wordpress-document-revisions - en to ja_JP translation catalogue (335 entries)

en:  Taxonomy details in this block have changed.
ja_JP: このブロック内の分類に関する詳細情報が変更されました。

en:  Taxonomy term does not belong to this taxonomy.
ja_JP: この分類用語は、この分類体系に属していません。

en: "Slug" with which to prefix all URLs for documents (and the document archive). Default is <code>documents</code>.
ja_JP: ドキュメント（およびドキュメントアーカイブ）のすべての URL のプレフィックスとして付ける「スラッグ」。デフォルトは <code>documents</code> です。

en: %1$s (%2$s), has overridden your lock on the document %3$s (%4$s).
ja_JP: %1$s (%2$s) が、ドキュメント %3$s (%4$s) のロックを上書きしました。

en: %1$s - Revision %2$d
ja_JP: %1$s - 改訂版 %2$d

en: %1$s ago
ja_JP: %1$s前

en: %1$s ago by %2$s
ja_JP: %2$s により %1$s 前

en: %1$s ago by %2$s [%3$s]
ja_JP: %1$s 前に %2$s [%3$s] によって

en: %1$s: %2$s has overridden your lock on %3$s
ja_JP: %1$s: %2$s が %3$s のロックを上書きしました

en: %d day
ja_JP: %d日

en: %d days
ja_JP: %d日

en: %d hour
ja_JP: %d時間

en: %d hours
ja_JP: %d時間

en: %d mins
ja_JP: %d分

en: %s - Latest Revision
ja_JP: %s - 最新改訂版

en: %s has prevented other users from making changes.
ja_JP: %s は他のユーザーによる変更を阻止しました。

en: %s is currently editing this document.
ja_JP: %s は現在この文書を編集中です。

en: - The %s Team
ja_JP: - %sチーム

en: -revision-
ja_JP: -リビジョン-

en: <br />If you believe this is in error you can <a href="#" id="override_link">override the lock</a>, but their changes will be lost.
ja_JP: <br />これが誤りであると思われる場合は、<a href="#" id="override_link">ロックをオーバーライド</a>できますが、変更内容は失われます。

en: A brief description of the changes in this version.
ja_JP: このバージョンにおける変更点の簡単な説明。

en: A document management and version control plugin for WordPress that allows teams of any size to collaboratively edit files and manage their workflow.
ja_JP: WordPress用のドキュメント管理およびバージョン管理プラグインで、あらゆる規模のチームが共同でファイルを編集し、ワークフローを管理できます。

en: Actions
ja_JP: 行動

en: Add New Document
ja_JP: 新しいドキュメントを追加する

en: Add New Workflow State
ja_JP: 新しいワークフロー状態を追加する

en: All Documents
ja_JP: すべての文書

en: All Workflow States
ja_JP: すべてのワークフロー状態

en: All owners
ja_JP: すべてのオーナー

en: All statuses
ja_JP: すべてのステータス

en: All workflow states
ja_JP: すべてのワークフロー状態

en: An error has occurred, please try reloading the page.
ja_JP: エラーが発生しました。ページを再読み込みしてください。

en: Any changes you have made will be lost.
ja_JP: 行った変更はすべて失われます。

en: Are you sure you want to restore this revision? If you do, no history will be lost. This revision will be copied and become the most recent revision.
ja_JP: この改訂版を復元してもよろしいですか？復元する場合、履歴は失われません。この改訂版はコピーされ、最新の改訂版となります。

en: As a variant of this last case, you may have set up the plugin so that the document file store is one of your choosing and not the standard Media store.
ja_JP: この最後のケースのバリエーションとして、ドキュメントファイルの保存場所を標準のメディアストアではなく、ユーザーが選択したストアに設定するなど、プラグインの設定を行っている場合もあります。

en: Ascending
ja_JP: 上昇

en: Attached document
ja_JP: 添付書類

en: Attachment found for document, but not currently linked
ja_JP: ドキュメントに添付ファイルが見つかりましたが、現在リンクされていません。

en: Attachment recently uploaded for document, but not currently linked to it
ja_JP: ドキュメントに添付ファイルが最近アップロードされましたが、現在ドキュメントにリンクされていません。

en: Basic Usage
ja_JP: 基本的な使い方

en: Below is a list of all documents to which you have access. Click the document title to edit the document or download the latest version.
ja_JP: 以下は、お客様がアクセスできるすべてのドキュメントの一覧です。ドキュメントのタイトルをクリックすると、ドキュメントを編集したり、最新バージョンをダウンロードしたりできます。

en: Ben Balter
ja_JP: ベン・バルター

en: Block Heading
ja_JP: ブロック見出し

en: By default the document permalink will contain the post year and month.
ja_JP: デフォルトでは、ドキュメントのパーマリンクには投稿された年と月が含まれます。

en: By default, uploaded documents are only accessible to logged in users. Documents can be published, thus making them accessible to the world, by toggling their visibility in the "Publish" box in the top right corner. Any document marked as published will be accessible to anyone with the proper URL.
ja_JP: デフォルトでは、アップロードされたドキュメントはログインユーザーのみがアクセスできます。ドキュメントを公開するには、右上隅の「公開」ボックスで公開設定を切り替えます。公開設定にすると、適切なURLを知っている人なら誰でもドキュメントにアクセスできるようになります。

en: Check Document Access
ja_JP: ドキュメントへのアクセスを確認する

en: Check whether the current user can perform a specific action on a document.
ja_JP: 現在のユーザーがドキュメントに対して特定のアクションを実行できるかどうかを確認します。

en: Checked in <abbr class="timestamp" title="%1$s" id="A%2$s">%3$s</abbr> ago by %4$s
ja_JP: <abbr class="timestamp" title="%1$s" id="A%2$s">%3$s</abbr>前に%4$sによってチェックインされました

en: Current State
ja_JP: 現在の状態

en: Currently Editing
ja_JP: 現在編集中

en: Custom field deleted.
ja_JP: カスタムフィールドが削除されました。

en: Custom field updated.
ja_JP: カスタムフィールドが更新されました。

en: Dear %s:
ja_JP: %s様：

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Descending
ja_JP: 下降

en: Directory in which to store uploaded documents. The default is in your <code>wp-content/uploads</code> folder (or another default uploads folder defined elsewhere), but it may be moved to a folder outside of the <code>htdocs</code> or <code>public_html</code> folder for added security.
ja_JP: アップロードされたドキュメントを保存するディレクトリ。デフォルトでは、<code>wp-content/uploads</code> フォルダ（または別の場所で定義された別のデフォルトのアップロードフォルダ）ですが、セキュリティを強化するために、<code>htdocs</code> または <code>public_html</code> フォルダ以外のフォルダに移動することもできます。

en: Dismiss
ja_JP: 却下する

en: Display Document Author:
ja_JP: ドキュメント作成者を表示する:

en: Display Document Description:
ja_JP: ドキュメントの説明を表示します:

en: Display Featured Image:
ja_JP: 注目の画像を表示する:

en: Display PDF File Indication:
ja_JP: PDFファイル表示：

en: Display Settings
ja_JP: 表示設定

en: Do not pre-fill the revision log with AI suggestions
ja_JP: 改訂ログにAIの提案を事前に入力しないでください

en: Document
ja_JP: 書類

en: Document Date in Permalink
ja_JP: パーマリンク内のドキュメント日付

en: Document Description
ja_JP: 文書の説明

en: Document Id
ja_JP: 文書ID

en: Document Image
ja_JP: ドキュメントイメージ

en: Document Link Date
ja_JP: 文書リンクの日付

en: Document Owner
ja_JP: 文書所有者

en: Document Settings
ja_JP: ドキュメント設定

en: Document Slug
ja_JP: ドキュメントスラッグ

en: Document Statuses to Display
ja_JP: 表示するドキュメントステータス

en: Document Upload Directory
ja_JP: ドキュメントアップロードディレクトリ

en: Document attachment does not appear to be md5 encoded
ja_JP: 添付ファイルはMD5エンコードされていないようです。

en: Document attachment exists but related file not found
ja_JP: ドキュメントの添付ファイルは存在しますが、関連ファイルが見つかりません。

en: Document attachment exists but related file not in document location
ja_JP: ドキュメントの添付ファイルは存在しますが、関連ファイルがドキュメントの場所にありません。

en: Document attachment file exists but is not readable
ja_JP: ドキュメント添付ファイルは存在しますが、読み取りできません。

en: Document directory does not appear to exist. Please review value.
ja_JP: ドキュメントディレクトリが存在しないようです。値を確認してください。

en: Document directory is not writable. Please check permissions.
ja_JP: ドキュメントディレクトリへの書き込み権限がありません。アクセス権限を確認してください。

en: Document draft updated. <a target="_blank" href="%s">Download document</a>
ja_JP: 文書の草稿が更新されました。<a target="_blank" href="%s">文書をダウンロード</a>

en: Document is being edited and refined
ja_JP: 文書は編集・修正中です

en: Document is in its final form
ja_JP: 文書は最終版です

en: Document is in the process of being written
ja_JP: 文書は現在作成中です

en: Document is not available.
ja_JP: 文書は入手できません。

en: Document is pending final review
ja_JP: 文書は最終審査待ちです

en: Document links to an invalid attachment record
ja_JP: ドキュメントは無効な添付ファイルレコードへのリンクを含んでいます

en: Document links to invalid attachment. An attachment exists and can replace link
ja_JP: ドキュメントは無効な添付ファイルにリンクしています。添付ファイルが存在し、リンクを置き換えることができます。

en: Document not found.
ja_JP: ドキュメントが見つかりません。

en: Document published. <a href="%s">Download document</a>
ja_JP: 文書が公開されました。<a href="%s">文書をダウンロード</a>

en: Document restored to revision from %s
ja_JP: 文書は%sの改訂版に復元されました

en: Document saved.
ja_JP: ドキュメントが保存されました。

en: Document scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview document</a>
ja_JP: ドキュメントの公開予定日時: <strong>%1$s</strong>。 <a target="_blank" href="%2$s">ドキュメントのプレビュー</a>

en: Document selected. Press Update to save.
ja_JP: ドキュメントが選択されました。「更新」を押して保存してください。

en: Document selection failed.
ja_JP: 文書の選択に失敗しました。

en: Document slug changed, but some previously published URLs may now be broken.
ja_JP: ドキュメントのスラッグが変更されましたが、以前公開された一部のURLが機能しなくなっている可能性があります。

en: Document submitted. <a target="_blank" href="%s">Download document</a>
ja_JP: 書類が提出されました。<a target="_blank" href="%s">書類をダウンロード</a>

en: Document updated.
ja_JP: 文書が更新されました。

en: Document updated. <a href="%s">Download document</a>
ja_JP: ドキュメントが更新されました。<a href="%s">ドキュメントをダウンロード</a>

en: Document upload directory changed, but existing uploads may need to be moved to the new folder to ensure they remain accessible.
ja_JP: ドキュメントのアップロード先ディレクトリが変更されましたが、既存のアップロードファイルは引き続きアクセスできるように、新しいフォルダに移動する必要がある場合があります。

en: Documents
ja_JP: 文書

en: Documents to Display
ja_JP: 展示する書類

en: Download
ja_JP: ダウンロード

en: Draft
ja_JP: 下書き

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Edit Document
ja_JP: ドキュメントを編集する

en: Edit Workflow State
ja_JP: ワークフローの状態を編集する

en: Edit link
ja_JP: リンクを編集

en: Error
ja_JP: エラー

en: Errors
ja_JP: エラー

en: Example fields are post_title, post_date and post_modified.
ja_JP: 例としては、post_title、post_date、post_modified などがあります。

en: Feed Privacy
ja_JP: フィードのプライバシー

en: File uploaded successfully. Add a revision summary below (optional) and press <strong>Update</strong> to save your changes.
ja_JP: ファイルのアップロードに成功しました。以下に改訂概要を追加し（任意）、<strong>更新</strong>ボタンを押して変更を保存してください。

en: Final
ja_JP: ファイナル

en: Fix
ja_JP: 修理

en: Free Form Settings
ja_JP: フリーフォーム設定

en: Free-form parameters
ja_JP: 自由形状パラメータ

en: Generate New Key
ja_JP: 新しいキーを生成する

en: Get Document Info
ja_JP: 文書情報を取得する

en: Get Document Revisions
ja_JP: 文書の改訂履歴を取得する

en: However if there are any attachments attached to the document then we can display the latest one.
ja_JP: ただし、文書に添付ファイルがある場合は、最新の添付ファイルを表示できます。

en: If found there it will offer you a fix which is to move the file from the Media store to the document store.
ja_JP: そこに問題が見つかった場合、メディアストアからドキュメントストアにファイルを移動するという解決策が提示されます。

en: If this is missing or points to a non-existant one then the document cannot be viewed.
ja_JP: これが欠落しているか、存在しないものを指している場合、文書を表示することはできません。

en: If you have an error reported here, then you will get an "Error 404 - Document Not Found" (or equivalent) message on trying to view the document.
ja_JP: ここでエラーが報告された場合、ドキュメントを表示しようとすると「エラー404 - ドキュメントが見つかりません」（または同等の）メッセージが表示されます。

en: In Progress
ja_JP: 進行中

en: In this very specific case, when it has been unable to find the file in the document store, it will look for it in the Media store.
ja_JP: この非常に特殊なケースでは、ドキュメントストアでファイルが見つからなかった場合、メディアストアでファイルを探します。

en: Inconsistent data sent to Interface
ja_JP: インターフェースに送信されたデータに矛盾があります

en: Initial Draft
ja_JP: 初稿

en: Insufficient permission to mark this summary reviewed.
ja_JP: この要約をレビュー済みとしてマークする権限が不足しています。

en: Insufficient permission to read this document revision diff.
ja_JP: このドキュメントのリビジョン差分を読み取る権限が不足しています。

en: Insufficient permission to read this document.
ja_JP: この文書を閲覧するための権限が不足しています。

en: Internal structure
ja_JP: 内部構造

en: Invalid Document Internal Structures
ja_JP: 無効なドキュメント内部構造

en: It is a design feature of this plugin that you should only be able to access a document if you go via WordPress itself.
ja_JP: このプラグインの設計上の特徴として、WordPress自体を経由した場合にのみドキュメントにアクセスできるようになっています。

en: It is recommended not to change it, but can be changed to a valid value.
ja_JP: 変更しないことを推奨しますが、有効な値に変更することは可能です。

en: It will review all documents that you are able to edit.
ja_JP: 編集可能なすべての文書をレビューします。

en: Latest Documents List Heading
ja_JP: 最新ドキュメント一覧の見出し

en: Latest Documents Settings
ja_JP: 最新のドキュメント設定

en: Latest Version of the Document
ja_JP: 文書の最新バージョン

en: List ordering Field
ja_JP: リストの順序付けフィールド

en: Lost Document Lock
ja_JP: 紛失した文書のロック

en: Mark reviewed
ja_JP: マークがレビューしました

en: Maximum number of document revisions set to zero using a filter. Check your configuration.
ja_JP: フィルターを使用して、文書改訂回数の上限がゼロに設定されています。設定を確認してください。

en: Maximum number of revisions reached for this document. Making changes will delete data.
ja_JP: この文書の改訂回数の上限に達しました。変更を加えるとデータが削除されます。

en: Message
ja_JP: メッセージ

en: Modified
ja_JP: 修正済み

en: More revisions exist for this document than is permitted. Making changes will delete data.
ja_JP: この文書には、許可されている以上の改訂履歴が存在します。変更を加えるとデータが削除されます。

en: New Document
ja_JP: 新しいドキュメント

en: New Workflow State Name
ja_JP: 新しいワークフロー状態名

en: New version selected. Press Update to save.
ja_JP: 新しいバージョンが選択されました。「更新」を押して保存してください。

en: New version uploaded. Press Update to save.
ja_JP: 新バージョンがアップロードされました。アップデートボタンを押して保存してください。

en: No Edit link
ja_JP: 編集リンクなし

en: No document file is attached.
ja_JP: ドキュメントファイルが添付されていません。

en: No documents found
ja_JP: 文書が見つかりませんでした

en: No documents found in Trash
ja_JP: ゴミ箱にドキュメントが見つかりませんでした

en: No invalid documents found.
ja_JP: 無効な文書は見つかりませんでした。

en: No invalid internal linkages found.
ja_JP: 無効な内部リンクは見つかりませんでした。

en: No invalid permalinks found.
ja_JP: 無効なパーマリンクは見つかりませんでした。

en: No revisions yet.
ja_JP: まだ修正はありません。

en: No selection
ja_JP: 選択なし

en: No summary has been generated for this revision yet.
ja_JP: この改訂版に関する要約はまだ作成されていません。

en: No thumbnail available.
ja_JP: サムネイル画像はありません。

en: Not authorized
ja_JP: 許可されていません

en: Number of Posts:
ja_JP: 投稿数：

en: Number of documents to display
ja_JP: 表示するドキュメントの数

en: Once successfully uploaded, you can enter a revision log message, assign the document an author, and describe its current workflow state.
ja_JP: アップロードが正常に完了すると、改訂履歴メッセージを入力したり、文書に作成者を割り当てたり、現在のワークフローの状態を記述したりすることができます。

en: Open documents in new tab:
ja_JP: ドキュメントを新しいタブで開く：

en: Open documents in new tab?
ja_JP: ドキュメントを新しいタブで開きますか？

en: Open in New Tab?
ja_JP: 新しいタブで開きますか？

en: Override Document Lock
ja_JP: ドキュメントロックを解除する

en: Override another user's lock on a document to allow editing.
ja_JP: 他のユーザーによるドキュメントのロックを解除して編集を許可する。

en: Overview
ja_JP: 概要

en: Owner
ja_JP: 所有者

en: Parent Workflow State
ja_JP: 親ワークフローの状態

en: Parent Workflow State:
ja_JP: 親ワークフローの状態:

en: Pending Review
ja_JP: 審査中

en: Permalink / guid
ja_JP: パーマリンク / ガイド

en: Posts to Show:
ja_JP: 表示する投稿:

en: Private
ja_JP: プライベート

en: Processed successfully.
ja_JP: 処理が正常に完了しました。

en: Publish
ja_JP: 公開

en: Published
ja_JP: 公開済み

en: Publishing Documents
ja_JP: 文書の公開

en: RSS Feed
ja_JP: RSSフィード

en: Recently Revised Documents
ja_JP: 最近改訂された文書

en: Remove Document Image
ja_JP: ドキュメントイメージを削除する

en: Remove the year and month element /yyyy/mm from the document permalink.
ja_JP: ドキュメントのパーマリンクから年と月の要素 /yyyy/mm を削除します。

en: Restore
ja_JP: 復元する

en: Restoring earlier revisions will also restore that description.<br/>If the current one is wanted, copy it first.
ja_JP: 以前の改訂版を復元すると、その説明も復元されます。<br/>現在の説明が必要な場合は、まずそれをコピーしてください。

en: Retrieve metadata for a document including file type, revision count, and lock status.
ja_JP: ファイルの種類、改訂回数、ロック状態など、ドキュメントのメタデータを取得します。

en: Retrieve the revision history of a document.
ja_JP: 文書の改訂履歴を取得します。

en: Reviewed ✓
ja_JP: レビュー済み ✓

en: Revision Log
ja_JP: 改訂履歴

en: Revision Summary
ja_JP: 改訂概要

en: Revision summaries are optional notes to store along with this revision that allow other users to quickly and easily see what changes you made without needing to open the actual file.
ja_JP: 改訂概要は、この改訂版と一緒に保存するオプションのメモで、他のユーザーが実際のファイルを開かなくても、あなたが行った変更をすばやく簡単に確認できるようにします。

en: Revisions to Display
ja_JP: 表示内容の改訂

en: Scheduled
ja_JP: 予定

en: Search Documents
ja_JP: 文書の検索

en: Search Workflow States
ja_JP: 検索ワークフローの状態

en: Secret Feed Key
ja_JP: シークレットフィードキー

en: See the Help pulldown for detailed Help information
ja_JP: ヘルプの詳細については、ヘルプのプルダウンメニューを参照してください。

en: Select
ja_JP: 選択

en: Select Document
ja_JP: ドキュメントを選択

en: Selection Criteria
ja_JP: 選考基準

en: Set Document Image
ja_JP: ドキュメントイメージを設定する

en: Setting this on will open the document in a new tab. This should be set on whilst editing the page using this block as clicking on a link whilst editing will force the current page to be left.
ja_JP: これをオンにすると、ドキュメントが新しいタブで開きます。このブロックを使用してページを編集している間は、これをオンにしておく必要があります。編集中にリンクをクリックすると、現在のページが強制的に閉じられてしまうためです。

en: Show Edit link
ja_JP: 編集リンクを表示

en: Show Edit link allows the list to have a link to the Edit function. A choice made here will over-ride the system-configured settings. Links will only appear if the user can edit the document.
ja_JP: 「編集リンクを表示」を有効にすると、リストに編集機能へのリンクを追加できます。ここで選択した設定は、システム設定を上書きします。リンクは、ユーザーがドキュメントを編集できる場合にのみ表示されます。

en: Show PDF File indication?
ja_JP: PDFファイル表示をしますか？

en: Show Revision Summaries?
ja_JP: 改訂概要を表示しますか？

en: Show author name?
ja_JP: 著者名を表示しますか？

en: Show document description?
ja_JP: 文書の説明を表示しますか？

en: Show featured image?
ja_JP: 注目の画像を表示しますか？

en: Skip text extraction for this document
ja_JP: このドキュメントのテキスト抽出をスキップします

en: So to deliver this the plugin changes the file name to an md5-encoded file name and then hides it from you when using the application.
ja_JP: そのため、このプラグインはファイル名をMD5エンコードされたファイル名に変更し、アプリケーション使用時にはそのファイル名を非表示にします。

en: Some of these can be fixed using data from within the system - and a button is available to fix the issue, but others cannot.
ja_JP: これらの問題の中には、システム内のデータを使用して修正できるものもあり、問題を修正するためのボタンも用意されていますが、そうでないものもあります。

en: Somebody
ja_JP: 誰か

en: Sorry, Output buffer exists with data. Filewriting suppressed.
ja_JP: 申し訳ありませんが、出力バッファにデータが存在します。ファイル書き込みは抑制されます。

en: Sorry, Output has already been written, so your file cannot be downloaded.
ja_JP: 申し訳ありませんが、出力は既に書き込まれているため、ファイルをダウンロードできません。

en: Sorry, invalid REST call
ja_JP: 申し訳ありませんが、無効なREST呼び出しです。

en: Sorry, this is a private feed.
ja_JP: 申し訳ありませんが、こちらは非公開のフィードです。

en: Sorry, you are not allowed to edit documents.
ja_JP: 申し訳ありませんが、ドキュメントの編集は許可されていません。

en: Sorry, you are not allowed to read documents.
ja_JP: 申し訳ありませんが、あなたは文書を閲覧する権限がありません。

en: Sorry, you are not allowed to view revisions.
ja_JP: 申し訳ありませんが、修正内容を閲覧することはできません。

en: Sorry, you are not allowed to view this revision.
ja_JP: 申し訳ありませんが、この改訂版は閲覧できません。

en: Sorry, you are only allowed to use GET method
ja_JP: 申し訳ありませんが、GETメソッドのみ使用可能です。

en: Status
ja_JP: 状態

en: Summary
ja_JP: まとめ

en: Taxonomy:
ja_JP: 分類法：

en: Text Extraction & AI
ja_JP: テキスト抽出とAI

en: The Documents menu may not be displayed completely with the "All Documents" and "Add Document" options missing
ja_JP: 「すべてのドキュメント」と「ドキュメントの追加」オプションが表示されず、「ドキュメント」メニューが完全に表示されない場合があります。

en: The action to check: read, edit, delete, or publish.
ja_JP: 確認する操作：閲覧、編集、削除、または公開。

en: The attached document file could not be found. It may have been deleted.
ja_JP: 添付されたドキュメントファイルが見つかりませんでした。削除された可能性があります。

en: The delivered rewrite rules support both formats.
ja_JP: 提供される書き換えルールは、両方の形式に対応しています。

en: The document contains additional document files that are inaccessible. They should be deleted to reduce storage.
ja_JP: この文書には、アクセスできない追加の文書ファイルが含まれています。ストレージ容量を削減するため、これらのファイルを削除してください。

en: The document description provides a short user-oriented summary of the document.
ja_JP: 文書の説明には、ユーザー向けに文書の内容を簡潔にまとめた要約が記載されています。

en: The document post ID to check access for.
ja_JP: アクセス権限を確認するためのドキュメント投稿ID。

en: The document post ID to unlock.
ja_JP: ロックを解除するためのドキュメント投稿ID。

en: The document post ID.
ja_JP: ドキュメント投稿ID。

en: The fix is therefore to md5-encode the file name.
ja_JP: したがって、解決策はファイル名をMD5エンコードすることです。

en: The guid does not contain the correct date.
ja_JP: GUIDに正しい日付が含まれていません。

en: The guid does not contain the document name.
ja_JP: GUIDには文書名が含まれていません。

en: The guid does not contain the site URL.
ja_JP: GUIDにはサイトのURLは含まれていません。

en: The guid does not reflect the complete document permalink.
ja_JP: GUIDは完全なドキュメントパーマリンクを反映していません。

en: The guid field is meant to be the unique access path.
ja_JP: GUIDフィールドは、一意のアクセスパスとなることを意図しています。

en: The guid is not the expected "ugly" permalink
ja_JP: ガイドは予想された「醜い」パーマリンクではありません

en: The identifier of the latest attachment (i.e. the current document) is held in the post content field.
ja_JP: 最新の添付ファイル（つまり、現在のドキュメント）の識別子は、投稿コンテンツフィールドに格納されています。

en: The nature of the web technology used to deliver WordPress means that if you know the name of the file held on the server then you can access the file directly
ja_JP: WordPressを配信するために使用されているウェブ技術の性質上、サーバーに保存されているファイルの名前が分かれば、そのファイルに直接アクセスできます。

en: The query parameters can be very extensive. enter any other parameters required here.
ja_JP: クエリパラメータは非常に多岐にわたる場合があります。必要なその他のパラメータをここに入力してください。

en: The revision log provides a short summary of the changes reflected in a particular revision. Used widely in the open-source community, it provides a comprehensive history of the document at a glance.
ja_JP: リビジョンログは、特定のリビジョンで反映された変更点の簡単な概要を提供します。オープンソースコミュニティで広く利用されており、ドキュメントの包括的な履歴を一目で把握できます。

en: The workflow state field can be used to help team members understand at what stage a document sits within a particular organization&quot;s workflow. The field is optional, and can be customized or queried by clicking <code>Workflow States</code> on the left-hand side.
ja_JP: ワークフロー状態フィールドを使用すると、チームメンバーはドキュメントが特定の組織のワークフローのどの段階にあるかを把握できます。このフィールドはオプションであり、左側の<code>ワークフロー状態</code>をクリックしてカスタマイズまたは照会できます。

en: There are no taxonomies defined.
ja_JP: 分類体系は定義されていません。

en: There is an identifier in the document but either there is no attachment or it does not relate to this document.
ja_JP: 文書内に識別子はありますが、添付ファイルがないか、またはこの文書とは関係がありません。

en: There is an identifier that links to a document attachment but there is no underlying file.
ja_JP: ドキュメント添付ファイルへのリンクとなる識別子は存在するが、基となるファイルは存在しない。

en: There is no attachment associated with the document.
ja_JP: この文書には添付ファイルがありません。

en: There is no attachment record held for document
ja_JP: 文書の添付ファイル記録は保持されていません

en: These are issues that stop you displaying your document on the front end. Problems include:
ja_JP: これらは、ドキュメントをフロントエンドに表示できない原因となる問題です。問題点には以下が含まれます。

en: They can be displayed or hidden as wished by checking the options:
ja_JP: オプションをチェックすることで、表示または非表示を自由に設定できます。

en: This can be used with the Document List or Latest Documents blocks or their shortcode or widget equivalents.
ja_JP: これは、ドキュメント一覧ブロックや最新ドキュメントブロック、あるいはそれらに相当するショートコードやウィジェットと組み合わせて使用できます。

en: This document is currently locked.
ja_JP: このドキュメントは現在ロックされています。

en: This is done by updating the document record so that the content contains the attachment identifier.
ja_JP: これは、文書レコードを更新して、その内容に添付ファイル識別子を含めることによって行われます。

en: This is not a valid document.
ja_JP: これは有効な文書ではありません。

en: This resolution process will, of course, also address unfixed, but fixable, issues as well.
ja_JP: もちろん、この解決プロセスでは、未解決ではあるものの解決可能な問題にも対処します。

en: This screen allows users to collaboratively edit documents and track their revision history. To begin, enter a title for the document, optionally enter a description, and click <code>Upload New Version</code> and select the file from your computer.
ja_JP: この画面では、ユーザーがドキュメントを共同編集し、リビジョン履歴を追跡できます。開始するには、ドキュメントのタイトルを入力し、必要に応じて説明を入力し、<code>Upload New Version</code> をクリックしてコンピューターからファイルを選択してください。

en: This tool allows you to find errors in the internal structure of documents.
ja_JP: このツールを使うと、文書の内部構造におけるエラーを検出できます。

en: This version does not address revision data.
ja_JP: このバージョンでは改訂データは扱われません。

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Title:
ja_JP: タイトル：

en: To add a new document, click <strong>Add Document</strong> on the left-hand side.
ja_JP: 新しいドキュメントを追加するには、左側の<strong>Add Document</strong>をクリックしてください

en: To protect your privacy, you need to append a key to feeds for use in feed readers.
ja_JP: プライバシーを保護するため、フィードリーダーで使用するフィードにはキーを付加する必要があります。

en: To view all documents at a particular workflow state, click <strong>Workflow States</strong> in the menu on the left.
ja_JP: 特定のワークフロー状態のすべてのドキュメントを表示するには、左側のメニューで <strong>ワークフロー状態</strong> をクリックしてください

en: Trash
ja_JP: ごみ

en: Two types of issues can be identified - Errors and Warnings.
ja_JP: 問題には、エラーと警告の2種類が挙げられます。

en: Type
ja_JP: タイプ

en: Under Review
ja_JP: 審査中

en: Under certain conditons WordPress can generate an image for Page 1 of PDF documents. If created this will be used as the Featured Image.
ja_JP: 特定の条件下では、WordPressはPDFドキュメントの1ページ目の画像を生成することができます。生成された画像は、アイキャッチ画像として使用されます。

en: Unknown
ja_JP: 未知

en: Update Workflow State
ja_JP: ワークフローの状態を更新する

en: Upload Document
ja_JP: ドキュメントをアップロード

en: Upload New Version
ja_JP: 新しいバージョンをアップロード

en: Upload failed.
ja_JP: アップロードに失敗しました。

en: Use as Document Image
ja_JP: ドキュメントイメージとして使用

en: User
ja_JP: ユーザー

en: Validate Structure
ja_JP: 構造の検証

en: View Document
ja_JP: ドキュメントを表示

en: View Documents
ja_JP: ドキュメントを表示する

en: WP Document Revisions
ja_JP: WP文書の改訂

en: Warning
ja_JP: 警告

en: Warnings
ja_JP: 警告

en: When checked, AI-generated revision summaries will not be inserted into the revision log field when a new file is uploaded. Extraction (and summary generation, if enabled) still run — only the editor pre-fill is suppressed.
ja_JP: このオプションをオンにすると、新しいファイルがアップロードされた際に、AI が生成する改訂履歴サマリーは改訂ログフィールドに挿入されません。抽出（および、有効になっている場合はサマリー生成）は引き続き実行されますが、エディターによる事前入力のみが抑制されます。

en: When checked, plain text will not be extracted from uploaded files for this document, and any previously extracted text will be cleared. Useful for sensitive documents whose contents should not be cached for search, AI summaries, or other text-based features.
ja_JP: このオプションを有効にすると、このドキュメントのアップロードファイルからプレーンテキストは抽出されず、以前に抽出されたテキストはすべて削除されます。検索、AIによる要約、その他のテキストベースの機能のために内容をキャッシュすべきではない機密文書に便利です。

en: When done, simply click <code>Update</code> to save your changes
ja_JP: 完了したら、<code>更新</code>をクリックして変更を保存してください。

en: When they cannot be fixed, the resolution is normally either to delete the document or to load a new version of the document.
ja_JP: 修正できない場合は、通常、文書を削除するか、文書の新しいバージョンを読み込むかのいずれかの方法で解決します。

en: Whether the user can perform the action.
ja_JP: ユーザーがその操作を実行できるかどうか。

en: Workflow State
ja_JP: ワークフローの状態

en: Workflow States
ja_JP: ワークフローの状態

en: Yes
ja_JP: はい

en: You are not authorized to access that file.
ja_JP: あなたは当該ファイルにアクセスする権限がありません。

en: You are not authorized to read this data
ja_JP: このデータを読み取る権限はありません

en: You can download and view previous versions of the document by clicking the timestamp in the revision log. You can also restore revisions by clicking the <code>restore</code> button beside the revision.
ja_JP: 改訂履歴のタイムスタンプをクリックすると、ドキュメントの以前のバージョンをダウンロードして表示できます。また、改訂履歴の横にある<code>復元</code>ボタンをクリックすると、改訂履歴を復元できます。

en: You currently have this file checked out. No other user can edit this document so long as you remain on this page.
ja_JP: 現在、このファイルはチェックアウトされています。このページを開いている間は、他のユーザーはこのドキュメントを編集できません。

en: You do not have permission to override the lock on this document.
ja_JP: このドキュメントのロックを解除する権限がありません。

en: You do not have permission to view document revisions.
ja_JP: 文書の改訂履歴を閲覧する権限がありません。

en: You do not have permission to view revisions for this document.
ja_JP: この文書の改訂履歴を閲覧する権限がありません。

en: You do not have permission to view this document.
ja_JP: あなたにはこの文書を閲覧する権限がありません。

en: You do not have the edit_documents capability possibly due to multiple conficting roles or use of a custom role!
ja_JP: 複数のロールが競合しているか、カスタムロールを使用しているため、edit_documents 権限がありません。

en: You do not have the upload_files capability!
ja_JP: アップロードファイル機能がありません！

en: You have activated the plugin WP Document Revisions
ja_JP: WP Document Revisionsプラグインを有効化しました

en: You may optionally include the string <code>%site_id%</code> within the path to separate files by site.
ja_JP: パス内に <code>%site_id%</code> という文字列を任意で含めることで、サイトごとにファイルを分離できます。

en: You should first check whether you have multiple roles and that each has edit_documents capability.
ja_JP: まず、複数の役割が設定されており、それぞれの役割に文書編集権限が付与されているかどうかを確認してください。

en: You will not be able to upload any documents.
ja_JP: 書類をアップロードすることはできません。

en: You will not be able to upload documents though you may be able change some attributes.
ja_JP: ドキュメントをアップロードすることはできませんが、一部の属性は変更できる場合があります。

en: Your lock on the document %s has been overridden. Any changes will be lost.
ja_JP: ドキュメント%sに対するロックが解除されました。変更内容はすべて失われます。

en: [Modified Date: Document - %1$s, Attachment - %2$s]
ja_JP: [更新日: 文書 - %1$s、添付ファイル - %2$s]

en: ago by
ja_JP: 前に

[ctx: block description]
en: Display a list of documents.
ja_JP: 文書の一覧を表示します。

[ctx: block description]
en: Display a list of revisions for your document.
ja_JP: 文書の改訂履歴を表示します。

[ctx: block description]
en: Display a list of your most recent documents.
ja_JP: 最新のドキュメント一覧を表示します。

[ctx: block title]
en: Document Revisions
ja_JP: 文書の改訂

[ctx: block title]
en: Documents List
ja_JP: 文書一覧

[ctx: block title]
en: Latest Documents
ja_JP: 最新の文書

en: day ago
ja_JP: 1日前

en: days ago
ja_JP: 数日前

[ctx: document]
en: Add Document
ja_JP: ドキュメントを追加する

en: example-document-title
ja_JP: 例となる文書のタイトル

en: hour ago
ja_JP: 1時間前

en: hours ago
ja_JP: 数時間前

en: just now
ja_JP: ちょうど今

en: min ago
ja_JP: 1分前

[ctx: post type general name]
en: Documents
ja_JP: 文書

[ctx: post type singular name]
en: Document
ja_JP: 書類

en: revision
ja_JP: リビジョン

[ctx: taxonomy general name]
en: Workflow States
ja_JP: ワークフローの状態

[ctx: taxonomy singular name]
en: Workflow State
ja_JP: ワークフローの状態

en: ✨ AI suggestion — edit before saving.
ja_JP: ✨ AIによる提案 — 保存する前に編集してください。

en: ✨ AI summary will be available shortly — refresh this page to see it.
ja_JP: ✨ AIの概要はまもなく公開されます。このページを更新してご覧ください。
