wpLingua - en to fr_FR translation catalogue (521 entries)

en: Arabic
fr_FR: Arabe

en: Saudi Arabia
fr_FR: Arabie Saoudite

en: Algeria
fr_FR: Algérie

en: Bahrain
fr_FR: Bahrein

en: Chad
fr_FR: Tchad

en: Comoros
fr_FR: Comores

en: Iraq
fr_FR: Irak

en: Jordan
fr_FR: Jordanie

en: Kuwait
fr_FR: Koweït

en: Mauritania
fr_FR: Mauritanie

en: Morocco
fr_FR: Maroc

en: Somalia
fr_FR: Somalie

en: Sudan
fr_FR: Soudan

en: Syria
fr_FR: Syrie

en: Tunisia
fr_FR: Tunisie

en: United Arab Emirates
fr_FR: Émirats Arabes Unis

en: Chinese
fr_FR: Chinois

en: China
fr_FR: Chine

en: Malaysia
fr_FR: Malaisie

en: Singapore
fr_FR: Singapour

en: Danish
fr_FR: Danois

en: Denmark
fr_FR: Danemark

en: Dutch
fr_FR: Néerlandais

en: Netherlands
fr_FR: Pays-Bas

en: Belgium
fr_FR: Belgique

en: Slovak
fr_FR: Slovaque

en: Slovakia
fr_FR: Slovaquie

en: Czech Republic
fr_FR: République Tchèque

en: English
fr_FR: Anglais

en: United Kingdom
fr_FR: Royaume-Uni

en: United States
fr_FR: États-Unis

en: Australia
fr_FR: Australie

en: Ireland
fr_FR: Irlande

en: New Zealand
fr_FR: Nouvelle-Zélande

en: South Africa
fr_FR: Afrique du Sud

en: South Sudan
fr_FR: Soudan du Sud

en: Jamaica
fr_FR: Jamaïque

en: Finnish
fr_FR: Finnois

en: Finland
fr_FR: Finlande

en: French
fr_FR: Français

en: Quebec
fr_FR: Québec

en: Cameroon
fr_FR: Cameroun

en: Ivory Coast
fr_FR: Côte-d’Ivoire

en: Switzerland
fr_FR: Suisse

en: German
fr_FR: Allemand

en: Germany
fr_FR: Allemagne

en: Austria
fr_FR: Autriche

en: Greek
fr_FR: Grec

en: Greece
fr_FR: Grèce

en: Cyprus
fr_FR: Chypre

en: Hebrew
fr_FR: Hébreu

en: Israel
fr_FR: Israël

en: India
fr_FR: Inde

en: Hungarian
fr_FR: Hongrois

en: Hungary
fr_FR: Hongrie

en: Indonesian
fr_FR: Indonésien

en: Indonesia
fr_FR: Indonésie

en: Italian
fr_FR: Italien

en: Italy
fr_FR: Italie

en: Japanese
fr_FR: Japonais

en: Japan
fr_FR: Japon

en: Korean
fr_FR: Coréen

en: South Korea
fr_FR: Corée du Sud

en: North Korea
fr_FR: Corée du Nord

en: Polish
fr_FR: Polonais

en: Poland
fr_FR: Pologne

en: Portuguese
fr_FR: Portugais

en: Brazil
fr_FR: Brésil

en: Russian
fr_FR: Russe

en: Russia
fr_FR: Russie

en: Belarus
fr_FR: Biélorussie

en: Tajikistan
fr_FR: Tadjikistan

en: Spanish
fr_FR: Espagnol

en: Spain
fr_FR: Espagne

en: Mexico
fr_FR: Mexique

en: Argentina
fr_FR: Argentine

en: Colombia
fr_FR: Colombie

en: Peru
fr_FR: Pérou

en: Ecuador
fr_FR: Équateur

en: Bolivia
fr_FR: Bolivie

en: Chile
fr_FR: Chili

en: Equatorial Guinea
fr_FR: Guinée Équatoriale

en: Dominican Republic
fr_FR: République Dominicaine

en: El Salvador
fr_FR: Salvador

en: Swedish
fr_FR: Suédois

en: Sweden
fr_FR: Suède

en: Turkish
fr_FR: Turc

en: Turkey
fr_FR: Turquie

en: Ukrainian
fr_FR: Ukrainien

en: Vietnamese
fr_FR: Vietnamien

en: Bottom right
fr_FR: En bas à droite

en: Bottom center
fr_FR: Centré en bas

en: Bottom left
fr_FR: En bas à gauche

en: None
fr_FR: Aucun

en: Light - Double - Smooth
fr_FR: Clair - Double - Doux

en: Light - Double - Square
fr_FR: Clair - Double - Carré

en: Light - Simple - Smooth
fr_FR: Clair - Simple - Doux

en: Light - Simple - Square
fr_FR: Clair - Simple - Carré

en: Grey - Double - Smooth
fr_FR: Gris - Double - Doux

en: Grey - Double - Square
fr_FR: Gris - Double - Carré

en: Grey - Simple - Smooth
fr_FR: Gris - Simple - Doux

en: Grey - Simple - Square
fr_FR: Gris - Simple - Carré

en: Dark - Double - Smooth
fr_FR: Sombre - Double - Doux

en: Dark - Double - Square
fr_FR: Sombre - Double - Carré

en: Dark - Simple - Smooth
fr_FR: Sombre - Simple - Doux

en: Dark - Simple - Square
fr_FR: Sombre - Simple - Carré

en: Blur Black - Double - Smooth
fr_FR: Flou noir - Double - Doux

en: Blur Black - Double - Square
fr_FR: Flou noir - Double - Carré

en: Blur Black - Simple - Smooth
fr_FR: Flou noir - Simple - Doux

en: Blur Black - Simple - Square
fr_FR: Flou noir - Simple - Carré

en: Blur White - Double - Smooth
fr_FR: Flou blanc - Double - Doux

en: Blur White - Double - Square
fr_FR: Flou blanc - Double - Carré

en: Blur White - Simple - Smooth
fr_FR: Flou blanc - Simple - Doux

en: Blur White - Simple - Square
fr_FR: Flou blanc - Simple - Carré

en: Inline list
fr_FR: Liste en ligne

en: Block
fr_FR: Bloc

en: Dropdown
fr_FR: Liste déroulante

en: Original name
fr_FR: Langue originale

en: Translated name
fr_FR: Nom traduit

en: Language ID
fr_FR: ID de langue

en: No display
fr_FR: Pas d’affichage

en: Circle
fr_FR: Arrondi

en: Rectangular
fr_FR: Rectangulaire

en: Wave
fr_FR: Ondulé

en: Display
fr_FR: Afficher

en: List without current language
fr_FR: Liste sans langue en cours

en: List without active class
fr_FR: Liste sans classe active

en: List with active class
fr_FR: Liste avec classe active

en: Sub-list
fr_FR: Sous-liste

en: This URL is excluded from translation
fr_FR: Cette URL est exclue des traductions

en: Return on page
fr_FR: Retourner sur la page

en: Visual editor
fr_FR: Éditeur visuel

en: All translations on page
fr_FR: Toutes les traductions de la page

en: Edit the page slug
fr_FR: Modifier le slug de la page

en: Translations
fr_FR: Traductions

en: Edit translations
fr_FR: Modifier les traductions

en: You are about to leave the page without saving your changes. They will be lost if you continue. Would you like to leave the page anyway?
fr_FR: Vous êtes sur le point de quitter la page sans enregistrer vos modifications. Elles seront perdues si vous continuez. Voulez-vous quand même quitter la page ?

en: wpLingua - Dictionary rules
fr_FR: wpLingua - Règles du dictionnaire

en: Dictionary entries
fr_FR: Entrées du dictionnaire

en: Translation rules by dictionary:
fr_FR: Règles de traduction par dictionnaire :

en: The dictionary allows you to define translation rules that apply when generating machine translations. You can specify words or sets of words that should never be translated, or define how they should be translated for each language.
fr_FR: Le dictionnaire vous permet de définir des règles de traduction qui s’appliquent lors de la génération de traductions automatiques. Vous pouvez spécifier des mots ou des ensembles de mots qui ne doivent jamais être traduits, ou définir la manière dont ils doivent être traduits pour chaque langue.

en: Add a dictionary entry
fr_FR: Ajouter une entrée de dictionnaire

en: Add an entry
fr_FR: Ajouter une entrée

en: Edit the entry
fr_FR: Modifier l’entrée

en: All dictionary entries:
fr_FR: Toutes les entrées du dictionnaire :

en: Rule N°
fr_FR: Règle N°

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Remove
fr_FR: Supprimer

en: Always translate:
fr_FR: Toujours traduire :

en:  - By:
fr_FR:  - Par :

en: Never translate:
fr_FR: Ne jamais traduire :

en: Source text:
fr_FR: Texte source :

en: Never translate
fr_FR: Ne jamais traduire

en:  - Always translate by:
fr_FR:  - Toujours traduire par :

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Save new entry
fr_FR: Enregistrer la nouvelle entrée

en: Save edited entry
fr_FR: Enregistrer l’entrée modifiée

en: wpLingua - Exclusion rules
fr_FR: wpLingua - Règles d’exclusion

en: Exclude URL
fr_FR: URL exclues

en: Exclude URL from translation:
fr_FR: URL exclues des traductions :

en: You can exclude from translations pages you wish to offer only in the website's original language. To do this, list the REGEXs that match the URL to be excluded, one per line. Examples:
fr_FR: Vous pouvez exclure des traductions les publications que vous souhaitez proposer uniquement dans la langue d’origine du site web. Pour ce faire, listez les REGEXs qui correspondent aux URL à exclure, une par ligne. Exemples :

en: Exclude URL "/my-page/"
fr_FR: Exclure l’URL « /my-page/ »

en: Exclude URL starting with "/my-page/"
fr_FR: Exclure les URL qui commencent par « /my-page/ »

en: Exclude URL ending with "/my-page/"
fr_FR: Exclure les URL qui finissent par « /my-page/ »

en: Exclude URL containing "/my-page/"
fr_FR: Exclure les URL qui contiennent « /my-page/ »

en: Exclude elements
fr_FR: Éléments exclus

en: Exclude HTML elements:
fr_FR: Éléments HTML exclus :

en: You can leave some elements of your web pages untranslated. To do this, list below the CSS selectors for the elements to be excluded, one per line. Examples:
fr_FR: Vous pouvez laisser certains éléments de vos pages web non traduits. Pour ce faire, listez ci-dessous les sélecteurs CSS des éléments à exclure, un par ligne. Exemples :

en: Exclude elements by ID attribute
fr_FR: Exclure des éléments par attribut d’ID

en: Exclude elements by class attribute
fr_FR: Exclure des éléments par attribut de classe

en: Exclude elements by CSS selector
fr_FR: Exclure des éléments par sélecteur CSS

en: Save
fr_FR: Enregistrer

en: wpLingua - Links & Medias
fr_FR: wpLingua - Liens & médias

en: Links & medias
fr_FR: Liens & médias

en: Links and medias translations rules:
fr_FR: Liens et règles de traduction des médias :

en: Translation rules on links and media allow different images to be displayed or link URLs to be changed according to the current language. These rules apply to elements such as: link target URLs, image source URLs, iframe source URLs, URLs in intercepted JSONs...
fr_FR: Les règles de traduction sur les liens et les médias permettent d'afficher des images différentes ou de modifier les URL des liens en fonction de la langue courante. Ces règles s'appliquent à des éléments tels que : les URLs cibles des liens, les URLs sources des images, les URLs sources des iframes, les URLs dans les JSONs interceptés...

en: Add a rule
fr_FR: Ajouter une règle

en: All links and medias rules:
fr_FR: Toutes les règles des liens et médias :

en: Mode:
fr_FR: Mode :

en: Exactly equal
fr_FR: Exactement égal

en: Partially equal
fr_FR: Partiellement égal

en: Regex
fr_FR: Expression régulière

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Original:
fr_FR: Original :

en: Original URL:
fr_FR: URL originale :

en: REGEX
fr_FR: Expression régulière

en:  - URL:
fr_FR:  - URL :

en: Message:
fr_FR: Message :

en: An error occurred with API key.
fr_FR: Une erreur s’est produite avec la clé API.

en: Invalid API key.
fr_FR: Clé API invalide.

en: An error occurred while creating the API key.
fr_FR: Une erreur est survenue durant la création de la clé API.

en: wpLingua - Register API key
fr_FR: wpLingua - Enregistrer la clé API

en: API key created
fr_FR: Clé API créée

en: API key created and sent by email
fr_FR: Clé API créée et envoyée par e-mail

en: The API key has been correctly created and sent to the following e-mail address:
fr_FR: La clé API a été correctement créée et a été envoyée à l’adresse e-mail :

en: Go to your mailbox and copy the API key sent to you (don't forget to check the spam section of your mailbox). Then paste it in the section below, and click "Set API key" to make your website multilingual.
fr_FR: Allez dans votre boîte e-mail et copiez la clé API qui vous a été envoyée (n'oubliez pas de vérifier la section spam de votre boîte e-mail). Collez-la ensuite dans la section ci-dessous et cliquez sur "Définir la clé API" pour rendre votre site multilingue.

en: Set API Key
fr_FR: Définir la clé API

en: Get API key
fr_FR: Obtenir une clé API

en: Start with wpLingua
fr_FR: Commencer avec wpLingua

en: You are just a few clicks away from making your website multilingual!
fr_FR: En quelques clics, vous pouvez rendre votre site multilingue !

en: For wpLingua to work, an API key is required so that your website has access to the automatic translation service. On this page you can enter your API key if you already have one, or create one for free.
fr_FR: Pour que wpLingua fonctionne, une clé API est nécessaire afin que votre site web ait accès au service de traduction automatique. Sur cette page, vous pouvez saisir votre clé API si vous en avez déjà une, ou en créer une gratuitement.

en: An <strong>instantly multilingual website</strong> thanks to automatic text detection and translation. Easy to use, no knowledge required.
fr_FR: Un <strong>site web instantanément multilingue</strong> grâce à la détection et à la traduction automatique du texte. Facile à utiliser, aucune connaissance n'est requise.

en: <strong>SEO friendly</strong> to allow search engines to index translated pages. Open up your website and your business to the whole world.
fr_FR: <strong>SEO friendly</strong> pour permettre aux moteurs de recherche d’indexer les pages traduites. Ouvrez votre site web et votre business au monde entier.

en: All <strong>translations are editable</strong>. Discover the visual editor and edit translations simply by clicking on them. With a fully customizable language switcher.
fr_FR: Toutes les <strong>traductions sont modifiables</strong>. Découvrez l'éditeur visuel et modifiez les traductions en cliquant simplement dessus. Avec un sélecteur de langue entièrement personnalisable.

en: One <strong>free and unlimited</strong> language for personal blogs and non-commercial websites. And many more features!
fr_FR: Une langue <strong>gratuite et illimitée</strong> pour les blogs personnels et les sites web non commerciaux. Et bien d'autres fonctionnalités !

en: Set API key
fr_FR: Définir la clé API

en: Advanced API features
fr_FR: Fonctionnalités avancées de l’API

en: Important Notice
fr_FR: Remarque importante

en: Website incompatible with string translation
fr_FR: Site Web incompatible avec la traduction par chaînes de caractères

en: Your website contains a large amount of content, which exceeds the limits of the string translation method used by wpLingua.
fr_FR: Votre site web contient une grande quantité de contenu, qui dépasse les limites de la méthode de traduction par chaînes de caractères utilisée par wpLingua.

en: Why the website is incompatible
fr_FR: Pourquoi le site web est incompatible

en: wpLingua works by identifying and translating each string of characters individually. On a large website, this method generates a very large number of database entries, causing overload and slowdowns.
fr_FR: wpLingua fonctionne en identifiant et en traduisant chaque chaîne de caractères individuellement. Sur un site web de grande taille, cette méthode génère un très grand nombre d'entrées dans la base de données, ce qui entraîne une surcharge et des ralentissements.

en: Recommended solution
fr_FR: Solution recommandée

en: To make large websites multilingual, we recommend using a translation plugin based on content duplication, such as Polylang or WPML. These solutions are specifically designed to efficiently manage large websites.
fr_FR: Pour rendre les sites web volumineux multilingues, nous recommandons d'utiliser une extension de traduction basée sur la duplication de contenu, tel que Polylang ou WPML. Ces solutions sont spécialement conçues pour gérer efficacement les sites web volumineux.

en: Set the wpLingua API key:
fr_FR: Saisir votre clé API wpLingua :

en: If you already have an API key, enter it below. If you've forgotten your website's API key, visit
fr_FR: Si vous disposez déjà d'une clé API, saisissez-la ci-dessous. Si vous avez oublié la clé API de votre site web, visitez

en: the API key retrieval page
fr_FR: la page de récupération des clés API

en: Click to expand
fr_FR: Cliquer pour plus de détails

en: A wpLingua API key consists of 42 characters (uppercase, lowercase and numbers). It is emailed to you when you request it using the form provided when you install the plugin. You must keep this key secret and only communicate it to wplingua.com services.
fr_FR: La clé API de wpLingua est composée de 42 caractères (majuscules, minuscules et chiffres). Elle vous est envoyée par email lorsque vous en faites la demande via le formulaire présenté lors de l'installation de l’extension. Vous devez garder cette clé secrète et ne la communiquer qu'aux services de wplingua.com.

en: Register wpLingua API key:
fr_FR: Enregistrer la clé API wpLingua :

en: Claim a wpLingua API key and make your website multilingual in a minute! For a personal blog or a non-commercial website, get one unlimited free language.
fr_FR: Demandez une clé API wpLingua et rendez votre site web multilingue en une minute ! Pour un blog personnel ou un site web non-commercial, bénéficiez d’une langue gratuite et illimitée.

en: Email address:
fr_FR: Adresse e-mail :

en: The email address is detected and pre-filled. This is the administrative email address entered in the Settings ➔ General tab. You can use another email address used to receive your API key.
fr_FR: L'adresse e-mail est détectée et pré-remplie. Il s'agit de l'adresse e-mail d’administration saisie à l'onglet Réglages ➔ Général. Vous pouvez utiliser une autre adresse e-mail pour recevoir votre clé API.

en: Website URL:
fr_FR: URL du site web :

en: This is the URL of your website, it is detected and pre-filled automatically. Please check it and only enter the address of your production website (no test website or development environment).
fr_FR: Il s'agit de l'URL de votre site web, elle est détectée et pré-remplie automatiquement. Veuillez la vérifier et saisir uniquement l'adresse de votre site web en production (pas de site web de test ou d'environnement de développement).

en: Website language:
fr_FR: Langue du site web :

en: This is the language of your website, defined by the associated API key. Make sure your website language is also correctly set in WordPress options (Settings ➔ General ➔ Website Language).
fr_FR: Il s'agit de la langue de votre site web, définie par la clé API associée. Assurez-vous que la langue de votre site web est également correctement définie dans les options de WordPress (Réglages ➔ Général ➔ Langue du site).

en: Language to add:
fr_FR: Langue à ajouter :

en: This is the language you want to translate your website into. Be careful not to make a mistake because you will not be able to change the language afterwards.
fr_FR: Il s'agit de la langue dans laquelle vous souhaitez traduire votre site web. Veillez à ne pas faire d'erreur, car vous ne pourrez plus modifier la langue par la suite.

en: I have read and accept the
fr_FR: J’ai lu et j’accepte les

en: API terms of use
fr_FR: conditions d’utilisation de l’API

en: Website Locale:
fr_FR: Paramètres régionaux du site :

en: Get more target languages and advanced features:
fr_FR: Accédez à plus de langues cibles et des fonctionnalités avancées :

en: To translate your website into more languages and access advanced features, visit wpLingua website.
fr_FR: Pour traduire votre site web dans d’autres langues et accéder à des fonctionnalités avancées, visitez le site web de wpLingua.

en: Use wpLingua on commercial website
fr_FR: Utiliser wpLingua sur un site web commercial

en: Allow search from all languages
fr_FR: Permettre la recherche dans toutes les langues

en: Get more target languages
fr_FR: Accédez à plus de langues

en: Visit wpLingua website
fr_FR: Visiter le site web de wpLingua

en: wpLingua - General settings
fr_FR: wpLingua - Réglages généraux

en: Website language
fr_FR: Langue du site

en: Translated languages
fr_FR: Langues traduites

en: Features
fr_FR: Fonctionnalités

en: API Key
fr_FR: Clé API

en: Your website is being translated and will be ready soon.
fr_FR: Votre site est en cours de traduction et sera bientôt prêt.

en: In just a few seconds, your website will be multilingual, and search engines will be able to index these new pages. wpLingua detects all the texts on your pages and offers you a first automatically generated translation. All translations are editable: open the visual editor from the administration bar and edit them simply by clicking on the texts on your website.
fr_FR: En quelques secondes, votre site sera multilingue, et les moteurs de recherche pourront indexer ces nouvelles pages. wpLingua détecte tous les textes de vos pages et vous propose une première traduction générée automatiquement. Toutes les traductions sont éditables : ouvrez l'éditeur visuel depuis la barre d'administration et éditez-les en cliquant simplement sur les textes de votre site.

en: Translation progress:
fr_FR: Progression de la traduction :

en: Your website is now multilingual!
fr_FR: Votre site web est désormais multilingue !

en: You can start visiting the translated version.
fr_FR: Vous pouvez désormais consulter la version traduite.

en: The first time a translated page is loaded, the translations are automatically generated and saved in the database. This may take some time (on first generation only) depending on the size of your content. This is why we advise you to browse your entire website for the first time in order to generate all the multilingual versions.
fr_FR: La première fois qu'une page traduite est chargée, les traductions sont automatiquement générées et enregistrées dans la base de données. Cette opération peut prendre un certain temps (lors de la première génération uniquement) en fonction de la taille de votre contenu. C'est pourquoi nous vous conseillons de parcourir l'ensemble de votre site web une première fois afin de générer toutes les versions multilingues.

en: All translations are editable: open the visual editor from the administration bar and edit them simply by clicking on the texts on your website.
fr_FR: Toutes les traductions sont modifiables : ouvrez l’éditeur visuel à partir de la barre d’administration et modifiez-les en cliquant simplement sur les textes de votre site web.

en: Visit your multilingual website
fr_FR: Visitez votre site web multilingue

en: Original website language:
fr_FR: Langue originale du site :

en: Please choose an option
fr_FR: Choisissez une option

en: Original website language, defined by API key:
fr_FR: Langue originale du site web, définie par la clé API :

en: If you have mistakenly selected the wrong language, you can delete the API key in the site options below and request a new API key.
fr_FR: Si vous avez sélectionné par erreur une langue incorrecte, vous pouvez supprimer la clé API dans les options du site ci-dessous et demander une nouvelle clé API.

en: Custom
fr_FR: Personnalisé

en: Flag to use for this language:
fr_FR: Drapeau à utiliser pour cette langue :

en: Custom flag URL for this language:
fr_FR: URL du drapeau personnalisé :

en: Important: space out the addition of new languages ​​by at least ten days and browse your site for the first time in the added languages. This promotes better indexing by search engines, reduces the load on your server and minimizes the risk of slowdowns on your site.
fr_FR: Important : espacez l'ajout de nouvelles langues d'au moins dix jours et naviguez sur votre site une première fois dans les langues ajoutées. Cela favorise une meilleure indexation par les moteurs de recherche, réduit la charge sur votre serveur et minimise le risque de ralentissement de votre site.

en: Add new target Language:
fr_FR: Ajouter une langue cible :

en: Add language
fr_FR: Ajouter une langue

en: (Private)
fr_FR: (Privée)

en: Move up
fr_FR: Déplacer vers le haut

en: Move down
fr_FR: Déplacer vers le bas

en: Make this language private
fr_FR: Rendre cette langue privée

en: Private languages will only be visible to logged-in users with editing rights. This option allows administrators to pre-generate and correct translations before they are accessible to the public.
fr_FR: Les langues privées ne seront visibles que par les utilisateurs connectés ayant les droits d'édition. Cette option permet aux administrateurs de pré-générer et de corriger les traductions avant qu'elles ne soient accessibles au public.

en: Target languages enabled:
fr_FR: Langues cibles activées :

en: Access more target languages by upgrading your API key.
fr_FR: Accédez à plus de langues en mettant à niveau votre clé API.

en: Available languages:
fr_FR: Langues disponibles :

en: wplingua.com : Upgrade your API key
fr_FR: wplingua.com : Mettez à niveau votre clé API

en: API translation features:
fr_FR: Fonctionnalités de traduction de l’API :

en: The options below require extended access to the wpLingua API to be functional on your website.
fr_FR: Les options ci-dessous nécessitent un accès étendu à l’API wpLingua pour être fonctionnelles sur votre site.

en: Use of the free wpLingua API keys is reserved for personal blogs and non-profit websites; paid subscriptions are available for companies and commercial websites.
fr_FR: L'utilisation des clés API gratuites de wpLingua est réservée aux blogs personnels et aux sites web à but non lucratif ; des abonnements payants sont disponibles pour les entreprises et les sites web commerciaux.

en: Search from translated languages
fr_FR: Recherche à partir des langues traduites

en: Enable visitors to search on your website in their own language.
fr_FR: Permettre aux visiteurs d'effectuer des recherches sur votre site web dans leur propre langue.

en: Example: if your website is translated from English to French and you have a post named "Hello". When a French visitor searches for the term "Bonjour" on the website, this feature will translate it on the fly to "Hello" before launching the search. This will allow WordPress to find the post named "Hello" when your visitor has searched for "Bonjour".
fr_FR: Exemple : si votre site web est traduit de l'anglais vers le français et que vous avez un article intitulé "Hello". Lorsqu'un visiteur français recherche le terme "Bonjour" sur le site web, cette fonctionnalité le traduira à la volée en "Hello" avant de lancer la recherche. Cela permettra à WordPress de trouver l'article intitulé "Hello" lorsque votre visiteur aura recherché "Bonjour".

en: SEO features:
fr_FR: Fonctionnalités SEO :

en: Add hreflang tags to translated pages
fr_FR: Ajouter des balises hreflang aux pages traduites

en: This option automatically adds hreflang tags to your pages that are available in multiple languages.
fr_FR: Cette option ajoute automatiquement des balises hreflang à vos pages disponibles en plusieurs langues.

en: Hreflang tags are HTML metadata used to indicate the URLs of each language version of a page. They are not visible to visitors, but they allow search engines (Google, Bing, etc.) to identify the multilingual structure of the site and display the correct version according to the user's language.
fr_FR: Les balises Hreflang sont des métadonnées HTML utilisées pour indiquer les URL de chaque version linguistique d'une page. Elles ne sont pas visibles pour les visiteurs, mais elles permettent aux moteurs de recherche (Google, Bing, etc.) d'identifier la structure multilingue du site et d'afficher la bonne version en fonction de la langue de l'utilisateur.

en: Enable multilingual XML Sitemap
fr_FR: Activer le plan de site XML multilingue

en: This option automatically adds your wpLingua translated pages into your XML Sitemap files.
fr_FR: Cette option ajoute automatiquement vos pages traduites par wpLingua dans vos fichiers XML Sitemap.

en: An XML Sitemap is used by search engines (Google, Bing, etc.) to better discover and index the pages of your website. By default, only the default language pages are included. With this option enabled, all translated versions of your content will also be listed.
fr_FR: Un sitemap XML est utilisé par les moteurs de recherche (Google, Bing, etc.) pour mieux découvrir et indexer les pages de votre site web. Par défaut, seules les pages dans la langue par défaut sont incluses. Si cette option est activée, toutes les versions traduites de votre contenu seront également répertoriées.

en: This greatly improves SEO visibility, ensuring that search engines can easily find and index your content in every language.
fr_FR: Cela améliore considérablement la visibilité du référencement, en garantissant que les moteurs de recherche peuvent facilement trouver et indexer votre contenu dans toutes les langues.

en: wpLingua uses a universal method that intercepts and extends sitemap. It works with the native WordPress sitemap and with popular SEO plugins such as Yoast SEO, Rank Math, All in One SEO, SEOPress, etc.
fr_FR: wpLingua utilise une méthode universelle qui intercepte et étend le sitemap. Il fonctionne avec le sitemap natif de WordPress et avec des plugins SEO populaires tels que Yoast SEO, Rank Math, All in One SEO, SEOPress, etc.

en: Use wpLingua display for XML Sitemap
fr_FR: Utilisez l'affichage wpLingua pour le plan du site XML

en: This option replaces the default XML Sitemap stylesheet with wpLingua's custom display.
fr_FR: Cette option remplace la feuille de style par défaut du plan du site XML par l'affichage personnalisé de wpLingua.

en: When enabled, the XML Sitemap will use a wpLingua-designed stylesheet that visually displays all translated URLs directly under each original URL. This makes it easy to verify that all language versions are correctly included in your sitemap.
fr_FR: Une fois activée, la carte du site XML utilisera une feuille de style conçue par wpLingua qui affiche toutes les URL traduites directement sous chaque URL d'origine. Cela permet de vérifier facilement que toutes les versions linguistiques sont bien incluses dans votre carte du site.

en: Note: This only affects how the sitemap is displayed in your browser. The actual XML data sent to search engines remains unchanged and fully compatible with all SEO standards.
fr_FR: Remarque : cela n'a d'incidence que sur l'affichage du plan du site dans votre navigateur. Les données XML réelles envoyées aux moteurs de recherche restent inchangées et sont entièrement compatibles avec toutes les normes de référencement.

en: This option has no effect when using All In One SEO, as this plugin handles the display of translated links itself.
fr_FR: Cette option n'a aucun effet lorsque vous utilisez All In One SEO, car ce plugin gère lui-même l'affichage des liens traduits.

en: More features:
fr_FR: Plus de fonctionnalités :

en: Translation progress bar for editors
fr_FR: Barre de progression de la traduction pour les éditeurs

en: Enable progress bar: Smooth translations loading for editors
fr_FR: Activer la barre de progression : chargement fluide des traductions pour les éditeurs

en: Activate a progress bar when a page requires the generation of more than 10 new string translations. This feature only applies to connected editors.
fr_FR: Afficher une barre de progression lorsqu'une page nécessite la génération de plus de 10 nouvelles traductions de chaînes. Cette fonctionnalité s'applique uniquement aux éditeurs connectés.

en: Enable redirection based on the web browser's language
fr_FR: Activer la redirection en fonction de la langue du navigateur Web

en: This option automatically redirects visitors to the translated version of your site that matches their browser language when they land on the main homepage. It can improve user experience by showing content in the right language immediately, but depending on your setup, it may introduce side effects.
fr_FR: Cette option redirige automatiquement les visiteurs vers la version traduite de votre site qui correspond à la langue de leur navigateur lorsqu'ils arrivent sur la page d'accueil principale. Elle peut améliorer l'expérience de l'utilisateur en affichant immédiatement le contenu dans la bonne langue, mais en fonction de votre configuration, elle peut avoir des effets secondaires.

en: Disabled (recommended):
fr_FR: Désactivé (recommandé) :

en: No redirection is applied. Every visitor always sees the default homepage, regardless of their browser language. This is the safest option and ensures maximum compatibility with caching systems, SEO, and shared links. Recommended if you are unsure which option to choose.
fr_FR: Aucune redirection n'est appliquée. Chaque visiteur voit toujours la page d'accueil par défaut, quelle que soit la langue de son navigateur. Il s'agit de l'option la plus sûre, qui garantit une compatibilité maximale avec les systèmes de mise en cache, le référencement et les liens partagés. Recommandée si vous n'êtes pas sûr de l'option à choisir.

en: JS only:
fr_FR: JS uniquement :

en: The redirect is handled with JavaScript, after the default homepage has loaded. This method works in almost all cases and avoids issues with caching plugins. However, it may cause a short flicker effect: users will briefly see the default page before being redirected to the translated version.
fr_FR: La redirection est gérée par JavaScript, après le chargement de la page d'accueil par défaut. Cette méthode fonctionne dans presque tous les cas et évite les problèmes liés aux plugins de mise en cache. Toutefois, elle peut provoquer un bref effet de scintillement : les utilisateurs verront brièvement la page par défaut avant d'être redirigés vers la version traduite.

en: PHP and JS:
fr_FR: PHP et JS :

en: The redirect is performed server-side with PHP, which makes it faster and more seamless for visitors. In addition, a cookie is set via JavaScript to remember the user’s preferred language for future visits. While this provides the smoothest experience, it can sometimes conflict with caching systems (static pages, CDN, aggressive cache settings) and may cause incorrect redirects in certain setups.
fr_FR: La redirection est effectuée côté serveur avec PHP, ce qui la rend plus rapide et plus transparente pour les visiteurs. En outre, un cookie est installé via JavaScript pour mémoriser la langue préférée de l'utilisateur pour les visites ultérieures. Bien que cette méthode offre une expérience plus fluide, elle peut parfois entrer en conflit avec les systèmes de mise en cache (pages statiques, CDN, paramètres de cache agressifs) et peut entraîner des redirections incorrectes dans certaines configurations.

en: Disable (recommended)
fr_FR: Désactiver (recommandé)

en: Enable with JS only
fr_FR: Activation avec JS uniquement

en: Enable with PHP and JS
fr_FR: Activer avec PHP et JS

en: Website API key:
fr_FR: Clé API du site web :

en: The API key connects the website to wpLingua's online services and automatic translation generators.
fr_FR: La clé API connecte le site web aux services en ligne et aux générations de traduction automatique de wpLingua.

en: Show API key
fr_FR: Afficher la clé API

en: Hide API key
fr_FR: Masquer la clé API

en: API key status:
fr_FR: Statut de la clé API :

en: Premium expiration:
fr_FR: Expiration du plan premium :

en: wpLingua - Switcher settings
fr_FR: wpLingua - Réglages du sélecteur de langue

en: No target language selected.
fr_FR: Pas de langue cible sélectionnée.

en: Preview
fr_FR: Aperçu

en: Layout:
fr_FR: Disposition :

en: This option allow you to define the layout of the languages ​​in the switcher.
fr_FR: Cette option vous permet de définir la disposition des langues dans le sélecteur.

en: Inline list:
fr_FR: Liste en ligne :

en: the languages ​​are lined up next to each other.
fr_FR: les langues sont alignées les unes à côté des autres.

en: Block:
fr_FR: Bloc :

en: the languages ​​are placed in columns, one under the other.
fr_FR: les langues sont placées en colonnes, les unes sous les autres.

en: Dropdown:
fr_FR: Liste déroulante :

en: the languages ​​appear in a drop-down menu; this is recommended when your website offers several languages.
fr_FR: les langues apparaissent dans un menu déroulant ; cette option est recommandée lorsque votre site web propose plusieurs langues.

en: Displayed names:
fr_FR: Noms affichés :

en: This option allow you to choose how the languages names should be written in the switcher.
fr_FR: Cette option vous permet de choisir comment les noms des langues doivent être écrits dans le sélecteur.

en: Translated names:
fr_FR: Noms traduits :

en: the name of the languages ​​is translated into the current language displayed.
fr_FR: le nom des langues est traduit dans la langue actuellement affichée.

en: Original name:
fr_FR: Nom original :

en: each language retains its name in its own language (English, Français, 日本語, Português, Español, etc.).
fr_FR: chaque langue conserve son nom dans sa propre langue (English, Français, 日本語, Português, Español, etc.)

en: Language ID:
fr_FR: ID de la langue :

en: language names use language ID (FR, EN, DE, RU, etc.).
fr_FR: les noms de langues utilisent l'identifiant de la langue (FR, EN, DE, RU, etc.).

en: No display:
fr_FR: Pas d'affichage :

en: no text, only flags are displayed.
fr_FR: pas de texte, seuls les drapeaux sont affichés.

en: Flags style:
fr_FR: Style des drapeaux :

en: This option allow you to choose the appearance of the flags in the switcher.
fr_FR: Cette option vous permet de choisir l'apparence des drapeaux dans le sélecteur.

en: Circle:
fr_FR: Arrondi :

en: display round flags.
fr_FR: affiche des drapeaux arrondis.

en: Rectangular:
fr_FR: Rectangulaire :

en: display rectangular flags.
fr_FR: affiche des drapeaux rectangulaires.

en: Wave:
fr_FR: Ondulé :

en: display wavy flags.
fr_FR: affiche des drapeaux ondulés.

en: no display any flags, only the language name will be displayed.
fr_FR: n'affiche aucun drapeau, seul le nom de la langue sera affiché.

en: You can also change the country flag or set a custom flag from wpLingua ➔ General settings. For example, you can set the flag of Mexico for Spanish instead of the flag of Spain.
fr_FR: Vous pouvez également changer le drapeau du pays ou définir un drapeau personnalisé à partir de wpLingua ➔ Paramètres généraux. Par exemple, vous pouvez définir le drapeau du Mexique pour l'espagnol au lieu du drapeau de l'Espagne.

en: Color theme:
fr_FR: Thème de couleur :

en: This option allows you to choose the color and border styles of the languages switcher.
fr_FR: Cette option vous permet de choisir la couleur et les styles de bordure du sélecteur de langues.

en: The color options offer 5 themes:
fr_FR: Les options de couleur proposent 5 thèmes :

en: Light:
fr_FR: Clair :

en: white color in the background of the switcher.
fr_FR: couleur de fond blanche.

en: Grey:
fr_FR: Gris :

en: grey background color.
fr_FR: couleur de fond grise.

en: Dark:
fr_FR: Sombre :

en: black background color.
fr_FR: couleur de fond noire.

en: Blur Black:
fr_FR: Flou Noir :

en: transparent and blurred background color with black text and borders.
fr_FR: couleur de fond transparente et floue avec texte et bordures noirs.

en: Blur White:
fr_FR: Flou blanc :

en: transparent and blurred background color with white text and borders.
fr_FR: couleur d'arrière-plan transparente et floue avec texte et bordures blancs.

en: Each theme is then broken down by shape and border style:
fr_FR: Chaque thème est décliné en fonction de la forme et du style de bordure :

en: Double – Smooth:
fr_FR: Double - Doux :

en: the switcher will be framed by a double border with rounded corners.
fr_FR: le sélecteur sera encadré par une double bordure aux angles arrondis.

en: Double – Square:
fr_FR: Double - Carré :

en: double border with square corners.
fr_FR: double bordure avec les angles carrés.

en: Simple – Smooth:
fr_FR: Simple - Doux :

en: single border with rounded corners.
fr_FR: bordure unique avec les angles arrondis.

en: Simple – Square:
fr_FR: Simple - Carré :

en: single border with square corners.
fr_FR: bordure unique avec les angles carrés.

en: Custom CSS
fr_FR: CSS personnalisé

en: Set custom CSS:
fr_FR: Définir les styles CSS personnalisés :

en: The field below allows you to add custom CSS code that will run on all pages.
fr_FR: Le champ ci-dessous vous permet d'ajouter du code CSS personnalisé qui sera exécuté sur toutes les pages.

en: First of all, note that the CSS class <code>.switcher-content</code> allows you to act on the entire block of the language switcher while the class <code>.wplng-langague</code> allows you to act on the languages ​​themselves.
fr_FR: Tout d'abord, notez que la classe CSS <code>.switcher-content</code> permet d'agir sur l'ensemble du bloc du sélecteur de langue alors que la classe <code>.wplng-langague</code> permet d'agir sur les langues elles-mêmes.

en: To change the background and border colors of languages, here is the CSS:
fr_FR: Pour changer les couleurs d'arrière-plan et de bordure des langues, voici le CSS :

en: More example on wplingua.com
fr_FR: Plus d'exemples sur wplingua.com

en: Automatic insert:
fr_FR: Insertion automatique :

en: Choose a predefined location:
fr_FR: Choisissez un emplacement prédéfini :

en: Bottom right:
fr_FR: En bas à droite :

en: the switcher is placed at the bottom right of the screen.
fr_FR: le sélecteur est placé en bas à droite de l'écran.

en: Bottom Center:
fr_FR: En bas au centre :

en: bottom center of the screen.
fr_FR: en bas au centre de l'écran.

en: Bottom left:
fr_FR: En bas à gauche :

en: bottom left of the screen.
fr_FR: en bas à gauche de l'écran.

en: None:
fr_FR: Aucun :

en: the switcher is not inserted automatically.
fr_FR: le sélecteur de langue n'est pas inséré automatiquement.

en: Shortcode switcher:
fr_FR: Code court :

en: If you want to insert the language switcher only in certain places on your website, you can use the shortcode provided for this purpose. Note that in this case, the previous option should be "None". This method is ideal for placing the switcher where you want it, whether you are using a Gutenberg block-based theme (FSE), a classic theme or even a page or theme builder like Divi, Elementor...
fr_FR: Si vous souhaitez insérer le sélecteur de langue uniquement à certains endroits de votre site web, vous pouvez utiliser le code court prévu à cet effet. Notez que dans ce cas, l'option précédente doit être "Aucun". Cette méthode est idéale pour placer le sélecteur là où vous le souhaitez, que vous utilisiez un thème basé sur les blocs Gutenberg (FSE), un thème classique ou encore un constructeur de page ou de thème comme Divi, Elementor....

en: You can add parameters to the language selector shortcode, for example:
fr_FR: Vous pouvez ajouter des paramètres au code court du sélecteur de langue, par exemple :

en: Here is a list of all available settings:
fr_FR: Voici la liste de tous les paramètres disponibles :

en: If a setting is not specified, the value entered on the language switcher options page will be used.
fr_FR: Si aucun paramètre n'est spécifié, la valeur saisie sur la page des options du sélecteur de langue sera utilisée.

en: Gutenberg & FSE:
fr_FR: Gutenberg & FSE :

en: Block wpLingua Switcher
fr_FR: Bloc wpLingua Switcher

en: Block based themes, wpLingua offers a dedicated Gutenberg block. You can insert the switcher wherever you want, whether in the content or via the overall site editor.
fr_FR: Pour les thèmes basés sur des blocs, wpLingua propose un bloc Gutenberg dédié. Vous pouvez insérer le sélecteur de langue où vous le souhaitez, que ce soit dans le contenu ou via l'éditeur global du site.

en: Switcher in menu:
fr_FR: Sélecteur dans le menu :

en: Appearance ➔ Menus
fr_FR: Apparence ➔ Menus

en: If the active theme manages menus (classic theme), it is possible to add a language switcher. The design of these language switchers will be defined by the theme. Go to the Appearance ➔ Menu tab to add the wpLingua switcher as a menu item. It is also possible to add it as a sub-element.
fr_FR: Si le thème actif gère les menus (thème classique), il est possible d’y ajouter un sélecteur de langue. Le design de ces sélecteurs de langue sera défini par le thème. Allez dans l'onglet Apparence ➔ Menu pour ajouter le sélecteur wpLingua comme élément de menu. Il est également possible de l'ajouter en tant que sous-élément.

en: wpLingua: Register
fr_FR: wpLingua : Inscription

en: wpLingua: Settings
fr_FR: wpLingua : Réglages

en: General settings
fr_FR: Réglages généraux

en: wpLingua: Switcher
fr_FR: wpLingua : Sélecteur de langue

en: Switcher
fr_FR: Sélecteur de langue

en: wpLingua: Exclusion
fr_FR: wpLingua : Exclusion

en: wpLingua: Dictionary
fr_FR: wpLingua : Dictionnaire

en: Dictionary
fr_FR: Dictionnaire

en: wplingua: Links & Medias
fr_FR: wplingua : Liens & médias

en: Links & Medias
fr_FR: Liens & médias

en: wpLingua: Website slugs
fr_FR: wpLingua : slugs du site

en: Website slugs
fr_FR: Slugs du site

en: wpLingua: Translations
fr_FR: wpLingua : Traductions

en: All translations
fr_FR: Toutes les traductions

en: Thank you for choosing wpLingua!
fr_FR: Merci d'avoir choisi wpLingua !

en: If you like wpLingua please leave us a %1$s rating. A huge thanks!
fr_FR: Si vous aimez wpLingua, laissez-nous une note de %1$s. Un grand merci !

en: five stars
fr_FR: cinq étoiles

en: Settings
fr_FR: Réglages

en: wpLingua - Translation solution for multilingual website
fr_FR: wpLingua : Solution de traduction pour rendre vos sites multilingues

en: wpLingua is installed, but not yet configured. You are just a few clicks away from making your website multilingual!
fr_FR: wpLingua est installé, mais pas encore configuré. Vous n’êtes qu’à quelques clics de rendre votre site multilingue !

en: Go to the configuration page
fr_FR: Accéder à la page de configuration

en: wpLingua - Incompatible plugin detected
fr_FR: wpLingua - Extension incompatible détectée

en: You have several translation plugins. This may result in unpredictable or incorrect behavior. For best results, use only one translation plugin at a time. These plugins can cause problems with wpLingua:
fr_FR: Vous avez plusieurs extensions de traduction. Cela peut entraîner un comportement imprévisible ou incorrect. Pour de meilleurs résultats, n'utilisez qu'une seule extension de traduction à la fois. Ces extensions peuvent causer des problèmes avec wpLingua :

en: Deactivate plugin: %1$s
fr_FR: Désactiver l’extension : %1$s

en: Deactivate
fr_FR: Désactiver

en: Manage active plugins
fr_FR: Gérer les extensions actives

en: wpLingua - Incompatible with multisite
fr_FR: wpLingua - Incompatible avec multisite

en: wpLingua is not compatible with multisite.
fr_FR: wpLingua n’est pas compatible avec le Multisite.

en: wpLingua - Incompatible with WordPress installed in a subfolder
fr_FR: wpLingua - Incompatible avec WordPress installé dans un sous-dossier

en: wpLingua is not compatible with WordPress installed in a subfolder.
fr_FR: wpLingua n'est pas compatible avec WordPress installé dans un sous-dossier.

en: wpLingua - Incompatible PHP version
fr_FR: wpLingua - Version PHP incompatible

en: wpLingua is not compatible with your PHP version. wpLingua requires PHP 7.4 or higher.
fr_FR: wpLingua n'est pas compatible avec votre version de PHP. wpLingua nécessite PHP 7.4 ou plus.

en: wpLingua - Incompatible HTACCESS file
fr_FR: wpLingua - Fichier HTACCESS incompatible

en: It seems that a plugin was incorrectly deactivated and corrupted the site's HTACCESS file, preventing the correct redirection of translated pages. Please edit the ".htaccess" file located at the root of the site and delete the lines between :
fr_FR: Il semble qu'une extension ait été mal désactivée et ait corrompu le fichier HTACCESS du site, empêchant la redirection correcte des pages traduites. Veuillez éditer le fichier ".htaccess" situé à la racine du site et supprimer les lignes entre :

en: wpLingua - Incompatible permalink structure
fr_FR: wpLingua - Structure des permaliens incompatible

en: wpLingua is not compatible with the "Plain" permalink structure. Please update your permalink settings to use "Post name" or "Custom Structure".
fr_FR: wpLingua n'est pas compatible avec la structure de permaliens « Simple ». Veuillez mettre à jour vos paramètres de permaliens pour utiliser « Titre de la publication » ou « Structure personnalisée ».

en: Manage permalink settings
fr_FR: Gérer les paramètres des permaliens

en: wpLingua - Website slugs
fr_FR: wpLingua - Slugs du site

en: wpLingua - Website slug
fr_FR: wpLingua - Slug du site

en: wpLingua - All slugs
fr_FR: wpLingua - Tous les slugs

en: wpLingua - Edit slug
fr_FR: wpLingua - Modifier le slug

en: Search slugs
fr_FR: Rechercher des slugs

en: All slug status
fr_FR: Tous les statuts des slugs

en: Reviewed
fr_FR: Vérifié

en: Unreviewed
fr_FR: Non vérifié

en: Full reviewed
fr_FR: Totalement vérifié

en: Partially reviewed
fr_FR: Partiellement vérifié

en: Full unreviewed
fr_FR: Totalement non vérifié

en: Slug status
fr_FR: Statut du slug

en: Slug status:
fr_FR: Statut du slug :

en: Flag for language:
fr_FR: Drapeau pour la langue :

en:  - Original slug:
fr_FR:  - Slug original :

en: Regenerate translation
fr_FR: Régénérer la traduction

en: Mark as review
fr_FR: Marquer comme révisé

en: Generate translation
fr_FR: Générer la traduction

en: Reviewed on
fr_FR: Vérifiée le

en:  - Slug translation:
fr_FR:  - Traduction du slug :

en: Is reviewed
fr_FR: A été vérifié

en: Invalid parameters
fr_FR: Paramètres invalides

en: Invalid languages parameters
fr_FR: Paramètres de langues non valides

en: Invalid API response
fr_FR: Réponse invalide de l’API

en: These options are used to add a language switcher in a menu. This language switcher automatically uses the menu design.
fr_FR: Ces options permettent d'ajouter un sélecteur de langue dans un menu. Ce sélecteur de langue utilise automatiquement le design du menu.

en: Displayed flag:
fr_FR: Drapeau affiché :

en: Language switcher
fr_FR: Sélecteur de langue

en: Add to menu
fr_FR: Ajouter au menu

en: wpLingua - Translations
fr_FR: wpLingua - Traductions

en: wpLingua - Translation
fr_FR: wpLingua - Traduction

en: wpLingua - All translations
fr_FR: wpLingua - Toutes les traductions

en: wpLingua - Edit translation
fr_FR: wpLingua - Modifier une traduction

en: Search translations
fr_FR: Rechercher des traductions

en: All translation status
fr_FR: Tous les statuts de traduction

en: Translation status
fr_FR: Statut de traduction

en: Translation status:
fr_FR: Statut de traduction :

en: All languages
fr_FR: Toutes les langues

en: Open edit page
fr_FR: Ouvrir la page d'édition

en: Edit translation
fr_FR: Modifier la traduction

en: Invalid translation ID
fr_FR: ID de traduction non valide

en: Invalid translation post
fr_FR: Publication de traduction non valide

en: Translation saving failed
fr_FR: L'enregistrement de la traduction a échoué

en: Translation
fr_FR: Traduction

en:  - Original text:
fr_FR:  - Texte original :

en:  - Translation:
fr_FR:  - Traduction :

en: Discovery URL:
fr_FR: URL de découverte :

en: Error - Invalid data.
fr_FR: Erreur - Données non valides.

en: Error - Invalid data (email address).
fr_FR: Erreur - Donnée non valide (adresse e-mail).

en: Error - Invalid data (website URL).
fr_FR: Erreur - Donnée non valide (URL du site).

en: Error - Invalid data (languages).
fr_FR: Erreur - Données non valides (langues).

en: Error - The API could not be called.
fr_FR: Erreur - L’API n’a pas pu être appelée.

en: Error - API response not valid.
fr_FR: Erreur - La réponse de l’API n’est pas valide.

en: API returned an unexpected response.
fr_FR: L’API a renvoyé une réponse inattendue.

en: You are about to exit without saving your changes. They will be lost if you continue. Would you like to leave anyway?
fr_FR: Vous êtes sur le point de quitter sans enregistrer vos modifications. Elles seront perdues si vous continuez. Voulez-vous quand même quitter ?

en: Save in progress...
fr_FR: Sauvegarde en cours...

en: Translation API overloaded
fr_FR: API de traduction surchargée

en: Translation API overloaded. Retry in a few minutes or
fr_FR: API de traduction surchargée. Réessayez dans quelques minutes ou

en: upgrade your API key
fr_FR: mettez à niveau votre clé API

en:  to get priority API access.
fr_FR:  pour obtenir un accès prioritaire à l'API.

en: Translation API overloaded. Please retry in a few minutes.
fr_FR: API de traduction surchargée. Veuillez réessayer dans quelques minutes.

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Translation in progress
fr_FR: Traduction en cours

en: In progress: Translation and saving of new texts
fr_FR: En cours : Traduction et sauvegarde des nouveaux textes

en: Error during translation.
fr_FR: Erreur lors de la traduction.

en: Error during translation. Check the browser console for more information.
fr_FR: Une erreur s'est produite pendant la traduction. Consultez la console du navigateur pour plus d'informations.

en: Edit this translation
fr_FR: Modifier cette traduction

en: Search
fr_FR: Recherche

en: Status
fr_FR: Statut

en: All
fr_FR: Tous

en: Order
fr_FR: Ordre

en: Occurrence order
fr_FR: Par ordre d’occurence

en: Alphabetical - sources
fr_FR: Alphabétique - sources

en: Alphabetical - translations
fr_FR: Alphabétique - traductions

en: SEO - Title:
fr_FR: SEO - Titre :

en: SEO - Description:
fr_FR: SEO - Description :

en: Go to top
fr_FR: Aller en haut

en: ...
fr_FR: …

en: language
fr_FR: langue

en: switcher
fr_FR: sélecteur de langue

en: multilanguage
fr_FR: multilangue

en: multilingual
fr_FR: multilingue

en: translate
fr_FR: traduire

en: translation
fr_FR: traduction

en: flag
fr_FR: drapeau

en: flags
fr_FR: drapeaux

en: wpLingua: languages switcher
fr_FR: wpLingua : sélecteur de langues

en: Add a language switcher to your page.
fr_FR: Ajoutez un sélecteur de langue à votre page.

en: Languages switcher
fr_FR: Sélecteur de langues

en: Display the wpLingua languages switcher.
fr_FR: Afficher le sélecteur de langues de wpLingua.

en: Default
fr_FR: Défaut

note: Plugin URI of the plugin/theme Author URI of the plugin/theme
en: https://wplingua.com/
fr_FR: https://wplingua.com/fr/

note: Description of the plugin/theme
en: An all-in-one solution that makes your websites multilingual and translates them automatically, without word or page limits. The highlights: a free first language, an on-page visual editor for editing translations, a customizable language switcher, search engine optimization (SEO), self-hosted data and more!
fr_FR: Solution tout-en-un qui rend vos sites multilingues et les traduit automatiquement, sans limite de mots ou de pages. Points forts : une langue gratuite, un éditeur visuel pour modifier les traductions, un sélecteur de langue personnalisable, l’optimisation pour les moteurs de recherche (SEO), des données auto-hébergées et bien plus !

note: Author of the plugin/theme
en: wpLingua Translation Service
fr_FR: Service de traduction wpLingua
