wordpress-document-revisions - en to sv_SE translation catalogue (331 entries)

en:  Taxonomy details in this block have changed.
sv_SE: Taxonomidetaljerna i det här blocket har ändrats.

en:  Taxonomy term does not belong to this taxonomy.
sv_SE: Taxonomitermen hör inte till denna taxonomi.

en: "Slug" with which to prefix all URLs for documents (and the document archive). Default is <code>documents</code>.
sv_SE: "Slug" som prefix ska läggas till alla URL:er för dokument (och dokumentarkivet). Standardinställningen är <code>documents</code>.

en: %1$s (%2$s), has overridden your lock on the document %3$s (%4$s).
sv_SE: %1$s (%2$s), har låst upp ditt dokument %3$s (%4$s).

en: %1$s ago
sv_SE: %1$s sedan

en: %1$s ago by %2$s
sv_SE: %1$s sida av %2$s

en: %1$s ago by %2$s [%3$s]
sv_SE: %1$s sedan av %2$s [%3$s]

en: %1$s: %2$s has overridden your lock on %3$s
sv_SE: %1$s: %2$s har öppnat ditt dokument %3$s

en: %d day
sv_SE: %d dag

en: %d days
sv_SE: %d dagar

en: %d hour
sv_SE: %d timme

en: %d hours
sv_SE: %d timmar

en: %d mins
sv_SE: %d min

en: %s - Latest Revision
sv_SE: %s - Senaste versionen

en: %s has prevented other users from making changes.
sv_SE: %s har förhindrat andra användare från att kunna ändra i dokumentet.

en: %s is currently editing this document.
sv_SE: %s redigerar för närvarande detta dokument.

en: - The %s Team
sv_SE: - %s arbetslag

en: -revision-
sv_SE: -version-

en: <br />If you believe this is in error you can <a href="#" id="override_link">override the lock</a>, but their changes will be lost.
sv_SE: < br / > Ifall du tror att det har blivit fel kan du <a href="#" id="override_link"> låsa upp </a>, observera att ändringarna går förlorade.

en: A brief description of the changes in this version.
sv_SE: En kort beskrivning av ändringarna i den här versionen.

en: A document management and version control plugin for WordPress that allows teams of any size to collaboratively edit files and manage their workflow.
sv_SE: Ett plugin för dokumenthantering och versionskontroll för WordPress som gör det möjligt för team av alla storlekar att gemensamt redigera filer och hantera sina arbetsflöden.

en: Actions
sv_SE: Handlingar

en: Add New Document
sv_SE: Lägg till nytt dokument

en: Add New Workflow State
sv_SE: Lägg till arbetsstatus

en: All Documents
sv_SE: Alla dokument

en: All Workflow States
sv_SE: Arbetsstatus

en: All owners
sv_SE: Alla ägare

en: All statuses
sv_SE: Alla statusar

en: All workflow states
sv_SE: Alla arbetsflödestillstånd

en: An error has occurred, please try reloading the page.
sv_SE: Ett fel har uppstått. Läs in sidan igen genom att använda webbläsarens "Uppdatera" knapp.

en: Any changes you have made will be lost.
sv_SE: Din ändringar blir förlorade!

en: Are you sure you want to restore this revision? If you do, no history will be lost. This revision will be copied and become the most recent revision.
sv_SE: Är du säker på att du vill återställa den här versionen? Om du gör det kommer ingen historik att gå förlorad. Den här versionen kommer att kopieras och bli den senaste versionen.

en: As a variant of this last case, you may have set up the plugin so that the document file store is one of your choosing and not the standard Media store.
sv_SE: Som en variant av det sista fallet kan du ha konfigurerat plugin-programmet så att dokumentfilsarkivet är ett du väljer och inte standardmediearkivet.

en: Ascending
sv_SE: Stigande

en: Attached document
sv_SE: Bifogat dokument

en: Attachment found for document, but not currently linked
sv_SE: Bilaga hittades för dokumentet, men är för närvarande inte länkad

en: Attachment recently uploaded for document, but not currently linked to it
sv_SE: Bilaga som nyligen laddats upp för dokumentet, men är för närvarande inte länkad till det

en: Basic Usage
sv_SE: Grundläggande användning

en: Below is a list of all documents to which you have access. Click the document title to edit the document or download the latest version.
sv_SE: Nedan ser du en lista över alla dokument vilka du har tillgång till. Klicka på dokumentet för att ändra eller ladda ner den senaste versionen.

en: Block Heading
sv_SE: Blockrubrik

en: By default the document permalink will contain the post year and month.
sv_SE: Som standard innehåller dokumentets permalänk inläggets år och månad.

en: By default, uploaded documents are only accessible to logged in users. Documents can be published, thus making them accessible to the world, by toggling their visibility in the "Publish" box in the top right corner. Any document marked as published will be accessible to anyone with the proper URL.
sv_SE: Standardval för uppladdade dokument är bara nödvändigt för inloggade användare. Dokument kan publiceras, då visas de publikt genom att ändra synbarhet. <code>Obs! Alla dokument som publiseras kan vem som helst som har länken ladda ner!</code>

en: Check Document Access
sv_SE: Kontrollera dokumentåtkomst

en: Check whether the current user can perform a specific action on a document.
sv_SE: Kontrollera om den aktuella användaren kan utföra en specifik åtgärd på ett dokument.

en: Checked in <abbr class="timestamp" title="%1$s" id="A%2$s">%3$s</abbr> ago by %4$s
sv_SE: Incheckad för <abbr class="timestamp" title="%1$s" id="A%2$s">%3$s</abbr> sedan av %4$s

en: Current State
sv_SE: Nuvarande arbetsstatus

en: Currently Editing
sv_SE: Ändras just nu

en: Custom field deleted.
sv_SE: Specialfält borttaget!

en: Custom field updated.
sv_SE: Specialfält uppdaterat!

en: Dear %s:
sv_SE: Kära %s:

en: Default
sv_SE: Standard

en: Descending
sv_SE: Fallande

en: Directory in which to store uploaded documents. The default is in your <code>wp-content/uploads</code> folder (or another default uploads folder defined elsewhere), but it may be moved to a folder outside of the <code>htdocs</code> or <code>public_html</code> folder for added security.
sv_SE: Katalog där uppladdade dokument ska lagras. Standardmappen är i din <code>wp-content/uploads</code>-mapp (eller en annan standardmapp för uppladdningar som definierats någon annanstans), men den kan flyttas till en mapp utanför <code>htdocs</code>- eller <code>public_html</code>-mappen för ökad säkerhet.

en: Dismiss
sv_SE: Avfärda

en: Display Document Author:
sv_SE: Visa dokumentets författare:

en: Display Document Description:
sv_SE: Visa dokumentbeskrivning:

en: Display Featured Image:
sv_SE: Visa utvald bild:

en: Display PDF File Indication:
sv_SE: Visa PDF-filindikation:

en: Display Settings
sv_SE: Skärminställningar

en: Do not pre-fill the revision log with AI suggestions
sv_SE: Fyll inte i revisionsloggen med AI-förslag i förväg

en: Document
sv_SE: Dokument

en: Document Date in Permalink
sv_SE: Dokumentdatum i permalänk

en: Document Description
sv_SE: Dokumentbeskrivning

en: Document Id
sv_SE: Dokument-ID

en: Document Image
sv_SE: Dokumentbild

en: Document Link Date
sv_SE: Dokumentlänkningsdatum

en: Document Owner
sv_SE: Dokuments ägare

en: Document Settings
sv_SE: Dokumentinställningar

en: Document Slug
sv_SE: Kortnamn för Dokument

en: Document Statuses to Display
sv_SE: Dokumentstatusar att visa

en: Document Upload Directory
sv_SE: Uppladdningsmapp

en: Document attachment does not appear to be md5 encoded
sv_SE: Dokumentbilagan verkar inte vara md5-kodad

en: Document attachment exists but related file not found
sv_SE: Dokumentbilaga finns men relaterad fil hittades inte

en: Document attachment exists but related file not in document location
sv_SE: Dokumentbilaga finns men relaterad fil finns inte på dokumentets plats

en: Document attachment file exists but is not readable
sv_SE: Dokumentbilagor finns men är inte läsbara

en: Document directory does not appear to exist. Please review value.
sv_SE: Dokumentkatalogen verkar inte finnas. Kontrollera värdet.

en: Document directory is not writable. Please check permissions.
sv_SE: Dokumentkatalogen är inte skrivbar. Kontrollera behörigheterna.

en: Document draft updated. <a target="_blank" href="%s">Download document</a>
sv_SE: Dokumentets utkast uppdaterat. <a target="_blank" href="%s">Ladda ner dokumentet</a>

en: Document is being edited and refined
sv_SE: Dokumentet är uppdateras eller ändras

en: Document is in its final form
sv_SE: Dokumentet är i sin slutversion

en: Document is in the process of being written
sv_SE: Dokumentat uppdateras

en: Document is not available.
sv_SE: Dokumentet är inte tillgängligt.

en: Document is pending final review
sv_SE: Dokumentet väntar slutgranskning

en: Document links to an invalid attachment record
sv_SE: Dokumentlänkar till en ogiltig bilaga

en: Document links to invalid attachment. An attachment exists and can replace link
sv_SE: Dokumentlänkar till ogiltig bilaga. En bilaga finns och kan ersätta länken.

en: Document not found.
sv_SE: Dokumentet hittades inte.

en: Document published. <a href="%s">Download document</a>
sv_SE: Dokument publicerat  <a href="%s">ladda ner dokumentet</a>

en: Document restored to revision from %s
sv_SE: Dokumentet återskapades ifrån version %s

en: Document saved.
sv_SE: Dokumentet sparat.

en: Document scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview document</a>
sv_SE: Dokumentet släpps <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Förhandsgranska dokument</a>

en: Document selected. Press Update to save.
sv_SE: Dokument valt. Tryck på Uppdatera för att spara.

en: Document selection failed.
sv_SE: Dokumentvalet misslyckades.

en: Document slug changed, but some previously published URLs may now be broken.
sv_SE: Kortnamn för Dokumentet är ändrat, detta har ändrat länken för ditt Dokument. Var vänlig och uppdatera eventuella länkar på din site.

en: Document submitted. <a target="_blank" href="%s">Download document</a>
sv_SE: Dokument skapat. <a target="_blank" href="%s">Ladda ner dokumentet</a>

en: Document updated.
sv_SE: Dokument uppdaterat.

en: Document updated. <a href="%s">Download document</a>
sv_SE: Dokumentet uppdaterat. <a href="%s">Ladda ner dokumentet</a>

en: Document upload directory changed, but existing uploads may need to be moved to the new folder to ensure they remain accessible.
sv_SE: Dokumentets uppladdningsmapp är ändrad, alla befintliga uppladdningar behöver flyttas till den nya mappen för att säkerhetsställa nåbarhet.

en: Documents
sv_SE: Dokument

en: Documents to Display
sv_SE: Dokument att visa

en: Download
sv_SE: Ladda ner

en: Draft
sv_SE: Förslag

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Edit Document
sv_SE: Redigera dokument

en: Edit Workflow State
sv_SE: Redigera arbetsstatus

en: Edit link
sv_SE: Redigera länk

en: Error
sv_SE: Fel

en: Errors
sv_SE: Fel

en: Example fields are post_title, post_date and post_modified.
sv_SE: Exempelfält är post_title, post_date och post_modified.

en: Feed Privacy
sv_SE: Feed Sekretess

en: File uploaded successfully. Add a revision summary below (optional) and press <strong>Update</strong> to save your changes.
sv_SE: Filen har laddats upp. Lägg till en revisionssammanfattning nedan (valfritt) och tryck på <strong>Uppdatera</strong> för att spara dina ändringar.

en: Final
sv_SE: Slutlig

en: Fix
sv_SE: Fixera

en: Free Form Settings
sv_SE: Inställningar för fri form

en: Free-form parameters
sv_SE: Fritt formulerade parametrar

en: Generate New Key
sv_SE: Skapa ny nyckel

en: Get Document Info
sv_SE: Hämta dokumentinformation

en: Get Document Revisions
sv_SE: Hämta dokumentrevisioner

en: However if there are any attachments attached to the document then we can display the latest one.
sv_SE: Men om det finns några bilagor till dokumentet kan vi visa den senaste.

en: If found there it will offer you a fix which is to move the file from the Media store to the document store.
sv_SE: Om den hittas där kommer den att erbjuda dig en lösning som är att flytta filen från mediearkivet till dokumentarkivet.

en: If this is missing or points to a non-existant one then the document cannot be viewed.
sv_SE: Om detta saknas eller pekar på ett som inte finns kan dokumentet inte visas.

en: If you have an error reported here, then you will get an "Error 404 - Document Not Found" (or equivalent) message on trying to view the document.
sv_SE: Om du har ett fel rapporterat här får du meddelandet "Fel 404 - Dokument hittades inte" (eller motsvarande) när du försöker visa dokumentet.

en: In Progress
sv_SE: Pågår

en: In this very specific case, when it has been unable to find the file in the document store, it will look for it in the Media store.
sv_SE: I det här specifika fallet, när den inte har kunnat hitta filen i dokumentarkivet, kommer den att leta efter den i mediearkivet.

en: Inconsistent data sent to Interface
sv_SE: Inkonsekventa data skickas till gränssnittet

en: Initial Draft
sv_SE: Ursprungligt utkast

en: Insufficient permission to mark this summary reviewed.
sv_SE: Otillräcklig behörighet för att markera denna sammanfattning som granskad.

en: Insufficient permission to read this document revision diff.
sv_SE: Otillräcklig behörighet att läsa detta dokuments revisionsskillnad.

en: Insufficient permission to read this document.
sv_SE: Otillräcklig behörighet att läsa detta dokument.

en: Internal structure
sv_SE: Intern struktur

en: Invalid Document Internal Structures
sv_SE: Ogiltiga interna dokumentstrukturer

en: It is a design feature of this plugin that you should only be able to access a document if you go via WordPress itself.
sv_SE: Det är en designfunktion i detta plugin att du bara ska kunna komma åt ett dokument om du går via själva WordPress.

en: It is recommended not to change it, but can be changed to a valid value.
sv_SE: Det rekommenderas att inte ändra det, men det kan ändras till ett giltigt värde.

en: It will review all documents that you are able to edit.
sv_SE: Den kommer att granska alla dokument som du kan redigera.

en: Latest Documents List Heading
sv_SE: Rubrik för listan över senaste dokument

en: Latest Documents Settings
sv_SE: Senaste dokumentinställningar

en: Latest Version of the Document
sv_SE: Senaste versionen av Dokumentet

en: List ordering Field
sv_SE: Listordning Fält

en: Lost Document Lock
sv_SE: Dokumentets lås är uppbrutet

en: Mark reviewed
sv_SE: Markera recenserad

en: Maximum number of document revisions set to zero using a filter. Check your configuration.
sv_SE: Maximalt antal dokumentrevisioner är inställt på noll med ett filter. Kontrollera din konfiguration.

en: Maximum number of revisions reached for this document. Making changes will delete data.
sv_SE: Maximalt antal revisioner har uppnåtts för detta dokument. Om du gör ändringar raderas data.

en: Message
sv_SE: Meddelande

en: Modified
sv_SE: Ändrat

en: More revisions exist for this document than is permitted. Making changes will delete data.
sv_SE: Det finns fler revisioner än vad som är tillåtet för detta dokument. Om du gör ändringar raderas data.

en: New Document
sv_SE: Nytt dokument

en: New Workflow State Name
sv_SE: Ny arbetsstatus

en: New version selected. Press Update to save.
sv_SE: Ny version vald. Tryck på Uppdatera för att spara.

en: New version uploaded. Press Update to save.
sv_SE: Ny version uppladdad. Tryck på Uppdatera för att spara.

en: No Edit link
sv_SE: Ingen redigeringslänk

en: No document file is attached.
sv_SE: Ingen dokumentfil är bifogad.

en: No documents found
sv_SE: Inget dokument hittat.

en: No documents found in Trash
sv_SE: Hittade 0 dokument i Papperskorgen

en: No invalid documents found.
sv_SE: Inga ogiltiga dokument hittades.

en: No invalid internal linkages found.
sv_SE: Inga ogiltiga interna länkar hittades.

en: No invalid permalinks found.
sv_SE: Inga ogiltiga permalänkar hittades.

en: No revisions yet.
sv_SE: Inga revideringar ännu.

en: No selection
sv_SE: Inget val

en: No summary has been generated for this revision yet.
sv_SE: Ingen sammanfattning har ännu genererats för denna revision.

en: No thumbnail available.
sv_SE: Ingen miniatyrbild tillgänglig

en: Not authorized
sv_SE: Du har inte tillräcklig behörighet

en: Number of Posts:
sv_SE: Antal poster:

en: Number of documents to display
sv_SE: Antal dokument att visa

en: Once successfully uploaded, you can enter a revision log message, assign the document an author, and describe its current workflow state.
sv_SE: När du har laddat upp en fil kan du skriva ett meddelande i loggboken och tillägna dokumentet till en författare och beskriva status för dokumentet.

en: Open documents in new tab:
sv_SE: Öppna dokument i ny flik:

en: Open documents in new tab?
sv_SE: Öppna dokument i ny flik?

en: Open in New Tab?
sv_SE: Öppna i ny flik?

en: Override Document Lock
sv_SE: Åsidosätt dokumentlås

en: Override another user's lock on a document to allow editing.
sv_SE: Åsidosätt en annan användares lås på ett dokument för att tillåta redigering.

en: Overview
sv_SE: Översikt

en: Owner
sv_SE: Ägare

en: Parent Workflow State
sv_SE: Förälder

en: Parent Workflow State:
sv_SE: Förälder:

en: Pending Review
sv_SE: Väntar på granskning

en: Permalink / guid
sv_SE: Permanent länk / guide

en: Posts to Show:
sv_SE: Inlägg att visa:

en: Private
sv_SE: Privat

en: Processed successfully.
sv_SE: Bearbetad.

en: Publish
sv_SE: Publicera

en: Published
sv_SE: Publicerad

en: Publishing Documents
sv_SE: Publicera dokument

en: RSS Feed
sv_SE: RSS-flöde

en: Recently Revised Documents
sv_SE: Nyligen ändrade dokument

en: Remove Document Image
sv_SE: Ta bort dokumentbild

en: Remove the year and month element /yyyy/mm from the document permalink.
sv_SE: Ta bort elementet /yyyy/mm för år och månad från dokumentets permalänk.

en: Restore
sv_SE: Återskapa

en: Restoring earlier revisions will also restore that description.<br/>If the current one is wanted, copy it first.
sv_SE: Om du återställer tidigare versioner återställs även den beskrivningen.<br/>Om du vill ha den nuvarande beskrivningen, kopiera den först.

en: Retrieve metadata for a document including file type, revision count, and lock status.
sv_SE: Hämta metadata för ett dokument inklusive filtyp, antal revisioner och låsstatus.

en: Retrieve the revision history of a document.
sv_SE: Hämta revisionshistoriken för ett dokument.

en: Reviewed ✓
sv_SE: Recenserad ✓

en: Revision Log
sv_SE: Versionslogg

en: Revision Summary
sv_SE: Versionssammandrag

en: Revision summaries are optional notes to store along with this revision that allow other users to quickly and easily see what changes you made without needing to open the actual file.
sv_SE: Versionsnoteringar är helt frivilliga noteringar som skrives in när varje version skapas för att användare ska få en bra överblick om Dokumentets historia.

en: Revisions to Display
sv_SE: Revisioner att visa

en: Scheduled
sv_SE: Schemalagd

en: Search Documents
sv_SE: Sök efter dokument

en: Search Workflow States
sv_SE: Sök igenom arbetsstatus

en: Secret Feed Key
sv_SE: Feed med Sekretessnyckel

en: See the Help pulldown for detailed Help information
sv_SE: Se hjälpmenyn för detaljerad hjälpinformation

en: Select
sv_SE: Välja

en: Select Document
sv_SE: Välj dokument

en: Selection Criteria
sv_SE: Urvalskriterier

en: Set Document Image
sv_SE: Ställ in dokumentbild

en: Setting this on will open the document in a new tab. This should be set on whilst editing the page using this block as clicking on a link whilst editing will force the current page to be left.
sv_SE: Om du aktiverar detta öppnas dokumentet i en ny flik. Detta bör vara aktiverat när du redigerar sidan med hjälp av det här blocket, eftersom det innebär att du tvingas lämna den aktuella sidan om du klickar på en länk medan du redigerar.

en: Show Edit link
sv_SE: Visa redigeringslänk

en: Show Edit link allows the list to have a link to the Edit function. A choice made here will over-ride the system-configured settings. Links will only appear if the user can edit the document.
sv_SE: Visa redigeringslänk gör att listan kan ha en länk till redigeringsfunktionen. Ett val som görs här åsidosätter de systemkonfigurerade inställningarna. Länkar visas bara om användaren kan redigera dokumentet.

en: Show PDF File indication?
sv_SE: Visa PDF-filindikering?

en: Show Revision Summaries?
sv_SE: Visa revisionssammanfattningar?

en: Show author name?
sv_SE: Visa författarnamn?

en: Show document description?
sv_SE: Visa dokumentbeskrivning?

en: Show featured image?
sv_SE: Visa utvald bild?

en: Skip text extraction for this document
sv_SE: Hoppa över textutdragning för det här dokumentet

en: So to deliver this the plugin changes the file name to an md5-encoded file name and then hides it from you when using the application.
sv_SE: Så för att leverera detta ändrar plugin-programmet filnamnet till ett md5-kodat filnamn och döljer det sedan för dig när du använder programmet.

en: Some of these can be fixed using data from within the system - and a button is available to fix the issue, but others cannot.
sv_SE: Vissa av dessa kan åtgärdas med hjälp av data inifrån systemet – och det finns en knapp för att åtgärda problemet, men andra inte.

en: Somebody
sv_SE: Någon

en: Sorry, Output buffer exists with data. Filewriting suppressed.
sv_SE: Tyvärr, utdatabufferten finns med data. Filskrivning undertryckt.

en: Sorry, Output has already been written, so your file cannot be downloaded.
sv_SE: Tyvärr har utdata redan skrivits, så din fil kan inte laddas ner.

en: Sorry, invalid REST call
sv_SE: Tyvärr, ogiltigt REST-anrop

en: Sorry, this is a private feed.
sv_SE: Ursäkta men denna filen är en privat fil.

en: Sorry, you are not allowed to edit documents.
sv_SE: Tyvärr, du har inte tillåtelse att redigera dokument.

en: Sorry, you are not allowed to read documents.
sv_SE: Tyvärr, du har inte tillåtelse att läsa dokument.

en: Sorry, you are not allowed to view revisions.
sv_SE: Tyvärr, du har inte behörighet att visa revisioner.

en: Sorry, you are not allowed to view this revision.
sv_SE: Tyvärr, du har inte behörighet att visa den här revisionen.

en: Sorry, you are only allowed to use GET method
sv_SE: Tyvärr, du får bara använda GET-metoden

en: Summary
sv_SE: Sammanfattning

en: Taxonomy:
sv_SE: Taxonomi:

en: Text Extraction & AI
sv_SE: Textutvinning och AI

en: The Documents menu may not be displayed completely with the "All Documents" and "Add Document" options missing
sv_SE: Dokumentmenyn kanske inte visas helt om alternativen "Alla dokument" och "Lägg till dokument" saknas.

en: The action to check: read, edit, delete, or publish.
sv_SE: Åtgärden att kontrollera: läsa, redigera, ta bort eller publicera.

en: The attached document file could not be found. It may have been deleted.
sv_SE: Det bifogade dokumentet kunde inte hittas. Det kan ha tagits bort.

en: The delivered rewrite rules support both formats.
sv_SE: De levererade omskrivningsreglerna stöder båda formaten.

en: The document contains additional document files that are inaccessible. They should be deleted to reduce storage.
sv_SE: Dokumentet innehåller ytterligare dokumentfiler som inte är åtkomliga. De bör raderas för att minska lagringsutrymmet.

en: The document description provides a short user-oriented summary of the document.
sv_SE: Dokumentbeskrivningen ger en kort användarvänlig sammanfattning av dokumentet.

en: The document post ID to check access for.
sv_SE: Dokumentets inläggs-ID att kontrollera åtkomst för.

en: The document post ID to unlock.
sv_SE: Dokumentets inläggs-ID som ska låsas upp.

en: The document post ID.
sv_SE: Dokumentets inläggs-ID.

en: The fix is therefore to md5-encode the file name.
sv_SE: Lösningen är därför att md5-koda filnamnet.

en: The guid does not contain the correct date.
sv_SE: Guiden innehåller inte rätt datum.

en: The guid does not contain the document name.
sv_SE: Guiden innehåller inte dokumentnamnet.

en: The guid does not contain the site URL.
sv_SE: Guiden innehåller inte webbplatsens URL.

en: The guid does not reflect the complete document permalink.
sv_SE: Guiden återspeglar inte hela dokumentets permalänk.

en: The guid field is meant to be the unique access path.
sv_SE: GUID-fältet är avsett att vara den unika åtkomstvägen.

en: The guid is not the expected "ugly" permalink
sv_SE: Guiden är inte den förväntade "fula" permalänken

en: The identifier of the latest attachment (i.e. the current document) is held in the post content field.
sv_SE: Identifieraren för den senaste bilagan (dvs. det aktuella dokumentet) finns i fältet för inläggets innehåll.

en: The nature of the web technology used to deliver WordPress means that if you know the name of the file held on the server then you can access the file directly
sv_SE: Webbtekniken som används för att leverera WordPress innebär att om du vet namnet på filen som finns på servern kan du komma åt filen direkt.

en: The query parameters can be very extensive. enter any other parameters required here.
sv_SE: Frågeparametrarna kan vara mycket omfattande. Ange eventuella andra parametrar som krävs här.

en: The revision log provides a short summary of the changes reflected in a particular revision. Used widely in the open-source community, it provides a comprehensive history of the document at a glance.
sv_SE: I versionsloggen kan du se en kort översikt över de versioner och ändringar som tillhör varje dokument. Denna visar en mycket omfattande översikt över dokumentets historia (används mycket inom Open-source utveckling).

en: The workflow state field can be used to help team members understand at what stage a document sits within a particular organization&quot;s workflow. The field is optional, and can be customized or queried by clicking <code>Workflow States</code> on the left-hand side.
sv_SE: Dokumentet historia kan användas till ökad förståelse av arbetsteamet för att få en klarare bild av vad som ska göras inom varje del av dokumentet statusflöde. Detta fält är frivilligt och kan ändras genom att klicka på <code>Dokumentet historia</code>.

en: There are no taxonomies defined.
sv_SE: Det finns inga definierade taxonomier.

en: There is an identifier in the document but either there is no attachment or it does not relate to this document.
sv_SE: Det finns en identifierare i dokumentet men antingen finns det ingen bilaga eller så relaterar den inte till detta dokument.

en: There is an identifier that links to a document attachment but there is no underlying file.
sv_SE: Det finns en identifierare som länkar till en dokumentbilaga men det finns ingen underliggande fil.

en: There is no attachment associated with the document.
sv_SE: Det finns ingen bilaga kopplad till dokumentet.

en: There is no attachment record held for document
sv_SE: Det finns ingen bilaga för dokumentet

en: These are issues that stop you displaying your document on the front end. Problems include:
sv_SE: Det här är problem som hindrar dig från att visa ditt dokument i användargränssnittet. Problemen inkluderar:

en: They can be displayed or hidden as wished by checking the options:
sv_SE: De kan visas eller döljas efter önskemål genom att markera alternativen:

en: This can be used with the Document List or Latest Documents blocks or their shortcode or widget equivalents.
sv_SE: Detta kan användas med blocken Dokumentlista eller Senaste dokument eller deras motsvarigheter i kortkoder eller widgetar.

en: This document is currently locked.
sv_SE: Det här dokumentet är för närvarande låst.

en: This is done by updating the document record so that the content contains the attachment identifier.
sv_SE: Detta görs genom att uppdatera dokumentposten så att innehållet innehåller bilagans identifierare.

en: This is not a valid document.
sv_SE: Detta är inte ett giltigt dokument.

en: This resolution process will, of course, also address unfixed, but fixable, issues as well.
sv_SE: Denna lösningsprocess kommer naturligtvis även att ta itu med oåtgärdade, men åtgärdbara, problem.

en: This screen allows users to collaboratively edit documents and track their revision history. To begin, enter a title for the document, optionally enter a description, and click <code>Upload New Version</code> and select the file from your computer.
sv_SE: Den här skärmen låter användare redigera dokument tillsammans och spåra sin revisionshistorik. Börja med att ange en titel för dokumentet, ange eventuellt en beskrivning och klicka på <code>Ladda upp ny version</code> och välj filen från din dator.

en: This tool allows you to find errors in the internal structure of documents.
sv_SE: Det här verktyget låter dig hitta fel i dokumentens interna struktur.

en: This version does not address revision data.
sv_SE: Den här versionen behandlar inte revisionsdata.

en: Title
sv_SE: Titel

en: Title:
sv_SE: Tittel:

en: To add a new document, click <strong>Add Document</strong> on the left-hand side.
sv_SE: För att ladda upp ett nytt dokument, klicka på <strong>Lägg till</strong>.

en: To protect your privacy, you need to append a key to feeds for use in feed readers.
sv_SE: För att skydda dig som användare så behöver du skriva in en nyckel som skyddar ditt dokument ifrån feedläsare.

en: To view all documents at a particular workflow state, click <strong>Workflow States</strong> in the menu on the left.
sv_SE: För att visa alla dokument i ett speciellt skede så kan du klicka på <strong>Status</status> i menyn till vänster.

en: Trash
sv_SE: Skräp

en: Two types of issues can be identified - Errors and Warnings.
sv_SE: Två typer av problem kan identifieras – fel och varningar.

en: Type
sv_SE: Typ

en: Under Review
sv_SE: Under granskning

en: Under certain conditons WordPress can generate an image for Page 1 of PDF documents. If created this will be used as the Featured Image.
sv_SE: Under vissa förhållanden kan WordPress generera en bild för sidan 1 i PDF-dokument. Om den skapas kommer den att användas som utvald bild.

en: Unknown
sv_SE: Okänd

en: Update Workflow State
sv_SE: Uppdatera arbetsstatus

en: Upload Document
sv_SE: Ladda upp dokument

en: Upload New Version
sv_SE: Ladda upp ny version

en: Upload failed.
sv_SE: Uppladdningen misslyckades.

en: Use as Document Image
sv_SE: Använd som dokumentbild

en: User
sv_SE: Användare

en: Validate Structure
sv_SE: Validera struktur

en: View Document
sv_SE: Visa dokument

en: View Documents
sv_SE: Visa dokument

en: WP Document Revisions
sv_SE: WP-dokumentrevisioner

en: Warning
sv_SE: Varning

en: Warnings
sv_SE: Varningar

en: When checked, AI-generated revision summaries will not be inserted into the revision log field when a new file is uploaded. Extraction (and summary generation, if enabled) still run — only the editor pre-fill is suppressed.
sv_SE: När detta alternativ är markerat kommer AI-genererade revisionssammanfattningar inte att infogas i revisionsloggfältet när en ny fil laddas upp. Extrahering (och sammanfattningsgenerering, om aktiverad) körs fortfarande – endast redigerarens förifyllning undertrycks.

en: When checked, plain text will not be extracted from uploaded files for this document, and any previously extracted text will be cleared. Useful for sensitive documents whose contents should not be cached for search, AI summaries, or other text-based features.
sv_SE: När detta alternativ är markerat extraheras inte vanlig text från uppladdade filer för detta dokument, och all tidigare extraherad text rensas. Användbart för känsliga dokument vars innehåll inte ska cachas för sökning, AI-sammanfattningar eller andra textbaserade funktioner.

en: When done, simply click <code>Update</code> to save your changes
sv_SE: När du är klar, klicka på <code>Uppdatera</code> för att spara dina ändringar

en: When they cannot be fixed, the resolution is normally either to delete the document or to load a new version of the document.
sv_SE: När de inte kan åtgärdas är lösningen normalt antingen att radera dokumentet eller att ladda en ny version av dokumentet.

en: Whether the user can perform the action.
sv_SE: Om användaren kan utföra åtgärden.

en: Workflow State
sv_SE: Arbetsstatus

en: Workflow States
sv_SE: Arbetsstatus

en: Yes
sv_SE: Ja

en: You are not authorized to access that file.
sv_SE: Du har inte rättigheter att öppna denna fil.

en: You are not authorized to read this data
sv_SE: Du har inte behörighet att läsa dessa uppgifter

en: You can download and view previous versions of the document by clicking the timestamp in the revision log. You can also restore revisions by clicking the <code>restore</code> button beside the revision.
sv_SE: Du kan ladda ner och se tidigare versioner av dokumentet genom att klicka på tidpunkten på samma rad som versionen. Du kan också återställa en tidigare version genom att klicka på knappen "Återställ" på samma rad som versionen.

en: You currently have this file checked out. No other user can edit this document so long as you remain on this page.
sv_SE: Du har checkat ut detta dokument. Ingen annan användare kan ändra i detta dokument så länge du har denna sida uppe.

en: You do not have permission to override the lock on this document.
sv_SE: Du har inte behörighet att åsidosätta låset på det här dokumentet.

en: You do not have permission to view document revisions.
sv_SE: Du har inte behörighet att visa dokumentrevisioner.

en: You do not have permission to view revisions for this document.
sv_SE: Du har inte behörighet att visa revisioner för det här dokumentet.

en: You do not have permission to view this document.
sv_SE: Du har inte behörighet att visa det här dokumentet.

en: You do not have the edit_documents capability possibly due to multiple conficting roles or use of a custom role!
sv_SE: Du har inte redigeringsfunktionen "edit_documents", möjligen på grund av flera motstridiga roller eller användning av en anpassad roll!

en: You do not have the upload_files capability!
sv_SE: Du har inte möjligheten att upload_files!

en: You have activated the plugin WP Document Revisions
sv_SE: Du har aktiverat pluginet WP Document Revisions

en: You may optionally include the string <code>%site_id%</code> within the path to separate files by site.
sv_SE: Du kan lägga till strängen <code>%site_id%</code> i adressen för att separera filerna fördelat på sitenamn.

en: You should first check whether you have multiple roles and that each has edit_documents capability.
sv_SE: Du bör först kontrollera om du har flera roller och att var och en har edit_documents-funktion.

en: You will not be able to upload any documents.
sv_SE: Du kommer inte att kunna ladda upp några dokument.

en: You will not be able to upload documents though you may be able change some attributes.
sv_SE: Du kommer inte att kunna ladda upp dokument, men du kan eventuellt ändra vissa attribut.

en: Your lock on the document %s has been overridden. Any changes will be lost.
sv_SE: Ditt lås för dokumentet %s har överskridits. Alla ändringar kommer att förloras.

en: [Modified Date: Document - %1$s, Attachment - %2$s]
sv_SE: [Ändringsdatum: Dokument - %1$s, Bilaga - %2$s]

en: ago by
sv_SE: sedan av

[ctx: block description]
en: Display a list of documents.
sv_SE: Visa en lista över dokument.

[ctx: block description]
en: Display a list of revisions for your document.
sv_SE: Visa en lista över revisioner för ditt dokument.

[ctx: block description]
en: Display a list of your most recent documents.
sv_SE: Visa en lista över dina senaste dokument.

[ctx: block title]
en: Document Revisions
sv_SE: Dokumentrevisioner

[ctx: block title]
en: Documents List
sv_SE: Dokumentlista

[ctx: block title]
en: Latest Documents
sv_SE: Senaste dokumenten

en: day ago
sv_SE: för en dag sedan

en: days ago
sv_SE: dagar sedan

[ctx: document]
en: Add Document
sv_SE: Lägg till dokument

en: example-document-title
sv_SE: exempel-dokument-namn

en: hour ago
sv_SE: för en timme sedan

en: hours ago
sv_SE: timmar sedan

en: just now
sv_SE: just nu

en: min ago
sv_SE: för en minut sedan

[ctx: post type general name]
en: Documents
sv_SE: Dokument

[ctx: post type singular name]
en: Document
sv_SE: Dokument

[ctx: taxonomy general name]
en: Workflow States
sv_SE: Dokumentstatus

[ctx: taxonomy singular name]
en: Workflow State
sv_SE: Dokumentstatus

en: ✨ AI suggestion — edit before saving.
sv_SE: ✨ AI-förslag — redigera innan du sparar.

en: ✨ AI summary will be available shortly — refresh this page to see it.
sv_SE: ✨ AI-sammanfattningen kommer att finnas tillgänglig inom kort — uppdatera sidan för att se den.
