wpLingua - en to de_DE translation catalogue (507 entries)

en: Arabic
de_DE: Arabisch

en: Egypt
de_DE: Ägypten

en: Saudi Arabia
de_DE: Saudi-Arabien

en: Algeria
de_DE: Algerien

en: Chad
de_DE: Tschad

en: Comoros
de_DE: Komoren

en: Djibouti
de_DE: Dschibuti

en: Iraq
de_DE: Irak

en: Jordan
de_DE: Jordanien

en: Lebanon
de_DE: Libanon

en: Libya
de_DE: Libyen

en: Mauritania
de_DE: Mauretanien

en: Morocco
de_DE: Marokko

en: Palestine
de_DE: Palästina

en: Qatar
de_DE: Katar

en: Syria
de_DE: Syrien

en: Tunisia
de_DE: Tunesien

en: United Arab Emirates
de_DE: Vereinigte Arabische Emirate

en: Yemen
de_DE: Jemen

en: Chinese
de_DE: Chinesisch

en: Singapore
de_DE: Singapur

en: Danish
de_DE: Dänisch

en: Denmark
de_DE: Dänemark

en: Dutch
de_DE: Niederländisch

en: Netherlands
de_DE: Niederlande

en: Belgium
de_DE: Belgien

en: Slovak
de_DE: Slowakisch

en: Slovakia
de_DE: Slowakei

en: Czech Republic
de_DE: Tschechien

en: English
de_DE: Englisch

en: United Kingdom
de_DE: Großbritannien

en: United States
de_DE: Vereinigte Staaten

en: Australia
de_DE: Australien

en: Canada
de_DE: Kanada

en: Ireland
de_DE: Irland

en: New Zealand
de_DE: Neuseeland

en: South Africa
de_DE: Südafrika

en: Kenya
de_DE: Kenia

en: South Sudan
de_DE: Südsudan

en: Jamaica
de_DE: Jamaika

en: Finnish
de_DE: Finnisch

en: Finland
de_DE: Finnland

en: French
de_DE: Französisch

en: France
de_DE: Frankreich

en: Congo - Kinshasa
de_DE: Demokratische Repubik Kongo

en: Congo - Brazzaville
de_DE: Republik Kongo

en: Cameroon
de_DE: Kamerun

en: Ivory Coast
de_DE: Elfenbeinküste

en: Switzerland
de_DE: Schweiz

en: German
de_DE: Deutsch

en: Germany
de_DE: Deutschland

en: Austria
de_DE: Österreich

en: Greek
de_DE: Griechisch

en: Greece
de_DE: Griechenland

en: Cyprus
de_DE: Zypern

en: Hebrew
de_DE: Hebräisch

en: Hindi
de_DE: Hinduistisch

en: India
de_DE: Indien

en: Hungarian
de_DE: Ungarisch

en: Hungary
de_DE: Ungarn

en: Indonesian
de_DE: Indonesisch

en: Indonesia
de_DE: Indonesien

en: Italian
de_DE: Italienisch

en: Italy
de_DE: Italien

en: Japanese
de_DE: Japanisch

en: Korean
de_DE: Koreanisch

en: South Korea
de_DE: Südkorea

en: North Korea
de_DE: Nordkorea

en: Polish
de_DE: Polnisch

en: Poland
de_DE: Polen

en: Portuguese
de_DE: Portugiesisch

en: Brazil
de_DE: Brasilien

en: Mozambique
de_DE: Mosambik

en: Russian
de_DE: Russisch

en: Russia
de_DE: Russland

en: Kazakhstan
de_DE: Kasachstan

en: Belarus
de_DE: Weißrussland

en: Kyrgyzstan
de_DE: Kirgisistan

en: Tajikistan
de_DE: Tadschikistan

en: Spanish
de_DE: Spanisch

en: Spain
de_DE: Spanien

en: Mexico
de_DE: Mexiko

en: Argentina
de_DE: Argentinien

en: Colombia
de_DE: Kolumbien

en: Bolivia
de_DE: Bolivien

en: Equatorial Guinea
de_DE: Äquatorialguinea

en: Dominican Republic
de_DE: Dominikanische Republik

en: Swedish
de_DE: Schwedisch

en: Sweden
de_DE: Schweden

en: Turkish
de_DE: Türkisch

en: Turkey
de_DE: Türkei

en: Ukrainian
de_DE: Ukrainisch

en: Vietnamese
de_DE: Vietnamesisch

en: Bottom right
de_DE: Unten rechts

en: Bottom center
de_DE: Unten in der Mitte

en: Bottom left
de_DE: Unten links

en: None
de_DE: Nichts

en: Light - Double - Smooth
de_DE: Leicht - Doppelt - Glatt

en: Light - Double - Square
de_DE: Leicht - Doppelt - Quadratisch

en: Light - Simple - Smooth
de_DE: Leicht - Einfach - Sanft

en: Light - Simple - Square
de_DE: Leicht - Einfach - Quadratisch

en: Grey - Double - Smooth
de_DE: Grau - Doppelt - Glatt

en: Grey - Double - Square
de_DE: Grau - Doppelt - Quadratisch

en: Grey - Simple - Smooth
de_DE: Grau - Einfach - Glatt

en: Grey - Simple - Square
de_DE: Grau - Einfach - Quadratisch

en: Dark - Double - Smooth
de_DE: Dunkel - Doppelt - Glatt

en: Dark - Double - Square
de_DE: Dunkel - Doppelt - Quadratisch

en: Dark - Simple - Smooth
de_DE: Dunkel - Einfach - Sanft

en: Dark - Simple - Square
de_DE: Dunkel - Einfach - Quadratisch

en: Blur Black - Double - Smooth
de_DE: Blur Schwarz - Doppelt - Glatt

en: Blur Black - Double - Square
de_DE: Blur Schwarz - Doppelt - Quadratisch

en: Blur Black - Simple - Smooth
de_DE: Unschärfe Schwarz - Einfach - Glatt

en: Blur Black - Simple - Square
de_DE: Blur Schwarz - Einfach - Quadratisch

en: Blur White - Double - Smooth
de_DE: Unschärfe Weiß - Doppelt - Glatt

en: Blur White - Double - Square
de_DE: Blur Weiß - Doppelt - Quadratisch

en: Blur White - Simple - Smooth
de_DE: Unschärfe Weiß - Einfach - Glatt

en: Blur White - Simple - Square
de_DE: Blur White - Einfach - Quadratisch

en: Inline list
de_DE: Inline-Liste

en: Original name
de_DE: Originalname

en: Translated name
de_DE: Übersetzter Name

en: Language ID
de_DE: Sprachen ID

en: No display
de_DE: Kein Bildschirm

en: Circle
de_DE: Kreis

en: Rectangular
de_DE: Rechteckig

en: Wave
de_DE: Wellen

en: Display
de_DE: Anzeige

en: List without current language
de_DE: Liste ohne aktuelle Sprache

en: List without active class
de_DE: Liste ohne aktive Klasse

en: List with active class
de_DE: Liste mit aktiver Klasse

en: Sub-list
de_DE: Unterliste

en: This URL is excluded from translation
de_DE: Diese URL ist von der Übersetzung ausgeschlossen

en: Return on page
de_DE: Zurück auf Seite

en: Visual editor
de_DE: Visueller Editor

en: All translations on page
de_DE: Alle Übersetzungen auf Seite

en: Edit the page slug
de_DE: Bearbeiten Sie den Slug der Seite

en: Translations
de_DE: Übersetzungen

en: Edit translations
de_DE: Übersetzungen bearbeiten

en: You are about to leave the page without saving your changes. They will be lost if you continue. Would you like to leave the page anyway?
de_DE: Sie sind im Begriff, die Seite zu verlassen, ohne Ihre Änderungen zu speichern. Wenn Sie fortfahren, gehen sie verloren. Möchten Sie die Seite trotzdem verlassen?

en: wpLingua - Dictionary rules
de_DE: wpLingua - Wörterbuchregeln

en: Dictionary entries
de_DE: Wörterbucheinträge

en: Translation rules by dictionary:
de_DE: Übersetzungsregeln durch Wörterbuch:

en: The dictionary allows you to define translation rules that apply when generating machine translations. You can specify words or sets of words that should never be translated, or define how they should be translated for each language.
de_DE: Mit dem Wörterbuch können Sie Übersetzungsregeln festlegen, die bei der Erstellung maschineller Übersetzungen gelten. Sie können Wörter oder Wortgruppen angeben, die nie übersetzt werden sollen, oder festlegen, wie sie für jede Sprache übersetzt werden sollen.

en: Add a dictionary entry
de_DE: Hinzufügen eines Wörterbucheintrags

en: Add an entry
de_DE: Eintrag anlegen

en: Edit the entry
de_DE: Bearbeiten Sie den Eintrag

en: All dictionary entries:
de_DE: Alle Wörterbucheinträge:

en: Rule N°
de_DE: Regel Nr

en: Edit
de_DE: Bearbeiten

en: Remove
de_DE: Entfernen

en: Always translate:
de_DE: Immer übersetzen:

en:  - By:
de_DE:  - Von:

en: Never translate:
de_DE: Niemals übersetzen:

en: Source text:
de_DE: Quelltext:

en: Never translate
de_DE: Niemals übersetzen

en:  - Always translate by:
de_DE:  - Immer übersetzen mit:

en: Cancel
de_DE: Abbrechen

en: Save new entry
de_DE: Neuen Eintrag speichern

en: Save edited entry
de_DE: Bearbeiteten Eintrag speichern

en: wpLingua - Exclusion rules
de_DE: wpLingua - Ausschlussregeln

en: Exclude URL
de_DE: URL ausschließen

en: Exclude URL from translation:
de_DE: URL von der Übersetzung ausschließen:

en: You can exclude from translations pages you wish to offer only in the website's original language. To do this, list the REGEXs that match the URL to be excluded, one per line. Examples:
de_DE: Sie können Seiten, die Sie nur in der Originalsprache der Website anbieten möchten, von der Übersetzung ausschließen. Listen Sie dazu die REGEXs auf, die mit der auszuschließenden URL übereinstimmen, und zwar eine pro Zeile. Beispiele:

en: Exclude URL "/my-page/"
de_DE: URL "/meine-seite/" ausschließen

en: Exclude URL starting with "/my-page/"
de_DE: URL ausschließen, die mit "/meine-seite/" beginnen

en: Exclude URL ending with "/my-page/"
de_DE: URL ausschließen, die mit "/my-page/" enden

en: Exclude URL containing "/my-page/"
de_DE: URL ausschließen, die "/my-page/" enthalten

en: Exclude elements
de_DE: Elemente ausschließen

en: Exclude HTML elements:
de_DE: HTML-Elemente ausschließen:

en: You can leave some elements of your web pages untranslated. To do this, list below the CSS selectors for the elements to be excluded, one per line. Examples:
de_DE: Sie können einige Elemente auf Ihren Webseiten unübersetzt lassen. Führen Sie dazu unten die CSS-Selektoren für die auszuschließenden Elemente auf, einen pro Zeile. Beispiele:

en: Exclude elements by ID attribute
de_DE: Elemente nach ID-Attribut ausschließen

en: Exclude elements by class attribute
de_DE: Elemente nach Klassenattribut ausschließen

en: Exclude elements by CSS selector
de_DE: Elemente per CSS-Selektor ausschließen

en: Save
de_DE: Speichern

en: wpLingua - Links & Medias
de_DE: wpLingua - Links & Medien

en: Links & medias
de_DE: Links & Medien

en: Links and medias translations rules:
de_DE: Links und Medienübersetzungen Regeln:

en: Translation rules on links and media allow different images to be displayed or link URLs to be changed according to the current language. These rules apply to elements such as: link target URLs, image source URLs, iframe source URLs, URLs in intercepted JSONs...
de_DE: Übersetzungsregeln für Links und Medien ermöglichen die Anzeige unterschiedlicher Bilder oder die Änderung von Link-URLs in Abhängigkeit von der aktuellen Sprache. Diese Regeln gelten für Elemente wie: Link-Ziel-URLs, Bild-Quell-URLs, Iframe-Quell-URLs, URLs in abgefangenen JSONs...

en: Add a rule
de_DE: Regel hinzufügen

en: All links and medias rules:
de_DE: Alle Links und Medienregeln:

en: Mode:
de_DE: Farbmodus:

en: Exactly equal
de_DE: Genau gleich

en: Partially equal
de_DE: Teilweise gleich

en: Error
de_DE: Fehler

en: Original URL:
de_DE: Ursprüngliche URL:

en: Message:
de_DE: Nachricht:

en: An error occurred with API key.
de_DE: Es ist ein Fehler beim API-Schlüssel aufgetreten.

en: Invalid API key.
de_DE: Ungültiger API Key.

en: An error occurred while creating the API key.
de_DE: Beim Erstellen des API-Schlüssels ist ein Fehler aufgetreten.

en: wpLingua - Register API key
de_DE: wpLingua - API-Schlüssel registrieren

en: API key created
de_DE: API-Schlüssel erstellt

en: API key created and sent by email
de_DE: API-Schlüssel erstellt und per E-Mail gesendet

en: The API key has been correctly created and sent to the following e-mail address:
de_DE: Der API-Schlüssel wurde korrekt erstellt und an die folgende E-Mail-Adresse gesendet:

en: Go to your mailbox and copy the API key sent to you (don't forget to check the spam section of your mailbox). Then paste it in the section below, and click "Set API key" to make your website multilingual.
de_DE: Gehen Sie zu Ihrer Mailbox und kopieren Sie den API-Schlüssel, den Sie erhalten haben (vergessen Sie nicht, den Spam-Bereich Ihrer Mailbox zu überprüfen). Fügen Sie ihn dann in den unten stehenden Abschnitt ein und klicken Sie auf "API-Schlüssel festlegen", um Ihre Website mehrsprachig zu machen.

en: Set API Key
de_DE: API-Schlüssel festlegen

en: Get API key
de_DE: API-Schlüssel abrufen

en: Start with wpLingua
de_DE: Start mit wpLingua

en: You are just a few clicks away from making your website multilingual!
de_DE: Sie sind nur wenige Klicks davon entfernt, Ihre Website mehrsprachig zu gestalten!

en: For wpLingua to work, an API key is required so that your website has access to the automatic translation service. On this page you can enter your API key if you already have one, or create one for free.
de_DE: Damit wpLingua funktioniert, ist ein API-Schlüssel erforderlich, damit Ihre Website Zugang zum automatischen Übersetzungsdienst hat. Auf dieser Seite können Sie Ihren API-Schlüssel eingeben, wenn Sie bereits einen haben, oder einen kostenlosen erstellen.

en: An <strong>instantly multilingual website</strong> thanks to automatic text detection and translation. Easy to use, no knowledge required.
de_DE: Eine <strong>sofortige mehrsprachige Website</strong> dank automatischer Texterkennung und Übersetzung. Einfach zu bedienen, keine Kenntnisse erforderlich.

en: <strong>SEO friendly</strong> to allow search engines to index translated pages. Open up your website and your business to the whole world.
de_DE: <strong>SEO-freundlich</strong>, damit Suchmaschinen die übersetzten Seiten indizieren können. Öffnen Sie Ihre Website und Ihr Unternehmen für die ganze Welt.

en: All <strong>translations are editable</strong>. Discover the visual editor and edit translations simply by clicking on them. With a fully customizable language switcher.
de_DE: Alle <strong>Übersetzungen sind bearbeitbar</strong>. Entdecken Sie den visuellen Editor und bearbeiten Sie Übersetzungen, indem Sie sie einfach anklicken. Mit einem vollständig anpassbaren Sprachwechsler.

en: One <strong>free and unlimited</strong> language for personal blogs and non-commercial websites. And many more features!
de_DE: Eine <strong>kostenlose und unbegrenzte</strong> Sprache für persönliche Blogs und nicht-kommerzielle Websites. Und viele weitere Funktionen!

en: Set API key
de_DE: API-Schlüssel festlegen

en: Advanced API features
de_DE: Erweiterte API-Funktionen

en: Important Notice
de_DE: Wichtiger Hinweis

en: Website incompatible with string translation
de_DE: Website nicht kompatibel mit String-Übersetzung

en: Your website contains a large amount of content, which exceeds the limits of the string translation method used by wpLingua.
de_DE: Ihre Website enthält eine große Menge an Inhalten, die die Grenzen der von wpLingua verwendeten String-Übersetzungsmethode überschreiten.

en: Why the website is incompatible
de_DE: Warum die Website nicht kompatibel ist

en: wpLingua works by identifying and translating each string of characters individually. On a large website, this method generates a very large number of database entries, causing overload and slowdowns.
de_DE: wpLingua identifiziert und übersetzt jede Zeichenfolge einzeln. Bei einer großen Website erzeugt diese Methode eine sehr große Anzahl von Datenbankeinträgen, was zu Überlastung und Verlangsamungen führt.

en: Recommended solution
de_DE: Empfohlene Lösung

en: To make large websites multilingual, we recommend using a translation plugin based on content duplication, such as Polylang or WPML. These solutions are specifically designed to efficiently manage large websites.
de_DE: Um große Websites mehrsprachig zu gestalten, empfehlen wir die Verwendung eines Übersetzungs-Plugins, das auf der Duplizierung von Inhalten basiert, wie beispielsweise Polylang oder WPML. Diese Lösungen wurden speziell für die effiziente Verwaltung großer Websites entwickelt.

en: Set the wpLingua API key:
de_DE: Legen Sie den wpLingua API-Schlüssel fest:

en: If you already have an API key, enter it below. If you've forgotten your website's API key, visit
de_DE: Wenn Sie bereits einen API-Schlüssel haben, geben Sie ihn unten ein. Wenn Sie den API-Schlüssel für Ihre Website vergessen haben, besuchen Sie

en: the API key retrieval page
de_DE: die Seite zum Abrufen des API-Schlüssels

en: Click to expand
de_DE: Klicken zum Erweitern

en: A wpLingua API key consists of 42 characters (uppercase, lowercase and numbers). It is emailed to you when you request it using the form provided when you install the plugin. You must keep this key secret and only communicate it to wplingua.com services.
de_DE: Ein wpLingua API-Schlüssel besteht aus 42 Zeichen (Großbuchstaben, Kleinbuchstaben und Zahlen). Er wird Ihnen per E-Mail zugeschickt, wenn Sie ihn über das Formular bei der Installation des Plugins anfordern. Sie müssen diesen Schlüssel geheim halten und ihn nur den wplingua.com-Diensten mitteilen.

en: Register wpLingua API key:
de_DE: Registrieren Sie den wpLingua API-Schlüssel:

en: Claim a wpLingua API key and make your website multilingual in a minute! For a personal blog or a non-commercial website, get one unlimited free language.
de_DE: Beantragen Sie einen wpLingua API-Schlüssel und machen Sie Ihre Website in einer Minute mehrsprachig! Für einen persönlichen Blog oder eine nicht-kommerzielle Website, erhalten Sie eine unbegrenzte Sprache kostenlos.

en: Email address:
de_DE: Email-Adresse:

en: The email address is detected and pre-filled. This is the administrative email address entered in the Settings ➔ General tab. You can use another email address used to receive your API key.
de_DE: Die Email-Adresse wird erkannt und vorausgefüllt. Dies ist die administrative E-Mail-Adresse, die auf der Registerkarte Einstellungen ➔ Allgemein eingegeben wurde. Sie können eine andere E-Mail-Adresse verwenden, um Ihren API-Schlüssel zu erhalten.

en: This is the URL of your website, it is detected and pre-filled automatically. Please check it and only enter the address of your production website (no test website or development environment).
de_DE: Dies ist die URL Ihrer Website. Sie wird automatisch erkannt und vorausgefüllt. Bitte überprüfen Sie sie und geben Sie nur die Adresse Ihrer Produktionswebsite ein (keine Testwebsite oder Entwicklungsumgebung).

en: Website language:
de_DE: Sprache der Website:

en: This is the language of your website, defined by the associated API key. Make sure your website language is also correctly set in WordPress options (Settings ➔ General ➔ Website Language).
de_DE: Dies ist die Sprache Ihrer Website, die durch den zugehörigen API-Schlüssel definiert ist. Stellen Sie sicher, dass die Sprache Ihrer Website auch in den WordPress-Optionen korrekt eingestellt ist (Einstellungen ➔ Allgemein ➔ Website-Sprache).

en: Language to add:
de_DE: Zu fügende Sprache:

en: This is the language you want to translate your website into. Be careful not to make a mistake because you will not be able to change the language afterwards.
de_DE: Das ist die Sprache, in die Sie Ihre Website übersetzen wollen. Achten Sie darauf, dass Sie keinen Fehler machen, da Sie die Sprache später nicht mehr ändern können.

en: I have read and accept the
de_DE: Ich habe alles gelesen und akzeptiere die

en: API terms of use
de_DE: API-Nutzungsbedingungen

en: Website Locale:
de_DE: Website Standort:

en: Get more target languages and advanced features:
de_DE: Erhalten Sie mehr Zielsprachen und erweiterte Funktionen:

en: To translate your website into more languages and access advanced features, visit wpLingua website.
de_DE: Um Ihre Website in weitere Sprachen zu übersetzen und auf erweiterte Funktionen zuzugreifen, besuchen Sie die Website von wpLingua.

en: Use wpLingua on commercial website
de_DE: Verwenden Sie wpLingua auf einer kommerziellen Website

en: Allow search from all languages
de_DE: Suche in allen Sprachen zulassen

en: Get more target languages
de_DE: Mehr Zielsprachen erhalten

en: Visit wpLingua website
de_DE: wpLingua-Website besuchen

en: wpLingua - General settings
de_DE: wpLingua - Allgemeine Einstellungen

en: Website language
de_DE: Sprache der Website

en: Translated languages
de_DE: Übersetzte Sprachen

en: API Key
de_DE: API-Schlüssel

en: Your website is being translated and will be ready soon.
de_DE: Ihre Website wird gerade übersetzt und ist bald fertig.

en: In just a few seconds, your website will be multilingual, and search engines will be able to index these new pages. wpLingua detects all the texts on your pages and offers you a first automatically generated translation. All translations are editable: open the visual editor from the administration bar and edit them simply by clicking on the texts on your website.
de_DE: In wenigen Sekunden ist Ihre Website mehrsprachig und die Suchmaschinen können die neuen Seiten indizieren. wpLingua erkennt alle Texte auf Ihren Seiten und bietet Ihnen eine erste automatisch generierte Übersetzung an. Alle Übersetzungen sind editierbar: Öffnen Sie den visuellen Editor in der Verwaltungsleiste und bearbeiten Sie sie, indem Sie einfach auf die Texte auf Ihrer Website klicken.

en: Translation progress:
de_DE: Übersetzungsfortschritt:

en: Your website is now multilingual!
de_DE: Ihre Website ist jetzt mehrsprachig!

en: You can start visiting the translated version.
de_DE: Sie können nun die übersetzte Version aufrufen.

en: The first time a translated page is loaded, the translations are automatically generated and saved in the database. This may take some time (on first generation only) depending on the size of your content. This is why we advise you to browse your entire website for the first time in order to generate all the multilingual versions.
de_DE: Wenn eine übersetzte Seite zum ersten Mal geladen wird, werden die Übersetzungen automatisch erstellt und in der Datenbank gespeichert. Dies kann einige Zeit dauern (nur bei der ersten Generierung), je nach Umfang Ihres Inhalts. Deshalb raten wir Ihnen, Ihre gesamte Website zum ersten Mal zu durchsuchen, um alle mehrsprachigen Versionen zu generieren.

en: All translations are editable: open the visual editor from the administration bar and edit them simply by clicking on the texts on your website.
de_DE: Alle Übersetzungen sind editierbar: Öffnen Sie den visuellen Editor in der Verwaltungsleiste und bearbeiten Sie sie, indem Sie einfach auf die Texte auf Ihrer Website klicken.

en: Visit your multilingual website
de_DE: Besuchen Sie Ihre mehrsprachige Website

en: Original website language:
de_DE: Originalsprache der Website:

en: Please choose an option
de_DE: Bitte wählen Sie eine Option

en: Original website language, defined by API key:
de_DE: Originalsprache der Website, definiert durch den API-Schlüssel:

en: If you have mistakenly selected the wrong language, you can delete the API key in the site options below and request a new API key.
de_DE: Wenn Sie versehentlich die falsche Sprache ausgewählt haben, können Sie den API-Schlüssel in den Website-Optionen unten löschen und einen neuen API-Schlüssel anfordern.

en: Custom
de_DE: Benutzerdefiniert

en: Flag to use for this language:
de_DE: Flagge, die für diese Sprache zu verwenden ist:

en: Custom flag URL for this language:
de_DE: Benutzerdefinierte Flaggen-URL für diese Sprache:

en: Important: space out the addition of new languages ​​by at least ten days and browse your site for the first time in the added languages. This promotes better indexing by search engines, reduces the load on your server and minimizes the risk of slowdowns on your site.
de_DE: Wichtig: Fügen Sie neue Sprachen in einem Abstand von mindestens zehn Tagen hinzu und besuchen Sie Ihre Website zum ersten Mal in den neuen Sprachen. Dies fördert eine bessere Indizierung durch die Suchmaschinen, reduziert die Belastung Ihres Servers und minimiert das Risiko von Verlangsamungen auf Ihrer Website.

en: Add new target Language:
de_DE: Neue Zielsprache hinzufügen:

en: Add language
de_DE: Sprache hinzufügen

en: (Private)
de_DE: (Privat)

en: Move up
de_DE: Nach oben

en: Move down
de_DE: Nach unten verschieben

en: Make this language private
de_DE: Diese Sprache privat machen

en: Private languages will only be visible to logged-in users with editing rights. This option allows administrators to pre-generate and correct translations before they are accessible to the public.
de_DE: Private Sprachen sind nur für eingeloggte Benutzer mit Bearbeitungsrechten sichtbar. Diese Option ermöglicht es Administratoren, Übersetzungen vorab zu erstellen und zu korrigieren, bevor sie der Öffentlichkeit zugänglich gemacht werden.

en: Target languages enabled:
de_DE: Zielsprachen aktiviert:

en: Access more target languages by upgrading your API key.
de_DE: Greifen Sie auf mehr Zielsprachen zu, indem Sie Ihren API-Schlüssel aktualisieren.

en: Available languages:
de_DE: Verfügbare Sprachen:

en: wplingua.com : Upgrade your API key
de_DE: wplingua.com : Aktualisieren Sie Ihren API-Schlüssel

en: API translation features:
de_DE: API-Übersetzungsfunktionen:

en: The options below require extended access to the wpLingua API to be functional on your website.
de_DE: Die unten aufgeführten Optionen erfordern einen erweiterten Zugriff auf die wpLingua API, um auf Ihrer Website funktionieren zu können.

en: Use of the free wpLingua API keys is reserved for personal blogs and non-profit websites; paid subscriptions are available for companies and commercial websites.
de_DE: Die Nutzung der kostenlosen wpLingua-API-Schlüssel ist persönlichen Blogs und gemeinnützigen Websites vorbehalten; kostenpflichtige Abonnements sind für Unternehmen und kommerzielle Websites erhältlich.

en: Search from translated languages
de_DE: Suche aus übersetzten Sprachen

en: Enable visitors to search on your website in their own language.
de_DE: Ermöglichen Sie es Ihren Besuchern, auf Ihrer Website in ihrer eigenen Sprache zu suchen.

en: Example: if your website is translated from English to French and you have a post named "Hello". When a French visitor searches for the term "Bonjour" on the website, this feature will translate it on the fly to "Hello" before launching the search. This will allow WordPress to find the post named "Hello" when your visitor has searched for "Bonjour".
de_DE: Beispiel: Ihre Website ist vom Englischen ins Französische übersetzt und Sie haben einen Beitrag mit dem Namen "Hello". Wenn ein französischer Besucher auf der Website nach dem Begriff "Bonjour" sucht, übersetzt diese Funktion den Begriff on the fly in "Hallo", bevor die Suche gestartet wird. So kann WordPress den Beitrag mit dem Namen "Hello" finden, wenn Ihr Besucher nach "Bonjour" gesucht hat.

en: SEO features:
de_DE: SEO-Funktionen:

en: Add hreflang tags to translated pages
de_DE: Hinzufügen von hreflang-Tags zu übersetzten Seiten

en: This option automatically adds hreflang tags to your pages that are available in multiple languages.
de_DE: Diese Option fügt automatisch hreflang-Tags zu Ihren Seiten hinzu, die in mehreren Sprachen verfügbar sind.

en: Hreflang tags are HTML metadata used to indicate the URLs of each language version of a page. They are not visible to visitors, but they allow search engines (Google, Bing, etc.) to identify the multilingual structure of the site and display the correct version according to the user's language.
de_DE: Hreflang-Tags sind HTML-Metadaten, die zur Angabe der URLs der einzelnen Sprachversionen einer Seite verwendet werden. Sie sind für die Besucher nicht sichtbar, ermöglichen es aber den Suchmaschinen (Google, Bing usw.), die mehrsprachige Struktur der Website zu erkennen und die richtige Version je nach Sprache des Nutzers anzuzeigen.

en: Enable multilingual XML Sitemap
de_DE: Aktivieren Sie die mehrsprachige XML-Sitemap

en: This option automatically adds your wpLingua translated pages into your XML Sitemap files.
de_DE: Diese Option fügt Ihre mit wpLingua übersetzten Seiten automatisch in Ihre XML-Sitemap-Dateien ein.

en: An XML Sitemap is used by search engines (Google, Bing, etc.) to better discover and index the pages of your website. By default, only the default language pages are included. With this option enabled, all translated versions of your content will also be listed.
de_DE: Eine XML-Sitemap wird von Suchmaschinen (Google, Bing usw.) verwendet, um die Seiten Ihrer Website besser zu finden und zu indizieren. Standardmäßig sind nur die Seiten in der Standardsprache enthalten. Wenn Sie diese Option aktivieren, werden auch alle übersetzten Versionen Ihrer Inhalte aufgeführt.

en: This greatly improves SEO visibility, ensuring that search engines can easily find and index your content in every language.
de_DE: Dies verbessert die SEO-Sichtbarkeit erheblich und stellt sicher, dass die Suchmaschinen Ihre Inhalte in jeder Sprache leicht finden und indizieren können.

en: wpLingua uses a universal method that intercepts and extends sitemap. It works with the native WordPress sitemap and with popular SEO plugins such as Yoast SEO, Rank Math, All in One SEO, SEOPress, etc.
de_DE: wpLingua verwendet eine universelle Methode, die die Sitemap abfängt und erweitert. Es funktioniert mit der nativen WordPress-Sitemap und mit beliebten SEO-Plugins wie Yoast SEO, Rank Math, All in One SEO, SEOPress, etc.

en: Use wpLingua display for XML Sitemap
de_DE: Verwenden Sie wpLingua Display für die XML-Sitemap

en: This option replaces the default XML Sitemap stylesheet with wpLingua's custom display.
de_DE: Diese Option ersetzt das standardmäßige Stylesheet der XML-Sitemap durch die benutzerdefinierte Darstellung von wpLingua.

en: When enabled, the XML Sitemap will use a wpLingua-designed stylesheet that visually displays all translated URLs directly under each original URL. This makes it easy to verify that all language versions are correctly included in your sitemap.
de_DE: Wenn diese Option aktiviert ist, verwendet die XML-Sitemap ein von wpLingua entworfenes Stylesheet, das alle übersetzten URLs direkt unter der jeweiligen Original-URL anzeigt. So lässt sich leicht überprüfen, ob alle Sprachversionen korrekt in Ihrer Sitemap enthalten sind.

en: Note: This only affects how the sitemap is displayed in your browser. The actual XML data sent to search engines remains unchanged and fully compatible with all SEO standards.
de_DE: Hinweis: Dies betrifft lediglich die Darstellung der Sitemap in Ihrem Browser. Die eigentlichen XML-Daten, die an Suchmaschinen gesendet werden, bleiben unverändert und sind vollständig mit allen SEO-Standards kompatibel.

en: This option has no effect when using All In One SEO, as this plugin handles the display of translated links itself.
de_DE: Diese Option hat bei der Verwendung von All In One SEO keine Auswirkung, da dieses Plugin die Anzeige der übersetzten Links selbst übernimmt.

en: More features:
de_DE: Weitere Merkmale:

en: Translation progress bar for editors
de_DE: Übersetzungsfortschrittsanzeige für Redakteure

en: Enable progress bar: Smooth translations loading for editors
de_DE: Fortschrittsbalken einschalten: Reibungsloses Laden von Übersetzungen für Redakteure

en: Activate a progress bar when a page requires the generation of more than 10 new string translations. This feature only applies to connected editors.
de_DE: Blenden Sie einen Fortschrittsbalken ein, wenn auf einer Seite mehr als 10 neue Zeichenfolgenübersetzungen generiert werden müssen. Diese Funktion gilt nur für verbundene Editoren.

en: Enable redirection based on the web browser's language
de_DE: Weiterleitung basierend auf der Sprache des Webbrowsers aktivieren

en: This option automatically redirects visitors to the translated version of your site that matches their browser language when they land on the main homepage. It can improve user experience by showing content in the right language immediately, but depending on your setup, it may introduce side effects.
de_DE: Diese Option leitet Besucher automatisch auf die übersetzte Version Ihrer Website um, die ihrer Browsersprache entspricht, wenn sie auf der Hauptseite landen. Sie kann die Benutzerfreundlichkeit verbessern, indem Inhalte sofort in der richtigen Sprache angezeigt werden, aber je nach Ihrer Einrichtung kann sie Nebenwirkungen haben.

en: Disabled (recommended):
de_DE: Deaktiviert (empfohlen):

en: No redirection is applied. Every visitor always sees the default homepage, regardless of their browser language. This is the safest option and ensures maximum compatibility with caching systems, SEO, and shared links. Recommended if you are unsure which option to choose.
de_DE: Es wird keine Umleitung vorgenommen. Jeder Besucher sieht immer die Standard-Homepage, unabhängig von der Sprache seines Browsers. Dies ist die sicherste Option und gewährleistet maximale Kompatibilität mit Caching-Systemen, SEO und gemeinsamen Links. Empfohlen, wenn Sie sich nicht sicher sind, welche Option Sie wählen sollen.

en: JS only:
de_DE: Nur JS:

en: The redirect is handled with JavaScript, after the default homepage has loaded. This method works in almost all cases and avoids issues with caching plugins. However, it may cause a short flicker effect: users will briefly see the default page before being redirected to the translated version.
de_DE: Die Weiterleitung wird mit JavaScript durchgeführt, nachdem die Standard-Homepage geladen wurde. Diese Methode funktioniert in fast allen Fällen und vermeidet Probleme mit Caching-Plugins. Allerdings kann es zu einem kurzen Flimmereffekt kommen: Die Benutzer sehen kurz die Standardseite, bevor sie zur übersetzten Version weitergeleitet werden.

en: PHP and JS:
de_DE: PHP und JS:

en: The redirect is performed server-side with PHP, which makes it faster and more seamless for visitors. In addition, a cookie is set via JavaScript to remember the user’s preferred language for future visits. While this provides the smoothest experience, it can sometimes conflict with caching systems (static pages, CDN, aggressive cache settings) and may cause incorrect redirects in certain setups.
de_DE: Die Umleitung wird serverseitig mit PHP durchgeführt, was sie für die Besucher schneller und reibungsloser macht. Außerdem wird über JavaScript ein Cookie gesetzt, um die bevorzugte Sprache des Nutzers für künftige Besuche zu speichern. Dies sorgt zwar für einen reibungslosen Ablauf, kann aber manchmal zu Konflikten mit Cache-Systemen führen (statische Seiten, CDN, aggressive Cache-Einstellungen) und bei bestimmten Konfigurationen falsche Weiterleitungen verursachen.

en: Disable (recommended)
de_DE: Deaktivieren (empfohlen)

en: Enable with JS only
de_DE: Nur mit JS aktivieren

en: Enable with PHP and JS
de_DE: Aktivieren mit PHP und JS

en: Website API key:
de_DE: Website-API-Schlüssel:

en: The API key connects the website to wpLingua's online services and automatic translation generators.
de_DE: Der API-Schlüssel verbindet die Website mit den Online-Diensten und automatischen Übersetzungsgeneratoren von wpLingua.

en: Show API key
de_DE: API-Schlüssel anzeigen

en: Hide API key
de_DE: API-Schlüssel ausblenden

en: API key status:
de_DE: Status des API-Schlüssels:

en: Premium expiration:
de_DE: Ablauf des Premium-Plans:

en: wpLingua - Switcher settings
de_DE: wpLingua - Switcher-Einstellungen

en: No target language selected.
de_DE: Keine Zielsprache ausgewählt.

en: Preview
de_DE: Vorschau

en: This option allow you to define the layout of the languages ​​in the switcher.
de_DE: Mit dieser Option können Sie das Layout der Sprachen im Umschalter festlegen.

en: Inline list:
de_DE: Inline-Liste:

en: the languages ​​are lined up next to each other.
de_DE: die Sprachen sind nebeneinander aufgereiht.

en: the languages ​​are placed in columns, one under the other.
de_DE: die Sprachen sind in Spalten untereinander angeordnet.

en: the languages ​​appear in a drop-down menu; this is recommended when your website offers several languages.
de_DE: die Sprachen werden in einem Dropdown-Menü angezeigt; dies ist empfehlenswert, wenn Ihre Website mehrere Sprachen anbietet.

en: Displayed names:
de_DE: Angezeigte Namen:

en: This option allow you to choose how the languages names should be written in the switcher.
de_DE: Mit dieser Option können Sie festlegen, wie die Namen der Sprachen im Umschalter geschrieben werden sollen.

en: Translated names:
de_DE: Übersetzte Namen:

en: the name of the languages ​​is translated into the current language displayed.
de_DE: wird der Name der Sprachen in die aktuell angezeigte Sprache übersetzt.

en: Original name:
de_DE: Ursprünglicher Name:

en: each language retains its name in its own language (English, Français, 日本語, Português, Español, etc.).
de_DE: jede Sprache behält ihren Namen in ihrer eigenen Sprache (English, Français, 日本語, Português, Español, usw.).

en: Language ID:
de_DE: Sprache ID:

en: language names use language ID (FR, EN, DE, RU, etc.).
de_DE: sprachennamen verwenden Sprach-IDs (FR, EN, DE, RU, usw.).

en: No display:
de_DE: Keine Anzeige:

en: no text, only flags are displayed.
de_DE: kein Text, es werden nur Flaggen angezeigt.

en: Flags style:
de_DE: Flaggen-Stil:

en: This option allow you to choose the appearance of the flags in the switcher.
de_DE: Mit dieser Option können Sie das Erscheinungsbild der Flaggen im Wechsler festlegen.

en: Circle:
de_DE: Kreis:

en: display round flags.
de_DE: runde Flaggen anzeigen.

en: Rectangular:
de_DE: Rechteckig:

en: display rectangular flags.
de_DE: rechteckige Flaggen anzeigen.

en: Wave:
de_DE: Wellen:

en: display wavy flags.
de_DE: wellenförmige Flaggen zeigen.

en: no display any flags, only the language name will be displayed.
de_DE: keine Flaggen anzeigen, wird nur der Name der Sprache angezeigt.

en: You can also change the country flag or set a custom flag from wpLingua ➔ General settings. For example, you can set the flag of Mexico for Spanish instead of the flag of Spain.
de_DE: Sie können auch die Landesflagge ändern oder eine benutzerdefinierte Flagge unter wpLingua ➔ Allgemeine Einstellungen festlegen. Sie können zum Beispiel die Flagge Mexikos für Spanisch anstelle der Flagge Spaniens einstellen.

en: Color theme:
de_DE: Thema Farbe:

en: This option allows you to choose the color and border styles of the languages switcher.
de_DE: Mit dieser Option können Sie die Farbe und den Rahmenstil des Sprachumschalters auswählen.

en: The color options offer 5 themes:
de_DE: Die Farboptionen bieten 5 Themen:

en: Light:
de_DE: Licht:

en: white color in the background of the switcher.
de_DE: weiße Farbe im Hintergrund des Umschalters.

en: Grey:
de_DE: Grau:

en: grey background color.
de_DE: graue Hintergrundfarbe.

en: Dark:
de_DE: Dunkelheit:

en: black background color.
de_DE: schwarze Hintergrundfarbe.

en: Blur Black:
de_DE: Unscharfes Schwarz:

en: transparent and blurred background color with black text and borders.
de_DE: transparente und verschwommene Hintergrundfarbe mit schwarzem Text und Rahmen.

en: Blur White:
de_DE: Unscharfes Weiß:

en: transparent and blurred background color with white text and borders.
de_DE: transparente und unscharfe Hintergrundfarbe mit weißem Text und Rahmen.

en: Each theme is then broken down by shape and border style:
de_DE: Jedes Thema wird dann nach Form und Umrandungsstil aufgeschlüsselt:

en: Double – Smooth:
de_DE: Doppelt - Glatt:

en: the switcher will be framed by a double border with rounded corners.
de_DE: wird der Schalter von einem doppelten Rahmen mit abgerundeten Ecken eingerahmt.

en: Double – Square:
de_DE: Doppelt - Quadratisch:

en: double border with square corners.
de_DE: doppelter Rand mit quadratischen Ecken.

en: Simple – Smooth:
de_DE: Einfach - reibungslos:

en: single border with rounded corners.
de_DE: einfacher Rahmen mit abgerundeten Ecken.

en: Simple – Square:
de_DE: Einfach - Quadratisch:

en: single border with square corners.
de_DE: einfacher Rand mit quadratischen Ecken.

en: Custom CSS
de_DE: Benutzerdefiniertes CSS

en: Set custom CSS:
de_DE: Benutzerdefiniertes CSS einstellen:

en: The field below allows you to add custom CSS code that will run on all pages.
de_DE: In dem Feld unten können Sie benutzerdefinierten CSS-Code hinzufügen, der auf allen Seiten ausgeführt wird.

en: First of all, note that the CSS class <code>.switcher-content</code> allows you to act on the entire block of the language switcher while the class <code>.wplng-langague</code> allows you to act on the languages ​​themselves.
de_DE: Beachten Sie zunächst, dass Sie mit der CSS-Klasse <code>.switcher-content</code> auf den gesamten Block des Sprachumschalters einwirken können, während Sie mit der Klasse <code>.wplng-langague</code> auf die Sprachen selbst einwirken können.

en: To change the background and border colors of languages, here is the CSS:
de_DE: Um die Hintergrund- und Rahmenfarben der Sprachen zu ändern, finden Sie hier das CSS:

en: More example on wplingua.com
de_DE: Weitere Beispiele auf wplingua.com

en: Automatic insert:
de_DE: Automatischer Einsatz:

en: Choose a predefined location:
de_DE: Wählen Sie einen vordefinierten Ort:

en: Bottom right:
de_DE: Unten rechts:

en: the switcher is placed at the bottom right of the screen.
de_DE: der Umschalter befindet sich unten rechts auf dem Bildschirm.

en: Bottom Center:
de_DE: Unten Mitte:

en: bottom center of the screen.
de_DE: unten in der Mitte des Bildschirms.

en: Bottom left:
de_DE: Unten links:

en: bottom left of the screen.
de_DE: unten links auf dem Bildschirm.

en: None:
de_DE: Keine:

en: the switcher is not inserted automatically.
de_DE: wird der Switcher nicht automatisch eingefügt.

en: Shortcode switcher:
de_DE: Shortcode-Wechsler:

en: If you want to insert the language switcher only in certain places on your website, you can use the shortcode provided for this purpose. Note that in this case, the previous option should be "None". This method is ideal for placing the switcher where you want it, whether you are using a Gutenberg block-based theme (FSE), a classic theme or even a page or theme builder like Divi, Elementor...
de_DE: Wenn Sie die Sprachumschaltung nur an bestimmten Stellen Ihrer Website einfügen möchten, können Sie den dafür vorgesehenen Shortcode verwenden. Beachten Sie, dass in diesem Fall die vorherige Option "Keine" sein sollte. Diese Methode ist ideal, um den Sprachumschalter dort zu platzieren, wo Sie ihn haben möchten, egal ob Sie ein Gutenberg-Block-basiertes Theme (FSE), ein klassisches Theme oder sogar einen Seiten- oder Theme-Builder wie Divi, Elementor... verwenden.

en: You can add parameters to the language selector shortcode, for example:
de_DE: Sie können dem Shortcode für die Sprachauswahl Parameter hinzufügen, zum Beispiel:

en: Here is a list of all available settings:
de_DE: Hier ist eine Liste aller verfügbaren Einstellungen:

en: If a setting is not specified, the value entered on the language switcher options page will be used.
de_DE: Wenn keine Einstellung angegeben wird, wird der auf der Seite mit den Optionen für die Sprachumschaltung eingegebene Wert verwendet.

en: Block based themes, wpLingua offers a dedicated Gutenberg block. You can insert the switcher wherever you want, whether in the content or via the overall site editor.
de_DE: Blockbasierte Themes, wpLingua bietet einen eigenen Gutenberg-Block. Sie können den Schalter einfügen, wo immer Sie wollen, ob im Inhalt oder über den gesamten Website-Editor.

en: Switcher in menu:
de_DE: Switcher im Menü:

en: Appearance ➔ Menus
de_DE: Erscheinungsbild ➔ Menüs

en: If the active theme manages menus (classic theme), it is possible to add a language switcher. The design of these language switchers will be defined by the theme. Go to the Appearance ➔ Menu tab to add the wpLingua switcher as a menu item. It is also possible to add it as a sub-element.
de_DE: Wenn das aktive Thema Menüs verwaltet (klassisches Thema), ist es möglich, einen Sprachumschalter hinzuzufügen. Das Design dieser Sprachumschalter wird durch das Theme definiert. Gehen Sie zur Registerkarte Erscheinungsbild ➔ Menü, um den wpLingua-Umschalter als Menüelement hinzuzufügen. Es ist auch möglich, ihn als Unterelement hinzuzufügen.

en: wpLingua: Register
de_DE: wpLingua: Registrieren

en: wpLingua: Settings
de_DE: wpLingua: Einstellungen

en: General settings
de_DE: Allgemeine Einstellungen

en: wpLingua: Switcher
de_DE: wpLingua: Umschalter

en: wpLingua: Exclusion
de_DE: wpLingua: Ausschluss

en: Exclusion
de_DE: Ausschluss

en: wpLingua: Dictionary
de_DE: wpLingua: Wörterbuch

en: Dictionary
de_DE: Wörterbuch

en: wplingua: Links & Medias
de_DE: wplingua: Links & Medien

en: Links & Medias
de_DE: Links & Medien

en: wpLingua: Website slugs
de_DE: wpLingua: Website-Schnecken

en: Website slugs
de_DE: Website-Schnecken

en: wpLingua: Translations
de_DE: wpLingua: Übersetzungen

en: All translations
de_DE: Alle Übersetzungen

en: Thank you for choosing wpLingua!
de_DE: Danke, dass Sie sich für wpLingua entschieden haben!

en: If you like wpLingua please leave us a %1$s rating. A huge thanks!
de_DE: Wenn Ihnen wpLingua gefällt, hinterlassen Sie uns bitte eine %1$s-Bewertung. Ein großes Dankeschön!

en: five stars
de_DE: fünf Sterne

en: Settings
de_DE: Einstellungen

en: wpLingua - Translation solution for multilingual website
de_DE: wpLingua - Übersetzungslösung für mehrsprachige Websites

en: wpLingua is installed, but not yet configured. You are just a few clicks away from making your website multilingual!
de_DE: wpLingua ist installiert, aber noch nicht konfiguriert. Sie sind nur ein paar Klicks davon entfernt, Ihre Website mehrsprachig zu machen!

en: Go to the configuration page
de_DE: Gehen Sie zur Konfigurationsseite

en: wpLingua - Incompatible plugin detected
de_DE: wpLingua - Inkompatibles Plugin entdeckt

en: You have several translation plugins. This may result in unpredictable or incorrect behavior. For best results, use only one translation plugin at a time. These plugins can cause problems with wpLingua:
de_DE: Sie haben mehrere Übersetzungs-Plugins. Dies kann zu unvorhersehbarem oder falschem Verhalten führen. Die besten Ergebnisse erzielen Sie, wenn Sie jeweils nur ein Übersetzungs-Plugin verwenden. Diese Plugins können Probleme mit wpLingua verursachen:

en: Deactivate plugin: %1$s
de_DE: Deaktivieren Sie das Plugin: %1$s

en: Deactivate
de_DE: Deaktiviert

en: Manage active plugins
de_DE: Aktive Plugins verwalten

en: wpLingua - Incompatible with multisite
de_DE: wpLingua - Unvereinbar mit Multisite

en: wpLingua is not compatible with multisite.
de_DE: wpLingua ist nicht mit Multisite kompatibel.

en: wpLingua - Incompatible with WordPress installed in a subfolder
de_DE: wpLingua - Inkompatibel mit WordPress, das in einem Unterordner installiert ist

en: wpLingua is not compatible with WordPress installed in a subfolder.
de_DE: wpLingua ist nicht kompatibel mit WordPress, das in einem Unterordner installiert ist.

en: wpLingua - Incompatible PHP version
de_DE: wpLingua - Inkompatible PHP-Version

en: wpLingua is not compatible with your PHP version. wpLingua requires PHP 7.4 or higher.
de_DE: wpLingua ist nicht mit Ihrer PHP-Version kompatibel. wpLingua benötigt PHP 7.4 oder höher.

en: wpLingua - Incompatible HTACCESS file
de_DE: wpLingua - Inkompatible HTACCESS-Datei

en: It seems that a plugin was incorrectly deactivated and corrupted the site's HTACCESS file, preventing the correct redirection of translated pages. Please edit the ".htaccess" file located at the root of the site and delete the lines between :
de_DE: Es scheint, dass ein Plugin fälschlicherweise deaktiviert wurde und die HTACCESS-Datei der Website beschädigt hat, wodurch die korrekte Umleitung der übersetzten Seiten verhindert wird. Bitte bearbeiten Sie die ".htaccess"-Datei, die sich im Stammverzeichnis der Website befindet, und löschen Sie die Zeilen zwischen :

en: wpLingua - Incompatible permalink structure
de_DE: wpLingua – Inkompatible Permalink-Struktur

en: wpLingua is not compatible with the "Plain" permalink structure. Please update your permalink settings to use "Post name" or "Custom Structure".
de_DE: wpLingua ist nicht mit der Permalink-Struktur „Plain“ kompatibel. Bitte passen Sie Ihre Permalink-Einstellungen an, sodass „Beitragsname“ oder „Benutzerdefinierte Struktur“ verwendet wird.

en: Manage permalink settings
de_DE: Permalink-Einstellungen verwalten

en: wpLingua - Website slugs
de_DE: wpLingua - Website-Schnecken

en: wpLingua - Website slug
de_DE: wpLingua – Website-Slug

en: wpLingua - All slugs
de_DE: wpLingua – Alle Slugs

en: wpLingua - Edit slug
de_DE: wpLingua – Slug bearbeiten

en: Search slugs
de_DE: Slugs durchsuchen

en: All slug status
de_DE: Alle Slug-Status

en: Reviewed
de_DE: Überprüft

en: Unreviewed
de_DE: Unbewertet

en: Full reviewed
de_DE: Vollständig geprüft

en: Partially reviewed
de_DE: Teilweise überprüft

en: Full unreviewed
de_DE: Vollständig ungeprüft

en: Slug status
de_DE: Slug-Status

en: Slug status:
de_DE: Slug-Status:

en: Flag for language:
de_DE: Flagge für Sprache:

en:  - Original slug:
de_DE:  - Ursprüngliches Geschoss:

en: Regenerate translation
de_DE: Übersetzung erneuern

en: Mark as review
de_DE: Als Rezension markieren

en: Generate translation
de_DE: Übersetzung generieren

en: Reviewed on
de_DE: Rezensiert am

en:  - Slug translation:
de_DE:  - Slug-Übersetzung:

en: Is reviewed
de_DE: Ist überprüft

en: Invalid parameters
de_DE: Ungültige Parameter

en: Invalid languages parameters
de_DE: Ungültige Sprachparameter

en: Invalid API response
de_DE: Ungültige API-Antwort

en: These options are used to add a language switcher in a menu. This language switcher automatically uses the menu design.
de_DE: Diese Optionen werden verwendet, um einen Sprachumschalter in ein Menü einzufügen. Dieser Sprachumschalter verwendet automatisch das Design des Menüs.

en: Displayed flag:
de_DE: Gezeigte Flagge:

en: Language switcher
de_DE: Sprache auswählen

en: Add to menu
de_DE: Menü hinzufügen

en: wpLingua - Translations
de_DE: wpLingua - Übersetzungen

en: wpLingua - Translation
de_DE: wpLingua - Übersetzung

en: wpLingua - All translations
de_DE: wpLingua - Alle Übersetzungen

en: wpLingua - Edit translation
de_DE: wpLingua - Übersetzung bearbeiten

en: Search translations
de_DE: Suche Übersetzungen

en: All translation status
de_DE: Alle Übersetzungsstatus

en: Translation status
de_DE: Status der Übersetzung

en: Translation status:
de_DE: Status der Übersetzung:

en: All languages
de_DE: Alle Sprachen

en: Open edit page
de_DE: Bearbeitungsseite öffnen

en: Edit translation
de_DE: Übersetzung bearbeiten

en: Invalid translation ID
de_DE: Ungültige Übersetzungs-ID

en: Invalid translation post
de_DE: Ungültiger Übersetzungsbeitrag

en: Translation saving failed
de_DE: Speichern der Übersetzung fehlgeschlagen

en: Translation
de_DE: Übersetzung

en:  - Original text:
de_DE:  - Ursprünglicher Text:

en:  - Translation:
de_DE:  - Übersetzung:

en: Discovery URL:
de_DE: URL der Entdeckung:

en: Error - Invalid data.
de_DE: Fehler - Ungültige Daten.

en: Error - Invalid data (email address).
de_DE: Fehler - Ungültige Daten (E-Mail Adresse).

en: Error - Invalid data (website URL).
de_DE: Fehler - Ungültige Daten (Website-URL).

en: Error - Invalid data (languages).
de_DE: Fehler - Ungültige Daten (Sprachen).

en: Error - The API could not be called.
de_DE: Fehler - Die API konnte nicht aufgerufen werden.

en: Error - API response not valid.
de_DE: Fehler - API-Antwort nicht gültig.

en: API returned an unexpected response.
de_DE: API hat eine unerwartete Antwort zurückgegeben.

en: You are about to exit without saving your changes. They will be lost if you continue. Would you like to leave anyway?
de_DE: Sie sind im Begriff, die Seite zu verlassen, ohne Ihre Änderungen zu speichern. Wenn Sie fortfahren, gehen sie verloren. Möchten Sie trotzdem gehen?

en: Save in progress...
de_DE: Speichern in Arbeit...

en: Translation API overloaded
de_DE: Übersetzung API überladen

en: Translation API overloaded. Retry in a few minutes or
de_DE: Übersetzungs-API überlastet. Versuchen Sie es in einigen Minuten erneut oder

en: upgrade your API key
de_DE: Aktualisieren Sie Ihren API-Schlüssel

en:  to get priority API access.
de_DE:  um vorrangigen API-Zugang zu erhalten.

en: Translation API overloaded. Please retry in a few minutes.
de_DE: Übersetzungs-API überlastet. Bitte versuchen Sie es in einigen Minuten erneut.

en: Close
de_DE: Schließen

en: Translation in progress
de_DE: Übersetzung in Arbeit

en: In progress: Translation and saving of new texts
de_DE: In Arbeit: Übersetzung und Speicherung der neuen Texte

en: Error during translation.
de_DE: Fehler bei der Übersetzung.

en: Error during translation. Check the browser console for more information.
de_DE: Fehler bei der Übersetzung. Weitere Informationen finden Sie in der Browserkonsole.

en: Edit this translation
de_DE: Diese Übersetzung bearbeiten

en: Search
de_DE: Suche

en: All
de_DE: Alles

en: Order
de_DE: Bestellung

en: Occurrence order
de_DE: Reihenfolge des Auftretens

en: Alphabetical - sources
de_DE: Alphabetisch - Quellen

en: Alphabetical - translations
de_DE: Alphabetisch - Übersetzungen

en: SEO - Title:
de_DE: SEO – Titel:

en: SEO - Description:
de_DE: SEO – Beschreibung:

en: Go to top
de_DE: Nach oben

en: language
de_DE: Sprache

en: switcher
de_DE: wechsler

en: multilanguage
de_DE: mehrsprachig

en: multilingual
de_DE: mehrsprachig

en: translate
de_DE: übersetzen

en: translation
de_DE: übersetzung

en: flag
de_DE: flagge

en: flags
de_DE: flaggen

en: wpLingua: languages switcher
de_DE: wpLingua: Sprachumschalter

en: Add a language switcher to your page.
de_DE: Fügen Sie eine Sprachumschaltung zu Ihrer Seite hinzu.

en: Languages switcher
de_DE: Sprachumschalter

en: Display the wpLingua languages switcher.
de_DE: Zeigen Sie den wpLingua-Sprachumschalter an.

note: Description of the plugin/theme
en: An all-in-one solution that makes your websites multilingual and translates them automatically, without word or page limits. The highlights: a free first language, an on-page visual editor for editing translations, a customizable language switcher, search engine optimization (SEO), self-hosted data and more!
de_DE: Eine All-in-One-Lösung, die Ihre Websites mehrsprachig macht und automatisch übersetzt, ohne Wort- oder Seitenbegrenzung. Die Highlights: eine kostenlose erste Sprache, ein visueller On-Page-Editor zur Bearbeitung von Übersetzungen, ein anpassbarer Sprachwechsler, Suchmaschinenoptimierung (SEO), selbst gehostete Daten und mehr!

note: Author of the plugin/theme
en: wpLingua Translation Service
de_DE: wpLingua Übersetzungsdienst
