WP Support Plus Responsive Ticket System - en to it translation catalogue (330 entries)

en: '.exe', '.php' files are not allowed!
it: Non sono permessi files di tipo '.exe' e '.php'!

en: <strong>%d</strong> of <strong>%d</strong> Pages
it: <strong>%d</strong> di <strong>%d</strong> Pagine

en: <strong>%d</strong>-<strong>%d</strong> of <strong>%d</strong> Tickets
it: <strong>%d</strong>-<strong>%d</strong> di <strong>%d</strong> Tickets

en: Action
it: Azioni

en: Add New
it: Aggiungi Nuovo

en: Add New Agent
it: Aggiungi un Nuovo Agente

en: Add New Category
it: Aggiungi Nuova Categoria

en: Add New Custom Field
it: Aggiungi un Nuovo Campo Personalizzato

en: Add New Menu Slider
it: Aggiungi un Nuovo Menu Slider

en: Add New Priority
it: Aggiungi Nuova Priorità

en: Add New Status
it: Aggiungi Nuovo Status

en: Add New Support Page Menu
it: Aggiungi un Nuovo Menu di Support

en: Add Private Note
it: Aggiungi una Nota Privata

en: Administrator
it: Amministratore

en: Agent
it: Agente

en: Agent Created
it: Agente Creato

en: Agent Filter
it: Filtro Agente

en: Agent Only
it: Solo Agente

en: Agent Only Fields
it: Campi Solo per l'Agent

en: Agent Only fields not available for ticket form. These can be edited by agents for their internal use.
it: I campi solo per gli Agenti non sono disponibili nel modulo del ticket. Questi possono essere solo modificati dagli Agenti stessi per i loro usi riservati.

en: Agent View
it: Vista Agente

en: Agents
it: Agenti

en: Agents & Supervisors
it: Agenti & Supervisori

en: All
it: Tutti

en: Allow Assign Ticket
it: Permetti di Assegnare Ticket

en: Allow Change Raised By
it: Permetti di modificare l'autore del ticket

en: Allow Customer to Close Ticket
it: Permetti all'utente la Chiusura del Ticket

en: Allow Delete Ticket
it: Permetti la Cancellazione dei Ticket

en: Allow Guest Ticket
it: Permetti i Ticket Ospiti

en: Allow Read Only Not Assigned Tickets
it: Permetti la sola lettura dei ticket non assegnati

en: Allow Support Staff to read all ticket
it: Permetti allo Staff di Support di leggere tutti i ticket

en: Apply
it: Applica

en: Apply Filters
it: Applica Filtri

en: Are you sure to add this note?
it: Sei sicuro di voler aggiungere questa nota?

en: Are you sure to close ticket?
it: Sei sicuro di chiudere il ticket?

en: Are you sure to delete these tickets?
it: Sei sicuro di cancellare questi tickets?

en: Are you sure to delete this agent?
it: Sei sicuro di cancellare questo agente?

en: Are you sure to delete this category?
it: Sei sicuro di cancellare questa categoria?

en: Are you sure to delete this custom field?
it: Sei sicuro di cancellare questo campo personalizzato?

en: Are you sure to delete this menu?
it: Sei sicuro di cancellare questo menu?

en: Are you sure to delete this priority?
it: Sei sicuro di cancellare questa priorità?

en: Are you sure to delete this status?
it: Sei sicuro di cancellare questo status?

en: Are you sure to delete this thread?
it: Sei sicuro di cancellare questa discussione?

en: Are you sure to delete this ticket?
it: Sei sicuro di cancellare questo ticket?

en: Are you sure to post this reply?
it: Sei sicuro di pubblicare questa risposta?

en: Are you sure?
it: Sei sicuro?

en: As name suggest, this setting will change ticket status to selected when support agent reply to ticket. Current Status will not change status of ticket in this case.
it: Come il nome suggerisce, questo parametro cambierà lo status del ticket allo status selezionato, quando un Agente risponde al ticket. Lo status corrente non cambierà lo stato del ticket in questo caso.

en: As name suggest, this setting will change ticket status to selected when ticket creator reply to ticket. Current Status will not change status of ticket in this case.
it: Come il nome suggerisce, questo settaggio cambierà lo stato del ticket selezionato, nel momento in cui il creatore del ticket risponderà. Lo status corrente non cambierà lo stato del ticket in questo caso.

en: Assign Agent
it: Assegna Agente

en: Assign Categories (optional)
it: Categorie da Assegnare (opzionale)

en: Assigned Agent
it: Agente Assegnato

en: Assigned Agents
it: Agenti Assegnati

en: Assigned Categories
it: Categorie Assegnate

en: Attach Files
it: Files Allegati

en: Attachment
it: Allegato

en: Attachment Max Size(MB)
it: Dimensione Massima degli Allegati (MB)

en: Attachments
it: Allegati

en: Attachments:
it: Allegati:

en: BCC (Comma separated list)
it: BCC (Lista separata da virgole)

en: Back to website
it: Torna al sitoweb

en: Bank to tickets
it: Ritorna ai tickets

en: Bottom
it: Basso

en: Calender Date Format
it: Fomato Data Calendario

en: Cancel
it: Cancella

en: Categories
it: Categorie

en: Category
it: Categoria

en: Category Name
it: Nome Categoria

en: Change Agent Fields
it: Modifca Campi Agente

en: Change Assigned Agent
it: Modifica Agente Assegnato

en: Change Raised By
it: Modifica Creatore

en: Change Status
it: Cambia Status

en: Change Ticket Fields
it: Modifica i Campi del Ticket

en: Change Ticket Status
it: Modifica lo Status dei Ticket

en: Cheating huh?
it: Stai imbrogliando?

en: Checkbox
it: Casella di Controllo

en: Choose Color
it: Scegli il Colore

en: Choose Field Type
it: Scegli il Tipo Campo

en: Choose Logo
it: Scegli un Logo

en: Choose User
it: Scegli Utente

en: Click Here
it: Clicca Qui

en: Clone Ticket
it: Clona Ticket

en: Close Ticket
it: Chiudi Ticket

en: Color
it: Colore

en: Confirm
it: Conferma

en: Create New Ticket
it: Crea Nuovo Ticket

en: Create New Ticket Form
it: Crea un Nuovo Modulo di Ticket

en: Create Ticket As
it: Crea un Ticket Come

en: Current Status
it: Status Corrente

en: Custom CSS
it: CSS Personalizzati

en: Custom Date Format
it: Formato Data Personalizzato

en: Custom Fields
it: Campi Personalizzati

en: Custom Menu Slider
it: Personalizza il Menu Slider

en: Customer Filter
it: Filtro Personalizzato

en: Customer View
it: Vista Utente

en: Dashboard
it: Bacheca Support

en: Dashbord
it: Bacheca

en: Date
it: Data

en: Date Created
it: Data di Creazione

en: Date Updated
it: Data Aggiornamento

en: Default Category
it: Categoria di Default

en: Default Filters
it: Filtri di Default

en: Default Ticket Priority
it: Priorità di default dei Ticket

en: Default Ticket Status
it: Status di default dei Ticket

en: Default filter can not be deleted!
it: Il filtro di default non può essere cancellato!

en: Delete
it: Cancella

en: Delete Agent
it: Cancella Agente

en: Delete Category
it: Cancella Categoria

en: Delete Custom Field
it: Cancella Campo Personalizzato

en: Delete Custom Menu
it: Cancella il Menu Personalizzato

en: Delete Priority
it: Cancella Priorità

en: Delete Status
it: Cancella Priorità

en: Delete Support Menu
it: Cancella Menu di Support

en: Delete Thread
it: Cancella Discussione

en: Delete Ticket
it: Cancella Ticket

en: Delete Tickets
it: Cancella Tickets

en: Delete this thread
it: Cancella questa discussione

en: Description
it: Descrizione

en: Disable
it: Disabilita

en: Dismiss this notice
it: Rimuovi questa notifica

en: Drop-Down
it: Casella a Menu

en: Edit Category
it: Modifica Categoria

en: Edit Custom Field
it: Modifica Campo Personalizzato

en: Edit Priority
it: Modifica Priorità

en: Edit Status
it: Modifica Status

en: Edit Subject
it: Modifica Oggetto

en: Edit Thread
it: Modifica Discussione

en: Edit this thread
it: Modifica questa discussione

en: Email
it: eMail

en: Email of ticket creator
it: eMail di chi ha creato il ticket

en: Email of user posted last reply.
it: Indirzzo eMail dell'utente che ha pubblicato l'ultima riposta.

en: Enable
it: Abilita

en: Enter Field Options
it: Inserisci Parametri Campo

en: Error
it: Errore

en: Error saving order!
it: Errore nel salvataggio dell'ordinamento!

en: Error: file format not supported!
it: Errore: il formato file non è supportato!

en: Error: file size exceeded allowed limit!
it: Errore: la dimensione del file eccede il limite permesso!

en: Field Label
it: Etichetta Campo

en: File Size limit exceeded! Allowed limit:
it: Superato il limite di dimensione del file! La dimensione massima è:

en: Filter Name
it: Nome del Filtro

en: Filter not found!
it: Filtro non trovato!

en: Footer Text
it: Testo a Piè di Pagina

en: From
it: Da

en: Full Width
it: Larghezza Intera

en: General
it: Generale

en: General Settings
it: Impostazioni Generali

en: Guest
it: Ospite

en: Guest Email
it: Email Ospite

en: Guest Name
it: Nome Ospite

en: Guest sign in
it: Accesso Ospite

en: Hide Selected Statuses
it: Nascondi Status Selezionati

en: History of communication in ticket.
it: Storia della conversazione nel ticket.

en: Icon
it: Icona

en: If category is set, custom field will only visible when one of the selected category is choosen in create ticket form. If you want to show this all the time, please leave this empty. Use Ctrl+Click for select OR unselect value.
it: Se la categoria è impostata, il campo personalizzato sarà visibile solo quando uno delle categorie selezionate sarà scelta nel modulo di creazione del ticket. Se vuoi mostrarlo sempre comunque, lascia questo campo vuoto. Premi Ctrl+Click per selezionare oppure deselezionare valori.

en: If enabled, it will show Close Ticket button to open ticket view for customer. This button will change ticket status to selected status.
it: Se abilitato, questo mostrerà il pulsante Chiudi Ticket nella vista dei ticket aperti dell'utente. Questo pulsante cambierà lo status del ticket allo status selezionato.

en: If enabled, it will show Support Button on front-end website. When visitor click this button, it will open Support Page selected above in new tab.
it: Se abilitato, verrà mostrato il Pulsante di Support sul front-end del sito. Quando i visitatori cliccheranno su questo pulsante, verrà aperta la suddetta pagina di Support in una nuova scheda.

en: If set yes, an agent will able to assign ticket assigned to him to some other agent who is assigned to ticket category.
it: Se hai detto sì, un agente sarà capace di assegnare ticket precedentemente assegnati a lui a qualcun altro agente a cui è assegnata la categoria del ticket.

en: If set yes, an agent will able to change raised by of ticket assigned to him.
it: Se hai detto sì, un agente sarà capace di cambiare l'autore di un ticket assegnatogli

en: If set yes, an agent will able to delete ticket assigned to him.
it: Se hai detto sì, un agente sarà capace di cancellare ticket a lui assegnati.

en: If set yes, an agent will able to view all tickets of categories assigned to him but do not have permission to reply or modify in tickets not assigned to him. This is important to have this permission because sometimes an agent will need to refer other tickets not assigned to him.
it: Se hai detto sì, un agente sarà capace di vedere tutti i ticket delle categoria assegnategli ma non avrà il permesso di rispondere o modificare i ticket a lui non assegnati. E' utile avere questo permesso perché qualche volta un agente avrà bisogno di riferirsi a dei ticket a lui non assegnati.

en: If set yes, supervisor will able to change raised by of tickets of assigned categories.
it: Se impostato a sì, il supervisore sarà capace di cambiare l'autore dei ticket della categorie assegnategli.

en: If set yes, supervisor will able to delete tickets of assigned categories
it: Se impostato a sì, il supervisore sarà capace di cancellare i ticket delle categorie assegnategli.

en: If you set SRN, [Ticket #123456] will become [Ticket SRN123456] whereever applicable. Please don't leave blank.
it: Se tu imposti Nr., [Ticket #123456] diventerà [Ticket Nr.123456] dove applicabile. Per cortesia non lasciare vuoto.

en: Incorrect Email Address!
it: Indirizzo eMail non corretto!

en: Incorrect URL!
it: Indirizzo URL non corretto!

en: Last reply description.
it: Descrizione dell'ultima risposta.

en: Licenses
it: Licenze

en: List Settings
it: Elenco Impostazioni

en: Manage Form
it: Gestione Modulo

en: Menu Icon
it: Icon del Menu

en: Menu URL
it: URL del Menu

en: Name
it: Nome

en: Name of the agent who have created ticket on behalf of user. Empty if ticket created by user himself.
it: Nome dell'agente che ha creato il ticket per conto dell'utente. E' vuoto se il ticket è stato creato dallo stesso utente.

en: Name of ticket creator
it: Nome di chi ha creato il ticket

en: Name of user doing current activity.
it: Nome dell'utente che sta facendo l'attività corrente.

en: Name of user posted last reply.
it: Nome dell'utente che ha pubblicato l'ultima risposta.

en: Name or Email not given!
it: Nome o eMail non inseriti!

en: Name(s) of agent assigned to ticket.
it: Nome (o nomi) dell'agente assegnato per il ticket.

en: No Agent Only fields
it: Nessun Campo per Soli Agenti

en: No Custom Fields found!
it: Nessun Campo Personalizzato trovato!

en: No Description
it: Nessuna Descrizione

en: No Subject
it: Nessun Oggetto

en: No Ticket fields
it: Nessun campo per il Ticket

en: No Tickets found!
it: Nessun Ticket trovato!

en: No results found!
it: Nessun risultato trovato!

en: No user found!
it: Nessun utente trovato!

en: None
it: Niente

en: Note can not be empty!
it: La nota non può essere vuota!

en: Number of Tickets
it: Numero di Tickets

en: Number of Tickets shown per page for agent view.
it: Numero di Ticket mostrati per pagina nella vista agente

en: Number of Tickets shown per page for customer view.
it: Numero di Ticket mostrati per pagina per la vista personalizzata.

en: OR
it: Oppure

en: On %1$s, %2$s wrote:
it: In %1$s, %2$s ha scritto:

en: Only '.jpeg','.jpg', '.png', '.gif', '.bmp' formats are allowed.
it: Sono permessi solamente i formati '.jpeg', '.jpg', '.png', '.gif' e '.bmp'.

en: Open in Browser
it: Apri nel Browser

en: Open support page in new window?
it: Aprire la pagina di Support in una nuova finestra?

en: Order
it: Ordina

en: Order By
it: Ordinato per

en: Order saved successfully!
it: Ordinamento riuscito!

en: Please Confirm
it: Cortesemente Conferma

en: Please Wait ...
it: Per cortesia attenti...

en: Please choose Field Type!
it: Per cortesia scegli il Tipo Campo!

en: Please choose color!
it: Per cortesia scegli un colore!

en: Please choose registered user!
it: Per cortesia scegli un utente registrato!

en: Please enter Field Label!
it: Per cortesia inserire l'Etichetta del Campo

en: Please enter category name!
it: Per cortesia inserisci un nome di categoria!

en: Please enter filter name!
it: Per cortesia inserisci un nome di filtro!

en: Please enter priority name!
it: Per cortesia scegli il nome della priorità!

en: Please enter status name!
it: Per cortesia inserisci il nome dello status!

en: Please insert Field Options!
it: Per cortesia inserisci le Opzioni del Campo!

en: Please make sure you enter one option per line
it: Per cortesia sii sicuro di inserire un parametro per linea

en: Please note, this will delete all data associated with this custom field and can not be undone!
it: Per cortesia nota che ciò cancellerà tutte le informazioni associate a questo campo personalizzato e non potrai più tornare indietro!

en: Please select an Agent!
it: Per cortesia seleziona un Agente!

en: Please sign in
it: Per cortesia autenticati

en: Please wait...
it: Per cortesia attendi...

en: Post Reply
it: Pubblica Risposta

en: Priorities
it: Priorità

en: Priority
it: Priorità

en: Priority Name
it: Nome Priorità

en: Private
it: Privato

en: Private Note:
it: Nota Privata:

en: Public
it: Pubblico

en: Radio Button
it: Pulsante di Scelta

en: Raised By
it: Creato da

en: Random
it: Casuale

en: Registered User
it: Utente Registrato

en: Remember me
it: Ricordami

en: Reply Form Position
it: Posizione del Modulo di Risposta

en: Reply can not be empty!
it: La riposta non può essere vuota!

en: Required
it: Richiesto

en: Required field should not be empty!
it: E' un campo obbigatorio e non dovrebbe essere vuoto!

en: Required field to ticket form. If set Yes, user must have to fill or submit value for this field
it: Campo obbligatorio nel modulo del ticket. Se impostato a Sì, l'utente dovrà compilarlo o dargli un valore obbligatoriamente.

en: Reset Filter
it: Azzera Filtro

en: Reset Form
it: Sbianca Modulo

en: Role
it: Ruolo

en: Save Changes
it: Salva Modifiche

en: Save Current Filter
it: Salva il Filtro Corrente

en: Save Order
it: Memorizza l'Ordine

en: Saved Filters
it: Filtri Salvati

en: Search
it: Ricerca

en: Search Agents...
it: Ricerca Agenti...

en: Search Supervisors...
it: Ricerca Supervisori...

en: Search agent ...
it: Ricerca agente...

en: Search user ...
it: Ricerca utente...

en: Search...
it: Ricerca...

en: Select Agent
it: Seleziona Agente

en: Selected statuses will be hidden if no filter is active for agent view. If agent use status filter manually on ticket list, this setting will not take effect and tickets will be filtered as per customer selection.
it: Gli status selezionati verranno nascosti se nessun filtro è attivo per la vista agente. Se l'agente imposta manualmente un filtro di status nella lista dei ticket, questo settaggio non avrà effetto e i ticket verranno filtrati per la selezione personalizzata.

en: Selected statuses will be hidden if no filter is active for customer view. If customer use status filter manually on ticket list, this setting will not take effect and tickets will be filtered as per customer selection.
it: Gli status selezionati verranno nascosti se nessun filtro è attivo per la vista utente. Se l'utent imposta manualmente un filtro sugli status per la lista dei ticket, questa impostazione non avrà alcun effetto e i ticket verranno filtrati per la selezione dell'utente.

en: Sequential
it: Sequenziale

en: Settings updated
it: Impostazioni aggiornate

en: Show Support Button
it: Mostra Pulsante di Support

en: Sign In
it: Registrati

en: Sign Out
it: Disconnessione

en: Sign Up
it: Iscriviti

en: Sign in
it: Accesso

en: Sign out
it: Disconnetti

en: Sorry, you do not have permission to view this ticket. <a href="%s" class="alert-link">Click here</a> for ticket list.
it: Spiacente, non hai il permesso di visualizzare questo ticket.. <a href="%s" class="alert-link">Clicca qui</a> per la lista dei ticket.

en: Status List
it: Lista Status

en: Status Name
it: Nome Status

en: Statuses
it: Status

en: Statuses to Show
it: Status da Mostrare

en: Subject
it: Oggetto

en: Submit
it: Invia

en: Submit Note
it: Conferma Nota

en: Submit Reply
it: Conferma Risposta

en: Submit Ticket
it: Conferma Ticket

en: Success!
it: Riuscito!

en: Supervisor
it: Supervisore

en: Supervisor (Optional)
it: Supervisore (Opzionale)

en: Supervisor(s)
it: Supervisori

en: Support Button
it: Pulsante di Support

en: Support Page
it: Pagina di Support

en: Support Page Menu
it: Menu Pagine di Support

en: System Date Format
it: Formato Data di Sistema

en: Template Tags
it: Tags Modello

en: Text Field
it: Campo di Testo

en: Textarea
it: Area di Testo

en: Thank You Page after create ticket
it: Pagina di Ringraziamento dopo la creazione del ticket

en: Thank you page
it: Pagina di ringraziamento

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
it: C'è una nuova versione di %1$s disponibile. Vedi i dettagli %4$s della versione %3$s di %2$soppure %5$s aggiorna ora %6$s.

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
it: C'è una nuova versione di %1$s disponibile. Vedi i dettagli %4$s della versione %3$s di %2$s.

en: This category will be default category for new ticket. If category is not present in ticket form or ticket created via email piping, this category will be used as new ticket category.
it: Questa categoria sarà quella di default per tutti i nuovi ticket. Se la categoria non è presente nel modulo di inserimento dei ticket creati via "email piping", questa sarà la cagegoria utilizzata per il nuovo ticket.

en: This email address already registered as user. Please sign in above!
it: Questo indirizzo email è già associato ad un utente registrato. Per cortesia autenticati qui sopra!

en: This format will be applicable for custom date fields for Support Plus
it: Questo fomato sarà applicabile per i campi data personalizzati per Support Plus

en: This format will be applicable for default date fields for Support Plus
it: Questo formato sarà applicabile di default per i campi data di Support Plus

en: This format will be applicable for input date fields (datepicker) for WP Support Plus
it: Questo formato sarà applicabile nella valorizzazione dei campi data (datepicker) di WP Support Plus

en: This is applicable for Ticket id being created for new ticket.
it: Questo è applicabile agli ID Ticket creati per i futuri nuovi ticket.

en: This page will be used as helpdesk page on front-end. All users ( customer, agent, supervisor, administrator ) will able to access helpdesk on same page depending on their role. Please note, this page will not use your theme. That means your other frontend features like header, footer, sidebars, menus etc. will not be applicable to this page. It will have button to go back to your homepage. It does not require to have any shortcode, just go to your pages and create new page without description.
it: Questa pagina sarà usata come pagina di Helpdesk sul sito. Tutti gli utenti (clienti, agenti, supervisori, amministratori) saranno capaci di accedere alla stessa pagina di Helpdesk a seconda del loro ruolo. Per cortesia nota che questa pagina non userà il tuo personale tema. Ciò significa che le tue altre funzionalità del tuo tema (header, footer, sidebars, menu) non saranno applicabili a questa pagina. Dovrà esserci un pulsante per tornare alla tua homepage. Questa pagina speciale non richiede alcun codice aggiuntivo, semplicemente vai nelle tue pagine e crea una pagina senza alcuna descrizione.

en: This priority will be default priority for new ticket.
it: Questa sarà la priorità di default per tutti i nuovi ticket.

en: This status will be default status for new ticket.
it: Questo stato sarà quello di default per tutti i nuovi ticket.

en: Ticket Category
it: Categoria Ticket

en: Ticket Fields
it: Campi del Ticket

en: Ticket Form
it: Modulo Ticket

en: Ticket ID
it: ID Ticket

en: Ticket ID Prefix
it: Prefisso ID Ticket

en: Ticket List
it: Lista Ticket

en: Ticket List Settings
it: Impostazioni Lista Ticket

en: Ticket Priority
it: Priorità Ticket

en: Ticket Status
it: Status del Ticket

en: Ticket Status after Agent Reply
it: Status Ticket dopo la Riposta di un Agente

en: Ticket Status after Customer Reply
it: Status Ticket dopo una Risposta Utente

en: Ticket Subject
it: Oggetto Ticket

en: Ticket create time
it: Data creazione ticket

en: Ticket description given while creating ticket
it: Descrizione del ticket data in fase di creazione

en: Ticket status
it: Status Ticket

en: Tickets are loaded on selected order for agent view by default. If agent apply manual filter, this setting will not take effect.
it: I ticket vengono caricati nell'ordine di default selezionato per la vista agenda. Se l'agente applica un filtro manuale, questo settaggio non avrà effetto.

en: Tickets are loaded on selected order for customer view by default. If customer apply manual filter, this setting will not take effect.
it: Per default, i ticket vengono caricati nell'ordine selezionato per la vista utente. Se l'utente imposta un filtro manuale, questo parametro non avrà alcun effetto.

en: Title
it: Titolo

en: To
it: A

en: Top
it: Alto

en: Total
it: Totale

en: Type
it: Tipo

en: URL of the ticket.
it: Indirizzo URL del ticket.

en: Unauthorized access!
it: Accesso non autorizzato!

en: Upload Logo
it: Carica Logo

en: Uploading...
it: Sto Caricando...

en: User Type
it: Tipo Utente

en: Username
it: Nome utente

en: Username or email
it: Nome Utente o eMail

en: View Less ...
it: Vedi Meno...

en: View More ...
it: Vedi Più...

en: View Ticket
it: Vedi Ticket

en: Visible to support staff only!
it: Visibile solamente allo Staff di Support

en: WARNING: Anyone having your email address can access your guest tickets. Please avoid sharing any sensitive data.
it: ATTENZIONE: Chiunque abbia il tuo indirizzo email può accedere ai tuoi ticket. Per cortesia evita di inserire dati sensibili.

en: WP Support Plus Settings
it: Impostazioni WP Support Plus

en: Yes
it: Sì

en: You do not have permission to delete public filter!
it: Non hai il permesso per cancellare un filtro pubblico!

en: You do not have permission to install plugin updates
it: Non hai il permesso per installare aggiornamenti al plugin

en: Your Email
it: La tua eMail

en: Your Name
it: Il tuo Nome

en: done
it: fatto
