wpLingua - en to id_ID translation catalogue (500 entries)

en:  - Always translate by:
id_ID:  - Selalu terjemahkan oleh:

en:  - By:
id_ID:  - Oleh:

en:  - Original slug:
id_ID:  - Slug asli:

en:  - Original text:
id_ID:  - Teks asli:

en:  - Slug translation:
id_ID:  - Terjemahan siput:

en:  - Translation:
id_ID:  - Terjemahan:

en:  to get priority API access.
id_ID:  untuk mendapatkan akses prioritas ke API.

en: (Private)
id_ID: (Pribadi)

en: <strong>SEO friendly</strong> to allow search engines to index translated pages. Open up your website and your business to the whole world.
id_ID: <strong>Ramah SEO</strong> agar mesin pencari dapat mengindeks halaman yang diterjemahkan. Buka situs web dan bisnis Anda ke seluruh dunia.

en: A wpLingua API key consists of 42 characters (uppercase, lowercase and numbers). It is emailed to you when you request it using the form provided when you install the plugin. You must keep this key secret and only communicate it to wplingua.com services.
id_ID: Kunci API wpLingua terdiri dari 42 karakter (huruf besar, huruf kecil, dan angka). Kunci ini akan dikirimkan melalui email kepada Anda saat Anda memintanya menggunakan formulir yang disediakan saat Anda menginstal plugin. Anda harus merahasiakan kunci ini dan hanya mengomunikasikannya ke layanan wplingua.com.

en: API key created
id_ID: Kunci API dibuat

en: API key created and sent by email
id_ID: Kunci API dibuat dan dikirim melalui email

en: API key status:
id_ID: Status kunci API:

en: API returned an unexpected response.
id_ID: API mengembalikan respons yang tidak diharapkan.

en: API terms of use
id_ID: Ketentuan penggunaan API

en: API translation features:
id_ID: Fitur terjemahan API:

en: Access more target languages by upgrading your API key.
id_ID: Akses lebih banyak bahasa target dengan meningkatkan kunci API Anda.

en: Activate a progress bar when a page requires the generation of more than 10 new string translations. This feature only applies to connected editors.
id_ID: Aktifkan bilah kemajuan jika sebuah halaman memerlukan pembuatan lebih dari 10 terjemahan string baru. Fitur ini hanya berlaku untuk editor yang terhubung.

en: Add a dictionary entry
id_ID: Menambahkan entri kamus

en: Add a language switcher to your page.
id_ID: Tambahkan pengalih bahasa ke halaman Anda.

en: Add a rule
id_ID: Menambahkan aturan

en: Add an entry
id_ID: Menambahkan entri

en: Add hreflang tags to translated pages
id_ID: Menambahkan tag hreflang ke halaman yang diterjemahkan

en: Add language
id_ID: Tambahkan bahasa

en: Add new target Language:
id_ID: Menambahkan Bahasa target baru:

en: Add to menu
id_ID: Tambahkan ke menu

en: Advanced API features
id_ID: Fitur API tingkat lanjut

en: All
id_ID: Semua

en: All <strong>translations are editable</strong>. Discover the visual editor and edit translations simply by clicking on them. With a fully customizable language switcher.
id_ID: Semua <strong>terjemahan dapat diedit.</strong> Temukan editor visual dan edit terjemahan hanya dengan mengekliknya. Dengan pengalih bahasa yang dapat disesuaikan sepenuhnya.

en: All dictionary entries:
id_ID: Semua entri kamus:

en: All languages
id_ID: Semua Bahasa

en: All links and medias rules:
id_ID: Semua aturan tautan dan media:

en: All slug status
id_ID: Semua status siput

en: All translation status
id_ID: Semua status terjemahan

en: All translations
id_ID: Semua terjemahan

en: All translations are editable: open the visual editor from the administration bar and edit them simply by clicking on the texts on your website.
id_ID: Semua terjemahan dapat diedit: buka editor visual dari bilah administrasi dan edit hanya dengan mengeklik teks pada situs web Anda.

en: All translations on page
id_ID: Semua terjemahan pada halaman

en: Allow search from all languages
id_ID: Izinkan pencarian dari semua bahasa

en: Alphabetical - sources
id_ID: Menurut abjad - sumber

en: Alphabetical - translations
id_ID: Abjad - terjemahan

en: Always translate:
id_ID: Selalu terjemahkan:

en: An <strong>instantly multilingual website</strong> thanks to automatic text detection and translation. Easy to use, no knowledge required.
id_ID: <strong>Situs web multibahasa secara instan</strong> berkat deteksi dan terjemahan teks otomatis. Mudah digunakan, tidak perlu pengetahuan khusus.

en: An XML Sitemap is used by search engines (Google, Bing, etc.) to better discover and index the pages of your website. By default, only the default language pages are included. With this option enabled, all translated versions of your content will also be listed.
id_ID: Peta Situs XML digunakan oleh mesin pencari (Google, Bing, dll.) untuk menemukan dan mengindeks halaman situs web Anda dengan lebih baik. Secara default, hanya halaman bahasa default yang disertakan. Dengan mengaktifkan opsi ini, semua versi terjemahan konten Anda juga akan dicantumkan.

en: An all-in-one solution that makes your websites multilingual and translates them automatically, without word or page limits. The highlights: a free first language, an on-page visual editor for editing translations, a customizable language switcher, search engine optimization (SEO), self-hosted data and more!
id_ID: Solusi lengkap yang menjadikan situs web Anda multibahasa dan menerjemahkannya secara otomatis, tanpa batas kata atau halaman. Fitur-fitur utama: bahasa pertama gratis, editor visual di halaman untuk mengedit terjemahan, pengalih bahasa yang dapat disesuaikan, pengoptimalan mesin pencari (SEO), data yang dihosting sendiri, dan masih banyak lagi!

en: An error occurred while creating the API key.
id_ID: Terjadi kesalahan saat membuat kunci API.

en: An error occurred with API key.
id_ID: Terjadi kesalahan pada kunci API.

en: Appearance ➔ Menus
id_ID: Penampilan ➔ Menu

en: Arabic
id_ID: Arab

en: Automatic insert:
id_ID: Penyisipan otomatis:

en: Available languages:
id_ID: Bahasa yang tersedia:

en: Belgium
id_ID: Belgia

en: Block
id_ID: Blok

en: Block based themes, wpLingua offers a dedicated Gutenberg block. You can insert the switcher wherever you want, whether in the content or via the overall site editor.
id_ID: Tema berbasis blok, wpLingua menawarkan blok Gutenberg khusus. Anda dapat menyisipkan pengalih di mana pun Anda inginkan, baik di dalam konten atau melalui editor situs secara keseluruhan.

en: Block wpLingua Switcher
id_ID: Blokir wpLingua Switcher

en: Block:
id_ID: Blok:

en: Blur Black - Double - Smooth
id_ID: Buram Hitam - Ganda - Halus

en: Blur Black - Double - Square
id_ID: Buram Hitam - Ganda - Persegi

en: Blur Black - Simple - Smooth
id_ID: Buram Hitam - Sederhana - Halus

en: Blur Black - Simple - Square
id_ID: Buram Hitam - Sederhana - Persegi

en: Blur White - Double - Smooth
id_ID: Buram Putih - Ganda - Halus

en: Blur White - Double - Square
id_ID: Buram Putih - Ganda - Persegi

en: Blur White - Simple - Smooth
id_ID: Blur Putih - Sederhana - Halus

en: Blur White - Simple - Square
id_ID: Putih Buram - Sederhana - Persegi

en: Bottom Center:
id_ID: Pusat bawah:

en: Bottom center
id_ID: Bagian tengah bawah

en: Bottom left
id_ID: Kiri bawah

en: Bottom left:
id_ID: Kiri bawah:

en: Bottom right
id_ID: Kanan bawah

en: Bottom right:
id_ID: Kanan bawah:

en: Cameroon
id_ID: Kamerun

en: Canada
id_ID: Kanada

en: Cancel
id_ID: Batal

en: Chile
id_ID: Chili

en: China
id_ID: Cina

en: Chinese
id_ID: Cina

en: Choose a predefined location:
id_ID: Pilih lokasi yang telah ditentukan sebelumnya:

en: Circle
id_ID: Lingkaran

en: Circle:
id_ID: Lingkaran:

en: Claim a wpLingua API key and make your website multilingual in a minute! For a personal blog or a non-commercial website, get one unlimited free language.
id_ID: Klaim kunci API wpLingua dan jadikan situs web Anda multibahasa dalam satu menit! Untuk blog pribadi atau situs web non-komersial, dapatkan satu bahasa gratis tanpa batas.

en: Click to expand
id_ID: Klik untuk memperluas

en: Close
id_ID: Tutup

en: Code
id_ID: Kode

en: Colombia
id_ID: Kolombia

en: Color theme:
id_ID: Tema warna:

en: Comoros
id_ID: Komoro

en: Congo - Brazzaville
id_ID: Kongo - Brazzaville

en: Congo - Kinshasa
id_ID: Kongo - Kinshasa

en: Costa Rica
id_ID: Kosta Rika

en: Cuba
id_ID: Kuba

en: Custom
id_ID: Kustom

en: Custom CSS
id_ID: Kustom CSS

en: Custom flag URL for this language:
id_ID: URL bendera khusus untuk bahasa ini:

en: Cyprus
id_ID: Siprus

en: Czech Republic
id_ID: Republik Ceko

en: Danish
id_ID: Denmark

en: Dark - Double - Smooth
id_ID: Gelap - Ganda - Halus

en: Dark - Double - Square
id_ID: Gelap - Ganda - Persegi

en: Dark - Simple - Smooth
id_ID: Gelap - Sederhana - Halus

en: Dark - Simple - Square
id_ID: Gelap - Sederhana - Kotak

en: Dark:
id_ID: Gelap:

en: Deactivate
id_ID: Nonaktifkan

en: Deactivate plugin: %1$s
id_ID: Menonaktifkan plugin: %1$s

en: Debug
id_ID: Awakutu

en: Design
id_ID: Desain

en: Dictionary
id_ID: Kamus

en: Dictionary entries
id_ID: Entri kamus

en: Disable (recommended)
id_ID: Nonaktifkan (disarankan)

en: Disabled (recommended):
id_ID: Dinonaktifkan (disarankan):

en: Discovery URL:
id_ID: URL Penemuan:

en: Display
id_ID: Tampilan

en: Display the wpLingua languages switcher.
id_ID: Menampilkan pengalih bahasa wpLingua.

en: Displayed flag:
id_ID: Bendera yang ditampilkan:

en: Displayed names:
id_ID: Nama yang ditampilkan:

en: Dominican Republic
id_ID: Republik Dominika

en: Double – Smooth:
id_ID: Ganda - Halus:

en: Double – Square:
id_ID: Ganda - Persegi:

en: Dutch
id_ID: Belanda

en: Each theme is then broken down by shape and border style:
id_ID: Setiap tema kemudian dipecah berdasarkan bentuk dan gaya perbatasan:

en: Ecuador
id_ID: Ekuador

en: Edit the entry
id_ID: Mengedit entri

en: Edit the page slug
id_ID: Mengedit slug halaman

en: Edit this translation
id_ID: Edit terjemahan ini

en: Edit translation
id_ID: Edit terjemahan

en: Edit translations
id_ID: Edit terjemahan

en: Egypt
id_ID: Mesir

en: Email address:
id_ID: Alamat email:

en: Enable multilingual XML Sitemap
id_ID: Mengaktifkan Peta Situs Web XML multibahasa

en: Enable progress bar: Smooth translations loading for editors
id_ID: Mengaktifkan bilah kemajuan: Pemuatan terjemahan yang lancar untuk editor

en: Enable redirection based on the web browser's language
id_ID: Aktifkan pengalihan berdasarkan bahasa peramban web

en: Enable visitors to search on your website in their own language.
id_ID: Memungkinkan pengunjung untuk mencari di situs web Anda dalam bahasa mereka sendiri.

en: Enable with JS only
id_ID: Aktifkan hanya dengan JS

en: Enable with PHP and JS
id_ID: Aktifkan dengan PHP dan JS

en: English
id_ID: Inggris (English)

en: Equatorial Guinea
id_ID: Guinea ekuator

en: Error
id_ID: Kesalahan

en: Error - API response not valid.
id_ID: Kesalahan - Respons API tidak valid.

en: Error - Invalid data (email address).
id_ID: Kesalahan - Data (alamat email) tidak valid.

en: Error - Invalid data (languages).
id_ID: Kesalahan - Data (bahasa) tidak valid.

en: Error - Invalid data (website URL).
id_ID: Kesalahan - Data tidak valid (URL situs web).

en: Error - Invalid data.
id_ID: Kesalahan - Data tidak valid.

en: Error - The API could not be called.
id_ID: Kesalahan - API tidak dapat dipanggil.

en: Error during translation.
id_ID: Terjadi kesalahan saat penerjemahan.

en: Error during translation. Check the browser console for more information.
id_ID: Terjadi kesalahan saat menerjemahkan. Periksa konsol browser untuk informasi lebih lanjut.

en: Exactly equal
id_ID: Persis sama

en: Example: if your website is translated from English to French and you have a post named "Hello". When a French visitor searches for the term "Bonjour" on the website, this feature will translate it on the fly to "Hello" before launching the search. This will allow WordPress to find the post named "Hello" when your visitor has searched for "Bonjour".
id_ID: Contoh: jika situs web Anda diterjemahkan dari bahasa Inggris ke bahasa Prancis dan Anda memiliki postingan bernama "Halo". Saat pengunjung dari Prancis mencari istilah "Bonjour" di situs web, fitur ini akan menerjemahkannya dengan cepat menjadi "Hello" sebelum meluncurkan pencarian. Hal ini akan memungkinkan WordPress untuk menemukan postingan bernama "Hello" ketika pengunjung Anda mencari "Bonjour".

en: Exclude HTML elements:
id_ID: Mengecualikan elemen HTML:

en: Exclude URL
id_ID: Kecualikan URL

en: Exclude URL "/my-page/"
id_ID: Kecualikan URL "/halaman-saya/"

en: Exclude URL containing "/my-page/"
id_ID: Kecualikan URL yang mengandung "/halaman-saya/"

en: Exclude URL ending with "/my-page/"
id_ID: Kecualikan URL yang diakhiri dengan "/halaman-saya/"

en: Exclude URL from translation:
id_ID: Kecualikan URL dari terjemahan:

en: Exclude URL starting with "/my-page/"
id_ID: Kecualikan URL yang dimulai dengan "/halaman-saya/"

en: Exclude elements
id_ID: Mengecualikan elemen

en: Exclude elements by CSS selector
id_ID: Mengecualikan elemen dengan pemilih CSS

en: Exclude elements by ID attribute
id_ID: Mengecualikan elemen berdasarkan atribut ID

en: Exclude elements by class attribute
id_ID: Mengecualikan elemen berdasarkan atribut kelas

en: Exclusion
id_ID: Pengecualian

en: Features
id_ID: Fitur

en: Finland
id_ID: Finlandia

en: Finnish
id_ID: Finlandia

en: First of all, note that the CSS class <code>.switcher-content</code> allows you to act on the entire block of the language switcher while the class <code>.wplng-langague</code> allows you to act on the languages ​​themselves.
id_ID: Pertama-tama, perhatikan bahwa kelas CSS <code>.switcher-content</code> memungkinkan Anda untuk bertindak pada seluruh blok pengalih bahasa sementara kelas <code>.wplng-langague</code> memungkinkan Anda untuk bertindak pada bahasa itu sendiri.

en: Flag for language:
id_ID: Tandai untuk bahasa:

en: Flag to use for this language:
id_ID: Tandai untuk digunakan untuk bahasa ini:

en: Flags style:
id_ID: Gaya bendera:

en: For wpLingua to work, an API key is required so that your website has access to the automatic translation service. On this page you can enter your API key if you already have one, or create one for free.
id_ID: Agar wpLingua dapat berfungsi, diperlukan kunci API agar situs web Anda memiliki akses ke layanan penerjemahan otomatis. Di halaman ini Anda dapat memasukkan kunci API jika Anda sudah memilikinya, atau membuatnya secara gratis.

en: France
id_ID: Perancis

en: French
id_ID: Perancis

en: Full reviewed
id_ID: Ulasan lengkap

en: Full unreviewed
id_ID: Penuh belum ditinjau

en: General settings
id_ID: Pengaturan Umum

en: Generate translation
id_ID: Menghasilkan terjemahan

en: German
id_ID: Jerman

en: Germany
id_ID: Jerman

en: Get API key
id_ID: Dapatkan kunci API

en: Get more target languages
id_ID: Dapatkan lebih banyak bahasa target

en: Get more target languages and advanced features:
id_ID: Dapatkan lebih banyak bahasa target dan fitur-fitur canggih:

en: Go to the configuration page
id_ID: Buka halaman konfigurasi

en: Go to top
id_ID: Pergi ke atas

en: Go to your mailbox and copy the API key sent to you (don't forget to check the spam section of your mailbox). Then paste it in the section below, and click "Set API key" to make your website multilingual.
id_ID: Buka kotak surat Anda dan salin kunci API yang dikirimkan kepada Anda (jangan lupa untuk memeriksa bagian spam pada kotak surat Anda). Kemudian tempelkan pada bagian di bawah ini, dan klik "Set API key" untuk menjadikan situs web Anda multibahasa.

en: Greece
id_ID: Yunani

en: Greek
id_ID: Yunani

en: Grey - Double - Smooth
id_ID: Abu-abu - Ganda - Halus

en: Grey - Double - Square
id_ID: Abu-abu - Ganda - Persegi

en: Grey - Simple - Smooth
id_ID: Abu-abu - Sederhana - Halus

en: Grey - Simple - Square
id_ID: Abu-abu - Sederhana - Persegi

en: Grey:
id_ID: Abu-abu:

en: Hebrew
id_ID: Ibrani

en: Here is a list of all available settings:
id_ID: Berikut adalah daftar semua pengaturan yang tersedia:

en: Hide API key
id_ID: Sembunyikan kunci API

en: Hong Kong
id_ID: Hongkong

en: Hreflang tags are HTML metadata used to indicate the URLs of each language version of a page. They are not visible to visitors, but they allow search engines (Google, Bing, etc.) to identify the multilingual structure of the site and display the correct version according to the user's language.
id_ID: Tag hreflang adalah metadata HTML yang digunakan untuk menunjukkan URL setiap versi bahasa dari sebuah halaman. Tag ini tidak terlihat oleh pengunjung, tetapi memungkinkan mesin pencari (Google, Bing, dll.) untuk mengidentifikasi struktur multibahasa situs dan menampilkan versi yang benar sesuai dengan bahasa pengguna.

en: Hungarian
id_ID: Hungaria

en: Hungary
id_ID: Hongaria

en: I have read and accept the
id_ID: Saya telah membaca dan menerima

en: If a setting is not specified, the value entered on the language switcher options page will be used.
id_ID: Jika pengaturan tidak ditentukan, nilai yang dimasukkan pada halaman opsi pengalih bahasa akan digunakan.

en: If the active theme manages menus (classic theme), it is possible to add a language switcher. The design of these language switchers will be defined by the theme. Go to the Appearance ➔ Menu tab to add the wpLingua switcher as a menu item. It is also possible to add it as a sub-element.
id_ID: Jika tema yang aktif mengelola menu (tema klasik), dimungkinkan untuk menambahkan pengalih bahasa. Desain pengalih bahasa ini akan ditentukan oleh tema. Buka tab Penampilan ➔ Menu untuk menambahkan pengalih wpLingua sebagai item menu. Anda juga dapat menambahkannya sebagai sub-elemen.

en: If you already have an API key, enter it below. If you've forgotten your website's API key, visit
id_ID: Jika Anda sudah memiliki kunci API, masukkan di bawah ini. Jika Anda lupa kunci API situs web Anda, kunjungi

en: If you have mistakenly selected the wrong language, you can delete the API key in the site options below and request a new API key.
id_ID: Jika Anda salah memilih bahasa, Anda dapat menghapus kunci API pada opsi situs di bawah ini dan meminta kunci API yang baru.

en: If you like wpLingua please leave us a %1$s rating. A huge thanks!
id_ID: Jika Anda menyukai wpLingua, silakan beri kami peringkat %1$s. Terima kasih banyak!

en: If you want to insert the language switcher only in certain places on your website, you can use the shortcode provided for this purpose. Note that in this case, the previous option should be "None". This method is ideal for placing the switcher where you want it, whether you are using a Gutenberg block-based theme (FSE), a classic theme or even a page or theme builder like Divi, Elementor...
id_ID: Jika Anda ingin menyisipkan pengalih bahasa hanya di tempat-tempat tertentu di situs web Anda, Anda dapat menggunakan kode pendek yang disediakan untuk tujuan ini. Perhatikan bahwa dalam kasus ini, opsi sebelumnya harus "Tidak Ada". Metode ini sangat ideal untuk menempatkan pengalih bahasa di tempat yang Anda inginkan, baik Anda menggunakan tema berbasis blok Gutenberg (FSE), tema klasik, atau bahkan pembangun halaman atau tema seperti Divi, Elementor...

en: Important Notice
id_ID: Pemberitahuan Penting

en: Important: space out the addition of new languages ​​by at least ten days and browse your site for the first time in the added languages. This promotes better indexing by search engines, reduces the load on your server and minimizes the risk of slowdowns on your site.
id_ID: Penting: beri jarak waktu minimal sepuluh hari untuk penambahan bahasa baru dan jelajahi situs Anda untuk pertama kalinya dalam bahasa yang ditambahkan. Hal ini mendorong pengindeksan yang lebih baik oleh mesin pencari, mengurangi beban pada server Anda dan meminimalkan risiko perlambatan pada situs Anda.

en: In just a few seconds, your website will be multilingual, and search engines will be able to index these new pages. wpLingua detects all the texts on your pages and offers you a first automatically generated translation. All translations are editable: open the visual editor from the administration bar and edit them simply by clicking on the texts on your website.
id_ID: Hanya dalam beberapa detik, situs web Anda akan menjadi multibahasa, dan mesin pencari akan dapat mengindeks halaman-halaman baru ini. wpLingua mendeteksi semua teks di halaman Anda dan menawarkan terjemahan pertama yang dibuat secara otomatis. Semua terjemahan dapat diedit: buka editor visual dari bilah administrasi dan edit hanya dengan mengeklik teks di situs web Anda.

en: In progress: Translation and saving of new texts
id_ID: Sedang berlangsung: Penerjemahan dan penyimpanan teks baru

en: Indonesian
id_ID: Bahasa Indonesia

en: Inline list
id_ID: Daftar sebaris

en: Inline list:
id_ID: Daftar sebaris:

en: Insertion
id_ID: Penyisipan

en: Invalid API key.
id_ID: Kunci API tidak valid.

en: Invalid API response
id_ID: Respons API tidak valid

en: Invalid languages parameters
id_ID: Parameter bahasa tidak valid

en: Invalid parameters
id_ID: Parameter tidak valid

en: Invalid translation ID
id_ID: ID terjemahan tidak valid

en: Invalid translation post
id_ID: Pos terjemahan tidak valid

en: Iraq
id_ID: Irak

en: Ireland
id_ID: Irlandia

en: Is reviewed
id_ID: Ditinjau

en: It seems that a plugin was incorrectly deactivated and corrupted the site's HTACCESS file, preventing the correct redirection of translated pages. Please edit the ".htaccess" file located at the root of the site and delete the lines between :
id_ID: Tampaknya sebuah plugin telah dinonaktifkan dengan tidak benar dan merusak file HTACCESS situs, sehingga mencegah pengalihan yang benar dari halaman yang diterjemahkan. Harap edit file ".htaccess" yang terletak di root situs dan hapus baris di antara file :

en: Italian
id_ID: Italia

en: Italy
id_ID: Italia

en: JS only:
id_ID: JS saja:

en: Jamaica
id_ID: Jamaika

en: Japan
id_ID: Jepang

en: Japanese
id_ID: Jepang

en: Jordan
id_ID: Yordania

en: Korean
id_ID: Korea

en: Kyrgyzstan
id_ID: Kirgistan

en: Language ID
id_ID: ID Bahasa

en: Language ID:
id_ID: ID Bahasa:

en: Language switcher
id_ID: Pengalih bahasa

en: Language to add:
id_ID: Bahasa yang akan ditambahkan:

en: Languages switcher
id_ID: Pengalih bahasa

en: Layout:
id_ID: Tata Letak:

en: Light - Double - Smooth
id_ID: Ringan - Ganda - Halus

en: Light - Double - Square
id_ID: Cahaya - Ganda - Persegi

en: Light - Simple - Smooth
id_ID: Ringan - Sederhana - Halus

en: Light - Simple - Square
id_ID: Cahaya - Sederhana - Persegi

en: Light:
id_ID: Cahaya:

en: Links & Medias
id_ID: Tautan & Media

en: Links & medias
id_ID: Tautan & media

en: Links and medias translations rules:
id_ID: Aturan penerjemahan tautan dan media:

en: List with active class
id_ID: Daftar dengan kelas aktif

en: List without active class
id_ID: Daftar tanpa kelas aktif

en: List without current language
id_ID: Daftar tanpa bahasa saat ini

en: Make this language private
id_ID: Jadikan bahasa ini pribadi

en: Manage active plugins
id_ID: Mengelola plugin yang aktif

en: Manage permalink settings
id_ID: Kelola pengaturan permalink

en: Mark as review
id_ID: Tandai sebagai ulasan

en: Message:
id_ID: Pesan:

en: Mexico
id_ID: Meksiko

en: More example on wplingua.com
id_ID: Lebih banyak contoh di wplingua.com

en: More features:
id_ID: Fitur lainnya:

en: Morocco
id_ID: Maroko

en: Move down
id_ID: Bergerak ke bawah

en: Move up
id_ID: Bergerak ke atas

en: Mozambique
id_ID: Mozambik

en: Netherlands
id_ID: Belanda

en: Never translate
id_ID: Jangan pernah menerjemahkan

en: Never translate:
id_ID: Jangan pernah menerjemahkan:

en: New Zealand
id_ID: Selandia Baru

en: No display
id_ID: Tidak ada tampilan

en: No display:
id_ID: Tidak ada tampilan:

en: No redirection is applied. Every visitor always sees the default homepage, regardless of their browser language. This is the safest option and ensures maximum compatibility with caching systems, SEO, and shared links. Recommended if you are unsure which option to choose.
id_ID: Tidak ada pengalihan yang diterapkan. Setiap pengunjung selalu melihat beranda default, apa pun bahasa peramban mereka. Ini adalah opsi yang paling aman dan memastikan kompatibilitas maksimum dengan sistem cache, SEO, dan tautan bersama. Direkomendasikan jika Anda tidak yakin opsi mana yang harus dipilih.

en: No target language selected.
id_ID: Tidak ada bahasa target yang dipilih.

en: None
id_ID: Nihil

en: None:
id_ID: Tidak ada:

en: North Korea
id_ID: Korea Utara

en: Note: This only affects how the sitemap is displayed in your browser. The actual XML data sent to search engines remains unchanged and fully compatible with all SEO standards.
id_ID: Catatan: Hal ini hanya memengaruhi cara peta situs ditampilkan di browser Anda. Data XML yang sebenarnya yang dikirimkan ke mesin pencari tetap tidak berubah dan sepenuhnya sesuai dengan semua standar SEO.

en: Occurrence order
id_ID: Urutan kejadian

en: One <strong>free and unlimited</strong> language for personal blogs and non-commercial websites. And many more features!
id_ID: Satu bahasa <strong>gratis dan tak terbatas</strong> untuk blog pribadi dan situs web non-komersial. Dan masih banyak lagi fitur lainnya!

en: Open edit page
id_ID: Buka halaman edit

en: Order
id_ID: Pesanan

en: Original URL:
id_ID: URL asli:

en: Original name
id_ID: Nama asli

en: Original name:
id_ID: Nama asli:

en: Original website language, defined by API key:
id_ID: Bahasa situs web asli, ditentukan oleh kunci API:

en: Original website language:
id_ID: Bahasa asli situs web:

en: Original:
id_ID: Asli:

en: PHP and JS:
id_ID: PHP dan JS:

en: Palestine
id_ID: Palestina

en: Partially equal
id_ID: Sebagian sama

en: Partially reviewed
id_ID: Ditinjau sebagian

en: Please choose an option
id_ID: Silakan pilih salah satu opsi

en: Poland
id_ID: Polandia

en: Polish
id_ID: Polandia

en: Portuguese
id_ID: Portugis

en: Premium expiration:
id_ID: Masa berlaku premi berakhir:

en: Preview
id_ID: Pratinjau

en: Private languages will only be visible to logged-in users with editing rights. This option allows administrators to pre-generate and correct translations before they are accessible to the public.
id_ID: Bahasa pribadi hanya akan terlihat oleh pengguna yang masuk dengan hak pengeditan. Opsi ini memungkinkan administrator untuk membuat dan mengoreksi terjemahan sebelum dapat diakses oleh publik.

en: Recommended solution
id_ID: Solusi yang direkomendasikan

en: Rectangular
id_ID: Persegi panjang

en: Rectangular:
id_ID: Persegi panjang:

en: Regenerate translation
id_ID: Membuat ulang terjemahan

en: Register wpLingua API key:
id_ID: Daftarkan kunci API wpLingua:

en: Remove
id_ID: Hapus

en: Return on page
id_ID: Kembali ke halaman

en: Reviewed
id_ID: Telah Diperiksa

en: Reviewed on
id_ID: Ditinjau pada

en: Rule N°
id_ID: Aturan No

en: Russia
id_ID: Rusia

en: Russian
id_ID: Rusia

en: SEO - Description:
id_ID: SEO - Deskripsi:

en: SEO - Title:
id_ID: SEO - Judul:

en: SEO features:
id_ID: Fitur SEO:

en: Saudi Arabia
id_ID: Arab Saudi

en: Save
id_ID: Simpan

en: Save edited entry
id_ID: Menyimpan entri yang telah diedit

en: Save in progress...
id_ID: Menyimpan dalam proses...

en: Save new entry
id_ID: Menyimpan entri baru

en: Search
id_ID: Cari

en: Search from translated languages
id_ID: Cari dari bahasa yang diterjemahkan

en: Search slugs
id_ID: Cari slug

en: Search translations
id_ID: Cari terjemahan

en: Set API Key
id_ID: Mengatur Kunci API

en: Set API key
id_ID: Tetapkan kunci API

en: Set custom CSS:
id_ID: Mengatur CSS khusus:

en: Set the wpLingua API key:
id_ID: Tetapkan kunci API wpLingua:

en: Settings
id_ID: Pengaturan

en: Shortcode switcher:
id_ID: Pengalih kode pendek:

en: Show API key
id_ID: Tampilkan kunci API

en: Simple – Smooth:
id_ID: Sederhana - Halus:

en: Simple – Square:
id_ID: Sederhana - Persegi:

en: Singapore
id_ID: Singapura

en: Slovak
id_ID: Slovakia

en: Slug status
id_ID: Status slug

en: Slug status:
id_ID: Status slug:

en: Source text:
id_ID: Teks sumber:

en: South Africa
id_ID: Afrika Selatan

en: South Korea
id_ID: Korea Selatan

en: South Sudan
id_ID: Sudan Selatan

en: Spain
id_ID: Spanyol

en: Spanish
id_ID: Spanyol

en: Start with wpLingua
id_ID: Mulai dengan wpLingua

en: Sub-list
id_ID: Sub-daftar

en: Sweden
id_ID: Swedia

en: Swedish
id_ID: Swedia

en: Switcher
id_ID: Pengalih

en: Switcher in menu:
id_ID: Pengalih dalam menu:

en: Switzerland
id_ID: Swiss

en: Syria
id_ID: Suriah

en: Target languages enabled:
id_ID: Bahasa target diaktifkan:

en: Thank you for choosing wpLingua!
id_ID: Terima kasih telah memilih wpLingua!

en: The API key connects the website to wpLingua's online services and automatic translation generators.
id_ID: Kunci API menghubungkan situs web ke layanan online wpLingua dan generator terjemahan otomatis.

en: The API key has been correctly created and sent to the following e-mail address:
id_ID: Kunci API telah dibuat dengan benar dan dikirim ke alamat email berikut:

en: The color options offer 5 themes:
id_ID: Pilihan warna menawarkan 5 tema:

en: The dictionary allows you to define translation rules that apply when generating machine translations. You can specify words or sets of words that should never be translated, or define how they should be translated for each language.
id_ID: Kamus memungkinkan Anda untuk menentukan aturan penerjemahan yang berlaku saat menghasilkan terjemahan mesin. Anda dapat menentukan kata atau kumpulan kata yang tidak boleh diterjemahkan, atau menentukan bagaimana kata tersebut harus diterjemahkan untuk setiap bahasa.

en: The email address is detected and pre-filled. This is the administrative email address entered in the Settings ➔ General tab. You can use another email address used to receive your API key.
id_ID: Alamat email terdeteksi dan sudah diisi sebelumnya. Ini adalah alamat email administratif yang dimasukkan di tab Pengaturan ➔ Umum. Anda dapat menggunakan alamat email lain yang digunakan untuk menerima kunci API.

en: The field below allows you to add custom CSS code that will run on all pages.
id_ID: Kolom di bawah ini memungkinkan Anda untuk menambahkan kode CSS khusus yang akan berjalan di semua halaman.

en: The first time a translated page is loaded, the translations are automatically generated and saved in the database. This may take some time (on first generation only) depending on the size of your content. This is why we advise you to browse your entire website for the first time in order to generate all the multilingual versions.
id_ID: Saat pertama kali halaman yang diterjemahkan dimuat, terjemahan secara otomatis dibuat dan disimpan dalam database. Hal ini mungkin memerlukan waktu (hanya pada generasi pertama), tergantung pada ukuran konten Anda. Inilah sebabnya mengapa kami menyarankan Anda untuk menelusuri seluruh situs web Anda untuk pertama kalinya agar dapat menghasilkan semua versi multibahasa.

en: The options below require extended access to the wpLingua API to be functional on your website.
id_ID: Opsi-opsi di bawah ini memerlukan akses yang diperluas ke API wpLingua agar dapat berfungsi di situs web Anda.

en: The redirect is handled with JavaScript, after the default homepage has loaded. This method works in almost all cases and avoids issues with caching plugins. However, it may cause a short flicker effect: users will briefly see the default page before being redirected to the translated version.
id_ID: Pengalihan ditangani dengan JavaScript, setelah halaman beranda default dimuat. Metode ini bekerja di hampir semua kasus dan menghindari masalah dengan plugin cache. Namun, metode ini dapat menyebabkan efek kedipan singkat: pengguna akan melihat halaman default secara singkat sebelum dialihkan ke versi terjemahan.

en: The redirect is performed server-side with PHP, which makes it faster and more seamless for visitors. In addition, a cookie is set via JavaScript to remember the user’s preferred language for future visits. While this provides the smoothest experience, it can sometimes conflict with caching systems (static pages, CDN, aggressive cache settings) and may cause incorrect redirects in certain setups.
id_ID: Pengalihan dilakukan di sisi server dengan PHP, yang membuatnya lebih cepat dan lebih mulus bagi pengunjung. Selain itu, cookie dipasang melalui JavaScript untuk mengingat bahasa pilihan pengguna untuk kunjungan berikutnya. Meskipun ini memberikan pengalaman yang paling lancar, terkadang dapat bertentangan dengan sistem cache (halaman statis, CDN, pengaturan cache yang agresif) dan dapat menyebabkan pengalihan yang salah dalam pengaturan tertentu.

en: These options are used to add a language switcher in a menu. This language switcher automatically uses the menu design.
id_ID: Opsi ini digunakan untuk menambahkan pengalih bahasa dalam menu. Pengalih bahasa ini secara otomatis menggunakan desain menu.

en: This URL is excluded from translation
id_ID: URL ini dikecualikan dari terjemahan

en: This greatly improves SEO visibility, ensuring that search engines can easily find and index your content in every language.
id_ID: Hal ini sangat meningkatkan visibilitas SEO, memastikan bahwa mesin pencari dapat dengan mudah menemukan dan mengindeks konten Anda dalam setiap bahasa.

en: This is the URL of your website, it is detected and pre-filled automatically. Please check it and only enter the address of your production website (no test website or development environment).
id_ID: Ini adalah URL situs web Anda, terdeteksi dan terisi secara otomatis. Silakan periksa dan masukkan alamat situs web produksi Anda saja (jangan masukkan situs web uji coba atau lingkungan pengembangan).

en: This is the language of your website, defined by the associated API key. Make sure your website language is also correctly set in WordPress options (Settings ➔ General ➔ Website Language).
id_ID: Ini adalah bahasa situs web Anda, yang ditentukan oleh kunci API terkait. Pastikan bahasa situs web Anda juga diatur dengan benar dalam opsi WordPress (Pengaturan ➔ Umum ➔ Bahasa Situs Web).

en: This is the language you want to translate your website into. Be careful not to make a mistake because you will not be able to change the language afterwards.
id_ID: Ini adalah bahasa yang Anda inginkan untuk menerjemahkan situs web Anda. Berhati-hatilah agar tidak membuat kesalahan karena Anda tidak dapat mengubah bahasa setelahnya.

en: This option allow you to choose how the languages names should be written in the switcher.
id_ID: Opsi ini memungkinkan Anda untuk memilih bagaimana nama bahasa harus ditulis dalam switcher.

en: This option allow you to choose the appearance of the flags in the switcher.
id_ID: Opsi ini memungkinkan Anda untuk memilih penampilan bendera di switcher.

en: This option allow you to define the layout of the languages ​​in the switcher.
id_ID: Opsi ini memungkinkan Anda menentukan tata letak bahasa dalam switcher.

en: This option allows you to choose the color and border styles of the languages switcher.
id_ID: Opsi ini memungkinkan Anda untuk memilih warna dan gaya batas pengalih bahasa.

en: This option automatically adds hreflang tags to your pages that are available in multiple languages.
id_ID: Opsi ini secara otomatis menambahkan tag hreflang ke halaman Anda yang tersedia dalam berbagai bahasa.

en: This option automatically adds your wpLingua translated pages into your XML Sitemap files.
id_ID: Opsi ini secara otomatis menambahkan halaman hasil terjemahan wpLingua Anda ke dalam file Sitemap XML.

en: This option automatically redirects visitors to the translated version of your site that matches their browser language when they land on the main homepage. It can improve user experience by showing content in the right language immediately, but depending on your setup, it may introduce side effects.
id_ID: Opsi ini secara otomatis mengarahkan pengunjung ke versi terjemahan situs Anda yang sesuai dengan bahasa peramban mereka ketika mereka tiba di halaman beranda utama. Opsi ini dapat meningkatkan pengalaman pengguna dengan menampilkan konten dalam bahasa yang tepat dengan segera, tetapi tergantung pada pengaturan Anda, opsi ini dapat menimbulkan efek samping.

en: This option has no effect when using All In One SEO, as this plugin handles the display of translated links itself.
id_ID: Opsi ini tidak berpengaruh saat menggunakan All In One SEO, karena plugin ini sendiri yang mengatur tampilan tautan yang telah diterjemahkan.

en: This option replaces the default XML Sitemap stylesheet with wpLingua's custom display.
id_ID: Opsi ini mengganti lembar gaya Peta Situs XML bawaan dengan tampilan khusus wpLingua.

en: To change the background and border colors of languages, here is the CSS:
id_ID: Untuk mengubah latar belakang dan warna batas bahasa, berikut ini adalah CSS-nya:

en: To make large websites multilingual, we recommend using a translation plugin based on content duplication, such as Polylang or WPML. These solutions are specifically designed to efficiently manage large websites.
id_ID: Untuk membuat situs web besar menjadi multibahasa, kami merekomendasikan penggunaan plugin terjemahan yang berbasis duplikasi konten, seperti Polylang atau WPML. Solusi-solusi ini dirancang khusus untuk mengelola situs web besar dengan efisien.

en: To translate your website into more languages and access advanced features, visit wpLingua website.
id_ID: Untuk menerjemahkan situs web Anda ke dalam lebih banyak bahasa dan mengakses fitur-fitur canggih, kunjungi situs web wpLingua.

en: Translated languages
id_ID: Bahasa yang diterjemahkan

en: Translated name
id_ID: Nama yang diterjemahkan

en: Translated names:
id_ID: Nama yang diterjemahkan:

en: Translation
id_ID: Terjemahan

en: Translation API overloaded
id_ID: API terjemahan kelebihan beban

en: Translation API overloaded. Please retry in a few minutes.
id_ID: API Terjemahan sedang sibuk. Silakan coba lagi dalam beberapa menit.

en: Translation API overloaded. Retry in a few minutes or
id_ID: API Terjemahan overload. Coba lagi dalam beberapa menit atau

en: Translation in progress
id_ID: Penerjemahan sedang berlangsung

en: Translation progress bar for editors
id_ID: Bilah kemajuan terjemahan untuk editor

en: Translation progress:
id_ID: Kemajuan terjemahan:

en: Translation rules by dictionary:
id_ID: Aturan penerjemahan berdasarkan kamus:

en: Translation rules on links and media allow different images to be displayed or link URLs to be changed according to the current language. These rules apply to elements such as: link target URLs, image source URLs, iframe source URLs, URLs in intercepted JSONs...
id_ID: Aturan penerjemahan pada tautan dan media memungkinkan gambar yang berbeda ditampilkan atau URL tautan diubah sesuai dengan bahasa yang digunakan. Aturan ini berlaku untuk elemen-elemen seperti: URL target tautan, URL sumber gambar, URL sumber iframe, URL dalam JSON yang disadap...

en: Translation saving failed
id_ID: Penyimpanan terjemahan gagal

en: Translation status
id_ID: Status terjemahan

en: Translation status:
id_ID: Status terjemahan:

en: Translations
id_ID: Terjemahan

en: Turkey
id_ID: Turki

en: Turkish
id_ID: Turki

en: US / GB
id_ID: AS / GB

en: Ukraine
id_ID: Ukraina

en: Ukrainian
id_ID: Ukraina

en: United Arab Emirates
id_ID: Uni Emirat Arab

en: United Kingdom
id_ID: Kerajaan Inggris

en: United States
id_ID: Amerika Serikat

en: Unreviewed
id_ID: Belum ditinjau

en: Use of the free wpLingua API keys is reserved for personal blogs and non-profit websites; paid subscriptions are available for companies and commercial websites.
id_ID: Penggunaan kunci API wpLingua gratis diperuntukkan bagi blog pribadi dan situs web nirlaba; langganan berbayar tersedia untuk perusahaan dan situs web komersial.

en: Use wpLingua display for XML Sitemap
id_ID: Gunakan tampilan wpLingua untuk Peta Situs XML

en: Use wpLingua on commercial website
id_ID: Gunakan wpLingua di situs web komersial

en: Version
id_ID: Versi

en: Vietnamese
id_ID: Vietnam

en: Visit wpLingua website
id_ID: Kunjungi situs web wpLingua

en: Visit your multilingual website
id_ID: Kunjungi situs web multibahasa Anda

en: Visual editor
id_ID: Editor visual

en: Wave
id_ID: Gelombang

en: Wave:
id_ID: Gelombang:

en: Website API key:
id_ID: Kunci API situs web:

en: Website Locale:
id_ID: Lokasi Situs Web:

en: Website URL:
id_ID: URL situs web:

en: Website incompatible with string translation
id_ID: Situs web tidak kompatibel dengan terjemahan teks

en: Website language
id_ID: Bahasa situs web

en: Website language:
id_ID: Bahasa situs web:

en: Website slugs
id_ID: Siput situs web

en: When enabled, the XML Sitemap will use a wpLingua-designed stylesheet that visually displays all translated URLs directly under each original URL. This makes it easy to verify that all language versions are correctly included in your sitemap.
id_ID: Jika diaktifkan, Peta Situs XML akan menggunakan lembar gaya yang dirancang oleh wpLingua untuk menampilkan secara visual semua URL yang telah diterjemahkan tepat di bawah setiap URL asli. Hal ini memudahkan Anda untuk memastikan bahwa semua versi bahasa telah dimasukkan dengan benar ke dalam peta situs Anda.

en: Why the website is incompatible
id_ID: Mengapa situs web tidak kompatibel

en: Yemen
id_ID: Yaman

en: You are about to exit without saving your changes. They will be lost if you continue. Would you like to leave anyway?
id_ID: Anda akan keluar tanpa menyimpan perubahan Anda. Perubahan tersebut akan hilang jika Anda melanjutkan. Apakah Anda tetap ingin keluar?

en: You are about to leave the page without saving your changes. They will be lost if you continue. Would you like to leave the page anyway?
id_ID: Anda akan meninggalkan halaman tanpa menyimpan perubahan Anda. Perubahan tersebut akan hilang jika Anda melanjutkan. Apakah Anda tetap ingin meninggalkan halaman?

en: You are just a few clicks away from making your website multilingual!
id_ID: Anda hanya perlu beberapa klik saja untuk membuat situs web Anda menjadi multibahasa!

en: You can add parameters to the language selector shortcode, for example:
id_ID: Anda dapat menambahkan parameter ke kode pendek pemilih bahasa, misalnya:

en: You can also change the country flag or set a custom flag from wpLingua ➔ General settings. For example, you can set the flag of Mexico for Spanish instead of the flag of Spain.
id_ID: Anda juga dapat mengubah bendera negara atau mengatur bendera khusus dari wpLingua ➔ Pengaturan umum. Misalnya, Anda dapat mengatur bendera Meksiko untuk bahasa Spanyol, bukan bendera Spanyol.

en: You can exclude from translations pages you wish to offer only in the website's original language. To do this, list the REGEXs that match the URL to be excluded, one per line. Examples:
id_ID: Anda dapat mengecualikan halaman terjemahan yang ingin Anda tawarkan hanya dalam bahasa asli situs web. Untuk melakukan ini, buat daftar REGEX yang sesuai dengan URL yang akan dikecualikan, satu per baris. Contoh:

en: You can leave some elements of your web pages untranslated. To do this, list below the CSS selectors for the elements to be excluded, one per line. Examples:
id_ID: Anda dapat membiarkan beberapa elemen halaman web Anda tidak diterjemahkan. Untuk melakukan hal ini, cantumkan di bawah pemilih CSS untuk elemen yang akan dikecualikan, satu per baris. Contoh:

en: You can start visiting the translated version.
id_ID: Anda dapat mulai mengakses versi terjemahannya.

en: You have several translation plugins. This may result in unpredictable or incorrect behavior. For best results, use only one translation plugin at a time. These plugins can cause problems with wpLingua:
id_ID: Anda memiliki beberapa pengaya terjemahan. Hal ini dapat mengakibatkan perilaku yang tidak terduga atau salah. Untuk hasil terbaik, gunakan hanya satu plugin terjemahan dalam satu waktu. Plugin ini dapat menyebabkan masalah pada wpLingua:

en: Your website contains a large amount of content, which exceeds the limits of the string translation method used by wpLingua.
id_ID: Situs web Anda mengandung sejumlah besar konten, yang melebihi batas metode terjemahan string yang digunakan oleh wpLingua.

en: Your website is being translated and will be ready soon.
id_ID: Situs web Anda sedang diterjemahkan dan akan segera siap.

en: Your website is now multilingual!
id_ID: Situs web Anda kini tersedia dalam berbagai bahasa!

en: black background color.
id_ID: warna latar belakang hitam.

en: bottom center of the screen.
id_ID: tengah bawah layar.

en: bottom left of the screen.
id_ID: kiri bawah layar.

en: display rectangular flags.
id_ID: menampilkan bendera persegi panjang.

en: display round flags.
id_ID: menampilkan bendera bulat.

en: display wavy flags.
id_ID: menampilkan bendera bergelombang.

en: double border with square corners.
id_ID: batas ganda dengan sudut persegi.

en: each language retains its name in its own language (English, Français, 日本語, Português, Español, etc.).
id_ID: setiap bahasa mempertahankan namanya dalam bahasanya sendiri (Inggris, Prancis, Jepang, Português, Spanyol, dll.).

en: five stars
id_ID: lima bintang

en: flag
id_ID: bendera

en: flags
id_ID: bendera

en: grey background color.
id_ID: warna latar belakang abu-abu.

en: language
id_ID: bahasa

en: language names use language ID (FR, EN, DE, RU, etc.).
id_ID: nama bahasa menggunakan ID bahasa (FR, EN, DE, RU, dll.).

en: multilanguage
id_ID: multibahasa

en: multilingual
id_ID: multibahasa

en: no display any flags, only the language name will be displayed.
id_ID: tidak menampilkan bendera apa pun, hanya nama bahasa yang akan ditampilkan.

en: no text, only flags are displayed.
id_ID: tidak ada teks, hanya bendera yang ditampilkan.

en: single border with rounded corners.
id_ID: batas tunggal dengan sudut membulat.

en: single border with square corners.
id_ID: batas tunggal dengan sudut persegi.

en: switcher
id_ID: pengalih

en: the API key retrieval page
id_ID: halaman pengambilan kunci API

en: the languages ​​appear in a drop-down menu; this is recommended when your website offers several languages.
id_ID: bahasa muncul dalam menu drop-down; ini direkomendasikan ketika situs web Anda menawarkan beberapa bahasa.

en: the languages ​​are lined up next to each other.
id_ID: bahasa-bahasa tersebut berbaris bersebelahan.

en: the languages ​​are placed in columns, one under the other.
id_ID: bahasa ditempatkan dalam kolom, satu di bawah yang lain.

en: the name of the languages ​​is translated into the current language displayed.
id_ID: nama bahasa diterjemahkan ke dalam bahasa yang ditampilkan saat ini.

en: the switcher is not inserted automatically.
id_ID: pengalih tidak dimasukkan secara otomatis.

en: the switcher is placed at the bottom right of the screen.
id_ID: pengalih ditempatkan di kanan bawah layar.

en: the switcher will be framed by a double border with rounded corners.
id_ID: pengalih akan dibingkai oleh batas ganda dengan sudut membulat.

en: translate
id_ID: menerjemahkan

en: translation
id_ID: terjemahan

en: transparent and blurred background color with black text and borders.
id_ID: warna latar belakang transparan dan kabur dengan teks dan garis tepi hitam.

en: transparent and blurred background color with white text and borders.
id_ID: warna latar belakang transparan dan kabur dengan teks dan garis tepi putih.

en: upgrade your API key
id_ID: perbarui kunci API Anda

en: white color in the background of the switcher.
id_ID: warna putih di latar belakang pengalih.

en: wpLingua - All slugs
id_ID: wpLingua - Semua slug

en: wpLingua - All translations
id_ID: wpLingua - Semua terjemahan

en: wpLingua - Dictionary rules
id_ID: wpLingua - Aturan kamus

en: wpLingua - Edit translation
id_ID: wpLingua - Edit terjemahan

en: wpLingua - Exclusion rules
id_ID: wpLingua - Aturan pengecualian

en: wpLingua - General settings
id_ID: wpLingua - Pengaturan umum

en: wpLingua - Incompatible HTACCESS file
id_ID: wpLingua - File HTACCESS yang tidak kompatibel

en: wpLingua - Incompatible PHP version
id_ID: wpLingua - Versi PHP yang tidak kompatibel

en: wpLingua - Incompatible permalink structure
id_ID: wpLingua - Struktur permalink tidak kompatibel

en: wpLingua - Incompatible plugin detected
id_ID: wpLingua - Plugin yang tidak kompatibel terdeteksi

en: wpLingua - Incompatible with WordPress installed in a subfolder
id_ID: wpLingua - Tidak kompatibel dengan WordPress yang diinstal dalam subfolder

en: wpLingua - Incompatible with multisite
id_ID: wpLingua - Tidak kompatibel dengan multisite

en: wpLingua - Links & Medias
id_ID: wpLingua - Tautan & Media

en: wpLingua - Register API key
id_ID: wpLingua - Daftarkan kunci API

en: wpLingua - Switcher settings
id_ID: wpLingua - Pengaturan pengalih

en: wpLingua - Translation
id_ID: wpLingua - Terjemahan

en: wpLingua - Translation solution for multilingual website
id_ID: wpLingua - Solusi penerjemahan untuk situs web multibahasa

en: wpLingua - Translations
id_ID: wpLingua - Terjemahan

en: wpLingua - Website slug
id_ID: wpLingua - Slug situs web

en: wpLingua - Website slugs
id_ID: wpLingua - Slug situs web

en: wpLingua Translation Service
id_ID: layanan Terjemahan wpLingua

en: wpLingua is installed, but not yet configured. You are just a few clicks away from making your website multilingual!
id_ID: wpLingua telah terinstal, tetapi belum dikonfigurasi. Anda hanya perlu beberapa klik saja untuk membuat situs web Anda menjadi multibahasa!

en: wpLingua is not compatible with WordPress installed in a subfolder.
id_ID: wpLingua tidak kompatibel dengan WordPress yang diinstal dalam subfolder.

en: wpLingua is not compatible with multisite.
id_ID: wpLingua tidak kompatibel dengan multisite.

en: wpLingua is not compatible with the "Plain" permalink structure. Please update your permalink settings to use "Post name" or "Custom Structure".
id_ID: wpLingua tidak kompatibel dengan struktur permalink "Plain". Silakan perbarui pengaturan permalink Anda untuk menggunakan "Nama Posting" atau "Struktur Kustom".

en: wpLingua is not compatible with your PHP version. wpLingua requires PHP 7.4 or higher.
id_ID: wpLingua tidak kompatibel dengan versi PHP Anda. wpLingua membutuhkan PHP 7.4 atau lebih tinggi.

en: wpLingua uses a universal method that intercepts and extends sitemap. It works with the native WordPress sitemap and with popular SEO plugins such as Yoast SEO, Rank Math, All in One SEO, SEOPress, etc.
id_ID: wpLingua menggunakan metode universal yang mencegat dan memperluas peta situs. Metode ini bekerja dengan peta situs WordPress asli dan dengan plugin SEO populer seperti Yoast SEO, Rank Math, All in One SEO, SEOPress, dll.

en: wpLingua works by identifying and translating each string of characters individually. On a large website, this method generates a very large number of database entries, causing overload and slowdowns.
id_ID: wpLingua bekerja dengan mengidentifikasi dan menerjemahkan setiap rangkaian karakter secara individual. Pada situs web yang besar, metode ini menghasilkan jumlah entri database yang sangat besar, menyebabkan kelebihan beban dan perlambatan.

en: wpLingua: Dictionary
id_ID: wpLingua: Kamus

en: wpLingua: Exclusion
id_ID: wpLingua: Pengecualian

en: wpLingua: Register
id_ID: wpLingua: Daftar

en: wpLingua: Settings
id_ID: wpLingua: Pengaturan

en: wpLingua: Switcher
id_ID: wpLingua: Pengalih

en: wpLingua: Translations
id_ID: wpLingua: Terjemahan

en: wpLingua: Website slugs
id_ID: wpLingua: Siput situs web

en: wpLingua: languages switcher
id_ID: wpLingua: pengalih bahasa

en: wplingua.com : Upgrade your API key
id_ID: wplingua.com : Tingkatkan kunci API Anda

en: wplingua: Links & Medias
id_ID: wplingua: Tautan & Media
