WPGlobus Multilingual - en to tr_TR translation catalogue (125 entries)

en: Guide
tr_TR: Rehber

en: Add-ons
tr_TR: Eklentiler

en: Quick Start
tr_TR: Hızlı Başlangıç

en: FAQ
tr_TR: S.S.S.

en: Go to WPGlobus Settings
tr_TR: WPGlobus Ayarlarına gidin

en: Easy as 1-2-3:
tr_TR: 1-2-3 demek kadar kolay:

en: Go to WPGlobus admin menu and choose the countries / languages;
tr_TR: Ülkeler / Diller seçimini yapmak için WPGlobus yönetim menüsüne gidin;

en: Enter the translations to the posts, pages, categories, tags and menus using a clean and simple interface.
tr_TR: Tercümeleri yazılara, sayfalara, kategorilere, etiketlere ve menülere temiz ve basit bir arayüz kullanarak girin.

en: Switch languages at the front-end using a drop-down menu with language names and country flags.
tr_TR: Dilleri ön yüzde, dil isimleri ve bayrakların olduğu bir açılan menü ile değiştirin.

en: Links:
tr_TR: Bağlantılar:

en: FAQs
tr_TR: SSS

en: Contact Us
tr_TR: İletişim

en: Please give us 5 stars!
tr_TR: Lütfen bize 5 yıldız verin!

en: WPGlobus only supports the localization URLs in the form of <code>example.com/xx/page/</code>. We do not plan to support subdomains <code>xx.example.com</code> and language queries <code>example.com?lang=xx</code>.
tr_TR: WPGlobus sadece <code>example.com/xx/page/</code> biçimindeki URL yerelleştirmesini destekler. Alt alan adlarını  <code>xx.example.com</code> ve dil sorgulamalarını <code>example.com?lang=xx</code> desteklemeyi planlamıyoruz.

en: Some themes and plugins are <strong>not multilingual-ready</strong>.
tr_TR: Bazı temalar ve eklentiler <strong>multilingual' e için hazır değiller</strong>.

en: They might display some texts with no translation, or with all languages mixed together.
tr_TR: Bazı metinleri tercüme edilmeden veya bütün diller birbirine karışmış halde gösterebilirler.

en: Add
tr_TR: Ekle

en: WPGlobus is a family of WordPress plugins assisting you in making multilingual WordPress blogs and sites.
tr_TR: WPGlobus WordPress bloglarını ve sitelerini çokdilli yapmakta size yardım eden bir WordPress eklentileri ailesidir.

en: Default
tr_TR: Varsayılan

en: Help
tr_TR: Yardım

en: Languages
tr_TR: Diller

en: Enabled Languages
tr_TR: Etkinleştirilmiş Diller

en: These languages are currently enabled on your site.
tr_TR: Bu diller şu anda sitenizde etkindir.

en: Add Languages
tr_TR: Dil Ekleyin

en: Language Selector Mode
tr_TR: Dil Değiştirici Biçimi

en: Two-letter Code with flag (en, ru, it, etc.)
tr_TR: İki harfli Kod, bayrakla birlikte (tr, en, ru, it, vb)

en: Full Name (English, Russian, Italian, etc.)
tr_TR: Tam İsim (Türkçe, English, vb)

en: Full Name with flag (English, Russian, Italian, etc.)
tr_TR: Tam İsim, bayrakla birlikte (Türkçe, English, vb)

en: Flags only
tr_TR: Sadece bayraklar

en: Choose the way language name and country flag are shown in the drop-down menu
tr_TR: Açılan menüden dil adı ve bayrağın gösterilme şeklini seçin.

en: Language Selector Menu
tr_TR: Dil Seçimi Menüsü

en: Choose the navigation menu where the language selector will be shown
tr_TR: Dil değiştiricinin gösterileceği gezinti menüsünü seçin

en: "All Pages" menus Language selector
tr_TR: "Bütün Sayfalar" menüleri Dil Değiştiricisi

en: Adds language selector to the menus that automatically list all existing pages (using `wp_list_pages`)
tr_TR: Dil seçiciyi otomatik olarak bütün mevcut sayfaları listeleyen menülere ekler (`wp_list_pages`i kullanarak).

en: Custom CSS
tr_TR: Özel CSS

en: Here you can enter the CSS rules to adjust the language selector menu for your theme. Look at the examples in the `style-samples.css` file.
tr_TR: Burada temanızın dil seçimi menüsünü ayarlamak için CSS kuralları girebilirsiniz. `style-samples.css` dosyasındaki örneklere bakın.

en: Post types
tr_TR: Yazı tipleri

en: Uncheck to disable WPGlobus
tr_TR: WPGlobus' u etkisizleştirmek için onay işaretini kaldırın

en: Redirect
tr_TR: Yönlendir

en: Title
tr_TR: Başlık

en: Label
tr_TR: Etiket

en: Description
tr_TR: Tanım

en: Thank you for installing WPGlobus!
tr_TR: WPGlobus' u kurduğunuz için teşekkür ederiz.

en: Read About WPGlobus
tr_TR: WPGlobus Hakkında'yı Okuyun

en: Click the <strong>[Languages]</strong> tab at the left to setup the options.
tr_TR: Seçenekleri ayarlamak için sol tarafta bulunan <strong>[Diller]</strong> sekmesine tıklayın.

en: Should you have any questions or comments, please do not hesitate to contact us.
tr_TR: Sorularınız veya yorumlarınız olursa, lütfen bizi aramakta tereddüt etmeyin.

en: Sincerely Yours,
tr_TR: Saygılarımızla,

en: The WPGlobus Team
tr_TR: WPGlobus Takımı

en: Options updated
tr_TR: Seçenekler güncellendi

en: Please enter a language code!
tr_TR: Lütfen dil kodu girin!

en: Language code already exists!
tr_TR: Dil kodu zaten mevcut!

en: Please specify the language flag!
tr_TR: Lütfen dil bayrağı belirleyin!

en: Please enter the language name!
tr_TR: Lütfen dil adı girin!

en: Please enter the language name in English!
tr_TR: Lütfen dilin İngilizce' deki adını girin!

en: Please enter the locale!
tr_TR: Lütfen yerel dil parametresini girin!

en: Add Language
tr_TR: Dil Ekle

en: Delete Language
tr_TR: Dili Sil

en: Edit Language
tr_TR: Dili Düzenle

en: Language Code
tr_TR: Dili Kodu

en: 2-Letter ISO Language Code for the Language you want to insert. (Example: en)
tr_TR: Eklemek istediğiniz dil için 2-Harfli ISO Dil Kodu (Örnek: tr, en)

en: Language flag
tr_TR: Dil bayrağı

en: Name
tr_TR: İsim

en: The name of the language in its native alphabet. (Examples: English, Русский)
tr_TR: Dilin anadilindeki yazılışı. (Örneğin: Türkçe, English, Русский)

en: Name in English
tr_TR: İngilizce Adı

en: The name of the language in English
tr_TR: Dilin İngilizce' deki Adı

en: Locale
tr_TR: Yerel Dil Parametresi

en: PHP/WordPress Locale of the language. (Examples: en_US, ru_RU)
tr_TR: Dilin PHP / WordPress Yerel Dil Parametresi (Örnek: tr_TR, en_US, ru_RU)

en: Are you sure you want to delete?
tr_TR: Silmek istediğinize emin misiniz?

en: Save Changes
tr_TR: Değişiklikleri Kaydet

en: Back to the WPGlobus Settings
tr_TR: WPGlobus Ayarları' na Geri Dön

en: Current Version
tr_TR: Geçerli Sürüm

en: Installed
tr_TR: Yüklü

en: Subject
tr_TR: Konu

en: Builder
tr_TR: Kurucu

note: translators: ON/OFF status of WPGlobus on the edit pages.
en: ON
tr_TR: AÇIK

en: OFF
tr_TR: KAPALI

en: WPGlobus widget
tr_TR: WPGlobus parçacığı

en: Add language switcher
tr_TR: Dil değiştirici ekle

en: Flags
tr_TR: Bayraklar

en: List
tr_TR: Liste

en: List with flags
tr_TR: Bayraklı liste

en: Select
tr_TR: Seç

en: Select with language code
tr_TR: Dil kodu ile seçin

en: Dropdown
tr_TR: Açılan menü

en: Dropdown with flags
tr_TR: Açılan menü, bayraklı

en: Selector type
tr_TR: Değiştirici tipi

en: You cannot disable the main language.
tr_TR: Asıl dili etkisizleştiremezsiniz.

en: *) Available after the menu is saved.
tr_TR: *) Menü kaydedildikten sonra kullanılabilir.

en: You must enable Pretty Permalinks to use WPGlobus.
tr_TR: WPGlobus' u kullanabilmek için Pretty Permalinks' i etkinleştirmelisiniz.

en: Please go to Settings > Permalinks > Common Settings and choose a non-default option.
tr_TR: Varsayılan olmayan bir seçeneği seçmek için lütfen Ayarlar>Kalıcı Bağlantılar>Genel Ayarlar' a gidin.

en: Important notes
tr_TR: Önemli notlar

en: Welcome!
tr_TR: Hoş geldiniz!

en: Uninstall
tr_TR: Kaldır

en: Select a language
tr_TR: Bir Dil Seçin

en: When done, click the [Save Changes] button.
tr_TR: Tamamladığınızda [Değişiklikleri Kaydet] düğmesine basın.

en: Instructions:
tr_TR: Yönergeler:

en: (Found in some themes)
tr_TR: (Bazı temalarda bulunur)

en: Enable
tr_TR: Etkinleştir

en: Languages table
tr_TR: Diller tablosu

en: Use this table to add, edit or delete languages.
tr_TR: Dil eklemek, düzenlemek veya silmek için bu tabloyu kullanın.

en: NOTE: you cannot remove the main language.
tr_TR: NOT: Asıl dili kaldıramazsınız.

en: Post Types
tr_TR: Gönderi Tipleri

en: Enabled
tr_TR: Etkin

en: Description:
tr_TR: Açıklama:

en: item
tr_TR: Öğe

en: items
tr_TR: Öğeler

en: Code
tr_TR: Kod

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Delete
tr_TR: Sil

en: File
tr_TR: Dosya

en: Flag
tr_TR: Bayrak

en: Language name
tr_TR: Dil adı

en: English language name
tr_TR: Dilin İngilizce adı

en: No items found
tr_TR: Hiçbir öğe bulunamadı.

en: Add new Language
tr_TR: Yeni Dil Ekleyin

en: No items of this type were found.
tr_TR: Bu tipte bir öğe bulunamadı.

en: Select an item
tr_TR: Bir öğe seçin

en: Status
tr_TR: Durum

en: Active
tr_TR: Etkin

en: We rely on your support!
tr_TR: Desteğinize güveniyoruz!

en: Please consider a small donation to support the future development.
tr_TR: Gelecekteki ilerlememize destek olmak için lütfen küçük bir bağış yapın.

en: Thank you!
tr_TR: Teşekkür ederiz!

en: Advanced features and tweaks: URL translation, multilingual SEO analysis, separate publishing and more!
tr_TR: Gelişmiş özellikler ve ince ayarlar: URL tercümesi, çokludil SEO analizi, bireysel yayımcılık ve daha fazlası!

en: Get WPGlobus Plus now!
tr_TR: WPGlobus Plus' ı şimdi edinin!

en: A WordPress Globalization / Multilingual Plugin. Posts, pages, menus, widgets and even custom fields - in multiple languages!
tr_TR: Bir WordPress Küreselleşmesi / Çokludil Eklentisi. Yazılar, Sayfalar, Menüler, parçacıklar ve hatta özel alanlar - birçok dilde!
