wpLingua - en to da_DK translation catalogue (484 entries)

en:  - Always translate by:
da_DK:  - Oversæt altid efter:

en:  - By:
da_DK:  - Af:

en:  - Original slug:
da_DK:  - Oprindelig slug:

en:  - Original text:
da_DK:  - Original tekst:

en:  - Slug translation:
da_DK:  - Slug-oversættelse:

en:  - Translation:
da_DK:  - Oversættelse:

en:  to get priority API access.
da_DK:  for at få prioriteret API-adgang.

en: (Private)
da_DK: (Privat)

en: <strong>SEO friendly</strong> to allow search engines to index translated pages. Open up your website and your business to the whole world.
da_DK: <strong>SEO-venlig</strong>, så søgemaskiner kan indeksere oversatte sider. Åbn din hjemmeside og din virksomhed for hele verden.

en: A wpLingua API key consists of 42 characters (uppercase, lowercase and numbers). It is emailed to you when you request it using the form provided when you install the plugin. You must keep this key secret and only communicate it to wplingua.com services.
da_DK: En wpLingua API-nøgle består af 42 tegn (store og små bogstaver samt tal). Den sendes til dig, når du anmoder om den ved hjælp af formularen, der følger med, når du installerer pluginet. Du skal holde denne nøgle hemmelig og kun kommunikere den til wplingua.com-tjenester.

en: API Key
da_DK: API-nøgle

en: API key created
da_DK: API-nøgle oprettet

en: API key created and sent by email
da_DK: API-nøgle oprettet og sendt via e-mail

en: API key status:
da_DK: Status for API-nøgle:

en: API returned an unexpected response.
da_DK: API returnerede et uventet svar.

en: API terms of use
da_DK: Vilkår for brug af API

en: API translation features:
da_DK: API-oversættelsesfunktioner:

en: Access more target languages by upgrading your API key.
da_DK: Få adgang til flere målsprog ved at opgradere din API-nøgle.

en: Activate a progress bar when a page requires the generation of more than 10 new string translations. This feature only applies to connected editors.
da_DK: Vis en statusbjælke, når en side kræver generering af mere end 10 nye strengoversættelser. Denne funktion gælder kun for tilknyttede redaktører.

en: Add a dictionary entry
da_DK: Tilføj et ordbogsopslag

en: Add a language switcher to your page.
da_DK: Tilføj en sprogomskifter til din side.

en: Add a rule
da_DK: Tilføj en regel

en: Add an entry
da_DK: Tilføj en post

en: Add hreflang tags to translated pages
da_DK: Tilføj hreflang-tags til oversatte sider

en: Add language
da_DK: Tilføj sprog

en: Add new target Language:
da_DK: Tilføj nyt målsprog:

en: Add to menu
da_DK: Tilføj til menu

en: Advanced API features
da_DK: Avancerede API-funktioner

en: Algeria
da_DK: Algeriet

en: All
da_DK: Alle

en: All <strong>translations are editable</strong>. Discover the visual editor and edit translations simply by clicking on them. With a fully customizable language switcher.
da_DK: Alle <strong>oversættelser kan redigeres</strong>. Oplev den visuelle editor og rediger oversættelser ved blot at klikke på dem. Med en fuldt tilpasselig sprogomskifter.

en: All dictionary entries:
da_DK: Alle ordbogsopslag:

en: All languages
da_DK: Alle sprog

en: All links and medias rules:
da_DK: Alle links og medier er underlagt regler:

en: All slug status
da_DK: Alle slug-statusser

en: All translation status
da_DK: Alle oversættelsesstatusser

en: All translations
da_DK: Alle oversættelser

en: All translations are editable: open the visual editor from the administration bar and edit them simply by clicking on the texts on your website.
da_DK: Alle oversættelser kan redigeres: Åbn den visuelle editor fra administrationslinjen, og rediger dem ved blot at klikke på teksterne på dit website.

en: All translations on page
da_DK: Alle oversættelser på siden

en: Allow search from all languages
da_DK: Tillad søgning fra alle sprog

en: Alphabetical - sources
da_DK: Alfabetisk - kilder

en: Alphabetical - translations
da_DK: Alfabetisk - oversættelser

en: Always translate:
da_DK: Oversæt altid:

en: An <strong>instantly multilingual website</strong> thanks to automatic text detection and translation. Easy to use, no knowledge required.
da_DK: En <strong>flersproget hjemmeside</strong> med det samme takket være automatisk tekstregistrering og oversættelse. Let at bruge, kræver ingen viden.

en: An XML Sitemap is used by search engines (Google, Bing, etc.) to better discover and index the pages of your website. By default, only the default language pages are included. With this option enabled, all translated versions of your content will also be listed.
da_DK: Et XML-sitemap bruges af søgemaskiner (Google, Bing osv.) til bedre at finde og indeksere siderne på dit website. Som standard er det kun siderne på standardsproget, der er inkluderet. Hvis denne mulighed er aktiveret, vil alle oversatte versioner af dit indhold også blive vist.

en: An all-in-one solution that makes your websites multilingual and translates them automatically, without word or page limits. The highlights: a free first language, an on-page visual editor for editing translations, a customizable language switcher, search engine optimization (SEO), self-hosted data and more!
da_DK: En alt-i-en-løsning, der gør dine hjemmesider flersprogede og oversætter dem automatisk uden ord- eller sidebegrænsninger. Højdepunkterne: et gratis førstesprog, en visuel editor på siden til redigering af oversættelser, en sprogomskifter, der kan tilpasses, søgemaskineoptimering (SEO), selvhostede data og meget mere!

en: An error occurred while creating the API key.
da_DK: Der opstod en fejl under oprettelsen af API-nøglen.

en: An error occurred with API key.
da_DK: Der opstod en fejl med API-nøglen.

en: Appearance ➔ Menus
da_DK: Udseende ➔ Menuer

en: Arabic
da_DK: Arabisk

en: Australia
da_DK: Australien

en: Austria
da_DK: Østrig

en: Automatic insert:
da_DK: Automatisk indsats:

en: Available languages:
da_DK: Tilgængelige sprog:

en: Belarus
da_DK: Hviderusland

en: Belgium
da_DK: Belgien

en: Block
da_DK: Blok

en: Block based themes, wpLingua offers a dedicated Gutenberg block. You can insert the switcher wherever you want, whether in the content or via the overall site editor.
da_DK: Blokbaserede temaer, wpLingua tilbyder en dedikeret Gutenberg-blok. Du kan indsætte omskifteren, hvor du vil, hvad enten det er i indholdet eller via den overordnede site-editor.

en: Block wpLingua Switcher
da_DK: Bloker wpLingua Switcher

en: Block:
da_DK: Blok:

en: Blur Black - Double - Smooth
da_DK: Blur Black - Dobbelt - Glat

en: Blur Black - Double - Square
da_DK: Blur Black - Dobbelt - Firkantet

en: Blur Black - Simple - Smooth
da_DK: Blur Black - Enkel - Glat

en: Blur Black - Simple - Square
da_DK: Blur Black - Enkel - Firkantet

en: Blur White - Double - Smooth
da_DK: Blur White - Dobbelt - Glat

en: Blur White - Double - Square
da_DK: Blur White - Dobbelt - Firkantet

en: Blur White - Simple - Smooth
da_DK: Slør hvid - enkel - glat

en: Bottom Center:
da_DK: Nederst i midten:

en: Bottom center
da_DK: Nederst i midten

en: Bottom left
da_DK: Nederst til venstre

en: Bottom left:
da_DK: Nederst til venstre:

en: Bottom right
da_DK: Nederst til højre

en: Bottom right:
da_DK: Nederst til højre:

en: Brazil
da_DK: Brasilien

en: Cameroon
da_DK: Cameroun

en: Cancel
da_DK: Annuller

en: China
da_DK: Kina

en: Chinese
da_DK: Kinesisk

en: Choose a predefined location:
da_DK: Vælg en foruddefineret placering:

en: Circle
da_DK: Cirkel

en: Circle:
da_DK: Cirkel:

en: Claim a wpLingua API key and make your website multilingual in a minute! For a personal blog or a non-commercial website, get one unlimited free language.
da_DK: Gør krav på en wpLingua API-nøgle, og gør din hjemmeside flersproget på et minut! Til en personlig blog eller en ikke-kommerciel hjemmeside kan du få et ubegrænset gratis sprog.

en: Click to expand
da_DK: Klik for at læse mere

en: Close
da_DK: Luk

en: Code
da_DK: Kode

en: Color theme:
da_DK: Farvetema:

en: Custom
da_DK: Brugerdefineret

en: Custom CSS
da_DK: Brugerdefineret CSS

en: Custom flag URL for this language:
da_DK: Brugerdefineret flag-URL for dette sprog:

en: Cyprus
da_DK: Cypern

en: Czech Republic
da_DK: Tjekkiet

en: Danish
da_DK: Dansk

en: Dark - Double - Smooth
da_DK: Mørk - Dobbelt - Glat

en: Dark - Double - Square
da_DK: Mørk - Dobbelt - Firkantet

en: Dark - Simple - Smooth
da_DK: Mørk - enkel - glat

en: Dark - Simple - Square
da_DK: Mørk - enkel - firkantet

en: Dark:
da_DK: Mørk:

en: Deactivate
da_DK: Deaktiver

en: Deactivate plugin: %1$s
da_DK: Deaktiver plugin: %1$s

en: Debug
da_DK: Fejlfind

en: Default
da_DK: Standard

en: Denmark
da_DK: Danmark

en: Dictionary
da_DK: Ordbog

en: Dictionary entries
da_DK: Ordbogsopslag

en: Disable (recommended)
da_DK: Deaktiver (anbefales)

en: Disabled (recommended):
da_DK: Deaktiveret (anbefales):

en: Discovery URL:
da_DK: URL til opdagelse:

en: Display
da_DK: Vis

en: Display the wpLingua languages switcher.
da_DK: Vis wpLingua-sprogomskifteren.

en: Displayed flag:
da_DK: Udstillet flag:

en: Displayed names:
da_DK: Visning af navne:

en: Double – Smooth:
da_DK: Dobbelt - Glat:

en: Double – Square:
da_DK: Dobbelt - Firkantet:

en: Dutch
da_DK: Hollandsk

en: Each theme is then broken down by shape and border style:
da_DK: Hvert tema er derefter opdelt efter form og kantstil:

en: Edit
da_DK: Rediger

en: Edit the entry
da_DK: Rediger posten

en: Edit the page slug
da_DK: Rediger sidens slug

en: Edit this translation
da_DK: Rediger denne oversættelse

en: Edit translation
da_DK: Rediger oversættelse

en: Edit translations
da_DK: Rediger oversættelser

en: Email address:
da_DK: E-mail-adresse:

en: Enable multilingual XML Sitemap
da_DK: Aktivér flersproget XML-sitemap

en: Enable progress bar: Smooth translations loading for editors
da_DK: Aktivér statuslinje: Glat indlæsning af oversættelser for redaktører

en: Enable visitors to search on your website in their own language.
da_DK: Gør det muligt for besøgende at søge på dit website på deres eget sprog.

en: Enable with JS only
da_DK: Aktivér kun med JS

en: Enable with PHP and JS
da_DK: Aktiver med PHP og JS

en: English
da_DK: Engelsk

en: Error
da_DK: Fejl

en: Error - API response not valid.
da_DK: Fejl - API-svaret er ikke gyldigt.

en: Error - Invalid data (email address).
da_DK: Fejl - Ugyldige data (e-mailadresse).

en: Error - Invalid data (languages).
da_DK: Fejl - Ugyldige data (sprog).

en: Error - Invalid data (website URL).
da_DK: Fejl - Ugyldige data (websteds-URL).

en: Error - Invalid data.
da_DK: Fejl - Ugyldige data.

en: Error - The API could not be called.
da_DK: Fejl - API'en kunne ikke kaldes.

en: Error during translation.
da_DK: Der opstod en fejl under oversættelsen.

en: Error during translation. Check the browser console for more information.
da_DK: Der opstod en fejl under oversættelsen. Se browserens konsol for yderligere oplysninger.

en: Exactly equal
da_DK: Præcis lige meget

en: Example: if your website is translated from English to French and you have a post named "Hello". When a French visitor searches for the term "Bonjour" on the website, this feature will translate it on the fly to "Hello" before launching the search. This will allow WordPress to find the post named "Hello" when your visitor has searched for "Bonjour".
da_DK: Eksempel: Hvis din hjemmeside er oversat fra engelsk til fransk, og du har et indlæg med navnet "Hello". Når en fransk besøgende søger efter udtrykket "Bonjour" på hjemmesiden, vil denne funktion oversætte det til "Hello", før søgningen startes. På den måde kan WordPress finde indlægget med navnet "Hello", når din besøgende har søgt efter "Bonjour".

en: Exclude HTML elements:
da_DK: Ekskluder HTML-elementer:

en: Exclude URL
da_DK: Ekskluder URL

en: Exclude URL "/my-page/"
da_DK: Udeluk URL'en "/my-page/"

en: Exclude URL containing "/my-page/"
da_DK: Ekskluder URL, der indeholder "/my-page/"

en: Exclude URL ending with "/my-page/"
da_DK: Udeluk URL'er, der slutter med "/my-page/"

en: Exclude URL from translation:
da_DK: Udeluk URL fra oversættelse:

en: Exclude URL starting with "/my-page/"
da_DK: Ekskluder URL, der starter med "/my-page/"

en: Exclude elements
da_DK: Ekskluder elementer

en: Exclude elements by CSS selector
da_DK: Udeluk elementer med CSS-vælger

en: Exclude elements by ID attribute
da_DK: Ekskluder elementer efter ID-attribut

en: Exclude elements by class attribute
da_DK: Ekskluder elementer efter klasseattribut

en: Exclusion
da_DK: Eksklusion

en: Features
da_DK: Funktioner

en: Finnish
da_DK: Finsk

en: First of all, note that the CSS class <code>.switcher-content</code> allows you to act on the entire block of the language switcher while the class <code>.wplng-langague</code> allows you to act on the languages ​​themselves.
da_DK: Først og fremmest skal du bemærke, at CSS-klassen <code>.switcher-content</code> giver dig mulighed for at handle på hele blokken med sprogomskifteren, mens klassen <code>.wplng-langague</code> giver dig mulighed for at handle på selve sprogene.

en: Flag for language:
da_DK: Flag for sprog:

en: Flag to use for this language:
da_DK: Flag, der skal bruges til dette sprog:

en: Flags style:
da_DK: Flags stil:

en: For wpLingua to work, an API key is required so that your website has access to the automatic translation service. On this page you can enter your API key if you already have one, or create one for free.
da_DK: For at wpLingua kan fungere, kræves der en API-nøgle, så din hjemmeside har adgang til den automatiske oversættelsestjeneste. På denne side kan du indtaste din API-nøgle, hvis du allerede har en, eller oprette en gratis.

en: France
da_DK: Frankrig

en: French
da_DK: Fransk

en: Full reviewed
da_DK: Fuldt gennemgået

en: Full unreviewed
da_DK: Fuldstændig uanmeldt

en: General settings
da_DK: Generelle indstillinger

en: Generate translation
da_DK: Generer oversættelse

en: German
da_DK: Tysk

en: Germany
da_DK: Tyskland

en: Get API key
da_DK: Hent API-nøgle

en: Get more target languages
da_DK: Få flere målsprog

en: Get more target languages and advanced features:
da_DK: Få flere målsprog og avancerede funktioner:

en: Go to the configuration page
da_DK: Gå til konfigurationssiden

en: Go to top
da_DK: Gå til toppen

en: Go to your mailbox and copy the API key sent to you (don't forget to check the spam section of your mailbox). Then paste it in the section below, and click "Set API key" to make your website multilingual.
da_DK: Gå til din mailboks, og kopier den API-nøgle, du har fået tilsendt (glem ikke at tjekke spam-afsnittet i din mailboks). Indsæt den derefter i afsnittet nedenfor, og klik på "Indstil API-nøgle" for at gøre din hjemmeside flersproget.

en: Greece
da_DK: Grækenland

en: Greek
da_DK: Græsk

en: Grey - Double - Smooth
da_DK: Grå - Dobbelt - Glat

en: Grey - Double - Square
da_DK: Grå - Dobbelt - Firkantet

en: Grey - Simple - Smooth
da_DK: Grå - enkel - glat

en: Grey - Simple - Square
da_DK: Grå - enkel - firkantet

en: Grey:
da_DK: Grå:

en: Hebrew
da_DK: Hebraisk

en: Here is a list of all available settings:
da_DK: Her er en liste over alle tilgængelige indstillinger:

en: Hide API key
da_DK: Skjul API-nøgle

en: Hreflang tags are HTML metadata used to indicate the URLs of each language version of a page. They are not visible to visitors, but they allow search engines (Google, Bing, etc.) to identify the multilingual structure of the site and display the correct version according to the user's language.
da_DK: Hreflang-tags er HTML-metadata, der bruges til at angive URL'erne for hver sprogversion af en side. De er ikke synlige for besøgende, men de gør det muligt for søgemaskiner (Google, Bing osv.) at identificere den flersprogede struktur på webstedet og vise den korrekte version i henhold til brugerens sprog.

en: Hungarian
da_DK: Ungarsk

en: Hungary
da_DK: Ungarn

en: I have read and accept the
da_DK: Jeg har læst og accepterer

en: If a setting is not specified, the value entered on the language switcher options page will be used.
da_DK: Hvis der ikke er angivet en indstilling, anvendes den værdi, der er indtastet på siden med indstillinger for sprogskift.

en: If the active theme manages menus (classic theme), it is possible to add a language switcher. The design of these language switchers will be defined by the theme. Go to the Appearance ➔ Menu tab to add the wpLingua switcher as a menu item. It is also possible to add it as a sub-element.
da_DK: Hvis det aktive tema håndterer menuer (klassisk tema), er det muligt at tilføje en sprogomskifter. Designet af disse sprogomskiftere vil blive defineret af temaet. Gå til fanen Udseende ➔ Menu for at tilføje wpLingua-omskifteren som et menupunkt. Det er også muligt at tilføje den som et underelement.

en: If you already have an API key, enter it below. If you've forgotten your website's API key, visit
da_DK: Hvis du allerede har en API-nøgle, skal du indtaste den nedenfor. Hvis du har glemt din hjemmesides API-nøgle, kan du besøge

en: If you have mistakenly selected the wrong language, you can delete the API key in the site options below and request a new API key.
da_DK: Hvis du ved en fejl har valgt det forkerte sprog, kan du slette API-nøglen i webstedsindstillingerne nedenfor og anmode om en ny API-nøgle.

en: If you like wpLingua please leave us a %1$s rating. A huge thanks!
da_DK: Hvis du kan lide wpLingua, bedes du give os en %1$s-vurdering. En kæmpe tak!

en: If you want to insert the language switcher only in certain places on your website, you can use the shortcode provided for this purpose. Note that in this case, the previous option should be "None". This method is ideal for placing the switcher where you want it, whether you are using a Gutenberg block-based theme (FSE), a classic theme or even a page or theme builder like Divi, Elementor...
da_DK: Hvis du kun vil indsætte sprogomskifteren bestemte steder på din hjemmeside, kan du bruge den medfølgende kortkode til dette formål. Bemærk, at i dette tilfælde skal den forrige indstilling være "Ingen". Denne metode er ideel til at placere switchen, hvor du vil have den, uanset om du bruger et Gutenberg-blokbaseret tema (FSE), et klassisk tema eller endda en side- eller temabygger som Divi, Elementor ...

en: Important Notice
da_DK: Vigtig meddelelse

en: Important: space out the addition of new languages ​​by at least ten days and browse your site for the first time in the added languages. This promotes better indexing by search engines, reduces the load on your server and minimizes the risk of slowdowns on your site.
da_DK: Vigtigt: Tilføj nye sprog med mindst ti dages mellemrum, og gennemse dit websted for første gang på de tilføjede sprog. Det giver søgemaskinerne en bedre indeksering, reducerer belastningen på din server og minimerer risikoen for, at dit site bliver langsommere.

en: In just a few seconds, your website will be multilingual, and search engines will be able to index these new pages. wpLingua detects all the texts on your pages and offers you a first automatically generated translation. All translations are editable: open the visual editor from the administration bar and edit them simply by clicking on the texts on your website.
da_DK: På få sekunder bliver din hjemmeside flersproget, og søgemaskinerne kan indeksere de nye sider. wpLingua registrerer alle tekster på dine sider og tilbyder dig en første automatisk genereret oversættelse. Alle oversættelser kan redigeres: Åbn den visuelle editor fra administrationslinjen, og rediger dem ved blot at klikke på teksterne på din hjemmeside.

en: In progress: Translation and saving of new texts
da_DK: I gang med at arbejde: Oversættelse og lagring af nye tekster

en: India
da_DK: Indien

en: Indonesian
da_DK: Indonesisk

en: Inline list
da_DK: Inline-liste

en: Inline list:
da_DK: Inline-liste:

en: Insertion
da_DK: Indsættelse

en: Invalid API key.
da_DK: Ugyldig API-nøgle.

en: Invalid API response
da_DK: Ugyldigt API-svar

en: Invalid languages parameters
da_DK: Ugyldige sprogparametre

en: Invalid parameters
da_DK: Ugyldig parameter

en: Invalid translation ID
da_DK: Ugyldigt oversættelses-ID

en: Invalid translation post
da_DK: Ugyldigt oversættelsesindlæg

en: Iraq
da_DK: Irak

en: Is reviewed
da_DK: Er gennemgået

en: It seems that a plugin was incorrectly deactivated and corrupted the site's HTACCESS file, preventing the correct redirection of translated pages. Please edit the ".htaccess" file located at the root of the site and delete the lines between :
da_DK: Det ser ud til, at et plugin blev deaktiveret forkert og ødelagde webstedets HTACCESS-fil, hvilket forhindrer korrekt omdirigering af oversatte sider. Rediger venligst filen ".htaccess", der ligger i roden af webstedet, og slet linjerne mellem :

en: Italian
da_DK: Italiensk

en: Italy
da_DK: Italien

en: Ivory Coast
da_DK: Elfenbenskysten

en: JS only:
da_DK: Kun JS:

en: Japanese
da_DK: Japansk

en: Korean
da_DK: Koreansk

en: Language ID
da_DK: Sprog-ID

en: Language ID:
da_DK: Sprog-ID:

en: Language switcher
da_DK: Sprogomskifter

en: Language to add:
da_DK: Sprog, der skal tilføjes:

en: Languages switcher
da_DK: Skift mellem sprog

en: Libya
da_DK: Libyen

en: Light - Double - Smooth
da_DK: Lys - Dobbelt - Glat

en: Light - Double - Square
da_DK: Lys - Dobbelt - Firkantet

en: Light - Simple - Smooth
da_DK: Let - enkel - glat

en: Light - Simple - Square
da_DK: Let - enkel - firkantet

en: Light:
da_DK: Lys:

en: Links & Medias
da_DK: Links og medier

en: Links & medias
da_DK: Links og medier

en: Links and medias translations rules:
da_DK: Regler for links og medieoversættelser:

en: List with active class
da_DK: Liste med aktiv klasse

en: List without active class
da_DK: Liste uden aktiv klasse

en: List without current language
da_DK: Liste uden nuværende sprog

en: Make this language private
da_DK: Gør dette sprog privat

en: Manage active plugins
da_DK: Administrer aktive plugins

en: Manage permalink settings
da_DK: Administrer indstillinger for faste links

en: Mark as review
da_DK: Marker som anmeldelse

en: Message:
da_DK: Besked:

en: More example on wplingua.com
da_DK: Flere eksempler på wplingua.com

en: More features:
da_DK: Flere funktioner:

en: Morocco
da_DK: Marokko

en: Move down
da_DK: Flyt ned

en: Move up
da_DK: Flyt op

en: Netherlands
da_DK: Holland

en: Never translate
da_DK: Oversæt aldrig

en: Never translate:
da_DK: Oversæt aldrig:

en: No display
da_DK: Intet display

en: No display:
da_DK: Intet display:

en: No redirection is applied. Every visitor always sees the default homepage, regardless of their browser language. This is the safest option and ensures maximum compatibility with caching systems, SEO, and shared links. Recommended if you are unsure which option to choose.
da_DK: Der anvendes ingen omdirigering. Alle besøgende ser altid standardhjemmesiden, uanset deres browsersprog. Dette er den sikreste løsning og sikrer maksimal kompatibilitet med caching-systemer, SEO og delte links. Anbefales, hvis du er usikker på, hvilken mulighed du skal vælge.

en: No target language selected.
da_DK: Intet målsprog valgt.

en: None
da_DK: Ingen

en: None:
da_DK: Ingen:

en: North Korea
da_DK: Nordkorea

en: Note: This only affects how the sitemap is displayed in your browser. The actual XML data sent to search engines remains unchanged and fully compatible with all SEO standards.
da_DK: Bemærk: Dette påvirker kun, hvordan sitemappen vises i din browser. De faktiske XML-data, der sendes til søgemaskinerne, forbliver uændrede og er fuldt ud kompatible med alle SEO-standarder.

en: Occurrence order
da_DK: Rækkefølge for forekomst

en: One <strong>free and unlimited</strong> language for personal blogs and non-commercial websites. And many more features!
da_DK: Et <strong>gratis og ubegrænset</strong> sprog til personlige blogs og ikke-kommercielle hjemmesider. Og mange flere funktioner!

en: Open edit page
da_DK: Åbn redigeringsside

en: Order
da_DK: Ordre

en: Original name
da_DK: Oprindeligt navn

en: Original name:
da_DK: Oprindeligt navn:

en: Original website language, defined by API key:
da_DK: Hjemmesidens oprindelige sprog, defineret af API-nøglen:

en: Original website language:
da_DK: Hjemmesidens oprindelige sprog:

en: PHP and JS:
da_DK: PHP og JS:

en: Palestine
da_DK: Palæstina

en: Partially equal
da_DK: Delvist lige

en: Partially reviewed
da_DK: Delvist gennemgået

en: Please choose an option
da_DK: Vælg venligst en mulighed

en: Poland
da_DK: Polen

en: Polish
da_DK: Polsk

en: Portuguese
da_DK: Portugisisk

en: Premium expiration:
da_DK: Udløb af præmie:

en: Preview
da_DK: Forhåndsvisning

en: Private languages will only be visible to logged-in users with editing rights. This option allows administrators to pre-generate and correct translations before they are accessible to the public.
da_DK: Private sprog vil kun være synlige for indloggede brugere med redigeringsrettigheder. Denne mulighed giver administratorer mulighed for at forhåndsgenerere og korrigere oversættelser, før de er tilgængelige for offentligheden.

en: Recommended solution
da_DK: Anbefalet løsning

en: Rectangular
da_DK: Rektangulær

en: Rectangular:
da_DK: Rektangulær:

en: Regenerate translation
da_DK: Regenereret oversættelse

en: Register wpLingua API key:
da_DK: Registrer wpLingua API-nøgle:

en: Remove
da_DK: Fjern

en: Return on page
da_DK: Tilbage på siden

en: Reviewed
da_DK: Anmeldt

en: Reviewed on
da_DK: Anmeldt den

en: Rule N°
da_DK: Regel nr

en: Russia
da_DK: Rusland

en: Russian
da_DK: Russisk

en: SEO - Description:
da_DK: SEO – Beskrivelse:

en: SEO - Title:
da_DK: SEO – Titel:

en: SEO features:
da_DK: SEO-funktioner:

en: Saudi Arabia
da_DK: Saudi-Arabien

en: Save
da_DK: Gem

en: Save edited entry
da_DK: Gem redigeret post

en: Save in progress...
da_DK: Gem i gang...

en: Save new entry
da_DK: Gem ny post

en: Search
da_DK: Søg

en: Search from translated languages
da_DK: Søg fra oversatte sprog

en: Search slugs
da_DK: Søg slugs

en: Search translations
da_DK: Søg i oversættelser

en: Set API Key
da_DK: Indstil API-nøgle

en: Set API key
da_DK: Indstil API-nøgle

en: Set custom CSS:
da_DK: Indstil brugerdefineret CSS:

en: Set the wpLingua API key:
da_DK: Indstil wpLingua API-nøglen:

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Shortcode switcher:
da_DK: Skift mellem kortkoder:

en: Show API key
da_DK: Vis API-nøgle

en: Simple – Smooth:
da_DK: Enkel - glat:

en: Simple – Square:
da_DK: Enkel - firkantet:

en: Slovak
da_DK: Slovakisk

en: Slovakia
da_DK: Slovakiet

en: Slug status
da_DK: Slug-status

en: Slug status:
da_DK: Slug-status:

en: Source text:
da_DK: Kildetekst:

en: South Africa
da_DK: Sydafrika

en: South Korea
da_DK: Syd Korea

en: South Sudan
da_DK: Syd Sudan

en: Spain
da_DK: Spanien

en: Spanish
da_DK: Spansk

en: Start with wpLingua
da_DK: Start med wpLingua

en: Sub-list
da_DK: Underliste

en: Suriname
da_DK: Surinam

en: Sweden
da_DK: Sverige

en: Swedish
da_DK: Svensk

en: Switcher
da_DK: Omskifter

en: Switcher in menu:
da_DK: Switcher i menuen:

en: Switzerland
da_DK: Schweiz

en: Syria
da_DK: Syrien

en: Tajikistan
da_DK: Tadsjikistan

en: Target languages enabled:
da_DK: Målsprog aktiveret:

en: Thank you for choosing wpLingua!
da_DK: Tak, fordi du valgte wpLingua!

en: The API key connects the website to wpLingua's online services and automatic translation generators.
da_DK: API-nøglen forbinder hjemmesiden med wpLinguas onlinetjenester og automatiske oversættelsesgeneratorer.

en: The API key has been correctly created and sent to the following e-mail address:
da_DK: API-nøglen er blevet oprettet korrekt og sendt til følgende e-mailadresse:

en: The color options offer 5 themes:
da_DK: Farveindstillingerne tilbyder 5 temaer:

en: The dictionary allows you to define translation rules that apply when generating machine translations. You can specify words or sets of words that should never be translated, or define how they should be translated for each language.
da_DK: Ordbogen giver dig mulighed for at definere oversættelsesregler, der gælder, når du genererer maskinoversættelser. Du kan angive ord eller sæt af ord, der aldrig skal oversættes, eller definere, hvordan de skal oversættes for hvert sprog.

en: The email address is detected and pre-filled. This is the administrative email address entered in the Settings ➔ General tab. You can use another email address used to receive your API key.
da_DK: E-mailadressen registreres og udfyldes på forhånd. Det er den administrative e-mailadresse, der er indtastet i fanen Indstillinger ➔ Generelt. Du kan bruge en anden e-mailadresse, der bruges til at modtage din API-nøgle.

en: The field below allows you to add custom CSS code that will run on all pages.
da_DK: I feltet nedenfor kan du tilføje brugerdefineret CSS-kode, som vil køre på alle sider.

en: The first time a translated page is loaded, the translations are automatically generated and saved in the database. This may take some time (on first generation only) depending on the size of your content. This is why we advise you to browse your entire website for the first time in order to generate all the multilingual versions.
da_DK: Første gang en oversat side indlæses, genereres oversættelserne automatisk og gemmes i databasen. Det kan tage lidt tid (kun ved første generering) afhængigt af størrelsen på dit indhold. Derfor råder vi dig til at gennemse hele din hjemmeside første gang for at generere alle de flersprogede versioner.

en: The options below require extended access to the wpLingua API to be functional on your website.
da_DK: Nedenstående muligheder kræver udvidet adgang til wpLingua API for at kunne fungere på din hjemmeside.

en: The redirect is handled with JavaScript, after the default homepage has loaded. This method works in almost all cases and avoids issues with caching plugins. However, it may cause a short flicker effect: users will briefly see the default page before being redirected to the translated version.
da_DK: Omdirigeringen håndteres med JavaScript, efter at standardhjemmesiden er indlæst. Denne metode virker i næsten alle tilfælde og undgår problemer med caching-plugins. Den kan dog forårsage en kortvarig flimmereffekt: Brugerne vil kortvarigt se standardsiden, før de bliver omdirigeret til den oversatte version.

en: The redirect is performed server-side with PHP, which makes it faster and more seamless for visitors. In addition, a cookie is set via JavaScript to remember the user’s preferred language for future visits. While this provides the smoothest experience, it can sometimes conflict with caching systems (static pages, CDN, aggressive cache settings) and may cause incorrect redirects in certain setups.
da_DK: Omdirigeringen udføres på serversiden med PHP, hvilket gør det hurtigere og mere problemfrit for de besøgende. Desuden sættes en cookie via JavaScript for at huske brugerens foretrukne sprog ved fremtidige besøg. Selv om dette giver den bedste oplevelse, kan det nogle gange komme i konflikt med cachesystemer (statiske sider, CDN, aggressive cache-indstillinger) og kan forårsage forkerte omdirigeringer i visse opsætninger.

en: These options are used to add a language switcher in a menu. This language switcher automatically uses the menu design.
da_DK: Disse muligheder bruges til at tilføje en sprogomskifter i en menu. Denne sprogomskifter bruger automatisk menudesignet.

en: This URL is excluded from translation
da_DK: Denne URL er udelukket fra oversættelse

en: This greatly improves SEO visibility, ensuring that search engines can easily find and index your content in every language.
da_DK: Det forbedrer i høj grad SEO-synligheden og sikrer, at søgemaskinerne nemt kan finde og indeksere dit indhold på alle sprog.

en: This is the URL of your website, it is detected and pre-filled automatically. Please check it and only enter the address of your production website (no test website or development environment).
da_DK: Dette er URL'en til din hjemmeside, den registreres og udfyldes automatisk. Tjek det, og indtast kun adressen på din produktionshjemmeside (ingen testhjemmeside eller udviklingsmiljø).

en: This is the language of your website, defined by the associated API key. Make sure your website language is also correctly set in WordPress options (Settings ➔ General ➔ Website Language).
da_DK: Dette er sproget på din hjemmeside, som er defineret af den tilknyttede API-nøgle. Sørg for, at dit hjemmesidesprog også er indstillet korrekt i WordPress-indstillingerne (Indstillinger ➔ Generelt ➔ Hjemmesidesprog).

en: This is the language you want to translate your website into. Be careful not to make a mistake because you will not be able to change the language afterwards.
da_DK: Det er det sprog, du vil oversætte din hjemmeside til. Pas på, at du ikke laver en fejl, for du kan ikke ændre sproget bagefter.

en: This option allow you to choose how the languages names should be written in the switcher.
da_DK: Med denne indstilling kan du vælge, hvordan sprognavnene skal skrives i omskifteren.

en: This option allow you to choose the appearance of the flags in the switcher.
da_DK: Med denne indstilling kan du vælge, hvordan flagene skal se ud i omskifteren.

en: This option allow you to define the layout of the languages ​​in the switcher.
da_DK: Med denne indstilling kan du definere layoutet for sprogene i omskifteren.

en: This option allows you to choose the color and border styles of the languages switcher.
da_DK: Denne mulighed giver dig mulighed for at vælge farve og kantstil for sprogomskifteren.

en: This option automatically adds hreflang tags to your pages that are available in multiple languages.
da_DK: Denne mulighed tilføjer automatisk hreflang-tags til dine sider, der er tilgængelige på flere sprog.

en: This option automatically adds your wpLingua translated pages into your XML Sitemap files.
da_DK: Denne mulighed tilføjer automatisk dine wpLingua-oversatte sider til dine XML Sitemap-filer.

en: This option automatically redirects visitors to the translated version of your site that matches their browser language when they land on the main homepage. It can improve user experience by showing content in the right language immediately, but depending on your setup, it may introduce side effects.
da_DK: Denne mulighed omdirigerer automatisk besøgende til den oversatte version af dit websted, der matcher deres browsersprog, når de lander på hovedhjemmesiden. Det kan forbedre brugeroplevelsen ved at vise indhold på det rigtige sprog med det samme, men afhængigt af din opsætning kan det medføre bivirkninger.

en: This option has no effect when using All In One SEO, as this plugin handles the display of translated links itself.
da_DK: Denne indstilling har ingen virkning, når du bruger All In One SEO, da dette plugin selv styrer visningen af oversatte links.

en: This option replaces the default XML Sitemap stylesheet with wpLingua's custom display.
da_DK: Denne indstilling erstatter standard-stylesheetet til XML-sitemap med wpLinguas tilpassede visning.

en: To change the background and border colors of languages, here is the CSS:
da_DK: Her er CSS'en til at ændre baggrunds- og kantfarver på sprog:

en: To make large websites multilingual, we recommend using a translation plugin based on content duplication, such as Polylang or WPML. These solutions are specifically designed to efficiently manage large websites.
da_DK: For at gøre store websteder flersprogede anbefaler vi at bruge et oversættelsesplugin baseret på indholdsdublering, såsom Polylang eller WPML. Disse løsninger er specielt designet til effektivt at administrere store websteder.

en: To translate your website into more languages and access advanced features, visit wpLingua website.
da_DK: Hvis du vil oversætte din hjemmeside til flere sprog og have adgang til avancerede funktioner, kan du besøge wpLinguas hjemmeside.

en: Translated languages
da_DK: Oversatte sprog

en: Translated name
da_DK: Oversat navn

en: Translated names:
da_DK: Oversatte navne:

en: Translation
da_DK: Oversættelse

en: Translation API overloaded
da_DK: Oversættelses-API overbelastet

en: Translation API overloaded. Please retry in a few minutes.
da_DK: Oversættelses-API overbelastet. Prøv igen om et par minutter.

en: Translation API overloaded. Retry in a few minutes or
da_DK: Oversættelses-API overbelastet. Prøv igen om et par minutter eller

en: Translation in progress
da_DK: Oversættelse i gang

en: Translation progress bar for editors
da_DK: Statusbjælke for oversættelse til redaktører

en: Translation progress:
da_DK: Status for oversættelsen:

en: Translation rules by dictionary:
da_DK: Oversættelsesregler efter ordbog:

en: Translation rules on links and media allow different images to be displayed or link URLs to be changed according to the current language. These rules apply to elements such as: link target URLs, image source URLs, iframe source URLs, URLs in intercepted JSONs...
da_DK: Oversættelsesregler for links og medier gør det muligt at vise forskellige billeder eller ændre link-URL'er alt efter det aktuelle sprog. Disse regler gælder for elementer som: URL'er til linkmål, URL'er til billedkilder, URL'er til iframe-kilder, URL'er i opfangede JSON'er...

en: Translation saving failed
da_DK: Gemning af oversættelse mislykkedes

en: Translation status
da_DK: Oversættelsesstatus

en: Translation status:
da_DK: Oversættelsesstatus:

en: Translations
da_DK: Oversættelser

en: Tunisia
da_DK: Tunesien

en: Turkey
da_DK: Tyrkiet

en: Turkish
da_DK: Tyrkisk

en: US / GB
da_DK: USA / GB

en: Ukrainian
da_DK: Ukrainsk

en: United Arab Emirates
da_DK: Forenede Arabiske Emirater

en: United Kingdom
da_DK: Storbritannien

en: United States
da_DK: USA

en: Unreviewed
da_DK: Ikke anmeldt

en: Use of the free wpLingua API keys is reserved for personal blogs and non-profit websites; paid subscriptions are available for companies and commercial websites.
da_DK: Brug af de gratis wpLingua API-nøgler er forbeholdt personlige blogs og non-profit websites; betalte abonnementer er tilgængelige for virksomheder og kommercielle websites.

en: Use wpLingua display for XML Sitemap
da_DK: Brug wpLingua-visning til XML-sitemap

en: Use wpLingua on commercial website
da_DK: Brug wpLingua på en kommerciel hjemmeside

en: Vietnamese
da_DK: Vietnamesisk

en: Visit wpLingua website
da_DK: Besøg wpLinguas hjemmeside

en: Visit your multilingual website
da_DK: Besøg din flersprogede hjemmeside

en: Visual editor
da_DK: Visuel editor

en: Wave
da_DK: Bølge

en: Wave:
da_DK: Bølge:

en: Website API key:
da_DK: Hjemmesidens API-nøgle:

en: Website Locale:
da_DK: Webstedets beliggenhed:

en: Website URL:
da_DK: Hjemmeside-URL:

en: Website incompatible with string translation
da_DK: Webstedet er ikke kompatibelt med strengoversættelse

en: Website language
da_DK: Sprog på hjemmesiden

en: Website language:
da_DK: Hjemmesidens sprog:

en: Website slugs
da_DK: Website-slug

en: When enabled, the XML Sitemap will use a wpLingua-designed stylesheet that visually displays all translated URLs directly under each original URL. This makes it easy to verify that all language versions are correctly included in your sitemap.
da_DK: Når denne funktion er aktiveret, bruger XML-sitemapet et af wpLingua designet stylesheet, der viser alle oversatte URL-adresser direkte under den enkelte originale URL. Det gør det nemt at kontrollere, at alle sprogversioner er korrekt medtaget i dit sitemap.

en: Why the website is incompatible
da_DK: Hvorfor hjemmesiden er uforenelig

en: You are about to exit without saving your changes. They will be lost if you continue. Would you like to leave anyway?
da_DK: Du er ved at afslutte uden at gemme dine ændringer. De vil gå tabt, hvis du fortsætter. Vil du gerne forlade stedet alligevel?

en: You are about to leave the page without saving your changes. They will be lost if you continue. Would you like to leave the page anyway?
da_DK: Du er ved at forlade siden uden at gemme dine ændringer. De vil gå tabt, hvis du fortsætter. Vil du gerne forlade siden alligevel?

en: You are just a few clicks away from making your website multilingual!
da_DK: Du er kun få klik fra at gøre din hjemmeside flersproget!

en: You can add parameters to the language selector shortcode, for example:
da_DK: Du kan tilføje parametre til kortkoden til sprogvælgeren, for eksempel:

en: You can also change the country flag or set a custom flag from wpLingua ➔ General settings. For example, you can set the flag of Mexico for Spanish instead of the flag of Spain.
da_DK: Du kan også ændre landets flag eller indstille et brugerdefineret flag fra wpLingua ➔ Generelle indstillinger. Du kan f.eks. indstille Mexicos flag til spansk i stedet for Spaniens flag.

en: You can exclude from translations pages you wish to offer only in the website's original language. To do this, list the REGEXs that match the URL to be excluded, one per line. Examples:
da_DK: Du kan udelukke sider fra oversættelser, som du kun ønsker at tilbyde på hjemmesidens originalsprog. For at gøre dette skal du angive de REGEX'er, der matcher den URL, der skal udelukkes, én pr. linje. Eksempler:

en: You can leave some elements of your web pages untranslated. To do this, list below the CSS selectors for the elements to be excluded, one per line. Examples:
da_DK: Du kan lade nogle elementer på dine websider være uoversatte. For at gøre dette skal du nedenfor angive CSS-selektorer for de elementer, der skal udelukkes, en pr. linje. Eksempler på dette:

en: You can start visiting the translated version.
da_DK: Du kan nu gå ind på den oversatte version.

en: You have several translation plugins. This may result in unpredictable or incorrect behavior. For best results, use only one translation plugin at a time. These plugins can cause problems with wpLingua:
da_DK: Du har flere oversættelsesplugins. Det kan resultere i uforudsigelig eller ukorrekt adfærd. For at opnå de bedste resultater skal du kun bruge ét oversættelsesplugin ad gangen. Disse plugins kan forårsage problemer med wpLingua:

en: Your website contains a large amount of content, which exceeds the limits of the string translation method used by wpLingua.
da_DK: Din hjemmeside indeholder en stor mængde indhold, som overskrider grænserne for den strengoversættelsesmetode, der bruges af wpLingua.

en: Your website is being translated and will be ready soon.
da_DK: Din hjemmeside er ved at blive oversat og vil snart være klar.

en: Your website is now multilingual!
da_DK: Din hjemmeside er nu flersproget!

en: black background color.
da_DK: sort baggrundsfarve.

en: bottom center of the screen.
da_DK: nederst i midten af skærmen.

en: bottom left of the screen.
da_DK: nederst til venstre på skærmen.

en: display rectangular flags.
da_DK: viser rektangulære flag.

en: display round flags.
da_DK: vise runde flag.

en: display wavy flags.
da_DK: vise bølgede flag.

en: double border with square corners.
da_DK: dobbelt kant med firkantede hjørner.

en: each language retains its name in its own language (English, Français, 日本語, Português, Español, etc.).
da_DK: hvert sprog beholder sit navn på sit eget sprog (English, Français, 日本語, Português, Español osv.).

en: five stars
da_DK: fem stjerner

en: flags
da_DK: flag

en: grey background color.
da_DK: grå baggrundsfarve.

en: language
da_DK: sprog

en: language names use language ID (FR, EN, DE, RU, etc.).
da_DK: sprognavne bruger sprog-ID (FR, EN, DE, RU osv.).

en: multilanguage
da_DK: flersproget

en: multilingual
da_DK: flersproget

en: no display any flags, only the language name will be displayed.
da_DK: ikke viser nogen flag, vises kun sprognavnet.

en: no text, only flags are displayed.
da_DK: ingen tekst, kun flag vises.

en: single border with rounded corners.
da_DK: enkelt kant med afrundede hjørner.

en: single border with square corners.
da_DK: enkelt kant med firkantede hjørner.

en: switcher
da_DK: omskifter

en: the API key retrieval page
da_DK: siden til hentning af API-nøgler

en: the languages ​​appear in a drop-down menu; this is recommended when your website offers several languages.
da_DK: sprogene vises i en rullemenu; dette anbefales, når din hjemmeside tilbyder flere sprog.

en: the languages ​​are lined up next to each other.
da_DK: sprogene er stillet op ved siden af hinanden.

en: the languages ​​are placed in columns, one under the other.
da_DK: sprogene er placeret i kolonner, det ene under det andet.

en: the name of the languages ​​is translated into the current language displayed.
da_DK: navnet på sprogene oversættes til det aktuelle sprog, der vises.

en: the switcher is not inserted automatically.
da_DK: er omskifteren ikke indsat automatisk.

en: the switcher is placed at the bottom right of the screen.
da_DK: omskifteren er placeret nederst til højre på skærmen.

en: the switcher will be framed by a double border with rounded corners.
da_DK: omskifteren bliver indrammet af en dobbelt kant med afrundede hjørner.

en: translate
da_DK: oversætte

en: translation
da_DK: oversættelse

en: transparent and blurred background color with black text and borders.
da_DK: gennemsigtig og sløret baggrundsfarve med sort tekst og kanter.

en: transparent and blurred background color with white text and borders.
da_DK: gennemsigtig og sløret baggrundsfarve med hvid tekst og kanter.

en: upgrade your API key
da_DK: opgrader din API-nøgle

en: white color in the background of the switcher.
da_DK: hvid farve i baggrunden af omskifteren.

en: wpLingua - All slugs
da_DK: wpLingua - Alle slugs

en: wpLingua - All translations
da_DK: wpLingua - Alle oversættelser

en: wpLingua - Dictionary rules
da_DK: wpLingua - Regler for ordbøger

en: wpLingua - Edit slug
da_DK: wpLingua - Rediger slug

en: wpLingua - Edit translation
da_DK: wpLingua - Rediger oversættelse

en: wpLingua - Exclusion rules
da_DK: wpLingua - Regler for udelukkelse

en: wpLingua - General settings
da_DK: wpLingua - Generelle indstillinger

en: wpLingua - Incompatible HTACCESS file
da_DK: wpLingua - Inkompatibel HTACCESS-fil

en: wpLingua - Incompatible PHP version
da_DK: wpLingua - Inkompatibel PHP-version

en: wpLingua - Incompatible permalink structure
da_DK: wpLingua – Uforenelig permalink-struktur

en: wpLingua - Incompatible plugin detected
da_DK: wpLingua - Inkompatibelt plugin fundet

en: wpLingua - Incompatible with WordPress installed in a subfolder
da_DK: wpLingua - Inkompatibel med WordPress installeret i en undermappe

en: wpLingua - Incompatible with multisite
da_DK: wpLingua - Inkompatibel med multisite

en: wpLingua - Links & Medias
da_DK: wpLingua - Links og medier

en: wpLingua - Register API key
da_DK: wpLingua - Registrer API-nøgle

en: wpLingua - Switcher settings
da_DK: wpLingua - Indstillinger for switcher

en: wpLingua - Translation
da_DK: wpLingua - Oversættelse

en: wpLingua - Translation solution for multilingual website
da_DK: wpLingua - Oversættelsesløsning til flersprogede hjemmesider

en: wpLingua - Translations
da_DK: wpLingua - Oversættelser

en: wpLingua - Website slug
da_DK: wpLingua - Website-slug

en: wpLingua - Website slugs
da_DK: wpLingua - Website-slugs

en: wpLingua Translation Service
da_DK: wpLingua Oversættelsesservice

en: wpLingua is installed, but not yet configured. You are just a few clicks away from making your website multilingual!
da_DK: wpLingua er installeret, men endnu ikke konfigureret. Du er kun få klik fra at gøre din hjemmeside flersproget!

en: wpLingua is not compatible with WordPress installed in a subfolder.
da_DK: wpLingua er ikke kompatibel med WordPress, der er installeret i en undermappe.

en: wpLingua is not compatible with multisite.
da_DK: wpLingua er ikke kompatibel med multisite.

en: wpLingua is not compatible with the "Plain" permalink structure. Please update your permalink settings to use "Post name" or "Custom Structure".
da_DK: wpLingua er ikke kompatibelt med permalink-strukturen »Plain«. Du bedes opdatere dine permalink-indstillinger, så du bruger »Indlægsnavn« eller »Brugerdefineret struktur«.

en: wpLingua is not compatible with your PHP version. wpLingua requires PHP 7.4 or higher.
da_DK: wpLingua er ikke kompatibel med din PHP-version. wpLingua kræver PHP 7.4 eller højere.

en: wpLingua uses a universal method that intercepts and extends sitemap. It works with the native WordPress sitemap and with popular SEO plugins such as Yoast SEO, Rank Math, All in One SEO, SEOPress, etc.
da_DK: wpLingua bruger en universel metode, der opfanger og udvider sitemap. Det fungerer med det oprindelige WordPress-sitemap og med populære SEO-plugins som Yoast SEO, Rank Math, All in One SEO, SEOPress osv.

en: wpLingua works by identifying and translating each string of characters individually. On a large website, this method generates a very large number of database entries, causing overload and slowdowns.
da_DK: wpLingua fungerer ved at identificere og oversætte hver enkelt tegnstreng individuelt. På en stor hjemmeside genererer denne metode et meget stort antal databaseindtastninger, hvilket forårsager overbelastning og forsinkelser.

en: wpLingua: Dictionary
da_DK: wpLingua: Ordbog

en: wpLingua: Exclusion
da_DK: wpLingua: Udelukkelse

en: wpLingua: Register
da_DK: wpLingua: Registrer dig

en: wpLingua: Settings
da_DK: wpLingua: Indstillinger

en: wpLingua: Switcher
da_DK: wpLingua: Omskifter

en: wpLingua: Translations
da_DK: wpLingua: Oversættelser

en: wpLingua: Website slugs
da_DK: wpLingua: Website-slug

en: wpLingua: languages switcher
da_DK: wpLingua: skift mellem sprog

en: wplingua.com : Upgrade your API key
da_DK: wplingua.com : Opgrader din API-nøgle

en: wplingua: Links & Medias
da_DK: wplingua: Links og medier
