WP WebinarSystem Pro - en to it translation catalogue (540 entries)

en: Select a time
it: Selezionare un orario

en: No slots available
it: Nessun slot disponibile

en: WP WebinarSystem Chatlogs
it: WP WebinarSystem Chatlog di sistema

en: Select webinar to view chatlogs for active webinars
it: Seleziona webinar per visualizzare i chatlog per i webinar attivi

en: Chatlog is empty for this webinar
it: Chatlog è vuoto per questo webinar

en: Clear all the chat messages for this webinar?
it: Cancellare tutti i messaggi di chat per questo webinar?

en: Are you sure to delete selected chat messages?
it: Sei sicuro di cancellare i messaggi di chat selezionati?

en: Invalid Drip API key. To fix, please visit <a href="%s">WebinarSystem Settings</a>.
it: Chiave API Drip non valida. Per risolvere il problema, visita <a href="%s">WebinarSystem Settings</a>.

en: Invalid Enormail API key. To fix, please visit <a href="%s">WebinarSystem Settings</a>.
it: Chiave API di Enormail non valida. Per risolvere il problema, visita <a href="%s">WebinarSystem Settings</a>.

en: Invalid %s API KEY and URL.
it: Invalid %s API KEY e URL.

en: Please visit <a href="%s">WebinarSystem Settings</a> to fix.
it: Visita <a href="%s">Impostazioni di sistema WebinarSystem Settings</a> per risolvere il problema.

en: Please add both API KEY and URL
it: Si prega di aggiungere sia la chiave API KEY che l'URL

en: Invalid API credentials.
it: Credenziali API non valide.

en: Invalid api key!
it: Chiave api non valida!

en: Invalid MailChimp API key. To fix, please visit <a href="%s">WebinarSystem Settings</a>.
it: Chiave API di MailChimp non valida. Per risolvere il problema, visita <a href="%s">WebinarSystem Settings</a>.

en: Now you completed the aWeber authentication. For changes Go to <a href="%s">WebinarSysteem Settings</a>.
it: Ora avete completato l'autenticazione aWeber. Per modifiche Vai a <a href="%s">Impostazioni del sistema WebinarSysteem</a>.

en: Unexpectedly aWeber has been disconnected from the server. You are no longer subscribed to aWeber mailinglist. For Changes go to <a href="%s">WebinarSysteem Settings</a>.
it: Inaspettatamente aWeber è stato disconnesso dal server. Non sei più iscritto a una mailinglist Weber. Per le modifiche vai a <a href="%s">Impostazioni del sistema WebinarSysteem</a>.

en: Invalid Getresponse API key. To fix, please visit <a href="%s">WebinarSystem Settings</a>.
it: Chiave API Getresponse non valida. Per risolvere il problema, visita <a href="%s">WebinarSystem Settings</a>.

en: Yes, download Pro!
it: Sì, scarica Pro!

en: If you like <strong>WP WebinarSystem</strong> please leave us a %s rating. A huge thank you in advance!
it: Se ti piace <strong>WP WebinarSystem</strong> lasciaci una valutazione %s. Un enorme grazie in anticipo!

en: WP WebinarSystem Questions
it: Domande sui Webinar del sistema WP Webinar

en: Select webinar to view questions for active webinars
it: Seleziona webinar per visualizzare le domande per i webinar attivi

en: Name
it: Nome

en: Question
it: Domanda

en: Time
it: Ora

en: Are you sure you want to clear selected questions?
it: Sei sicuro di voler chiarire alcune domande selezionate?

en: Loading available timeslots...
it: Caricamento delle fasce orarie disponibili.....

en: Error:
it: Errore:

en: Invalid webinar id.
it: Id. webinar non valido.

en: Sign Up
it: Registrati

en: You need to buy a ticket to register for this webinar. Ticket sales is closed at this moment.
it: È necessario acquistare un biglietto per registrarsi a questo webinar. La vendita dei biglietti è chiusa in questo momento.

en: You need to buy a ticket to register for this webinar. <a href="%s">Click here</a> to buy a ticket.
it: È necessario acquistare un biglietto per registrarsi a questo webinar. <a href="%s">Clicca qui</a> per acquistare un biglietto.

en: You've successfully registered for %s
it: Ti sei registrato con successo per %s

en: You're already registered for %s
it: Sei già registrato per %s

en: Registration is closed for this webinar.
it: La registrazione per questo webinar è chiusa.

en: Your Name
it: Il tuo nome

en: Please enter your name.
it: Inserisci il tuo nome.

en: Your Email Address
it: Il tuo Indirizzo Email

en: Please enter your email.
it: Inserisci la tua email.

en: Right Now
it: Proprio ora

en: Select a day
it: Seleziona un giorno

en: Select a day to watch.
it: Seleziona un giorno.

en: Select a day first
it: Seleziona un giorno prima

en: Select a time to watch.
it: Seleziona un orario.

en: This email is not registered.
it: Questa e-mail non è registrata.

en: Please register before login.
it: Registrati prima di effettuare il login.

en: WPWS Page
it: Pagina WPWS

en: You are now unsubscribed
it: Ora sei cancellato

en: Webinar Subscription
it: Abbonamento Webinar

en: Webinar Overview
it: Panoramica del webinar

en: To see which webinars you are registered to, please open the link 'manage profile' from the registration confirmation email message
it: Per vedere a quali webinar sei registrato, apri il link 'gestisci profilo' dal messaggio e-mail di conferma della registrazione.

en: Webinar Title
it: Titolo del webinar

en: Webinar Time
it: Ora del webinar

en: Webinar Action
it: Azione Webinar

en: Unsubscribe
it: Disiscriversi

en: You haven't subscribed to any webinars yet:(
it: Non sei ancora iscritto a nessun webinar:((

en: Please install/activate WooCommerce first to integrate with WebinarSystem. You can find WooCommerce <a href="%s" class="thickbox" aria-label="Download WooCommerce for WebinarSystem" data-title="WooCommerce">here</a>.
it: Si prega di installare/attivare WooCommerce prima di integrarsi con WebinarSystem. Puoi trovare WooCommerce <a href="%s" class="thickbox" aria-label="Scarica WooCommerce per il sistema WebinarSystem" data-title="WooCommerce">qui</a>.

en: View Cart
it: Vedi Carrello

en: You cannot add another &quot;%s&quot; to your cart.
it: Avevi già aggiunto una &quot;%s&quot; nel carrello. Per completare l'ordine, fai clcik sul pulsante "Procedi".

en: Please select a Day.
it: Selezionare un giorno.

en: Please select a time.
it: Selezionare un orario.

en: Please check the box to proceed further.
it: Si prega di spuntare la casella per procedere oltre.

en: Webinar Product
it: Prodotto Webinar

en: You will receive your webinar ticket as soon as the payment for your order completes.
it: Riceverai il tuo biglietto del webinar non appena il pagamento del tuo ordine sarà completato.

en: My Webinar Tickets
it: I miei biglietti per il webinar

en: Order
it: Ordine

en: Webinar Date
it: Data del webinar

en: Join
it: Partecipa

en: Join webinar
it: Iscriviti al webinar

en: Views
it: Visualizzazioni

en: Registrations
it: Registrazioni

en: Questions
it: Domande

en: Create Now
it: Crea ora

en: Automated
it: Automatizzato

en: Countdown
it: Conto alla rovescia

en: New webinar
it: Nuovo webinar

en: Attendee Lists
it: Lista Partecipanti

en: Private Questions
it: Domande private

en: Chatlogs
it: Chatlog

en: Settings
it: Impostazioni

en: Attendees
it: Partecipanti

en: Duplicate this Webinar
it: Clona questo Webinar

en: Duplicate
it: Clona

en: Status
it: Stato

en: Closed
it: Chiuso

en: Add New Webinar
it: Aggiungi un Nuovo Webinar

en: New Webinar
it: Nuovo Webinar

en: Edit Webinar
it: Modifica Webinar

en: View Webinar
it: Vedi Webinar

en: Please save your webinar first before previewing.
it: Si prega di salvare il proprio webinar prima dell'anteprima.

en: Your license for WebinarSystem is seems to be Invalid. Please contact support desk!
it: La licenza per WebinarSystem non sembra essere valida. Si prega di contattare l'ufficio di supporto!

en: Your WebinarSystem license key has suspended! Please contact the support.
it: La chiave di licenza del sistema WebinarSystem è stata sospesa! Si prega di contattare il supporto.

en: Your WebinarSystem license key has expired! Please renew it again before using the plugin.
it: La chiave di licenza del sistema WebinarSystem è scaduta! Si prega di rinnovarlo di nuovo prima di utilizzare il plugin.

en: Please %senter your license key%s to activate WebinarSystem plugin!
it: %sinserisci la tua chiave%s di lettura per attivare WP WebinarSystem

en: Howdy,
it: Salve,

en: [receiver-name] just signed up for your webinar
it: Mi sono appena iscritto al tuo webinar.

en: Regards
it: Saluti

en: Hi
it: Ciao

en: Thank you for your registration for the webinar. Below you will find the details of the webinar.
it: Grazie per esserti registrato al Webinar. Qui sotto trovi i dettagli del Webinar.

en: <b>Webinar name:</b>
it: <b>Nome del webinar:</b>.

en: <b>Date:</b>
it: Data:<b>Data:</b>

en: <b>Time:</b>
it: <b>Tempo:</b>Tempo: </b>.

en: <b>Timezone:</b>
it: <b>Timezone:</b>Timezone:</b>

en: Go to Webinar
it: Vai al Webinar

en: See you then!
it: Guardalo!

en: The webinar you signed up for starts in one hour. Below you will find the link to attend the webinar.
it: Il webinar che hai sottoscritto partirà entro un'ora. Trovi il link per partecipare al webinar qui in basso.

en: Webinar name:
it: Nome del Webinar:

en: Date:
it: data:

en: Time:
it: Ora:

en: Timezone:
it: Fuso orario:

en: This is a reminder for your upcoming webinar tomorrow. Below you will find the details of the webinar.
it: Questo è un promemoria per il webinar di domani. trovi i dettagli del webinar qui in basso.

en: We are starting the webinar [receiver-name]! Click on the link below to join us.
it: Stiamo avviando il webinar [nome del ricevitore]! Clicca sul link sottostante per unirti a noi.

en: See you later!
it: Ci vediamo dopo!

en: Make sure to join the webinar via this link:
it: Assicurati di unirti al webinar tramite questo link:

en: Host and Description Box
it: Ospite e descrizione Box

en: Question Box
it: Casella delle domande

en: Message Center
it: Centro messaggi

en: Clear all Raised Hands
it: Libera tutte le mani alzate

en: Call to action
it: Invito all’azione

en: Your MySQL version is out of date, and some functionalities of WP WebinarSystem won't work as expected. Please upgrade the MySQL version on your server to a minimum of MySQL 5.6.36 or higher.
it: La versione di MySQL è obsoleta e alcune funzionalità di WP WebinarSystem non funzioneranno come previsto. Si prega di aggiornare la versione di MySQL sul server ad un minimo di MySQL 5.6.36 o superiore.

en: Your PHP version is out of date, and some functionalities of WP WebinarSystem won't work as expected. Please upgrade the PHP version on your server to a minimum of PHP 5.6 or higher.
it: La tua versione di PHP è obsoleta e alcune funzionalità di WP WebinarSystem non funzioneranno come ci si aspettava. Si prega di aggiornare la versione di PHP sul server ad un minimo di PHP 5.6 o superiore.

en: WP WebinarSystem Attendees
it: Partecipanti a WP WebinarSystem

en: Select webinar to view attendees for active webinars
it: Seleziona il webinar per vedere i partecipanti ai webinar attivi

en: Please add webinars to listup.
it: Aggiungi i webinar alla lista.

en: E-Mail
it: E-mail

en: Registered On
it: Registrato su

en: Registered For
it: Registrato per

en: Attended
it: Presente

en: No Attendees :(
it: Nessun Partecipante :(

en: Please enter valid name and email to add new attendee.
it: Inserisci un nome valido e un'e-mail per aggiungere un nuovo partecipante.

en: Send webinar confirmation e-mail to attendee?
it: Inviare l'e-mail di conferma del webinar al partecipante?

en: Your webinar link
it: Il tuo link al webinar

en: Question from
it: Domanda da

en: New message
it: Nouvo messaggio

en: New Registration
it: Nuova Registrazione

en: You are registered for the webinar!
it: Ti sei registrato al Webinar!

en: Reminder
it: Promemoria

en: We are live in one hour!
it: Saremo in onda entro un'ora

en: We are starting the webinar!
it: Il webinar sta per iniziare!

en: Manage Profile
it: Gestire il profilo

en: Once 5 minutes
it: Una volta 5 minuti

en: Host & Description Box
it: Box Ospite e Descrizione

en: Background color
it: Colore di Sfondo

en: Show Host Box
it: Mostra Box Ospite

en: Host Title Background color
it: Colore di Sfondo Titolo Ospite

en: Host Title Text color
it: Colore Testo Titolo Ospite

en: Host Text color
it: Colore Testo Ospite

en: Show Description Box
it: Mostra Box Descrizione

en: Description Title Background color
it: Colore di Sfondo Titolo Descrizione

en: Description Title Text color
it: Colore Titolo Desciizione

en: Description Text color
it: Colore Testo Descrizione

en: Show Question box
it: Mostra Box Domande

en: Send an email on every question
it: Invia un'e-mail su ogni domanda

en: If then email to
it: Se poi inviare un'e-mail a

en: Border color
it: Colore del Bordo

en: Title Text Color
it: Colore Testo del Titolo

en: Border Radius
it: Bordo Radius

en: Button Background Color
it: Colore di sfondo pulsante

en: Button Hover Background Color
it: Colore sfondo pulsante hover

en: Button Border Color
it: Colore Bordo del Pulsante

en: Button Hover Border Color
it: Colore bordo del pulsante al passante del mouse

en: Button Text color
it: Colore Testo Pulsante ricerca

en: Button Hover Text color
it: Colore testo del pulsante al passaggio del mouse

en: Live chatbox
it: Chatbox dal vivo

en: Show Chatbox
it: Mostra Chatbox

en: Title Text color
it: Colore Testo Titolo

en: Show Timestamps
it: Mostra i timestamps

en: Background Color of Button
it: Colore di sfondo del pulsante

en: Text Color of Button
it: Colore del testo del pulsante

en: Tab Layout
it: Disposizione delle schede

en: Questionbox tab
it: Scheda Casella delle domande

en: Title
it: Titolo

en: Tab Title Text color
it: Titolo della scheda Colore del testo

en: Tab Background color
it: Scheda Colore di sfondo

en: Tab Border color
it: Scheda Colore bordo

en: Chatbox tab
it: Scheda Chatbox

en: Show Incentive Box
it: Mostra Box Incentivo

en: Incentive Title
it: Titolo Incentivo

en: Title Background color
it: Colore di Sfondo Titolo

en: Content text color
it: Colore del contenuto del testo

en: Incentive box content
it: Contenuto Box Incentivo

en: Show Action Box
it: Mostra Action Box

en: Hand button color
it: Colore del bottone della mano

en: Hand button hover color
it: Colore del bottone della mano hover del bottone

en: Hand button Active color
it: Pulsante della mano Colore attivo

en: Background Color
it: Colore di sfondo

en: Border Color
it: Colore del bordo

en: every 5 minutes
it: ogni 5 minuti

en: every 10 minutes
it: ogni 10 minuti

en: every 15 minutes
it: ogni 15 minuti

en: every 20 minutes
it: ogni 20 minuti

en: every 30 minutes
it: ogni 30 minuti

en: every 40 minutes
it: ogni 40 minuti

en: every 45 minutes
it: ogni 45 minuti

en: every 50 minutes
it: ogni 50 minuti

en: every 60 minutes
it: ogni 60 minuti

en: Monday
it: Lunedì

en: Tuesday
it: Martedì

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Thursday
it: Giovedì

en: Friday
it: Venerdì

en: Saturday
it: Sabato

en: Sunday
it: Domenica

en: Webinar Settings
it: Impostazioni Webinar

en: Host Names
it: Nomi degli Ospiti

en: Your Webinar URL
it: URL del Webinar

en: General Options
it: Opzioni Generali

en: Registration Page
it: Pagina di Registrazione

en: Thank You Page
it: Pagina di Ringraziamento

en: Countdown Page
it: Pagina del Conto alla Rovescia

en: Live Page
it: Pagina In Onda

en: Replay Page
it: Pagina del Replay

en: Access
it: Accesso

en: Import / Export
it: Importa / Esporta

en: Default mail provider
it: Provider emai Predefinito

en: Mailchimp list
it: Lista di MailChimp

en: You've no mailing list(s) on MailChimp.
it: Non hai mailing list(s) su MailChimp

en: Mailpoet list
it: Lista di Mailpoet

en: Select a list..
it: Seleziona la lista..

en: Mailpoet3 list
it: Lista Mailpoet3

en: Enormail list
it: Lista di Enormail

en: You've no mailing list(s) on Enormail.
it: Non hai mailing list(s) su Enormail

en: Drip Accounts
it: Conti gocciolanti

en: Select an account..
it: Selezionare un account....

en: You've no account(s) on Drip.
it: Non hai un account su Drip.

en: Drip Campaigns
it: Campagne di gocciolamento

en: Select a campaign..
it: Selezionare una campagna....

en: You've no campaigns(s) under Drip Account.
it: Non hai campagne sotto Drip Account.

en: AWeber List
it: Lista AWeber

en: Prevent info emails
it: Prevenire le e-mail informative

en: Prevent users from registering when they use an info email addresses
it: Impedire agli utenti di registrarsi quando utilizzano un indirizzo e-mail di informazione

en: GetResponse list
it: Elenco GetResponse

en: %s list
it: Elenco %s

en: You've no mailing list(s) on %s.
it: Non hai una o più mailing list su %s.

en: Click Export to download backup of current webinar settings. Upload your already exported file to Import section to apply settings from other webinar.
it: Clicca Esporta per scaricare una copia delle impostazioni correnti. Carica i tuoi file già esportati nella sezione Importa per applicare le impostazioni ad altri webinar.

en: Export
it: Esporta

en: Working on it...
it: In elaborazione...

en: Import
it: Importa

en: Webinar will be presented by:
it: Il Webinar sarà presentato da:

en: Separate each by commas
it: Separa ogni elemento conuna virgola

en: Preview Page
it: Anteprima della pagina

en: Only use this generated link for test purposes
it: Usa il link generato solo per fare un test

en: WP WebinarSystem Options
it: Opzioni WP WebinarSystem

en: General
it: Generale

en: Advanced
it: Avanzate

en: Integrations
it: Integrazioni

en: Styles
it: Stili

en: System Status
it: Stato del Sistema

en: Email options
it: Opzioni Email

en: Registration Confirmation
it: Conferma della registrazione

en: Reminder day before Webinar
it: Promemoria un giorno prima del Webinar

en: Reminder one hour before Webinar
it: Promemoria un'ora prima del Webinar

en: Reminder Webinar Starting
it: Promemoria inizio del Webinar

en: Webinar replay
it: Replay del Webinar

en: Email Sender Options
it: Opzioni di invio email

en: "From" Name
it: "Da" Nome

en: Sender name
it: Nome del Mittente

en: "From" Email Address
it: "Da" Indirizzo Email

en: Sender email
it: Email del Mittente

en: Email Template
it: Schema Email

en: Header Image
it: Immagine di Testata

en: Upload
it: Carica

en: Email Footer Text
it: Testo del Footer dell'Email

en: Footer Text
it: Testo del Footer

en: Base color
it: Colore di Base

en: Email Body Background color
it: Colore di sfondo Corpo Email

en: Email Body Text color
it: Colore del Testo Corpo Email

en: Activate profile and unsubscribe link
it: Attivare il profilo e annullare l'iscrizione link

en: Choose Unsusbscribe Page
it: Scegliere la pagina di cancellazione delle iscrizioni

en: WP WebinarSystem plugin uses it's own generated page by default. If you prefer an own custom page, then please select this on the dropdown menu + add shortcode [wpws_unsubscribe] to your page.
it: WP WebinarSystem plugin utilizza la propria pagina generata di default. Se si preferisce una pagina personalizzata, selezionarla nel menu a discesa + aggiungere il codice di scelta rapida [wpws_unsubscribe] alla propria pagina.

en: Reset Default Template
it: Ripristina originale

en: New Registration Options
it: Opzioni Nuova Registrazione

en: Enable this reminder?
it: Abilita il promemoria?

en: Subject
it: Oggetto

en: Email Head
it: Intestazione Email

en: Available Shortcodes:
it: Scorciatoie disponibili:

en: Content
it: Contenuto

en: Admin Email Address
it: Indirizzo email Amministratore

en: Admin email
it: Email Amministratore

en: Your email address
it: Il tuo indirizzo Email

en: Send Preview
it: Invia Anteprima

en: Add a Webinar to send a preview email.
it: Aggiungi un Webinar per inviare un'email di anteprima.

en: Registration Confirmation Email
it: Email di conferma della registrazione

en: Reminder day before Webinar
it: Promemoria un giorno prima del Webinar

en: Reminder one hour before Webinar
it: Promemoria un'ora prima del webinar

en: Reminder when Webinar starts
it: Promemoria quando il Webinar sta per iniziare.

en: Send Webinar Replay Link
it: Invia il link delReplay del webinar

en: Drip API Key
it: Chiave API Drip

en: The API key you have received from Drip
it: La chiave API ricevuta da Drip

en: MailChimp API Key
it: Chiave API di MailChimp

en: The API key you have received from MailChimp
it: L'API key che hai ricevuto da MailChimp

en: Enormail API Key
it: Enormail API key

en: The API key you have received from Enormail
it: L'API key che hai ricevuto da Enormail

en: Reconfigure
it: Riconfigurare

en: Configure
it: Configura

en: Getresponse API Key
it: Chiave API Getresponse

en: The API key you have received from Getresponse
it: La chiave API che hai ricevuto da Getresponse

en: ActiveCampaign API Key
it: Chiave API della campagna ActiveCampagna

en: The API key you have received from ActiveCampaign
it: La chiave API ricevuta da ActiveCampaign

en: ActiveCampaign API URL
it: URL API ActiveCampaign API

en: eg:
it: es:

en: Roles & Permissions
it: Ruoli e Permessi

en: Create Webinars
it: Crea Webinar

en: Manage Subscribers
it: Gestisci Sottoscrittori

en: Access Control Bar
it: Barra di controllo accessi

en: Manage Questions
it: Gestisci Domande

en: Manage Chatlogs
it: Gestire i Chatlog

en: Change WebinarSystem Settings
it: Cambia Impstazioni WebinarSystem

en: Styling Settings
it: Impostazioni di stile

en: Use Theme Styles
it: Stili di utilizzo del tema

en: Please copy and paste this information in your ticket when contacting support:
it: Copia e Incolla queste informazioni nel tuo ticket quando contatti il Supporto:

en: Copy for Support
it: Copia per il Supporto

en: Copied!
it: Copiato!

en: Get System Report
it: Crea Report di Sistema

en: WordPress Environment
it: Ambiente Wordpress

en: Site URL
it: URL sito

en: WP Version
it: Versione WP

en: WP Multisite
it: Wp Multisito

en: WP Cron status
it: Stato WP Cron

en: Language
it: Lingua

en: Plugin Environment
it: Ambiente Plugin

en: Webinar System Version
it: Versione del sistema Webinar

en: Server Environment
it: Ambiente server

en: Server Info
it: Informazioni Server

en: PHP Version
it: Versione PHP

en: Couldn't determine PHP version because phpversion() doesn't exist.
it: Impossibile determinare la versione PHP perché phpversion() non esiste.

en: PHP Post Max Size
it: PHP Post max dim.

en: PHP Time Limit
it: Limite di Tempo PHP

en: SUHOSIN Installed
it: SUHOSIN Installato

en: MySQL Version
it: Versione MySQL

en: Max Upload Size
it: Dimensione Max. Upload

en: Default Timezone
it: TimeZone predefinita

en: PHP Memory Limit
it: Limite Memoria PHP

en: Server Time
it: Ora del server

en: Server Timezone
it: Fuso orario del server

en: Active Plugins (
it: Plugins attivi (

en: by
it: da

en: Theme
it: Tema

en: Version
it: Versione

en: Author URL
it: URL dell'Autore

en: There is a new version of %1$s available. <a target="_blank" class="thickbox" href="%2$s">View version %3$s details</a>.
it: C’è una nuova versione disponibile di %1$s . <a target=“_blank” class=“thickbox” href=“%2$s”>Vedi i dettagli della  versione %3$s </a>.

en: You do not have permission to install plugin updates
it: Non hai il permesso di installare gli aggiornamenti dei plugin

en: Error
it: Errore

en: Your WPWebinarSystem license has been deactivated!
it: La tua licenza WPWebinarSystem è stata disattivata!

en: Your WPWebinarSystem license has been activated!
it: La tua licenza WPWebinarSystem è stata attivata!

en: The WPWebinarSystem license you entered is invalid.
it: La licenza WPWebinarSystem inserita non è valida.

en: Your WPWebinarSystem license is expired. Please renew or the plugin will not work as expected. Please activate your copy as soon as possible.
it: La licenza del sistema WPWebinarSystem è scaduta. Si prega di rinnovare o il plugin non funzionerà come previsto. Si prega di attivare la copia il più presto possibile.

en: Make Webinar only accessible for :
it: Rendere il Webinar accessibile solo per :

en: Only for user roles
it: Solo per i ruoli utente

en: Member Levels
it: Livelli dei membri

en: Member Level
it: Livello Membro

en: Select
it: Seleziona

en: Please install and configure the 'WooCommerce Memberships' plugin to use this functionality.
it: Si prega di installare e configurare il plugin 'WooCommerce Memberships' per utilizzare questa funzionalità.

en: User Id's
it: ID utente

en: Enter user ID. (You can add multiple user ID's. ID separated by comma).
it: Inserire l'ID utente. (È possibile aggiungere più ID utente. ID separati da virgola).

en: Redirect
it: Reindirizza

en: Howdy
it: Salve

en: just signed up for your webinar
it: appena iscritto al Webinar

en: asked the following question during
it: ha posto la seguente domanda nel corso di

en: We are going live now
it: Siamo in onda adesso

en: Thank you for purchasing a webinar ticket. Please click on the button below to login for the webinar when it starts.
it: Grazie per aver acquistato un biglietto del webinar. Fare clic sul pulsante sottostante per accedere al webinar all'avvio.

en: Attend Webinar
it: Partecipare al webinar

en: If you can't see the link, please visit:
it: Se non riesci a vedere il link, visita il sito:

en: Title color
it: Colore del Titolo

en: Background image
it: Immagine di Sfondo

en: Countdown Page Background Image
it: Immagine di Sfondo Pagina Conto alla Rovescia

en: Upload Image
it: Carica immagine

en: Show countdown timer
it: Mostra Conto alla Rovescia

en: Tagline color
it: Colore della Tagline

en: Description color
it: Colore della Descrizione

en: Replay
it: Ripeti

en: Webinar Type
it: Tipo di Webinar

en: Webinar Occurance
it: Evento Webinar

en: One time registration
it: Registrazione Unica

en: Recurring on every
it: Ricorrente

en: Recurring Time(s)
it: Intervallo di Ricorrenza

en: Remove
it: Rimuovi

en: Only runs on
it: Funziona solo su

en: Start Webinar
it: Avviare il webinar

en: Webinar starts at
it: Il Webinar inizia alle

en: Date
it: Data

en: Disable registration
it: Disabilita Registrazione

en: Hide Title
it: Nascondi Titolo

en: Thankyou Page Background Image
it: Immagine di sfondo Pagina di Ringraziamento

en: Webinar type
it: Tipo di Webinar

en: Image
it: Immagine

en: RTMP Stream
it: Flusso RTMP

en: HLS Stream
it: Flusso HLS

en: Inline Frame (iframe)
it: Telaio in linea (iframe)

en: Start HOA broadcast from Youtube website
it: Avviare la trasmissione HOA dal sito web di Youtube

en: Start a livestream with Youtube Live
it: Iniziare un livestream con Youtube Live

en: Hangouts on Air URL
it: Hangout su URL aereo

en: Youtube URL
it: URL Youtube

en: Vimeo ID
it: ID Vimeo

en: Image URL
it: URL del'Immagine

en: Iframe Source URL
it: URL di origine Iframe

en: File URL
it: URL del file

en: RTMP Server URL
it: URL del server RTMP

en: HLS Server URL
it: URL del server HLS

en: Registration Page Video Image
it: Video Immagine della pagina di Registrazione

en: Paste Youtube/Hangouts URL here (Eg: %s OR %s)
it: Incolla qui l'URL di Youtube/Hangouts (es.: %s OPPURE %s)

en: Paste Vimeo video ID here (Eg: 129673042)
it: Incolla qui il video ID Vimeo (es.: 129673042)

en: Image URL (Eg: https://example.com/images/the_image.jpg)
it: Immagine URL (Eg: https://example.com/images/the_image.jpg)

en: It's best to host your video file outside your website to save bandwidth.
it: E 'meglio ospitare il file video al di fuori del tuo sito web per risparmiare larghezza di banda.

en: Some browsers will restrict the autoplay functionality
it: Alcuni browser limitano la funzionalità di autoplay

en: Show controls
it: Mostra controlli

en: Controls will stay visible for webinar host, but will be hidden for your attendees
it: I controlli rimarranno visibili per l'host del webinar, ma saranno nascosti per i partecipanti.

en: Enable Fullscreen
it: Abilita a schermo intero

en: Show big play button
it: Mostra pulsante grande gioco

en: Simulate webinar content
it: Simulare il contenuto del webinar

en: Activate CTA
it: Attivare CTA

en: Show CTA after (minutes)
it: Mostra CTA dopo (minuti)

en: Show CTA
it: Mostra CTA

en: CTA Type
it: Tipo CTA

en: Background Color
it: Colore di sfondo

en: Hover Color
it: Colore Hover

en: Border Color
it: Colore Bordo

en: Text Color
it: Colore testo

en: Hover Text Color
it: Colore del testo attivo

en: Button URL
it: URL Pulsante

en: Button Text
it: Testo Pulsante

en: CTA Content
it: Contenuto del CTA

en: Page Background color
it: Colore di Sfondo Pagina

en: Page Background image
it: Immagine di Sfondo Pagina

en: Registration Page Background Image
it: Registrazione Pagina di registrazione Immagine di sfondo

en: Show Content Section
it: Mostra sezione Contenuto

en: Content type
it: Typo di Contenuto

en: Video or Image URL
it: URL del Video o dell'Immagine

en: Registration Page Image
it: Registrazione Pagina Immagine

en: Paste Youtube URL here (Eg: https://www.youtube.com/watch?v=3TkgTEfx9XM)
it: Incolla qui l'URL di Youtube (es: https://www.youtube.com/watch?v=3TkgTEfx9XM)

en: Title Color
it: Colore Titolo

en: Date/Time Color
it: Colore Data/Ora

en: Custom Registration Fields
it: Campi di registrazione personalizzati

en: GDPR Opt-in
it: PILR Opt-in

en: Enable GDPR Opt-in for Paid webinars
it: Attivare GDPR Opt-in per i webinar a pagamento

en: Enable GDPR Opt-in for Non-Paid webinars
it: Attivare il GDPR Opt-in per i webinar non a pagamento

en: I agree my personal information will be stored on your website for the use of this webinar and to send me notifications about the event
it: Accetto che i miei dati personali saranno conservati sul vostro sito web per l'utilizzo di questo webinar e per inviarmi notifiche sull'evento.

en: GDPR Opt-in Text
it: GDPR Opt-in Testo Opt-in

en: Position
it: Posizione

en: Font color
it: Colore carattere

en: Tab Text color
it: Scheda Colore testo

en: Register Tab Text
it: Scheda Registrazione Testo

en: Login Tab Text
it: Scheda Login Testo

en: Register Tab
it: Scheda Registro

en: Hide Registration Form
it: Nascondi modulo di registrazione

en: Register Title
it: Registra titolo

en: Register Text
it: Testo di registrazione

en: Button Background color
it: Colore di sfondo del pulsante

en: Button Border color
it: Colore del bordo del pulsante

en: CTA Button Text
it: Tasto CTA Testo

en: Login Tab
it: Scheda Login

en: Hide Login Form
it: Nascondi modulo di accesso

en: Login Title
it: Login Titolo

en: Login Text
it: Testo Login

en: Login Button Text
it: Testo Pulsante di Autenticazione

en: Description
it: Descrizione

en: Show Description Section
it: Mostra descrizione Sezione

en: Description text color
it: Colore del testo della Descrizione

en: Description background color
it: Colore di sfondo della Descrizione

en: Description border color
it: Colore del bordo della Descrizione

en: Replay Page Background Image
it: Immagine di Sfondo Pagina di Registrazione

en: Paste Youtube URL here (Eg: https://www.youtube.com/watch?v=3TkgTEfx9XM OR http://youtu.be/CqlB2SiG-ac)
it: Incolla qui l'URL di Youtube (es: https://www.youtube.com/watch?v=3TkgTEfx9XM O http://youtu.be/CqlB2SiG-ac).

en: Paste Vimeo video ID here (Eg: 129673042))
it: Incolla qui l'ID video Vimeo (es.: 129673042))

en: Disable Thank You
it: Disattivare Grazie

en: Disable the 'Thank You' page and send newly registered attendees directly to the webinar
it: Disattivare la pagina "Grazie" e inviare i nuovi partecipanti registrati direttamente al webinar.

en: Title text
it: Testo del Titolo

en: Yeah! You Are Registered For The Webinar!
it: Si'! Sei registrato per il webinar!

en: Thank you Page Image
it: Grazie Pagina Immagine

en: Link above Text Color
it: Link sopra il colore del testo

en: Link below Text Color
it: Link sotto il colore del testo

en: Border color-1
it: Colore bordo 1

en: Border color-2
it: Colore bordo 2

en: Body Text color
it: Colore Testo del Corpo

en: Body Background color
it: Colore Sfondo del Corpo

en: Header Background color
it: Colore di Sfondo della Testata

en: Header Text color
it: Colore del Testo della Testata

en: Button color
it: Colore del Pulsante

en: Social Sharing
it: Condivisione Social

en: Calendar
it: Calendario

en: Text color
it: Colore del Testo

en: This section is to issue tickets for webinars. Enable WooCommerce Integration from <a href="%s" target="_blank">WebinarSystem Settings</a> to use this feature.
it: Questa sezione è dedicata all'emissione di biglietti per i webinar. Attivare l'integrazione WooCommerce Integration da <a href="%s" target="_blank">Impostazioni di sistema WebinarSystem</a> per utilizzare questa funzione.

en: Ticket details
it: Dettagli del biglietto

en: Paid webinar?
it: Un webinar a pagamento?

en: Buying Title
it: Acquisto Titolo

en: Buying Link
it: Acquisto Link

en: Buying Description
it: Descrizione dell'acquisto

en: Price
it: Prezzo

en: Required
it: Richiesto

en: Ticket Title
it: Titolo del Ticket

en: Ticket Description
it: Biglietto - Descrizione

en: Thank you message
it: Messaggio di ringraziamento

en: Style
it: Stile

en: Activate for
it: Attivare per

en: This domain (%s)
it: Questo dominio (%s)

en: If you have an Agency license, it will be applied for all websites.
it: Se si dispone di una licenza di agenzia, questa sarà applicata a tutti i siti web.

en: License Key
it: Chiave della Licenza

en: Flush data (Recheck)
it: Cancella i dati (reimposta)

en: Your copy of WebinarSysteem is Active.
it: La tua copia di WebinarSystem è Attiva.

en: Your copy of WebinarSysteem is not activated. Plugin will not work as expected. Please activate your copy.
it: la tua copia di WebinarSystem non è stata attivata. Il plugin non funzionerà regolarmente. Attiva la tua copia, grazie.

en: Activated sites
it: Siti attivati

en: Deactivate license
it: Disattivare la licenza

en: Enable Sound
it: Abilita suono

en: Unfortunately, this webinar is closed.
it: Sfortunatamente, questo Webinar è chiuso.

en: Click here
it: Clicca qui

en: to go to our homepage.
it: per andare alla nostra homepage.

en: will begin in
it: inizierà tra

en: will begin shortly
it: inizierà a breve

en: will start
it: sta per iniziare

en: on
it: su

en: at
it: a

en: Please come back at this time. Thank you for your patience
it: Per favore torna a quest'ora. Grazie per la pazienza.

en: Just a second, we are starting the broadcast. This page will refresh automatically...
it: Solo un secondo, la trasmissione sta iniziando. Questa pagina sarà aggiornata automaticamente.

en: Something is wrong with your Add Questions form. Please re-check all fields are filled correctly
it: Qualcosa è andato storto. Controlla tutti i campi del form e riempili correttamente.

en: Please wait..
it: Attendi...

en: Host | Hosts
it[0]: Ospite
it[1]: Ospiti

en: Information
it: informazioni

en: Chat box
it: Casella della chat

en: Ask your question!
it: Fai una domanda!

en: Your name
it: Il tuo Nome

en: Your email
it: La tua Email

en: Type your question here..
it: Scrivi qui la tua domanda...

en: Ask Question!
it: Fai la domanda!

en: My Questions
it: Le mie Domande

en: Private
it: Privato

en: Public
it: Pubblico

en: Here is the webinar URL...
it: Questo è l'URL del Webinar...

en: Save and bookmark this URL so you can get access to the webinar...
it: Salvare e segnalare questo URL in modo da poter accedere al webinar.....

en: Your Webinar Ticket
it: Il tuo Biglietto per il Webinar

en: The Webinar Event Information...
it: Le Informazioni sul Webinar....

en: Join Webinar in Progress...
it: Iscriviti al Webinar in corso.....

en: View Webinar Replay
it: Guarda il Replay del Webinar

en: Add To Your Calendar
it: Aggiungi al Calendario

en: Remind Yourself Of The Event
it: Ricordati dell'evento

en: No script kiddies please!
it: Nessun giochetto, grazie!

en: Register
it: Registrati

en: Login
it: Accedi

en: Free Sign Up:
it: Iscriviti gratis:

en: Buy a webinar ticket
it: Acquista un biglietto per il webinar

en: Unfortunately, you can't use a general info@.. address. Please use a personal e-mail address
it: Purtroppo, non è possibile utilizzare un indirizzo info@.... generale. Si prega di utilizzare un indirizzo e-mail personale

en: Of course we will handle your data safely.
it: Naturalmente tratteremo i tuoi dati in modo sicuro!
