WP Staging - en to it translation catalogue (2920 entries)

en:  - Enterprise Level Backup, Cloning & Migration Tool
it:  - Strumento di backup, clonazione e migrazione di livello enterprise

en:  - faster one available
it:  - ne è disponibile uno più veloce

en:  - recommended
it:  - consigliato

en:  Could not create a test file in the remote folder.
it:  Impossibile creare un file di prova nella cartella remota.

en:  Read <a href="%s" target="_blank">this article</a> on how to do it.
it:  Leggi <a href="%s" target="_blank">questo articolo</a> per scoprire come procedere.

en:  Your current MySQL version is %s. If this issue persists, try using the same MySQL version used to create this Backup (%s).
it:  La versione MySQL corrente è %s. Se il problema persiste, prova a usare la stessa versione di MySQL utilizzata per creare questo backup (%s).

en:  and Backup
it:  e backup

en:  at
it:  alle

en:  service is not authenticated. Backup is still available locally.
it:  il servizio non è autenticato. Il backup è comunque disponibile in locale.

en:  system information, and
it:  informazioni di sistema e

en:  to
it:  a

en:  without sending the information.
it:  senza inviare le informazioni.

en: %1$d file extracted, %2$d file skipped.
it: %1$d file estratto, %2$d file saltato.

en: %1$d files extracted, %2$d files skipped.
it: %1$d file estratti, %2$d file saltati.

en: %1$d of %2$d
it: %1$d di %2$d

en: %1$d of %2$d folders
it: %1$d di %2$d cartelle

en: %1$d of %2$d folders · %3$s
it: %1$d di %2$d cartelle · %3$s

en: %1$d of %2$d tables
it: %1$d di %2$d tabelle

en: %1$d of %2$d tables · %3$s
it: %1$d di %2$d tabelle · %3$s

en: %1$d results for %2$s
it: %1$d risultati per %2$s

en: %1$d selected · %2$s total
it: %1$d selezionati · %2$s totali

en: %1$d tables · %2$d folders · %3$s
it: %1$d tabelle · %2$d cartelle · %3$s

en: %1$s of %2$s
it: %1$s di %2$s

en: %1$s of %2$s folders
it: %1$s di %2$s cartelle

en: %1$s of %2$s folders selected
it: %1$s di %2$s cartelle selezionate

en: %1$s of %2$s tables selected
it: %1$s di %2$s tabelle selezionate

en: %1$s of %2$s tables · %3$s
it: %1$s di %2$s tabelle · %3$s

en: %1$s or %2$s
it: %1$s o %2$s

en: %1$s tables · %2$s folders
it: %1$s tabelle · %2$s cartelle

en: %1$sView version %2$s details%3$s or %4$supdate now%5$s.
it: %1$sVisualizza i dettagli della versione %2$s%3$s o %4$saggiorna ora%5$s.

en: %1$sView version %2$s details%3$s.
it: %1$sVisualizza i dettagli della versione %2$s%3$s.

en: %d Site | %d Sites
it[0]: %d sito
it[1]: %d siti

en: %d file extracted.
it: %d file estratto.

en: %d file(s) selected
it: %d file selezionato/i

en: %d files extracted.
it: %d file estratti.

en: %d new Pro feature
it: %d nuova funzione Pro

en: %d new Pro features
it: %d nuove funzionalità Pro

en: %d selected
it: %d selezionato/i

en: %d-Site Lifetime
it: A vita per %d siti

en: %s (cleaned %d items)
it: %s (%d elementi puliti)

en: %s (processed %d items)
it: %s (%d elementi elaborati)

en: %s (skipped)
it: %s (saltato)

en: %s A maximum of %s backup%s will be kept for this storage.
it: %s Verrà mantenuto un massimo di %s backup%s per questo archivio.

en: %s core folders excluded
it: %s cartelle core escluse

en: %s day
it: %s giorno

en: %s days
it: %s giorni

en: %s file was processed and is now stored in this directory:
it: %s file è stato elaborato ed è ora archiviato in questa directory:

en: %s files were processed and are now stored in this directory:
it: %s file sono stati elaborati e ora sono archiviati in questa directory:

en: %s folders excluded
it: %s cartelle escluse

en: %s hour
it: %s ora

en: %s hours
it: %s ore

en: %s is a standalone recovery tool for WP Staging Pro license holders. It works independently from WordPress and can perform the following tasks:
it: %s è uno strumento di ripristino autonomo per i possessori di licenza WP Staging Pro. Funziona indipendentemente da WordPress e può eseguire le seguenti attività:

en: %s is recreated from the current production state using its original name and URL. The entire staging database is deleted, then only the tables you select are copied over. Every change on the staging site — including its settings and wp-config.php — is lost. This cannot be undone.
it: %s viene ricreato dallo stato attuale della produzione usando il suo nome e URL originali. L'intero database di staging viene eliminato, quindi vengono copiate solo le tabelle che selezioni. Ogni modifica sul sito di staging — incluse le sue impostazioni e wp-config.php — viene persa. Questa operazione non può essere annullata.

en: %s mins
it: %s min

en: %s minute
it: %s minuto

en: %s minutes
it: %s minuti

en: %s month
it: %s mese

en: %s months
it: %s mesi

en: %s of %s
it: %s di %s

en: %s of %s completed
it: %s di %s completati

en: %s of %s plugins were updated successfully.
it: %s di %s plugin sono stati aggiornati con successo.

en: %s plugins updated successfully
it: %s plugin aggiornati correttamente

en: %s second
it: %s secondo

en: %s seconds
it: %s secondi

en: %s selected
it: %s selezionato

en: %s skipped because upload excluded by filter
it: %s skipped because carica escluso by filter

en: %s skipped by filter!
it: %s saltato dal filtro!

en: %s skipped due to missing part!
it: %s skipped due to mancante part!

en: %s table selected automatically.
it: %s tabella selezionata automaticamente.

en: %s tables
it: %s tabelle

en: %s tables selected automatically.
it: %s tabelle selezionate automaticamente.

en: %s themes updated successfully
it: %s temi aggiornati correttamente

en: %s this page after uploading via FTP!
it: %s questa pagina dopo il caricamento via FTP!

en: %s updated successfully
it: %s aggiornato correttamente

en: %s updates queued
it: %s aggiornamenti in coda

en: %s week
it: %s settimana

en: %s weeks
it: %s settimane

en: %s were excluded and not copied to the staging site:
it: %s sono stati esclusi e non copiati nel sito di staging:

en: %s will update automatically
it: %s verrà aggiornato automaticamente

en: %s year
it: %s anno

en: %s years
it: %s anni

en: %s: %s could not be entirely deleted in this request. Retrying it again...
it: %s: %s non è stato possibile eliminare completamente in questa richiesta. Nuovo tentativo...

en: %s: An internal error occurred that prevented this item from being restored. Skipping it... (Error Code: INVALID_QUEUE_ITEM)
it: %s: Si è verificato un errore interno che ha impedito il ripristino di questo elemento. Salto... (Codice Errore: INVALID_QUEUE_ITEM)

en: %s: Backup already uploaded.
it: %s: Backup già caricato.

en: %s: Cleaned old backups if any.
it: %s: Vecchi backup puliti, se presenti.

en: %s: Could not cleanup path "%s". May be a permission issue?
it: %s: Impossibile pulire il percorso "%s". Potrebbe essere un problema di permessi?

en: %s: Could not move "%s" to "%s". %s.
it: %s: Impossibile spostare "%s" in "%s". %s.

en: %s: Could not open handle for locking file %s
it: %s: Impossibile aprire l'handle per il blocco del file %s

en: %s: Could not open lock file %s
it: %s: Impossibile aprire il file di blocco %s

en: %s: PHP does not have permission to delete %s! This folder might still be in your filesystem, please clear it manually.
it: %s: PHP non ha il permesso di eliminare %s! Questa cartella potrebbe essere ancora nel tuo filesystem, eliminala manualmente.

en: %s: Parent directory of destination did not exist and could not be created, skipping! Parent directory: %s File that was skipped: %s
it: %s: La cartella padre della destinazione non esisteva e non è stato possibile crearla, salto! Cartella padre: %s File saltato: %s

en: %s: Path "%s" successfully cleaned up.
it: %s: Path "%s" con successo cleaned up.

en: %s: Re-enqueing path %s for deletion, as it couldn't be deleted in a single request without
                        hitting execution limits. If you see this message in a loop, PHP might not be able to delete
                        this directory, so you might want to try to delete it manually.
it: %s: Reinserimento del percorso %s per l'eliminazione, poiché non è stato possibile eliminarlo in una singola richiesta senza
                        raggiungere i limiti di esecuzione. Se vedi questo messaggio in loop, PHP potrebbe non essere in grado di eliminare
                        questa cartella, quindi dovresti provare a eliminarla manualmente.

en: %sPlease back up your staging site before proceeding!%s
it: %sEsegui il backup del tuo sito di staging prima di procedere!%s

en: %sUpgrade to Pro%s to create unlimited backup plans, change the start time or upload backups to cloud storage.
it: %sAggiorna to Pro%s to create unlimited piani di backup, change the avvia time or carica backups to cloud storage.

en: &#8226; <a href="%s" target="_blank">How to backup WordPress</a>
it: &#8226; <a href="%s" target="_blank">Come backup WordPress</a>

en: &#8226; <a href="%s" target="_blank">How to migrate WordPress</a>
it: &#8226; <a href="%s" target="_blank">Come migrate WordPress</a>

en: &bull; <code style="font-size:inherit">.zip</code> files larger than <strong>%s</strong>
it: &bull; File <code style="font-size:inherit">.zip</code> più grandi di <strong>%s</strong>

en: &bull; Files larger than <strong>%s</strong>
it: &bull; File più grandi di <strong>%s</strong>

en: &bull; Files with these extensions: %s
it: &bull; File con queste estensioni: %s

en: (%s) Critical, (%s) Errors, (%s) Warnings. Show Logs
it: (%s) Critico/i, (%s) Errore/i, (%s) Avviso/i. Mostra i Log

en: (Disabled)
it: (Disabilitato)

en: (Expired)
it: Scadenza

en: (Unregistered)
it: (Non registrato)

en: (Used if site uses live database)
it: (Usato se il sito utilizza il database in produzione)

en: , and share there your debug code.
it: , e condividi lì il tuo codice di debug.

en: - Enterprise Level Backup, Cloning & Migration Tool
it:  - Enterprise Level Backup, Clonazione & Migrazione Tool

en: . It works on most servers and needs no certificates.
it: . Funziona sulla maggior parte dei server e non richiede certificati.

en: .htaccess is missing but required for permalinks! Go to Settings > Permalinks and click on Save Settings to create the .htaccess to make permalinks work!
it: .htaccess mancante ma necessario per i permalink! Vai su Impostazioni > Permalink e clicca su Salva Impostazioni per creare il .htaccess e far funzionare i permalink!

en: 1 additional update queued
it: 1 aggiornamento aggiuntivo in coda

en: 1 file selected
it: 1 file selezionato

en: 1. Post name permalinks on the %s have been disabled for technical reasons.
it: 1. I permalink per nome articolo sul %s sono stati disattivati per motivi tecnici.

en: 1. Post name permalinks on the %s have been disabled for technical reasons.
it: 1. I permalink «Nome articolo» su %s sono stati disattivati per motivi tecnici.

en: 2. Always make sure that you are REALLY working on your staging site and NOT on your production site!
it: 2. Assicurati sempre di stare REALMENTE lavorando sul tuo sito di staging e NON sul tuo sito di produzione!

en: 9 Cloud Storage Providers
it: Provider di Archiviazione

en: <a href="%s" target="_blank">Open this tutorial</a> to read more about this.
it: <a href="%s" target="_blank">Apri questo tutorial</a> per saperne di più.

en: <a href="%s" target="_blank">Read this</a> why we had to disable the firewall and how you can activate it if you like to.
it: <a href="%s" target="_blank">Leggi questo</a> per sapere perché abbiamo dovuto disattivare il firewall e come puoi attivarlo se lo desideri.

en: <a href="%s" target="_blank">fix it first.</a>
it: <a href="%s" target="_blank">correggi prima.</a>

en: <a href='%s' target='_new'>Open WP STAGING on Live Site</a> and start the push process from there.
it: <a href='%s' target='_new'>Apri WP STAGING sul Sito Live</a> e avvia il processo di invio da lì.

en: <a href='%s' target='_new'>Read this article</a> if you would like to know more about cloning a staging site.
it: <a href='%s' target='_new'>Leggi questo articolo</a> se vuoi saperne di più sulla clonazione di un sito di staging.

en: <br/>You may find a solution in <a href="%s" target="_blank">this article</a>.
it: <br/>Puoi trovare una soluzione in <a href="%s" target="_blank">questo articolo</a>.

en: <p><strong>Important:</strong></p><p>The WP Staging restore script file <strong>wpstg-restore.php</strong> was detected in the root directory <code>%s</code>. For security reasons, delete it and its config file if they are no longer needed.</p>
it: <p><strong>WP STAGING | Ripristino.</strong></p><p>Il file <strong>wpstg-restore.php</strong> è stato rilevato nella cartella root <code>%s</code>. Per motivi di sicurezza, rimuova il file e il relativo file di configurazione se non sono più necessari.</p>

en: <strong>Destination Path:</strong> An absolute path like <code>/www/public_html/dev</code>. File permissions should be 755 and it must be writeable by php user <code>%s</code>
it: <strong>Destination Path:</strong> An absolute path like <code>/www/public_html/dev</code>. File permessi should be 755 and it must be writeable by php user <code>%s</code>

en: <strong>Fatal error:</strong> Path <code>%s</code> does not exist!  <br><br> Did you move from one server to another recently or changed the location of your site? <br><br>
                    ​If you moved your site please reconnect the staging site to the new location and change the path in WP STAGING settings.
                    <br><br>​
                    <a href="%s" target="_blank">Learn how to fix this.</a><br>
                    <br>
                    If you still need help, <a href="%s" target="_blank">please contact us!</a>
it: <strong>Errore fatale:</strong> Il percorso <code>%s</code> non esiste!  <br><br> Hai spostato il sito da un server a un altro di recente o hai cambiato la posizione del tuo sito? <br><br>
                    ​Se hai spostato il tuo sito, riconnetti il sito di staging alla nuova posizione e modifica il percorso nelle impostazioni di WP STAGING. 
                    <br><br>​
                    <a href="%s" target="_blank">Scopri come risolvere questo problema.</a><br>
                    <br>
                    Se hai ancora bisogno di aiuto, <a href="%s" target="_blank">contattaci!</a>

en: <strong>Important:</strong> Delete the restore script file manually when it's no longer needed.
it: <strong>Importante:</strong> Eliminare manualmente il file dello script di ripristino quando non è più necessario.

en: <strong>Linked backup file:</strong> <code style='font-size:inherit'>%s</code> &mdash; <strong>Backup ID:</strong> <code style='font-size:inherit'>%s</code>
it: <strong>File di backup collegato:</strong> <code style='font-size:inherit'>%s</code> &mdash; <strong>ID del backup:</strong> <code style='font-size:inherit'>%s</code>

en: <strong>New:</strong> One-click backup restore and migration even if WordPress is down?
it: <strong>New:</strong> One-click backup ripristina and migrazione even if WordPress is down?

en: <strong>Target Hostname:</strong> The hostname of the destination site, for instance <code>https://subdomain.example.com</code> or <code>https://example.com/staging</code>
it: <strong>Target Hostname:</strong> The hostname of the destination site, for instance <code>https://subdomain.example.com<code>https://example.com/staging

en: <strong>Your WP STAGING | PRO license key has been expired.</strong><br> You need a valid license key to use the backup & push feature and to get further updates. Updates are important to make sure that your version of WP STAGING is compatible with your version of WordPress and to prevent any data loss while using WP STAGING | PRO.
it: <strong>La chiave di licenza di WP STAGING | PRO è scaduta.</strong><br> Per utilizzare la funzione di backup e push e ricevere gli aggiornamenti è necessaria una chiave valida. Gli aggiornamenti sono importanti per garantire la compatibilità della tua versione di WP STAGING con la tua versione di WordPress ed evitare perdite di dati durante l'uso di WP STAGING | PRO.

en: <strong>Your license key of WP Staging Pro is invalid or deactivated.</strong><br>You need a valid license key to use the backup & push feature and to get further updates. Updates are important to make sure that your version of WP Staging is compatible with your version of WordPress and to prevent any data loss while using WP Staging Pro.
it: <strong>La chiave di licenza di WP Staging Pro non è valida o è stata disattivata.</strong><br>Per utilizzare la funzione di backup e push e ricevere gli aggiornamenti è necessaria una chiave valida. Gli aggiornamenti sono importanti per garantire la compatibilità della tua versione di WP Staging con la tua versione di WordPress ed evitare perdite di dati durante l'uso di WP Staging Pro.

en: A WP Staging Job might be in progress. This message should disappear in few minutes. If you continue to see this message, contact the support!
it: Un processo di WP Staging potrebbe essere in corso. Questo messaggio dovrebbe scomparire in pochi minuti. Se continua ad apparire, contattare il supporto!

en: A backup created with previous version WP STAGING 4.0.2 can lead to login issues if the backup is restored on another host. If possible, create a new backup and delete the existing ones.<br>In case you need to keep your existing backup and are going to migrate it to another server, <a href="%s" target="_blank">read this article</a>.
it: Un backup creato con la versione precedente WP STAGING 4.0.2 può causare problemi di login se il backup viene ripristinato su un altro host. Se possibile, crea un nuovo backup ed elimina quelli esistenti.<br>Nel caso tu debba mantenere il backup esistente e stia per migrarlo su un altro server, <a href="%s" target="_blank">leggi questo articolo</a>.

en: A backup is already running.
it: È già in corso un backup.

en: A backup is created every day at 12:00 noon!
it: Un backup viene creato ogni giorno alle 12:00!

en: A backup or restore process is already running.
it: È già in corso un processo di backup o ripristino.

en: A complete backup of your website has been created successfully.
it: È stato creato con successo un backup completo del tuo sito web.

en: A core folder is excluded
it: Una cartella core è esclusa

en: A core folder or table is excluded.
it: Una cartella o tabella core è esclusa.

en: A core table is excluded
it: Una tabella core è esclusa

en: A good plugin for an entire WordPress backup is the free one
it: Un buon plugin per un backup completo di WordPress è quello gratuito

en: A multisite backup created with WP STAGING 4.3.0 or lower can lead to login issues if the backup is restored on a host with different WordPress prefix than backup. If possible, create a new backup and delete the existing ones.<br>In case you need to keep your existing backup and are going to migrate it to another server, <a href="%s" target="_blank">read this article</a>.
it: Un backup multisite creato con WP STAGING 4.3.0 o precedente può causare problemi di login se il backup viene ripristinato su un host con prefisso WordPress diverso dal backup. Se possibile, crea un nuovo backup ed elimina quelli esistenti.<br>Nel caso tu debba mantenere il backup esistente e stia per migrarlo su un altro server, <a href="%s" target="_blank">leggi questo articolo</a>.

en: A recent backup already protects this update.
it: Un backup recente protegge già questo aggiornamento.

en: A recovery backup couldn't be created. Plugin updates will continue normally until backup protection is available again.
it: Non è stato possibile creare un backup di ripristino. Gli aggiornamenti dei plugin proseguiranno normalmente finché la protezione non sarà di nuovo disponibile.

en: A staging site may not work properly due to limitations in WordPress Playground. However, creating one can still be valuable for demonstrating the functionality.
it: Un sito di staging potrebbe non funzionare correttamente a causa delle limitazioni di WordPress Playground. Tuttavia, crearne uno può essere utile per dimostrare le funzionalità.

en: A staging site with this name already exists. Please choose another name.
it: Esiste già un sito di staging con questo nome. Scegli un altro nome.

en: A user with the same login or email already exists on the staging site with a different user ID.
it: Sul sito di staging esiste già un utente con lo stesso login o la stessa e-mail, ma con un ID utente diverso.

en: A user with this email already exists. Cannot create temporary login link for existing users.
it: Un utente con questa email esiste già. Impossibile creare un link di accesso temporaneo per utenti esistenti.

en: API Keys
it: Chiavi API

en: Absolute server path to the staging site files.
it: Percorso assoluto del server ai file del sito di staging.

en: Accept Incoming Connections
it: Accetta connessioni in entrata

en: Accepted formats: .crt, .pem
it: Formati accettati: .crt, .pem

en: Access Control
it: Controllo accessi

en: Access Denied
it: Accesso Negato

en: Access Denied! Refresh page and try again.
it: Access Denied! Aggiorna page and try again.

en: Access Denied: No read permission to scan the root directory for cloning. Alternatively you can try the WP STAGING backup feature!
it: Accesso Negato: Nessun permesso di lettura per scansionare la cartella root per la clonazione. In alternativa puoi provare la funzione di backup di WP STAGING!

en: Access Key
it: Chiave di Accesso

en: Access Permissions
it: Permessi di Accesso

en: Access denied (403). The request was blocked, possibly by a firewall or security plugin.
it: Accesso negato (403). La richiesta è stata bloccata, probabilmente da un firewall o un plugin di sicurezza.

en: Access key field is required.
it: Il campo chiave di accesso è obbligatorio.

en: Access token expired: Please reconnect to your Dropbox account!
it: Access token scaduto: Per favore reconnect to your Dropbox account!

en: Action required: %s needs to be set up again.
it: Azione richiesta: %s deve essere riconfigurato.

en: Actions
it: Azioni

en: Activate License
it: Attiva License

en: Activate WP Staging Pro
it: Ottieni WP Staging Pro

en: Activate the license first!
it: Attiva prima la licenza!

en: Activate to symlink the folder %s%s%s to the production site. %s All files including images on the production site's uploads folder will be linked to the staging site uploads folder. This will speed up the cloning and pushing process tremendously as no files from the uploads folder are copied between both sites. %s Warning: this can lead to mixed and shared content issues if both sites load (custom) stylesheet files from the same uploads folder. %s Using this option means changing images on the staging site will change images on the production site as well. Use this with care! %s
it: Attiva per creare un symlink della cartella %s%s%s al sito di produzione. %s Tutti i file incluse le immagini nella cartella uploads del sito di produzione verranno collegati alla cartella uploads del sito di staging. Questo accelererà enormemente il processo di clonazione e invio poiché nessun file dalla cartella uploads viene copiato tra i due siti. %s Avviso: questo può causare problemi di contenuto misto e condiviso se entrambi i siti caricano file di stile (personalizzati) dalla stessa cartella uploads. %s Usare questa opzione significa che cambiare le immagini sul sito di staging cambierà anche le immagini sul sito di produzione. Usa con cautela! %s

en: Activate your license for single-file extraction
it: Attiva la tua licenza per l'estrazione di singoli file

en: Activate your license or upgrade to a Developer or Agency plan to use Remote Sync.
it: Attivare la licenza o effettuare l'upgrade a un piano Developer o Agency per utilizzare Remote Sync.

en: Activate your license to run this command.
it: Attiva la tua licenza per eseguire questo comando.

en: Activating...
it: Attivazione in corso...

en: Activation failed. Make sure you opened the correct activation URL and copied the full response.
it: Attivazione non riuscita. Assicurati di aver aperto l'URL di attivazione corretto e di aver copiato l'intera risposta.

en: Activation token is invalid or expired. Please reload the page and try again.
it: Il token di attivazione non è valido o è scaduto. Ricarica la pagina e riprova.

en: Active
it: Attiva

en: Active on %1$s of %2$s sites
it: Attivo su %1$s di %2$s siti

en: Add <strong>%s</strong> to your PHP <code>open_basedir</code> setting and follow %s step-by-step guide
it: Aggiungere <strong>%s</strong> all'impostazione PHP <code>open_basedir</code> e seguire la guida passo-passo %s

en: Add Exclude Rule +
it: Aggiungi Regola di Esclusione +

en: Add Exclude Rule +
it: Aggiungi regola di esclusione +

en: Add Exclusions
it: Aggiungi Esclusioni

en: Add Password
it: Aggiungi password

en: Add a new admin user account for this staging site!
it: Aggiungi un nuovo account utente amministratore per questo sito di staging!

en: Add a password to secure the connection. You will need to enter this password each time you import data.
it: Aggiungere una password per proteggere la connessione. Sarà necessario inserire questa password ogni volta che si importano dati.

en: Add a separate admin user on the staging site.
it: Aggiungi un utente amministratore separato sul sito di staging.

en: Add admin account
it: Aggiungi account amministratore

en: Add new admin account
it: Aggiungi nuovo account amministratore

en: Add this constant to your wp-config.php for the most secure storage:
it: Aggiungere questa costante al vostro wp-config.php per l'archiviazione più sicura:

en: Additional Notes
it: Note Aggiuntive

en: Adds an extra password layer on top of the connection key. Recommended when importing data into a production site.
it: Aggiunge un ulteriore livello di password alla chiave di connessione. Consigliato quando si importano dati in un sito di produzione.

en: Adjust the permissions for <strong>%s</strong> to <code>755</code> and follow %s step-by-step guide
it: Impostare i permessi di <strong>%s</strong> a <code>755</code> e seguire la guida passo-passo %s

en: Admin Bar Background Color
it: Barra Admin Background Color

en: Advanced Options
it: Opzioni Avanzate

en: Advanced Settings
it: Advanced Impostazioni

en: Advanced Settings (Requires Pro Version)
it: Advanced Impostazioni (Requires Pro Versione)

en: Advanced connection settings.
it: Impostazioni avanzate della connessione.

en: Advanced connection settings. Edit these values only after moving this staging site to another server, path, or domain. Incorrect values can prevent WP STAGING from pushing changes back to the live site.
it: Impostazioni di connessione avanzate. Modifica questi valori solo dopo aver spostato questo sito di staging su un altro server, percorso o dominio. Valori errati possono impedire a WP STAGING di inviare le modifiche al sito live.

en: Advanced controls available in Pro
it: Pro sblocca i controlli di isolamento avanzati

en: Advanced isolation controls are available in Pro.
it: I controlli di isolamento avanzati sono disponibili in Pro.

en: Advanced option. Saves disk space but links staging uploads to live files.
it: Opzione avanzata. Risparmia spazio su disco ma collega gli uploads di staging ai file del sito live.

en: Advanced options
it: Opzioni avanzate

en: Advanced system settings and debugging options
it: Impostazioni di sistema avanzate e opzioni di debug

en: After creation automation
it: Automazione dopo la creazione

en: After downloading, verify the file size matches the expected size. If it differs significantly, download the backup again or use FTP.
it: Dopo il download, verifica che la dimensione del file corrisponda a quella attesa. Se differisce in modo significativo, scarica nuovamente il backup o usa l'FTP.

en: After installation, click "Next step" to create your instance.
it: Dopo l'installazione, clicca "Passo successivo" per creare la tua istanza.

en: Agency Plan
it: Aggiorna Piano

en: All
it: Tutti

en: All Plugins are up to date.
it: Tutti i plugin sono aggiornati.

en: All Pro features are now unlocked. Need help? %1$sContact our support team%2$s.
it: Tutte le funzionalità Pro sono ora sbloccate. Serve aiuto? %1$sContatti il nostro team di supporto%2$s.

en: All database tables with prefix "%s".
it: Tutte le tabelle del database con prefisso "%s".

en: All files in folder wp-content that are not plugins, themes, mu-plugins and uploads. Recommended for full-site backups.
it: Tutti i file nella cartella wp-content che non sono plugin, temi, mu-plugins e uploads. Consigliato per backup completi del sito.

en: All files will be copied to:
it: Tutti i file verranno copiati in:

en: All files will be copied to:
it: Tutti i file saranno copiati in:

en: All folders selected
it: Tutte le cartelle selezionate

en: All installed WordPress plugins and their configurations.
it: Disattiverà il cron di WordPress sul sito di staging.

en: All plugin files
it: Tutti i file dei plugin

en: All remaining files not included in the categories above
it: Tutti i file rimanenti non inclusi sopra

en: All rights reserved.
it: Tutti i diritti riservati.

en: All selected
it: Tutto selezionato

en: All theme files
it: Tutti i file dei temi

en: Allow Cloning (Staging Site Only)
it: Permetti Clonazione (Solo Sito di Staging)

en: Allow Emails Sending
it: Consenti Invio Email

en: Allow Mails Sending:
it: Consenti Invio Email:

en: Allow WooCommerce background tasks on staging.
it: Consenti le attività in background di WooCommerce sullo staging.

en: Allow access from all visitors
it: Consenti l'accesso a tutti i visitatori

en: Allow emails sending for this staging site.
it: Allow emails sending for this sito di staging.

en: Allow staging site to send real emails
it: Consenti al sito di staging di inviare email reali

en: Allow submission of %s.
it: Consenti l'invio di %s.

en: Already using %s for backups?
it: Usi già %s per i backup?

en: Also all current network sites will be deleted and replaced by the sites in the backup.
it: Inoltre tutti i siti di rete attuali verranno eliminati e sostituiti dai siti nel backup.

en: Also works in WSL on Windows.
it: Funziona anche in WSL su Windows.

en: Always create a backup first
it: Crea sempre prima un backup

en: Always update without backup
it: Aggiorna sempre senza backup

en: An error occurred during the download. Do you want to resume the download?
it: Si è verificato un errore durante il download. Vuoi riprendere il download?

en: An error occurred while loading this component.
it: Si è verificato un errore durante il caricamento di questo componente.

en: An error occurred, please try again.
it: An errore occurred, riprova.

en: And much more...
it: E molto altro...

en: Another WP STAGING is already activated, please leave only one instance of the WP STAGING plugin active at the same time.
it: Un altro WP STAGING è già attivato, lascia attiva solo un'istanza del plugin WP STAGING alla volta.

en: Another WP STAGING process is already running.%sPlease wait for it to complete before starting a new one.%sIf this message keeps appearing, %s.
it: Un altro processo di WP STAGING è già in esecuzione.%sAttendere il completamento prima di avviarne uno nuovo.%sSe questo messaggio continua ad apparire, %s.

en: Another backup is already running
it: È già in corso un altro backup

en: Apply Manual Activation
it: Applica attivazione manuale

en: Applying an exclude rule will not effect existing files on the staging site if you don't clean up the wp-content folder before updating. Existing files will not be deleted afterwards automatically!
it: Applicare una regola di esclusione non influenzerà i file esistenti sul sito di staging se non pulisci la cartella wp-content prima di aggiornare. I file esistenti non verranno eliminati automaticamente dopo!

en: Are You Sure?
it: Sei Sicuro?

en: Are you sure you want to cancel cloning process?
it: Sei sicuro you want to annulla clonazione process?

en: Are you sure you want to reset all settings to default values?
it: Sei sicuro you want to annulla clonazione process?

en: Are you sure?
it: Sei Sicuro?

en: Are you sure? This process is irreversible!
it: Confermare? Questo processo è irreversibile!

en: Ask in the forum
it: Chiedi nel forum

en: Ask me each time
it: Chiedimelo ogni volta

en: Attempting to activate a bundle's parent license. Get a new license key from %s or contact %s for help.
it: Tentativo di attivare la licenza principale di un bundle. Ottieni una nuova chiave di licenza da %s o contatta %s per assistenza.

en: Authenticated successfully.
it: Autenticato con successo!

en: Authentication
it: Autenticazione

en: Authentication failed (%d). Please check your HTTP authentication credentials.
it: Autenticazione non riuscita (%d). Verifica le credenziali di autenticazione HTTP.

en: Authentication failed (401). The username or password is incorrect.
it: Autenticazione non riuscita (401). Nome utente o password non corretti.

en: Authentication failed please try again.
it: Authentication fallito riprova.

en: Auto Update Plugins
it: Plugin Must-Use

en: Auto Updating Staging Site Plugins
it: Permetti Clonazione (Solo Sito di Staging)

en: Auto-update plugins
it: Aggiorna automaticamente i plugin

en: Automated SSL for local testing.
it: SSL automatizzato per test locali.

en: Automatic login for staging sites. Try %s
it: Login automatico per i siti di staging. Prova %s

en: Automatically update plugins on staging once the update finishes.
it: Aggiorna automaticamente i plugin sullo staging al termine dell'aggiornamento.

en: Automatically update plugins once the staging site is created.
it: Aggiorna automaticamente i plugin una volta creato il sito di staging.

en: Automatically updates all plugins on the staging site to the latest versions immediately after you have created the staging site. You can then test the staging site to find out if all plugins work as expected and if your site does not trigger any errors.
it: Aggiorna automaticamente tutti i plugin sul sito di staging alle versioni più recenti subito dopo la creazione del sito di staging. È possibile quindi testare il sito di staging per verificare se tutti i plugin funzionano come previsto e se il sito non genera errori.

en: Available in Developer and Agency plans.
it: Disponibile nei piani Developer e Agency.

en: Available in Pro
it: Disponibile in Pro

en: Available on all Pro plans.
it: Disponibile su tutti i piani Pro.

en: Available on all premium paid plans.
it: Disponibile in tutti i piani premium a pagamento.

en: Available on the Developer and Agency plans.
it: Disponibile sui piani Developer e Agency.

en: BACK
it: INDIETRO

en: BEGINS WITH
it: INIZIA CON

en: Back
it: Indietro

en: Back Up & Update
it: Backup e aggiorna

en: Back Up This Website
it: Fai il backup di questo sito

en: Back to settings overview
it: Torna alla panoramica delle impostazioni

en: Back up before updating?
it: Creare un backup prima dell’aggiornamento?

en: Back up first
it: Esegui prima un backup

en: Back up staging first
it: Esegui prima il backup dello staging

en: Back up the target database first, so you can roll back.
it: Esegui prima il backup del database di destinazione, così puoi ripristinare.

en: Back up uploads before deletion, so you can recover if the push fails.
it: Esegui il backup degli uploads prima dell'eliminazione, così puoi recuperarli se l'invio fallisce.

en: Back up your current website before you proceed!
it: Fai il backup del tuo sito attuale prima di procedere!

en: Background process failed to start
it: Avvio del processo in background non riuscito

en: Backing up WordPress core
it: Backup del core di WordPress

en: Backing up must-use plugins
it: Backup dei plugin must-use

en: Backing up other files
it: Backup degli altri file

en: Backing up plugin files
it: Backup dei file del plugin

en: Backing up the database
it: Backup del database

en: Backing up theme files
it: Backup dei file del tema

en: Backing up uploads
it: Backup dei caricamenti

en: Backup & Migration
it: Backup & Migrazione

en: Backup & Restore
it: Backup & Ripristina

en: Backup &amp; Migration
it: Backup &amp; Migrazione

en: Backup Before Update
it: Backup prima dell'aggiornamento

en: Backup Complete
it: Backup Completato

en: Backup Contents
it: Contenuto del backup

en: Backup Creation Triggered
it: Creazione Backup Avviata

en: Backup Database
it: Backup del Database

en: Backup Deleted!
it: Backup Eliminato!

en: Backup Files Scanning
it: Scansione File di Backup

en: Backup Location
it: Posizione Backup

en: Backup Media Library
it: Backup della Libreria Media

en: Backup Must-Use Plugins
it: Backup dei Must-Use Plugin

en: Backup Name
it: Nome Backup

en: Backup Name (Optional)
it: Backup Name (Opzionale)

en: Backup Other Files In wp-content
it: Backup di Altri File in wp-content

en: Backup Other WP Root Folders
it: Backup di Altri File nella Root di WP

en: Backup Plugins
it: Backup dei Plugin

en: Backup Requirements check passed...
it: Backup Requirements controlla passed...

en: Backup Restore Requires Upgrade
it: Backup Ripristina Successful!

en: Backup Restore Successful!
it: Backup Ripristina Successful!

en: Backup Retention
it: Conservazione dei backup

en: Backup Schedule Created
it: Backup Pianificazione Creato

en: Backup Themes
it: Backup dei Temi

en: Backup Times
it: Orari di Backup

en: Backup Upload Complete
it: Caricamento Backup Completato

en: Backup Uploads
it: Backup degli upload

en: Backup and Restore WordPress. Simple, fast, and secure. Even if your website is no longer accessible.
it: Backup e Ripristino WordPress. Semplice, veloce e sicuro. Anche se il tuo sito non è più accessibile.

en: Backup complete. Starting the WordPress update…
it: Backup completato. Avvio dell'aggiornamento di WordPress…

en: Backup complete. Starting the update…
it: Backup completato. Avvio dell'aggiornamento…

en: Backup created
it: Backup creato

en: Backup created automatically (%s).
it: Backup creato automaticamente (%s).

en: Backup current main site
it: Backup del sito principale attuale

en: Backup current network subsite
it: Backup del sottosito di rete attuale

en: Backup destination
it: Destinazione del backup

en: Backup entire network
it: Backup dell'intera rete

en: Backup failed
it: Backup non riuscito

en: Backup file URL is empty
it: L'URL del file di backup è vuota

en: Backup file couldn’t be signed properly.
it: Impossibile firmare correttamente il file di backup.

en: Backup file is missing.
it: Il file di backup è mancante.

en: Backup file not found.
it: File di backup non trovato.

en: Backup has been deleted from remote storage.
it: Il backup è stato eliminato dall'archiviazione remota.

en: Backup in Progress
it: Orari di Backup

en: Backup is scheduled according to the provided settings.
it: Il backup è pianificato in base alle impostazioni fornite.

en: Backup location must not contain spaces.
it: Il percorso di backup non deve contenere spazi.

en: Backup location must not contain whitespace.
it: Il percorso di backup non deve contenere spazi.

en: Backup part %s doesn't exist. Skipping from extraction
it: La parte del backup %s non esiste. Saltata dall'estrazione

en: Backup part %s doesn't exist. Skipping from extraction.
it: La parte del backup %s non esiste. Saltata dall'estrazione

en: Backup path does not exist or has no write permission! Full path:
it: Il percorso di backup non esiste o non ha permessi di scrittura! Percorso completo:

en: Backup prepared to be uploaded...
it: Backup prepared to be caricato...

en: Backup request failed. Please try again.
it: Richiesta di backup non riuscita. Riprova.

en: Backup retention
it: Conservazione dei backup

en: Backup size cannot be determined or is zero
it: La dimensione del backup non può essere zero o inferiore

en: Backup size cannot be zero or less
it: La dimensione del backup non può essere zero o inferiore

en: Backup successfully imported!
it: Backup con successo imported!

en: Backup successfully restored
it: Backup con successo ripristinato

en: Backup successfully uploaded!
it: Backup con successo caricato!

en: Backup upload is prepared from url
it: Il caricamento del backup è stato preparato dall'URL

en: Backup will be created after this
it: Il backup verrà creato dopo

en: Backup will run in background. You can close the window.
it: Il backup verrà eseguito in background. Puoi chiudere la finestra.

en: Backups
it: Backup

en: Basic isolation active. Advanced controls available in Pro.
it: Isolamento di base attivo. Pro sblocca i controlli avanzati.

en: Basic version doesn't support multisite backups.
it: Basic versione doesn't support multisite backups.

en: Basic version doesn't support staging feature on multisite.
it: Basic versione doesn't support multisite backups.

en: Before %s update
it: Prima dell'aggiornamento di %s

en: Before WordPress core update
it: Prima dell'aggiornamento del core di WordPress

en: Before proceeding, make sure that your server has enough free disk space to clone the website. You can check the available disk space in your hosting customer account (e.g. cPanel).
it: Prima di procedere, assicurati che il tuo server abbia abbastanza spazio su disco libero per clonare il sito. Puoi verificare lo spazio su disco disponibile nel tuo account di hosting (es. cPanel).

en: Before updating %s
it: Prima di aggiornare %s

en: Browse Backup
it: Esplora backup

en: Browse Backup Contents:
it: Esplora il contenuto del backup:

en: Browse the contents of this backup.
it: Esplora il contenuto di questo backup.

en: Browser Info
it: Info di Sistema

en: Bucket Name
it: Nome Bucket

en: Bucket field is required.
it: Il campo bucket è obbligatorio.

en: Buffer size for the file copy process in megabytes.
                                            The higher the value the faster large files are copied.
                                            To find out the highest possible values try a high one and lower it until
                                            you get no more errors during file copy process. Usually this value correlates directly
                                            with the memory consumption of PHP so make sure that
                                            it does not exceed any php.ini max_memory limits.
it: Dimensione del buffer per il processo di copia file in megabyte.
                                            Più alto è il valore, più velocemente vengono copiati i file grandi.
                                            Per trovare i valori più alti possibili prova un valore alto e riducilo finché
                                            non hai più errori durante il processo di copia file. Di solito questo valore si correla direttamente
                                            con il consumo di memoria di PHP quindi assicurati che
                                            non superi i limiti di max_memory del php.ini.

en: Bug Fixes
it: Correzioni di bug

en: Business Plan
it: Piano Business

en: Buy WP Staging Pro
it: Acquista WP Staging Pro

en: Buy the Premium Plugin
it: Acquista il Plugin Premium

en: CANCEL
it: ANNULLA

en: CLI and local Docker
it: CLI e Docker locale

en: CONFIRM
it: CONFERMA

en: CONTACT US
it: CONTIENE

en: CONTAINS
it: CONTIENE

en: CPU Load Priority
it: Priorità Carico CPU

en: CSS & layout looks different after push
it: CSS e layout appaiono diversi dopo il push

en: Calculate Backup Size
it: Valida Backup

en: Calculating…
it: Calcolo in corso…

en: Can not connect to external database: %1$s. %2$s
it: Impossibile connettersi al database esterno: %1$s. %2$s

en: Can not detect required disk space
it: Can not detect richiesto spazio su disco

en: Can not login to staging site
it: Impossibile accedere al sito di staging

en: Can not proceed. Tables beginning with the prefix '%1$s' already exist in the database i.e. %2$s. Choose another table prefix and try again.
it: Impossibile procedere. Esistono già tabelle nel database che iniziano con il prefisso '%1$s', ad esempio %2$s. Scegli un altro prefisso per le tabelle e riprova.

en: Can not proceed. Tables beginning with the prefix '%s' already exist in the database i.e. %s. Choose another table prefix and try again.
it: Impossibile procedere. Le tabelle che iniziano con il prefisso '%s' esistono già nel database, ovvero %s. Scegli un altro prefisso di tabella e riprova.

en: Can not send email. Please contact us in the
it: Impossibile inviare l'email. Contattaci nel

en: Can not send email. Please contact us in the
it: Impossibile inviare l'e-mail. Contattaci nel

en: Can not send mail. <br>Please write us a mail to<br>support@wp-staging.com
it: Can not invia mail. <br>Per favore write us a mail to<br>support@wp-staging.com

en: Can not symlink %s. Error:
it: Impossibile creare symlink per %s. Errore:

en: Can not symlink %s. Error:
it: Impossibile creare il collegamento simbolico %s. Errore:

en: Can not update WP STAGING plugin
it: Impossibile aggiornare il plugin WP STAGING

en: Can we help? Please describe your problem
it: Possiamo aiutarti? Descrivi il tuo problema

en: Cancel
it: Annulla

en: Cancel Current Job!
it: Annulla il processo corrente!

en: Cancel Remote Sync?
it: Elimina Remote Backup?

en: Cancel process did not finish gracefully. Some temporary files might not have been cleaned up.
it: Il processo di annullamento non si è concluso correttamente. Alcuni file temporanei potrebbero non essere stati puliti.

en: Cancel sync
it: Annulla

en: Canceling
it: Annulla

en: Canceling Backup
it: Crea Backup

en: Canceling Please wait...
it: Canceling Attendere...

en: Canceling Pull
it: Canceling Attendere...

en: Cancelling & Cleaning up
it: Annullamento e Pulizia

en: Cannot connect to the staging database.
it: Impossibile connettersi al database di staging.

en: Cannot create staging site. Staging site directory does not exist and cannot be created!
it: Impossibile creare il sito di staging. La directory del sito di staging non esiste e non può essere creata!

en: Cannot create staging site. Staging site directory is not empty!
it: Impossibile creare il sito di staging. La directory del sito di staging non è vuota!

en: Cannot increase execution time. Max allowed execution time of %s seconds exceeded.
it: Impossibile aumentare il tempo di esecuzione. Tempo massimo di esecuzione di %s secondi superato.

en: Cannot push staging site. Staging site directory does not exist!
it: Impossibile eseguire il Push del sito di staging. La directory del sito di staging non esiste!

en: Cannot reset staging site. Staging site directory does not exist!
it: Impossibile reimpostare il sito di staging. La directory del sito di staging non esiste!

en: Cannot update staging site. Staging site directory does not exist!
it: Impossibile aggiornare il sito di staging. La directory del sito di staging non esiste!

en: Cannot use production site database. Use another database.
it: Cannot use sito di produzione database. Use another database.

en: Caution
it: Durata

en: Certificate (PEM)
it: Certificato (PEM)

en: Change Database
it: Cambia Database

en: Change Destination
it: Cambia Destinazione

en: Change Password
it: Cambia password

en: Changing these values can break push-to-live functionality.
it: La modifica di questi valori può compromettere la funzionalità di push verso il sito live.

en: Changing this option resets all selected database tables. Use the menu link "Database Tables" below to select all desired tables.
it: Cambiare questa opzione resetta tutte le tabelle del database selezionate. Usa il link del menu "Tabelle Database" qui sotto per selezionare tutte le tabelle desiderate.

en: Check failed
it: Verifica non riuscita

en: Check if there is enough free space and the file permissions are 644 or 755. Could not create file: %s
it: Controlla se c'è abbastanza spazio libero e i permessi del file sono 644 o 755. Impossibile creare il file: %s

en: Check if this folder exists! Folder permissions should be chmod 755 or 777.
it: Controlla se questa cartella esiste! I permessi della cartella devono essere chmod 755 o 777.

en: Check if this folder exists! Folder permissions should be chmod 755 or higher.
it: Controlla se questa cartella esiste! I permessi della cartella devono essere chmod 755 o superiori.

en: Check required disk space
it: Controlla richiesto spazio su disco

en: Check this box to make this staging site cloneable.
it: Seleziona questa casella per rendere questo sito di staging clonabile.

en: Choose Personal or Business for single-file extraction
it: Scegli Personal o Business per l'estrazione di singoli file

en: Choose a name that helps you recognize this sync later.
it: Scelga un nome per riconoscere questa sincronizzazione.

en: Choose a strong password to protect your remote connection.
it: Scegliere una password sicura per proteggere la connessione remota.

en: Choose how WP STAGING transfers the selected data for this %s.
it: Scegli come WP STAGING trasferisce i dati selezionati per questo %s.

en: Choose how WP STAGING transfers the selected data.
it: Scegli come WP STAGING trasferisce i dati selezionati.

en: Choose how WP STAGING transfers the selected data. This method is also used for future staging actions until changed.
it: Scegli come WP STAGING trasferisce i dati selezionati. Questo metodo verrà usato anche per le future azioni di staging finché non verrà modificato.

en: Choose what to sync
it: Scegliere cosa sincronizzare

en: Choose where the staging site is created and which database it uses.
it: Scegli dove viene creato il sito di staging e quale database utilizza.

en: Choose whether this staging site should include only the current site or the entire multisite network.
it: Scelga se questo sito di staging deve includere solo il sito corrente o l'intera rete multisito.

en: Classic
it: Classico

en: Clean Backup Queue
it: Pulisci Coda Backup

en: Clean Plugins/Themes
it: Pulisci Plugin/Temi

en: Clean Uploads
it: Pulisci Upload

en: Clean plugins/themes
it: Pulisci plugin/temi

en: Clean uploads
it: Pulisci caricamenti

en: Cleaning Up Temp. Tables
it: Pulizia delle tabelle temporanee

en: Cleaning up temporary backups…
it: Pulizia dei backup temporanei…

en: Cleaning up temporary files…
it: Pulizia dei file temporanei…

en: Cleanup
it: Pulizia

en: Clear
it: Pulisci

en: Clear All Rules
it: Cancella Tutte le Regole

en: Clear key
it: Cancella chiave

en: Clear selection
it: Cancella selezione

en: Clear the selection so you can pick tables manually.
it: Cancella la selezione per poter scegliere le tabelle manualmente.

en: Click a folder name to expand it.
it: Faccia clic sul nome di una cartella per espanderla.

en: Click and drag to select multiple files at once.
it: Fare clic e trascinare per selezionare più file contemporaneamente.

en: Click here to check again now.
it: Clicca qui per controllare nuovamente ora.

en: Click on "Configure" to set up and activate the storage provider first.
it: Fai clic su "Configura" per configurare e attivare il provider di archiviazione.

en: Click on a folder name to expand it.
it: Clicca sul nome di una cartella per espanderla.

en: Click on the link to copy it! (Will be displayed only once)
it: Clicca sul link per copiarlo! (Verrà visualizzato solo una volta)

en: Click the button below to help us fixing it for you!
it: Clicca il pulsante qui sotto per aiutarci a risolvere il problema!

en: Clicking the button below will create the restore file at: <code style="font-size:inherit">%s/wpstg-restore.php</code>
it: Facendo clic sul pulsante qui sotto verrà creato il file di ripristino in: <code style="font-size:inherit">%s/wpstg-restore.php</code>

en: Clone Entire Network
it: Clona Intera Rete

en: Clone ID and role are required.
it: ID clone e ruolo sono obbligatori.

en: Clone Status
it: Stato del clone

en: Clone all sites in the multisite network.
it: Clona tutti i siti nella rete multisito.

en: Clone and push Multisites. (Pro)
it: Clona e invia Multisite. (Pro)

en: Clone data saved successfully.
it: Clone data saved con successo.

en: Clone destination dir cannot be created. Please choose another path.
it: Clone destination dir cannot be creato. Per favore scegli another path.

en: Clone destination dir is not writable. Please make <code>%s</code> or <code>%s</code> writable to proceed!
it: Clone destination dir is not writable. Per favore make <code>%s</code> or <code>%s</code> writable to procedi!

en: Clone the entire multisite network as a staging multisite.
it: Clona l'intera rete multisite come multisite di staging.

en: Clone this Mainsite
it: Clona questo sito principale

en: Clone this Subsite
it: Clona questo sottosito

en: Clone your entire website with one click.
it: Clona il tuo intero sito con un clic.

en: Cloned sites are available to authenticated users only.
it: I siti clonati sono disponibili solo per utenti autenticati.

en: Cloning
it: Clonazione

en: Cloning in Progress
it: Clonazione in corso

en: Close
it: Chiudi

en: Close modal
it: Chiudi finestra

en: Close this message
it: Chiudi this message

en: Cloud backups
it: Backup nel cloud

en: Comes with our money back guarantee * You need to give us chance to resolve your issue first.
it: Con garanzia di rimborso * Devi darci la possibilità di risolvere il tuo problema prima.

en: Compare Free vs Pro
it: Confronta Free e Pro

en: Compare plans
it: Confronta i piani

en: Compatibility details
it: Dettagli di compatibilità

en: Complete Site Info
it: Crea Sito

en: Complete WordPress database with all content and settings.
it: Database WordPress completo con tutti i contenuti e le impostazioni.

en: Complete system and server information for debugging
it: Informazioni complete su sistema e server per il debug

en: Compress Backups
it: Comprimi i Backup

en: Compress Backups (Incompatible with Multipart Backups)
it: Comprimi i Backup (Incompatibile con Backup Multipart)

en: Compressed
it: Comprimi i Backup

en: Compression Not Supported
it: Versione PHP non supportata

en: Configure
it: Conferma

en: Configure database operations and performance optimization settings
it: Configurare le operazioni del database e le impostazioni di ottimizzazione delle prestazioni

en: Configure email and Slack alerts for backup and remote sync events.
it: Configura gli avvisi via email e Slack per gli eventi di backup e Remote Sync.

en: Configure how backups are created and stored.
it: Configura come i backup vengono creati e archiviati.

en: Configure the region and bucket for your backups.
it: Configura la regione e il bucket per i tuoi backup.

en: Configure the region and location for your backups.
it: Configura la regione e la posizione per i tuoi backup.

en: Configure where and how backups are stored in Google Drive.
it: Configura dove e come vengono archiviati i backup in Google Drive.

en: Configure where and how many backups to store.
it: Configura dove e quanti backup conservare.

en: Configure your staging and backup preferences
it: Configurare le preferenze di staging e backup

en: Configured remote storage providers
it: Provider di archiviazione remota configurati

en: Configured staging environments
it: Ambienti di staging configurati

en: Confirm
it: Conferma

en: Confirm Password
it: Conferma Push

en: Confirm Push
it: Conferma Push

en: Confirm User Synchronization!
it: Conferma User Synchronization!

en: Confirm overwrite
it: Conferma sovrascrittura

en: Congratulations
it: Congratulazioni

en: Congratulations!
it: Congratulazioni!

en: Connect
it: Connetti

en: Connect WP Staging to your server so it can upload backup files automatically.
it: Collega WP Staging al tuo server per consentire il caricamento automatico dei file di backup.

en: Connect with API Credentials
it: Connetti con Credenziali API

en: Connect your Dropbox account to enable backup uploads.
it: Collega il tuo account Dropbox per abilitare il caricamento dei backup.

en: Connect your Google Drive account to enable backup uploads.
it: Collega il tuo account Google Drive per abilitare il caricamento dei backup.

en: Connect your Microsoft OneDrive account to enable backup uploads.
it: Collega il tuo account Microsoft OneDrive per abilitare il caricamento dei backup.

en: Connect your pCloud account to enable backup uploads.
it: Collega il tuo account pCloud per abilitare il caricamento dei backup.

en: Connecting to the remote site and preparing data transfer...
it: Connessione al sito remoto e preparazione del trasferimento dati...

en: Connection Failed
it: Dettaglio Connessione

en: Connection Key copied to clipboard
it: Connection Key copiata negli appunti!

en: Connection Key has been regenerated successfully.
it: Connection Key rigenerata con successo.

en: Connection Test
it: Connection Testa

en: Connection failed: %s
it: Connessione non riuscita: %s

en: Connection has expired. Please connect again.
it: Authentication fallito riprova.

en: Connection key is invalid. Go to the remote site → WP Staging → Settings → Remote Sync and copy the connection key again.
it: La chiave di connessione non è valida. Vada al sito remoto → WP Staging → Impostazioni → Remote Sync e copi la chiave.

en: Connection key is required.
it: È richiesta una chiave di connessione.

en: Connection key password
it: Password del Connection Key

en: Connection key password has been removed successfully.
it: La password del Connection Key è stata rimossa con successo.

en: Connection key password has been set successfully.
it: La password del Connection Key è stata impostata con successo.

en: Connection successful! Background tasks will be able to reach wp-admin.
it: Connessione riuscita! Le attività in background potranno raggiungere wp-admin.

en: Connection type
it: Tipo di connessione

en: Connection verified
it: Connessione verificata

en: Contact Support
it: Contatta il Supporto

en: Contact Us
it: Contattaci

en: Contact support
it: Contatta il Supporto

en: Contact us
it: Contattaci

en: Contact us directly and get priority email support to help you faster.
it: Contattaci direttamente and get priority email support to help you faster.

en: Contact your network administrator to install the update.
it: Contatta l'amministratore di rete per installare l'aggiornamento.

en: Contains:
it: Contiene:

en: Contains:
it: Contiene:

en: Content, settings, and plugin data stored in the database
it: Contenuti, impostazioni e dati dei plugin nel database

en: Contents
it: Contenuti

en: Continue to WP STAGING
it: Continua su WP STAGING

en: Control cleanup and backup behavior before pushing to the target site.
it: Controlla il comportamento di pulizia e backup prima di inviare al sito di destinazione.

en: Control email delivery on this staging site.
it: Controlla l'invio delle e-mail su questo sito di staging.

en: Control how many backups to keep in your storage.
it: Controlla quanti backup conservare nella tua archiviazione.

en: Control how many backups to keep on your server.
it: Controlla quanti backup conservare sul tuo server.

en: Control user permissions and access
it: Gestione dei permessi utente e dell'accesso

en: Control whether the staging site can send emails, run scheduled tasks, or trigger WooCommerce background actions.
it: Controlla se il sito di staging può inviare email, eseguire attività pianificate o attivare azioni in background di WooCommerce.

en: Copied to clipboard!
it: Copiato negli appunti!

en: Copied!
it: Copiato!

en: Copy
it: Copia

en: Copy Backup Link
it: Copia link del backup

en: Copy Key
it: Copia

en: Copy PHP debug.log
it: Copia PHP debug.log

en: Copy WP Staging Logs
it: WP Staging Jobs

en: Copy WordPress database tables
it: Copia le tabelle del database WordPress

en: Copy WordPress files
it: Copia i file WordPress

en: Copy backup link to restore it quickly on another website.
it: Copia il link del backup per ripristinarlo rapidamente su un altro sito web.

en: Copy command
it: Copia command

en: Copy connection key to clipboard
it: Copiato negli appunti!

en: Copy selected WordPress files
it: Copia i file WordPress selezionati

en: Copy selected files and database tables from %s to the current site.
it: Copia i file e le tabelle del database selezionati da %s al sito corrente.

en: Copy selected files and database tables from your live site to %s.
it: Copia i file e le tabelle del database selezionati dal tuo sito live a %s.

en: Copy snippet to clipboard
it: Copia snippet negli appunti

en: Copy this URI and add it to your Google API credentials as the authorized redirect URI.
it: Copia questo URI e aggiungilo alle credenziali Google API come URI di reindirizzamento autorizzato.

en: Copy this key and paste it on the remote site under %s.
it: Copiare questa chiave e incollarla sul sito remoto in %s.

en: Copy to Clipboard
it: Copia to Clipboard

en: Copy!
it: Copia!

en: Copying Database
it: Copia del Database

en: Copying Files
it: Copia File

en: Core folders and tables are excluded
it: Cartelle e tabelle core sono escluse

en: Corrupted Backup
it: Crea Backup

en: Could not acquire exclusive lock for writing to Queue file: %s.task
it: Impossibile ottenere il blocco esclusivo per la scrittura nel file coda: %s.task

en: Could not activate license. Invalid Item ID. Get a new license key from %s or contact %s for help.
it: Impossibile attivare la licenza. ID articolo non valido. Ottieni una nuova chiave di licenza da %s o contatta %s per assistenza.

en: Could not activate license. URL not provided. Get a new license key from %s or contact %s for help.
it: Impossibile attivare la licenza. URL non fornito. Ottieni una nuova chiave di licenza da %s o contatta %s per assistenza.

en: Could not append data to the test file. The server may not support resume or the user lacks write permission.
it: Impossibile aggiungere dati al file di prova. Il server potrebbe non supportare la ripresa o l'utente non ha il permesso di scrittura.

en: Could not connect to the staging site "%s". Please make sure it is online and reachable.
it: Impossibile connettersi al sito di staging "%s". Assicurati che sia online e raggiungibile.

en: Could not create destination file for writing.
it: Impossibile creare il file di destinazione per la scrittura.

en: Could not create extraction folder for %s.
it: Impossibile creare la cartella di estrazione per %s.

en: Could not delete original file %s. Skipping restore of it...
it: Impossibile eliminare il file originale %s. Salto del ripristino...

en: Could not delete original media library file %s. Skipping restore of it...
it: Impossibile eliminare il file originale della libreria media %s. Salto del ripristino...

en: Could not delete the backup. Maybe a permission issue?
it: Impossibile eliminare il backup. Potrebbe essere un problema di permessi?

en: Could not delete the log file. Please check the file and folder permissions.
it: Impossibile eliminare il file di log. Controlla i permessi del file e della cartella.

en: Could not open destination file for writing.
it: Impossibile aprire il file di destinazione per la scrittura.

en: Could not open the backup file for requirement checking.
it: Impossibile aprire il file di backup per il controllo dei requisiti.

en: Could not overwrite %s.
it: Impossibile sovrascrivere %s.

en: Could not prepare backup upload
it: Impossibile preparare il caricamento del backup

en: Could not prevent directory listing on %s (Reason: Directory is not writable and does not contain an index file)
it: Impossibile impedire l'elenco della cartella su %s (Motivo: La cartella non è scrivibile e non contiene un file index)

en: Could not prevent directory listing on %s (Reason: Failed to create index.php)
it: Impossibile impedire l'elenco della cartella su %s (Motivo: Impossibile creare index.php)

en: Could not reach or read the remote backup file.
it: Impossibile raggiungere o leggere il file di backup remoto.

en: Could not read the staging site users table. It may not exist yet.
it: Impossibile leggere la tabella degli utenti del sito di staging. Potrebbe non esistere ancora.

en: Could not restore the database. MySQL returned the error code 1813, which is related to a tablespace error that WP STAGING can't handle. Please contact your hosting company.
it: Impossibile ripristinare il database. MySQL ha restituito il codice di errore 1813, relativo a un errore di tablespace che WP STAGING non può gestire. Contatta il tuo hosting.

en: Could not restore the query. MySQL has returned the error code %d, with message "%s".
it: Impossibile ripristinare la query. MySQL ha restituito il codice di errore %d con messaggio "%s".

en: Could not retrieve current user data or staging site database prefix.
it: Impossibile recuperare i dati dell'utente corrente o il prefisso del database del sito di staging.

en: Could not save clone data %s Error:
it: Impossibile salvare i dati del clone %s Errore:

en: Could not save clone data %s Error:
it: Impossibile salvare i dati del clone %s. Errore:

en: Could not save settings. Ensure credentials are correct! Please try again!
it: Impossibile salvare le impostazioni. Verificare che le credenziali siano corrette! Riprovare!

en: Could not save settings. Ensure that storage provider's credentials are correct!
it: Impossibile salvare le impostazioni. Verificare che le credenziali del provider di archiviazione siano corrette!

en: Could not write to the remote folder "%s". Make sure the path exists on the server and the user has write permission. Use an absolute path like /home/user/backups if a relative path does not work.
it: Impossibile scrivere nella cartella remota "%s". Assicurarsi che il percorso esista sul server e che l'utente abbia il permesso di scrittura. Utilizzare un percorso assoluto come /home/user/backups se un percorso relativo non funziona.

en: Create
it: Crea

en: Create Backup
it: Crea Backup

en: Create Backup After This
it: Crea backup dopo

en: Create Backup Now
it: Crea Backup Ora

en: Create Database Backup
it: Crea backup del database

en: Create Local Site
it: Crea Sito Locale

en: Create Login Link
it: Create Link di Login

en: Create Site
it: Crea Sito

en: Create Site Backup
it: Crea Backup del Sito

en: Create Space on DigitalOcean
it: Crea Space su DigitalOcean

en: Create Staging Site
it: Create Sito di Staging

en: Create Temporary Login
it: Create Login Temporaneo

en: Create a Staging Site
it: Crea un sito di staging

en: Create a backup in a new tab
it: Crea un backup in una nuova scheda

en: Create a backup of folder wp-content/uploads before deleting it.
it: Crea un backup della cartella wp-content/uploads prima di eliminarla.

en: Create a complete backup of this website. It runs on the server, so you can keep working.
it: Crea un backup completo di questo sito web. Viene eseguito sul server, così puoi continuare a lavorare.

en: Create a complete backup of your files and database.
it: Crea un backup completo dei tuoi file e del database.

en: Create a connection key on this source site and paste it into Remote Sync on another site. This authorizes the other site to securely pull and import data from this WordPress installation.
it: Crea una chiave di connessione su questo sito di origine e incollala in Remote Sync su un altro sito. In questo modo l'altro sito è autorizzato a estrarre e importare in modo sicuro i dati da questa installazione di WordPress.

en: Create a local copy of this WordPress site on macOS, Windows or Linux.
it: Crea una copia locale di questo sito WordPress su macOS, Windows o Linux.

en: Create a local copy of this site
it: Crea una copia locale di questo sito

en: Create a new admin user account for this staging site!
it: Create a new utente amministratore account for this sito di staging!

en: Create a safe copy of this website before testing updates, changing themes, editing content, or deploying custom code.
it: Crea una copia sicura di questo sito web prima di testare aggiornamenti, cambiare tema, modificare contenuti o distribuire codice personalizzato.

en: Create a safe copy of your live site for testing changes.
it: Crea una copia sicura del tuo sito live per testare le modifiche.

en: Create a staging copy of this site where you can test updates and changes without touching your live website.
it: Crea una copia di staging di questo sito dove testare aggiornamenti e modifiche senza toccare il tuo sito live.

en: Create a staging site from this main site only.
it: Crea un sito di staging solo da questo sito principale.

en: Create a staging site from this subsite only.
it: Crea un sito di staging solo da questo sottosito.

en: Create an account
it: Crea un account

en: Create and share temporary login links that expire automatically. No password required.
it: Crea e condividi link di accesso temporanei che scadono automaticamente. Nessuna password richiesta.

en: Create database backup
it: Crea backup del database

en: Create database backup (Not supported in subsites for now, coming soon!)
it: Crea backup del database (Non supportato nei sottositi per ora, in arrivo!)

en: Create tokens on DigitalOcean
it: Crea token su DigitalOcean

en: Created
it: Creato

en: Created By
it: Creato By

en: Created on:
it: Creato on:

en: Created only on the staging site.
it: Creato solo sul sito di staging.

en: Creates a local copy of your site content.
it: Crea una copia locale del contenuto del tuo sito.

en: Creates a ready-to-use local site quickly.
it: Crea rapidamente un sito locale pronto all'uso.

en: Creating recovery backup…
it: Creazione del backup di ripristino…

en: Creating your backup
it: Creazione del backup in corso

en: Creating your staging site
it: Creazione del tuo sito di staging

en: Creation Summary
it: Riepilogo creazione

en: Critical
it: Critico

en: Critical:
it: Critico:

en: Cron jobs
it: Cron job

en: Current Server Time: %s
it: Ora Corrente del Server: %s

en: Current Site
it: Sito corrente

en: Current Time
it: Ora Attuale

en: Current WordPress database selected. Tables will use a staging prefix and will not replace live tables.
it: Database WordPress corrente selezionato. Le tabelle useranno un prefisso di staging e non sostituiranno le tabelle del sito live.

en: Current job was cancelled from another page! This modal will close automatically when done...
it: Questa finestra si chiuderà automaticamente al termine...

en: Custom Provider
it: Provider Personalizzato

en: Custom Region
it: Regione

en: Custom certificate
it: Certificato personalizzato

en: Custom region
it: Provider Personalizzato

en: Custom region is required.
it: La regione personalizzata è obbligatoria.

en: Customize
it: Personalizza

en: Customize database tables
it: Personalizza le tabelle del database

en: Customize files and folders
it: Personalizza file e cartelle

en: Customize settings
it: Personalizza impostazioni

en: Customize these settings
it: Personalizza queste impostazioni

en: DB Collation
it: Collation DB

en: DB Copy Query Limit
it: DB Copia Query Limit

en: DB Host:
it: Host DB:

en: DB Host:
it: Host DB:

en: DB Name:
it: Nome DB:

en: DB Name:
it: Nome DB:

en: DB Prefix
it: Prefisso del Database

en: DB Search & Replace Limit
it: Limite Cerca e Sostituisci DB

en: DB Storage Engine
it: Engine di Archiviazione DB

en: DB User:
it: Utente DB:

en: DB User:
it: Utente DB:

en: DEFAULT
it: PREDEFINITO

en: Daily
it: Giornaliero

en: Data selection options
it: Opzioni di selezione dati

en: Data to delete
it: Dati da eliminare

en: Data to overwrite
it: Dati da sovrascrivere

en: Data to reset
it: Dati da resettare

en: Database & Uploads Backup Before Push
it: Backup di database e caricamenti prima del push

en: Database Backup
it: Backup del Database

en: Database Backup Before Push
it: Backup del database prima del push

en: Database Hostname
it: Hostname del Database

en: Database Management
it: Nome del Database

en: Database Name
it: Nome del Database

en: Database Name:
it: Nome del Database:

en: Database Name:
it: Nome database:

en: Database Password
it: Password del Database

en: Database Prefix
it: Prefisso del Database

en: Database Prefix:
it: Prefisso del Database:

en: Database Prefix:
it: Prefisso database:

en: Database Search and Replace
it: Cerca e Sostituisci nel Database

en: Database Table Prefix
it: Tabella del Database Prefix

en: Database Tables
it: Tabelle del Database

en: Database Use SSL
it: Database Usa SSL

en: Database User
it: Utente del Database

en: Database and files cloned:
it: Database e file clonati:

en: Database backup
it: Backup del database

en: Database connection failed
it: Database connection fallito

en: Database connection successful
it: Connessione al database riuscita

en: Database credentials are missing.
it: Le credenziali del database sono mancanti.

en: Database name used by this staging site.
it: Nome del database usato da questo sito di staging.

en: Database restore excluded by filter.
it: Database ripristina escluso by filter.

en: Database tables
it: Tabelle del database

en: Database tables and files. Defaults are recommended for most sites.
it: Tabelle del database e file. I valori predefiniti sono consigliati per la maggior parte dei siti.

en: Database tables of current site will be replaced.
it: Le tabelle del database del sito corrente verranno sostituite.

en: Database tables of whole network will be replaced.
it: Le tabelle del database dell'intera rete verranno sostituite.

en: Deactivate License
it: Disattiva Licenza

en: Dear %s,
it: Gentile %s,

en: Debug Mode
it: Modalità Debug

en: Default backup directory: <code style="font-size:inherit">wp-content/uploads/wp-staging/backups/</code>
it: Directory di backup predefinita: <code style="font-size:inherit">wp-content/uploads/wp-staging/backups/</code>

en: Default location
it: Posizione predefinita

en: Default staging location selected.
it: Posizione di staging predefinita selezionata.

en: Default: 21
it: Predefinito: 21

en: Default: 22
it: Predefinito: 22

en: Delay Between Requests
it: Ritardo tra le Richieste

en: Delete
it: Elimina

en: Delete All WooCommerce Orders on Staging Site
it: Come Elimina All WooCommerce Orders and Client Data on Sito di Staging | Elimina WooCommerce Transactions

en: Delete Backup
it: Elimina Backup?

en: Delete PHP debug.log
it: Elimina PHP debug.log

en: Delete Profile
it: Elimina profilo

en: Delete Remote Backup?
it: Elimina Remote Backup?

en: Delete Selected Files
it: Elimina i file selezionati

en: Delete Selected Staging Data
it: Elimina i dati di staging selezionati

en: Delete Selected Tables
it: Elimina le tabelle selezionate

en: Delete Settings
it: Elimina Storage Impostazioni

en: Delete Staging Site
it: Elimina sito di staging

en: Delete Staging Site "%s"
it: Elimina Sito di Staging "%s"

en: Delete Staging Site Permanently
it: Elimina definitivamente il sito di staging

en: Delete WP Staging Logs
it: Ottieni WP Staging Pro

en: Delete all plugins & themes on staging site before starting update process.
it: Elimina all plugins & themes on sito di staging before starting aggiorna process.

en: Delete entire folder wp-content/uploads on staging site including all images before starting update process.
it: Elimina entire cartella wp-content/uploads on sito di staging including all images before starting aggiorna process.

en: Delete profile
it: Elimina profilo

en: Delete rule
it: Elimina regola

en: Delete staging site
it: Elimina sito di staging

en: Delete staging site:
it: Elimina sito di staging:

en: Delete target uploads before pushing.
it: Elimina gli upload della destinazione prima dell’invio.

en: Delete the selected staging site. Select specific folders and database tables in the next step.
it: Elimina the selezionato sito di staging. Seleziona specific cartelle and tabelle del database in the next step.

en: Delete this backup. This action can not be undone!
it: Elimina questo backup. Questa azione non può essere annullata!

en: Delete this schedule and stop creating new backups. This does not delete any backup files.
it: Elimina questa pianificazione e interrompi la creazione di nuovi backup. Questo non elimina alcun file di backup.

en: Delete wp-content/uploads folder on production site including all images before starting push process.
it: Elimina wp-content/uploads cartella on sito di produzione including all images before starting push process.

en: Delete wpstg-restore.php Now
it: Rimuovi wpstg-ripristina.php

en: Deleting %s settings will permanently remove all saved settings and data related to this storage provider from the database. You will need to reconfigure all settings if you want to use this storage provider again.
it: L'eliminazione delle impostazioni di %s rimuoverà permanentemente tutte le impostazioni salvate e i dati relativi a questo provider di archiviazione dal database. Sarà necessario riconfigurare tutte le impostazioni per utilizzare nuovamente questo provider.

en: Deleting files is recommended.
it: È consigliato eliminare i file.

en: Deleting files is recommended. Keeping the folder can leave an orphaned staging directory that still uses disk space.
it: Si consiglia di eliminare i file. Conservare la cartella può lasciare una directory di staging orfana che occupa comunque spazio su disco.

en: Deletion Summary
it: Riepilogo eliminazione

en: Deletion can't be undone. Open the staging site and create a backup before continuing.
it: L'eliminazione non può essere annullata. Apri il sito di staging e crea un backup prima di continuare.

en: Description
it: Descrizione

en: Deselect all
it: Deseleziona tutto

en: Deselect all tables
it: Deseleziona tutte le tabelle

en: Destination
it: Destinazione

en: Destination Path:
it: Percorso di Destinazione:

en: Destination Path:
it: Percorso di destinazione:

en: Destination and advanced options
it: Destinazione e opzioni avanzate

en: Destination folder is not writable.
it: La cartella di destinazione non è scrivibile.

en: Destination path
it: Percorso di destinazione

en: Detailed Report:
it: Report dettagliato:

en: Details
it: Dettagli

en: Details: %s
it: Dettagli: %s

en: Detected
it: Rilevato

en: Developer Plan
it: Piano Developer

en: Different Database Properties
it: Proprietà Database Diverse

en: Directory Path
it: Percorso Cartella

en: Directory extraction is available with Developer and Agency plans. Please select a single file instead.
it: L'estrazione di directory è disponibile nei piani Developer e Agency. Seleziona invece un singolo file.

en: Directory extraction requires Developer or Agency plan.
it: L'estrazione di directory richiede un piano Developer o Agency.

en: Directory not found on the given path: %s.
it: Cartella non trovata nel percorso indicato: %s.

en: Directory selection resolved.
it: Selezione della directory risolta.

en: Disable WooCommerce Subscriptions on Staging
it: Disattiva WooCommerce Subscriptions nello staging

en: Disable admin authorization
it: Disattiva admin authorization

en: Disable the additional login form on the staging site. Search engine indexing is always blocked via the 'noindex' tag, regardless of this setting.
it: Disattiva il modulo di accesso aggiuntivo sul sito di staging. L'indicizzazione da parte dei motori di ricerca è sempre bloccata tramite il tag 'noindex', indipendentemente da questa impostazione.

en: Disable this if you want to prevent email delivery from staging.
it: Disattiva questa opzione se vuoi impedire l'invio di email da staging.

en: Disable this to prevent WooCommerce background actions on staging.
it: Disattiva questa opzione per impedire le azioni in background di WooCommerce su staging.

en: Disable this to prevent scheduled tasks from running on staging.
it: Disattiva questa opzione per impedire l'esecuzione delle attività pianificate su staging.

en: Disabled
it: Disattivato

en: Disabled because uploads are symlinked.
it: Disattivato perché gli upload sono collegati con symlink.

en: Disabled outgoing emails. %s
it: Email in uscita disabilitate. %s

en: Discovering optimal upload speed... This may take a while...
it: Ricerca della velocità di caricamento ottimale... Potrebbe richiedere un po' di tempo...

en: Dismiss
it: Ignora

en: Dismiss Pro upgrade card
it: Ignora la scheda di upgrade a Pro

en: Dismiss compatibility notice
it: Chiudi avviso di compatibilità

en: Display working log
it: Mostra log di lavoro

en: Do You Want to Proceed?
it: Vuoi annullare il processo?

en: Do not use the ID of any subfolder inside it.
it: Non utilizzare l'ID di alcuna sottocartella al suo interno.

en: Do you really want to delete this temporary login link?
it: Vuoi davvero eliminare questo link di login temporaneo?

en: Do you really want to reset this staging site with the current state of the production site?
it: Vuoi davvero resettare questo sito di staging con lo stato attuale del sito di produzione?

en: Do you want to abort the upload?
it: Vuoi annullare il caricamento?

en: Do you want to cancel the process?
it: Vuoi annullare il processo?

en: Do you want to create a new login link?
it: Vuoi creare un nuovo link di login?

en: Do you want to delete the backup
it: Vuoi eliminare il backup

en: Do you want to delete this backup file from the remote storage server?
it: Vuoi eliminare questo file di backup dal server di archiviazione remoto?

en: Do you want to push the staging site?
it: Vuoi aggiornare il sito di staging?

en: Do you want to update the staging site?
it: Vuoi aggiornare il sito di staging?

en: Docker Compose included:
it: Docker Compose incluso:

en: Docker setup guide
it: Guida configurazione Docker

en: Documentation
it: Documentazione

en: Documentation links will appear here as soon as the feed is available.
it: I link alla documentazione appariranno qui non appena il feed sarà disponibile.

en: Don't Ask Again
it: Non chiedere più

en: Don't have a license key?
it: Inserisci chiave di licenza

en: Don't receive the email?
it: Non hai ricevuto l'email?

en: Don't show this notice again
it: Non mostrare più questo avviso

en: Download
it: Scarica

en: Download <code style="font-size:inherit">wpstg-restore.php</code> (and optionally the backup file).
it: Scarica <code style="font-size:inherit">wpstg-restore.php</code> (e, facoltativamente, il file di backup).

en: Download Backup
it: Scarica Backup

en: Download Linked Backup
it: Scarica Backup

en: Download Log
it: Scarica registro

en: Download Now
it: Scarica Now

en: Download Restore Script
it: Scarica to my computer

en: Download Restore Tool
it: Scarica strumento di ripristino

en: Download System Info & Logs
it: Scarica informazioni di sistema e log

en: Download WP Staging Restore
it: Scarica WP Staging | Ripristina

en: Download WP Staging Restore and Extraction Tool:
it: Scarica WP Staging | Ripristina

en: Download all available backup parts or only the ones that you want to restore or keep for later.
it: Scarica tutte le parti di backup disponibili o solo quelle che vuoi ripristinare o conservare per dopo.

en: Download backup file to server or local computer
it: Scarica file di backup to server or local computer

en: Download backup to local system
it: Scarica il backup sul sistema locale

en: Download failed: repeated "cURL error 18" with no progress. This is often caused by a cache/proxy (e.g. Varnish/CloudPanel) closing the transfer. Please disable caching for the remote sync download endpoint or temporarily disable Varnish on the remote site. See: %1$s. Original error: %2$s
it: Download non riuscito: errore ripetuto "cURL error 18" senza progressi. Questo è spesso causato da una cache/proxy (es. Varnish/CloudPanel) che interrompe il trasferimento. Disabilitare la cache per l'endpoint di download Remote Sync o disabilitare temporaneamente Varnish sul sito remoto. Vedere: %1$s. Errore originale: %2$s

en: Download restore tool
it: Scarica Now

en: Download the Restore Script
it: Scarica lo script di ripristino

en: Download the restore script to restore or migrate a backup on another server.
it: Scarica lo script di ripristino per ripristinare o migrare un backup su un altro server.

en: Download to Local Device
it: Scarica All Log Files

en: Downloaded {downloadedBytes}
it: {downloadedBytes} scaricato

en: Downloading backup from remote
it: Scaricamento backup dal remoto

en: Drop here to start the upload!
it: Trascina qui per iniziare il caricamento!

en: Drop the backup file here to upload or <br><a>select from your computer</a>
it: Trascina il file di backup qui per caricarlo o <br><a>seleziona dal tuo computer</a>

en: Dropbox is not authenticated. Backup is still available locally.
it: Dropbox non è autenticato. Il backup è ancora disponibile localmente.

en: Duration
it: Durata

en: ENDS WITH
it: FINISCE CON

en: EXACT
it: ESATTO

en: EXACT MATCHES
it: CORRISPONDENZA ESATTA

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Backup Name
it: Modifica nome del backup

en: Edit Backup Plans
it: Modifica Piani di Backup

en: Edit Backup Schedule
it: Edit Backup Pianificazione

en: Edit Clone Data
it: Modifica Dati Clone

en: Edit Data
it: Modifica Dati

en: Edit Staging Site
it: Edit Sito di Staging

en: Edit backup name and notes
it: Modifica il nome e le note del backup

en: Edit data of the selected staging site. Reconnect a clone to production site after moving to another server and changing paths.
it: Modifica i dati del sito di staging selezionato. Riconnetti un clone al sito di produzione dopo lo spostamento su un altro server e la modifica dei percorsi.

en: Edit this backup plan.
it: Modifica questo piano di backup.

en: Either password or key is required.
it: È richiesta una password o una chiave.

en: Elapsed Time:
it: Tempo Trascorso:

en: Elapsed Time:
it: Tempo trascorso:

en: Elapsed time
it: Tempo trascorso

en: Email
it: Email:

en: Email Address
it: Indirizzo Email

en: Email Notifications
it: Notifiche Email

en: Email address is not valid.
it: L'indirizzo email non è valido.

en: Email already submitted!  Please select force send option to send it again.
it: Email già submitted!  Per favore seleziona force invia option to invia it again.

en: Email as HTML
it: Email come HTML

en: Email delivery
it: Invio email

en: Email sending is blocked on the staging site.
it: L'invio di email è bloccato sul sito di staging.

en: Email you a periodic reminder that this staging site still exists.
it: Le invia periodicamente un promemoria via email che questo sito di staging esiste ancora.

en: Email:
it: E-mail:

en: Emails
it: Email

en: Emails sending disabled!
it: Emails sending disattivato!

en: Emails sending enabled!
it: Emails sending attivato!

en: Enable & Continue
it: Attiva e continua

en: Enable Cron Jobs
it: Disattiva Cron Jobs

en: Enable SSL for secure encrypted connections to the S3 server.
it: Abilitare SSL per connessioni crittografate e sicure al server S3.

en: Enable SSL/TLS (FTPS)
it: Abilita SSL/TLS (FTPS)

en: Enable SSL:
it: Attiva SSL:

en: Enable SSL:
it: Abilita SSL:

en: Enable WP-Cron or configure a server cron job.
it: Abilitare WP-Cron o configurare un cron job sul server.

en: Enable WooCommerce Action Scheduler.
it: Disattiva WooCommerce Action Scheduler.

en: Enable WooCommerce Action Scheduler/Subscriptions on a staging site. %s.
it: Disattiva WooCommerce Action Scheduler/Subscriptions on a sito di staging. %s.

en: Enable WooCommerce Scheduler
it: Disattiva WooCommerce Scheduler

en: Enable a debug mode that creates log entries in wp-content/uploads/wp-staging/logs/logfile.log.
it: Attiva a modalità debug that creates log entries in wp-content/uploads/wp-staging/logs/logfile.log.

en: Enable cloning of this site
it: Abilita la clonazione di questo sito

en: Enable editing
it: Abilita modifica

en: Enable security alerts
it: Attiva gli avvisi di sicurezza

en: Enable this only if the source site is protected by HTTP Basic Auth.
it: Attivi questa opzione solo se il sito di origine è protetto da HTTP Basic Auth.

en: Enabled
it: Attivato

en: Enabled in Free
it: Abilitato nella versione Free

en: Enabled — using a separate database connection.
it: Abilitato — utilizza una connessione al database separata.

en: Encrypts the FTP connection. Recommended for secure file transfers.
it: Cripta la connessione FTP. Consigliato per i trasferimenti di file sicuri.

en: Ended %s
it: Terminato il %s

en: Engine changed to InnoDB, as it your MySQL server does not support MyISAM.
it: Motore cambiato in InnoDB, poiché il tuo server MySQL non supporta MyISAM.

en: Enter Site Name (Optional)
it: Inserisci Site Name (Opzionale)

en: Enter a connection key. Go to the remote site. Open WP Staging → Settings → Remote Sync. Copy and paste the connection key and password here.
it: Inserire una chiave di connessione. Andare sul sito remoto. Aprire WP Staging → Impostazioni → Remote Sync. Copiare e incollare qui la chiave di connessione e la password.

en: Enter a custom Wasabi region if it's not listed above. Use the exact region identifier from your Wasabi account.
it: Inserire una regione Wasabi personalizzata se non è elencata sopra. Utilizzare l'identificativo esatto della regione dal proprio account Wasabi.

en: Enter a secure password...
it: Inserire una password sicura...

en: Enter a valid http or https URL.
it: Inserisci un URL http o https valido.

en: Enter an absolute server path.
it: Inserisci un percorso assoluto del server.

en: Enter custom region (e.g., eu-central-3)
it: Inserire regione personalizzata (es. eu-central-3)

en: Enter license key
it: Inserisci chiave di licenza

en: Enter one directory path per line. %s
it: Inserisci un percorso di directory per riga. %s

en: Enter one folder path per line.<br>Folders must be located within: %s
it: Inserisci un percorso di cartella per riga.<br>Le cartelle devono trovarsi all'interno di: %s

en: Enter one folder path per line.<br>Folders must be relative to the path: %s
it: Inserisci un percorso di cartella per riga.<br>Le cartelle devono essere relative al percorso: %s

en: Enter password
it: Inserisca la password

en: Enter the Shared Drive ID
it: Inserire l'ID del Drive condiviso

en: Enter the connection details for your remote server. Your hosting provider can provide these values.
it: Inserire i dettagli di connessione per il server remoto. Il provider di hosting può fornire questi valori.

en: Enter your access credentials to connect to the storage provider.
it: Inserisci le credenziali di accesso per collegarti al provider di archiviazione.

en: Enter your administrator credentials to access this site. (This message will be displayed only once!)
it: Inserisci le tue credenziali di amministratore per accedere a questo sito. (Questo messaggio verrà visualizzato solo una volta!)

en: Enter your license key
it: Inserisci chiave di licenza

en: Enter your license key above
it: Inserisci la tua chiave di licenza sopra

en: Enter your license key to unlock all Pro features
it: Inserisci your chiave di licenza to attiva WP STAGING | PRO.

en: Enterprise Reliability
it: Affidabilità Enterprise

en: Entire Network
it: Intera Rete

en: Error
it: Errore

en: Error 403: Unauthorized Request
it: Errore 403: Unauthorized Request

en: Error 429 - It looks like your server is rate limiting ajax requests. Please try to resume after a minute. If this still not works try the %s or submit an error report and contact us.
it: Errore 429 - Sembra che il tuo server stia limitando le richieste ajax. Prova a riprendere dopo un minuto. Se ancora non funziona prova il %s o invia una segnalazione di errore e contattaci.

en: Error 429 - Server is rate limiting requests. Please try to resume after a minute. If this still not works, %s.
it: Errore 429 - Il server sta limitando la frequenza delle richieste. Prova a riprendere dopo un minuto. Se il problema persiste, %s.

en: Error 502 - It looks like your server is rate limiting ajax requests. Please try to resume after a minute. If this still not works try the %s or submit an error report and contact us.
it: Errore 502 - Sembra che il tuo server stia limitando le richieste ajax. Prova a riprendere dopo un minuto. Se ancora non funziona prova il %s o invia una segnalazione di errore e contattaci.

en: Error 502 - Server error while processing the request. Please try to resume after a minute. If this still not works, %s.
it: Errore 502 - Errore del server durante l’elaborazione della richiesta. Prova a riprendere dopo un minuto. Se il problema persiste, %s.

en: Error 503 - It looks like your server is rate limiting ajax requests. Please try to resume after a minute. If this still not works try the %s or submit an error report and contact us.
it: Errore 503 - Sembra che il tuo server stia limitando le richieste ajax. Prova a riprendere dopo un minuto. Se ancora non funziona prova il %s o invia una segnalazione di errore e contattaci.

en: Error 503 - Server error while processing the request. Please try to resume after a minute. If this still not works, %s.
it: Errore 503 - Errore del server durante l’elaborazione della richiesta. Prova a riprendere dopo un minuto. Se il problema persiste, %s.

en: Error 504 - It looks like your server is rate limiting ajax requests. Please try to resume after a minute. If this still not works try the %s or submit an error report and contact us.
it: Errore 504 - Sembra che il tuo server stia limitando le richieste ajax. Prova a riprendere dopo un minuto. Se ancora non funziona prova il %s o invia una segnalazione di errore e contattaci.

en: Error 504 - Server timeout while processing the request. Please try to resume after a minute. If this still not works, %s.
it: Errore 504 - Timeout del server durante l’elaborazione della richiesta. Prova a riprendere dopo un minuto. Se il problema persiste, %s.

en: Error Code:
it: Codice errore:

en: Error diagnostics
it: Diagnostica degli errori

en: Error on remote site (%1$s): %2$s
it: Errore sul sito remoto (%1$s): %2$s

en: Error updating plugin. Please try updating manually
it: Errore durante l'aggiornamento del plugin. Provare ad aggiornare manualmente

en: Error updating plugin: %s
it: Errore durante l'aggiornamento del plugin: %s

en: Error!
it: Errore!

en: Error:
it: Errore:

en: Error: Failed to activate the WP STAGING core plugin. Please contact support@wp-staging.com. Error message:
it: Errore: Fallito to attiva the WP STAGING core plugin. Per favore contact support@wp-staging.com. Errore message:

en: Error: Failed to activate the WP STAGING core plugin. Please contact support@wp-staging.com. Error message:
it: Errore: Impossibile attivare il plugin WP STAGING core. Contatta support@wp-staging.com. Messaggio di errore:

en: Error: Failed to install the WP STAGING core plugin due to unknown reason. Please try again or contact support@wp-staging.com!
it: Errore: Fallito to installa the WP STAGING core plugin due to unknown reason. Riprova or contact support@wp-staging.com!

en: Error: Failed to install the WP STAGING core plugin. Error message: %s
it: Errore: Fallito to installa the WP STAGING core plugin. Errore message: %s

en: Error: Please choose correct name for the staging site.
it: Errore: Per favore scegli correct name for the sito di staging.

en: Error: Wrong URL for remote settings provided!
it: Errore: Wrong URL for remote impostazioni provided!

en: Errors
it: Errore

en: Estimated Size:
it: Dimensione stimata:

en: Estimated necessary disk space:
it: Spazio su disco necessario stimato:

en: Estimated necessary disk space:
it: Spazio su disco necessario stimato:

en: Estimated size
it: Dimensione stimata

en: Even if email sending is disabled, some plugins might still be able to send out mails if they don't depend upon %s.
it: Anche se l'invio di email è disattivato, alcuni plugin potrebbero comunque inviare email se non dipendono da %s.

en: Even the WP Staging free version supports scheduled backups without any file size limitation!
it: Even the WP Staging free versione supports pianificato backups without any file size limitation!

en: Every 12 Hours
it: Ogni 12 Ore

en: Every 2 Days
it: Ogni 2 Giorni

en: Every 2 weeks
it: Ogni 2 Settimane

en: Every 6 Hours
it: Ogni 6 Ore

en: Everything is selected by default. Deselect items only if you want to keep specific tables or folders.
it: Tutto è selezionato per impostazione predefinita. Deseleziona gli elementi solo se vuoi conservare tabelle o cartelle specifiche.

en: Everything is selected by default. Narrow it down if you only want to reset specific tables or folders.
it: Tutto è selezionato per impostazione predefinita. Restringi la selezione se vuoi resettare solo tabelle o cartelle specifiche.

en: Example:
it: Esempio:

en: Exclude Rules
it: Regole di esclusione

en: Exclude cache files
it: Escludi file cache

en: Exclude deactivated plugins
it: Exclude disattivato plugins

en: Exclude files by extension. For example to exclude zip files, type %s to exclude all zip files.
it: Escludi file per estensione. Ad esempio, per escludere i file zip, digita %s per escludere tutti i file zip.

en: Exclude files by name. For example to exclude all files which have %s at the end of the name, select %s and type %s in the input box.
it: Escludi file per nome. Per esempio, per escludere tutti i file che hanno %s alla fine del nome, seleziona %s e digita %s nella casella di input.

en: Exclude files by size. For example to exclude files greater than 10 MB, select %s and type %s in next input box and select %s.
it: Exclude files by size. For example to exclude files greater than 10 MB, seleziona %s and type %s in next input box and seleziona %s.

en: Exclude files greater than
it: Escludi file di log

en: Exclude folders by name. For example to exclude all folder with name node_modules, select %s and type %s in the input box.
it: Escludi cartelle per nome. Per esempio, per escludere tutte le cartelle con nome node_modules, seleziona %s e digita %s nella casella di input.

en: Exclude log files
it: Escludi file di log

en: Exclude post revisions
it: Escludi revisioni degli articoli

en: Exclude rules
it: Regole di esclusione

en: Exclude spam comments
it: Escludi commenti spam

en: Exclude unused themes
it: Escludi temi inutilizzati

en: Excluded the following plugins:
it: Sono stati esclusi i seguenti plugin:

en: Excluding these files/folders allows you to connect to this staging site and update WordPress without errors.
it: Escludere questi file/cartelle ti permette di connetterti a questo sito di staging e aggiornare WordPress senza errori.

en: Expand or collapse folder
it: Espandi o comprimi la cartella

en: Expiration Date
it: Modifica Dati Clone

en: Expires in %s
it: Scade tra %s

en: Expiry
it: Scadenza

en: Export logs
it: Esporta log

en: Extend premium support
it: Estendi il supporto premium

en: ExtendedInserterWithoutTransaction Failed Query: %s
it: ExtendedInserterWithoutTransaction: query non riuscita: %s

en: External Database
it: Database esterno

en: External Database Access Data
it: Dati di Accesso al Database Esterno

en: External database credentials are incomplete. Enter the database host, database name, and database user.
it: Le credenziali del database esterno sono incomplete. Inserisci host, nome e utente del database.

en: Extra Directories to Copy
it: Extra Directories to Copia

en: Extra directories to copy
it: Extra cartelle to copia

en: Extract Files from:
it: Estrai file da:

en: Extract Files from: %s
it: Estrai file da: %s

en: Extract Selected
it: Estrai selezionati

en: Extract a backup to inspect its contents or retrieve individual files.
it: Estrai un backup per esaminarne il contenuto o recuperare singoli file.

en: Extract and review backup contents without affecting your website.
it: Estrai e rivedi i contenuti del backup senza influenzare il tuo sito web.

en: Extract backups:
it: Prossimo backup

en: Extracted to: %s
it: Estratto in: %s

en: Extracting files from backups is available in WP STAGING Pro.
it: L'estrazione di file dai backup è disponibile in WP STAGING Pro.

en: Extracting files...
it: Estrazione file in corso...

en: Extracting files... (%1$d/%2$d)
it: Estrazione file in corso… (%1$d/%2$d)

en: Extraction complete.
it: Estrazione completata.

en: Extraction completed successfully.
it: Estrazione completata con successo.

en: Extraction in Progress
it: Estrazione in corso

en: Extraction requirements OK.
it: Requisiti di estrazione OK.

en: FTP / SFTP service is not authenticated. Backup is still available locally.
it: Il servizio FTP / SFTP non è autenticato. Il backup è ancora disponibile localmente.

en: FTP Curl Client - Error code: %s
it: FTP Curl Client - Errore code: %s

en: FTP Curl Client - Internal Server Error
it: FTP Curl Client - Internal Server Errore

en: FTP Curl Client - Too many requests!
it: FTP Curl Client - Troppe richieste!

en: FTP options
it: Opzioni FTP

en: FTP/SFTP's path checking: failed to append test file!
it: Controllo percorso FTP/SFTP: impossibile aggiungere dati al file di test!

en: FTP/SFTP's path checking: file size not matched!
it: Controllo percorso FTP/SFTP: dimensione file non corrispondente!

en: FTPS certificate is stored encrypted in the database.
it: Il certificato FTPS è memorizzato cifrato nel database.

en: FTPS security
it: Sicurezza FTPS

en: FTPS uses port 21 (explicit) or 990 (implicit). Certificate configuration may be required.
it: FTPS usa la porta 21 (esplicito) o 990 (implicito). Potrebbe essere necessaria la configurazione del certificato.

en: FULLTEXT removed from query, as your current MySQL version does not support it. To not see this message anymore, please upgrade your MySQL version.
it: FULLTEXT rimosso dalla query, poiché la tua versione attuale di MySQL non lo supporta. Per non visualizzare più questo messaggio, aggiorna la versione di MySQL.

en: Fail to activate the WP STAGING core plugin. You do not have permission to activate network plugins (manage_network_plugins)!
it: Impossibile attivare il plugin principale WP STAGING. Non hai il permesso di attivare i plugin di rete (manage_network_plugins)!

en: Fail to create a temporary login link. Please make sure your staging site is properly configured and try again. If the issue persists, contact WP STAGING support for assistance.
it: Impossibile creare un link di accesso temporaneo. Assicurarsi che il sito di staging sia configurato correttamente e riprovare. Se il problema persiste, contattare il supporto WP STAGING per assistenza.

en: Fail to refresh the access token, the process should resume automatically, if the error persists please reconnect to your dropbox account.
it: Impossibile aggiornare il token di accesso, il processo dovrebbe riprendere automaticamente. Se l'errore persiste, riconnettiti al tuo account Dropbox.

en: Fail to refresh the access token, the process should resume automatically, if the error persists please reconnect to your remote storage account.
it: Impossibile aggiornare il token di accesso, il processo dovrebbe riprendere automaticamente. Se l'errore persiste, riconnettiti al tuo account Dropbox.

en: Fail! Destination is not a directory! %s
it: Errore! La destinazione non è una cartella! %s

en: Failed
it: Fallito

en: Failed response
it: Fallito response

en: Failed to activate the WP STAGING core plugin for security reasons. Current user does not have permission to install plugins. Make sure current user has the capability `install_plugins`
it: Impossibile attivare il plugin principale WP STAGING per motivi di sicurezza. L'utente corrente non ha il permesso di installare plugin. Assicurati che l'utente corrente abbia la capacità `install_plugins`

en: Failed to create temporary login!
it: Fallito to create login temporaneo!

en: Failed to create user account in the staging site database.
it: Creazione dell'account utente nel database del sito di staging non riuscita.

en: Failed to decrypt license response. Please reload the page and try again.
it: Impossibile decifrare la risposta della licenza. Ricarica la pagina e riprova.

en: Failed to delete the backup
it: Fallito to elimina il backup

en: Failed to extract files.
it: Impossibile estrarre i file.

en: Failed to get backup md5 from response!%sResponse content:
it: Fallito to get backup md5 from response!%sResponse content:

en: Failed to get the list of backups!
it: Impossibile ottenere la lista dei backup!

en: Failed to initialize FTP / SFTP client.
it: Inizializzazione del client FTP / SFTP non riuscita.

en: Failed to insert/update option '%s' in options table for blog_id: %s and site_id: %s.
it: Impossibile inserire/aggiornare l'opzione '%s' nella tabella delle opzioni per blog_id: %s e site_id: %s.

en: Failed to install wpstg-restore.php in the root path. Invalid site url
it: Installazione di wpstg-restore.php nel percorso radice non riuscita. URL del sito non valido

en: Failed to install wpstg-restore.php in the root path. Please contact support@wp-staging for help.
it: The wpstg-ripristina.php file not found. Per favore contact support@wp-staging for help.

en: Failed to install wpstg-restore.php in the root path. Please contact support@wp-staging for help: %s
it: Impossibile installare wpstg-restore.php nel percorso principale. Contatta support@wp-staging per assistenza: %s

en: Failed to install wpstg-restore.php in the root path. The root path is not writeable. Please contact support@wp-staging for help.
it: The wpstg-ripristina.php file not found. Per favore contact support@wp-staging for help.

en: Failed to query user data on the staging site database.
it: Impossibile interrogare i dati utente sul database del sito di staging.

en: Failed to remove option '%s' from options table for blog_id: %s and site_id: %s.
it: Impossibile rimuovere l'opzione '%s' dalla tabella delle opzioni per blog_id: %s e site_id: %s.

en: Failed to save preference.
it: Impossibile salvare la preferenza.

en: Failed to send OTP
it: Fail to salva data!

en: Failed to synchronize user account: %s
it: Sincronizzazione dell'account utente non riuscita: %s

en: Failed to update Domain and Path in blogs table for blog_id: %s and site_id: %s.
it: Fallito to aggiorna Domain and Path in blogs table for blog_id: %s and site_id: %s

en: Failed to update Domain and Path in site table.
it: Impossibile aggiornare Dominio e Percorso nella tabella dei siti

en: Failed to update home URL in options table for blog_id: %s and site_id: %s.
it: Fallito to aggiorna home URL in options table for blog_id: %s and site_id: %s

en: Failed to update plugin.
it: Aggiornamento fallito! Riprova.

en: Failed to update site URL and home URL in database.
it: Aggiornamento URL del sito e URL home saltato, poiché sono già uguali

en: Failed to update site URL in options table for blog_id: %s and site_id: %s.
it: Fallito to aggiorna site URL in options table for blog_id: %s and site_id: %s

en: Failed to update staging site.
it: Fallito to aggiorna sito di staging.

en: Failed to update temporary login!
it: Fallito to aggiorna login temporaneo!

en: Failed to update the WordPress cron jobs. Please try again or contact us.
it: Fallito to aggiorna the WordPress cron jobs. Riprova or contattaci.

en: Failed to update the backup schedule!
it: Fallito to aggiorna il backup pianificazione!

en: Failed to update user account on the staging site database.
it: Aggiornamento dell'account utente nel database del sito di staging non riuscito.

en: Failed to update! Try again.
it: Aggiornamento fallito! Riprova.

en: Failed to upload file to FTP server. Check write permissions and the target path.
it: Unable to connect FTP server. Controlla your permessi.

en: Failed to write extracted file.
it: Impossibile scrivere il file estratto.

en: Fast local spin-up:
it: Avvio locale rapido:

en: Faster transfer method for testing. Switch back anytime.
it: Metodo di trasferimento più veloce per i test. Torna indietro in qualsiasi momento.

en: Fatal Error:
it: Fatal Errore:

en: Fatal Error:
it: Errore fatale:

en: Fatal Error: Trying to delete table %s of main WP installation!
it: Fatal Errore: Trying to elimina table %s of main WP installation!

en: Fatal Error: Trying to delete view %s of main WP installation!
it: Fatal Errore: Trying to elimina view %s of main WP installation!

en: Fetching backups parts...
it: Recupero delle parti del backup...

en: File Copy Batch Size
it: File Copia Batch Size

en: File Copy Limit
it: File Copia Limit

en: File Extension
it: Estensione File

en: File Extraction
it: Estrazione file

en: File Name
it: Nome File

en: File Size
it: Dimensione File

en: File Size:
it: Dimensione File

en: File not available on remote server
it: File non disponibile sul server remoto

en: File upload incomplete. Expected Size: %s, Actual Size: %s
it: Caricamento file incompleto. Dimensione prevista: %s, dimensione effettiva: %s

en: File uploaded successfully
it: File caricato con successo

en: Files
it: File

en: Files & folders
it: File e cartelle

en: Files &amp; folders
it: File &amp; cartelle

en: Files in wp-content excl. plugins, themes, uploads and mu-plugins.
it: File in wp-content esclusi plugin, temi, uploads e mu-plugins.

en: Files larger than <strong>%1$s MB</strong> are currently excluded from cloning. %2$sChange file size limit%3$s
it: I file più grandi di <strong>%1$s MB</strong> sono attualmente esclusi dalla clonazione. %2$sModifica limite dimensione file%3$s

en: Files over %s MB are skipped
it: I file oltre %s MB vengono saltati

en: Files: Backing Up WP Staging Content Dir
it: File: Backup della Cartella Contenuti di WP Staging

en: Files: Cleaning up directories: Plugins, Themes, Uploads!
it: Files: Cleaning up cartelle: Plugins, Themes, Uploads!

en: Files: Error - %s. Backing Uploads Dir
it: Files: Errore - %s. Backing Uploads Dir

en: Files: Error - %s. Content cleaning.
it: Files: Errore - %s. Content cleaning.

en: Files: Error - No such directory exists: %s. Backup Uploads Dir
it: Files: Errore - No such cartella exists: %s. Backup Uploads Dir

en: Files: Finished Backing Up and Cleaning Uploads Dir
it: File: Backup Completato e Pulizia della Cartella Uploads

en: Files: Finished cleaning!
it: Files: Completato cleaning!

en: Files: Moving Uploads Dir for Backup
it: File: Spostamento della Cartella Upload per il Backup

en: Files: Removing Old Uploads Dir Backup
it: File: Rimozione del Vecchio Backup della Cartella Upload

en: Files: Resetting staging site: %s.
it: Files: Resetting sito di staging: %s.

en: Files: Skipped cleaning Plugins and Themes directories!
it: Files: Skipped cleaning Plugins and Themes cartelle!

en: Fine-tune performance settings
it: Leggi il rapporto sulle prestazioni

en: Finish: Scheduled uploads backup at wp-content/uploads.wpstg_backup to be deleted after 7 days.
it: Fine: Backup degli uploads pianificato in wp-content/uploads.wpstg_backup da eliminare dopo 7 giorni.

en: Finished Successfully
it: Completato Con successo

en: Finishing the backup
it: Completamento del backup

en: Finishing...
it: Completamento...

en: Folder
it: Cartella

en: Folder Name
it: Nome Cartella

en: Folder name used in the staging URL and directory path.
it: Nome della cartella usato nell'URL di staging e nel percorso della directory.

en: Folders
it: Cartelle

en: Follow us on GitHub
it: Seguici su GitHub

en: Follow us on X
it: Seguici su X

en: Following the best development practices, WP STAGING tries to prevent directory listing on it's own directories
    that might contain sensitive data. This warning tells you that we could not prevent directory listing on one
    of the directories.
it: Seguendo le migliori pratiche di sviluppo, WP STAGING cerca di impedire l'elenco delle cartelle nelle proprie cartelle
    che potrebbero contenere dati sensibili. Questo avviso ti informa che non è stato possibile impedire l'elenco delle cartelle in una
    delle cartelle.

en: For FTP, password cannot be empty.
it: Per FTP, la password non può essere vuota.

en: For SFTP, either password or key must be provided.
it: Per SFTP, è necessario fornire una password o una chiave.

en: For better distinction WP STAGING has changed the background color of the admin bar on the staging site:
it: Per una migliore distinzione, WP STAGING ha cambiato il colore di sfondo della barra admin sul sito di staging:

en: For dev servers with self-signed certificates. This keeps the connection secure and avoids "Error 60".
it: Per server di sviluppo con certificati auto-firmati. Ciò mantiene la connessione sicura e evita l'"Errore 60".

en: For error details, you may download all log files at *System Info -> Download All Log Files*.
it: Per i dettagli degli errori, puoi scaricare tutti i file di log in *Info Sistema -> Scarica Tutti i File di Log*.

en: For future updates
it: Per gli aggiornamenti futuri

en: For large agencies needing maximum capacity.
it: Per grandi agenzie che necessitano della massima capacità.

en: For more information, you can read the following article: <a href="%s" target="_blank">WP Engine Subdirectory Staging</a>
it: Per maggiori informazioni, puoi leggere il seguente articolo: <a href="%s" target="_blank">WP Engine Subdirectory Staging</a>

en: For offline or firewalled servers
it: Per server offline o protetti da firewall

en: For small agencies managing a few clients.
it: Per piccole agenzie che gestiscono pochi clienti.

en: For your security, we've sent a verification code to your email address: %s. Please enter the code below to continue.
it: Per la sicurezza, è stato inviato un codice di verifica all'indirizzo email: %s. Inserire il codice qui sotto per continuare.

en: Forbidden
it: Vietato

en: Force Send Debug Log
it: Force Invia Debug Log

en: Free
it: Gratuito

en: Free version not supported on multisite!
it: Versione gratuita non supportata su multisite!

en: Friday
it: Venerdì

en: From
it: Da

en: Full URL where the staging site is accessible.
it: URL completo da cui è accessibile il sito di staging.

en: GREATER THAN
it: MAGGIORE DI

en: General
it: Generale

en: General Backup Status
it: Stato generale del backup

en: General Settings
it: Impostazioni generali

en: Generate Login Link
it: Generate Link di Login

en: Generate login link for the selected staging site.
it: Generate link di login for the selezionato sito di staging.

en: German Engineering
it: Ingegneria Tedesca

en: Get Help
it: Ottieni aiuto

en: Get Pro Version
it: Get Pro Versione

en: Get Reminder Email
it: Ricevi email di promemoria

en: Get WP STAGING Desktop
it: Ottieni WP STAGING Desktop

en: Get WP Staging Pro
it: Ottieni WP Staging Pro

en: Get activation code
it: Ottieni codice di attivazione

en: Get important security and compatibility alerts. Technical usage data helps us spot problems earlier, improve reliability, and troubleshoot issues faster when you need support.
it: Ricevi avvisi importanti su sicurezza e compatibilità. I dati tecnici di utilizzo ci aiutano a individuare prima i problemi, migliorare l'affidabilità e risolvere più in fretta le segnalazioni quando ti serve assistenza.

en: Get more control over your notifications by using WP Staging Pro %s.
it: Ottieni più controllo sulle tue notifiche usando WP Staging Pro %s.

en: Get more control over your notifications by using WP Staging Pro.
it: Ottieni più controllo sulle tue notifiche usando WP Staging Pro.

en: Get reminders that this staging site still exists.
it: Ricevi promemoria che ricordano che questo sito di staging esiste ancora.

en: Get the activation code from your browser
it: Ottieni il codice di attivazione dal tuo browser

en: Get the link from Backup &#10132; Actions &#10132; Copy Backup Link.
it: Ottieni il link da Backup &#10132; Azioni &#10132; Copia link del backup.

en: Getting Started
it: Per iniziare

en: Go to <a href="%s" target="_blank">Settings > General</a> and make sure that WordPress Address (URL) and Site Address (URL) both start wth either http or https scheme.
it: Vai su <a href="%s" target="_blank">Impostazioni > Generali</a> e assicurati che l'Indirizzo di WordPress (URL) e l'Indirizzo del Sito (URL) inizino entrambi con http o https.

en: Go to step 1: Install CLI
it: Go to step 1: Installa CLI

en: Go to step 2: Create Site
it: Vai al passo 2: Crea Sito

en: Go to step 3: Restore Backup
it: Go to step 3: Ripristina Backup

en: Google Drive Type
it: Google Drive

en: Google Drive disconnected unexpectedly, please go to %s, remove settings and sign in again.
it: Google Drive si è disconnesso inaspettatamente, vai su %s e accedi nuovamente.

en: Google Drive is not authenticated. Backup is still available locally.
it: Google Drive non è autenticato. Il backup è ancora disponibile localmente.

en: Google account settings
it: Impostazioni account Google

en: Got it
it: Capito

en: HTTP Auth
it: Auth HTTP

en: HTTP password
it: Password HTTP

en: HTTP username
it: Nome utente HTTP

en: Help improve this plugin by sharing anonymous usage data.
it: Contribuire a migliorare questo plugin condividendo dati di utilizzo anonimi.

en: Hide Full Message
it: Mostra Messaggio Completo

en: Hide Logs
it: Nascondi i Log

en: Hide password
it: Nascondi password

en: Hide progress — the process will continue
it: Nascondi l'avanzamento — il processo continua

en: High
it: Alta

en: High Performance
it: Alte Prestazioni

en: Hold on, another WP STAGING process is already running...
it: Attendi, un altro processo WP STAGING è già in esecuzione...

en: Host field is required.
it: Il campo host è obbligatorio.

en: Host key fingerprint
it: Impronta digitale della chiave host

en: Host, port, and username cannot be empty.
it: Host, porta e nome utente non possono essere vuoti.

en: Hostname or IP address of the separate database server.
it: Hostname o indirizzo IP del server del database separato.

en: Hourly
it: Ogni Ora

en: How files are uploaded. PUT mode works for most servers.
it: Come vengono caricati i file. La modalità PUT funziona per la maggior parte dei server.

en: How many local backups to keep before deleting old ones to free up storage space.
it: Quanti backup locali mantenere prima di eliminare quelli vecchi per liberare spazio.

en: How often:
it: Con che frequenza:

en: How to activate email sending
it: Come attivare l'invio delle email

en: How to activate permalinks
it: Come attivare i permalink

en: How to create Amazon API keys and a S3 bucket
it: Come create Amazon API keys and a S3 bucket

en: How to create your own Google API keys
it: Come create Amazon API keys and a S3 bucket

en: How to delete the cache.
it: Come eliminare la cache.

en: How to fix this.
it: Come fix this.

en: How to:
it: Come:

en: I allow WP STAGING to use my email to reply to my request. %s
it: Consento a WP STAGING di usare la mia email per rispondere alla mia richiesta. %s

en: I moved this staging site and understand that changing these values can break push/pull functionality.
it: Ho spostato questo sito di staging e capisco che la modifica di questi valori può compromettere la funzionalità di push/pull.

en: I understand this %1$s %2$s and permanently deletes my staging changes.
it: Capisco che questa operazione %1$s %2$s ed elimina definitivamente le mie modifiche di staging.

en: I understand this permanently %1$s %2$s and cannot be undone.
it: Capisco che questa operazione %1$s definitivamente %2$s e non può essere annullata.

en: I understand this will %1$s selected data on %2$s.
it: Capisco che questo %1$s i dati selezionati su %2$s.

en: I understand this will overwrite data on the target site.
it: Comprendo che questo sovrascriverà i dati sul sito di destinazione.

en: I understand this will overwrite selected target data and I have verified my backup.
it: Comprendo che questo sovrascriverà i dati di destinazione selezionati e ho verificato il mio backup.

en: I understand! (Do not show this again)
it: Ho capito! (Non mostrare più)

en: IAM user does not have s3:GetBucketObjectLockConfiguration permission. Therefore cannot retrieve the Object Lock Configuration! Treatment as Object Lock Disabled. If upload fails extend user permission.
it: L'utente IAM non ha il permesso s3:GetBucketObjectLockConfiguration. Pertanto non è possibile recuperare la configurazione Object Lock! Trattamento come Object Lock disabilitato. Se il caricamento fallisce, estendi i permessi dell'utente.

en: If WP STAGING saved you time, an honest review on WordPress.org would help us a lot.
it: Se WP STAGING ti ha fatto risparmiare tempo, una recensione onesta su WordPress.org ci aiuterebbe molto.

en: If a scheduled backup fails, send a report to the Slack channel.
it: Se un backup pianificato fallisce, invia un rapporto al canale Slack.

en: If login is not possible, please use the %s.
it: Se il login non è possibile, usa il %s.

en: If the account already exists, the password will be updated.
it: Se l'account esiste già, la password verrà aggiornata.

en: If the update isn't available for you yet, it will appear soon, or you can download it anytime from
it: Se l'aggiornamento non è ancora disponibile, apparirà presto, oppure puoi scaricarlo in qualsiasi momento da

en: If this does not work or another web server like Nginx is used, a few simple changes in the .htaccess (Apache) or *.conf (Nginx) configuration files may be required.
it: Se non funziona o viene usato un altro server web come Nginx, potrebbero essere necessarie alcune semplici modifiche nei file di configurazione .htaccess (Apache) o *.conf (Nginx).

en: If this issue persists, you can use the %s feature to move your staging site to live. %s
it: Se il problema persiste, puoi usare la funzione %s per spostare il tuo sito di staging in produzione. %s

en: If you close this window the upload will be aborted.
it: Se chiudi questa finestra il caricamento verrà annullato.

en: If you created any staging site with the Next-Gen engine, do not rely on it: it may contain corrupted content. Please delete that staging site and create a new one with the Classic engine.
it: Se hai creato un sito di staging con il motore Next-Gen, non fare affidamento su di esso: potrebbe contenere contenuti danneggiati. Elimina quel sito di staging e creane uno nuovo con il motore classico.

en: If you encounter performance issues during cloning or backup, we recommend changing it back to option_id as the primary key.
it: Se riscontri problemi di prestazioni durante la clonazione o il backup, ti consigliamo di reimpostarlo su option_id come chiave primaria.

en: If you still want to activate them and the webserver is Apache there is a good chance that permalinks can be activated without further modifications. Try to activate them on
it: Se vuoi comunque attivarli e il server web è Apache, c'è una buona probabilità che i permalink possano essere attivati senza ulteriori modifiche. Prova ad attivarli su

en: If you want to clone this site, click on:
it: Se vuoi clonare questo sito, clicca su:

en: If you want to deauthorize WP Staging from accessing your Google Drive, do so in your %s. %s this action will disconnect all other connected websites, and each one will need to be reconnected, especially important for agencies and users managing many websites.
it: Per revocare l'autorizzazione di WP Staging ad accedere a Google Drive, farlo nelle %s. %s questa azione disconnetterà tutti gli altri siti web collegati e ognuno dovrà essere riconnesso, aspetto particolarmente importante per agenzie e utenti che gestiscono molti siti web.

en: If you want to give a developer access to the backend, make sure you select the %s role or something with similar privileges.
it: Se vuoi dare a uno sviluppatore l'accesso al backend, assicurati di selezionare il ruolo %s o qualcosa con privilegi simili.

en: If you want to transfer this staging site to the production site,
it: Se vuoi trasferire questo sito di staging al sito di produzione,

en: If you would like to know more about cloning staging sites check out <a href='%s' target='_new'>this article</a>.
it: Se vuoi saperne di più sulla clonazione dei siti di staging, consulta <a href='%s' target='_new'>questo articolo</a>.

en: If your S3 provider does not specify a version in their guide, enter <code>latest</code> or <code>2006-03-01</code>.
it: Se il tuo provider S3 non specifica una versione nella loro guida, inserisci <code>latest</code> o <code>2006-03-01</code>.

en: If your database server does not support SSL or you disabled databaseSsl and see "Error establishing a database connection", remove this %s from wp-config.php
it: Se il server del database non supporta SSL o se è stato disabilitato databaseSsl e appare "Error establishing a database connection", rimuovere questo %s da wp-config.php

en: Important Requirement
it: Requisito importante

en: Important security, compatibility and feature updates.
it: Comunicazioni importanti su sicurezza, compatibilità e nuove funzioni.

en: Important:
it: Importante:

en: Important: We recommend updating before pushing your staging site live to ensure optimal compatibility and performance.
it: Importante: È consigliato aggiornare il plugin prima di inviare un sito di staging al sito live.

en: Importing user excluded by filter.
it: Importazione utente esclusa dal filtro.

en: In this case, the ID is: 1JUyTvw38JCxExXqld1lFYWbpqtCpl3Z0
it: In questo caso, l'ID è: 1JUyTvw38JCxExXqld1lFYWbpqtCpl3Z0

en: Included in your %s plan.
it: Incluso nel tuo piano %s.

en: Includes plugins, themes, uploads, and other WordPress files.
it: Include plugin, temi, uploads e altri file WordPress.

en: Includes plugins, themes, uploads, and other WordPress files. Files larger than %s MB are skipped by default.
it: Include plugin, temi, uploads e altri file WordPress. I file più grandi di %s MB vengono saltati per impostazione predefinita.

en: Includes up to 25 sites. You only pay the prorated difference.
it: Include fino a 25 siti. Si paga solo la differenza proporzionale.

en: Incompatible PHP Version
it: Versione PHP incompatibile

en: Incorrect credentials! Only administrators can access this page. Please try the default <a target="_blank" href="%s">login</a> form or read this <a target="_blank" href="%s">guide</a>.
it: Credenziali errate! Solo gli amministratori possono accedere a questa pagina. Prova il modulo di <a target="_blank" href="%s">login</a> predefinito o leggi questa <a target="_blank" href="%s">guida</a>.

en: Incorrect credentials! Only administrators or explicitly authorized users can access this page. Please try the default <a target="_blank" href="%s">login</a> form or read this <a target="_blank" href="%s">guide</a>.
it: Credenziali errate! Solo gli amministratori o gli utenti esplicitamente autorizzati possono accedere a questa pagina. Prova il modulo di <a target="_blank" href="%s">login</a> predefinito o leggi questa <a target="_blank" href="%s">guida</a>.

en: Initializing. Please wait, process is starting...
it: Inizializzazione. Attendere, il processo è in avvio...

en: Initializing...
it: Inizializzazione...

en: Install & Activate Now
it: Installa & Attiva Now

en: Install & Migrate:
it: Installa e migra:

en: Install CLI
it: Installa CLI

en: Install Restore Script on This Site
it: Installa lo script di ripristino su questo sito

en: Install WP Staging CLI
it: Step 1: Installa WP Staging CLI

en: Installed at
it: Installato in

en: Installed themes and related files
it: Temi installati e file correlati

en: Installing protected updates
it: Installazione degli aggiornamenti protetti

en: Instead, you can use the WP Staging %s to create a staging site on a separate host.
it: È possibile invece utilizzare WP Staging %s per creare un sito di staging su un host separato.

en: Insufficient Database Privileges
it: Proprietà Database Diverse

en: Internal name used to identify this staging site.
it: Nome interno usato per identificare questo sito di staging.

en: Invalid FTP mode!
it: Modalità FTP non valida!

en: Invalid FTP type!
it: Tipo FTP non valido!

en: Invalid JSON. Make sure you copied the entire page content from the browser.
it: JSON non valido. Assicurati di aver copiato l'intero contenuto della pagina dal browser.

en: Invalid License! Your license key of WP Staging Pro is invalid or deactivated.
it: Licenza non valida! La chiave di licenza di WP Staging Pro non è valida o è stata disattivata.

en: Invalid Request!
it: Non valido request.

en: Invalid Request! Backup upload was not prepared...
it: Richiesta non valida! Il caricamento del backup non è stato preparato...

en: Invalid Request! No user found
it: Non valido request data

en: Invalid Request! OTP is missing
it: Richiesta non valida! OTP mancante

en: Invalid Request! Session ID is missing
it: Richiesta non valida! ID sessione mancante

en: Invalid Request! User is not authenticated
it: Richiesta non valida! L'utente non è autenticato

en: Invalid Request! User is not authenticated.
it: Richiesta non valida! L'utente non è autenticato.

en: Invalid Storage Provider! Please contact support@wp-staging.com.
it: La tua chiave di licenza è stata disattivata. Per favore contatta support@wp-staging.com.

en: Invalid access
it: Non valido request.

en: Invalid backup file content
it: Non valido file di backup content

en: Invalid backup file extension: %s
it: Non valido file di backup extension: %s

en: Invalid backup filename.
it: Nome del file di backup non valido.

en: Invalid extraction path for %s.
it: Percorso di estrazione non valido per %s.

en: Invalid host name. Please provide it in a format like http://example.com
it: Non valido host name. Per favore provide it in a format like http://example.com

en: Invalid request data
it: Non valido request data

en: Invalid request.
it: Non valido request.

en: Invalid request. Staging site is missing.
it: Richiesta non valida. Il sito di staging è mancante.

en: Invalid request. Staging site not found.
it: Non valido request data

en: Invalid response format. Make sure you copied the full JSON response from the activation URL.
it: Formato della risposta non valido. Assicurati di aver copiato l'intera risposta JSON dell'URL di attivazione.

en: Invalid role selected for temporary login.
it: Fallito to create login temporaneo!

en: Invalid upload path.
it: Percorso di caricamento non valido.

en: Is this the best backup & migration plugin?
it: Questo è il miglior plugin di backup e migrazione?

en: Issue not reported.
it: Problema non segnalato.

en: It had to be deleted when restoring the backup so as not to cause an error.
it: È stato necessario eliminarlo durante il ripristino del backup per non causare un errore.

en: It is being built now. You can keep working while it finishes.
it: È in fase di creazione. Puoi continuare a lavorare nel frattempo.

en: It runs on the server, so you can start testing your staging site.
it: Viene eseguito sul server, così puoi già iniziare a testare il tuo sito di staging.

en: It seems like your hosting provider is WP Engine. Please note that permalinks may not work on sub-directory staging sites.
it: Sembra che il tuo provider di hosting sia WP Engine. Nota che i permalink potrebbero non funzionare sui siti di staging in sottocartelle.

en: It seems like your hosting provider is WP Engine. Please note that permalinks may not work on sub-directory staging sites.
it: Il tuo hosting sembra essere WP Engine. Nota che i permalink potrebbero non funzionare sui siti di staging in sottocartelle.

en: It was sent to the email address %s which can be set up on %s
it: È stato inviato all'indirizzo email %s che può essere configurato su %s

en: It will continue in the background. You can open your staging site or return to WP STAGING now — there’s no need to wait here.
it: Continuerà in background. Puoi aprire il tuo sito di staging o tornare a WP STAGING adesso — non serve aspettare qui.

en: It will start automatically when your staging site is ready.
it: Partirà automaticamente quando il tuo sito di staging sarà pronto.

en: It's not recommended to activate this until we ask you to do so!
it: Non è consigliato attivare questa opzione finché non te lo chiediamo!

en: It's recommended to increase the memory limit to 256M or more! If cloning/pushing <strong>fails</strong> <a href="%s" target="_blank">increase the memory limit</a>.
it: È consigliato aumentare il limite di memoria a 256M o più! Se la clonazione/invio <strong>fallisce</strong> <a href="%s" target="_blank">aumenta il limite di memoria</a>.

en: Items / Size
it: Elementi / Dimensione

en: Items to overwrite:
it: Elementi da sovrascrivere:

en: Jetpack constant JETPACK_STAGING_MODE is enabled on this staging site.
it: La costante Jetpack JETPACK_STAGING_MODE è attivata su questo sito di staging.

en: Job completed successfully
it: File caricato con successo

en: Job failed
it: Fallito

en: Job failed due to a fatal error! Error data: %s
it: Il processo non è riuscito a causa di un errore fatale! Dati dell'errore: %s

en: Job is cancelled
it: Il processo è stato annullato

en: Job progress
it: Progresso

en: Keep Permalinks
it: Mantieni i Permalink

en: Keep Protection
it: Mantieni la protezione

en: Keep last %d backup%s
it: Mantieni gli ultimi %d backup%s

en: Keep more than one automatic backup with WP Staging Pro!
it: Mantieni più di un backup automatico con WP Staging Pro!

en: Keep running
it: Continua l'esecuzione

en: Keep this on. Turn it off only if you understand the risk.
it: Lascia attivo. Disattiva solo se comprendi il rischio.

en: Keep this page open so queued updates can start automatically.
it: Lascia questa pagina aperta così gli aggiornamenti in coda possono avviarsi automaticamente.

en: Keep this page open until the plugin updates start. The recovery backup can finish if you leave, but queued updates will not start automatically.
it: Lascia questa pagina aperta finché non iniziano gli aggiornamenti dei plugin. Il backup di ripristino può concludersi comunque, ma gli aggiornamenti in coda non partiranno automaticamente.

en: Kept
it: Conservato

en: Key
it: Chiave

en: Key Passphrase
it: Passphrase della chiave

en: Knowledgebase
it: Knowledge Base

en: LESS THAN
it: MINORE DI

en: Larger files are skipped to speed up cloning. This may exclude large media, videos, archives or downloads.
it: I file più grandi vengono saltati per accelerare la clonazione. Questo potrebbe escludere media di grandi dimensioni, video, archivi o download.

en: Last Backup
it: Ultimo Backup

en: Last Login
it: Ultimo Login

en: Last Saved:
it: Ultima modifica:

en: Last modified:
it: Ultima modifica:

en: Last scheduled backup failed.
it: L'ultimo backup pianificato non è riuscito.

en: Later
it: Più tardi

en: Launch a fresh WordPress instance with the same PHP and WordPress versions as this site uses.
it: Avvia una nuova istanza WordPress con le stesse versioni di PHP e WordPress di questo sito.

en: Learn How To Fix It
it: Scopri come risolverlo

en: Learn More
it: Scopri di Più

en: Learn how to customize exclusions.
it: Scoprire come personalizzare le esclusioni.

en: Learn how to fix it
it: Come fix this.

en: Learn how to fix it.
it: Scopri come risolverlo.

en: Learn more
it: Scopri di più

en: Learn more (Pro)
it: Scopri di più (Pro)

en: Leave a Review
it: Lascia una recensione

en: Let the staging site send real emails after the update. Keep off so test activity never reaches real users.
it: Consente al sito di staging di inviare email reali dopo l'aggiornamento. Lo lasci disattivato affinché l'attività di test non raggiunga mai utenti reali.

en: Level
it: Livello

en: License
it: Licenza

en: License Key
it: Chiave di licenza

en: License Key Status
it: Stato della chiave di licenza

en: License Key: %s
it: Chiave di Licenza: %s

en: Lifetime License
it: Licenza a vita

en: Link already exists
it: Link già exists

en: LiteSpeed server detected.
it: Server LiteSpeed rilevato.

en: Live Site
it: Sito live

en: Live site
it: Sito live

en: Load Remote Backups
it: Carica Backup Remoti

en: Load from wp-config.php
it: Carica da wp-config.php

en: Load more
it: Carica altro

en: Loading files...
it: Caricamento file...

en: Local Backups:
it: Backup Locali:

en: Local Docker Environments
it: Ambienti Docker Locali

en: Local HTTPS:
it: HTTPS Locale:

en: Local Staging Sites
it: Siti di Staging

en: Local Storage
it: Archiviazione Locale

en: Local via Docker
it: Locale via Docker

en: Location field is required.
it: Il campo posizione è obbligatorio.

en: Log In
it: Accedi

en: Log file deleted successfully.
it: File di log eliminato correttamente.

en: Log file not found
it: No file di backup found.

en: Log in with your license key or your exact backup file name.
it: Accedi con la tua chiave di licenza o con il nome esatto del file di backup.

en: Logging out from %s will permanently remove all saved settings and data related to this storage provider from the database. You will need to re-authenticate and reconfigure all settings if you want to use this storage provider again.
it: La disconnessione da %s rimuoverà permanentemente tutte le impostazioni salvate e i dati relativi a questo provider di archiviazione dal database. Sarà necessario autenticarsi nuovamente e riconfigurare tutte le impostazioni per utilizzare nuovamente questo provider.

en: Login Count
it: Conteggio Login

en: Login Link created successfully!
it: Link di Login creato con successo!

en: Login Permissions:
it: Permessi di Login:

en: Login link created successfully!
it: Link di Login creato con successo!

en: Login link removed successfully!
it: Login link removed con successo!

en: Login link updated successfully!
it: Login link aggiornato con successo!

en: Login not possible! Only administrators can access this page. Please try the default <a target="_blank" href="%s">login</a> form or read this <a target="_blank" href="%s">guide</a>.
it: Login non possibile! Solo gli amministratori possono accedere a questa pagina. Prova il modulo di <a target="_blank" href="%s">login</a> predefinito o leggi questa <a target="_blank" href="%s">guida</a>.

en: Login not possible! Only administrators or explicitly authorized users can access this page. Please try the default <a target="_blank" href="%s">login</a> form or read this <a target="_blank" href="%s">guide</a>.
it: Login non possibile! Solo gli amministratori o gli utenti esplicitamente autorizzati possono accedere a questa pagina. Prova il modulo di <a target="_blank" href="%s">login</a> predefinito o leggi questa <a target="_blank" href="%s">guida</a>.

en: Login not possible! it might happen due to using a security plugin, having OTP or 2FA authentication active, Please use the %s instead.
it: Login not possible! it might happen due to using a security plugin, having OTP or 2FA authentication active, Per favore use the %s instead.

en: Login will expire in
it: Il login scadrà tra

en: Login with username and password from the source site.
it: Acceda con il nome utente e la password del sito di origine.

en: Logout from Dropbox
it: Disconnetti da Dropbox

en: Logout from Microsoft OneDrive
it: Disconnetti da Google

en: Logout from pCloud
it: Disconnetti da Dropbox

en: Logs
it: Mostra i Log

en: Looking through your files
it: Analisi dei tuoi file

en: Lost your password?
it: Hai perso la password?

en: Low
it: Bassa

en: MU-Plugins
it: MU-Plugin

en: Magic Login Links
it: Share Link di Login

en: Magic login is not available on the staging site "%s". Please update WP STAGING on the staging site to the latest version.
it: Il magic login non è disponibile sul sito di staging "%s". Aggiorna WP STAGING sul sito di staging all'ultima versione.

en: Mail Settings
it: Mail Impostazioni

en: Main Network Site
it: Sito Principale della Rete

en: Make sure the hostname points to the destination directory from above.
it: Assicurati che l'hostname punti alla cartella di destinazione sopra indicata.

en: Manage Backup
it: Gestisci backup

en: Manage Plans
it: Gestisci piani

en: Manage Staging Sites
it: Gestisci Siti di Staging

en: Manage billing and invoices in your Account Panel
it: Gestisci Licenza nel Tuo Account

en: Manage user permissions and access control for staging operations
it: Gestire i permessi utente e il controllo degli accessi per le operazioni di staging

en: Manual activation
it: Attivazione manuale

en: Matches production versions:
it: Corrisponde alle versioni di produzione:

en: Max Backups to Keep
it: Massimo Backup da Mantenere

en: Maximum File Size (MB)
it: Dimensione Massima File (MB)

en: Maximum backups to keep
it: Numero massimo di backup da conservare

en: Maximum size of files that can be copied. Files larger than this will be skipped to prevent memory issues during staging.
it: Dimensione massima dei file che possono essere copiati. I file più grandi verranno ignorati per evitare problemi di memoria durante lo staging.

en: Maybe Later
it: Forse più tardi

en: Maybe later
it: Forse più tardi

en: Media Library
it: Backup della Libreria Media

en: Media files and images restore excluded by filter.
it: Ripristino di file multimediali e immagini escluso dal filtro.

en: Media files and images will be added.
it: I file media e le immagini verranno aggiunti.

en: Media files and images will be replaced.
it: File multimediali e immagini verranno sostituiti.

en: Media files such as images or documents in the media library.
it: File multimediali come immagini o documenti nella libreria media.

en: Medias will be pushed to:
it: I media verranno inviati a:

en: Medias will be pushed to:
it: I media saranno trasferiti in:

en: Medium
it: Media

en: Memory exhaust issue is detected during the process. Error occurred when allocating more %s on top of current usage of %s. Peak memory usage: %s, Allowed memory limit: %s, PHP memory limit: %s, WP memory limit: %s
it: Problema di esaurimento della memoria rilevato durante il processo. Errore durante l'allocazione di ulteriori %s oltre all'uso corrente di %s. Picco di utilizzo memoria: %s, Limite di memoria consentito: %s, Limite di memoria PHP: %s, Limite di memoria WP: %s

en: Migrate & move your website from one domain to another, even to a separate server. (Pro)
it: Migrate & move il tuo sito from one domain to another, even to a separate server. (Pro)

en: Migrate Website to Another Server or Domain
it: Migrate Sito Web to Another Server or Domain

en: Migrations
it: Migrazioni

en: Missing Parts
it: Mancante Parts

en: Missing a feature
it: Mancante a funzionalità

en: Missing backup metadata for extraction.
it: Metadati del backup mancanti per l'estrazione.

en: Missing staging site id
it: ID del sito di staging mancante

en: Monday
it: Lunedì

en: Monthly
it: Mensile

en: Most Popular
it: Più popolare

en: Move WordPress
it: Sposta WordPress

en: Move sites between servers with one secure key.
it: Spostare i siti tra server con un'unica chiave sicura.

en: Mu-plugins restore excluded by filter.
it: Mu-plugins ripristina escluso by filter.

en: Mu-plugins will be added.
it: I mu-plugin verranno aggiunti.

en: Mu-plugins will be replaced.
it: I mu-plugins verranno sostituiti.

en: Multipart Backup
it: Backup Multipart

en: Multipart backup contains these parts
it: Il backup multipart contiene queste parti

en: Multiple files or folders
it: File multipli o cartelle

en: Multisite
it: Multisito

en: Multisite Ready
it: Compatibile con Multisite

en: Must-Use Plugins
it: Plugin Must-Use

en: Must-use plugins and bootstrap files
it: Plugin must-use e file di bootstrap

en: Must-use plugins that are always active.
it: Plugin must-use sempre attivi.

en: My wp-admin is protected with HTTP Basic Auth
it: Il mio wp-admin è protetto con HTTP Basic Auth

en: MySQL Server Version
it: MySQL Server Versione

en: NEW
it: NUOVO

en: NEXT
it: AVANTI

en: Name
it: Nome

en: Name of the plugin
it: Name of il plugin

en: Name: %s. %s quota usage: %s used; %s available.
it: Name: %s. %s quota usage: %s used,  %s disponibile.

en: Need Help?
it: Hai Bisogno di Aiuto?

en: Need more power? Upgrade your plan.
it: Leggi di Più o Fai l'Upgrade a Pro

en: Need push-to-live, cloud backups, or migrations?
it: Ti servono push in produzione, backup nel cloud o migrazioni?

en: Need to move this site elsewhere? You can also use backup files for transfers. <a href="%s" target="_blank">Read more</a>
it: Devi spostare questo sito altrove? Puoi anche usare i file di backup per i trasferimenti. <a href="%s" target="_blank">Scopri di più</a>

en: Network & cURL
it: Sito di Rete

en: Network Options
it: Opzioni di Rete

en: Network Site
it: Sito di Rete

en: Network Subsite
it: Sottosito della Rete

en: Never
it: Mai

en: New & Improved
it: Nuovo e migliorato

en: New Admin Account
it: Nuovo Account Amministratore

en: New Password
it: Nuova password

en: New: WP Staging Pro v. %s is available.
it: New: WP Staging Pro v. %s is disponibile.

en: Next
it: Passo successivo

en: Next backup
it: Prossimo backup

en: Next step
it: Passo successivo

en: Next time:
it: La prossima volta:

en: Next-Gen will become your default when this staging job starts.
it: Next-Gen diventerà il valore predefinito all'avvio di questo processo di staging.

en: Next: Select data
it: Avanti: Seleziona dati

en: No
it: Nota

en: No HTTP Basic Auth credentials are saved yet. Save your settings first, then test the connection.
it: Nessuna credenziale HTTP Basic Auth è stata ancora salvata. Salvare prima le impostazioni, quindi testare la connessione.

en: No Login links found.
it: Nessun link di login trovato.

en: No available custom folders!
it: No disponibile custom cartelle!

en: No backups found, nothing to delete.
it: Nessun backup trovato, niente da eliminare.

en: No backups found, nothing to edit.
it: Nessun backup trovato, niente da modificare.

en: No backups found. Create a backup first, then come back here to get the command to restore the backup on your new local Docker site.
it: Nessun backup trovato. Crea prima un backup, poi torna qui per ottenere il comando per ripristinare il backup sul tuo nuovo sito Docker locale.

en: No files found in this folder.
it: Nessun file trovato in questa cartella.

en: No files selected
it: Nessun file selezionato

en: No files selected for extraction.
it: Nessun file selezionato per l'estrazione.

en: No items selected
it: Nessun elemento selezionato

en: No job ID found
it: No file di backup found.

en: No local Backups found. Create your first Backup above!
it: Nessun Backup locale trovato. Crea il tuo primo Backup qui sopra!

en: No remote Backups found. Create your first Backup above!
it: Nessun Backup remoto trovato. Crea il tuo primo Backup qui sopra!

en: No response from server! Ensure credentials are correct. Please try again.
it: Nessuna risposta dal server! Verificare che le credenziali siano corrette. Riprovare.

en: No staging site yet
it: Ancora nessun sito di staging

en: No table selected
it: No table selezionato

en: No target backup will be created. Keep this on, or create a full site backup manually before pushing.
it: Non verrà creato alcun backup della destinazione. Mantieni questa opzione attiva oppure crea manualmente un backup completo del sito prima dell’invio.

en: No target backup — not recommended
it: Nessun backup della destinazione — non consigliato

en: No updates from the server. Please cancel the process if it does not stop automatically and contact support.
it: Nessun aggiornamento dal server. Annullare il processo se non si arresta automaticamente e contattare il supporto.

en: None
it: Nessuno

en: None of your backup data is sent to any other party! %s
it: Nessuno dei tuoi dati di backup viene inviato a terzi! %s

en: None of your backup data is sent to any other party! %s.
it: Nessuno dei tuoi dati di backup viene inviato a terzi! %s.

en: None selected
it: Nessuna selezione

en: Not a valid wpstg backup file
it: Per favore inserisci a valid file di backup url.

en: Not calculated yet
it: Non ancora calcolato

en: Not enabled — this staging site uses the current WordPress database.
it: Non abilitato — questo sito di staging usa il database WordPress corrente.

en: Not enough disk space for a recovery backup
it: Spazio su disco insufficiente per un backup di ripristino

en: Not enough disk space. Please free up at least %s in the server and try again.
it: Not enough spazio su disco. Per favore free up almeno %s in il server and try again.

en: Not saved yet!
it: Non ancora salvato!

en: Not sure what to choose? Pick
it: Non sai cosa scegliere? Seleziona

en: Note
it: Nota

en: Note:
it: Nota:

en: Note:
it: Nota:

en: Note: If you want to keep specific files and don't want them to be replaced, you can use this <a href="%s" target="_blank">filter</a>
it: Nota: Se vuoi mantenere file specifici e non vuoi che vengano sostituiti, puoi usare questo <a href="%s" target="_blank">filtro</a>

en: Note: Some MySQL/MariaDB properties do not match. You may proceed but the staging site may not work as expected.
it: Nota: Alcune proprietà MySQL/MariaDB non corrispondono. Puoi procedere ma il sito di staging potrebbe non funzionare come previsto.

en: Note: The grayed out tables have been disabled by the "wpstg_push_excluded_tables" filter and are therefore inactive.
it: Nota: Le tabelle in grigio sono state disattivate dal filtro "wpstg_push_excluded_tables" e sono quindi inattive.

en: Note: This fix will create a backup of the corrupted staging site options and clean the listed staging sites. You will still be able to access your existing staging sites and can %s.
it: Nota: questa correzione creerà un backup delle opzioni corrotte del sito di staging e pulirà i siti di staging elencati. Sarà comunque possibile accedere ai siti di staging esistenti e %s.

en: Note: This option is disabled as uploads dir was symlinked
it: Nota: Questa opzione è disattivata perché la cartella uploads ha un symlink

en: Note: This option is disabled as uploads directory is symlinked
it: Nota: Questa opzione è disattivata perché la cartella uploads ha un symlink

en: Notes:
it: Note:

en: Nothing has been updated.
it: Non è stato aggiornato nulla.

en: Nothing selected — open to choose what to delete
it: Niente selezionato — apri per scegliere cosa eliminare

en: Nothing selected — open to choose what to overwrite
it: Niente selezionato — apri per scegliere cosa sovrascrivere

en: Nothing selected — open to choose what to push
it: Niente selezionato — apri per scegliere cosa inviare

en: Nothing selected — open to choose what to reset
it: Niente selezionato — apri per scegliere cosa resettare

en: Nothing starts until you click. Your backup then runs on its own once the staging site is finished.
it: Non parte nulla finché non fai clic. Il tuo backup viene poi eseguito da solo appena il sito di staging è pronto.

en: Nothing to backup
it: Niente da salvare

en: Nothing to backup. The items you selected contain no files.
it: Niente da salvare. Gli elementi selezionati non contengono file.

en: Nothing to sync
it: Niente da sincronizzare

en: Nothing to test!
it: Nothing to testa!

en: Nothing to worry but there is a glitch...
it: Niente di cui preoccuparsi, ma c'è un problema...

en: Notice
it: Avviso

en: Notice:
it: Avviso:

en: Notifications
it: Notifiche

en: Notifications and automation
it: Notifiche e automazione

en: Now delete the theme and the website cache if the website does not look as expected!
it: Ora elimina il tema e la cache del sito se il sito non appare come previsto!

en: Now delete the theme and the website cache if the website does not look as expected!
it: Elimina ora la cache del tema e del sito web se il sito non appare come previsto.

en: Now open a new thread in the
it: Ora apri una nuova discussione nel

en: Now you need to log-in using email and password that were in the Backup that you just restored. If you don't remember the credentials, click <span id="showAdminEmails">here</span> to see a list of admin e-mails you can use to restore your access by clicking "Forgot your password". This message will appear only once.
it: Ora devi effettuare il login usando email e password che erano nel Backup che hai appena ripristinato. Se non ricordi le credenziali, clicca <span id="showAdminEmails">qui</span> per vedere una lista di email admin che puoi usare per ripristinare il tuo accesso cliccando "Hai perso la password?". Questo messaggio apparirà solo una volta.

en: Number of DB rows processed within one request for search and replace operations. Memory intensive process - lower values for large databases.
it: Numero di righe del database elaborate in una singola richiesta per operazioni di ricerca e sostituzione. Processo ad alto consumo di memoria - utilizzare valori più bassi per database di grandi dimensioni.

en: Number of DB rows, that are queried within one request.
                                            The higher the value the faster the database copy process.
                                            To find out the highest possible values try a high value like 10.000 or more. If you get timeout issues, lower it
                                            until you get no more errors during copying process.
it: Numero di righe DB interrogate in una singola richiesta.
                                            Più alto è il valore, più veloce sarà il processo di copia del database.
                                            Per trovare i valori più alti possibili prova un valore alto come 10.000 o più. Se hai problemi di timeout, riducilo
                                            finché non hai più errori durante il processo di copia.

en: Number of backups to keep before deleting old ones to free up storage space.
it: Numero di backup da mantenere prima di eliminare quelli vecchi per liberare spazio.

en: Number of files copied within one request. Higher values speed up file copying but may cause timeouts with large file sets.
it: Numero di file copiati in una singola richiesta. Valori più alti accelerano la copia dei file ma possono causare timeout con set di file di grandi dimensioni.

en: OR
it: OPPURE

en: OTP Error:
it: Errore:

en: OTP Error:
it: Errore OTP:

en: OTP Expired
it: OTP scaduto

en: OTP Not Verified
it: OTP non verificato

en: OTP already sent. Please wait %s seconds before sending another verification code.
it: OTP già inviato. Attendere %s secondi prima di inviare un altro codice di verifica.

en: OTP feature is not enabled.
it: La funzione OTP non è abilitata.

en: OTP sent successfully
it: Completato Con successo

en: OTP sent successfully! Please wait %s seconds before requesting a new verification code...
it: OTP inviato con successo! Attendere %s secondi prima di richiedere un nuovo codice di verifica...

en: OTP verification is locked! Try again in after %s...
it: La verifica OTP è bloccata! Riprovare dopo %s...

en: Off
it: Disattivato

en: Older backups are automatically deleted when this limit is reached.
it: I backup più vecchi vengono eliminati automaticamente al raggiungimento di questo limite.

en: On
it: Attivo

en: On the front page the site name also changed to
it: Nella pagina iniziale il nome del sito è stato cambiato in

en: On the source site:
it: Sul sito di origine:

en: Once Weekly
it: Una Volta a Settimana

en: Once a month
it: Una volta al mese

en: Once the job is cancelled, you will lose all of the progress made so far!
it: Una volta annullato il processo, tutti i progressi effettuati finora andranno persi!

en: One or more backup files have a missing or corrupted file index! It is highly recommended to create a new backup if you have not done so already.
it: Uno o più file di backup hanno un indice di file mancante o corrotto! È altamente consigliato creare un nuovo backup se non l'hai già fatto.

en: One time install that works with Docker Desktop and Docker Engine.
it: Installazione unica che funziona con Docker Desktop e Docker Engine.

en: One-Time Backup
it: Backup Singolo

en: Only a network Super Admin can assign the Super Admin role to a temporary login.
it: Solo un Super Admin di rete può assegnare il ruolo di Super Admin a un accesso temporaneo.

en: Only a network administrator can restore an entire multisite network backup. Please ask your network administrator to restore this backup.
it: Solo un amministratore di rete può ripristinare un backup intero di rete multisite. Chiedi al tuo amministratore di rete di ripristinare questo backup.

en: Only enter the main ID of the Shared Drive or top-level Shared Folder.
it: Inserire solo l'ID principale del Drive condiviso o della cartella condivisa di primo livello.

en: Only fill this in if your /wp-admin is protected with HTTP Basic Authentication (browser login prompt). Background tasks (scans, updates, scheduled jobs) can't access wp-admin without these credentials and may fail. If you don't use HTTP Basic Auth for wp-admin, leave both fields blank.
it: Compilare questo campo solo se il proprio /wp-admin è protetto con HTTP Basic Authentication (richiesta di accesso del browser). Le attività in background (scansioni, aggiornamenti, lavori pianificati) non possono accedere a wp-admin senza queste credenziali e potrebbero non funzionare. Se non si utilizza HTTP Basic Auth per wp-admin, lasciare entrambi i campi vuoti.

en: Only folders are backed up; files like %s are excluded and must be saved manually if needed. The following folders are also not included in the backup: %s, %s, and those containing WP Staging sites. To back up a staging site, open WP Staging on that site and create a backup directly from there.
it: Vengono incluse nel backup solo le cartelle; file come %s sono esclusi e devono essere salvati manualmente se necessario. Anche le seguenti cartelle non sono incluse nel backup: %s, %s e quelle contenenti siti WP Staging. Per eseguire il backup di un sito di staging, aprire WP Staging su quel sito e creare un backup direttamente da lì.

en: Only staging sites created with the Next-Gen (BETA) cloning engine can contain corrupted data.
it: Solo i siti di staging creati con il motore di clonazione Next-Gen (BETA) possono contenere dati danneggiati.

en: Only super admins/network admins can create entire multisite networks.
it: Solo i super admin/admin di rete possono creare intere reti multisite.

en: Only temporary
it: Solo temporaneo

en: Only the selected items will be replaced on the target site.
it: Solo gli elementi selezionati saranno sostituiti sul sito di destinazione.

en: Only works when the staging site is on the same domain as production.
it: Funziona solo quando il sito di staging si trova sullo stesso dominio della produzione.

en: Oops, your login link has expired. Use the form below to log in manually.
it: Il link di accesso è scaduto. Utilizzare il modulo sottostante per accedere manualmente.

en: Open
it: Apri

en: Open <code style="font-size:inherit">https://yoursite.com/wpstg-restore.php</code> in your browser.
it: Apri <code style="font-size:inherit">https://yoursite.com/wpstg-restore.php</code> nel tuo browser.

en: Open Preview
it: Apri anteprima

en: Open Staging Site
it: Apri Sito di Staging

en: Open Support Forum
it: Apri Forum di Supporto

en: Open System Info > Logs
it: Info di Sistema

en: Open a support thread and send us the debug information
it: Apri a support thread and invia us the debug information

en: Open forum
it: Apri forum

en: Open staging site
it: Apri sito di staging

en: Open the staging site in a new tab
it: Apri il sito di staging in una nuova scheda

en: Open to choose what to overwrite
it: Apri per scegliere cosa sovrascrivere

en: Open to choose what to push
it: Apri per scegliere cosa inviare

en: Open to choose what to reset
it: Apri per scegliere cosa resettare

en: Opens a review & confirmation step before anything is changed.
it: Apre un passaggio di revisione e conferma prima che qualcosa venga modificato.

en: Optimize copy and search operations
it: Ottimizzare le operazioni di copia e ricerca

en: Optimizer
it: Ottimizzatore

en: Optional
it: Facoltativo

en: Optional tasks that run once the staging site is created.
it: Attività opzionali che vengono eseguite una volta creato il sito di staging.

en: Optional, but recommended to avoid connecting to the wrong server.
it: Facoltativo, ma consigliato per evitare di connettersi al server sbagliato.

en: Optional. WP STAGING can also make a complete backup of your live site, to run after this.
it: Facoltativo. WP STAGING può anche creare poi un backup completo del tuo sito live.

en: Optional. WP STAGING can make a complete backup of your live site, to run after this.
it: Facoltativo. WP STAGING può poi creare un backup completo del tuo sito live.

en: Optionally you can reuse the old encryption key.
it: Opzionalmente puoi riutilizzare la vecchia chiave di crittografia.

en: Optionally, you can use the built-in WordPress.com %s if you have a Creator or Entrepreneur plan.
it: Opzionalmente, puoi usare la %s integrata di WordPress.com se hai un piano Creator o Entrepreneur.

en: Options below are pro features!
it: Le opzioni qui sotto sono funzionalità pro!

en: Or upload a backup file from a URL:
it: O carica un file di backup da un URL:

en: Or upload a backup file via FTP to:
it: O carica un file di backup via FTP su:

en: Other Files
it: Altri file

en: Other files in WP root folder
it: Altri file nella cartella root di WP

en: Other files in WP root folder restore excluded by filter.
it: Ripristino di altri file nella cartella root di WP escluso dal filtro.

en: Other files in WP root folder will be added.
it: Altri file nella cartella root di WP verranno aggiunti.

en: Other files in WP root folder will be replaced.
it: Altri file nella cartella root di WP verranno aggiunti.

en: Other files in wp-content
it: Altri file in wp-content

en: Other files in wp-content folder restore excluded by filter.
it: Ripristino di altri file nella cartella wp-content escluso dal filtro.

en: Other files in wp-content folder will be added.
it: Altri file nella cartella wp-content verranno aggiunti.

en: Other files in wp-content folder will be replaced.
it: Altri file nella cartella wp-content verranno sostituiti.

en: Other reason
it: Altro motivo

en: Otherwise forum moderators may remove the topic.
it: Otherwise forum moderators may rimuovi the topic.

en: Otherwise your staging site will not be reachable after creation.
it: Altrimenti il tuo sito di staging non sarà raggiungibile dopo la creazione.

en: Our %s
it: La nostra %s

en: Our headquarter is located in Germany with a small team of highly skilled developers.
it: La nostra sede è in Germania con un piccolo team di sviluppatori altamente qualificati.

en: Our privacy policy
it: informativa sulla privacy

en: Out of disk space.
it: Spazio su disco esaurito.

en: Override the staging site path or hostname.
it: Sovrascrivi il percorso o l’hostname del sito di staging.

en: PHP Version not supported
it: Versione PHP non supportata

en: PHP debug.log
it: log di debug

en: PHP does not have enough permission to read a themes directory: %s
it: PHP non ha permessi sufficienti per leggere una cartella dei temi: %s

en: PHP does not have enough permission to read the WordPress root directory: %s
it: PHP non ha permessi sufficienti per leggere la cartella root di WordPress: %s

en: PHP does not have enough permission to read the mu-plugins directory: %s
it: PHP non ha permessi sufficienti per leggere la cartella mu-plugins: %s

en: PHP does not have enough permission to read the plugins directory: %s
it: PHP non ha permessi sufficienti per leggere la cartella dei plugin: %s

en: PHP does not have enough permission to read the uploads directory: %s
it: PHP non ha permessi sufficienti per leggere la cartella uploads: %s

en: PHP does not have enough permission to read the wp-content directory: %s
it: PHP non ha permessi sufficienti per leggere la cartella wp-content: %s

en: PHP does not have enough permission to write to the WP STAGING data directory: %s
it: PHP non ha permessi sufficienti per scrivere nella cartella dati di WP STAGING: %s

en: PHP failed to process this task. We will lower the memory usage and try again... (%d/%d)
it: PHP non è riuscito a elaborare questa attività. Ridurremo l'uso della memoria e riproveremo... (%d/%d)

en: Page not found – Error 404 after Pushing
it: Pagina non trovata – Errore 404 dopo l'Invio

en: Pagebuilder plugin does not open (Divi, Elementor)
it: Il plugin page builder non si apre (Divi, Elementor)

en: Part below is missing but you can still restore the other backup files!
it: La parte sotto è mancante ma puoi ancora ripristinare gli altri file di backup!

en: Parts below are missing but you can still restore the other backup files!
it: Le parti sotto sono mancanti ma puoi ancora ripristinare gli altri file di backup!

en: Parts with invalid size that should be uploaded again:
it: Parti con dimensione non valida che devono essere caricate nuovamente:

en: Passive
it: Passivo

en: Passive mode
it: Modalità passiva

en: Password Protection
it: Protezione con password

en: Password Required
it: Password richiesta

en: Password cannot be empty.
it: La password non può essere vuota.

en: Password field is required.
it: Il campo password è obbligatorio.

en: Password for the separate staging database.
it: Password per il database di staging separato.

en: Passwords do not match.
it: Le password non corrispondono.

en: Paste certificate
it: Incolla certificato

en: Paste key
it: Incolla chiave

en: Paste the JSON response
it: Incolla la risposta JSON

en: Paste the connection key from the source site to verify the connection.
it: Incolla la chiave di connessione dal sito di origine per verificare la connessione.

en: Paste your connection key here...
it: Incollare qui la chiave di connessione...

en: Path
it: Percorso

en: Path exists at link path
it: Il percorso esiste nel percorso del link

en: Perfect for growing freelancers and devs.
it: Perfetto per freelancer e sviluppatori in crescita.

en: Permalinks are active but may not work. Please %s to find out how to make them work.
it: I permalink sono attivi ma potrebbero non funzionare. <a href="%s" target="_blank">Leggi questo articolo</a> per scoprire come farli funzionare.

en: Permanently delete staging site:
it: Elimina definitivamente il sito di staging:

en: Personal
it: Personale

en: Play demo video
it: Riproduci video demo

en: Play video
it: Riproduci video

en: Please <a href="%s">activate</a> your license key or purchase a license at <a href="%s" rel="noopener" target="new">wp-staging.com</a>
it: <a href="%s">Attiva</a> la tua chiave di licenza o acquistane una su <a href="%s" rel="noopener" target="new">wp-staging.com</a>

en: Please Read This First:
it: Per Favore Leggi Prima Questo:

en: Please accept our privacy policy.
it: Per favore accept our informativa sulla privacy.

en: Please activate the free
it: Per favore attiva la versione gratuita

en: Please activate the free
it: Attiva la versione gratuita

en: Please activate the free %s. This is required to activate %s %s
it: Attiva il %s gratuito. Questo è necessario per attivare %s %s

en: Please also provide error messages and details of the issue and don't post only the debug code.
it: Fornisci anche i messaggi di errore e i dettagli del problema e non postare solo il codice di debug.

en: Please be cautious:
it: Prestare attenzione:

en: Please confirm that the selected staging data will be permanently deleted.
it: Conferma che i dati di staging selezionati verranno eliminati definitivamente.

en: Please contact WP Staging support if you need further assistance.
it: Per favore contact WP Staging support if you need further assistance.

en: Please copy and paste this message and report it to us!
it: Copia e incolla questo messaggio e segnalacelo!

en: Please create a new backup.
it: WP STAGING - Per favore create a new backup.

en: Please describe the feature
it: Per favore descrivi la funzionalità

en: Please do not forward this email.  If you didn`t request this code, you can ignore this message.
it: Non inoltrare questa email. Se non è stato richiesto questo codice, è possibile ignorare questo messaggio.

en: Please do not reply to this email.
it: Non rispondere a questa email.

en: Please enter a valid backup file url.
it: Per favore inserisci a valid file di backup url.

en: Please enter correct backup file url
it: Per favore inserisci correct file di backup url

en: Please enter folder path where backups will be stored.
it: Inserisci il percorso della cartella in cui verranno archiviati i backup.

en: Please enter the Drive ID for the shared drive.
it: Inserisci l'ID del Drive per il drive condiviso.

en: Please enter the email address of the person you wish to grant access to.
it: Inserisci l'indirizzo email della persona a cui vuoi concedere l'accesso.

en: Please enter your email.
it: Per favore inserisci la tua email.

en: Please enter your issue.
it: Per favore descrivi il tuo problema.

en: Please get in contact with us to solve it %s
it: Contattaci per risolvere il problema %s

en: Please paste the JSON response from the activation URL into the text area.
it: Incolla la risposta JSON dell'URL di attivazione nell'area di testo.

en: Please report this warning <a href="%s" target="_blank">to our support</a> and keep using WP Staging!
it: Per favore report this avviso %s and keep using WP Staging!

en: Please select an expiry date to create a temporary login.
it: Per favore seleziona an expiry date to create a login temporaneo.

en: Please select at least one item to delete.
it: Seleziona almeno un elemento da eliminare.

en: Please send us the log files if you want WP Staging engineers to investigate this issue. %s
it: Inviaci i file di log in modo da poter investigare questo problema. %s

en: Please specify, if possible
it: Per favore specify, if possible

en: Please submit an error report and %s.
it: Invia una segnalazione di errore e %s.

en: Please submit an error report by using the CONTACT US button.
it: Per favore invia an segnalazione errore by using the CONTACT US button.

en: Please try again or contact support.
it: Riprova or contact support.

en: Please try the %s or submit an error report and contact us.
it: Prova il %s o invia una segnalazione di errore e contattaci.

en: Please update the WP STAGING core plugin! The installed core plugin version is not up to date and it must be at least
it: Aggiorna il plugin principale WP STAGING! La versione del plugin principale installata non è aggiornata e deve essere almeno

en: Please update the WP STAGING core plugin! The installed core plugin version is not up to date and it must be at least
it: Aggiorna il plugin WP STAGING core! La versione installata non è aggiornata e deve essere almeno

en: Please upgrade to WP Staging Pro to edit existing backup plans. You can delete this plan and create a new one if you want to change it.
it: Fai l'upgrade a WP Staging Pro per modificare i piani di backup esistenti. Puoi eliminare questo piano e crearne uno nuovo se vuoi modificarlo.

en: Please use the %s and try again.
it: Usa il %s e riprova.

en: Please wait %s seconds before requesting a new confirmation code...
it: Attendere %s secondi prima di richiedere un nuovo codice di conferma...

en: Please wait...this can take up a while.
it: Attendere...potrebbe richiedere un po' di tempo.

en: Please<a href="%s">enter your license key</a> to create and restore your backup files.
it: Per favore <a href="%s">inserisci la tua chiave di licenza</a> per creare e ripristinare i tuoi file di backup.

en: Plugin activation, deactivation and uninstall, staging and backup events with their duration and size, and your WP STAGING settings.
it: Attivazione, disattivazione e disinstallazione del plugin, operazioni di staging e backup con durata e dimensione, e le tue impostazioni di WP STAGING.

en: Plugin auto update failed.
it: Ripristino plugin escluso dal filtro.

en: Plugin files and active plugin states
it: File dei plugin e stati attivi

en: Plugin updates are now protected
it: Gli aggiornamenti dei plugin sono ora protetti

en: Plugin updates will run normally without WP STAGING checking for a recent backup first.
it: Gli aggiornamenti dei plugin verranno eseguiti normalmente senza che WP STAGING cerchi prima un backup recente.

en: Plugin updates will work normally without this backup prompt. WP STAGING will remain active.
it: Gli aggiornamenti dei plugin funzioneranno normalmente senza questa richiesta di backup. WP STAGING resta attivo.

en: Plugins
it: Plugin

en: Plugins restore excluded by filter.
it: Ripristino plugin escluso dal filtro.

en: Plugins will be added.
it: I plugin verranno aggiunti.

en: Plugins will be pushed to:
it: I plugin verranno inviati a:

en: Plugins will be pushed to:
it: I plugin saranno trasferiti in:

en: Plugins will be replaced.
it: I plugin verranno sostituiti.

en: Plugins, themes, uploads, core. Files over %s MB are skipped to speed up cloning — customizable.
it: Plugin, temi, uploads, core. I file oltre %s MB vengono saltati per accelerare la clonazione — personalizzabile.

en: Popular with agencies and developers.
it: Popolare tra agenzie e sviluppatori.

en: Port
it: Porta

en: Port field is required.
it: Il campo porta è obbligatorio.

en: Post name permalinks are disabled. %s
it: 1. I permalink per nome articolo sul %s sono stati disattivati per motivi tecnici.

en: Powered by WP STAGING
it: Realizzato con WP Staging

en: Prefix used by the staging tables in the separate database.
it: Prefisso usato dalle tabelle di staging nel database separato.

en: Prefix used by this staging site's database tables, for example wpstg0_.
it: Prefisso usato dalle tabelle del database di questo sito di staging, ad esempio wpstg0_.

en: Prefix wpstgtmp_ and wpstgbak_ are reserved by WP Staging and cannot be used for cloning. Please use a different prefix.
it: I prefissi wpstgtmp_ e wpstgbak_ sono riservati a WP Staging e non possono essere usati per la clonazione. Usa un prefisso diverso.

en: Premium Support
it: Supporto premium

en: Preparing backup
it: Preparazione del backup

en: Preparing data for Pull
it: Preparazione dei dati per il Pull

en: Prerequisites
it: Prerequisiti

en: Preselected
it: Preselezionato

en: Preselected defaults
it: Valori predefiniti preselezionati

en: Preselected reset data ready to review
it: Dati di reset preselezionati pronti per la revisione

en: Preserve Data
it: Preserva Dati

en: Preserve current admin login on this site
it: Mantieni l'accesso amministratore attuale su questo sito

en: Prevent staging from sending real emails, running WordPress cron, or triggering WooCommerce background actions.
it: Impedisci allo staging di inviare email reali, eseguire il cron di WordPress o attivare azioni in background di WooCommerce.

en: Privacy Policy
it: Informativa sulla Privacy

en: Private key
it: Chiave privata

en: Private key for authentication. Keep this key secure.
it: Chiave privata per l'autenticazione. Conservare questa chiave in modo sicuro.

en: Pro lets you disable outgoing emails from staging.
it: Pro ti consente di disattivare le email in uscita dallo staging.

en: Pro lets you prevent WooCommerce background actions from running on staging.
it: Pro ti consente di impedire l'esecuzione delle azioni in background di WooCommerce sullo staging.

en: Pro lets you stop scheduled tasks from running on staging.
it: Pro ti consente di impedire l'esecuzione delle attività pianificate sullo staging.

en: Proceed
it: Procedi

en: Process Finished
it: Process Completato

en: Processing Data
it: Elaborazione Dati

en: Processing...
it: Elaborazione...

en: Product notifications
it: Notifiche sul prodotto

en: Production Site
it: Sito di Produzione

en: Production files and non-staging database tables are never selected.
it: I file di produzione e le tabelle del database non di staging non vengono mai selezionati.

en: Production site
it: Sito di produzione

en: Profile ID is required.
it: È richiesto un ID profilo.

en: Profile deleted successfully.
it: Profilo eliminato con successo.

en: Profile name
it: Nome del profilo

en: Profile name is required.
it: È richiesto un nome profilo.

en: Profile not found.
it: Profilo non trovato.

en: Profile saved successfully.
it: Profilo salvato con successo.

en: Profile:
it: Profilo:

en: Progress
it: Progresso

en: Prompt to create a backup before installing plugin, theme, or WordPress core updates. Turn this off and on again to reset your saved choice for future updates.
it: Chiedi di creare un backup prima di installare aggiornamenti di plugin, temi o del core di WordPress. Disattiva e riattiva questa opzione per reimpostare la scelta salvata per gli aggiornamenti futuri.

en: Protect your live site too
it: Proteggi anche il tuo sito live

en: Protect your live site while you're here
it: Proteggi il sito live già che ci sei

en: Protected by a backup from %s hours ago
it: Protetto da un backup di %s ore fa

en: Protected by a backup from %s minutes ago
it: Protetto da un backup di %s minuti fa

en: Protected by a backup from moments ago
it: Protetto da un backup di pochi istanti fa

en: Pull a WordPress site from another server using a secure connection key.
it: Eseguire il Pull di un sito WordPress da un altro server utilizzando una chiave di connessione sicura.

en: Pull cancellation was requested from the initiator site.
it: L'annullamento del Pull è stato richiesto dal sito iniziatore.

en: Pull cancelled — initiator unresponsive
it: Pull annullato — il sito iniziatore non risponde

en: Pull from %s
it: Preleva da %s

en: Pull in Progress
it: Progresso

en: Pull request successfully completed!
it: Backup con successo imported!

en: Pull request successfully completed! Database changes have been applied. You will be prompted to log in again
it: Pull completato con successo! Le modifiche al database sono state applicate. Verrà richiesto di effettuare nuovamente l'accesso

en: Purchase License
it: Aggiorna Licenza

en: Purchase one
it: Acquistane uno

en: Purge Backup Queue
it: Svuota Backup Queue

en: Purged queue table! Removed %s action(s)
it: Tabella coda svuotata! Rimosse %s azione/i

en: Push Changes
it: Invia Modifiche

en: Push Summary
it: Riepilogo push

en: Push a staging site to the production site. (Pro)
it: Push a sito di staging to the sito di produzione. (Pro)

en: Push and overwrite current production website with the selected staging site. Select specific folders and database tables in the next step.
it: Invia e sovrascrivi il sito di produzione corrente con il sito di staging selezionato. Seleziona cartelle specifiche e tabelle del database nel passaggio successivo.

en: Push behavior
it: Comportamento push

en: Push disabled because WP STAGING could not detect the WordPress version of the source or target site. Please verify both sites and try again.
it: Push disabilitato perché WP STAGING non ha potuto rilevare la versione di WordPress del sito sorgente o di destinazione. Verifica entrambi i siti e riprova.

en: Push disabled because the source site uses WordPress %2$s and the target site uses %1$s. Update the target site to WordPress %2$s or newer before pushing this source site.
it: Push disabilitato perché il sito sorgente usa WordPress %2$s e il sito di destinazione usa %1$s. Aggiorna il sito di destinazione a WordPress %2$s o superiore prima di inviare questo sito sorgente.

en: Push disabled because the target site uses WordPress %1$s and the source site uses %2$s. Update the source site to WordPress %1$s or newer before pushing this source site.
it: Push disabilitato perché il sito di destinazione usa WordPress %1$s e il sito sorgente usa %2$s. Aggiorna il sito sorgente a WordPress %1$s o superiore prima di inviare questo sito sorgente.

en: Push size
it: Dimensione invio

en: Push staging site to production
it: Push sito di staging to production

en: Push target
it: Destinazione invio

en: Push to Current Site
it: Invia al sito corrente

en: Push to production
it: Push in produzione

en: Queueing…
it: In coda…

en: Quick Guide
it: Guida Rapida

en: Quick select:
it: Selezione rapida:

en: Quick start
it: Avvio rapido

en: Quick tip
it: Suggerimento rapido

en: RESTORE
it: RIPRISTINA

en: Re-enter password...
it: Reinserire la password...

en: Read %s on how to create a staging site on another server.
it: Leggere %s su come creare un sito di staging su un altro server.

en: Read <a href="%s" target="_blank">this article</a> on how to do it.
it:  Leggi <a href="%s" target="_blank">questo articolo</a> su come farlo.

en: Read <a target="_blank" href="%s">this article</a> for solving this issue. Please contact WP Staging support if you need further assistance.
it: Leggi <a target="_blank" href="%s">questo articolo</a> per risolvere il problema. Contatta il supporto WP Staging se hai bisogno di ulteriore assistenza.

en: Read First
it: Leggi Prima

en: Read Less
it: Leggi Meno

en: Read More
it: Leggi di Più

en: Read More or Upgrade to Pro
it: Scopri di più o passa a Pro

en: Read into memory, encrypted, stored in database. Never saved to disk.
it: Letto in memoria, crittografato, archiviato nel database. Mai salvato su disco.

en: Read more
it: Leggi di più

en: Read more about that here
it: Leggi di più here

en: Read more here
it: Leggi di più here

en: Read the <a href="%s" target="new" rel="noopener">documentation</a> for detailed instructions.
it: Leggi la <a href="%s" target="new" rel="noopener">documentazione</a> per istruzioni dettagliate.

en: Read the FAQ
it: Leggi le FAQ

en: Read the performance report
it: Leggi il rapporto sulle prestazioni

en: Read this %s to find out how to reset the password.
it: Leggi questo %s per scoprire come reimpostare la password.

en: Read what happened and how to fix affected staging sites
it: Leggi cosa è successo e come correggere i siti di staging interessati

en: Ready after confirmation
it: Pronto dopo la conferma

en: Ready to create your staging site
it: Pronto per creare il tuo sito di staging

en: Ready. Recommended defaults selected.
it: Pronto. Valori predefiniti consigliati selezionati.

en: Reason: %s
it: Motivo: %s

en: Rebuild this staging site from the current state of your production site.
it: Ricostruisci questo sito di staging dallo stato attuale del tuo sito di produzione.

en: Recalculate size
it: Ricalcola dimensione

en: Recommended
it: Consigliato

en: Recommended defaults
it: Impostazioni predefinite consigliate

en: Recommended for real websites. For dev servers with self-signed certificates, upload the certificate below.
it: Consigliato per i veri siti web. Per i server di sviluppo con certificati auto-firmati, caricare il certificato qui sotto.

en: Recommended selections ready to review
it: Selezioni consigliate pronte per la revisione

en: Recovery backup available if you need it.
it: Il backup di ripristino è disponibile in caso di necessità.

en: Refresh Remote Backups
it: Backup Remoti:

en: Refresh Status
it: Aggiorna License Status

en: Region
it: Regione

en: Registered To
it:  Registrato a

en: Relative to current server time, which you can change in <a href="%s">WordPress Settings</a>.
it: Relativo all'ora corrente del server, che puoi cambiare nelle <a href="%s">Impostazioni di WordPress</a>.

en: Release notes
it: Note di rilascio

en: Reload
it: Ricarica

en: Remember Me
it: Ricordami

en: Remind me tomorrow
it: Ricordamelo domani

en: Reminder email
it: Email di promemoria

en: Reminds you that the staging site still exists.
it: Ti ricorda che il sito di staging esiste ancora.

en: Remote Backup Retrieved Successfully.
it: Backup Ripristina Successful!

en: Remote Backups:
it: Backup Remoti:

en: Remote Site
it: Sito remoto

en: Remote Site Pull Successful!
it: Sito di Staging Pushed Con successo!

en: Remote Storage is not authenticated. Backup is still available locally.
it: Google Drive non è autenticato. Il backup è ancora disponibile localmente.

en: Remote Sync Failed
it: Sincronizzazione remota non riuscita

en: Remote Sync Steps
it: Backup Remoti:

en: Remote Sync completed
it: Resetta Complete!

en: Remote Sync completed successfully - %s
it: Sincronizzazione remota completata con successo - %s

en: Remote Sync demo
it: Demo Remote Sync

en: Remote Sync from %s to %s has been completed successfully.
it: La sincronizzazione remota da %s a %s è stata completata con successo.

en: Remote Sync has been disabled. Incoming connections will be rejected.
it: Remote Sync è stato disattivato. Le connessioni in entrata verranno rifiutate.

en: Remote Sync has been enabled.
it: Remote Sync è stato attivato.

en: Remote Sync is available in Developer and Agency plans.
it: Remote Sync è disponibile nei piani Developer e Agency.

en: Remote Sync is available in WP Staging Pro.
it: Puoi personalizzare questo orario di inizio in WP Staging Pro!

en: Remote Sync is available with a WP Staging Developer or Agency plan.
it: Remote Sync è disponibile con un piano WP Staging Developer o Agency.

en: Remote Sync is disabled on this site. Ask the site administrator to enable it under Settings > Connection Keys.
it: Remote Sync è disattivato su questo sito. Chiedi all'amministratore di attivarlo in Impostazioni > Chiavi di connessione.

en: Remote Sync requires a Developer or Agency plan.
it: L'esecuzione di questo comando richiede una licenza Developer o Agency.

en: Remote Upload in Progress
it: Requisiti di caricamento remoto superati...

en: Remote Upload requirements passed...
it: Requisiti di caricamento remoto superati...

en: Remote file size is unknown.
it: La dimensione del file remoto è sconosciuta.

en: Remote folder path is empty. Please enter a folder path.
it: Il percorso della cartella remota è vuoto. Inserire un percorso di cartella.

en: Remote site reported a failure during sync preparation.
it: Il sito remoto ha segnalato un errore durante la preparazione della sincronizzazione.

en: Remote site requires HTTP authentication
it: Il sito remoto richiede l'autenticazione HTTP

en: Remote sync timed out waiting for source site backup preparation activity. Please check the source site logs and try again.
it: Timeout della sincronizzazione remota in attesa dell'attività di preparazione del backup del sito di origine. Controlla i log del sito di origine e riprova.

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove Data on Uninstall?
it: Rimuovi Data on Uninstall?

en: Remove Google Drive Settings
it: Rimuovi impostazioni Google Drive

en: Remove Password
it: Rimuovi password

en: Remove all WP STAGING settings and data on uninstall. Staging site data, backups, and related database tables will not be deleted unless empty.
it: Rimuovere tutte le impostazioni e i dati di WP STAGING alla disinstallazione. I dati del sito di staging, i backup e le tabelle del database correlate non verranno eliminati se non sono vuoti.

en: Remove certificate from database
it: Rimuovi il certificato dal database

en: Remove key from database
it: Rimuovi la chiave dal database

en: Remove password
it: Rimuovi la password

en: Remove staging plugins and themes that no longer exist on the live site.
it: Rimuove i plugin e i temi dello staging che non esistono più sul sito live.

en: Remove staging plugins/themes first.
it: Rimuovere prima plugin/temi di staging.

en: Remove staging uploads before copying uploads from the live site.
it: Rimuove i caricamenti dello staging prima di copiare i caricamenti dal sito live.

en: Remove staging uploads first.
it: Rimuovere prima gli upload di staging.

en: Remove storage settings to reconnect if you have uploading issues to Google Drive.
it: Rimuovere le impostazioni di archiviazione per riconnettersi in caso di problemi di caricamento su Google Drive.

en: Remove target plugins and themes that are missing on the source site.
it: Rimuovi plugin e temi della destinazione mancanti sul sito sorgente.

en: Renaming Database
it: Rinominazione del Database

en: Renew License
it: Licenza

en: Repeat database restore after increasing execution time to %s seconds
it: Repeat database ripristina after increasing execution time to %s seconds

en: Replace the selected staging site with the production site completely. This includes replacing the wp-config.php and all files and data. Confirm to proceed on the next page.
it: Sostituisci completamente il sito di staging selezionato con il sito di produzione. Questo include la sostituzione del wp-config.php e di tutti i file e dati. Conferma per procedere nella pagina successiva.

en: Report and fix this issue
it: Segnala e correggi questo problema

en: Report this issue only
it: Segnala solo questo problema

en: Required by WP Staging Pro
it: Richiesto by WP Staging Pro

en: Required for most servers behind firewalls. Keep this on unless your host says otherwise.
it: Richiesto per la maggior parte dei server dietro firewall. Mantenerlo attivato a meno che l'host non dica diversamente.

en: Requires Developer plan or higher. Your plan: %s.
it: Richiede piano Developer o superiore. Il tuo piano: %s.

en: Requires Docker
it: Richiede Docker

en: Requires WP STAGING Pro
it: Richiede WP STAGING Pro

en: Resend OTP
it: Reinvia OTP

en: Reset
it: Resetta

en: Reset Connection Key?
it: Testa Connection

en: Reset Key
it: Reimposta chiave

en: Reset Staging Site
it: Resetta Sito di Staging

en: Reset Summary
it: Riepilogo reset

en: Reset target
it: Destinazione del reset

en: Reset to Defaults
it: Seleziona Default

en: Resolving directory selection... (%d%%)
it: Risoluzione della selezione della directory… (%d%%)

en: Restore
it: Ripristina

en: Restore Backup
it: Ripristina Backup

en: Restore Settings
it: Ripristina Impostazioni

en: Restore a backup, even if your WordPress site is broken or cannot load.
it: Ripristina un backup, anche se WordPress è difettoso e non può caricarsi.

en: Restore and overwrite current website according to the contents of this backup.
it: Ripristina e sovrascrivi il sito attuale in base al contenuto di questo backup.

en: Restore and overwrite the current site with the contents of this backup.
it: Ripristina e sovrascrivi il sito attuale con il contenuto di questo backup.

en: Restore backups:
it: Ripristina Backup

en: Restore completed successfully.
it: Staging site aggiornato con successo.

en: Restore defaults
it: Ripristina valori predefiniti

en: Restore in Progress
it: Ripristino in corso

en: Restored Media Library
it: Ripristinato Media Library

en: Restoring Media Skipped by filter!
it: Ripristino Media Saltato dal filtro!

en: Restoring this backup will completely replace your website's database. After the process has finished, you will need to log in again using the username/password combination for your backed up site.
it: Ripristinare questo backup sostituirà completamente il database del tuo sito. Al termine del processo, dovrai effettuare nuovamente il login usando la combinazione nome utente/password del sito di cui hai fatto il backup.

en: Restoring this backup will only replace your current subsite's database tables. Users will be imported from the backup which doesn't already exists in your site. After the process has finished, you will need to log in again using the username/password combination for your backed up site.
it: Ripristinare questo backup sostituirà solo le tabelle del database del tuo sottosito corrente. Gli utenti verranno importati dal backup che non esistono già nel tuo sito. Al termine del processo, dovrai effettuare nuovamente il login usando la combinazione nome utente/password del sito di cui hai fatto il backup.

en: Resume
it: Riprendi

en: Retention:
it: Conservazione:

en: Reuse a previously saved connection and sync setup.
it: Riutilizza una connessione e configurazione salvate in precedenza.

en: Reuse uploads via symlink
it: Riutilizza uploads tramite symlink

en: Review and continue
it: Rivedi e continua

en: Review changes
it: Rivedi le modifiche

en: Review connection changes before saving.
it: Controlla le modifiche alla connessione prima di salvare.

en: Review the selected database tables and files before pushing to the target site. A target database backup will be created first when backup is enabled.
it: Controlla le tabelle del database e i file selezionati prima di inviarli al sito di destinazione. Quando il backup è abilitato, verrà prima creato un backup del database di destinazione.

en: Role
it: Ruolo

en: Root
it: Radice

en: Root files including %s are reset too.
it: Vengono resettati anche i file root, incluso %s.

en: Root folders only: excludes wp-config.php and staging sites.
it: Solo cartelle radice: esclude wp-config.php e siti di staging.

en: Row format changed to DYNAMIC, as it would exceed the maximum length according to your MySQL settings. To not see this message anymore, please upgrade your MySQL version or increase the row format.
it: Formato riga cambiato in DYNAMIC, perché supererebbe la lunghezza massima secondo le impostazioni MySQL. Per non visualizzare più questo messaggio, aggiorna la versione di MySQL o aumenta il formato riga.

en: Run In Background
it: Esegui in Background

en: Run Now:
it: Esegui Ora:

en: Run WooCommerce scheduled actions on staging
it: Esegui le azioni pianificate di WooCommerce su staging

en: Run WooCommerce scheduled actions on staging. Off prevents orders, emails and background jobs.
it: Esegue le azioni pianificate di WooCommerce sullo staging. Disattivato impedisce ordini, email e processi in background.

en: Run WordPress cron on staging
it: Esegui il cron di WordPress su staging

en: Run in background
it: Esegui in Background

en: Running for %s
it: In esecuzione da %s

en: Running this command requires a Developer or Agency license.
it: L'esecuzione di questo comando richiede una licenza Developer o Agency.

en: S3 Compatible Provider
it: Provider Compatibile S3

en: S3 Provider
it: Provider S3

en: SFTP uses port 22 by default. It's the simplest and most secure option.
it: SFTP usa la porta 22 come predefinita. È l'opzione più semplice e sicura.

en: SSH private key
it: Chiave privata SSH

en: SSH private key is stored encrypted in the database.
it: La chiave privata SSH è memorizzata cifrata nel database.

en: SSL certificate verification failed. The server may be using a self-signed or invalid certificate. SSL verification is disabled for FTPS connections.
it: Verifica del certificato SSL non riuscita. Il server potrebbe utilizzare un certificato autofirmato o non valido. La verifica SSL è disabilitata per le connessioni FTPS.

en: SSL peer certificate verification failed. The server may be using a self-signed certificate. SSL verification is disabled for FTPS connections.
it: Verifica del certificato peer SSL non riuscita. Il server potrebbe utilizzare un certificato autofirmato. La verifica SSL è disabilitata per le connessioni FTPS.

en: Safe defaults
it: Valori predefiniti sicuri

en: Safety
it: Sicurezza

en: Same site. New server?
it: Stesso sito. Nuovo server?

en: Saturday
it: Sabato

en: Save
it: Salva

en: Save Changes
it: Salva Changes

en: Save Clone Data
it: Salva Clone Data

en: Save Connection Settings
it: Salva impostazioni di connessione

en: Save Settings
it: Salva Impostazioni

en: Save as sync profile
it: Salva come profilo di sincronizzazione

en: Save password
it: Salva la password

en: Saved as
it: Salvato come

en: Saved profile
it: Profilo salvato

en: Saved selection
it: Selezione salvata

en: Saved sync profiles
it: Profili di sincronizzazione salvati

en: Saves the connection, authentication settings, and selected sync items for future use.
it: Salva la connessione, l'autenticazione e gli elementi di sincronizzazione per uso futuro.

en: Scanning Files
it: Scansione File

en: Schedule:
it: Pianificazione:

en: Scheduled backup is overdue.
it: Il backup pianificato è in ritardo.

en: Search Replace
it: Limite Cerca e Sostituisci DB

en: Search files...
it: Cerca file...

en: Searching for existing backups...
it: Ricerca dei backup esistenti...

en: Searching for remote backups...
it: Ricerca dei backup remoti...

en: Secret Key
it: Chiave Segreta

en: Secret key field is required.
it: Il campo chiave segreta è obbligatorio.

en: Secure
it: Sicuro

en: Secure upload via FTP + TLS. Some dev servers use self-signed certificates.
it: Caricamento sicuro tramite FTP + TLS. Alcuni server di sviluppo usano certificati autofirmati.

en: Secure upload via SSH. No certificate setup.
it: Caricamento sicuro tramite SSH. Nessuna configurazione di certificati.

en: Security & Access
it: Sicurezza e accesso

en: See Pro Features
it: Vedi Tutte le Funzionalità Pro

en: See the data we collect <a href="%s" target="_blank">here</a>
it: Vedi i dati che raccogliamo <a href="%s" target="_blank">qui</a>

en: See which workflows are included in Free and when Pro adds push-to-live, cloud backups, migrations, Multisite, and developer tools.
it: Scopri quali flussi di lavoro sono inclusi in Free e quando Pro aggiunge push in produzione, backup nel cloud, migrazioni, Multisito e strumenti per sviluppatori.

en: Select All
it: Seleziona All

en: Select Data
it: Seleziona dati

en: Select Default
it: Seleziona Default

en: Select Files
it: Seleziona Files

en: Select Folders to Copy
it: Seleziona Folders to Copia

en: Select Tables to Copy
it: Seleziona Tables to Copia

en: Select WordPress tables
it: Seleziona tabelle WordPress

en: Select a backup to restore on your local Docker site. Then run the commands below in your terminal.
it: Seleziona un backup da ripristinare sul tuo sito Docker locale. Poi esegui i comandi seguenti nel tuo terminale.

en: Select a known provider or configure a custom S3-compatible endpoint.
it: Seleziona un provider conosciuto o configura un endpoint personalizzato compatibile S3.

en: Select a region
it: Seleziona una regione

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: Select all live tables
it: Seleziona tutte le tabelle live

en: Select all tables
it: Seleziona tutte le tabelle

en: Select all tables that use this site's prefix (%s).
it: Seleziona tutte le tabelle che usano il prefisso di questo sito (%s).

en: Select at least one file to extract.
it: Selezionare almeno un file da estrarre.

en: Select how your server accepts uploads.
it: Seleziona come il tuo server accetta i caricamenti.

en: Select live site tables
it: Seleziona le tabelle del sito live

en: Select plugins, themes & uploads folder to push to production website.
it: Seleziona plugins, themes & uploads cartella to push to production sito web.

en: Select tables to push to production website
it: Seleziona tables to push to production sito web

en: Select the user role you want to give access to the staging site. You can select multiple roles by holding CTRL or ⌘ Cmd key while clicking. <br/><strong>Change this option on the staging site if you want to change the authentication behavior there.</strong>
it: Seleziona il ruolo utente a cui vuoi dare accesso al sito di staging. Puoi selezionare più ruoli tenendo premuto il tasto CTRL o ⌘ Cmd mentre clicchi. <strong>Modifica questa opzione sul sito di staging se vuoi cambiare il comportamento di autenticazione lì.</strong>

en: Select the user role you want to give access to the staging site. You can select multiple roles by holding CTRL or ⌘ Cmd key while clicking. <strong>Change this option on the staging site if you want to change the authentication behavior there.</strong>
it: Seleziona il ruolo utente a cui vuoi dare accesso al sito di staging. Puoi selezionare più ruoli tenendo premuto il tasto CTRL o ⌘ Cmd mentre clicchi. <strong>Modifica questa opzione sul sito di staging se vuoi cambiare il comportamento di autenticazione lì.</strong>

en: Select what to overwrite
it: Selezionare cosa sovrascrivere

en: Select your operating system:
it: Seleziona il tuo sistema operativo:

en: Selected items will replace existing data on %s. We recommend creating a backup first. The backup page opens in a new tab, so your current sync setup stays here.
it: Gli elementi selezionati sostituiranno i dati esistenti su %s. Consigliamo di creare prima un backup. La pagina di backup si apre in una nuova scheda, così la tua configurazione di sync rimane qui.

en: Selected source tables and files. Review before pushing to the target site — your selection is saved for next time.
it: Tabelle e file sorgente selezionati. Controllali prima di inviarli al sito di destinazione — la selezione verrà salvata per la prossima volta.

en: Selected tables
it: Tabelle selezionate

en: Selected tables and files from your live site will replace matching data on %s. This cannot be undone. Unselected items stay unchanged.
it: Le tabelle e i file selezionati dal tuo sito live sostituiranno i dati corrispondenti su %s. Questa operazione non può essere annullata. Gli elementi non selezionati restano invariati.

en: Selected tables will be copied/replaced with the tables from the production site.
it: Le tabelle selezionate verranno copiate/sostituite con le tabelle dal sito di produzione.

en: Selection saved for the next reset.
it: Selezione salvata per il prossimo reset.

en: Selection saved for the next update.
it: Selezione salvata per il prossimo aggiornamento.

en: Selections will be remembered for future pushes.
it: Le selezioni saranno ricordate per i push futuri.

en: Send Slack notifications by using a Webhook URL. Read the %s to learn how to create one.
it: Invia notifiche Slack usando un URL Webhook. Leggi %s per scoprire come crearne uno.

en: Send Usage Information
it: Invia Usage Information

en: Send an email and/or Slack notification when a Remote Sync completes successfully. Uses the same email and Slack webhook configured in %s.
it: Invia un'email e/o una notifica Slack al termine di una sincronizzazione remota. Usa la stessa email e webhook Slack configurati in %s.

en: Send emails as HTML
it: Invia email in formato HTML

en: Send emails to this address
it: Invia email a questo indirizzo

en: Send reminder emails for this staging site
it: Invia email di promemoria per questo sito di staging

en: Send troubleshooting data
it: Invia troubleshooting data

en: Send us system information and debug logs before opening a ticket so we can help investigate.
it: Inviaci informazioni di sistema e log di debug prima di aprire un ticket per aiutarci a investigare.

en: Send usage information to wp-staging.com to help improve the plugin. No personal data is collected.
it: Inviare informazioni sull'utilizzo a wp-staging.com per contribuire a migliorare il plugin. Nessun dato personale viene raccolto.

en: Sending debug info failed!
it: Sending informazioni di debug fallito!

en: Separate Database
it: Database separato

en: Separate Database Connection
it: Connessione al database separata

en: Server Information
it: Informazioni server

en: Server Path
it: Percorso del server

en: Server address
it: Indirizzo del server

en: Server connection
it: Connessione al server

en: Set Default:
it: Imposta Predefinito:

en: Set Default:
it: Imposta predefinito:

en: Set Up a Staging Site on an External Server
it: Configurare un sito di staging su un server esterno

en: Set up WordPress on a new server and restore your backup there.
it: Configura WordPress su un nuovo server e ripristina lì il tuo backup.

en: Setting up WP STAGING…
it: Configurazione di WP STAGING…

en: Settings
it: Impostazioni

en: Settings saved.
it: Impostazioni saved.

en: Settings updated.
it: Impostazioni aggiornato.

en: Settings updated. But unable to activate/deactivate the site cloneable status!
it: Impostazioni aggiornate. Ma impossibile attivare/disattivare lo stato clonabile del sito!

en: Settings.
it: Impostazioni

en: Share Debug Logs with WP STAGING & Open Support Forum
it: Share Log di Debug with WP STAGING & Apri Forum di Supporto

en: Share Login Link
it: Share Link di Login

en: Shared Drive
it: One Drive

en: Shared Drive ID
it: ID Drive condiviso

en: Shared with Me
it: Condivisi con me

en: Sharing the same remote path across multiple websites or clients can expose backups to the wrong site. Always use a dedicated subfolder for each website, e.g. /backups/domain-xy.com
it: Condividere lo stesso percorso remoto tra più siti o clienti può esporre i backup al sito sbagliato. Usa sempre una sottocartella dedicata per ogni sito, ad esempio /backups/domain-xy.com

en: Shop tables are selected — WooCommerce orders on the target site will be replaced by source data.
it: Le tabelle del negozio sono selezionate — gli ordini WooCommerce sul sito di destinazione verranno sostituiti dai dati sorgente.

en: Show All Tables
it: Mostra Tutte le Tabelle

en: Show Full Message
it: Mostra Messaggio Completo

en: Show Logs
it: Mostra i Log

en: Show again in 3 days
it: Mostra di nuovo tra 3 giorni

en: Show all custom and extra tables existing in the staging sites database, even those belonging to other sites.
it: Mostra tutte le tabelle personalizzate ed extra esistenti nel database dei siti di staging, anche quelle appartenenti ad altri siti.

en: Show available backup parts
it: Show disponibile backup parts

en: Show or hide connection key
it: Mostra o nascondi Connection Key

en: Show or hide key
it: Mostra o nascondi la chiave

en: Show password
it: Mostra password

en: Show/hide full URL
it: Mostra/nascondi URL completa

en: Show/hide license key
it: Show/hide chiave di licenza

en: Sign in with Dropbox
it: Accedi con Dropbox

en: Sign in with Google
it: Accedi con Google

en: Sign in with Microsoft OneDrive
it: Accedi con Google

en: Sign in with pCloud
it: Accedi con Dropbox

en: Signature verification failed. The response may have been tampered with.
it: Verifica della firma non riuscita. La risposta potrebbe essere stata manomessa.

en: Simple mode
it: Modalità semplice

en: Single Site
it: Sito Singolo

en: Single files
it: File singoli

en: Single-file extraction is available on all paid plans. Multiple files or folders require the Developer or Agency plan.
it: L'estrazione di singoli file è disponibile su tutti i piani Pro. File multipli o cartelle richiedono il piano Developer o Agency.

en: Site Name
it: Nome Sito

en: Site Timezone: %s
it: Fuso Orario del Sito: %s

en: Site address, WordPress and PHP versions, server and database details, your active plugins and theme.
it: Indirizzo del sito, versioni di WordPress e PHP, dettagli di server e database, i tuoi plugin attivi e il tema.

en: Site environment
it: Ambiente del sito

en: Site has been restored from backup.
it: Il sito è stato ripristinato dal backup.

en: Site has been restored from backup.
it: Il sito è stato ripristinato dal backup.

en: Site is already synced.
it: Il sito è già sincronizzato.

en: Site name
it: Nome del sito

en: Site name %s is already in use, please choose another name for the staging site.
it: Il nome del sito %s è già in uso, per favore scegli un altro nome per il sito di staging.

en: Size
it: Dimensione

en: Size:
it: Dimensione:

en: Size:
it: Dimensione:

en: Skip
it: Salta

en: Skip & Deactivate
it: Salta e Disattiva

en: Skip & Start WP Staging
it: Skip & Avvia WP Staging

en: Skip WooCommerce Orders and Products
it: Salta Ordini e Prodotti WooCommerce

en: Skip creating database backup, as feature for backup of subsite is not implemented yet!
it: Creazione backup del database saltata, poiché la funzionalità di backup dei sottositi non è ancora implementata!

en: Skip extension
it: Salta estensione

en: Skip file name
it: Salta nome file

en: Skip file size
it: Salta dimensione file

en: Skip files larger than
it: Salta i file più grandi di

en: Skip folder name
it: Salta nome cartella

en: Skip for now
it: Salta per ora

en: Skipped a backup part that does not belong to this backup: %s
it: È stata saltata una parte di backup che non appartiene a questo backup: %s

en: Skipped symlinking WP Uploads Folder
it: Symlink della cartella WP Upload saltato

en: Skipped updating site URL and home URL, as they already same.
it: Aggiornamento URL del sito e URL home saltato, poiché sono già uguali

en: Skipped updating site URL domain and path as already same.
it: Skipped updating site URL domain and path as già same

en: Skipped updating site URL domain and path due to missing database file.
it: Skipped updating site URL domain and path due to mancante database file

en: Skipped updating subsites URLs due to missing database file.
it: Skipped updating subsites URLs due to mancante database file.

en: Skipped updating subsites options due to missing database file.
it: Skipped updating subsites URLs due to mancante database file.

en: Skipping cloning table:
it: Skipping clonazione table:

en: Skipping cloning table:
it: Clonazione della tabella saltata:

en: Slack Notifications
it: Notifiche Slack

en: Slack Webhook URL
it: URL Webhook Slack

en: Slack webhooks documentation
it: Documentazione webhook Slack

en: Some files are excluded from backups by default.
it: Alcuni file sono esclusi dai backup per impostazione predefinita.

en: Some files restore will be excluded by filter
it: Alcuni file verranno esclusi dal ripristino tramite filtro

en: Some plugins might still be able to send out mails if they don't depend upon %s.
it: Alcuni plugin potrebbero comunque inviare email se non dipendono da %s.

en: Some selected tables hold settings or user accounts. Deleting them removes that staging data permanently.
it: Alcune tabelle selezionate contengono impostazioni o account utente. Eliminandole, questi dati di staging vengono rimossi definitivamente.

en: Something went wrong
it: Qualcosa è andato storto

en: Something went wrong! Error: Invalid response. Please try again. If that does not help,
it: Qualcosa è andato storto! Errore: Risposta non valida. Riprova. Se non funziona,

en: Something went wrong! Error: No response. Please try again. If that does not help,
it: Qualcosa è andato storto! Errore: Nessuna risposta. Riprova. Se non funziona,

en: Something went wrong! Error: No response. Please try the %s or submit an error report and contact us.
it: Qualcosa è andato storto! Errore: No response. Per favore try the %s or invia an segnalazione errore and contattaci.

en: Something went wrong! No response. Go to WP Staging > Settings and lower 'File Copy Limit' and 'DB Query Limit'. Also set 'CPU Load Priority to low ' and try again. If that does not help, %s
it: Qualcosa è andato storto! Nessuna risposta. Vai su WP Staging > Impostazioni e riduci il 'Limite Copia File' e il 'Limite Query DB'. Imposta anche la 'Priorità Carico CPU su bassa' e riprova. Se non funziona, %s

en: Something went wrong! No response. Please try again. If that does not help, %s
it: Qualcosa è andato storto! Nessuna risposta. Riprova. Se non funziona, %s

en: Something went wrong! No response. Please try the %s or submit an error report.
it: Qualcosa è andato storto! No response. Per favore try the %s or invia an segnalazione errore.

en: Something went wrong! No response.%sGo to WP Staging > Settings and lower 'File Copy Limit' and 'DB Query Limit'. Also set 'CPU Load Priority to low ' and try again. If that does not help, %s
it: Qualcosa è andato storto! Nessuna risposta.%sVai su WP Staging > Impostazioni e riduci il 'Limite Copia File' e il 'Limite Query DB'. Imposta anche la 'Priorità Carico CPU su bassa' e riprova. Se non funziona, %s

en: Something went wrong!%sGo to WP Staging > Settings and lower 'File Copy Limit' and 'DB Query Limit'. Also set 'CPU Load Priority to low ' and try again. If that does not help, %s
it: Qualcosa è andato storto!%sVai su WP Staging > Impostazioni e riduci il 'Limite Copia File' e il 'Limite Query DB'. Imposta anche la 'Priorità Carico CPU su bassa' e riprova. Se non funziona, %s

en: Something went wrong; can't find ajax request URL! Please %s.
it: Qualcosa è andato storto; impossibile trovare l’URL della richiesta Ajax! Per favore %s.

en: Something went wrong; can't find ajax request URL! Please try the %s. If that does not help, %s
it: Qualcosa è andato storto; impossibile trovare l'URL della richiesta ajax! Per favore prova il %s. Se non funziona, %s

en: Something went wrong; internal server error while processing the request! Please %s.
it: Qualcosa è andato storto; errore interno del server durante l’elaborazione della richiesta! Per favore %s.

en: Something went wrong; internal server error while processing the request! Please try the %s. If that does not help, %s
it: Qualcosa è andato storto; errore interno del server durante l'elaborazione della richiesta! Prova il %s. Se non funziona, %s

en: Sorry, a task failed too many times and the process cannot proceed.
it: Spiacenti, un'attività è fallita troppe volte e il processo non può proseguire.

en: Sorry, there are no admin e-mails to show.
it: Spiacenti, non ci sono email di amministratore da mostrare.

en: Source
it: Origine

en: Source Site
it: Sito sorgente

en: Source — production
it: Origine — produzione

en: Specify users who will have access to the staging site regardless of their role. You can enter multiple user names separated by a comma. <br/><strong>Change this option on the staging site if you want to change the authentication behavior there.</strong>
it: Specifica gli utenti che avranno accesso al sito di staging indipendentemente dal loro ruolo. Puoi inserire più nomi utente separati da virgola. <strong>Modifica questa opzione sul sito di staging se vuoi cambiare il comportamento di autenticazione lì.</strong>

en: Specify users who will have access to the staging site regardless of their role. You can enter multiple user names separated by a comma. <strong>Change this option on the staging site if you want to change the authentication behavior there.</strong>
it: Specifica gli utenti che avranno accesso al sito di staging indipendentemente dal loro ruolo. Puoi inserire più nomi utente separati da virgola. <strong>Modifica questa opzione sul sito di staging se vuoi cambiare il comportamento di autenticazione lì.</strong>

en: Spotlight Feature (Pro)
it: Funzionalità in evidenza (Pro)

en: Stable and widely tested.
it: Stabile e ampiamente testato.

en: Staging Folder / Slug
it: Cartella / slug di staging

en: Staging Site Blocked The Request
it: Il sito di staging ha bloccato la richiesta

en: Staging Site Created Successfully!
it: Sito di Staging Creato Con successo!

en: Staging Site Delete in Progress
it: Sito di Staging Eliminato Con successo!

en: Staging Site Deleted Successfully!
it: Sito di Staging Eliminato Con successo!

en: Staging Site Is Rate-Limiting Requests
it: Il sito di staging sta limitando la frequenza delle richieste

en: Staging Site Name
it: Nome del sito di staging

en: Staging Site Push in Progress
it: Sito di Staging Pushed Con successo!

en: Staging Site Pushed Successfully!
it: Sito di Staging Pushed Con successo!

en: Staging Site Reset Successfully!
it: Sito di Staging Resetta Con successo!

en: Staging Site Reset in Progress
it: Sito di Staging Resetta Con successo!

en: Staging Site URL
it: URL del sito di staging

en: Staging Site Unreachable
it: Sito di staging irraggiungibile

en: Staging Site Update in Progress
it: Sito di Staging Aggiornato Con successo!

en: Staging Site Updated Successfully!
it: Sito di Staging Aggiornato Con successo!

en: Staging Sites
it: Siti di Staging

en: Staging Sites Error:
it: Siti di Staging

en: Staging Sites Error:
it: Errore dei siti di staging:

en: Staging files preselected
it: File di staging preselezionati

en: Staging isolation
it: Isolamento dello staging

en: Staging isolation can be reviewed
it: L'isolamento dello staging può essere rivisto

en: Staging isolation settings selected
it: Impostazioni di isolamento dello staging selezionate

en: Staging reminder emails
it: Email di promemoria dello staging

en: Staging site
it: Sito di staging

en: Staging site URL
it: URL del sito di staging

en: Staging site creation with external database is not supported in the basic version.
it: La creazione del sito di staging con database esterno non è supportata nella versione base.

en: Staging site data is never deleted while staging sites exist.
it: I dati del sito di staging non vengono mai eliminati finché esistono siti di staging.

en: Staging site feature not supported on sites hosted on Wordpress.com!
it: Staging site funzionalità not supported on sites hosted on Wordpress.com!

en: Staging site name
it: Nome del sito di staging

en: Staging site not found.
it: Sito di staging non trovato.

en: Staging site prefix contains invalid character(s). Use different prefix with valid characters.
it: Table prefix contains non valido character(s). Use different prefix with valid characters.

en: Staging site prefix is same as production site prefix. Use different prefix for staging site.
it: Il prefisso del sito di staging è uguale a quello del sito di produzione. Utilizzare un prefisso diverso per il sito di staging.

en: Staging site redirects to production site
it: Staging site redirects to sito di produzione

en: Staging site reset with external database is not supported in the basic version.
it: Il ripristino del sito di staging con database esterno non è supportato nella versione base.

en: Staging site returns blank white page
it: Il sito di staging restituisce una pagina bianca

en: Staging site to delete
it: Sito di staging da eliminare

en: Staging site to reset
it: Sito di staging da resettare

en: Staging site to update
it: Sito di staging da aggiornare

en: Staging site update with external database is not supported in the basic version.
it: L'aggiornamento del sito di staging con database esterno non è supportato nella versione base.

en: Staging site updated successfully.
it: Staging site aggiornato con successo.

en: Staging sites and wp core folders can not be selected.
it: I siti di staging e le cartelle del core WP non possono essere selezionati.

en: Staging sites data is corrupted. See the option below to fix it. Contact WP Staging support for more info!
it: I dati dei siti di staging sono corrotti. Vedere l'opzione seguente per correggere il problema. Contattare il supporto WP Staging per maggiori informazioni!

en: Staging sites option has been fixed but issue not reported.
it: L'opzione dei siti di staging è stata corretta ma il problema non è stato segnalato.

en: Staging sites option has been fixed.
it: Push siti di staging to sito di produzione.

en: Staging sites option issue reported.
it: Push siti di staging to sito di produzione.

en: Staging tables preselected
it: Tabelle di staging preselezionate

en: Staging: Database & performance
it: Staging: Database e prestazioni

en: Standalone Extractor
it: Estrattore autonomo

en: Standard Support
it: Contatta il Supporto

en: Start Backup
it: Avvia Backup

en: Start Cloning
it: Avvia Clonazione

en: Start Now
it: Avvia Now

en: Start Remote Sync
it: Avvia Remote Sync

en: Start Time:
it: Avvia Time:

en: Start Upload
it: Avvia Carica

en: Start with one-click staging on this server. Advanced workflows are available in Pro.
it: Inizia con lo staging in un clic su questo server. I flussi di lavoro avanzati sono disponibili in Pro.

en: Start with one. You can use all three anytime.
it: Inizia da uno. Puoi usare tutti e tre quando vuoi.

en: Starting Remote Sync
it: Avvio Remote Sync

en: Starting WordPress update
it: Avvio dell'aggiornamento di WordPress

en: Starting backup…
it: Avvio del backup…

en: Starting plugin update
it: Avvio dell'aggiornamento del plugin

en: Starting theme update
it: Avvio dell'aggiornamento del tema

en: Starting your backup
it: Avvio del tuo backup

en: Starting your staging site
it: Avvio del tuo sito di staging

en: Starting…
it: Avvio…

en: Status
it: Stato

en: Status: %s.
it: Stato: %s.

en: Status: Plugin auto update failed.
it: Stato: aggiornamento automatico del plugin non riuscito.

en: Step 1 of 2
it: Passo 1 di 3

en: Step 1 of 3
it: Passo 1 di 3

en: Step 1: Install WP Staging CLI
it: Step 1: Installa WP Staging CLI

en: Step 2 of 2
it: Passo 1 di 3

en: Step 2 requires a %1$s or %2$s license.
it: Il passo 2 richiede una licenza %1$s o %2$s.

en: Step 2: Create Local WordPress Site
it: Passo 2: Crea Sito WordPress Locale

en: Step 3: Import & Restore Backup
it: Step 3: Import & Ripristina Backup

en: Still questions?
it: Ancora domande?

en: Stop other process
it: Ferma other process

en: Storage
it: Archiviazione

en: Storage Providers
it: Provider di Archiviazione

en: Storages:
it: Archivi:

en: Store private key encrypted in DB or save it in the WPSTG_STORAGE_SFTP_KEY in wp-config.php (most secure).
it: Conserva la chiave privata cifrata nel database oppure salvala in WPSTG_STORAGE_SFTP_KEY in wp-config.php (opzione più sicura).

en: Store the staging site in a different database.
it: Memorizza il sito di staging in un database diverso.

en: Subdirectory Name
it: Nome Sottocartella

en: Submit
it: Invia

en: Submit & Deactivate
it: Invia & Deactivate

en: Success
it: Successo

en: Success notifications have been disabled.
it: Le notifiche di successo sono state disattivate.

en: Success notifications have been enabled.
it: Le notifiche di successo sono state attivate.

en: Successfully created a staging site in a subdirectory of your main site! You can access it from there:<br><strong><a href="%1$s" target="_blank" id="wpstg-clone-url-1">%1$s</a></strong>
it: Sito di staging creato con successo in una sottocartella del tuo sito principale! Puoi accedervi da qui:<br><strong><a href="%1$s" target="_blank" id="wpstg-clone-url-1">%1$s</a></strong>

en: Successfully deleted the backup.
it: Con successo eliminato il backup.

en: Successfully established one way connection to %s.
it: Connessione unidirezionale a %s stabilita con successo.

en: Successfully established two way connection to %s.
it: Connessione bidirezionale a %s stabilita con successo.

en: Successfully removed PRO cron events.
it: Con successo removed PRO cron events.

en: Successfully submitted debug info!
it: Con successo submitted informazioni di debug!

en: Successfully updated %s of %s plugins.
it: Aggiornati con successo %s di %s plugin.

en: Summary
it: Riepilogo

en: Summary: %s of %s plugins were updated successfully on the staging site %s
it: Riepilogo: %s di %s plugin sono stati aggiornati con successo sul sito di staging %s

en: Summary: All Plugins are up to date.
it: Riepilogo: tutti i plugin sono aggiornati.

en: Sunday
it: Domenica

en: Support Forum
it: Forum di Supporto

en: Support Multisites
it: Supporto Multisite

en: Switched to another plugin/staging solution
it: Passato a un altro plugin/soluzione di staging

en: Symlink Uploads Folder
it: Symlink della Cartella Upload

en: Symlink Uploads Folder is disabled by default because %s is either unavailable(does'nt exists) or restricted by your hosting provider.
it: La cartella Uploads come collegamento simbolico è disabilitata per impostazione predefinita perché %s non è disponibile (non esiste) o è limitata dal provider di hosting.

en: Symlinks the staging wp-content/uploads folder to the production uploads folder, so no upload files are copied — this speeds up cloning and pushing a lot.
it: Crea un symlink della cartella wp-content/uploads di staging verso la cartella uploads di produzione, così nessun file di upload viene copiato — questo accelera notevolmente la clonazione e il push.

en: Sync User Account
it: Sincronizza Account Utente

en: Sync from Remote Site
it: Sincronizza dal sito remoto

en: Sync the current user account with this staging site (%s). This will either add the current logged in user account to the staging site or create the same user with identical username and password if it does not exist.
it: Sincronizza l'account utente corrente con questo sito di staging (%s). Questo aggiungerà l'account utente attualmente collegato al sito di staging o creerà lo stesso utente con nome utente e password identici se non esiste.

en: System & Debugging
it: Sistema e debug

en: System Info
it: Info di Sistema

en: System Information
it: Informazioni del sito:

en: Table %s is already empty.
it: La tabella %s è già vuota.

en: Table Prefix:
it: Prefisso della Tabella:

en: Table Prefix:
it: Prefisso tabella:

en: Table prefix contains an invalid character.
it: Table prefix contains an non valido character.

en: Table prefix contains invalid character(s). Use different prefix with valid characters.
it: Table prefix contains non valido character(s). Use different prefix with valid characters.

en: Tables
it: Tabelle

en: Tables and files are preselected from the saved staging selection.
it: Le tabelle e i file sono preselezionati dalla selezione di staging salvata.

en: Tables selected
it: Tabelle selezionate

en: Tables selected automatically.
it: Tabelle selezionate automaticamente.

en: Tables with prefix '%s' already exist in database. Select another prefix.
it: Le tabelle con prefisso '%s' esistono già nel database. Seleziona un altro prefisso.

en: Tables with prefix '%s' do not exist in the database. Ensure that they do exist!
it: Le tabelle con prefisso '%s' non esistono nel database. Assicurati che esistano!

en: Tables with the live site prefix %s have been selected.
it: Le tabelle con il prefisso del sito live %s sono state selezionate.

en: Target
it: Destinazione

en: Target Directory
it: Cartella di Destinazione

en: Target Hostname
it: Hostname di Destinazione

en: Target Hostname:
it: Hostname di Destinazione:

en: Target Hostname:
it: Hostname di destinazione:

en: Target Site
it: Sito di destinazione

en: Target database backup enabled
it: Backup del database di destinazione abilitato

en: Target — staging
it: Destinazione — staging

en: Technical Issue
it: Problema Tecnico

en: Technical diagnostics help us identify compatibility problems across real WordPress environments and give our support team better context when troubleshooting an issue you report.
it: Le diagnostiche tecniche ci aiutano a individuare problemi di compatibilità in ambienti WordPress reali e danno più contesto al nostro team di supporto quando segnali un problema.

en: Temp Access
it: Accesso Temporaneo

en: Temporarily disabled
it: Temporaneamente disattivato

en: Temporarily unavailable while we finish improvements. It will be back very soon.
it: Temporaneamente non disponibile mentre completiamo i miglioramenti. Tornerà molto presto.

en: Temporary Logins
it: Login Temporanei

en: Temporary user deleted successfully.
it: Staging site aggiornato con successo.

en: Test Connection
it: Testa Connection

en: Test Database Connection
it: Testa Database Connection

en: Test changes safely next
it: Ora prova le modifiche in sicurezza

en: Test connection
it: Testa connessione

en: Test updates and changes safely before touching your live site.
it: Prova aggiornamenti e modifiche in sicurezza prima di toccare il sito live.

en: Test updates and changes safely without affecting your live website.
it: Prova aggiornamenti e modifiche in sicurezza senza toccare il tuo sito live.

en: Testing connection...
it: Test della connessione…

en: Testing db connection...
it: Test connessione al database...

en: Thank you for supporting WP Staging.
it: Grazie per il supporto a WP Staging.

en: Thanks for submitting your request! You should receive an auto reply mail with your ticket ID immediately for confirmation!%sIf you do not get that mail please contact us directly at %s
it: Grazie per aver inviato la tua richiesta! Dovresti ricevere un'email di risposta automatica con il tuo ID ticket immediatamente per conferma!%sSe non ricevi quell'email contattaci direttamente a %s

en: Thanks for using WP Staging. Please let us know why you are deactivating.
it: Grazie per using WP Staging. Per favore let us know why you are deactivating.

en: The %s storage authentication failed!
it: L'autenticazione dell'armazenamento %s è fallita!

en: The %s storage is authenticated successfully!
it: L'armazenamento %s è stato autenticato con successo!

en: The Developer or Agency plan is required for extracting multiple files or folders.
it: Il piano Developer o Agency è necessario per estrarre file multipli o cartelle.

en: The HTTP Basic Auth password for the username above.
it: La password HTTP Basic Auth per il nome utente indicato sopra.

en: The HTTP Basic Auth username required to access /wp-admin.
it: Il nome utente HTTP Basic Auth necessario per accedere a /wp-admin.

en: The Next-Gen (BETA) cloning engine has been temporarily disabled because it could corrupt data on the staging sites it creates. Your staging engine has been switched back to the Classic engine automatically.
it: Il motore di clonazione Next-Gen (BETA) è stato temporaneamente disattivato perché poteva danneggiare i dati nei siti di staging che crea. Il tuo motore di staging è stato riportato automaticamente al motore classico.

en: The Next-Gen engine is temporarily unavailable. Please use the Classic engine.
it: Il motore Next-Gen è temporaneamente non disponibile. Usa il motore classico.

en: The Optimizer is a mu-plugin that disables all other plugins during staging and backup operations.
                                            This lowers memory consumption and speeds up processing. It should always be enabled!
it: L'Ottimizzatore è un mu-plugin che disattiva tutti gli altri plugin durante le operazioni di staging e backup.
                                                Questo riduce il consumo di memoria e accelera l'elaborazione. Dovrebbe essere sempre attivato!

en: The URL resolves to a blocked IP address.
it: L'URL si risolve in un indirizzo IP bloccato.

en: The WP STAGING settings are broken! Use the link below to restore the default settings. <strong>Note:</strong> This will remove all entries from the list of staging sites but the staging sites will still be available and not physically deleted. If you are unsure about this, please contact us at support@wp-staging.com before restoring the settings.
it: Le impostazioni di WP STAGING sono corrotte! Usa il link qui sotto per ripristinare le impostazioni predefinite. <strong>Nota:</strong> Questo rimuoverà tutte le voci dalla lista dei siti di staging ma i siti di staging saranno ancora disponibili e non verranno eliminati fisicamente. Se non sei sicuro, contattaci a support@wp-staging.com prima di ripristinare le impostazioni.

en: The WP_CONTENT/object-cache.php file in the backup is different from the installed version.
it: Il file WP_CONTENT/object-cache.php nel backup è diverso dalla versione installata.

en: The WordPress update will start automatically as soon as the backup is ready.
it: L'aggiornamento di WordPress inizierà automaticamente non appena il backup sarà pronto.

en: The background process could not start. This usually means the server cannot send HTTP requests to itself (loopback). Please check your server configuration, firewall rules, and DNS settings.
it: Impossibile avviare il processo in background. Questo di solito significa che il server non può inviare richieste HTTP a sé stesso (loopback). Controllare la configurazione del server, le regole del firewall e le impostazioni DNS.

en: The backup could not be started.
it: Non è stato possibile avviare il backup.

en: The backup did not finish, so nothing has been updated.
it: Il backup non è stato completato, quindi non è stato aggiornato nulla.

en: The backup file could not be uploaded. The server blocked the request. Please try uploading the file directly using FTP to the folder %s.
it: Impossibile caricare il file di backup. Il server ha bloccato la richiesta. Prova a caricare il file direttamente via FTP nella cartella %s.

en: The backup file has been saved to your website server.
it: Il file di backup è stato caricato con successo. Puoi ripristinare il tuo sito con questo backup.

en: The backup file has been successfully uploaded. You can restore your website with this backup.
it: Il file di backup è stato caricato con successo. Puoi ripristinare il tuo sito con questo backup.

en: The backup file is missing or the upload process is not ready. Try again to upload the backup file or open a support request.
it: Il file di backup è mancante o il processo di caricamento non è pronto. Riprovare a caricare il file di backup o aprire una richiesta di supporto.

en: The backup is still running. It finishes on its own — start the update again once it is done.
it: Il backup è ancora in corso. Si completa da solo: riavvia l’aggiornamento quando ha finito.

en: The backup size (%s) is different than expected (%s). If this issue persists, upload the file directly to this folder using FTP: <strong>wp-content/uploads/wp-staging/backups</strong>
it: La dimensione del backup (%s) è diversa da quella prevista (%s). Se il problema persiste, carica il file direttamente in questa cartella via FTP: <strong>wp-content/uploads/wp-staging/backups</strong>

en: The backups folder %s will only be deleted if it does not contain any backup files.
it: La cartella dei backup %s verrà eliminata solo se non contiene file di backup.

en: The code looks like scrambled text — that's normal. If your license key is invalid or expired, the error will appear after you click Apply.
it: Il codice appare come testo confuso — è normale. Se la tua chiave di licenza non è valida o è scaduta, l'errore apparirà dopo aver cliccato su Applica.

en: The current key will be permanently invalidated. Any site using this key will no longer be able to import data from this site.
it: La chiave corrente verrà invalidata permanentemente. Qualsiasi sito che utilizza questa chiave non sarà più in grado di importare dati da questo sito.

en: The current user was successfully synchronized with the staging site.
it: L'utente corrente è stato sincronizzato con successo con il sito di staging.

en: The database user might not have sufficient permissions to use the %s action. Continue the process anyway by clicking the 'Proceed' button or change the user's DB permissions and resume the process.<br/><br/> Required permissions are: %s.
it: L'utente del database potrebbe non avere permessi sufficienti per usare l'azione %s. Continua comunque il processo cliccando il pulsante "Procedi" oppure modifica i permessi del database dell'utente e riprendi il processo.<br/><br/> I permessi richiesti sono: %s.

en: The directory <strong>%s</strong> is not writable due to %s.<br/>
                        <p class="wpstg-mb-10px wpstg-mt-10px"><strong>How to fix this:</strong></p>
                        <ul style="list-style:circle;" class="wpstg-ml-15px wpstg-mt-5px">
                        <li>%s.</li>
                        <li>Or %s.</li>
                        </ul>
it: La directory <strong>%s</strong> non è scrivibile a causa di %s.<br/>
                        <p class="wpstg-mb-10px wpstg-mt-10px"><strong>Come risolvere:</strong></p>
                        <ul style="list-style:circle;" class="wpstg-ml-15px wpstg-mt-5px">
                        <li>%s.</li>
                        <li>Oppure %s.</li>
                        </ul>

en: The directory isn't writable. This might be caused by incorrect folder permissions or server configuration restrictions (such as open_basedir).
it: La directory non è scrivibile. Potrebbe dipendere da permessi di cartella errati o da restrizioni di configurazione del server (come open_basedir).

en: The directory will be created automatically if it doesn't exist.
it: La directory verrà creata automaticamente se non esiste.

en: The encryption key has changed. Please re-enter and save your settings.
it: La chiave di crittografia è cambiata. Inserisci nuovamente e salva le tue impostazioni.

en: The error message means got a packet bigger than max_allowed_packet bytes.
it: Il messaggio di errore indica che è stato ricevuto un pacchetto più grande di max_allowed_packet byte.

en: The expiry time must be set in the future to generate a login link.
it: La data di scadenza deve essere impostata nel futuro per generare un link di accesso.

en: The external database server must be a hostname, IP address, socket, or host:port value without a URL scheme such as http:// or https://.
it: Il server del database esterno deve essere un nome host, un indirizzo IP, un socket o un valore host:porta senza uno schema URL come http:// o https://.

en: The folder %s is a symlink. All the data in this folder will be selected by default.
it: La cartella %s è un collegamento simbolico. Tutti i dati in questa cartella verranno selezionati per impostazione predefinita.

en: The folder %s is not writable and/or readable.
it: La cartella %s non è scrivibile e/o leggibile.

en: The folder %s is not write and/or readable.
it: La cartella %s non è scrivibile e/o leggibile.

en: The folder path inside Google Drive where backups will be stored.
it: Il percorso della cartella all'interno di Google Drive in cui saranno archiviati i backup.

en: The free version of WP Staging Backup Plugin does not support WordPress Multisite. You can consider upgrading to the <a href="%s" target="_blank">pro version</a> as needed.
it: La versione gratuita di WP Staging Backup Plugin non supporta WordPress Multisite. Può considerare l'aggiornamento alla <a href="%s" target="_blank">versione Pro</a> se necessario.

en: The free version of WP Staging does not support WordPress Multisite. You can consider upgrading to the <a href="%s" target="_blank">pro version</a> as needed.
it: La versione gratuita di WP Staging non supporta WordPress Multisite. Può considerare l'aggiornamento alla <a href="%s" target="_blank">versione Pro</a> se necessario.

en: The geographic region of your S3 storage. Match your bucket's region.
it: La regione geografica dell'archiviazione S3. Deve corrispondere alla regione del bucket.

en: The initiator site does not send a Remote Sync API version. Use the same WP Staging Pro version on both sites, or update both sites to the latest version.
it: Il sito iniziatore non invia una versione dell'API Remote Sync. Usi la stessa versione di WP Staging Pro su entrambi i siti oppure aggiorni entrambi i siti all'ultima versione.

en: The initiator site is running WP Staging Pro %s, but it does not send a Remote Sync API version. Use the same WP Staging Pro version on both sites, or update both sites to the latest version.
it: Il sito iniziatore esegue WP Staging Pro %s, ma non invia una versione dell'API Remote Sync. Usi la stessa versione di WP Staging Pro su entrambi i siti oppure aggiorni entrambi i siti all'ultima versione.

en: The initiator site's Remote Sync API is incompatible. Use the same WP Staging Pro version on both sites (Remote Sync API %s required).
it: L’API Remote Sync del sito iniziatore non è compatibile. Usi la stessa versione di WP Staging Pro su entrambi i siti (Remote Sync API %s richiesta).

en: The items you selected contain no files, so no backup was created. Select an item that has content, or include the database.
it: Gli elementi selezionati non contengono file, quindi non è stato creato alcun backup. Selezioni un elemento con contenuti oppure includa il database.

en: The license key you entered for %s is invalid. Pro features will not work until a valid key is activated. Get a new one from %s or contact %s for assistance.
it: La chiave di licenza inserita per %s non è valida. Le funzionalità Pro non funzioneranno finché non verrà attivata una chiave valida. Ottenerne una nuova da %s o contattare %s per assistenza.

en: The license key you entered is not recognized. Pro features will not work until a valid key is activated. Please obtain a new key from %s or contact %s for help.
it: La chiave di licenza inserita non è riconosciuta. Le funzionalità Pro non funzioneranno finché non verrà attivata una chiave valida. Ottenere una nuova chiave da %s o contattare %s per assistenza.

en: The new transfer method designed for faster and more resilient jobs.
it: Il nuovo metodo di trasferimento progettato per lavori più rapidi e resilienti.

en: The optimizer option is an important feature that can significantly improve 
    the speed and efficiency during the clone and backup process. By disabling this option, 
    the clone process may take longer and consume more resources than necessary.
    To optimize the clone process, please enable this option in the plugin settings!
it: L'opzione ottimizzatore è una funzionalità importante che può migliorare significativamente
    la velocità e l'efficienza durante il processo di clonazione e backup. Disattivando questa opzione,
    il processo di clonazione potrebbe richiedere più tempo e consumare più risorse del necessario.
    Per ottimizzare il processo di clonazione, attiva questa opzione nelle impostazioni del plugin!

en: The original selection for tables and files have been preselected. You can adjust and verify them before starting the reset.
it: La selezione originale di tabelle e file è stata preselezionata. Puoi modificarla e verificarla prima di avviare il reset.

en: The password you entered is incorrect. Please try again.
it: La password inserita non è corretta. Per favore, riprovi.

en: The plugin update will start automatically as soon as the backup is ready.
it: L'aggiornamento del plugin inizierà automaticamente non appena il backup sarà pronto.

en: The prefix "%s" is reserved by WP STAGING and cannot be used. Please use a different prefix like "wpstg0_", "wpstg1_", etc.
it: Il prefisso "%s" è riservato da WP STAGING e non può essere utilizzato. Utilizzare un prefisso diverso come "wpstg0_", "wpstg1_", ecc.

en: The prefix '%s' is not allowed as it begins with the production database prefix '%s'. Please choose a different prefix.
it: Il prefisso '%s' non è consentito poiché inizia con il prefisso del database di produzione '%s'. Scegli un prefisso diverso.

en: The recovery backup stopped unexpectedly. Nothing has been updated.
it: Il backup di ripristino si è interrotto in modo imprevisto. Non è stato aggiornato nulla.

en: The reminder for the staging site %s has been disabled successfully! If you want to activate it again, you need to update the staging site by going to WP Staging -> Staging Sites -> Actions -> Update
it: Il promemoria per il sito di staging %s è stato disabilitato con successo! Per riattivarlo, è necessario aggiornare il sito di staging andando su WP Staging -> Siti di staging -> Azioni -> Aggiorna

en: The remote data URL resolves to a blocked IP address (loopback or link-local). If the source and destination intentionally share the same server for local testing, define WPSTG_DISABLE_SSRF_PROTECTION as true in wp-config.php on this (initiator) site to allow it.
it: L'URL dei dati remoti si risolve in un indirizzo IP bloccato (loopback o link-local). Se l'origine e la destinazione condividono intenzionalmente lo stesso server per test locali, definisci WPSTG_DISABLE_SSRF_PROTECTION come true nel file wp-config.php su questo sito (iniziatore) per consentirlo.

en: The remote server does not support partial file downloads. It returned the full file while WP Staging requested only a chunk.
it: Il server remoto non supporta i download parziali dei file. Ha restituito il file completo mentre WP Staging aveva richiesto solo un blocco.

en: The remote site did not return a valid Remote Sync API response. It returned an empty or non-JSON response.%s
it: Il sito remoto non ha restituito una risposta valida dall'API di Remote Sync. Ha restituito una risposta vuota o non in formato JSON.%s

en: The remote site did not return a valid Remote Sync API response. It returned an invalid or non-JSON response.%1$s Response preview: %2$s
it: Il sito remoto non ha restituito una risposta valida dall'API di Remote Sync. Ha restituito una risposta non valida o non in formato JSON.%1$s Anteprima della risposta: %2$s

en: The remote site does not report a Remote Sync API version. Use the same WP Staging Pro version on both sites, or update both sites to the latest version.
it: Il sito remoto non segnala una versione dell'API Remote Sync. Usi la stessa versione di WP Staging Pro su entrambi i siti oppure aggiorni entrambi i siti all'ultima versione.

en: The remote site is running WP Staging Pro %s, but it does not report a Remote Sync API version. Use the same WP Staging Pro version on both sites, or update both sites to the latest version.
it: Il sito remoto esegue WP Staging Pro %s, ma non segnala una versione dell'API Remote Sync. Usi la stessa versione di WP Staging Pro su entrambi i siti oppure aggiorni entrambi i siti all'ultima versione.

en: The remote site requires a password to connect.
it: Il sito remoto richiede una password per connettersi.

en: The remote site's Remote Sync API is incompatible. Use the same WP Staging Pro version on both sites (Remote Sync API %s required).
it: L’API Remote Sync del sito remoto non è compatibile. Usi la stessa versione di WP Staging Pro su entrambi i siti (Remote Sync API %s richiesta).

en: The restore process extracts files from the backup and replaces any existing files on your website with those from the backup unless excluded by filter.
it: Il processo di ripristino estrae i file dal backup e sostituisce qualsiasi file esistente sul tuo sito con quelli dal backup, a meno che non siano esclusi dal filtro.

en: The restore process extracts files from the backup but only add those files which are not on your site and will preserve your existing files (except media) unless this behaviour is changed by filter.
it: Il processo di ripristino estrae i file dal backup ma aggiunge solo quelli che non sono sul tuo sito e preserverà i tuoi file esistenti (tranne i media) a meno che questo comportamento non venga modificato dal filtro.

en: The selected staging tables and files for <span class="wpstg-font-semibold">%s</span> are permanently removed. This cannot be undone in WP STAGING.
it: Le tabelle e i file di staging selezionati per <span class="wpstg-font-semibold">%s</span> vengono rimossi definitivamente. Questa operazione non può essere annullata in WP STAGING.

en: The site was pulled successfully.
it: Staging site aggiornato con successo.

en: The site was pulled successfully. Your current account may have changed. Login with username and password from the source site.
it: Il sito è stato estratto con successo. Il Suo account attuale potrebbe essere cambiato. Acceda con il nome utente e la password del sito di origine.

en: The site was pulled successfully. Your current username and password are still valid. Please log in again.
it: Il sito è stato estratto con successo. Il Suo nome utente e la Sua password attuali sono ancora validi. Effettui di nuovo l'accesso.

en: The source site has no content to sync for the items you selected. Try adjusting your selection or adding content on the remote site first.
it: Il sito di origine non ha contenuti per gli elementi selezionati. Modifica la selezione oppure aggiungi prima contenuti sul sito remoto.

en: The source site is on WordPress %2$s and the target site is on %1$s. This push is allowed, but update the target site soon so both sites stay aligned.
it: Il sito sorgente è su WordPress %2$s e il sito di destinazione è su %1$s. Questo push è consentito, ma aggiorna presto il sito di destinazione in modo che entrambi i siti restino allineati.

en: The stable, proven transfer method used by earlier WP Staging versions.
it: Il metodo di trasferimento stabile e collaudato usato dalle versioni precedenti di WP Staging.

en: The staging site "%1$s" is temporarily blocking requests with a "%2$s" response. This is usually caused by Cloudflare or another firewall/CDN rate-limiting requests between the two sites. Please wait a moment and try again.
it: Il sito di staging "%1$s" sta bloccando temporaneamente le richieste con una risposta "%2$s". Di solito è causato da Cloudflare o da un altro firewall/CDN che limita la frequenza delle richieste tra i due siti. Attendi un momento e riprova.

en: The staging site "%s" rejected the request. This is usually caused by a firewall, security plugin, or CDN blocking requests between the two sites.
it: Il sito di staging "%s" ha rifiutato la richiesta. Di solito è causato da un firewall, un plugin di sicurezza o un CDN che blocca le richieste tra i due siti.

en: The staging site is allowed to send real emails.
it: Il sito di staging può inviare email reali.

en: The staging sites directory is not writable. Please choose another path.
it: La cartella dei siti di staging non è scrivibile. Scegli un altro percorso.

en: The staging tables cannot be listed — they may already be gone, or the database password changed. You can still delete the staging folder below; any remaining tables must be removed manually.
it: Impossibile elencare le tabelle di staging — potrebbero essere già state rimosse oppure la password del database è cambiata. Puoi comunque eliminare la cartella di staging qui sotto; eventuali tabelle rimanenti devono essere rimosse manualmente.

en: The target path must be different from the root path of the production website.
it: Il percorso di destinazione deve essere diverso dal percorso root del sito di produzione.

en: The target site was updated to WordPress %1$s while the source site is still on %2$s. You can push, but we recommend updating the source site soon so both sites stay aligned.
it: Il sito di destinazione è stato aggiornato a WordPress %1$s mentre il sito sorgente è ancora su %2$s. Puoi inviare, ma consigliamo di aggiornare presto il sito sorgente in modo che entrambi i siti restino allineati.

en: The theme update will start automatically as soon as the backup is ready.
it: L'aggiornamento del tema inizierà automaticamente non appena il backup sarà pronto.

en: The update could not be installed.
it: Impossibile installare l'aggiornamento.

en: The update was installed successfully.
it: L'aggiornamento è stato installato correttamente.

en: The update will start automatically
it: L'aggiornamento si avvierà automaticamente

en: The uploads folder is outside the WordPress root ABSPATH folder. This may lead to missing images when creating a staging site. <a href="%s" target="_blank">How to fix this</a>
it: La cartella uploads è fuori dalla cartella root ABSPATH di WordPress. Questo può portare a immagini mancanti quando si crea un sito di staging. <a href="%s" target="_blank">Come risolvere</a>

en: The values below are used when the staging site is created in an external,
it: I valori sottostanti vengono utilizzati quando il sito di staging viene creato in un database esterno,

en: The verification code above is unique and will expire in 5 minutes.
it: Il codice di verifica sopra indicato è unico e scadrà tra 5 minuti.

en: The wpstg-restore.php file is empty
it: Rimuovi wpstg-ripristina.php

en: The wpstg-restore.php file not found. Please contact support@wp-staging for help.
it: The wpstg-ripristina.php file not found. Per favore contact support@wp-staging for help.

en: Themes
it: Temi

en: Themes restore excluded by filter.
it: Ripristino temi escluso dal filtro.

en: Themes will be added.
it: I temi verranno aggiunti.

en: Themes will be pushed to:
it: I temi verranno inviati a:

en: Themes will be pushed to:
it: I temi saranno trasferiti in:

en: Themes will be replaced.
it: I temi verranno sostituiti.

en: There are backup plans created with WP Staging Pro. Delete them first to create a backup plan with the free version of WP Staging.
it: Ci sono piani di backup creati con WP Staging Pro. Eliminali prima per creare un piano di backup con la versione gratuita di WP Staging.

en: There are backup plans created with WP Staging Pro. Delete them first to create a backup plan with the free version of WP Staging.
it: Esistono piani di backup creati con WP Staging Pro. Eliminali prima di creare un piano con la versione gratuita di WP Staging.

en: There is a job already work in progress.
it: C'è un lavoro di backup in corso...

en: There is a new version of %1$s available.
it: È disponibile una nuova versione di %1$s.

en: There was not enough free disk space to create the backup.
it: Non c’era abbastanza spazio libero su disco per creare il backup.

en: These GoDaddy files/folders
it: Questi file/cartelle GoDaddy

en: These are the permissions a user will get when using the login link created by this function.
it: Questi sono i permessi che un utente otterrà quando usa il link di login creato da questa funzione.

en: These files
it: Seleziona Files

en: These rules will not affect wp-admin and wp-includes directories!
it: Queste regole non influenzeranno le cartelle wp-admin e wp-includes!

en: These staging tables use the <span class="wpstg-delete-mono-strong">%s</span> prefix. No production tables are selected.
it: Queste tabelle di staging usano il prefisso <span class="wpstg-delete-mono-strong">%s</span>. Nessuna tabella di produzione è selezionata.

en: These table and folder selections will be remembered for future updates and resets of this staging site.
it: Queste selezioni di tabelle e cartelle saranno ricordate per futuri aggiornamenti e ripristini di questo sito di staging.

en: This E-Mail has been sent from %s while uploading a backup file to the website with the WP Staging plugin.
it: Questa email è stata inviata da %s durante il caricamento di un file di backup sul sito web con il plugin WP Staging.

en: This Site
it: Questo sito

en: This action cannot be undone
it: Elimina questo backup. Questa azione non può essere annullata!

en: This action cannot be undone.
it: Questa azione non può essere annullata.

en: This action synchronizes the current user's data with that of the staging site (%s). This will update the current user account password on the staging site or create the same user with identical username and password if it does not already exist. Do you want to continue?
it: Questa azione sincronizza i dati dell'utente corrente con quelli del sito di staging (%s). Questo aggiornerà la password dell'account utente corrente sul sito di staging o creerà lo stesso utente con nome utente e password identici se non esiste già. Vuoi continuare?

en: This action will overwrite the selected items on the target site and cannot be undone.
it: Questa azione sovrascriverà gli elementi selezionati sul sito di destinazione e non può essere annullata.

en: This action will remove and invalidate all prior login links and create a new one. Do you want to proceed?
it: Questa azione rimuoverà e invaliderà tutti i link di login precedenti e ne creerà uno nuovo. Vuoi procedere?

en: This activation response was issued for a different license key. Re-open the activation URL using the same license key you entered here.
it: Questa risposta di attivazione è stata emessa per una chiave di licenza diversa. Riapri l'URL di attivazione usando la stessa chiave di licenza inserita qui.

en: This backup contains a file that exceeds 2GB
it: Questo backup contiene un file che supera i 2GB

en: This backup contains missing or invalid parts.
it: This backup contains mancante or non valido parts.

en: This backup exceeds 2GB
it: Questo backup supera i 2GB

en: This backup file is corrupt.
it: Questo file di backup è corrotto. Per favore crea un nuovo backup!

en: This backup has an invalid files index.
it: This backup has an non valido files index. Per favore create a new backup!

en: This backup is compressed, but your server does not support compression. Click %s to learn how to create a compressed backup.
it: Questo backup è compresso, ma il tuo server non supporta la compressione. Clicca %s per scoprire come creare un backup compresso.

en: This backup is compressed, you need WP Staging Pro to restore it.
it: Questo backup è compresso, hai bisogno di WP STAGING Pro per ripristinarlo.

en: This backup is generated on an old version of the plugin
it: Questo backup è stato generato con una vecchia versione del plugin

en: This backup part exists already
it: Questa parte del backup esiste già

en: This backup was generated on a beta version of WP STAGING and can not be used with this version. Please create a new Backup or get in touch with our support if you need assistance.
it: Questo backup è stato generato su una versione beta di WP STAGING e non può essere usato con questa versione. Crea un nuovo Backup o contatta il nostro supporto se hai bisogno di assistenza.

en: This backup was generated on a beta version of WP STAGING and cannot be restored with the current version.
it: Questo backup è stato generato su una versione beta di WP STAGING e non può essere ripristinato con la versione attuale.

en: This backup was generated on a server with PHP ini directive "short_open_tags" enabled, which is disabled in this server. This might cause errors after Restore.
it: Questo backup è stato generato su un server con la direttiva PHP ini "short_open_tags" attivata, che è disattivata su questo server. Questo potrebbe causare errori dopo il Ripristino.

en: This can be caused by a firewall, WordPress blocking external requests, a security plugin, or WP STAGING servers might be down.
it: Questo può essere causato da un firewall, WordPress che blocca le richieste esterne, un plugin di sicurezza, oppure i server WP STAGING potrebbero essere offline.

en: This can happen if another process deleted the backup while it was created. Please report this to support@wp-staging.com if it happens often. Otherwise you can ignore it.
it: Questo può accadere se un altro processo ha eliminato il backup mentre veniva creato. Segnala questo a support@wp-staging.com se accade spesso. Altrimenti puoi ignorarlo.

en: This can lead to backup files from one client being accessible to others, resulting in unauthorized access.
it: Questo può portare a file di backup di un cliente accessibili ad altri, con conseguente accesso non autorizzato.

en: This can take a few minutes. Leave this page open while it finishes.
it: Può richiedere qualche minuto. Lascia questa pagina aperta fino al termine.

en: This choice could not be saved, so the next update will ask again.
it: Questa scelta non è stata salvata, quindi il prossimo aggiornamento lo chiederà di nuovo.

en: This cleans up the database table %s. Only use this function for debugging purposes, or if the scheduled backups do not work as expected.
it: Questo pulisce la tabella del database %s. Usa questa funzione solo per scopi di debug, o se i backup pianificati non funzionano come previsto.

en: This clone is incomplete and does not work. Clone or update it again!
it: Questo clone è incompleto e non funziona. Clonalo o aggiornalo di nuovo.

en: This could also indicate a development site with no visitors.
it: Questo potrebbe anche indicare un sito di sviluppo senza visitatori.

en: This data was Pulled from a WordPress.com hosted site. Your WordPress.com password may not work and you will need to reset your password to get a new one!
it: Questo sito è stato ripristinato da un backup di WordPress.com. La tua password WordPress.com potrebbe non funzionare e dovrai reimpostare la password per ottenerne una nuova!

en: This database backup was generated from an existing legacy WP STAGING Database backup in the .SQL format.
it: Questo backup del database è stato generato da un backup legacy esistente del Database di WP STAGING in formato .SQL.

en: This database table selection will be automatically saved
it: Questa selezione di tabelle del database verrà salvata automaticamente

en: This feature only works if the staging site is on the same domain as the production site.
it: Questa funzionalità funziona solo se il sito di staging è sullo stesso dominio del sito di produzione.

en: This field is required.
it: Questo campo è obbligatorio.

en: This filter will be removed in the upcoming version, use the option provided in FTP settings UI instead.
it: Questo filtro verrà rimosso nella prossima versione, usa l'opzione fornita nell'interfaccia delle impostazioni FTP.

en: This folder selection will be automatically saved
it: Questa selezione di cartelle verrà salvata automaticamente

en: This function overwrites the staging site at "%s" with data from the production site, making it identical to the live site and removing any changes made on the staging site. Use this only if you want to re-clone your live site. You can select specific tables and files in the next step.
it: Questa funzione sovrascrive il sito di staging in "%s" con i dati del sito di produzione, rendendolo identico al sito live e rimuovendo qualsiasi modifica effettuata sul sito di staging. Utilizzare questa opzione solo se si desidera clonare nuovamente il sito live. È possibile selezionare tabelle e file specifici nel passaggio successivo.

en: This hiccup wasn't in the plan, but we are on it. We'll rectify the problem for you, for free!
it: Questo intoppo non era previsto, ma ci stiamo lavorando. Risolveremo il problema per te, gratis!

en: This is a %s feature.
it: Questa è una funzionalità %s.

en: This is a multipart backup with issues!
it: Questo è un backup multipart con problemi!

en: This is a reminder that the staging site %s is still available.
    If you no longer need this staging site, you can delete it for safety purposes:
    
        - Open %s.
        - Click on %s.
    
    If you do not wish to receive email reminders for this staging site any longer,
    click this link: %s
    
    You will receive the next reminder in 2 weeks!
it: Questo è un promemoria che il sito di staging %s è ancora disponibile.
    Se questo sito di staging non è più necessario, è possibile eliminarlo per sicurezza:
    
        - Aprire %s.
        - Fare clic su %s.
    
    Se non si desidera più ricevere promemoria via email per questo sito di staging,
    fare clic su questo link: %s
    
    Il prossimo promemoria verrà inviato tra 2 settimane!

en: This is a serious issue and needs to be fixed as soon as possible. The longer you wait, the harder it gets to repair it and can make your site inaccessible at worst. We recommend fixing it right now! This error has either been caused by a person with access to the database or by another plugin. You should not do any changes to your site until this is fixed.
it: Questo è un problema serio e deve essere risolto il prima possibile. Più aspetti, più diventa difficile ripararlo e nel peggiore dei casi può rendere il tuo sito inaccessibile. Ti consigliamo di risolverlo subito! Questo errore è stato causato da una persona con accesso al database o da un altro plugin. Non dovresti apportare modifiche al tuo sito finché questo non viene risolto.

en: This is required to activate
it: Questo è necessario per attivare

en: This is required to activate
it: È necessario per attivare

en: This license key is not valid. You can buy one from %s or contact %s
it: Questa chiave di licenza non è valida. Puoi acquistarne una da %s o contattare %s

en: This message was sent by the %s from the website %s
it: Questo messaggio è stato inviato da %s dal sito web %s

en: This message was sent by the WP Staging free backup and staging plugin from the website %s
it: Questo messaggio è stato inviato dal plugin gratuito di backup e staging WP Staging dal sito %s

en: This message was sent by the WP Staging plugin from the website %s
it: Questo messaggio è stato inviato dal plugin WP Staging dal sito %s

en: This message was sent by the WP Staging plugin from the website *%s*.
it: Questo messaggio è stato inviato dal plugin WP Staging dal sito *%s*.

en: This modal will close automatically when done...
it: Questa finestra si chiuderà automaticamente al termine...

en: This only takes a moment.
it: Ci vuole solo un istante.

en: This option is disabled as uploads directory was symlinked
it: Questa opzione è disattivata perché la cartella uploads ha un symlink

en: This permanently deletes the staging site
it: Questa operazione elimina definitivamente il sito di staging

en: This pushes the source site to the target site:
it: Questo invia il sito sorgente al sito di destinazione:

en: This rebuilds the staging site from scratch
it: Questa operazione ricostruisce il sito di staging da zero

en: This reduces backup size by up to 60%, making it especially useful for large databases.
it: Questo riduce la dimensione del backup fino al 60%, particolarmente utile per database di grandi dimensioni.

en: This replaces matching plugins, themes, media, and selected database tables on the target site. Shop data such as WooCommerce orders can be affected. %s
it: Questo sostituisce plugin, temi, media e tabelle del database selezionate corrispondenti sul sito di destinazione. I dati del negozio, come gli ordini WooCommerce, possono essere interessati. %s

en: This reset cannot create a backup automatically. Open %s and create a WP STAGING backup before continuing.
it: Questo reset non può creare un backup automaticamente. Apri %s e crea un backup WP STAGING prima di continuare.

en: This runs on the server, so you can keep working while it finishes.
it: Viene eseguito sul server, così puoi continuare a lavorare fino al termine.

en: This runs the backup in the background and means you can close the window or open another WordPress page and the backup process will not stop.
it: Questo esegue il backup in background e significa che puoi chiudere la finestra o aprire un'altra pagina WordPress e il processo di backup non si interromperà.

en: This selection can't be extracted with your current plan
it: Questa selezione non può essere estratta con il piano attuale

en: This server uses a 32-bit version of PHP, which cannot read files larger than 2GB. %s and therefore the backup file cannot be extracted. To restore this backup, use a 64-bit version of PHP. Contact WP STAGING support for assistance in extracting this backup on this server.
it: Questo server usa una versione a 32 bit di PHP, che non può leggere file più grandi di 2GB. %s e quindi il file di backup non può essere estratto. Per ripristinare questo backup, usa una versione a 64 bit di PHP. Contatta il supporto WP Staging per assistenza nell'estrazione di questo backup su questo server.

en: This site is a multisite network, but the remote site is a single site installation. Remote Sync only supports single site to single site or multisite to multisite.
it: Questo sito è una rete multisite, ma il sito remoto è un'installazione a sito singolo. Remote Sync supporta solo sito singolo ↔ sito singolo o multisite ↔ multisite.

en: This site is a single site installation, but the remote site is a multisite network. Remote Sync only supports single site to single site or multisite to multisite.
it: Questo sito è un'installazione a sito singolo, ma il sito remoto è una rete multisite. Remote Sync supporta solo sito singolo ↔ sito singolo o multisite ↔ multisite.

en: This site uses the table prefix (<code>%s</code>). This is a temporary table prefix reserved by WP STAGING and you can not clone this website nor restore it from a backup.
                This has likely been caused by a manual adjustment in the wp-config.php and should be fixed as soon as possible.
                <a href="%s" target="_blank" rel="external nofollow">Read this</a> to see how to rename the table prefix.
it: Questo sito usa il prefisso di tabella (<code>%s</code>). Questo è un prefisso di tabella temporaneo riservato da WP STAGING e non puoi clonare questo sito né ripristinarlo da un backup.
                Questo è stato probabilmente causato da un aggiustamento manuale nel wp-config.php e dovrebbe essere corretto il prima possibile.
                <a href="%s" target="_blank" rel="external nofollow">Leggi questo</a> per vedere come rinominare il prefisso della tabella.

en: This site was restored from a WordPress.com backup. Your WordPress.com password may not work and you will need to reset your password to get a new one!
it: Questo sito è stato ripristinato da un backup di WordPress.com. La tua password WordPress.com potrebbe non funzionare e dovrai reimpostare la password per ottenerne una nuova!

en: This staging site is located in another database and needs to be edited with <a href='https://wp-staging.com' target='_blank'>WP STAGING Pro</a>
it: Questo sito di staging si trova in un altro database e deve essere modificato con <a href='https://wp-staging.com' target='_blank'>WP STAGING Pro</a>

en: This staging site is not cloneable!
it: Questo sito di staging non può essere clonato!

en: This takes priority over certificates stored in the database.
it: Questo ha la priorità sui certificati archiviati nel database.

en: This website runs on Elementor Cloud, which doesn't support the staging feature due to technical limitations.
it: Questo sito è ospitato su Elementor Cloud, che non supporta la funzione di staging per limitazioni tecniche.

en: This will backup all database tables starting with the prefix "%s". To backup a staging site, run the backup function again on the staging site
it: Questo farà il backup di tutte le tabelle del database che iniziano con il prefisso "%s". Per fare il backup di un sito di staging, esegui nuovamente la funzione di backup sul sito di staging

en: This will copy your WordPress database and files with recommended settings. No customization is required.
it: Questo copierà il tuo database e i file WordPress con le impostazioni consigliate. Non è richiesta alcuna personalizzazione.

en: This will delete all existing backup plans created with the pro version and you can setup one scheduled backup that runs once per day.
it: Questo eliminerà tutti i piani di backup esistenti creati con la versione pro e potrai configurare un backup pianificato che viene eseguito una volta al giorno.

en: This will delete your modifications!
it: Questo eliminerà le tue modifiche!

en: This will generate a login link for the staging site "%s". You can use this link to login to the staging site without having to enter your username and password. This can be useful to share quick login links with your clients or team members.
it: Questo genererà un link di login per il sito di staging "%s". Puoi usare questo link per accedere al sito di staging senza dover inserire nome utente e password. Può essere utile per condividere link di accesso rapido con i tuoi clienti o membri del team.

en: This will overwrite content on the target site
it: Questo sovrascriverà il contenuto sul sito di destinazione

en: This will overwrite selected staging data
it: Questo sovrascriverà i dati di staging selezionati

en: This will overwrite the production/live site and its plugins, themes and media assets with data from the staging site: %sDatabase data will be overwritten for each selected table. Take care if you use a shop system like WooCommerce and read the %s. %s %sImportant:%s Before you proceed make sure that you have a full site backup. If the pushing process is not successful contact us at %s or use the Contact Us button.
it: Questo sovrascriverà il sito di produzione/live e i suoi plugin, temi e media con i dati dal sito di staging: %sI dati del database verranno sovrascritti per ogni tabella selezionata. Fai attenzione se usi un sistema di shop come WooCommerce e leggi il %s. %s %sImportante:%s Prima di procedere assicurati di avere un backup completo del sito. Se il processo di invio non ha successo contattaci a %s o usa il pulsante Contattaci.

en: This will overwrite the staging site "%s" and will lead to loss of your staging site's modifications.%sThis is a final warning. Do not stop the update process once it starts, as that may break your staging site.%sClick on %scancel%s if you don't want to update the staging site.
it: Questa operazione sovrascriverà il sito di staging "%s" e comporterà la perdita delle modifiche del tuo sito di staging.%sQuesto è un avviso finale. Non interrompere il processo di aggiornamento una volta avviato, poiché potrebbe danneggiare il tuo sito di staging.%sClicca su %sannulla%s se non vuoi aggiornare il sito di staging.

en: This will permanently delete this saved sync profile, including its connection and sync settings. You will need to set it up again if you want to use it in the future.
it: Questo eliminerà definitivamente questo profilo di sync salvato, inclusi la connessione e le impostazioni di sync. Dovrai configurarlo di nuovo se vorrai usarlo in futuro.

en: This will permanently remove the %s logs from your system.
it: Questo rimuoverà permanentemente i log %s dal sistema.

en: This will remove password protection from your connection key. Anyone with the key will be able to connect without authentication.
it: Questo rimuoverà la protezione con password dalla chiave di connessione. Chiunque abbia la chiave potrà connettersi senza autenticazione.

en: This will reset staging site:
it: Questa operazione resetterà il sito di staging:

en: This will restore your website! </br> Are you sure?
it: Questo ripristinerà il tuo sito! </br> Sei sicuro?

en: This will stop the current pull.
it: Questo interromperà il Pull corrente.

en: Though cloning of the entire multisite network works with the same database, it is recommended to use another database to keep the multisite network completely separated from the production network.
it: Sebbene la clonazione dell'intera rete multisite funzioni con lo stesso database, è consigliato usare un altro database per mantenere la rete multisite completamente separata dalla rete di produzione.

en: Thursday
it: Giovedì

en: Time
it: Ora

en: To
it: A

en: To add a directory you can write <code>s3:[%s]/[directory-name]</code>.<br>The directory will be created automatically during backup upload.
it: Per aggiungere una cartella puoi scrivere <code>s3:[%s]/[nome-cartella]</code>.<br>La cartella verrà creata automaticamente durante il caricamento del backup.

en: To add a directory you can write <code>s3:[%s]/[directory-name]</code>.<br>The directory will be created automatically during backup upload.
it: Per aggiungere una directory puoi scrivere <code>s3:[%s]/[nome-directory]</code>.<br>La directory verrà creata automaticamente durante il caricamento del backup.

en: To extract more than one file at a time, upgrade to a Developer or Agency license.
it: Per estrarre più di un file alla volta, esegua l'upgrade a una licenza Developer o Agency.

en: To get started, please enter your license key <a href="%s">here</a>. You can find your license key in your <a href="%s" target="_blank">account page</a>.
it: Per iniziare, inserisci la tua chiave di licenza <a href="%s">qui</a>. Puoi trovare la tua chiave di licenza nella tua <a href="%s" target="_blank">pagina account</a>.

en: To keep backups fast and efficient, we automatically exclude files over 200MB and system files like .wpstg, .gz, and .tmp
it: Per mantenere i backup veloci ed efficienti, vengono automaticamente esclusi i file superiori a 200MB e i file di sistema come .wpstg, .gz e .tmp

en: To prevent this, create a dedicated storage location and a separate subdirectory for each website or client's backup files.
it: Per evitarlo, crea una posizione di archiviazione dedicata e una sottodirectory separata per i file di backup di ogni sito web o cliente.

en: To push a staging site back to live, ensure your license key is also activated on your live site, then start the push process from there.
it: Per eseguire il Push di un sito di staging verso il sito live, assicurarsi che la chiave di licenza sia attivata anche sul sito live, quindi avviare il processo di Push da lì.

en: To upload your backup, enter this code on the WP Staging OTP form:
it: Per caricare il backup, inserire questo codice nel modulo OTP di WP Staging:

en: Too many failed authentication attempts. Please wait 5 minutes before trying again.
it: Troppi tentativi di autenticazione non riusciti. Attendi 5 minuti prima di riprovare.

en: Too many failed password attempts. Please verify the password on the remote site and try again.
it: Troppi tentativi falliti. Verifichi la password sul sito remoto e riprovi.

en: Total Files:
it: File Totali:

en: Transfer method
it: Metodo di trasferimento

en: Transfer method, emails, scheduler and cleanup behavior
it: Metodo di trasferimento, email, scheduler e comportamento di pulizia

en: Treat this key like a password. Don't share it publicly.
it: Trattare questa chiave come una password. Non condividerla pubblicamente.

en: Try Again
it: Riprova

en: Try Update Again
it: Riprova l'aggiornamento

en: Try a WP STAGING backup and see how quickly it completes on your own website.
it: Prova un backup WP STAGING e guarda quanto in fretta si completa sul tuo sito.

en: Try again
it: Riprova

en: Try out WP Staging Pro
it: Prova WP Staging Pro

en: Try out now!
it: Provalo ora!

en: Try protection again
it: Riprova la protezione

en: Try this if the default cURL connection fails. Requires PHP FTP extension.
it: Provare questo se la connessione cURL predefinita non riesce. Richiede l'estensione PHP FTP.

en: Try to resume cloning process...
it: Try to riprendi clonazione process...

en: Tuesday
it: Martedì

en: Turn Off Update Protection
it: Disattiva la protezione

en: Turn backups into local Docker sites with one command. Perfect for development and testing.
it: Trasforma i backup in siti Docker locali con un comando. Perfetto per sviluppo e test.

en: Turn off
it: Disattiva

en: Turn off Update Protection
it: Disattiva la protezione aggiornamenti

en: Turn off Update Protection?
it: Disattivare la protezione aggiornamenti?

en: Turn on
it: Attiva

en: URL preview
it: Anteprima URL

en: Unable to connect to FTP server. Error code: %s
it: Unable to connect FTP server. Errore code: %s

en: Unable to connect to FTP server. Please check your FTP host and port.
it: Unable to connect FTP server. Controlla your impostazioni.

en: Unable to connect to FTP server. Please check your FTP permissions.
it: Unable to connect FTP server. Controlla your permessi.

en: Unable to connect to FTP server. Server timeout. Please verify FTP settings.
it: Unable to connect FTP server. Server timeout. Controlla your impostazioni.

en: Unable to delete %s backup: %s
it: Unable to elimina %s backup: %s

en: Unable to delete %s split backup part: %s
it: Unable to elimina %s split backup part: %s

en: Unable to download remote file chunk.
it: Impossibile scaricare il blocco del file remoto.

en: Unable to download remote file chunk. The remote server returned HTTP status %d.
it: Impossibile scaricare il blocco del file remoto. Il server remoto ha restituito lo stato HTTP %d.

en: Unable to enable cloning in the staging site
it: Impossibile attivare la clonazione nel sito di staging

en: Unable to fetch existing backups for cleanup
it: Impossibile recuperare i backup esistenti per la pulizia

en: Unable to fetch existing backups for verification
it: Impossibile recuperare i backup esistenti per la verifica

en: Unable to find database server hostname of the staging or the production site.
it: Impossibile trovare l'hostname del server database del sito di staging o di produzione.

en: Unable to generate Google Authentication URL. Google API keys are not correct!
it: Impossibile generare l'URL di autenticazione Google. Le chiavi API Google non sono corrette!

en: Unable to login to FTP server. Please check your credentials.
it: Impossibile accedere al server FTP. Controlla le tue credenziali.

en: Unable to open %s with mode %s
it: Unable to apri %s with mode %s

en: Unable to prepare backup upload from url
it: Impossibile preparare il caricamento del backup dall'URL

en: Unable to prepare pull request.
it: Unable to svuota queue table

en: Unable to purge queue table
it: Unable to svuota queue table

en: Unable to write to: %s
it: Impossibile scrivere in: %s

en: Unauthorized
it: Non autorizzato

en: Unavailable for subsites.
it: Non disponibile per i sottositi.

en: Unexpected response (HTTP %s). The loopback request did not succeed.
it: Risposta inattesa (HTTP %s). La richiesta di loopback non è riuscita.

en: Uninstall all plugins/themes on production site that are not installed on staging site.
it: Disinstalla tutti i plugin/temi sul sito di produzione che non sono installati sul sito di staging.

en: Unique identifier for your account, provided by your S3 service.
it: Identificativo univoco del proprio account, fornito dal servizio S3.

en: Unique identifier for your account, provided by your service provider.
it: Identificativo univoco del proprio account, fornito dal provider di servizi.

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unknown Backup Type
it: Tipo di Backup Sconosciuto

en: Unknown date
it: Sconosciuto

en: Unknown error
it: Unknown errore

en: Unknown error. Please reload the page and try again.
it: Errore sconosciuto. Per favore ricarica la pagina e riprova.

en: Unknown surface.
it: Superficie sconosciuta.

en: Unlimited schedules
it: Pianificazioni illimitate

en: Unlock %d Pro features
it: Sblocca %d funzionalità Pro

en: Unlock Remote Sync
it: Sblocca Remote Sync

en: Unlock all Pro features
it: Vedi Tutte le Funzionalità Pro

en: Unregistered
it: (Non registrato)

en: Unselect All
it: Deseleziona Tutto

en: Until %s
it: Fino al %s

en: Up to 25 Sites
it: Aggiorna a 25 siti

en: Up to 3 Sites
it: Aggiorna a 3 siti

en: Up to 3× faster
it: Fino a 3× più veloce

en: Up to 99 Sites
it: Aggiorna a 99 siti

en: Update
it: Aggiorna

en: Update & Activate Now
it: Aggiorna & Attiva Now

en: Update Protection couldn’t complete
it: La protezione aggiornamenti non è stata completata

en: Update Protection is off
it: La protezione aggiornamenti è disattivata

en: Update Protection is on
it: La protezione aggiornamenti è attiva

en: Update Required
it: Aggiornato

en: Update Settings
it: Aggiorna Impostazioni

en: Update Staging Site
it: Create Sito di Staging

en: Update Summary
it: Riepilogo aggiornamento

en: Update Temporary Login
it: Aggiorna Login Temporaneo

en: Update all %s plugins without backup
it: Aggiorna tutti i %s plugin senza backup

en: Update and overwrite the selected staging site with the production site. You can select files and database tables on the next page. This action will not replace nor modify the wp-config.php on the staging site!
it: Aggiorna e sovrascrivi il sito di staging selezionato con il sito di produzione. Puoi selezionare file e tabelle del database nella pagina successiva. Questa azione non sostituirà né modificherà il wp-config.php sul sito di staging!

en: Update complete!
it: Aggiornamento completato!

en: Update completed successfully
it: Aggiornamento completato correttamente

en: Update failed
it: Aggiornamento non riuscito

en: Update now.
it: Aggiorna ora.

en: Update plugins after cloning
it: Aggiorna i plugin dopo la clonazione

en: Update staging site
it: Aggiorna sito di staging

en: Update started…
it: Aggiornamento avviato…

en: Update starts automatically after backup
it: L'aggiornamento inizia automaticamente dopo il backup

en: Update the values below only if you moved your staging site to another server and WP STAGING lost connection to the clone site. Don't update these values if you are unsure. This can break the pushing capability. <a href="%s" target="_blank">Read More</a>.
it: Aggiorna i valori sottostanti solo se hai spostato il tuo sito di staging su un altro server e WP STAGING ha perso la connessione con il sito clonato. Non aggiornare questi valori se non sei sicuro. Questo può compromettere la capacità di invio. <a href="%s" target="_blank">Leggi di Più</a>.

en: Update without backup
it: Aggiorna senza backup

en: Updated
it: Aggiornato

en: Updated successfully from version %s to %s
it: Aggiornamento riuscito dalla versione %s alla %s

en: Updated successfully from version %s to %s.
it: Aggiornamento riuscito dalla versione %s alla %s.

en: Updated successfully on all network sites from version %s to %s
it: Aggiornamento riuscito su tutti i siti della rete dalla versione %s alla %s

en: Updates all plugins on the staging site to their latest versions right after it is created, so you can test that everything still works. You will also get an email and Slack notification when it finishes (if enabled in WP STAGING settings).
it: Aggiorna tutti i plugin sul sito di staging alle versioni più recenti subito dopo la sua creazione, così potrai verificare che tutto funzioni ancora. Riceverai anche una notifica via email e Slack al termine (se abilitata nelle impostazioni di WP STAGING).

en: Updates will back up first without asking. To be asked again, turn Backup Before Update off and on in WP STAGING > Settings.
it: Gli aggiornamenti creeranno prima un backup senza chiedere. Per essere interpellato di nuovo, disattiva e riattiva «Backup prima dell'aggiornamento» in WP STAGING > Impostazioni.

en: Updates will run without a backup. To be asked again, turn Backup Before Update off and on in WP STAGING > Settings.
it: Gli aggiornamenti verranno eseguiti senza backup. Per essere interpellato di nuovo, disattiva e riattiva «Backup prima dell'aggiornamento» in WP STAGING > Impostazioni.

en: Updating %s plugins…
it: Aggiornamento di %s plugin…

en: Updating %s…
it: Aggiornamento di %s…

en: Updating Database Data
it: Aggiornamento Dati del Database

en: Updating site URL and home URL for subsites in database finished.
it: Updating site URL and home URL for subsites in database completato

en: Updating site URL and home URL in database finished.
it: Updating site URL and home URL for subsites in database completato

en: Updating site URL domain and URL path in database finished.
it: Updating site URL domain and URL path in database completato

en: Updating site options for subsites in database finished.
it: Updating site URL and home URL for subsites in database completato

en: Upgrade
it: Aggiorna

en: Upgrade License
it: Aggiorna Licenza

en: Upgrade Now
it: Aggiorna

en: Upgrade Plan
it: Aggiorna Piano

en: Upgrade Required
it: Aggiorna Licenza

en: Upgrade required
it: Passa a Premium

en: Upgrade to Agency
it: Passa a Pro

en: Upgrade to Business
it: Aggiorna a 3 siti

en: Upgrade to Developer
it: Passa a Pro

en: Upgrade to Premium
it: Passa a Premium

en: Upgrade to Pro
it: Passa a Pro

en: Upgrade to WP STAGING Pro
it: Passa a WP STAGING Pro

en: Upgrade to the Business plan (or higher) to start using this feature.
it: Effettuare l'upgrade al piano Business (o superiore) per iniziare a utilizzare questa funzionalità.

en: Upload
it: Carica

en: Upload Backup
it: Carica Backup

en: Upload Backup to Cloud
it: Carica sul Cloud

en: Upload Backup to Cloud Storage(s)
it: Carica backup nell'archivio cloud

en: Upload Settings
it: Carica Impostazioni

en: Upload a WP STAGING backup file (*.wpstg) and use it to restore your website at any time. This backup may have been created from this website or from another website. You can move a website in this way.
it: Carica un file di backup WP STAGING (*.wpstg) e usalo per ripristinare il tuo sito in qualsiasi momento. Questo backup potrebbe essere stato creato da questo sito o da un altro sito. Puoi spostare un sito in questo modo.

en: Upload backup files to your  %s account.
it: Carica file di backup to your  %s account.

en: Upload backup files to your %s account.
it: Carica i file di backup nel tuo account %s.

en: Upload backup files to your Dropbox account.
it: Carica file di backup to your Dropbox account.

en: Upload backup files to your Microsoft OneDrive account.
it: Carica file di backup to your personal Google Drive account.

en: Upload backup files to your S3-compatible storage provider.
it: Carica i file di backup presso il tuo provider di archiviazione compatibile con S3.

en: Upload backup files to your pCloud account.
it: Carica file di backup to your Dropbox account.

en: Upload backup files to your personal Google Drive account.
it: Carica file di backup to your personal Google Drive account.

en: Upload backups to cloud or server destinations. Configure one provider at a time.
it: Carica i backup su destinazioni cloud o server. Configura un provider alla volta.

en: Upload backups to your server
it: Carica i backup sul tuo server

en: Upload certificate file
it: Carica file certificato

en: Upload file
it: Carica file

en: Upload finished
it: Carica completato

en: Upload mode
it: Modalità di caricamento

en: Upload private key file
it: Carica file della chiave privata

en: Upload the restore file to your website's main folder using FTP or your hosting file manager.
it: Carica il file di ripristino nella cartella principale del tuo sito tramite FTP o il file manager del tuo hosting.

en: Upload to remote storage
it: Carica to archiviazione remota

en: Uploads
it: Upload

en: Uploads Backup Before Push
it: Backup dei caricamenti prima del push

en: Uploads Folder symlinked with the production site
it: Cartella uploads con symlink al sito di produzione

en: Uploads and media files
it: Caricamenti e file multimediali

en: Usage Information
it: Informazioni sull'utilizzo

en: Usage diagnostic monitoring allows us to provide a better support, as we can debug issues faster when you reach out to our support.
it: Il monitoraggio diagnostico ci permette di fornire un supporto migliore, potendo risolvere i problemi più velocemente quando ci contatti.

en: Use PHP FTP extension
it: Usa l'estensione PHP FTP

en: Use SSH private key
it: Usa chiave privata SSH

en: Use WP Staging CLI to create an isolated Docker container and clone this site
it: Usa WP Staging CLI per creare un container Docker isolato e clonare questo sito

en: Use a different database
it: Usa un database diverso

en: Use a domain name when possible. For FTPS, SSL certificate checks may fail when using an IP address.
it: Utilizzare un nome di dominio quando possibile. Per FTPS, i controlli del certificato SSL potrebbero non riuscire quando si utilizza un indirizzo IP.

en: Use a relative path from the FTP home directory, such as `backups/domain.com`, or an absolute path, such as `/home/user/backups/domain.com`. The folder is created automatically if it does not exist.
it: Usa un percorso relativo dalla home FTP, ad esempio `backups/domain.com`, oppure un percorso assoluto come `/home/user/backups/domain.com`. La cartella viene creata automaticamente se non esiste.

en: Use letters, numbers, or underscores and end with an underscore.
it: Usa lettere, numeri o trattini bassi e termina con un trattino basso.

en: Use letters, numbers, spaces, hyphens, and underscores only.
it: Usa solo lettere, numeri, spazi, trattini e trattini bassi.

en: Use lowercase letters, numbers, hyphens, or underscores only.
it: Usa solo lettere minuscole, numeri, trattini o trattini bassi.

en: Use on the staging site the same permalink structure and do not set permalinks to plain structure. <br/>Read more: <a href="%1$s" target="_blank">Permalink Settings</a>
it: Usa sul sito di staging la stessa struttura di permalink e non impostare i permalink sulla struttura semplice. <br/>Leggi di più: <a href="%1$s" target="_blank">Impostazioni Permalink</a>

en: Use on the staging site the same permalink structure and do not set permalinks to plain structure. <br/>Read more: <a href="%1$s" target="_blank">Permalink Settings</a>
it: Usa sul sito di staging la stessa struttura dei permalink e non impostare la struttura semplice (plain). <br/>Per saperne di più: <a href="%1$s" target="_blank">Impostazioni permalink</a>

en: Use path style endpoint
it: Usa endpoint stile percorso

en: Use path-style URLs for accessing buckets (e.g., s3.example.com/bucket).
it: Utilizzare URL in formato percorso per accedere ai bucket (ad es. s3.example.com/bucket).

en: Use separate backup destinations
it: Usa destinazioni di backup separate

en: Use this option if you have already sent a debug log email and want to send it again within five minutes.
it: Usa questa opzione se hai già inviato un'email di log di debug e vuoi inviarla nuovamente entro cinque minuti.

en: Useful for testing updates on staging.
it: Utile per testare gli aggiornamenti su staging.

en: User
it: Utente

en: User Grants:
it: Permessi Utente:

en: User Grants:
it: Privilegi utente:

en: User does not exist.
it: L'utente non esiste.

en: User name for the separate staging database.
it: Nome utente per il database di staging separato.

en: User was created but failed to set user capabilities on the staging site.
it: L'utente è stato creato ma non è stato possibile impostare i permessi sul sito di staging.

en: User was updated but failed to update capabilities on the staging site.
it: L'utente è stato aggiornato ma non è stato possibile aggiornare i permessi sul sito di staging.

en: User:
it: Utente:

en: User:
it: Utente:

en: Username
it: Nome Utente

en: Username field is required.
it: Il campo nome utente è obbligatorio.

en: Username or Email Address
it: Nome Utente o Indirizzo Email

en: Users With Staging Access
it: Utenti con Accesso allo Staging

en: Users from the backup will be imported.
it: Gli utenti dal backup verranno importati.

en: Uses the same WordPress and PHP versions.
it: Usa le stesse versioni di WordPress e PHP.

en: Using HIGH results in faster processing but higher CPU load. Using lower values reduces server load but slows staging site creation.
it: Usare HIGH porterà a un'elaborazione il più veloce possibile ma il carico della CPU
                                            aumenta. Usare un valore inferiore porta a un minor carico della CPU sul tuo server ma anche a una creazione più lenta del sito di staging.

en: Usually this should stay as Finished unless recovery instructions say otherwise.
it: Di solito questo dovrebbe rimanere su Finished a meno che le istruzioni di ripristino non indichino diversamente.

en: Usually this will not affect the staging website and you do not need to activate permalinks.
it: Di solito questo non influenzerà il sito di staging e non è necessario attivare i permalink.

en: Validation pending
it: Validazione in corso

en: Verify
it: Verifica

en: Verify Identity
it: Verifica identità

en: Verify connection
it: Verifica connessione

en: Verify server certificate
it: Verifica il certificato del server

en: Verify server identity
it: Verifica l'identità del server

en: Verify the database host, database name, database user, and password, and make sure the database server is reachable.
it: Verifica host, nome, utente e password del database e assicurati che il server del database sia raggiungibile.

en: Verifying...
it: Verifica in corso...

en: Version
it: Versione

en: Video hosted on Vimeo. Loaded only after click.
it: Video ospitato su Vimeo. Caricato solo dopo il clic.

en: Videos:
it: Video:

en: View Details
it: Visualizza dettagli

en: View changelog
it: Visualizza registro modifiche

en: View data
it: Visualizza dati

en: View details
it: Mostra dettagli

en: View documentation
it: Documentazione

en: View full changelog
it: Visualizza il changelog completo

en: View live logs
it: Visualizza log in tempo reale

en: View pricing
it: Vedi i prezzi

en: View progress
it: Mostra avanzamento

en: Visitor
it: Visitatore

en: WP Root
it: Root WP

en: WP STAGING - Clone Multisite Network
it: WP STAGING - Clona Rete Multisite

en: WP STAGING - Communication with WP STAGING server failed
it: WP STAGING - Communication with WP STAGING server fallito

en: WP STAGING - Conflict with temporary prefix!
it: WP STAGING - Conflitto con prefisso temporaneo!

en: WP STAGING - Customized Uploads Folder.
it: WP STAGING - Cartella Upload Personalizzata.

en: WP STAGING - Failed to prevent directory listing
it: WP STAGING - Fallito to prevent cartella listing

en: WP STAGING - Folder Permission error.
it: WP STAGING - Folder Permission errore.

en: WP STAGING - HTTP/HTTPS Scheme Error.
it: WP STAGING - HTTP/HTTPS Scheme Errore.

en: WP STAGING - Hooks Outdated.
it: WP STAGING - Hook Obsoleti.

en: WP STAGING - Important: Next-Gen Engine staging sites may be corrupted
it: WP STAGING - Importante: i siti di staging del motore Next-Gen potrebbero essere danneggiati

en: WP STAGING - License Activation Error
it: WP STAGING - Impostazioni Errore.

en: WP STAGING - Notes:
it: WP STAGING - Note:

en: WP STAGING - Optimizer option disabled!
it: WP STAGING - Optimizer option disattivato!

en: WP STAGING - Please create a new backup.
it: WP STAGING - Per favore create a new backup.

en: WP STAGING - Please sign in to Google Drive again.
it: WP STAGING - Per favore sign in to Google Drive again.

en: WP STAGING - Settings Error.
it: WP STAGING - Impostazioni Errore.

en: WP STAGING - The primary key for table %s has been changed from option_id to option_name.
it: WP STAGING - La chiave primaria della tabella %s è stata cambiata da option_id a option_name.

en: WP STAGING - The table %s has no primary key index or missing autoincrement flag.
it: WP STAGING - La tabella %s has no primary key index or mancante autoincrement flag.

en: WP STAGING - Version Outdated.
it: WP STAGING - Versione Outdated.

en: WP STAGING - Wordfence firewall deactivated
it: WP STAGING - Wordfence firewall disattivato

en: WP STAGING Already Active
it: WP STAGING Già Active

en: WP STAGING Background Processing system cannot use AJAX: this will prevent it from performing at its best.
it: Il sistema di Elaborazione in Background di WP STAGING non può utilizzare AJAX: ciò impedirà le prestazioni ottimali.

en: WP STAGING Disabled the cache by setting the constant %1$s to %2$s in the file %3$s. %4$s
it: WP STAGING ha disabilitato la cache impostando la costante %1$s su %2$s nel file %3$s. %4$s

en: WP STAGING Update Protection
it: Protezione aggiornamenti WP STAGING

en: WP STAGING Update Protection is temporarily unavailable
it: La protezione aggiornamenti di WP STAGING non è temporaneamente disponibile

en: WP STAGING Update Protection: Queued — waiting for recovery backup.
it: WP STAGING Protezione aggiornamenti: in coda, in attesa del backup di ripristino.

en: WP STAGING backs up all plugin files together so they can be restored safely.
it: WP STAGING esegue il backup di tutti i file dei plugin insieme, così possono essere ripristinati in sicurezza.

en: WP STAGING can not clone this website because this site has no database table prefix. To proceed please
it: WP STAGING non può clonare questo sito perché il sito non ha un prefisso di tabella del database. Per procedere

en: WP STAGING can't back up automatically. Open the staging site and create a backup first.
it: WP STAGING non può creare un backup automaticamente. Apra il sito di staging e crei prima un backup.

en: WP STAGING checks for a recent backup before plugin updates and offers to create one when needed.
it: WP STAGING verifica la presenza di un backup recente prima degli aggiornamenti dei plugin e propone di crearne uno quando serve.

en: WP STAGING could not write to the backup directory.
it: WP STAGING non è riuscito a scrivere nella directory dei backup.

en: WP STAGING couldn’t write the recovery backup to the backup directory. Nothing has been updated.
it: WP STAGING non è riuscito a scrivere il backup di ripristino nella directory dei backup. Non è stato aggiornato nulla.

en: WP STAGING detected that the OPCache was outdated and automatically cleared the OPCache for the <strong>%s</strong> folder to prevent issues. This operation took %s seconds.
it: WP STAGING ha rilevato che l'OPCache era obsoleta e ha automaticamente svuotato l'OPCache per la cartella <strong>%s</strong> per prevenire problemi. Questa operazione ha richiesto %s secondi.

en: WP STAGING helped you create a safer workflow?
it: WP STAGING ti ha aiutato a creare un flusso di lavoro più sicuro?

en: WP STAGING is backing up this plugin. You can delete it once the recovery backup has finished.
it: WP STAGING sta eseguendo il backup di questo plugin. Potrai eliminarlo al termine del backup di ripristino.

en: WP STAGING is creating a recovery backup. This update will start automatically when it is ready.
it: WP STAGING sta creando un backup di ripristino. Questo aggiornamento partirà automaticamente quando sarà pronto.

en: WP STAGING is no cloud service. Your data belongs to you only.
it: WP STAGING non è un servizio cloud. I tuoi dati appartengono solo a te.

en: WP STAGING is one of the fastest backup and migration plugins. Compare yourself.
it: WP STAGING è uno dei plugin di backup e migrazione più veloci. Confronta tu stesso.

en: WP STAGING makes sure a recent backup exists before plugin updates, so you can restore your site if something goes wrong.
it: WP STAGING si assicura che esista un backup recente prima degli aggiornamenti dei plugin, così puoi ripristinare il sito se qualcosa va storto.

en: WP STAGING never reads your posts, pages, media or passwords, and never sends us your backup files.
it: WP STAGING non legge mai i tuoi articoli, le pagine, i media o le password e non ci invia mai i tuoi file di backup.

en: WP STAGING requires PHP %s or higher. Your site is running an outdated version of PHP (%s), which requires an update. If you can not upgrade WordPress, install WP STAGING 2.16.0 which supports PHP 5.6.
it: WP STAGING richiede PHP %s o superiore. Il tuo sito sta eseguendo una versione obsoleta di PHP (%s), che necessita di un aggiornamento. Se non puoi aggiornare WordPress, installa WP STAGING 2.16.0 che supporta PHP 5.6.

en: WP STAGING requires PHP %s or higher. Your site is running an outdated version of PHP (%s), which requires an update. If you can not upgrade WordPress, install WP STAGING PRO 4.10.1 which supports PHP 5.6. Please contact us, to get this legacy version of WP Staging.
it: WP STAGING richiede PHP %s o superiore. Il tuo sito sta eseguendo una versione obsoleta di PHP (%s), che necessita di un aggiornamento. Se non puoi aggiornare WordPress, installa WP STAGING PRO 4.10.1 che supporta PHP 5.6. Contattaci per ottenere questa versione legacy di WP Staging.

en: WP STAGING requires at least WordPress %s to run. You have WordPress %s.
it: WP STAGING richiede almeno WordPress %s per funzionare. Tu hai WordPress %s.

en: WP STAGING typically works normally during the short window after a WordPress release.
it: WP STAGING funziona normalmente durante il breve periodo successivo a un rilascio di WordPress.

en: WP STAGING usage
it: Utilizzo di WP STAGING

en: WP STAGING v%s is outdated. Please <a href="%s">update</a> to latest version %s to make sure the plugin works with your WordPress version.
it: WP STAGING v%s è obsoleto. Per favore <a href="%s">aggiorna</a> all'ultima versione %s per assicurarti che il plugin funzioni con la tua versione di WordPress.

en: WP STAGING version
it: WP STAGING

en: WP STAGING will delete the selected staging tables and staging files.
it: WP STAGING eliminerà le tabelle di staging e i file di staging selezionati.

en: WP STAGING will not send diagnostic usage information. If you want an improved technical support experience, you can always re-enable this on the <a href="%s">WP STAGING Settings</a> page.
it: WP STAGING non invierà informazioni diagnostiche sull'utilizzo. Se desideri un'esperienza di supporto tecnico migliorata, puoi sempre riattivare questa funzione nella pagina <a href="%s">Impostazioni WP STAGING</a>.

en: WP STAGING will use it for this staging site and future staging jobs. You can switch back anytime.
it: WP STAGING lo userà per questo sito di staging e per i futuri processi di staging. Può tornare indietro in qualsiasi momento.

en: WP STAGING · Update Protection
it: WP STAGING · Protezione aggiornamenti

en: WP STAGING: All-In-One Security (AIOS) Salt Prefix Enabled
it: WP STAGING: All-In-One Security (AIOS) Salt Prefix Attivato

en: WP Staging - Backup Error Report
it: WP Staging - Backup Errore Report

en: WP Staging - Backup General Report
it: WP Staging - Rapporto di Backup

en: WP Staging - Backup Report
it: WP Staging - Rapporto di Backup

en: WP Staging - Backup Warning Report
it: WP Staging - Rapporto di Backup

en: WP Staging - Debug Code: %s
it: WP Staging - Codice Debug: %s

en: WP Staging - Error Report
it: WP Staging - Backup Errore Report

en: WP Staging - Folder Permissions:</strong>
                    <br>
                    The folder <code>%1$s</code> is not write and/or readable.
                    <br>
                    Check if this folder is writeable by the php user %2$s or www-data.
                    File permissions needs to be chmod 755 or 777.
                    <br>
                    <br>
                    WP Staging's default behavior is to create a staging site in a subfolder of the live site.
                    If you get this warning this might not be possible, but you can still create a staging site.
                    <a href="%3$s" target="_blank">Create a staging site without write permission to root.</a>
it: WP Staging – Permessi della cartella:</strong>
                    <br>
                    La cartella <code>%1$s</code> non è scrivibile e/o leggibile.
                    <br>
                    Verifica se questa cartella è scrivibile dall'utente PHP %2$s o da www-data.
                    I permessi dei file devono essere chmod 755 o 777.
                    <br>
                    <br>
                    WP Staging per impostazione predefinita crea un sito di staging in una sottocartella del sito live.
                    Se vedi questo avviso, potrebbe non essere possibile, ma puoi comunque creare un sito di staging.
                    <a href="%3$s" target="_blank">Crea un sito di staging senza permessi di scrittura sulla root.</a>

en: WP Staging - Licence
it: Licenza di WP Staging

en: WP Staging - Remote Sync
it: WP Staging - Sincronizzazione remota

en: WP Staging - Restore
it: WP Staging | Ripristina

en: WP Staging - Settings
it: WP Staging Impostazioni

en: WP Staging - Staging
it: WP Staging Impostazioni

en: WP Staging - System Info
it: WP Staging | Ripristina

en: WP Staging - Temporary Logins
it: WP Staging - Login Temporanei

en: WP Staging - Welcome
it: Benvenuto in WP Staging

en: WP Staging Automation Update Report
it: WP Staging - Rapporto di Backup

en: WP Staging CLI uses Docker to create an isolated local copy of this site.
it: WP Staging CLI utilizza Docker per creare una copia locale isolata di questo sito.

en: WP Staging Info
it: WP Staging

en: WP Staging Install
it: WP Staging

en: WP Staging Logs
it: WP Staging Jobs

en: WP Staging Notification
it: Notifiche Email

en: WP Staging Pro adds one-click deployment, off-site cloud backups, unlimited schedules, site migrations, Multisite support, and developer workflows.
it: WP Staging Pro aggiunge il deployment con un clic, i backup esterni nel cloud, le pianificazioni illimitate, le migrazioni dei siti, il supporto Multisito e i flussi di lavoro per sviluppatori.

en: WP Staging Pro is installed but not active. %1$sActivate now%2$s to unlock all Pro features.
it: WP Staging Pro è installato ma non attivo. %1$sAttiva ora%2$s per sbloccare tutte le funzionalità Pro.

en: WP Staging Pro!
it: WP Staging Pro

en: WP Staging Settings
it: WP Staging Impostazioni

en: WP Staging and WP STAGING Pro cannot both be active. We've automatically deactivated WP STAGING Pro.
it: WP Staging and WP STAGING Pro cannot both be active. We've automaticamente disattivato WP STAGING Pro.

en: WP Staging and WP STAGING Pro cannot both be active. We've automatically deactivated WP STAGING.
it: WP Staging and WP STAGING Pro cannot both be active. We've automaticamente disattivato WP STAGING.

en: WP Staging cannot create a staging site on environments based on the WordPress.com (Automattic) infrastructure due to technical limitations. Instead you can use %s to create a backup of your website and then use %s to upload and restore that backup on any hosting environment—even WordPress.com.
it: WP Staging non può creare siti di staging su siti ospitati su WordPress.com! In alternativa puoi usare %s per creare un backup di questo sito. Poi usa %s per caricare e ripristinare il backup sull'altro sito. L'altro sito può trovarsi su qualsiasi host incluso WordPress.com.

en: WP Staging core plugin
it: Plugin principale di WP Staging

en: WP Staging events that happen weekly - %s
it: Eventi di WP Staging che si verificano settimanalmente - %s

en: WP Staging events that happens daily
it: Eventi di WP Staging che si verificano quotidianamente

en: WP Staging events that happens every 2 days
it: Eventi di WP Staging che si verificano ogni 2 giorni

en: WP Staging events that happens every month
it: Eventi di WP Staging che si verificano mensilmente

en: WP Staging events that happens every six hours
it: Eventi di WP Staging che si verificano ogni sei ore

en: WP Staging events that happens every twelve hours
it: Eventi di WP Staging che si verificano ogni dodici ore

en: WP Staging events that happens every two weeks
it: Eventi di WP Staging che si verificano ogni due settimane

en: WP Staging events that happens hourly
it: Eventi di WP Staging che si verificano ogni ora

en: WP Staging events that happens weekly
it: Eventi di WP Staging che si verificano settimanalmente

en: WP Staging is blocked by a security plugin or firewall setting. Please whitelist all ajax requests coming from %s. If possible put your firewall into learning mode and try again.%sPlease ask your hosting provider or security plugin to permanently whitelist WP Staging requests. If it still fails, please contact us.
it: WP Staging è bloccato da un plugin di sicurezza o un'impostazione del firewall. Per favore, aggiungi alla whitelist tutte le richieste ajax provenienti da %s. Se possibile, metti il firewall in modalità apprendimento e riprova.%sChiedi al tuo provider di hosting o al plugin di sicurezza di aggiungere permanentemente le richieste di WP Staging alla whitelist. Se continua a fallire, contattaci.

en: WP Staging is well tested and we did a lot to catch every possible error but
            we can not handle all possible combinations of server, plugins and themes. <br>
            <strong>BEFORE</strong> you create your first staging site it´s highly recommended
            <strong>to make a full backup of your website</strong> first!
it: WP Staging è ben testato e abbiamo fatto molto per intercettare ogni possibile errore ma
            non possiamo gestire tutte le possibili combinazioni di server, plugin e temi. <br>
            <strong>PRIMA</strong> di creare il tuo primo sito di staging è altamente consigliato
            <strong>fare un backup completo del tuo sito</strong>!

en: WP Staging plugin has successfully updated %s plugins on your staging site: %s
it: Il plugin WP Staging ha aggiornato con successo %s plugin sul sito di staging: %s

en: WP Staging plugin has successfully updated all plugins on your staging site: %s
it: Il plugin WP Staging ha aggiornato con successo tutti i plugin sul sito di staging: %s

en: WP Staging — Tips & Guides
it: WP Staging — Suggerimenti e guide

en: WP Staging → Settings → Remote Sync Connection Key
it: WP Staging → Impostazioni → Remote Sync Connection Key

en: WP Staging: Backup file corrupted!
it: WP Staging: File di backup corrupted!

en: WP Version
it: Versione

en: WPSTG_STORAGE_FTPS_CERT constant is defined and will be used.
it: La costante WPSTG_STORAGE_FTPS_CERT è definita e verrà utilizzata.

en: WPSTG_STORAGE_SFTP_KEY constant is defined and will be used.
it: La costante WPSTG_STORAGE_SFTP_KEY è definita e verrà utilizzata.

en: Waiting for Pull to be completed
it: In attesa del completamento del Pull

en: Waiting for the current backup…
it: In attesa del backup in corso…

en: Waiting for the server to pick it up…
it: In attesa che il server lo prenda in carico…

en: Want to change this? %s
it: Modificare questa impostazione? %s

en: Warning
it: Avviso

en: Warning:
it: Avviso:

en: Warning: Database table prefix can not be empty!
it: Avviso: Il prefisso della tabella del database non può essere vuoto!

en: Warning: Use another site name! A file named %s already exists where the staging site would be created.
it: Avviso: usa un altro nome per il sito! Esiste già un file chiamato %s nel percorso in cui verrebbe creato il sito di staging.

en: Warning: Use another site name! Clone destination directory %s already exists and is not empty. As default, WP STAGING uses the site name as subdirectory for the clone.
it: Avviso: Usa un altro nome per il sito! La cartella di destinazione del clone %s esiste già e non è vuota. Per impostazione predefinita, WP STAGING usa il nome del sito come sottocartella per il clone.

en: Warning: both sites then share the same uploads folder, so editing or replacing images on staging also changes them on production, and mixed-content issues can occur if both sites load stylesheets from uploads. Use with care.
it: Avviso: entrambi i siti condividono quindi la stessa cartella uploads, quindi modificare o sostituire le immagini su staging le cambia anche in produzione, e possono verificarsi problemi di contenuto misto se entrambi i siti caricano i fogli di stile dalla cartella uploads. Usa con cautela.

en: Warnings
it: Avviso

en: Watch Remote Sync demo
it: Guarda la demo di Remote Sync

en: We are unable to add an .htaccess file for this staging multisite network. It is required to make sure network URLs work properly. You will need to add this file manually.
it: Non è possibile aggiungere un file .htaccess per questa rete multisite di staging. È necessario per assicurare che gli URL della rete funzionino correttamente. Dovrai aggiungere questo file manualmente.

en: We cannot proceed, as the backup directory is not readable. It is likely that there is no read permission
it: Impossibile procedere: la cartella dei backup non è leggibile. Probabilmente mancano i permessi di lettura

en: We cannot proceed, as the backup directory is not writeable. It is likely that there is no write permission
it: Impossibile procedere: la cartella dei backup non è scrivibile. Probabilmente mancano i permessi di scrittura

en: We cannot proceed, as we could not create the Backups directory folder. It is likely that the server
it: Impossibile procedere: non è stato possibile creare la cartella dei backup. Probabilmente il server

en: We cannot proceed, as we could not write files to disk. It is likely that the server disk is full, the maximum number of files were reached (inode limit) or there is no write permission to directory wp-content/uploads. Please free up disk space on the server or correct the folder permission to 755.
it: Non è possibile procedere, poiché non è stato possibile scrivere file su disco. È probabile che il disco del server sia pieno, il numero massimo di file sia stato raggiunto (limite inode) o non ci siano permessi di scrittura nella cartella wp-content/uploads. Libera spazio su disco sul server o correggi i permessi della cartella a 755.

en: We cannot proceed, as we could not write files to disk. Please check if the file %s is writeable, and if there's enough free disk space on the server.
it: Non è possibile procedere, poiché non è stato possibile scrivere file su disco. Controlla se il file %s è scrivibile e se c'è abbastanza spazio su disco sul server.

en: We could not delete the staging site completely. There are still files in the folder %s that could not be deleted. This could be a write permission issue. Try to delete the folder manually by using FTP or a file manager plugin.<br/> If this happens again please contact us at support@wp-staging.com
it: Non è stato possibile eliminare completamente il sito di staging. Ci sono ancora file nella cartella %s che non è stato possibile eliminare. Potrebbe essere un problema di permessi di scrittura. Prova a eliminare la cartella manualmente usando FTP o un plugin di gestione file.<br/> Se il problema si ripresenta, contattaci a support@wp-staging.com

en: We could not reach WP STAGING servers, so sending diagnostic information has been disabled .
it: Non è stato possibile raggiungere i server di WP STAGING, quindi l'invio di informazioni diagnostiche è stato disattivato.

en: We could not upload the backup file, please try uploading it directly using FTP to the folder %s. Please also make sure you have enough free disk space on the server.
it: Non è stato possibile caricare il file di backup, per favore prova a caricarlo direttamente via FTP nella cartella %s. Per favore assicurati anche di avere abbastanza spazio su disco libero sul server.

en: We couldn't create the verification code. This might be caused by a firewall blocking the request. The verification code is necessary for security before you can upload a backup to this site. To proceed, you can temporarily <a href="%s" target="_blank">disable the verification code generation</a> or contact WP Staging support for assistance.
it: Impossibile creare il codice di verifica. Questo potrebbe essere causato da un firewall che blocca la richiesta. Il codice di verifica è necessario per la sicurezza prima di poter caricare un backup su questo sito. Per procedere, è possibile temporaneamente <a href="%s" target="_blank">disabilitare la generazione del codice di verifica</a> o contattare il supporto WP Staging per assistenza.

en: We received the debug info!
it: Abbiamo ricevuto le informazioni di debug!

en: We'll mark this WordPress version as validated after final checks. If you notice an issue,
it: Questa versione di WordPress verrà contrassegnata come validata dopo i controlli finali. Se si nota un problema,

en: We've noticed that you're using another plugin for creating WordPress backups.
                 Did you know that WP Staging is significant faster than other popular backup plugins?
it: Abbiamo notato che stai usando un altro plugin per creare backup di WordPress.
                 Sapevi che WP Staging è significativamente più veloce di altri plugin di backup popolari?

en: We`ve disabled the WordFence Web Application Firewall on this site by renaming the WordFence file user.ini to make sure this staging site will work perfectly fine.
it: Abbiamo disattivato il Firewall Web Application di WordFence su questo sito rinominando il file user.ini di WordFence per assicurare che questo sito di staging funzioni perfettamente.

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Weekly
it: Settimanale

en: Weekly - %s
it: Settimanale - %s

en: Welcome to WP STAGING Pro!
it: Benvenuto in WP STAGING Pro!

en: We’ll wait for it to finish, then continue your update automatically.
it: Aspettiamo che finisca, poi il tuo aggiornamento prosegue automaticamente.

en: What gets deleted
it: Cosa viene eliminato

en: What gets pushed
it: Cosa viene inviato

en: What is WP Staging Restore?
it: Cos'è WP Staging Restore?

en: What is shared
it: Cosa viene condiviso

en: What to copy
it: Cosa copiare

en: What would you like to do first?
it: Cosa vuoi fare per primo?

en: What you'll get
it: Cosa otterrai

en: What's New demo video
it: Video demo delle novità

en: What's New in %s
it: Novità in %s

en: What's New?
it: Novità

en: When a job fails: the error message and the last lines of your WP STAGING and PHP logs.
it: Quando un'operazione fallisce: il messaggio di errore e le ultime righe dei log di WP STAGING e PHP.

en: When backing up the Media Library without the Database, the attachments will be migrated but won't show up in the media library after restore.
it: Quando si esegue il backup della Libreria Media senza il Database, gli allegati verranno migrati ma non appariranno nella libreria media dopo il ripristino.

en: When creating backups with WP Staging for different websites or clients, avoid using the same storage location for all backups!
it: Quando si creano backup con WP Staging per diversi siti web o clienti, evitare di utilizzare la stessa posizione di archiviazione per tutti i backup!

en: When disabled, other sites cannot import data from this site using Remote Sync.
it: Quando disattivato, altri siti non possono importare dati da questo sito tramite Remote Sync.

en: When you push this site to live, your WordFence firewall settings on the live site will not be affected by this step.
it: Quando invii questo sito in produzione, le impostazioni del firewall WordFence sul sito live non saranno influenzate da questo passaggio.

en: Where do I find this?
it: Dove si trova?

en: Where does it look for backups?
it: Dove cerca i backup?

en: Where to get the original key.
it: Dove ottenere la chiave originale.

en: Why this helps
it: Perché è utile

en: Will enable WordPress cron on the staging site.
it: Disattiverà il cron di WordPress sul sito di staging.

en: Without changing your live site
it: Senza modificare il sito in produzione

en: Without these credentials, background processing may not run on sites with protected wp-admin.
it: Senza queste credenziali, l'elaborazione in background potrebbe non funzionare sui siti con wp-admin protetto.

en: WooCommerce actions
it: Azioni WooCommerce

en: WooCommerce background actions are blocked, so queued shop tasks will not run on the staging site.
it: Le azioni in background di WooCommerce sono bloccate, quindi le attività del negozio in coda non verranno eseguite sul sito di staging.

en: WooCommerce background actions can run on staging for subscriptions, webhooks, cleanup, and other queued shop tasks.
it: Le azioni in background di WooCommerce possono essere eseguite sullo staging per abbonamenti, webhook, pulizia e altre attività del negozio in coda.

en: WooCommerce scheduled actions are disabled on the staging site.
it: Le azioni pianificate di WooCommerce sono disattivate sul sito di staging.

en: WooCommerce scheduled actions can run on the staging site.
it: Le azioni pianificate di WooCommerce possono essere eseguite sul sito di staging.

en: WooCommerce scheduler
it: Scheduler di WooCommerce

en: WordPress %s detected — validation pending
it: WordPress %s rilevato — validazione in corso

en: WordPress Info
it: Info WordPress

en: WordPress Multisite is not supported in disabled or unregistered version of WP Staging Pro
it: WordPress Multisite non è supportato in una versione disattivata o non registrata di WP Staging Pro

en: WordPress core
it: Core di WordPress

en: WordPress cron
it: Cron di WordPress

en: WordPress cron is blocked, so scheduled tasks will not run on the staging site.
it: Il cron di WordPress è bloccato, quindi le attività pianificate non verranno eseguite sul sito di staging.

en: WordPress cron runs scheduled tasks such as publishing schedules, cleanup jobs, and plugin maintenance on staging.
it: Il cron di WordPress esegue attività pianificate come programmazioni di pubblicazione, processi di pulizia e manutenzione dei plugin sullo staging.

en: WordPress did not report how the update went. Reload the page to see whether it was installed.
it: WordPress non ha riportato l’esito dell’aggiornamento. Ricarica la pagina per vedere se è stato installato.

en: WordPress files preselected
it: File WordPress preselezionati

en: WordPress instance ready in 30 seconds
it: Istanza WordPress pronta in 30 secondi

en: WordPress root directory.
it: Directory radice di WordPress.

en: WordPress scheduled tasks are disabled on the staging site.
it: Le attività pianificate di WordPress sono disattivate sul sito di staging.

en: WordPress scheduled tasks can run on the staging site.
it: Le attività pianificate di WordPress possono essere eseguite sul sito di staging.

en: WordPress tables
it: Tabelle WordPress

en: WordPress tables preselected
it: Tabelle WordPress preselezionate

en: WordPress tables selected automatically
it: Tabelle WordPress selezionate automaticamente

en: WordPress themes, customizations, and design assets.
it: Temi WordPress, personalizzazioni e risorse di design.

en: WordPress version
it: Versione di WordPress

en: Work Locally
it: Lavora in locale

en: Yes
it: Sì

en: You MUST leave this window open while cloning/pushing. Please wait...
it: DEVI lasciare questa finestra aperta durante la clonazione/invio. Attendere...

en: You are already authenticated to Google Drive.
it: Sei autenticato su Google Drive.

en: You are authenticated to Dropbox.
it: Sei autenticato su Dropbox.

en: You are authenticated to Microsoft OneDrive.
it: Sei autenticato su Google Drive.

en: You are authenticated to pCloud.
it: Sei autenticato su Dropbox.

en: You are being redirected to the login page...
it: Stai per essere reindirizzato alla pagina di login...

en: You are not allowed to access this page.
it: Non hai il permesso di accedere a questa pagina.

en: You are not allowed to access this resource.
it: Non hai il permesso di accedere a questa pagina.

en: You are not allowed to create a temporary login link.
it: Non hai il permesso di creare un link di login temporaneo.

en: You are not allowed to delete this user.
it: Non hai il permesso di fare questo.

en: You are not allowed to do this.
it: Non hai il permesso di fare questo.

en: You are not allowed to perform this action.
it: Non hai il permesso di fare questo.

en: You are running a 32-bit version of PHP, which is heavily obsolete and cannot handle any file over 2GB. Please ask your hosting company to upgrade you to a 64-bit PHP installation.
it: Stai eseguendo una versione a 32 bit di PHP, che è molto obsoleta e non può gestire file superiori a 2GB. Chiedi alla tua azienda di hosting di aggiornarti a un'installazione PHP a 64 bit.

en: You are running a 32-bit version of PHP. 32-bits PHP can't handle backups larger than 2GB. You might face a critical error. Consider upgrading to 64-bit.
it: Stai eseguendo una versione a 32 bit di PHP. PHP a 32 bit non può gestire backup più grandi di 2GB. Potresti riscontrare un errore critico. Considera l'aggiornamento a 64 bit.

en: You are using an outdated version of the WP STAGING hooks plugin. The filters for <code>wpstg_clone_excl_folders</code> and <code>wpstg_clone_mu_excl_folders</code> have been changed. Download the latest version from <a href="%s" target="_blank">here</a> and adjust your filters.
it: Stai usando una versione obsoleta del plugin hooks di WP STAGING. I filtri per <code>wpstg_clone_excl_folders</code> e <code>wpstg_clone_mu_excl_folders</code> sono stati modificati. Scarica l'ultima versione da <a href="%s" target="_blank">qui</a> e modifica i tuoi filtri.

en: You can
it: È possibile

en: You can access it from here:
it: Puoi accedervi da qui:

en: You can back up your network sites by opening WP Staging
it: È possibile eseguire il backup dei siti della rete aprendo WP Staging

en: You can clone the staging site into a separate database. The Database must be created manually in advance before starting the cloning proccess.<br/><br/><strong>Note:</strong> If there are already tables with the same database prefix and name in this database, the cloning process will be aborted without any further asking!
it: Puoi clonare il sito di staging in un database separato. Il Database deve essere creato manualmente in anticipo prima di avviare il processo di clonazione.<br/><br/><strong>Nota:</strong> Se ci sono già tabelle con lo stesso prefisso e nome in questo database, il processo di clonazione verrà interrotto senza ulteriori avvisi!

en: You can close this window. Remote Sync will continue in the background.
it: È possibile chiudere questa finestra. Remote Sync continuerà in background.

en: You can copy the staging site to a custom directory and can use a different hostname.
it: Puoi copiare il sito di staging in una cartella personalizzata e usare un hostname diverso.

en: You can customize this start time in WP Staging Pro!
it: Puoi personalizzare questo orario di inizio in WP Staging Pro!

en: You can do a search-and-replace of the values of the database being restored. This is optional, as WP STAGING already takes care of replacing the Site URL and ABSPATH for you. You should avoid doing replacements of generic strings, as this could replace unwanted values and cause issues in the database.
it: Puoi fare una ricerca e sostituzione dei valori del database che viene ripristinato. Questo è opzionale, poiché WP STAGING si occupa già di sostituire l'URL del Sito e ABSPATH per te. Evita di fare sostituzioni di stringhe generiche, poiché potrebbe sostituire valori indesiderati e causare problemi nel database.

en: You can edit and control the entire Docker setup.
it: Puoi modificare e controllare l'intera configurazione Docker.

en: You can find this in the URL when viewing the Shared Drive in Google Drive.
it: È possibile trovarlo nell'URL quando si visualizza il Drive condiviso in Google Drive.

en: You can install now.
it: Puoi installare ora.

en: You can manually check the staging site at this link: %s
it: È possibile controllare manualmente il sito di staging a questo link: %s

en: You can reactivate the object cache in the corresponding caching plugin.
it: Puoi riattivare la cache degli oggetti nel plugin di cache corrispondente.

en: You can restore this backup anytime on this website.
it: Puoi ripristinare questo backup in qualsiasi momento su questo sito.

en: You can restore this backup anytime or upload it to another website and restore it there.
it: Puoi ripristinare questo backup in qualsiasi momento o caricarlo su un altro sito e ripristinarlo lì.

en: You can revert this easily
it: È possibile annullare facilmente questa operazione

en: You can revoke this key any time on the source site.
it: Può revocare questa chiave in qualsiasi momento sul sito di origine.

en: You can select multiple tables. Press left mouse button & move or press STRG+Left mouse button. (Apple: ⌘+Left Mouse Button)
it: You can seleziona multiple tables. Press left mouse button & move or press STRG+Left mouse button. (Apple: ⌘+Left Mouse Button)

en: You can use %s to change this.
it: È possibile utilizzare %s per modificare questa impostazione.

en: You can use an SSH private key instead of a password.
it: Puoi usare una chiave privata SSH invece di una password.

en: You can use your own Google API keys. This is optional. %s
it: Puoi usare le tue chiavi API Google. Questo è opzionale. <a href="%s" target="_blank">Come creare le proprie chiavi API Google</a>.

en: You do not have permission to install plugin updates
it: Non hai il permesso di installare aggiornamenti dei plugin

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
it: Non hai permessi sufficienti per accedere a questa pagina.

en: You don't have a backup plan yet. Create a new backup and choose a recurrent backup time to start.
it: Non hai ancora un piano di backup. Crea un nuovo backup e scegli un orario ricorrente per iniziare.

en: You don't have enough permissions to disable staging site email reminder. Log in to your WordPress account with an admin account, then open this link again.
it: Non si dispone di permessi sufficienti per disabilitare il promemoria email del sito di staging. Accedere al proprio account WordPress con un account amministratore, quindi riaprire questo link.

en: You downgraded WP Staging Pro to the WP Staging free version. To create a scheduled backup plan with WP Staging free, please click on the confirm button below.
it: Hai effettuato il downgrade da WP Staging Pro alla versione gratuita di WP Staging. Per creare un piano di backup pianificato con WP Staging free, per favore clicca sul pulsante di conferma qui sotto.

en: You enabled the salt postfix option in WP Security options. Due to that WP Staging could not exclude WP Security from being executed while backups are created or during push and pull operations. If you want to increase WP Staging speed and reliability during processing, we recommend to disable the salt option in WP Security.
it: Hai attivato l'opzione salt postfix nelle opzioni di WP Security. Per questo motivo WP Staging non ha potuto escludere WP Security dall'esecuzione durante la creazione dei backup o durante le operazioni di push e pull. Se vuoi aumentare la velocità e l'affidabilità di WP Staging durante l'elaborazione, ti consigliamo di disattivare l'opzione salt in WP Security.

en: You have just pulled data from another site.
it: I dati sono stati appena importati tramite Pull da un altro sito.

en: You have just restored a WP STAGING backup.
it: Hai appena ripristinato un backup di WP STAGING.

en: You have not granted permissions required by the WP STAGING plugin. Please go back and retry the authorization.
it: Non hai concesso i permessi richiesti dal plugin WP STAGING. Torna indietro e riprova l'autorizzazione.

en: You have symlinked the folder <code>%s</code> on this staging site. If you update images on this site it will affect your live site.
            This feature should be used only if you know what you do!
            If you did this unintentionally, create a new staging site and disable the symlink option.
it: Hai creato un symlink della cartella <code>%s</code> su questo sito di staging. Se aggiorni le immagini su questo sito influenzerà il tuo sito live. 
            Questa funzione dovrebbe essere usata solo se sai cosa stai facendo! 
            Se l'hai fatto involontariamente, crea un nuovo sito di staging e disattiva l'opzione symlink.

en: You may need to consider to reactivate your Freemius license to make sure that Freemius integration does not act slightly differently in your staging site.
it: Potresti dover considerare di riattivare la tua licenza Freemius per assicurarti che l'integrazione Freemius non funzioni in modo leggermente diverso nel tuo sito di staging.

en: You must have at least the Content Manager role to access a Shared Drive.
it: È necessario avere almeno il ruolo di Content Manager per accedere a un Drive condiviso.

en: You must select at least one item to backup.
it: Devi selezionare almeno un elemento per il backup.

en: You must select at least one storage to upload backup.
it: Devi selezionare almeno un archivio per caricare il backup.

en: You must select at least one storage.
it: Devi selezionare almeno un archivio.

en: You need a WP Staging Business plan or higher to use this storage provider.
it: È necessario un piano WP Staging Business o superiore per utilizzare questo provider di archiviazione.

en: You need a WP Staging Developer plan or higher. Please upgrade your license.
it: È necessario un piano WP Staging Developer o superiore. Effettuare l'upgrade della licenza.

en: You need a WP Staging developer plan or higher. Please upgrade your license.
it: È necessario un piano WP Staging Developer o superiore. Effettuare l'upgrade della licenza.

en: You need a valid Developer or Agency license to download %s.
it: Per scaricare %s è necessaria una licenza Developer o Agency valida.

en: You need a valid WP Staging Pro license to use the extract feature.
it: Per utilizzare la funzione di estrazione è necessaria una licenza WP Staging Pro valida.

en: You need a valid `Developer or Agency` license in order to download WP Staging Restore.
it: Hai bisogno di una licenza `Developer o Agency` valida per scaricare WP Staging Restore.

en: You need a valid license key to use all pro feature.
it: Hai bisogno di una chiave di licenza valida per usare tutte le funzionalità pro.

en: You only pay the prorated difference to your current plan.
it: Si paga solo la differenza proporzionale rispetto al piano attuale.

en: You only pay the prorated difference.
it: Si paga solo la differenza proporzionale.

en: You will be notified by e-mail or slack if the backup fails. (If activated in WP Staging settings)
it: Verrai notificato via email o Slack se il backup fallisce. (Se attivato nelle impostazioni di WP Staging)

en: You will be redirected to the login page after closing this modal.
it: Verrai reindirizzato alla pagina di login dopo aver chiuso questa finestra.

en: You will receive an e-mail and slack notification as soon as the staging site has been updated. (If activated in WP Staging settings)
it: Verrai notificato via email o Slack se il backup fallisce. (Se attivato nelle impostazioni di WP Staging)

en: You will receive an email reminder every two weeks about your active staging site. This helps you manage and delete unused staging sites, ensuring safety and preventing multiple unnecessary test environments.
it: Verrà inviato un promemoria via email ogni due settimane riguardo al sito di staging attivo. Questo aiuta a gestire ed eliminare i siti di staging inutilizzati, garantendo sicurezza e prevenendo ambienti di test non necessari.

en: You will receive an email reminder every two weeks while this staging site exists, so you can clean up unused ones and avoid piling up test environments.
it: Riceverai un'email di promemoria ogni due settimane finché questo sito di staging esiste, così potrai eliminare quelli inutilizzati ed evitare di accumulare ambienti di test.

en: You'll share: Your email, URL,
it: You'll share: La tua email, URL,

en: You're all set
it: Tutto pronto

en: You've already submitted a ticket!<br/>
it: Hai già inviato un ticket!<br/>

en: Your Account.
it: Il Suo Account.

en: Your License key is invalid. Get a new license key from %s or contact %s for help.
it: La tua chiave di licenza non è valida. Ottieni una nuova chiave di licenza da %s o contatta %s per assistenza.

en: Your Pro features are paused
it: Le funzionalità Pro sono in pausa

en: Your Staging Sites:
it: I tuoi Siti di Staging:

en: Your Verification Code
it: Il codice di verifica

en: Your WP Staging Verification Code
it: I tuoi Siti di Staging:

en: Your WordPress root directory
it: La directory principale di WordPress

en: Your backup data will not be sent to us! %s.
it: I tuoi dati di backup non verranno inviati a noi! %s.

en: Your backup has started
it: Il tuo backup è iniziato

en: Your backup is ready
it: Il tuo backup è pronto

en: Your backup is safe if anything goes wrong.
it: Il tuo backup è al sicuro in caso di problemi.

en: Your backup was created successfully. Restore it anytime from WP STAGING.
it: Il tuo backup è stato creato correttamente. Ripristinalo quando vuoi da WP Staging.

en: Your backup will start automatically when this finishes.
it: Il tuo backup partirà automaticamente al termine di questa operazione.

en: Your browser do not support the File API, needed for the uploads. Please try a different/updated browser, or upload the Backup using FTP to the folder %s
it: Il tuo browser non supporta l'API File, necessaria per gli upload. Prova un browser diverso/aggiornato, o carica il Backup tramite FTP nella cartella %s

en: Your certificate is encrypted before it is stored.
it: Il certificato viene crittografato prima di essere archiviato.

en: Your connection key is protected by a password.
it: La chiave di connessione è protetta da una password.

en: Your current admin account stays active after the sync, so you keep access to this site even if the source site uses different users. You'll be logged out and need to sign in again.
it: Il Suo account amministratore attuale rimane attivo dopo la sincronizzazione, in modo da mantenere l'accesso a questo sito anche se il sito di origine utilizza utenti diversi. Verrà disconnesso e dovrà accedere di nuovo.

en: Your current admin login preserved
it: Accesso amministratore attuale mantenuto

en: Your current plan: %s.
it: Il tuo piano attuale: %s.

en: Your current username and password will still be valid, but you will need to log in again after sync.
it: Il Suo nome utente e la Sua password attuali rimarranno validi, ma dovrà accedere di nuovo dopo la sincronizzazione.

en: Your data is important so we run <a href="%s" target="_blank" style="text-decoration: underline;">thousands</a> of automated tests before every release.
it: I tuoi dati sono importanti, per questo eseguiamo <a href="%s" target="_blank" style="text-decoration: underline;">migliaia</a> di test automatizzati prima di ogni rilascio.

en: Your debug code:
it: Il tuo codice di debug:

en: Your email address will only be used to contact you about your issue.
it: Il tuo indirizzo email verrà utilizzato solo per contattarti riguardo al tuo problema.

en: Your file is ready
it: Il file è pronto

en: Your files are ready
it: I file sono pronti

en: Your host can provide this fingerprint.
it: Il vostro host può fornire questa impronta digitale.

en: Your license expired on
it: La tua licenza scaduto on

en: Your license expired on
it: La tua licenza è scaduta il

en: Your license has expired. Renew to re-enable Remote Sync and other Pro features.
it: La licenza è scaduta. Rinnovarla per riattivare Remote Sync e le altre funzionalità Pro.

en: Your license key expired on %s. Renew the license key on %s or contact %s for help.
it: La tua chiave di licenza è scaduta il %s. Rinnova la chiave di licenza su %s o contatta %s per assistenza.

en: Your license key has been disabled. Please contact %s
it: La tua chiave di licenza è stata disattivata. Per favore contatta %s

en: Your license key has reached its activation limit. Upgrade your license key on %s for more active sites.
it: La tua chiave di licenza ha raggiunto il limite di attivazione. Fai l'upgrade della tua chiave di licenza su %s per più siti attivi.

en: Your license key is invalid. Get a new license key from %s or contact %s for help.
it: La tua chiave di licenza non è valida. Ottieni una nuova chiave di licenza da %s o contatta %s per assistenza.

en: Your license, all features and all plugin updates remain active permanently. Only the included premium support window has elapsed.
it: La tua licenza, tutte le funzionalità e tutti gli aggiornamenti del plugin restano attivi in modo permanente. È terminato solo il periodo di supporto premium incluso.

en: Your live website is not affected by this issue.
it: Il tuo sito live non è interessato da questo problema.

en: Your plan allows extracting 1 file at a time.
it: Il Suo piano consente di estrarre 1 file alla volta.

en: Your plan allows extracting one file at a time.
it: Il tuo piano consente di estrarre un file alla volta.

en: Your plan allows extracting one file at a time. Upgrade to Developer or Agency plan for multi-file extraction.
it: Il tuo piano consente di estrarre un file alla volta. Passa al piano Developer o Agency per l'estrazione di più file.

en: Your plan includes Remote Sync. Use it right away.
it: Il piano include Remote Sync. Utilizzarlo subito.

en: Your premium support period has ended
it: Il tuo periodo di supporto premium è terminato

en: Your previous selection is saved. Select which live site tables and folders should be copied to the staging site. Change this only if you want to overwrite different staging tables or files.
it: La tua selezione precedente è stata salvata. Seleziona quali tabelle e cartelle del sito live devono essere copiate nel sito di staging. Modifica questa impostazione solo se vuoi sovrascrivere tabelle o file di staging diversi.

en: Your private key is encrypted before it is stored.
it: La chiave privata viene crittografata prima di essere archiviata.

en: Your protection includes:
it: La tua protezione include:

en: Your server has reached the maximum allowed connections per hour set by your admin or hosting provider. Please increase MySQL max_connections_per_hour. <a href="https://wp-staging.com/docs/mysql-database-error-codes/" target="_blank">Technical details</a>
it: Il tuo server ha raggiunto il numero massimo di connessioni orarie consentito dal tuo amministratore o dal tuo hosting. Aumenta MySQL max_connections_per_hour. <a href="https://wp-staging.com/docs/mysql-database-error-codes/" target="_blank">Dettagli tecnici</a>

en: Your server has reached the maximum allowed connections per hour set by your admin or hosting provider. Please increase MySQL max_user_connections. <a href="https://wp-staging.com/docs/mysql-database-error-codes/" target="_blank">Technical details</a>
it: Il tuo server ha raggiunto il numero massimo di connessioni orarie consentito dal tuo amministratore o dal tuo hosting. Aumenta MySQL max_user_connections. <a href="https://wp-staging.com/docs/mysql-database-error-codes/" target="_blank">Dettagli tecnici</a>

en: Your server has reached the maximum allowed queries per hour set by your admin or hosting provider. Please increase MySQL max_queries_per_hour_limit. <a href="https://wp-staging.com/docs/mysql-database-error-codes/" target="_blank">Technical details</a>
it: Il tuo server ha raggiunto il numero massimo di query orarie consentito dal tuo amministratore o dal tuo hosting. Aumenta MySQL max_queries_per_hour_limit. <a href="https://wp-staging.com/docs/mysql-database-error-codes/" target="_blank">Dettagli tecnici</a>

en: Your server has reached the maximum allowed updates per hour set by your admin or hosting provider. Please increase MySQL max_updates_per_hour. <a href="https://wp-staging.com/docs/mysql-database-error-codes/" target="_blank">Technical details</a>
it: Il tuo server ha raggiunto il numero massimo di aggiornamenti orari consentito dal tuo amministratore o dal tuo hosting. Aumenta MySQL max_updates_per_hour. <a href="https://wp-staging.com/docs/mysql-database-error-codes/" target="_blank">Dettagli tecnici</a>

en: Your session has expired or you are not logged in. Please login and try again.
it: La sessione è scaduta o non hai effettuato l'accesso. Accedi e riprova.

en: Your site runs on %s webserver. Please configure your server to make sure your staging network site URLs work properly.
it: Your site runs on %s webserver. Per favore configure il tuo server to assicurati your staging network site URLs work correttamente.

en: Your staging site is ready
it: Il tuo sito di staging è pronto

en: Your staging site is ready. You can now test plugin updates, theme changes, custom code, and content edits safely before touching production.
it: Il tuo sito di staging è pronto. Ora puoi testare in sicurezza gli aggiornamenti dei plugin, le modifiche ai temi, il codice personalizzato e le modifiche ai contenuti prima di toccare la produzione.

en: Your staging site may not work as expected. Re-add the excluded folders and tables below if you are not sure.
it: Il tuo sito di staging potrebbe non funzionare come previsto. Riaggiungi le cartelle e le tabelle escluse qui sotto se non sei sicuro.

en: Your staging site may not work as expected. Re-add the folder below if you are not sure.
it: Il tuo sito di staging potrebbe non funzionare come previsto. Riaggiungi la cartella qui sotto se non sei sicuro.

en: Your staging site may not work as expected. Re-add the table below if you are not sure.
it: Il tuo sito di staging potrebbe non funzionare come previsto. Riaggiungi la tabella qui sotto se non sei sicuro.

en: Your website is backed up and you have a staging copy ready for safe testing.
it: Il tuo sito è salvato e hai una copia di staging pronta per testare in sicurezza.

en: [button]CONTACT US[/button] for help in solving this issue.
it: [button]CONTATTACI[/button] per assistenza nella risoluzione di questo problema.

en: administrator
it: amministratore

en: ago
it: fa

en: all
it: Tutti

en: and Backup
it: Carica Backup

en: and preselected the next time you push this staging site.
it: e preselezionata la prossima volta che invii questo sito di staging.

en: and transfer
it: e trasferisci

en: and transfer
it: e trasferisci

en: article
it: articolo

en: at
it:  alle

en: backup feature
it: Backup & Ripristina

en: clone ID missing
it: clone ID mancante

en: days
it: giorni

en: debug logs
it: log di debug

en: default login form
it: modulo di login predefinito

en: deletes
it: elimina

en: e.g. Pull Production Site
it: es. Preleva sito di produzione

en: here
it: qui

en: hours
it: ore

en: items
it: elementi

en: log files
it: file di log

en: main site
it: sito di staging

en: mins
it: min

en: mu-plugin
it: MU-Plugin

en: on the %s or any specific network site.
it: sul %s o su qualsiasi sito specifico della rete.

en: open a support ticket
it: apri a ticket.

en: or connect a new remote site
it: o collega un nuovo sito remoto

en: other
it: altro

en: overdue
it: scaduto

en: overwrite
it: sovrascriverà

en: overwrites
it: sovrascrive

en: plugin
it: Plugin

en: privacy policy
it: informativa sulla privacy

en: pushes to
it: invia a

en: read this article
it: leggere questo articolo

en: rebuilds
it: ricostruisce

en: reconnect them to the production website
it: Seleziona tables to push to production sito web

en: remote site.
it: sito remoto.

en: resets
it: resetta

en: restricted folder permissions
it: come fix cartella permesso errore

en: results for
it: risultati per

en: root
it: radice

en: send us your logs
it: inviarci i log

en: separate database and not in the same one as the live site.
it: database separato e non nello stesso del sito live.

en: service is not authenticated. Backup is still available locally.
it:  il servizio non è autenticato. Il backup è ancora disponibile localmente.

en: settings
it: impostazioni

en: settings page
it: impostazioni page

en: shop
it: negozio

en: staging function
it: funzione di staging

en: staging site
it: sito di staging

en: start in
it: avvia in

en: support forum
it: forum di supporto

en: system information, and
it:  informazioni di sistema e

en: the PHP open_basedir setting
it: come fix open_basedir restriction errore

en: theme
it: Temi

en: this
it: questo

en: this article
it: articolo

en: this filter
it: questo filtro

en: to
it:  a

en: to analyze this issue further.
it: per analizzare ulteriormente questo problema.

en: total
it: totale

en: users
it: utenti

en: wp_options affects site settings and configuration.
it: wp_options influisce su impostazioni e configurazione del sito.

en: wp_users affects logins and user accounts.
it: wp_users influisce su accessi e account utente.

en: wp_users and wp_options affect logins, users, and site settings.
it: wp_users e wp_options influiscono su accessi, utenti e impostazioni del sito.

en: wpdb query error:
it: wpdb query errore:

en: wpdb query error:
it: Errore query wpdb:

en: {d}/{t} `{p}` prefix tables selected
it: {d}/{t} tabelle con prefisso `{p}` selezionate

en: {d}/{t} `{p}` prefix tables selected, 1 other
it: {d}/{t} tabelle con prefisso `{p}` selezionate, 1 altra

en: {d}/{t} `{p}` prefix tables selected, {o} others
it: {d}/{t} tabelle con prefisso `{p}` selezionate, {o} altre

en: {d}/{t} `{p}`, 1 other
it: {d}/{t} `{p}`, 1 altra

en: {d}/{t} `{p}`, {o} others
it: {d}/{t} `{p}`, {o} altre

en: {t} themes, {p} plugins, {o} folders selected
it: {t} temi, {p} plugin, {o} cartelle selezionate
