wpLingua - en to ja translation catalogue (566 entries)

en: Arabic
ja: アラビア語

en: Global
ja: グローバル

en: Egypt
ja: エジプト

en: Saudi Arabia
ja: サウジアラビア

en: Algeria
ja: アルジェリア

en: Bahrain
ja: バーレーン

en: Chad
ja: チャド

en: Comoros
ja: コモロ

en: Djibouti
ja: ジブチ

en: Iraq
ja: イラク

en: Jordan
ja: ヨルダン

en: Kuwait
ja: クウェート

en: Lebanon
ja: レバノン

en: Libya
ja: リビア

en: Mauritania
ja: モーリタニア

en: Morocco
ja: モロッコ

en: Oman
ja: オマーン

en: Palestine
ja: パレスチナ

en: Qatar
ja: カタール

en: Somalia
ja: ソマリア

en: Sudan
ja: スーダン

en: Syria
ja: シリア

en: Tunisia
ja: チュニジア

en: United Arab Emirates
ja: アラブ首長国連邦

en: Yemen
ja: イエメン

en: Chinese
ja: 中国語

en: China
ja: 中国

en: Hong Kong
ja: 香港

en: Malaysia
ja: マレーシア

en: Singapore
ja: シンガポール

en: Danish
ja: デンマーク語

en: Denmark
ja: デンマーク

en: Dutch
ja: オランダ語

en: Netherlands
ja: オランダ

en: Belgium
ja: ベルギー

en: Suriname
ja: スリナム

en: Slovak
ja: スロバキア語

en: Slovakia
ja: スロバキア

en: Czech Republic
ja: チェコ共和国

en: English
ja: 英語

en: US / GB
ja: アメリカ / イギリス

en: United Kingdom
ja: イギリス

en: United States
ja: アメリカ

en: Australia
ja: オーストラリア

en: Canada
ja: カナダ

en: Ireland
ja: アイルランド

en: New Zealand
ja: ニュージーランド

en: Nigeria
ja: ナイジェリア

en: South Africa
ja: 南アフリカ

en: Kenya
ja: ケニア

en: Ghana
ja: ガーナ

en: South Sudan
ja: 南スーダン

en: Sierra Leone
ja: シエラレオネ

en: Liberia
ja: リベリア

en: Jamaica
ja: ジャマイカ

en: Finnish
ja: フィンランド語

en: Finland
ja: フィンランド

en: French
ja: フランス語

en: France
ja: フランス

en: Quebec
ja: ケベック州

en: Congo - Kinshasa
ja: コンゴ (キンシャサ)

en: Congo - Brazzaville
ja: コンゴ (ブラザビル)

en: Cameroon
ja: カメルーン

en: Ivory Coast
ja: コートジボワール

en: Switzerland
ja: スイス

en: German
ja: ドイツ語

en: Germany
ja: ドイツ

en: Austria
ja: オーストリア

en: Liechtenstein
ja: リヒテンシュタイン

en: Greek
ja: ギリシャ語

en: Greece
ja: ギリシャ

en: Cyprus
ja: キプロス

en: Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Israel
ja: イスラエル

en: Hindi
ja: ヒンディー語

en: India
ja: インド

en: Pakistan
ja: パキスタン

en: Hungarian
ja: ハンガリー語

en: Hungary
ja: ハンガリー

en: Indonesian
ja: インドネシア語

en: Indonesia
ja: インドネシア

en: Italian
ja: イタリア語

en: Italy
ja: イタリア

en: Japanese
ja: 日本語

en: Japan
ja: 日本

en: Korean
ja: 韓国語

en: South Korea
ja: 韓国

en: North Korea
ja: 北朝鮮

en: Polish
ja: ポーランド語

en: Poland
ja: ポーランド

en: Portuguese
ja: ポルトガル語

en: Portugal
ja: ポルトガル

en: Brazil
ja: ブラジル

en: Mozambique
ja: モザンビーク

en: Angola
ja: アンゴラ

en: Russian
ja: ロシア語

en: Russia
ja: ロシア

en: Kazakhstan
ja: カザフスタン

en: Belarus
ja: ベラルーシ

en: Kyrgyzstan
ja: キルギスタン

en: Tajikistan
ja: タジキスタン

en: Spanish
ja: スペイン語

en: Spain
ja: スペイン

en: Mexico
ja: メキシコ

en: Argentina
ja: アルゼンチン

en: Colombia
ja: コロンビア

en: Peru
ja: ペルー

en: Ecuador
ja: エクアドル

en: Bolivia
ja: ボリビア

en: Chile
ja: チリ

en: Equatorial Guinea
ja: 赤道ギニア

en: Guatemala
ja: グアテマラ

en: Cuba
ja: キューバ

en: Dominican Republic
ja: ドミニカ共和国

en: Honduras
ja: ホンジュラス

en: Paraguay
ja: パラグアイ

en: El Salvador
ja: エルサルバドル

en: Nicaragua
ja: ニカラグア

en: Costa Rica
ja: コスタリカ

en: Panama
ja: パナマ

en: Uruguay
ja: ウルグアイ

en: Swedish
ja: スウェーデン語

en: Sweden
ja: スウェーデン

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Turkey
ja: トルコ

en: Ukrainian
ja: ウクライナ語

en: Ukraine
ja: ウクライナ

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: Vietnam
ja: ベトナム

en: Bottom right
ja: ボタン右

en: Bottom center
ja: ボタン中

en: Bottom left
ja: ボタン左

en: None
ja: なし

en: Light - Double - Smooth
ja: ライト - ダブル - スムース

en: Light - Double - Square
ja: ライト - ダブル - スクエア

en: Light - Simple - Smooth
ja: 軽い - シンプル - スムーズ

en: Light - Simple - Square
ja: ライト - シンプル - スクエア

en: Grey - Double - Smooth
ja: グレー - ダブル - スムース

en: Grey - Double - Square
ja: グレー - ダブル - スクエア

en: Grey - Simple - Smooth
ja: グレー - シンプル - スムース

en: Grey - Simple - Square
ja: グレー - シンプル - スクエア

en: Dark - Double - Smooth
ja: ダーク - ダブル - スムース

en: Dark - Double - Square
ja: ダーク - ダブル - スクエア

en: Dark - Simple - Smooth
ja: ダーク - シンプル - スムース

en: Dark - Simple - Square
ja: ダーク - シンプル - スクエア

en: Blur Black - Double - Smooth
ja: ブラーブラック - ダブル - スムース

en: Blur Black - Double - Square
ja: ブラーブラック - ダブル - スクエア

en: Blur Black - Simple - Smooth
ja: ブラーブラック - シンプル - スムース

en: Blur Black - Simple - Square
ja: ブラーブラック - シンプル - スクエア

en: Blur White - Double - Smooth
ja: ブラーホワイト - ダブル - スムース

en: Blur White - Double - Square
ja: ブラーホワイト - ダブル - スクエア

en: Blur White - Simple - Smooth
ja: ブラーホワイト - シンプル - スムース

en: Blur White - Simple - Square
ja: ブラーホワイト - シンプル - スクエア

en: Inline list
ja: インライン・リスト

en: Block
ja: ブロック

en: Dropdown
ja: ドロップダウン

en: Original name
ja: オリジナル名

en: Translated name
ja: 翻訳名

en: Language ID
ja: 言語ID

en: No display
ja: ディスプレイ
    
    
    
    
    
    
    
    表示なし

en: Circle
ja: 円形

en: Rectangular
ja: 長方形

en: Wave
ja: 波

en: Display
ja: 表示

en: List without current language
ja: 現在の言語を含まないリスト

en: List without active class
ja: アクティブクラスのないリスト

en: List with active class
ja: アクティブ・クラスを含むリスト

en: Sub-list
ja: サブリスト

en: This URL is excluded from translation
ja: このURLは翻訳から除外される

en: Return on page
ja: ページに戻る

en: Visual editor
ja: ビジュアルエディタ

en: All translations on page
ja: ページ内のすべての翻訳

en: Edit the page slug
ja: ページスラッグを編集する

en: Translations
ja: 翻訳

en: Edit translations
ja: 翻訳を編集する

en: You are about to leave the page without saving your changes. They will be lost if you continue. Would you like to leave the page anyway?
ja: 変更を保存せずにページを閉じようとしています。このまま進むと変更内容が失われます。このままページを離れますか？

en: wpLingua - Dictionary rules
ja: wpLingua - 辞書のルール

en: Debug
ja: デバッグ

en: Dictionary entries
ja: 辞書の項目

en: Translation rules by dictionary:
ja: 辞書による翻訳ルール：

en: The dictionary allows you to define translation rules that apply when generating machine translations. You can specify words or sets of words that should never be translated, or define how they should be translated for each language.
ja: 辞書では、機械翻訳を生成するときに適用される翻訳ルールを定義できます。決して翻訳されるべきではない単語や単語のセットを指定したり、言語ごとに翻訳方法を定義したりすることができます。

en: Add a dictionary entry
ja: 辞書項目を追加する

en: Add an entry
ja: エントリを追加する

en: Edit the entry
ja: エントリーを編集する

en: All dictionary entries:
ja: すべての辞書項目：

en: Rule N°
ja: ルール番号

en: Edit
ja: 編集

en: Remove
ja: 削除

en: Always translate:
ja: 常に翻訳する：

en:  - By:
ja:  - によるものだ：

en: Never translate:
ja: 決して翻訳してはいけない：

en: Source text:
ja: 原文ママ:

en: Never translate
ja: 翻訳しない

en:  - Always translate by:
ja:  - 常に翻訳する：

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Save new entry
ja: 新しいエントリーを保存する

en: Save edited entry
ja: 編集したエントリーを保存する

en: wpLingua - Exclusion rules
ja: wpLingua - 除外ルール

en: Exclude URL
ja: 除外URL

en: Exclude URL from translation:
ja: URLを翻訳から除外する：

en: You can exclude from translations pages you wish to offer only in the website's original language. To do this, list the REGEXs that match the URL to be excluded, one per line. Examples:
ja: あなたは、ウェブサイトの元の言語でのみ提供したいページを翻訳から除外することができます.これを行うには、除外したいURLにマッチするREGEXを1行に1つずつ列挙します。例:

en: Exclude URL "/my-page/"
ja: 除外URL "/my-page/"

en: Exclude URL starting with "/my-page/"
ja: my-page/"で始まるURLは除外する。

en: Exclude URL ending with "/my-page/"
ja: my-page/"で終わるURLは除外する。

en: Exclude URL containing "/my-page/"
ja: "/my-page/"を含むURLを除外する。

en: Exclude elements
ja: エレメントを除外

en: Exclude HTML elements:
ja: HTML 要素を除外する：

en: You can leave some elements of your web pages untranslated. To do this, list below the CSS selectors for the elements to be excluded, one per line. Examples:
ja: ウェブページの一部の要素を翻訳しないままにすることができます。これを行うには、除外する要素のCSSセレクタを1行に1つずつ、以下に列挙します。例:

en: Exclude elements by ID attribute
ja: ID属性による要素の除外

en: Exclude elements by class attribute
ja: class属性による要素の除外

en: Exclude elements by CSS selector
ja: CSSセレクタによる要素の除外

en: Save
ja: 保存

en: wpLingua - Links & Medias
ja: wpLingua - リンク＆メディア

en: Links & medias
ja: リンク＆メディア

en: Links and medias translations rules:
ja: リンクとメディア翻訳のルール

en: Translation rules on links and media allow different images to be displayed or link URLs to be changed according to the current language. These rules apply to elements such as: link target URLs, image source URLs, iframe source URLs, URLs in intercepted JSONs...
ja: リンクとメディアの翻訳ルールにより、現在の言語に応じて異なる画像を表示したり、リンクのURLを変更したりすることができます。これらのルールは、リンクのターゲットURL、画像のソースURL、iframeのソースURL、インターセプトされたJSONのURL...などの要素に適用されます。

en: Add a rule
ja: ルールを追加する

en: All links and medias rules:
ja: すべてのリンクとメディアのルール

en: Mode:
ja: モード:

en: Exactly equal
ja: まったく同じ

en: Partially equal
ja: ほぼ同等

en: Regex
ja: 正規表現

en: Error
ja: エラー

en: Original:
ja: オリジナル:

en: Original URL:
ja: オリジナルのURL

en: REGEX
ja: レジェックス

en:  - URL:
ja:  - URL：

en: Message:
ja: メッセージ:

en: An error occurred with API key.
ja: APIキーでエラーが発生しました。

en: Invalid API key.
ja: 無効な API キーです.

en: An error occurred while creating the API key.
ja: APIキーの作成中にエラーが発生しました。

en: wpLingua - Register API key
ja: wpLingua - APIキーの登録

en: API key created
ja: APIキーの作成

en: API key created and sent by email
ja: APIキーが作成され、電子メールで送信される

en: The API key has been correctly created and sent to the following e-mail address:
ja: APIキーは正しく作成され、以下のメールアドレスに送信されました：

en: Go to your mailbox and copy the API key sent to you (don't forget to check the spam section of your mailbox). Then paste it in the section below, and click "Set API key" to make your website multilingual.
ja: メールボックスにアクセスし、送られてきたAPIキーをコピーしてください（メールボックスの迷惑メールセクションのチェックをお忘れなく）。それを下のセクションに貼り付け、「APIキーを設定」をクリックしてウェブサイトを多言語化します。

en: Set API Key
ja: APIキーの設定

en: Get API key
ja: API キーを入手

en: Start with wpLingua
ja: wpLinguaで始める

en: You are just a few clicks away from making your website multilingual!
ja: あなたのウェブサイトを多言語化するまで、ほんの数クリックです！

en: For wpLingua to work, an API key is required so that your website has access to the automatic translation service. On this page you can enter your API key if you already have one, or create one for free.
ja: wpLinguaが動作するためには、あなたのウェブサイトが自動翻訳サービスにアクセスできるようにAPIキーが必要です。このページでは、すでにAPIキーをお持ちの場合はそれを入力するか、無料で作成することができます。

en: An <strong>instantly multilingual website</strong> thanks to automatic text detection and translation. Easy to use, no knowledge required.
ja: テキストの自動検出と翻訳により、<strong>即座に多言語ウェブサイトを</strong>実現。知識不要で簡単に使用できます。

en: <strong>SEO friendly</strong> to allow search engines to index translated pages. Open up your website and your business to the whole world.
ja: 検索エンジンに翻訳されたページをインデックスさせる<strong>SEOフレンドリー</strong>。あなたのウェブサイトとビジネスを全世界に公開しましょう。

en: All <strong>translations are editable</strong>. Discover the visual editor and edit translations simply by clicking on them. With a fully customizable language switcher.
ja: すべての<strong>翻訳は編集可能です</strong>。ビジュアルエディタを発見し、それらをクリックするだけで翻訳を編集します。完全にカスタマイズ可能な言語スイッチャー付き。

en: One <strong>free and unlimited</strong> language for personal blogs and non-commercial websites. And many more features!
ja: 個人ブログや非商用ウェブサイト用に、1つの言語を<strong>無料で無制限に</strong>使用できます。その他多くの機能があります！

en: Set API key
ja: APIキーの設定

en: Advanced API features
ja: 高度なAPI機能

en: Important Notice
ja: 重要なお知らせ

en: Website incompatible with string translation
ja: ウェブサイトは文字列翻訳に対応していません

en: Your website contains a large amount of content, which exceeds the limits of the string translation method used by wpLingua.
ja: あなたのウェブサイトには大量のコンテンツが含まれており、wpLinguaが使用する文字列翻訳手法の制限を超えています。

en: Why the website is incompatible
ja: ウェブサイトが互換性がない理由

en: wpLingua works by identifying and translating each string of characters individually. On a large website, this method generates a very large number of database entries, causing overload and slowdowns.
ja: wpLinguaは、各文字列を個別に識別して翻訳する方式で動作します。大規模なウェブサイトでは、この方法により膨大な数のデータベースエントリが生成され、過負荷や動作遅延を引き起こします。

en: Recommended solution
ja: 推奨される解決策

en: To make large websites multilingual, we recommend using a translation plugin based on content duplication, such as Polylang or WPML. These solutions are specifically designed to efficiently manage large websites.
ja: 大規模なウェブサイトを多言語化するには、PolylangやWPMLなど、コンテンツ複製に基づく翻訳プラグインの使用をお勧めします。これらのソリューションは、大規模なウェブサイトを効率的に管理するために特別に設計されています。

en: Set the wpLingua API key:
ja: wpLinguaのAPIキーを設定します：

en: If you already have an API key, enter it below. If you've forgotten your website's API key, visit
ja: すでにAPIキーをお持ちの場合は、以下に入力してください。ウェブサイトのAPIキーをお忘れの場合は、以下をご覧ください。

en: the API key retrieval page
ja: APIキー取得ページ

en: Click to expand
ja: クリックして展開

en: A wpLingua API key consists of 42 characters (uppercase, lowercase and numbers). It is emailed to you when you request it using the form provided when you install the plugin. You must keep this key secret and only communicate it to wplingua.com services.
ja: wpLingua APIキーは、42文字（大文字、小文字、数字）で構成されています。プラグインをインストールしたときに提供されるフォームを使用して要求すると、電子メールで送信されます。このキーは秘密にしておき、wplingua.comのサービスにのみ伝えてください。

en: Register wpLingua API key:
ja: wpLinguaのAPIキーを登録します：

en: Claim a wpLingua API key and make your website multilingual in a minute! For a personal blog or a non-commercial website, get one unlimited free language.
ja: wpLingua API キーを請求して、あなたのウェブサイトを1分で多言語化しましょう！個人ブログや非商用サイトでは、1つの言語を無制限に無料でご利用いただけます。

en: Email address:
ja: メールアドレス:

en: The email address is detected and pre-filled. This is the administrative email address entered in the Settings ➔ General tab. You can use another email address used to receive your API key.
ja: 電子メールアドレスが検出され、事前に入力されます。これは、[設定] ➤ [全般] タブで入力した管理用メールアドレスです。APIキーの受信に使用する別のメールアドレスを使用することもできます。

en: Website URL:
ja: ウェブサイトのURL:

en: This is the URL of your website, it is detected and pre-filled automatically. Please check it and only enter the address of your production website (no test website or development environment).
ja: これはあなたのウェブサイトのURLで、自動的に検出され、あらかじめ入力されています。ご確認の上、本番サイトのアドレスのみを入力してください（テストサイトや開発環境は入力しないでください）。

en: Website language:
ja: ウェブサイトの言語:

en: This is the language of your website, defined by the associated API key. Make sure your website language is also correctly set in WordPress options (Settings ➔ General ➔ Website Language).
ja: これは、関連するAPIキーによって定義されたウェブサイトの言語です。ウェブサイトの言語がWordPressのオプション（設定 ➔ 一般 ➔ ウェブサイトの言語）でも正しく設定されていることを確認してください。

en: Language to add:
ja: 追加する言語：

en: This is the language you want to translate your website into. Be careful not to make a mistake because you will not be able to change the language afterwards.
ja: これは、あなたのウェブサイトを翻訳したい言語です。後で言語を変更することはできませんので、間違えないように注意してください。

en: I have read and accept the
ja: 私は以下のリンク先をよく読み、同意しております。

en: API terms of use
ja: API利用規約

en: Website Locale:
ja: ウェブサイトのロケール:

en: Get more target languages and advanced features:
ja: より多くのターゲット言語と高度な機能を取得します：

en: To translate your website into more languages and access advanced features, visit wpLingua website.
ja: あなたのウェブサイトをより多くの言語に翻訳し、高度な機能にアクセスするには、wpLinguaのウェブサイトをご覧ください。

en: Use wpLingua on commercial website
ja: 商用サイトでwpLinguaを使用する

en: Allow search from all languages
ja: すべての言語からの検索を許可する

en: Get more target languages
ja: 対象言語を増やす

en: Visit wpLingua website
ja: wpLinguaのウェブサイトを見る

en: wpLingua - General settings
ja: wpLingua - 一般設定

en: Website language
ja: ウェブサイト言語

en: Translated languages
ja: 翻訳言語

en: Features
ja: 特徴

en: API Key
ja: APIキー

en: Your website is being translated and will be ready soon.
ja: あなたのウェブサイトは翻訳中で、間もなく準備が整います。

en: In just a few seconds, your website will be multilingual, and search engines will be able to index these new pages. wpLingua detects all the texts on your pages and offers you a first automatically generated translation. All translations are editable: open the visual editor from the administration bar and edit them simply by clicking on the texts on your website.
ja: わずか数秒で、あなたのウェブサイトは多言語になり、検索エンジンはこれらの新しいページをインデックスすることができます。wpLinguaは、あなたのページ上のすべてのテキストを検出し、最初の自動生成された翻訳を提供します。すべての翻訳は編集可能です。管理バーからビジュアルエディタを開き、ウェブサイトのテキストをクリックするだけで編集できます。

en: Translation progress:
ja: 翻訳の進捗状況：

en: Your website is now multilingual!
ja: 当サイトは多言語対応になりました！

en: You can start visiting the translated version.
ja: 翻訳版をご覧いただけます。

en: The first time a translated page is loaded, the translations are automatically generated and saved in the database. This may take some time (on first generation only) depending on the size of your content. This is why we advise you to browse your entire website for the first time in order to generate all the multilingual versions.
ja: 翻訳されたページが初めて読み込まれたとき、翻訳は自動的に生成され、データベースに保存されます。これは、あなたのコンテンツのサイズに応じて（最初の世代でのみ）時間がかかる場合があります.このため、すべての多言語バージョンを生成するために、初回にウェブサイト全体を閲覧することをお勧めします。

en: All translations are editable: open the visual editor from the administration bar and edit them simply by clicking on the texts on your website.
ja: すべての翻訳は編集可能です。管理バーからビジュアルエディタを開き、ウェブサイト上のテキストをクリックするだけで編集できます。

en: Visit your multilingual website
ja: 多言語ウェブサイト

en: Original website language:
ja: オリジナルのウェブサイトの言語：

en: Please choose an option
ja: オプションを選択してください

en: Original website language, defined by API key:
ja: APIキーで定義されたオリジナルのウェブサイト言語：

en: If you have mistakenly selected the wrong language, you can delete the API key in the site options below and request a new API key.
ja: 誤って間違った言語を選択した場合は、以下のサイトオプションでAPIキーを削除し、新しいAPIキーをリクエストすることができます。

en: Custom
ja: カスタム

en: Flag to use for this language:
ja: この言語で使用するフラグ：

en: Custom flag URL for this language:
ja: この言語のカスタムフラグURL：

en: Important: space out the addition of new languages ​​by at least ten days and browse your site for the first time in the added languages. This promotes better indexing by search engines, reduces the load on your server and minimizes the risk of slowdowns on your site.
ja: 重要：新しい言語を追加する際は、少なくとも10日以上間隔を空け、追加された言語で初めてサイトを閲覧してください。こうすることで、検索エンジンによるインデックスが改善され、サーバーへの負荷が軽減され、サイトが遅くなるリスクを最小限に抑えることができます。

en: Add new target Language:
ja: 新しいターゲット言語を追加する：

en: Add language
ja: 言語を追加

en: (Private)
ja: (プライベート)

en: Move up
ja: 上へ移動

en: Move down
ja: 下に移動

en: Make this language private
ja: この言語を非公開にする

en: Private languages will only be visible to logged-in users with editing rights. This option allows administrators to pre-generate and correct translations before they are accessible to the public.
ja: 非公開言語は、編集権限を持つログインユーザーのみに表示されます。このオプションにより、管理者は一般に公開する前に翻訳を事前に生成し、修正することができます。

en: Target languages enabled:
ja: 対象言語を有効にする：

en: Access more target languages by upgrading your API key.
ja: APIキーをアップグレードすることで、より多くのターゲット言語にアクセスできます。

en: Available languages:
ja: 使用可能な言語:

en: wplingua.com : Upgrade your API key
ja: wplingua.com ：APIキーのアップグレード

en: API translation features:
ja: API翻訳機能：

en: The options below require extended access to the wpLingua API to be functional on your website.
ja: 以下のオプションは、あなたのウェブサイトで機能するために、wpLingua APIへの拡張アクセスが必要です。

en: Use of the free wpLingua API keys is reserved for personal blogs and non-profit websites; paid subscriptions are available for companies and commercial websites.
ja: 無料のwpLingua APIキーの使用は、個人のブログおよび非営利のウェブサイトのために予約されています。

en: Search from translated languages
ja: 翻訳された言語から検索

en: Enable visitors to search on your website in their own language.
ja: 訪問者が自分の言語でウェブサイトを検索できるようにする。

en: Example: if your website is translated from English to French and you have a post named "Hello". When a French visitor searches for the term "Bonjour" on the website, this feature will translate it on the fly to "Hello" before launching the search. This will allow WordPress to find the post named "Hello" when your visitor has searched for "Bonjour".
ja: 例：ウェブサイトが英語からフランス語に翻訳されていて、「こんにちは」という投稿がある場合。フランス語の訪問者がウェブサイトで「Bonjour」という言葉を検索すると、この機能は検索を開始する前に「Hello」にその場で翻訳します。これにより、訪問者が "Bonjour "と検索したときに、WordPressが "Hello "という名前の投稿を見つけることができるようになります。

en: SEO features:
ja: SEOの特徴：

en: Add hreflang tags to translated pages
ja: 翻訳されたページにhreflangタグを追加する

en: This option automatically adds hreflang tags to your pages that are available in multiple languages.
ja: このオプションは、多言語で利用可能なページにhreflangタグを自動的に追加します。

en: Hreflang tags are HTML metadata used to indicate the URLs of each language version of a page. They are not visible to visitors, but they allow search engines (Google, Bing, etc.) to identify the multilingual structure of the site and display the correct version according to the user's language.
ja: Hreflangタグは、ページの各言語バージョンのURLを示すために使用されるHTMLメタデータです。訪問者には見えませんが、検索エンジン（Google、Bingなど）がサイトの多言語構造を識別し、ユーザーの言語に応じて正しいバージョンを表示することを可能にします。

en: Enable multilingual XML Sitemap
ja: 多言語XMLサイトマップの有効化

en: This option automatically adds your wpLingua translated pages into your XML Sitemap files.
ja: このオプションは、wpLingua翻訳ページをXMLサイトマップファイルに自動的に追加します。

en: An XML Sitemap is used by search engines (Google, Bing, etc.) to better discover and index the pages of your website. By default, only the default language pages are included. With this option enabled, all translated versions of your content will also be listed.
ja: XMLサイトマップは、検索エンジン（Google、Bingなど）があなたのウェブサイトのページをより良く発見し、インデックスするために使用されます。デフォルトでは、デフォルト言語のページのみが含まれます。このオプションを有効にすると、コンテンツのすべての翻訳バージョンもリストされます。

en: This greatly improves SEO visibility, ensuring that search engines can easily find and index your content in every language.
ja: これにより、SEOの可視性が大幅に向上し、検索エンジンがどの言語でも簡単にコンテンツを見つけ、インデックスできるようになります。

en: wpLingua uses a universal method that intercepts and extends sitemap. It works with the native WordPress sitemap and with popular SEO plugins such as Yoast SEO, Rank Math, All in One SEO, SEOPress, etc.
ja: wpLinguaは、サイトマップをインターセプトして拡張するユニバーサルメソッドを使用します。ネイティブのWordPressサイトマップや、Yoast SEO、Rank Math、All in One SEO、SEOPressなどの人気のあるSEOプラグインと連動します。

en: Use wpLingua display for XML Sitemap
ja: XMLサイトマップにはwpLinguaの表示機能を使用してください

en: This option replaces the default XML Sitemap stylesheet with wpLingua's custom display.
ja: このオプションを有効にすると、デフォルトのXMLサイトマップのスタイルシートが、wpLinguaのカスタム表示に置き換えられます。

en: When enabled, the XML Sitemap will use a wpLingua-designed stylesheet that visually displays all translated URLs directly under each original URL. This makes it easy to verify that all language versions are correctly included in your sitemap.
ja: この機能を有効にすると、XMLサイトマップはwpLinguaが設計したスタイルシートを使用し、翻訳されたすべてのURLを元のURLの直下に視覚的に表示します。これにより、すべての言語バージョンがサイトマップに正しく含まれているかを確認しやすくなります。

en: Note: This only affects how the sitemap is displayed in your browser. The actual XML data sent to search engines remains unchanged and fully compatible with all SEO standards.
ja: 注：これは、ブラウザ上でサイトマップが表示される方法にのみ影響します。検索エンジンに送信される実際のXMLデータは変更されず、すべてのSEO基準に完全に準拠しています。

en: This option has no effect when using All In One SEO, as this plugin handles the display of translated links itself.
ja: All In One SEOを使用している場合、このオプションは効果がありません。このプラグインが翻訳されたリンクの表示を独自に処理するためです。

en: More features:
ja: その他の特徴

en: Translation progress bar for editors
ja: エディタ用の翻訳進捗バー

en: Enable progress bar: Smooth translations loading for editors
ja: プログレスバーの有効化編集者のためのスムーズな翻訳ロード

en: Activate a progress bar when a page requires the generation of more than 10 new string translations. This feature only applies to connected editors.
ja: ページで10件を超える新しい文字列の翻訳を生成する必要がある場合、進行状況バーを表示します。この機能は、接続されたエディタにのみ適用されます。

en: Enable redirection based on the web browser's language
ja: Webブラウザの言語に基づいてリダイレクトを有効にする

en: This option automatically redirects visitors to the translated version of your site that matches their browser language when they land on the main homepage. It can improve user experience by showing content in the right language immediately, but depending on your setup, it may introduce side effects.
ja: このオプションは、訪問者がメインのホームページにアクセスすると、ブラウザの言語に合った翻訳版サイトに自動的にリダイレクトします。正しい言語でコンテンツを即座に表示することで、ユーザーエクスペリエンスを向上させることができますが、設定によっては副作用が発生する可能性があります。

en: Disabled (recommended):
ja: 無効（推奨）：

en: No redirection is applied. Every visitor always sees the default homepage, regardless of their browser language. This is the safest option and ensures maximum compatibility with caching systems, SEO, and shared links. Recommended if you are unsure which option to choose.
ja: リダイレクトは適用されません。すべての訪問者は、ブラウザの言語に関係なく、常にデフォルトのホームページを見ることができます。これは最も安全なオプションであり、キャッシュシステム、SEO、共有リンクとの互換性を最大限に確保します。どのオプションを選べばよいかわからない場合にお勧めします。

en: JS only:
ja: JSのみ：

en: The redirect is handled with JavaScript, after the default homepage has loaded. This method works in almost all cases and avoids issues with caching plugins. However, it may cause a short flicker effect: users will briefly see the default page before being redirected to the translated version.
ja: リダイレクトは、デフォルトのホームページがロードされた後、JavaScriptで処理されます。この方法はほとんどすべてのケースで機能し、キャッシュプラグインの問題を避けることができます。しかし、短時間のちらつきが発生することがあります。翻訳版にリダイレクトされる前に、ユーザーはデフォルトのページを一瞬見ることになります。

en: PHP and JS:
ja: PHPとJS：

en: The redirect is performed server-side with PHP, which makes it faster and more seamless for visitors. In addition, a cookie is set via JavaScript to remember the user’s preferred language for future visits. While this provides the smoothest experience, it can sometimes conflict with caching systems (static pages, CDN, aggressive cache settings) and may cause incorrect redirects in certain setups.
ja: リダイレクトはPHPを使用してサーバーサイドで実行されるため、訪問者にとってより速く、よりシームレスになります。さらに、JavaScriptによってクッキーが設定され、次回以降の訪問時にユーザーの希望する言語を記憶します。これは最もスムーズなエクスペリエンスを提供しますが、キャッシュシステム（静的ページ、CDN、積極的なキャッシュ設定）と競合することがあり、特定のセットアップでは不正なリダイレクトを引き起こす可能性があります。

en: Disable (recommended)
ja: 無効（推奨）

en: Enable with JS only
ja: JSのみ有効

en: Enable with PHP and JS
ja: PHPとJSを使用可能にする

en: Website API key:
ja: ウェブサイトのAPIキー:

en: The API key connects the website to wpLingua's online services and automatic translation generators.
ja: APIキーは、ウェブサイトをwpLinguaのオンラインサービスと自動翻訳ジェネレータに接続します。

en: Show API key
ja: APIキーを表示する

en: Hide API key
ja: APIキーを隠す

en: API key status:
ja: APIキーの状態：

en: Premium expiration:
ja: プレミアム期限切れ：

en: wpLingua - Switcher settings
ja: wpLingua - スイッチャーの設定

en: No target language selected.
ja: ターゲット言語が選択されていない。

en: Preview
ja: プレビュー

en: Design
ja: デザイン

en: Layout:
ja: レイアウト:

en: This option allow you to define the layout of the languages ​​in the switcher.
ja: このオプションでは、スイッチャー内の言語のレイアウトを定義できます。

en: Inline list:
ja: インラインリスト：

en: the languages ​​are lined up next to each other.
ja: 言語が隣り合わせに並んでいる。

en: Block:
ja: ブロック:

en: the languages ​​are placed in columns, one under the other.
ja: 言語は縦に並べて配置されています。

en: Dropdown:
ja: ドロップダウン:

en: the languages ​​appear in a drop-down menu; this is recommended when your website offers several languages.
ja: 言語はドロップダウンメニューに表示されます。ウェブサイトで複数の言語に対応している場合は、この方法をお勧めします。

en: Displayed names:
ja: 表示される名前:

en: This option allow you to choose how the languages names should be written in the switcher.
ja: このオプションでは、スイッチャーでの言語名の表記方法を選択できます。

en: Translated names:
ja: 翻訳された名前：

en: the name of the languages ​​is translated into the current language displayed.
ja: の場合、言語名は現在表示されている言語に翻訳されます。

en: Original name:
ja: 元の名前：

en: each language retains its name in its own language (English, Français, 日本語, Português, Español, etc.).
ja: 各言語は、それぞれの言語でその名前を保持している（英語、Français、日本語、Português、Españolなど）。

en: Language ID:
ja: 言語ID：

en: language names use language ID (FR, EN, DE, RU, etc.).
ja: 言語名は言語ID（FR、EN、DE、RUなど）を使用します。

en: No display:
ja: 表示されない：

en: no text, only flags are displayed.
ja: テキストは表示されず、フラグのみが表示される。

en: Flags style:
ja: 旗のスタイル：

en: This option allow you to choose the appearance of the flags in the switcher.
ja: このオプションは、スイッチャーのフラッグの外観を選択することができます。

en: Circle:
ja: サークルだ：

en: display round flags.
ja: ラウンドフラッグを表示する。

en: Rectangular:
ja: 長方形：

en: display rectangular flags.
ja: 長方形の旗を表示する。

en: Wave:
ja: 波だ：

en: display wavy flags.
ja: 波打つ旗を掲げる。

en: no display any flags, only the language name will be displayed.
ja: フラグを表示しない場合は、言語名のみが表示されます。

en: You can also change the country flag or set a custom flag from wpLingua ➔ General settings. For example, you can set the flag of Mexico for Spanish instead of the flag of Spain.
ja: wpLingua ➔ 一般設定から、国旗を変更したり、カスタム国旗を設定することもできます。例えば、スペイン語の国旗の代わりにメキシコの国旗を設定することができます。

en: Color theme:
ja: カラーテーマ：

en: This option allows you to choose the color and border styles of the languages switcher.
ja: このオプションでは、言語スイッチャーの色とボーダーのスタイルを選択できます。

en: The color options offer 5 themes:
ja: カラーオプションには5つのテーマがある：

en: Light:
ja: 軽い：

en: white color in the background of the switcher.
ja: スイッチャーの背景の白色。

en: Grey:
ja: グレーだ：

en: grey background color.
ja: グレーの背景色。

en: Dark:
ja: 暗い：

en: black background color.
ja: 背景色は黒。

en: Blur Black:
ja: ブラーブラック:

en: transparent and blurred background color with black text and borders.
ja: 背景色は透明でぼかされており、テキストと枠線は黒色です。

en: Blur White:
ja: 白をぼかす：

en: transparent and blurred background color with white text and borders.
ja: 背景色は透明でぼかされており、テキストと枠線は白です。

en: Each theme is then broken down by shape and border style:
ja: 各テーマは、シェイプとボーダーのスタイルで分類される：

en: Double – Smooth:
ja: ダブル - スムース：

en: the switcher will be framed by a double border with rounded corners.
ja: スイッチャーは角丸の二重ボーダーで縁取られます。

en: Double – Square:
ja: ダブル - スクエア：

en: double border with square corners.
ja: 角が四角いダブルボーダー。

en: Simple – Smooth:
ja: シンプル - スムーズ：

en: single border with rounded corners.
ja: 角丸のシングル・ボーダー。

en: Simple – Square:
ja: シンプル - スクエア：

en: single border with square corners.
ja: 角が四角いシングル・ボーダー。

en: Custom CSS
ja: カスタムCSS

en: Set custom CSS:
ja: カスタムCSSを設定します：

en: The field below allows you to add custom CSS code that will run on all pages.
ja: 以下のフィールドでは、すべてのページで実行されるカスタムCSSコードを追加できます。

en: First of all, note that the CSS class <code>.switcher-content</code> allows you to act on the entire block of the language switcher while the class <code>.wplng-langague</code> allows you to act on the languages ​​themselves.
ja: まず第一に、CSSクラス<code>.switcher-contentは</code>言語スイッチャーのブロック全体に作用するのに対し、クラス<code>.wplng-langagueは</code>言語そのものに作用することに注意してください。

en: To change the background and border colors of languages, here is the CSS:
ja: 言語の背景色と枠線を変更するためのCSSは以下の通りです：

en: More example on wplingua.com
ja: wplingua.comのその他の例

en: Insertion
ja: 挿入量

en: Automatic insert:
ja: 自動インサート：

en: Choose a predefined location:
ja: あらかじめ定義された場所を選ぶ：

en: Bottom right:
ja: 右下：

en: the switcher is placed at the bottom right of the screen.
ja: 切り替えボタンは画面の右下に配置されています。

en: Bottom Center:
ja: 中央下：

en: bottom center of the screen.
ja: 画面中央下.

en: Bottom left:
ja: 左下：

en: bottom left of the screen.
ja: 画面左下.

en: None:
ja: いない：

en: the switcher is not inserted automatically.
ja: スイッチャーは自動的に挿入されません。

en: Shortcode switcher:
ja: ショートコードスイッチャー：

en: If you want to insert the language switcher only in certain places on your website, you can use the shortcode provided for this purpose. Note that in this case, the previous option should be "None". This method is ideal for placing the switcher where you want it, whether you are using a Gutenberg block-based theme (FSE), a classic theme or even a page or theme builder like Divi, Elementor...
ja: あなたのウェブサイト上の特定の場所にのみ言語スイッチャーを挿入したい場合は、この目的のために提供されているショートコードを使用することができます。この場合、前のオプションは「なし」にしてください。この方法は、Gutenbergブロックベースのテーマ（FSE）、クラシックテーマ、あるいはDiviやElementorのようなページ・ビルダーやテーマ・ビルダーを使用しているかどうかにかかわらず、スイッチャーを必要な場所に配置するのに理想的です。

en: You can add parameters to the language selector shortcode, for example:
ja: 言語選択ショートコードにパラメータを追加することができます。例えば：

en: Here is a list of all available settings:
ja: 利用可能な設定の一覧は以下の通りです：

en: If a setting is not specified, the value entered on the language switcher options page will be used.
ja: 設定が指定されていない場合、言語切り替えオプションページで入力された値が使用されます。

en: Gutenberg & FSE:
ja: グーテンベルグ＆FSE

en: Block wpLingua Switcher
ja: ブロックwpLinguaスイッチャー

en: Block based themes, wpLingua offers a dedicated Gutenberg block. You can insert the switcher wherever you want, whether in the content or via the overall site editor.
ja: ブロックベースのテーマ、wpLinguaは専用のGutenbergブロックを提供します。コンテンツ内でも、サイトエディタ全体でも、好きな場所にスイッチャーを挿入できます。

en: Switcher in menu:
ja: メニューのスイッチャー：

en: Appearance ➔ Menus
ja: 外観 ➔ メニュー

en: If the active theme manages menus (classic theme), it is possible to add a language switcher. The design of these language switchers will be defined by the theme. Go to the Appearance ➔ Menu tab to add the wpLingua switcher as a menu item. It is also possible to add it as a sub-element.
ja: アクティブなテーマがメニューを管理する場合（クラシックテーマ）、言語スイッチャーを追加することが可能です。言語スイッチャーのデザインはテーマによって定義されます。外観 ➤ メニュータブで、wpLinguaスイッチャーをメニューアイテムとして追加します。サブ要素として追加することも可能です。

en: wpLingua: Register
ja: wpLingua: 登録

en: wpLingua: Settings
ja: wpLingua: 設定

en: General settings
ja: 一般設定

en: wpLingua: Switcher
ja: wpLingua: スイッチャー

en: Switcher
ja: スイッチャー

en: wpLingua: Exclusion
ja: wpLingua: 排除

en: Exclusion
ja: 除外

en: wpLingua: Dictionary
ja: wpLingua: 辞書

en: Dictionary
ja: 辞書

en: wplingua: Links & Medias
ja: wplingua: リンクとメディア

en: Links & Medias
ja: リンク＆メディア

en: wpLingua: Website slugs
ja: wpLingua: ウェブサイトのスラッグ

en: Website slugs
ja: ウェブサイト・スラッグ

en: wpLingua: Translations
ja: wpLingua: 翻訳

en: All translations
ja: すべての翻訳

en: Thank you for choosing wpLingua!
ja: wpLinguaをご利用いただきありがとうございます！

en: If you like wpLingua please leave us a %1$s rating. A huge thanks!
ja: wpLinguaが気に入ったら、%1$s評価をお願いします。ありがとうございます！

en: five stars
ja: 星5つ

en: Version
ja: バージョン

en: Settings
ja: 設定

en: wpLingua - Translation solution for multilingual website
ja: wpLingua - 多言語ウェブサイトのための翻訳ソリューション

en: wpLingua is installed, but not yet configured. You are just a few clicks away from making your website multilingual!
ja: wpLinguaはインストールされていますが、まだ設定されていません。あなたのウェブサイトの多言語化まで、あと数クリックです！

en: Go to the configuration page
ja: コンフィギュレーション・ページへ

en: wpLingua - Incompatible plugin detected
ja: wpLingua - 互換性のないプラグインが検出されました。

en: You have several translation plugins. This may result in unpredictable or incorrect behavior. For best results, use only one translation plugin at a time. These plugins can cause problems with wpLingua:
ja: 複数の翻訳プラグインを使用しています。その結果、予測できない動作や不正確な動作が発生する可能性があります。最良の結果を得るためには、一度に一つの翻訳プラグインだけを使用してください。これらのプラグインはwpLinguaで問題を起こす可能性があります：

en: Deactivate plugin: %1$s
ja: プラグインを無効にする%1$s

en: Deactivate
ja: 無効化する

en: Manage active plugins
ja: アクティブなプラグインの管理

en: wpLingua - Incompatible with multisite
ja: wpLingua - マルチサイトとの非互換性

en: wpLingua is not compatible with multisite.
ja: wpLinguaはマルチサイトと互換性がありません。

en: wpLingua - Incompatible with WordPress installed in a subfolder
ja: wpLingua - サブフォルダにインストールされたWordPressと互換性がありません。

en: wpLingua is not compatible with WordPress installed in a subfolder.
ja: wpLinguaは、サブフォルダにインストールされたWordPressとは互換性がありません。

en: wpLingua - Incompatible PHP version
ja: wpLingua - 互換性のないPHPバージョン

en: wpLingua is not compatible with your PHP version. wpLingua requires PHP 7.4 or higher.
ja: wpLinguaはあなたのPHPバージョンと互換性がありません。wpLinguaはPHP 7.4以上を必要とします。

en: wpLingua - Incompatible HTACCESS file
ja: wpLingua - HTACCESSファイルに互換性がありません。

en: It seems that a plugin was incorrectly deactivated and corrupted the site's HTACCESS file, preventing the correct redirection of translated pages. Please edit the ".htaccess" file located at the root of the site and delete the lines between :
ja: プラグインが誤って無効化され、サイトのHTACCESSファイルが破損したため、翻訳されたページが正しくリダイレクトされないようです。サイトのルートにある「.htaccess」ファイルを編集し、：

en: wpLingua - Incompatible permalink structure
ja: wpLingua - 互換性のないパーマリンク構造

en: wpLingua is not compatible with the "Plain" permalink structure. Please update your permalink settings to use "Post name" or "Custom Structure".
ja: wpLinguaは「Plain」パーマリンク構造に対応していません。「投稿名」または「カスタム構造」を使用するように、パーマリンク設定を更新してください。

en: Manage permalink settings
ja: パーマリンク設定の管理

en: wpLingua - Website slugs
ja: wpLingua - ウェブサイトのスラッグ

en: wpLingua - Website slug
ja: wpLingua - ウェブサイトのスラッグ

en: wpLingua - All slugs
ja: wpLingua - すべてのナメクジ

en: wpLingua - Edit slug
ja: wpLingua - スラッグを編集する

en: Search slugs
ja: 検索ナメクジ

en: All slug status
ja: すべてのスラッグの状態

en: Reviewed
ja: レビュー済

en: Unreviewed
ja: 未審査

en: Full reviewed
ja: レビュー

en: Partially reviewed
ja: 一部見直し

en: Full unreviewed
ja: 完全未審査

en: Slug status
ja: スラッグの状態

en: Slug status:
ja: スラッグの状態：

en: Slug
ja: スラッグ

en: Flag for language:
ja: 言葉のフラグ：

en:  - Original slug:
ja:  - オリジナルのスラッグ：

en: Regenerate translation
ja: 再生翻訳

en: Mark as review
ja: レビューとしてマークする

en: Generate translation
ja: 翻訳の生成

en: Reviewed on
ja: レビュー

en:  - Slug translation:
ja:  - スラッグの翻訳：

en: Is reviewed
ja: レビュー

en: Invalid parameters
ja: 無効なパラメータ

en: Invalid languages parameters
ja: 無効な言語パラメータ

en: Invalid API response
ja: 無効なAPIレスポンス

en: These options are used to add a language switcher in a menu. This language switcher automatically uses the menu design.
ja: これらのオプションは、メニューに言語スイッチャーを追加するために使用されます。この言語スイッチャーは自動的にメニューデザインを使用します。

en: Displayed flag:
ja: 掲揚された旗：

en: Language switcher
ja: 言語スイッチャー

en: Add to menu
ja: メニューに追加

en: wpLingua - Translations
ja: wpLingua - 翻訳

en: wpLingua - Translation
ja: wpLingua - 翻訳

en: wpLingua - All translations
ja: wpLingua - すべての翻訳

en: wpLingua - Edit translation
ja: wpLingua - 翻訳を編集する

en: Search translations
ja: 翻訳を検索する

en: All translation status
ja: すべての翻訳状況

en: Translation status
ja: 翻訳状況

en: Translation status:
ja: 翻訳状況：

en: All languages
ja: すべての言語

en: Open edit page
ja: 編集ページを開く

en: Edit translation
ja: 翻訳の編集

en: Invalid translation ID
ja: 無効な翻訳ID

en: Invalid translation post
ja: 無効な翻訳ポスト

en: Translation saving failed
ja: 翻訳保存に失敗しました

en: Translation
ja: 翻訳

en:  - Original text:
ja:  - 原文ママ:

en:  - Translation:
ja:  - 翻訳する：

en: Discovery URL:
ja: ディスカバリーURL:

en: Error - Invalid data.
ja: エラー - 無効なデータです。

en: Error - Invalid data (email address).
ja: エラー - 無効なデータ（メールアドレス）です。

en: Error - Invalid data (website URL).
ja: エラー - 無効なデータ（ウェブサイトのURL）です。

en: Error - Invalid data (languages).
ja: エラー - 無効なデータ（言語）。

en: Error - The API could not be called.
ja: エラー - API を呼び出すことができませんでした。

en: Error - API response not valid.
ja: エラー - API レスポンスが無効です。

en: Code
ja: コード

en: API returned an unexpected response.
ja: APIが予期しない応答を返した。

en: You are about to exit without saving your changes. They will be lost if you continue. Would you like to leave anyway?
ja: 変更を保存せずに終了しようとしています。続行すると変更内容が失われます。いずれにせよ終了しますか？

en: Save in progress...
ja: 保存中...

en: Translation API overloaded
ja: 翻訳APIのオーバーロード

en: Translation API overloaded. Retry in a few minutes or
ja: 翻訳APIが過負荷状態です。数分後に再試行してください。

en: upgrade your API key
ja: APIキーをアップグレードする

en:  to get priority API access.
ja:  優先的なAPIアクセス権を取得する。

en: Translation API overloaded. Please retry in a few minutes.
ja: 翻訳APIが過負荷状態です。数分後に再度お試しください。

en: Close
ja: 閉じる

en: Translation in progress
ja: 翻訳中

en: In progress: Translation and saving of new texts
ja: 進行中新しいテキストの翻訳と保存

en: Error during translation.
ja: 翻訳中にエラーが発生しました。

en: Error during translation. Check the browser console for more information.
ja: 翻訳中にエラーが発生しました。詳細については、ブラウザのコンソールを確認してください。

en: Edit this translation
ja: この翻訳を編集する

en: Search
ja: 検索

en: Status
ja: ステータス

en: All
ja: すべて

en: Order
ja: 注文

en: Occurrence order
ja: 発生順序

en: Alphabetical - sources
ja: アルファベット順

en: Alphabetical - translations
ja: アルファベット順 - 翻訳

en: SEO - Title:
ja: SEO - タイトル：

en: SEO - Description:
ja: SEO - 説明：

en: Go to top
ja: このページのトップへ

en: ...
ja: …

en: language
ja: 言語

en: switcher
ja: スイッチャー

en: multilanguage
ja: 多言語

en: multilingual
ja: マルチリンガル

en: translate
ja: 翻訳

en: translation
ja: 変換

en: flag
ja: フラグ

en: flags
ja: フラッグ

en: wpLingua: languages switcher
ja: wpLingua: 言語スイッチャー

en: Add a language switcher to your page.
ja: あなたのページに言語スイッチャーを追加してください。

en: Languages switcher
ja: 言語スイッチャー

en: Display the wpLingua languages switcher.
ja: wpLingua言語スイッチャーを表示します。

en: Default
ja: デフォルト

note: Description of the plugin/theme
en: An all-in-one solution that makes your websites multilingual and translates them automatically, without word or page limits. The highlights: a free first language, an on-page visual editor for editing translations, a customizable language switcher, search engine optimization (SEO), self-hosted data and more!
ja: あなたのウェブサイトを多言語化し、単語やページの制限なく自動的に翻訳するオールインワンソリューションです。ハイライト：無料の第一言語、翻訳を編集するためのページ上のビジュアルエディタ、カスタマイズ可能な言語スイッチャー、検索エンジン最適化（SEO）、セルフホスティングデータなど！

note: Author of the plugin/theme
en: wpLingua Translation Service
ja: wpLingua翻訳サービス
