WP Event Manager - en to ja translation catalogue (693 entries)

en:  You must sign in to create a new listing.
ja:  掲載情報を新規作成するにはログインする必要があります。

en:  to
ja:  から

en: "From" address
ja: 「差出人」アドレス

en: "From" name
ja: 差出人

en: %d people viewed this event.
ja: %d 人が閲覧しました。

en: %s event moved to the Trash. | %s events moved to the Trash.
ja[0]: 「%s」のイベントをゴミ箱に移動しました。

en: %s event not updated, somebody is editing it. | %s events not updated, somebody is editing them.
ja[0]: 「%s」のイベントは更新されませんでした。他のユーザーが編集中です。

en: %s event permanently deleted. | %s events permanently deleted.
ja[0]: 「%s」のイベントは完全に削除されました。

en: %s event restored from the Trash. | %s events restored from the Trash.
ja[0]: 「%s」のイベントをゴミ箱から復元しました。

en: %s event updated. | %s events updated.
ja[0]: イベント「%s」を更新しました。

en: %s form fields
ja: %s のフォームフィールド

en: %s has been cancelled.
ja: %s の募集は一時停止中です。

en: %s has been deleted.
ja: %s は削除されました。

en: %s has been marked as not cancelled.
ja: %s の募集一時停止は解除されました。

en: %s listed successfully. To view your listing <a href="%s">click here</a>.
ja: 事業案件を投稿しました。事業案件ページを表示するには <a class=“%s” href=“%s”>ここをクリック</a>してください。

en: %s listed successfully. To view your organizer list <a href="%s">click here</a>.
ja: %sの掲載情報を登録しました。主催者を表示するには<a href="%s">ここをクリックして</a>ください。

en: %s listed successfully. To view your venue list <a href="%s">click here</a>.
ja: %sの掲載情報を登録しました。会場を表示するには<a href="%s">ここをクリックして</a>ください。

en: %s organizer moved to the Trash. | %s organizers moved to the Trash.
ja[0]: 「%s」の主催者をゴミ箱に移動しました。

en: %s organizer not updated, somebody is editing it. | %s organizers not updated, somebody is editing them.
ja[0]: 「%s」の主催者は更新されませんでした。他のユーザーが編集中です。

en: %s organizer permanently deleted. | %s organizers permanently deleted.
ja[0]: 「%s」の主催者は完全に削除されました。

en: %s organizer restored from the Trash. | %s organizers restored from the Trash.
ja[0]: 「%s」の主催者をゴミ箱から復元しました。

en: %s organizer updated. | %s organizers updated.
ja[0]: 「%s」の主催者を更新しました。

en: %s submitted successfully. Your listing will be visible once approved.
ja: 新規掲載申請が完了しました。承認までしばらくお待ちください。

en: %s submitted successfully. Your organizer will be visible once approved.
ja: %sは無事送信されました。主催者は承認された後に表示されます。

en: %s submitted successfully. Your venue will be visible once approved.
ja: %sは無事送信されました。会場は承認された後に表示されます。

en: %s venue moved to the Trash. | %s venues moved to the Trash.
ja[0]: 「%s」の会場をゴミ箱に移動しました。

en: %s venue not updated, somebody is editing it. | %s venues not updated, somebody is editing them.
ja[0]: 「%s」の会場は更新されませんでした。他のユーザーが編集中です。

en: %s venue permanently deleted. | %s venues permanently deleted.
ja[0]: 「%s」の会場は完全に削除されました。

en: %s venue restored from the Trash. | %s venues restored from the Trash.
ja[0]: 「%s」の会場をゴミ箱から復元しました。

en: %s venue updated. | %s venues updated.
ja[0]: 「%s」の会場を更新しました。

en: (optional)
ja: (任意)

en: --no page--
ja: --ページなし--

en: 1. Introduction
ja: 1. はじめに

en: 12 Hours
ja: 12時間

en: 2. Page Setup
ja: 2. ページ設定

en: 24 Hours
ja: 24時間

en: 3. Done
ja: 3. 完了

en: 3.1.15 has released!
    We are constantly working to improve your event management experience, We have a new release focusing on a handle of fixes and updates & here is a summary of what has been improved...
    
    Manage your Organizers directly at the frontend and backend.
    Migration of Old Organizer data would be transferred to the list Automatically.
    A prior Backup does no harm before updating the plugin!
ja: 3.1.15がリリースされました！
    私達はユーザーの皆さんのイベント管理業務を向上させられるよう、継続的に頑張っています。新しいリリースは、主に修正と更新に焦点を当てていて、以下はその機能向上の概要です。
    
    フロントエンドとバックエンドから、主催者の管理を直接行うことができます。
    古い主催者のデータの移行を、リストに対して自動で行えるようになりました。
    アップデート前と比較して、事前のバックアップで不具合がないよう改善しました。

en: <div class="wpem-alert wpem-mt-2 wpem-mb-0 wpem-p-0">If it doesn't show organizer(s). Manage your organizer(s) from <a href="javascript:void(0)" class="wpem_add_organizer_popup wpem-modal-button" data-modal-id="wpem_add_organizer_popup">here</a></div>
ja: <div class="wpem-alert wpem-mt-2 wpem-mb-0 wpem-p-0">主催者が表示されない場合は、<a href="javascript:void(0)" class="wpem_add_organizer_popup wpem-modal-button" data-modal-id="wpem_add_organizer_popup">こちら</a>から主催者を管理または登録してください。</div>

en: <div class="wpem-alert wpem-mt-2 wpem-mb-0 wpem-p-0">If it doesn't show organizer(s). Manage your organizer(s) from <a href="post-new.php?post_type=event_organizer" target="_blank" class="wpem_add_organizer_popup wpem-modal-button" data-modal-id="wpem_add_organizer_popup">here</a></div>
ja: <div class="wpem-alert wpem-mt-2 wpem-mb-0 wpem-p-0">開催者が表示されない場合。<a href="post-new.php?post_type=event_organizer" target="_blank" class="wpem_add_organizer_popup wpem-modal-button" data-modal-id="wpem_add_organizer_popup">ここから</a>オーガナイザーを管理します</div>

en: <div class="wpem-alert wpem-mt-2 wpem-mb-0 wpem-p-0">If it doesn't show venue(s). Manage your venue(s) from <a href="javascript:void(0)" class="wpem_add_venue_popup wpem-modal-button" data-modal-id="wpem_add_venue_popup">here</a></div>
ja: <div class="wpem-alert wpem-mt-2 wpem-mb-0 wpem-p-0">会場が表示されない場合は、<a href="javascript:void(0)" class="wpem_add_venue_popup wpem-modal-button" data-modal-id="wpem_add_venue_popup">こちら</a>から会場を管理または登録してください。</div>

en: <div class="wpem-alert wpem-mt-2 wpem-mb-0 wpem-p-0">If it doesn't show venue(s). Manage your venue(s) from <a href="post-new.php?post_type=event_venue" target="_blank" class="wpem_add_venue_popup wpem-modal-button" data-modal-id="wpem_add_venue_popup">here</a></div>
ja: <div class="wpem-alert wpem-mt-2 wpem-mb-0 wpem-p-0">会場が表示されない場合。ここから会場を管理します<a href="post-new.php?post_type=event_venue" target="_blank" class="wpem_add_venue_popup wpem-modal-button" data-modal-id="wpem_add_venue_popup"></a></div>

en: AOL
ja: ティッカー

en: Account Creation
ja: アカウント作成

en: Account Password
ja: アカウントパスワード

en: Account Required
ja: アカウントが必要です

en: Account Role
ja: アカウント権限

en: Account Username
ja: アカウントのユーザー名

en: Action
ja: アクション

en: Actions
ja: アクション

en: Add Child field
ja: 子フィールドを追加

en: Add Event
ja: イベントを追加

en: Add New
ja: 新規追加

en: Add Organizer
ja: 主催者を追加する

en: Add Venue
ja: 会場を追加する

en: Add date and time separator.
ja: 日付と時刻の間にセパレーターを付加する。

en: Add field
ja: フィールドを追加

en: Add file
ja: ファイル追加

en: Add ons Support
ja: アドオンのサポート

en: Add organizer
ja: 主催者を追加

en: Add venue
ja: 会場を追加

en: Add-ons
ja: アドオン

en: Additional Details
ja: その他の詳細

en: Align
ja: 整列

en: All
ja: すべて

en: All Done!
ja: すべて完了しました。

en: All Events
ja: すべてのイベント

en: Allow Multiple Banners
ja: 複数のバナーを許可する

en: Allow Pending Edits
ja: 承認待ちの編集を許可

en: Allow account creation.
ja: アカウントの作成を許可します。

en: Any Date
ja: すべての日付

en: Any Ticket Price
ja: 任意のチケット価格

en: Any dates
ja: 任意の日付

en: Apply
ja: 適用

en: Approve
ja: 承認

en: Are you sure you want to delete this event?
ja: これを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this organizer?
ja: 本当にこの主催者を削除しますか ?

en: Are you sure you want to delete this row?
ja: このカラムを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this venue?
ja: 本当にこの会場を削除しますか ?

en: Are you sure you want to reset your changes? This cannot be undone.
ja: 変更をリセットしてもよろしいですか?これは元に戻せません。

en: Ascending (ASC)
ja: 昇順

en: Automatically Generate Username from Email Address.
ja: メールアドレスからユーザー名を自動的に生成します。

en: Available events
ja: イベントを準備する

en: Banner
ja: バナー

en: Box View
ja: ボックスビュー

en: Browse More
ja: もっと見る

en: Browse events
ja: イベントを見る

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancelled
ja: キャンセル

en: Cancelled Events
ja: 停止中のイベント

en: Cancelled Listing
ja: キャンセル（停止）済みの投稿

en: Cancelled listings will be sticky during searches, and can be styled differently.
ja: 停止中の投稿は検索中に先頭固定表示されますが、異なるスタイルにもできます。

en: Cancelled?
ja: 停止中

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Category
ja: カテゴリー

en: Category Filter
ja: カテゴリーの絞り込み

en: Center
ja: 中央

en: Change
ja: 変更

en: Checkbox
ja: チェックボックス

en: Choose Categories
ja: 选择类别

en: Choose a Category
ja: 企画ライダーの属性を選択

en: Choose an Event Category
ja: イベントカテゴリの選択

en: Choose an Event Type
ja: 募集対象ライダーの属性を選択

en: Choose an event type
ja: 募集対象ライダーの属性を選択

en: Choose event types
ja: 募集対象ライダーの属性を選択

en: Choose whether to enable categories on the event listing and submission page. If enabled, it needs to be prior created at the backend.
ja: ツー企画リストと企画登録ページで企画者属性を有効にしたい場合は選択してください。有効にしたら、バックエンドで事前に作成する必要があります。

en: Choose whether to enable event types on the event listing and submission page. If enabled, it needs to be prior created at the backend.
ja: ツー企画リストとツー登録のページで参加募集属性を有効にしたい場合は選択してください。有効にすると、バックエンドで事前に作成が必要です。

en: Choose whether to enable ticket prices filter on the event listing page.
ja: イベントリストページでチケット価格フィルターを有効にするかどうかを選択します。

en: Choose whether to enable ticket prices on the event submission page.
ja: イベント送信ページでチケット価格を有効にするかどうかを選択します。

en: Clear
ja: クリア

en: Click here, for more info.
ja: 詳細はここをクリック

en: Confirm Password
ja: パスワードを確認

en: Content Shortcode
ja: コンテンツのショートコード

en: Continue to page setup
ja: ページ設定を続ける

en: Create A New Event
ja: 新しいイベントを作成する

en: Create A New organizer
ja: 新規主催者を作成

en: Create A New venue
ja: 新規会場を作成

en: Create Your First Event
ja: 最初のイベントを作成

en: Current Events
ja: 開催中のイベント

en: Custom field deleted.
ja: カスタムフィールドを削除しました。

en: Custom field updated.
ja: カスタムフィールドを更新しました。

en: Daily
ja: 毎日

en: Date
ja: 日付

en: Date & Time Format
ja: 日付と時刻のフォーマット

en: Date And Time
ja: 日時

en: Date And Time Separator
ja: 日付と時刻のセパレーター

en: Date Format
ja: 日付フォーマット

en: Datepicker Date Format
ja: 日付ピッカーの表示フォーマット

[ctx: Default page title (wizard)]
en: Event Dashboard
ja: イベントのダッシュボード

[ctx: Default page title (wizard)]
en: Event Organizers
ja: イベントの開催者

[ctx: Default page title (wizard)]
en: Event Venues
ja: イベントの会場

[ctx: Default page title (wizard)]
en: Events
ja: イベント

[ctx: Default page title (wizard)]
en: Organizer Dashboard
ja: 主催者のダッシュボード

[ctx: Default page title (wizard)]
en: Post an Event
ja: ツー企画を投稿

[ctx: Default page title (wizard)]
en: Submit Organizer Form
ja: 主催者投稿フォーム

[ctx: Default page title (wizard)]
en: Submit Venue Form
ja: 会場投稿フォーム

[ctx: Default page title (wizard)]
en: Venue Dashboard
ja: 会場のダッシュボード

en: Delete
ja: 削除

en: Delete Data On Uninstall
ja: アンインストール時にデータを削除する

en: Delete Expired Listings
ja: 期限切れの出品情報の削除

en: Delete Listings After Finished
ja: 終了後にツー企画を削除する

en: Delete WP Event Manager data when the plugin is deleted. Once removed, this data cannot be restored.
ja: プラグインを削除するときにWPイベントマネージャーのデータも削除します。一旦削除されると、データは復元できません。

en: Delete listings after finished.
ja: 終了後にイベントを削除する。

en: Descending  (DESC)
ja: 降順

en: Descending (DESC)
ja: 降順

en: Description
ja: 説明

en: Details
ja: 詳細

en: Dismiss
ja: 非表示

en: Display a list of Past listings on your site.
ja: おすすめ掲載情報のうちひとつをサイトに表示します。

en: Display a list of featured listings on your site.
ja: 注目の求人一覧を表示します。

en: Display a list of recent listings on your site, optionally matching a keyword and location.
ja: キーワードと勤務地に一致する最近の求人一覧を表示します。

en: Display a list of upcoming listings on your site.
ja: サイトで予定されているリストのリストを表示します。

en: Done
ja: 完了

en: Dont't repeat
ja: 繰り返さない

en: Download
ja: ダウンロード

en: Duplicate
ja: 複製

en: Edit
ja: 編集

en: Email
ja: メールアドレス

en: Enable Categories for listing and submission form.
ja: リスト表示と送信フォームで企画者属性を有効にする。

en: Enable Event types for listing and submission form.
ja: ツー企画リストと企画登録フォームで企画者属性を有効にする。

en: Enable Organizer
ja: 主催者を有効にする

en: Enable Ticket prices filter for listing page.
ja: リストページのチケット価格フィルターを有効にします。

en: Enable Ticket prices for submission form.
ja: 送信フォームのチケット価格を有効にします。

en: Enable Venue
ja: 会場を有効にする

en: Enable event category multiselect by default.
ja: イベント カテゴリの複数選択を既定で有効にします。

en: Enable event type multiselect by default.
ja: イベントタイプの複数選択をデフォルトで有効にします。

en: Enable the option to show event venues on your events website.
ja: イベント Web サイトにイベント会場を表示するオプションを有効にします。

en: Enable the option to show organizers on your events website.
ja: イベント Web サイトに主催者を表示するオプションを有効にします。

en: End Date
ja: 終了日

en: End Time
ja: 終了時間

en: Enter Categories by comma separate
ja: カンマ区切りの企画者属性を入力

en: Enter Date
ja: 日付を入力

en: Enter Event Types by comma separate
ja: カンマ区切りのイベントタイプを入力

en: Enter Keywords
ja: キーワードを入力

en: Enter Location
ja: 場所を入力

en: Enter an email address or website URL
ja: メールアドレスまたはURLを入力してください

en: Enter the ID of the user, or leave blank if submitted by a guest.
ja: ユーザー ID を入力するか、ブランクにしてデフォルトを使用します。

en: Enter the Login page URL.
ja: ログインページのURLを入力してください。

en: Enter the name of the organizer
ja: 開催者の名前を入力します。

en: Enter your email address
ja: メールアドレスを入力

en: Error in nonce. Try again.
ja: nonce にエラーがあります。もう一度お試しください。

en: Event
ja: イベント

en: Event Banner
ja: イベントバナー

en: Event Category
ja: イベントカテゴリ

en: Event Dashboard
ja: イベントのダッシュボード

en: Event Dashboard Page
ja: ツー企画ダッシュボードページ

en: Event Details
ja: イベントの詳細

en: Event End Date
ja: イベント終了日

en: Event Field
ja: イベントフィールド

en: Event Field After HTML
ja: HTMLの前のイベントフィールド

en: Event Field Before HTML
ja: HTMLの前のイベントフィールド

en: Event Gallery Tag
ja: イベントギャラリーのタグ

en: Event Image Tag
ja: イベント画像のタグ

en: Event Listing
ja: イベントのリスト

en: Event Listings
ja: ツー企画リスト

en: Event Listings Page
ja: ツー企画掲載情報ページ

en: Event Location
ja: イベントの場所

en: Event Organizers
ja: イベントの開催者

en: Event Start Date
ja: イベント開始日

en: Event Submission
ja: ツー企画の投稿

en: Event Summary
ja: イベント概要

en: Event Tag
ja: イベントタグ

en: Event Thumbnail
ja: イベントのサムネイル

en: Event Timezone
ja: ツー企画のタイムゾーン

en: Event Title
ja: イベント名

en: Event Type
ja: イベントタイプ

en: Event Type Filter
ja: 参加募集属性のフィルター

en: Event Types
ja: イベントタイプ

en: Event Types
ja: イベントタイプ

en: Event Types Filter
ja: 参加募集のフィルター

en: Event Venues
ja: イベントの会場

en: Event base
ja: ツー企画名基準

en: Event categories
ja: イベントカテゴリー

en: Event category
ja: イベントカテゴリ

en: Event category base
ja: 企画の属性基準

en: Event end date must be greater than the event start date.
ja: ツーの終了日は催行日と同じか翌日（日またぎの場合のみ）にしてください。

[ctx: Event permalink - resave permalinks after changing this]
en: event
ja: イベント

en: Event registration closed.
ja: イベントの募集は締め切られました。

en: Event timezone
ja: イベントのタイムゾーン

en: Event title
ja: イベントタイトル

en: Event type
ja: イベントタイプ

en: Event type base
ja: イベントタイプ基準

[ctx: Event type slug - resave permalinks after changing this]
en: event-type
ja: イベントタイプ

en: Event types
ja: 参加募集の属性

en: Event-Type is disabled
ja: 参加募集属性は無効になっています

en: Event-Type is not available
ja: 参加募集属性は利用できません

en: Event-type not found
ja: 該当のイベントタイプがありません

en: Events
ja: イベント

en: Events Box View
ja: イベントのボックスビュー

en: Events List View
ja: イベントのリストビュー

en: Events will be shown if within ALL selected categories.
ja: 選択された企画者属性がすべて当てはまる場合にツー企画を表示します。

en: Events will be shown if within ALL selected event types.
ja: 選択された参加募集属性がすべて当てはまる場合にツー企画を表示します。

en: Events will be shown if within ANY selected category.
ja: 選択された企画者属性のいずれかが当てはまる場合にツー企画を表示します。

en: Events will be shown if within ANY selected event type.
ja: 選択された参加募集属性のいずれかが当てはまる場合にツー企画を表示します。

en: Expired <span class="count">(%s)</span> | Expired <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: 期限切れ <span class="count">(%s)</span>

en: Expired listings are deleted after 30 days.
ja: 期限切れの出品情報は30日後に削除されます。

en: Expiry Date
ja: 有効期限

en: Explore through the frequently asked questions.
ja: FAQを参照する。

en: FAQs
ja: よくある質問

en: Faceboo
ja: フェイスブー

en: Facebook URL e.g http://www.facebook.com/yourorganizer
ja: Facebook URL 例) https://www.facebook.com/yourorganizer

en: Facebook URL e.g http://www.facebook.com/yourvenue
ja: Facebook URL 例) https://www.facebook.com/yourvenue

en: Fallback
ja: フォールバック

en: False
ja: 無効

en: Featured
ja: おすすめ

en: Featured Listing
ja: 注目の求人

en: Featured listings will be sticky during searches, and can be styled differently.
ja: 注目の求人は検索時に固定となり、異なる表示が可能です。

en: Featured?
ja: ピックアップ

en: Field Editor
ja: フィールドエディタ

en: Field Label
ja: フィールドラベル

en: File
ja: ファイル

en: Filter
ja: フィルター

en: First
ja: 最初へ

en: Form fields
ja: フォームフィールド

en: Fourth
ja: 第4

en: Free
ja: 無料

en: Friday
ja: 金曜日

en: General
ja: 一般

en: Geocoding error
ja: ジオコーディングのエラー

en: Get Add ons Support
ja: アドオンのサポートを受ける

en: Get Answers
ja: 回答を得る

en: Get Connect on Facebook
ja: Facebook でつながる

en: Get Connect on Instagram
ja: Instagram でつながる

en: Get Connect on Twitter
ja: Twitter でつながる

en: Get Connect on Website
ja: ウェブサイトでつながる

en: Get Connect on Youtube
ja: YouTube でつながる

en: Get support for all the Add ons related queries with our experienced/ talented support team.
ja: アドオンに関する質問のサポートを、私達の経験豊富で個性的なサポートチームから受けてください。

en: Google API Key
ja: Google APIキー

en: Guest User
ja: ゲストユーザー

en: Have an account?
ja: アカウントをお持ちですか？

en: Helpful Resources
ja: 有用なリソース

en: Hidden
ja: 非表示

en: Hide
ja: 非表示

en: Hide Expired Listings
ja: 期限切れリストを隠す

en: Hide Expired Listings Content
ja: 期限切れリストのコンテンツを非表示にする

en: Hide cancelled events.
ja: 停止中のイベントを非表示にする。

en: Hide expired listing content in single event listing (singular).
ja: 期限切れの掲載情報内容をツー企画掲載情報ページ (個別) で非表示にします。

en: Hide expired listings in event archive/search.
ja: ツー企画のアーカイブ/検索ページで期限切れの掲載情報を非表示にします。

en: How many <strong>days</strong> listings are live before expiring. Can be left blank to never expire.
ja: 期限切れになるまでの日数。空白の場合は無期限となります。

en: How many listings should be shown per page by default?
ja: デフォルトで1ページにリストをいくつ表示しますか？

en: If disabled, non-logged in users will be able to submit listings without creating an account.
ja: 無効にした場合、誰でも求人を投稿することができます

en: If enabled, Multiple banner can add at frontend by user and backend side by admin.
ja: 有効にすると、複数のバナーをフロントエンドにユーザーで追加し、バックエンド側で管理者を追加できます。

en: If enabled, a username will be generated from the first part of the user email address. Otherwise, a username field will be shown.
ja: 有効にした場合、ユーザーのメールアドレスの最初の部分からユーザー名が生成されます。それ以外の場合は、ユーザー名フィールドが表示されます。

en: If enabled, an email will be sent to the user with their username and a link to set their password. Otherwise, a password field will be shown and their email address won't be verified.
ja: 有効にすると、ユーザー名とパスワードを設定するためのリンクが記載された電子メールがユーザーに送信されます。そうしないと、パスワードフィールドが表示され、メールアドレスは確認されません。

en: If enabled, cancelled events will be hidden from archives.
ja: 有効化すると、停止中のイベントはアーカイブで非表示になります。

en: If enabled, expired event listing is not searchable.
ja: 有効にすると、期限切れのイベントリストは検索できなくなります。

en: If enabled, expired listings will automatically deleted after 30 days.
ja: 有効化すると、期限切れの情報は終了後30日で自動的に削除されます。

en: If enabled, expired listings will automatically deleted after finished.
ja: 有効化すると、期限切れの情報は終了後30日で自動的に削除されます。

en: If enabled, new submissions will be inactive, pending admin approval.
ja: 有効にした場合、管理者の承認があるまで登録された投稿を保留します。

en: If enabled, non-logged in users will be able to create an account by entering their email address on the submission form.
ja: 有効化すると、ログインしていないユーザーが登録フォームにメールアドレスを入力してアカウントを作成できるようになります。

en: If enabled, submissions awaiting admin approval can be edited by the user.
ja: 有効にした場合、管理者の承認待ちの投稿は、ユーザーが編集することができます。

en: If enabled, the category select box will default to a multi select on the [events] shortcode.
ja: 有効にすると、カテゴリ選択ボックスはデフォルトで [events] ショートコードの複数選択になります。

en: If enabled, the content within expired listings will be hidden. Otherwise, expired listings will be displayed as normal (without the event registration area).
ja: 有効化すると、期限切れの掲載情報に含まれる内容は非表示になります。そうでない場合は、期限切れの掲載情報は通常通り (ツー企画登録エリアを除いて) 表示されます。

en: If enabled, the event type select box will default to a multi select on the [events] shortcode.
ja: 有効にすると、イベントタイプ選択ボックスはデフォルトで[events]ショートコードの複数選択になります。

en: If you are going to deal with Registrations or Emails then you need email appears in outgoing WP Event Manager emails.
ja: 登録または電子メールを処理する場合は、送信WPイベントマネージャーの電子メールに電子メールを表示する必要があります。

en: If you are going to deal with Registrations or Emails then you need the sender name appears in outgoing WP Event Manager emails.
ja: 登録または電子メールを処理する場合は、送信WPイベントマネージャーの電子メールに送信者名を表示する必要があります。

en: If you are going to deal with google map or location then you need Google API key to retrieve location information for event listings. Also this Google API key require when you will use <a href="https://www.wp-eventmanager.com/product/wp-event-manager-google-maps/" target="__blank">Google Map Addon</a>.  Acquire an API key from the <a href="https://developers.google.com/maps/documentation/geocoding/get-api-key" target="__blank">Google Maps API developer site</a>.
ja: Googleマップまたは場所を扱う場合は、イベントリストの位置情報を取得するためにGoogle APIキーが必要です。また、このGoogle APIキーは、 <a href="https://www.wp-eventmanager.com/product/wp-event-manager-google-maps/" target="__blank">Googleマップアドオン</a>を使用するときに必要です。 <a href="https://developers.google.com/maps/documentation/geocoding/get-api-key" target="__blank">Google Maps API デベロッパー サイトから API</a> キーを取得します。

en: If you do not wish to accept submissions from users in this way (for example you just want to post events from the admin dashboard) you can skip creating this page.
ja: この方法でユーザーに投稿してほしくない場合 (例えば、ダッシュボードからのみツー企画投稿を許可する場合) は、このページの作成を省略できます。

en: If you don&rsquo;t have an account with us, just enter your email address and create a new one.  You will receive your password shortly in your email.
ja: アカウントをお持ちでない場合は、メールアドレスを入力して新しいアカウントを作成してください。 パスワードはまもなくメールで届きます。

en: If you enable user registration on your submission form, choose a role for the new user.
ja: 送信フォームでユーザー登録を有効にする場合は、新しいユーザーのロールを選択します。

en: If you plan on managing all listings from the admin dashboard you can skip creating this page.
ja: 管理ダッシュボードからすべての求人情報を管理する予定の場合は、このページの作成をスキップできます。

en: If you want to avoid the Setup wizard and want to creates pages manually, you can refer to the %1$sdocumentation%2$s for support.
ja: セットアップウィザードを避け、ページを手動で作成する場合は、%1$sドキュメント%2$sを参照してください。

en: In case if you do not want to allow your users to manage organizers from the frontend, you can uncheck this and skip creating this page.
ja: もしユーザーにフロントエンドからの主催者の管理を許可したくない場合は、チェックせずにおいてページの作成をスキップしてください。

en: In case if you do not want to allow your users to manage venues from the frontend, you can uncheck this and skip creating this page.
ja: もしユーザーにフロントエンドからの会場の管理を許可したくない場合は、チェックせずにおいてページの作成をスキップしてください。

en: In case if you do not want to allow your users to show organizers from the frontend, you can uncheck this and skip creating this page.
ja: もしユーザーにフロントエンドからの主催者の表示を許可したくない場合は、チェックせずにおいてページの作成をスキップしてください。

en: In case if you do not want to allow your users to show venues from the frontend, you can uncheck this and skip creating this page.
ja: もしユーザーにフロントエンドからの会場の表示を許可したくない場合は、チェックせずにおいてページの作成をスキップしてください。

en: In case if you do not want to allow your users to submit organizers from the frontend, you can uncheck this and skip creating this page.
ja: もしユーザーにフロントエンドからの主催者のフォーム送信をさせたくない場合は、チェックせずにおいてページの作成をスキップしてください。

en: In case if you do not want to allow your users to submit venues from the frontend, you can uncheck this and skip creating this page.
ja: もしユーザーにフロントエンドからの会場の登録を許可したくない場合は、チェックせずにおいてページの作成をスキップしてください。

en: In case while submitting an event, if the timezone for each event is not selected, the WP Event Manager will take the default WordPress (website) timezone.
ja: ツー企画に登録している間、もしツー企画ごとにタイムゾーンが選択されていない場合には、WPイベントマネージャーはワードプレスの（ウェブサイト）デフォルトのタイムゾーンを取得します。

en: Inactive
ja: 非アクティブ

en: Instagram URL e.g http://www.instagram.com/yourorganizer
ja: Instagram URL 例) https://www.instagram.com/yourorganizer

en: Instagram URL e.g http://www.instagram.com/yourvenue
ja: Instagram URL 例) https://www.instagram.com/yourvenue

en: Invalid ID
ja: 無効ID

en: Invalid email address.
ja: 無効なメールアドレス

en: Invalid file type. Accepted types:
ja: 無効なファイルタイプです。受け入れられるタイプ

en: Invalid listing
ja: 無効な求人情報

en: Keyword
ja: キーワード

en: Keywords
ja: キーワード

en: Keywords
ja: キーワード

en: Knowledge Base
ja: ナレッジベース

en: Last
ja: 最後

en: Learn different skills by examining attractive video tutorials.
ja: 魅力的な動画チュートリアルをチェックして他のスキルを学んでみてください。

en: Left
ja: 左

en: Lightweight, scalable and full-featured event listings & management plugin for managing event listings from the Frontend and Backend.
ja: フロントエンドからもバックエンドからもイベントリストの管理が行える、軽量で拡張性が高くそして高機能なイベント作成・管理プラグインです。

en: List View
ja: リスト表示

en: Listing Duration
ja: 掲載期間

en: Listing Expire
ja: 有効期限

en: Listing Expiry Date
ja: 掲載満了日

en: Listing expire on Event End Date
ja: ツー終了日を掲載期限とする

en: Listing expire on Specified Below Days
ja: 出品期限は以下の日数

en: Listings Per Page
ja: 1ページに表示するリスト数

en: Load more events
ja: より多くのイベントを読み込む

en: Load more listings
ja: 求人をさらに読み込む

en: Location
ja: 場所

en: Location for google map
ja: グーグルマップで表示する場所

en: Log In
ja: ログイン

en: Login Page URL
ja: ログインページURL

en: Logo
ja: ロゴ

en: Mark cancelled
ja: マークがキャンセルされました

en: Mark not cancelled
ja: 募集停止を解除する

en: Maximum file size: %s.
ja: 最大ファイルサイズ:  %s

en: Meta Key
ja: メタキー

en: Missing submission page.
ja: 投稿ページがない。

en: Moderate New Listings
ja: 新規求人登録を進める

en: Modified
ja: 更新日

en: Monday
ja: 月曜日

en: Monthly
ja: 毎月

en: More info
ja: 詳細情報

en: Most Used
ja: よく使用された

en: Multi-select Event Categories
ja: 複数選択イベントカテゴリ

en: Multi-select Event Types
ja: 複数選択イベントタイプ

en: Multiple Files?
ja: 複数ファイル

en: Multiselect
ja: 複数選択

en: N/A
ja: 該当なし

en: Name
ja: 名前

en: New listing submissions require admin approval.
ja: 新しいリスティングの送信には、管理者の承認が必要です。

en: Next Month
ja: 来月

en: Next Week
ja: 次の週

en: Next Weekend
ja: 来週末

en: Next Year
ja: ​来年​

en: No
ja: いいえ

en: No category found
ja: 該当の企画者属性がありません

en: No results found
ja: 一致するものが見つかりませんでした

en: No results match
ja: 一致する結果はありません

en: Not Featured
ja: おすすめページではない

en: Not Found Event
ja: 見つからなかったイベント

en: Not Found Organizer
ja: 非表示の主催者

en: Not Found Venue
ja: 非表示の会場

en: Not Required
ja: 任意

en: Number
ja: 番号

en: Number of listings to show
ja: 表示する求人情報の数

en: Online Event
ja: オンライン

en: Online event
ja: オンラインイベント

en: Only For Admin
ja: 管理者のみ

en: Order
ja: 注文

en: Order By
ja: 並び順

en: Order by
ja: 並び順

en: Organizer
ja: 主催者

en: Organizer Dashboard
ja: 主催者のダッシュボード

en: Organizer Dashboard Page
ja: 主催者ダッシュボードページ

en: Organizer Description
ja: 主催者の説明

en: Organizer Details
ja: 主催者概要

en: Organizer Email
ja: メールアドレス

en: Organizer Logo
ja: 主催者ロゴ

en: Organizer Name is a required field.
ja: 主催者名は必須項目です。

en: Organizer name
ja: 主催者の名前

en: Organizers
ja: 主催者

en: Outlook
ja: 見通し

en: Page Description
ja: ページの説明

en: Page Setup
ja: ページ設定

en: Page Title
ja: ページタイトル

en: Pages
ja: ページ

en: Paid
ja: 支払い済み

en: Parent
ja: 親

en: Password
ja: パスワード

en: Password is not valid.
ja: パスワードが正しくありません。

en: Passwords must be at least 8 characters long.
ja: パスワードは8文字以上でなければなりません。

en: Passwords must match.
ja: 入力したパスワードが一致しません。

en: Past Event Listing
ja: 過去のイベント情報

en: Past Events
ja: 過去のイベント

en: Pipe (|) separate options.
ja: パイプ (|)でオプションを区切ります。（例：a|b|c）

en: Placeholder / Options
ja: プレースホルダ/オプション

en: Please enter a username.
ja: ユーザー名を入力してください。

en: Please enter a valid organizer email address
ja: 主催者の有効なメールアドレスを入力してください

en: Please enter a valid registration URL.
ja: 有効な登録URLを入力してください。

en: Please enter a valid registration email address or URL.
ja: 有効な登録メールアドレスまたはURLを入力してください。

en: Please enter a valid registration email address.
ja: 有効な登録用メールアドレスを入力してください。

en: Please enter a valid venue email address
ja: 会場の有効なメールアドレスを入力してください

en: Please enter event end date
ja: ツー企画の終了日を入力してください。日またぎのイベントでなければ催行日と同一です

en: Please enter event end time
ja: ツーの帰着予定時間を入力してください

en: Please enter event expiry date
ja: イベントの表示期限を入力して下さい

en: Please enter event start date
ja: イベント開始日を入力してください

en: Please enter event start time
ja: ツー企画の催行日を入力してください

en: Please enter event video url
ja: イベントの動画URLを入力してください

en: Please enter registration deadline
ja: 登録期限を入力してください

en: Please enter the venue name
ja: 会場名を入力してください

en: Please enter ticket price
ja: チケット料金を入力してください

en: Please enter your email address.
ja: メールアドレスを入力してください。

en: Please enter zip code(Area code)
ja: 郵便番号 (エリアコード) を入力してください

en: Please select timezone for event
ja: イベントのタイムゾーンを選択してください

en: Please try again to save fields.
ja: フィールドの保存を再試行してください。

en: Post Per Page
ja: 1ページあたりの掲載数

[ctx: Post type archive slug - resave permalinks after changing this]
en: events
ja: イベント

en: Posted by
ja: 投稿者

en: Posted on
ja: 公開日

en: Preview
ja: プレビュー

en: Preview <span class="count">(%s)</span> | Preview <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: プレビュー <span class="count">(%s)</span>

en: Priority
ja: 優先

en: Query limit reached
ja: クエリの上限に達しました

en: Radio
ja: ラジオボタン

en: Rand
ja: ランダム

en: Random
ja: ランダム

en: Register for event
ja: イベントに登録する

en: Register using webmail:
ja: ウェブメールで登録する:

en: Registration Deadline
ja: 登録期限

en: Registration End Date
ja: 参加希望申請期限

en: Registration URL
ja: 登録URL

en: Registration email
ja: 本文

en: Registration email/URL
ja: 登録メールアドレスまたはURL

en: Registrations have closed.
ja: 参加登録は締め切られました。

en: Relist
ja: 再掲載

en: Remove
ja: 削除

en: Remove event thumbnail
ja: イベントのサムネイルを削除する

en: Remove organizer logo
ja: 開催者のロゴを削除する

en: Remove venue logo
ja: 会場のロゴを削除

en: Repeated
ja: 度重なる

en: Request denied from google map api key please enable geolocation and gecoding api
ja: リクエストはグーグルマップAPIキーに拒否されました。位置情報のAPIを有効にしてください。

en: Required
ja: 必須

en: Reset
ja: リセット

en: Reset to default
ja: 初期設定に戻す

en: Right
ja: 右

en: Run Setup
ja: セットアップする

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Save changes
ja: 変更を保存

en: Search completed. Found %d matching record. | Search completed. Found %d matching records.
ja[0]: 検索が完了しました。一致するレコードが %d 個見つかりました。

en: Second
ja: 秒

en: Select
ja: 選択

en: Select Date
ja: 日付を選択

en: Select Date Range
ja: 日付の範囲を選択

en: Select Event
ja: イベントの選択

en: Select Event Type
ja: 参加者の属性を選択

en: Select Organizer
ja: 企画ライダーを選択

en: Select Plugin
ja: プラグインを選択

en: Select Some Options
ja: いくつかのオプションを選択します

en: Select Ticket Type
ja: チケット種別を選択

en: Select Venue
ja: 会場を選択

en: Select a page&hellip;
ja: ページを選択&hellip;

en: Select a timezone on each event.
ja: イベントごとにタイムゾーンを選択する。

en: Select category
ja: カテゴリーを選択

en: Select date range
ja: 日付範囲を選択

en: Select event
ja: イベントの選択

en: Select the date format to use in datepickers.
ja: 日付ピッカーで使用するフォーマットを選択してください。

en: Select the page where you have placed the [event_dashboard] shortcode. This lets the plugin know where the dashboard is located.
ja: [event_dashboard]ショートコードを配置したページを選択します。これにより、プラグインはダッシュボードの場所を知ることができます。

en: Select the page where you have placed the [events] shortcode. This lets the plugin know where the event listings page is located.
ja: [events] ショートコードを設置したページを選択してください。そうすることで、プラグインはツー企画掲載情報ページがどこにあるか理解できます。

en: Select the page where you have placed the [organizer_dashboard] shortcode. This lets the plugin know where the dashboard is located.
ja: [event_dashboard] ショートコードを設置したページを選択してください。これによりプラグインはダッシュボードがどこにあるか判別できます。

en: Select the page where you have placed the [submit_event_form] shortcode. This lets the plugin know where the form is located.
ja: [submit_event_form] ショートコードを設置したページを選択してください。それによりプラグインはフォームがどこにあるか判別できます。

en: Select the page where you have placed the [submit_organizer_form] shortcode. This lets the plugin know where the form is located.
ja: [submit_event_form] ショートコードを設置したページを選択してください。これによりプラグインはフォームがどこにあるか判別できます。

en: Select the page where you have placed the [submit_venue_form] shortcode. This lets the plugin know where the form is located.
ja: [submit_event_form] ショートコードを設置したページを選択してください。これによりプラグインはフォームがどこにあるか判別できます。

en: Select the page where you have placed the [venue_dashboard] shortcode. This lets the plugin know where the dashboard is located.
ja: [event_dashboard] ショートコードを設置したページを選択してください。これによりプラグインはダッシュボードがどこにあるか判別できます。

en: Select the time format to use in timepickers.
ja: 時刻ピッカーで使用するフォーマットを選択してください。

en: Select the time step to use in timepickers. Time step must have to be in between 1 to 60.
ja: 時刻ピッカーの単位を選択してください。単位は1分から60分の間で指定できます。

en: Selected Date
ja: 選択した日付

en: Set event thumbnail
ja: イベントのサムネイルを設定する

en: Set organizer logo
ja: オーガナイザーのロゴを設定する

en: Set venue logo
ja: 会場のロゴを設定

en: Settings
ja: 設定

en: Settings successfully saved
ja: 設定は正常に保存されました

en: Setup
ja: セットアップ

en: Setup Wizard Introduction
ja: セットアップウィザードの紹介

en: Share Event
ja: イベントをシェア

en: Share With Friends
ja: シェアする

en: Shortcode
ja: ショートコード

en: Shortcodes
ja: ショートコード

en: Show Cancelled
ja: キャンセル済みを表示

en: Show Count
ja: 数を表示

en: Show Featured
ja: 関連する場所を表示

en: Show Filter
ja: フィルタの表示

en: Show Pagination
ja: ページネーションを表示する

en: Show Thumb
ja: サムネイルを表示する

en: Show more details
ja: さらに詳細を表示

en: Sign in
ja: サインイン

en: Sign out
ja: ログアウト

en: Single Event
ja: 個別のイベント

en: Single Event Field
ja: イベントフィールドの個別表示

en: Single Event Gallery Tag
ja: イベントギャラリータグの個別表示

en: Single Event Image Tag
ja: イベント画像タグの個別表示

en: Single Event Organizer
ja: イベント主催者の個別表示

en: Single Event Summary
ja: イベント概要の個別表示

en: Single Event Tag
ja: イベントタグの個別表示

en: Single Event Venue
ja: 目的地エリアの個別表示

en: Single Organizer
ja: 主催者の個別表示

en: Single Venue
ja: 会場の個別表示

en: Skip for now
ja: 今はスキップ

en: Skip this step
ja: このステップをスキップする

en: Solve your queries by browsing our documentation.
ja: 公式ドキュメントで問題を解決する。

en: Start Date
ja: 開始日

en: Start Time
ja: 開始時間

en: Status
ja: ステータス

en: Submissions awaiting approval can be edited.
ja: 承認待ちの提出書類は編集できます。

en: Submit
ja: 送信

en: Submit Details
ja: 詳細を送信

en: Submit Event Form
ja: ツー企画登録フォーム

en: Submit Event Form Page
ja: ツー企画投稿フォームページ

en: Submit Listing →
ja: 掲載情報を投稿 →

en: Submit Organizer Form
ja: 主催者投稿フォーム

en: Submit Organizer Form Page
ja: 主催者の登録フォームページ

en: Submit Organizer Page
ja: 開催者の送信ページ

en: Submit Venue Form
ja: 会場投稿フォーム

en: Submit Venue Form Page
ja: 会場の登録フォームページ

en: Submitting listings requires an account.
ja: 出品情報を送信するにはアカウントが必要です。

en: Successfully created
ja: 問題なく作成されました

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Term Checklist
ja: 用語チェックリスト

en: Term Multiselect
ja: 用語の複数選択

en: Term Select
ja: 用語選択

en: Text
ja: テキスト

en: Textarea
ja: テキストエリア

en: Thanks for installing WP Event Manager!
ja: WPイベントマネージャーをインストールしていただきありがとうございます!

en: Thanks for installing WP Event Manager! Here are some valuable resources that will assist you in getting started with our plugins.
ja: WPイベントマネージャーをインストールいただきましてありがとうございます！こちらは私達のプラグインを使うにあたってお役に立ちそうな、価値あるリソースです。

en: The <em>WP Event Manager</em> includes %1$sshortcodes%2$s which can be used to output content within your %3$spages%2$s. These can be generated directly as mentioned below. Check the shortcode documentation for more information on event %4$sshortcodes%2$s.
ja: <em>WP Event Manager</em>には、%3$sページ%2$sにコンテンツを表示する%1$sショートコード%2$sがあります。これらは以下に示すようなディレクトリが生成されます。イベントの%4$sショートコード%2$sに関して更に情報が必要な場合は、ショートコードのドキュメントを参照してください。

en: The Category is disabled
ja: 企画者属性は無効です

en: The Category is not available
ja: 企画者属性は利用できません

en: The Event Dashboard
ja: イベントのダッシュボード

en: The Event Summary
ja: イベント概要

en: The Past Events Page is dedicated to the users who want to access the details of all their past events. It allows users to view the list of events and their details that have taken place in the past.
ja: 過去のイベントページは、過去のすべてのイベントの詳細にアクセスしたいユーザー専用です。これにより、ユーザーは過去に発生したイベントとその詳細のリストを表示できます。

en: The Setup wizard helps you create various pages for event submission, event listings, handing events along with organizers and venue pages.
ja: セットアップウィザードを使用すると、イベントの送信、イベントリスト、イベントの処理、主催者および会場ページ用のさまざまなページを作成できます。

en: The Single Event Listing
ja: 単一イベントリスト

en: The Submit Organizers Page contains a form in which a user needs to fill in the details of the event organizers. To set up the Submit Organizer Page, paste the shortcode [submit_organizer_form], in the content area of  the Submit Organizer Page.
ja: [開催者の送信] ページには、ユーザーがイベント主催者の詳細を入力する必要があるフォームが含まれています。送信オーガナイザーページを設定するには、送信オーガナイザーページのコンテンツ領域にショートコード[submit_organizer_form]を貼り付けます。

en: The brand new feature of WP Event Manager allows users to get a complete summary of their events. A new page needs to be created from the Admin Panel to access the event summaries.
ja: WPイベントマネージャーの新機能により、ユーザーはイベントの完全な要約を取得できます。イベントの概要にアクセスするには、管理者用パネルから新しいページを作成する必要があります。

en: The brand new feature of WP Event Manager gives users the right to access their events on a single page. In case, users want to view their events on a single page, a new page can be created from the admin panel for the single event listing.
ja: WPイベントマネージャーの新機能により、ユーザーは単一のページでイベントにアクセスできます。ユーザーがイベントを1つのページで表示したい場合は、管理パネルから単一のイベントリストの新しいページを作成できます。

en: The dashboard displays the list of all the organizers created. A user can add, delete, duplicate organizers from the Organizer Dashboard.
ja: ダッシュボードには、作成されたすべてのオーガナイザーのリストが表示されます。ユーザーは、オーガナイザーダッシュボードからオーガナイザーを追加、削除、複製できます。

en: The event Organizer page displays event organizers list in alphabetical order with an alphabetic filter option. To set up the Event Organizer page, paste the shortcode [event_organizers] in the content area of the Event Organizer page.
ja: [イベント オーガナイザー] ページには、イベント オーガナイザーの一覧がアルファベット順に表示され、アルファベット順のフィルター オプションが表示されます。イベント主催者ページを設定するには、イベント主催者ページのコンテンツ領域にショートコード[event_organizers]を貼り付けます。

en: The event listings
ja: ツー企画リスト

en: The event submission form
ja: イベント提出フォーム

en: The fields were successfully saved.
ja: フィールドは正常に保存されました。

en: There are currently no events.
ja: 現在はイベントがありません。

en: There are no events matching your search.
ja: 検索条件に一致するイベントがありません。

en: There are no events.
ja: イベントはありません。

en: There are no organizers.
ja: 主催者がいません。

en: There are no venues.
ja: 会場はありません。

en: There is no event.
ja: イベントがありません。

en: Third
ja: 第3

en: This Month
ja: 今月

en: This Week
ja: 今週

en: This Weekend
ja: 今週末

en: This Year
ja: 今年

en: This date format will be used at the frontend date display. <a href="https://wordpress.org/support/article/formatting-date-and-time/" target="__blank">For more information click here</a>.
ja: この日付形式は、フロントエンドの日付表示で使用されます。 <a href="https://wordpress.org/support/article/formatting-date-and-time/" target="__blank">詳細については、ここをクリックしてください</a>。

en: This email is already registered, please choose another one.
ja: このメールアドレスはすでに登録されています。別のメールアドレスを入力してください。

en: This event has already been cancelled.
ja: このツー企画は募集停止中です。

en: This event has been cancelled.
ja: このイベントは一時募集停止されています。

en: This event is not cancelled.
ja: このツー企画は一時停止されません。

en: This listing has been expired.
ja: このリストは期限切れです。

en: This page allows people to Submit the venues from the frontend.
ja: このページでは誰でもフロントエンドから会場を登録することができます。

en: This page allows people to manage (edit, delete and duplicate) the organizers form the frontend.
ja: このページでは誰でもフロントエンドから主催者を管理（編集、削除、複製）することができます。

en: This page allows people to manage (edit, delete and duplicate) the venues form the frontend.
ja: このページでは誰でもフロントエンドから会場を管理（編集、削除、複製）することができます。

en: This page allows peoples to add events to your website from the front-end.
ja: このページでは、フロントエンドからWebサイトにイベントを追加できます。

en: This page allows peoples to manage (edit, delete and duplicate) their own events from the front-end.
ja: このページでは、フロントエンドから自分のイベントを管理(編集、削除、複製)できます。

en: This page allows peoples to show organizers from the front-end.
ja: このページでは誰でもフロントエンドからツー企画を表示できるようにします。

en: This page allows peoples to show venues from the front-end.
ja: このページでは誰でもフロントエンドから会場を表示できるようにします。

en: This page allows users to Submit the organizers form the frontend.
ja: このページではユーザーはフロントエンドから主催者の登録を行えます。

en: This page allows users to browse, search, and filter event listings on the front-end of your site.
ja: このページではユーザーはウェブサイトのフロントエンド上のツー企画リストの閲覧、検索およびフィルタリングをすることができます。

en: Thrusday
ja: 木曜日

en: Ticket Price
ja: チケット料金

en: Ticket Prices
ja: ツー企画リストと申し込みのページでチケット価格を有効にしたい場合は選択してください。

en: Ticket Prices Filter
ja: チケット価格フィルター

en: Ticket Type
ja: チケットタイプ

en: Ticket details
ja: チケット詳細

en: Time
ja: 時間

en: Timepicker Format
ja: 時刻ピッカーの表示フォーマット

en: Timepicker Step
ja: 時刻ピッカーの単位

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: Title
ja: タイトル

en: To display all the event listings, users need to create a new page from the Pages menu at the Admin Panel and add the shortcode  [events] or can add the shortcode in the Template file that is attached to the page created.
ja: すべてのイベントリストを表示するには、管理者は管理者パネルのページメニューから新しいページを作成し、ショートコード[events]を追加するか、作成したページに添付されているテンプレートファイルにショートコードを追加する必要があります。

en: To display the Event Submission Form, a user needs to create a new page from the Pages menu at the Admin Panel and then add the shortcode [submit_event_form].
ja: イベント送信フォームを表示するには、ユーザーは管理者用パネルのページメニューから新しいページを作成し、ショートコード[submit_event_form]を追加する必要があります。

en: To register for this event <strong>email your details to</strong> <a class="event_registration_email" href="mailto:%1$s%2$s">%1$s</a>
ja: このイベントを登録するため、 以下に<strong>あなたの詳細をメールして下さい: </strong><a class="event_registration_email" href="mailto:%1$s%2$s">%1$s</a>

en: To register for this event please visit the following URL:
ja: このイベントに登録するには、次のURLにアクセスしてください。

en: Today
ja: 今日

en: Tomorrow
ja: 明日

en: True
ja: 有効

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Twitter URL e.g http://twitter.com/yourorganizer
ja: Twitter URL 例) https://twitter.com/yourorganizer

en: Twitter URL e.g http://twitter.com/yourvenue
ja: Twitter URL 例) https://twitter.com/yourvenue

en: Type
ja: タイプ

en: Upcoming Event Listing
ja: 今後のイベントリスト

en: Upcoming Events
ja: 今後のイベント

en: Upgrade
ja: アップグレード

en: Upgrade Database
ja: データベースを更新

en: Upgrade yor database for new version of WP Event Manager
ja: 新しいバージョンのWP Event Manager用に、データベースをアップグレードしてください。

en: Upload
ja: アップロード

en: Use WordPress' default behavior and email new users link to set a password.
ja: WordPressのデフォルトの動作を使用し、新しいユーザーに電子メールのリンクを送信してパスワードを設定します。

en: Use as event thumbnail
ja: イベントのサムネイルとして使用する

en: Use as organizer logo
ja: 主催者のロゴとして使用

en: Use as venue logo
ja: 会場のロゴとして使用

en: Use file
ja: ファイルを使用する

en: Use website timezone.
ja: ウェブサイトのタイムゾーンを使う。

en: User can submit multiple banner.
ja: ユーザーは複数のバナーを送信できます。

en: Username
ja: ユーザー名

en: Validation
ja: 検証

en: Venue
ja: 場所

en: Venue Dashboard
ja: 会場のダッシュボード

en: Venue Dashboard Page
ja: 会場ダッシュボードページ

en: Venue Description
ja: 会場の説明

en: Venue Details
ja: 場所概要

en: Venue Logo
ja: 会場のロゴ

en: Venue Name
ja: 場所

en: Venue Name is a required field.
ja: 会場名は必須項目です。

en: Venue name
ja: 会場の名称

en: Venues
ja: 場所

en: Verify Password
ja: パスワードを確認

en: Video Tutorials
ja: ビデオ チュートリアル

en: Video URL
ja: 動画 URL

en: View
ja: 表示

en: View &rarr;
ja: 表示 &rarr;

en: View Count
ja: カウントを表示

en: View Details
ja: 詳細を見る

en: Viewed
ja: 表示

en: WP Editor
ja: WP エディタ（リッチ）

en: WP Event Manager Add-ons
ja: WP Event Manager アドオン

en: WP Event Manager Setup
ja: WPイベントマネージャーのセットアップ

en: WP Event Manager Shortcodes
ja: WPイベントマネージャーショートコード

en: WP Event Manager shortcodes
ja: WPイベントマネージャーのショートコード

en: Watch all
ja: すべて観る

en: Watch video
ja: 動画を視聴

en: We've noticed you've been using <strong>WP Event Manager</strong> for some time now. we hope you love it! We'd be thrilled if you could <strong><a href="https://wordpress.org/support/plugin/wp-event-manager/reviews/" target="_blank">give us a nice rating on WordPress.org!</a></strong> Don't forget to submit your site to <strong><a href="https://wp-eventmanager.com/showcase/" target="_blank">our showcase</a></strong> and generate more traffic from our site.
ja: <strong>WP Event Manager</strong>をしばらく使用していただいていますか？できれば<strong><a href="https://wordpress.org/support/plugin/wp-event-manager/reviews/" target="_blank">WordPress.orgで良い評価を与えてくれると助かります！</a></strong><strong><a href="https://wp-eventmanager.com/showcase/" target="_blank">私達のショーケース</a></strong>にあなたのサイトを登録して、私達のサイトからのトラフィックを発生させることも可能です。

en: Website
ja: ウェブサイト

en: Website URL e.g http://www.yourorganization.com
ja: ウェブサイトURL 例) https://www.yourorganization.com

en: Website URL e.g http://www.yourvenue.com
ja: ウェブサイトURL 例) http://www.yourorganization.com

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Weekly
ja: 毎週

en: Widget Style
ja: ウィジェットスタイル

en: Width
ja: 幅

en: Wordpress
ja: ワードプレス

en: Yearly
ja: 毎年

en: Yes
ja: はい

en: You are currently signed in as <strong>%s</strong>.
ja: 現在<strong>%s</strong>でログインしてます。

en: You are editing an existing event. %s
ja: 既存のイベントを編集しています。%s

en: You are editing an existing organizer. %s
ja: 既存の主催者を編集中です。%s

en: You are editing an existing venue. %s
ja: 既存の会場を編集中です。%s

en: You can add an Event Dashboard to a new page by pasting the appropriate shortcode on the HTML editor.To display an Event Dashboard, users need to create a page from the pages menu at the Admin Panel and add the shortcode [event_dashboard].
ja: イベントダッシュボードを新しいページに追加するには、HTML エディターに適切なショートコードを貼り付けます。イベントダッシュボードを表示するには、管理者は管理者用パネルのページメニューからページを作成し、ショートコード[event_dashboard]を追加する必要があります。

en: You can set event submission expiry time either event end date or specific days.
ja: ツー企画投稿の期限切れをツー終了日もしくは特定の日で設定することができます。

en: You can't delete ticket once it is added.You can make it private from settings tab.
ja: 追加されたチケットは削除できません。設定タブからチケットをプライベートにすることができます。

en: You do not have any active events.
ja: アクティブなイベントがありません。

en: You must <a href="%s">sign in</a> to view more details.
ja: 詳細を見るには<a href="%s">ログイン</a>する必要があります。

en: You must be logged in to upload files using this method.
ja: ファイルをアップロードするにはログインが必要です。

en: You must be signed in to post a new listing.
ja: 求人掲載にはログインが必要です。

en: You need to be signed in to manage your listings.
ja: 求人情報を管理するには会員登録する必要があります。

en: You need to be signed in to manage your organizer listings.
ja: 主催者のリストを管理するには、サインインする必要があります。

en: You need to be signed in to manage your venue listings.
ja: 会場リストを管理するには、サインインする必要があります。

en: Your account
ja: 貴方のアカウント

en: Your browser does not support JavaScript, or it is disabled. JavaScript must be enabled in order to view listings.
ja: お使いのブラウザはJavaScriptをサポートしていないか、無効になっています。 JavaScriptを有効にする必要があります。

en: Your changes have been saved.
ja: 変更が保存されました。

en: Your database has been upgraded successfully! In order to take advantage, save the permalink and proceed.
ja: データベースは正常にアップグレードされました。後で利用しやすいよう、パーマリンクを保存して続行してください。

en: Your database upgraded successfully!
ja: データベースは正常にアップグレードされました！

en: Your database upgrading now
ja: データベースをアップグレードしています

en: Your email
ja: メールアドレス

en: Your email address isn&#8217;t correct.
ja: メールアドレスが正しくありません。

en: Youtube
ja: YouTube

en: Youtube Channel URL e.g http://www.youtube.com/channel/yourorganizer
ja: YouTubeチャンネルURL 例) https://www.youtube.com/channel/yourorganizer

en: Youtube Channel URL e.g http://www.youtube.com/channel/yourvenue
ja: YouTube チャンネルURL 例) https://www.youtube.com/channel/yourvenue

en: Zip Code
ja: 郵便番号

en: by %s
ja: %s

[ctx: post status]
en: Active
ja: 有効

[ctx: post status]
en: Draft
ja: 下書き

[ctx: post status]
en: Expired
ja: 期限切れ

[ctx: post status]
en: Pending approval
ja: 承認待ち

[ctx: post status]
en: Pending payment
ja: 保留中の支払い

[ctx: post status]
en: Preview
ja: プレビュー

en: remove
ja: 削除

en: same day
ja: 同じ日

en: specific day
ja: 特定の日

en: ← Edit listing
ja: ← リストの編集
