WP e-Commerce - en to fr translation catalogue (973 entries)

en:  &nbsp; Shipping: %s
fr: &nbsp; Livraison : %s

en:  - Choose a Shipping Rate
fr: - Choisissez un tarif d'expédition

en:  Show N/A when No Image Available
fr: Afficher N/A quand aucune image n'est disponible

en:  and above
fr: et supérieur

en:  does not support products without a weight set. Please either disable shipping for this product or give it a weight
fr: Vous devez indiquer le poids du produit ou bien désactivez l'expédition pour ce produit.

en: %1$s (estimated delivery time: %2$d business day) | %1$s (estimated delivery time: %2$d business days)
fr[0]: %1$s (temps de livraison estimé: %2$d jour ouvré)
fr[1]: %1$s temps de livraison estimé: %2$d jours ouvrés)

en: %d item | %d items
fr[0]: %d élément
fr[1]: %d éléments

en: %s Item | %s Items
fr[0]: %s élément
fr[1]: %s éléments

en: %s Setting options updated. |  %s Settings options updated.
fr[0]: %s réglage mis à jour
fr[1]: %s réglages mis à jour

en: %s Shipping option updated. | %s Shipping option updated.
fr[0]: %s réglage mis à jour
fr[1]: %s réglages mis à jour

en: %s is out of stock
fr: %s est en rupture de stock

en: %s variant item in stock. | %s variant items in stock.
fr[0]: %s variante de ce produit en stock
fr[1]: %s variantes de ce produit en stock

en: &laquo; First
fr: &laquo; Premier

en: &lt; Previous
fr: &lt; Précédent

en: (leave all unchecked if you want to display all)
fr: (Décochez tous si vous souhaitez afficher tout)

en: (no title)
fr: (Sans titre)

en: 2. Each product must have a valid weight configured. When editing a product, use the weight field.).
fr: 2. Chaque produit doit avoir un poids valide configuré. Lors de l'édition d'un produit, utilisez le champ "poids".

en: 3. To ensure accurate quotes, each product must valid dimensions configured. When editing a product, use the height, width and length fields.
fr: 3. Afin d'assurer une tarification exacte, chaque produit doit avoir ses dimensions valides et configurées. Lors de l'édition d'un produit, utilisez champs pour la hauteur, la largeur et la longueur.

en: 4. The combined dimensions are estimated by calculating the volume of each item, and then calculating the cubed root of the overall order volume which becomes width, length and height.
fr: 4. Les dimensions combinées sont estimées en calculant le volume de chaque élément, puis le calcul de la racine cubique du volume total de la commande qui devient la largeur, longueur et hauteur.

en: <strong>ERROR</strong>: Couldn&#8217;t register you... please contact the <a href="mailto:%s">webmaster</a> !
fr: <strong> ERREUR </strong>: Impossible de vous inscrire ... Veuillez contacter le webmaster <a href="mailto:%s"> </a>!

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a username.
fr: <strong> ERREUR </strong>: Veuillez entrer un nom d'utilisateur.

en: <strong>ERROR</strong>: Please type your e-mail address.
fr: <strong> ERREUR </strong>: Veuillez entrez votre adresse e-mail.

en: <strong>ERROR</strong>: The email address isn&#8217;t correct.
fr: <strong> ERREUR </strong>: L'adresse email n'est pas correcte.

en: <strong>ERROR</strong>: This email is already registered, please choose another one.
fr: <strong> ERREUR </strong>: Cet e-mail est déjà enregistré, veuillez en choisir un autre.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is already registered, please choose another one.
fr: <strong> ERREUR </strong>: Ce nom d'utilisateur est déjà enregistré, veuillez en choisir un autre.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is invalid.  Please enter a valid username.
fr: <strong> ERREUR </strong>: Ce nom d'utilisateur n'est pas valide. Veuillez saisir un identifiant valide.

en: API Key Reset
fr: Réinitialisation de la clé API

en: API Key:
fr: Clef d'API:

en: API Password
fr: Mot de passe de l'API

en: API Password:
fr: Mot de passe API :

en: API Signature
fr: Signature de l'API

en: API Signature:
fr: Signature API :

en: API Username
fr: Nom d'utilisateur API

en: API Username:
fr: Identifiant API :

en: Accepted Payment
fr: Paiement accepté

en: Activate the payment gateways that you want to make available to your customers by selecting them below.
fr: Choix des modes de paiement disponible pour les clients.

en: Active
fr: Activé

en: Add
fr: Ajout

en: Add Conditions
fr: Ajouter des conditions

en: Add Custom Meta
fr: Ajouter un champ personnalisé

en: Add Layer
fr: Ajouter une couche

en: Add New
fr: Ajouter

en: Add New Condition
fr: Ajouter une nouvelle condition

en: Add New Form Field
fr: Ajouter un champ

en: Add New Product
fr: Ajouter un nouveau produit

en: Add New Variation/Set
fr: Ajouter une variante / jeu de variantes

en: Add To Cart
fr: Ajouter au panier

en: Add a buy now button
fr: Ajouter un bouton Acheter maintenant

en: Add more functionality to your e-Commerce site. Prices may be subject to change.
fr: Ajouter plus de fonctionnalités à votre site e-commerce. Les prix peuvent être amenés à changer.

en: Add new Product Tag
fr: Ajouter un nouveau mot-clé de produits

en: Add quantity field to each product description
fr: Ajouter un champ quantité à la description de chaque produit

en: Additional Description
fr: Description complémentaire

en: Address
fr: Addresse

en: Address 1
fr: Addresse 1

en: Address 2
fr: Addresse 2

en: Address:
fr: Adresse:

en: Adds the 'How did you find out about us' drop-down option at checkout.
fr: Ajoute le menu déroulant «Comment avez-vous entendu parler de nous" au paiement.

en: Admin Menu
fr: Menu d"administration

en: Admin Report
fr: Rapport d'administration

en: Admin Settings
fr: Paramétrage de l'administration

en: Advanced Rates:
fr: Tarifs avancés :

en: Advanced Settings
fr: Réglages avancés

en: Advertising
fr: Publicité

en: Afghanistan Afghani
fr: Afghani d'Afghanistan

en: Albania
fr: Albanie

en: Albanian Lek
fr: Lek albanais

en: Algeria
fr: Algérie

en: Algerian Dinar
fr: Dinar algérien

en: All
fr: Tous

en: All Categories
fr: Toutes les catégories

en: All Markets
fr: Tous les marchés

en: All Product Categories
fr: Toutes les catégories de produit

en: All Products
fr: Tous les produits

en: All Variations
fr: Toutes les variantes

en: Allow users to comment on this Product.
fr: Autoriser les utilisateurs à commenter ce produit.

en: American Samoa
fr: Samoa américaines

en: Amount
fr: Montant

en: Andorra
fr: Andorre

en: Angolan New Kwanza
fr: Nouveau Kwanza d'Angola

en: Antarctica
fr: Antarctique

en: Antigua and Barbuda
fr: Antigua-et-Barbuda

en: Apply
fr: Appliquer

en: Apply On All Products
fr: Applicable à tous les produits

en: Apply to Shipping
fr: Appliquer à la livraison

en: Arab Emirates Dirham
fr: Émirats arabes unis Dirham

en: Argentina
fr: Argentine

en: Argentine Peso
fr: Peso argentin

en: Armenia
fr: L'Arménie

en: Armenian Dram
fr: Dram arménien

en: At a Glance
fr: En un coup d'oeil

en: Australia
fr: Australie

en: Australia Post
fr: Poste Australienne

en: Australian Dollar
fr: Dollar australien

en: Avg Order
fr: Commande moyenne

en: Azerbaijanian Manat
fr: Manat azerbaïdjanais

en: Bahraini Dinar
fr: Dinar bahreïni

en: Base Country/Region
fr: Pays de la boutique

en: Base Zipcode/Postcode:
fr: Code postal de Base:

en: Begins with
fr: Commence par

en: Belarussian Ruble
fr: Rouble Biélorusse

en: Belgium
fr: Belgique

en: Belize Dollar
fr: Dollar de Belize

en: Benin
fr: Bénin

en: Bermuda
fr: Bermudes

en: Bermudian Dollar
fr: Dollar des Bermudes

en: Bhutan
fr: Bhoutan

en: Bhutan Ngultrum
fr: Bhoutan Ngultrum

en: Billing Address
fr: Adresse de facturation

en: Billing City
fr: Ville (Facturation)

en: Billing Country
fr: Pays de facturation

en: Billing Details
fr: Détails de facturation:

en: Billing Email
fr: E-mail (Facturation)

en: Billing First Name
fr: Prénom de Facturation

en: Billing Last Name
fr: Nom (Facturation)

en: Billing Phone
fr: Téléphone (Facturation)

en: Billing Post Code
fr: Code postal (Facturation)

en: Billing State
fr: État de facturation

en: Bolivia
fr: Bolivie

en: Bosnia-Herzegovina
fr: Bosnie-Herzégovine

en: Both
fr: Les deux

en: Botswana Pula
fr: Pula botswanais

en: Bottom
fr: Bas

en: Brazil
fr: Brésil

en: Brazilian Real
fr: Real brésilien

en: British Indian Ocean Territory
fr: Territoire britannique de l'océan Indien

en: Brunei Dollar
fr: Dollar de Brunei

en: Bulgaria
fr: Bulgarie

en: Bulgarian Lev
fr: Lev bulgare

en: Bulk Actions
fr: Actions globales

en: Burundi Franc
fr: Franc du Burundi

en: Button Settings
fr: Paramètres des boutons

en: Button Type
fr: Type de bouton

en: Buy Now
fr: Acheter maintenant

en: Buyers Name:
fr: Nom de l'acheteur :

en: By %s
fr: par %s

en: By Default Display Comments on
fr: Activer l'affichage des commentaires par défaut

en: CFA Franc BEAC
fr: Franc CFA BEAC

en: Calculate Shipping Price
fr: Calculer les frais de port

en: Cambodia
fr: Cambodge

en: Cameroon
fr: Cameroun

en: Canadian Dollar
fr: Dollar canadien

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cape Verde
fr: Cap-Vert

en: Cape Verde Escudo
fr: Escudo du Cap-Vert

en: Card Type *
fr: Type de carte *

en: Cart Location
fr: Lieu du panier

en: Catalog View
fr: Vue Catalogue

en: Categories
fr: Catégories

en: Category
fr: Groupe

en: Cayman Islands
fr: Iles Caïmans

en: Cayman Islands Dollar
fr: Dollar des Iles Caïmans

en: Central African Republic
fr: République centrafricaine

en: Chad
fr: Tchad

en: Check MIME types on file uploads
fr: Vérifiez les types MIME des fichiers envoyés

en: Checkout
fr: Verifier la commande

en: Checkout Page Settings
fr: Réglages de la page Commande

en: Checkout Settings
fr: Réglages de facturation

[ctx: Checkout settings tab in Settings->Store page]
en: Checkout
fr: Commande

en: China
fr: Chine

en: Choose a downloadable file for this product:
fr: Choisir le fichier en téléchargement pour ce produit :

en: Choose a downloadable file for this variation
fr: Choisissez un fichier téléchargeable pour cette variation

en: City
fr: Ville

en: City:
fr: Ville :

en: Clear cart
fr: Vider le panier

en: Click Here
fr: Cliquez ici

en: Click and Drag to Order Checkout Fields
fr: Cliquez et glissez pour ordonner les champs

en: Click to download
fr: Cliquer ici pour télécharger

en: Closed Order
fr: Commande close

en: Closed sale | Closed sales
fr[0]: Vente clôturée
fr[1]: Ventes clôturées

en: Colombian Peso
fr: Peso colombien

en: Column (%s)
fr: Colonne (%s)

en: Comment Settings
fr: Paramètres des commentaires

en: Commercial Address
fr: Adresse professionnelle

en: Comoros
fr: Comores

en: Comoros Franc
fr: Franc comorien

en: Complete this form to include a personalized message with your purchase.
fr: Remplissez ce formulaire pour inclure un message personnalisé à votre achat.

en: Contains
fr: Contient

en: Convert to
fr: Convertir vers

en: Cook Islands
fr: Îles Cook

en: Cost before shipping:
fr: Coût avant expédition:

en: Costa Rican Colon
fr: Colon du Costa Rica

en: Could not insert product into the database
fr: Impossible d'insérer le produit dans la base de données

en: Could not update product in the database
fr: Impossible de mettre à jour ce produit dans la base de données

en: Country
fr: Pays

en: Country:
fr: Pays :

en: Coupon Code
fr: Code du coupon

en: Coupon is not valid.
fr: Coupon non valide.

en: Credit Card Expiry *
fr: Date d'expiration de la carte de crédit *

en: Credit Card Number *
fr: Numéro de carte de crédit *

en: Croatia
fr: Croatie

en: Croatian Kuna
fr: Kuna croate

en: Cuban Peso
fr: Peso cubain

en: Currency Converter
fr: Convertisseur de devises

en: Currency Settings
fr: Définitions des monnaies

en: Currency Sign Location
fr: Emplacement du symbole de devise

en: Currency type
fr: Monnaie

en: Current Month
fr: Mois en cours

en: Custom Messages
fr: Messages personnalisés

en: Custom Meta
fr: Meta paersonalisé

en: Custom thumbnail size for this image on the main Product Page
fr: Taille de vignette personnalisée pour cette image sur la page principale du produit

en: Customer Details
fr: Détails du client

en: Customer Type
fr: Type de client

en: Cyprus
fr: Chypre

en: Cyprus Pound
fr: Livre chypriote

en: Czech Koruna
fr: Couronne tchèque

en: Czech Rep.
fr: République Tchèque

en: Danish Krone
fr: Couronne danoise

en: Date / Time
fr: Date / Heure

en: Dear CustomerWe are pleased to advise you that your order has been updated and your downloads are now active.Please download your purchase using the links provided below.[download_links]Thank you for your custom.
fr: Chers client, nous sommes heureux de vous informer que votre commande a été validée. Vous pouvez maintenant télécharger vos achats en utilisant le lien ci-dessous :
    [Download_links]
    Nous vous remercions de votre confiance.

en: Decimal separator
fr: Séparateur décimal

en: Default Product Group Thumbnail Size
fr: Dimension par défaut de l'icône groupe de produits

en: Default Product Thumbnail Size
fr: Dimension par défaut de l'icône produit

en: Default View
fr: Vue par défaut

en: Delete
fr: Effacer

en: Delete Image
fr: Changer l'image

en: Delete this log
fr: Supprimer cet historique

en: Delivery State
fr: Statut de la livraison

en: Destination Type
fr: Type de destination

en: Details
fr: Détails

en: Disable link in Title
fr: Désactiver le lien du nom du produit

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Discount
fr: Réduction

en: Discounted Price
fr: Prix promo

en: Display "+ Postage & Tax"
fr: Afficher "+TVA"

en: Display "Add To Cart" Button
fr: Afficher le bouton "Ajouter au panier"

en: Display "More Details" Button
fr: Afficher le bouton "Plus de détails»

en: Display Cross Sales
fr: Affichage ventes combinées

en: Display Description
fr: Afficher la description

en: Display Facebook Like
fr: Afficher Facebook Like

en: Display Fancy Purchase Notifications
fr: Affichage d"alerte en cas d"achat fantaisiste

en: Display How Customer Found Us Survey
fr: Affichage de l'enquête client

en: Display Name
fr: Afficher le nom

en: Display Variations
fr: Afficher les variantes

en: Disregard Shipping for this Product
fr: Ne pas tenir compte de la livraison pour ce produit

en: Djibouti Franc
fr: Franc de Djibouti

en: Does not contain
fr: ne contient pas

en: Dominica
fr: Dominique

en: Dominican Peso
fr: Peso dominicain

en: Dominican Republic
fr: République Dominicaine

en: Don't have a USPS API account ?
fr: Vous n'avez pas de compte  API USPS ?

en: Download CSV
fr: Télécharger le fichier CSV

en: Downloads Left
fr: Téléchargements restants

en: Draft
fr: Brouillon

en: Drag
fr: Glisser

en: Drag to a new position
fr: Faites glisser vers une nouvelle position

en: Dropoff Type
fr: Type de livraison

en: East Caribbean Dollar
fr: Dollar des Caraïbes orientales

en: East Carribean Dollar
fr: Dollar des Caraïbes orientales

en: East Timor
fr: Timor oriental

en: Ecuador
fr: Equateur

en: Ecuador Sucre
fr: Sucre d'Équateur

en: Edit
fr: Editer

en: Edit Product
fr: Modifier le produit

en: Edit Product Category
fr: Modifier la catégorie de produits

en: Edit Variation
fr: Modifier la variante

en: Edit this product
fr: Modifier ce produit

en: Egypt
fr: Egypte

en: Egyptian Pound
fr: Livre égyptienne

en: El Salvador
fr: Le Salvador

en: El Salvador Colon
fr: Colon du Salvador

en: Email
fr: Courriel

en: Email:
fr: E-mail:

en: Empty Your Cart
fr: Vider votre panier

en: Enable Comments
fr: Activer les commentaires

en: Enable Free Shipping Discount
fr: Activer la remise Livraison gratuite

en: Enable Shipping Same as Billing Option:
fr: Activer l'expédition identique aux options de facturation:

en: Ends with
fr: Se termine par

en: Enter coupon code
fr: Entrez le code de coupon

en: Enter the payment instructions that you wish to display to your customers when they make a purchase
fr: Saisir ici les instructions de paiement qui seront ajoutées au courriel à destination de votre client lorsque ce dernier aura validé sa commande.

en: Enter your email address
fr: Entrez votre adresse e-mail

en: Equatorial Guinea
fr: Guinée équatoriale

en: Eritrea
fr: Érythrée

en: Eritrean Nakfa
fr: Nakfa érythréen

en: Error Number:
fr: Numéro d'erreur :

en: Error updating product
fr: Erreur lors de la mise à jour du produit

en: Error: some files could not be copied. Please make sure that theme folder is writable.
fr: Erreur: Certains fichiers ne peuvent être copiés. Veuillez vérifier que le dossier du thème est accessible en écriture.

en: Error: you don't have required permissions to edit this product
fr: Erreur : vous ne disposez pas des autorisations nécessaires pour modifier ce produit

en: Estonia
fr: Estonie

en: Estonian Kroon
fr: Kroon estonien

en: Ethiopia
fr: Ethiopie

en: Ethiopian Birr
fr: Birr éthiopien

en: Existing Customer
fr: Client existant

en: Expiry
fr: Expiration

en: Express Post
fr: Post Express

en: External Link
fr: Lien externe

en: External Shipping Calculators
fr: Calculatrices externes de frais de port

[ctx: External product link target]
en: Default (set by theme)
fr: Par défaut (défini par le thème)

en: Falkland Islands
fr: Îles Falkland

en: Falkland Islands Pound
fr: Livre des îles Falkland

en: Faroe Islands
fr: Iles Féroé

en: Featured
fr: À la Une

en: Fiji
fr: Fidji

en: Fiji Dollar
fr: Dollar de Fidji

en: File Names
fr: Noms des fichiers

en: Filter
fr: Filtre

en: Final Total
fr: Total final

en: Financial Year End
fr: Fin d'année financière

en: Finland
fr: Finlande

en: First Class Mail Type
fr: Type de courrier de première classe

en: First Name
fr: Prénom

en: First Page
fr: Première Page

en: Fix Product Group Permalinks
fr: Réparer les permaliens des pages des groupes produits

en: Flat Rate Settings
fr: Paramètres fixes

en: For More Information
fr: Pour plus d'information

en: For example, this is where you the Shop Owner might enter your bank account details or address so that your customer can make their manual payment.
fr: Par exemple, vous indiquez les coordonnées bancaires de la boutique pour que le client puisse faire le virement.

en: For more information visit our documentation page.
fr: Visitez notre page de documentation pour davantage de renseignements.

en: Form Fields
fr: Champs de formulaire

en: Free Shipping
fr: Frais de port gratuits

en: Free shipping
fr: Livraison gratuite

en: French Southern Territories
fr: Terres australes françaises

en: From
fr: De

en: GST/Tax Rate
fr: TVA/Tax

en: Gallery Thumbnail Image Size
fr: Galerie Vignette Image Taille

en: Gambia
fr: Gambie

en: Gambian Dalasi
fr: Dalasi gambien

en: General Settings
fr: Paramétrage de la présentation

[ctx: General settings tab in Settings->Store page]
en: General
fr: Général

en: Georgia
fr: Géorgie

en: Georgian Lari
fr: Lari géorgien

en: Germany
fr: Allemagne

en: Ghanaian Cedi
fr: Cedi Ghanéen

en: Gibraltar Pound
fr: Livre de Gibraltar

en: Go Back
fr: Retour

en: Go to Checkout
fr: Passer commande

en: Great Britain
fr: Grande-Bretagne

en: Greece
fr: Grèce

en: Greenland
fr: Groenland

en: Grenada
fr: Grenade

en: Grid View
fr: Affichage en tableau

en: Guadeloupe (French)
fr: Guadeloupe (française)

en: Guatemalan Quetzal
fr: Quetzal guatémaltèque

en: Guernsey
fr: Guernesey

en: Guinea
fr: Guinée

en: Guinea Bissau
fr: Guinée-Bissau

en: Guinea Franc
fr: Franc guinéen

en: Guinea-Bissau Peso
fr: Peso de Guinée-Bissau

en: Guyana
fr: Guyane

en: Guyana Dollar
fr: Dollar guyanais

en: Haiti
fr: Haïti

en: Haitian Gourde
fr: Gourde haïtienne

en: Heading
fr: Entête

en: Heard Island and McDonald Islands
fr: Îles Heard et McDonald

en: Height
fr: hauteur

en: Height:
fr: Hauteur:

en: Help on finding the Account ID
fr: Aide pour chercher l'ID du compte

en: Here you can customise the forms to be displayed in your checkout page. The checkout page is where you collect important user information that will show up in your purchase logs i.e. the buyers address, and name...
fr: Ici est paramétré le formulaire de commande et de validation de cette dernière.  Ce formulaire est dans la page où le client saisit toutes les informations nécessaires au bon déroulement des opérations (commande, paiement, livraison,...

en: Hide "Add to cart" button
fr: Masquer le bouton "Ajouter au panier"

en: Honduran Lempira
fr: Lempira hondurien

en: Hong Kong Dollar
fr: Dollar de Hong Kong

en: How User Found Us:
fr: Comment les utilisateurs nous ont trouvé :

en: How did you find us
fr: Comment nous avez-vous trouvé

en: Hungarian Forint
fr: Forint hongrois

en: Hungary
fr: Hongrie

en: I have limited stock for this Product
fr: J'ai un stock réduit pour ce produit

en: Iceland
fr: Islande

en: Iceland Krona
fr: Couronne islandaise

en: If price is
fr: Si le prix est

en: If this Product runs out of stock set status to Unpublished & email site owner
fr: Si ce produit n'est plus en stock, le retirer de la publication et envoyer un e-mail au propriétaire du site

en: If weight is
fr: Si le poids est

en: If yes then you must also turn on the wordpress option "Any one can register"
fr: Si oui, veiller à ce que le réglage Wordpress soit sur "tout le monde peut s"enregistrer"

en: If you are based in America then you need to set your own Zipcode for UPS and USPS to work. This should be the Zipcode for your Base of Operations.
fr: Si vous êtes en Amérique, alors vous devez définir votre propre Code postal pour UPS et USPS. Cela devrait être le code postal de votre base d'opérations.

en: If you are only selling digital downloads, you should select no to disable the shipping on your site.
fr: Cocher non si vous ne vendez que des fichiers téléchargeables.

en: If you do not wish to ship to a particular region, leave the field blank. To offer free shipping to a region, enter 0.
fr: Si vous ne souhaitez expédier vers une région particulière, laissez le champ vide. Pour livrer gratuitement vers une région, entrez 0.

en: If you have bought from us before please sign in here to purchase
fr: Si vous avez déjà acheté chez nous merci de vous identifier

[ctx: Import settings tab in Settings->Store page]
en: Import
fr: Importation

en: In Category
fr: Dans la catégorie

en: Incomplete Sale
fr: Vente incomplète

en: India
fr: Inde

en: Indian Rupee
fr: Roupie indienne

en: Indonesia
fr: Indonésie

en: Indonesian Rupiah
fr: Roupie indonésienne

en: Insert
fr: Insérer

en: Internal Shipping Calculators
fr: Calculatrices interne de frais de port

en: International Package Type
fr: Type d'emballage international

en: International Shipping Fee
fr: Transport international

en: Invalid Taxonomy
fr: Taxonomie invalide

en: Iranian Rial
fr: Rial iranien

en: Iraq
fr: Irak

en: Iraqi Dinar
fr: Dinar irakien

en: Ireland
fr: Irlande

en: Is equal to
fr: Est égal à

en: Is greater than
fr: Est supérieure à

en: Is less than
fr: Est inférieure à

en: Isle of Man
fr: Île de Man

en: Israel
fr: Israël

en: Israeli New Shekel
fr: Nouveau Shekel israélien

en: Italian Lira
fr: Lires italiennes

en: Italy
fr: Italie

en: Item Number
fr: Numéro d'article

en: Items Ordered
fr: Articles commandés

en: Ivory Coast
fr: Côte-d'Ivoire

en: Jamaica
fr: Jamaïque

en: Jamaican Dollar
fr: Dollar jamaïcain

en: Japan
fr: Japon

en: Japanese Yen
fr: Yen japonais

en: Job Dispatched
fr: Tâches enclanchées

en: Join up now
fr: Inscrivez-vous dès maintenant

en: Jordan
fr: Jordanie

en: Jordanian Dinar
fr: Dinar jordanien

en: Kampuchean Riel
fr: Riel kampuchéen

en: Kazakhstan Tenge
fr: Tenge du Kazakhstan

en: Kenyan Shilling
fr: Shilling kenyan

en: Korea, North
fr: Corée du Nord

en: Korea, South
fr: Corée du Sud

en: Korean Won
fr: Won sud-coréen

en: Kuwait
fr: Koweït

en: Kuwaiti Dinar
fr: Dinar koweïtien

en: Kyrgyzstan
fr: Kirghizistan

en: Label Description
fr: Description du label

en: Last &raquo;
fr: Dernière &raquo;

en: Last Name
fr: Nom

en: Last Page
fr: Dernière page

en: Last four months of sales on a per product basis:
fr: Les quatre derniers mois de ventes par produits:

en: Latest Products
fr: Produits récents

en: Latvia
fr: Lettonie

en: Lebanese Pound
fr: Livre libanaise

en: Lebanon
fr: Liban

en: Length
fr: Longueur

en: Liberian Dollar
fr: Dollar libérien

en: Libya
fr: Libye

en: Libyan Dinar
fr: Dinar libyen

en: Life Number
fr: Nombre de vie

en: Lightbox script to use
fr: Script Lightbox à utiliser

en: List View
fr: Vue en liste

en: Lithuania
fr: Lituanie

en: Lithuanian Litas
fr: Litas lituanien

en: Loading...
fr: Chargement en cours ...

en: Local Shipping Fee
fr: Transport local

en: Lock downloads to IP address
fr: Blocage de l'IP de téléchargement

en: Logic
fr: Logique

en: Long Message:
fr: Message long :

en: Looks like you're running an older version of WordPress, you need to be running at least WordPress 3.0 to use WP e-Commerce 3.8
fr: Il semble que vous utilisez une ancienne version de Wordpress. Pour utiliser WP e-Commerce 3.8, vous devez utiliser la version 3.0 ou ultérieure de Wordpress.

en: MP3 Player
fr: Lecteur MP3

en: Macedonia
fr: Macédoine

en: Malagasy Franc
fr: Franc malgache

en: Malaysia
fr: Malaisie

en: Malta
fr: Malte

en: Mandatory
fr: Obligatoire

en: Manual Payment
fr: Espèces

en: Mark as Featured
fr: Afficher à la Une

en: Marshall Islands
fr: Iles Marshall

en: Martinique (French)
fr: Martinique (Française)

en: Mauritania
fr: Mauritanie

en: Mauritanian Ouguiya
fr: Mauritanie Ouguiya

en: Mauritius
fr: Ile Maurice

en: Mauritius Rupee
fr: Roupie de Maurice

en: Max Upload Size
fr: Taille maximale d'envoi

en: Max downloads per file
fr: Nombre de tentatives de téléchargement

en: Members Only Module
fr: Paramétrages : Module d"abonnements

en: Merchant Notes:
fr: Notes du vendeur :

en: Mexico
fr: Mexique

en: Money and Payment
fr: Argent et Paiement

en: Mongolia
fr: Mongolie

en: More Details
fr: plus d"informations

en: Moroccan Dirham
fr: Dirham marocain

en: Morocco
fr: Maroc

en: Name
fr: Nom

en: Name:
fr: Nom :

en: Namibia
fr: Namibie

en: Nepal
fr: Népal

en: Netherlands
fr: Pays-Bas

en: Netherlands Antilles
fr: Antilles néerlandaises

en: New Caledonia (French)
fr: Nouvelle Calédonie

en: New Product
fr: Nouveau produit

en: New Product Category Name
fr: Nouveau nom de la catégorie de produits

en: New Variation Name
fr: Nouveau nom de variante

en: New Zealand
fr: Nouvelle-Zélande

en: New Zealand Dollar
fr: Dollar néo-zélandais

en: Next &gt;
fr: Suivant &gt;

en: Next Page
fr: Page suivante

en: Nicaraguan Cordoba Oro
fr: Cordoba Oro nicaraguayen

en: Nigerian Naira
fr: Naira nigérian

en: No
fr: Non

en: No Category
fr: Aucune catégorie

en: No Image
fr: Aucune image

en: No Parent
fr: Aucun parent

en: No Product
fr: Pas de produit

en: No Tags
fr: Aucun mot-clé

en: No products found
fr: Aucun produit trouvé

en: No products found in Trash
fr: Aucun produit dans la corbeille

en: No transactions for this month.
fr: Aucune transaction ce mois-ci.

en: None
fr: Aucun

en: Norfolk Island
fr: Norfolk

en: North Korean Won
fr: Won nord-coréen

en: Northern Mariana Islands
fr: Îles Mariannes du Nord

en: Norway
fr: Norvège

en: Norwegian Krone
fr: Couronne norvégienne

en: Number of products to show:
fr: Nombre de produits à afficher :

en: Old Price
fr: Ancien Prix

en: Omani Rial
fr: Rial omanais

en: One or more of this products variations are out of stock.
fr: Une ou plusieurs des variantes de ce produits sont en rupture de stock.

en: Only used for First Class service rates if selected
fr: Seulement utilisé pour les taux des services de première classe en cas de sélection

en: Oops, there is nothing in your cart.
fr: Oups, il n'y a rien dans votre panier.

en: Order | Orders
fr[0]: Commande

en: Order Details
fr: Détails de la commande

en: Order ID
fr: Numéro de commande

en: Order Pending: Payment Required
fr: Commande en attente : Paiement obligatoire

en: Order Received
fr: Commande reçue

en: Order Status
fr: Etat de la commande

en: Order Status:
fr: Statut de commande:

en: Ounces
fr: Onces

en: Packaging
fr: Emballage

en: Packing Slip
fr: Bordereau

en: Page Number position
fr: Position du numéro de page

en: Pagination settings
fr: Réglages de pagination

en: Pakistan Rupee
fr: Roupie pakistanaise

en: Panamanian Balboa
fr: Balboa panaméen

en: Papua New Guinea
fr: Papouasie-Nouvelle-Guinée

en: Papua New Guinea Kina
fr: Kina de Papouasie-Nouvelle-Guinée

en: Paraguay Guarani
fr: Guarani du Paraguay

en: Parent Product Category
fr: Catégorie de produit parente

en: Parent Variation
fr: Variante parent

en: Parent Variations:
fr: Variantes parent:

en: Password
fr: Mot de passe

en: Password:
fr: Mot de passe:

en: Payment Declined
fr: Paiement refusé

en: Payment Method:
fr: Méthode de paiement:

en: Payment Type
fr: Type de paiement

[ctx: Payments settings tab in Settings->Store page]
en: Payments
fr: Paiements

en: Pending sale | Pending sales
fr[0]: Vente en attente
fr[1]: Ventes en attente

en: Per Product
fr: Par Produit

en: Personalisation Options
fr: Options de personnalisation

en: Personalize Your Product
fr: Personnalisez votre produit

en: Peru
fr: Pérou

en: Phone
fr: Téléphone

en: Phone:
fr: Téléphone:

en: Please Select A Payment Gateway
fr: Veuillez sélectionner un mode de paiement

en: Please agree to the terms and conditions, otherwise we cannot process your order.
fr: SVP, cocher les conditions générales de vente.  A défaut, votre commande ne pourra être prise en compte.

en: Please choose a country below to calculate your shipping costs
fr: Veillez choisir un pays ci-dessous afin de calculer vos frais de livraison

en: Please enter a Zipcode and click calculate to proceed
fr: Veuillez saisir un code postal puis cliquer sur calculer

en: Please enter a valid CVV.
fr: Merci de saisir un code CVV valide.

en: Please enter a valid address
fr: Merci de saisir une adresse valide

en: Please enter a valid card number.
fr: Merci de saisir un numéro de carte valide.

en: Please enter a valid email address
fr: Merci de saisir un courriel valide

en: Please enter a valid expiry date.
fr: Merci de saisir une date d'expiration valide.

en: Please enter a valid name
fr: Saisir un nom correct

en: Please enter a valid phone number
fr: Merci de saisir un téléphone valide

en: Please enter a valid surname
fr: Merci de saisir un pr&eacute;nom

en: Please enter your town or city.
fr: Saisir votre ville.

en: Please provide a Zipcode and click Calculate in order to continue.
fr: Pour continuer, veuillez entrer votre Code Postal et cliquer sur "Calculer".

en: Please refrain from uploading images larger than <strong>%d x %d</strong> pixels
fr: Merci de s'abstenir d'envoyer des images supérieures à <strong>%d x %d</strong> pixels

en: Please review your order
fr: Merci de vérifier votre commande

en: Please select a category you would like to place all products from this CSV into
fr: Veuillez sélectionner une catégorie dans laquelle vous souhaitez placer tous les produits du fichier CSV

en: Please select your country from the list.
fr: SVP, choisir votre pays dans la liste.

en: Please visit our shop
fr: Veuillez visiter notre boutique

en: Poland
fr: Pologne

en: Postage &amp; Tax
fr: Tarifs postaux

en: Postal Code
fr: Code postal

en: Postal code:
fr: Code postal :

en: Pound Sterling
fr: Livre Sterling

en: Pounds
fr: Livres

en: Premium Upgrades
fr: Mise à jour Premium

en: Presentation Settings
fr: Paramètres de présentation

[ctx: Presentation settings tab in Settings->Store page]
en: Presentation
fr: Présentation

en: Preview
fr: Aperçu

en: Preview:
fr: Aperçu:

en: Previous Page
fr: Page précédente

en: Price
fr: Prix

en: Price Control
fr: Contrôle des prix

en: Price:
fr: Prix :

en: Price: %s and above.
fr: Prix : %s et plus.

en: Product
fr: Produits

en: Product Categories
fr: Catégories de produits

en: Product Category
fr: Catégorie de produits

en: Product Category Settings
fr: Réglages de la catégorie du produit

en: Product Code
fr: Code produit

en: Product Display
fr: Mode d"affichage des produits

en: Product Donations
fr: Donations

en: Product Download
fr: Produit en téléchargement

en: Product Grouping Widget
fr: Widget des groupes de produits

en: Product Groups Only (All products displayed)
fr: Tous les produits du groupe affichés)

en: Product Groups/Products Display
fr: Affichage Groupes / Produits

en: Product Image Gallery
fr: Galerie d'images du produit

en: Product Images
fr: Images du produit

en: Product Name
fr: Nom du produit

en: Product Options
fr: Options du produit

en: Product Page Settings
fr: Paramètres de la page produit

en: Product Settings
fr: Paramètres du produit

en: Product Slider
fr: Slider de produit

en: Product Specials
fr: Produits spéciaux

en: Product Status
fr: État du produit

en: Product Tags
fr: Mots-clés de produit

en: Product Tracking Email
fr: Courriel de suivi des produits

en: Product not in stock
fr: Le produit n'est pas en stock

en: Products
fr: Produits

en: Products Page
fr: Page produits

en: Products Per Row
fr: Produits par ligne

en: Products in this category use the billing address to calculate shipping
fr: Les produits de cette catégorie utilisent l'adresse de facturation pour calculer des frais de port

en: Prohibited <a href="http://checkout.google.com/support/sell/bin/answer.py?answer=75724">by Google?</a>
fr: Interdit <a href="http://checkout.google.com/support/sell/bin/answer.py?answer=75724">par Google?</a>

en: Property
fr: Propriété

en: Publish
fr: Publier

en: Published
fr: Publié

en: Purchase
fr: Achat

en: Purchase #
fr: Commande n°

en: Purchase History
fr: Historique de commande

en: Purchase Log Date:
fr: Historique des dates d'achats :

en: Purchase Log Email
fr: Courriel de liste d"achats

en: Purchase Number:
fr: Numéro de commande :

en: Purchase Receipt
fr: Reçu d'achat

en: Purchase Receipt - Reply Name
fr: Reçu d'achat -  Nom pour la réponse

en: Purchase Report
fr: Rapport d'achat

en: Purchase unavailable options
fr: Acheter les options non disponibles

en: Qatari Rial
fr: Rial du Qatar

en: Qty
fr: Qté

en: Quantity
fr: Quantité

en: Quantity In Cart
fr: Quantité dans le Panier

en: Quantity:
fr: Quantité :

en: Quick Edit
fr: Modification rapide

en: RSS Address
fr: Adresse RSS

en: Rate each quantity of items in a cart as its own package using dimensions on product
fr: Evaluer chaque quantité d'articles du panier avec son propre emballage à l'aide des dimensions du produit

en: Read the rest of this entry &raquo;
fr: Lire la suite &raquo;

en: Remember me
fr: Se souvenir de moi

en: Remove
fr: Enlever

en: Remove this record
fr: Remove this record from the purchase log

en: Replace Page Title With Product/Category Name
fr: Remplacer le titre de la page par le nom du Produit/Catégorie

en: Resend Receipt to Buyer
fr: Renvoyer le reçu à l'acheteur

en: Reset API Key
fr: Supprimer la clé

en: Residential Address
fr: Adresse de domicile

en: Reunion (French)
fr: Réunion (Française)

en: Revenue
fr: Revenu

en: Review and purchase
fr: Vérification et commande

en: Rwanda Franc
fr: Franc rwandais

en: SCR
fr: RCS

en: SKU:
fr: SKU :

en: Saint Kitts & Nevis Anguilla
fr: Saint-Kitts-Nevis et Anguilla

en: Saint Lucia
fr: Sainte-Lucie

en: Saint Pierre and Miquelon
fr: Saint-Pierre-et-Miquelon

en: Saint Vincent & Grenadines
fr: Saint-Vincent-et-Grenadines

en: Sale
fr: Vente

en: Sale Price
fr: Prix de vente

en: Sale Price:
fr: Prix promo :

en: Sales
fr: Ventes

en: Sales by Month
fr: Ventes par mois

en: Sales by Quarter
fr: Ventes par trimestre

en: Sales over or equal to: %1$s<input type="text" size="6" name="wpsc_options[shipping_discount_value]" value="%2$s" id="shipping_discount_value" /> will receive free shipping.
fr: Le frais de port seront gratuits pour les ventes égales ou supérieures à %1$s<input type="text" size="6" name="wpsc_options[shipping_discount_value]" value="%2$s" id="shipping_discount_value" />.

en: Same as billing address:
fr: Identique à l'adresse de facturation :

en: Samoan Tala
fr: Tala Samoen

en: San Marino
fr: Saint-Marin

en: Sandbox (For testing)
fr: Sandbox (en test)

en: Sao Tome and Principe
fr: Sao Tomé et Principe

en: Saudi Arabia
fr: Arabie Saoudite

en: Saudi Riyal
fr: Riyal saoudien

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save Changes
fr: Sauver les modifications

en: Save Profile
fr: Sauver le profil

en: Saved
fr: Sauvegardé

en: Search Products
fr: Rechercher des produits

en: Search Variations
fr: Rechercher une variante

en: Select
fr: Sélectionnez

en: Select Category
fr: Choisir une catégorie

en: Select Category:
fr: Choisir une catégorie:

en: Select Services
fr: Selectionnez les services

en: Select a Unique Name
fr: Choisissez un nom unique

en: Select a file from your computer to include with this purchase.
fr: Sélectionnez un fichier de votre ordinateur à joindre à cet achat.

en: Select all downloadable files for %s
fr: Choisissez tous les fichiers téléchargeables pour %s

en: Select an MP3 file to upload as a preview
fr: Sélectionnez un fichier MP3 à envoyer comme aperçu

en: Select an Option
fr: Choisissez une option

en: Select the Australia Post services that you want to offer during checkout:
fr: Sélectionnez les services de la Poste australienne que vous voulez proposer lors des commandes:

en: Select the category you would like to display with a Shortcode.
fr: Sélectionnez la catégorie que vous souhaitez afficher avec un Shortcode.

en: Select your primary business location.
fr: Sélectionnez le lieu principal duquel vous travaillez.

en: Send Custom Message
fr: Envoyer un message personnel

en: Senegal
fr: Sénégal

en: Server Type
fr: Type de serveur

en: Settings
fr: Réglages

en: Seychelles Rupee
fr: Roupie des Seychelles

en: Shipping
fr: Livraison

en: Shipping Address
fr: Adresse de livraison

en: Shipping Address:
fr: Adresse de livraison :

en: Shipping City
fr: Ville (Livraison)

en: Shipping Country
fr: Pays (Livraison)

en: Shipping First Name
fr: Prénom (Livraison)

en: Shipping Last Name
fr: Nom (Livraison)

en: Shipping Method:
fr: Mode d'expédition :

en: Shipping Modules
fr: Modules de livraison

en: Shipping Option:
fr: Option d'expédition :

en: Shipping Options
fr: Options d'expédition

en: Shipping Post Code
fr: Code postal (Livraison)

en: Shipping Price
fr: Frais de port

en: Shipping State
fr: État (Livraison)

en: Shipping Status:
fr: Etats de livraison :

[ctx: Shipping settings tab in Settings->Store page]
en: Shipping
fr: Livraison

en: Shop Settings
fr: Réglages de la boutique

en: Shopping Cart
fr: Panier

en: Shopping Cart Settings
fr: Paramètres du panier

en: Short Message:
fr: Message court :

en: Shortcodes and Template Tags
fr: Shortcode et modèles de mots-clés

en: Show All Products
fr: Voir tous les produits

en: Show Breadcrumbs
fr: Afficher le parcours de visite sur le site (Breadcrumbs)

en: Show Categories
fr: Afficher les catégories

en: Show Description
fr: Afficher la description

en: Show Dropshop on every page
fr: Afficher la Dropshop sur chaque page

en: Show Dropshop only on product page
fr: Afficher la Dropshop sur la seule page produit

en: Show Product Category Description
fr: Afficher la description de la catégorie du produit

en: Show Product Category Thumbnails
fr: Afficher les vignette de catégorie

en: Show Product Ratings
fr: Voir les évaluations du produit

en: Show Search
fr: Affichage du module Recherche

en: Show Share This (Social Bookmarks)
fr: Affichage des rétro-liens (réseaux sociaux)

en: Show Stock Availability
fr: Afficher la disponibilité en stock

en: Show Thumbnail Gallery
fr: Affichage de la galerie d"icônes

en: Show Thumbnails
fr: Affichage icône

[ctx: Show all [category name]]
en: Show All %s
fr: Afficher tout %s

en: Show images only
fr: Affiche seul de l'image

en: Show list of categories
fr: Afficher la liste des catégories

en: Sierra Leone Leone
fr: Leone Sierra Leone

en: Sign in
fr: Identifiez-vous

en: Singapore
fr: Singapour

en: Singapore Dollar
fr: Dollar de Singapour

en: Single Product Image Size
fr: Dimensions de l'image d"un produit

en: Single Product Page Thumbnail:
fr: Vignette de la Page Produit :

en: Sliding Product Groups (1 product per page)
fr: Diaporama (1 produit par page)

en: Slovakia
fr: Slovaquie

en: Slovenia
fr: Slovénie

en: Slovenian Tolar
fr: Tolars slovènes

en: Solomon Islands
fr: Iles Salomon

en: Solomon Islands Dollar
fr: Dollar des Îles Salomon

en: Somali Shilling
fr: Shilling somalien

en: Somalia
fr: Somalie

en: Sorry, but the item "%s" is out of stock.
fr: Désolé, l'élément "%s" est en rupture de stock.

en: Sorry, but there is only %s of this item in stock. | Sorry, but there are only %s of this item in stock.
fr[0]: Désolé, il n'y en a que %s en stock
fr[1]: Désolé, il n'y en a que %s en stock

en: Sorry, but this variation is out of stock.
fr: Désolé mais cette variante est en rupture de stock.

en: Sorry, but you cannot add zero items to your cart
fr: Désolé, mais vous ne pouvez ajouter 0 exemplaire(s) à votre panier.

en: Sorry, online ordering is unavailable to this destination and/or weight. Please double check your destination details.
fr: Désolé, la commande en ligne n'est pas disponible pour cette destination et/ou ce poids. Veuillez revérifier la destination que vous avez indiquer.

en: Sorry, sold out!
fr: Désolé, épuisé!

en: Sort Product By
fr: Trier par produit

en: South Africa
fr: Afrique du sud

en: South African Rand
fr: Rand sud-africain

en: South Georgia & South Sandwich Islands
fr: Géorgie du Sud et îles Sandwich du Sud

en: Spain
fr: Espagne

en: Sri Lanka Rupee
fr: Roupie srilankaise

en: Standard Parcel Post
fr: Parcel Post Standard

en: Start
fr: Début

en: State
fr: État

en: State:
fr: État :

en: Status
fr: Etat

en: Status: All
fr: État: Tous

en: Stock Control
fr: Contrôle des stocks

en: Stock Qty
fr: Qt en stock

en: Stock Quantity
fr: Quantité en stock

en: Stock Quantity Limit
fr: Quantité limite en stock

en: Stock:
fr: Stock :

en: Store
fr: Boutique

en: Store Sales
fr: Ventes en boutique

en: Store Settings
fr: Réglages de la boutique

en: Store Update
fr: Mise à jour de la boutique

en: Store Upgrades
fr: Mises à jour de la boutique

en: Street 1:
fr: Rue 1 :

en: Street 2:
fr: Rue 2 :

en: Subtotal amount
fr: Sous Total

en: Success, your <a href='%s'>products</a> have been upload.
fr: Succès, votre <a href='%s'>produit</a> à été envoyé.

en: Sudan
fr: Soudan

en: Sudanese Dinar
fr: Dinar soudanais

en: Surinam Guilder
fr: Surinam Florin

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
fr: Svalbard et Jan Mayen

en: Sweden
fr: Suède

en: Swedish Krona
fr: Couronne suédoise

en: Swiss Franc
fr: Franc suisse

en: Switzerland
fr: Suisse

en: Syria
fr: Syrie

en: Syrian Pound
fr: Livre syrienne

en: Tags can be used
fr: Les mots-clés peuvent être utilisés

en: Taiwan Dollar
fr: Dollar de Taïwan

en: Tajik Ruble
fr: Rouble tadjik

en: Tajikistan
fr: Tadjikistan

en: Tanzania
fr: Tanzanie

en: Tanzanian Shilling
fr: Shilling tanzanien

en: Target Market Restrictions
fr: Restrictions du marché cible

en: Target Markets
fr: Marchés cibles

en: Tax
fr: Taxe (TVA)

en: Tax Settings
fr: Fixation de la taxe (TVA)

en: Taxable Amount
fr: Montant taxable

en: Terms and Conditions
fr: Termes et conditions

en: Test Mode Enabled:
fr: Mode test activé :

en: Text
fr: Texte

en: Textarea
fr: Zone de texte

en: Thai Baht
fr: Baht thaïlandais

en: Thailand
fr: Thaïlande

en: Thank you for purchasing with %shop_name%, any items to be shipped will be processed as soon as possible, any items that can be downloaded can be downloaded using the links on this page.All prices include tax and postage and packaging where applicable.
    	You ordered these items: 
    	%product_list%%total_shipping%%total_price%
fr: Merci d'avoir acheté sur %shop_name%, les articles à expédier le seront dès que possible, tous les articles qui peuvent être téléchargés peuvent l'être à l'aide des liens présent sur cette page. Tous les prix comprennent les taxes et les frais de port et d'emballage, si applicables. 
    Vous avez commandé ces articles:
    %product_list%%total_shipping%%total_price%

en: Thank you for purchasing with %shop_name%, any items to be shipped will be processed as soon as possible, any items that can be downloaded can be downloaded using the links on this page.All prices include tax and postage and packaging where applicable.You ordered these items:%product_list%%total_shipping%%total_price%
fr: Merci d'avoir acheté sur %shop_name%, les articles à expédier le seront dès que possible, tous les articles qui peuvent être téléchargés peuvent l'être à l'aide des liens présent sur cette page. Tous les prix comprennent les taxes et les frais de port et d'emballage, si applicables. 
    Vous avez commandé ces articles:
    %product_list%%total_shipping%%total_price%

en: Thank you, your purchase is pending, you will be sent an email once the order clears.
fr: Merci, votre commande est en cours, vous recevrez un e-mail une fois la commande terminée.

en: Thanks, the coupon has been added.
fr: Le coupon est ajouté.

en: Thanks, the themes have been copied.
fr: Merci, les thèmes ont été copiés.

en: Thanks, your changes have been saved.
fr: Merci, les changements sont pris en compte.

en: The PayPal API has returned an error!
fr: L'API PayPal a renvoyé une erreur !

en: The Target Markets feature has been disabled because you have the Suhosin PHP extension installed on this server. If you need to use the Target Markets feature then disable the suhosin extension, if you can not do this, you will need to contact your hosting provider.
fr: La fonction de marchés cibles a été désactivée car l'extension PHP Suhosin est installée sur ce serveur. Si vous avez besoin d'utiliser la fonction de marchés cibles, vous devez désactiver l'extension Suhosin, si vous ne pouvez pas faire cela, vous devrez contacter votre fournisseur d'hébergement.
    → → →

en: The Transaction was successful
fr: L'opération a été effectuée avec succès

en: The administrator has unlocked your file
fr: Votre fichier est disponible.

en: The following shipping modules all need cURL which is not installed on this server, you may need to contact your web hosting provider to get it set up.
fr: Les modules d'expédition suivants ont tous besoin  de cURL, qui n'est pas installé sur ce serveur. Vous devriez contacter votre hébergeur pour le configurer.

en: The text that people see when making a purchase
fr: Le texte que les gens voient lorsqu'ils effectuent un achat

en: There are no products in this group.
fr: Il n'y a pas de produits dans ce groupe.

en: There are no purchase logs for your selection, please try again.
fr: Il n'y a pas d'historique d'achat, s'il vous plaît essayer à nouveau.

en: There have not been any purchases yet.
fr: Il n"y a pas encore eu de ventes réalisées.

en: There was an error while uploading your csv file.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'envoi de votre fichier csv.

en: These notes are only available here.
fr: Ces notes ne sont disponibles qu'ici.

en: This Product has variations, to edit the price please use the <a href="#variation_control">Variation Controls</a> below.
fr: Ce produit a des variantes, pour modifier le prix, veuillez d'utiliser la <a href="#variation_control"> Gestion des variantes </a> ci-dessous.

en: This category requires additional checkout form fields
fr: Cette catégorie nécessite des champs supplémentaires dans le formulaire de paiement

en: This download is no longer valid, Please contact the site administrator for more information.
fr: Ce téléchargement n'est plus valide, veuillez contacter l'administrateur du site pour plus d'informations.

en: This is a donation, checking this box populates the donations widget.
fr: Ce produit est en mode donation ?

en: This is the Thumbnail size that will be displayed on the Single Product page. You can change the default sizes under your store settings
fr: Ceci est la taille de vignette qui sera affichée sur la page produit. Vous pouvez modifier la taille par défaut dans les réglages de votre boutique.

en: This product has no available stock
fr: Ce produit n'est pas en stock.

en: This product has sold out.
fr: Ce produit est épuisé.

en: This product is not taxable.
fr: Ce produit n'est pas taxable.

en: This users cart was empty
fr: Le panier des clients est vide.

en: This will add all your products you have on sale to the page
fr: Cela va ajouter à cette page tous vos produits en vente

en: This will be the Email address that the Purchase Reciept is sent to.
fr: Ce sera l'adresse Email à laquelle est envoyé le reçu d'achat.

en: Thousands separator
fr: Séparateur des milliers

en: Three Months
fr: Trois mois

en: Thumbnail Settings
fr: Paramétrage des icônes

en: Thumbnail&nbsp;Size
fr: Taille&nbsp;des&nbsp;vignettes

en: Time Uploaded
fr: Temps d'envoi

en: Timor Escudo
fr: Escudo du Timor

en: Title:
fr: Titre :

en: To configure a shipping module select one on the left.
fr: Pour configurer un module d'expédition selectionnez-en un sur la gauche.

en: To over-ride the presentation settings for this group you can enter in your prefered settings here
fr: Pour remplacer les paramètres de présentation de ce groupe, vous pouvez entrer dans vos paramètres préférés ici

en: Tongan Pa&#699;anga
fr: Tonga Paanga

en: Top
fr: Haut

en: Total Price
fr: Prix total

en: Total Shipping
fr: Total des frais de port

en: Total quantity
fr: Quantité totale

en: Track History:
fr: Historique de suivi :

en: Tracking Email Message
fr: Suivi du message du courriel

en: Tracking Email Subject
fr: Suivi du sujet du courriel

en: Tracking ID
fr: Numéro de suivi

en: Tracking ID:
fr: Numéro de suivi :

en: Transaction ID
fr: Numéro de transaction

en: Transaction Results
fr: Résultats de la transaction

en: Trash
fr: Corbeille

en: Trinidad and Tobago
fr: Trinité-et-Tobago

en: Trinidad and Tobago Dollar
fr:  Dollar de Trinité-et-Tobago

en: Tunisia
fr: Tunisie

en: Tunisian Dollar
fr: Dollar de Tunisie

en: Turkey
fr: Turquie

en: Turkish Lira
fr: Lire turque

en: Turkmenistan
fr: Turkménistan

en: Turks and Caicos Islands
fr: Iles Turks et Caicos

en: Turn tax on
fr: Activer les taxes

en: U.K.
fr: Royaume-Uni

en: UPS Account #
fr: Numéro de compte UPS

en: UPS Letter
fr: Lettre UPS

en: UPS Password
fr: Mot de passe UPS

en: UPS Username
fr: Identifiant UPS

en: UPS XML API Key
fr: Clef d'API XML UPS

en: US Dollar
fr: Dollar US

en: USA
fr: États-Unis

en: USA Minor Outlying Islands
fr: États-Unis Îles mineures éloignées

en: Uganda
fr: Ouganda

en: Uganda Shilling
fr: Shilling ougandais

en: Unique Names
fr: Noms uniques

en: United Arab Emirates
fr: Émirats arabes unis

en: Unmark as Featured
fr: Retirer de la Une.

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Unsaved changes have been detected. Click OK to lose these changes and continue.
fr: Des modifications non enregistrées ont été détectés. Cliquez sur OK pour perdre ces changements et continuer.

en: Update
fr: Appliquer

en: Update &raquo;
fr: Mise à jour &raquo;

en: Update Coupon
fr: Mettre à jour le coupon

en: Update Notes
fr: Notes de mise à jour

en: Update Page URLs
fr: Mettre à jour les URLs

en: Update Store
fr: Mise à jour de la boutique

en: Update Variation
fr: Mettre à jour la variante

en: Update WP e-Commerce
fr: Mettre à jour WP e-Commerce

en: Updating
fr: Mise à jour

en: Updating Categories...
fr: Mise à jour des catégories...

en: Updating Child Products...
fr: Mise à jour des produits enfants ...

en: Updating Database...
fr: Mise à jour de la base de données...

en: Updating Product Files...
fr: Mise à jour des fichiers de produits...

en: Updating Products...
fr: Mise à jour des produits...

en: Updating Variations...
fr: Mise à jour des variations...

en: Updating cart...
fr: Mise à jour du panier...

en: Upgrades
fr: Mises à niveau

en: Upload New File
fr: Envoyer un nouveau fichier

en: Upload a File
fr: Envoyer un fichier

en: Uruguayan Peso
fr: Peso uruguayen

en: Use Category Grid View
fr: Utiliser la vue de la grille de catégories

en: Use Default
fr: Utiliser par défaut

en: Use Once
fr: Usage unique

en: Use Pagination
fr: Utiliser la pagination

en: Use Shipping
fr: Utiliser l'expédition

en: Use Test Server:
fr: Utiliser le serveur de test:

en: Use Testing Environment
fr: Utiliser l'environnement de test:

en: Use as Product Thumbnail
fr: Utiliser comme vignette du produit

en: Use as featured image
fr: Utiliser comme image à la une

en: Use dark Dropshop style
fr: Dropshop : Style sombre

en: Use light Dropshop style
fr: Dropshop : Style clair

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Username:
fr: Nom d'utilisateur:

en: Users can personalize this Product by leaving a message on single product page
fr: Les utilisateurs peuvent personnaliser ce produit en laissant un message sur la page produit

en: Users can upload images on single product page to purchase logs.
fr: Le client peut envoyer une image liée à ce produit commandé.

en: Users must register before checking out
fr: Le client doit-il être pré-enregistré sur le site avant de commander ?

en: Uzbekistan
fr: Ouzbékistan

en: Uzbekistan Sum
fr: Ouzbékistan Somme

en: Value
fr: Valeur

en: Vanuatu Vatu
fr: Vatu du Vanuatu

en: Variation Price
fr: Prix de la variante

en: Variation not in stock
fr: Variante en rupture de stock

en: Variation set
fr: Jeu de variantes

en: Variations
fr: Variantes

en: Venezuelan Bolivar
fr: Bolivar vénézuélien

en: Vietnamese Dong
fr: Dong vietnamien

en: View &#8220;%s&#8221;
fr: Afficher &#8220;%s&#8221;

en: View Packing Slip
fr: Voir le bordereau

en: View Product
fr: Voir le produit

en: View:
fr: Vue :

en: Virgin Islands (British)
fr: Îles Vierges (britanniques)

en: Virgin Islands (USA)
fr: Iles Vierges (USA)

en: Visit author homepage
fr: Visiter le site web auteur

en: Visit the shop
fr: Visiter la boutique

en: Visit upgrade homepage
fr: Visiter la page de mise à jour

en: WP e-Commerce 3.8 not compatible
fr: WP e-Commerce 3.8 non compatible

en: WP e-Commerce Upgrades
fr: Mise à jour de WP e-Commerce

en: WP e-Commerce is almost ready.
fr: WP e-commerce est presque prêt.

en: WP e-Commerce updated successfully!
fr: WP e-commerce a été mis à jour avec succès!

en: Wallis and Futuna Islands
fr: Wallis et Futuna

en: Warning: Disabling this exposes your site to greater possibility of malicious files being uploaded, we reccomend installing the Fileinfo extention for PHP rather than disabling this.
fr: Attention: La désactivation de ceci augmente la possibilité de transferts de fichiers malveillants, nous vous recommandons d'installer l'extension Fileinfo pour PHP plutôt que de désactiver ceci.

en: We Recommend
fr: Recommandé

en: Weight
fr: Poids

en: Weight Unit
fr: Unité de poids

en: Weight:
fr: Poids :

en: Western Sahara
fr: Sahara occidental

en: When upgrading the WP e-Commerce Plugin from 3.6.* to 3.7 it is required that you associate your checkout form fields with the new Purchase Logs system. To do so please <a href="%s">Click Here</a>
fr: Pour la mise à niveau du plugin WP e-Commerce de 3.6.* à 3.7, vous devez associez vos champs du formulaire de paiement avec le nouveau système de journal des achats. Pour cela <a href="%s">Cliquez ici</a>

en: Width
fr: largeur

en: Width:
fr: Largeur:

en: Word of mouth
fr: Bouche à oreille

en: Yemen
fr: Yémen

en: Yemeni Rial
fr: Rial yéménite

en: Yes
fr: Oui

en: You are about to delete the selected purchase logs.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
fr: Vous êtes sur le point de supprimer l'historique d'achat du produit sélectionné.
    "Annuler" pour abandonner, "OK" pour supprimer.

en: You did not specify any template files to be moved.
fr: Vous n'avez pas spécifié les fichiers de modèle à déplacer.

en: You don't have any Upgrades yet!
fr: Vous n'avez pas encore de mises à jour!

en: You have no Variations added.
fr: Vous n'avez pas ajouté de variantes.

en: You just added "[product_name]" to your cart.
fr: Vous venez d"ajouter "[product_name]" dans votre panier.

en: You must be logged in to use this page. Please use the form below to login to your account.
fr: Vous devez être connecté pour accéder à cette page. SVP, utilisez le formulaire ci-dessous :

en: You must first save this Product as a Draft before adding variations
fr: Vous devez enregistrer ce produit en tant que brouillon pour pouvoir ajouter des variantes

en: You must select a shipping method, otherwise we cannot process your order.
fr: Merci de sélectionner une méthode d'expédition, sans quoi nous ne pouvons exécuter votre commande.

en: You must set your base postcode above before this shipping module will work.
fr: Vous devez définir votre code postal de base ci-dessus avant que le module d'expédition puisse fonctionner.

en: You must sign in or register with us to continue with your purchase
fr: Vous devez vous identifier ou vous inscrire pour continuer votre achat

en: You need to enable the widgets plugin to use this
fr: Il est nécessaire d"activer le plugin widget

en: You need to install the Gold and DropShop extentions to use this
fr: Les extensions Gold et DropShop doivent être installées.

en: You save
fr: Vous économisez

en: Your API key has been Reset
fr: Votre clé API a été réinitialisée.

en: Your Account
fr: Votre compte

en: Your Details
fr: Vos détails

en: Your Downloads
fr: Vos Téléchargements

en: Your Order from %shop_name% has been dispatched
fr: Votre commande sur %shop_name% a été envoyé

en: Your Packaging
fr: Votre emballage

en: Your Rating
fr: Votre notation

en: Your Subscription
fr: Votre abonnement

en: Your Transaction ID
fr: Votre numéro de transaction

en: Your order will be shipped to the billing address
fr: Votre commande sera expédiée à l'adresse de facturation

en: Your preview for this product:
fr: Votre aperçu pour ce produit :

en: Your purchase from %shop_name% has just been dispatched. It should arrive soon. To keep track of your products status a tracking id has been attached. \r\n your tracking id is: %trackid%
fr: Votre commande sur %shop_name% vient d'être expédiés et devrait arriver prochainement. Afin de vous tenir informer de l'état de l'envoi, un numéro de suivi vous a été attribué. \r\n votre numéro de suivi est le suivant : %trackid%

en: Your shopping cart is empty
fr: Votre panier est vide

en: Your website is using a currency not accepted by PayPal, select an accepted currency using the drop down menu bellow. Buyers on your site will still pay in your local currency however we will convert the currency and send the order through to PayPal using the currency you choose below.
fr: Votre site Web utilise une monnaie qui n'est pas acceptée par PayPal, sélectionnez une monnaie acceptée en utilisant le menu déroulant ci-dessous. Les acheteurs de votre site paieront toujours dans votre monnaie locale mais nous convertiront la monnaie et enverrons la commande par PayPal en utilisant la devise choisie ci-dessous.

en: Your website uses <strong>%s</strong>. This currency is not supported by PayPal, please  select a currency using the drop down menu below. Buyers on your site will still pay in your local currency however we will send the order through to Paypal using the currency you choose below.
fr: Votre site utilise <strong>%s</strong>. Cette monnaie n'est pas pris en charge par PayPal, veuillez sélectionner une devise à l'aide du menu déroulant ci-dessous. Les acheteurs effectuerons leur paiement dans votre monnaie locale mais nous vous ferons parvenir la commande à Paypal avec la devise sélectionnée ci-dessous.

en: Yugoslav New Dinar
fr: Nouveau Dinar yougoslave

en: Yugoslavia
fr: Yougoslavie

en: Zambia
fr: Zambie

en: Zambian Kwacha
fr: Kwacha zambien

en: Zimbabwe Dollar
fr: Dollar Zimbabwéen

[ctx: admin menu: add new product]
en: Add New
fr: Ajouter un nouveau

[ctx: all sales]
en: All
fr: Toutes

en: and above
fr: et plus

[ctx: dashboard widget]
en: Category | Categories
fr[0]: Catégorie
fr[1]: Catégories

[ctx: dashboard widget]
en: Product | Products
fr[0]: Produit
fr[1]: Produits

[ctx: dashboard widget]
en: Sale | Sales
fr[0]: Vente
fr[1]: Ventes

[ctx: dashboard widget]
en: Variation | Variations
fr[0]: Variante
fr[1]: Variantes

en: inches
fr: pouces

en: meter
fr: mètre

en: more options
fr: plus d'options

en: number of products to show per page
fr: Nombre de produits par page

[ctx: post type name]
en: Products
fr: Produits

[ctx: post type singular name]
en: Product
fr: Produit

[ctx: taxonomy general name]
en: Categories
fr: Catégories

[ctx: taxonomy singular name]
en: Product Category
fr: Catégorie de produits

[ctx: the total value of sales in dashboard widget]
en: Sales
fr: Ventes
