wpLingua - en to fi translation catalogue (518 entries)

en: Arabic
fi: Arabia

en: Global
fi: Yleinen

en: Egypt
fi: Egypti

en: Saudi Arabia
fi: Saudi-Arabia

en: Chad
fi: Tsad

en: Iraq
fi: Irak

en: Jordan
fi: Jordania

en: Lebanon
fi: Libanon

en: Morocco
fi: Marokko

en: Palestine
fi: Palestiina

en: Syria
fi: Syyria

en: United Arab Emirates
fi: Yhdistyneet Arabiemiirikunnat

en: Chinese
fi: Kiina

en: China
fi: Kiina

en: Malaysia
fi: Malesia

en: Danish
fi: Tanska

en: Denmark
fi: Tanska

en: Dutch
fi: Hollanti

en: Netherlands
fi: Alankomaat

en: Belgium
fi: Belgia

en: Suriname
fi: Surinami

en: Slovak
fi: Slovakki

en: Czech Republic
fi: Tšekin tasavalta

en: English
fi: Englanti

en: United Kingdom
fi: Englanti

en: United States
fi: Yhdysvallat

en: Canada
fi: Kanada

en: Ireland
fi: Irlanti

en: New Zealand
fi: Uusiseelanti

en: South Africa
fi: Etelä-Afrikka

en: Kenya
fi: Kenia

en: South Sudan
fi: Etelä-Sudan

en: Jamaica
fi: Jamaika

en: Finnish
fi: Suomi

en: Finland
fi: Suomi

en: French
fi: Ranska

en: France
fi: Ranska

en: Congo - Kinshasa
fi: Kongo - Kinshasa

en: Congo - Brazzaville
fi: Kongo - Brazzaville

en: Cameroon
fi: Kamerun

en: Ivory Coast
fi: Norsunluurannikko

en: Switzerland
fi: Sveitsi

en: German
fi: Saksa

en: Germany
fi: Saksa

en: Austria
fi: Itävalta

en: Greek
fi: Kreikka

en: Greece
fi: Kreikka

en: Cyprus
fi: Kypros

en: Hebrew
fi: Heprea

en: India
fi: Intia

en: Hungarian
fi: Unkari

en: Hungary
fi: Unkari

en: Indonesian
fi: Indonesia

en: Italian
fi: Italia

en: Italy
fi: Italia

en: Japanese
fi: Japani

en: Japan
fi: Japani

en: Korean
fi: Korea

en: South Korea
fi: Etelä-Korea

en: North Korea
fi: Pohjois-Korea

en: Polish
fi: Puola

en: Poland
fi: Puola

en: Portuguese
fi: Portugali

en: Portugal
fi: Portugali

en: Brazil
fi: Brasilia

en: Mozambique
fi: Mosambik

en: Russian
fi: Venäjä

en: Russia
fi: Venäjä

en: Belarus
fi: Valko-Venäjä

en: Kyrgyzstan
fi: Kirgisia

en: Tajikistan
fi: Tadžikistan

en: Spanish
fi: Espanja

en: Spain
fi: Espanja

en: Mexico
fi: Meksiko

en: Argentina
fi: Argentiina

en: Colombia
fi: Kolumbia

en: Equatorial Guinea
fi: Päiväntasaajan Guinea

en: Cuba
fi: Kuuba

en: Dominican Republic
fi: Dominikaaninen tasavalta

en: Paraguay
fi: Paraguai

en: Swedish
fi: Ruotsi

en: Sweden
fi: Ruotsi

en: Turkish
fi: Turkki

en: Turkey
fi: Turkki

en: Ukrainian
fi: Ukraina

en: Ukraine
fi: Ukraina

en: Vietnamese
fi: Vietnam

en: Bottom right
fi: Alhaalla oikealla

en: Bottom center
fi: Alhaalla keskellä

en: Bottom left
fi: Alhaalla vasemmalla

en: None
fi: Ei mitään

en: Light - Double - Smooth
fi: Kevyt - kaksinkertainen - sileä

en: Light - Double - Square
fi: Valo - Kaksinkertainen - Neliö

en: Light - Simple - Smooth
fi: Kevyt - yksinkertainen - pehmeä

en: Light - Simple - Square
fi: Kevyt - Yksinkertainen - Neliön muotoinen

en: Grey - Double - Smooth
fi: Harmaa - Kaksinkertainen - Sileä

en: Grey - Double - Square
fi: Harmaa - Kaksinkertainen - Neliö

en: Grey - Simple - Smooth
fi: Harmaa - Yksinkertainen - Sileä

en: Grey - Simple - Square
fi: Harmaa - Yksinkertainen - Neliö

en: Dark - Double - Smooth
fi: Tumma - Kaksinkertainen - Sileä

en: Dark - Double - Square
fi: Tumma - Kaksinkertainen - Neliö

en: Dark - Simple - Smooth
fi: Tumma - yksinkertainen - pehmeä

en: Dark - Simple - Square
fi: Tumma - Yksinkertainen - Neliö

en: Blur Black - Double - Smooth
fi: Blur Black - Kaksinkertainen - Sileä

en: Blur Black - Simple - Smooth
fi: Blur Black - Yksinkertainen - Sileä

en: Blur Black - Simple - Square
fi: Blur Black - Yksinkertainen - Neliö

en: Blur White - Double - Smooth
fi: Blur White - Kaksinkertainen - Sileä

en: Blur White - Double - Square
fi: Blur White - Double - neliö

en: Blur White - Simple - Smooth
fi: Blur White - Yksinkertainen - Sileä

en: Blur White - Simple - Square
fi: Blur White - Yksinkertainen - Neliö

en: Inline list
fi: Inline-luettelo

en: Block
fi: Estä

en: Dropdown
fi: Pudotusvalikko

en: Original name
fi: Alkuperäinen nimi

en: Translated name
fi: Käännetty nimi

en: Language ID
fi: Kielen tunnus

en: No display
fi: Ei näyttöä

en: Circle
fi: Ympyrä

en: Rectangular
fi: Suorakulmainen

en: Wave
fi: Aalto

en: Display
fi: Näytä

en: List without current language
fi: Luettelo ilman nykyistä kieltä

en: List without active class
fi: Luettelo ilman aktiivista luokkaa

en: List with active class
fi: Luettelo aktiivisen luokan kanssa

en: Sub-list
fi: Alaluettelo

en: This URL is excluded from translation
fi: Tämä URL-osoite on jätetty käännöksen ulkopuolelle

en: Return on page
fi: Paluu sivulle

en: Visual editor
fi: Visuaalinen editori

en: All translations on page
fi: Kaikki käännökset sivulla

en: Edit the page slug
fi: Muokkaa sivun slugia

en: Translations
fi: Käännökset

en: Edit translations
fi: Muokkaa käännöksiä

en: You are about to leave the page without saving your changes. They will be lost if you continue. Would you like to leave the page anyway?
fi: Olet poistumassa sivulta tallentamatta muutoksia. Ne menetetään, jos jatkat. Haluatko kuitenkin poistua sivulta?

en: wpLingua - Dictionary rules
fi: wpLingua - Sanakirjan säännöt

en: Debug
fi: Virheenkorjaus

en: Dictionary entries
fi: Sanakirjan merkinnät

en: Translation rules by dictionary:
fi: Käännössäännöt sanakirjan mukaan:

en: The dictionary allows you to define translation rules that apply when generating machine translations. You can specify words or sets of words that should never be translated, or define how they should be translated for each language.
fi: Sanakirjan avulla voit määritellä käännössäännöt, joita sovelletaan konekäännöksiä luotaessa. Voit määrittää sanoja tai sanajoukkoja, joita ei saa koskaan kääntää, tai määritellä, miten ne käännetään kullakin kielellä.

en: Add a dictionary entry
fi: Lisää sanakirjamerkintä

en: Add an entry
fi: Lisää merkintä

en: Edit the entry
fi: Muokkaa merkintää

en: All dictionary entries:
fi: Kaikki sanakirjamerkinnät:

en: Rule N°
fi: Sääntö nro

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Remove
fi: Poista

en: Always translate:
fi: Käännä aina:

en: Never translate:
fi: Älä koskaan käännä:

en: Source text:
fi: Lähdeteksti:

en: Never translate
fi: Älä koskaan käännä

en:  - Always translate by:
fi:  - Käännä aina:

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Save new entry
fi: Tallenna uusi merkintä

en: Save edited entry
fi: Tallenna muokattu merkintä

en: wpLingua - Exclusion rules
fi: wpLingua - Poissulkemissäännöt

en: Exclude URL
fi: Sulje URL-osoite pois

en: Exclude URL from translation:
fi: Jätä URL-osoite pois käännöksestä:

en: You can exclude from translations pages you wish to offer only in the website's original language. To do this, list the REGEXs that match the URL to be excluded, one per line. Examples:
fi: Voit sulkea pois käännöksistä sivut, joita haluat tarjota vain verkkosivuston alkuperäisellä kielellä. Luettele tätä varten REGEX-koodit, jotka vastaavat pois suljettavaa URL-osoitetta, yksi per rivi. Esimerkkejä:

en: Exclude URL "/my-page/"
fi: Sulje pois URL-osoite "/my-page/"

en: Exclude URL starting with "/my-page/"
fi: Sulje pois URL-osoite, joka alkaa "/my-page/"

en: Exclude URL ending with "/my-page/"
fi: Sulje pois URL-osoite, joka päättyy "/my-page/"

en: Exclude URL containing "/my-page/"
fi: Sulje pois URL-osoite, joka sisältää "/my-page/"

en: Exclude elements
fi: Sulje pois elementit

en: Exclude HTML elements:
fi: HTML-elementtien poissulkeminen:

en: You can leave some elements of your web pages untranslated. To do this, list below the CSS selectors for the elements to be excluded, one per line. Examples:
fi: Voit jättää joitakin verkkosivujen osia kääntämättä. Luettele tätä varten alla olevien CSS-valitsimien CSS-valitsimet elementtejä varten, jotka jätetään pois, yksi per rivi. Esimerkkejä:

en: Exclude elements by ID attribute
fi: Elementtien poissulkeminen ID-attribuutin perusteella

en: Exclude elements by class attribute
fi: Elementtien poissulkeminen luokka-attribuutin perusteella

en: Exclude elements by CSS selector
fi: Sulje elementit pois CSS-valitsimen avulla

en: Save
fi: Tallenna

en: wpLingua - Links & Medias
fi: wpLingua - Linkit ja mediat

en: Links & medias
fi: Linkit & mediat

en: Links and medias translations rules:
fi: Linkit ja mediakäännökset säännöt:

en: Translation rules on links and media allow different images to be displayed or link URLs to be changed according to the current language. These rules apply to elements such as: link target URLs, image source URLs, iframe source URLs, URLs in intercepted JSONs...
fi: Linkkien ja median käännössäännöt mahdollistavat erilaisten kuvien näyttämisen tai linkkien URL-osoitteiden muuttamisen nykyisen kielen mukaan. Näitä sääntöjä sovelletaan esimerkiksi seuraaviin elementteihin: linkin kohde-URL-osoitteet, kuvan lähde-URL-osoitteet, iframe-lähde-URL-osoitteet, siepattujen JSON-osoitteiden URL-osoitteet...

en: Add a rule
fi: Lisää sääntö

en: All links and medias rules:
fi: Kaikki linkit ja mediasäännöt:

en: Mode:
fi: Tila:

en: Exactly equal
fi: Täsmälleen yhtä suuri

en: Partially equal
fi: Osittain yhtä suuri

en: Regex
fi: Säännöllinen lauseke

en: Error
fi: Virhe

en: Original:
fi: Alkuperäinen:

en: Original URL:
fi: Alkuperäinen URL-osoite:

en: Message:
fi: Viesti:

en: An error occurred with API key.
fi: API-avaimessa tapahtui virhe.

en: Invalid API key.
fi: Väärä API-avain.

en: An error occurred while creating the API key.
fi: API-avaimen luomisessa tapahtui virhe.

en: wpLingua - Register API key
fi: wpLingua - Rekisteröi API-avain

en: API key created
fi: API-avain luotu

en: API key created and sent by email
fi: API-avain luodaan ja lähetetään sähköpostitse

en: The API key has been correctly created and sent to the following e-mail address:
fi: API-avain on luotu oikein ja lähetetty seuraavaan sähköpostiosoitteeseen:

en: Go to your mailbox and copy the API key sent to you (don't forget to check the spam section of your mailbox). Then paste it in the section below, and click "Set API key" to make your website multilingual.
fi: Mene postilaatikkoosi ja kopioi sinulle lähetetty API-avain (älä unohda tarkistaa postilaatikkosi roskapostiosastoa). Liitä se sitten alla olevaan osioon ja napsauta "Aseta API-avain" tehdäksesi verkkosivustostasi monikielisen.

en: Set API Key
fi: Aseta API-avain

en: Get API key
fi: Hae API-avain

en: Start with wpLingua
fi: Aloita wpLingua

en: You are just a few clicks away from making your website multilingual!
fi: Olet vain muutaman napsautuksen päässä siitä, että verkkosivustosi on monikielinen!

en: For wpLingua to work, an API key is required so that your website has access to the automatic translation service. On this page you can enter your API key if you already have one, or create one for free.
fi: Jotta wpLingua toimisi, tarvitaan API-avain, jotta sivustosi pääsee automaattiseen käännöspalveluun. Tällä sivulla voit syöttää API-avaimesi, jos sinulla on jo sellainen, tai luoda sellaisen ilmaiseksi.

en: An <strong>instantly multilingual website</strong> thanks to automatic text detection and translation. Easy to use, no knowledge required.
fi: Automaattisen tekstintunnistuksen ja kääntämisen ansiosta <strong>heti monikielinen verkkosivusto</strong>. Helppokäyttöinen, ei vaadi tietämystä.

en: <strong>SEO friendly</strong> to allow search engines to index translated pages. Open up your website and your business to the whole world.
fi: <strong>SEO-ystävällinen</strong>, jotta hakukoneet voivat indeksoida käännetyt sivut. Avaa verkkosivustosi ja yrityksesi koko maailmalle.

en: All <strong>translations are editable</strong>. Discover the visual editor and edit translations simply by clicking on them. With a fully customizable language switcher.
fi: Kaikki <strong>käännökset ovat muokattavissa</strong>. Tutustu visuaaliseen editoriin ja muokkaa käännöksiä yksinkertaisesti klikkaamalla niitä. Täysin mukautettavalla kielivaihtajalla.

en: One <strong>free and unlimited</strong> language for personal blogs and non-commercial websites. And many more features!
fi: Yksi <strong>ilmainen ja rajoittamaton</strong> kieli henkilökohtaisille blogeille ja ei-kaupallisille verkkosivustoille. Ja monia muita ominaisuuksia!

en: Set API key
fi: Aseta API-avain

en: Advanced API features
fi: Edistyneet API-ominaisuudet

en: Important Notice
fi: Tärkeä ilmoitus

en: Website incompatible with string translation
fi: Verkkosivusto ei ole yhteensopiva merkkijonojen kääntämisen kanssa

en: Your website contains a large amount of content, which exceeds the limits of the string translation method used by wpLingua.
fi: Verkkosivustollasi on paljon sisältöä, joka ylittää wpLinguan käyttämän merkkijonojen käännösmenetelmän rajat.

en: Why the website is incompatible
fi: Miksi verkkosivusto ei ole yhteensopiva

en: wpLingua works by identifying and translating each string of characters individually. On a large website, this method generates a very large number of database entries, causing overload and slowdowns.
fi: wpLingua toimii tunnistamalla ja kääntämällä jokaisen merkkijonon erikseen. Suurilla verkkosivustoilla tämä menetelmä tuottaa erittäin suuren määrän tietokantamerkintöjä, mikä aiheuttaa ylikuormitusta ja hidastumista.

en: Recommended solution
fi: Suositeltu ratkaisu

en: To make large websites multilingual, we recommend using a translation plugin based on content duplication, such as Polylang or WPML. These solutions are specifically designed to efficiently manage large websites.
fi: Suurten verkkosivustojen monikieliseksi tekemiseksi suosittelemme käyttämään sisältöjen kopiointiin perustuvaa käännöslaajennusta, kuten Polylang tai WPML. Nämä ratkaisut on suunniteltu erityisesti suurten verkkosivustojen tehokkaaseen hallintaan.

en: Set the wpLingua API key:
fi: Aseta wpLinguan API-avain:

en: If you already have an API key, enter it below. If you've forgotten your website's API key, visit
fi: Jos sinulla on jo API-avain, anna se alla. Jos olet unohtanut sivustosi API-avaimen, käy osoitteessa

en: the API key retrieval page
fi: aPI-avaimen hakusivu

en: Click to expand
fi: Laajenna klikkaamalla

en: A wpLingua API key consists of 42 characters (uppercase, lowercase and numbers). It is emailed to you when you request it using the form provided when you install the plugin. You must keep this key secret and only communicate it to wplingua.com services.
fi: WpLingua API-avain koostuu 42 merkistä (isot ja pienet kirjaimet sekä numerot). Se lähetetään sinulle sähköpostitse, kun pyydät sitä lisäosan asennuksen yhteydessä annetulla lomakkeella. Sinun on pidettävä tämä avain salassa ja ilmoitettava se vain wplingua.com-palveluille.

en: Register wpLingua API key:
fi: Rekisteröi wpLingua API-avain:

en: Claim a wpLingua API key and make your website multilingual in a minute! For a personal blog or a non-commercial website, get one unlimited free language.
fi: Lunasta wpLingua API-avain ja tee verkkosivustostasi monikielinen minuutissa! Henkilökohtaiseen blogiin tai ei-kaupalliseen verkkosivustoon saat yhden rajoittamattoman ilmaisen kielen.

en: Email address:
fi: Sähköpostiosoite:

en: The email address is detected and pre-filled. This is the administrative email address entered in the Settings ➔ General tab. You can use another email address used to receive your API key.
fi: Sähköpostiosoite tunnistetaan ja täytetään valmiiksi. Tämä on hallinnollinen sähköpostiosoite, joka on syötetty Asetukset ➔ Yleiset-välilehdellä. Voit käyttää toista sähköpostiosoitetta, jota käytetään API-avaimen vastaanottamiseen.

en: Website URL:
fi: Verkkosivuston URL:

en: This is the URL of your website, it is detected and pre-filled automatically. Please check it and only enter the address of your production website (no test website or development environment).
fi: Tämä on verkkosivustosi URL-osoite, joka tunnistetaan ja täytetään automaattisesti. Tarkista se ja syötä vain tuotantosivustosi osoite (ei testisivustoa tai kehitysympäristöä).

en: Website language:
fi: Verkkosivuston kieli:

en: This is the language of your website, defined by the associated API key. Make sure your website language is also correctly set in WordPress options (Settings ➔ General ➔ Website Language).
fi: Tämä on verkkosivustosi kieli, joka määritellään siihen liittyvän API-avaimen avulla. Varmista, että verkkosivustosi kieli on myös asetettu oikein WordPressin asetuksissa (Asetukset ➔ Yleiset ➔ Verkkosivuston kieli).

en: Language to add:
fi: Lisättävä kieli:

en: This is the language you want to translate your website into. Be careful not to make a mistake because you will not be able to change the language afterwards.
fi: Tämä on kieli, jolle haluat kääntää verkkosivustosi. Varo tekemästä virhettä, sillä et voi muuttaa kieltä jälkikäteen.

en: I have read and accept the
fi: Olen lukenut ja hyväksyn

en: API terms of use
fi: API:n käyttöehdot

en: Website Locale:
fi: Verkkosivuston sijainti:

en: Get more target languages and advanced features:
fi: Saat lisää kohdekieliä ja lisäominaisuuksia:

en: To translate your website into more languages and access advanced features, visit wpLingua website.
fi: Jos haluat kääntää verkkosivustosi useammalle kielelle ja käyttää lisäominaisuuksia, käy wpLingua-sivustolla.

en: Use wpLingua on commercial website
fi: Käytä wpLingua kaupallisella verkkosivustolla

en: Allow search from all languages
fi: Salli haku kaikilla kielillä

en: Get more target languages
fi: Hanki lisää kohdekieliä

en: Visit wpLingua website
fi: Vieraile wpLinguan verkkosivustolla

en: wpLingua - General settings
fi: wpLingua - Yleiset asetukset

en: Website language
fi: Verkkosivuston kieli

en: Translated languages
fi: Käännetyt kielet

en: Features
fi: Ominaisuudet

en: API Key
fi: API-avain

en: Your website is being translated and will be ready soon.
fi: Verkkosivujasi käännetään parhaillaan, ja ne ovat pian valmiit.

en: In just a few seconds, your website will be multilingual, and search engines will be able to index these new pages. wpLingua detects all the texts on your pages and offers you a first automatically generated translation. All translations are editable: open the visual editor from the administration bar and edit them simply by clicking on the texts on your website.
fi: Vain muutamassa sekunnissa sivustosi on monikielinen, ja hakukoneet voivat indeksoida nämä uudet sivut. wpLingua tunnistaa kaikki sivujesi tekstit ja tarjoaa sinulle ensimmäisen automaattisesti luodun käännöksen. Kaikki käännökset ovat muokattavissa: avaa visuaalinen editori hallintapalkista ja muokkaa niitä yksinkertaisesti napsauttamalla sivustosi tekstejä.

en: Translation progress:
fi: Käännöksen eteneminen:

en: Your website is now multilingual!
fi: Verkkosivustosi on nyt monikielinen!

en: You can start visiting the translated version.
fi: Voit nyt siirtyä käännettyyn versioon.

en: The first time a translated page is loaded, the translations are automatically generated and saved in the database. This may take some time (on first generation only) depending on the size of your content. This is why we advise you to browse your entire website for the first time in order to generate all the multilingual versions.
fi: Kun käännetty sivu ladataan ensimmäistä kertaa, käännökset luodaan automaattisesti ja tallennetaan tietokantaan. Tämä voi kestää jonkin aikaa (vain ensimmäisellä sukupolvella) sisällön koosta riippuen. Siksi suosittelemme, että selaat koko verkkosivustosi ensimmäisen kerran, jotta kaikki monikieliset versiot saadaan luotua.

en: All translations are editable: open the visual editor from the administration bar and edit them simply by clicking on the texts on your website.
fi: Kaikki käännökset ovat muokattavissa: avaa visuaalinen editori hallintapalkista ja muokkaa niitä yksinkertaisesti napsauttamalla verkkosivuston tekstejä.

en: Visit your multilingual website
fi: Vieraile monikielisellä verkkosivustollasi

en: Original website language:
fi: Alkuperäisen verkkosivuston kieli:

en: Please choose an option
fi: Valitse vaihtoehto

en: Original website language, defined by API key:
fi: Alkuperäinen verkkosivuston kieli, joka on määritelty API-avaimella:

en: If you have mistakenly selected the wrong language, you can delete the API key in the site options below and request a new API key.
fi: Jos olet vahingossa valinnut väärän kielen, voit poistaa API-avaimen alla olevista sivuston vaihtoehdoista ja pyytää uuden API-avaimen.

en: Custom
fi: Mukautettu

en: Flag to use for this language:
fi: Tätä kieltä varten käytettävä lippu:

en: Custom flag URL for this language:
fi: Tämän kielen mukautetun lipun URL-osoite:

en: Important: space out the addition of new languages ​​by at least ten days and browse your site for the first time in the added languages. This promotes better indexing by search engines, reduces the load on your server and minimizes the risk of slowdowns on your site.
fi: Tärkeää: lisää uusia kieliä vähintään kymmenen päivän välein ja selaa sivustoasi ensimmäistä kertaa lisätyillä kielillä. Tämä edistää hakukoneiden parempaa indeksointia, vähentää palvelimesi kuormitusta ja minimoi sivustosi hidastumisen riskin.

en: Add new target Language:
fi: Lisää uusi kohde Kieli:

en: Add language
fi: Lisää kieli

en: (Private)
fi: (Yksityinen)

en: Move up
fi: Siirrä ylös

en: Move down
fi: Siirrä alas

en: Make this language private
fi: Tee tästä kielestä yksityinen

en: Private languages will only be visible to logged-in users with editing rights. This option allows administrators to pre-generate and correct translations before they are accessible to the public.
fi: Yksityiset kielet näkyvät vain kirjautuneille käyttäjille, joilla on muokkausoikeudet. Tämän vaihtoehdon avulla ylläpitäjät voivat luoda ja korjata käännöksiä etukäteen ennen kuin ne ovat yleisön saatavilla.

en: Target languages enabled:
fi: Kohdekielet käytössä:

en: Access more target languages by upgrading your API key.
fi: Pääset käyttämään useampia kohdekieliä päivittämällä API-avaimesi.

en: Available languages:
fi: Käytettävissä olevat kielet: - Kieli:

en: wplingua.com : Upgrade your API key
fi: wplingua.com : Päivitä API-avaimesi

en: API translation features:
fi: API-käännösominaisuudet:

en: The options below require extended access to the wpLingua API to be functional on your website.
fi: Alla olevat vaihtoehdot edellyttävät laajennettua wpLingua API:n käyttöoikeutta, jotta ne toimisivat verkkosivustollasi.

en: Use of the free wpLingua API keys is reserved for personal blogs and non-profit websites; paid subscriptions are available for companies and commercial websites.
fi: Ilmaisten wpLingua API-avaimien käyttö on varattu henkilökohtaisille blogeille ja voittoa tavoittelemattomille verkkosivustoille; maksulliset tilaukset ovat saatavilla yrityksille ja kaupallisille verkkosivustoille.

en: Search from translated languages
fi: Haku käännetyistä kielistä

en: Enable visitors to search on your website in their own language.
fi: Anna kävijöille mahdollisuus tehdä hakuja verkkosivustollasi omalla kielellään.

en: Example: if your website is translated from English to French and you have a post named "Hello". When a French visitor searches for the term "Bonjour" on the website, this feature will translate it on the fly to "Hello" before launching the search. This will allow WordPress to find the post named "Hello" when your visitor has searched for "Bonjour".
fi: Esimerkki: jos verkkosivustosi on käännetty englannista ranskaan ja sinulla on viesti nimeltä "Hello". Kun ranskalainen kävijä hakee termiä "Bonjour" verkkosivustolla, tämä ominaisuus kääntää sen lennossa termiksi "Hello" ennen haun käynnistämistä. Näin WordPress löytää "Hello" -nimisen viestin, kun kävijä on hakenut "Bonjour" -nimellä.

en: SEO features:
fi: SEO-ominaisuudet:

en: Add hreflang tags to translated pages
fi: Lisää hreflang-tunnisteet käännettyihin sivuihin

en: This option automatically adds hreflang tags to your pages that are available in multiple languages.
fi: Tämä vaihtoehto lisää automaattisesti hreflang-tunnisteet sivuillesi, jotka ovat saatavilla useilla kielillä.

en: Hreflang tags are HTML metadata used to indicate the URLs of each language version of a page. They are not visible to visitors, but they allow search engines (Google, Bing, etc.) to identify the multilingual structure of the site and display the correct version according to the user's language.
fi: Hreflang-tunnisteet ovat HTML-metatietoja, joita käytetään osoittamaan sivun kunkin kieliversion URL-osoitteet. Ne eivät näy kävijöille, mutta niiden avulla hakukoneet (Google, Bing jne.) voivat tunnistaa sivuston monikielisen rakenteen ja näyttää oikean version käyttäjän kielen mukaan.

en: Enable multilingual XML Sitemap
fi: Ota käyttöön monikielinen XML-sivukartta

en: This option automatically adds your wpLingua translated pages into your XML Sitemap files.
fi: Tämä vaihtoehto lisää automaattisesti wpLingua-käännetyt sivut XML-sivukarttatiedostoihin.

en: An XML Sitemap is used by search engines (Google, Bing, etc.) to better discover and index the pages of your website. By default, only the default language pages are included. With this option enabled, all translated versions of your content will also be listed.
fi: Hakukoneet (Google, Bing jne.) käyttävät XML-sivukarttaa löytääkseen ja indeksoidakseen verkkosivustosi sivut paremmin. Oletusarvoisesti vain oletuskieliset sivut sisällytetään. Kun tämä vaihtoehto on käytössä, myös kaikki sisällön käännetyt versiot listataan.

en: This greatly improves SEO visibility, ensuring that search engines can easily find and index your content in every language.
fi: Tämä parantaa SEO-näkyvyyttä huomattavasti, sillä hakukoneet löytävät ja indeksoivat sisältösi helposti kaikilla kielillä.

en: wpLingua uses a universal method that intercepts and extends sitemap. It works with the native WordPress sitemap and with popular SEO plugins such as Yoast SEO, Rank Math, All in One SEO, SEOPress, etc.
fi: wpLingua käyttää yleispätevää menetelmää, joka sieppaa ja laajentaa sivukarttaa. Se toimii natiivin WordPress-sitemapin ja suosittujen SEO-liitännäisten kanssa, kuten Yoast SEO, Rank Math, All in One SEO, SEOPress jne.

en: Use wpLingua display for XML Sitemap
fi: Käytä wpLingua-näyttöä XML-sivukartalle

en: This option replaces the default XML Sitemap stylesheet with wpLingua's custom display.
fi: Tämä asetus korvaa oletusarvoisen XML-sivukarttan tyylitiedoston wpLinguan mukautetulla näyttötavalla.

en: When enabled, the XML Sitemap will use a wpLingua-designed stylesheet that visually displays all translated URLs directly under each original URL. This makes it easy to verify that all language versions are correctly included in your sitemap.
fi: Kun tämä toiminto on käytössä, XML-sivukartta käyttää wpLinguan suunnittelemaa tyylitiedostoa, joka näyttää kaikki käännetyt URL-osoitteet suoraan kunkin alkuperäisen URL-osoitteen alla. Näin on helppo tarkistaa, että kaikki kieliversiot on sisällytetty sivukarttaan oikein.

en: Note: This only affects how the sitemap is displayed in your browser. The actual XML data sent to search engines remains unchanged and fully compatible with all SEO standards.
fi: Huomautus: Tämä vaikuttaa ainoastaan sivukartan näyttämiseen selaimessasi. Hakukoneille lähetettävät varsinaiset XML-tiedot pysyvät ennallaan ja ovat täysin yhteensopivia kaikkien SEO-standardien kanssa.

en: This option has no effect when using All In One SEO, as this plugin handles the display of translated links itself.
fi: Tällä asetuksella ei ole vaikutusta, kun käytät All In One SEO -laajennusta, sillä kyseinen laajennus hoitaa käännettyjen linkkien näyttämisen itse.

en: More features:
fi: Lisää ominaisuuksia:

en: Translation progress bar for editors
fi: Käännöksen etenemispalkki toimittajille

en: Enable progress bar: Smooth translations loading for editors
fi: Ota edistymispalkki käyttöön: sujuva käännösten lataus toimittajille

en: Activate a progress bar when a page requires the generation of more than 10 new string translations. This feature only applies to connected editors.
fi: Ota etenemispalkki käyttöön, kun sivulla on luotava yli 10 uutta merkkijonokäännöstä. Tämä ominaisuus koskee vain kytkettyjä editoria.

en: Enable redirection based on the web browser's language
fi: Ota käyttöön selaimen kielen mukainen uudelleenohjaus

en: This option automatically redirects visitors to the translated version of your site that matches their browser language when they land on the main homepage. It can improve user experience by showing content in the right language immediately, but depending on your setup, it may introduce side effects.
fi: Tämä asetus ohjaa kävijät automaattisesti sivustosi käännettyyn versioon, joka vastaa heidän selaimensa kieltä, kun he saapuvat pääsivulle. Se voi parantaa käyttökokemusta näyttämällä sisällön heti oikealla kielellä, mutta asetuksistasi riippuen se voi aiheuttaa sivuvaikutuksia.

en: Disabled (recommended):
fi: Poissa käytöstä (suositeltava):

en: No redirection is applied. Every visitor always sees the default homepage, regardless of their browser language. This is the safest option and ensures maximum compatibility with caching systems, SEO, and shared links. Recommended if you are unsure which option to choose.
fi: Uudelleenohjausta ei käytetä. Jokainen kävijä näkee aina oletuskotisivun selaimen kieliasetuksista riippumatta. Tämä on turvallisin vaihtoehto, ja se takaa parhaan yhteensopivuuden välimuistijärjestelmien, hakukoneoptimoinnin ja jaettujen linkkien kanssa. Suositellaan, jos et ole varma, minkä vaihtoehdon valitsisit.

en: JS only:
fi: Vain JS:

en: The redirect is handled with JavaScript, after the default homepage has loaded. This method works in almost all cases and avoids issues with caching plugins. However, it may cause a short flicker effect: users will briefly see the default page before being redirected to the translated version.
fi: Uudelleenohjaus hoidetaan JavaScriptin avulla sen jälkeen, kun oletussivusto on latautunut. Tämä menetelmä toimii lähes kaikissa tilanteissa ja välttää välimuistilaajennusten aiheuttamat ongelmat. Se voi kuitenkin aiheuttaa lyhyen välähdyksen: käyttäjät näkevät hetken ajan oletussivun ennen kuin heidät ohjataan käännettyyn versioon.

en: PHP and JS:
fi: PHP ja JS:

en: The redirect is performed server-side with PHP, which makes it faster and more seamless for visitors. In addition, a cookie is set via JavaScript to remember the user’s preferred language for future visits. While this provides the smoothest experience, it can sometimes conflict with caching systems (static pages, CDN, aggressive cache settings) and may cause incorrect redirects in certain setups.
fi: Uudelleenohjaus toteutetaan palvelinpuolella PHP:n avulla, mikä tekee siitä kävijöille nopeamman ja sujuvamman. Lisäksi JavaScriptin avulla asetetaan eväste, joka tallentaa käyttäjän valitseman kielen tulevia vierailuja varten. Vaikka tämä tarjoaa sujuvimman käyttökokemuksen, se voi toisinaan aiheuttaa ristiriitoja välimuistijärjestelmien kanssa (staattiset sivut, CDN, aggressiiviset välimuistiasetukset) ja aiheuttaa virheellisiä uudelleenohjauksia tietyissä kokoonpanoissa.

en: Disable (recommended)
fi: Poista käytöstä (suositeltava)

en: Enable with JS only
fi: Ota käyttöön vain JavaScriptin avulla

en: Enable with PHP and JS
fi: Ota käyttöön PHP:n ja JS:n avulla

en: Website API key:
fi: Verkkosivuston API-avain:

en: The API key connects the website to wpLingua's online services and automatic translation generators.
fi: API-avain yhdistää verkkosivuston wpLinguan verkkopalveluihin ja automaattisiin käännösgeneraattoreihin.

en: Show API key
fi: Näytä API-avain

en: Hide API key
fi: Piilota API-avain

en: API key status:
fi: API-avaimen tila:

en: Premium expiration:
fi: Premium-tilauksen voimassaolon päättyminen:

en: wpLingua - Switcher settings
fi: wpLingua - Kielivalitsimen asetukset

en: No target language selected.
fi: Kohdekieltä ei ole valittu.

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Design
fi: Ulkoasu

en: Layout:
fi: Asettelu:

en: This option allow you to define the layout of the languages ​​in the switcher.
fi: Tämän asetuksen avulla voit määrittää kielten järjestyksen kielivalitsimessa.

en: Inline list:
fi: Riviluettelo:

en: the languages ​​are lined up next to each other.
fi: kielet on rivitetty vierekkäin.

en: Block:
fi: Lohko:

en: the languages ​​are placed in columns, one under the other.
fi: kielet on sijoitettu sarakkeisiin, yksi toisen alle.

en: Dropdown:
fi: Pudotusvalikko:

en: the languages ​​appear in a drop-down menu; this is recommended when your website offers several languages.
fi: kielet näkyvät avattavassa valikossa; tätä suositellaan, jos verkkosivustollasi on useita kieliä.

en: Displayed names:
fi: Näytettävät nimet:

en: This option allow you to choose how the languages names should be written in the switcher.
fi: Tämän asetuksen avulla voit valita, miten kielten nimet kirjoitetaan kielivalitsimessa.

en: Translated names:
fi: Käännetyt nimet:

en: the name of the languages ​​is translated into the current language displayed.
fi: kielten nimet käännetään näytössä näkyvälle kielelle.

en: Original name:
fi: Alkuperäinen nimi:

en: each language retains its name in its own language (English, Français, 日本語, Português, Español, etc.).
fi: kukin kieli säilyttää nimensä omalla kielellään (English, Français, 日本語, Português, Español jne.).

en: Language ID:
fi: Kielen tunnus:

en: language names use language ID (FR, EN, DE, RU, etc.).
fi: kielien nimissä käytetään kielen tunnusta (FR, EN, DE, RU jne.).

en: No display:
fi: Ei näyttöä:

en: no text, only flags are displayed.
fi: tekstiä ei näy, vain liput näkyvät.

en: Flags style:
fi: Lippujen tyyli:

en: This option allow you to choose the appearance of the flags in the switcher.
fi: Tämän asetuksen avulla voit valita lippujen ulkoasun valitsimessa.

en: Circle:
fi: Ympyrä:

en: display round flags.
fi: asettaa pyöreitä lippuja esille.

en: Rectangular:
fi: Suorakulmainen:

en: display rectangular flags.
fi: esittää suorakulmaisia lippuja.

en: Wave:
fi: Aalto:

en: display wavy flags.
fi: heiluttaa aaltoilevia lippuja.

en: no display any flags, only the language name will be displayed.
fi: lippuja ei näytetä, vaan näkyvissä on vain kielen nimi.

en: You can also change the country flag or set a custom flag from wpLingua ➔ General settings. For example, you can set the flag of Mexico for Spanish instead of the flag of Spain.
fi: Voit myös vaihtaa maan lipun tai asettaa mukautetun lipun wpLingua-sovelluksen ➔ Yleiset asetukset -kohdasta. Voit esimerkiksi asettaa espanjan kielelle Meksikon lipun Espanjan lipun sijaan.

en: Color theme:
fi: Väriteema:

en: This option allows you to choose the color and border styles of the languages switcher.
fi: Tämän asetuksen avulla voit valita kielivalitsimen värin ja reunustyylit.

en: The color options offer 5 themes:
fi: Värivaihtoehdoissa on 5 teemaa:

en: Light:
fi: Valo:

en: white color in the background of the switcher.
fi: valkoinen väri kytkimen taustalla.

en: Grey:
fi: Harmaa:

en: grey background color.
fi: harmaa taustaväri.

en: Dark:
fi: Pimeä:

en: black background color.
fi: musta taustaväri.

en: Blur Black:
fi: Hämärä musta:

en: transparent and blurred background color with black text and borders.
fi: läpinäkyvä ja hämärtynyt taustaväri, jossa on musta teksti ja reunat.

en: Blur White:
fi: Hämärä valkoinen:

en: transparent and blurred background color with white text and borders.
fi: läpinäkyvä ja hämärtynyt taustaväri, jossa on valkoista tekstiä ja reunoja.

en: Each theme is then broken down by shape and border style:
fi: Jokainen teema on jaoteltu edelleen muodon ja reunustyypin mukaan:

en: Double – Smooth:
fi: Kaksinkertainen – Sileä:

en: the switcher will be framed by a double border with rounded corners.
fi: kytkimeen lisätään kaksinkertainen reunus, jonka kulmat on pyöristetty.

en: Double – Square:
fi: Kaksinkertainen – neliö:

en: double border with square corners.
fi: kaksinkertainen reunus, jossa on suorakulmaiset kulmat.

en: Simple – Smooth:
fi: Yksinkertainen – Sujuva:

en: single border with rounded corners.
fi: yksinkertainen reunus, jossa on pyöristetyt kulmat.

en: Simple – Square:
fi: Yksinkertainen – Neliö:

en: single border with square corners.
fi: yksinkertainen reunus, jossa on suorakulmaiset kulmat.

en: Custom CSS
fi: Mukautettu CSS

en: Set custom CSS:
fi: Määritä mukautettu CSS:

en: The field below allows you to add custom CSS code that will run on all pages.
fi: Alla oleva kenttä mahdollistaa mukautetun CSS-koodin lisäämisen, joka näkyy kaikilla sivuilla.

en: First of all, note that the CSS class <code>.switcher-content</code> allows you to act on the entire block of the language switcher while the class <code>.wplng-langague</code> allows you to act on the languages ​​themselves.
fi: Ensinnäkin on syytä huomata, että CSS-luokan <code>.switcher-content</code> avulla voit vaikuttaa koko kielivalitsimen lohkoon, kun taas luokan <code>.wplng-language</code> avulla voit vaikuttaa itse kieliin.

en: To change the background and border colors of languages, here is the CSS:
fi: Voit muuttaa kielten taustan ja reunuksen värejä seuraavalla CSS-koodilla:

en: More example on wplingua.com
fi: Lisää esimerkkejä osoitteessa wplingua.com

en: Insertion
fi: Lisäys

en: Automatic insert:
fi: Automaattinen lisäys:

en: Choose a predefined location:
fi: Valitse valmiiksi määritetty sijainti:

en: Bottom right:
fi: Oikeassa alakulmassa:

en: the switcher is placed at the bottom right of the screen.
fi: kytkin sijaitsee näytön oikeassa alakulmassa.

en: Bottom Center:
fi: Alhaalla keskellä:

en: bottom center of the screen.
fi: näytön alaosassa keskellä.

en: Bottom left:
fi: Alhaalla vasemmalla:

en: bottom left of the screen.
fi: näytön vasemmassa alakulmassa.

en: None:
fi: Ei mitään:

en: the switcher is not inserted automatically.
fi: kytkintä ei aseteta paikalleen automaattisesti.

en: Shortcode switcher:
fi: Lyhytkoodien valitsin:

en: If you want to insert the language switcher only in certain places on your website, you can use the shortcode provided for this purpose. Note that in this case, the previous option should be "None". This method is ideal for placing the switcher where you want it, whether you are using a Gutenberg block-based theme (FSE), a classic theme or even a page or theme builder like Divi, Elementor...
fi: Jos haluat lisätä kielivalitsimen vain tiettyihin kohtiin verkkosivustollasi, voit käyttää tätä tarkoitusta varten tarkoitettua lyhytkoodia. Huomaa, että tässä tapauksessa edellisen vaihtoehdon tulisi olla ”Ei mitään”. Tämä menetelmä sopii erinomaisesti valitsimen sijoittamiseen haluamaasi kohtaan riippumatta siitä, käytätkö Gutenberg-lohkopohjaista teemaa (FSE), klassista teemaa vai jopa sivun- tai teemarakentajaa, kuten Diviä tai Elementoria...

en: You can add parameters to the language selector shortcode, for example:
fi: Voit lisätä parametreja kielivalitsimen shortcodeen, esimerkiksi:

en: Here is a list of all available settings:
fi: Tässä on luettelo kaikista käytettävissä olevista asetuksista:

en: If a setting is not specified, the value entered on the language switcher options page will be used.
fi: Jos asetusta ei ole määritetty, käytetään kielivalitsimen asetussivulla syötettyä arvoa.

en: Gutenberg & FSE:
fi: Gutenberg ja FSE:

en: Block wpLingua Switcher
fi: Estä wpLingua Switcher

en: Block based themes, wpLingua offers a dedicated Gutenberg block. You can insert the switcher wherever you want, whether in the content or via the overall site editor.
fi: Lohkopohjaisissa teemoissa wpLingua tarjoaa oman Gutenberg-lohkon. Voit lisätä vaihtimen mihin tahansa haluat, joko suoraan sisältöön tai koko sivuston muokkausnäkymän kautta.

en: Switcher in menu:
fi: Valikon vaihtokytkin:

en: Appearance ➔ Menus
fi: Ulkoasu ➔ Valikot

en: If the active theme manages menus (classic theme), it is possible to add a language switcher. The design of these language switchers will be defined by the theme. Go to the Appearance ➔ Menu tab to add the wpLingua switcher as a menu item. It is also possible to add it as a sub-element.
fi: Jos aktiivinen teema tukee valikoita (klassinen teema), voit lisätä kielivalitsimen. Kielivalitsimen ulkoasu määräytyy teeman mukaan. Siirry kohtaan Ulkonäkö ➔ Valikko ja lisää wpLingua-valitsin valikkokohtana. Sen voi lisätä myös alivalikkokohtana.

en: wpLingua: Register
fi: wpLingua: Rekisteröidy

en: wpLingua: Settings
fi: wpLingua: Asetukset

en: General settings
fi: Yleiset asetukset

en: wpLingua: Switcher
fi: wpLingua: Kielivalitsin

en: Switcher
fi: Vaihtokytkin

en: wpLingua: Exclusion
fi: wpLingua: Poissulkeminen

en: Exclusion
fi: Poissulku

en: wpLingua: Dictionary
fi: wpLingua: Sanakirja

en: Dictionary
fi: Sanakirja

en: wplingua: Links & Medias
fi: wplingua: Linkit ja media

en: Links & Medias
fi: Linkit ja media

en: wpLingua: Website slugs
fi: wpLingua: Verkkosivuston slugit

en: Website slugs
fi: Verkkosivuston slugit

en: wpLingua: Translations
fi: wpLingua: Käännökset

en: All translations
fi: Kaikki käännökset

en: Thank you for choosing wpLingua!
fi: Kiitos, että valitsit wpLinguan!

en: If you like wpLingua please leave us a %1$s rating. A huge thanks!
fi: Jos pidät wpLinguasta, anna sille %1$s tähteä. Suurkiitos!

en: five stars
fi: viisi tähteä

en: Version
fi: Versio

en: Settings
fi: Asetukset

en: wpLingua - Translation solution for multilingual website
fi: wpLingua – Käännösratkaisu monikielisille verkkosivustoille

en: wpLingua is installed, but not yet configured. You are just a few clicks away from making your website multilingual!
fi: wpLingua on asennettu, mutta sitä ei ole vielä määritetty. Olet vain muutaman klikkauksen päässä siitä, että verkkosivustostasi tulee monikielinen!

en: Go to the configuration page
fi: Siirry asetussivulle

en: wpLingua - Incompatible plugin detected
fi: wpLingua – Havaittu yhteensopimaton laajennus

en: You have several translation plugins. This may result in unpredictable or incorrect behavior. For best results, use only one translation plugin at a time. These plugins can cause problems with wpLingua:
fi: Sinulla on useita käännösliitännäisiä. Tämä voi johtaa arvaamattomaan tai virheelliseen käyttäytymiseen. Saat parhaat tulokset käyttämällä vain yhtä käännöslaajennusta kerrallaan. Nämä lisäosat voivat aiheuttaa ongelmia wpLinguan kanssa:

en: Deactivate plugin: %1$s
fi: Poista laajennus käytöstä: %1$s

en: Deactivate
fi: Poista käytöstä

en: Manage active plugins
fi: Hallitse aktiivisia laajennuksia

en: wpLingua - Incompatible with multisite
fi: wpLingua – Ei yhteensopiva monisivustojen kanssa

en: wpLingua is not compatible with multisite.
fi: wpLingua ei ole yhteensopiva monisivustojärjestelmän kanssa.

en: wpLingua - Incompatible with WordPress installed in a subfolder
fi: wpLingua – Ei yhteensopiva WordPressin kanssa, kun se on asennettu alikansioon

en: wpLingua is not compatible with WordPress installed in a subfolder.
fi: wpLingua ei ole yhteensopiva WordPressin kanssa, jos se on asennettu alikansioon.

en: wpLingua - Incompatible PHP version
fi: wpLingua – Yhteensopimaton PHP-versio

en: wpLingua is not compatible with your PHP version. wpLingua requires PHP 7.4 or higher.
fi: wpLingua ei ole yhteensopiva käyttämäsi PHP-version kanssa. wpLingua edellyttää PHP 7.4:ää tai uudempaa versiota.

en: wpLingua - Incompatible HTACCESS file
fi: wpLingua – Yhteensopimaton .htaccess-tiedosto

en: It seems that a plugin was incorrectly deactivated and corrupted the site's HTACCESS file, preventing the correct redirection of translated pages. Please edit the ".htaccess" file located at the root of the site and delete the lines between :
fi: Näyttää siltä, että jokin laajennus on poistettu käytöstä virheellisesti, mikä on vioittanut sivuston .htaccess-tiedoston ja estää käännettyjen sivujen oikeanlaisen uudelleenohjauksen. Muokkaa sivuston juurikansiossa sijaitsevaa ".htaccess"-tiedostoa ja poista rivit, jotka sijaitsevat seuraavien merkkien välissä:

en: wpLingua - Incompatible permalink structure
fi: wpLingua – Yhteensopimaton pysyvien linkkien rakenne

en: wpLingua is not compatible with the "Plain" permalink structure. Please update your permalink settings to use "Post name" or "Custom Structure".
fi: wpLingua ei ole yhteensopiva ”Plain”-pysyvän linkin rakenteen kanssa. Päivitä pysyvien linkkien asetukset niin, että käytät ”Post name” tai ”Custom Structure” -vaihtoehtoa.

en: Manage permalink settings
fi: Hallitse pysyvien linkkien asetuksia

en: wpLingua - Website slugs
fi: wpLingua - Verkkosivuston slugit

en: wpLingua - Website slug
fi: wpLingua - Verkkosivuston slug

en: wpLingua - All slugs
fi: wpLingua - Kaikki slugit

en: wpLingua - Edit slug
fi: wpLingua - Muokkaa slugia

en: Search slugs
fi: Haku-URL-osoitteet

en: All slug status
fi: Kaikki etanoiden tilat

en: Reviewed
fi: Tarkastettu

en: Unreviewed
fi: Tarkistamaton

en: Full reviewed
fi: Täysin tarkistettu

en: Partially reviewed
fi: Osittain tarkistettu

en: Full unreviewed
fi: Koko teksti, tarkistamaton

en: Slug status
fi: Etanan tila

en: Slug status:
fi: Etanan tila:

en: Flag for language:
fi: Valitse kieli:

en:  - Original slug:
fi:  - Alkuperäinen otsikko:

en: Regenerate translation
fi: Luo käännös uudelleen

en: Mark as review
fi: Merkitse arvosteluksi

en: Generate translation
fi: Luo käännös

en: Reviewed on
fi: Arvostelu päivätty

en:  - Slug translation:
fi:  - Käännös:

en: Is reviewed
fi: On tarkastettu

en: Invalid parameters
fi: Virheelliset parametrit

en: Invalid languages parameters
fi: Virheelliset kieliparametrit

en: Invalid API response
fi: Virheellinen API-vastaus

en: These options are used to add a language switcher in a menu. This language switcher automatically uses the menu design.
fi: Näitä asetuksia käytetään kielivalitsimen lisäämiseen valikkoon. Kielivalitsin mukautuu automaattisesti valikon ulkoasuun.

en: Displayed flag:
fi: Näytössä oleva lippu:

en: Language switcher
fi: Kielivalinta

en: Add to menu
fi: Lisää valikkoon

en: wpLingua - Translations
fi: wpLingua – Käännökset

en: wpLingua - Translation
fi: wpLingua – Käännös

en: wpLingua - All translations
fi: wpLingua – Kaikki käännökset

en: wpLingua - Edit translation
fi: wpLingua - Muokkaa käännöstä

en: Search translations
fi: Hae käännöksiä

en: All translation status
fi: Kaikki käännösten tilat

en: Translation status
fi: Käännöksen tila

en: Translation status:
fi: Käännöksen tila:

en: All languages
fi: Kaikki kielet

en: Open edit page
fi: Avaa muokkaussivu

en: Edit translation
fi: Muokkaa käännöstä

en: Invalid translation ID
fi: Virheellinen käännöstunnus

en: Invalid translation post
fi: Virheellinen käännösviesti

en: Translation saving failed
fi: Käännöksen tallennus epäonnistui

en: Translation
fi: Käännös

en:  - Original text:
fi:  - Alkuperäinen teksti:

en:  - Translation:
fi:  - Käännös:

en: Discovery URL:
fi: Löytö-URL:

en: Error - Invalid data.
fi: Virhe – Virheelliset tiedot.

en: Error - Invalid data (email address).
fi: Virhe – Virheelliset tiedot (sähköpostiosoite).

en: Error - Invalid data (website URL).
fi: Virhe – Virheelliset tiedot (verkkosivuston URL-osoite).

en: Error - Invalid data (languages).
fi: Virhe – Virheelliset tiedot (kielet).

en: Error - The API could not be called.
fi: Virhe – API-kutsua ei voitu suorittaa.

en: Error - API response not valid.
fi: Virhe – API-vastaus ei ole kelvollinen.

en: Code
fi: Koodi

en: API returned an unexpected response.
fi: API palautti odottamattoman vastauksen.

en: You are about to exit without saving your changes. They will be lost if you continue. Would you like to leave anyway?
fi: Olet aikeissa poistua tallentamatta muutoksia. Ne menetetään, jos jatkat. Haluatko silti poistua?

en: Save in progress...
fi: Tallennetaan...

en: Translation API overloaded
fi: Käännös-API ylikuormitettu

en: Translation API overloaded. Retry in a few minutes or
fi: Käännös-API on ylikuormittunut. Yritä uudelleen muutaman minuutin kuluttua tai

en: upgrade your API key
fi: päivitä API-avaimesi

en:  to get priority API access.
fi:  saadakseen etuoikeutetun pääsyn sovellusliittymään.

en: Translation API overloaded. Please retry in a few minutes.
fi: Käännösrajapinta on ylikuormittunut. Yritä uudelleen muutaman minuutin kuluttua.

en: Close
fi: Sulje

en: Translation in progress
fi: Käännös on käynnissä

en: In progress: Translation and saving of new texts
fi: Käynnissä: Uusien tekstien kääntäminen ja tallentaminen

en: Error during translation.
fi: Virhe käännöksen aikana.

en: Error during translation. Check the browser console for more information.
fi: Käännöksessä tapahtui virhe. Katso lisätietoja selaimen konsolista.

en: Edit this translation
fi: Muokkaa tätä käännöstä

en: Search
fi: Hae

en: Status
fi: Tila

en: All
fi: Kaikki

en: Order
fi: Järjestys

en: Occurrence order
fi: Tapahtumien järjestys

en: Alphabetical - sources
fi: Aakkosjärjestys – lähteet

en: Alphabetical - translations
fi: Aakkosjärjestys – käännökset

en: SEO - Title:
fi: SEO – Otsikko:

en: SEO - Description:
fi: SEO – Kuvaus:

en: Go to top
fi: Siirry sivun alkuun

en: language
fi: kieli

en: switcher
fi: vaihtaja

en: multilanguage
fi: monikielinen

en: multilingual
fi: monikielinen

en: translate
fi: käännä

en: translation
fi: käännös

en: flag
fi: lippu

en: flags
fi: liput

en: wpLingua: languages switcher
fi: wpLingua: kielivalitsin

en: Add a language switcher to your page.
fi: Lisää sivullesi kielivalitsin.

en: Languages switcher
fi: Kielivalinta

en: Display the wpLingua languages switcher.
fi: Näytä wpLingua-kielivalitsin.

en: Default
fi: Oletus

note: Description of the plugin/theme
en: An all-in-one solution that makes your websites multilingual and translates them automatically, without word or page limits. The highlights: a free first language, an on-page visual editor for editing translations, a customizable language switcher, search engine optimization (SEO), self-hosted data and more!
fi: Kattava ratkaisu, joka tekee verkkosivustostasi monikielisen ja kääntää ne automaattisesti ilman sanamäärä- tai sivurajoituksia. Tärkeimmät ominaisuudet: ensimmäinen kieli ilmaiseksi, visuaalinen sivueditori käännösten muokkaamiseen, muokattava kielivalitsin, hakukoneoptimointi (SEO), itse isännöidyt tiedot ja paljon muuta!

note: Author of the plugin/theme
en: wpLingua Translation Service
fi: wpLingua-käännöspalvelu
