dev - en to tr translation catalogue (1695 entries)

en:  (Opens in new window)
tr:  (Yeni pencerede açılır)

en:  or <a href="%s">Cancel</a> and go back to the settings.
tr:  veya <a href="%s">İptal</a>'e tıklayıp ayarlara geri dönün.

en: "Related Posts" shows additional relevant links from your site under your posts. If the feature is enabled, links appear underneath your Sharing Buttons and WordPress.com Likes (if you’ve turned these on).
tr: "Benzer Yazılar", gönderilerinizin altında sitenizden ek ilgili bağlantıları gösterir. Özellik etkinse, bağlantılar Paylaşım Düğmeleri ve WordPress.com Beğenilerinin (bunları açtıysanız) altında görünür.

[ctx: "wp jetpack module activate" is a command - do not translate]
en: %s is not active. You can activate it with "wp jetpack module activate %s"
tr: %s etkin değil. "wp jetpack module activate %s" ile etkinleştirebilirsiniz

[ctx: "wp jetpack status full" is a command - do not translate]
en: View full status with 'wp jetpack status full'
tr: 'wp jetpack status full' komutunu kullanarak tam durumu görüntüleyin

[ctx: "yes" is a command. Do not translate that.]
en: Are you sure? This cannot be undone. Type "yes" to continue:
tr: Emin misiniz? Bu geri alınamaz. Devam etmek için "yes" yazın:

en: # of Tweets Shown:
tr: Gösterilen Tweet Sayısı:

en: %1$d Food Menu Item | %1$d Food Menu Items
tr[0]: %1$d Yiyecek Menüsü Öğesi
tr[1]: %1$d Yiyecek Menüsü Öğesi

en: %1$s %2$s Views
tr: %1$s %2$s görüntüleme

en: %1$s (%2$s) thinks you may be interested in the following post:
tr: %1$s (%2$s), şu gönderilere ilgi duyabileceğinizi düşünüyor:

[ctx: %1$s = "Click here" in an HTML link]
en: Sure thing. %1$s to add a new text box, textarea, radio, checkbox, or dropdown field.
tr: Kesinlikle. Yeni bir metin kutusu, metin alanı, radyo butonu, onay kutusu veya açılan alan eklemek için %1$s.

[ctx: %1$s = "Feedback" in an HTML link]
en: Yep, you can read your feedback at any time by clicking the "%1$s" link in the admin menu.
tr: Evet, istediğiniz zaman yönetici menüsündeki "%1$s" bağlantısına tıklayarak geri bildiriminizi okuyabilirsiniz.

[ctx: %1$s = blog name]
en: %1$s Sidebar
tr: %1$s Kenar Çubuğu

[ctx: %1$s = deactivation URL, %2$s = "Deactivate {list of Jetpack module/feature names}]
en: If your site is not publicly accessible, consider <a href="%1$s" title="%2$s">deactivating this feature</a>. | If your site is not publicly accessible, consider <a href="%1$s" title="%2$s">deactivating these features</a>.
tr[0]: Sitenize genel olarak erişilemiyorsa <a href="%1$s" title="%2$s">bu özelliği devre dışı bırakmayı</a> deneyin.
tr[1]: Sitenize genel olarak erişilemiyorsa <a href="%1$s" title="%2$s">bu özellikleri devre dışı bırakmayı</a> deneyin.

en: %1$s at %2$s
tr: %1$s, %2$s

en: %1$s on %2$s
tr: %2$s yazısı için %1$s tarafından yapılan yorum

[ctx: %l = list of Jetpack module/feature names]
en: <strong>%l Deactivated!</strong> You can activate it again at any time using the activate link next to each module. | <strong>%l Deactivated!</strong> You can activate them again at any time using the activate links next to each module.
tr[0]: <strong>%l Devre Dışı Bırakıldı!</strong> Bunu, istediğiniz zaman her bir modülün yanındaki etkinleştirme bağlantısını kullanarak yeniden etkinleştirebilirsiniz.
tr[1]: <strong>%l Devre Dışı Bırakıldı!</strong> Bunları, istediğiniz zaman her bir modülün yanındaki etkinleştirme bağlantılarını kullanarak yeniden etkinleştirebilirsiniz.

[ctx: %l = list of Jetpack module/feature names]
en: Deactivate %l
tr: %l özelliğini devre dışı bırak

[ctx: %l = list of Jetpack module/feature names]
en: Like your site's RSS feeds, %l allows access to your posts and other content to third parties. | Like your site's RSS feeds, %l allow access to your posts and other content to third parties.
tr[0]: Tıpkı sitenizin RSS akışları gibi, %l, üçüncü tarafların gönderilerinize ve diğer içeriğe erişebilmesini sağlar.
tr[1]: Tıpkı sitenizin RSS akışları gibi, %l, üçüncü tarafların gönderilerinize ve diğer içeriğe erişebilmesini sağlar.

en: %s (Required)
tr: %s (Gerekli)

[ctx: %s = Subscribe link]
en: Want to receive updates about Jetpack by email? %s
tr: Jetpack hakkında güncelleme e-postaları almak ister misiniz? %s

[ctx: %s = Unsubscribe link]
en: You are currently subscribed to email updates. %s
tr: Şu anda e-posta güncellemelerine abone olmuş durumdasınız. %s

en: %s Error
tr: %s hata

en: %s ago
tr: %s önce

en: %s could not be activated because it triggered a <strong>fatal error</strong>. Perhaps there is a conflict with another plugin you have installed?
tr: %s etkinleştirilemedi; çünkü <strong>önemli bir hataya</strong> sebep oldu. Belki de yüklediğiniz başka bir eklentiyle çakışma vardır.

en: %s could not be disconnected.  Are you sure they're connected currently?
tr: %s bağlantısı kesilemedi.  Bunların şu anda bağlı olduğundan emin misiniz?

en: %s has already been whitelisted
tr: %s zaten güvenilir adresler listesinde

en: %s has been activated.
tr: %s etkinleştirildi.

en: %s has been deactivated.
tr: %s devre dışı bırakıldı.

en: %s has been successfully disconnected.
tr: %s bağlantısı başarıyla kesildi.

en: %s has been whitelisted.
tr: %s güvenilir adresler listesine alındı.

en: %s is a powerful markup language for writing complex mathematical equations, formulas, etc.
tr: %s, karmaşık matematik denklemleri, formüller vb. yazmak için güçlü bir biçimlendirme dilidir.

en: %s is not a valid command.
tr: %s geçerli bir komut değil.

en: %s is not a valid module.
tr: %s geçerli bir modül değil.

en: %s is required
tr: %s gerekli

en: %s option reset
tr: %s seçenek sıfırlandı

en: %s requires a valid email address
tr: %s geçerli bir e-posta adresi gerektirir.

en: %s wants to access your site&#8217;s data.  Log in to authorize that access.
tr: %s, sitenizin verilerine erişmek istiyor.  Bu erişimi yetkilendirmek için oturum açın.

en: %s was not activated.
tr: %s etkinleştirilmedi.

en: %s was not deactivated.
tr: %s devre dışı bırakılmadı.

en: %sConnect more admins%s
tr: %sDaha fazla yönetici bağla%s

en: &laquo; Previous
tr: &laquo; Önceki

en: &larr; Older Comments
tr: &arr; Eski yorumlar

en: &mdash; Select &mdash;
tr: &mdash; Seç &mdash;

[ctx: 'get', 'delete', and 'update' are commands - do not translate.]
en: Above are your options. You may 'get', 'delete', and 'update' them.
tr: Seçenekleriniz yukarıdadır. Bunları almak, silmek veya güncellemek için sırasıyla 'get', 'delete' ve 'update' komutlarını kullanabilirsiniz.

[ctx: 'list' and 'clear' are commands and should not be translated]
en: You can also 'list' or 'clear' the whitelist.
tr: Ayrıca, güvenilir adresleri listelemek ya da temizlemek için 'list' veya 'clear' komutlarını kullanabilirsiniz.

[ctx: 'wp jetpack options' is a command - do not translate.]
en: Type 'wp jetpack options' for more info.
tr: Daha fazla bilgi için 'wp jetpack options' yazın.

en: (Shows %s posts on each load)
tr: (Her yüklemede %s yazı gösterir)

en: (no title)
tr: (başlıksız)

en: (primary)
tr: (birincil)

en: (required)
tr: (gerekli)

[ctx: 1: User Name, 2: Service Name (Facebook, Twitter, ...)]
en: %1$s on %2$s
tr: %2$s üzerinde %1$s

en: 404 error page
tr: 404 hata sayfası

en: <a class="button-primary" href="%s">Activate Now</a>
tr: <a class="button-primary" href="%s">Şimdi Etkinleştir</a>

en: <a class="button-primary" href="%s">Activate Now</a> or <a href="%s" >return to previous page</a>.
tr: <a class="button-primary" href="%s">Şimdi Etkinleştirin</a> veya <a href="%s" >önceki sayfaya geri dönün</a>.

en: <a href="%s">Click here</a> to refresh this list.
tr: Bu listeyi yenilemek için <a href="%s">buraya tıklayın</a>.

en: <a href="%s">Learn more</a> about these options.
tr: Bu seçenekler hakkında <a href="%s">daha fazla bilgi edinin</a>.

en: <b>%</b> Replies
tr: <b>%</b> Yanıt

en: <b>1</b> Reply
tr: <b>1</b> Yanıt

en: <p><a href="%1$s" title="Opt in to WordPress.com Site Management" >Activate Site Management</a> to manage multiple sites from our centralized dashboard at wordpress.com/sites. <a href="%2$s" target="_blank">Learn more</a>.</p><a href="%1$s" class="jp-button">Activate Now</a>
tr: <p><a href="%1$s" title="WordPress.com Site Yönetimine Katılın" >Site Yönetimini etkinleştirin</a> ve wordpress.com/sites sayfasındaki merkezi panomuzdan birçok siteyi yönetin. <a href="%2$s" target="_blank">Daha fazla bilgi</a>.</p><a href="%1$s" class="jp-button">Şimdi Etkinleştir</a>

en: <span class="entry-gallery">&laquo; <a href="%1$s" title="Back to %2$s" rel="gallery">Back to Gallery</a></span>
tr: <span class="entry-gallery">« <a href="%1$s" title="Back to %2$s" rel="gallery">Galeriye Dön</a></span>

en: <span class="meta-nav">&laquo;</span> Older
tr: <span class="meta-nav">«</span> Daha Eski

en: <span>%d</span> bloggers like this:
tr: <span>%d</span> blogcu bunu beğendi:

en: <strong>%s Activated!</strong> You can change the setting of it here.
tr: <strong>%s Etkinleştirildi!</strong> Ayarını buradan değiştirebilirsiniz.

en: <strong>%s Activated!</strong> You can deactivate at any time by clicking the Deactivate link next to each module.
tr: <strong>%s Etkinleştirildi!</strong> Her bir modülün sağ tarafında bulunan Etkisizleştir bağlantısına tıklayarak o modülü dilediğiniz zaman etkisizleştirebilirsiniz.

en: <strong>%s</strong> is not an allowed embed site.
tr: <strong>%s</strong> izin verilen bir gömülü site değil.

en: <strong>Jetpack is activated!</strong> Each site on your network must be connected individually by an admin on that site.
tr: <strong>Jetpack etkinleştirildi!</strong> Ağınızdaki her bir site, o sitedeki bir yönetici tarafından ayrı ayrı bağlanmalıdır.

en: <strong>Module settings were saved.</strong>
tr: <strong>Modül ayarları kaydedildi.</strong>

en: <strong>The Display WordPress Posts Widget</strong> lets you display up to ten recent posts from another WordPress.com blog, or a self-hosted WordPress site with Jetpack enabled.
tr: <strong>WordPress Yazılarını Görüntüle Bileşeni</strong> herhangi bir WordPress.com blogundaki ya da Jetpack'in etkin olduğu diğer WordPress bloglarındaki son on yazıya kadar olan yazıları gösterebilmenizi sağlar.

en: <strong>The Facebook Like Box Widget</strong> shows your Facebook Like Box within a sidebar on your theme.
tr: <strong>Facebook Beğen Kutusu Bileşeni</strong> temanızın yan sütununda Facebook Beğen Kutusunu görüntüler.

en: <strong>The Gallery Widget</strong> provides you with a simple way to display a photo gallery or slideshow in your blog’s sidebar. Requires the Tiled Gallery module.
tr: <strong>Galeri Bileşeni</strong>, blogunuzun yan kısmında bir fotoğraf galerisi ya da slayt sunumu gösterebilmenizi sağlar. Tiled Gallery (Döşemeli Galeri) modülü gereklidir.

en: <strong>The Gravatar Widget</strong> allows you to pull in your Gravatar image along with some of your Gravatar profile data.
tr: <strong>Gravatar Bileşeni</strong> Gravatar görseliniz ile Gravatar'da yer alan bazı profil bilgilerinizi kullanabilmenizi sağlar.

en: <strong>The Image Widget</strong> lets you easily add images to a sidebar on your theme.
tr: <strong>Görsel Bileşeni</strong> temanızın yan sütununa kolayca görsel eklemenizi sağlar.

en: <strong>The Social Media Icons Widget</strong> lets you add icons for the most popular social networks to your sidebar or other widget area.
tr: <strong>Sosyal Medya Simgeleri Pencere Öğesi</strong> kenar çubuğunuza veya diğer pencere öğesi alanlarına en popüler sosyal ağlar için simge eklemenizi sağlar.

en: <strong>The Twitter Widget</strong> shows your latest tweets within a sidebar on your theme.
tr: <strong>Twitter Bileşeni</strong> temanızın yan sütununda en son tweetlerinizi görüntüler.

en: <strong>The Upcoming Events Widget</strong> allows you to use an iCalendar link to display a list of events on your site.
tr: <strong>Sıradaki Etkinlikler Bileşeni</strong>, sitenizde iCalendar bağlantıları kullanarak etkinlikleri listeleyebilmenizi sağlar.

en: <strong>You failed to correctly answer the math problem.</strong>  This is used to combat spam when the Jetpack Protect API is unavailable.  Please use your browser's back button to return to the login form, press the "refresh" button to generate a new math problem, and try to log in again.
tr: <strong>Matematik problemini doğru yanıtlayamadınız.</strong>  Bu, Jetpack Protect API kullanılabilir olmadığında spam'lere karşı savaşmak için kullanılır.  Lütfen tarayıcınızdaki geri düğmesini kullanarak oturum açma formuna geri dönün, "yenile" düğmesine basarak yeni bir matematik problemi oluşturun ve tekrar oturum açmayı deneyin.

en: <strong>You have successfully set %s as Jetpack’s primary user.</strong>
tr: <strong>Jetpack’in birincil kullanıcısı olarak %s kişisini başarıyla belirlediniz.</strong>

en: <strong>You have unlinked your account (%s) from WordPress.com.</strong>
tr: <strong>Hesabınızın (%s) WordPress.com ile olan bağlantısını kaldırdınız.</strong>

en: <strong>You&#8217;re fueled up and ready to go, Jetpack is now active.</strong>
tr: <strong>Yakıtınızı aldınız ve yola çıkmaya hazırsınız, Jetpack şimdi etkin.</strong>

en: <strong>You&#8217;re fueled up and ready to go.</strong>
tr: <strong>Her şey tamam, harekete hazırsınız.</strong>

en: <strong>Your Jetpack has a glitch.</strong>  Something went wrong that&#8217;s never supposed to happen.  Guess you&#8217;re just lucky: %s
tr: <strong>Jetpack'inizde bir hata var.</strong>  Aslında hiç beklenmeyen bir sorun oluştu.  Şanslısınız diyelim: %s

en: <strong>Your Jetpack has a glitch.</strong> Connecting this site with WordPress.com is not possible. This usually means your site is not publicly accessible (localhost).
tr: <strong>Jetpack'inizde bir hata var.</strong> Bu siteyi WordPress.com ile bağlamak mümkün değil. Bu genellikle, sitenizin herkesin erişimine açık olmadığı anlamına gelir (localhost).

en: <strong>Your Jetpack is already connected.</strong>
tr: <strong>Jetpack'iniz zaten bağlı.</strong>

en: A contact form is a great way to offer your readers the ability to get in touch, without giving out your personal email address.
tr: İletişim formları, kişisel e-posta adresinizi vermeden okuyucularınıza iletişim kurma olanağı sunmak için mükemmel bir yöntemdir.

en: A few catchy words to motivate your readers to comment
tr: Akılda kalıcı birkaç sözcükle okuyucularınızı yorum yapmaya teşvik edin

en: A known issue.
tr: Bilinen bir sorun.

en: A problem with your XMLRPC file.
tr: XMLRPC dosyanızla ilgili bir sorun.

en: A simple widget that displays social media icons.
tr: Sosyal medya ikonlarını gösteren basit bir bileşen.

en: A theme conflict.
tr: Tema çakışması.

en: Action cancelled. Have a question? %sjetpack.me/support%s
tr: Eylem iptal edildi. Sorunuz mu var? %sjetpack.me/support%s

en: Activate
tr: Etkinleştir

en: Activate Akismet
tr: Akismet'i Etkinleştir

en: Activate Jetpack Protect
tr: Jetpack Protect’i Etkinleştir

en: Activate Site Management and JSON API
tr: Site Yönetimi ve JSON API'ı Etkinleştir

en: Activate now
tr: Şimdi etkinleştir

en: Activated
tr: Etkinleştirildi

en: Active
tr: Etkin

en: Add
tr: Ekle

en: Add Contact Form
tr: İletişim Formu Ekle

en: Add Many Items
tr: Birçok Öğe Ekle

en: Add Menu Item
tr: Menü Öğesi Ekle

en: Add New
tr: Yeni ekle

en: Add New Comic
tr: Yeni Çizgi Roman Ekle

en: Add New Menu Item Label
tr: Yeni Menü Öğesi Etiketi Ekle

en: Add New Menu Section
tr: Yeni Menü Bölümü Ekle

en: Add New Project
tr: Yeni Proje Ekle

en: Add New Project Tag
tr: Yeni Proje Etiketi Ekle

en: Add New Project Type
tr: Yeni Proje Tipi Ekle

en: Add New Testimonial
tr: Yeni Görüş Ekle

en: Add One Item
tr: Bir Öğe Ekle

en: Add Site Icon
tr: Site Simgesi Ekle

en: Add These New Menu Items
tr: Bu Yeni Menü Öğelerini Ekle

en: Add a Site Icon
tr: Site Simgesi Ekle

en: Add a new field
tr: Yeni alan ekle

en: Add a new post or page to any of your sites from a single interface.
tr: Sitelerinizin herhangi birine tek bir arabirimden yeni bir gönderi veya sayfa ekleyin.

en: Add a new service
tr: Yeni servis ekle

en: Add an email signup form to allow people to subscribe to your blog.
tr: İnsanların sitenizi takip edebilmesi için bir e-posta formu ekleyin.

en: Add another option
tr: Başka seçenek ekle

en: Add logo
tr: Logo ekle

en: Add or remove Labels
tr: Etiketleri ekle veya çıkar

en: Add or remove tags
tr: Etiket ekle ya da kaldır

en: Add sharing buttons to your blog and allow your visitors to share posts with their friends.
tr: Blogunuza paylaşma düğmeleri ekleyin ve ziyaretçilerinizin yazıları arkadaşları ile paylaşmalarına izin verin.

en: Add this form to my post
tr: Bu formu yazıma ekle

en: Add to section:
tr: Bölüme ekle:

en: Add-on
tr: Eklenti

en: Add-on CSS <b>(Recommended)</b>
tr: Eklenti CSS <b>(Tavsiye edilen)</b>

en: Additional data:
tr: Ek veriler:

en: Additionally you can define your own custom services.
tr: Ayrıca, kendi özel hizmetlerinizi de tanımlayabilirsiniz.

en: Address:
tr: Adres:

en: Adjust your Jetpack Comments form with a clever greeting and color-scheme.
tr: Jetpack Yorumları formunuzu akıllıca bir karşılama ve renk düzeniyle ayarlayın.

en: Admin bar
tr: Yönetim çubuğu

en: Advanced.  If this option is checked, you must include these files in your theme manually for the sharing links to work.
tr: Gelişmiş.  Bu seçenek işaretlenirse, paylaşım bağlantılarının çalışması için şu dosyaları temanıza manuel olarak dahil etmeniz gerekir.

en: After the Deadline provides a number of <a href="%s">customization options</a>, which you can edit in your profile.
tr: After the Deadline, profilinizde düzenleyebileceğiniz bir dizi <a href="%s">özelleştirme seçeneği</a> sunar.

en: Akismet can help to keep your blog safe from spam!
tr: Akismet blogunuzu spam’lerden korumaya yardımcı olabilir!

en: Album
tr: Albüm

en: All
tr: Tümü

en: All Comics
tr: Tüm Çizgi Romanlar

en: All Done
tr: Tümü Bitti

en: All Menu Item Labels
tr: Tüm Menü Öğesi Etiketleri

en: All Menu Sections
tr: Tüm Menü Bölümleri

en: All Project Tags
tr: Bütün Proje Etiketleri

en: All Project Types
tr: Tüm Proje Tipleri

en: All Projects
tr: Tüm Projeler

en: All Testimonials
tr: Tüm Görüşler

en: All author pages
tr: Bütün yazar sayfaları

en: All category pages
tr: Tüm kategori sayfaları

en: All date archives
tr: Bütün tarih arşivleri

en: All modules activated!
tr: Tüm modüller etkinleştirildi!

en: All modules deactivated!
tr: Tüm modüller devre dışı bırakıldı!

en: All posts
tr: Tüm yazılar

en: All tag pages
tr: Bütün etiket sayfaları

en: All taxonomy pages
tr: Tüm sınıflandırma sayfaları

en: Allow individual site administrators to manage their own connections (connect and disconnect) to <a href="//wordpress.com">WordPress.com</a>
tr: Site yöneticilerinin kendi <a href="//wordpress.com">WordPress.com</a> bağlantılarını yönetmelerine (bağlanma ve bağlantıyı kesme) olanak sağlayın

en: Allow users to access and edit my videos
tr: Kullanıcıların videolarıma erişmesine ve onları düzenlemesine izin ver

en: Allow users to access my videos
tr: Kullanıcıların videolarıma erişmesine izin ver

en: Allow users to access, edit, and delete my videos
tr: Kullanıcıların videolarıma erişmesine, onları düzenlemesine ve silmesine izin ver

en: Allow users to upload videos
tr: Kullanıcıların video yüklemesine izin ver

en: Alphabetical
tr: Alfabetik

en: Alternate text:
tr: Alternatif metin:

en: An %s Airline
tr: Bir %s Havayolu Şirketi

en: An <span>Automattic</span> Airline
tr: Bir <span>Automattic</span> Havayolu Şirketi

en: An API key is needed for Jetpack Protect.
tr: Jetpack Protect için API anahtarı gereklidir.

en: An active access token must be used to retrieve post counts.
tr: Gönderi sayılarını almak için etkin bir erişim belirteci kullanılmalıdır.

en: An administrator for this blog must set up the Jetpack connection.
tr: Bu blogun yöneticisinin Jetpack bağlantısını ayarlaması gerekir.

en: An error occurred creating your new sharing service - please check you gave valid details.
tr: Yeni paylaşım hizmetiniz oluşturulurken bir hata meydana geldi - lütfen verdiğiniz bilgilerin geçerli olduğundan emin olun.

en: An error occurred. Please try again later.
tr: Bir hata oluştu. Daha sonra tekrar deneyiniz.

en: An incompatible plugin.
tr: Uyumsuz bir eklenti.

en: An invalid request was made. This normally means that something intercepted or corrupted the request from your server to the Jetpack Server. Try again and see if it works this time.
tr: Geçersiz bir istekte bulunuldu. Genellikle bu, bir şeyin sunucunuzdan Jetpack sunucusuna yapılan isteğe engel olduğu veya isteği bozduğu anlamına gelir. Tekrar deneyerek çalışıp çalışmadığına bakın.

en: An unknown error has occurred. Please try again later.
tr: Bilinmeyen bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: An unknown error occurred during installation
tr: Yükleme sırasında bilinmeyen bir hata oluştu

en: Answer a short survey to let us know how we&#8217;re doing and what to add in the future.
tr: Nasıl bir iş çıkardığımızı ve gelecekte nasıl bir geliştirme yapmamız gerektiğini öğrenmemize yardımcı olmak için kısa bir ankete katılın.

en: Aperture
tr: Açıklık

en: Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.
tr: Ne yazık ki istenen arşiv için herhangi bir sonuç bulunamadı. Arama yapmak, benzer bir yazı bulunmasına yardımcı olabilir.

en: Archive page
tr: Arşiv sayfası

en: Are you sure you want to disconnect from WordPress.com?
tr: WordPress.com bağlantısını kesmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to exit the form editor without saving?  Any changes you have made will be lost.
tr: Form düzenleyicisini değişiklikleri kaydetmeden kapatmak istediğinizden emin misiniz? Yapılan değişiklikler kaybedilecektir.

en: Are you sure you want to stop Publicizing posts to this connection?
tr: Bu bağlantıya gönderi Duyurusu yapmayı durdurmak istediğinizden emin misiniz?

en: As a mobile icon
tr: Mobil simge olarak

[ctx: As in Premium. Premium module description]
en: Paid
tr: Ücretli

en: As your favicon
tr: Sık kullanılan simgeniz olarak

en: At this time, your theme, %s, doesn't support Infinite Scroll. Unlike other Jetpack modules, Infinite Scroll needs information from your theme to function properly.
tr: Şu anda, temanız, %s, Sınırsız Kaydırma'yı desteklemiyor. Diğer Jetpack modüllerinden farklı olarak, Sınırsız Kaydırmanın düzgün bir şekilde çalışabilmesi için temanızdan bilgi sağlanması gerekir.

en: Attachment Page
tr: Ek sayfası

en: Automatically proofread content when:
tr: Şu durumda içerikte otomatik olarak düzeltme okuması yap:

en: Available Modules:
tr: Kullanılabilir Modüller:

en: Available Services
tr: Uygun durumdaki servisler

en: Available shortcodes are: %l.
tr: Uygun kısa kodlar: %l.

en: Back to General Settings
tr: Genel Ayarlara Geri Dön

en: Back to Top &uarr;
tr: Başa Dön &uarr;

en: Background color
tr: Arkaplan rengi

en: Be sure to click "Update Profile" at the bottom of the screen to save your changes.
tr: Değişikliklerinizi kaydetmek için ekranın alt kısmındaki "Profili Güncelle" düğmesine tıkladığınızdan emin olun.

en: Before you completely disconnect Jetpack is there anything we can do to help?
tr: Jetpack bağlantısını tamamen kesmeden önce size yardımcı olmak için yapabileceğimiz bir şey var mı?

en: Before you hit Publish, please refresh the following connection(s) to make sure we can Publicize your post:
tr: Yayınla'ya tıklamadan önce, gönderinizin Duyurusunu yapabileceğimizden emin olmak için lütfen aşağıdaki bağlantıları yenileyin:

en: Bias Language
tr: Önyargılı dil

en: Black
tr: Siyah

en: Blog Archives
tr: Blog Arşivleri

en: Blog Subscriptions (Jetpack)
tr: Blog Abonelikleri (Jetpack)

en: Blog URL:
tr: Günlük URL:

en: Blog follow email text
tr: Blog takip e-posta metni

en: Blue
tr: Mavi

en: Boost traffic, enhance security, and improve performance.
tr: Trafiği artırın, güvenliği geliştirin ve performansı iyileştirin.

en: Border Color (hex):
tr: Çerçeve Rengi (hex):

en: Bring the power of the WordPress.com cloud to your self-hosted WordPress. Jetpack enables you to connect your blog to a WordPress.com account to use the powerful features normally only available to WordPress.com users.
tr: WordPress.com&#8217;un bulut bilişim gücünü, kendi bulundurduğunuz WordPress kurulumuna getirir. Jetpack blogunuzu bir WordPress.com hesabıyla bağlamaya izin verir ve sadece WordPress.com kullanıcılarının kullanabildiği özellikleri kullanmanızı sağlar.

en: Browse Your VideoPress Library
tr: VideoPress Kitaplığınıza Göz Atın

en: Browser Chrome
tr: Tarayıcı Chrome

en: Button style
tr: Düğme stili

en: By adding a contact form, your readers will be able to submit feedback to you. All feedback is automatically scanned for spam, and the legitimate feedback will be emailed to you.
tr: İletişim formu eklediğinizde, okuyucularınız size geri bildirim gönderebilir. Geri bildirimlerin tümünde otomatik olarak istenmeyen posta taraması yapılır ve düzgün geri bildirimler size e-postayla gönderilir.

en: By checking the box above, each new set of posts loaded via Infinite Scroll will be recorded as a page view in Google Analytics.
tr: Yukarıdaki kutu işaretlendiğinde, Sınırsız Kaydırma ile yüklenen her bir yeni gönderi kümesi, Google Analytics'te bir sayfa görüntülemesi olarak kaydedilir.

en: CSS Revisions
tr: CSS Düzeltmeleri

en: CSS Stylesheet Editor
tr: CSS Stil Sayfası Düzenleyicisi

en: Camera
tr: Kamera

en: Can I add more fields?
tr: Daha fazla alan ekleyebilir miyim?

en: Can I send a notification to more than one person?
tr: Birden fazla kişiye bildirim gönderebilir miyim?

en: Can I view my feedback within WordPress?
tr: Geri bildirimimi WordPress içinde görebilir miyim?

en: Cancel
tr: Vazgeç

en: Cancel reply
tr: Cevabı iptal et

en: Cannot deal with cookie redirects, as headers are already sent.
tr: Başlıklar (header) zaten gönderildiği için çerez (cookie) yönlendirmelerini kullanamıyoruz.

en: Cannot use global flag on non-multisites
tr: Çoklu olmayan sitelerde genel bayrak kullanılamaz

en: Caption:
tr: Altyazı:

en: Category
tr: Kategori

en: Center
tr: Merkez

en: Change logo
tr: Logoyu değiştir

en: Change whether your visitors can subscribe to your posts or comments or both.
tr: Ziyaretçilerinizin gönderilerinize veya yorumlarınıza ya da her ikisine abone olabilme durumunu değiştirin.

en: Chart stats by
tr: İstatistikleri görüntüleme kriteri:

en: Cheatin&#8217; uh?
tr: Hile mi yapıyorsunuz?

en: Check for Spam
tr: Spam'leri Kontrol Et

en: Check out other recommended features below, or go to the <a href="%s">settings</a> page to customize your Jetpack experience.
tr: Aşağıda önerilen diğer özellikleri görebilirsiniz veya Jetpack deneyiminizi özelleştirmek üzere <a href="%s">ayarlar</a> sayfasına gidebilirsiniz.

en: Checkbox
tr: Onay kutusu

en: Checking email updates status&hellip;
tr: E-posta güncellemelerinin durumu kontrol ediliyor…

en: Choose Images
tr: Görselleri Seç

en: Choose from the most used Labels
tr: En çok kullanılan etiketlerden seç

en: Choose from the most used tags
tr: En çok kullanılan etiketler arasından seç

en: Choose logo
tr: Logoyu seç

en: Circles
tr: Daireler

en: Cleared all whitelisted IPs
tr: Güvenilir adresler listesindeki tüm IP'ler temizlendi

en: Clich&eacute;s
tr: Klişeler

en: Click here
tr: Buraya tıklayın

en: Click to Press This!
tr: Press This için tıklayın!

en: Click to autoplay the presentation!
tr: Sunumu otomatik olarak oynatmak için tıklayın!

en: Click to email this to a friend
tr: Arkadaşınızla e-posta üzerinden paylaşmak için tıklayın

en: Click to print
tr: Yazdırmak için tıklayın

en: Click to share on %s
tr: %s sayfasında paylaşmak için tıklayın

en: Click to share on Google+
tr: Google+ üzerinde paylaşmak için tıklayın

en: Click to share on LinkedIn
tr: Linkedln üzerinden paylaşmak için tıklayın

en: Click to share on Pinterest
tr: Pinterest'te paylaşmak için tıklayın

en: Click to share on Pocket
tr: Pocket'ta paylaşmak için tıklayın

en: Click to share on Reddit
tr: Reddit üzerinde paylaşmak için tıklayın

en: Click to share on Tumblr
tr: Tumblr'da paylaşmak için tıklayın

en: Click to share on Twitter
tr: Twitter üzerinde paylaşmak için tıklayın

en: Click to view slideshow.
tr: Slayt gösterisini görüntülemek için tıklayın.

en: Close
tr: Kapat

en: Close modal window
tr: Kalıcı pencereyi kapat

en: Color Scheme
tr: Renk Şeması

en: Comic
tr: Çizgi Roman

en: Comic draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview comic</a>
tr: Çizgi Roman taslağı güncellendi. <a target="_blank" href="%s">Çizgi Romanı önizle</a>

en: Comic published. <a href="%s">View comic</a>
tr: Çizgi Roman yayınlandı. <a href="%s">Çizgi Romanı göster</a>

en: Comic restored to revision from %s
tr: Çizgi Roman %s kısmından revizyona geri yüklendi

en: Comic saved.
tr: Çizgi Roman kaydedildi.

en: Comic scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview comic</a>
tr: Çizgi Roman şu tarihe programlandı: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Çizgi Romanı önizle</a>

en: Comic submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview comic</a>
tr: Çizgi Roman gönderildi. <a target="_blank" href="%s">Çizgi Romanı önizle</a>

en: Comic updated.
tr: Çizgi Roman güncellendi.

en: Comic updated. <a href="%s">View comic</a>
tr: Çizgi Roman güncellendi. <a href="%s">Çizgi Romanı göster

en: Comics
tr: Çizgi Romanlar

en: Coming soon&#8230;
tr: Yakında geliyor&#8230;

en: Comment
tr: Yorum

en: Comment Likes are
tr: Yorum Beğenileri

en: Comment cache problem?
tr: Yorum önbellek sorunu mu var?

en: Comment follow email text
tr: Yorum takip e-posta metni

en: Comment navigation
tr: Yorum dolaşımı

en: Commenting as %s
tr: %s olarak yorum yapılıyor

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Comments on this post are closed.
tr: Bu yazı için yorumlar kapalıdır.

en: Complex Phrases
tr: Karmaşık cümleler

en: Config
tr: Konfigürasyon

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Configure %s
tr: Ayarla %s

en: Connect
tr: Bağlan

en: Connect and share your posts on %s
tr: Bağlan ve %s üzerinde yazılarını paylaş

en: Connect now to enable features like Stats, Likes, and Social Sharing.
tr: İstatistikler, Beğeniler ve Sosyal Paylaşım gibi özellikleri etkinleştirmek için şimdi bağlanın.

en: Connect to
tr: Bağlan

en: Connect to WordPress.com
tr: WordPress.com&#8217;a bağlan

en: Connect your blog to popular social networking sites and automatically share new posts with your friends.
tr: Blogunuzu popüler sosyal ağ sitelerine bağlayın ve yeni gönderileri arkadaşlarınızla otomatik olarak paylaşın.

en: Connected
tr: Bağlanıldı

en: Connected WordPress.com Blog
tr: Bağlı WordPress.com Blogu

en: Connected as:
tr: Şöyle bağlanıldı:

en: Connected to WordPress.com
tr: WordPress.com&#8217;a bağlandı

en: Connecting with WordPress.com SSO enables you to log in via your WordPress.com account.
tr: WordPress.com Çoklu Oturum Açma (SSO) ile bağlanmak WordPress.com hesabınızla oturum açmanıza olanak sağlar.

en: Contact Form
tr: İletişim Formu

en: Contact Form URL:
tr: İletişim Formu URL'si:

en: Contact Info
tr: İletişim Bilgisi

en: Contact the Jetpack Happiness Squad.
tr: Jetpack Mutluluk Ekibi ile görüşün.

en: Continue &rarr;
tr: Devam Et &rarr;

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
tr: Okumaya devam et <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Control which pages your widgets appear on with Widget Visibility.
tr: Pencere Öğesi Görünürlüğü ile pencere öğelerinizin hangi sayfalarda görüneceğini kontrol edin.

en: Convert to Comic
tr: Karikatüre Dönüştür

en: Convert to Post
tr: Yayına Dönüştür

en: Could not obtain a VideoPress upload token. Please try again later.
tr: VideoPress yükleme belirteci alınamadı. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Count the page views of registered users who are logged in.
tr: Kayıtlı kullanıcıların sayfa gösterimlerini say.

en: Create Share Button
tr: Paylaş Düğmesi Oluştur

en: Create additional admins to change primary user.
tr: Birincil kullanıcıyı değiştirmek için başka yöneticiler oluşturun.

en: Create elegant magazine-style mosaic layouts for your photos without having to use an external graphic editor.
tr: Harici bir grafik düzenleyicisi kullanmak zorunda kalmadan fotoğraflarınız için dergi stilinde şık mozaik düzenler oluşturun.

en: Crop Image
tr: Resmi Kes

en: Currently Reading
tr: Şu An Okunan

en: Custom
tr: Özel

en: Custom CSS
tr: Özel CSS

en: Custom CSS Stylesheet
tr: Özel CSS Stil Sayfası

en: Custom Content Type
tr: Özel İçerik Türü

en: Custom Email Address
tr: Özel E-posta Adresi

en: Custom Message:
tr: Kişisel Mesaj:

en: Custom field deleted.
tr: Özel alan silindi.

en: Custom field updated.
tr: Özel alan güncellendi.

en: Customer Name
tr: Müşteri Adı

en: Customer Testimonials
tr: Müşteri Görüşleri

en: Customize
tr: Özelleştir

en: Customize Testimonials Archive
tr: Görüş Arşivini Özelleştir

en: DOWN
tr: AŞAĞI

en: Daily Archives: %s
tr: Günlük arşivler: %s

en: Daily archives
tr: Günlük arşivler

en: Dark
tr: Koyu

en: Date
tr: Tarih

en: Deactivate
tr: Etkisizleştir

en: Debug
tr: Ayıklama

en: Debug Info
tr: Hata Ayıklama Bilgileri

en: Debug Jetpack for more information.
tr: Daha fazla bilgi için Jetpack hatalarını onarın.

en: Default
tr: Varsayılan

[ctx: Default label for new HTML form field in contact form builder]
en: New Field
tr: Yeni Alan

[ctx: Default label for the first option to be included in a user-created dropdown in contact form builder]
en: First option
tr: İlk seçenek

en: Default quality
tr: Varsayılan kalite

en: Delete
tr: Sil

en: Delete Permanently
tr: Kalıcı olarak sil

en: Delete this item permanently
tr: Bu elemanı kalıcı olarak sil

en: Deleted option: %s
tr: Silinen seçenek: %s

en: Description
tr: Tanım

en: Developers can use WordPress.com's <a href='http://developer.wordpress.com/docs/oauth2/'>OAuth2</a> authentication system and <a href='http://developer.wordpress.com/docs/api/'>WordPress.com REST API</a> to manage and access your site's content.
tr: Geliştiriciler, sitenizin içeriğini yönetmek ve bu içeriğe erişmek için WordPress.com'un <a href='http://developer.wordpress.com/docs/oauth2/'>OAuth2</a> kimlik doğrulama sistemini ve <a href='http://developer.wordpress.com/docs/api/'>WordPress.com REST API</a>'yı kullanabilir.

en: Diacritical Marks
tr: Belirleyici işaretler

en: Difficulty
tr: Zorluk

en: Disable CSS and JS
tr: CSS ve JS öğelerini etkisizleştir

en: Disable Post By Email
tr: E-posta ile Gönderiyi devre dışı bırak

en: Disconnect
tr: Bağlantıyı kes

en: Disconnect Jetpack
tr: Jetpack Bağlantısını Kes

en: Disconnect from WordPress.com
tr: WordPress.com bağlantısı kesildi

en: Disconnect site from WordPress.com
tr: Sitenin WordPress.com bağlantısını kes

en: Disconnecting Jetpack
tr: Jetpack Bağlantısı Kesiliyor

en: Dismiss
tr: Gizle

en: Dismiss this notice and deactivate Jetpack.
tr: Bu bildirimi kapatın ve Jetpack'i devre dışı bırakın.

en: Dismiss this notice for now.
tr: Bu bildirimi şimdilik kapatın.

en: Dismiss this notice.
tr: Bu bildirimi kapatın.

en: Display Header Text
tr: Üst kısım metnini göster

en: Display WordPress Posts
tr: WordPress Yazılarını Göster

en: Display a Facebook Like Box to connect visitors to your Facebook Page
tr: Ziyaretçileri Facebook Sayfanıza bağlamak için bir Facebook Beğen Kutusu görüntüleyin

en: Display a mini version of your Gravatar Profile
tr: Gravatar Profilinizin mini bir sürümünü görüntüleyin

en: Display a photo gallery or slideshow
tr: Bir fotoğraf galerisi veya slayt gösterisi görüntüleyin

en: Display all your gallery pictures in a cool mosaic.
tr: Tüm galeri resimlerinizi hoş bir mozaik içinde görüntüleyin.

en: Display an image in your sidebar
tr: Kenar çubuğunuzda bir görsel görüntüleyin

en: Display an official Twitter Embedded Timeline widget.
tr: Gömülü Resmi Twitter Zaman Akışı bileşeni ekleyin.

en: Display as:
tr: Görüntüleme şekli:

en: Display featured images
tr: Öne çıkan görselleri görüntüle

en: Display higher quality video by default.
tr: Varsayılan olarak yüksek kaliteli video görüntüleyin.

en: Display images in full-size carousel slideshow.
tr: Resimleri tam boyutlu karusel slayt gösterisi içinde görüntüle.

en: Display share menu and allow viewers to embed or download this video
tr: Paylaş menüsünü göster ve izleyicilerin bu videoyu gömmesine ve indirmesine izin ver.

en: Display tag content in all listings.
tr: Tüm listelerde etiket içeriğini görüntüleyin.

en: Display upcoming events from an iCalendar feed.
tr: Bir iCalendar beslemesinden gelen etkinlikleri gösterin.

en: Display your books from Goodreads
tr: Goodreads kitaplarınızı sergileyin

en: Display your location, hours, and contact information.
tr: Bulunduğunuz yer, saat ve iletişim bilgilerinizi gösterin.

en: Displayed below your posts will be how many people have liked your posts and the Gravatars of those who have liked them.
tr: Gönderilerinizin altında, gönderilerinizi kaç kişinin beğendiği ve beğenenlerin Gravatar'ları görüntülenir.

en: Displays a list of recent posts from another WordPress.com or Jetpack-enabled blog.
tr: Başka bir WordPress.com veya Jetpack özellikli blogdan son gönderilerin listesini görüntüler.

en: Do I need to fill this out?
tr: Bunu doldurmak zorunda mıyım?

en: Do not allow other users to access my VideoPress library
tr: Diğer kullanıcıların VideoPress kitaplığıma erişmesine izin verme

en: Do you still have the %s plugin installed?
tr: %s eklentisi hala yüklü mü?

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is a subdomain of WordPress.com.
tr: Alan adı `%1$s` WordPress.com'un alt alan adı olduğu için is_usable_domain denetiminde başarısız oldu.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is empty.
tr: Alan adı `%1$s` boş olduğu için is_usable_domain denetiminde başarısız oldu.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is in the forbidden array.
tr: Alan adı `%1$s` kullanımı yasaklanmış dizi içinde yer aldığından is_usable_domain denetiminde başarısız oldu.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it uses an invalid top level domain.
tr: Alan adı `%1$s` geçersiz bir üst seviye alan adı kullandığı için is_usable_domain denetiminde başarısız oldu.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as its IP `%2$s` is either invalid, or in a reserved or private range.
tr: Alan adı `%1$s`, IP'si olan `%2$s` geçersiz veya ayrılmış ya da özel aralıkta yer aldığı için is_usable_domain denetiminde başarısız oldu.

en: Don&#8217;t cross the streams!  You need to stay logged in to your WordPress blog while you authorize Jetpack.
tr: Ama unutmamanız gereken bir şey var!  Jetpack'i yetkilendirirken WordPress blogunuzda oturum açmış olmanız gerekir.

en: Don't show the Reblog button on posts
tr: Yazılarda Reblog düğmesini gösterme

en: Double Negatives
tr: Çifte negatifler

en: Download
tr: İndir

en: Download: <a href="%s">%s</a><br />
tr: İndir: <a href="%s">%s</a><br />

en: Drag and drop available services here.
tr: Uygun servisleri buraya sürükleyip bırakın.

en: Drag and drop sharing services into the enabled section to have them show up on your site, and drag them into the hidden section to have them hidden behind a button.
tr: Paylaşım hizmetlerinin sitenizde görünmesini sağlamak için bu hizmetleri, etkinleştirilen bölüme sürükleyip bırakın. Hizmetlerin bir düğmenin arkasında gizlenmesini sağlamak için bunları gizli bölüme sürükleyin.

en: Drag and drop the services you'd like to enable into the box below.
tr: Etkinleştirmek istediğiniz hizmetleri aşağıdaki kutuya sürükleyip bırakın.

en: Drag up or down
    to re-arrange
tr: Yukarıya veya aşağıya sürükle
    yeniden düzenlemek için

en: Drop down
tr: Açılan menü

en: Drop images to upload
tr: Yüklenecek resimleri bırak

en: E-mail
tr: E-posta

en: Each contact form can easily be customized to fit your needs. When a user submits your contact form, the feedback will be filtered through <a href="http://akismet.com/">Akismet</a> (if it is active on your site) to make sure it’s not spam. Any legitimate feedback will then be emailed to you, and added to your feedback management area.
tr: İletişim formlarının her biri ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde kolayca özelleştirilebilir. Bir kullanıcı, iletişim formunuzu gönderdiğinde, bunun istenmeyen posta olmadığından emin olmak için geri bildirim <a href="http://akismet.com/">Akismet</a> (sitenizde etkinse) aracılığıyla filtrelenir. Düzgün geri bildirimler size e-postayla gönderilir ve geri bildirim yönetim alanınıza eklenir.

en: Each module has an Activate or Deactivate link so you can toggle one individually.
tr: Her bir modülde bulunan Etkinleştir ya da Etkisizleştir bağlantısı sayesinde, ilgili modüller için değişiklikleri yapabilirsiniz.

en: Each of these widgets has a number of customization options.
tr: Bu pencere öğelerinin her birinin birkaç özelleştirme seçeneği vardır.

en: Easily allow any visitor to subscribe to all of your posts via email through a widget in your blog&#8217;s sidebar.  Every time you publish a post, WordPress.com will send a notification to all your subscribers.
tr: Herhangi bir ziyaretçinin blogunuzun kenar çubuğundaki bir pencere öğesi aracılığıyla gönderilerinizin tümüne e-postayla abone olmasına kolayca olanak sağlayın.  Bir gönderi yayınladığınızda, WordPress.com, abonelerinizin tümüne bir bildirim gönderir.

en: Easily feature all posts with the <a href="%1$s">"featured" tag</a> or a tag of your choice. Your theme supports up to %2$s posts in its featured content area.
tr: Gönderilerin tümünü <a href="%1$s">"öne çıkan" etiketi</a> ile veya istediğiniz bir etiketle kolayca öne çıkarın. Temanız öne çıkan içerik alanında %2$s adede kadar gönderiyi destekler.

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit CSS
tr: CSS'i düzenle

en: Edit Comic
tr: Çizgi Romanı Düzenle

en: Edit Details
tr: Ayrıntıları Düzenle

en: Edit Menu Item
tr: Menü elemanını düzenle

en: Edit Menu Item Label
tr: Menü Öğesi Etiketini Düzenle

en: Edit Menu Section
tr: Menü Bölümünü Düzenle

en: Edit Project
tr: Projeyi Düzenle

en: Edit Project Tag
tr: Proje Etiketini Düzenle

en: Edit Project Type
tr: Proje Tipini Düzenle

en: Edit Selection...
tr: Seçimi düzenle...

en: Edit Testimonial
tr: Görüşü Düzenle

en: Edit Your Profile
tr: Profilinizi Düzenleyin

en: Edit this new field
tr: Bu alanı düzenle

en: Email
tr: E-posta

en: Email Address
tr: E-posta Adresi

en: Email Address:
tr: E-posta Adresi:

en: Email check failed, please try again
tr: E-posta kontrolü başarısız oldu, lütfen bir daha deneyin.

en: Email me whenever
tr: Şu durumda bana e-posta gönder:

en: Email notifications
tr: E-posta bildirimleri

en: Email settings
tr: E-posta ayarları

en: Emails will be sent to %s (<a href="%s">Edit</a>)
tr: E-postalar şuraya gönderilecek: %s (<a href="%s">Düzenle</a>)

en: Empty Spam
tr: İstenmeyenleri boşalt

en: Enable Portfolio Projects for this site.
tr: Bu site için Portfolyo Projelerini etkinleştirin.

en: Enable Post By Email
tr: E-posta ile Gönderiyi Etkinleştir

en: Enable Testimonials for this site.
tr: Bu site için Görüşler'i etkinleştirin.

en: Enable carousel
tr: Karusel etkin

en: Enable excerpts on front page and on archive pages
tr: Ön sayfada ve arşiv sayfalarında alıntıları etkinleştir

en: Enable proofreading for the following grammar and style rules when writing posts and pages:
tr: Gönderileri ve sayfaları yazarken aşağıdaki dil bilgisi ve stil kuralları için düzeltme okumasını etkinleştirin:

en: Enabled Services
tr: Etkin servisler

en: Enabling Manage allows you to update your self-hosted WordPress sites along with any WordPress.com sites you have, all in one simple dashboard.
tr: Yönetim işlevini etkinleştirdiğinizde, tüm WordPress.com sitelerinizin yanı sıra kendi yönettiğiniz WordPress sitelerinizi de tek bir basit panodan güncelleyebilirsiniz.

en: English Options
tr: İngilizce ayarlar

en: Enter a WordPress.com or Jetpack WordPress site URL.
tr: Bir WordPress.com ya da Jetpack WordPress sitesi URL' si girin.

en: Enter a shortcode directly into the Post/Page editor to embed media. For specific instructions follow the links below.
tr: Medyayı gömülü hale getirmek için doğrudan Gönderi/Sayfa düzenleyicisine kısa kod girin. İlgili yönergeler için aşağıdaki bağlantıları takip edin.

en: Enter the URL of a 16x16px icon you want to use for this service.
tr: Bu hizmet için kullanmak istediğiniz 16x16px simgenin URL'sini girin.

en: Enter the customer's name here
tr: Müşterinin adını buraya girin

en: Enter the menu item's name here
tr: Menü öğesinin adını buraya girin

en: Enter your email address
tr: E-posta adresinizi girin

en: Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.
tr: Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

en: Enter your meta key "content" value to verify your blog with %s
tr: %s ile blogunuzu doğrulamak için meta anahtarı "içerik" değerinizi girin

en: Error Details: %s
tr: Hata detayları: %s

en: Error Details: Jetpack ID begins with a numeral. Do not publicly post this error message! %s
tr: Hata Ayrıntıları: Jetpack ID sayısal bir değerle başlar. Bu hata mesajını herkesin göreceği şekilde yayınlama! %s

en: Error Details: Jetpack ID is empty. Do not publicly post this error message! %s
tr: Hata Ayrıntıları: Jetpack ID boş. Bu hata mesajını herkesin göreceği şekilde yayınlama! %s

en: Error Details: Jetpack ID is not a scalar. Do not publicly post this error message! %s
tr: Hata Ayrıntıları: Jetpack ID ölçekleyici değil. Bu hata mesajını herkesin göreceği şekilde yayınlama! %s

en: Error code: %s
tr: Hata kodu: %s

en: Error connecting to WordPress.com. Code: %1$s, %2$s
tr: WordPress.com'a bağlanılırken bir hata oluştu. Kod: %1$s, %2$s

en: Error in moving to Trash.
tr: Çöpe taşınırken hata oluştu.

en: Error in restoring from Trash.
tr: Çöpteki öğeyi geri yüklerken hata oluştu.

en: Error loading profile
tr: Profil yükleme hatası

en: Error!
tr: Hata

en: Error, bad module.
tr: Hata, hatalı modül.

en: Error, invalid response data.
tr: Hata, geçersiz yanıt verisi.

en: Error: Couldn't create suitable username.
tr: Hata: Uygun kullanıcı adı oluşturulamadı.

en: Error: This site's Jetpack connection is currently experiencing problems.
tr: Hata: Bu sitenin Jetpack bağlantısında şu anda sorun yaşanıyor.

en: Error: please enter a valid email address.
tr: Hata: lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

en: Error: please fill the required fields (name, email).
tr: Hata: lütfen gerekli alanları doldurun (ad, e-posta)

en: Example:
tr: Örnek:

[ctx: Example: The user is looking at a page, not a post.]
en: Page
tr: Sayfa

en: Excerpts
tr: Alıntılar

en: Expecting an array
tr: Dizi bekleniyor

en: Explain...
tr: Açıklama...

en: Export feedback as CSV
tr: Geri bildirimi CSV olarak indir

en: Facebook Like Box
tr: Facebook Beğeni Kutusu

en: Facebook Page
tr: Facebook Sayfası

en: Facebook Page URL
tr: Facebook Sayfa URL'si

en: Facebook Wall
tr: Facebook Duvarı

en: Facebook username:
tr: Facebook kullanıcı adı:

en: Failed permissions, please try again.
tr: İzinler başarısız oldu. Lütfen yeniden deneyin.

en: Featured
tr: Öne Çıkan

en: Featured Content
tr: Öne çıkarılmış içerik

en: Featured Images
tr: Öne çıkarılan görseller

en: Feed(s) to Display:
tr: Görüntülenecek Besleme(ler):

en: Feedback
tr: Geri besleme

en: Feedback discarded.
tr: Geri bildirim atıldı.

en: Feedback(s) marked as spam
tr: Geri bildirim(ler) istenmeyen posta olarak işaretlendi

en: Field type
tr: Alan tipi

en: Find out by disabling all plugins except Jetpack. If the problem persists, it's not a plugin issue. If the problem is solved, turn your plugins on one by one until the problem pops up again – there's the culprit! Let us know, and we'll try to help.
tr: Jetpack dışındaki eklentilerin tümünü devre dışı bırakarak eklenti sorunu olup olmadığına bakın. Sorun devam ederse eklentilerle ilgili bir sorun yoktur. Sorun çözülürse, sorun yeniden ortaya çıkana kadar eklentilerinizi tek tek etkinleştirin; suçluyu bu şekilde bulabilirsiniz. Öğrenmemize olanak sağlayın, biz de yardımcı olmaya çalışalım.

en: First option
tr: İlk seçenek

en: Focal Length
tr: Odak Uzunluğu

en: Follow Blog
tr: Blogu Takip Et

en: Follow Comments
tr: Yorumları Takip Et

en: Follow me on Twitter
tr: Beni Twitter'da takip et

en: Follower Settings
tr: Takipçi Ayarları

en: Food Menus
tr: Yemek Menüleri

en: For example, if you wanted the Archives widget to only appear on category archives and error pages, choose "Show" from the first dropdown and then add two rules: "Page is 404 Error Page" and "Category is All Category Pages."
tr: Örneğin, Arşivler pencere öğesinin yalnızca kategori arşivlerinde ve hata sayfalarında görünmesini istiyorsanız ilk açılan menüden "Göster"i seçin ve iki kural ekleyin: "Sayfa, 404 Hata Sayfası" ve "Kategori, Tüm Kategori Sayfaları."

en: For example, spicy, favorite, etc. <br /> Separate Labels with commas
tr: Örneğin, baharatlı, favori vb. <br /> Etiketleri virgüllerle ayırın

en: For more information:
tr: Daha fazla bilgi için:

en: Form builder
tr: Form oluşturucu

en: Format:
tr: Biçim:

en: Free
tr: Ücretsiz

en: Free formats
tr: Ücretsiz biçimler

en: From
tr: Kimden

en: Front Page, Archive Pages, and Search Results
tr: Ön sayfa, arşiv sayfası ve arama sonuçları

en: Front page
tr: Ön sayfa

en: Full details can be found on the <a href="%s">Sharing support page</a>. This video also gives a swish run-down of how to use the Sharing feature. Watch it in HD for extra snazz!
tr: Tüm detaylar <a href="%s">paylaşım destek sayfası</a>nda bulunabilir. Ayrıca bu video Paylaşma özelliğinin nasıl kullanılacağına dair sizi hızlıca bilgilendirebilir. Daha fazlası için HD olarak seyredin!

en: Full management mode is off for this site.
tr: Tam yönetim modu bu site için kapalı.

en: Gallery
tr: Galeri

en: Gallery Carousel Screenshot
tr: Galeri Carousel Ekran Görüntüsü

en: Get an API Key
tr: Bir API anahtarı alın

en: Get started managing your Multisite install of Jetpack by connecting.
tr:  Jetpack Multisite yüklemenizi yönetmeye başlamak için bağlanın.

en: Get started with Jetpack Multisite
tr: Jetpack Multisite'ı kullanmaya başla

en: Get the most out of Jetpack with...
tr: Jetpack'ten en iyi şekilde yararlanmak için...

en: GitHub username:
tr: GitHub kullanıcı adı:

en: Give Us Feedback
tr: Geri Bildirimde Bulunun

en: Give your site a boost by loading images in posts from the WordPress.com content delivery network. We cache your images and serve them from our super-fast network, reducing the burden on your Web host with the click of a button.
tr: Gönderilere WordPress.com içerik teslimi ağından görsel yükleyerek sitenize renk katın. Görsellerinizi önbelleğe alıp onları son derece hızlı olan ağımızdan sunarız; böylece tek bir düğmeye tıklanarak Web sunucunuzun üzerindeki yük azaltılır.

en: Global
tr: Genel

en: Goodreads numeric user ID <a href="%s" target="_blank">(instructions)</a>:
tr: Goodreads sayısal kullanıcı kimliği <a href="%s" target="_blank">(yönergeler)</a>:

en: Gravatar Hovercard
tr: Gravatar kartı

en: Gravatar Hovercards
tr: Gravatar kartları

en: Gravatar Profile
tr: Gravatar Profili

en: Green
tr: Yeşil

en: Greeting Text
tr: Karşılama Metni

en: Have feedback on Jetpack?
tr: Jetpack ile ilgili geri bildiriminiz mi var?

en: Height
tr: Yükseklik

en: Height (px):
tr: Yükseklik (px):

en: Height:
tr: Yükseklik:

en: Here are your whitelisted IPs:
tr: Güvenilir adresler listenizdeki IP'ler şunlardır:

en: Here&#8217;s what your form will look like
tr: Formunuz işte böyle&#8217;s görünecek

en: Hidden Verbs
tr: Gizli fiiller

en: Hide
tr: Gizle

en: Hide all featured images
tr: Öne çıkan görsellerin tümünü gizle

en: Hide related content after posts
tr: Yazılardan sonra ilgili içeriği gizle

en: Hide tag from displaying in post meta and tag clouds.
tr: Etiketi yazı meta ve etiket bulutunda gizle.

en: Hide the stats smiley face image.
tr: İstatistik yüz ifadesi görselini gizleyin.

en: Home
tr: Başlangıç

en: Hours & Info
tr: Saatler ve Bilgi

en: Hours:
tr: Saatler:

en: Hovercards enhance plain Gravatar images with information about a person: name, bio, pictures, their contact info, and other services they use on the web like Twitter, Facebook, or LinkedIn.
tr: Hovercard'lar, düz Gravatar görsellerini kişi hakkındaki bilgilerle geliştirir: ad, biyografi, resimler, iletişim bilgileri ve Twitter, Facebook veya LinkedIn gibi web'de kullandıkları diğer hizmetler.

en: Hovercards enhance plain Gravatar images with information about a person: name, bio, pictures, their contact info, and other services.
tr: Hovercard'lar, düz Gravatar görsellerini kişi hakkındaki bilgilerle geliştirir: ad, biyografi, resimler, iletişim bilgileri ve diğer hizmetler.

en: Hovercards offer a great way to show your internet presence and help people find your own blog.
tr: Hovercard'lar internetteki mevcudiyetinizi gösterme ve insanların blogunuzu bulmalarına yardımcı olma bakımından harika bir yöntemdir.

en: How does this work?
tr: Bu nasıl çalışıyor?

en: Howdy.
    
    You recently followed one of my posts. This means you will receive an email when new comments are posted.
    
    To activate, click confirm below. If you believe this is an error, ignore this message and we'll never bother you again.
tr: Selam.
    
    Son zamanlarda gönderilerimden birini takip ettiniz. Bu, yeni yorumlar gönderildiğinde e-posta alacağınız anlamına geliyor.
    
    Etkinleştirmek için aşağıdaki onayla düğmesine tıklayın. Bunun bir hata olduğunu düşünüyorsanız bu mesajı yoksayın; sizi bir daha rahatsız etmeyeceğiz.

en: Howdy.
    
    You recently followed this blog's posts. This means you will receive each new post by email.
    
    To activate, click confirm below. If you believe this is an error, ignore this message and we'll never bother you again.
tr: Selam.
    
    Son zamanlarda bu blogun gönderilerini takip ettiniz. Bu, her bir yeni gönderiyi e-postayla alacağınız anlamına geliyor.
    
    Etkinleştirmek için aşağıdaki onayla düğmesine tıklayın. Bunun bir hata olduğunu düşünüyorsanız bu mesajı yoksayın; sizi bir daha rahatsız etmeyeceğiz.

en: I Need Support
tr: Desteğe İhtiyacım Var

en: IP Address:
tr: IP Adresi

en: IPv4 and IPv6 are acceptable. <br />To specify a range, enter the low value and high value separated by a dash. Example: 12.12.12.1-12.12.12.100
tr: IPv4 ve IPv6 kabul edilebilir niteliktedir. <br />Bir aralık belirtmek için aralarına tire ekleyerek düşük ve yüksek değerleri girin. Örnek: 12.12.12.1-12.12.12.100

en: Icon
tr: Simge

en: Icon + text
tr: Simge + metin

en: Icon URL
tr: Simge adresi

en: Icon only
tr: Sadece simge

en: Identify words and phrases to ignore while proofreading your posts and pages:
tr: Gönderilerinizde ve sayfalarınızda düzeltme okuması yapılırken yoksayılacak sözcükleri ve ifadeleri belirleyin:

en: If empty, we will attempt to determine the image size.
tr: Eğer boş bırakırsanız görsel boyutunu kestirmeye çalışacağız.

en: If it's not by itself, a theme or plugin is displaying extra characters. Try steps 2 and 3.
tr: Aksi takdirde, bir tema veya eklenti ekstra karakterler görüntülüyor olabilir. 2. ve 3. adımları deneyin.

en: If none of these help you find a solution, <a href="%s">click here to contact Jetpack support</a>. Tell us as much as you can about the issue and what steps you've tried to resolve it, and one of our Happiness Engineers will be in touch to help.
tr: Bunlardan hiçbiri çözüm bulmanıza yardımcı olmazsa <a href="%s">Jetpack destek birimine başvurmak için buraya tıklayın</a>. Bize, sorun hakkında olabildiğince çok bilgi verin ve sorunu çözmek için hangi adımları denediğinizi bildirin. Bunu yaptığınızda, Happiness Engineers ekibimiz yardımcı olmak için sizinle iletişime geçer.

en: If you are a theme author, you can learn about adding support for Infinite Scroll at <a href="%1$s">%1$s</a>.
tr: Tema yazarıysanız, Sınırsız Kaydırma desteği ekleme hakkındaki bilgileri şuradan edinebilirsiniz: <a href="%1$s">%1$s</a>.

en: If you don't have a WordPress.com account yet, you can sign up for free in just a few seconds.
tr: WordPress.com hesabınız yoksa sadece birkaç saniye içinde ücretsiz olarak kaydolabilirsiniz.

en: If you get a 404 message, contact your web host. Their security may block XMLRPC.
tr: 404 mesajı alırsanız web sunucunuza başvurun. Onların güvenliği XMLRPC'yi engelliyor olabilir.

en: If your problem isn't known or caused by a plugin, try activating Twenty Twelve (the default WordPress theme). If this solves the problem, something in your theme is probably broken – let the theme's author know.
tr: Sorununuz bilinmiyorsa veya sorununuzun nedeni bir eklentiyse Yirmi On İki'yi (varsayılan WordPress teması) etkinleştirmeyi deneyin. Bu sorunu çözerse muhtemelen temanızdaki bir şey bozulmuştur; temanın yazarının bu durumdan haberdar olmasını sağlayın.

en: Ignore all
tr: Hepsini göz ardı et

en: Ignore always
tr: Her zaman göz ardı et

en: Ignore suggestion
tr: Öneriyi göz ardı et

en: Ignore the difference. This is just a staging site for the real site referenced above.
tr: Farkı yoksayın. Bu sadece, yukarıda bahsedilen gerçek site için bir prova sitesi.

en: Ignored Phrases
tr: Göz ardı edilen cümleler

en: Image
tr: Resim

en: Image Alignment:
tr: Görsel hizalaması:

en: Image Color:
tr: Görsel rengi:

en: Image Gallery Carousel
tr: Resim Galeri Karuseli

en: Image Gallery Slideshow
tr: Görsel Galeri Slayt Gösterisi

en: Image Grid
tr: Resim Izgarası

en: Image Link
tr: Görsel bağlantısı

en: Image List
tr: Resim Listesi

en: Image Settings:
tr: Görsel ayarları:

en: Image Size:
tr: Görsel boyutu:

en: Image URL:
tr: Görsel adresi:

en: Image title:
tr: Görsel başlığı:

en: Image to be cropped
tr: Kırpılacak görsel

en: Images:
tr: Resimler:

en: In Development Mode, via site URL lacking a dot (e.g. http://localhost).
tr: Geliştirme Modunda, nokta kullanılmadan site URL'si (http://localhost gibi) ile.

en: In Development Mode, via the JETPACK_DEV_DEBUG constant being defined in wp-config.php or elsewhere.
tr: Geliştirme Modunda, wp-config.php veya başka bir yerde tanımlanan JETPACK_DEV_DEBUG sabit değeri ile.

en: In Development Mode, via the jetpack_development_mode filter.
tr: Geliştirme Modunda, jetpack_development_mode filtresi ile.

en: Inactive
tr: Etkin değil

en: Include this CSS in the Mobile Theme
tr: Bu CSS kodunu Mobil Tema içine ekle

en: Indexing posts
tr: Gönderilerin dizini oluşturuluyor

en: Indexing request queued and waiting&hellip;
tr: Dizin oluşturma isteği kuyruğa alındı ve bekliyor…

en: Insert Video
tr: Video Ekle

en: Instagram username:
tr: Instagram kullanıcı adı:

en: Instead of typing or copy-pasting long URLs, you can now get a short and simple link to your posts and pages. This uses the super compact wp.me domain name, and gives you a unique URL you can use that will be safe and reliable.
tr: Uzun URL'leri yazmak veya kopyalayıp yapıştırmak yerine artık gönderileriniz ve sayfalarınız için kısa ve basit bir bağlantı elde edebilirsiniz. Bu, süper kompakt wp.me alan adını kullanır ve size güvenli bir şekilde kullanabileceğiniz benzersiz bir URL verir.

[ctx: Instructions on how to whitelist IP ranges - low_range/high_range should be translated.]
en: You can save a range of IPs {low_range}-{high_range}. No spaces allowed.  (example: 1.1.1.1-2.2.2.2)
tr: {low_range}-{high_range} arasındaki IP’leri kaydedebilirsiniz. Boşluk kullanılamaz. (Örnek: 1.1.1.1-2.2.2.2)

en: Introduction text sent when someone follows a post on your blog. (Site and confirmation details will be automatically added for you.)
tr: Blogunuzdaki bir gönderiyi takip eden biri olduğunda gönderilen tanıtım metni. (Site ve onay ayrıntıları sizin için otomatik olarak eklenir.)

en: Introduction text sent when someone follows your blog. (Site and confirmation details will be automatically added for you.)
tr: Blogunuzu takip etmeye başlayan bir kişi olduğunda gönderilen tanıtım metni. (Site ve onay ayrıntıları sizin için otomatik olarak eklenir.)

en: Invalid JSON
tr: Geçersiz JSON

en: Invalid User ID, please verify and re-enter your Goodreads numeric user ID.
tr: Geçersiz Kullanıcı Kimliği, lütfen doğrulayın ve Goodreads sayısal kullanıcı kimliğinizi girin

en: Invalid id
tr: Geçersiz id

en: Invalid or expired nonce.
tr: Geçersiz veya geçerliliği şu anda dolmuş.

en: Invalid request
tr: Geçersiz istek

en: Invalid security token.
tr: Geçersiz güvenlik belirteci.

en: Invalid username
tr: Geçersiz kullanıcı adı

en: Is this site private?
tr: Bu site özel mi?

en: It is not recommended to change this option.
tr: Bu seçeneğin değiştirilmesi önerilmez.

en: It is not recommended to delete this option.
tr: Bu seçeneğin silinmesi önerilmez.

en: It looks like your Facebook URL is incorrectly configured. Please check it in your <a href="%s">widget settings</a>.
tr: Facebook URL yanlış yapılandırılmış gibi görünüyor. Lütfen <a href="%s">bileşen ayarlarınızdan</a> kontrol edin.

en: It looks like your site can not communicate properly with Jetpack.
tr: Görünüşe bakılırsa siteniz Jetpack ile düzgün bir şekilde iletişim kuramıyor.

en: It may be caused by one of these issues, which you can diagnose yourself:
tr: Bunun nedeni, kendi başınıza tanılayabileceğiniz şu sorunlardan biri olabilir:

en: It&#8217;s perfect for use on Twitter, Facebook, and cell phone text messages where every character counts.
tr: Her bir karakterin önemli olduğu Twitter, Facebook ve cep telefonu kısa mesajlarında kullanmak için idealdir.

en: It's ready to bring awesome, WordPress.com cloud-powered features to your site.
tr: Sitenize, WordPress.com bulut destekli müthiş özellikler katmaya hazır.

en: Items on your restaurant's menu
tr: Restoran menünüzdeki öğeler

en: Items to show:
tr: Gösterilecek öğeler:

en: Jetpack Comments
tr: Jetpack Yorumları

en: Jetpack Comments Screenshot
tr: Jetpack Yorumları Ekran Görüntüsü

en: Jetpack Comments enables your visitors to use their WordPress.com, Twitter, or Facebook accounts when commenting on your site.
tr: Jetpack Yorumları, ziyaretçilerinizin sitenizde yorum yaparken WordPress.com, Twitter veya Facebook hesaplarını kullanmalarına olanak sağlar.

en: Jetpack Debugging Center
tr: Jetpack Hata Ayıklama Merkezi

en: Jetpack FAQ
tr: Jetpack SSS

en: Jetpack Network Settings Updated!
tr: Jetpack Ağ Ayarları Güncellendi!

en: Jetpack Plugin Version
tr: Jetpack Eklentisi Sürümü

en: Jetpack Primary User
tr: Jetpack Birincil Kullanıcısı

en: Jetpack Protect helps to keep you secure from brute-force login attacks.
tr: Jetpack Protect, brute-force saldırılarından korunmanıza yardımcı olur.

en: Jetpack Protect is a cloud-powered brute force attack prevention tool. We leverage the millions of WordPress sites to identify and block malicious IPs.r
    r
    Jetpack Protect tracks failed login attempts across all installed users of the plugin.  If any single IP has too many failed attempts in a short period of time, they are blocked from logging in to any site with this plugin installed.r
    r
    Jetpack Protect is derived from BruteProtect, and will disable BruteProtect on your site if it is currently enabled.
tr: Jetpack Protect, bulut destekli brute force saldırısı önleme aracıdır. Kötü amaçlı IP'leri belirlemek ve engellemek için milyonlarca WordPress sitesinden yararlanıyoruz.r
    r
    Jetpack Protect, eklentiyi yükleyen tüm kullanıcılar arasında başarısız oturum açma denemelerini izler. Bir IP, kısa bir zaman dilimi içinde çok fazla başarısız denemede bulunduğunda, bu eklenti yüklü olduğunda tüm sitelerde oturum açması engellenir.r
    r
    BruteProtect'ten türetilen Jetpack Protect, halen etkin olduğu takdirde BruteProtect'i sitenizde devre dışı bırakır.

en: Jetpack Protect is inactive.
tr: Jetpack Protect devre dışı.

en: Jetpack Settings
tr: Jetpack Ayarları

en: Jetpack Single Sign On
tr: Jetpack Çoklu Oturum Açma

en: Jetpack Sites
tr: Jetpack Siteleri

en: Jetpack Subscriptions Settings
tr: Jetpack Abonelikleri Ayarları

en: Jetpack Support
tr: Jetpack Desteği

en: Jetpack by WordPress.com
tr: WordPress.com&#8217;dan Jetpack

en: Jetpack combines the power of %s and the simplicity of WordPress to give you the ultimate in math blogging platforms.
tr: Jetpack, size matematik blogu yazma platformlarında en iyi olanakları sunmak için %s gücü ile WordPress basitliğini bir araya getirir.

en: Jetpack connects your site to WordPress.com to give you traffic and customization tools, enhanced security, speed boosts, and more.
tr: Jetpack, sitenizi WordPress.com'a bağlayarak size trafik ve özelleştirme araçları, gelişmiş güvenlik, hız ve daha fazlasını sunar.

en: Jetpack contains the most recent version of the old %l plugin. | Jetpack contains the most recent versions of the old %l plugins.
tr[0]: Jetpack, eski %l eklentisinin en son sürümünü içerir.
tr[1]: Jetpack, eski %l eklentilerinin en son sürümlerini içerir.

en: Jetpack contains the most recent version of the old &#8220;%1$s&#8221; plugin.
tr: Jetpack, eski “%1$s” eklentisinin en son sürümünü içerir.

en: Jetpack could not contact WordPress.com: %s.  This usually means something is incorrectly configured on your web host.
tr: Jetpack, WordPress.com ile iletişim kuramadı: %s.  Bu genellikle, web sunucunuzda bir şeylerin yanlış yapılandırıldığı anlamına gelir.

en: Jetpack has been successfully disconnected.
tr: Jetpack bağlantısı başarıyla kesildi.

en: Jetpack is currently connected to WordPress.com
tr: Jetpack şu anda WordPress.com'a bağlı

en: Jetpack is in local development mode.
tr: Jetpack yerel geliştirme modunda.

en: Jetpack is installed!
tr: Jetpack yüklendi!

en: Jetpack is network activated and notices can not be dismissed.
tr: Jetpack ağ tarafından etkinleştirilir ve bildirimler kapatılamaz.

en: Jetpack is not currently connected to WordPress.com
tr: Jetpack şu anda WordPress.com'a bağlı değil

en: Jetpack now includes Jetpack Comments, which enables your visitors to use their WordPress.com, Twitter, or Facebook accounts when commenting on your site. To activate Jetpack Comments, <a href="%s">%s</a>.
tr: Jetpack artık, ziyaretçilerinizin sitenizde yorum yaparken WordPress.com, Twitter veya Facebook hesaplarını kullanmalarına olanak sağlayan Jetpack Yorumları'nı içeriyor. Jetpack Yorumları'nı etkinleştirmek için, <a href="%s">%s</a>.

en: Jetpack requires WordPress version %s or later.
tr: Jetpack için WordPress'in %s sürümü veya daha yeni bir sürümü gerekir.

en: Jetpack supercharges your self-hosted WordPress site with the awesome cloud power of WordPress.com.
tr: Jetpack, kendi hazırladığınız WordPress sitenizi WordPress.com'un olağanüstü bulut gücüyle destekler.

en: Jetpack tries to match your site's color scheme automatically, but you can make manual adjustments at the bottom of the <a href='%s'>Discussion Settings</a> page.
tr: Jetpack, sitenizin renk düzenini otomatik olarak eşleştirmeye çalışır; ancak <a href='%s'>Tartışma Ayarları</a> sayfasının alt kısmında manuel ayarlamalar yapabilirsiniz.

en: Jetpack will allow you to authorize applications and services to securely connect to your blog and allow them to use your content in new ways and offer you new functionality.
tr: Jetpack, uygulamaların ve hizmetlerin blogunuza güvenli bir şekilde bağlanmasına yetki vermenize olanak sağlar ve bunların içeriğinizi yeni şekillerde kullanmasına ve size yeni işlevsellik sunmalarına imkan tanır.

en: Jetpack will automatically take the great published content from your blog or website and share it instantly with third party services like search engines, increasing your reach and traffic.
tr: Jetpack otomatik olarak sitenizde yayınlanmış içerikleri arama motorları vb. üçüncü parti servislere gönderir ve sitenize gelen trafiği artırır.

en: Jetpack's mobile theme is optimized for small screens. It uses the header image, background, and widgets from your current theme for a great custom look. Post format support is included, so your photos and galleries will look fantastic on a smartphone.
tr: Jetpack'in mobil teması küçük ekranlar için optimize edilmiştir. Harika bir özel görünüm sunmak için geçerli temanızdaki başlık görselini, arka planı ve pencere öğelerini kullanır. Gönderi biçimi desteği dahil edilmiştir; dolayısıyla fotoğraflarınız ve galerileriniz akıllı telefonlarda harika görünür.

en: Join %s other subscriber | Join %s other subscribers
tr[0]: Diğer %s aboneye katılın
tr[1]: Diğer %s aboneye katılın

en: Jump Start
tr: Hızlı Başlat

en: Jump Start your site
tr: Sitenizi hızlı başlatın

en: Jump to:
tr: Git:

[ctx: Jumpstart Description]
en: Twitter, Facebook and Google+ buttons at the bottom of each post, making it easy for visitors to share your content.
tr: Her gönderinin altındaki Twitter, Facebook ve Google+ düğmeleri sayesinde ziyaretçiler içeriğinizi kolayca paylaşabilir.

[ctx: Jumpstart Description]
en: adds a button to your post and page editors, allowing you to build simple forms to help visitors stay in touch.
tr: gönderi ve sayfa düzenleyicilerinize eklenen düğmeyle basit formlar oluşturmanıza olanak tanır, böylece ziyaretçilerin sizinle iletişim kurmasına yardımcı olur.

[ctx: Jumpstart Description]
en: brings your photos and images to life as full-size, easily navigable galleries.
tr: fotoğraf ve görsellerinizi kolaylıkla gezilebilir tam boy galeriler olarak hayata geçirir.

[ctx: Jumpstart Description]
en: give visitors two easy subscription options — while commenting, or via a separate email subscription widget you can display.
tr: ziyaretçilere iki kolay abonelik seçeneği sunar: yorum yaparken veya ayrı bir e-posta aboneliği penceresi üzerinden.

[ctx: Jumpstart Description]
en: helps you remotely manage plugins, turn on automated updates, and more from <a href="https://wordpress.com/plugins/" target="_blank">wordpress.com</a>.
tr: <a href="https://wordpress.com/plugins/" target="_blank">wordpress.com</a> üzerinden eklentileri uzaktan yönetmenize, otomatik güncellemeleri açıp diğer işlemleri yapmanıza yardımcı olur.

[ctx: Jumpstart Description]
en: keep visitors engaged on your blog by highlighting relevant and new content at the bottom of each published post.
tr: yayımlanan her gönderinin altında konuyla ilgili yeni içerikleri vurgulayarak ziyaretçilerin blogunuzu daha fazla incelemesini sağlar.

[ctx: Jumpstart Description]
en: let commenters link their profiles to their Gravatar accounts, making it easy for your visitors to learn more about your community.
tr: yorumcuların profillerinizi Gravatar hesaplarına bağlamalarına olanak tanır, böylece ziyaretçiler topluluğunuz hakkında daha kolay bilgi sahibi olur.

[ctx: Jumpstart Description]
en: lets you login to all your Jetpack-enabled sites with one click using your WordPress.com account.
tr: WordPress.com hesabınızı kullanarak tüm Jetpack özellikli sitelerinizde tek tıkla oturum açmanızı sağlar.

[ctx: Jumpstart Description]
en: mirrors and serves your images from our free and fast image CDN, improving your site’s performance with no additional load on your servers.
tr: görsellerinizi ücretsiz ve hızlı görsel CDN’mizden yansıtıp sunarak sunucularınıza ek yük getirmeden sitenizin performansını artırır.

en: Keep up with the latest happenings on all your WordPress sites and interact with other WordPress.com users.
tr: WordPress sitelerinizin tümündeki en son olayları takip edin ve diğer WordPress.com kullanıcılarınızla etkileşimde bulunun.

en: Label
tr: Etiket

[ctx: Label for HTML form "Email" field in contact form builder]
en: Email
tr: E-Posta

[ctx: Label for HTML form "Name" field in contact form builder]
en: Name
tr: İsim

[ctx: Label for HTML form "URL/Website" field in contact form builder]
en: Website
tr: Web Sitesi

[ctx: Label for an option to be included in a user-created dropdown in contact form builder]
en: Option
tr: Seçenek

[ctx: Label for the set of options to be included in a user-created dropdown in contact form builder]
en: Options
tr: Seçenekler

[ctx: Label to drag HTML form fields around to change their order in contact form builder]
en: move
tr: taşı

en: Labels
tr: Etiketler

en: Labels: <small>spicy, favorite, etc. <em>Separate Labels with commas</em></small>
tr: Etiketler: <small>baharatlı, favori vb. <em>Etiketleri virgüllerle ayırın</em></small>

en: Language
tr: Dil

en: Large
tr: Büyük

en: Large Blog Image
tr: Büyük Blog Görseli

en: Last Modified
tr: Son Değişiklik

en: Layout Options:
tr: Boyut Seçenekleri:

en: Learn More
tr: Daha Fazla Bilgi

en: Learn about what being the Primary User means.
tr: Birincil Kullanıcı olmanın anlamı hakkında bilgi edinin.

en: Learn more
tr: Daha Fazla Bilgi

en: Learn more about Jump Start and what it adds to your site.
tr: Hızlı Başlat özelliği ve sitenize kattıkları hakkında daha fazla bilgi edinin.

en: Learn more about Markdown.
tr: Markdown hakkında daha fazla bilgi edinin.

en: Leave a Reply
tr: Bir Cevap Yazın

en: Leave a Reply to %s
tr: %s için bir cevap yazın

en: Leave a reply
tr: Bir Cevap Yazın

en: Left
tr: Sol

en: Let us know your name.
tr: Bize adınızı söyleyin.

en: Light
tr: Açık

en: Like
tr: Beğen

en: Like this:
tr: Bunu beğen:

en: Likes
tr: Beğeniler

en: Likes Notifications
tr: Beğeni Bildirimleri

en: Likes allow your readers to show their appreciation for your posts and other published content using their WordPress.com accounts. Your readers will then be able to review their liked posts from WordPress.com.
tr: Beğeniler, okuyucularınızın, gönderilerinize ve yayınlanan diğer içeriğe yönelik takdirlerini WordPress.com hesaplarını kullanarak göstermelerine olanak sağlar. Bunun ardından, okuyucularınız, WordPress.com'dan beğendikleri gönderilerle ilgili değerlendirme yapabilir.

en: Likes and Shares
tr: Beğeniler ve Paylaşımlar

en: Limit must be greater than or equal to 0.
tr: Sınırlama 0'dan büyük ya da 0'a eşit olmalıdır.

en: Limit width to %1$s pixels for videos, full size images, and other shortcodes. (<a href="%2$s">More info</a>.)
tr: Videolar, tam boy resimler ve diğer kısa kodlar için genişliği %1$s piksele sınırlayın. (<a href="%2$s">Daha fazla bilgi</a>.)

en: Link Color (hex):
tr: Bağlantı Rengi hex):

en: Link To:
tr: Şuna Link:

en: Link URL (when the image is clicked):
tr: Bağlantı (görsele tıklandığında):

en: Link account with WordPress.com
tr: Hesabı WordPress.com ile bağla

[ctx: Link to edit an HTML form field in contact form builder]
en: edit
tr: düzenle

en: Link your account
tr: Hesabınızı bağlayın

en: Link your account to WordPress.com
tr: Hesabınızı WordPress.com'a bağlayın

en: LinkedIn username:
tr: LinkedIn kullanıcı adı:

en: Links to services that you use across the web.
tr: Web'de kullandığınız hizmetlerin bağlantıları.

en: Links to your blog's RSS feeds
tr: Blogunuzun RSS beslemelerine bağlantı

en: Links to your websites, blogs, or any other sites that help describe who you are.
tr: Sizin kim olduğunuzu anlatmaya yardımcı olan web sitesi, blog vs. bağlantıları.

en: Live Preview
tr: Bağlantı önizleme

en: Load your <a href="%s">XMLRPC file</a>. It should say “XML-RPC server accepts POST requests only.” on a line by itself.
tr: <a href="%s">XMLRPC dosyanızı</a> yükleyin. Sadece “XML-RPC server accepts POST requests only.” ifadesi görünmelidir.

en: Loading &hellip;
tr: Yükleniyor &hellip;

en: Loading Comments...
tr: Yorumlar Yükleniyor...

en: Loading video...
tr: Video yükleniyor

en: Loading&hellip;
tr: Yükleniyor&hellip;

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Location of the Ogg video file.
tr: Ogg video dosyasının dizini

en: Log in with WordPress.com
tr: WordPress.com'la oturum aç

en: Logged In
tr: giriş yapmalısınız

en: Logged Out
tr: Çıkış Yapıldı

en: Login Blocked by Jetpack
tr: Giriş, Jetpack Tarafından Engellendi

en: Login method not allowed
tr: Oturum açma yöntemine izin verilmiyor

en: Lunch: 11am - 2pm 
    Dinner: M-Th 5pm - 11pm, Fri-Sat:5pm - 1am
tr: Öğle Yemeği: 11.00 - 14.00 
    Akşam Yemeği: Ptesi-Perş 17.00 – 23.00, Cuma-Ctesi: 17.00 – 01.00

en: M j, Y @ G:i
tr: d F Y @ H:i

en: Main Sidebar
tr: Birincil yan sütun

en: Make sure to add your most frequently used IP addresses as they can change between your home, office or other locations. Removing an IP address from the list below will remove it from your whitelist.
tr: Evinizde, ofisinizde veya diğer yerlerde değişebildiği için en sık kullanılan IP adreslerinizi eklemeye dikkat edin. Aşağıdaki listeden kaldırdığınız IP adresi, güvenilir adresler listenizden de çıkarılır.

en: Make this connection available to all users of this blog?
tr: Bu blogun tüm kullanıcıları için bu bağlantı kullanılabilir olsun mu?

en: Manage all of your WordPress sites, self-hosted or not, from WordPress.com
tr: Kendi yönettikleriniz de dahil tüm WordPress sitelerinizi WordPress.com’dan yönetin

en: Manage has been activated for you!
tr: Yönetim işlevi sizin için etkinleştirildi!

en: Manage multiple sites from one dashboard at wordpress.com/sites. Enabling allows all existing, connected Administrators to modify your site from WordPress.com. <a href="%s" target="_blank">Learn More</a>.
tr: wordpress.com/sites sayfasındaki tek bir panodan birçok siteyi yönetin. Etkinleştirme, bağlantılı tüm Yöneticilerin WordPress.com sayfasından sitenizi değiştirmesini sağlar. <a href="%s" target="_blank">Daha Fazla Bilgi</a>.

en: Manage your <a href="%s">Publicize settings</a>.
tr: <a href="%s">Duyuru ayarlarınızı</a> yönetin.

en: Manage your Post By Email address from your <a href="%s">profile settings</a>.
tr: E-posta ile Gönderi adresinizi <a href="%s">profil ayarlarınızdan</a> yönetin.

en: Manage your multiple Jetpack sites from our centralized dashboard at wordpress.com/sites. <a href="%s" target="_blank">Learn more</a>.
tr: wordpress.com/sites sayfasındaki merkezi panomuzdan birden çok Jetpack sitenizi yönetin. <a href="%s" target="_blank">Daha fazla bilgi</a>.

en: Mark as Spam
tr: Spam Olarak İşaretle

en: Mark this message as NOT spam
tr: Bu mesajı spam DEĞİL olarak işaretle

en: Mark this message as spam
tr: Bu mesajı istenmeyen posta olarak işaretle

en: Markdown content
tr: Markdown içeriği

en: Markdown lets you compose posts and comments with links, lists, and other styles using regular characters and punctuation marks. Markdown is used by writers and bloggers who want a quick and easy way to write rich text, without having to take their hands off the keyboard, and without learning a lot of complicated codes and shortcuts.
tr: Markdown, normal karakterleri ve noktalama işaretlerini kullanarak bağlantılar, listeler ve diğer stillerle gönderiler ve yorumlar oluşturmanıza olanak sağlar. Markdown, ellerini klavyeden kaldırmadan ve bir sürü karmaşık kodu ve kısayolu öğrenmek zorunda kalmadan zengin metin yazmak için hızlı ve kolay bir yöntem isteyen yazarlar ve blog yazarları tarafından kullanılır.

en: Match by Email
tr: E-postayla Eşleştir

en: Maximum number of posts to show (no more than 10):
tr: Gösterilebilecek maksimum yazı yazısı (en fazla 10):

en: Media
tr: Ortam

en: Media File
tr: Ortam dosyası

en: Media Width:
tr: Medya Genişliği:

en: Medium
tr: Orta

en: Menu
tr: Menü

en: Menu Item
tr: Menü nesnesi

en: Menu Item Label
tr: Menü Öğesi Etiketi

en: Menu Item Labels
tr: Menü Öğesi Etiketleri

en: Menu Items
tr: Menü Öğeleri

en: Menu Items re-ordered.
tr: Menü ögeleri yeniden düzenlendi.

en: Menu Section
tr: Menü Bölümü

en: Menu Sections
tr: Menü Bölümleri

en: Menu item draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview item</a>
tr: Menü öğesi taslağı güncellendi. <a target="_blank" href="%s">Öğeyi önizle</a>

en: Menu item published. <a href="%s">View item</a>
tr: Menü öğesi yayınlandı. <a href="%s">Öğeyi görüntüle</a>

en: Menu item restored to revision from %s
tr: Menü öğesi %s öğesinden revizyona geri yüklendi

en: Menu item saved.
tr: Menü ögesi kaydedildi.

en: Menu item scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview item</a>
tr: Menü öğesi için planlanan tarih: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Öğeyi önizle</a>

en: Menu item submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview item</a>
tr: Menü öğesi gönderildi. <a target="_blank" href="%s">Öğeyi önizle</a>

en: Menu item updated.
tr: Menü öğesi güncellendi.

en: Menu item updated. <a href="%s">View item</a>
tr: Menü öğesi güncellendi. <a href="%s">Öğeyi görüntüle</a>

en: Message
tr: Mesaj

en: Message Sent
tr: Mesaj Gönderildi

en: Messages
tr: Mesajlar

en: Metadata
tr: Meta verisi

en: Missed schedule
tr: Zamanlama kaçırıldı

en: Missing attachment ID.
tr: Kayıp ek ID kimliği.

en: Missing target blog ID.
tr: Kayıp hedef blog ID kimliği.

en: Missing target post ID.
tr: Kayıp hedef yazı ID kimliği.

en: Mobile App Promos
tr: Mobil Uygulama Tanıtımları

en: Mobile Apps
tr: Mobil Uygulamalar

en: Mobile Theme
tr: Mobil Tema

en: Mobile-compatible:
tr: Mobil-uyumlu:

en: Modal window. Press escape to close.
tr: Kalıcı pencere. Kapatmak için escape tuşuna basın.

en: Mode:
tr: Mod:

[ctx: Module Description]
en: Accelerate your site by loading images from the WordPress.com CDN.
tr: WordPress.com CDN'den resim yükleyerek sitenizi hızlandırın.

[ctx: Module Description]
en: Add a site icon to your site.
tr: Sitenize bir site simgesi ekleyin.

[ctx: Module Description]
en: Add images, Twitter streams, your site’s RSS links, and more to your sidebar.
tr: Kenar çubuğunuza görseller, Twitter akışları, sitenizin RSS bağlantılarını ve daha fazlasını ekleyin.

[ctx: Module Description]
en: Add support for infinite scroll to your theme.
tr: Temanıza sınırsız kaydırma desteği ekleyin.

[ctx: Module Description]
en: Adds brute force protection to your login page. Formerly BruteProtect.
tr: Oturum açma sayfanıza deneme yanılma saldırılarına karşı koruma özelliği ekler. Eski adıyla BruteProtect olarak anılır.

[ctx: Module Description]
en: Allow applications to securely access your content through the cloud.
tr: Uygulamaların bulut aracılığıyla içeriğinize güvenli bir şekilde erişmesine olanak sağlayın.

[ctx: Module Description]
en: Allow users to subscribe to your posts and comments and receive notifications via email.
tr: Kullanıcıların gönderilerinize ve yorumlarınıza abone olmalarına ve e-posta yoluyla bildirim almalarına olanak sağlayın.

[ctx: Module Description]
en: Allow visitors to share your content on Facebook, Twitter, and more with a click.
tr: Ziyaretçilerin, içeriğinizi tek bir tıklamayla Facebook, Twitter ve daha fazlasında paylaşmalarına olanak sağlayın.

[ctx: Module Description]
en: Allow your users to log in using their WordPress.com accounts.
tr: Kullanıcılarınızın WordPress.com hesaplarını kullanarak oturum açmalarına olanak sağlayın.

[ctx: Module Description]
en: Check your spelling, style, and grammar with the After the Deadline proofreading service.
tr: After the Deadline hizmetiyle imlanızı, stilinizi ve dil bilginizi kontrol edin.

[ctx: Module Description]
en: Customize your site’s CSS without modifying your theme.
tr: Temanızı değiştirmeden sitenizin CSS'sini özelleştirin.

[ctx: Module Description]
en: Display links to your related content under posts and pages.
tr: Gönderiler ve sayfaların altında ilgili içeriğinizin bağlantılarını görüntüleyin.

[ctx: Module Description]
en: Display your image galleries in a variety of sleek, graphic arrangements.
tr: Görsel galerilerinizi çeşitli şık grafik düzenlemeler halinde görüntüleyin.

[ctx: Module Description]
en: Embed content from YouTube, Vimeo, SlideShare, and more, no coding necessary.
tr: YouTube, Vimeo, SlideShare ve daha fazlasından içerik ekleyin, kodlama gerektirmez.

[ctx: Module Description]
en: Enable WP.me-powered shortlinks for all posts and pages.
tr: Tüm gönderiler ve sayfalar için WP.me tarafından desteklenen kısa bağlantıları etkinleştirin.

[ctx: Module Description]
en: Enable pop-up business cards over commenters’ Gravatars.
tr: Yorumcuların Gravatar'ları üzerinde açılan kartvizitleri etkinleştirin.

[ctx: Module Description]
en: Give visitors an easy way to show their appreciation for your content.
tr: Ziyaretçilerin içeriğinizi ne kadar beğendiklerini kolay bir şekilde gösterebilmelerini sağlayın.

[ctx: Module Description]
en: Insert a contact form anywhere on your site.
tr: Sitenizin herhangi bir yerine iletişim formu ekleyin.

[ctx: Module Description]
en: Let readers comment with WordPress.com, Twitter, Facebook, or Google+ accounts.
tr: Okuyucuların WordPress.com, Twitter, Facebook veya Google+ hesaplarından yorum yapmalarına olanak sağlayın.

[ctx: Module Description]
en: Manage all your sites from a centralized place, https://wordpress.com/sites.
tr: Tüm sitelerinizi merkezi bir konumdan yönetin: https://wordpress.com/sites.

[ctx: Module Description]
en: Monitor your stats with clear, concise reports and no additional load on your server.
tr: İstatistiklerinizi net ve kısa raporlarla, sunucunuza ek yük olmadan izleyin.

[ctx: Module Description]
en: Optimize your site with a mobile-friendly theme for smartphones.
tr: Sitenizi akıllı telefonlar için hazırlanmış mobil destekli bir tema ile her platforma uyumlu hale getirin.

[ctx: Module Description]
en: Organize and display different types of content on your site, separate from posts and pages.
tr: Gönderilerden ve sayfalardan ayrı olarak sitenizde farklı türlerden içerikleri düzenleyin ve görüntüleyin.

[ctx: Module Description]
en: Protect your site with automatic backups and security scans. (Subscription required.)
tr: Sitenizi otomatik yedeklemelerle ve güvenlik taramalarıyla koruyun. (Abonelik gerekli.)

[ctx: Module Description]
en: Publish posts by email, using any device and email client.
tr: Herhangi bir cihazı veya e-posta istemcisini kullanarak gönderileri e-postayla yayınlayın.

[ctx: Module Description]
en: Receive notification of site activity via the admin toolbar and your Mobile devices.
tr: Yönetici araç çubuğu ve Mobil cihazlarınız aracılığıyla site etkinliği hakkında bildirim alın.

[ctx: Module Description]
en: Receive notifications from Jetpack if your site goes offline — and when it it returns.
tr: Siteniz çevrimdışı olduğunda veya tekrar çevrimiçi olduğunda Jetpack'ten bildirim alın.

[ctx: Module Description]
en: Search your entire database from a single field in your Dashboard.
tr: Veritabanınızın tamamını Panonuzdaki tek bir alandan arayın.

[ctx: Module Description]
en: Share new posts on social media networks automatically.
tr: Yeni yazıları sosyal medya ağlarında otomatik olarak paylaşın.

[ctx: Module Description]
en: Share your public posts and comments to search engines and other services.
tr: Herkese açık gönderilerinizi ve yorumlarınızı arama motorları ve diğer hizmetlerle paylaşın.

[ctx: Module Description]
en: Specify which widgets appear on which pages of your site.
tr: Hangi pencere öğelerinin sitenizin hangi sayfalarında görüneceğini belirleyin.

[ctx: Module Description]
en: Transform standard image galleries into full-screen slideshows.
tr: Standart görsel galerilerini tam ekran slayt gösterilerine dönüştürün.

[ctx: Module Description]
en: Upload and embed videos right on your site. (Subscription required.)
tr: Videoları doğrudan sitenizde yükleyip ekleyin. (Abonelik gerekli.)

[ctx: Module Description]
en: Use LaTeX markup language in posts and pages for complex equations and other geekery.
tr: Karmaşık denklemler vb. için gönderilerde ve sayfalarda LaTeX biçimlendirme dili kullanın.

[ctx: Module Description]
en: Verify your site or domain with Google Webmaster Tools, Pinterest, and others.
tr: Sitenizi veya alan adınızı Google Web Yöneticisi Araçları, Pinterest ve diğerleriyle doğrulayın.

[ctx: Module Description]
en: Write posts or pages in plain-text Markdown syntax.
tr: Gönderileri veya sayfaları düz metin Markdown söz diziminde yazın.

en: Module Info
tr: Modül Bilgileri

[ctx: Module Name]
en: Beautiful Math
tr: Matematiğin Güzelliği

[ctx: Module Name]
en: Contact Form
tr: İletişim Formu

[ctx: Module Name]
en: Custom CSS
tr: Özel CSS

[ctx: Module Name]
en: Custom Content Types
tr: Özel İçerik Türleri

[ctx: Module Name]
en: Enhanced Distribution
tr: Geliştirilmiş Dağıtım

[ctx: Module Name]
en: Extra Sidebar Widgets
tr: Ek Kenar Çubuğu Pencere Öğeleri

[ctx: Module Name]
en: Gravatar Hovercards
tr: Gravatar Hovercard'ları

[ctx: Module Name]
en: Infinite Scroll
tr: Sınırsız Kaydırma

[ctx: Module Name]
en: Jetpack Comments
tr: Jetpack Yorumları

[ctx: Module Name]
en: Jetpack Single Sign On
tr: Jetpack Çoklu Oturum Açma

[ctx: Module Name]
en: Likes
tr: Beğeniler

[ctx: Module Name]
en: Manage
tr: Yönet

[ctx: Module Name]
en: Mobile Theme
tr: Mobil Tema

[ctx: Module Name]
en: Monitor
tr: İzle

[ctx: Module Name]
en: Notifications
tr: Bildirimler

[ctx: Module Name]
en: Omnisearch
tr: Genel Arama

[ctx: Module Name]
en: Post by Email
tr: E-posta ile Gönderi

[ctx: Module Name]
en: Protect
tr: Koruma

[ctx: Module Name]
en: Publicize
tr: Duyuru

[ctx: Module Name]
en: Related Posts
tr: İlişkili Yazılar

[ctx: Module Name]
en: Sharing
tr: Paylaşma

[ctx: Module Name]
en: Shortcode Embeds
tr: Gömülü Kısa Kodlar

[ctx: Module Name]
en: Site Icon
tr: Site Simgesi

[ctx: Module Name]
en: Site Verification
tr: Site Doğrulaması

[ctx: Module Name]
en: Spelling and Grammar
tr: İmla ve Dil Bilgisi

[ctx: Module Name]
en: Subscriptions
tr: Abonelikler

[ctx: Module Name]
en: Tiled Galleries
tr: Mozaik Galeriler

[ctx: Module Name]
en: WP.me Shortlinks
tr: WP.me Kısa Bağlantıları

[ctx: Module Name]
en: Widget Visibility
tr: Pencere Öğesi Görünürlüğü

[ctx: Module Name]
en: WordPress.com Stats
tr: WordPress.com İstatistikleri

[ctx: Module Tag]
en: Appearance
tr: Görünüm

[ctx: Module Tag]
en: Centralized Management
tr: Merkezi Yönetim

[ctx: Module Tag]
en: Developers
tr: Geliştiriciler

[ctx: Module Tag]
en: Jumpstart
tr: Hızlı Başlat

[ctx: Module Tag]
en: Mobile
tr: Mobil

[ctx: Module Tag]
en: Other
tr: Diğer

[ctx: Module Tag]
en: Photos and Videos
tr: Fotoğraflar ve Videolar

[ctx: Module Tag]
en: Recommended
tr: Önerilir

[ctx: Module Tag]
en: Social
tr: Sosyal

[ctx: Module Tag]
en: WordPress.com Stats
tr: WordPress.com İstatistikleri

[ctx: Module Tag]
en: Writing
tr: Yazma

en: Module could not be activated because it triggered a <strong>fatal error</strong>. Perhaps there is a conflict with another plugin you have installed?
tr: Modül etkinleştirilemedi; çünkü <strong>önemli bir hataya</strong> sebep oldu. Belki de yüklediğiniz başka bir eklentiyle çakışma vardır.

en: Module not found: `%s`.
tr: `%s` modülü bulunamadı.

en: Modules reset to default.
tr: Modüller varsayılana sıfırlandı.

en: Monthly Archives: %s
tr: Aylık arşivler: %s

en: Monthly archives
tr: Aylık Arşivler

en: More
tr: Daha fazla

en: More information
tr: Daha fazla bilgi

en: More information on sending emails, attachments, and customizing your posts.
tr: E-posta gönderme, ekler ve gönderilerinizi özelleştirme hakkında daha fazla bilgi.

en: More information on using Likes.
tr: Beğeni'leri kullanma hakkında daha fazla bilgi.

en: More information on using Publicize.
tr: Duyuru kullanımı hakkında daha fazla bilgi.

en: More information on using Related Posts.
tr: Benzer Yazılar seçeneğini kullanma hakkında daha fazla bilgi.

en: Move menu section down
tr: Menü bölümünü aşağı taşı

en: Move menu section up
tr: Menü bölümünü yukarı taşı

en: My Jetpack
tr: Jetpack'im

en: My Tweets
tr: Tweetlerim

en: Name
tr: İsim

en: Network Settings
tr: Ağ Ayarları

en: New
tr: Yeni

en: New Comic
tr: Yeni Çizgi Roman

en: New Menu Item
tr: Yeni Menü Öğesi

en: New Menu Item Label Name
tr: Yeni Menü Öğesi Etiket Adı

en: New Menu Sections Name
tr: Yeni Menü Bölümleri Adı

en: New Project
tr: Yeni Proje

en: New Project Tag Name
tr: Yeni Proje Etiket Adı

en: New Project Type Name
tr: Yeni Proje Tipi Adı

en: New Row
tr: Yeni Satır

en: New Testimonial
tr: Yeni Görüş

en: New field
tr: Yeni alan

en: New in Jetpack: Centralized Site Management
tr: Jetpack'teki yenilikler: Merkezi Site Yönetimi

en: New to CSS? Start with a <a href="http://www.htmldog.com/guides/cssbeginner/">beginner tutorial</a>. Questions?r
    		Ask in the <a href="http://wordpress.org/support/forum/themes-and-templates">Themes and Templates forum</a>.
tr: CSS'de yeni misiniz? <a href="http://www.htmldog.com/guides/cssbeginner/">Yeni başlayanlar için eğitim malzemesinden</a> başlayın. Sorularınız mı var?r
    		<a href="http://wordpress.org/support/forum/themes-and-templates">Temalar ve Şablonlar forumunda</a> sorun.

en: Newer <span class="meta-nav">&raquo;</span>
tr: Daha Yeni <span class="meta-nav">»</span>

en: Newer Comments &rarr;
tr: Yeni yorumlar &arr;

en: Newest
tr: En yeni

en: Next &raquo;
tr: Sonraki &raquo;

en: Next &raquo;
tr: Sonraki &raquo;

en: No
tr: Hayır

en: No API key
tr: API anahtarı yok

en: No Borders
tr: Çerçeve Yok

en: No Comics found
tr: Çizgi Roman bulunamadı

en: No Comics found in Trash
tr: Çöpte Çizgi Roman bulunamadı

en: No Footer
tr: Taban Bölge Yok

en: No Header
tr: Baş Bölge Yok

en: No Labels
tr: Etiket Yok

en: No Labels found
tr: Etiket bulunamadı

en: No Menu Items found
tr: Menü Öğesi bulunamadı

en: No Menu Items found in Trash
tr: Çöpte Menü Öğesi bulunamadı

en: No Modules Found
tr: Modül Bulunamadı

en: No Projects found
tr: Proje bulunmadı

en: No Projects found in Trash
tr: Çöp Kutusunda bir proje bulunamadı.

en: No Scrollbar
tr: Kaydırma Çubuğu Yok

en: No Testimonials found
tr: Görüş bulunamadı

en: No Testimonials found in Trash
tr: Çöp Kutusunda Görüş Bulunamadı

en: No blog_id was included in your request. Please try disconnecting Jetpack from WordPress.com and then reconnecting it. Once you have done that, try connecting Publicize again.
tr: İsteğinizde blog_id yoktu. Lütfen Jetpack ile WordPress.com arasındaki bağlantıyı kesip bağlantıyı yeniden kurmayı deneyin. Bunu yaptıktan sonra, Duyuru bağlantısını kurmayı tekrar deneyin.

en: No command found.
tr: Komut bulunamadı.

en: No comment text was submitted.
tr: Herhangi bir yorum metni gönderilmedi.

en: No data found for VideoPress identifier: <strong>%s</strong>.
tr: VideoPress tanımlayıcısı için veri bulunamadı: <strong>%s</strong>.

en: No feedback found
tr: Geri bildirim bulunamadı

en: No logo set
tr: Logo belirlenmedi

en: No plugins found.
tr: Hiç eklenti bulunamadı.

en: No reply from Jetpack servers
tr: Jetpack sunucularından yanıt alınmadı

en: No suggestions
tr: Öneri yok

en: No tags found.
tr: Etiket bulunamadı.

en: No themes found.
tr: Tema bulunamadı.

en: No upcoming events
tr: Herhangi bir yaklaşan etkinlik yok

en: No update needed
tr: Güncelleme gerekli değildir

en: No user information was included in your request. Please make sure that your user account has connected to Jetpack. Connect your user account by going to the <a href="%s">Jetpack page</a> within wp-admin.
tr: İsteğinize herhangi bir kullanıcı bilgisi eklenmedi. Lütfen kullanıcı hesabınızın Jetpack'e bağlandığından emin olun. wp-admin içindeki <a href="%s">Jetpack sayfasına</a> giderek kullanıcı hesabınızı bağlayın.

en: No writing errors were found.
tr: Yazım hatası bulunamadı.

en: Nobody likes downtime, and that's why Jetpack Monitor is on the job, keeping tabs on your site by checking it every five minutes. As soon as any downtime is detected, you will receive an email notification alerting you to the issue. That way you can act quickly, to get your site back online again!
tr: Kimse çalışmayan siteleri sevmez, işte bu yüzden Jetpack Monitör işinin başında ve sitenizi her beş dakikada bir kontrol ediyor. Sitenize erişilemediği an sorun hakkında sizi uyaran bir elektronik posta alacaksınız. Bu sayede hemen gerekli düzeltmeleri yapıp sitenizi yeniden çalışır duruma getirebilirsiniz!

en: Nonce verification failed.
tr: Şimdilik doğrulama başarısız oldu.

en: None
tr: Hiçbiri

en: Nope.  However, if you&#8217;d like to modify where your feedback is sent, or the subject line you can.  If you don&#8217;t make any changes here, feedback will be sent to the author of the page/post and the subject will be the name of this page/post.
tr: Hayır.  Bununla birlikte, geri bildiriminizin gönderildiği yeri veya konu satırını değiştirmek isterseniz bunu da yapabilirsiniz.  Burada herhangi bir değişiklik yapmazsanız geri bildirim sayfanın/gönderinin yazarına gönderilir ve konu, bu sayfanın/gönderinin adı olur.

en: Not Connected
tr: Bağlanmadı

en: Not connected
tr: Bağlanmadı

en: Note: Custom CSS will be reset when changing themes.
tr: Not: Temalar değiştirildiğinde Özel CSS sıfırlanır.

en: Note: Images in tiled galleries require extra-special processing, so they will be served from WordPress.com's CDN even if the Photon module is disabled.
tr: Not: Mozaik galerilerdeki görseller ekstra özel işleme gerektirir; dolayısıyla Photon modülü devre dışı bırakılmış olsa bile bunlar WordPress.com'un CDN'sinden sunulur.

en: Nothing Found
tr: Bulunamadı

en: Notifications
tr: Bildirimler

en: Notify me of follow-up comments by email.
tr: Beni sonraki yorumlar için e-posta ile bilgilendir.

en: Notify me of new posts by email.
tr: Beni yeni yazılarda e-posta ile bilgilendir.

[ctx: Noun]
en: User
tr: Kullanıcı

[ctx: Noun, as in: "The author of this post is..."]
en: Author
tr: Yazar

[ctx: Noun, as in: "The user role of that can access this widget is..."]
en: Role
tr: Rol

[ctx: Noun, as in: "This page is a date archive."]
en: Date
tr: Tarih

[ctx: Noun, as in: "This post has one tag."]
en: Tag
tr: Etiket

[ctx: Noun, as in: "This post has one taxonomy."]
en: Taxonomy
tr: Sınıflandırma

en: Now you can update plugins, set plugins to automatically update, and activate or deactivate plugins on a per-site basis or in bulk from <a href="%s">wordpress.com/plugins</a>.
tr: Artık <a href="%s">wordpress.com/plugins</a> sayfasından site bazında veya topluca eklentileri güncelleyebilir, otomatik eklenti güncellemeleri ayarlayabilir ya da eklentileri etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

en: Number of Posts to Display:
tr: Görüntülenecek gönderi sayısı:

en: OK
tr: Tamam

en: Official buttons
tr: Resmi düğmeler

en: Offset must be greater than or equal to 0.
tr: Dengeleme (offset) 0'dan büyük ya da 0'a eşit olmalıdır.

en: Ogg File URL
tr: Ogg Dosyası URL'si

en: Ogg file container with Theora video and Vorbis audio. Note that some browsers are unable to play free software video formats, including Internet Explorer and Safari.
tr: Theora video ve Vorbis audio ile Ogg dosya konteyneri. Internet Explorer ve Safari gibi bazı tarayıcıların, ücretsiz yazılımlara ait video formatlarını oynatamadılarını aklınızda bulundurun.

en: Older %s
tr: Daha eski %s

en: Older posts
tr: Eski yazılar

en: Omnisearch
tr: Genel Arama

en: Omnisearch plays nice with other plugins by letting other providers offer results as well.
tr: Genel Arama, diğer sağlayıcıların da sonuç sunmasına olanak sağlayarak diğer eklentilerle uyumlu bir şekilde çalışır.

en: On for all comments
tr: Tüm yorumlar için açık

en: On for all posts
tr: Tüm gönderiler için açık

en: On this page, you are able to view the modules available within Jetpack, learn more about them, and activate or deactivate them as needed.
tr: Bu sayfada, Jetpack içindeki modülleri görüntüleyebilir, daha fazla bilgi edinebilir ve bu modülleri gerektiği gibi etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

en: Once added, your custom content will be visible on your website at %s/portfolio/ or %s/testimonial/, or you may add them with <a href="http://jetpack.me/support/custom-content-types/" target="_blank">shortcodes</a>.
tr: Eklediğiniz özel içerik %s/portfolio/ veya %s/testimonial/ alanında görünür veya bu içerikleri <a href="http://jetpack.me/support/custom-content-types/" target="_blank">kısa kodları</a> kullanarak ekleyebilirsiniz.

en: Once enabled, a "Log in with WordPress.com" option will be added to your existing log in form.
tr: Etkinleştirildikten sonra, var olan oturum açma formunuza bir "WordPress.com'da oturum aç" seçeneği eklenir.

en: Once you&#8217;ve made the connection you&#8217;ll activate all the delightful features below.
tr: Bağlantıyı kurduktan sonra aşağıdaki muhteşem özelliklerin tümünü etkinleştirebilirsiniz.

en: One New Jetpack Module | %s New Jetpack Modules
tr[0]: Bir yeni Jetpack modülü
tr[1]: %s yeni Jetpack modülü

en: One of your IP addresses was not valid.
tr: IP adreslerinizden biri geçersiz.

en: Only display videos in free software formats
tr: Yalnızca ücretsiz yazılım biçimindeki videoları görüntüle

en: Only images can be uploaded here.
tr: Buraya sadece resim dosyaları yükleyebilirsiniz.

en: Only super admins can edit the global whitelist
tr: Genel güvenilir adresler listesini yalnızca süper yöneticiler düzenleyebilir

en: Only the user who initiated the Jetpack connection on this site can toggle %s, but that user no longer exists. This should not happen.
tr: Yalnızca, bu sitedeki Jetpack bağlantısını başlatan kullanıcı %s değişikliğini yapabilir; ancak o kullanıcı artık yok. Bu olmamalı.

en: Only videos from the selected blog will be available in your media library.
tr: Yalnızca seçilen blogdaki videolar medya kitaplığınızda bulunur.

en: Open link in a new window/tab
tr: Bağlantıyı yeni pencerede/sekmede aç

en: Open links in new window/tab:
tr: Bağlantıları yeni pencerede/sekmede aç:

en: Opens in new window
tr: Yeni pencerede açılır

en: Option
tr: Seçenek

en: Option not found or is empty.  Use "list" to list option names
tr: Seçenek bulunamadı veya boş. Seçenek adlarını listelemek için "list" komutunu kullanın

en: Optional text to display to your readers:
tr: Okuyucularınıza gösterilecek isteğe bağlı yazı:

en: Options
tr: Seçenekler

en: Orange
tr: Turuncu

en: Order
tr: Sıralama

en: Organize and display different types of content on your site, separate from posts and pages.
tr: Sitenizde, yazılar ve sayfalardan bağımsız olarak farklı içerik türlerini organize edin ve görüntüleyin.

en: Page %s
tr: Sayfa %s

en: Pages:
tr: Sayfalar:

en: Parent Menu Section
tr: Üst Menü Bölümü

en: Parent Menu Section:
tr: Üst Menü Bölümü:

en: Parent Project Type
tr: Ana Proje Tipi:

en: Parent Project Type:
tr: Ana Proje Tipi:

en: Passive Voice
tr: Pasif ses

en: Path
tr: Yol

en: Permalink to %s
tr: %s için kalıcı bağlantı

en: Personal Links
tr: Kişisel Bağlantılar

en: Phone:
tr: Telefon:

en: Phrases to Avoid
tr: Kaçınılacak cümleler

en: Pingback:
tr: Geri bildirim:

en: Pink
tr: Pembe

en: Pinterest username:
tr: Pinterest kullanıcı adı:

en: Plans & Pricing
tr: Planlar ve Fiyatlandırma

[ctx: Play as in playback or view a movie]
en: JavaScript required to play %s.
tr: %s öğesini oynatmak için JavaScript gerekir.

en: Please be sure to submit some text with your comment.
tr: Lütfen yorumunuz ile birlikte bir metin gönderdiğinizden emin olun.

en: Please describe the problem you are having.
tr: Lütfen yaşadığınız sorunu anlatın.

en: Please enable JavaScript support in your browser to use VideoPress.
tr: VideoPress'i kullanmak için lütfen tarayıcınızda JavaScript desteğini etkinleştirin.

en: Please enter the IP address you want to whitelist.
tr: Lütfen güvenli adresler listesine almak istediğiniz IP adresini girin.

en: Please note that the VideoPress module requires a WordPress.com account with an active <a href="http://store.wordpress.com/premium-upgrades/videopress/" target="_blank">VideoPress subscription</a>.
tr: Lütfen, VideoPress modülünün etkin bir <a href="http://store.wordpress.com/premium-upgrades/videopress/" target="_blank">VideoPress aboneliği</a> olan bir WordPress.com hesabı gerektirdiğini unutmayın.

en: Please note that your services have been restricted because your site is private.
tr: Lütfen hizmetlerinizin siteniz özel olduğu için kısıtlandığını unutmayın.

en: Please provide a valid email address.
tr: Lütfen geçerli bir eposta adresi belirtin.

en: Please provide an email address to comment.
tr: Lütfen yorum yapmak için bir eposta adresi girin.

en: Please provide an email address.
tr: Lütfen bir eposta adresi belirtin.

en: Please provide your name to comment.
tr: Lütfen yorum için adınızı belirtin.

en: Please provide your name.
tr: Lütfen adınızı girin.

en: Please select a video file to upload.
tr: Lütfen yüklenecek video dosyasını seçin.

en: Please solve this math problem to prove that you are not a bot.  Once you solve it, you will need to log in again.
tr: Robot olmadığınızı kanıtlamak için lütfen bu matematik problemini çözün.  Problemi çözdükten sonra tekrar oturum açmanız gerekecek.

en: Please specify a user by either ID, username, or email.
tr: Lütfen kimlik, kullanıcı adı veya e-postayla bir kullanıcı belirtin.

en: Please specify a valid module.
tr: Lütfen geçerli bir modül belirleyin.

en: Please specify a valid user.
tr: Lütfen geçerli bir kullanıcı belirleyin.

en: Please specify if you would like to disconnect a blog or user.
tr: Lütfen bir blogun veya kullanıcının bağlantısını kesmek isteyip istemediğinizi belirleyin.

en: Please specify if you would like to reset your options, or modules
tr: Lütfen seçeneklerinizi mi yoksa modüllerinizi mi sıfırlamak istediğinizi belirtin

en: Please upload a file.
tr: Lütfen bir dosya yükleyin.

en: Please verify your birthday.
tr: LÜtfen doğum tarihinizi doğrulayın.

en: Plugin activated.
tr: Eklenti etkinleştirildi.

en: Plugin can only be Network Activated
tr: Eklenti yalnızca Ağ Üzerinden Etkinleştirilebilir

en: Plugin deactivated.
tr: Eklenti devre dışı bırakıldı.

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: Popular
tr: Popüler

en: Popular Labels
tr: Popüler Etiketler

en: Popular Project Tags
tr: Popüler Proje Etiketleri

en: Portfolio
tr: Portfolyo

en: Portfolio Items
tr: Portfolyo Ögeleri

en: Portfolio Projects
tr: Portfolyo Projeleri

en: Portfolio pages display at most %1$s projects
tr: Portfolyo sayfaları en fazla %1$s proje gösterir

en: Post Comment
tr: Yorum gönder

en: Post by %s.
tr: %s yayınları:

en: Post by Email
tr: E-posta ile Yaz

en: Post by Email is a way of publishing posts on your blog by email. Any email client can be used to send the email, allowing you to publish quickly and easily from devices such as cell phones.
tr: E-posta ile Gönderi, gönderileri blogunuzda e-postayla yayınlama yöntemidir. E-posta göndermek için herhangi bir e-posta istemcisi kullanılabilir; böylece cep telefonu gibi cihazlardan hızlı ve kolay bir şekilde yayın yapabilirsiniz.

en: Post converted. | %s posts converted
tr[0]: Yayın dönüştürüldü.
tr[1]: %s yayın dönüştürüldü

en: Post navigation
tr: Yazı dolaşımı

en: Post type:
tr: Yazı Türü:

en: Post was not sent - check your email addresses!
tr: Yazı gönderilemedi - e-posta adreslerinizi kontrol edin!

en: Posted by
tr: Yazan:

en: Posted by %s
tr: %s tarafından yazıldı

en: Posted in %s
tr: %s kategorisinde yayınlandı

en: Posts
tr: Yazılar

en: Posts & Comments
tr: Gönderiler & Yorumlar

en: Posts and Pages
tr: Gönderiler ve Sayfalar

en: Posts indexed.
tr: Gönderilerin dizini oluşturuldu.

en: Posts page
tr: Yazı sayfası

en: Preprocessor:
tr: Ön işlemci:

en: Preview
tr: Önizleme

en: Preview Favicon
tr: Sık Kullanılan Simgesini Önizle

en: Preview Home Icon
tr: Önizleme Giriş Simgesi

en: Preview:
tr: Önizleme:

en: Preview: changes must be saved or they will be lost
tr: Önizleme: Değişiklikler kaydedilmeli yoksa kaybolacaklar.

en: Price
tr: Fiyat

en: Primary Menu
tr: Birincil menü

en: Primary User of the site
tr: Sitenin Birincil Kullanıcısı

en: Print
tr: Yazdır

en: Privacy
tr: Gizlilik

en: Privacy Policy
tr: Gizlilik kuralları

en: Processing...
tr: İşleniyor...

en: Project
tr: Proje

en: Project Tag
tr: Proje Etiketi

en: Project Tags
tr: Proje Etiketleri

en: Project Type
tr: Proje Tipi

en: Project Types
tr: Proje Tipleri

en: Project item draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview project</a>
tr: Proje öğe taslağı güncellendi. <a target="_blank" href="%s">Projeyi önizle</a>

en: Project published. <a href="%s">View project</a>
tr: Proje yayınlandı. <a href="%s">Projeyi görüntüle</a>

en: Project restored to revision from %s
tr: Proje %s zamanındaki sürümüne dönüştürüldü.

en: Project saved.
tr: Proje kaydedildi.

en: Project scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview project</a>
tr: Proje şu tarihe planlandı: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Projeyi önizle</a>

en: Project submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview project</a>
tr: Proje şuraya gönderildi. <a target="_blank" href="%s">Projeyi önizle</a>

en: Project updated.
tr: Proje güncellendi.

en: Project updated. <a href="%s">View item</a>
tr: Proje güncellendi. <a href="%s">Öğeyi görüntüle</a>

en: Projects
tr: Projeler

en: Proofread Writing
tr: Sağlam okuma yazımı

en: Proofreading
tr: Düzeltme Okuması

en: Protect whitelist
tr: Güvenli adresler listesini siz

en: Proudly powered by %s
tr: %s gururla sunar

en: Prove your humanity:
tr: Robot olmadığınızı kanıtlayın:

en: Publicize
tr: Duyuru

en: Publicize allows you to connect your blog to popular social networking sites and automatically share new posts with your friends.	 You can make a connection for just yourself or for all users on your blog.
tr: Duyuru, blogunuzu popüler sosyal ağ sitelerine bağlamanıza ve yeni gönderileri arkadaşlarınızla otomatik olarak paylaşmanıza olanak sağlar.	 Sadece kendiniz için veya blogunuzdaki kullanıcıların tümü için bir bağlantı oluşturabilirsiniz.

en: Publicize allows you to share your posts on Facebook, Twitter, Tumblr, Yahoo!, and Linkedin.
tr: Duyuru, gönderilerinizi Facebook, Twitter, Tumblr, Yahoo! ve Linkedin'de paylaşmanıza olanak sağlar.

en: Publicize to my %s:
tr: %s hesabımda duyur:

en: Publicize:
tr: Duyuru:

en: Publish
tr: Yayınla

en: Published
tr: Yayınlanmış

en: Publisher limits playback of video embeds.
tr: Yayımcı, gömülü videoların oynatılmasını sınırlıyor.

en: Purchase
tr: Satın al

en: Purple
tr: Mor

en: Put a chart showing 48 hours of views in the admin bar.
tr: Yönetim çubuğuna 48 saatteki görüntülemeleri gösteren bir grafik yerleştirin.

en: Put your mouse over your Gravatar to check out your profile.
tr: Profilinizi görüntülemek fare imlecinizi Gravatar&#8217;ınızın üzerine getirin.

en: RESET EVERYTHING (during testing only) - will reset modules to default as well
tr: HER ŞEYİ SIFIRLA (yalnızca test sırasında) – modülleri de varsayılan ayara sıfırlar

en: RSS Links (Jetpack)
tr: Besleme bağlantıları (Jetpack)

en: Radio
tr: Radyo

en: Random Order:
tr: Rastgele Sıralama:

en: Rating
tr: Oylama

[ctx: Read as: You have successfully set yourself as the primary user]
en: yourself
tr: koruyun

en: Receive Monitor Email Notifications.
tr: E-posta İzleme Bildirimlerini Al.

en: Recent Posts
tr: Son Yazılar

en: Red
tr: Kırmızı

en: Redundant Phrases
tr: Ağdalı cümleler

en: Refresh Status
tr: Yenileme Durumu

[ctx: Refresh connection with {social media service}]
en: Refresh connection with %s
tr: %s ile bağlantıyı yenile

en: Regenerate Address
tr: Adresi Yeniden Oluştur

en: Registered users
tr: Kayıtlı kullanıcılar

en: Reindex Posts
tr: Gönderilerin Dizinini Yeniden Oluştur

en: Related
tr: İlgili

en: Related Posts
tr: Alakalı Yazılar

en: Related posts
tr: İlişkili Yazılar

en: Remove Icon
tr: Simgeyi Kaldır

en: Remove Service
tr: Servisi kaldır

en: Remove logo
tr: Logoyu kaldır

en: Repeated Word
tr: Tekrar eden kelime

en: Replace <a href="%s">theme's CSS</a> <b>(Advanced)</b>
tr: <a href="%s">Temanın CSS</a> ile yer degiştir <b>(Gelişmiş)</b>

en: Replace selection with:
tr: Seçimi şununla değiştir:

en: Replacement
tr: Yer degiştirme

en: Reply
tr: Cevapla

en: Report visibility
tr: Rapor görünülebilirliği

en: Require Two-Step Authentication
tr: İki Adımlı Kimlik Doğrulaması İste

en: Required?
tr: Gerekli mi?

en: Resetting Jetpack Options...
tr: Jetpack Seçenekleri Sıfırlanıyor...

en: Resetting default modules...
tr: Varsayılan modüller sıfırlanıyor...

en: Resetting the jetpack options stored in wp_options...
tr: wp_options içinde saklanan jetpack seçenekleri sıfırlanıyor...

en: Restore
tr: Geri al

en: Restore this item from the Trash
tr: Bu elemanı çöpten geri yükle

en: Results:
tr: Sonuçlar:

en: Return to sender.  Whoops! It looks like you got the wrong Jetpack in the mail; deactivate then reactivate the Jetpack plugin to get a new one.
tr: Göndericiye iade et.  Hata! Görünüşe bakılırsa postadaki Jetpack yanlış; yenisini almak için Jetpack eklentisini devre dışı bırakıp yeniden etkinleştirin.

en: Right
tr: Sağ

en: Save
tr: Kaydet

en: Save &amp; Buy Upgrade
tr: Kaydet &amp; Yükseltmeyi Satın al

en: Save Changes
tr: Değişiklikleri kaydet

en: Save New Order
tr: Yeni Sırayı Kaydet

en: Save Stylesheet
tr: Stil Sayfasını Kaydet

en: Save and go back to form builder
tr: Kaydet ve form oluşturucuya geri dön

en: Save configuration
tr: Ayarları kaydet

en: Save this field
tr: Bu alanı kaydet

en: Saved successfully
tr: Başarıyla kaydedildi

en: Scheduled
tr: Zamanlanmış

en: Scroll Infinitely
tr: Sınırsız Kaydır

en: Scroll back to top
tr: Tepeye geri çık

en: Search
tr: Ara

en: Search Comics
tr: Çizgi Roman Ara

en: Search Comments
tr: Yorumlarda Ara

en: Search Everything
tr: her şeyi arayın

en: Search Feedback
tr: Geri Bildirimi Ara

en: Search Media
tr: Ortam Ara

en: Search Menu Item Labels
tr: Menü Öğesi Etiketlerini Ara

en: Search Menu Items
tr: Arama Menüsü Öğeleri

en: Search Menu Sections
tr: Menü Bölümlerini Ara

en: Search Modules…
tr: Modülleri Ara…

en: Search Plugins
tr: Eklentilerde Ara

en: Search Project Tags
tr: Proje Etiketlerini Ara

en: Search Project Types
tr: Proje Tiplerini Ara

en: Search Projects
tr: Projeleri Ara

en: Search Results for: %s
tr: Arama sonuçları: %s

en: Search Testimonials
tr: Görüşleri Ara

en: Search once, get results from everything! Currently supports searching posts, pages, comments, media, and plugins.
tr: Bir defa arayın, her şeyden sonuç elde edin! Şu anda gönderileri, sayfaları, yorumları, medyayı ve eklentileri aramayı destekler.

en: Search results
tr: Arama sonuçları

en: See the other %s Jetpack features
tr: Diğer %s Jetpack özelliğine bakın

en: Select a user or pick "custom" and enter a custom email address.
tr: Bir kullanıcı seçin veya "özel"i seçip özel bir e-posta adresi girin.

en: Select feedback to download
tr: İndirilecek geri bildirimi seçin

en: Select the roles that will be able to view stats reports.
tr: İstatistik raporlarını görüntüleyebilecek rolleri seçin.

en: Semantic Personal Publishing Platform
tr: Anlamlı kişisel yayınlama platformu

en: Send Email
tr: E-posta gönder

en: Send to Email Address
tr: E-posta adresine gönder

en: Sent by a verified %s user.
tr: Doğrulanmış bir %s kullanıcısı tarafından gönderildi.

en: Sent by an unverified visitor to your site.
tr: Kimliği saptanamamış birisince sitenize gönderilmiştir.

en: Separate tags with commas
tr: Etiketleri virgül ile ayırın

en: Service name
tr: Servis ismi

en: Services dragged here will appear individually.
tr: Buraya sürüklenen hizmetler ayrı ayrı görünür.

en: Services dragged here will be hidden behind a share button.
tr: Buraya sürüklenen servisler paylaş tuşunun arkasına gizlenecektir

en: Servings
tr: Servisler

en: Set as logo
tr: Logo olarak belirle

en: Set the primary account holder
tr: Birincil hesap sahibini belirleyin

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Settings have been saved
tr: Ayarlar kaydedildi

en: Share
tr: Paylaş

en: Share on Facebook
tr: Facebook üzerinde paylaş

en: Share on Tumblr
tr: Tumblr' da Paylaş

en: Share this:
tr: Bunu paylaş:

en: Share your posts with Twitter, Facebook, and a host of other services. You can configure services to appear as icons, text, or both. Some services have additional options to display smart buttons, such as Twitter, which will update the number of times the post has been shared.
tr: Gönderilerinizi Twitter, Facebook ve diğer birçok hizmetle paylaşın. Hizmetleri simge, metin veya her iki biçimde görünecek şekilde yapılandırabilirsiniz. Bazı hizmetlerde, gönderinin paylaşılma sayısını güncelleyen akıllı düğmeleri görüntülemek için ek seçenekler mevcuttur (örneğin, Twitter).

en: Shared
tr: Paylaşıldı

en: Shared Post
tr: Paylaşılan yazı

en: Sharing
tr: Paylaşma

en: Sharing Buttons
tr: Paylaşım Butonları

en: Sharing Settings
tr: Paylaşma ayarları

en: Sharing URL
tr: Paylaşım adresi

en: Sharing is off. Add services above to enable.
tr: Paylaşım kapalı. Etkinleştirmek için yukarıdaki hizmetleri ekleyin.

en: Sharing label
tr: Paylaşım etiketi

en: Shelf:
tr: Raf:

en: Shortcode
tr: Kısa kod

en: Shortcode Embeds
tr: Kısa kod gömme

en: Shortcodes allow you to easily and safely embed media from other places in your site. With just one simple code, you can tell WordPress to embed YouTube, Flickr, and other media.
tr: Kısa kodlar, sitenizdeki diğer yerlerden kolay ve güvenli bir şekilde medyayı gömülü hale getirmenize olanak sağlar. Sadece tek bir basit kodla, WordPress'e YouTube, Flickr ve diğer medyayı gömülü hale getirme işini yaptırabilirsiniz.

en: Show
tr: Göster

en: Show Account Links
tr: Hesap Bağlantılarını Göster

en: Show Cover Photo
tr: Kapak Fotoğrafını Göster

en: Show Excerpts:
tr: Özetleri Göster:

en: Show Faces
tr: Yüzleri Göster

en: Show Featured Image:
tr: Öne Çıkarılan Resmi Göster

en: Show Page Posts.
tr: Sayfa Gönderilerini Göster

en: Show Personal Links
tr: Kişisel Bağlantıları Göster

en: Show Stream
tr: Akışı Göster

en: Show a "Related" header to more clearly separate the related section from posts
tr: İlgili yazıları asıl yazıdan daha açık şekilde ayırmak için bir "İlgili" başlığı göster

en: Show a <em>'follow blog'</em> option in the comment form
tr: Yorum formunda <em>'blogu takip et'</em> seçeneği göster

en: Show a <em>'follow comments'</em> option in the comment form
tr: Yorum formunda <em>'yorumları takip et'</em> seçeneğini göster

en: Show a promo for the WordPress mobile apps in the footer of the mobile theme.
tr: Mobil temanın alt bilgi kısmında WordPress mobil uygulamaları için bir tanıtım gösterin.

en: Show buttons on
tr: Düğmeleri şurada göster:

en: Show falling snow on my blog until January 4<sup>th</sup>.
tr: 4<sup></sup> Ocak'a kadar kar yağışını blogumda göster.

en: Show full posts on front page and on archive pages
tr: Ön sayfada ve arşiv sayfalarında tam gönderileri göster

en: Show likes.
tr: Beğenileri göster.

en: Show map
tr: Haritayı göster

en: Show map of photo location in carousel, when available.
tr: Kullanılabilir olduğunda karusel içinde fotoğrafın konum haritasını göster.

en: Show more
tr: Daha fazla göster

en: Show photo metadata (<a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format" target="_blank">Exif</a>) in carousel, when available.
tr: Mevcut olduğunda, karusel içinde fotoğraf meta verisi (<a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format" target="_blank">Exif</a>) göster.

en: Show profile photos in the plugin.
tr: Eklentide profil fotoğraflarını göster.

en: Show related content after posts
tr: Yazılardan sonra ilgili içeriği göster

en: Show sharing buttons.
tr: Paylaşım butonlarını göster.

en: Show the Reblog button on posts
tr: Yeniden Bloglama düğmesini gönderilerde göster

en: Show top posts over
tr: En çok okunanları görüntüleme kriteri:

en: Show top search terms over
tr: En çok arananları görüntüleme kriteri:

en: Show total number of subscribers? (%s subscriber) | Show total number of subscribers? (%s subscribers)
tr[0]: Toplam abone sayısı gösterilsin mi? (%s abone)
tr[1]: Toplam abone sayısı gösterilsin mi? (%s abone)

en: Show:
tr: Göster:

[ctx: Shown between widget visibility conditions.]
en: or
tr: veya

en: Shows your most viewed posts and pages.
tr: En çok görüntülenen yazı ve sayfalarınızı gösterin.

en: Shutter Speed
tr: Deklanşör Hızı

en: Silver
tr: Gümüş

en: Similar post
tr: Benzer yazı

en: Site Icon
tr: Site Simgesi

en: Site Icon Upload
tr: Site Simgesi Yükleme

en: Site Icon creates a favicon for your site and more.
tr: Site Simgesi, siteniz ve daha fazlası için sık kullanılan simgesi oluşturur.

en: Site Icon lets you create an icon for your site. This icon will be used as favicon, mobile icon, and Tile on Windows 8 computers.
tr: Site Simgesi siteniz için bir simge oluşturmanızı sağlar. Bu simge, Windows 8 bilgisayarlarda sık kullanılan simgesi, mobil aygıt simgesi veya Mozaik olarak kullanılır.

en: Site Logo
tr: Site Logosu

en: Site Name
tr: Site Adı

en: Site Stats
tr: Site İstatistikleri

en: Site Title, Tagline, and Logo
tr: Site Başlığı, Etiket Satırı ve Logo

en: Site Username
tr: Site Kullanıcısı Adı

en: Site Username (Primary)
tr: Site Kullanıcısı Adı (Birincil)

en: Sites
tr: Siteler

en: Skip to primary content
tr: Birincil içeriğe atla

en: Slideshow
tr: Slayt gösterisi

en: Small
tr: Küçük

en: Smiley
tr: Yüz İfadesi

en: Smiley face
tr: Gülen yüz

en: Snippet
tr: Pasaj

en: Snow
tr: Kar

en: Social
tr: Sosyal

en: Social Media Icons
tr: Sosyal Medya İkonları

en: Some features of Jetpack uses the WordPress.com infrastructure and requires that your public content be mirrored there. If you see intermittent issues only affecting certain posts, please try requesting a reindex of your posts.
tr: Jetpack'in bazı özellikleri, WordPress.com altyapısını kullanır ve herkese açık içeriğinizin orada yansıtılmasını gerektirir. Aralıklarla meydana gelen sorunların yalnızca belirli gönderileri etkilediğini görüyorsanız lütfen gönderilerinizin dizininin yeniden oluşturulmasını isteyin.

en: Some themes and plugins have <a href="%1$s">known conflicts</a> with Jetpack – check the <a href="%2$s">list</a>. (You can also browse the <a href="%3$s">Jetpack support pages</a> or <a href="%4$s">Jetpack support forum</a> to see if others have experienced and solved the problem.)
tr: Bazı temalar ve eklentilerin Jetpack ile pek iyi çalışmadığı <a href="%1$s">bilinmektedir</a> - <a href="%2$s">listeyi</a> kontrol edin. (Ayrıca <a href="%3$s">Jetpack destek sayfalarını</a> ya da <a href="%4$s">Jetpack destek forumunu</a> ziyaret ederek diğerlerinin benzer sorunları yaşayıp yaşamadığını ve sorunları çözüp çözemediğini görebilirsiniz.

en: Someone likes one of my posts
tr: Birisi benim gönderilerimden birini beğendiğinde

en: Someone may be trying to trick you into giving them access to your site.  Or it could be you just encountered a bug :).  Either way, please close this window.
tr: Birileri sizi, onlara sitenize erişim imkanı vermeniz için kandırmaya çalışıyor olabilir.  Ya da sadece bir hatayla karşılaşmış olabilirsiniz :).  Her halükarda, lütfen bu pencereyi kapatın.

en: Something has gotten mixed up in your Jetpack Connection!
tr: Jetpack Bağlantınızda bir karışıklık oldu!

en: Something has gotten mixed up!
tr: Bir karışıklık oldu!

en: Something is being cranky!
tr: Bir terslik var!

en: Something is wrong with your Wufoo shortcode. If you copy and paste it from the %sWufoo Code Manager%s, you should be golden.
tr: Wufoo kısa kodunuz hatalı. %sWufoo Code Manager%s'dan kopyalayıp yapıştırırsanız harika olur.

en: Something which should never happen, happened. Sorry about that. If you try again, maybe it will work.
tr: Asla olmaması gereken bir şey oldu. Özür dileriz. Tekrar denerseniz belki çalışır.

en: Sorry, but there was an error posting your comment. Please try again later.
tr: Üzgünüz fakat yorumunuz gönderilirken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Sorry, but we could not authenticate your request.
tr: Üzgünüz fakat isteğinizi doğrulayamadık.

en: Sorry, no modules were found for the search term "%s"
tr: Üzgünüz, aradığınız "%s" için herhangi bir modül bulunamadı.

en: Sorry, no updating arrays at this time
tr: Ne yazık ki, şu anda diziler güncellenemiyor

en: Sorry, nothing to report.
tr: Üzgünüz, rapor edilecek veri yok.

en: Sorry, your blog cannot share posts by email.
tr: Üzgünüm, blogunuz yazıları e-posta ile paylaşamıyor.

en: Sorry, your browser isn't supported. Upgrade at browsehappy.com.
tr: Maalesef tarayıcınız desteklenmiyor. Tarayıcınızın sürümünü browsehappy.com'dan yükseltin.

en: Sorry. We can not plot this address. A map will not be displayed. Is the address formatted correctly?
tr: Üzgünüz. Bu adresin haritasını çıkaramayız. Bir harita gösterilmeyecek. Adres doğru biçimlendirilmiş mi?

en: Sort by:
tr: Sırala:

en: Spam
tr: İstenmeyen

en: Spam <span class="count">(%s)</span> | Spam <span class="count">(%s)</span>
tr[0]: İstenmeyen <span class="count">(%s)</span>
tr[1]: İstenmeyen <span class="count">(%s)</span>

en: Spelling
tr: İmla

en: Spelling and Grammar
tr: İmla ve Dil Bilgisi

en: Square Tiles
tr: Kare Mozaikler

en: Static page:
tr: Statik sayfa:

en: Stats
tr: İstatistikler

en: Status unknown.
tr: Durum bilinmiyor.

en: Style:
tr: Stil:

en: Stylesheet saved.
tr: Stil sayfası kaydedildi.

en: Sub-site override
tr: Alt siteyi geçersiz kılma

en: Subject
tr: Konu

en: Submit
tr: Gönder

en: Submit &#187;
tr: Gönder &#187;

en: Submitting Comment%s
tr: Yorum Gönderiliyor%s

en: Subscribe
tr: Abone ol

en: Subscribe Button:
tr: Abonelik tuşu:

en: Subscribe Placeholder:
tr: Abonelik Yer Tutucusu:

en: Subscribe to %s
tr: %s için abone ol

en: Subscribe to Blog via Email
tr: Bloga e-posta ile abone ol

en: Subsriptions Screenshot
tr: Abonelikler ekran görüntüsü

en: Success Message Text:
tr: Başarı Mesajı Metni:

en: Success! An email was just sent to confirm your subscription. Please find the email now and click activate to start subscribing
tr: Başarılı! Kısa bir süre önce aboneliğinizi onaylamak için bir e-posta gönderildi. Lütfen e-postayı hemen kontrol edin ve aboneliği başlatmak için etkinleştir düğmesine tıklayın

en: Success! You've jump started your site.
tr: Başarılı! Sitenizi hızlı başlattınız.

en: Support
tr: Destek

en: Tag name
tr: Etiket ismi

en: Tagged with %s
tr: %s ile etiketlendi

en: Tags
tr: Etiketler

en: Take Survey
tr: Ankete Katıl

en: Take WordPress with you.
tr: WordPress'i yanınızda taşıyın.

en: Take a survey.  Tell us how we&#8217;re doing.
tr: Ankete katılın.  Sunduğumuz hizmeti değerlendirin.

en: Temporary Large Image for Blog Image
tr: Blog Görseli İçin Geçici Büyük Görsel

en: Temporary Resized Image for Blog Image
tr: Blog Görseli İçin Geçici Yeniden Boyutlandırılmış Görsel

en: Terms
tr: Koşullar

en: Terms of Service
tr: Kullanım Şartları

en: Test your site&#8217;s compatibility with Jetpack.
tr: Sitenizin Jetpack ile uyumluluğunu test edin.

en: Testimonial
tr: Görüş

en: Testimonial Page Content
tr: Görüş Sayfası İçeriği

en: Testimonial Page Featured Image
tr: Görüş Sayfası Öne Çıkan Görseli

en: Testimonial Page Title
tr: Görüş Sayfası Başlığı

en: Testimonial draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview testimonial</a>
tr: Görüş taslağı güncellendi. <a target="_blank" href="%s">Görüşü önizle</a>

en: Testimonial pages display at most %1$s testimonials
tr: Görüşler sayfasında en fazla %1$s görüş gösterilir

en: Testimonial published. <a href="%s">View testimonial</a>
tr: Görüş yayınlandı. <a href="%s">Görüşü görüntüle</a>

en: Testimonial restored to revision from %s
tr: Görüş %s öğesinden revizyona geri yüklendi

en: Testimonial saved.
tr: Görüş kaydedildi.

en: Testimonial scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview testimonial</a>
tr: Görüş için planlanan tarih: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Görüşü önizle</a>

en: Testimonial submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview testimonial</a>
tr: Görüş gönderildi. <a target="_blank" href="%s">Görüşü önizle</a>

en: Testimonial updated.
tr: Görüş güncellendi.

en: Testimonial updated. <a href="%s">View testimonial</a>
tr: Görüş güncellendi. <a href="%s">Görüşü görüntüle</a>

en: Testimonials
tr: Görüşler

en: Testing your site's compatibility with Jetpack...
tr: Sitenizin Jetpack ile uyumluluğu test ediliyor...

en: Text
tr: Metin

en: Text & Image Links
tr: Yazı ve görsel bağlantıları

en: Text Link
tr: Yazı Linki

en: Text List
tr: Metin Listesi

en: Text only
tr: Sadece metin

en: Textarea
tr: Metin alanı

en: Thanks for activating Jetpack protect! To start protecting your site, please network activate Jetpack on your multisite installation and activate protect on your primary site. Due to the way logins are handled on WordPress Multisite, Jetpack must be network enabled in order for Protect to work properly. <a href="%s" target="_blank">Learn More</a>
tr: Jetpack Protect'i etkinleştirdiğiniz için teşekkür ederiz! Sitenizi korumaya başlamak için lütfen çoklu site kurulumunuz için Jetpack’i ağda etkinleştirin ve birincil sayfanızda korumayı etkinleştirin. WordPress Çoklu Sitede girişlerin ele alınma biçimi nedeniyle, Protect'in düzgün çalışması için Jetpack'in ağda etkinleştirilmesi gerekir. <a href="%s" target="_blank">Daha Fazla Bilgi Edinin</a>

en: That connection has been removed.
tr: Bu bağlantı kaldırıldı.

en: That used to be my URL for this site before I changed it. Update the WordPress.com Cloud's data to match my current settings.
tr: Bu, değiştirmeden önce bu siteye ait URL'mdi. WordPress.com Bulut verilerini geçerli ayarlarıma uygun olarak güncelle.

en: The <a href='%s'>After&nbsp;the&nbsp;Deadline</a> Proofreading service improves your writing by using artificial intelligence to find your errors and offer smart suggestions.
tr: <a href='%s'>After&nbsp;the&nbsp;Deadline</a> Düzeltme Okuması hizmeti, yapay zekadan yararlanarak, hatalarınızı bulup akıllıca öneriler sunar ve daha iyi yazmanızı sağlar.

en: The Client ID/WP.com Blog ID of this site
tr: Bu sitenin Client ID/WP.com Blog ID’si

en: The Custom CSS editor gives you the ability to add to or replace your theme's CSS, all while supplying syntax coloring, auto-indentation, and immediate feedback on the validity of the CSS you're writing.
tr: Özel CSS düzenleyicisi, temanızın CSS'sine eklemenize veya temanızın CSS'sini değiştirmenize olanak sağlar ve bütün bunları yaparken sözdizimi renklendirmesi, otomatik girintili yazma ve yazmakta olduğunuz CSS'nin geçerliliğine ilişkin derhal geri bildirim sağlar.

en: The Facebook Like Box Widget
tr: Facebook Beğen Kutusu Pencere Öğesi

en: The Image Widget
tr: Görsel bileşeni

en: The Jetpack Module is already activated.
tr: Jetpack Modülü zaten etkinleştirilmiş.

en: The Jetpack Module is already deactivated.
tr: Jetpack Modülü zaten etkin değil.

en: The Jetpack Version is %s
tr: Jetpack Sürümü: %s

en: The Plugin is already active.
tr: Eklenti zaten etkin.

en: The Plugin is already deactivated.
tr: Eklenti zaten etkin değil.

en: The RSS Links Widget
tr: RSS bağlantı bileşeni

en: The Twitter Widget
tr: Twitter Pencere Öğesi

en: The Twitter username of the owner of this site's domain.
tr: Bu sitenin alan adı sahibinin Twitter kullanıcı adı.

en: The VideoPress plugin could not communicate with the VideoPress servers. This error is most likely caused by a misconfigured plugin. Please reinstall or upgrade.
tr: VideoPress eklentisi VideoPress sunucularıyla iletişim kuramadı. Büyük bir ihtimalle, yanlış yapılandırılmış bir eklenti bu hataya neden oluyor. Lütfen yeniden yükleyin veya yükseltin.

en: The WP.com user ID of the connected user
tr: Bağlı kullanıcının WP.com kullanıcı kimliği

en: The WP.com user email of the connected user
tr: Bağlı kullanıcının WP.com kullanıcı e-posta adresi

en: The WP.com username of the connected user
tr: Bağlı kullanıcının WP.com kullanıcı adı

en: The WordPress.com blog_id is %d
tr: WordPress.com blog_id: %d

en: The authorization process expired.  Please go back and try again.
tr: Yetkilendirme işleminin süresi doldu.  Lütfen geri dönüp tekrar deneyin.

en: The carousel plugin has been disabled, because another plugin or a theme is overriding the [gallery] shortcode.
tr: Başka bir eklenti veya tema [gallery] kısa kodunu geçersiz kıldığı için Carousel eklentisi devre dışı bırakıldı.

en: The data listed above is not for my current site. Please disconnect, and then form a new connection to WordPress.com for this site using my current settings.
tr: Yukarıda listelenen veriler şu andaki siteme ait değil. Lütfen bağlantıyı kesin ve geçerli ayarlarımı kullanarak bu site için WordPress.com ile yeni bir bağlantı oluşturun.

en: The default content width for the %s theme is %d pixels.
tr: %s teması için varsayılan içerik genişliği %d pikseldir.

en: The email you entered was invalid. Please check and try again.
tr: Girdiğiniz e-posta geçersiz. Lütfen kontrol edip tekrar deneyin.

en: The file that you uploaded is not an accepted file type. Please try again.
tr: Yüklediğiniz dosya türü kabul edilen bir dosya türü değil. Lütfen yeniden deneyin.

en: The following modules have been updated: %l.
tr: Aşağıdaki modüller güncellendi: %l.

en: The following new modules have been activated: %l.
tr: Aşağıdaki yeni modüller etkinleştirildi: %l.

en: The following services are included: Twitter, Facebook, Reddit, StumbleUpon, Digg, LinkedIn, Google +1, Print, and Email.
tr: Aşağıdaki hizmetler dahildir: Twitter, Facebook, Reddit, StumbleUpon, Digg, LinkedIn, Google +1, Print ve Email.

en: The following services are included: Twitter, Facebook, Reddit, StumbleUpon, PressThis, Digg, LinkedIn, Google +1, Print, and Email.
tr: Aşağıdaki hizmetler dahildir: Twitter, Facebook, Reddit, StumbleUpon, PressThis, Digg, LinkedIn, Google +1, Print ve Email.

en: The image helps collect stats and <strong>makes the world a better place</strong> but should still work when hidden
tr: Bu görsel, istatistiklerin toplanmasına yardımcı olur ve <strong>dünyayı daha iyi bir yer haline getirir</strong>; ancak gizlenmiş olsa bile çalışması gerekir

en: The image needs to be at least
tr: Görselin genişliği ve yüksekliği en az

en: The image that you uploaded is smaller than %upx in height.
tr: Yüklediğiniz görselin yüksekliği %upx değerinden küçük.

en: The image that you uploaded is smaller than %upx in width.
tr: Yüklediğiniz görselin genişliği %upx değerinden küçük.

en: The number of sites of the connected WP.com user
tr: Bağlı WP.com kullanıcısına ait site sayısı

en: The old version has been deactivated and can be removed from your site. | The old versions have been deactivated and can be removed from your site.
tr[0]: Eski sürüm devre dışı bırakıldı ve sitenizden kaldırılabilir.
tr[1]: Eski sürümler devre dışı bırakıldı ve sitenizden kaldırılabilir.

en: The plugin is already installed
tr: Eklenti zaten yüklenmiş

en: The preview is unavailable while this video is being processed.
tr: Bu video işlenirken önizleme kullanılamaz.

en: The primary connection is owned by <strong>%s</strong>'s WordPress.com account.
tr: Birincil bağlantı <strong>%s</strong> 'ın WordPress.com hesabına aittir.

en: The proofreader has suggestions for this post. Are you sure you want to publish it?
    
    Press OK to publish your post, or Cancel to view the suggestions and edit your post.
tr: Düzeltme okuyucusunun bu gönderiyle ilgili önerileri var. Bunu yayınlamak istediğinizden emin misiniz?
    
    Gönderinizi yayınlamak için Tamam düğmesine basın; önerileri görmek ve gönderinizi düzenlemek için İptal düğmesine basın.

en: The proofreader has suggestions for this post. Are you sure you want to update it?
    
    Press OK to update your post, or Cancel to view the suggestions and edit your post.
tr: Düzeltme okuyucusunun bu gönderiyle ilgili önerileri var. Bunu güncellemek istediğinizden emin misiniz?
    
    Gönderinizi güncellemek için Tamam düğmesine basın; önerileri görmek ve gönderinizi düzenlemek için İptal düğmesine basın.

en: The proofreader supports English, French, German, Portuguese, and Spanish. Your user interface language (see above) is the default proofreading language.
tr: Düzeltmen, İngilizce, Fransızca, Almanca, Portekizce ve İspanyolca dillerini desteklemektedir. Kullanıcı arabirimi diliniz (yukarıda görüntüleniyor) sizin varsayılan düzeltmen dilinizdir.

en: The response parameter is invalid or malformed
tr: Yanıt parametresi geçersiz veya hatalı

en: The response parameter is missing
tr: Yanıt parametresi yok

en: The secret parameter is invalid or malformed
tr: Gizli parametre geçersiz veya hatalı

en: The secret parameter is missing
tr: Gizli parametre yok

en: The settings for Featured Content have <a href="%s">moved to Appearance &rarr; Customize</a>.
tr: Öne Çıkan İçerik ayarları <a href="%s">şuraya taşındı: Görünüm → Özelleştir</a>.

en: The specified theme was not found.
tr: Belirtilen tema bulunamadı.

en: The test results and some other useful debug information will be sent to the support team. Please feel free to <a href="#">review/modify</a> this information.
tr: Test sonuçları ve diğer faydalı hata ayıklama bilgileri destek ekibine gönderilir. Bu bilgileri hiç çekinmeden <a href="#">değerlendirebilir/değiştirebilirsiniz</a>.

en: The theme is already installed
tr: Tema zaten yüklenmiş

en: The widget only works with Facebook Pages.
tr: Pencere öğesi yalnızca Facebook Sayfaları ile çalışır.

en: Theme is empty.
tr: Tema boş.

en: Theme: %1$s.
tr: Tema: %1$s.

en: There are many plugins and services that provide statistics, but data can be overwhelming. WordPress.com Stats makes the most popular metrics easy to understand through a clear and attractive interface.
tr: İstatistik sağlayan pek çok eklenti ve hizmet vardır; ancak veriler çok kafa karıştırıcı olabilir. WordPress.com İstatistikleri, en popüler metriklerin sade ve çekici bir arabirimle kolayca anlaşılabilmesini sağlar.

en: There are no posts to display. <a href="%s">Want more traffic?</a>
tr: Gösterilecek herhangi bir yazı yok. <a href="%s">Daha fazla trafik ister misiniz?</a>

en: There is an update available for your theme. You may wish to check if this update adds Infinite Scroll support by visiting the <a href="%s">WordPress Updates</a> page.
tr: Temanız için bir güncelleme var. <a href="%s">WordPress Güncellemeler</a> sayfasını ziyaret ederek bu güncellemenin Sınırsız Kaydırma özelliğini destekleyip desteklemediğine bakabilirsiniz.

en: There seems to be a problem with your site’s ability to communicate with Jetpack!
tr: Sitenizin Jetpack ile iletişim kurma yeteneğinde sorun var gibi görünüyor!

en: There was a problem communicating with the Proofreading service. Try again in one minute.
tr: Düzeltme Okuması hizmetiyle iletişim kurulurken sorun yaşandı. Bir dakika içinde tekrar deneyin.

en: There was a problem connecting to %s to create an authorized connection. Please try again in a moment.
tr: Yetkilendirilmiş bir bağlantı oluşturmak için %s ile bağlantı kurulurken sorun yaşandı. Lütfen birazdan tekrar deneyin.

en: There was a problem connecting to %s. Please disconnect and try again.
tr: %s ile bağlantı kurulurken bir sorun oluştu. Lütfen bağlantıyı kesin ve tekrar deneyin.

en: There was a problem connecting with Publicize. Please try again in a moment.
tr: Duyuru ile bağlantı kurulurken sorun yaşandı. Lütfen birazdan tekrar deneyin.

en: There was a problem getting the data to display this address on a map.  Please refresh your browser and try again.
tr: Bu adresi bir harita üzerinde görüntülemek için verileri alırken bir sorun oluştu. Lütfen tarayıcınızı yenileyin ve tekrar deneyin.

en: There was an error communicating with the proofreading service.
tr: Düzeltme okuması hizmetiyle iletişim kurulurken hata oluştu.

en: There was an error contacting Jetpack servers.
tr: Jetpack sunucularına bağlanılırken bir hata oluştu.

en: There was an error deactivating your plugin
tr: Eklentinizi devre dışı bırakırken bir hata oluştu.

en: There was an error installing your plugin
tr: Eklentiniz yüklenirken bir hata oluştu

en: There was an error installing your theme
tr: Temanız yüklenirken bir hata oluştu

en: There was an error updating your plugin
tr: Eklentinizi güncellerken bir hata oluştu.

en: There was an error updating your theme
tr: Temanızı güncellerken bir hata oluştu.

en: There was an error when subscribing. Please try again.
tr: Abone olurken bir hata oluştu. Lütfen yeniden deneyin.

en: There was an error while activating the module.
tr: Modül etkinleştirilirken bir hata oluştu.

en: There was an error while deactivating the module.
tr: Modül devre dışı bırakılırken bir hata oluştu.

en: There was an error while getting the update data for this site.
tr: Bu site için güncelleme bilgisini alırken bir hata oluştu.

en: There's a good chance that visitors to your site will be using a smartphone, and it's important to provide them with a great reading experience while on the small screen.
tr: Sitenizin ziyaretçilerinin akıllı telefon kullanıyor olma ihtimali yüksektir; dolayısıyla küçük ekran kullananlar için çok iyi bir okuma deneyimi sağlamak önemlidir.

en: These settings affect all sites on the network.
tr: Bu ayarlar ağdaki sitelerin tümünü etkiler.

en: These settings change emails sent from your blog to followers.
tr: Bu ayarlar blogunuzdan takipçilerinize giden e-postaları düzenler.

[ctx: This HTML form field is marked as required by the user in contact form builder]
en: (required)
tr: (gerekli)

en: This connection is working correctly.
tr: Bu bağlantı doğru şekilde çalışıyor.

en: This feature uses the WordPress.com infrastructure and requires that your public content be mirrored there. If you see intermittent issues only affecting certain posts, request a reindex of your posts.
tr: Bu özellik, WordPress.com altyapısını kullanır ve herkese açık içeriğinizin orada yansıtılmasını gerektirir. Aralıklarla meydana gelen sorunların yalnızca belirli gönderileri etkilediğini görüyorsanız gönderilerinizin dizininin yeniden oluşturulmasını isteyin.

en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
tr[0]: Bu galeri <a %1$s>%2$s resim</a> içermektedir.
tr[1]: Bu galeri <a %1$s>%2$s resim</a> içermektedir.

en: This module can only be altered by %s, the user who initiated the Jetpack connection on this site.
tr: Bu modül yalnızca, bu sitedeki Jetpack bağlantısını etkinleştiren kullanıcı olan %s tarafından değiştirilebilir.

en: This plugin will work without it, but multibyte support is used <a href="%s">if available</a>. You may see minor problems with Tweets and other sharing services.
tr: Bu eklenti o olmadan çalışır; ancak, <a href="%s">varsa</a>, çok baytlı desteği kullanılır. Tweet'ler ve diğer paylaşım hizmetleriyle ilgili küçük sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

en: This post has been shared!
tr: Bu yazı paylaşıldı!

en: This post is password protected.
tr: Yazı parola korumalı.

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
tr:  	Bu yazı şifre korumalıdır. Yorumları görmek için şifreyi giriniz.

en: This profile is not currently linked to a WordPress.com Profile.
tr: Bu profil şu anda WordPress.com Profiline bağlı değil.

en: This setting may be overridden for individual videos.
tr: Bu ayar tekil videolar için tekrar düzenlenebilir.

en: This site is too large, please contact Jetpack support to sync.
tr: Bu site çok büyük, senkronize etmek için lütfen Jetpack destek birimine başvurun.

en: This slideshow could not be started. Try refreshing the page or viewing it in another browser.
tr: Bu slayt gösterisi başlatılamadı. Sayfayı yenilemeyi veya başka bir tarayıcıda görüntülemeyi deneyin.

en: This slideshow requires JavaScript.
tr: Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

en: This user is not authorized to %s on this blog.
tr: Bu kullanıcı, bu blog üzerinde %s işlemini yapmaya yetkili değildir.

en: This user is not authorized to manage plugins network wide.
tr: Bu kullanıcı ağ genelindeki eklentileri yönetmeye yetkili değil.

en: This video is intended for mature audiences.
tr: Bu video yetişkinlere yöneliktir.

en: This video requires <a rel="nofollow" href="%s">Adobe Flash</a> for playback.
tr: Bu videonun oynatılabilmesi için <a rel="nofollow" href="%s">Adobe Flash</a> gerekir.

en: This will deactivate Jetpack.
    Are you sure you want to deactivate Jetpack?
tr: Bu, Jetpack'i devre dışı bırakır.
    Jetpack'i devre dışı bırakmak istediğinizden emin misiniz?

en: This will deactivate all Jetpack modules.
    Are you sure you want to disconnect?
tr: Bu, Jetpack modüllerinin tümünü devre dışı bırakır.
    Bağlantıyı kesmek istediğinizden emin misiniz?

en: This will prevent user-specific modules such as Publicize, Notifications and Post By Email from working.
    Are you sure you want to unlink?
tr: Bu; Duyuru, Bildirimler ve E-posta ile Gönderi gibi kullanıcıya özgü modüllerin çalışmasını engeller.
    Bağlantıyı kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Thumbnail
tr: Küçük resim

en: Thumbnail Grid
tr: Küçük resim Izgarası

en: Tiled Columns
tr: Döşeli Sütunlar

en: Tiled Galleries
tr: Mozaik Galeriler

en: Tiled Mosaic
tr: Mozaik Döşeme

en: Tiles
tr: Mozaikler

en: Time
tr: Zaman

en: Time:
tr: Zaman:

en: Timeline Theme:
tr: Zaman tüneli Teması:

en: Title
tr: Başlık

en: Title:
tr: Başlık:

en: To add a new icon to your site, head over to <a href="%s">Settings &rarr; General &rarr; Site Icon</a>, and upload an icon.
tr: Sitenize yeni bir simge eklemek için <a href="%s">Ayarlar → Genel → Site Simgesi</a> alanına gidin ve bir simge yükleyin.

en: To configure your sharing settings, go to the Settings &rarr; <a href="%s">Sharing</a> menu.
tr: Paylaşım ayarlarınızı yapılandırmak için Ayarlar → <a href="%s">Paylaşım</a> menüsüne gidin.

en: To control visibility, expand the widget and click the Visibility button next to the Save button, and then, choose a set of visibility options.
tr: Görünürlüğü kontrol etmek için, pencere öğesini genişletin ve Kaydet düğmesinin yanındaki Görünürlük düğmesine tıklayıp görünürlük seçeneklerinizi ayarlayın.

en: To customize the emails sent from your blog to your followers, check the settings at the bottom of the <a href="%s">Reading Settings</a> page.
tr: Blogunuzdan takipçilerinize gönderilen e-postaları özelleştirmek için <a href="%s">Okuma Ayarları</a> sayfasının alt kısmındaki ayarları kullanın.

en: To enable a custom content type, head over to <a href="%s">Settings &rarr; Writing &rarr; Your Custom Content Types</a> to activate either "Portfolio Projects” or “Testimonials” by checking the corresponding checkbox. You can now add projects and testimonials under the new "Portfolio” or “Testimonials” menu item in your sidebar.
tr: Özel bir içerik türünü etkinleştirmek için <a href="%s">Ayarlar → Yazma → Özel İçerik Türleriniz</a> alanına gidip ilgili onay kutusunu işaretleyerek "Portföy Projeleri" veya "Görüşler" seçeneğini etkinleştirin. Şimdi, kenar çubuğunuza yeni "Portföy" veya "Görüşler" menü öğesi altında projeler ve görüşler ekleyebilirsiniz.

en: To enable all of the Jetpack features you&#8217;ll need to link your account here to your WordPress.com account.
tr: Jetpack özelliklerinin tümünü etkinleştirmek için hesabınızı burada WordPress.com hesabınıza bağlamanız gerekir.

en: To enable all of the Jetpack features, you&#8217;ll need to connect your website to WordPress.com.
tr: Jetpack özelliklerinin tümünü etkinleştirmek için web sitenizi WordPress.com'a bağlamanız gerekir.

en: To immediately boost performance, security, and engagement, we recommend activating <strong>%s</strong> and a few others. Click <strong>Jump Start</strong> to activate these modules.
tr: Performansı, güvenliği ve katılımı hemen artırmak için <strong>%s</strong> ve birkaç özelliği daha etkinleştirmenizi öneririz. Bu modülleri etkinleştirmek için <strong>Hızlı Başlat</strong>’a tıklayın.

en: To infinity and beyond
tr: Sonsuzluk ve ötesine

en: To see hovercards, look at any blog post on your blog that has comments. If the commenter has a hovercard associated with their gravatar, mouse over their image and the hovercard will appear. To turn hovercards off, click the Deactivate button above.
tr: Hovercard'ları görmek için, yorum içeren blogunuzdaki herhangi bir blog gönderisine bakın. Yorumcunun gravatarıyla ilişkilendirilmiş bir hovercard'ı varsa onun görselinin üzerine geldiğinizde hovercard görünür. Hovercard'ları kapatmak için yukarıdaki Devre Dışı Bırak düğmesine tıklayın.

en: To start using Jetpack, connect to your WordPress.com account by clicking the button (if you don’t have an account you can create one quickly and for free).
tr: Jetpack kullanmaya başlamak için aşağıdaki düğmeye tıklayarak WordPress.com hesabınıza bağlanın (hesabınız yoksa hızlı ve ücretsiz olarak bir hesap oluşturabilirsiniz).

en: To use Jetpack please contact your WordPress administrator to connect it for you.
tr: Jetpack'i kullanmak için, bunu sizin yerinize bağlaması için lütfen WordPress yöneticinize başvurun.

en: To use Post By Email, you need to link your %s account to your WordPress.com account.
tr: E-posta ile Gönderi'yi kullanmak için, %s hesabınızı WordPress.com hesabınıza bağlamanız gerekir.

en: To use Publicize, you'll need to link your %s account to your WordPress.com account using the link below.
tr: Duyuru'yu kullanmak için, aşağıdaki bağlantıyı kullanarak %s hesabınızı WordPress.com hesabınıza bağlamanız gerekir.

en: To use shortlinks, go to any already published post (or publish something new!). A &#8220;Get Shortlink&#8221; button will be visible under the Post title. When you click it, a dialog box will appear with the shortlink and you can copy and paste to Twitter, Facebook or wherever your heart desires.
tr: Kısa bağlantıları kullanmak için halihazırda yayınlanmış olan gönderilerden birine gidin (veya yeni bir şey yayınlayın!). Gönderi başlığının altında “Kısa Bağlantı Al” düğmesi görünür. Buna tıkladığınızda, kısa bağlantıyı içeren bir iletişim kutusu ekrana gelir ve bağlantıyı kopyalayıp Twitter'a, Facebook'a ya da istediğiniz bir yere yapıştırabilirsiniz.

en: To use the CSS editor, go to Appearance &#8594; <a href="%s">Edit CSS</a>.
tr: CSS düzenleyicisini kullanmak için şuraya gidin: Görünüm → <a href="%s">CSS'yi Düzenle</a>.

en: To use the Subscriptions widget, go to Appearance &#8594; <a href="%s">Widgets</a>. Drag the widget labeled &#8220;Blog Subscriptions (Jetpack)&#8221; into one of your sidebars and configure away.
tr: Abonelikler pencere öğesini kullanmak için Görünüm → <a href="%s">Pencere Öğeleri</a>'ne gidin. “Blog Abonelikleri (Jetpack)” etiketli pencere öğesini kenar çubuklarınızdan birine sürükleyin ve yapılandırın.

en: To use the widgets, go to Appearance &#8594; <a href="%s">Widgets</a>. Drag them into one of your sidebars and configure away.
tr: Bileşenleri kullanmak için Görünüm &#8594; <a href="%s">Bileşenler</a> bölümüne gidin. Bileşenleri kenar çubuğunuza sürükleyin ve ayarlayın.

en: Top Posts
tr: En Çok Okunan Yazılar

en: Top Posts &amp; Pages
tr: Popüler Yazılar &amp; Sayfalar

en: Top Posts &amp; Pages by views are calculated from 24-48 hours of stats. They take a while to change.
tr: Son 24-48 içinde görüntüleme istatistiklerine göre hesaplanan En iyi Yazılar &amp; Sayfalar. Değişmeleri biraz zaman alabilir.

en: Top Searches
tr: En Çok Yapılan Aramalar

en: Track each Infinite Scroll post load as a page view in Google Analytics
tr: Her bir Sınırsız Kaydırma gönderisi yüklemesini Google Analytics'te sayfa görüntüleme olarak izleyin

en: Transparent
tr: Şeffaf

en: Transparent Background
tr: Saydam Arkaplan

en: Trash
tr: Çöp

en: Trouble with Jetpack?
tr: Jetpack ile ilgili sorun mu yaşıyorsunuz?

en: Try connecting again.
tr: Tekrar bağlanmayı dene.

en: Tumblr blog
tr: Tumblr blogu

en: Turned on per post
tr: Her bir gönderi için ayrı ayrı açılır

en: Tweets by @%s
tr: @%s tweetleri

en: Twitter Site Tag
tr: Twitter Site Etiketi

en: Twitter Timeline
tr: Twitter Zaman Akışı

en: Twitter username:
tr: Twitter kullanıcı adı:

en: Two-Step Authentication Disabled
tr: İki Adımlı Kimlik Doğrulama Devre Dışı Bırakıldı

en: Two-Step Authentication Enabled
tr: İki Adımlı Kimlik Doğrulama Etkinleştirildi

en: Type
tr: Tür

en: Types
tr: Tipler

en: Types of pages to display:
tr: Görüntülenecek sayfa türleri:

en: UP
tr: YUKARI

en: Unable to create your Post By Email address. Please try again later.
tr: E-posta ile Gönderi adresiniz oluşturulamıyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Unable to disable your Post By Email address. Please try again later.
tr: E-posta ile Gönderi adresiniz devre dışı bırakılamıyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Unable to regenerate your Post By Email address. Please try again later.
tr: E-posta ile Gönderi adresiniz yeniden oluşturulamıyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Uncategorized
tr: Genel

en: Unexpected response
tr: Beklenmeyen yanıt

en: Unknown post type requested.
tr: Bilinmeyen bir yazı tipi talep edildi.

en: Unlink This Account
tr: Bu Hesabın Bağlantısını Kaldır

en: Unlink my account
tr: Hesabımın bağlantısını kes

en: Unlink user from WordPress.com
tr: Kullanıcının WordPress.com bağlantısını kaldır

en: Unlink your account from WordPress.com
tr: Hesabınızın WordPress.com bağlantısını kaldırın

en: Unpublished
tr: Yayımlanmamış

en: Unsubscribe
tr: Abonelikten ayrıl

en: Until your theme supports Infinite Scroll, you won't be able to activate this module.
tr: Temanız Sınırsız Kaydırma'yı destekleyene kadar bu modülü etkinleştiremeyeceksiniz.

en: Untitled Post
tr: Başlıksız Yazı

en: Upcoming Events
tr: Yaklaşan Etkinlikler

en: Update Menu Item Label
tr: Menü Öğesi Etiketini Güncelle

en: Update Menu Section
tr: Menü Bölümünü Güncelle

en: Update Project Tag
tr: Proje Etiketini Güncelle

en: Update Project Type
tr: Proje Tipini Güncelle

en: Update Site Icon
tr: Site Simgesini Güncelle

en: Updated
tr: Güncellendi

[ctx: Updating an option from "this" to "that".]
en: Updated option: %s to "%s"
tr: Seçenek güncellendi: %s seçeneği "%s" olarak değiştirildi

en: Upload Image
tr: Resim Yükle

en: Upload Video
tr: Video Yükle

en: Upload a Video
tr: Video Yükle

en: Upload a image that you want to use as your site icon. You will be asked to crop it in the next step.
tr: Site simgeniz olarak kullanmak istediğiniz bir görsel yükleyin. Bir sonraki adımda bunu kırpmanız istenecek.

en: Uploading...
tr: Yükleniyor...

en: Use <code>$latex your latex code here$</code> or <code>[latex]your latex code here[/latex]</code> to include %s in your posts and comments. There are <a href="%s" target="_blank">all sorts of options</a> available.
tr: <code>$latex your latex code here$</code> veya <code>[latex]your latex code here[/latex]</code> kullanarak gönderilerinize ve yorumlarınıza %s ekleyin. <a href="%s" target="_blank">Her tür seçenek</a> mevcuttur.

en: Use Google Analytics with Infinite Scroll
tr: Google Analytics'i Sınırsız Kaydırmayla Kullanın

en: Use Markdown for comments.
tr: Yorumlar için Markdown kullanın.

en: Use Markdown for posts and pages.
tr: Gönderiler ve sayfalar için Markdown kullanın.

en: Use a large and visually striking layout
tr: Geniş ve görsel olarak çarpıcı bir düzen kullanın.

en: Use a valid email address.
tr: Geçerli bir e-posta adresi kullanın.

en: Use automatically detected language to proofread posts and pages
tr: Gönderilerde ve sayfalarda düzeltme okuması yapmak için otomatik olarak algılanan dili kullan

en: Use the <kbd>TAB</kbd> key on your keyboard to move between colums and the <kbd>ENTER</kbd> or <kbd>RETURN</kbd> key to save each row and move on to the next.
tr: Sütunlar arasında hareket etmek için klavyenizdeki <kbd>TAB</kbd> tuşunu ve her satırı kaydederek bir sonrakine geçmek için <kbd>ENTER</kbd> veya <kbd>RETURN</kbd> kullanın.

en: Use the button below to browse your VideoPress Library. Note that you can also browse your VideoPress Library while editing a post or page by using the <strong>Add Media</strong> button in the post editor.
tr: VideoPress Kitaplığınıza göz atmak için aşağıdaki düğmeyi kullanın. Ayrıca, bir gönderiyi veya sayfayı düzenlerken gönderi düzenleyicideki <strong>Medya Ekle</strong> düğmesini kullanarak VideoPress Kitaplığınıza göz atabilirsiniz.

en: Use the form below to upload a video to your VideoPress Library. The following video formats are supported: %s. Maximum upload file size is %d%s.
tr: VideoPress Kitaplığınıza video yüklemek için aşağıdaki formu kullanın. Aşağıdaki video biçimleri desteklenir: %s. Maksimum yükleme dosyası boyutu şudur: %d%s.

en: Use these settings to display different types of content on your site.
tr: Bu ayarları kullanarak sitenizde farklı içerik türlerini görüntüleyebilirsiniz.

en: Use these tools to verify that you own/control your website with other external services like Google, Bing and Pinterest.
tr: Web sitenizin sahibi olduğunuzu ve sitenizi Google, Bing ve Pinterest gibi diğer harici hizmetlerle kontrol ettiğinizi doğrulamak için bu araçları kullanın.

[ctx: Used as the default option in a dropdown list]
en: -- Select --
tr: --Seçiniz--

[ctx: Used in the "%s if:" translation for the widget visibility dropdown]
en: Hide
tr: Gizle

[ctx: Used in the "%s if:" translation for the widget visibility dropdown]
en: Show
tr: Göster

en: User linked to WordPress.com
tr: Kullanıcı WordPress.com'a bağlandı

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Using the checkboxes next to each module, you can select multiple modules to toggle via the Bulk Actions menu at the top of the list.
tr: Her bir modülün yanında bulunan onay kutularını kullanarak, birden fazla modülü seçebilir ve listenin üzerindeki Toplu İşlemler menüsündeki eylemleri gerçekleştirebilirsiniz.

en: Using the tools on the right, you can search for specific modules, filter by module categories or which are active, or change the sorting order.
tr: Sağ taraftaki araçları kullanarak, istediğiniz modülleri arayabilir, modül kategorisine göre filtreleme yapabilir, etkin olan modülleri listeleyebilir ya da sıralamalarını değiştirebilirsiniz.

en: Value
tr: Değer

en: VaultPress dashboard
tr: VaultPress başlangıcı

en: Verified Services
tr: Doğrulanan Hizmetler

en: Verifying your site allows you to access advanced features on these other services (e.g. Webmaster tools, or getting a verified badge). We'll just add an invisible %s tag to the source code of your homepage.
tr: Sitenizi doğrulamak, diğer servislerdeki gelişmiş özelliklere erişebilmenizi sağlar (örneğin Webmaster araçları ya doğrulandı rozeti gibi). Biz sadece ana sayfanızın kaynak koduna görünmez %s etiketini ekleyeceğiz.

en: Video Library Access
tr: Video Kitaplığı Erişimi

en: Video Preview:
tr: Video Önizlemesi:

en: Video on %s
tr: %s üzerinde video

en: Video post by %s.
tr: %s tarafından video gönderisi.

en: Video post.
tr: Video gönderisi.

en: VideoPress Library
tr: VideoPress Kitaplığı

en: View %1$s&#8217;s profile on %2$s
tr: %1$s kişisinin %2$s üzerindeki profilini görüntüle

en: View All
tr: Tümünü göster

en: View Comic
tr: Çizgi Romanı Göster

en: View Full Profile &rarr;
tr: Tam Profili Görüntüle →

en: View Full Site
tr: Tam Siteyi Görüntüle

en: View Menu Item
tr: Menü Öğesini Gör

en: View Menu Item Label
tr: Menü Öğesi Etiketini Gör

en: View Menu Section
tr: Menu Bölümünü Görüntüle

en: View Mobile Site
tr: Mobil Siteyi Görüntüle

en: View Network Admin
tr: Ağ Yöneticisini Görüntüle

en: View Project
tr: Projeyi Görüntüle

en: View Project Tag
tr: Proje Tipini Görüntüle

en: View Project Type
tr: Proje Tipini Görüntüle

en: View Site Stats without Javascript
tr: Site istatistiklerini JavaScript olmadan görüntüleyin

en: View Testimonial
tr: Görüşü Görüntüle

[ctx: View _Plans_&_Pricing_. (VaultPress)]
en: View %s.
tr: Görüntüle %s.

en: View all Jetpack features
tr: Tüm Jetpack özelliklerini görüntüle

en: View full size <span class="photo-size">%1$s<span class="photo-size-times">&times;</span>%2$s</span>
tr: Tam boyutta gör <span class="photo-size">%1$s<span class="photo-size-times">&times;</span>%2$s</span>

en: View on Instagram
tr: Instagram' da görüntüle

en: View people's profiles when you mouse over their Gravatars
tr: Farenizi kişilerin Gravatarlarının üzerine getirdiğinizde onların profillerini görün

en: View stats on WordPress.com right now
tr: WordPress.com üzerindeki istatistikleri hemen şimdi görün.

en: View:
tr: Görüntüle:

en: Views over 48 hours. Click for more Site Stats.
tr: 48 saatlik görüntülemeler. Daha fazla istatistik için tıkla.

en: Vimeo username:
tr: Vimeo kullanıcı adı:

en: Visibility
tr: Görünürlük

en: Visit <a href="%s">Site Stats</a> to see your stats.
tr: İstatistiklerinizi görmek için <a href="%s">Site istatistikleri</a> sayfasını ziyaret edin.

en: Visit the post for more.
tr: Daha fazla bilgi için gönderiyi ziyaret edin.

[ctx: Visit your _VaultPress_dashboard_.]
en: To check your backups, see any security alerts, or check your VaultPress Vitality, visit your %s.
tr: Yedeklemelerinizi kontrol etmek, güvenlik uyarılarını kontrol etmek veya VaultPress Vitality'nizi kontrol etmek için %s’i ziyaret edin.

en: Visitors on iPhone, Android, Windows Phone, and other mobile devices will automatically see the mobile theme, with the option to view the full site. You can enable or disable the mobile theme by clicking the "Activate" or "Deactive" button above.
tr: iPhone, Android, Windows Phone ve diğer mobil cihazları kullanan ziyaretçiler, tam siteyi görüntüleme seçeneğiyle birlikte otomatik olarak mobil temasını görürler. Yukarıdaki "Etkinleştir" veya "Devre Dışı Bırak" düğmesine tıklayarak mobil temasını etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

en: WP.me Shortlinks
tr: WP.me kısa bağlantıları

en: Warning! Multibyte support missing!
tr: Uyarı! Multibyte desteği eksik!

en: We cannot display posts for this blog.
tr: Bu blog için yazıları görüntüleyemiyoruz.

en: We cannot load blog data at this time.
tr: Blog bilgilerini şu zamanda yükleyemiyoruz.

en: We could not verify that your server is making an authorized request. Please try again, and make sure there is nothing interfering with requests from your server to the Jetpack Server.
tr: Sunucunuzun yetkili bir istekte bulunduğunu doğrulayamadık. Lütfen tekrar deneyin ve sunucunuzdan Jetpack sunucusuna yapılan isteklere engel olan herhangi bir şey olmadığından emin olun.

en: We couldn't find an account with the email <strong><code>%1$s</code></strong> to log you in with.  If you already have an account on <strong>%2$s</strong>, please make sure that <strong><code>%1$s</code></strong> is configured as the email address, or that you have connected to WordPress.com on your profile page.
tr: Oturum açmanızı sağlamak için <strong><code>%1$s</code></strong> e-postasına sahip bir hesap bulamadık.  <strong>%2$s</strong> üzerinde zaten bir hesabınız varsa lütfen <strong><code>%1$s</code></strong> öğesinin e-posta adresi olarak yapılandırıldığından veya profil sayfanızda WordPress.com'a bağlandığınızdan emin olun.

en: We couldn't find any account on <strong>%2$s</strong> that is linked to your WordPress.com account to log you in with.  If you already have an account on <strong>%2$s</strong>, please make sure that you have connected to WordPress.com on your profile page.
tr: <strong>%2$s</strong> üzerinde, oturum açmanızı sağlamak için kullanılacak, WordPress.com hesabınıza bağlı herhangi bir hesap bulamadık.  <strong>%2$s</strong> üzerinde zaten bir hesabınız varsa lütfen profil sayfanızda WordPress.com'a bağlandığınızdan emin olun.

en: We have apps for <a href="%s">iOS (iPhone, iPad, iPod Touch)</a>, <a href="%s">Android</a>, <a href="%s">BlackBerry</a>, and <a href="%s">more</a>!
tr: <a href="%s">iOS (iPhone, iPad, iPod Touch)</a>, <a href="%s">Android</a>, <a href="%s">BlackBerry</a> ve <a href="%s">daha fazlası</a> için uygulamalarımız var!

en: We were unable to get your stats just now. Please reload this page to try again.
tr: Şu anda istatistiklerinizi alamıyoruz. Lütfen tekrar denemek için bu sayfayı yeniden yükleyin.

en: We were unable to get your stats just now. Please reload this page to try again. If this error persists, please <a href="%1$s">contact support</a>. In your report please include the information below.
tr: Şu anda istatistiklerinizi alamıyoruz. Lütfen tekrar denemek için bu sayfayı yeniden yükleyin. Bu hata devam ederse lütfen <a href="%1$s">desteğe başvurun</a>. Lütfen raporunuza aşağıdaki bilgileri dahil edin.

en: We&rsquo;ve changed this option to a click-to-scroll version for you since you have footer widgets in Appearance &rarr; Widgets, or your theme uses click-to-scroll as the default behavior.
tr: Bu seçeneği sizin için kaydırmak-için-tıkla sürümü ile değiştirdik çünkü ya Görünüm &rarr; Bileşenler kısmında alt kısım bileşenlerini kullanıyorsunuz, ya da temanız varsayılan olarak kaydırmak-için-tıkla özelliğini kullanıyor.

en: Website
tr: İnternet sitesi

en: Website Verification Services
tr: Web Site Doğrulama Hizmetleri

en: Welcome to <strong>Jetpack %s</strong>!
tr: <strong>Jetpack %s</strong> dünyasına hoş geldiniz!

en: Welcome to Custom CSS!
    
    CSS (Cascading Style Sheets) is a kind of code that tells the browser how to render a web page. You may delete these comments and get started with your customizations.
    
    By default, your stylesheet will be loaded after the theme stylesheets, which means that your rules can take precedence and override the theme CSS rules. Just write here what you want to change, you don't need to copy all your theme's stylesheet content.
tr: Özel CSS için Hoşgeldiniz!
    
    CSS (Cascading Style Sheets) tarayıcıya web sayfasını nasıl işleyeceğini söyeleyen bir kod türüdür. Bu yorumları silebilir ve özelleştirmelerinize başlayabilirsiniz.
    
    Varsayılan olarak, sizin stil tablonuz tema stil tablosundan sonra yüklenecektir, bu, sizin kurallarınızın öncelikli olduğu ve tema CSS kurallarını geçersiz kıldığı anlamına gelir. Sadece hangi değişiklikleri yapmak istiyorsanız buraya yazın, temanızın tüm stil tablosu içeriğini kopyalamanız gerekmez.

en: Welcome to Custom CSS!
    
    To learn how this works, see http://wp.me/PEmnE-Bt
tr: Özel CSS'ye Hoş Geldiniz!
    
    Bunun nasıl çalıştığını öğrenmek için bkz. http://wp.me/PEmnE-Bt

en: Welcome! Ready to publish your first strip?r
    r
    Your webcomic's new site is ready to go. Get started by <a href="BLOG_URLwp-admin/customize.php#title">setting your comic's title and tagline</a> so your readers know what it's all about.r
    r
    Looking for more help with setting up your site? Check out the WordPress.com <a href="http://learn.wordpress.com/">beginner's tutorial</a> and the <a href="http://en.support.wordpress.com/comics/">guide to comics on WordPress.com</a>. Dive right in by <a href="BLOG_URLwp-admin/customize.php#title">publishing your first strip!</a>r
    r
    Lots of laughs,r
    The WordPress.com Team
tr: Hoş geldiniz! İlk çizgi romanınızı yayımlamaya hazır mısınız?r
    r
    Web çizgi romanınızın yeni sitesi yola çıkmaya hazır. Okuyucularının bir fikir sahibi olmaları için <a href="BLOG_URLwp-admin/customize.php#title">çizgi romanınızın başlığını ve etiket satırını belirlemekle</a> işe başlayın.r
    r
    Sitenizin kurulumu için daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var? WordPress.com <a href="http://learn.wordpress.com/">yeni başlayanlar için eğitim malzemesine</a> ve <a href="http://en.support.wordpress.com/comics/">WordPress.com'da çizgi roman kılavuzuna bakın</a>. Kolları sıvayın ve hemen <a href="BLOG_URLwp-admin/customize.php#title">ilk çizgi romanınızı yayımlayın!</a>r
    r
    Neşeli günler,r
    WordPress.com Ekibi

en: We’ll also let you know as soon as your site is up and running, so you can keep an eye on total downtime.
tr: Siteniz kullanıma hazır hale gelir gelmez bu durumu size bildiririz; dolayısıyla toplam kullanım dışı kalma süresini de takip edebilirsiniz.

en: What should the subject line be?
tr: Konu satırı ne olmalı?

en: What&#8217;s a Hovercard?
tr: Süzülen kartlar nedir?

en: What's a Gravatar?
tr: Bir Gravatar nedir?

en: When adding a gallery to your post, you now have the option to select a layout style for your images. We've added support for Rectangular, Square, and Circular galleries. By default, galleries will continue to display using the standard thumbnail grid layout. To make the rectangular layout the default for all of your site's galleries, head over to <a href="%s">Settings &rarr; Media</a> and check the box next to "Display all your gallery pictures in a cool mosaic."
tr: Gönderinize galeri eklerken artık görselleriniz için bir düzen stili seçebilirsiniz. Dikdörtgen, Kare ve Daire Şeklinde galeriler için destek ekledik. Varsayılan olarak, galeriler, standart küçük resim ızgara düzeni kullanılarak görüntülenmeye devam edecek. Sitenizdeki galerilerin tümü için dikdörtgen şeklindeki düzeni varsayılan haline getirmek için, <a href="%s">Ayarlar → Medya</a>'ya gidip "Galeri resimlerinizin tümünü güzel bir mozaik halinde görüntüleyin" ifadesinin yanındaki kutuyu işaretleyin.

en: When leaving comments, your visitors can also subscribe to a post&#8217;s comments to keep up with the conversation.
tr: Ziyaretçileriniz, yorum bırakırken, sohbeti takip etmek için gönderinin yorumlarına da abone olabilir.

en: When you write great content, all you really want is people to find it, right?
tr: Çok güzel bir içerik hazırladığınızda, aslında tek isteğiniz insanların bu içeriği bulmasıdır, öyle değil mi?

en: White
tr: Beyaz

en: Whitelist Management
tr: Güvenilir Adresler Listesi Yönetimi

en: Whitelist is empty.
tr: Güvenilir adresler listesi boş.

en: Whitelist saved.
tr: Güvenilir Adresler Listesi kaydedildi.

en: Whitelisting an IP address prevents it from ever being blocked by Jetpack.
tr: Güvenilir adresler listesine eklediğiniz bir IP adresi Jetpack tarafından kesinlikle engellenmez.

en: Widget ID:
tr: Bileşen Kodu:

[ctx: Widget Visibility: {Rule Major [Page]} is {Rule Minor [Search results]}]
en: is
tr: şudur:

en: Widget title:
tr: Bileşen başlığı:

en: Widgets Screenshot
tr: Bileşenler ekran görüntüsü

en: Width (px):
tr: Genişlik (px):

en: Width:
tr: Genişlik:

en: With 1 comment | With %s comments
tr[0]: 1 yorum ile
tr[1]: %s yorum ile

en: With Carousel active, any standard WordPress galleries you have embedded in posts or pages will launch a gorgeous full-screen photo browsing experience with comments and EXIF metadata.
tr:  Carousel etkinken, gönderilere veya sayfalara gömülü hale getirdiğiniz standart WordPress galerileri, yorumlar ve EXIF meta verileriyle harika bir tam ekran fotoğraf tarama deneyimi başlatır.

en: With WordPress.com Single Sign On, your users will be able to log in to or register for your WordPress site with the same credentials they use on WordPress.com.  It's safe and secure.
tr: WordPress.com Çoklu Oturum Açma ile, kullanıcılarınız, WordPress.com'da kullandıkları kimlik bilgileriyle WordPress sitenizde oturum açabilir veya WordPress sitenize kaydolabilir.  Güvenlidir.

en: With a monthly subscription, the VaultPress plugin will backup your site&#8217;s content, themes, and plugins in real-time, as well as perform regular security scans for common threats and attacks.
tr: Aylık abonelik olduğunda, VaultPress eklentisi sitenizin içeriğini, temalarını ve eklentilerini gerçek zamanlı olarak yedekler ve yaygın olarak görülen tehditler ve saldırılar için düzenli olarak güvenlik taramaları yapar.

en: With the Infinite Scroll module and a supported theme, that's exactly what happens. Instead of the old way of navigating down a page by scrolling and then clicking a link to get to the next page, waiting for a page refresh&mdash;the document model of the web&mdash;infinite scrolling pulls the next set of posts automatically into view when the reader approaches the bottom of the page, more like an application.
tr: Sınırsız Kaydırma modülü ve desteklenen bir temayla tam olarak bu sağlanır. Sınırsız kaydırmada, eskiden kullanılan kaydırarak bir sayfanın en altına gitme ve ardından bir sonraki sayfaya geçmek için bir bağlantıya tıklayıp sayfanın yenilenmesini beklemek (web'in belge modeli) yerine, okuyucu sayfanın alt kısmına yaklaştığında bir sonraki gönderi kümesi otomatik olarak ekrana çekilir.

en: With the VideoPress module you can easily upload videos to your WordPress site and embed them in your posts and pages. This module requires a WordPress.com account with an active <a href="%1$s" target="_blank">VideoPress subscription</a>. Once you have purchased a VideoPress subscription, <a href="%2$s">click here to configure VideoPress</a>.
tr: VideoPress modülü ile videoları kolayca WordPress sitenize yükleyebilir ve bunları gönderilerinize ve sayfalarınıza ekleyebilirsiniz. Bu modül, etkin bir <a href="%1$s" target="_blank">VideoPress aboneliği</a> olan bir WordPress.com hesabı gerektirir. Bir VideoPress aboneliği satın aldıktan sonra <a href="%2$s">VideoPress'i yapılandırmak için buraya tıklayın</a>.

en: WordPress.com Likes are
tr: WordPress.com Beğenileri

en: WordPress.com Reblog Button
tr: WordPress.com Yeniden Bloglama Düğmesi

en: WordPress.com Single Sign On
tr: WordPress.com Çoklu Oturum Açma

en: WordPress.com Stats
tr: WordPress.com istatistikleri

en: WordPress.com Username
tr: WordPress.com Kullanıcı Adı

en: WordPress.com is currently having problems and is unable to fuel up your Jetpack.  Please try again later.
tr: WordPress.com şu anda sorun yaşıyor ve Jetpack'inizi destekleyemiyor.  Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Would you tell us why? Just <a href="%s" target="%s">answering two simple questions</a> would help us improve Jetpack.
tr: Bunun nedenini bize söyleyebilir misiniz? Sadece <a href="%s" target="%s">iki basit soruyu cevaplamak</a> Jetpack'i daha iyi hale getirmemize yardımcı olacak.

en: Wow, that sounds nerdy.
tr: Vay, bu gerçekten uçuk geliyor.

en: Write a Comment...
tr: Yorum Yapın...

en: Wrong size.  Hm&#8230; it seems your Jetpack doesn&#8217;t quite fit.  Have you lost weight? Click &#8220;Connect to WordPress.com&#8221; again to get your Jetpack adjusted.
tr: Yanlış boyut.  Hm… Görünüşe bakılırsa Jetpack'iniz pek de formda değil.  Kilo mu verdiniz? Jetpack'inizin ayarlanmasını sağlamak için “WordPress.com'a bağlan”a yeniden tıklayın.

en: Y/m/d
tr: d.m.Y

en: Y/m/d g:i:s A
tr: d.m.Y H:i:s

en: Yearly Archives: %s
tr: Yıllık arşivler: %s

en: Yearly archives
tr: Yıllık arşivler

en: Yep. You can enter multiple email addresses in the Email address field, and separate them with commas. A notification email will then be sent to each email address.
tr: Evet. E-posta adresi alanına birden fazla e-posta adresi girebilirsiniz ancak virgüllerle ayırmalısınız. Bir bildirim e-postası her e-posta adresine gönderilecektir.

en: Yes
tr: Evet

en: You are all set! Your site can now be managed from <a href="%s" target="_blank">wordpress.com/sites</a>.
tr: Her şey hazır! Siteniz artık <a href="%s" target="_blank">wordpress.com/sites</a> sayfasından yönetilebilir.

en: You are not allowed to make this change.
tr: Bu değişikliği yapma yetkiniz yok.

en: You are not allowed to manage this item.
tr: Bu öğeyi yönetme izniniz yok.

en: You are not allowed to move this item out of the Trash.
tr: Bu nesneyi çöpten geri almak için yeterli izinlere sahip değilsiniz.

en: You are not allowed to move this item to the Trash.
tr: Bu nesneyi çöpe taşımak için izniniz yok.

en: You are not allowed to switch to this theme
tr: Bu temayı değiştirmeye izniniz yok.

en: You are not suppoed to be here!
tr: Burada olmamanız gerekiyordu!

en: You are required to specify a capability to check.
tr: Kontrol edebilmek için bir yetenek belirtmeniz gerekiyor.

en: You are required to specify a module.
tr: Bir modül belirtmeniz gereklidir.

en: You are required to specify a plugin to activate.
tr: Etkinleştirebilmek için bir eklenti tanımlamanız gerekiyor.

en: You are required to specify a plugin.
tr: Bir eklenti belirtmeniz gerekiyor.

en: You are required to specify a theme to switch to.
tr: Geçiş yapmak istediğiniz temayı belirlemelisiniz.

en: You are required to specify a theme to update.
tr: Güncellemek için bir tema belirlemeniz gerekiyor.

en: You can <a href="%s">view your stats dashboard here</a>.
tr: <a href="%s">İstatistik panonuzu buradan görebilirsiniz</a>.

en: You can activate or deactivate individual Jetpack modules to suit your needs.
tr: Jetpack modüllerinin her birini ihtiyaçlarınıza göre etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

en: You can add the following variables to your service sharing URL:
tr: Aşağıdaki değişkenleri hizmet paylaşım URL'nize ekleyebilirsiniz:

en: You can also hide widgets based on the current page. For example, if you don't want the Archives widget to appear on search results pages, choose "Hide" and "Page is Search results."
tr: Ayrıca, geçerli sayfaya bağlı olarak pencere öğelerini de gizleyebilirsiniz. Örneğin, Arşivler pencere öğesinin arama sonuçları sayfasında görünmesini istemiyorsanız "Gizle" ve "Sayfa, Arama sonuçları sayfası"nı seçin.

en: You can also make changes to your Subscription settings at the bottom of the <a href="%s">Discussion Settings</a> page.
tr: Ayrıca, <a href="%s">Tartışma Ayarları</a> sayfasının alt kısmında Abonelik ayarlarınızda da değişiklik yapabilirsiniz.

en: You can make a connection for just yourself or for all users on your blog. Shared connections are marked with the (Shared) text.
tr: Sadece kendiniz için veya blogunuzdaki tüm kullanıcılar için bir bağlantı yapabilirsiniz. Paylaşılan bağlantılar (Paylaşılan) metni ile işaretlenir.

en: You can manage your network-wide whitelist via the network admin.
tr: Ağ yöneticisi aracılığıyla ağ genelinde güvenli adresler listenizi yönetebilirsiniz.

en: You can view your notifications in the Toolbar and <a href="%s">on WordPress.com</a>.
tr: Bildirimlerinizi Araç Çubuğu'nda ve <a href="%s">WordPress.com</a>'da görüntüleyebilirsiniz.

en: You cannot disconnect, without having first connected.
tr: Bağlantı kurmadan bağlantıyı kesemezsiniz.

en: You do not have sufficient <a rel="nofollow" href="%s">freedom levels</a> to view this video. Support free software and upgrade.
tr: Bu videoyu görüntülemek için yeterli <a rel="nofollow" href="%s">özgürlük düzeyine</a> sahip değilsiniz. Ücretsiz yazılımları destekleyin ve yükseltin.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
tr: Bu sayfaya erişmek için yeterli izniniz yok.

en: You have already subscribed to this site. Please check your inbox.
tr: Bu siteye daha önce abone oldunuz. Lütfen gelen kutunuzu kontrol edin.

en: You have been subscribed to receive email updates.
tr: E-posta güncellemelerine abone oldunuz.

en: You have chosen not to connect your blog. Please click 'accept' when prompted if you wish to connect your accounts.
tr: Blogunuzu bağlamamayı seçtiniz. Hesaplarınızı bağlamak istiyorsanız lütfen 'kabul et'e tıklayın.

en: You have shared this post with %s
tr: Bu yazıyı %s ile paylaştınız

en: You have successfully connected your %1$s account with %2$s.
tr: %1$s hesabınızı %2$s ile başarıyla bağladınız.

en: You have successfully disconnected Jetpack.
tr: Jetpack bağlantısını başarıyla kestiniz.

en: You must <a href="%s">log in</a> to post a comment.
tr: Yorum yazabilmek için <a href="%s">oturum açmanız</a> gerekir.

en: You must be <a href="#" class="jp-carousel-comment-login">logged in</a> to post a comment.
tr: Yorum yazabilmek için <a href="#" class="jp-carousel-comment-login">oturum açmalısınız</a>.

en: You must connect your Jetpack plugin to WordPress.com to use this feature.
tr: Bu özelliği kullanabilmek için Jetpack eklentinizi WordPress.com'a bağlamanız gerekir.

en: You must link another admin account before switching primary account holders.
tr: Birincil hesap sahiplerini değiştirmeden önce başka bir yönetici hesabını bağlamalısınız.

en: You must specify a valid action
tr: Geçerli bir eylem belirtmeniz gerekir.

en: You need to <a href="%1$s" target="_blank">create a widget at Twitter.com</a>, and then enter your widget id (the long number found in the URL of your widget's config page) in the field below. <a href="%2$s" target="_blank">Read more</a>.
tr: <a href="%1$s" target="_blank">Twitter.com' da bileşen oluşturmanız</a>, ve bileşen kodunu (bileşeninizin yapılandırma sayfasının URL'sinde bulunan uzun sayı) aşağıdaki alana girmeniz gerekmekte. <a href="%2$s" target="_blank">Daha fazlasını öğrenin</a>.

en: You need to authorize the Jetpack connection between your site and WordPress.com to enable the awesome features.
tr: Bu müthiş özellikleri etkinleştirmek için sitenizle WordPress.com arasındaki Jetpack bağlantısını yetkilendirmeniz gerekir.

en: You need to enter your numeric user ID for the <a href="%1$s">Goodreads Widget</a> to work correctly. <a href="%2$s">Full instructions</a>.
tr: <a href="%1$s">Goodreads Pencere Öğesi</a>’nin doğru çalışması için sayısal kullanıcı kimliğinizi girmeniz gerekiyor. <a href="%2$s">Yönergelerin tümü</a>.

en: You need to register your Jetpack before connecting it.
tr: Jetpack'inizi bağlamadan önce kaydını yaptırmanız gerekir.

en: You need to select what to show in this <a href="%s">Gravatar Profile widget</a>.
tr: <a href="%s">Gravatar Profil bileşeni</a> içinde ne göstermek istediğinizi seçmelisiniz.

en: You will no longer receive email updates about Jetpack.
tr: Artık daha fazla Jetpack güncelleme e-postası almayacaksınız.

en: YouTube channel ID:
tr: YouTube kanalı kimliği:

en: Your <code>%1$s</code> option is set up as <strong>%2$s</strong>, but your WordPress.com connection lists it as <strong>%3$s</strong>!
tr: <code>%1$s</code> seçeneğiniz <strong>%2$s</strong> olarak ayarlandı; ancak WordPress.com bağlantınız bunu <strong>%3$s</strong> olarak listeliyor!

en: Your API key is invalid
tr: API anahtarınız geçersiz

en: Your Custom Content Types
tr: Özel İçerik Türleriniz

en: Your Email Address
tr: E-posta Adresiniz

en: Your IP (%1$s) has been flagged for potential security violations.  <a href="%2$s">Find out more...</a>
tr: IP adresiniz (%1$s) olası güvenlik ihlallerine karşı işaretlendi.  <a href="%2$s">Daha fazla bilgi...</a>

en: Your Jetpack is almost ready!
tr: Jetpack'iniz neredeyse hazır!

en: Your Jetpack setup looks a-okay!
tr: Jetpack kurulumunuzda herhangi bir sorun görünmüyor.

en: Your Name
tr: İsminiz

en: Your Portfolio Archive currently has no entries. You can start creating them on your dashboard.
tr: Portfolyo Arşivinizde henüz bir içerik yer almıyor. Kontrol panelil üzerinden yeni bir içerik oluşturmaya başlayabilirsiniz.

en: Your Site Stats work better with Javascript enabled.
tr: Site istatikleriniz Javascript etkinleştirildiğinde daha iyi çalışır.

en: Your Testimonial Archive currently has no entries. You can start creating them on your dashboard.
tr: Görüşler Arşivinizde şu anda hiç giriş yok. Girişleri panonuzda oluşturmaya başlayabilirsiniz.

en: Your WordPress installation is currently being protected with the world&#8217;s best security, backup, and support.
tr: Şu anda WordPress yüklemeniz dünyanın en iyi güvenliği, yedeklemesi ve desteği ile korunuyor.

en: Your `%1$s` option is set up as `%2$s`, but your WordPress.com connection lists it as `%3$s`!
tr: `%1$s` seçeneğiniz `%2$s` olarak ayarlandı; ancak WordPress.com bağlantınız bunu `%3$s` olarak listeliyor!

en: Your answer was incorrect, please try again.
tr: Yanıtınız yanlış, lütfen tekrar deneyin.

en: Your blog does not currently have any published posts.
tr: Blogunuzda yayınlanmış yazı bulunmamakta.

en: Your comment is awaiting moderation.
tr: Yorumunuz denetim için bekliyor.

en: Your comment is in moderation.
tr: Yorumunuz denetim için beklemede.

en: Your comment was approved.
tr: Yorumunuz onaylandı.

en: Your current IP: %s
tr: Geçerli IP adresiniz: %s

en: Your main blog is not connected to WordPress.com. Please connect to get an API key.
tr: Ana blogunuz WordPress.com'a bağlı değil. Bir API anahtarı almak için lütfen bağlanın.

en: Your new field was saved successfully
tr: Yeni alanınız başarıyla kaydedildi

en: Your site icon has been uploaded!
tr: Site simgeniz yüklendi!

en: Your site is configured to only permit SSL connections to Jetpack, but SSL connections don't seem to be functional!
tr: Siteniz yalnızca Jetpack'le SSL bağlantıları kurulmasına izin verilecek şekilde yapılandırıldı; ancak SSL bağlantıları işlevsel görünmüyor!

en: Your site is not secure.
tr: Siteniz güvenli değil.

en: Your site isn’t reaching the Jetpack servers.
tr: Siteniz, Jetpack sunucularına ulaşamıyor.

en: Your site isn’t securely reaching the Jetpack servers.
tr: Siteniz, Jetpack sunucularına güvenli bir şekilde ulaşamıyor.

en: Your theme supports <strong>%s</strong>
tr: Temanız şunu destekliyor: <strong>%s</strong>

en: Your theme supports Testimonials
tr: Temanız Görüşler özelliğini destekliyor

en: Your upload didn't complete; try again later or cross your fingers and try again right now.
tr: Yükleme işleminiz tamamlanmadı; şansınızı şimdi deneyin veya daha sonra tekrar deneyin.

en: Your video has successfully been uploaded. It will appear in your VideoPress Library shortly.
tr: Videonuz başarıyla yüklendi. Kısa bir süre içinde VideoPress Kitaplığınızda görünecek.

en: Your video is uploading... Please do not close this window.
tr: Videonuz yükleniyor... Lütfen bu pencereyi kapatmayın.

en: Your website needs to be publicly accessible to use Jetpack: %s
tr: Jetpack'in kullanılabilmesi için web sitenizin herkesin erişimine açık olması gerekir: %s

en: a post or page is first published
tr: bir yazı ya da sayfa ilk kez yayınlandı

en: a post or page is updated
tr: bir yazı ya da sayfa güncellendi

[ctx: a variable command that a user can write, provided in the printed instructions]
en: option
tr: seçenek

en: allows you to add links to your blog&#8217;s post and comment RSS feeds in your sidebar. This makes it easy for your readers to stay updated when you post new content or receive new comments.
tr: kenar çubuğunuzda blogunuzun gönderi ve yorum RSS akışlarına bağlantı eklemenize olanak sağlar. Bu, yeni içerik yayınladığınızda veya yeni yorumlar aldığınızda okuyucularınızın güncel kalmasını kolaylaştırır.

en: allows you to easily add images to widget areas in your theme. It&#8217;s an easy way to add more visual interest to your site.
tr: temanızdaki pencere öğesi alanlarına kolayca görsel eklemenize olanak sağlar. Bu, sitenize daha fazla görsel çekicilik eklemenin kolay bir yoludur.

en: and
tr: ve

[ctx: as sharing source]
en: Email
tr: E-Posta

en: cancel
tr: Vazgeç

en: click here
tr: Buraya tıklayın

en: crop the image
tr: görseli kırp

en: day
tr: gün

en: edit
tr: Düzenle

en: edit text
tr: metni düzenle

[ctx: error message in contact form builder]
en: Oops, there was a problem generating your form.  You'll likely need to try again.
tr: Ne yazık ki formunuzu oluştururken bir sorun oluştu.  Muhtemelen tekrar denemeniz gerekecek.

en: go back
tr: geri dön

en: iCalendar Feed URL:
tr: iCalendar Besleme URL:

en: in both width and height.
tr: olmalıdır.

[ctx: in {category/tag name}]
en: In "%s"
tr: "%s" içinde

en: jumpstart option reset
tr: hızlı başlat seçeneği sıfırlandı

en: loading&hellip;
tr: Yükleniyor&hellip;

en: month
tr: ay

[ctx: my list of books to read]
en: To Read
tr: Okunacaklar

[ctx: next-saturday]
en: Image navigation
tr: Görsellerde dolaşma

[ctx: noun]
en: Comment
tr: Yorum

en: or, deactivate Jetpack
tr: veya Jetpack'i devre dışı bırakın

[ctx: past participle: books I have read]
en: Read
tr: Okundu

[ctx: placeholder: dropdown menu to select widget visibility; hide if or show if]
en: %s if:
tr: Bu durumda %s:

en: proofread
tr: sağlam okuma

en: search everything
tr: her şeyi arayın

[ctx: search terms]
en: security, secure, protection, botnet, brute force
tr: güvenlik, güvenli, koruma, botnet, kaba kuvvet

[ctx: search terms]
en: statistics, tracking, analytics, views, traffic
tr: istatistikler, izleme, analitikler, görüntülemeler, trafik

en: select a file
tr: dosya seçin

[ctx: share to]
en: Email
tr: E-posta

[ctx: share to]
en: Print
tr: Yazdır

en: shows your Facebook Like Box within a sidebar on your theme. It&#8217;s a great way to let your readers show their support.
tr: temanızdaki bir kenar çubuğunda Facebook Beğen Kutunuzu gösterir. Bu, okuyucularınızın desteklerini göstermelerine olanak sağlamak için kullanılabilecek çok iyi bir yöntemdir.

en: shows your latest tweets within a sidebar on your theme. It&#8217;s an easy way to add more activity to your site. There are also a number of customization options.
tr: temanızdaki bir kenar çubuğunda en son tweet'lerinizi gösterir. Bu, sitenize daha fazla etkinlik eklemenin kolay bir yoludur. Ayrıca, birkaç özelleştirme seçeneği de mevcuttur.

en: the past day
tr: önceki gün

en: the past month
tr: önceki ay

en: the past quarter
tr: önceki çeyrek

en: the past week
tr: önceki hafta

en: the past year
tr: geçen yıl

[ctx: the value that they want to update the option to]
en: value
tr: değer

en: this video
tr: bu video

[ctx: watch a video title]
en: Watch: %s
tr: İzle:%s

en: week
tr: hafta

[ctx: word count: words or characters?]
en: words
tr: kelime

[ctx: {#} Blocked malicious login attempts -- number is on a prior line, text is a caption.]
en: Blocked malicious login attempts
tr: Engellenen kötü amaçlı oturum açma denemesi sayısı

[ctx: {#} Spam comments blocked by Akismet -- number is on a prior line, text is a caption.]
en: Spam comments blocked by Akismet.
tr: Spam yorumlar Akismet tarafından engellendi.
