WPClef - en to es_ES translation catalogue (160 entries)

en: %d %s successfully invited to Clef.
es_ES: %d %s invitado correctamente a usar Clef.

en: . Copy and paste the preview email to your users and they'll be walked through a tutorial to connect with Clef
es_ES: . Copie y pegue el correo anterior para ser enviado a sus usuarios, de cara a ser guiados con un tutorial sobre como conectarse con Clef

en: 3 tips for using Clef
es_ES: 3 consejos para usar Clef

en: <a href="http://getclef.com">Clef</a> lets you securely log in with your phone.
es_ES: <a href="http://getclef.com">Clef</a> le permite iniciar sesión de forma segura usando su teléfono.

en: API Settings
es_ES: Ajustes de API

en: Add a custom logo and message to the Clef overlay to make your visitors feel at home.
es_ES: Añada un logotipo y un mensaje propios, a la sobreimpresión de Clef, para hacer que sus visitantes se sientan en casa.

en: Add protected by Clef badge
es_ES: Añadir insignia, protegido por Clef

en: Administrator
es_ES: Administrador

en: Allow XML
es_ES: Permitir XML

en: Allow individual sites to manage settings
es_ES: Permitir manejar los ajustes desde los sitios individuales

en: Allow passwords for API (necessary for things like the WordPress mobile app)
es_ES: Permitir contraseñas para API (obligatorio para ciertas funciones como la app móvil de WordPress)

en: Allow visitors to your site to register with Clef
es_ES: Permitir registrarse con Clef a los visitantes de su sitio

en: An error occurred when creating your new account:
es_ES: Un error ocurrió al crear su nueva cuenta:

en: Application ID
es_ES: ID de la Aplicación

en: Application Secret
es_ES: Clave Secreta de la Aplicación

en: Author
es_ES: Autor

en: Badge
es_ES: Insignia

en: Cheatin&#8217; uh?
es_ES: ¿Haciendo trampas, eh?

en: Clef API Settings
es_ES: Ajustes de API de Clef

en: Clef is being managed by multi-site.
es_ES: Clef está siendo gestionado en modo Multisite.

en: Clef is the best way to log in to WordPress <b>without usernames or passwords</b>. You're a few clicks away from joining more than 600,000 other WordPress sites that use Clef to make logging in safer and easier.
es_ES: Clef es la mejor forma de iniciar sesión en Wordpress <b>sin nombres de usuario ni claves</b>. Se  encuentra a pocos "clicks" de unirse a más de otros 600.000 sitios WordPress que usan Clef para hacer el inicio de sesión más seguro y más facil.

en: Clef is the best way to log in, without passwords. <br> It's <b>free</b>, and getting set up takes <b>30 seconds</b>.
es_ES: Clef constituye la mejor manera para inciar sesión sin claves. <br> Es <b>gratis</b> y configurarlo ocupa <b>30 segundos</b>.

en: Clef is, and will always be, free for you and your users. We'd really appreciate it if you'd support us (and show visitors they are browsing a secure site) by adding a link to Clef in your site footer!
es_ES: Clef es, y siempre será, gratis para usted y sus usuarios. ¡Agradeceríamos si usted nos apayase (y muestra a los visitantes que exploran un sitio seguro) añadiendo un enlace a Clef en el pie de página de su sitio!

en: Clef override URL - keep safe
es_ES: URL de sustitución de Clef - manténgala en lugar seguro

en: Clef two-factor authentication
es_ES: Autenticación de dos pasos Clef

en: Click <a href="%s">here</a> and log in with your username and password (for the last time) to get started.
es_ES: Haga clic <a href="%s">aquí</a> e inicie sesión (por última vez) con su usuario y contraseña para comenzar.

en: Click below to finish setting up Clef or learn more <a href='https://getclef.com/wordpress' target='_blank'>here</a>.
es_ES: Para finalizar la configuración de Clef haga "click" a continuación, o para aprender más pulse <a href='https://getclef.com/wordpress' target='_blank'>aquí</a>.

en: Connect Clef account
es_ES: Conectar la cuenta Clef

en: Connect your Clef account
es_ES: Conectar su cuenta Clef

en: Contributor
es_ES: Contribuyente

en: Copy this HTML where you want to add the badge
es_ES: Copie este código HTML donde quiera para añadir la insignia

en: Copy this HTML where you want to add the link
es_ES: Copie este código HTML donde quiera para añadir el enlace

en: Currently, you control Clef settings for all the sites in your network. If you disable network-wide settings, individual sites in the network will need to manage their own Clef settings.
es_ES: Actualmente, usted controla los ajustes de Clef para todos los sitios de su red de forma global. Si deshabilita los ajustes globales de toda la red, los sitios individuales en la miama necesitarán gestionar sus ajustes propios de Clef.

en: Custom logo
es_ES: Logotipo personalizado

en: Custom message
es_ES: Mensaje personalizado

en: Customization
es_ES: Personalización

en: Customize the Clef login screen
es_ES: Personalice la partalla de conexión de Clef

en: Disable all passwords
es_ES: Deshabilitar todas las contraseñas

en: Disable certain passwords
es_ES: Deshabilitar ciertas contraseñas

en: Disable network-wide settings
es_ES: Deshabiliare los ajustes globales de la red

en: Disable passwords
es_ES: Deshabilitar las contraseñas

en: Disable passwords for Clef users
es_ES: Deshabilitar las contraseñas para los usuarios Clef

en: Disable passwords for all users and hide the password login form.
es_ES: Deshabilitar las contraseñas para todos los usuarios y ocultar la pantalla de conexión con contraseña.

en: Disable passwords for all users with privileges greater than or equal to
es_ES: Deshabilitar las contraseñas para todos los usuarios con privilegios mayores o iguales a

en: Disable passwords for custom roles
es_ES: Deshabilitar las contraseñas para los roles personalizados

en: Disabled
es_ES: Deshabilitado

en: Disconnect Clef account
es_ES: Desconectar la cuenta Clef

en: Disconnect your Clef account
es_ES: Desconectar su cuenta Clef

en: Drag this to your bookmarks bar
es_ES: Arrastre esto a su barra de marcadores

en: Email preview
es_ES: Vista previa del correo

en: Embed Clef wave in the login form
es_ES: Insertar la onda Clef en la pantalla de inicio de sesión

en: Enable Clef across the whole network
es_ES: Habilitar Clef por toda la red completa

en: Enter override key here
es_ES: Introduzca la clave de sustitución aquí

en: Error retrieving Clef access token:
es_ES: Error recuperando el token de acceso de Clef:

en: Error retrieving Clef user data:
es_ES: Error recuperando los datos del usuario Clef:

en: Everyone
es_ES: Todos

en: Finish setup
es_ES: Finalizar configuración

en: Follow %s
es_ES: Seguir %s

en: Form settings
es_ES: Ajustes del formulario

en: Form style
es_ES: Estilo del formulario

en: Go to users page
es_ES: Ir a la página de usuarios

en: Got it!
es_ES: ¡Lo cogí!

en: Hi there,
es_ES: Hola aquí,

en: I want to add the badge or link elsewhere
es_ES: Quiero adicionar la medalla o el enlace en otro lugar

en: If you lose your device, don't fret! Just visit <a href='https://getclef.com/lost'>getclef.com/lost</a>, deactivate with your PIN, and reactivate on a new device.
es_ES: Si usted pierde su dispositivo, ¡no se impaciente! Solo visite <a href='https://getclef.com/lost'>getclef.com/lost</a>, desactive con su PIN, y reactive en un nuevo dispositivo.

en: If you would like to enable Clef across all sites on the network using the options you set here, click the button below.
es_ES: Si usted quiere habilitar Clef para todos los sitios en la red utilizando las opciones que usted estableció aquí, haga clic en el botón de abajo.

en: Individual site network settings
es_ES: Ajustes de la red de sitio individual

en: Invite Users
es_ES: Invitar Usuarios

en: Invite all users with roles <b>greater than or equal</b> to
es_ES: Invitar a todos los usuarios con los roles <b>mayores o iguales</b> a

en: Invite users by role
es_ES: Invitar a los usuarios por rol

en: Let your visitors know that you are protected with the Clef login by adding a Clef badge to the footer of your page. </br> This helps your visitors know they are browsing a secure site and helps us spread the word about Clef.
es_ES: Deje que sus visitantes sepan que usted está protegido con el login de Clef adicionando una medalla de Clef en el pie de su página. </br> Esto ayuda a sus visitantes saber que están visitando un sitio seguro y nos ayuda a dar a conocer al mundo acerca de Clef.

en: Link
es_ES: Enlace

en: Log In
es_ES: Loguearse

en: Log out with your phone.
es_ES: Desloguearse con su teléfono.

en: Logo for login page
es_ES: Logotipo para la página de autenticación

en: Lose your device?
es_ES: ¿Perdió su dispositivo?

en: Message for login page
es_ES: Mensaje para la página de autenticación

en: No thanks!
es_ES: ¡No Gracias!

en: No users were invited to use Clef.
es_ES: No existen usuarios invitados a utilizar Clef.

en: Note: if passwords are disabled for all users and you disconnect your Clef account, you won't be able to log in.
es_ES: Nota: si las contraseñas están deshabilitadas para todos los usuarios y usted desconecta su cuenta Clef, usted no será capaz de loguearse.

en: Override Settings
es_ES: Ajustes de sustitución

en: Override URL
es_ES: URL de sustitución

en: Override key
es_ES: Clave de sustitución

en: Override network settings
es_ES: Sustituir los ajustes de red

en: Password
es_ES: Contraseña

en: Password Settings
es_ES: Ajustes de Contraseña

en: Passwords have been disabled for this user.
es_ES: Las contraseñas han sido deshabilitadas para este usuario.

en: Passwords have now been disabled on %s for all users who enable <a href='https://getclef.com'>Clef</a>. If you ever have an issue that causes you to be locked out of your site, we've created an override URL which will allow you to log in to your site without Clef. The link is:
es_ES: Las claves están deshabilitadas en %s para todos los usuarios que activen <a href='https://getclef.com'>Clef</a>. Si en algún momento sufre una incidencia que le inhabilita el acceso a su sitio, hemos creado una URL de sustitución que le permitirá acceder al mismo sin Clef. El enlace es:

en: Please link your Clef account before you fully disable passwords. You can do this <a href='%s'>here</a>
es_ES: Por favor enlace su cuenta de Clef antes de deshabilitar sus contraseñas completamente. Usted puede hacer esto <a href='%s'>aquí</a>

en: Preview of your customizations
es_ES: Vista previa de sus personalizaciones

en: Preview of your login form
es_ES: Vista Previa para su formulario de autenticación

en: Preview of your support
es_ES: Vista Previa de su soporte

en: Register with Clef
es_ES: Registrar con Clef

en: Remember Me
es_ES: Recuérdeme

en: Security check; nonce failed.
es_ES: Chequeo de seguridad; falló el nonce.

en: Set up Clef for your account
es_ES: Configurar Clef para su cuenta

en: Settings
es_ES: Ajustes

en: Settings are being saved. Are you sure you want to navigate away?
es_ES: Los ajustes están siendo salvados. ¿Está seguro que desea navegar fuera?

en: Settings could not be parsed — this may be caused by a plugin conflict.
es_ES: Los ajustes no se pueden analizar - esto podría ser debido a  un conflicto con un complemento - plugin.

en: Show Clef wave as primary login option
es_ES: Mostrar la onda Clef como opción principal de autenticación

en: Skip and finish setup
es_ES: Saltar y finalizar configuración

en: Skip setup, I already have Clef API keys
es_ES: Saltar configuración, Yo ya tengo las claves API de Clef

en: Something went wrong:
es_ES: Algo fue mal:

en: Something wrong, please refresh and try again.
es_ES: Algo fue mal, por favor refresque y pruebe nuevamente.

en: Sorry, that isn't a valid invite code.
es_ES: Disculpe, es un código inválido de invitación.

en: Sorry, this invite link has expired. Please contact your administrator for a new one.
es_ES: Disculpe, este enlace de invitación ha expirado. Por favor contacte su administrador para uno nuevo.

en: Success. <b>Your Clef account has been connected!</b>
es_ES: Éxito. <b>¡Su cuenta Clef ha sido conectada!</b>

en: Successfully disconnected Clef account.
es_ES: Se desconectó satisfactoriamente la cuenta Clef.

en: Super Administrator
es_ES: Super Administrador

en: Support Clef
es_ES: Apoye a Clef

en: Support Clef by automatically adding a link!
es_ES: ¡Apoye a Clef añadiendo automáticamente un enlace!

en: Support Clef in your footer
es_ES: Apoye a Clef en su pie de página

en: Sync once, log in everywhere.
es_ES: Sincronice una vez, inicie sesión en cualquier lugar.

en: Thanks!
es_ES: ¡Gracias!

en: The Clef account you're trying to connect is already associated to a different WordPress account
es_ES: La cuenta Clef que está intentando conectar ya está asociada a una cuenta distinta de WordPress

en: The administrator for %s just set up <a href="https://getclef.com">Clef</a>, which means you can now log in without passwords.
es_ES: El administrador para %s acaba de configurar <a href="https://getclef.com">Clef</a>, lo que significa que usted ahora puede loguearse sin contraseñas.

en: There was a problem automatically connecting your Clef account: <%= error %>. Please refresh and try again.
es_ES: Hubo un problema conectando automáticamente su cuenta Clef: <%= error %>.  Por favor refresque y pruebe nuevamente.

en: There was a problem creating a new Clef application for your WordPress site: <%= error %>. Please refresh and try again. If the issue, persists, visit <a href='http://support.getclef.com' target='_blank'>support.getclef.com</a> to get help.
es_ES: Ocurrió un problema al crear una nueva aplicación Clef para su site WordPress: <%= error %>. Por favor refresque e inténtelo de nuevo. Si el problema persiste visite <a href='http://support.getclef.com' target='_blank'>support.getclef.com</a> para conseguir ayuda.

en: There was a problem disconnecting your Clef account: <%= error %>.
es_ES: Hubo un problema desconectando su cuenta Clef:  <%= error %>.

en: There was a problem sending invites: <%= error %>.
es_ES: Hubo un problema enviando las invitaciones: <%= error %>.

en: There was an error inviting users to Clef: %s
es_ES: Ocurrió un error al invitar a los usuarios a usar Clef: %s

en: There's <b>no WordPress user</b> connected to your Clef account. <br></br> Log in with your standard username and password to <b>automatically connect your Clef account</b> now.
es_ES: No existe <b>ningún usuario de Wordpress</b> conectado a su cuenta Clef. <br></br> Inicie sesión ahora con su nombre de usuario estándar y su clave para <b>conectar automáticamente su cuenta Clef</b>

en: These keys connect your WordPress site to the Clef application you log in to. For more advanced settings, visit the <a href='http://getclef.com/developer'>Clef developer site</a>.
es_ES: Estas claves conectan su sitio de WordPress a la aplicación de Clef en la que se loguea. Para más ajustes avanzados, visite el  <a href='http://getclef.com/developer'>sitio de desarrollo de Clef</a>.

en: To change the way the login form displays with Clef, log in and go to the Clef settings page.
es_ES: Para cambiar la forma en la que se muestra el formulario de autenticación con Clef, inicie la sesión y vaya a la página de ajustes de Clef.

en: To connect a Clef account, use the Clef app to sync with the wave below. Once you're connected, you'll be able to log in and out of your WordPress site with just your phone.
es_ES: Para conectar una cuenta Clef, utilice la app Clef para sincronizar con la siguiente onda. Una vez que esté conectado, será capaz de inciar y finalizar la sesión en su sitio Wordpress unicamente con su teléfono.

en: To invite users individually or in bulk, go to the users page and use the dropdown.
es_ES: Para invitar a los usuarios individualmente o en bloque, vaya a la página de usuarios y utilice la lista desplegable.

en: Use network settings
es_ES: Usar ajustes de red

en: Use network settings everywhere
es_ES: Utilice los ajustes de la red en cualquier lugar

en: Username
es_ES: Nombre de Usuario

en: Want a video walkthrough of setting up Clef? We've created one for you <a href='http://getclef.wistia.com/medias/8mnrh6og39'>here</a>.
es_ES: ¿Quiere un video de paso a paso para configurar Clef? Hemos creado uno para usted <a href='http://getclef.wistia.com/medias/8mnrh6og39'>aquí</a>.

en: Want to invite your users to Clef?
es_ES: Quiere invitar a sus usuarios a Clef?

en: We've made it really easy to get all of your site's users up and running with Clef. Click the button below and we'll send an email inviting your users to set up their Clef account on your site. The invite email has <b>step-by-step instructions</b> and a video walkthrough.
es_ES: Hemos hecho realmente fácil el coger todos sus usuarios de sus sitios y ejecutarlos con Clef. haga clic en el botón de abajo y le enviaremos un email invitando a sus usuarios a configurar su cuenta Clef en su sitio. El email de invitación tiene <b>instrucciones paso a paso</b> y un video paso a paso.

en: When you scan a Clef Wave, you'll be logged in to all of your sites on that computer. This means you don't have to keep scanning as you browse the web.
es_ES: Cuando usted escanea una Ola Clef, estará logueado en todos sus sitios en esa computadora. Esto significa que usted no tiene que continuar escaneando mientras navega por la web.

en: When you want to log out of your sites, click the logout button <b>on your phone</b>. This will log you out of all of your sites and can be done from anywhere (including after you walk away).
es_ES: Cuando usted desee desloguearse de sus sitios, haga clic en el botón de desloguear <b>en su teléfono</b>. Esto lo deslogueará de todos sus sitios y puede ser ejecutado de cualquier lugar (incluyendo luego de haberse ido)

en: WordPress Login Protected by Clef
es_ES: Autenticación de WordPress Protegida por Clef

en: You can learn more about this functionality <a href='http://support.getclef.com/article/11-creating-a-secret-url-where-you-can-log-into-your-wordpress-site-with-a-password'>here</a>. If you have any issues, please visit <a href='http://support.getclef.com'>support.getclef.com</a>.
es_ES: Puede aprender más sobre esta funcionalidad <a href='http://support.getclef.com/article/11-creating-a-secret-url-where-you-can-log-into-your-wordpress-site-with-a-password'>aquí</a>. Si tiene cualquier problema, visite por favor <a href='http://support.getclef.com'>support.getclef.com</a>.

en: You can let individual sites manage their own Clef configuration if you would like to customize how Clef works on each site.
es_ES: Usted puede dejar a los sitios individuales manejar sus propias configuraciones de Clef si usted desea personalizar cómo Clef trabaja en cada sitio.

en: You currently have a Clef account connected to this WordPress user. To disconnect this Clef account, click the button below.
es_ES: Usted tiene una cuenta Clef actualmente conectada a este usuario de WordPress. Para desconectar esta cuenta de Clef, haga clic en el botón debajo.

en: You have disabled passwords for some (or all) users. In case of emergency, you can create a special link where passwords can still be used. This is a good safety precaution.
es_ES: Usted ha deshabilitado contraseñas para algunos (o todos) los usuarios. En caso de emergencia, usted puede crear un enlace especial donde las contraseñas pueden ser usadas. Esto es una buena precaución de seguridad.

en: You just completed your first login with Clef!
es_ES: ¡Usted completó su primer inicio de sesión con Clef!

en: You just logged in securely with Clef!
es_ES: ¡Usted se logueó de manera segura con Clef!

en: You're all set up!
es_ES: ¡Está todo configurado!

en: You're overriding multi-site settings.
es_ES: Usted está sobrescribiendo los ajustes de múltiples sitios.

en: You've decided to manage your own settings for Clef. To re-enabled the settings configured by your site's network administrator, please click the button below.
es_ES: Usted ha decidido manejar sus propios ajustes para Clef. Para rehabilitar los ajustes configurados por el administrador de red de sus sitios, por favor haga clic en el botón debajo.

en: You've successfully connected your account with Clef
es_ES: Usted conectó satisfactoriamente su cuenta con Clef

en: Your Clef installation is currently managed by your network administrator. To use your own Clef settings, you can override the network-wide settings below.
es_ES: Su instalación de Clef está gestionada por su administrador de la red de sitios. Para usar sus propios ajustes de Clef, puede sustituir los ajustes globales a continuación.

en: add security
es_ES: añadir seguridad

en: generate a secure override url for me
es_ES: generar una url de sustitución segura automáticamente

en: invalid Clef ID
es_ES: ID de Clef inválido

en: invalid nonce
es_ES: nonce -number used once- inválido

en: invalid role
es_ES: rol inválido

en: log in with a password
es_ES: incio de sesión con contraseña

en: needs setup
es_ES: necesita configuración

en: or
es_ES: o

en: show clef login
es_ES: Muestra inicio de sesión Clef

en: there are no other users without Clef with this role or greater
es_ES: no hay otros usuarios sin Clef con este rol o mayor

en: there was an error sending the invite email to all users. Copy and paste the preview email to your users and they'll be walked through a tutorial to connect with Clef
es_ES: ha ocurrido un error enviando el correo de invitación a todos los usuarios. Copie y pegue la vista preliminar y mándela a sus usuarios para que disfruten de un paseo guiado por un tutorial sobre como conectar con Clef

en: unable to send emails to the following users:
es_ES: ha sido imposible mandar correo a los siguiente usuarios:

en: user does not have correct capabilities
es_ES: el usuario no tiene las capacidades correctas

en: your passwords are currently disabled. <br/> If you disconnect your Clef account, you won't be able to log in. Please enable passwords for yourself before disconnecting your Clef account
es_ES: sus contraseñas están deshabilitadas actualmente.<br/> Si usted desconecta su cuenta Clef, usted no será capaz de loguearse. Por favor active las contraseñas para usted antes de desconectar su cuenta Clef
