wpDiscuz - Supercharged native comments 3.0.5 - en to hu_HU translation catalogue (308 entries)

en: &lsaquo;
hu_HU: ‹

en: &rsaquo;
hu_HU: ›

en: Activity
hu_HU: Tevékenység

en: Add Field
hu_HU: Mező hozzáadása

en: Add New
hu_HU: Új hozzáadása

en: Add New Form
hu_HU: Új űrlap hozzáadása

en: Addons
hu_HU: Kiegészítők

en: Ads Manager
hu_HU: Hirdetéskezelő

en: Advanced Options
hu_HU: Haladó beállítások

en: After Content
hu_HU: Tartalom után

en: Ago text
hu_HU: óta

en: Agree
hu_HU: Egyetért

en: All Comments
hu_HU: Minden hozzászólás

en: All Time
hu_HU: Összes idő

en: All comments
hu_HU: Minden megjegyzés

en: Allowed File Types
hu_HU: Megengedett fájl típusok

en: Anonymous
hu_HU: Anonim

en: App Secret
hu_HU: App jelszó

en: Application ID
hu_HU: Alkalmazás ID

en: Approved
hu_HU: Jóváhagyott

en: Are you sure you want to cancel this subscription?
hu_HU: Biztosan törölni szeretné ezt a feliratkozást?

en: Are you sure you want to delete this attachment?
hu_HU: Biztosan törli ezt a csatolmányt?

en: Are you sure you want to delete this comment?
hu_HU: Biztosan törölni szeretnéd ezt a kommentet?

en: Author
hu_HU: Szerző

en: Auto
hu_HU: Automatikus

en: Average Rating
hu_HU: Átlagos értékelés

en: Back
hu_HU: Vissza

en: Background Color
hu_HU: Háttérszín

en: Backup Options
hu_HU: Biztonsági mentés beállítások

en: Be the First to Comment!
hu_HU: Legyél te az első hozzászóló!

en: Before Content
hu_HU: Tartalom előtt

en: Blockquote
hu_HU: Idézetblokk

en: Bold
hu_HU: Félkövér

en: Both
hu_HU: Mindkettő

en: Button Text
hu_HU: Gomb szövege

en: CLOSED
hu_HU: ZÁRVA

en: COMMENT
hu_HU: HOZZÁSZÓLÁS

en: Cancel
hu_HU: Mégsem

en: Cancel comment editing button text
hu_HU: Mégsem gomb szerkesztett hozzászóláshoz

en: Cancel subscription
hu_HU: Feliratkozás törlése

en: Clone
hu_HU: Másolat

en: Close
hu_HU: Bezár

en: Code Block
hu_HU: Kódblokk

en: Comment
hu_HU: Hozzászólás

en: Comment Author
hu_HU: Megjegyzés szerzője

en: Comment Moderation
hu_HU: Hozzászólás moderálása

en: Comment Template Phrases
hu_HU: Hozzászólás kinézetének testreszabása

en: Commented "right now" text
hu_HU: Most szöveg

en: Comments
hu_HU: hozzászólás

en: Comments are closed.
hu_HU: Hozzászólások lezárva.

en: Confirm your subscription
hu_HU: Feliratkozás visszaigazolása

en: Connect with
hu_HU: Belépés

en: Content Left
hu_HU: Tartalom balra

en: Contribute
hu_HU: Hozzájárul

en: Credits
hu_HU: Kreditek

en: Custom CSS
hu_HU: Egyedi CSS

en: Custom CSS Code
hu_HU: Egyéni CSS kód

en: Custom Fields
hu_HU: Egyedi mezők

en: Dark
hu_HU: Sötét

en: Dashboard
hu_HU: Vezérlőpult

en: Date
hu_HU: Dátum

en: Date/Time
hu_HU: Dátum/Idő

en: Day
hu_HU: Nap

en: Days (Plural Form)
hu_HU: Nap

en: Default
hu_HU: Alapértelmezett

en: Default Form
hu_HU: Alapértelmezett űrlap

en: Default Style
hu_HU: Alapértelmezet stílus

en: Delete
hu_HU: Törlés

en: Description
hu_HU: Leírás

en: Disable
hu_HU: Letiltás

en: Disagree
hu_HU: Elutasítás

en: Display Avatars
hu_HU: Avatarok kijelzése

en: Do not allow
hu_HU: Nem enged

en: Documentation
hu_HU: Dokumentáció

en: Done
hu_HU: Kész

en: Edit
hu_HU: Szerkesztés

en: Edit Form
hu_HU: Űrlap módosítása

en: Editor
hu_HU: Szerkesztő

en: Email
hu_HU: E-mail

en: Email Field
hu_HU: E-mail mező

en: Email content
hu_HU: Email tartalom

en: Email sent successfully.
hu_HU: Az e-mail sikeresen kiküldve.

en: Email subject
hu_HU: Email tárgy

en: Enable
hu_HU: Engedélyezés

en: Error message for empty field
hu_HU: Hibaüzenet jelenik meg üresen hagyott mező esetén

en: Error message for invalid email field
hu_HU: Hibaüzenet nem megfelelő email cím esetén.

en: Error message for invalid website url field
hu_HU: Hibaüzenet nem megfelelő honlap url esetén

en: Errors
hu_HU: Hibák

en: Field icon
hu_HU: Mező ikon

en: Field is required
hu_HU: A mező kitöltése kötelező

en: File is empty. Please upload something more substantial. This error could also be caused by uploads being disabled in your php.ini or by post_max_size being defined as smaller than upload_max_filesize in php.ini.
hu_HU: A fájl üres. Kérjük, töltsön fel valami lényegeset. Ezt a hibát az is okozhatja, ha a feltöltéseket letiltják a php.ini-ben, vagy az, hogy a post_max_size kisebb, mint a upload_max_filesize a php.ini-ben.

en: Follow
hu_HU: Követés

en: Followers
hu_HU: Követők

en: Following
hu_HU: Követés

en: Follows
hu_HU: Követés

en: Form
hu_HU: Űrlap

en: Forms
hu_HU: Űrlapok

en: General
hu_HU: Általános

en: General Settings
hu_HU: Általános beállítások

en: Getting Started
hu_HU: Kezdjük el

en: Google Client ID
hu_HU: Google ügyfél azonosító

en: Google Client Secret
hu_HU: Google ügyfél kulcs

en: Google ReCaptcha
hu_HU: Google reCAPTCHA engedélyezése

en: Guest
hu_HU: Vendég

en: Hacker?
hu_HU: Hekker?

en: Help wpDiscuz to grow allowing people to recognize which comment plugin you use
hu_HU: Segíts a wpDiscuz-nak azzal, hogy a felhasználók számára beazonosíthatóvá teszed, hogy ezt a plugint használod!

en: Hide Replies
hu_HU: Válaszok elrejtése

en: Hour
hu_HU: Óra

en: Hours
hu_HU: Óra

en: I couldn't understand how to make it work
hu_HU: Nem értettem, hogyan működjön.

en: I found a better plugin
hu_HU: Találtam egy jobb bővítményt

en: Import Options
hu_HU: Importálási beállítások

en: Installed
hu_HU: Telepítve

en: Invalid Captcha Code
hu_HU: Hibás captcha kód

en: It's not what I was looking for
hu_HU: Nem ezt kerestem.

en: Italic
hu_HU: Dőlt

en: Join the discussion
hu_HU: Szólj hozzá te is!

en: Key
hu_HU: Kulcs

en: Language
hu_HU: Nyelv

en: Last 6 Months
hu_HU: Elmúlt 6 hónap

en: Last Activity
hu_HU: Utolsó tevékenység

en: Last Month
hu_HU: Előző hónap

en: Last Week
hu_HU: Előző hét

en: Last Year
hu_HU: Előző évben

en: Layout
hu_HU: Elrendezés

en: Layout #2
hu_HU: Elrendezés #2

en: Lazy load comments on scrolling
hu_HU: Lassú, folyamatos betöltés, görgetéssel

en: Light
hu_HU: Világos

en: LinkedIn Client Secret
hu_HU: LinkedIn titkos ügyfélkód

en: Load More Button
hu_HU: Több betöltése gomb

en: Load More Comments
hu_HU: További hozzászólások

en: Load Rest of Comments
hu_HU: További hozzászólások betöltése

en: Log out
hu_HU: Kilépés

en: Logged In
hu_HU: Bejelentkezve

en: Logged in as
hu_HU: Belépve mint

en: Login
hu_HU: Belépés

en: Login URL
hu_HU: Bejelentkezés URL

en: Maintenance
hu_HU: Karbantartás

en: Max Value
hu_HU: Maximumérték

en: Media
hu_HU: Média

en: Member
hu_HU: Tag

en: Mentioning
hu_HU: Említés

en: Message if comment no longer possible to edit
hu_HU: Üzenet, ha a hozzászólás szerkesztése már nem lehetséges

en: Message if comment text not changed
hu_HU: Üzenet, ha a hozzászólás nem lett módosítva

en: Message if comment was not updated
hu_HU: Üzenet, ha a hozzászólás nem lett frissítve

en: Meta Key
hu_HU: Meta kulcs

en: Min Value
hu_HU: Minimumérték

en: Minute
hu_HU: Perc

en: Minutes
hu_HU: Perc

en: Mobile and Desktop
hu_HU: Mobil és asztali

en: Month
hu_HU: Hónap

en: More News
hu_HU: További hírek

en: More information about
hu_HU: Tájékoztatás az alábbiakról

en: Most Voted
hu_HU: Legjobbra értékelt

en: Move
hu_HU: Mozgatás

en: Name
hu_HU: Név

en: New Comment
hu_HU: Új hozzászólás

en: New Reply
hu_HU: Új válasz

en: Newest
hu_HU: Legújabb

en: No
hu_HU: Nem

en: No data found!
hu_HU: Nem találtunk adatot!

en: Nonce is invalid.
hu_HU: A nonce érvénytelen.

en: None
hu_HU: Nincs

en: Nothing found in Trash
hu_HU: Semmi sem található a Lomtárban

en: Notification
hu_HU: Értesítő

en: Notify of
hu_HU: Visszajelzés

en: Notify of new replies to this comment
hu_HU: Visszajelzés, ha új válasz érkezik erre a hozzászólásra

en: Notify on all new replies
hu_HU: Értesíti a minden új válaszról

en: Notify on new comments
hu_HU: Értesítés új hozzászólásokról

en: Off
hu_HU: Ki

en: Oldest
hu_HU: Legrégebbi

en: Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
hu_HU: Csak bejelentkezett és a terméket korábban megvásárló felhasználók írhatnak véleményt.

en: Open
hu_HU: Megnyitás

en: Ordered List
hu_HU: Rendezett lista

en: Origin URL
hu_HU: Eredeti URL

en: Other
hu_HU: Egyéb

en: Password
hu_HU: Jelszó

en: Phrases
hu_HU: Kifejezések

en: Please check this option on to help wpDiscuz get more popularity as your thank to the hard work we do for you totally free. This option adds a very small (16x16px) icon under the comment section which will allow your site visitors recognize the name of comment solution you use.
hu_HU: Támogass minket azzal, hogy bejelölöd azt a lehetőséget, mely megjeleníti a webhelyeden (egy nagyon kicsi, 16x16 px méretben), hogy a wpDiscuz-t használod. Ezt a rendszert teljesen ingyen bocsájtjuk rendelkezésedre, és nagyon kemény munka van mögötte. Hálásak vagyunk, ha segítesz ezzel a kis megjelenítéssel, hogy minél több felhasználóhoz eljuthassunk.

en: Please fill out required fields
hu_HU: Kérjük, töltsd ki az összes kötelező mezőt

en: Post
hu_HU: Bejegyzés

en: Post Comment
hu_HU: Hozzászólás küldése

en: Post Types
hu_HU: Bejegyzés típusok

en: Primary Color
hu_HU: Elsődleges szín

en: Public Key
hu_HU: Nyilvános kulcs

en: Read More
hu_HU: Bővebben

en: Read the documentation
hu_HU: Olvasd el a dokumentációt

en: Redirect URI
hu_HU: Átirányítás URL

en: Reply
hu_HU: Válasz

en: Reply to
hu_HU: Válasz a következőnek

en: Request Method
hu_HU: Nem támogatott lekérési mód

en: Reset All Options
hu_HU: Minden beállítás törlése

en: Save
hu_HU: Mentés

en: Save Changes
hu_HU: Módosítások mentése

en: Save edited comment button text
hu_HU: A szerkesztett hozzászólás mentésének gombja

en: Search Forms
hu_HU: Űrlapok keresése

en: Second
hu_HU: Másodperc

en: Seconds
hu_HU: Másodperc

en: Seconds (Plural Form)
hu_HU: Másodperc

en: Secret
hu_HU: Titkos kulcs

en: Secret Key
hu_HU: Titkos kulcs

en: Select All
hu_HU: Összes kiválasztása

en: Settings
hu_HU: Beállítások

en: Settings updated
hu_HU: A beállítások frissítve

en: Share
hu_HU: Megosztás

en: Share On Facebook
hu_HU: Megosztás Facebook-on

en: Share On Odnoklassniki
hu_HU: Megosztás Odnoklassniki-n

en: Share On Twitter
hu_HU: Megosztás Twitter-en

en: Share On VKontakte
hu_HU: Megosztás VKontakte-n

en: Show Comment Date
hu_HU: Hozzászólás időpontjának megjelenítése

en: Site Key
hu_HU: Nyilvános (site) kulcs

en: Social Login
hu_HU: Közösségi bejelentkezés

en: Some of field value is invalid
hu_HU: Néhány mezőt hibásan töltöttél ki

en: Something is wrong
hu_HU: Hiba történt

en: Sorry, the comment was not updated
hu_HU: Bocsánat, a hozzászólás nem frissült

en: Start Sync
hu_HU: Szinkronizálás indítása

en: Start the discussion
hu_HU: Kezdődjön a beszélgetés...

en: Step 1
hu_HU: Első lépés

en: Step 2
hu_HU: Második lépés

en: Step 3
hu_HU: 3. lépés

en: Sticky
hu_HU: Ragadós

en: Subscribe
hu_HU: Feliratkozás

en: Subscribed on all your comments replies
hu_HU: Feliratkozás bármelyik hozzászólásomra érkezett válaszokra

en: Subscribed on this comment replies
hu_HU: Feliratkozás a hozzászólásra érkezett új válaszokra

en: Subscribed on this post
hu_HU: Feliratkozás a posztra

en: Subscribers
hu_HU: Feliratkozó

en: Subscription Confirmation
hu_HU: Feliratkozás visszaigazolása

en: Subscriptions
hu_HU: Előfizetések

en: Support
hu_HU: Támogatás

en: Text Color
hu_HU: Szövegszín

en: Thank You!
hu_HU: Köszönjük!

en: Thank you!
hu_HU: Köszönjük!

en: The plugin is not working
hu_HU: A bővítmény nem működik

en: The response parameter is invalid or malformed.
hu_HU: A válasz paraméter hibás, vagy elírt.

en: The response parameter is missing.
hu_HU: A válaszparaméter hiányzik.

en: The secret parameter is invalid or malformed.
hu_HU: A titkos paraméter hibás, vagy elírt.

en: The secret parameter is missing.
hu_HU: A titkos paraméter hiányzik.

en: Theme
hu_HU: Sablon

en: Title
hu_HU: Cím

en: Today
hu_HU: Ma

en: Tools
hu_HU: Eszközök

en: Translation
hu_HU: Fordítás

en: Two column
hu_HU: 2 oszlop

en: Underline
hu_HU: Aláhúzott

en: Unfollow
hu_HU: Leiratkozás

en: Unordered List
hu_HU: Pontozott lista

en: Unsubscribe
hu_HU: Leiratkozás

en: User
hu_HU: Felhasználó

en: User Name
hu_HU: Felhasználónév

en: User Settings
hu_HU: Felhasználói beállításai

en: Values
hu_HU: Értékek

en: View Comments
hu_HU: Hozzászólások megtekintése

en: Vote Counted
hu_HU: Szavazatok megszámolva

en: Vote Down
hu_HU: Nyee

en: Vote Up
hu_HU: Jóság

en: Voting Error
hu_HU: Szavazási hiba

en: WebSite URL
hu_HU: Webcím

en: Website
hu_HU: Weboldal

en: What's New
hu_HU: Újdonságok

en: Working...
hu_HU: Folyamatban...

en: Year
hu_HU: Év

en: Yes
hu_HU: Igen

en: You Must Be Logged In To Vote
hu_HU: Szavazáshoz be kell lépned!

en: You are logged in as
hu_HU: Belépve, mint

en: You are not allowed to vote for this comment
hu_HU: Számodra nem engedélyezett a szavazás erre a hozzászólásra.

en: You are not allowed to vote for this comment (Voting from same IP)
hu_HU: Nem jogosult szavazni, erre a hozzászólásra (szavazás azonos IP-ről)

en: You can vote only 1 time
hu_HU: Egy hozzászólásra csak egyszer lehet szavazni.

en: You cannot vote for your comment
hu_HU: Saját hozzászólásra nem lehet szavazni.

en: You did not create any forms yet
hu_HU: Még semmilyen űrlapot se hozott létre

en: You must be
hu_HU: Be kell

en: You're subscribed for new follow-up comments on this post
hu_HU: Feliratkoztál az összes ehhez a cikkhez érkező hozzászólásra

en: You're subscribed for new replies on all your comments
hu_HU: Feliratkoztál az összes hozzászólásodhoz érkező új válaszokra

en: You're subscribed for new replies on this comment
hu_HU: Feliratkoztál az ehhez a hozzászóláshoz érkező új válaszokra

en: You're subscribed to
hu_HU: Feliratkozva

en: You've already voted for this comment
hu_HU: Te már szavaztál erre a hozzászólásra

en: You've not made any changes
hu_HU: Nem változtattál meg semmit

en: You've successfully confirmed your subscription.
hu_HU: Sikeresen visszaigazoltad a feliratkozásod

en: You've successfully subscribed.
hu_HU: Sikeresen feliratkoztál

en: You've successfully unsubscribed.
hu_HU: Sikeresen leiratkoztál

en: Your Email
hu_HU: Email címed

en: [Load more] Button
hu_HU: "Még több betöltése" gomb

en: [Load rest of all comments] Button
hu_HU: [Betölteni a minden hozzászólást] Gomb

en: day
hu_HU: napja

en: days
hu_HU: napja

en: default
hu_HU: alapértelmezett

en: email address is invalid
hu_HU: érvénytelen email cín

en: hour
hu_HU: órája

en: hours
hu_HU: órája

en: logged in
hu_HU: belépve

en: minute
hu_HU: perce

en: minutes
hu_HU: perce

en: month
hu_HU: hónapja

en: months
hu_HU: hónapja

en: new follow-up comments
hu_HU: ha új hozzászólás érkezik

en: new replies to my comments
hu_HU: ha válaszolnak a hozzászólásomra

en: please fill out this field to comment
hu_HU: Kérjük, töltsd ki ezt a mezőt a hozzászóláshoz!

en: reCAPTCHA Settings
hu_HU: reCaptcha beállítások

en: right now
hu_HU: most

en: second
hu_HU: másodperce

en: seconds
hu_HU: másodperce

en: to post a comment.
hu_HU: az üzenet küldéséhez

en: url is invalid
hu_HU: érvénytelen url

en: vote
hu_HU: szavazat

en: votes
hu_HU: szavazat

en: wpDiscuz is the only comment plugin which allows you to subscribe to certain comment replies. This option is located above [Post Comment] button in comment form. You can disable this subscription way by unchecking this option.
hu_HU: wpDiscuz a egyetlen komment plugin, amely lehetővé teszi, hogy különböző hozzászólásokról szóló értesítésekre lehessen feliratkozni. Ez a beállítás a hozzászólás beviteli mező és a Hozzászólás elküldése gomb fölött található. A feliratkozásról bármikor le lehet iratkozni, a szintén ugyanitt található egyszerű leiratkozás linkkel. A leiratkozási link az értesítő emailben is benne lesz.

en: wpDiscuz phrase system allows you to translate all front-end phrases. However if you have a multi-language website it'll not allow you to add more than one language translation. The only way to get it is the plugin translation files (.PO / .MO). If wpDiscuz has the languages you need you should check this option to disable phrase system and it'll automatically translate all phrases based on language files according to current language.
hu_HU: wpDiscuz mondat rendszer lehetővé teszi, hogy a front-end - felhasználók által látható - felületek többnyelvűek legyenek. Ennek az a módja, hogy a szükséges nyelveken legyenek nyelvi fájlok a rendszerben. Ellenőrizd, hogy a szükséges nyelvhez van-e nyelvi fájl, mert különben megbénulhat a rendszer.

en: year
hu_HU: éve

en: years
hu_HU: éve
