WP e-Commerce - en to cs translation catalogue (196 entries)

en: Sale Price
cs: Akční cena

en: Quantity:
cs: Množství:

en: Tax Rates
cs: Daňové sazby

en: Category
cs: Kategorie

en: Enter the payment instructions that you wish to display to your customers when they make a purchase
cs: Vložte platební instrukce které chcete zobrazit zákazníkùm pøi objednávce.

en: For example, this is where you the Shop Owner might enter your bank account details or address so that your customer can make their manual payment.
cs: Napøíklad, když není vyplnìný bankovní úèet nebo adresa, pak mùže zákazník platit v hotovosti.

en: Total Price
cs: Celková cena

en: Product
cs: Produkt

en: Qty
cs: Ks

en: Postage &amp; Tax
cs: Poštovné &amp; Daò

en: Go to Checkout
cs: Pokraèuj na potvrzení objednávky

en: Your shopping cart is empty
cs: Váš nákupní košík je prázdný

en: Visit the shop
cs: Prohlédnout obchod

en: Page Number position
cs: Umístìní èísla stránky

en: This product has sold out.
cs: Tento produkt je vyprodán.

en: Buy Now
cs: Kup nyní

en: Update
cs: Potvrï

en: Remove
cs: Odstranit

en: Calculate Shipping Price
cs: Vyberte vaši zemi odeslání

en: Terms and Conditions
cs: Obchodní podmínky

en: Admin Menu
cs: Administraèní menu

en: Product Grouping Widget
cs: Widget skupin produktù

en: Latest Products
cs: Poslední produkty

en: Price Range
cs: Rozpìtí cen

en: Show All
cs: Zobrazit vše

en: Product Tags
cs: Tagy produktu

en: Product Specials
cs: Slevy produktù

en: Products
cs: Produkty

en: The administrator has unlocked your file
cs: Administrátor uvolnil vaše soubory

en: Remove this record
cs: Odstrani tento záznam z Logu

en: Go Back
cs: Zpìt

en: Members Only Module
cs: Aktivaèní nastavení: Uživatelský modul

en: Reset API Key
cs: Reset API klíè

en: Edit Product
cs: Edituj produkt

en: Product Name
cs: Jméno produktu

en: Additional Description
cs: Další popis

en: This is a donation, checking this box populates the donations widget.
cs: Tento produkt je dotován?

en: Weight
cs: Hmotnost

en: Local Shipping Fee
cs: Poštovné

en: International Shipping Fee
cs: Poštovné do zahranièí

en: Add Custom Meta
cs: Pøidat oblast

en: Users can upload images on single product page to purchase logs.
cs: Uživatel mùže nahát obrázek, když kupuje toto zboží.

en: External Link
cs: Externí odkaz

en: Product Images
cs: Obrázky produktù

en: Product Download
cs: Download produktù

en: Preview
cs: Pøehrát

en: Thumbnail Settings
cs: Nastavení náhledù

en: Admin Settings
cs: Adminisraèní nastavení

en: Max downloads per file
cs: Maximální poèet stažení souboru

en: Lock downloads to IP address
cs: Stažení pro IP adresu

en: Purchase Log Email
cs: E-mail pro logování objednávek

en: Update Page URLs
cs: Použít URL stránek

en: Fix Product Group Permalinks
cs: Nastavit odkaz do produktových skupin

en: Users must register before checking out
cs: Uživatel se musí zaregistrovat pøed zaplacením

en: If yes then you must also turn on the wordpress option "Any one can register"
cs: Pokud ano, musíte také zapnout volbu "Každý se mùsí registrovat"

en: Here you can customise the forms to be displayed in your checkout page. The checkout page is where you collect important user information that will show up in your purchase logs i.e. the buyers address, and name...
cs: Zde mùžete nastavit formuláø pro registraci nového zákazníka. Zašktrnutím jednotlivých políèek a zvolením názvù vytvoøíte  formuláø s informacemi které vás o zákazníkovi zajímají. Jako napøíklad adresa, kontakty...

en: Add New Form Field
cs: Pøidatpole do formuláøe

en: Please Select A Payment Gateway
cs: Zvolte možnot platby

en: General Settings
cs: Nastavení zobrazení

en: Activate the payment gateways that you want to make available to your customers by selecting them below.
cs: Vyberte platební možnosti, klteré chcete dát k dispozici zákazníkùm.

en: We Recommend
cs: Doporuèujeme

en: Base Country/Region
cs: Oblast/region

en: Tax Settings
cs: Nastavení danì

en: Currency Settings
cs: Nastavení mìny

en: Show All Products
cs: Zobrazit všechny produkty

en: Button Type
cs: Typ tlaèítka

en: Hide "Add to cart" button
cs: Skrýt tlaèítko "Pøidat do košíku"

en: Display Fancy Purchase Notifications
cs: Zobrazit efektní oznámení o nákupu

en: Disable link in Title
cs: Skrýt odkazy na názvy produktù

en: Product Display
cs: Zobrazit produkt

en: Purchase unavailable options
cs: Nákup nedostupných nastavení

en: Show images only
cs: Zobrazit pouze obrázky

en: Show Breadcrumbs
cs: Zobraz cestu ke zboží

en: Product Groups/Products Display
cs: Zobrazení skupiny/produkty

en: Product Groups Only (All products displayed)
cs: Pouze skupiny (všechny produkty zobrazeny)

en: Sliding Product Groups (1 product per page)
cs: Rozbalovací skupiny (1 product na stránku)

en: Show Search
cs: Zobrazit hlehání

en: Show Advanced Search
cs: Zobrazit rozšíøené hledání

en: Use Live Search
cs: Požít Live Search

en: Page
cs: Stránka

en: You need to enable the widgets plugin to use this
cs: Musíte povolit widget panel pro toto nastavení

en: You need to install the Gold and DropShop extentions to use this
cs: musíte nejprve nainstalovat Gold and DropShop rozšíøení pro tuto volbu

en: Manual
cs: Manuálnì

en: Show Dropshop on every page
cs: Zobrazit Dropshopna každé stránce

en: Show Dropshop only on product page
cs: Zobrazit Dropshop pouze na stránce produktu

en: Use light Dropshop style
cs: Použít svìtlý Dropshop styl

en: Use dark Dropshop style
cs: Použít tmavý Dropshop styl

en: Display "+ Postage & Tax"
cs: Zobraz "+DPH"

en: Default Product Thumbnail Size
cs: Rozmìry náhledu

en: Default Product Group Thumbnail Size
cs: Rozmìry náhledu skupiny

en: Single Product Image Size
cs: Velikost obrázku produktu

en: Show Thumbnail Gallery
cs: Zobrazot galerii náhledù

en: Pagination settings
cs: Nastavení èíslování stránek

en: Use Pagination
cs: Použít èíslování

en: number of products to show per page
cs: poèet produktù které se zobrazí na jedné stránce

en: Use Shipping
cs: Použít odesílání

en: If you are only selling digital downloads, you should select no to disable the shipping on your site.
cs: Pokud prodáváte pouze software, zvolte ne a tím vypnete možnost odesílání z vašeho obchodu.

en: ShipWire Settings
cs: ShipWire Nastavení

en: ShipWire Password
cs: ShipWire Heslo

en: You just added "[product_name]" to your cart.
cs: Právì jste pøidali "[product_name]" do vašeho košíku.

en: Please agree to the terms and conditions, otherwise we cannot process your order.
cs: zaškrtnìte že souhlasíte s podmínkami. Bez toho nemùžeme vaši objednávku vyøídit.

en: Tax
cs: Daò

en: People who bought this item also bought
cs: Lidé kteøí koupili toto zboží koupili u nás také

en: Continue Shopping
cs: Pokraèovat v nákupu

en: Choose a downloadable file for this product:
cs: Zvolte staáhnutelný soubor pto tuto položku:

en: No Product
cs: Žádný produkt

en: Thanks, the purchase log record has been deleted
cs: Dìkujem, záznam byl odstanìn

en: Stock
cs: Sklad

en: Description
cs: Popis

en: Height
cs: Výška

en: Width
cs: Šíøka

en: Default View
cs: Základní náhled

en: List View
cs: Náhled seznamu

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: Delete
cs: Smazat

en: Add
cs: Pøidat

en: Edit
cs: Editovat

en: Coupon Code
cs: Kód kuponu

en: Start
cs: Zaèátek

en: Expiry
cs: Konec

en: Use Once
cs: Použít jednou

en: Active
cs: Aktivní

en: Apply On All Products
cs: Aplikuj na všechny produkty

en: Order | Orders
cs[0]: Objednávka

en: State
cs: Stát

en: Address
cs: Adresa

en: Phone
cs: Telefon

en: Quantity
cs: Množství

en: Price
cs: Cena

en: This users cart was empty
cs: Košík byl prázdný

en: Thanks, the coupon has been added.
cs: Dìkujeme, kupón byl pøidán.

en: Coupons
cs: Kupony

en: Display Cross Sales
cs: Zobrazit køížové prodeje

en: Show Share This (Social Bookmarks)
cs: Zbrazte sdílení (skupinové záložky)

en: Display How Customer Found Us Survey
cs: Zobraz jak zákazník našel váš obchod

en: RSS Address
cs: RSS Adresa

en: Please enter a valid name
cs: Prosím vložte správné jméno

en: Please enter a valid surname
cs: Prosím vložte správné pøíjmení

en: Please enter a valid email address
cs: Prosím vložte správnou e-mailovou adresu

en: Address 1
cs: Adresa 1

en: Address 2
cs: Adresa 2

en: Please enter a valid address
cs: Prosím vložte správnou adresu

en: Please enter your town or city.
cs: Vložte mìsto.

en: Please enter a valid phone number
cs: Prosím vložte správný telefon

en: Please select your country from the list.
cs: Vyberte zemi z nabídky.

en: Thanks, your changes have been saved.
cs: Dìkujeme, zmìny byly uloženy.

en: Save Profile
cs: Ulož profil

en: Google Shipping Country
cs: Google zasílací zemì

en: Save Changes
cs: Uložit zmìny

en: Product Donations
cs: Darování

en: More Details
cs: Více detailù

en: Add To Cart
cs: Pøidat do košíku

en: Avg. Customer Rating
cs: Prùm. zákaznické hodnocení

en: Your Rating
cs: Vaše hodnocení

en: Saved
cs: Uloženo

en: Order Received
cs: Objednávka pøijata

en: Accepted Payment
cs: Akceptované platby

en: Job Dispatched
cs: Odesláno

en: Closed Order
cs: Uzavøená objednávka

en: Show Thumbnails
cs: Zobrazení náhledù

en: Cart Location
cs: Umístìní košíku

en: Currency type
cs: Typ mìny

en: Show Product Ratings
cs: Zobrazit hodnocení produktù

en: Products Page
cs: Stránky produktù

en: Checkout
cs: Ovìøit objednávku

en: Transaction Results
cs: Podmínky transakcí

en: Your Account
cs: Váš úèet

en: Postal Code
cs: PSÈ

en: Thank you, your purchase is pending, you will be sent an email once the order clears.
cs: Dìkujeme vaše objednávka èeká na vyøízení, pošleme vám e-mail jakmile bude vyøízena..

en: Click to download
cs: Kliknìte zde pro download

en: Total Shipping
cs: Celkem odesláno

en: Total
cs: Celkem

en: Your Transaction ID
cs: ID vaší platby

en: Transaction ID
cs: ID platby

en: Order Pending: Payment Required
cs: Objednávky k vyøízení: Payment Required

en: Purchase Receipt
cs: Doklad

en: Customer Details
cs: Detaily o zákazníkovi

en: Delivery State
cs: Zemì doruèení

en: Purchase Report
cs: Report

en: The Transaction was successful
cs: Platba probìhla v poøádku

en: Date
cs: Datum

en: You have not purchased any downloadable products yet.
cs: V souèasnosti není k dispozici žádný stáhnutelný produkt.

en: Status
cs: Stav

en: Payment Method
cs: Platební metody

en: Details
cs: Popisy

en: Order Status
cs: Stav objednávky

en: Order Details
cs: Podrobnosti objednávky

en: Final Total
cs: Celková suma

en: Transaction Id
cs: Id platby

en: There have not been any purchases yet.
cs: Vsouèasnosti nejsou žádné obchody.

en: You must be logged in to use this page. Please use the form below to login to your account.
cs: Pro použití této stránky musíte být pøihlášeni. Prosím vyplòte formuláø pro pøihlášení.

en: Textarea
cs: Oblast textu

en: Heading
cs: Hlavièka

en: Coupon
cs: Kupon

en: This download is no longer valid, Please contact the site administrator for more information.
cs: Tento download není již dostupný.
