan kan du definiera översättningsregler som ska gälla när maskinöversättningar genereras. Du kan ange ord eller ordgrupper som aldrig ska översättas, eller definiera hur de ska översättas för varje språk.

en: Add a dictionary entry
sv_SE: Lägga till en ordbokspost

en: Add an entry
sv_SE: Lägg till en post

en: Edit the entry
sv_SE: Redigera posten

en: All dictionary entries:
sv_SE: Alla ordboksinlägg:

en: Rule N°
sv_SE: Regel nr

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Remove
sv_SE: Ta bort

en: Always translate:
sv_SE: Översätt alltid:

en:  - By:
sv_SE:  - Av:

en: Never translate:
sv_SE: Översätt aldrig:

en: Source text:
sv_SE: Källtext:

en: Never translate
sv_SE: Översätt aldrig

en:  - Always translate by:
sv_SE:  - Översätt alltid av:

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Save new entry
sv_SE: Spara ny post

en: Save edited entry
sv_SE: Spara redigerad post

en: wpLingua - Exclusion rules
sv_SE: wpLingua - Regler för uteslutning

en: Exclude URL
sv_SE: Uteslut URL

en: Exclude URL from translation:
sv_SE: Uteslut URL från översättning:

en: You can exclude from translations pages you wish to offer only in the website's original language. To do this, list the REGEXs that match the URL to be excluded, one per line. Examples:
sv_SE: Du kan utesluta sidor från översättningar som du bara vill erbjuda på webbplatsens originalspråk. För att göra detta listar du de REGEX som matchar den URL som ska uteslutas, en per rad. Exempel på detta:

en: Exclude URL "/my-page/"
sv_SE: Uteslut URL "/my-page/"

en: Exclude URL starting with "/my-page/"
sv_SE: Uteslut URL som börjar med "/my-page/"

en: Exclude URL ending with "/my-page/"
sv_SE: Uteslut URL som slutar med "/my-page/"

en: Exclude URL containing "/my-page/"
sv_SE: Undantag för URL som innehåller "/my-page/"

en: Exclude elements
sv_SE: Utesluta element

en: Exclude HTML elements:
sv_SE: Uteslut HTML-element:

en: You can leave some elements of your web pages untranslated. To do this, list below the CSS selectors for the elements to be excluded, one per line. Examples:
sv_SE: Du kan lämna vissa element på dina webbsidor oöversatta. För att göra detta listar du nedan CSS-selektorerna för de element som ska uteslutas, en per rad. Exempel på detta:

en: Exclude elements by ID attribute
sv_SE: Uteslut element med ID-attribut

en: Exclude elements by class attribute
sv_SE: Uteslut element med klassattribut

en: Exclude elements by CSS selector
sv_SE: Uteslut element med CSS-väljare

en: Save
sv_SE: Spara

en: wpLingua - Links & Medias
sv_SE: wpLingua - Länkar & medier

en: Links & medias
sv_SE: Länkar & medier

en: Links and medias translations rules:
sv_SE: Regler för länkar och medieöversättningar:

en: Translation rules on links and media allow different images to be displayed or link URLs to be changed according to the current language. These rules apply to elements such as: link target URLs, image source URLs, iframe source URLs, URLs in intercepted JSONs...
sv_SE: Översättningsregler för länkar och media gör att olika bilder kan visas eller länkadresser ändras beroende på aktuellt språk. Dessa regler gäller för element som: länkmål-URL:er, bildkäll-URL:er, iframe-käll-URL:er, URL:er i avlyssnade JSON:er...

en: Add a rule
sv_SE: Lägg till en regel

en: All links and medias rules:
sv_SE: Alla länkar och medias regler:

en: Mode:
sv_SE: Läge:

en: Exactly equal
sv_SE: Exakt lika

en: Partially equal
sv_SE: Delvis lika

en: Error
sv_SE: Fel

en: Original:
sv_SE: Webbplatsens originalspråk:

en: Message:
sv_SE: Meddelande:

en: An error occurred with API key.
sv_SE: Ett fel inträffade med API-nyckeln.

en: Invalid API key.
sv_SE: Ogiltig API-nyckel.

en: An error occurred while creating the API key.
sv_SE: Ett fel inträffade när API-nyckeln skapades.

en: wpLingua - Register API key
sv_SE: wpLingua - Registrera API-nyckel

en: API key created
sv_SE: API-nyckel skapad

en: API key created and sent by email
sv_SE: API-nyckel skapad och skickad via e-post

en: The API key has been correctly created and sent to the following e-mail address:
sv_SE: API-nyckeln har skapats på rätt sätt och skickats till följande e-postadress:

en: Go to your mailbox and copy the API key sent to you (don't forget to check the spam section of your mailbox). Then paste it in the section below, and click "Set API key" to make your website multilingual.
sv_SE: Gå till din brevlåda och kopiera API-nyckeln som skickats till dig (glöm inte att kontrollera skräpposten i din brevlåda). Klistra sedan in den i avsnittet nedan och klicka på "Ange API-nyckel" för att göra din webbplats flerspråkig.

en: Set API Key
sv_SE: Ange API-nyckel

en: Get API key
sv_SE: Skaffa API-nyckel

en: Start with wpLingua
sv_SE: Börja med wpLingua

en: You are just a few clicks away from making your website multilingual!
sv_SE: Du är bara några klick från att göra din webbplats flerspråkig!

en: For wpLingua to work, an API key is required so that your website has access to the automatic translation service. On this page you can enter your API key if you already have one, or create one for free.
sv_SE: För att wpLingua ska fungera krävs en API-nyckel så att din webbplats har tillgång till den automatiska översättningstjänsten. På den här sidan kan du ange din API-nyckel om du redan har en, eller skapa en gratis.

en: An <strong>instantly multilingual website</strong> thanks to automatic text detection and translation. Easy to use, no knowledge required.
sv_SE: En <strong>direkt flerspråkig webbplats</strong> tack vare automatisk textdetektering och översättning. Lätt att använda, inga förkunskaper krävs.

en: <strong>SEO friendly</strong> to allow search engines to index translated pages. Open up your website and your business to the whole world.
sv_SE: <strong>SEO-vänlig</strong> för att göra det möjligt för sökmotorer att indexera översatta sidor. Öppna upp din webbplats och ditt företag för hela världen.

en: All <strong>translations are editable</strong>. Discover the visual editor and edit translations simply by clicking on them. With a fully customizable language switcher.
sv_SE: Alla <strong>översättningar är redigerbara</strong>. Upptäck den visuella redigeraren och redigera översättningar genom att helt enkelt klicka på dem. Med en helt anpassningsbar språkväxlare.

en: One <strong>free and unlimited</strong> language for personal blogs and non-commercial websites. And many more features!
sv_SE: Ett <strong>gratis och obegränsat</strong> språk för personliga bloggar och icke-kommersiella webbplatser. Och många fler funktioner!

en: Set API key
sv_SE: Ange API-nyckel

en: Advanced API features
sv_SE: Avancerade API-funktioner

en: Important Notice
sv_SE: Viktigt meddelande

en: Website incompatible with string translation
sv_SE: Webbplatsen är inte kompatibel med strängöversättning

en: Your website contains a large amount of content, which exceeds the limits of the string translation method used by wpLingua.
sv_SE: Din webbplats innehåller en stor mängd innehåll, vilket överskrider gränserna för den strängöversättningsmetod som används av wpLingua.

en: Why the website is incompatible
sv_SE: Varför webbplatsen är inkompatibel

en: wpLingua works by identifying and translating each string of characters individually. On a large website, this method generates a very large number of database entries, causing overload and slowdowns.
sv_SE: wpLingua fungerar genom att identifiera och översätta varje teckensträng individuellt. På en stor webbplats genererar denna metod ett mycket stort antal databasposter, vilket orsakar överbelastning och fördröjningar.

en: Recommended solution
sv_SE: Rekommenderad lösning

en: To make large websites multilingual, we recommend using a translation plugin based on content duplication, such as Polylang or WPML. These solutions are specifically designed to efficiently manage large websites.
sv_SE: För att göra stora webbplatser flerspråkiga rekommenderar vi att du använder ett översättningsplugin baserat på innehållsduplicering, till exempel Polylang eller WPML. Dessa lösningar är särskilt utformade för att effektivt hantera stora webbplatser.

en: Set the wpLingua API key:
sv_SE: Ange wpLingua API-nyckel:

en: If you already have an API key, enter it below. If you've forgotten your website's API key, visit
sv_SE: Om du redan har en API-nyckel kan du ange den nedan. Om du har glömt din webbplats API-nyckel, besök

en: the API key retrieval page
sv_SE: sidan för hämtning av API-nyckel

en: Click to expand
sv_SE: Visa större

en: A wpLingua API key consists of 42 characters (uppercase, lowercase and numbers). It is emailed to you when you request it using the form provided when you install the plugin. You must keep this key secret and only communicate it to wplingua.com services.
sv_SE: En wpLingua API-nyckel består av 42 tecken (stora och små bokstäver samt siffror). Den skickas till dig via e-post när du begär den med hjälp av formuläret som tillhandahålls när du installerar plugin-programmet. Du måste hålla den här nyckeln hemlig och endast kommunicera den till wplingua.com-tjänster.

en: Register wpLingua API key:
sv_SE: Registrera wpLingua API-nyckel:

en: Claim a wpLingua API key and make your website multilingual in a minute! For a personal blog or a non-commercial website, get one unlimited free language.
sv_SE: Gör anspråk på en wpLingua API-nyckel och gör din webbplats flerspråkig på en minut! För en personlig blogg eller en icke-kommersiell webbplats får du ett obegränsat gratis språk.

en: Email address:
sv_SE: Epostadress:

en: The email address is detected and pre-filled. This is the administrative email address entered in the Settings ➔ General tab. You can use another email address used to receive your API key.
sv_SE: E-postadressen identifieras och fylls i i förväg. Detta är den administrativa e-postadressen som anges i fliken Inställningar ➔ Allmänt. Du kan använda en annan e-postadress som används för att ta emot din API-nyckel.

en: Website URL:
sv_SE: Webbplatsens URL:

en: This is the URL of your website, it is detected and pre-filled automatically. Please check it and only enter the address of your production website (no test website or development environment).
sv_SE: Det här är webbadressen till din webbplats, den identifieras och fylls i automatiskt. Kontrollera detta och ange endast adressen till din produktionswebbplats (ingen testwebbplats eller utvecklingsmiljö).

en: Website language:
sv_SE: Webbplatsens språk:

en: This is the language of your website, defined by the associated API key. Make sure your website language is also correctly set in WordPress options (Settings ➔ General ➔ Website Language).
sv_SE: Detta är språket på din webbplats, som definieras av den tillhörande API-nyckeln. Se till att språket på din webbplats också är korrekt inställt i WordPress-alternativen (Inställningar ➔ Allmänt ➔ Webbplatsspråk).

en: Language to add:
sv_SE: Språk att lägga till:

en: This is the language you want to translate your website into. Be careful not to make a mistake because you will not be able to change the language afterwards.
sv_SE: Det här är det språk som du vill översätta din webbplats till. Var försiktig så att du inte gör ett misstag eftersom du inte kommer att kunna ändra språket i efterhand.

en: I have read and accept the
sv_SE: Jag har läst och accepterar

en: API terms of use
sv_SE: Användarvillkor för API

en: Website Locale:
sv_SE: Webbplatsens geografiska läge:

en: Get more target languages and advanced features:
sv_SE: Få fler målspråk och avancerade funktioner:

en: To translate your website into more languages and access advanced features, visit wpLingua website.
sv_SE: Om du vill översätta din webbplats till fler språk och få tillgång till avancerade funktioner kan du besöka webbplatsen wpLingua.

en: Use wpLingua on commercial website
sv_SE: Använd wpLingua på en kommersiell webbplats

en: Allow search from all languages
sv_SE: Tillåt sökning från alla språk

en: Get more target languages
sv_SE: Få fler målspråk

en: Visit wpLingua website
sv_SE: Besök wpLinguas webbplats

en: wpLingua - General settings
sv_SE: wpLingua - Allmänna inställningar

en: Website language
sv_SE: Webbplatsens språk

en: Translated languages
sv_SE: Översatta språk

en: Features
sv_SE: Funktioner

en: API Key
sv_SE: API-nyckel

en: Your website is being translated and will be ready soon.
sv_SE: Din webbplats håller på att översättas och kommer att vara klar inom kort.

en: In just a few seconds, your website will be multilingual, and search engines will be able to index these new pages. wpLingua detects all the texts on your pages and offers you a first automatically generated translation. All translations are editable: open the visual editor from the administration bar and edit them simply by clicking on the texts on your website.
sv_SE: På bara några sekunder kommer din webbplats att vara flerspråkig och sökmotorer kommer att kunna indexera dessa nya sidor. wpLingua upptäcker alla texter på dina sidor och erbjuder dig en första automatiskt genererad översättning. Alla översättningar är redigerbara: öppna den visuella redigeraren från administrationsfältet och redigera dem genom att helt enkelt klicka på texterna på din webbplats.

en: Translation progress:
sv_SE: Översättningsförlopp:

en: Your website is now multilingual!
sv_SE: Din webbplats är nu flerspråkig!

en: You can start visiting the translated version.
sv_SE: Du kan börja besöka den översatta versionen.

en: The first time a translated page is loaded, the translations are automatically generated and saved in the database. This may take some time (on first generation only) depending on the size of your content. This is why we advise you to browse your entire website for the first time in order to generate all the multilingual versions.
sv_SE: Första gången en översatt sida laddas genereras översättningarna automatiskt och sparas i databasen. Detta kan ta lite tid (endast vid första genereringen) beroende på hur stort ditt innehåll är. Det är därför vi rekommenderar att du bläddrar igenom hela webbplatsen för första gången för att generera alla flerspråkiga versioner.

en: All translations are editable: open the visual editor from the administration bar and edit them simply by clicking on the texts on your website.
sv_SE: Alla översättningar är redigerbara: öppna den visuella redigeraren från administrationsfältet och redigera dem genom att klicka på texterna på din webbplats.

en: Visit your multilingual website
sv_SE: Besök din flerspråkiga webbplats

en: Original website language:
sv_SE: Webbplatsens originalspråk:

en: Please choose an option
sv_SE: Vänligen välj ett alternativ

en: Original website language, defined by API key:
sv_SE: Webbplatsens originalspråk, definierat med API-nyckel:

en: If you have mistakenly selected the wrong language, you can delete the API key in the site options below and request a new API key.
sv_SE: Om du av misstag har valt fel språk kan du radera API-nyckeln i webbplatsalternativen nedan och begära en ny API-nyckel.

en: Custom
sv_SE: Anpassad

en: Flag to use for this language:
sv_SE: Flagga att använda för detta språk:

en: Custom flag URL for this language:
sv_SE: URL för anpassad flagga för detta språk:

en: Important: space out the addition of new languages ​​by at least ten days and browse your site for the first time in the added languages. This promotes better indexing by search engines, reduces the load on your server and minimizes the risk of slowdowns on your site.
sv_SE: Viktigt: Lägg till nya språk med minst tio dagars mellanrum och surfa på din webbplats för första gången på de språk som lagts till. Detta främjar bättre indexering av sökmotorer, minskar belastningen på din server och minimerar risken för att din webbplats blir långsammare.

en: Add new target Language:
sv_SE: Lägg till nytt målspråk Language:

en: Add language
sv_SE: Lägg till språk

en: (Private)
sv_SE: (Privat)

en: Move up
sv_SE: Flytta upp

en: Move down
sv_SE: Flytta ner

en: Make this language private
sv_SE: Gör detta språk privat

en: Private languages will only be visible to logged-in users with editing rights. This option allows administrators to pre-generate and correct translations before they are accessible to the public.
sv_SE: Privata språk kommer endast att vara synliga för inloggade användare med redigeringsrättigheter. Detta alternativ gör det möjligt för administratörer att i förväg generera och korrigera översättningar innan de blir tillgängliga för allmänheten.

en: Target languages enabled:
sv_SE: Målspråk aktiverade:

en: Access more target languages by upgrading your API key.
sv_SE: Få tillgång till fler målspråk genom att uppgradera din API-nyckel.

en: Available languages:
sv_SE: Tillgängliga språk:

en: wplingua.com : Upgrade your API key
sv_SE: wplingua.com : Uppgradera din API-nyckel

en: API translation features:
sv_SE: Funktioner för API-översättning:

en: The options below require extended access to the wpLingua API to be functional on your website.
sv_SE: Alternativen nedan kräver utökad åtkomst till wpLingua API för att fungera på din webbplats.

en: Use of the free wpLingua API keys is reserved for personal blogs and non-profit websites; paid subscriptions are available for companies and commercial websites.
sv_SE: Användningen av de kostnadsfria wpLingua API-nycklarna är reserverad för personliga bloggar och icke-vinstdrivande webbplatser; betalda prenumerationer är tillgängliga för företag och kommersiella webbplatser.

en: Search from translated languages
sv_SE: Sök från översatta språk

en: Enable visitors to search on your website in their own language.
sv_SE: Gör det möjligt för besökare att söka på din webbplats på sitt eget språk.

en: Example: if your website is translated from English to French and you have a post named "Hello". When a French visitor searches for the term "Bonjour" on the website, this feature will translate it on the fly to "Hello" before launching the search. This will allow WordPress to find the post named "Hello" when your visitor has searched for "Bonjour".
sv_SE: Exempel: om din webbplats är översatt från engelska till franska och du har ett inlägg med namnet "Hello". När en fransk besökare söker efter termen "Bonjour" på webbplatsen kommer denna funktion att översätta den i farten till "Hello" innan sökningen startas. Detta gör att WordPress kan hitta inlägget med namnet "Hello" när din besökare har sökt efter "Bonjour".

en: SEO features:
sv_SE: SEO-funktioner:

en: Add hreflang tags to translated pages
sv_SE: Lägg till hreflang-taggar på översatta sidor

en: This option automatically adds hreflang tags to your pages that are available in multiple languages.
sv_SE: Det här alternativet lägger automatiskt till hreflang-taggar på dina sidor som finns tillgängliga på flera språk.

en: Hreflang tags are HTML metadata used to indicate the URLs of each language version of a page. They are not visible to visitors, but they allow search engines (Google, Bing, etc.) to identify the multilingual structure of the site and display the correct version according to the user's language.
sv_SE: Hreflang-taggar är HTML-metadata som används för att ange webbadresserna för varje språkversion av en sida. De är inte synliga för besökarna, men de gör det möjligt för sökmotorer (Google, Bing etc.) att identifiera webbplatsens flerspråkiga struktur och visa rätt version beroende på användarens språk.

en: Enable multilingual XML Sitemap
sv_SE: Aktivera flerspråkig XML Sitemap

en: This option automatically adds your wpLingua translated pages into your XML Sitemap files.
sv_SE: Detta alternativ lägger automatiskt till dina wpLingua-översatta sidor i dina XML Sitemap-filer.

en: An XML Sitemap is used by search engines (Google, Bing, etc.) to better discover and index the pages of your website. By default, only the default language pages are included. With this option enabled, all translated versions of your content will also be listed.
sv_SE: En XML Sitemap används av sökmotorer (Google, Bing etc.) för att bättre upptäcka och indexera sidorna på din webbplats. Som standard inkluderas endast sidorna på standardspråket. Med det här alternativet aktiverat kommer alla översatta versioner av ditt innehåll också att listas.

en: This greatly improves SEO visibility, ensuring that search engines can easily find and index your content in every language.
sv_SE: Detta förbättrar SEO-synligheten avsevärt och säkerställer att sökmotorer enkelt kan hitta och indexera ditt innehåll på alla språk.

en: wpLingua uses a universal method that intercepts and extends sitemap. It works with the native WordPress sitemap and with popular SEO plugins such as Yoast SEO, Rank Math, All in One SEO, SEOPress, etc.
sv_SE: wpLingua använder en universell metod som fångar upp och utökar webbplatskartan. Det fungerar med den inbyggda WordPress-webbplatskartan och med populära SEO-plugins som Yoast SEO, Rank Math, All in One SEO, SEOPress, etc.

en: Use wpLingua display for XML Sitemap
sv_SE: Använd wpLingua-visningen för XML-webbplatskarta

en: This option replaces the default XML Sitemap stylesheet with wpLingua's custom display.
sv_SE: Det här alternativet ersätter standardformatmallen för XML-webbplatskartan med wpLinguas anpassade visning.

en: When enabled, the XML Sitemap will use a wpLingua-designed stylesheet that visually displays all translated URLs directly under each original URL. This makes it easy to verify that all language versions are correctly included in your sitemap.
sv_SE: När funktionen är aktiverad använder XML-webbplatskartan ett stilmall som utformats av wpLingua och som visar alla översatta webbadresser direkt under respektive originaladress. Detta gör det enkelt att kontrollera att alla språkversioner finns med i webbplatskartan.

en: Note: This only affects how the sitemap is displayed in your browser. The actual XML data sent to search engines remains unchanged and fully compatible with all SEO standards.
sv_SE: Obs! Detta påverkar endast hur webbplatskartan visas i din webbläsare. Den faktiska XML-data som skickas till sökmotorerna förblir oförändrad och är fullt kompatibel med alla SEO-standarder.

en: This option has no effect when using All In One SEO, as this plugin handles the display of translated links itself.
sv_SE: Det här alternativet har ingen effekt när du använder All In One SEO, eftersom det här tillägget själv sköter visningen av översatta länkar.

en: More features:
sv_SE: Fler funktioner:

en: Translation progress bar for editors
sv_SE: Förloppsindikator för översättning för redaktörer

en: Enable progress bar: Smooth translations loading for editors
sv_SE: Aktivera förloppsindikator: Smidig laddning av översättningar för redaktörer

en: Activate a progress bar when a page requires the generation of more than 10 new string translations. This feature only applies to connected editors.
sv_SE: Aktivera en förloppsindikator när en sida kräver att mer än 10 nya strängöversättningar genereras. Denna funktion gäller endast för anslutna redigerare.

en: Enable redirection based on the web browser's language
sv_SE: Aktivera omdirigering baserat på webbläsarens språk

en: This option automatically redirects visitors to the translated version of your site that matches their browser language when they land on the main homepage. It can improve user experience by showing content in the right language immediately, but depending on your setup, it may introduce side effects.
sv_SE: Det här alternativet omdirigerar automatiskt besökare till den översatta versionen av din webbplats som matchar deras webbläsarspråk när de landar på huvudhemsidan. Det kan förbättra användarupplevelsen genom att visa innehåll på rätt språk direkt, men beroende på din konfiguration kan det leda till biverkningar.

en: Disabled (recommended):
sv_SE: Inaktiverad (rekommenderas):

en: No redirection is applied. Every visitor always sees the default homepage, regardless of their browser language. This is the safest option and ensures maximum compatibility with caching systems, SEO, and shared links. Recommended if you are unsure which option to choose.
sv_SE: Ingen omdirigering tillämpas. Alla besökare ser alltid standardhemsidan, oavsett webbläsarens språk. Det här är det säkraste alternativet och garanterar maximal kompatibilitet med cachningssystem, SEO och delade länkar. Rekommenderas om du är osäker på vilket alternativ du ska välja.

en: JS only:
sv_SE: Endast JS:

en: The redirect is handled with JavaScript, after the default homepage has loaded. This method works in almost all cases and avoids issues with caching plugins. However, it may cause a short flicker effect: users will briefly see the default page before being redirected to the translated version.
sv_SE: Omdirigeringen hanteras med JavaScript, efter att standardhemsidan har laddats. Den här metoden fungerar i nästan alla fall och undviker problem med cachningsplugins. Den kan dock orsaka en kort flimmereffekt: användarna kommer kort att se standardsidan innan de omdirigeras till den översatta versionen.

en: PHP and JS:
sv_SE: PHP och JS:

en: The redirect is performed server-side with PHP, which makes it faster and more seamless for visitors. In addition, a cookie is set via JavaScript to remember the user’s preferred language for future visits. While this provides the smoothest experience, it can sometimes conflict with caching systems (static pages, CDN, aggressive cache settings) and may cause incorrect redirects in certain setups.
sv_SE: Omdirigeringen utförs på serversidan med PHP, vilket gör det snabbare och smidigare för besökarna. Dessutom sätts en cookie via JavaScript för att komma ihåg användarens önskade språk för framtida besök. Även om detta ger den smidigaste upplevelsen kan det ibland komma i konflikt med cachningssystem (statiska sidor, CDN, aggressiva cache-inställningar) och kan orsaka felaktiga omdirigeringar i vissa konfigurationer.

en: Disable (recommended)
sv_SE: Avaktivera (rekommenderas)

en: Enable with JS only
sv_SE: Aktivera endast med JS

en: Enable with PHP and JS
sv_SE: Möjliggör med PHP och JS

en: Website API key:
sv_SE: Webbplatsens API-nyckel:

en: The API key connects the website to wpLingua's online services and automatic translation generators.
sv_SE: API-nyckeln kopplar webbplatsen till wpLinguas onlinetjänster och automatiska översättningsgeneratorer.

en: Show API key
sv_SE: Visa API-nyckel

en: Hide API key
sv_SE: Dölj API-nyckel

en: API key status:
sv_SE: Status för API-nyckel:

en: Premium expiration:
sv_SE: Premien upphör att gälla:

en: wpLingua - Switcher settings
sv_SE: wpLingua - Inställningar för omkopplare

en: No target language selected.
sv_SE: Inget målspråk valt.

en: Preview
sv_SE: Förhandsvisa

en: This option allow you to define the layout of the languages ​​in the switcher.
sv_SE: Med detta alternativ kan du definiera layouten för språken i omkopplaren.

en: Inline list:
sv_SE: Inline-lista:

en: the languages ​​are lined up next to each other.
sv_SE: språken är uppradade bredvid varandra.

en: the languages ​​are placed in columns, one under the other.
sv_SE: språken är placerade i kolumner, det ena under det andra.

en: Dropdown:
sv_SE: Rullgardinsmeny:

en: the languages ​​appear in a drop-down menu; this is recommended when your website offers several languages.
sv_SE: språken visas i en rullgardinsmeny; detta rekommenderas när din webbplats erbjuder flera språk.

en: Displayed names:
sv_SE: Visade namn:

en: This option allow you to choose how the languages names should be written in the switcher.
sv_SE: Med detta alternativ kan du välja hur språknamnen ska skrivas i omkopplaren.

en: Translated names:
sv_SE: Översatta namn:

en: the name of the languages ​​is translated into the current language displayed.
sv_SE: översätts namnet på språken till det aktuella språket som visas.

en: Original name:
sv_SE: Ursprungligt namn:

en: each language retains its name in its own language (English, Français, 日本語, Português, Español, etc.).
sv_SE: varje språk behåller sitt namn på sitt eget språk (English, Français, 日本語, Português, Español, etc.).

en: Language ID:
sv_SE: Språk-ID:

en: language names use language ID (FR, EN, DE, RU, etc.).
sv_SE: språknamn använda språk-ID (FR, EN, DE, RU, etc.).

en: No display:
sv_SE: Ingen visning:

en: no text, only flags are displayed.
sv_SE: ingen text, endast flaggor visas.

en: Flags style:
sv_SE: Flaggor stil:

en: This option allow you to choose the appearance of the flags in the switcher.
sv_SE: Med detta alternativ kan du välja hur flaggorna ska se ut i omkopplaren.

en: Circle:
sv_SE: Cirkel:

en: display round flags.
sv_SE: visa runda flaggor.

en: Rectangular:
sv_SE: Rektangulär:

en: display rectangular flags.
sv_SE: visa rektangulära flaggor.

en: display wavy flags.
sv_SE: visa vågiga flaggor.

en: no display any flags, only the language name will be displayed.
sv_SE: inte visa några flaggor, endast språknamnet visas.

en: You can also change the country flag or set a custom flag from wpLingua ➔ General settings. For example, you can set the flag of Mexico for Spanish instead of the flag of Spain.
sv_SE: Du kan också ändra landsflaggan eller ställa in en egen flagga i wpLingua ➔ Allmänna inställningar. Du kan t.ex. ställa in Mexikos flagga för spanska i stället för Spaniens flagga.

en: Color theme:
sv_SE: Färg tema:

en: This option allows you to choose the color and border styles of the languages switcher.
sv_SE: Med det här alternativet kan du välja färg och kantlinjer för språkomkopplaren.

en: The color options offer 5 themes:
sv_SE: Färgalternativen erbjuder 5 teman:

en: Light:
sv_SE: Ljus:

en: white color in the background of the switcher.
sv_SE: vit färg i bakgrunden på omkopplaren.

en: Grey:
sv_SE: Grå:

en: grey background color.
sv_SE: grå bakgrundsfärg.

en: Dark:
sv_SE: Mörk:

en: black background color.
sv_SE: svart bakgrundsfärg.

en: transparent and blurred background color with black text and borders.
sv_SE: transparent och suddig bakgrundsfärg med svart text och kanter.

en: transparent and blurred background color with white text and borders.
sv_SE: transparent och suddig bakgrundsfärg med vit text och kanter.

en: Each theme is then broken down by shape and border style:
sv_SE: Varje tema delas sedan upp efter form och kantstil:

en: Double – Smooth:
sv_SE: Dubbel - Smidig:

en: the switcher will be framed by a double border with rounded corners.
sv_SE: omkopplaren kommer att inramas av en dubbel kant med rundade hörn.

en: Double – Square:
sv_SE: Dubbel - Kvadratisk:

en: double border with square corners.
sv_SE: dubbel kant med fyrkantiga hörn.

en: Simple – Smooth:
sv_SE: Enkelt - smidigt:

en: single border with rounded corners.
sv_SE: enkel kant med rundade hörn.

en: Simple – Square:
sv_SE: Enkel - Fyrkantig:

en: single border with square corners.
sv_SE: enkel kant med fyrkantiga hörn.

en: Custom CSS
sv_SE: Anpassad CSS

en: Set custom CSS:
sv_SE: Ställ in anpassad CSS:

en: The field below allows you to add custom CSS code that will run on all pages.
sv_SE: I fältet nedan kan du lägga till anpassad CSS-kod som körs på alla sidor.

en: First of all, note that the CSS class <code>.switcher-content</code> allows you to act on the entire block of the language switcher while the class <code>.wplng-langague</code> allows you to act on the languages ​​themselves.
sv_SE: Först och främst bör du notera att CSS-klassen <code>.switcher-content</code> gör att du kan agera på hela blocket i språkväxlaren medan klassen <code>.wplng-langague</code> gör att du kan agera på själva språken.

en: To change the background and border colors of languages, here is the CSS:
sv_SE: Här är CSS för att ändra bakgrunds- och kantfärger för språk:

en: More example on wplingua.com
sv_SE: Fler exempel på wplingua.com

en: Insertion
sv_SE: Insättning

en: Automatic insert:
sv_SE: Automatisk insats:

en: Choose a predefined location:
sv_SE: Välj en fördefinierad plats:

en: Bottom right:
sv_SE: Längst ner till höger:

en: the switcher is placed at the bottom right of the screen.
sv_SE: omkopplaren är placerad längst ner till höger på skärmen.

en: Bottom Center:
sv_SE: Nedre mitten:

en: bottom center of the screen.
sv_SE: längst ner i mitten av skärmen.

en: Bottom left:
sv_SE: Längst ner till vänster:

en: bottom left of the screen.
sv_SE: längst ner till vänster på skärmen.

en: None:
sv_SE: Ingen:

en: the switcher is not inserted automatically.
sv_SE: omkopplaren sätts inte in automatiskt.

en: Shortcode switcher:
sv_SE: Växlare för kortkoder:

en: If you want to insert the language switcher only in certain places on your website, you can use the shortcode provided for this purpose. Note that in this case, the previous option should be "None". This method is ideal for placing the switcher where you want it, whether you are using a Gutenberg block-based theme (FSE), a classic theme or even a page or theme builder like Divi, Elementor...
sv_SE: Om du vill infoga språkomkopplaren endast på vissa ställen på din webbplats kan du använda den kortkod som tillhandahålls för detta ändamål. Observera att i det här fallet bör det föregående alternativet vara "Ingen". Den här metoden är perfekt för att placera omkopplaren där du vill ha den, oavsett om du använder ett Gutenberg blockbaserat tema (FSE), ett klassiskt tema eller till och med en sid- eller temabyggare som Divi, Elementor...

en: You can add parameters to the language selector shortcode, for example:
sv_SE: Du kan lägga till parametrar i kortkoden för språkväljaren, till exempel:

en: Here is a list of all available settings:
sv_SE: Här är en lista över alla tillgängliga inställningar:

en: If a setting is not specified, the value entered on the language switcher options page will be used.
sv_SE: Om ingen inställning anges kommer det värde som angetts på inställningssidan för språkväljaren att användas.

en: Block wpLingua Switcher
sv_SE: Blockera wpLingua Switcher

en: Block based themes, wpLingua offers a dedicated Gutenberg block. You can insert the switcher wherever you want, whether in the content or via the overall site editor.
sv_SE: Blockbaserade teman, wpLingua erbjuder ett dedikerat Gutenberg-block. Du kan infoga switchen var du vill, oavsett om det är i innehållet eller via den övergripande webbplatsredigeraren.

en: Switcher in menu:
sv_SE: Omkopplare i menyn:

en: Appearance ➔ Menus
sv_SE: Utseende ➔ Menyer

en: If the active theme manages menus (classic theme), it is possible to add a language switcher. The design of these language switchers will be defined by the theme. Go to the Appearance ➔ Menu tab to add the wpLingua switcher as a menu item. It is also possible to add it as a sub-element.
sv_SE: Om det aktiva temat hanterar menyer (klassiskt tema) är det möjligt att lägga till en språkväxlare. Utformningen av dessa språkväxlare definieras av temat. Gå till fliken Utseende ➔ Meny för att lägga till wpLingua-omkopplaren som ett menyalternativ. Det är också möjligt att lägga till den som ett underelement.

en: wpLingua: Register
sv_SE: wpLingua: Registrera dig

en: wpLingua: Settings
sv_SE: wpLingua: Inställningar

en: General settings
sv_SE: Generella inställningar

en: wpLingua: Switcher
sv_SE: wpLingua: Omkopplare

en: Switcher
sv_SE: Knapp för att byta innehåll

en: wpLingua: Exclusion
sv_SE: wpLingua: Uteslutning

en: Exclusion
sv_SE: Exkludering

en: wpLingua: Dictionary
sv_SE: wpLingua: Ordbok

en: Dictionary
sv_SE: Ordbok

en: wplingua: Links & Medias
sv_SE: wplingua: Länkar & Medier

en: Links & Medias
sv_SE: Länkar & Medier

en: wpLingua: Website slugs
sv_SE: wpLingua: Sniglar för webbplatser

en: Website slugs
sv_SE: Webbplatsens sniglar

en: wpLingua: Translations
sv_SE: wpLingua: Översättningar

en: All translations
sv_SE: Alla översättningar

en: Thank you for choosing wpLingua!
sv_SE: Tack för att du valde wpLingua!

en: If you like wpLingua please leave us a %1$s rating. A huge thanks!
sv_SE: Om du gillar wpLingua vänligen lämna oss ett %1$s betyg. Ett stort tack!

en: five stars
sv_SE: fem stjärnor

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: wpLingua - Translation solution for multilingual website
sv_SE: wpLingua - Översättningslösning för flerspråkiga webbplatser

en: wpLingua is installed, but not yet configured. You are just a few clicks away from making your website multilingual!
sv_SE: wpLingua är installerat, men ännu inte konfigurerat. Nu är du bara några klick från att göra din webbplats flerspråkig!

en: Go to the configuration page
sv_SE: Gå till konfigurationssidan

en: wpLingua - Incompatible plugin detected
sv_SE: wpLingua - Inkompatibelt insticksprogram upptäckt

en: You have several translation plugins. This may result in unpredictable or incorrect behavior. For best results, use only one translation plugin at a time. These plugins can cause problems with wpLingua:
sv_SE: Du har flera översättningsplugins. Detta kan leda till oförutsägbart eller felaktigt beteende. För bästa resultat, använd endast ett översättningsplugin åt gången. Dessa insticksprogram kan orsaka problem med wpLingua:

en: Deactivate plugin: %1$s
sv_SE: Avaktivera plugin: %1$s

en: Deactivate
sv_SE: Inaktivera

en: Manage active plugins
sv_SE: Hantera aktiva plugins

en: wpLingua - Incompatible with multisite
sv_SE: wpLingua - Inkompatibel med multisite

en: wpLingua is not compatible with multisite.
sv_SE: wpLingua är inte kompatibel med multisite.

en: wpLingua - Incompatible with WordPress installed in a subfolder
sv_SE: wpLingua - Inkompatibel med WordPress installerad i en undermapp

en: wpLingua is not compatible with WordPress installed in a subfolder.
sv_SE: wpLingua är inte kompatibel med WordPress som är installerat i en undermapp.

en: wpLingua - Incompatible PHP version
sv_SE: wpLingua - Inkompatibel PHP-version

en: wpLingua is not compatible with your PHP version. wpLingua requires PHP 7.4 or higher.
sv_SE: wpLingua är inte kompatibel med din PHP-version. wpLingua kräver PHP 7.4 eller högre.

en: wpLingua - Incompatible HTACCESS file
sv_SE: wpLingua - Inkompatibel HTACCESS-fil

en: It seems that a plugin was incorrectly deactivated and corrupted the site's HTACCESS file, preventing the correct redirection of translated pages. Please edit the ".htaccess" file located at the root of the site and delete the lines between :
sv_SE: Det verkar som om ett insticksprogram felaktigt avaktiverades och skadade webbplatsens HTACCESS-fil, vilket förhindrar korrekt omdirigering av översatta sidor. Vänligen redigera filen ".htaccess" som finns i roten av webbplatsen och radera raderna mellan :

en: wpLingua - Incompatible permalink structure
sv_SE: wpLingua – Oförenlig struktur för permanenta länkar

en: wpLingua is not compatible with the "Plain" permalink structure. Please update your permalink settings to use "Post name" or "Custom Structure".
sv_SE: wpLingua är inte kompatibelt med permalänkstrukturen ”Plain”. Ändra dina permalänksinställningar så att du använder ”Inläggets namn” eller ”Anpassad struktur”.

en: Manage permalink settings
sv_SE: Hantera inställningar för permanenta länkar

en: wpLingua - Website slugs
sv_SE: wpLingua - webbplatssniglar

en: wpLingua - Website slug
sv_SE: wpLingua - Slug för webbplats

en: wpLingua - All slugs
sv_SE: wpLingua - Alla sniglar

en: wpLingua - Edit slug
sv_SE: wpLingua - Redigera slug

en: Search slugs
sv_SE: Sök sniglar

en: All slug status
sv_SE: Alla slug status

en: Reviewed
sv_SE: Granskad

en: Unreviewed
sv_SE: Ej Recenserade

en: Full reviewed
sv_SE: Fullständigt granskad

en: Partially reviewed
sv_SE: Delvis granskad

en: Full unreviewed
sv_SE: Fullständigt oöverträffad

en: Slug status
sv_SE: Status för slug

en: Slug status:
sv_SE: Status för slug:

en: Flag for language:
sv_SE: Flagga för språk:

en:  - Original slug:
sv_SE:  - Ursprunglig slug:

en: Regenerate translation
sv_SE: Förnya översättning

en: Mark as review
sv_SE: Markera som recension

en: Generate translation
sv_SE: Generera översättning

en: Reviewed on
sv_SE: Granskad på

en:  - Slug translation:
sv_SE:  - Slug översättning:

en: Is reviewed
sv_SE: Är granskad

en: Invalid parameters
sv_SE: Ogiltiga parametrar

en: Invalid languages parameters
sv_SE: Ogiltiga språkparametrar

en: Invalid API response
sv_SE: Ogiltigt API-svar

en: These options are used to add a language switcher in a menu. This language switcher automatically uses the menu design.
sv_SE: Dessa alternativ används för att lägga till en språkväxlare i en meny. Denna språkväxlare använder automatiskt menyns design.

en: Displayed flag:
sv_SE: Visad flagga:

en: Language switcher
sv_SE: Språkväxlare

en: Add to menu
sv_SE: Lägg till i menyn

en: wpLingua - Translations
sv_SE: wpLingua - Översättningar

en: wpLingua - Translation
sv_SE: wpLingua - Översättning

en: wpLingua - All translations
sv_SE: wpLingua - Alla översättningar

en: wpLingua - Edit translation
sv_SE: wpLingua - Redigera översättning

en: Search translations
sv_SE: Sök översättningar

en: All translation status
sv_SE: Status för alla översättningar

en: Translation status
sv_SE: Översättningsstatus

en: Translation status:
sv_SE: Översättningsstatus:

en: All languages
sv_SE: Alla språk

en: Open edit page
sv_SE: Öppna redigeringssidan

en: Edit translation
sv_SE: Redigera översättning

en: Invalid translation ID
sv_SE: Ogiltigt översättnings-ID

en: Invalid translation post
sv_SE: Ogiltig översättningspost

en: Translation saving failed
sv_SE: Spara översättning misslyckades

en: Translation
sv_SE: Översättning

en:  - Original text:
sv_SE:  - Originaltext:

en:  - Translation:
sv_SE:  - Översättning:

en: Discovery URL:
sv_SE: URL för upptäckt:

en: Error - Invalid data.
sv_SE: Fel - Ogiltiga data.

en: Error - Invalid data (email address).
sv_SE: Fel - Ogiltiga uppgifter (e-postadress).

en: Error - Invalid data (website URL).
sv_SE: Fel - Ogiltiga data (webbplatsens URL).

en: Error - Invalid data (languages).
sv_SE: Fel - Ogiltiga data (språk).

en: Error - The API could not be called.
sv_SE: Fel - API:et kunde inte anropas.

en: Error - API response not valid.
sv_SE: Fel - API-svaret är inte giltigt.

en: Code
sv_SE: Kod

en: API returned an unexpected response.
sv_SE: API gav ett oväntat svar.

en: You are about to exit without saving your changes. They will be lost if you continue. Would you like to leave anyway?
sv_SE: Du är på väg att avsluta utan att spara dina ändringar. De kommer att gå förlorade om du fortsätter. Skulle du vilja lämna ändå?

en: Save in progress...
sv_SE: Spara under pågående...

en: Translation API overloaded
sv_SE: Översättnings-API överbelastat

en: Translation API overloaded. Retry in a few minutes or
sv_SE: Översättnings-API överbelastat. Försök igen om några minuter eller

en: upgrade your API key
sv_SE: uppgradera din API-nyckel

en:  to get priority API access.
sv_SE:  för att få prioriterad API-åtkomst.

en: Translation API overloaded. Please retry in a few minutes.
sv_SE: Översättnings-API överbelastat. Försök igen om några minuter.

en: Close
sv_SE: Stäng

en: Translation in progress
sv_SE: Pågående omräkning

en: In progress: Translation and saving of new texts
sv_SE: Pågående arbete: Översättning och lagring av nya texter

en: Error during translation.
sv_SE: Fel under översättningen.

en: Error during translation. Check the browser console for more information.
sv_SE: Ett fel uppstod under översättningen. Kontrollera webbläsarens konsol för mer information.

en: Edit this translation
sv_SE: Redigera denna översättning

en: Search
sv_SE: Sök

en: All
sv_SE: Alla

en: Occurrence order
sv_SE: Ordning för förekomst

en: Alphabetical - sources
sv_SE: Alfabetisk - källor

en: Alphabetical - translations
sv_SE: Alfabetisk - översättningar

en: SEO - Title:
sv_SE: SEO – Titel:

en: SEO - Description:
sv_SE: SEO-funktioner:

en: Go to top
sv_SE: Gå till toppen

en: language
sv_SE: språk

en: switcher
sv_SE: omkopplare

en: multilanguage
sv_SE: flerspråkig

en: multilingual
sv_SE: flerspråkig

en: translate
sv_SE: översätt

en: translation
sv_SE: översättning

en: flag
sv_SE: flagga

en: flags
sv_SE: flaggor

en: wpLingua: languages switcher
sv_SE: wpLingua: språkväxlare

en: Add a language switcher to your page.
sv_SE: Lägg till en språkväxlare på din sida.

en: Languages switcher
sv_SE: Språkväxlare

en: Display the wpLingua languages switcher.
sv_SE: Visa språkväljaren wpLingua.

en: Default
sv_SE: Standard

note: Description of the plugin/theme
en: An all-in-one solution that makes your websites multilingual and translates them automatically, without word or page limits. The highlights: a free first language, an on-page visual editor for editing translations, a customizable language switcher, search engine optimization (SEO), self-hosted data and more!
sv_SE: En allt-i-ett-lösning som gör dina webbplatser flerspråkiga och översätter dem automatiskt, utan ord- eller sidbegränsningar. Höjdpunkterna: ett gratis förstaspråk, en visuell redigerare på sidan för redigering av översättningar, en anpassningsbar språkväxlare, sökmotoroptimering (SEO), självhostad data och mer!

note: Author of the plugin/theme
en: wpLingua Translation Service
sv_SE: wpLingua Översättningstjänst
