WPClef - en to da translation catalogue (141 entries)

en: . Copy and paste the preview email to your users and they'll be walked through a tutorial to connect with Clef
da: . Kopier, indsæt og send forhåndsvisningens-email'en til dine brugere, så de kan komme i gang med at bruge Clef

en: 3 tips for using Clef
da: 3 tips til Clef

en: <a href="http://getclef.com">Clef</a> lets you securely log in with your phone.
da: Med <a href="http://getclef.com">Clef</a> kan du logge sikkert ind med din telefon.

en: API Settings
da: API-indstillinger

en: Add a custom logo and message to the Clef overlay to make your visitors feel at home.
da: Tilføj dit eget logo og din egen besked Clef-overlejringen for at få dine besøgende til at føle sig hjemme.

en: Add protected by Clef badge
da: Tilføj Beskyttet af Clef-badge

en: Allow XML
da: Tillad XML

en: Allow individual sites to manage settings
da: Tillad individuelle websider at styre indstillinger

en: Allow passwords for API (necessary for things like the WordPress mobile app)
da: Tillad adgangskoder for API (nødvendig for ting som WordPress-mobil-app'en)

en: Allow visitors to your site to register with Clef
da: Tillad besøgende at tilmelde sig til din side med Clef

en: An error occurred when creating your new account:
da: Der opstod en fejl under oprettelsen af din nye konto:

en: Application ID
da: Applikation-ID

en: Application Secret
da: Applikation-hemmelighed

en: Author
da: Forfatter

en: Cheatin&#8217; uh?
da: Snyder du?

en: Clef API Settings
da: Clef API-indstillinger

en: Clef is being managed by multi-site.
da: Clef bliver styret af multi-site.

en: Clef is, and will always be, free for you and your users. We'd really appreciate it if you'd support us (and show visitors they are browsing a secure site) by adding a link to Clef in your site footer!
da: Clef er, og vil altid forblive, gratis for dig og dine brugere. Vi vil virkelig værdsætte det, hvis du vil støtte os (og vise dine besøgende, at de benytter en sikker webside) ved at tilføje et link til Clef i din sidefod!

en: Click <a href="%s">here</a> and log in with your username and password (for the last time) to get started.
da: Klik <a href="%s">her</a> og log ind med dit brugernavn og adgangskode (for sidste gang) for at komme i gang.

en: Connect Clef account
da: Forbind Clef-konto

en: Connect your Clef account
da: Forbind din Clef-konto

en: Contributor
da: Bidragyder

en: Copy this HTML where you want to add the badge
da: Kopier og indsæt dette HTML hvor du ønsker at tilføje dette badge

en: Copy this HTML where you want to add the link
da: Kopier og indsæt dette HTML hvor du ønsker at tilføje linket

en: Currently, you control Clef settings for all the sites in your network. If you disable network-wide settings, individual sites in the network will need to manage their own Clef settings.
da: I øjeblikket styrer du Clef-indstillingerne for alle websiderne i dit netværk. Hvis du deaktiverer brug af samme indstillinger i hele netværket, vil alle de individuelle sider skulle styre deres egne Clef-indstillinger.

en: Custom logo
da: Brugerdefineret logo

en: Custom message
da: Brugerdefineret besked

en: Customization
da: Brugertilpasning

en: Customize the Clef login screen
da: Tilpas Clef-login-skærmen

en: Disable all passwords
da: Deaktivér alle adgangskoder

en: Disable certain passwords
da: Deaktivér visse adgangskoder

en: Disable network-wide settings
da: Deaktiver brug af samme indstillinger i hele netværket

en: Disable passwords
da: Deaktivér adgangskoder

en: Disable passwords for Clef users
da: Deaktivér adgangskoder for Clef-brugere

en: Disable passwords for all users and hide the password login form.
da: Deaktivér adgangskoder for alle brugere og skjul adgangskodefeltet.

en: Disable passwords for all users with privileges greater than or equal to
da: Deaktivér adgangskoder for alle brugere med roller højere eller lig med

en: Disable passwords for custom roles
da: Deaktiver adgangskoder for brugerdefinerede roller

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Disconnect Clef account
da: Afbryd forbindelse til Clef-konto

en: Disconnect your Clef account
da: Afbryd forbindelsen til din Clef-konto

en: Drag this your bookmarks bar
da: Træk denne til dine bogmærker

en: Editor
da: Redaktør

en: Email preview
da: Email-forhåndsvisning

en: Embed Clef wave in the login form
da: Indlejr Clef-bølgen i login-formen

en: Enable Clef across the whole network
da: Aktivér Clef på tværs af hele netværket

en: Enter override key here
da: Indtast tilsidesætningskode her

en: Error retrieving Clef access token:
da: Fejl under hentning af Clef adgangs-token:

en: Error retrieving Clef user data:
da: Fejl under hentning af Clef brugerdata:

en: Everyone
da: Alle

en: Follow %s
da: Følg %s

en: Form settings
da: Form-indstillinger

en: Form style
da: Form-udseende

en: Got it!
da: Det er forstået!

en: Hi there,
da: Hej

en: I want to add the badge or link elsewhere
da: Jeg ønsker at tilføje et badge eller link et andet sted

en: If you lose your device, don't fret! Just visit <a href='https://getclef.com/lost'>getclef.com/lost</a>, deactivate with your PIN, and reactivate on a new device.
da: Hvis du mister din ended, er der ingen grund til panik. Bare gå til <a href='https://getclef.com/lost'>getclef.com/lost</a>, deaktivér din PIN og genaktivér på en ny enhed.

en: If you would like to enable Clef across all sites on the network using the options you set here, click the button below.
da: Hvis du ønsker at aktivere Clef på tværs af alle websiderne på netværket med de indstillinger, du har valgt her, klik på knappen herunder.

en: Individual site network settings
da: Netværksindstillinger for individuelle websider

en: Invite Users
da: Invitér brugere

en: Invite all users with roles <b>greater than or equal</b> to
da: Invitér alle brugere med roller <b>højere end eller lig med</b>

en: Let your visitors know that you are protected with the Clef login by adding a Clef badge to the footer of your page. </br> This helps your visitors know they are browsing a secure site and helps us spread the word about Clef.
da: Lad dine besøgende vide, at du er beskyttet med Clef-login ved at tilføje et Clef-badge til sidefoden. </br> Dette lader dine besøgende vide, at de benytter en sikker webside, og det hjælper os med at sprede viden om Clef.

en: Log In
da: Log ind

en: Log out with your phone.
da: Log ud med din telefon.

en: Logo for login page
da: Logo til login-side

en: Lose your device?
da: Mistet din enhed?

en: Message for login page
da: Besked til login-side

en: No thanks!
da: Nej tak!

en: Note: if passwords are disabled for all users and you disconnect your Clef account, you won't be able to log in.
da: Bemærk: Hvis adgangskoder er deaktiveret for alle brugere og du afbryder forbindelsen til din Clef-konto, vil du ikke længere kunne logge ind.

en: Override Settings
da: Tilsidesættelsesindstillinger

en: Override URL
da: Tilsidesættelses-URL

en: Override key
da: Tilsidesættelseskode

en: Override network settings
da: Tilsidesæt netværksindstillinger

en: Password
da: Adgangskode

en: Password Settings
da: Adgangskode-indstillinger

en: Passwords have been disabled for this user.
da: Adgangskoder er blevet deaktiveret for denne bruger.

en: Please link your Clef account before you fully disable passwords. You can do this <a href='%s'>here</a>
da: Forbind venligst med din Clef-konto før du deaktiverer adgangskoder. Du kan gøre det <a href='%s'>her</a>

en: Preview of your customizations
da: Forhåndsvisning af dine tilpasninger

en: Preview of your login form
da: Forhåndsvisning af din login-boks

en: Preview of your support
da: Forhåndsvisning af din støtte

en: Register with Clef
da: Tilmeld dig med Clef

en: Remember Me
da: Husk mig

en: Security check; nonce failed.
da: Sikkerhedscheck; nonce mislykkedes.

en: Set up Clef for your account
da: Opsæt Clef til din konto

en: Settings
da: Indstillinger

en: Settings are being saved. Are you sure you want to navigate away?
da: Indstillinger er ved at blive gemt. Er du sikker på, at du vil navigere væk?

en: Settings could not be parsed — this may be caused by a plugin conflict.
da: Indstillingerne kunne ikke godkendes - dette kan skyldes en plugin-konflikt.

en: Show Clef wave as primary login option
da: Vis Clef-bølge som primær login-mulighed

en: Skip setup, I already have Clef API keys
da: Spring opsætning over. Jeg har allerede Clef API-koder

en: Something went wrong:
da: Noget gik galt:

en: Something wrong, please refresh and try again.
da: Noget gik galt. Genindlæs venligst siden og prøv igen.

en: Sorry, that isn't a valid invite code.
da: Desværre, det er ikke en gyldig invitationskode.

en: Sorry, this invite link has expired. Please contact your administrator for a new one.
da: Beklager, dette invitationslink er udløbet. Kontakt din administrator for et nyt.

en: Success. <b>Your Clef account has been connected!</b>
da: YES! <b>Din Clef-konto er blevet forbundet!</b>

en: Successfully disconnected Clef account.
da: Forbindelsen til Clef-kontoen blev afbrudt.

en: Super Administrator
da: Super-administrator

en: Support Clef
da: Støt Clef

en: Support Clef by automatically adding a link!
da: Støt Clef ved automatisk at tilføje et link!

en: Support Clef in your footer
da: Støt Clef i din sidefod

en: Sync once, log in everywhere.
da: Synkronisér en gang, log ind overalt.

en: Thanks!
da: Tak!

en: The Clef account you're trying to connect is already associated to a different WordPress account
da: Den Clef-konto, du prøver at forbinde med, er alle tilknyttet en anden WordPress-konto.

en: The administrator for %s just set up <a href="https://getclef.com">Clef</a>, which means you can now log in without passwords.
da: Administratoren for %s har installeret <a href="https://getclef.com">Clef</a>, hvilket betyder at du nu kan logge ind uden brug af adgangskoder.

en: There was a problem automatically connecting your Clef account: <%= error %>. Please refresh and try again.
da: Der opstod et problem under den automatiske oprettelse af forbindelse til din Clef-konto: <%= error %>. Genindlæs venligst siden og prøv igen.

en: There was a problem disconnecting your Clef account: <%= error %>.
da: Der var et problem med at afbryde forbindelsen til din Clef-konto: <%= error %>.

en: There was a problem sending invites: <%= error %>.
da: Der var et problem med udsendelsen af invitationer: <%= error %>.

en: There's <b>no WordPress user</b> connected to your Clef account. <br></br> Log in with your standard username and password to <b>automatically connect your Clef account</b> now.
da: Der er <b>ingen WordPress-bruger</b> forbundet til din Clef-konto. <br></br> Log ind med dit normale brugernavn og adgangskode for <b>automatisk at forbinde til din Clef-konto</b> nu.

en: These keys connect your WordPress site to the Clef application you log in to. For more advanced settings, visit the <a href='http://getclef.com/developer'>Clef developer site</a>.
da: Disse koder forbinder din WordPress-side til Clef-applikationen, du logger ind med. For mere avancerede indstillinger, besøg <a href='http://getclef.com/developer'>Clef-udviklersiden</a>.

en: To change the way the login form displays with Clef, log in and go to the Clef settings page.
da: For at ændre måden, login-formen vises med Clef, skal du logge ind og gå til indstillingerne for Clef.

en: Use network settings
da: Brug netværksindstillinger

en: Use network settings everywhere
da: Brug netværksindstillingerne overalt

en: Username
da: Brugernavn

en: Want a video walkthrough of setting up Clef? We've created one for you <a href='http://getclef.wistia.com/medias/8mnrh6og39'>here</a>.
da: Har du lyst til at se en video-gennemgang af Clef? Vi har lavet en til dig <a href='http://getclef.wistia.com/medias/8mnrh6og39'>her</a>.

en: Want to invite your users to Clef?
da: Ønsker du at invitere dine brugere til Clef?

en: We've made it really easy to get all of your site's users up and running with Clef. Click the button below and we'll send an email inviting your users to set up their Clef account on your site. The invite email has <b>step-by-step instructions</b> and a video walkthrough.
da: Vi har gjort det nemt at få alle din websides brugere i gang med at bruge Clef. Klik på knappen herunder, og så sender vi en email til alle dine brugere med en invitation til at komme i gang med Clef på din side. Inviterings-emailen har <b>trin-for-trin instruktioner</b> og en video-gennemgang.

en: When you scan a Clef Wave, you'll be logged in to all of your sites on that computer. This means you don't have to keep scanning as you browse the web.
da: Når du scanner en Clef-bølge, bliver du logget ind på alle dine sider på den computer. Det betyder, at du kun behøver scanne én gang, selvom du besøger flere Clef-sider.

en: When you want to log out of your sites, click the logout button <b>on your phone</b>. This will log you out of all of your sites and can be done from anywhere (including after you walk away).
da: Når du vil logge ud af dine sider, klikker du bare på log ud-knappen <b>på din telefon</b>. Dette vil logge dig ud af alle dine sider, og du kan gøre det fra hvor som helst (også selv om du er langt væk fra computeren).

en: WordPress Login Protected by Clef
da: WordPress-login beskyttet af Clef

en: You can let individual sites manage their own Clef configuration if you would like to customize how Clef works on each site.
da: Du kan lade individuelle websider styre deres egen Clef-konfiguration, hvis du ønsker at tilpasse, hvordan Clef virker på hver webside.

en: You currently have a Clef account connected to this WordPress user. To disconnect this Clef account, click the button below.
da: Du har i øjeblikket en Clef-konto forbundet med denne WordPress-bruger. For at afbryde forbindelsen, kan du klikke på knappen herunder.

en: You have disabled passwords for some (or all) users. In case of emergency, you can create a special link where passwords can still be used. This is a good safety precaution.
da: Du har deaktiveret adgangskoder for nogle (eller alle) bruger. I tilfælde af en nødsituation kan du oprette et specielt link, hvor man stadig kan logge ind med adgangskoder. Dette er en god sikkerhedsforanstaltning.

en: You just completed your first login with Clef!
da: Du har lige gennemført dit første login med Clef!

en: You just logged in securely with Clef!
da: Du er nu logget sikkert ind med Clef!

en: You're all set up!
da: Du er nu helt klar!

en: You're overriding multi-site settings.
da: Du tilsidesætter multi-site-indstillinger.

en: You've decided to manage your own settings for Clef. To re-enabled the settings configured by your site's network administrator, please click the button below.
da: Du har valgt at styre dine egne indstillinger for Clef. Hvis du ønsker at genaktivere de indstillinger, din websides netværksadministrator har konfigureret, kan du klikke på knappen herunder.

en: You've successfully connected your account with Clef
da: Din konto blev forbundet med Clef

en: Your Clef installation is currently managed by your network administrator. To use your own Clef settings, you can override the network-wide settings below.
da: Din Clef-indstallation bliver i øjeblikket styret af din netværksadministrator. Hvis du ønsker at anvende dine egne indstillinger, kan du tilsidesætte denne styring herunder.

en: add security
da: tilføj sikkerhed

en: generate a secure override url for me
da: generér en sikker tilsidesættelses-url til mig

en: invalid Clef ID
da: ugyldigt Clef-ID

en: invalid nonce
da: ugyldig nonce

en: invalid role
da: ugyldig rolle

en: log in with a password
da: log ind med en adgangskode

en: needs setup
da: kræver opsætning

en: or
da: eller

en: show clef login
da: vis Clef-login

en: there are no other users without Clef with this role or greater
da: der er ingen brugere uden Clef med denne rolle eller højere

en: there was an error sending the invite email to all users. Copy and paste the preview email to your users and they'll be walked through a tutorial to connect with Clef
da: der var en fejl under afsendelsen af invitations-email. Kopier, indsæt og send forhåndsvisningens-email'en til dine brugere, så de kan komme i gang med at bruge Clef

en: unable to send emails to the following users:
da: kunne ikke sende emails til de følgende brugere:

en: user does not have correct capabilities
da: brugeren har ikke korrekte kapaciteter

en: your passwords are currently disabled. <br/> If you disconnect your Clef account, you won't be able to log in. Please enable passwords for yourself before disconnecting your Clef account
da: dine adgangskoder er i øjeblikket deaktiveret. <br/> Hvis du afbryder forbindelsen til din Clef-konto, vil du ikke være i stand til at logge ind. Aktivér venligst adgangskoder før du afbryder forbindelsen til din Clef-konto.
