wordpress-document-revisions - en to pt_BR translation catalogue (332 entries)

en:  Taxonomy details in this block have changed.
pt_BR: Os detalhes da taxonomia neste bloco foram alterados.

en:  Taxonomy term does not belong to this taxonomy.
pt_BR: O termo taxonômico não pertence a esta taxonomia.

en: "Slug" with which to prefix all URLs for documents (and the document archive). Default is <code>documents</code>.
pt_BR: "Slug" para inserir um prefixo em todas as URLs dos documentos (e arquivo de documentos). Padrão é <code>documentos</code>.

en: %1$s (%2$s), has overridden your lock on the document %3$s (%4$s).
pt_BR: %1$s (%2$s), sobrescreveu seu bloqueio no documento %3$s (%4$s).

en: %1$s - Revision %2$d
pt_BR: %1$s - Revisão %2$d

en: %1$s ago
pt_BR: %1$s atrás

en: %1$s ago by %2$s
pt_BR: %1$s atrás por %2$s

en: %1$s ago by %2$s [%3$s]
pt_BR: %1$s atrás por %2$s [%3$s]

en: %1$s: %2$s has overridden your lock on %3$s
pt_BR: %1$s: %2$s sobrescreveu seu bloqueio em %3$s

en: %d day
pt_BR: %d dia

en: %d days
pt_BR: %d dias

en: %d hour
pt_BR: %d hora

en: %d hours
pt_BR: %d horas

en: %d mins
pt_BR: %d minutos

en: %s - Latest Revision
pt_BR: %s - Última Revisão

en: %s has prevented other users from making changes.
pt_BR: %s impediu que outros usuários façam alterações.

en: %s is currently editing this document.
pt_BR: %s está editando este documento.

en: - The %s Team
pt_BR: - A Equipe %s

en: -revision-
pt_BR: -revisão-

en: <br />If you believe this is in error you can <a href="#" id="override_link">override the lock</a>, but their changes will be lost.
pt_BR: <br />se você acha que isso seja um erro, você pode <a href="#" id="override_link">sobrescrever o bloqueio</a>, mas as alterações serão perdidas.

en: A brief description of the changes in this version.
pt_BR: Uma breve descrição das alterações nesta versão.

en: A document management and version control plugin for WordPress that allows teams of any size to collaboratively edit files and manage their workflow.
pt_BR: Um plugin para WordPress dedicado ao gerenciamento de documentos e controle de versões, que permite que equipes de qualquer tamanho editem arquivos colaborativamente e gerenciem seu fluxo de trabalho.

en: Actions
pt_BR: Ações

en: Add New Document
pt_BR: Adicionar Novo Documento

en: Add New Workflow State
pt_BR: Adicionar Novo Status de Fluxo de Trabalho

en: All Documents
pt_BR: Todos os Documentos

en: All Workflow States
pt_BR: Todos os Status de Fluxo de Trabalho

en: All owners
pt_BR: Todos os proprietários

en: All statuses
pt_BR: Todos os status

en: All workflow states
pt_BR: Todos os estados do fluxo de trabalho

en: An error has occurred, please try reloading the page.
pt_BR: Ocorreu um erro, por favor, tente atualizar a página.

en: Any changes you have made will be lost.
pt_BR: Qualquer alteração feita será perdida.

en: Are you sure you want to restore this revision? If you do, no history will be lost. This revision will be copied and become the most recent revision.
pt_BR: Você tem certeza que deseja restaurar essa revisão? Se sim, nenhum histório será perdido. Essa revisão será copiada e será a revisão mais recente.

en: As a variant of this last case, you may have set up the plugin so that the document file store is one of your choosing and not the standard Media store.
pt_BR: Como uma variante deste último caso, você pode ter configurado o plugin para que o armazenamento de arquivos de documentos seja um de sua escolha e não o armazenamento de mídia padrão.

en: Ascending
pt_BR: Ascendente

en: Attached document
pt_BR: Documento em anexo

en: Attachment found for document, but not currently linked
pt_BR: Anexo encontrado para o documento, mas ainda não vinculado.

en: Attachment recently uploaded for document, but not currently linked to it
pt_BR: Anexo carregado recentemente para o documento, mas ainda não vinculado a ele.

en: Basic Usage
pt_BR: Uso básico

en: Below is a list of all documents to which you have access. Click the document title to edit the document or download the latest version.
pt_BR: Abaixo há uma lista com todos os documentos aos quais você tem acesso. Clique no título do documento para editá-lo ou baixar a versão mais recente.

en: Block Heading
pt_BR: Título do bloco

en: By default the document permalink will contain the post year and month.
pt_BR: Por padrão, o link permanente do documento conterá o ano e o mês da publicação.

en: By default, uploaded documents are only accessible to logged in users. Documents can be published, thus making them accessible to the world, by toggling their visibility in the "Publish" box in the top right corner. Any document marked as published will be accessible to anyone with the proper URL.
pt_BR: Por padrão, documentos enviados só são acessíveis para usuários logados. Documentos podem ser publicados, fazendo-os acessíveis ao mundo, alterando sua visibilidade na caixa "Publicar" no topo direito. Qualquer documento marcado como publicado estará acessível a qualquer um com a URL correta.

en: Check Document Access
pt_BR: Verificar acesso ao documento

en: Check whether the current user can perform a specific action on a document.
pt_BR: Verifique se o usuário atual pode executar uma ação específica em um documento.

en: Checked in <abbr class="timestamp" title="%1$s" id="A%2$s">%3$s</abbr> ago by %4$s
pt_BR: Check-in realizado há <abbr class="timestamp" title="%1$s" id="A%2$s">%3$s</abbr> por %4$s

en: Current State
pt_BR: Status Atual

en: Currently Editing
pt_BR: Editando Atualmente

en: Custom field deleted.
pt_BR: Campo personalizado apagado.

en: Custom field updated.
pt_BR: Campo personalizado atualizado.

en: Dear %s:
pt_BR: Caro(a) %s:

en: Default
pt_BR: Padrão

en: Descending
pt_BR: Descendente

en: Directory in which to store uploaded documents. The default is in your <code>wp-content/uploads</code> folder (or another default uploads folder defined elsewhere), but it may be moved to a folder outside of the <code>htdocs</code> or <code>public_html</code> folder for added security.
pt_BR: Diretório onde os documentos enviados serão armazenados. O padrão é a pasta <code>wp-content/uploads</code> (ou outra pasta de uploads padrão definida em outro local), mas pode ser movido para uma pasta fora das pastas <code>htdocs</code> ou <code>public_html</code> para maior segurança.

en: Dismiss
pt_BR: Liberar

en: Display Document Author:
pt_BR: Exibir autor do documento:

en: Display Document Description:
pt_BR: Exibir descrição do documento:

en: Display Featured Image:
pt_BR: Exibir imagem em destaque:

en: Display PDF File Indication:
pt_BR: Exibir indicação de arquivo PDF:

en: Display Settings
pt_BR: Configurações de exibição

en: Do not pre-fill the revision log with AI suggestions
pt_BR: Não preencha previamente o registro de revisões com sugestões de IA.

en: Document
pt_BR: Documento

en: Document Date in Permalink
pt_BR: Data do documento no link permanente

en: Document Description
pt_BR: Descrição do documento

en: Document Id
pt_BR: ID do documento

en: Document Image
pt_BR: Imagem do documento

en: Document Link Date
pt_BR: Data do link do documento

en: Document Owner
pt_BR: Proprietário do Documento

en: Document Settings
pt_BR: Configurações do Documento

en: Document Slug
pt_BR: Slug do Documento

en: Document Statuses to Display
pt_BR: Status dos documentos a serem exibidos

en: Document Upload Directory
pt_BR: Diretório de Upload de Documentos

en: Document attachment does not appear to be md5 encoded
pt_BR: O documento anexado não parece estar codificado em MD5.

en: Document attachment exists but related file not found
pt_BR: Existe um anexo, mas o arquivo relacionado não foi encontrado.

en: Document attachment exists but related file not in document location
pt_BR: O anexo do documento existe, mas o arquivo relacionado não está no local do documento.

en: Document attachment file exists but is not readable
pt_BR: O arquivo anexo existe, mas não pode ser lido.

en: Document directory does not appear to exist. Please review value.
pt_BR: O diretório de documentos parece não existir. Por favor, verifique os valores.

en: Document directory is not writable. Please check permissions.
pt_BR: O diretório de documentos não tem permissão de escrita. Verifique as permissões.

en: Document draft updated. <a target="_blank" href="%s">Download document</a>
pt_BR: Rascunho do documento atualizado. <a target="_blank" href="%s">Download do documento</a>

en: Document is being edited and refined
pt_BR: Documento está sendo editado e refinado

en: Document is in its final form
pt_BR: Documento finalizado.

en: Document is in the process of being written
pt_BR: Documento no processo de escrita.

en: Document is not available.
pt_BR: O documento não está disponível.

en: Document is pending final review
pt_BR: Documento está com pendência de revisão final

en: Document links to an invalid attachment record
pt_BR: O documento contém um link para um registro de anexo inválido.

en: Document links to invalid attachment. An attachment exists and can replace link
pt_BR: O documento contém um anexo inválido. Existe um anexo que pode substituir o link.

en: Document not found.
pt_BR: Documento não encontrado.

en: Document published. <a href="%s">Download document</a>
pt_BR: Documento publicado. <a href="%s">Download do documento</a>

en: Document restored to revision from %s
pt_BR: Documento restaurado para revisão de %s

en: Document saved.
pt_BR: Documento salvo.

en: Document scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview document</a>
pt_BR: Documento agendado para: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Pré visualizar documento</a>

en: Document selected. Press Update to save.
pt_BR: Documento selecionado. Clique em Atualizar para salvar.

en: Document selection failed.
pt_BR: A seleção do documento falhou.

en: Document slug changed, but some previously published URLs may now be broken.
pt_BR: Slug do Documento alterado, mas algumas URLs publicadas anteriormente podem ter sido quebradas.

en: Document submitted. <a target="_blank" href="%s">Download document</a>
pt_BR: Documento enviado. <a target="_blank" href="%s">Download do documento</a>

en: Document updated.
pt_BR: Documento atualizado.

en: Document updated. <a href="%s">Download document</a>
pt_BR: Documento atualizado. <a href="%s">Download do documento</a>

en: Document upload directory changed, but existing uploads may need to be moved to the new folder to ensure they remain accessible.
pt_BR: Diretório de Upload de Documentos alterado, mas existem uploads que precisam ser movidos para a nova pasta para assegurar que continuem acessíveis.

en: Documents
pt_BR: Documentos

en: Documents to Display
pt_BR: Documentos a serem exibidos

en: Draft
pt_BR: Rascunho

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Edit Document
pt_BR: Editar Documento

en: Edit Workflow State
pt_BR: Editar Status do Fluxo de Trabalho

en: Edit link
pt_BR: Editar link

en: Error
pt_BR: Erro

en: Errors
pt_BR: Erros

en: Example fields are post_title, post_date and post_modified.
pt_BR: Os campos de exemplo são post_title, post_date e post_modified.

en: Feed Privacy
pt_BR: Privacidade do Feed

en: File uploaded successfully. Add a revision summary below (optional) and press <strong>Update</strong> to save your changes.
pt_BR: Arquivo carregado com sucesso. Adicione um resumo das revisões abaixo (opcional) e clique em <strong>Atualizar</strong> para salvar as alterações.

en: Fix
pt_BR: Consertar

en: Free Form Settings
pt_BR: Configurações de formato livre

en: Free-form parameters
pt_BR: Parâmetros de forma livre

en: Generate New Key
pt_BR: Gerar Nova Chave

en: Get Document Info
pt_BR: Obter informações do documento

en: Get Document Revisions
pt_BR: Obter revisões de documentos

en: However if there are any attachments attached to the document then we can display the latest one.
pt_BR: No entanto, se houver anexos ao documento, podemos exibir a versão mais recente.

en: ID
pt_BR: EU IA

en: If found there it will offer you a fix which is to move the file from the Media store to the document store.
pt_BR: Se encontrado lá, o sistema oferecerá uma solução que consiste em mover o arquivo do repositório de mídia para o repositório de documentos.

en: If this is missing or points to a non-existant one then the document cannot be viewed.
pt_BR: Se esta informação estiver ausente ou apontar para uma informação inexistente, o documento não poderá ser visualizado.

en: If you have an error reported here, then you will get an "Error 404 - Document Not Found" (or equivalent) message on trying to view the document.
pt_BR: Se ocorrer um erro relatado aqui, você receberá uma mensagem de "Erro 404 - Documento não encontrado" (ou equivalente) ao tentar visualizar o documento.

en: In Progress
pt_BR: Em andamento

en: In this very specific case, when it has been unable to find the file in the document store, it will look for it in the Media store.
pt_BR: Neste caso específico, quando não for possível encontrar o arquivo no repositório de documentos, o sistema o procurará no repositório de mídia.

en: Inconsistent data sent to Interface
pt_BR: Dados inconsistentes enviados para a interface.

en: Initial Draft
pt_BR: Rascunho inicial

en: Insufficient permission to mark this summary reviewed.
pt_BR: Permissão insuficiente para marcar este resumo como revisado.

en: Insufficient permission to read this document revision diff.
pt_BR: Permissão insuficiente para ler esta revisão do documento.

en: Insufficient permission to read this document.
pt_BR: Permissão insuficiente para ler este documento.

en: Internal structure
pt_BR: Estrutura interna

en: Invalid Document Internal Structures
pt_BR: Estruturas internas de documentos inválidas

en: It is a design feature of this plugin that you should only be able to access a document if you go via WordPress itself.
pt_BR: É uma característica deste plugin que o acesso a um documento só seja possível através do próprio WordPress.

en: It is recommended not to change it, but can be changed to a valid value.
pt_BR: Não é recomendável alterá-lo, mas pode ser alterado para um valor válido.

en: It will review all documents that you are able to edit.
pt_BR: O sistema irá analisar todos os documentos que você tem permissão para editar.

en: Latest Documents List Heading
pt_BR: Título da lista de documentos mais recentes

en: Latest Documents Settings
pt_BR: Configurações de documentos mais recentes

en: Latest Version of the Document
pt_BR: Última Versão do Documento

en: List ordering Field
pt_BR: Campo de ordenação da lista

en: Lost Document Lock
pt_BR: Perda de Bloqueio do Documento

en: Mark reviewed
pt_BR: Mark fez a revisão.

en: Maximum number of document revisions set to zero using a filter. Check your configuration.
pt_BR: O número máximo de revisões de documentos foi definido como zero usando um filtro. Verifique sua configuração.

en: Maximum number of revisions reached for this document. Making changes will delete data.
pt_BR: O número máximo de revisões deste documento foi atingido. Fazer alterações apagará os dados.

en: Message
pt_BR: Mensagem

en: Modified
pt_BR: Modificado

en: More revisions exist for this document than is permitted. Making changes will delete data.
pt_BR: Existem mais revisões deste documento do que o permitido. Fazer alterações resultará na exclusão de dados.

en: New Document
pt_BR: Novo Documento

en: New Workflow State Name
pt_BR: Nome do Novo Status de Fluxo de Trabalho

en: New version selected. Press Update to save.
pt_BR: Nova versão selecionada. Clique em Atualizar para salvar.

en: New version uploaded. Press Update to save.
pt_BR: Nova versão enviada. Clique em Atualizar para salvar.

en: No Edit link
pt_BR: Sem link para editar

en: No document file is attached.
pt_BR: Nenhum arquivo de documento foi anexado.

en: No documents found
pt_BR: Nenhum documento encontrado

en: No documents found in Trash
pt_BR: Nenhum documento encontrado na Lixeira

en: No invalid documents found.
pt_BR: Nenhum documento inválido encontrado.

en: No invalid internal linkages found.
pt_BR: Não foram encontradas ligações internas inválidas.

en: No invalid permalinks found.
pt_BR: Não foram encontrados links permanentes inválidos.

en: No revisions yet.
pt_BR: Ainda não há revisões.

en: No selection
pt_BR: Nenhuma seleção

en: No summary has been generated for this revision yet.
pt_BR: Ainda não foi gerado nenhum resumo para esta revisão.

en: No thumbnail available.
pt_BR: Nenhuma miniatura disponível.

en: Not authorized
pt_BR: Não autorizado

en: Number of Posts:
pt_BR: Número de Posts:

en: Number of documents to display
pt_BR: Número de documentos a serem exibidos

en: Once successfully uploaded, you can enter a revision log message, assign the document an author, and describe its current workflow state.
pt_BR: Assim que enviado com sucesso, você poderá informar uma mensagem de log para a revisão, atribuir um autor ao documento e descrever o seu status de fluxo de trabalho atual.

en: Open documents in new tab:
pt_BR: Abrir documentos em nova aba:

en: Open documents in new tab?
pt_BR: Abrir documentos em nova aba?

en: Open in New Tab?
pt_BR: Abrir em nova aba?

en: Override Document Lock
pt_BR: Ignorar bloqueio de documento

en: Override another user's lock on a document to allow editing.
pt_BR: Substitua o bloqueio de outro usuário em um documento para permitir a edição.

en: Overview
pt_BR: Visão geral

en: Owner
pt_BR: Proprietário

en: Parent Workflow State
pt_BR: Status de Fluxo de Trabalho Pai

en: Parent Workflow State:
pt_BR: Status de Fluxo de Trabalho Pai:

en: Pending Review
pt_BR: Aguardando revisão

en: Permalink / guid
pt_BR: Link permanente / guid

en: Posts to Show:
pt_BR: Postagens a serem exibidas:

en: Private
pt_BR: Privado

en: Processed successfully.
pt_BR: Processado com sucesso.

en: Publish
pt_BR: Publicar

en: Published
pt_BR: Publicado

en: Publishing Documents
pt_BR: Publicação de documentos

en: RSS Feed
pt_BR: Feed RSS

en: Recently Revised Documents
pt_BR: Documentos Revisados Recentemente

en: Remove Document Image
pt_BR: Remover imagem do documento

en: Remove the year and month element /yyyy/mm from the document permalink.
pt_BR: Remova o elemento de ano e mês /aaaa/mm do link permanente do documento.

en: Restore
pt_BR: Restaurar

en: Restoring earlier revisions will also restore that description.<br/>If the current one is wanted, copy it first.
pt_BR: Restaurar versões anteriores também restaurará essa descrição.<br/>Se desejar a versão atual, copie-a primeiro.

en: Retrieve metadata for a document including file type, revision count, and lock status.
pt_BR: Recuperar metadados de um documento, incluindo tipo de arquivo, número de revisões e status de bloqueio.

en: Retrieve the revision history of a document.
pt_BR: Recuperar o histórico de revisões de um documento.

en: Reviewed ✓
pt_BR: Avaliado ✓

en: Revision Log
pt_BR: Log da Revisão

en: Revision Summary
pt_BR: Sumário de Revisões

en: Revision summaries are optional notes to store along with this revision that allow other users to quickly and easily see what changes you made without needing to open the actual file.
pt_BR: Resumos de Revisão são notas opcionais salvas com a revisão para permitir que outros usuários possam ver fácil e rapidamente quais as alterações feitas sem precisar abrir o documento.

en: Revisions to Display
pt_BR: Revisões na Exibição

en: Scheduled
pt_BR: Agendado

en: Search Documents
pt_BR: Pesquisar Documentos

en: Search Workflow States
pt_BR: Pesquisar Status de Fluxo de Trabalho

en: Secret Feed Key
pt_BR: Chave Secreta do Feed

en: See the Help pulldown for detailed Help information
pt_BR: Consulte o menu Ajuda para obter informações detalhadas de ajuda.

en: Select
pt_BR: Selecione

en: Select Document
pt_BR: Selecionar documento

en: Selection Criteria
pt_BR: Critérios de seleção

en: Set Document Image
pt_BR: Definir imagem do documento

en: Setting this on will open the document in a new tab. This should be set on whilst editing the page using this block as clicking on a link whilst editing will force the current page to be left.
pt_BR: Ao ativar esta opção, o documento será aberto em uma nova aba. É recomendável ativá-la ao editar a página usando este bloco, pois clicar em um link durante a edição forçará o fechamento da página atual.

en: Show Edit link
pt_BR: Mostrar link de edição

en: Show Edit link allows the list to have a link to the Edit function. A choice made here will over-ride the system-configured settings. Links will only appear if the user can edit the document.
pt_BR: A opção "Mostrar link Editar" permite que a lista exiba um link para a função Editar. A escolha feita aqui substituirá as configurações padrão do sistema. Os links só aparecerão se o usuário puder editar o documento.

en: Show PDF File indication?
pt_BR: Exibir indicação de arquivo PDF?

en: Show Revision Summaries?
pt_BR: Exibir resumos de revisão?

en: Show author name?
pt_BR: Exibir o nome do autor?

en: Show document description?
pt_BR: Exibir descrição do documento?

en: Show featured image?
pt_BR: Exibir imagem em destaque?

en: Skip text extraction for this document
pt_BR: Ignorar extração de texto para este documento

en: So to deliver this the plugin changes the file name to an md5-encoded file name and then hides it from you when using the application.
pt_BR: Para isso, o plugin altera o nome do arquivo para um nome codificado em MD5 e, em seguida, o oculta do usuário ao usar o aplicativo.

en: Some of these can be fixed using data from within the system - and a button is available to fix the issue, but others cannot.
pt_BR: Alguns desses problemas podem ser corrigidos usando dados internos do sistema — e há um botão disponível para solucioná-los —, mas outros não.

en: Somebody
pt_BR: Alguém

en: Sorry, Output buffer exists with data. Filewriting suppressed.
pt_BR: Desculpe, o buffer de saída já contém dados. A gravação de arquivos foi suprimida.

en: Sorry, Output has already been written, so your file cannot be downloaded.
pt_BR: Desculpe, o arquivo de saída já foi gravado, portanto não é possível baixá-lo.

en: Sorry, invalid REST call
pt_BR: Desculpe, chamada REST inválida.

en: Sorry, this is a private feed.
pt_BR: Desculpe, mas esse é um feed privado.

en: Sorry, you are not allowed to edit documents.
pt_BR: Desculpe, você não tem permissão para editar documentos.

en: Sorry, you are not allowed to read documents.
pt_BR: Desculpe, você não tem permissão para ler documentos.

en: Sorry, you are not allowed to view revisions.
pt_BR: Desculpe, você não tem permissão para visualizar as revisões.

en: Sorry, you are not allowed to view this revision.
pt_BR: Desculpe, você não tem permissão para visualizar esta revisão.

en: Sorry, you are only allowed to use GET method
pt_BR: Desculpe, você só pode usar o método GET.

en: Summary
pt_BR: Sumário

en: Taxonomy:
pt_BR: Taxonomia:

en: Text Extraction & AI
pt_BR: Extração de Texto e IA

en: The Documents menu may not be displayed completely with the "All Documents" and "Add Document" options missing
pt_BR: O menu Documentos pode não ser exibido completamente, com as opções "Todos os Documentos" e "Adicionar Documento" ausentes.

en: The action to check: read, edit, delete, or publish.
pt_BR: A ação a ser verificada: ler, editar, excluir ou publicar.

en: The attached document file could not be found. It may have been deleted.
pt_BR: O arquivo do documento em anexo não foi encontrado. Ele pode ter sido excluído.

en: The delivered rewrite rules support both formats.
pt_BR: As regras de reescrita fornecidas são compatíveis com ambos os formatos.

en: The document contains additional document files that are inaccessible. They should be deleted to reduce storage.
pt_BR: O documento contém arquivos adicionais que estão inacessíveis. Eles devem ser excluídos para liberar espaço de armazenamento.

en: The document description provides a short user-oriented summary of the document.
pt_BR: A descrição do documento fornece um breve resumo do documento voltado para o usuário.

en: The document post ID to check access for.
pt_BR: O ID da publicação do documento para verificar o acesso.

en: The document post ID to unlock.
pt_BR: O ID da postagem do documento deve ser desbloqueado.

en: The document post ID.
pt_BR: O ID da postagem do documento.

en: The fix is therefore to md5-encode the file name.
pt_BR: A solução, portanto, é codificar o nome do arquivo em MD5.

en: The guid does not contain the correct date.
pt_BR: O guia não contém a data correta.

en: The guid does not contain the document name.
pt_BR: O GUID não contém o nome do documento.

en: The guid does not contain the site URL.
pt_BR: O GUID não contém o URL do site.

en: The guid does not reflect the complete document permalink.
pt_BR: O GUID não reflete o link permanente completo do documento.

en: The guid field is meant to be the unique access path.
pt_BR: O campo GUID serve como caminho de acesso único.

en: The guid is not the expected "ugly" permalink
pt_BR: O GUID não é o permalink "feio" esperado.

en: The identifier of the latest attachment (i.e. the current document) is held in the post content field.
pt_BR: O identificador do anexo mais recente (ou seja, o documento atual) está armazenado no campo de conteúdo da postagem.

en: The nature of the web technology used to deliver WordPress means that if you know the name of the file held on the server then you can access the file directly
pt_BR: A natureza da tecnologia web usada para fornecer o WordPress significa que, se você souber o nome do arquivo armazenado no servidor, poderá acessá-lo diretamente.

en: The query parameters can be very extensive. enter any other parameters required here.
pt_BR: Os parâmetros de consulta podem ser muito extensos. Insira aqui quaisquer outros parâmetros necessários.

en: The revision log provides a short summary of the changes reflected in a particular revision. Used widely in the open-source community, it provides a comprehensive history of the document at a glance.
pt_BR: O log de revisão fornece um breve resumo das alterações refletidas em uma revisão específica. Amplamente utilizado na comunidade open-source, oferece um histórico abrangente do documento em um piscar de olhos.

en: The workflow state field can be used to help team members understand at what stage a document sits within a particular organization&quot;s workflow. The field is optional, and can be customized or queried by clicking <code>Workflow States</code> on the left-hand side.
pt_BR: O campo de status do fluxo de trabalho pode ser usado para ajudar os membros da equipe a entender em qual ponto o documento está em relação aos parâmetros da organização. O campo é opcional e pode ser personalizado ou pesquisado clicando em <code>Status do Fluxo de Trabalho</code> no lado esquerdo.

en: There are no taxonomies defined.
pt_BR: Não existem taxonomias definidas.

en: There is an identifier in the document but either there is no attachment or it does not relate to this document.
pt_BR: Existe um identificador no documento, mas ou não há anexo ou ele não se relaciona a este documento.

en: There is an identifier that links to a document attachment but there is no underlying file.
pt_BR: Existe um identificador que direciona para um anexo de documento, mas não há nenhum arquivo subjacente.

en: There is no attachment associated with the document.
pt_BR: Não há nenhum anexo associado ao documento.

en: There is no attachment record held for document
pt_BR: Não existe nenhum registro de anexo para este documento.

en: These are issues that stop you displaying your document on the front end. Problems include:
pt_BR: Esses são problemas que impedem a exibição do seu documento na interface do usuário. Os problemas incluem:

en: They can be displayed or hidden as wished by checking the options:
pt_BR: Eles podem ser exibidos ou ocultados conforme desejado, selecionando as opções:

en: This can be used with the Document List or Latest Documents blocks or their shortcode or widget equivalents.
pt_BR: Isso pode ser usado com os blocos Lista de Documentos ou Documentos Mais Recentes, ou com seus equivalentes em código curto ou widget.

en: This document is currently locked.
pt_BR: Este documento está atualmente bloqueado.

en: This is done by updating the document record so that the content contains the attachment identifier.
pt_BR: Isso é feito atualizando o registro do documento para que o conteúdo contenha o identificador do anexo.

en: This is not a valid document.
pt_BR: Este documento não é válido.

en: This resolution process will, of course, also address unfixed, but fixable, issues as well.
pt_BR: Este processo de resolução também abordará, naturalmente, problemas não resolvidos, mas que podem ser resolvidos.

en: This screen allows users to collaboratively edit documents and track their revision history. To begin, enter a title for the document, optionally enter a description, and click <code>Upload New Version</code> and select the file from your computer.
pt_BR: Esta tela permite que os usuários editem documentos colaborativamente e acompanhem o histórico de revisões. Para começar, insira um título para o documento, opcionalmente uma descrição, e clique em <code>Carregar nova versão</code> e selecione o arquivo do seu computador.

en: This tool allows you to find errors in the internal structure of documents.
pt_BR: Esta ferramenta permite encontrar erros na estrutura interna dos documentos.

en: This version does not address revision data.
pt_BR: Esta versão não aborda dados de revisão.

en: Title
pt_BR: Título

en: Title:
pt_BR: Título:

en: To add a new document, click <strong>Add Document</strong> on the left-hand side.
pt_BR: Para adicionar um novo documento, clique em <strong>Adicionar Documento</strong> no lado esquerdo.

en: To protect your privacy, you need to append a key to feeds for use in feed readers.
pt_BR: Para proteger sua privacidade, você precisa anexar uma chave de feeds para utilização em leitores de feeds.

en: To view all documents at a particular workflow state, click <strong>Workflow States</strong> in the menu on the left.
pt_BR: Para ver todos os documentos em determinado fluxo de trabalho, clique em <strong>Status do Fluxo de Trabalho</strong> no menu do lado esquerdo.

en: Trash
pt_BR: Lixo

en: Two types of issues can be identified - Errors and Warnings.
pt_BR: É possível identificar dois tipos de problemas: erros e avisos.

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Under Review
pt_BR: Em análise.

en: Under certain conditons WordPress can generate an image for Page 1 of PDF documents. If created this will be used as the Featured Image.
pt_BR: Em determinadas condições, o WordPress pode gerar uma imagem para a página 1 de documentos PDF. Se criada, essa imagem será usada como imagem destacada.

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Update Workflow State
pt_BR: Atualizar Status do Fluxo de Trabalho

en: Upload Document
pt_BR: Enviar Documento

en: Upload New Version
pt_BR: Enviar Nova Versão

en: Upload failed.
pt_BR: O envio falhou.

en: Use as Document Image
pt_BR: Usar como imagem do documento

en: User
pt_BR: Usuário

en: Validate Structure
pt_BR: Validar estrutura

en: View Document
pt_BR: Ver Documento

en: View Documents
pt_BR: Ver documentos

en: WP Document Revisions
pt_BR: Revisões de documentos WP

en: Warning
pt_BR: Aviso

en: Warnings
pt_BR: Avisos

en: When checked, AI-generated revision summaries will not be inserted into the revision log field when a new file is uploaded. Extraction (and summary generation, if enabled) still run — only the editor pre-fill is suppressed.
pt_BR: Quando selecionada, a opção impede que os resumos de revisão gerados por IA sejam inseridos no campo de registro de revisões ao carregar um novo arquivo. A extração (e a geração do resumo, se ativada) continuam sendo executadas — apenas o preenchimento automático do editor é suprimido.

en: When checked, plain text will not be extracted from uploaded files for this document, and any previously extracted text will be cleared. Useful for sensitive documents whose contents should not be cached for search, AI summaries, or other text-based features.
pt_BR: Quando selecionada, essa opção impede a extração de texto simples dos arquivos enviados para este documento, e qualquer texto extraído anteriormente será apagado. Útil para documentos confidenciais cujo conteúdo não deve ser armazenado em cache para pesquisa, resumos de IA ou outros recursos baseados em texto.

en: When done, simply click <code>Update</code> to save your changes
pt_BR: Quando terminar, simplesmente clique em <code>Atualizar</code> para salvar suas alterações.

en: When they cannot be fixed, the resolution is normally either to delete the document or to load a new version of the document.
pt_BR: Quando não é possível corrigir os problemas, a solução normalmente é excluir o documento ou carregar uma nova versão do mesmo.

en: Whether the user can perform the action.
pt_BR: Se o usuário pode executar a ação.

en: Workflow State
pt_BR: Status do Fluxo de Trabalho

en: Workflow States
pt_BR: Status do Fluxo de Trabalho

en: Yes
pt_BR: Sim

en: You are not authorized to access that file.
pt_BR: Você não está autorizado a acessar esse arquivo.

en: You are not authorized to read this data
pt_BR: Você não tem autorização para ler esses dados.

en: You can download and view previous versions of the document by clicking the timestamp in the revision log. You can also restore revisions by clicking the <code>restore</code> button beside the revision.
pt_BR: Você pode baixar e visualizar versões anteriores do documento clicando no horário no registro de revisões. Você também pode restaurar versões clicando no botão <code>restaurar</code> ao lado da revisão.

en: You currently have this file checked out. No other user can edit this document so long as you remain on this page.
pt_BR: Você está atualmente com este arquivo marcado. Nenhum outro usuário pode editar esse documento até que você saia dessa página.

en: You do not have permission to override the lock on this document.
pt_BR: Você não tem permissão para remover o bloqueio deste documento.

en: You do not have permission to view document revisions.
pt_BR: Você não tem permissão para visualizar as revisões do documento.

en: You do not have permission to view revisions for this document.
pt_BR: Você não tem permissão para visualizar as revisões deste documento.

en: You do not have permission to view this document.
pt_BR: Você não tem permissão para visualizar este documento.

en: You do not have the edit_documents capability possibly due to multiple conficting roles or use of a custom role!
pt_BR: Você não possui a capacidade de editar documentos, possivelmente devido a múltiplas funções conflitantes ou ao uso de uma função personalizada!

en: You do not have the upload_files capability!
pt_BR: Você não tem a capacidade de fazer upload de arquivos!

en: You have activated the plugin WP Document Revisions
pt_BR: Você ativou o plugin WP Document Revisions.

en: You may optionally include the string <code>%site_id%</code> within the path to separate files by site.
pt_BR: Você opcionalmente pode incluir o termo <code>%site_id%</code> no caminho para separar arquivos por site.

en: You should first check whether you have multiple roles and that each has edit_documents capability.
pt_BR: Primeiramente, você deve verificar se possui múltiplas funções e se cada uma delas tem a capacidade de editar documentos.

en: You will not be able to upload any documents.
pt_BR: Você não poderá enviar nenhum documento.

en: You will not be able to upload documents though you may be able change some attributes.
pt_BR: Você não poderá fazer upload de documentos, embora possa alterar alguns atributos.

en: Your lock on the document %s has been overridden. Any changes will be lost.
pt_BR: Seu bloqueio no documento %s foi sobrescrito. Qualquer alteração será perdida.

en: [Modified Date: Document - %1$s, Attachment - %2$s]
pt_BR: [Data de modificação: Documento - %1$s, Anexo - %2$s]

en: ago by
pt_BR: atrás por

[ctx: block description]
en: Display a list of documents.
pt_BR: Exibir uma lista de documentos.

[ctx: block description]
en: Display a list of revisions for your document.
pt_BR: Exiba uma lista das revisões do seu documento.

[ctx: block description]
en: Display a list of your most recent documents.
pt_BR: Exibir uma lista dos seus documentos mais recentes.

[ctx: block title]
en: Document Revisions
pt_BR: Revisões de Documentos

[ctx: block title]
en: Documents List
pt_BR: Lista de documentos

[ctx: block title]
en: Latest Documents
pt_BR: Documentos mais recentes

en: day ago
pt_BR: dia atrás

en: days ago
pt_BR: dias atrás

[ctx: document]
en: Add Document
pt_BR: Adicionar Documento

en: example-document-title
pt_BR: título-de-exemplo-do-documento

en: hour ago
pt_BR: uma hora atrás

en: hours ago
pt_BR: horas atrás

en: just now
pt_BR: agora mesmo

en: min ago
pt_BR: min atrás

[ctx: post type general name]
en: Documents
pt_BR: Documentos

[ctx: post type singular name]
en: Document
pt_BR: Documento

en: revision
pt_BR: revisão

[ctx: taxonomy general name]
en: Workflow States
pt_BR: Status do Fluxo de Trabalho

[ctx: taxonomy singular name]
en: Workflow State
pt_BR: Status do Fluxo de Trabalho

en: ✨ AI suggestion — edit before saving.
pt_BR: ✨ Sugestão de IA — edite antes de salvar.

en: ✨ AI summary will be available shortly — refresh this page to see it.
pt_BR: ✨ O resumo da IA estará disponível em breve — atualize esta página para vê-lo.
