WPMobile.App - en to pt translation catalogue (271 entries)

en: Recent posts
pt: Artigos recentes

en: My app
pt: Minha app

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: Notifications
pt: Notificações

en: Adserver
pt: Servidor de anúncios

en: Promote
pt: Promova

en: Publication
pt: Publicação

en: Settings
pt: Configurações

en: iOS Certificate
pt: Certificado iOS

en: Send a push notification
pt: Enviar uma notificação push

en: Action required
pt: Ação requerida

en: You must add an API KEY
pt: Tem de ter uma chave API

en: at
pt: em

en: Sended
pt: Enviada

en: Scheduled
pt: Agendada

en: Send date
pt: Data de envio

en: Edit
pt: Editar

en: This post is already published. Notification off.
pt: Este artigo já está publicado. Notificação desligada.

en: Set a notification?
pt: Configurar uma notificação?

en: On post publish
pt: Publicar no artigo

en: Set a date
pt: Configurar uma data

en: All
pt: Todos

en: Set as default
pt: Configurar como por defeito

en: You can't use or modify the adserver without a PREMIUM pack
pt: Não pode usar ou modificar o servidor de anúncios sem um pacote PREMIUM

en: UPDATE MY PLAN
pt: ATUALIZAR O MEU PLANO

en: New ad
pt: Novo anúncio

en: settings
pt: configurações

en: Close
pt: Fechar

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Follow %sthe guide%s to create a new ad block
pt: Siga %s o guia %s para criar um novo bloco de anúncios

en: Floating bar
pt: Barra flutuante

en: 300x250 before post
pt: 300x250 antes do artigo

en: 300x250 after post
pt: 300x250 depois do artigo

en: Submit
pt: Enviar

en: Color of the title
pt: Cores do título

en: The ad
pt: O anúncio

en: Title
pt: Título

en: Text
pt: Texto

en: Choose an image
pt: Escolher uma imagem

en: Language
pt: Idioma

en: Schedule
pt: Agenda

en: Start date
pt: Data de início

en: End date
pt: Data final

en: ads
pt: anúncios

en: displays
pt: visualizações

en: clicks
pt: cliques

en: LIVE
pt: PUBLICADA

en: PLANNED
pt: PLANEADO

en: ENDED
pt: FINALIZADO

en: Displays:
pt: Visualizações:

en: Clicks:
pt: Cliques:

en: Lang:
pt: Idioma:

en: Start date:
pt: Data de início:

en: End date:
pt: Data final:

en: Delete
pt: Apagar

en: Open all links in the internal browser
pt: Abrir todos os links no browser interno

en: Content
pt: Conteúdo

en: Hide posts older than X days
pt: Esconder artigos mais antigos que X dias

en: Days
pt: Dias

en: Number
pt: Número

en: Selection rule
pt: Regra de seleção

en: Subscribe system
pt: Sistema de subscrição

en: Favorite system
pt: Sistema favorito

en: Image
pt: Imagem

en: Default image url (optional)
pt: URL de imagem por defeito (opcional)

en: Date and time
pt: Data e hora

en: Date type
pt: Tipo de data

en: 5 days ago
pt: há 5 dias atrás

en: Lists
pt: Listas

en: Big cards
pt: Cartões grandes

en: Small cards
pt: Cartões pequenos

en: Show author name and avatar before post
pt: Mostrar nome e avatar do autor antes do artigo

en: Show date before post
pt: Mostrar data antes do artigo

en: Show author bio after post
pt: Mostrar biografia do autor depois do artigo

en: Comments
pt: Comentários

en: Search engine
pt: Motor de busca

en: Open in browser menu option (Android only)
pt: Opção de menu de abrir em browser (apenas em android)

en: Server API Key
pt: Chave de API do servidor

en: Sender ID
pt: ID do remetente:

en: General
pt: Geral

en: Send a welcome notification
pt: Enviar uma notificação de boas-vindas

en: Sub title
pt: Sub-título

en: unlimited
pt: ilimitado

en: Support
pt: Suporte

en: Downloads:
pt: Apps baixadas:

en: downloads
pt: apps baixadas

en: Push notifications
pt: Notificações push

en: You can't test or publish an app on a local website.
pt: Não pode testar ou publicar a app num site local.

en: On December 15, 2016 notifications and statistics will no longer be available with the free package
pt: Em 15 de dezembro de 2016, as notificações e as estatísticas não estarão mais disponíveis para o pacote grátis

en: Your app need to be updated on stores
pt: A sua app necessita de ser atualizada nas lojas

en: Please review the form
pt: Por favor, reveja o formulário

en: About you
pt: Sobre si

en: First and last name:
pt: Primeiro e último nome:

en: Mail address:
pt: Endereço de email:

en: Your App
pt: A sua app

en: Blog name:
pt: Nome do Blog:

en: Blog url:
pt: URL do Blog:

en: App logo
pt: Logo da app

en: /!\ In HD (512x512), squared and with transparency, no white background.
pt: /!\ Em HD (512x512), quadrado e com transparência, sem fundo branco.

en: Choose a logo
pt: Escolha um logo

en: Validate
pt: Valide

en: Important notice
pt: Aviso importante

en: To optimize performance, the application uses a cache system. Changes made from WordPress can take up to 1 hour to be available on apps.
pt: Para otimizar o funcionamento, a aplicação usa um sistema cache. Alterações feitas a partir do WordPress podem demorar até uma hora a estar disponíveis em apps.

en: GOT IT
pt: PERCEBIDO

en: Language(s) of the app
pt: Idioma(s) da app

en: Colors of the app
pt: Cores da app

en: Home page and menu
pt: Página inicial e menú

en: Smart banner
pt: Banner inteligente

en: Rating popup
pt: Popup de avaliação

en: App interface
pt: Interface da app

en: Content to show
pt: Conteúdo para mostrar

en: About page
pt: Sobre a página

en: HTML injection
pt: Inserção HTML

en: Regex modifications
pt: Modificações Regex

en: UPDATE NOW ON STORES FOR
pt: ATUALIZAR AGORA NAS LOJAS PARA

en: PUBLISH ON STORES FOR
pt: PUBLICAR NAS LOJAS PARA

en: Your app
pt: A sua app

en: Homepage
pt: Página de início

en: Privacy policy
pt: Política de privacidade

en: Category:
pt: Categoria:

en: Keywords:
pt: Palavras chave:

en: Custom theme
pt: Tema personalizado

en: Contact info
pt: Informação de contacto

en: App title
pt: Título da app

en: Blog url
pt: URL do Blog

en: Background color for iOS logo (if transparency on logo)
pt: Cor de fundo para o logo iOS (se tiver transparência no logo)

en: Primary color
pt: Cor primária

en: Secondary color
pt: Cor secundária

en: Welcome
pt: Bem-vindo

en: You can send a welcome notification on the first app launch.
pt: Pode enviar uma notificação de boas-vindas na primeira utilização da app.

en: Go on the language section to configure it.
pt: Vá à secção do idioma para configurar.

en: You must upload a certificate to enable iOS notifications.<br/>You'll receive it by mail when the app is under publication on the App Store.<br/>%sI got the certificate, go to the upload page%s
pt: Tem de carregar um certificado para ativar notificações iOS.<br/>Recebê-lo-á por email quando a app estiver em publicação na App Store.<br/>%s Quando receber o certificado, venha à página de carregamento %s

en: Follow the <b><a href="https://wpmobile.app/en/send-push-notifications/" target="_blank">quick guide</a></b> to get the Google API Key
pt: Siga o <b><a href="https://wpmobile.app/en/send-push-notifications/" target="_blank">guia rápido</a></b> para pegar a chave de API do Google

en: Muted categories do not trigger notifications
pt: Categorias ocultadas não disparam notificações

en: Muted category
pt: Categoria ocultada

en: You can enter here your legal terms.
pt: Pode escrever aqui os seus termos legais.

en: Languages
pt: Idiomas

en: Smart Banner
pt: Banner Inteligente

en: Display a banner on top of your site pointing on the store for your mobile visitors.
pt: Mostre aos seus visitantes «mobile» um «banner» no topo do seu site apontando para a «app store».

en: FREE
pt: GRÁTIS

en: In App Store
pt: Na App Store

en: VIEW
pt: BAIXAR

en: Show the smart banner
pt: Mostrar o banner inteligente

en: App indexing (SEO)
pt: Indexação da App (SEO)

en: Follow %sthe guide%s for activate the app indexing api
pt: Siga %s o guia %s para ativar a API da indexação da app

en: Inject HTML
pt: Inserção HTML

en: Useful to add your html banners or communicate an event.<br/><b>Note that you can not use CSS or Javascript. Only HTML tags (img, a, b, i, p, ...).</b>
pt: Útil para adicionar os seus banners HTML ou comunicar um evento.<br/><b>Note que não pode usar CSS ou Javascript. Só etiquetas HTML (img, a, b, i, p, ...).</b>

en: Before the post
pt: Antes do artigo

en: After the post
pt: Depois do artigo

en: Package
pt: Pacote

en: Package name
pt: Nome do pacote

en: Get it
pt: Obtenha

en: App Store ID
pt: ID da App Store

en: Follow %sthe guide%s to get a Google Analytics UA id
pt: Siga %s o guia %s para obter um Google Analytics UA id

en: Identifiant
pt: Identificador

en: <b>'Expert' function, use only if you know what you are doing.</b><br/>If you have any doubt, please contact us on the chat (bottom right) to see what we can do ;)<br/><br/>You can via a regular expression delete some portions of your articles. Useful for example to remove tags or shortcodes that are not automatically deleted or element that is not useful in the application.
pt: <b>Função 'Perito', use apenas se souber o que está a fazer.</b><br/>Se tiver alguma dúvida, por favor, contacte-nos no chat (canto direito inferior) para ver o que podemos fazer ;)<br/><br/>Pode através de uma expressão regular apagar algumas porções dos seus artigos. Útil por exemplo para remover etiquetas ou shortcodes que não são apagados automaticamente ou elementos que não são úteis na aplicação.

en: Add your regex rules (line break separated)
pt: Adicione as suas regras regex (separadas por uma quebra de linha)

en: Example: /&lt;strong&gt;.*&lt;\/strong&gt;/i
pt: Exemplo: /&lt;strong&gt;.*&lt;\/strong&gt;/i

en: The rating popup allow the users to go on the store and leave a review.
pt: O popup de avaliação permite que os utilizadores se desloquem para a «app store» e deixem uma avaliação.

en: Trigger rule
pt: Regra de disparo

en: After reading X posts (0 = deactivate)
pt: Depois de ler X artigos (0 = inativo)

en: Additionnal CSS for the Android night mode
pt: CSS adicional para o modo noturno do Android

en: Display type
pt: Tipo de display

en: Optimal
pt: Óptimizado

en: Only on some page?
pt: Apenas em algumas páginas?

en: Custom CSS
pt: CSS personalizado

en: You can use CSS to customize the content
pt: Pode usar CSS para personalizar o conteúdo

en: Special features
pt: Características especiais

en: &bull; <b>Comments</b>: show the comments and a form to publish on posts<br/>&bull; <b>Subscribe system</b>: add an item on the menu pointing to subscribed category and a button on each post to (un)subscribe<br/>&bull; <b>Favorite system</b>: add an item on the menu to list all favorited posts and a button on each post to favorite<br/>&bull; <b>Share bubble</b>: show a button on each post to share it on social networks
pt: &bull; <b>Comentários</b>: mostra os comentários e um formulário para publicar em artigos<br/>&bull; <b>Sistema de subscrição</b>: adicione um item no menu apontando para uma categoria subscrita e um botão em cada artigo para remover a subscrição<br/>&bull; <b>Sistema favorito</b>: adicione um item ao menu para listar todos os artigos favoritos e um botão em cada artigo para marcar como favorito<br>&bull; <b>Bolha de partilha</b>: mostra um botão em cada artigo para partilhá-lo nas redes sociais

en: Posts listing
pt: Lista de artigos

en: <b>Small cards</b> Little image on left and title on right of the image<br/><b>Big cards</b> Big image and title below
pt: <b>Cartões pequenos</b> Imagem pequena na esquerda e título na direita da imagem<br/><b>Cartões grandes</b> e título debaixo

en: Default view
pt: Vista por defeito

en: If a post is published without image, you can define here a default image.
pt: Se um artigo é publicado sem imagem, pode definir aqui uma imagem por defeito.

en: Use any image on the post as featured?
pt: Usar qualquer imagem no artigo como imagem de destaque?

en: Show date on list/post?
pt: Mostrar data em lista/artigo?

en: Show hour?
pt: Mostrar hora?

en: Posts content
pt: Conteúdo de artigos

en: Similar posts
pt: Artigos similares

en: You can show similar posts after an article to engage your users.
pt: Pode mostrar artigos similares depois de um artigo para envolver os seus utilizadores.

en: Theme of the app
pt: Tema da app

en: You can change the theme of your app when you want, it will be modified in real time on all devices.
pt: Pode mudar o tema da sua app quando quiser. Será modificado em tempo real em todos os equipamentos.

en: Language to enable
pt: Idioma para habilitar

en: The homepage is the main screen of your application.
pt: A página de início é o ecrã principal da sua aplicação.

en: Latest posts
pt: Últimos artigos

en: Menu builder
pt: Construtor de menu

en: Reset
pt: Limpar

en: Empty
pt: Vazio

en: Posts visibles in the app
pt: Artigos visíveis na app

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: Leave only `post` if you do not know what you are doing
pt: Deixe apenas 'artigos' se não souber o que está a fazer

en: Category type
pt: Tipo de categoria

en: Leave only `category` if you do not know what you are doing
pt: Deixe apenas 'categoria' se não souber o que está a fazer

en: Posts
pt: Artigo

en: Exclude some posts by tags
pt: Excluir alguns artigos por etiquetas

en: Tags
pt: Etiquetas

en: Search restriction
pt: Restrição na procura

en: You can restrict the search engine to only some category of the blog.
pt: Pode restringir o motor de busca apenas a algumas categorias do blog.

en: By category
pt: Por categoria

en: Your app is not yet live on stores, you can't promote it
pt: A sua app ainda não está disponível nas lojas. Não a pode promover.

en: Hello!
pt: Olá!

en: Automatically create my menu
pt: Criar o meu menu automaticamente

en: Your app theme
pt: O tema da sua app

en: Buy an update
pt: Compre uma atualização

en: Delete and unpublish
pt: Apagar e despublicar

en: Any change on this page <u>after the first publication</u> will be billed 49€.<br/><b>Take your time and make sure everything is ok.</b>
pt: Qualquer mudança nesta página <u> depois da primeira publicação</u> custará 49€.<br/><b>Analise com calma e verifique que está tudo ok.</b>

en: Upload successful
pt: Carregamento com sucesso

en: You can't send notification with the free plan
pt: Não pode enviar notificação no plano grátis.

en: subscribers
pt: subscritores

en: deleted - not sended
pt: apagadas - não enviadas

en: devices
pt: equipamentos

en: %s ago
pt: %s atrás

en: in %s
pt: em %s

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Seguinte

en: Delete history
pt: Apagar história

en: You can't have statistics with the free plan
pt: Não pode ter estatísticas com o plano grátis

en: days
pt: dias

en: results
pt: resultados

en: How many days?
pt: Quantos dias?

en: day | days
pt[0]: dia
pt[1]: dias

en: How many maximum results?
pt: Quantos resultados máximos?

en: result | results
pt[0]: resultado
pt[1]: resultados

en: On all platform?
pt: Em todas as plataformas?

en: All languages included?
pt: Todos os idiomas incluídos?

en: Block disposition
pt: Bloquear disposição

en: You like this app?
pt: Gosta desta app?

en: Take 5 seconds to rate it on the Play Store
pt: Em 5 segundos avalie a nossa app na Play Store

en: Read
pt: Ler

en: Every 3 Minutes
pt: A cada 3 minutos

en: In Google Play
pt: Na Google Play

en: Allowed on your plan:
pt: Permitido no meu plano:

en: Before the content
pt: Antes do artigo

en: After the content
pt: Depois do artigo

en: %s years ago
pt: %s anos atrás

en: %s year ago
pt: %s ano atrás

en: %s months ago
pt: %s meses atrás

en: %s month ago
pt: %s mês atrás

en: %s days ago
pt: %s dias atrás

en: %s day ago
pt: %s dia atrás

en: %s hours ago
pt: %s horas atrás

en: %s hour ago
pt: %s hora atrás

en: %s minutes ago
pt: %s minutos atrás

en: %s minute ago
pt: %s minuto atrás

en: %s seconds ago
pt: %s segundos atrás

en: Timeline
pt: Linha do tempo

en: Chart
pt: Gráfico

en: Installations
pt: Instalações

en: Actions
pt: Ações

en: Users
pt: Utilizadores

en: Platforms
pt: Plataformas

en: Hours
pt: Horas

en: Continents
pt: Continentes

en: Country
pt: País

en: Action
pt: Ação

en: Dispatch
pt: Envio

en: Open
pt: Aberto

en: User
pt: Utilizador

en: Platform
pt: Plataforma

en: Hour
pt: Hora

en: Continent
pt: Continente

en: install
pt: instalar

en: notification
pt: notificação

en: comment
pt: comentário

en: read
pt: ler

en: category
pt: categoria

en: recent post
pt: artigo recente

en: form
pt: formulário

en: search
pt: procurar

en: App activity
pt: Atividade da app

en: By day
pt: Por dia
