WP-Polls 2.40 - en to it translation catalogue (307 entries)

en: %s Answer | %s Answers
it[0]: %s Risposta
it[1]: %s Risposte

en: &laquo; First
it: &laquo; Primo

en: 1 Answer
it: 1 Risposta

en: <a href="%s">Click Here</a> To Finish The Uninstallation And WP-Polls Will Be Deactivated Automatically.
it: <a href="%s">Clicca qui</a> Per Terminare La Disinstallazione E WP-Polls Sarà Disattivato Automaticamente.

en: <strong>%s</strong> poll was created. | <strong>%s</strong> polls were created.
it[0]: <strong>%s</strong> sondaggio creato.
it[1]: <strong>%s</strong> sondaggi creati.

en: <strong>%s</strong> polls' answer was given. | <strong>%s</strong> polls' answers were given.
it[0]: <strong>%s</strong> risposta data.
it[1]: <strong>%s</strong> risposte date.

en: <strong>&raquo;</strong> <strong>%s</strong> vote is casted by comment authors | <strong>&raquo;</strong> <strong>%s</strong> votes are casted by comment authors
it[0]: <strong>&raquo;</strong> <strong>%s</strong> voto è stato dato dall'autore dei commenti
it[1]: <strong>&raquo;</strong> <strong>%s</strong> voti sono stati dati dagli autori dei commenti

en: <strong>&raquo;</strong> <strong>%s</strong> vote is casted by guests | <strong>&raquo;</strong> <strong>%s</strong> votes are casted by guests
it[0]: <strong>&raquo;</strong> <strong>%s</strong> voto dato dai visitatori
it[1]: <strong>&raquo;</strong> <strong>%s</strong> voti dati dai visitatori

en: <strong>&raquo;</strong> <strong>%s</strong> vote is casted by registered users | <strong>&raquo;</strong> <strong>%s</strong> votes are casted by registered users
it[0]: <strong>&raquo;</strong> <strong>%s</strong> voto è stato dato da utenti registrati
it[1]: <strong>&raquo;</strong> <strong>%s</strong> voti sono stati dati da utenti registrati

en: Action
it: Azione

en: Add Answer
it: Aggiungi Domanda

en: Add Poll
it: Aggiungi Sondaggio

en: All Logs For '%s' Has Been Deleted.
it: Tutti i Log Per '%s' Sono Stati Eliminati.

en: All Polls Logs Have Been Deleted.
it: Tutti i Log Dei Sondaggi Sono Stati Cancellati.

en: Allow To Vote
it: Permetti La Votazione

en: Allow To Vote Option
it: Opzione Permetti Votazione

en: Allowed Variables:
it: Variabili Permesse:

en: Allows Users To Select More Than One Answer?
it: Permetti di selezionare più di una risposta?

en: Alphabetical Order
it: Ordine Alfabetico

en: An Error Has Occured While Deleting All Logs For '%s'
it: C'è Stato Un Errore Eliminando Tutti i Log Per '%s'

en: An Error Has Occured While Deleting All Polls Logs.
it: C'è Stato Un Errore Durante L'Eliminazione Dei Log Dei Sondaggi.

en: An error has occurred when processing your poll.
it: C'è stato un errore processando il sondaggio.

en: Answer
it: Risposta

en: Answer %s
it: Domanda %s

en: Answer No.
it: Risposta No.

en: Answer Text
it: Testo Della Risposta

en: Are You Sure You Want To Delete All Polls Logs?
it: Sei Sicuro Di Voler Eliminare Tutti i Logs dei Sondaggi?

en: Are You Sure You Want To Delete Logs For This Poll Only?
it: Sei Sicuro Di Voler Eliminare i Log Solo Per Questo Sondaggio?

en: Ascending
it: Ascendente

en: Bad
it: Scadente

en: Can Be Improved
it: Può Essere Migliorato

en: Cancel
it: Annulla

en: Clear Filter
it: Azzera Filtro

en: Close Poll
it: Chiudi Sondaggio

en: Closed
it: Chiuso

en: Closed And Opened Polls
it: Sondatti Chiusi e Aperti

en: Closed Polls Only
it: Solo Sondaggi Chiusi

en: Comment Authors
it: Autori Commenti

en: Cookie And Log Expiry Option
it: Opzione Cookie e Scadenza Log

en: Current Active Poll
it: Sondaggi Attivi al Momento

en: Current Active Poll Option
it: Opzione Sondaggi Attivi al Momento

en: Date
it: Data

en: Deactivating WP-Polls plugin does not remove any data that may have been created, such as the poll data and the poll's voting logs. To completely remove this plugin, you can uninstall it here.
it: Disattivando il plugin WP-Polls non vengono rimossi i dati che hai creato, come i sondaggi e i log. Per rimuovere completamente questo plugin, puoi disinstallarlo da qui.

en: Delete
it: Elimina

en: Delete All Logs
it: Elimina Tutti i Log

en: Delete Logs For This Poll Only
it: Elimina i Log Solo Per Questo Sondaggio

en: Delete Poll
it: Elimina Sondaggio

en: Delete Poll Answer
it: Elimina Le Risposte Del Sondaggio

en: Delete Poll Logs
it: Elimina i Log del Sondaggio

en: Descending
it: Discendente

en: Display "checkbox" or "radio" input types depending on the poll type
it: Mostra "checkbox" o "radio" a seconda del tipo di sondaggio

en: Display All Users That Voted For
it: Visualizza Tutti Gli Utenti Che Hanno Votato Per

en: Display Disabled Poll's Voting Form
it: Visualizza Form Votazioni Disabilitate

en: Display Latest Poll
it: Visualizza il Sondaggio Più Recente

en: Display Multiple Polls
it: Visualizza Sondaggi Multipli

en: Display Poll Archive Link Below Poll?
it: Visualizzare il Link Archivio Sondaggi Sotto il Sondaggio?

en: Display Poll's Results
it: Visualizza Risultati Sondaggio

en: Display Polls Archive Link Below Poll?
it: Mostra Il Link Dell'Archivio Sondaggi Sotto Il Sondaggio?

en: Display Random Poll
it: Visualizza Un Sondaggio a Caso

en: Display Users That Voted For
it: Visualizza Utenti Che Hanno Votato Per

en: Display What This User Has Voted
it: Visualizza Cosa Ha Votato Questo Utente

en: Display the number of people who voted for the poll NOT the total votes of the poll
it: Mostra il numero di persone che hanno votato per il sondaggio e NON il totale dei voti del sondaggio

en: Display the poll archive URL
it: Mostra l'URL dell'archivio sondaggi

en: Display the poll's ID
it: Visualizza l'ID del sondaggio

en: Display the poll's answer
it: Visualizza la risposta al sondaggio

en: Display the poll's answer ID
it: Visualizza l'ID della risposta al sondaggio

en: Display the poll's answer image width
it: Visualizza la larghezza dell'immagine della risposta

en: Display the poll's answer percentage
it: Visualizza la percentuale delle risposte

en: Display the poll's answer percentage for the least voted answer
it: Mostra la percentuale delle risposte meno votate

en: Display the poll's answer percentage for the most voted answer
it: Visualizza la percentuale per le risposte più votate

en: Display the poll's answer votes
it: Visualizza i voti della risposta

en: Display the poll's answer votes for the least voted answer
it: Visualizza i voti per la risposta meno votata

en: Display the poll's answer votes for the most voted answer
it: Visualizza i voti della risposta per le risposte più votate

en: Display the poll's answer without HTML formatting.
it: Visualizza le risposte senza la formattazione HTML.

en: Display the poll's end date/time
it: Visualizza la data e ora di fine sondaggio

en: Display the poll's least voted answer
it: Visualizza le risposte meno votate

en: Display the poll's most voted answer
it: Visualizza le risposte più votate

en: Display the poll's question
it: Visualizza la domanda del sondaggio

en: Display the poll's start date/time
it: Visualizza la data e ora di inizio del sondaggio

en: Display the poll's total votes NOT the number of people who voted for the poll
it: Visualizza il totale dei voti e NON il numero di persone che hanno votato per il sondaggio

en: Display the the maximum number of answers the user can choose if the poll supports multiple answers
it: Mostra il numero massimo di risposte che l'utente può scegliere se il sondaggio supporta risposte multiple

en: Displayed After Each Poll In The Poll Archive
it: Visualizzato Dopo Ogni Sondaggio Nell'Archivio Sondaggi

en: Displayed After Paging In The Poll Archive
it: Visualizzato Dopo il Paging Nell'Archivio Sondaggi

en: Displayed Before Each Poll In The Poll Archive
it: Visualizzato Prima Di Ogni Sondaggio Nell'Archivio Sondaggi

en: Displayed Before Paging In The Poll Archive
it: Visualizzato Prima del Paging Nell'Archivio Sondaggi

en: Displayed When An Error Has Occured While Processing The Poll
it: Visualizzato Quando Un Avviene Un Errore Processando Il Sondaggio

en: Displayed When The Poll Is Disabled
it: Visualizzato Quando Il Sondaggio è Disabilitato

en: Displayed When The User HAS NOT Voted
it: Visualizzato Quando l'Utente NON HA Votato

en: Displayed When The User HAS Voted
it: Visualizzato Quando l'Utente HA Votato

en: Displayed:
it: Visualizzato:

en: Displays URL to poll's result
it: Visualizza l'URL del risultato

en: Do NOT Display Poll (Disable)
it: NON Visualizzare Sondaggio (Disabilita)

en: Do NOT Expire This Poll
it: Questo Sondaggio Non Ha Scadenza

en: Do Not Display Poll In Post/Sidebar
it: Non Visualizzare il Sondaggio In Post/Sidebar

en: Do Not Log
it: Nessun Log

en: Do you really want to uninstall WP-Polls?
it: Vuoi davvero disinstallare WP-Polls?

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Poll
it: Modifica Sondaggio

en: Edit Start Date/Time
it: Modifica Inizio Data/Ora

en: End Date/Time
it: Fine Data/Ora

en: End Date:
it: Data Fine:

en: Enter Poll ID
it: Inserisci ID Sondaggio

en: Error Closing Poll '%s'
it: Errore Chiudendo il Sondaggio '%s'

en: Error In Adding Poll '%s'.
it: Errore aggiungendo il Sondaggio '%s'.

en: Error In Adding Poll's Answer '%s'.
it: Errore aggiungendo la risposta al sondaggio '%s'.

en: Error In Deleting Poll '%s' Question
it: Errore Eliminando La Domanda '%s'

en: Error In Deleting Poll Answer '%s'.
it: C'è Stato Un Errore Eliminando La Risposta '%s'.

en: Error Opening Poll '%s'
it: Errore Aprendo il Sondaggio '%s'

en: Error deleting Setting Key '%s'.
it: C'è stato un errore eliminando la chiave '%s'.

en: Error: Poll ID must be numeric
it: Errore: l'ID del sondaggio deve essere numerico

en: Exact Order
it: Ordine Esatto

en: Exactly
it: Esattamente

en: Excellent
it: Eccellente

en: Expiry Time For Cookie And Log:
it: Scadenza Per Cookie e Log:

en: Filter
it: Filtro

en: Filter Poll's Logs
it: Filtro Log Sondaggio

en: Future
it: Futuro

en: Good
it: Buono

en: Guest
it: Ospite

en: Guests
it: Visitatori

en: Guests Only
it: Soltanto i Visitatori

en: Guests will automatically be excluded
it: Gli utenti saranno automaticamente esclusi

en: How Is My Site?
it: Com'è Il Mio Sito?

en: If you chose 'Display Multiple Polls' for the above option, you need to configure it in Presentation -> Widgets -> Poll.
it: Se scegli 'Visualizza Sondaggi Multipli' per l'opzione sopra, è necessario configurarla in Presentazione -> Windets -> Poll.

en: Individual Poll Footer
it: Footer Sondaggio Individuale

en: Individual Poll Header
it: Header Sondaggio Individuale

en: Insert Poll
it: Inserisci Sondaggio

en: Invalid Poll '%s'.
it: Sondaggio '%s' Non Valido.

en: Invalid Poll ID. Poll ID #%s
it: ID Sondaggio non valido. ID Sondaggio #%s

en: Last &raquo;
it: Ultimo &raquo;

en: Less Than
it: Meno Di

en: Less Than Or Exactly
it: Meno Di O Esattamente

en: Loading
it: Caricamento

en: Logged By Cookie
it: Log Per Cookie

en: Logged By Cookie And IP
it: Log Per Cookie e IP

en: Logged By IP
it: Log Per IP

en: Logged By Username
it: Log Per Username

en: Logging Method
it: Metodo di Autenticazione

en: Manage Polls
it: Gestisci Sondaggi

en: Maximum Number Of Selected Answers Allowed?
it: Numero Massimo Di Risposte Selezionate?

en: Maximum number of choices allowed:
it: Numero massimo di scelte:

en: More Than
it: Più Di

en: More Than Or Exactly
it: Più Di O Esattamente

en: No Changes Had Been Made To Poll's Answer '%s'.
it: Nessun Cambiamento Fatto Per La Risposta Al Sondaggio '%s'.

en: No Changes Had Been Made To Poll's Question '%s'.
it: Nessun Cambiamento Fatto Per La Domanda Al Sondaggio '%s'.

en: No Comments
it: Nessun Commento

en: No Expiry
it: Senza Scadenza

en: No Poll Option Updated
it: Nessuna Opzione Aggiornata

en: No Polls Found
it: Nessun Sondaggio Trovato

en: No more poll's answer to be removed.
it: Non ci sono altre risposte da rimuovere.

en: No poll logs available for this poll.
it: Non ci sono log disponibili per questo sondaggio.

en: No poll logs available.
it: Nessun log disponibile per il sondaggio.

en: No poll logs matches the filter.
it: Nessun log trovato.

en: No. Of Votes
it: No. Di Voti

en: Note
it: Nota

en: Note: <strong>%POLL_TOTALVOTES%</strong> and <strong>%POLL_TOTALVOTERS%</strong> will be different if your poll supports multiple answers. If your poll allows only single answer, both value will be the same.
it: Nota: <strong>%POLL_TOTALVOTES%</strong> e <strong>%POLL_TOTALVOTERS%</strong> saranno differenti se il tuo sondaggio supporta risposte multiple. Se il tuo sondaggio permette solo una singola risposta, entrambi i valori saranno uguali.

en: Note: If your logging method is by IP and Cookie or by Cookie, users may still be unable to vote if they have voted before as the cookie is still stored in their computer.
it: Nota: se il tuo metodo di autenticazione è per mezzo IP e Cookie o per mezzo di Cookie, gli utenti potranno non poter votare se hanno votato in precedenza e il cookie è ancora residente nel loro computer.

en: Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.
it: Nota: C'è un sondaggio incorporato in questo post, visita il sito per parteciparvi.

en: Null Votes
it: Voti Nulli

en: Number Of Polls Per Page To Display In Poll Archive Option
it: Opzione Numero Di Sondaggi Per Pagina Da Visualizzare Nell'Archivio Sondaggi

en: Number Of Polls Per Page:
it: Numero Di Sondaggi Per Pagina:

en: Once uninstalled, this cannot be undone. You should use a Database Backup plugin of WordPress to back up all the data first.
it: La disinstallazione è irreversibile. Puoi usare il plugin Database Backup di Wordpress per salvare prima tutti i dati.

en: Only polls' results will be shown in the Poll Archive regardless of whether the poll is closed or opened.
it: Solo i risultati dei sondaggi saranno visualizzati nell'Archivio Sondaggi, che siano essi chiusi o aperti.

en: Open
it: Aperto

en: Open Poll
it: Apri Sondaggio

en: Opened Polls Only
it: Solo Sondaggi Aperti

en: Page %s of %s
it: Pagina %s di %s

en: Please check the \'Yes\' checkbox if you want to delete all logs for this poll ONLY.
it: Seleziona la casella \'Yes\' se vuoi eliminare tutti i log SOLO per questo sondaggio.

en: Please check the \'Yes\' checkbox if you want to delete all logs.
it: Seleziona la casella \'Yes\' se vuoi eliminare tutti i log.

en: Please choose a valid poll answer.
it: Per favore scegli una risposta valida.

en: Please enter Poll ID again
it: Prego inserire nuovamente l'ID del sondaggio

en: Poll
it: Sondaggio

en: Poll '%s' Added Successfully.
it: Sondaggio '%s' aggiunto con successo

en: Poll '%s' Deleted Successfully
it: Sondaggio '%s' Eliminato Con Successo

en: Poll '%s' Edited Successfully.
it: Sondaggio '%s' Modificato Con Successo.

en: Poll '%s' Is Now Closed
it: Il Sondaggio '%s' è Chiuso

en: Poll '%s' Is Now Opened
it: Il Sondaggio '%s' è Aperto

en: Poll AJAX Style
it: Stile AJAX per il Sondaggio

en: Poll Answer '%s' Deleted Successfully.
it: La Risposta '%s' è Stata Eliminata Con Successo.

en: Poll Answers
it: Risposte del Sondaggio

en: Poll Archive
it: Archivio Sondaggi

en: Poll Archive Link
it: Link Archivio Sondaggi

en: Poll Archive Link Template
it: Archivio Sondaggi Link Template

en: Poll Archive Paging Footer Template
it: Archivio Sondaggi Paging Footer Template

en: Poll Archive Paging Header Template
it: Archivio Sondaggi Paging Header Template

en: Poll Archive Poll Footer Template
it: Archivio Sondaggio Sondaggio Footer Template

en: Poll Archive Poll Header Template
it: Archivio Sondaggi Poll Header Template

en: Poll Archive Templates
it: Temaplate Archivio Sondaggi

en: Poll Archive URL Option
it: Opzione URL Archivio Sondaggi

en: Poll Archive URL:
it: URL Archivio Sondaggi:

en: Poll Bar Background
it: Sfondo Barra Sondaggio

en: Poll Bar Border
it: Bordo Barra Sondaggio

en: Poll Bar Height
it: Altezza Barra Sondaggio

en: Poll Bar Style
it: Stile Barra del Sondaggio

en: Poll Close Option
it: Opzione Sondaggio Chiuso

en: Poll Disabled
it: Sondaggio Disabilitato

en: Poll Disabled Template
it: Archivio Disabilitato Template

en: Poll Error
it: Errore Sondaggio

en: Poll Error Template
it: Errore Sondaggio Template

en: Poll Logging Method:
it: Metodo Log Sondaggio:

en: Poll Logs
it: Log Sondaggio

en: Poll Misc Templates
it: Template Misti Sondaggio

en: Poll Multiple Answers
it: Sondaggio a risposte multiple

en: Poll Options
it: Opzioni Sondaggio

en: Poll Question
it: Quesito del Sondaggio

en: Poll Result Templates
it: Template Risultato Sondaggio

en: Poll Start/End Date
it: Data Di Inizio/Fine Sondaggio

en: Poll Templates
it: Templates Sondaggio

en: Poll Voting Form Templates
it: Template Sondaggio votato da

en: Poll's Answer '%s' Added Successfully.
it: Risposta '%s' Aggiunta Con Successo.

en: Poll's Answer '%s' Edited Successfully.
it: Risposta Al Sondaggio '%s' Modificata Con Successso.

en: Poll's Logs
it: Log del Sondaggio

en: Polls
it: Sondaggi

en: Polls AJAX Style
it: Stile AJAX Per Il Sondaggio

en: Polls Archive
it: Archivio Sondaggi

en: Polls Logs
it: Logs Sondaggi

en: Polls Stats:
it: Statistiche Sondaggi:

en: Question
it: Domanda

en: Random Order
it: Ordine Casuale

en: Registered Users
it: Utenti Registrati

en: Registered Users And Guests
it: Utenti Registrati e Visitatori

en: Registered Users Only
it: Soltanto Gli Utenti Registrati

en: Remove Answer
it: Rimuovi Domanda

en: Restore Default Template
it: Ripristina Template Predefinito

en: Result Body Template
it: Risultato Body Template

en: Result Body2 Template
it: Risultato Body2 Template

en: Result Body:
it: Risultato Body:

en: Result Footer Template
it: Risultato Footer Template

en: Result Footer2 Template
it: Risultato Footer2 Template

en: Result Footer:
it: Risultato Footer:

en: Result Header Template
it: Risultato Header Template

en: Result Header:
it: Risultato Header:

en: Save Changes
it: Salva Cambiamenti

en: Select Multiple Polls
it: Seleziona Sondaggi Multipli

en: Setting Key '%s' has been deleted.
it: La chiave  '%s' è stata eliminata.

en: Show Fading In And Fading Out Of Poll
it: Mostra Effetto Dissolvenza In e Out del Sondaggio

en: Show Loading Image With Text
it: Mostra Immagine Con il Testo

en: Show Poll Achive Link Option
it: Opzione Mostra Il Link Dell'Archivio Sondaggi

en: Sorry, there are no polls available at the moment.
it: Spiacente, non ci sono sondaggi disponibili al momento.

en: Sort Order Of Poll Answers Option
it: Opzione Ordinamento Delle Risposte

en: Sort Order Of Poll Answers:
it: Ordine Delle Risposte:

en: Sort Order Of Poll Results Option
it: Opzione Ordinamento Dei Risultati Del Sondaggio

en: Sort Order Of Poll Results:
it: Ordine Dei Risultati:

en: Sort Poll Answers By Option
it: Opzione Dividi Le Risposte Del Sondaggio Per

en: Sort Poll Answers By:
it: Ordine Delle Risposte Per:

en: Sort Poll Results By Option
it: Opzione Ordina i Risultati Per

en: Sort Poll Results By:
it: Ordina i Risultati Per:

en: Sorting Of Poll Answers
it: Ordine Delle Risposte

en: Sorting Of Poll Results
it: Ordine Dei Risultati

en: Start Date/Time
it: Inizio Data/Ora

en: Start Date:
it: Data Inizio:

en: Status
it: Stato

en: Table '%s' has been deleted.
it: La tabella '%s' è stata eliminata.

en: Template For Displaying Poll Archive Link
it: Template Per Mostrare il Link dell'Archivio Sondaggi

en: Template Variables
it: Variabili Template

en: The following WordPress Options/Tables will be DELETED:
it: Le seguenti Opzioni/Tabelle di Wordpress saranno ELIMINATE:

en: There are a total of <strong>%s</strong> recorded vote for this poll. | There are a total of <strong>%s</strong> recorded votes for this poll.
it[0]: C'è un totale di <strong>%s</strong> voto registrato per questo sondaggio.
it[1]: C'è un totale di <strong>%s</strong> voti registrati per questo sondaggio.

en: This Poll Will Not Expire
it: Questo Sondaggio Non Ha Scadenza

en: This default filter is limited to display only <strong>100</strong> records.
it: Questo filtro predefinito è limitato a mostrare solo <strong>100</strong> record.

en: Title
it: Titolo

en: Total Polls' Answers:
it: Totale Risposte ai Sondaggi:

en: Total Polls:
it: Totale Sondaggi:

en: Total Voters
it: Totale Votanti

en: Total Voters:
it: Totale Votanti:

en: Total Votes Casted:
it: Totale Voti Dati:

en: Total Votes:
it: Totale Voti:

en: Total number of records that matches this filter: <strong>%s</strong>
it: Numero totale di record corrispondenti: <strong>%s</strong>

en: Type Of Polls To Display In Poll Archive Option
it: Opzione Tipo Di Sondaggi Da Visualizzare Nell'Archivio Sondaggi

en: Type Of Polls To Display In Poll Archive:
it: Tipo Di Sondaggi Da Visualizzare Nell'Archivio Sondaggi:

en: UNINSTALL WP-Polls
it: DISINSTALLA WP-Polls

en: Unable To Update Poll Total Votes And Poll Total Voters. Poll ID #%s
it: Impossibile Aggiornare Il Totale Voti e Il Totale Votanti. ID Sondaggio #%s

en: Uninstall WP-Polls
it: Disinstalla WP-Polls

en: Updated
it: Aggiornato

en: Use CSS Style
it: Usa Foglio di Stile CSS

en: User
it: Utente

en: View Results
it: Visualizza Risultati

en: View Results Of This Poll
it: Visualizza i Risultati di Questo Sondaggio

en: Vote
it: Vota

en: Vote For This Poll
it: Vota Per Questo Sondaggio

en: Voters To EXCLUDE
it: Votanti Da ESCLUDERE

en: Votes
it: Voti

en: Votes Casted
it: Voti Dati

en: Voting Form Body Template
it: Form Votazione Body Template

en: Voting Form Body:
it: Votato Da Body:

en: Voting Form Footer Template
it: Form Votazione Footer Template

en: Voting Form Footer:
it: Votato Da Footer:

en: Voting Form Header Template
it: Form Votazione Header Template

en: Voting Form Header:
it: Votato da Header:

en: WARNING:
it: ATTENZIONE:

en: When Poll Is Closed
it: Quando il Sondaggio è Chiuso

en: Who Is Allowed To Vote?
it: A Chi è Permesso Votare?

en: WordPress Options
it: Opzioni WordPress

en: WordPress Tables
it: Tabelle Wordpress

en: Yes
it: Si

en: You Are About To Uninstall WP-Polls From WordPress.\nThis Action Is Not Reversible.\n\n Choose [Cancel] To Stop, [OK] To Uninstall.
it: Stai Disinstallando WP-Polls Da WordPress.\nQuesta Azione è Irreversibile.\n\nScegli [Annulla] Per Terminare, [OK] Per Disinstallare.

en: You Had Already Voted For This Poll. Poll ID #%s
it: Hai Già Votato Per Questo Sondaggio. ID Sondaggio #%s

en: You Have Voted For This Choice
it: Hai Votato Per

en: You are about to CLOSE this poll '%s'.
it: Stai per CHIUDERE il sondaggio '%s'.

en: You are about to OPEN this poll '%s'.
it: Stai per APRIRE il sondaggio '%s'.

en: You are about to delete all poll logs. This action is not reversible.
it: Stai per eliminare tutti i logs del sondaggio. Questa azione non è reversibile.

en: You are about to delete poll logs for this poll '%s' ONLY. This action is not reversible.
it: Stai per eliminare i log SOLO per il sondaggio '%s'. Questa azione non è reversibile.

en: You are about to delete this poll's answer '%s'.
it: Stai eliminando la risposta '%s'.

en: You are about to delete this poll, '%s'.
it: Stai per eliminare questo sondaggio, '%s'.

en: You need at least a minimum of 2 poll answers.
it: Devono esserci un minimo di due risposte.

en: Your last request is still being processed. Please wait a while ...
it: La richiesta è in elaborazione. Attendere prego ...

en: Your poll bar will look like this
it: La tua barra sarà mostrata così

en: seconds (0 to disable)
it: secondi (0 per disabilitare)
