WP e-Commerce - en to da translation catalogue (1101 entries)

en: Stock Quantity Limit
da: Lager grænse

en: Success, your <a href='%s'>products</a> have been upload.
da: Succes, dine <a href='%s'> produkter </a> er blevet uploadet.

en: Weight Unit
da: Vægtenhed

en: Column (%s)
da: Kolonne (%s)

en: Stock Quantity
da: Lager beholdning

en: There was an error while uploading your csv file.
da: Der opstod en fejl under upload af din CSV-fil.

en: Sorry, but there is only %s of this item in stock. | Sorry, but there are only %s of this item in stock.
da[0]: Beklager, men der er kun %s af denne vare på lager.
da[1]: Beklager, men der er kun %s af disse varer på lager.

en: Pending sale | Pending sales
da[1]: Ventende salg

en: Closed sale | Closed sales
da[0]: Lukket salg
da[1]: Lukket salg

[ctx: Taxes settings tab in Settings->Store page]
en: Taxes
da: Moms

[ctx: Presentation settings tab in Settings->Store page]
en: Presentation
da: Præsentation

[ctx: Payments settings tab in Settings->Store page]
en: Payments
da: Betalinger

[ctx: Shipping settings tab in Settings->Store page]
en: Shipping
da: Forsendelse

[ctx: Checkout settings tab in Settings->Store page]
en: Checkout
da: Kassen

en: Last four months of sales on a per product basis:
da: Sidste fire måneder af salget på en per produkt grundlag:

[ctx: General settings tab in Settings->Store page]
en: General
da: Generelle

en: Updating Product Files...
da: Opdaterer produkt filer...

en: This Product has variations, to edit the price please use the <a href="#variation_control">Variation Controls</a> below.
da: Dette produkt er variationer, for at redigere den pris, så benyt <a href="#variation_control"> Variation Controls </a> nedenfor.

en: Pounds
da: Pund

en: All Markets
da: Alle markerede

en: I agree to The <a class='thickbox' target='_blank' href='%s' class='termsandconds'>Terms and Conditions</a>
da: Jeg accepterer <a class='thickbox' target='_blank' href='%s' class='termsandconds'> Betingelser og vilkår </a>

en:  oz.
da: ounce

en: Updating Categories...
da: Opdaterer kategorier...

en: WP e-Commerce updated successfully!
da: WP e-Commerce blev opdateret!

en: Updating Variations...
da: Opdaterer variationer...

[ctx: External product link target]
en: Default (set by theme)
da: Standard (fastsat af tema)

en: Use Default
da: Brug standard

en:  kgs.
da: kg.

en: Updating Child Products...
da: Opdatering Child produkter ...

[ctx: Show all [category name]]
en: Show All %s
da: Vis alle %s

en: Updating Products...
da: Opdaterer produkter...

en: Updating Database...
da: Opdaterer database...

en: Off Site Product link
da: Extern Product link

en: + New Currency
da: + Ny valuta

en: + Add level
da: + Tilføj niveau

en: Grams
da: Gram

en: Kilograms
da: Kilogram

en: Open link in the same window
da: Åben link i samme vindue

en: Open link in a new window
da: Åben link i et nyt vindue

en: Show Product Count per Product Category
da: Vis antal produkter for hver produkt kategori

[ctx: admin menu: add new product]
en: Add New
da: Tilføj ny

en: Remaining stock of %s is 0. Product was unpublished.
da: Produktlageret for %s er 0. Produkt er nu fjernet.

en: Select if you would like to import your products in as Drafts or Publish them right away.
da: Vælge, om du vil importere dine produkter på som udkast eller offentliggøre dem med det samme.

en: Sorry, but the item "%s" is out of stock.
da: Beklager, men punktet "%s" er udsolgt.

en: For each column, select the field it corresponds to in 'Belongs to'. You can upload as many products as you like.
da: For hver kolonne, skal du markere det område, den svarer til i 'Hører til ". Du kan uploade så mange produkter som du vil.

en: Show Product Category Description
da: Vis produktkategori beskrivelse

en: Product Category Settings
da: Produkt kategori indstillinger

en: %s is out of stock
da: %s er ikke på lager

en: This is the Thumbnail size that will be displayed on the Single Product page. You can change the default sizes under your store settings
da: Dette er den Thumbnail størrelse, der vil blive vist på det enkelte produkt side. Du kan ændre standard størrelser under din butiks indstillinger

en: Single Product Page Thumbnail:
da: Enkelt produkt sideminiaturebillede:

en: Products Page Thumbnail Size:
da: Produkter Side'ens miniaturebillede størrelse:

[ctx: post type singular name]
en: Product
da: Produkt

[ctx: post type name]
en: Products
da: Produkter

en: Product Status
da: Produkt status

en: Please select a category you would like to place all products from this CSV into
da: Vælg en kategori, som du gerne vil placere alle varer fra denne CSV i

en: Show Product Category Thumbnails
da: Vis Varetypen's miniaturebillede

en: and above
da: og derover

en:  &nbsp; Shipping: %s
da: &nbsp; Fragt: %s

en:  - Shipping: %s
da:  - Fragt: %s

en: Purchase # %s
da: Køb #%s

en: Total Shipping: %s
da: Total fragt: %s

en: 5. If no product dimensions are defined, then default package dimensions of 100mm x 100mm x 100mm will be used.
da: 5. Hvis ingen dimensioner er defineret, så vil standard pakke dimensioner på 100mm x 100mm x 100mm blive brugt.

en: Your order will be shipped to the billing address
da: Din ordre vil blive sendt til fakturerings-adressen

en: Old Price
da: Gammel pris

en: Total weight <br />(<abbr alt="You must enter the weight here in pounds, regardless of what you used on your products" title="You must enter the weight here in pounds, regardless of what you used on your products">in pounds</abbr>)
da: Total vægt <br /> (<abbr alt="Du skal indtaste vægten her i pounds, uanset hvad du har brugt på dine produkter" title="Du skal indtaste vægten her i pounds, uanset hvad du har brugt på dine produkter "> i pounds </abbr>)

en: The Target Markets feature has been disabled because you have the Suhosin PHP extension installed on this server. If you need to use the Target Markets feature then disable the suhosin extension, if you can not do this, you will need to contact your hosting provider.
da: Målmarked funktionen er blevet deaktiveret, fordi du har Suhosin PHP udvidelse installeret på denne server. Hvis du har brug for at bruge Målmarked funktionen skal du deaktivere Suhosin udvidelse, hvis du ikke kan gøre dette, skal du kontakte din udbyder.

en: Same as billing address:
da: Samme som fakturerings-adresse:

en: Error: some files could not be copied. Please make sure that theme folder is writable.
da: Fejl: nogle filer kunne ikke blive kopiet. Sørg for at temamappen er 'writable'.

en: Additional Checkout Fields
da: Yderligere Kasse Felter

en: Order Notes
da: Bestil Noter

en: Cart Items with Custom Messages
da: Indkøbskurvemner med brugerdefinerede meddelelser

en: Cart Items with Custom Files
da: Indkøbskurvemner med egne filer

en: Users Custom Fields
da: Brugere Brugerdefinerede felter

en: Shipping Address
da: Faktureringsadresse

en: Select all downloadable files for %s
da: Vælg alle download bare filer for %s

en: Please enter a valid card number.
da: Angiv et gyldigt kortnummer.

en: Stock:
da: Lager:

en: Price:
da: Pris:

en: Sale Price:
da: Udsalgspris:

en: SKU:
da: Varenr:

en: Error: you don't have required permissions to edit this product
da: Fejl: Du har ikke nødvendige tilladelser til at redigere dette produkt

en: Unsaved changes have been detected. Click OK to lose these changes and continue.
da: Ikke gemte ændringer er blevet opdaget. Klik på OK for at miste disse ændringer og fortsætte.

en: Weight:
da: Vægt:

en: Please enter a valid expiry date.
da: Angiv en gyldig udløbsdato.

en: Please enter a valid CVV.
da: Angiv en gyldig CVV.

en: Thank you for purchasing with %shop_name%, any items to be shipped will be processed as soon as possible, any items that can be downloaded can be downloaded using the links on this page.All prices include tax and postage and packaging where applicable.
    	You ordered these items: 
    	%product_list%%total_shipping%%total_price%
da: Tak for dit køb med%shop_name%, alle punkter, der skal sendes vil blive behandlet så hurtigt som muligt, nogen produkter, som kan downloades kan downloades ved hjælp af links på denne page.All priser er inkl skat og porto og emballage i givet fald. <span class="invisibles" title="Ny linie">
    </span> <span class="invisibles" title="Tabulatortegn">→</span> Du bestilte disse punkter: <span class="invisibles" title="Ny linie">
    </span> <span class="invisibles" title="Tabulatortegn">→%</span> product_list%% total_shipping%% total_price%

[ctx: taxonomy general name]
en: Categories
da: Kategorier

en: First Page
da: Første side

en: &lt; Previous
da: &lt; Forrige

en: Next Page
da: Næste side

en: Last Page
da: Sidste side

en: Last &raquo;
da: Sidste &raquo;

en: Next &gt;
da: Næste &gt;

en: Page %s
da: Side %s

en: &laquo; First
da: &laquo;Første

en: Previous Page
da: Forrige side

en: Error updating product
da: Fejl ved opdatering af produkt

en: Taxable Amount
da: Momsgrundlaget

en: This product is not taxable.
da: Dette produkt er ikke momspligtig.

en: Note: The Tracking Subject, is the subject for The Tracking Message email. The Tracking Message is the message e-mailed to users when you click 'Email buyer' on the sales log. This option is only available for purchases with the status of 'Job Dispatched'. Tags you can use in the email message section are %trackid% and %shop_name%
da: Bemærk: Sporings Emnet er emnet for sporingsmeddelelse e-mailen. Denne sporingsmeddelelse e-mailes til brugeren, når du klikker på 'E-mail køber' på salgsloggen. Denne indstilling er kun tilgængelig for køb med status af »Job forsendes«. Mærker/tags, du kan bruge i e-mailen sektionen er %trackid% og %shop_name%

en: Note: The Admin Report is the email sent to the e-mail address set above as soon as someone successfully buys a product.
da: Bemærk: Admin rapporten er den e-mail sendt til ovenstående e-mail-adresse så snart nogen med succes har købt et produkt.

en: Note: The purchase receipt is the message e-mailed to users after purchasing products from your shop.
da: Bemærk: kvitteringen e-mailes til brugerene ved køb af produkter fra din shop.

en: Template tags are used to display a particular category or group within your theme / template.
da: Skabelon-tags bruges til at vise en bestemt kategori eller gruppe inden for dit tema / skabelon.

en: The Target Markets feature has been disabled because you have the Suhosin PHP extension installed on this server. If you need to use the Target Markets feature, then disable the suhosin extension. If you can not do this, you will need to contact your hosting provider.
da: Target Markets funktion er blevet deaktiveret, fordi du har Suhosin PHP udvidelse installeret på denne server. Hvis du har brug for at bruge Target Markets funktionen, og derefter deaktivere Suhosin udvidelsen. Hvis du ikke kan gøre dette, skal du kontakte din udbyder.

en: Select
da: Vælg

en: Category requires additional checkout form fields
da: Kategorien kræver yderligere formularfelter ved kassen

en: Category Image
da: Kategoribillede

en: You can set an image for the category here.  If one exists, check the box to delete.
da: Du kan tildele et billede til kategori her. Hvis et sådant findes, marker boksen for at slette.

en: Thumbnail Size
da: Miniaturestørrelse

en: Display Category Shortcode
da: Vis kategori kort titel

en: Shortcodes are used to display a particular category or group within any WordPress page or post.
da: Kort titel'er bruges til at vise en bestemte kategorier eller grupper inde på en WordPress-side eller post.

en: Display Category Template Tag
da: Vis Kategori Skabelonens Egne Felter

en: New Product Category Name
da: Ny produktkategori navn

en: All Product Categories
da: Alle varegrupper

en: Parent Product Category:
da: Forældre produktkategori:

en: Edit Product Category
da: Rediger produktkategorien

[ctx: taxonomy singular name]
en: Product Category
da: Produktkategori

en: Parent Product Category
da: Forælder Produktkategori

en: Update Product Category
da: Opdater Produktkategori

en: Add New Product Category
da: Tilføj ny produktkategori

en: Search Product Categories
da: Søg efter produktkategorier

en: Drag to a new position
da: Træk til en ny placering

en: If this product is for sale on another website enter the link here. For instance if your product is an MP3 file for sale on iTunes you could put the link here. This option overrides the buy now and add to cart links and takes you to the site linked here. You can also customise the Buy Now text and choose to open the link in a new window.
da: Hvis dette produkt er til salg på en anden hjemmeside indsæt linket her. For eksempel hvis dit produkt er en MP3-fil til salg på iTunes kan du indsætte linket her. Denne indstilling tilsidesætter den købe nu og "tilføj til indkøbsvogn" links og lader komme over på den anden hjemmeside. Du kan også tilpasse Køb nu teksten og vælge at åbne linket i et nyt vindue.

en: You have no Variations added.
da: Du har ikke tilføjet nogen variationer.

en: Note: Tax Bands are special tax rules you can create and apply on a per-product basis. <br /> Please visit the product page to apply your Tax Band.
da: Bemærk: Momsbånd er særlige momsregler, du kan oprette og anvende på en pr. produkt basis. <br /> Besøg produktsiden for at benytte momsbånd.

en: Length
da: Længde

en: New Product
da: Nyt produkt

en: Total Tax
da: Total moms

en: Signing up is free and easy! please fill out your details your registration will happen automatically as you checkout. Don't forget to use your details to login with next time!
da: Tilmelding er gratis og nemt! Udfyld dine detaljer og din tilmelding vil ske automatisk, når du går til kassen. Glem ikke at bruge dine oplysninger til at logge dig ind med næste gang!

en: Advanced Theme Settings
da: Avancerede Temaindstillinger

en: Show list of categories
da: Vis liste over kategorier

en: Note: Anytime you update any of the thumbnail settings, WPeC will automatically resize all of your thumbnails for you.  Depending on how many images you have, this could take awhile.
da: Bemærk: Hver gang du opdatere nogen af de miniature-indstillinger, vil WPeC automatisk ændre størrelsen på dine thumbnails for dig. Afhængigt af hvor mange billeder du har, kan det tage et stykke tid.

en: No products found
da: Ingen produkter fundet

en: Display Featured Product above Product Pages
da: Vis Udvalgte Produkter, over Produktsiderne

en: WP e-Commerce provides you the ability to move your theme files to a safe place for theming control.
    					
    If you want to change the look of your site, select the files you want to edit from the list and click the move button. This will copy the template files to your active WordPress theme.
da: WP e-Commerce giver dig mulighed for at flytte dit tema filer til et sikkert sted. 
    Hvis du ønsker at ændre udseendet af dit websted, skal du vælge de filer, du ønsker at redigere fra listen og Klik på knappen Flyt. Dette vil kopiere skabelonen filerne over i dit aktive WordPress tema.

en:  Show N/A when No Image Available
da: Vis N/A, når der ingen billeder er.

en: You must sign in or register with us to continue with your purchase
da: Du skal logge ind eller registrerer dig hos os for at kunne fortsætte dit køb

en: Sign in
da: Log ind

en: If you have bought from us before please sign in here to purchase
da: Hvis du har købt hos os før skal du logge ind her for at købe

en: Join up now
da: Deltag nu

en: No products found in Trash
da: Ingen produkter fundet i papirkurven

en: You did not specify any template files to be moved.
da: Du angav ikke nogen skabelonsfiler, der skal flyttes.

en: To change the look of certain aspects of your shop, you can edit the moved files that are found here:
da: At ændre udseendet af visse aspekter i din butik, kan du redigere de flyttede filer her:

en: You can create a copy of your WordPress Theme by clicking the backup button bellow. Once copied you can find them here:
da: Du kan lave en kopi af dit WordPress Tema ved at klikke på backup knappen nedenfor. Når du har kopieret kan du finde dem her:

en: <a href="%s" class="button">Backup Your WordPress Theme</a>
da: <a href="%s" class="button">Tag backup af dit Wordpress tema</a>

en: If you have moved your files in some other way i.e FTP, you may need to click the Flush Theme Cache. This will refresh the locations WordPress looks for your templates.
da: Hvis du har flyttet dine filer på en anden måde, dvs FTP, skal du muligvis klikke på Tøm tema buffer. Dette vil genopfriske de steder WordPress benytter dine skabeloner.

en: <a href="%s" class="button">Flush Theme Cache</a>
da: <a href="%s" class="button">Tøm tema buffer</a>

en: Saudi Arabia
da: Saudi-Arabien

en: Saudi Riyal
da: Saudi riyal

en: Seychelles
da: Seychellerne

en: Seychelles Rupee
da: Seychellerne rupee

en: Singapore Dollar
da: Singapore dollars

en: Slovakia
da: Slovakiet

en: Slovenia
da: Slovenien

en: Slovenian Tolar
da: Slovenske tolar

en: Solomon Islands
da: Salomonøerne

en: Solomon Islands Dollar
da: Salomonøerne dollars

en: Somali Shilling
da: Somaliske shilling

en: South Africa
da: Sydafrika

en: South African Rand
da: Sydafrikanske rand

en: South Georgia & South Sandwich Islands
da: Sydgergien og Sydsandwich-øerne

en: Spain
da: Spanien

en: Sri Lanka Rupee
da: Sri Lanka rupee

en: Sudanese Dinar
da: Sudanske dinar

en: Suriname
da: Surinam

en: Surinam Guilder
da: Surinam guilder

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
da: Svalbard og Jan Mayen

en: Swaziland Lilangeni
da: Swaziland lilangeni

en: Sweden
da: Sverige

en: Swedish Krona
da: Svenske kroner

en: Switzerland
da: Schweiz

en: Syria
da: Syrien

en: Syrian Pound
da: Syriske pund

en: Taiwan Dollar
da: Taiwanske dollars

en: Tajikistan
da: Tadsjikistan

en: Tajik Ruble
da: Tadsjikisk rubel

en: Tanzanian Shilling
da: Tanzaniske shilling

en: Thai Baht
da: Thai baht

en: Tongan Pa&#699;anga
da: Tonganske pa'angas

en: Trinidad and Tobago
da: Trinidad og Tobago

en: Trinidad and Tobago Dollar
da: Trinidad og Tobago dollars

en: Tunisia
da: Tunesien

en: Tunisian Dollar
da: Tunesiske dollars

en: Turkey
da: Tyrkiet

en: Turkish Lira
da: Tyrkiske lira

en: Turks and Caicos Islands
da: Turks- og Caicosøerne

en: Uganda Shilling
da: Ugandiske shilling

en: United Arab Emirates
da: De Forenede Arabiske Emirater

en: Arab Emirates Dirham
da: Arabiske Emirater dirham

en: Uruguayan Peso
da: Uruguays peso

en: USA Minor Outlying Islands
da: USA Mindre Amerikanske Oversøiske Øer

en: Uzbekistan
da: Usbekistan

en: Uzbekistan Sum
da: Usbekiske sum

en: Vanuatu Vatu
da: Vanuatu vatu

en: Vatican
da: Vatikanet

en: Venezuelan Bolivar
da: Venezuelanske bolivar

en: Vietnamese Dong
da: Vietnamesisk dong

en: Virgin Islands (British)
da: Virgin Islands (britisk)

en: Wallis and Futuna Islands
da: Wallis og Futuna-øerne

en: Western Sahara
da: Vestsahara

en: Yemeni Rial
da: Yemenitisk rial

en: Yugoslavia
da: Jugoslavien

en: Yugoslav New Dinar
da: Jugoslaviske Ny dinar

en: Zambian Kwacha
da: Zambias kwacha

en: Zimbabwe Dollar
da: Zimbabwiske dollars

en: Mauritania
da: Mauretanien

en: Show Categories
da: Vis kategorier

en: Looks like you're running an older version of WordPress, you need to be running at least WordPress 3.0 to use WP e-Commerce 3.8
da: Det ser ud som om du kører en ældre version af WordPress, du er nød til minimum at køre WordPress 3.0 for at bruge WP e-Commerce 3.8

en: WP e-Commerce 3.8 not compatible
da: WP e-Commerce 3.8 er ikke kompatibel

en: 3. To ensure accurate quotes, each product must valid dimensions configured. When editing a product, use the height, width and length fields.
da: 3. For at sikre nøjagtig priser, skal hvert enkelt produkt have gyldige dimensioner. Når du redigerer et produkt, skal du bruge højde, bredde og længde felter.

en: 4. The combined dimensions are estimated by calculating the volume of each item, and then calculating the cubed root of the overall order volume which becomes width, length and height.
da: 4. Den kombinerede dimension er estimeret ved at beregne mængden af hvert element, og derefter beregner kubik roden af den samlede ordrebeholdning, som bliver til bredde, længde og højde.

en: (leave all unchecked if you want to display all)
da: (Lad alle være umarkerede, hvis du ønsker at vise alle)

en: Martinique (French)
da: Martinique (fransk)

en: %1$s (estimated delivery time: %2$d business day) | %1$s (estimated delivery time: %2$d business days)
da[0]: %1$s (anslået leveringstid: %2$d hverdag)
da[1]: %1$s (anslået leveringstid: %2$d hverdage)

en: Express Post International
da: Ekspress post International

en: Standard Parcel Post
da: Standard pakke post

en: Express Post
da: Ekspress post

en: You must set your base postcode above before this shipping module will work.
da: Du skal angive din postnummer ovenfor, før dette forsendelses modul vil virke.

en: Select the Australia Post services that you want to offer during checkout:
da: Vælg den Australske post service, du ønsker at tilbyde i kassen:

en: Notes:
da: Noter:

en: 1. The actual services quoted to the customer during checkout will depend on the destination country. Not all methods are available to all destinations.
da: 1. De egentlige ydelser tilbydes kunden i kassen, vil afhænge af destinationsland. Ikke alle metoder er tilgængelige for alle destinationer.

en: Financial Year End
da: Regnskabsår slutter

en: This shipping module only works if the base country in settings, region is set to Australia.
da: Denne shipping modul kun virker, hvis hovedlandet i indstillingerne er indstillet til Australien.

en: To enable shipping in WP e-Commerce you must select which shipping methods you want to enable on your site.<br /> If you want to use fixed-price shipping options like "Pickup - $0, Overnight - $10, Same day - $20, etc." you can download a WordPress plugin from plugins directory for <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/wp-e-commerce-fixed-rate-shipping/">Simple shipping</a>. It will appear in the list as "Fixed rate".
da: For at aktivere forsendelse i WP e-Commerce, skal du vælge, hvilke forsendelses metoder, du vil aktivere på din side <br /> Hvis du vil bruge fast pris forsendelses muligheden som "Afhentning -. kr. 0, I løbet af natten - kr 50, Samme dag - kr 100 , osv. " Du kan downloade et WordPress-plugin fra plugins directory for <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/wp-e-commerce-fixed-rate-shipping/"> Simple forsendelses </a>. Den vises i listen som "Fast forsendelese".

en: Sea Mail
da: Skibsmail

en: Air Mail
da: Luft post

en: 2. Each product must have a valid weight configured. When editing a product, use the weight field.).
da: 2. Hvert produkt skal have en gyldig konfigureret vægt. Når du redigerer et produkt, skal du bruge vægt feltet.).

en: Mauritanian Ouguiya
da: Mauretanske Ouguiya

en: Maltese Lira
da: Maltesiske lira

en: Marshall Islands
da: Marshalløerne

en: US Dollar
da: Amerikanske dollars

en: Maldives
da: Maldiverne

en: Maldive Rufiyaa
da: Maldiviske rufiyaa

en: Malaysian Ringgit
da: Malaysiske ringgit

en: Malawi Kwacha
da: Malawi kwacha

en: Madagascar
da: Madagaskar

en: Malagasy Franc
da: Madagaskars franc

en: Macedonia
da: Makedonien

en: Denar
da: Denaren

en: Lithuania
da: Litauen

en: Lithuanian Litas
da: Litauiske litas

en: Swiss Franc
da: Schweiziske franc

en: Libya
da: Libyen

en: Libyan Dinar
da: Libyske dinar

en: Liberian Dollar
da: Liberianske Dollar

en: Lesotho Loti
da: Lesotho loti

en: Lebanon
da: Libanon

en: Lebanese Pound
da: Libanesiske pund

en: Latvia
da: Letland

en: Latvian Lats
da: Lettiske lats

en: Kyrgyzstan
da: Kirgisistan

en: Som
da: As

en: Kuwaiti Dinar
da: Kuwaitiske dinar

en: Korea, South
da: Sydkorea

en: Korean Won
da: Koreanske won

en: Korea, North
da: Nordkorea

en: North Korean Won
da: Nordkoreanske Won

en: Australian Dollar
da: Australske dollars

en: Kenyan Shilling
da: Kenyanske shilling

en: Kazakhstan
da: Kasakhstan

en: Kazakhstan Tenge
da: Kasakhiske tenge

en: Jordanian Dinar
da: Jordanske dinar

en: Pound Sterling
da: Pund sterling

en: Japanese Yen
da: Japanske yen

en: Jamaican Dollar
da: Jamaicanske dollar

en: Ivory Coast
da: Elfenbenskysten

en: Italy
da: Italien

en: Israeli New Shekel
da: Israelske ny shekel

en: Ireland
da: Irland

en: Iraqi Dinar
da: Irakiske dinar

en: Indonesia
da: Indonesien

en: Indonesian Rupiah
da: Indonesiske rupiah

en: Iranian Rial
da: Iransk rial

en: India
da: Indien

en: Indian Rupee
da: Indiske rupee

en: Iceland
da: Island

en: Iceland Krona
da: Islandske kroner

en: Hungary
da: Ungarn

en: Hungarian Forint
da: Ungarsk forint

en: Hong Kong Dollar
da: Hongkong dollars

en: Honduran Lempira
da: Honduranske Lempira

en: Heard Island and McDonald Islands
da: Heard-og McDonald-øerne

en: Haitian Gourde
da: Haitis Gourde

en: Guinea-Bissau Peso
da: Guinea-Bissau peso

en: Guinea Franc
da: Guinea franc

en: Guatemalan Quetzal
da: Guatemalas quetzal

en: East Carribean Dollar
da: Øst Caribien dollar

en: Guadeloupe (French)
da: Guadeloupe (fransk)

en: Greenland
da: Grønland

en: Danish Krone
da: Danske krone

en: Greece
da: Grækenland

en: Gibraltar Pound
da: Gibraltar pund

en: Ghanaian Cedi
da: Ghanesiske cedi

en: Germany
da: Tyskland

en: Georgia
da: Georgien

en: Georgian Lari
da: Georgisk lari

en: Gambian Dalasi
da: Gambiske Dalasi

en: French Southern Territories
da: Franske sydlige territorier

en: France
da: Frankrig

en: Fiji Dollar
da: Fiji dollar

en: Faroe Islands
da: Færøerne

en: Falkland Islands
da: Falklandsøerne

en: Falkland Islands Pound
da: Falklandsøerne pund

en: Ethiopia
da: Etiopien

en: Ethiopian Birr
da: Etiopiske birr

en: Estonia
da: Estland

en: Estonian Kroon
da: Estiske kroon

en: Eritrean Nakfa
da: Eritreas nakfa

en: Equatorial Guinea
da: Ækvatorial Guinea

en: El Salvador Colon
da: El Salvador colon

en: Egypt
da: Egypten

en: Egyptian Pound
da: Egyptiske pund

en: East Timor
da: Østtimor

en: Dominican Republic
da: Dominikanske Republik

en: Dominican Peso
da: Dominikanske peso

en: East Caribbean Dollar
da: Øst Caribien Dollar

en: Denmark
da: Danmark

en: Democratic Republic of Congo
da: Den Demokratiske Republik Congo

en: Francs
da: Franc

en: Czech Rep.
da: Tjekkiet

en: Czech Koruna
da: Tjekkiske koruna

en: Cyprus
da: Cypern

en: Cyprus Pound
da: Cypriotiske pund

en: Cuban Peso
da: Cubanske peso

en: Croatia
da: Kroatien

en: Croatian Kuna
da: Kroatiske kuna

en: Costa Rican Colon
da: Costa Rica Colon

en: Cook Islands
da: Cook-øerne

en: New Zealand Dollar
da: New Zealand dollars

en: Comoros
da: Comorerne

en: Comoros Franc
da: Comorerne Franc

en: Colombian Peso
da: Colombianske peso

en: Cocos (Keeling) Islands
da: Cocosøerne (Keelingøerne)

en: Chilean Peso
da: Chilenske peso

en: China
da: Kina

en: Chad
da: Tchad

en: Central African Republic
da: Centralafrikanske Republik

en: Cape Verde
da: Kap Verde

en: Cape Verde Escudo
da: Kap Verde Escudo

en: Cameroon
da: Cameroun

en: Canadian Dollar
da: Canadiske dollars

en: Cambodia
da: Cambodja

en: Bulgaria
da: Bulgarien

en: Bulgarian Lev
da: Bulgarske Lev

en: Brazil
da: Brasilien

en: Brazilian Real
da: Brasilianske real

en: Norwegian Krone
da: Norske kroner

en: Bosnia-Herzegovina
da: Bosnien-Hercegovina

en: Belgium
da: Belgien

en: Belarus
da: Hviderusland

en: Belarussian Ruble
da: Belarussiske rubel

en: Bangladeshi Taka
da: Bangladesh Taka

en: Bahraini Dinar
da: Bahrain dinar

en: Azerbaijan
da: Aserbajdsjan

en: Azerbaijanian Manat
da: Aserbajdsjan Manat

en: Austria
da: Østrig

en: Aruban Guilder
da: Aruba guilder

en: Armenia
da: Armenien

en: Armenian Dram
da: Armenske dram

en: Argentine Peso
da: Argentinske peso

en: Antigua and Barbuda
da: Antigua og Barbuda

en: Antarctica
da: Antarktis

en: Angolan New Kwanza
da: Angolanske Ny Kwanza

en: American Samoa
da: Amerikansk Samoa

en: Algeria
da: Algeriet

en: Algerian Dinar
da: Algerisk dinar

en: Albania
da: Albanien

en: Albanian Lek
da: Albansk Lek

en: Afghanistan Afghani
da: Afghanske Afghani

en: Australia
da: Australien

en: Great Britain
da: Storbritannien

en: Mexican Nuevo Peso
da: Mexikansk Nuevo peso

en: Micronesia
da: Mikronesien

en: Moldovan Leu
da: Moldoviske leu

en: Mongolia
da: Mongoliet

en: Mongolian Tugrik
da: Mongolsk Tugrik

en: Morocco
da: Marokko

en: Moroccan Dirham
da: Marokkanske dirham

en: Mozambique Metical
da: Mozambique metical

en: Namibian Dollar
da: Namibiske Dollar

en: Nepalese Rupee
da: Nepalesiske rupee

en: Netherlands
da: Holland

en: Netherlands Antilles
da: Nederlandske Antiller

en: Netherlands Antillean Guilder
da: Holland Antillean guilder

en: New Caledonia (French)
da: Ny Kaledonien (fransk)

en: CFP Franc
da: CFP-franc

en: Nicaraguan Cordoba Oro
da: Nicaraguanske Cordoba Oro

en: Nigerian Naira
da: Nigerianske Naira

en: Northern Mariana Islands
da: Nordmarianerne

en: Norway
da: Norge

en: Pakistan Rupee
da: Pakistanske rupee

en: Panamanian Balboa
da: Panamansk Balboa

en: Papua New Guinea
da: Papua Ny Guinea

en: Papua New Guinea Kina
da: Papua Ny Guinea Kina

en: Peruvian Nuevo Sol
da: Peruviansk Nuevo Sol

en: Philippines
da: Filippinerne

en: Philippine Peso
da: Filippinske peso

en: Pitcairn Island
da: Pitcairn

en: Poland
da: Polen

en: Polish Zloty
da: Polske zloty

en: Polynesia (French)
da: Polynesien (fransk)

en: Reunion (French)
da: Reunion (Fransk)

en: Romania
da: Rumænien

en: Romanian Leu
da: Rumænsk leu

en: Russia
da: Rusland

en: Russian Ruble
da: Russiske rubel

en: St. Helena Pound
da: St. Helena pund

en: Saint Pierre and Miquelon
da: Saint Pierre og Miquelon

en: Saint Vincent & Grenadines
da: Saint Vincent & Grenadinerne

en: Samoan Tala
da: Samoansk Tala

en: Italian Lira
da: Italienske lire

en: Sao Tome and Principe
da: Sao Tome og Principe

en: Save
da: Gem

en: Premium Upgrades
da: Premium opgraderinger

en: Select the category you would like to display with a Shortcode.
da: Vælg den kategori du vil vise med en shortcode.

en: Width:
da: Bredde:

en: Show Description
da: Vis beskrivelse

en: You don't have any Upgrades yet!
da: Du har ikke nogen opgraderinger endnu!

en: If this Product runs out of stock set status to Unpublished & email site owner
da: Hvis dette produkt lager beholdning tømmes indstil til status til ikke udgivet & email webstedsejer

en: View &#8220;%s&#8221;
da: Se "%s"

en:  does not support products without a weight set. Please either disable shipping for this product or give it a weight
da: understøtter ikke produkter uden en vægt sæt. Du skal enten deaktivere forsendelse for dette produkt, eller give det en vægt

en: Shortcodes and Template Tags
da: Kortkoder og skabelon Tags

en: Update Coupon
da: Opdater kupon

en: Add New
da: Tilføj ny

en: Incomplete Sale
da: Ufuldstændig Salg

en: Payment Declined
da: Betaling afvist

en: Product Category
da: Produkt kategori

en: Username:
da: Brugernavn:

en: All Categories
da: Alle kategorier

en: Your website is using a currency not accepted by PayPal, select an accepted currency using the drop down menu bellow. Buyers on your site will still pay in your local currency however we will convert the currency and send the order through to PayPal using the currency you choose below.
da: Dit websted anvender en valuta som ikke accepteres af PayPal. Vælg en accepteret valuta i drop down menuen nedenfor. Købere på dit websted vil stadig betale i din lokale valuta, men vi konverterer valutaen og sender ordren igennem til PayPal med udgangspunkt i den valuta, du vælger nedenfor.

en: Dropoff Type
da: Afleveringstype

en: Use Testing Environment
da: Brug Testmiljø

en: Use Test Server:
da: Brug Test Server:

en: %d item | %d items
da[0]: %d element
da[1]: %d elementer

en: Clear cart
da: Tøm kurv

en: Sale
da: Salg

en: No Image
da: Intet billede

en: Enter coupon code
da: Indtast kuponkode

en:  - Choose a Shipping Rate
da: - Vælg en forsendelses Niveau

en: Review and purchase
da: Gennemse og køb

en: Select a file from your computer to include with this purchase.
da: Vælg en fil fra din computer der vedlæges dette køb.

en: Product Tags Widget
da: Produkt tags widget

en: Use Sliding Cart:
da: Brug glidende indkøbsvogn:

en: Sales by Month
da: Salg efter måned

en: Search Products
da: Søg produkter

en: Unmark as Featured
da: Fjern markering som Udvalgte

en: Taxes
da: Skatter

en: There are no purchase logs for your selection, please try again.
da: Der er ingen købe logfilerne for dit valg, prøv igen.

en: WP e-Commerce is almost ready.
da: WP e-Commerce er næsten klar.

en: Quantity In Cart
da: Antal i indkøbskurv

en: You must first save this Product as a Draft before adding variations
da: Du skal først gemme dette produkt som en kladde, før du tilføjer variationer

en: Users can personalize this Product by leaving a message on single product page
da: Brugere kan tilpasse dette produkt, ved at efterlade en beskeder på de enkelt produkt sider

en: Enable Comments
da: Aktiver kommentarer

en: External Link Text
da: Eksternt linktekst

en: Select from existing files
da: Vælg fra eksisterende filer

en: (no title)
da: (Ingen titel)

en: Track and Trace settings
da: Track and Trace indstillinger

en: Force users to use SSL
da: Tving brugere til at bruge SSL

en: Currency Type
da: Valuta type

en: Show list of product categories
da: Vis liste over produktkategorier

en: Display per item shipping
da: Vis pr. del forsendelses

en: Thanks, you have made a succesful backup of your theme.  It is located at the URL below.  Please note each backup you create will replace your previous backups.
da: Tak, har du lavet en succesfuld backup af dit tema. Det er placeret på webadressen nedenfor. Vær opmærksom på hver backup du opretter, vil erstatte din tidligere sikkerhedskopier.

en: Select what product category you want to display on the products page
da: Vælg hvilken produktkategori, du vil vise på produktets side

en: Show Subcategory Products in Parent Category
da: Vis Underkategori Produkter i forældre kategorien

en: Crop Thumbnails
da: Beskær thumbnails

en: Base City:
da: Base by:

en: Turn tax on
da: Slå moms til

en: Sorry, but this variation is out of stock.
da: Beklager, men denne variation er på ikke på lager.

en: No Parent
da: Ingen for&aelig;lder

en: Variation Price
da: Variation pris

en: One or more of this products variations are out of stock.
da: En eller flere af dette produkts variationer er udsolgt.

en: Invalid Taxonomy
da: Ugyldig Taksonomi

en: Sale Price
da: Salgspris

en: Store Sales
da: Butiks udsalg

en: Update Store
da: Opdater butik

en: Store Update
da: Butiks opdatering

en: Store Upgrades
da: Butiks opgraderinger

en: Store Settings
da: Butiks indstillinger

en: Store
da: Butik

en: For More Information
da: For mere information

en: Product Tracking Email
da: Produkt Tracking Email

en: Track & Trace means you may track the progress of your parcel with our online parcel tracker, just login to our website and enter the following Tracking ID to view the status of your order.
    
    Tracking ID: %trackid%
da: Track & Trace betyder, at du kan spore forsendelsen af din pakke med vores online pakke "tracker". Log ind på vores hjemmeside og indtast følgende sporings-ID for at se status på din ordre.
     
    Tracking ID: %trackid%

en: Total Income
da: Total indkomst

en: Getshopped News
da: Getshopped nyheder

en: Sales Summary
da: Salgs resume

en: Revenue
da: Indtægter

en: Sorry, for some reason, we couldn't duplicate this product because it could not be found in the database, check there for this ID:
da: Beklager, af en eller anden grund, kunne vi ikke kopiere dette produkt, fordi det ikke kunne findes i databasen, så tjek der efter dette ID:

en: You can list a default price here for this variation.  You can list a regular price (18.99), differential price (+1.99 / -2) or even a percentage-based price (+50% / -25%).
da: Du kan liste en standardpris her til denne variation. Du kan liste en regelmæssig pris (18,99), differentieret pris (1,99 / -2) eller endda en procentdel baseret pris (+50% / -25%).

en: Apply to current variations?
da: Anvendelse på nuværende variationer?

en: By checking this box, the price rule you implement above will be applied to all variations that currently exist.  If you leave it unchecked, it will only apply to products that use this variation created or edited from now on.  Take note, this will apply this rule to <strong>every</strong> product using this variation.  If you need to override it for any reason on a specific product, simply go to that product and change the price.
da: Ved at markere dette felt, vil den prisregel du valgte ovenfor, vil blive anvendt på alle variationer, der findes i dag. Hvis du lader det umarkeret, vil det kun gælde for produkter, der bruger denne variation oprettes eller redigeres fra nu af. Vær opmærksom på, vil dette benytte reglen på et  <strong> hvert </strong> produkt, der anvender denne variation. Hvis du har brug for at tilsidesætte den uanset årsag på et bestemt produkt, skal du blot gå til den pågældende vare og ændre prisen.

en: Free shipping
da: Gratis levering

en: Activate coupon on creation.
da: Aktiver værdikupon ved oprettelse.

en: Deactivate coupon after it has been used.
da: Deaktiver værdikupon efter den er blevet brugt.

en: This coupon affects each product at checkout.
da: Denne kupon påvirker hvert produkt ved kassen.

en: Item name
da: Vare navn

en: Item quantity
da: Antal varer

en: Total quantity
da: Total antal

en: Subtotal amount
da: Tilsammen beløb

en: Is equal to
da: Er lig med

en: Is greater than
da: Er større end

en: Is less than
da: Er mindre end

en: Contains
da: Indeholder

en: Does not contain
da: Indeholder ikke

en: Begins with
da: Begynder med

en: Ends with
da: Slutter med

en: In Category
da: I kategori

en: Add New Condition
da: Tilføj ny betingelse

en: <strong>Note:</strong> Due to a current PayPal limitation, when a purchase is made using a coupon we cannot send a detailed list of items through for processing. Instead we send the total amount of the purchase so the customer will see your shop name and the total within PayPal.
da: <strong>Bemærk:</strong> På grund af en aktuel PayPal begrænsning, når der sker et køb ved hjælp af en kupon, vi kan ikke sende en detaljeret liste over elementer igennem til behandling. I stedet sender vi det samlede beløb for købet, så kunden vil se din butik navn og total betløbet i PayPal.

en: Advanced Settings
da: Avancerede indstillinger

en: Target Market Restrictions
da: Målmarked Begrænsninger

en: None
da: Ingen

en: Products in this category use the billing address to calculate shipping
da: Produkter i denne kategori bruger faktureringsadressen til at beregne levering

en: Featured
da: Udvalgte

en: All
da: Alle

en: Mark as Featured
da: Marker som udvalgte

en: To configure a payment module select one on the left.
da: For at konfigurere et betalingsmodul vælg en til venstre.

en: %s Setting option deleted. | %s Setting option deleted.
da[0]: %s indstillingsmulighed slettet.
da[1]: %s indstillingsmuligheder slettet.

en: %s Checkout field added. | %s Checkout fields added.
da[0]: %s Kasse felt tilføjet.
da[1]: %s kasse felter tilføjet.

en: Thumbnails regenerated.
da: Thumbnails regenereret.

en: Settings successfully updated.
da: Indstillingerne er blevet opdateret.

en: %s Purchase Log updated. | %s Purchase Logs updated.
da[0]: %s købs Log opdateret.
da[1]: %s købs Logs opdateret.

en: %s product not updated, somebody is editing it. | %s products not updated, somebody is editing them.
da[0]: %s produktet er ikke opdateret, nogen er ved at redigere det.
da[1]: %s produkterne er ikke opdateret, nogen er ved at redigere dem.

en: %s Purchase Log deleted. | %s Purchase Logs deleted.
da[0]: %s Køb Logs slettet.
da[1]: %s Køb Logene er  slettet.

en: Downloads for this log have been released.
da: Downloads for denne log er blevet frigivet.

en: Receipt has been resent
da: Kvittering er blevet gensendt

en: Tax Included
da: Inklusiv moms

en: You must <a href="%1$s">update your database</a> to import all of your products.
da: Du skal <a href="%1$s"> opdatere din database </a> for at importere alle dine produkter.

en: Update WP e-Commerce
da: Opdater WP e-Commerce

en: Your WP e-Commerce database needs to be updated for WP e-Commerce 3.8.  To perform this update, press the button below.  It is highly recommended that you back up your database before performing this update.
da: Din WP e-Commerce database skal opdateres for WP e-Commerce 3,8. For at udføre denne opdatering, skal du trykke på knappen nedenfor. Det anbefales stærkt at du sikkerhedskopierer databasen, før du udfører denne opdatering.

en: Note: If the server times out or runs out of memory, just reload this page, the server will pick up where it left off.
da: Bemærk: Hvis serveren får timeout eller løber tør for hukommelse, bare genindlæse denne side, og serveren vil begynde hvor den slap.

en: Enter your API Username and API Key below.
da: Indtast dit API brugernavn og API Key nedenfor.

en: View Product
da: Vis produkt

en: Price Control
da: Pris kontrol

en: Price: %s and above.
da: Pris: %s og derover.

en: Discounted Price
da: Rabatpris

en: Stock Control
da: Lager kontrol

en: I have limited stock for this Product
da: Jeg har begrænset lager for dette produkt

en: This Product has variations, to edit the quantity please use the Variation Controls below.
da: Dette produkt har variationer, for at redigere mængden benyt venligst Variation kontrol nedenfor.

en: %s variant item in stock. | %s variant items in stock.
da[0]: %s variant vare på lager.
da[1]: %s variant varer på lager.

en: Quantity:
da: Antal:

en: Notify site owner and unpublish this Product if stock runs out
da: Underret webstedsejeren og stop udgivelse af dette produkt, hvis lageret løber tør

en: If stock runs out, this Product will not be available on the shop unless you untick this box or add more stock.
da: Hvis lagerbeholdningen løber tør, vil dette produkt ikke være tilgængelig i butikken, medmindre du fjerner markeringen i dette felt, eller øger lagerbeholdningen.

en: Custom Tax Band
da: Tilpasset moms gruppe

en: Update Variations &rarr;
da: Opdater variationer &rarr;

en: Check or uncheck variation boxes and then click Update Variations to add or remove variations.
da: Marker eller fjern markeringen for variation kasserne og klik derefter på Opdater Variationer for at tilføje eller fjerne variationer.

en: Upload Image%s
da: Upload billede%s

en: Full Size
da: Fuld størrelse

en: Alt text for the product image, e.g. &#8220;Rockstar T-Shirt&#8221;
da: Ekstra tekst til produktbilledet, fx "Rockstar T-Shirt"

en: Product Image Gallery
da: Produkt Billedgalleri

en: Disregard Shipping for this Product
da: Fravælg levering for dette produkt

en: Allow users to comment on this Product.
da: Tillad brugere at kommentere dette produkt.

en: External Link Target
da: Eksternt link target

en: Manage Product Images
da: Administrer Produkt Billeder

en: Upload New File
da: Upload ny fil

en: Unpublished
da: Ikke publiceret

en: %s ago
da: %s siden

en: Published
da: Udgivet

en: Missed schedule
da: overskredet tidsplan

en: Scheduled
da: Planlagt

en: Last Modified
da: Sidst ændret

en: Edit &#8220;%s&#8221;
da: Rediger &#8220;%s&#8221;

en: Edit this product
da: Rediger dette produkt

en: Quick Edit
da: Lynrediger

en: View
da: Vis

en: Uncategorized
da: Ikke kategoriseret

en: No Tags
da: Ingen tags

en: %s pending
da: %s venter

en: Check Out Form Fields updated.
da: Kasseformularfelt opdateret.

en: This can cause warnings for your users if you do not have a properly configured SSL certificate
da: Dette kan medføre advarsler for dine brugere, hvis du ikke har en konfigureret korrekt SSL-certifikat

en: Form Fields
da: Form felter

en: Select a Form Set
da: Vælg formular sæt

en: + Add New Form Set
da: + tilføj nyt form sæt

en: Add new Form Set
da: Tilføj nyt form sæt

en: Currency Sign Location
da: Placering af valuta symbol

en: Thousands and decimal separators
da: Tusinder og decimal adskiller

en: Thousands separator
da: Tusindtals separator

en: <p>You can import your products from a comma delimited text file.</p><p>An example of a csv import file would look like this: </p><p>Description, Additional Description, Product Name, Price, SKU, weight, weight unit, stock quantity, is limited quantity</p>
da: <p> Du kan importere dine produkter fra en kommasepareret tekstfil </p><p> Et eksempel på en CSV-import-fil vil se sådan ud:. </p><p> Beskrivelse, Yderligere Beskrivelse, Produktnavn, Pris , SKU, vægt, vægtenhed, lager, begrænset mængde </p>

en: Marketing Section
da: Marketing sektion

en: Google Merchant Centre / Google Product Search
da: Google Merchant Center / Google Product Search

en: Adds the 'Users who bought this also bought' item to the single products page.
da: Tilføjer »Brugere, der har købt dette har også købt" element til de enkelte produkt sider.

en: Adds the 'Share this link' item to the single products page.
da: Tilføjer 'Del dette link-element til de enkelte produkt sider.

en: Adds the 'How did you find out about us' drop-down option at checkout.
da: Tilføjer 'Hvordan fandt du os' drop-down mulighed ved kassen.

en: Display Facebook Like
da: Vis Facebook Like

en: Adds the Facebook Like button on your single products page.
da: Tilføjer Facebook Synes knappen på dine produkt sider.

en: People can use this RSS feed to keep up to date with your product list.
da: Folk kan bruge dette RSS feed til at holde sig ajour med din produkt liste.

en: RSS Feed Address
da: RSS Feed adresse

en: To import your products into <a href="http://www.google.com/merchants/" target="_blank">Google Merchant Centre</a> so that they appear within Google Product Search results, sign up for a Google Merchant Centre account and add a scheduled data feed with the following URL:
da: At importere dine varer i <a href="http://www.google.com/merchants/" target="_blank"> Google Merchant Center </a>, så de vises i Google Product Search resultater, tilmelde dig en Google Merchant-konto og tilføje en planlagt data feed med følgende webadresse:

en: Some Theme files have been moved to your WordPress Theme Folder.
da: Nogle Tema filer er blevet flyttet til din WordPress Theme mappe.

en: No Theme files have been moved to your WordPress Theme Folder.
da: Ingen Tema filer er blevet flyttet til din WordPress Thema mappe.

en: Buy Now Button only works for Paypal Standard, please activate Paypal Standard to enable this option.
da: Køb Nu Knap virker kun for Paypal Standard, du skal aktivere Paypal Standard for at udnytte denne mulighed.

en: Show Stock Availability
da: Vis lagerbeholdning

en: Drag &amp; Drop
da: Træk &amp; Slip

en: Choosing "Yes" means that thumbnails are cropped to exact dimensions (normally thumbnails are proportional)
da: Hvis du vælger "Ja" betyder, at thumbnails er beskåret til nøjagtige mål (normalt thumbnails er proportionale)

en: Use Lightbox Effect for product images
da: Brug Lightbox effekt til produktbilleder

en: Using lightbox means that when clicking on a product image, a larger version will be displayed in a "lightbox" style window. If you are using a plugin such as Shutter Reloaded, you may want to disable lightbox.
da: Brug lightbox betyder, at når du klikker på et produkt billede, vil en større version blive vist i en "lightbox" stil vinduet. Hvis du bruger et plugin som Shutter Reloaded, bør du deaktivere lightbox.

en: Lightbox script to use
da: Lightbox script'et du skal bruge

en: Colorbox
da: Farveboks

en: Please provide for more accurate rates
da: Anfør for mere præcise satser

en: Product prices are tax exclusive - add tax to the price during checkout
da: Produktpriser er eksklusiv moms - tilføjer moms til prisen i løbet af betalingen

en: Product prices are tax inclusive - during checkout the total price doesn't increase but tax is shown as a line item
da: Produktpriser er inklusiv moms - i løbet af betalingen stiger den samlede pris ikke, men moms er vist som et punkt

en: Product Specific Tax
da: Produkt-specifik moms

en: Add per product tax to tax percentage if product has a specific tax rate
da: Tilføj per produkt moms til momsprocent, hvis produktet har en særlig momssats

en: Replace tax percentage with product specific tax rate
da: Erstat momsprocent med produktspecifikke moms

en: Tax Logic
da: Moms logik

en: Apply tax when Billing and Shipping Country is the same as Tax Rate
da: Anvend moms, når Fakturering og levering Land er det samme som moms takst

en: Apply tax to Billing Address
da: Anvend moms på Fakturerings-adressen

en: Apply tax to Shipping Address
da: Anvend moms på Forsendelses-adressen

en: Apply tax when Billing Country is the same as Tax Rate
da: Påfør moms hvis faktureringslandet er det samme momslandet

en: Apply tax when Shipping Country is the same as Tax Rate
da: Påfør moms, når forsendelseslandet er det samme som momslandet

en: Tax Rates
da: Moms takster

en: Add New Tax Rate
da: Tilføj ny moms takst

en: Tax Bands
da: Moms grupper

en: Note: Tax Bands do not take affect when product prices are tax exclusive.
da: Bemærk: Moms grupper tager ikke effekt, når produktpriser er eksklusiv moms.

en: Add New Tax Band
da: Tilføj ny moms gruppe

en: You don't have permission to be doing that!
da: Du har ikke tilladelse til at gøre det!

en: Select Category:
da: Vælg kategori:

en: Number of products per Page:
da: Antal produkter per side:

en: Select the number of products you would like to display per page.
da: Vælg det antal produkter du vil vise per side.

en: Sale Products:
da: Udsalgs produkter:

en: Add ALL sale products
da: Tilføj ALLE salgs varer

en: This will add all your products you have on sale to the page
da: Dette vil tilføje alle dine produkter, du har på udsalg til siden

en: Add sale products by category
da: Tilføj udsalgsvarer efter kategori

en: This will add all your products you have on sale from the selected category
da: Dette vil tilføje alle dine produkter du har til salg fra den valgte kategori

en: Number of Products
da: Antal produkter

en: Number of Products to be displayed in the slider.
da: Antallet af produkter, der vises i produkt Slider.

en: You don't have the product slider installed, for a cool way to display your shop check out the <a href="http://getshopped.org/extend/premium-upgrades/premium-upgrades/product-slider-2010/" target="_blank">Product Slider</a>
da: Du har ikke installeret produktet slider, det er en cool måde at vise din butik på, tjek <a href="http://getshopped.org/extend/premium-upgrades/premium-upgrades/product-slider-2010/" target="_blank">Product Slider</a>

en: Members and Capabilities
da: Medlemmer og Rettigheder

en: <p> To create a preview on your restricted page put this shortcode at the top of your page. you can include html within this short code to display things like images
da: <p> at oprette et eksempel på din adgangsbegrænset side brug denne kort titel øverst på din side. Du kan medtage html inden for denne korte titel til at vise ting så som billeder

en:  You don't have the Members and Capabilities plugin installed, to start managing your users and creating subscription for you site visit: <a href="http://getshopped.org/extend/premium-upgrades/premium-upgrades/product-slider-2010/" target="_blank">Premium Upgrades</a>
da: Du har ikke "medlemmer og muligheder" pluginet installeret, til at styre dine brugere og skabe abonnement på din side - besøg: <a href="http://getshopped.org/extend/premium-upgrades/premium-upgrades/product-slider-2010/" target="_blank">Premium Upgrades</a>

en: Select a Product
da: Vælg et produkt

en: Select the product you would like to create a shortcode for.
da: Vælg det produkt du vil oprette en shortcode for.

en: Add a buy now button
da: Tilføj køb nu knap

en: This adds a paypal buy now button for the product selected, this will take your customer straight to PayPal.
da: Dette tilføjer en paypal "køb nu"-knap for det valgte produkt, og vil tage din kunde direkte til PayPal.

en: Add an add to cart button
da: Tilføj en tilføj til indkøbskurv knap

en: This adds an add to cart button for the product selected.
da: Dette tilføjer en tilføj til indkøbsvogn knappen for det valgte produkt.

en: Add product
da: Tilføj produkt

en: This will add the selected product to your page.
da: Dette vil tilføje det valgte produkt til din side.

[ctx: taxonomy general name]
en: Product Tags
da: Produkt tags

[ctx: taxonomy singular name]
en: Product Tag
da: Produkt tag

en: Product Search Tags
da: Produkt søg tags

en: All Product Tags
da: Alle produkt tags

en: Edit Tag
da: Rediger tag

en: Update Tag
da: Opdater tag

en: Add new Product Tag
da: Tilføj nyt produkt tag

en: New Product Tag Name
da: Nyt produkt tag navn

[ctx: taxonomy general name]
en: Variations
da: Variationer

en: Search Variations
da: Søge variationer

en: All Variations
da: Alle variationer

en: Parent Variation
da: Forælder variation

en: Parent Variations:
da: Forælder variationer:

en: Edit Variation
da: Rediger variation

en: Update Variation
da: Opdater variation

en: New Variation Name
da: Nyt variations navn

en: This is a description
da: Dette er en beskrivelse

en: Your billing/contact details
da: Dine faktureringsoplysninger / kontaktoplysninger

en: Variation not in stock
da: Variation ikke på lager

en: Product in stock
da: Produkt på lager

en: %s cannot be shipped to %s. To continue with your transaction please remove this product from the list below.
da: %s kan ikke sendes til %s. Hvis du vil fortsætte med din transaktion skal du venligst fjerne dette produkt fra listen nedenfor.

en: Invalid Image parameters
da: Ugyldigt billede parametre

en: File(s) attached:
da: Fil(er) vedhæftet:

en: There are no files attached to this product.  Upload a new file or select from other product files.
da: Der er ingen filer vedhæftet dette produkt. Upload en ny fil, eller vælg fra andet produkt filer.

en: Pages:
da: Sider:

en:  from %s
da: fra %s

en: <strong>WP e-Commerce is ready</strong>. If you plan on editing the look of your site, you should <a href="%1s">update your active theme</a> to include the additional WP e-Commerce files. <a href="%2s">Click here</a> to ignore and remove this box.
da: <strong> WP e-Commerce er klar </strong>. Hvis du har planer om at redigere udseendet af dit websted, bør du <a href="%1s"> opdatere din aktive tema </a> til at omfatte yderligere WP e-Commerce filer. <a href="%2s"> Klik her </a> at ignorere og fjerne denne boks.

en: <strong>Your WP e-Commerce data needs to be updated</strong>. You've upgraded from a previous version of the WP e-Commerce plugin, and your store needs updating.<br>You should <a href="%1s">update your database</a> for your store to continue working.
da: <strong> Din WP e-Commerce data skal opdateres </strong>. Du har opgraderet fra en tidligere version af WP e-Commerce plugin, og din butik skal opdateres. <br> Du skal <a href="%1s"> opdatere din database </a> i din butik for at kunne fortsætte arbejdet.

en: <strong>Store Settings</strong>: You have set 'users must register before checkout', for this to work you need to check 'Anyone can register' in your WordPress <a href="%1s">General Settings</a>.
da: <strong> Store Indstillinger </strong>: Du har sat 'brugere skal registrere, før kassen', for at dette skal virke, skal du markere 'Alle kan registrere' i din WordPress <a href="%1s"> Generelle indstillinger </a>.

en: Confirm Payment
da: Bekræft betaling

en: There was a problem connecting to the payment gateway.
da: Der var et problem med at oprette forbindelse til betalings-gateway.

en: There is a problem with your PayPal account configuration, please contact PayPal for further information.
da: Der er et problem med din PayPal-konto konfiguration, du bedes kontakte PayPal for yderligere information.

en: Customer Type
da: Kundetype

en: Show UPS negotiated rates
da: Vis UPS forhandlede priser

en: UPS Preferred Services
da: UPS Preferred Service

en: All services used if no services selected
da: Alle tjenester anvendes, hvis ingen tjenester er valgt

en: UPS Account #
da: UPS konto #

en: UPS Username
da: UPS brugernavn

en: UPS Password
da: UPS adgangskode

en: Don't have an API login/ID ?
da: Har ikke et API login/ID ?

en: Click Here
da: Klik her

en: * For Negotiated rates, you must enter a UPS account number and select "Show UPS negotiated rates"
da: * For Forhandlet satser, skal du indtaste et UPS kontonummer, og vælg "Vis UPS forhandlede priser"

en: Disabled
da: Slået fra

en: No Tax Bands Setup. Set Tax Bands up in <a href="options-general.php?page=wpsc-settings&tab=taxes">Settings &gt; Taxes</a>
da: Ingen mpmsbånd opsætning. Sæt momsbånd op i <a href="options-general.php?page=wpsc-settings&tab=taxes"> Indstillinger> Moms</a>

en: Taxes are not enabled. See <a href="options-general.php?page=wpsc-settings&tab=taxes">Settings &gt; Taxes</a>
da: Moms er ikke aktiveret. Se <a href="options-general.php?page=wpsc-settings&tab=taxes"> Indstillinger> Moms</a>

en: Apply to Shipping
da: Anvend på forsendelse

en: Billing State
da: Fakturering stat

en: Purchase #
da: Køb #

en: Product Options
da: Produkt valg

en: Sorry, sold out!
da: Beklager, udsolgt!

en: Product not in stock
da: Produkt ikke på lager

en: You save
da: Du sparer

en: Cost before shipping:
da: Omkostninger før levering:

en: Enter your email address
da: Indtast din e-mail-adresse

en: How did you find us
da: Hvordan fandt du os

en: Word of mouth
da: Mund til mund

en: Advertising
da: Annoncering

en: Existing Customer
da: Eksisterende kunde

en: Payment Type
da: Betalingstype

en: Purchase
da: Køb

en: Personalize Your Product
da: Tilpas dit produkt

en: Purchase History
da: Købsoversigt

en: Your Details
da: Dine oplysninger

en: Your Downloads
da: Dine downloads

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Remember me
da: Husk mig

en: Admin Menu Widget
da: Admin menu widget

en: Height:
da: Højde:

en: Donations Widget
da: Donations widget

en: Latest Products Widget
da: Seneste produkter Widget

en: Price Range Widget
da: Prisklasse widget

en: Shopping Cart Widget
da: Indkøbskurv Widget

en: Product Specials Widget
da: Produkt tilbud widget

en: From
da: Fra

en: Category
da: Kategori

en: Product Slider
da: Produkt Slider

en: Select Category
da: V&aelig;lg kategori

en: No Category
da: Ingen kategori

en: Update &raquo;
da: Opdater &raquo;

en: Your Subscription
da: Dit abonnement

en: Currency Converter
da: Valuta konverter

en: Your website uses <strong>%s</strong>. This currency is not supported by PayPal, please  select a currency using the drop down menu below. Buyers on your site will still pay in your local currency however we will send the order through to Paypal using the currency you choose below.
da: Din hjemmeside bruger <strong>%s </strong>. Denne valuta er ikke understøttet af PayPal, du skal vælge en valuta ved hjælp af drop-down menuen nedenfor. Købere på dit websted vil stadig betale i din lokale valuta men når vi sender ordren igennem til Paypal bruger vi den valuta, du vælger nedenfor.

en: API Username:
da: API brugernavn:

en: API Password:
da: API adgangskode:

en: API Signature:
da: API underskrift:

en: Test Mode Enabled:
da: Legetilstand slået til:

en: Enter the payment instructions that you wish to display to your customers when they make a purchase
da: Indtast betalingsinstrukser, som du ønsker at vise til dine kunder, når de foretager et køb

en: For example, this is where you the Shop Owner might enter your bank account details or address so that your customer can make their manual payment.
da: For eksempel er dette hvor du butiksejeren kan indtaste dine bankkontooplysninger eller adresse, så din kunder kan lave manuelle betalinger.

en: If you do not wish to ship to a particular region, leave the field blank. To offer free shipping to a region, enter 0.
da: Hvis du ikke ønsker at sende til en bestemt region, skal du lade feltet stå tomt. For at tilbyde gratis forsendelse til en region, skal du indtaste 0.

en: Total Price
da: Total pris

en: Shipping Price
da: Leverings pris

en: Your Packaging
da: Din Emballage

en: UPS Letter
da: UPS brev

en: UPS Express Box - Small
da: UPS Express Box - Lille

en: UPS Express Box - Large
da: UPS Express Box - Stor

en: Residential Address
da: Bopæl

en: Commercial Address
da: Firma Adresse

en: Packaging
da: Emballage

en: Product
da: Produkt

en: Qty
da: Antal

en: Postage &amp; Tax
da: Porto &amp; Moms

en: Go to Checkout
da: G&aring; til kassen

en: Your shopping cart is empty
da: Din indk&oslash;bskurv er tom

en: Visit the shop
da: Bes&oslash;g butikken

en: Page Number position
da: Placering af sidenumre

en: This product has sold out.
da: Dette produkt er udsolgt.

en: There are no products in this group.
da: Der er ingen produkter i denne gruppe.

en: Buy Now
da: K&oslash;b Nu (Kun Google Checkout)

en: Updating cart...
da: Opdaterer kurv...

en: Please review your order
da: Gennemse venligst din ordre

en: Update
da: Opdater

en: Remove
da: Fjern

en: Coupon is not valid.
da: Værdikupon er ikke gyldig.

en: Calculate Shipping Price
da: V&aelig;lg leverings land

en: Please choose a country below to calculate your shipping costs
da: Vælg venligst et land nedenfor for at beregne dine leveringsomkostninger

en: Please provide a Zipcode and click Calculate in order to continue.
da: Bedes du give en Postnr og klik Beregn for at fortsætte.

en: Sorry, online ordering is unavailable to this destination and/or weight. Please double check your destination details.
da: Beklager, online bestilling er ikke tilgængelig til denne destination og / eller vægt. Dobbelttjek venligst dine destination detaljer.

en: Username
da: Brugernavn

en: Password
da: Adgangskode

en: Terms and Conditions
da: Betingelser

en: Complete this form to include a personalized message with your purchase.
da: Udfyld denne formular til at omfatte en personlig besked sammen med dit køb.

en: Upload a File
da: Upload en fil

en: Your purchase from %shop_name% has just been dispatched. It should arrive soon. To keep track of your products status a tracking id has been attached. \r\n your tracking id is: %trackid%
da: Dit køb fra%shop_name% er netop blevet afsendt. Den bør snart ankomme. For at holde styr på dine produkter er en status tracking id  er vedhæftet. \ R \ n din tracking id er:%trackid%

en: Your Order from %shop_name% has been dispatched
da: Din ordre fra %shop_name% er blevet sendt ud

en: Categories
da: Kategorier

en: Title:
da: Titel:

en: Product Grouping Widget
da: Produkt gruppering widget

en: Product Categories
da: Produkt kategorier

en: Latest Products
da: Seneste produkter

en: Number of products to show:
da: Antal produkter at vise:

en: Price Range
da: Pris leje

en: Show All
da: Vis alle

en: Product Tags
da: Produkt tags

en: Loading...
da: Henter...

en: Product Specials
da: Produkt specials

en: Products
da: Produkter

en: Sales
da: Salg

en: Variations
da: Variationer

en: Upgrades
da: Opgraderinger

en: Sales by Quarter
da: Kvatalssalg

en: The administrator has unlocked your file
da: Administratoren har låst op din fil

en: Dear CustomerWe are pleased to advise you that your order has been updated and your downloads are now active.Please download your purchase using the links provided below.[download_links]Thank you for your custom.
da: Kære kunde vi er glade for at kunne fortælle dig, at din ordre er blevet opdateret og dine downloads er nu active. Du kan downloade dit køb ved hjælp af nedenstående links. [download_links] Tak for din bestilling.

en: Select the markets you are selling this category to.
da: Vælg de markeder, du sælger denne kategori til.

en: Image
da: Billede

en: Bulk Actions
da: Masse-handlinger

en: Publish
da: Udgiv

en: Draft
da: Kladde

en: Apply
da: Anvend

en: To configure a shipping module select one on the left.
da: For at konfigurere et forsendelses modul vælg en til venstre.

en: Shipping Options
da: Forsendelsesmuligheder

en: Shipping Method:
da: Forsendelse metode:

en: Shipping Option:
da: Forsendelse valgmulighed:

en: Tracking ID:
da: Sporings-ID:

en: Shipping Status:
da: Forsendelse status:

en: Track History:
da: Sporings historie:

en: Billing Details
da: Fakturerings oplysninger

en: Purchase Log Date:
da: Indkøb Log Dato:

en: Purchase Number:
da: Indkøbs nummer:

en: Buyers Name:
da: Købers navn:

en: Address:
da: Adresse:

en: Phone:
da: Telefon:

en: Email:
da: E-mail:

en: Payment Method:
da: Betalingsmetode:

en: How User Found Us:
da: Hvordan bruger fandt os:

en: Items Ordered
da: Bestilte varer

en: Order Status:
da: Ordrestatus:

en: Actions
da: Handlinger

en: View Packing Slip
da: Se følgeseddel

en: Resend Receipt to Buyer
da: Gensend kvittering til køber

en: Delete this log
da: Slet denne log

en: You are about to delete this log '%s'
     'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
da: Du er ved at slette denne log '%s'. Klik 'Annuller' for at stoppe, 'OK' for at slette.

en: Remove this record
da: Fjern denne artikel fra k&oslash;bs loggen

en: Go Back
da: Tilbage

en: Checkout Settings
da: Kassen indstillinger

en: View:
da: Vis:

en: Total:
da: I alt:

en: Search Logs
da: Søgelogfiler

en: WP e-Commerce Upgrades
da: WP e-Commerce opgraderinger

en: Add more functionality to your e-Commerce site. Prices may be subject to change.
da: Tilføj flere funktioner til din e-Commerce side. Priserne kan være genstand for ændringer.

en: MP3 Player
da: MP3 afspiller

en: Members Only Module
da: Aktiverings indstillinger: Medlems Modul

en: NextGen Gallery Buy Now Buttons
da: NextGen Galleri Køb nu-knapper

en: API Key Reset
da: API Key nulstil

en: Enter your API name and key to release it from an old site that you no longer use.
da: Indtast dit API navn og key for at frigøre det fra en gammel hjemmeside, som du ikke længere bruger.

en: Reset API Key
da: Reset API n&oslash;gle

en: For more information visit our documentation page.
da: For mere information besøg vores dokumentations side.

en: Your API key has been Reset
da: Din API key er blevet nulstillet

en: Display Variations
da: Vis Variationer

en: Edit Product
da: Rediger produkt

en: Product Name
da: Produkt navn

en: Stock Keeping Unit
da: Produktnummer SKU

en: Additional Description
da: Yderligere beskrivelse

en: This is a donation, checking this box populates the donations widget.
da: Er dette produkt en donation?

en: Table Rate Price
da: Prissatstabel

en: Stock Qty
da: Lager antal

en: Weight
da: Vægt

en: Flat Rate Settings
da: Fastsats Indstillinger

en: Local Shipping Fee
da: Lokalt leveringsgebyr

en: International Shipping Fee
da: Internationalt leveringsgebyr

en: Custom Meta
da: Egne metadata

en: Add Custom Meta
da: Tilføj Egne metatdata

en: Value
da: Værdi

en: These notes are only available here.
da: Disse noter er kun tilgængelige her.

en: Personalisation Options
da: Tilpasning Valg

en: Users can upload images on single product page to purchase logs.
da: Brugere kan uploade billeder på produktsiderne til købsloggen.

en: External Link
da: Eksternt link

en: Product Images
da: Produkt billeder

en: Product Download
da: Produkt download

en: Max Upload Size
da: Max opload størrelse

en: Select an MP3 file to upload as a preview
da: Vælg en MP3-fil til upload som et eksempel

en: Thumbnail Settings
da: Thumbnail indstillinger

en: Please refrain from uploading images larger than <strong>%d x %d</strong> pixels
da: Du bedes undlade at uploade billeder større end <strong>%d x %d </strong> pixels

en: Could not update product in the database
da: Kunne ikke opdaterer produkt i databasen

en: Could not insert product into the database
da: Kunne ikke indsætte produkt i databasen

en: Admin Settings
da: Admin indstillinger

en: Max downloads per file
da: Max downloads per fil

en: Lock downloads to IP address
da: Lås downloads til IP-adresse

en: Check MIME types on file uploads
da: Tjek MIME-typer på fil-uploads

en: Warning: Disabling this exposes your site to greater possibility of malicious files being uploaded, we reccomend installing the Fileinfo extention for PHP rather than disabling this.
da: Advarsel: Deaktivering af denne udsætter dit websted og giver større mulighed for ondsindede filer bliver uploadet, anbefaler vi at installere Fileinfo extention til PHP i stedet for at deaktivere dette.

en: Purchase Log Email
da: K&oslash;bs Logs Email

en: Purchase Receipt - Reply Address
da: Kvittering - svaradresse

en: Purchase Receipt - Reply Name
da: Kvittering - Besvar Navn

en: Custom Messages
da: Brugerdefinerede meddelelser

en: Tags can be used
da: Tags kan bruges

en: Admin Report
da: Admin rapport

en: Tracking Email Subject
da: Sporing Email Emne

en: Tracking Email Message
da: Sporings Email Besked

en: Update Page URLs
da: Opdater side URLs

en: Fix Product Group Permalinks
da: Fix kategori permalinks

en: Users must register before checking out
da: Bruger skal registrere f&oslash;r checkout

en: If yes then you must also turn on the wordpress option "Any one can register"
da: Hvis ja, skal du ogs&aring; aktivere wordpress indtstilling "Alle kan registrere sig"

en: Enable Shipping Same as Billing Option:
da: Aktiver forsendelse samme som fakturerings valgmulighed:

en: Here you can customise the forms to be displayed in your checkout page. The checkout page is where you collect important user information that will show up in your purchase logs i.e. the buyers address, and name...
da: Her kan du &aelig;ndre felterne p&aring; checkout siden. Checkout siden er hvor du indsamler oplysninger om kunden og ordren, der senere vil blive vist i k&oslash;bs loggen. Det kan v&aelig;re kundens adresse, email, navn osv.

en: This will be the Email address that the Purchase Reciept is sent to.
da: Dette vil være e-mail adressen, kvittering er sendt til.

en: Add New Form Field
da: Tilf&oslash;j nyt formular felt

en: Please Select A Payment Gateway
da: V&aelig;lg venligst en betalings Gateway

en: General Settings
da: Generelle indstillinger

en: Activate the payment gateways that you want to make available to your customers by selecting them below.
da: Aktiver de betalingens gateways du vil gøre tilgængelige for dine kunder ved at vælge dem nedenfor.

en: We Recommend
da: Vi anbefaler

en: Display Name
da: Visningsnavn

en: The text that people see when making a purchase
da: Teksten folk ser, når de foretager et køb

en: Base Country/Region
da: Standard land

en: Select your primary business location.
da: Vælg din primære forretning placering.

en: Tax Settings
da: Moms indstillinger

en: Currency Settings
da: Valuta indstillinger

en: Show All Products
da: Vis alle produkter

en: Button Settings
da: Knap indstillinger

en: Button Type
da: Knap type

en: Hide "Add to cart" button
da: Skjul "Tilf&oslash;j til indk&oslash;bskurv" knap

en: Product Settings
da: Produkt indstillinger

en: Display Fancy Purchase Notifications
da: Vis fancy k&oslash;bs notifikationer

en: Disable link in Title
da: Skjul links i produkt navn

en: Add quantity field to each product description
da: Føj mængde feltet til hvert produkt beskrivelse

en: Thanks, the themes have been copied.
da: Tak, har temaerne blevet kopieret.

en: Product Page Settings
da: Produkt side indstillinger

en: Product Display
da: Produkt visning

en: Purchase unavailable options
da: Køb utilgængelig muligheder

en: Products Per Row
da: Produkter per række

en: Show images only
da: Vis kun billeder

en: Display Description
da: Vis Beskrivelse

en: Display "Add To Cart" Button
da: Vis "Tilføj til kurv" knappen

en: Display "More Details" Button
da: Vis "Flere oplysninger" knappen

en: Sort Product By
da: Sortér Produkt efter

en: Time Uploaded
da: Tid oploadet

en: Show Breadcrumbs
da: Vis Breadcrumbs

en: Product Groups/Products Display
da: Produktgrupper/Produkter visning

en: Product Groups Only (All products displayed)
da: Kun produktgrupper (alle produkter vil blive vist)

en: Sliding Product Groups (1 product per page)
da: Glidende kategorier (1 produkt pr. side)

en: Show Search
da: Vis S&oslash;g

en: Show Advanced Search
da: Vis avanceret s&oslash;gning

en: Use Live Search
da: Benyt Live Søgning

en: Replace Page Title With Product/Category Name
da: Erstat sidetitel med product/kategori navn

en: Shopping Cart Settings
da: Indkøbskurv indstillinger

en: Page
da: Side

en: You need to enable the widgets plugin to use this
da: Du er n&oslash;dt til at aktivere widget pluginet for at benytte dette

en: You need to install the Gold and DropShop extentions to use this
da: Du skal installere Gold og DropShop udvidelserne for at benytte dette

en: Manual
da: Manuelt

en: Show Dropshop on every page
da: Vis Dropshop p&aring; alle sider

en: Show Dropshop only on product page
da: vis Dropshop kun p&aring; produkt side

en: Use light Dropshop style
da: Benyt light Dropshop stil

en: Use dark Dropshop style
da: Benyt dark Dropshop stil

en: Crafty
da: Snu

en: Display "+ Postage & Tax"
da: Vis "+ Levering &amp; Moms"

en: Use Category Grid View
da: Brug kategori Grid View

en: Default Product Thumbnail Size
da: Standard "produkt thumbnail" st&oslash;rrelse

en: Default Product Group Thumbnail Size
da: Standard "kategori thumbnail" st&oslash;rrelse

en: Single Product Image Size
da: Enkelte produkt billedes st&oslash;rrelse

en: Show Thumbnail Gallery
da: Vis thumbnail galleri

en: Gallery Thumbnail Image Size
da: Galleri thumbnail billede størrelse

en: Pagination settings
da: Pagination indstillinger

en: Use Pagination
da: Benyt pagination

en: number of products to show per page
da: Antal produktker der skal vises p&aring; hver side

en: Bottom
da: Bund

en: Both
da: Begge

en: Comment Settings
da: Kommentar indstillinger

en: Use IntenseDebate Comments
da: Brug IntenseDebate Kommentarer

en: IntenseDebate Account ID
da: IntenseDebate id-konto

en: Help on finding the Account ID
da: Hjælp på at finde den konto-id

en: By Default Display Comments on
da: Ved standard Vis Henvendelse om

en: Use Shipping
da: Benyt levering

en: If you are only selling digital downloads, you should select no to disable the shipping on your site.
da: Hvis du KUN s&aelig;lger digitale produkter skal du v&aelig;lge nej for at deaktivere levering p&aring; din side.

en: Base Zipcode/Postcode:
da: Hoved Postnr / Postnummer:

en: If you are based in America then you need to set your own Zipcode for UPS and USPS to work. This should be the Zipcode for your Base of Operations.
da: Hvis du er baseret i USA så er du nødt til at indstille dit eget Postnr for UPS og USPS for at det virker. Dette bør være dit hoved Postnr.

en: ShipWire Settings
da: ShipWire indstillinger

en: ShipWire Email
da: ShipWire email

en: ShipWire Password
da: ShipWire adgangskode

en: Enable Free Shipping Discount
da: Aktiver Gratis Levering rabat

en: Shipping Modules
da: Leverings moduler

en: Internal Shipping Calculators
da: Intern forsendelses beregner

en: External Shipping Calculators
da: Eksterne forsendelses beregner

en: The following shipping modules all need cURL which is not installed on this server, you may need to contact your web hosting provider to get it set up.
da: De følgende forsendelses moduler har alle brug for cURL, som ikke er installeret på denne server, kan du kontakte din webhost for at få det oprettet.

en: You just added "[product_name]" to your cart.
da: Du har lige tilf&oslash;jet "[product_name]" til din indk&oslash;bskurv.

en: Sorry, but you cannot add zero items to your cart
da: Beklager, men du kan ikke tilføje nul elementer til din indkøbsvogn

en: You must select a shipping method, otherwise we cannot process your order.
da: Du skal vælge en betalingsmetode, ellers kan vi ikke gennemf&oslash;re din ordre.

en: Please agree to the terms and conditions, otherwise we cannot process your order.
da: Accepter venligst betingelserne, ellers kan vi ikke gennemf&oslash;re din ordre.

en: Please enter a Zipcode and click calculate to proceed
da: Angiv et postnr og klik beregn for at fortsætte

en: Tax
da: Moms

en: People who bought this item also bought
da: Personer der k&oslash;bte dette, var ogs&aring; interesseret i

en: Updating
da: Opdatering

en: Continue Shopping
da: Forts&aelig;t indk&oslash;b

en: Choose a downloadable file for this product:
da: V&aelig;lg en fil der kan downlades for dette prdukt:

en: Choose a downloadable file for this variation
da: Vælg en downloades fil til denne variation

en: No Product
da: Intet produkt

en: <strong>ERROR</strong>: This email is already registered, please choose another one.
da: <strong>FEJL</strong>: Denne e-mail er allerede registreret, vælg venligst en anden.

en: This product has no available stock
da: Dette produkt findes ikke på lager

en: Release downloads locked to this IP address %s
da: Frigiv downloads låst til denne IP-adresse %s

en: Thanks, the purchase log record has been deleted
da: Mange tak, k&oslash;bs loggen er blevet slettet.

en: Visit upgrade homepage
da: Besøg opgradere hjemmeside

en: Visit author homepage
da: Besøg forfatterens hjemmeside

en: By %s
da: Af %s

en: Stock
da: Lager

en: Name
da: Navn

en: Description
da: Beskrivelse

en: Height
da: H&oslash;jde

en: Width
da: Bredde

en: Delete Image
da: Slet billede

en: Target Markets
da: Målmarkeder

en: The Target Markets feature has been disabled because you have the Suhosin PHP extension installed on this server. If you need to use the Target Markets feature then disable the suhosin extension, if you can not do this, you will need to contact your hosting provider.
da: Målmarkeds funktion er blevet deaktiveret, fordi du har Suhosin PHP udvidelse installeret på denne server. Hvis du har brug for at bruge Målmarkeds funktionen derefter deaktivere Suhosin udvidelse, hvis du ikke kan gøre dette, skal du kontakte din udbyder.

en: Presentation Settings
da: Præsentations indstillinger

en: To over-ride the presentation settings for this group you can enter in your prefered settings here
da: Til overstyre præsentationen indstillingerne for denne gruppe kan du indtaste dine foretrukne indstillinger her

en: Catalog View
da: Katalog

en: Please select
da: Vælg venligst

en: Default View
da: Standard visning

en: List View
da: Listevisning

en: Grid View
da: Grid

en: Thumbnail&nbsp;Size
da: Thumbnail&nbsp; størrelse

en: This category requires additional checkout form fields
da: Denne kategori kræver yderligere kasse formularfelter

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Delete
da: Slet

en: Add
da: Tilf&oslash;j

en: Edit
da: Rediger

en: Coupon Code
da: V&aelig;rdi kupon kode

en: Discount
da: Rabat

en: Expiry
da: Udl&oslash;bet

en: Use Once
da: Benyt 1 gang

en: Active
da: Aktiv

en: Apply On All Products
da: Anvend p&aring; alle produktert

en: Settings
da: Indstillinger

en: Shop Settings
da: Butiks indstillinger

en: Money and Payment
da: Penge og betaling

en: Checkout Page Settings
da: Kassen sideindstillinger

en: Current Month
da: Denne måned

en: At a Glance
da: Kast et blik på

en: Add New Product
da: Tilføj nyt produkt

en: Packing Slip
da: Pakkeseddel

en: Order | Orders
da[0]: Ordre

en: State
da: Stat

en: Address
da: Adresse

en: Phone
da: Telefon

en: Quantity
da: Antal

en: Price
da: Pris

en: Shipping
da: Levering

en: This users cart was empty
da: Denne brugers indk&oslash;bskurv var tom

en: Thanks, the coupon has been added.
da: Mange Tak, v&aelig;rdi kuponen blev tilf&oslash;jet.

en: Coupons
da: Kuponer

en: Display Cross Sales
da: Vis cross sales

en: Show Share This (Social Bookmarks)
da: Vis del dette (Social Bookmarks)

en: Display How Customer Found Us Survey
da: Vis hvordan kunder fandt os unders&oslash;gelse

en: RSS Address
da: RSS adresse

en: First Name
da: Fornavn

en: Please enter a valid name
da: Indtast venligst et gyldigt navn

en: Last Name
da: Efternavn

en: Please enter a valid surname
da: Indtast venligst et gyldigt efternavn

en: Please enter a valid email address
da: Indtast venligst en gyldig email adresse

en: Address 1
da: Adresse 1

en: Address 2
da: Adresse 2

en: Please enter a valid address
da: Indtast venligst en gyldig adresse

en: City
da: By

en: Please enter your town or city.
da: Indtast venligst by.

en: Please enter a valid phone number
da: Indtast venligst et gyldigt telefon nummer

en: Country
da: Land

en: Please select your country from the list.
da: V&aelig;lg venligst dit land fra listen.

en: Thanks, your changes have been saved.
da: Mange tak, dine &aelig;ndringer blev gemt.

en: Save Profile
da: Gem profil

en: Insert
da: Inds&aelig;t

en: Cancel
da: Annuller

en: Google Shipping Country
da: Google leverings land

en: Save Changes
da: Gem &aelig;ndringer

en: Product Donations
da: Produkt donationer

en: More Details
da: Mere information

en: Add To Cart
da: Tilf&oslash;j til indk&oslash;bskurv

en: Avg. Customer Rating
da: Gennemsnitlig kunde bed&oslash;mmelse

en: Your Rating
da: Din bed&oslash;mmelse

en: Saved
da: Gemt

en: Order Received
da: Ordre modtaget

en: Accepted Payment
da: Betaling accepteret

en: Job Dispatched
da: Job Afsendt

en: Closed Order
da: Lukket ordre

en: Show Thumbnails
da: Vis thumbnails

en: Cart Location
da: Indk&oslash;bskurvens placering

en: Currency type
da: Valuta type

en: Show Product Ratings
da: Vis produkt bed&oslash;mmelser

en: Thank you for purchasing with %shop_name%, any items to be shipped will be processed as soon as possible, any items that can be downloaded can be downloaded using the links on this page.All prices include tax and postage and packaging where applicable.You ordered these items:%product_list%%total_shipping%%total_price%
da: Tak for dit køb med %shop_name%, alle vare, der skal sendes vil blive behandlet så hurtigt som muligt, de produkter der kan downloades, kan downloades ved hjælp af links på denne side.  Alle priser er inkl moms og porto og emballage, hvor gældende. Du bestilte disse varer:%product_list%%total_shipping%%total_price%

en: Products Page
da: Produkt side

en: Checkout
da: Bekr&aelig;ft din ordrer

en: Transaction Results
da: Transaktions resultat

en: Your Account
da: Din konto

en: Postal Code
da: Postnummer

en: Shopping Cart
da: Indkøbskurv

en: Thank you, your purchase is pending, you will be sent an email once the order clears.
da: Mange tak, ordren bliver behandlet, du vil modtage en email s&aring; snart ordren g&aring;r igennem.

en: Click to download
da: Klik her for at downloade

en: Total Shipping
da: Total levering

en: Your Transaction ID
da: Dit Transaktions ID

en: Transaction ID
da: Transaktions ID

en: Order Pending: Payment Required
da: Ordren venter: Betaling Nødvendig

en: Purchase Receipt
da: Kvittering

en: Customer Details
da: Kunde detaljer

en: Delivery State
da: Leverings omr&aring;de

en: Purchase Report
da: Kunde rapport

en: The Transaction was successful
da: Transaktionen var vellykket

en: Oops, there is nothing in your cart.
da: Din indkøbskurv er tom.

en: Please visit our shop
da: Besøg venligst vores butik

en: File Names
da: Filnavne

en: Downloads Left
da: Downloads tilbage

en: Date
da: Dato

en: You have not purchased any downloadable products yet.
da: Du har endnu ikke k&oslash;bt nogen digitale download produketer.

en: Payment Method
da: Betalings metode

en: Details
da: Detaljer

en: Order Status
da: Ordre status

en: Order Details
da: Ordre detaljer

en: Final Total
da: Endeligt Total

en: Transaction Id
da: Transaktions ID

en: No transactions for this month.
da: Ingen transaktioner for denne måned.

en: There have not been any purchases yet.
da: Der er endnu ikke blevet gennemf&oslash;rt nogle ordre.

en: You must be logged in to use this page. Please use the form below to login to your account.
da: Du skal v&aelig;re logget ind for at se denne side. Benyt venligst formen nedenfor til at logge ind.

en: Text
da: Tekst

en: Textarea
da: Teksomr&aring;de

en: Heading
da: Overskrift

en: Coupon
da: V&aelig;rdikupon

en: Label Description
da: Label beskrivelse

en: Item Number
da: Varenummer

en: Life Number
da: Levetid nummer

en: Product Code
da: Produktkode

en:  and above
da: og derover

en: If price is
da: Hvis pris er

en: If weight is
da: Hvis vægt er

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a username.
da: <strong>FEJL</strong>: Angiv et brugernavn.

en: <strong>ERROR</strong>: Please type your e-mail address.
da: <strong> FEJL </strong>: Skriv venligst din e-mail-adresse.

en: <strong>ERROR</strong>: The email address isn&#8217;t correct.
da: <strong>FEJL</strong>: E-mail-adressen er ikke korrekt.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is invalid.  Please enter a valid username.
da: <strong>FEJL</strong>: Dette brugernavn er ugyldigt. Angiv venligst et gyldigt brugernavn.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is already registered, please choose another one.
da: <strong>FEJL</strong>: Dette brugernavn er allerede registreret, vælg venligst et andet.

en: <strong>ERROR</strong>: Couldn&#8217;t register you... please contact the <a href="mailto:%s">webmaster</a> !
da: <strong>FEJL</strong>: Kunne ikke registrere dig... kontakt venligst <a href="mailto:%s">webmasteren</a> !

en: This download is no longer valid, Please contact the site administrator for more information.
da: Denne download er ikke længere gyldigt, kontakt venligst webstedets administrator for mere information.
