wordpress-document-revisions - en to ar_SA translation catalogue (337 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: WP Document Revisions
ar_SA: مراجعات وثائق ووردبريس

note: Description of the plugin
en: A document management and version control plugin for WordPress that allows teams of any size to collaboratively edit files and manage their workflow.
ar_SA: إضافة لإدارة المستندات والتحكم في الإصدارات لـ WordPress تسمح للفرق من أي حجم بتحرير الملفات بشكل تعاوني وإدارة سير العمل الخاص بهم.

note: Author of the plugin
en: Ben Balter
ar_SA: بن بالتر

en: Insufficient permission to read this document.
ar_SA: لا توجد صلاحية كافية لقراءة هذه الوثيقة.

en: Insufficient permission to mark this summary reviewed.
ar_SA: لا توجد صلاحية كافية لوضع علامة "تمت مراجعة هذا الملخص".

en: Insufficient permission to read this document revision diff.
ar_SA: لا توجد صلاحية كافية لقراءة هذا المستند (فرق المراجعة).

en: No summary has been generated for this revision yet.
ar_SA: لم يتم إنشاء ملخص لهذه المراجعة حتى الآن.

en: You are not authorized to read this data
ar_SA: أنت غير مصرح لك بقراءة هذه البيانات

en: This is not a valid document.
ar_SA: هذه ليست وثيقة صالحة.

en: (PDF)
ar_SA: (ملف PDF)

en: ago by
ar_SA: قبل

en: Edit
ar_SA: يحرر

en: No thumbnail available.
ar_SA: لا توجد صورة مصغرة متاحة.

en: No selection
ar_SA: لا يوجد اختيار

en:  Taxonomy details in this block have changed.
ar_SA: لقد تغيرت تفاصيل التصنيف في هذا القسم.

en:  Taxonomy term does not belong to this taxonomy.
ar_SA: مصطلح التصنيف لا ينتمي إلى هذا التصنيف.

en: Sorry, you are not allowed to edit documents.
ar_SA: عذراً، لا يُسمح لك بتعديل المستندات.

en: Sorry, you are not allowed to view revisions.
ar_SA: عذراً، لا يُسمح لك بالاطلاع على التعديلات.

en: Sorry, you are not allowed to read documents.
ar_SA: عذراً، لا يُسمح لك بقراءة المستندات.

en: Sorry, invalid REST call
ar_SA: عذراً، طلب REST غير صالح

en: Sorry, you are only allowed to use GET method
ar_SA: عذراً، يُسمح لك فقط باستخدام طريقة GET

en: Sorry, you are not allowed to view this revision.
ar_SA: عذراً، لا يُسمح لك بعرض هذه النسخة المعدلة.

note: translators: %s is the blog name.
en: - The %s Team
ar_SA: - فريق %s

note: translators: %1$s is the time ago in words, %2$s is the author.
en: %1$s ago by %2$s
ar_SA: قبل %1$s بواسطة %2$s

note: translators: %1$s is the time ago in words, %2$s is the author.
en: %1$s ago
ar_SA: منذ %1$s

en: Title:
ar_SA: عنوان:

en: Number of Posts:
ar_SA: عدد المشاركات:

en: Posts to Show:
ar_SA: المنشورات المراد عرضها:

en: Display Featured Image:
ar_SA: عرض الصورة المميزة:

en: Yes
ar_SA: نعم

en: Display Document Description:
ar_SA: عرض وصف المستند:

en: Display Document Author:
ar_SA: عرض مؤلف المستند:

en: Display PDF File Indication:
ar_SA: عرض مؤشر ملف PDF:

en: Open documents in new tab:
ar_SA: افتح المستندات في علامة تبويب جديدة:

en: Recently Revised Documents
ar_SA: الوثائق المنقحة حديثاً

en: Text Extraction & AI
ar_SA: استخراج النصوص والذكاء الاصطناعي

en: Skip text extraction for this document
ar_SA: تخطَّ استخراج النص لهذا المستند

en: When checked, plain text will not be extracted from uploaded files for this document, and any previously extracted text will be cleared. Useful for sensitive documents whose contents should not be cached for search, AI summaries, or other text-based features.
ar_SA: عند تحديد هذا الخيار، لن يتم استخراج النص العادي من الملفات المرفوعة لهذا المستند، وسيتم مسح أي نص تم استخراجه مسبقًا. يُعد هذا الخيار مفيدًا للمستندات الحساسة التي لا ينبغي تخزين محتوياتها مؤقتًا لأغراض البحث أو ملخصات الذكاء الاصطناعي أو غيرها من الميزات النصية.

en: Do not pre-fill the revision log with AI suggestions
ar_SA: لا تقم بتعبئة سجل المراجعة مسبقًا باقتراحات الذكاء الاصطناعي

en: When checked, AI-generated revision summaries will not be inserted into the revision log field when a new file is uploaded. Extraction (and summary generation, if enabled) still run — only the editor pre-fill is suppressed.
ar_SA: عند تحديد هذا الخيار، لن تُدرج ملخصات المراجعات المُولّدة بواسطة الذكاء الاصطناعي في حقل سجل المراجعات عند تحميل ملف جديد. سيستمر استخراج البيانات (وتوليد الملخصات، إذا كان مُفعّلاً) - فقط يتم تعطيل التعبئة المسبقة للمحرر.

en: Validate Structure
ar_SA: التحقق من صحة البنية

en: Inconsistent data sent to Interface
ar_SA: تم إرسال بيانات غير متناسقة إلى الواجهة

en: Invalid Document Internal Structures
ar_SA: بنية داخلية غير صالحة للمستند

en: No invalid documents found.
ar_SA: لم يتم العثور على أي مستندات غير صالحة.

en: Internal structure
ar_SA: الهيكل الداخلي

en: No invalid internal linkages found.
ar_SA: لم يتم العثور على روابط داخلية غير صالحة.

en: Permalink / guid
ar_SA: رابط دائم / guid

en: No invalid permalinks found.
ar_SA: لم يتم العثور على روابط دائمة غير صالحة.

en: The guid is not the expected "ugly" permalink
ar_SA: المعرّف الفريد ليس الرابط الدائم "القبيح" المتوقع

en: The guid does not contain the site URL.
ar_SA: لا يحتوي المعرف الفريد العالمي (GUID) على عنوان URL للموقع.

en: The guid does not contain the correct date.
ar_SA: لا يحتوي المعرف الفريد (GUID) على التاريخ الصحيح.

en: The guid does not contain the document name.
ar_SA: لا يحتوي المعرف الفريد العالمي (GUID) على اسم المستند.

en: The guid does not reflect the complete document permalink.
ar_SA: لا يعكس المعرف الفريد العالمي (GUID) الرابط الدائم الكامل للمستند.

en: The guid field is meant to be the unique access path.
ar_SA: يُقصد بحقل المعرف الفريد (GUID) أن يكون مسار الوصول الفريد.

en: It is recommended not to change it, but can be changed to a valid value.
ar_SA: يُنصح بعدم تغييره، ولكن يمكن تغييره إلى قيمة صالحة.

en: They can be displayed or hidden as wished by checking the options:
ar_SA: يمكن عرضها أو إخفاؤها حسب الرغبة عن طريق تحديد الخيارات:

en: See the Help pulldown for detailed Help information
ar_SA: راجع قائمة المساعدة المنسدلة للحصول على معلومات مساعدة مفصلة

en: ID
ar_SA: بطاقة تعريف

en: Type
ar_SA: يكتب

en: Title
ar_SA: عنوان

en: Message
ar_SA: رسالة

en: Fix
ar_SA: يصلح

en: Error
ar_SA: خطأ

en: Warning
ar_SA: تحذير

en: There is no attachment record held for document
ar_SA: لا يوجد سجل مرفقات محفوظ للمستند

en: Attachment recently uploaded for document, but not currently linked to it
ar_SA: تم تحميل المرفق مؤخراً للمستند، ولكنه غير مرتبط به حالياً.

en: Attachment found for document, but not currently linked
ar_SA: تم العثور على مرفق للمستند، ولكنه غير مرتبط حاليًا

note: translators: %1$s is the document last modified date, %2$s is its attachment last modifified date.
en: [Modified Date: Document - %1$s, Attachment - %2$s]
ar_SA: [تاريخ التعديل: المستند - %1$s، المرفق - %2$s]

en: Document links to invalid attachment. An attachment exists and can replace link
ar_SA: رابط المستند يؤدي إلى مرفق غير صالح. يوجد مرفق ويمكنه استبدال الرابط.

en: Document links to an invalid attachment record
ar_SA: روابط المستندات تشير إلى سجل مرفقات غير صالح

en: Document attachment exists but related file not in document location
ar_SA: المرفق موجود ولكن الملف ذي الصلة غير موجود في موقع المستند

en: Document attachment exists but related file not found
ar_SA: المرفق موجود ولكن الملف ذي الصلة غير موجود

en: Document attachment file exists but is not readable
ar_SA: ملف المرفق موجود ولكنه غير قابل للقراءة

en: Document attachment does not appear to be md5 encoded
ar_SA: لا يبدو أن المرفق المستندي مشفر باستخدام MD5.

en: The document contains additional document files that are inaccessible. They should be deleted to reduce storage.
ar_SA: يحتوي المستند على ملفات إضافية غير قابلة للوصول. يجب حذفها لتقليل مساحة التخزين.

en: Overview
ar_SA: ملخص

en: This tool allows you to find errors in the internal structure of documents.
ar_SA: تتيح لك هذه الأداة العثور على الأخطاء في البنية الداخلية للمستندات.

en: It will review all documents that you are able to edit.
ar_SA: سيقوم بمراجعة جميع المستندات التي يمكنك تعديلها.

en: This version does not address revision data.
ar_SA: لا تتناول هذه النسخة بيانات المراجعة.

en: Two types of issues can be identified - Errors and Warnings.
ar_SA: يمكن تحديد نوعين من المشكلات - الأخطاء والتحذيرات.

en: If you have an error reported here, then you will get an "Error 404 - Document Not Found" (or equivalent) message on trying to view the document.
ar_SA: إذا تم الإبلاغ عن خطأ هنا، فستتلقى رسالة "خطأ 404 - المستند غير موجود" (أو ما يعادلها) عند محاولة عرض المستند.

en: Some of these can be fixed using data from within the system - and a button is available to fix the issue, but others cannot.
ar_SA: يمكن إصلاح بعض هذه المشكلات باستخدام البيانات من داخل النظام - ويتوفر زر لإصلاح المشكلة، ولكن لا يمكن إصلاح البعض الآخر.

en: When they cannot be fixed, the resolution is normally either to delete the document or to load a new version of the document.
ar_SA: عندما يتعذر إصلاحها، يكون الحل عادةً إما حذف المستند أو تحميل نسخة جديدة منه.

en: This resolution process will, of course, also address unfixed, but fixable, issues as well.
ar_SA: ستتناول عملية الحل هذه، بطبيعة الحال، المشكلات التي لم يتم حلها، ولكن يمكن حلها أيضاً.

en: Errors
ar_SA: أخطاء

en: These are issues that stop you displaying your document on the front end. Problems include:
ar_SA: هذه مشاكل تمنعك من عرض مستندك في واجهة المستخدم. تشمل هذه المشاكل ما يلي:

en: The identifier of the latest attachment (i.e. the current document) is held in the post content field.
ar_SA: يتم الاحتفاظ بمعرف أحدث مرفق (أي المستند الحالي) في حقل محتوى المنشور.

en: If this is missing or points to a non-existant one then the document cannot be viewed.
ar_SA: إذا كان هذا العنصر مفقودًا أو يشير إلى عنصر غير موجود، فلا يمكن عرض المستند.

en: However if there are any attachments attached to the document then we can display the latest one.
ar_SA: لكن إذا كانت هناك أي مرفقات مرفقة بالمستند، فيمكننا عرض أحدثها.

en: This is done by updating the document record so that the content contains the attachment identifier.
ar_SA: يتم ذلك عن طريق تحديث سجل المستند بحيث يحتوي المحتوى على مُعرّف المرفق.

en: There is no attachment associated with the document.
ar_SA: لا يوجد مرفق مرتبط بالوثيقة.

en: There is an identifier in the document but either there is no attachment or it does not relate to this document.
ar_SA: يوجد مُعرّف في المستند، ولكن إما أنه لا يوجد مرفق أو أنه لا يرتبط بهذا المستند.

en: There is an identifier that links to a document attachment but there is no underlying file.
ar_SA: يوجد مُعرّف يرتبط بمرفق مستند، ولكن لا يوجد ملف أساسي.

en: As a variant of this last case, you may have set up the plugin so that the document file store is one of your choosing and not the standard Media store.
ar_SA: كأحد أشكال هذه الحالة الأخيرة، ربما تكون قد قمت بإعداد المكون الإضافي بحيث يكون مخزن ملفات المستندات هو أحد اختياراتك وليس مخزن الوسائط القياسي.

en: In this very specific case, when it has been unable to find the file in the document store, it will look for it in the Media store.
ar_SA: في هذه الحالة المحددة للغاية، عندما يتعذر العثور على الملف في مخزن المستندات، سيبحث عنه في مخزن الوسائط.

en: If found there it will offer you a fix which is to move the file from the Media store to the document store.
ar_SA: إذا تم العثور عليه هناك، فسيقدم لك حلاً يتمثل في نقل الملف من مخزن الوسائط إلى مخزن المستندات.

en: Warnings
ar_SA: تحذيرات

en: The nature of the web technology used to deliver WordPress means that if you know the name of the file held on the server then you can access the file directly
ar_SA: طبيعة تقنية الويب المستخدمة في تقديم ووردبريس تعني أنه إذا كنت تعرف اسم الملف الموجود على الخادم، فيمكنك الوصول إلى الملف مباشرةً.

en: It is a design feature of this plugin that you should only be able to access a document if you go via WordPress itself.
ar_SA: من خصائص تصميم هذه الإضافة أنه لا يمكنك الوصول إلى المستند إلا من خلال ووردبريس نفسه.

en: So to deliver this the plugin changes the file name to an md5-encoded file name and then hides it from you when using the application.
ar_SA: لذا، ولتقديم هذا، يقوم الملحق بتغيير اسم الملف إلى اسم ملف مشفر بـ md5 ثم يخفيه عنك عند استخدام التطبيق.

en: The fix is therefore to md5-encode the file name.
ar_SA: لذا فإن الحل هو ترميز اسم الملف باستخدام MD5.

en: Documents
ar_SA: وثائق

en: Check Document Access
ar_SA: التحقق من إمكانية الوصول إلى المستندات

en: Check whether the current user can perform a specific action on a document.
ar_SA: تحقق مما إذا كان بإمكان المستخدم الحالي تنفيذ إجراء معين على مستند.

en: The document post ID to check access for.
ar_SA: معرف منشور المستند الذي سيتم التحقق من إمكانية الوصول إليه.

en: The action to check: read, edit, delete, or publish.
ar_SA: الإجراء المطلوب التحقق منه: القراءة، أو التحرير، أو الحذف، أو النشر.

en: Whether the user can perform the action.
ar_SA: ما إذا كان بإمكان المستخدم تنفيذ الإجراء.

en: Get Document Info
ar_SA: الحصول على معلومات المستند

en: Retrieve metadata for a document including file type, revision count, and lock status.
ar_SA: استرجاع البيانات الوصفية لمستند ما، بما في ذلك نوع الملف وعدد المراجعات وحالة القفل.

en: The document post ID.
ar_SA: معرف منشور المستند.

en: Get Document Revisions
ar_SA: الحصول على مراجعات المستند

en: Retrieve the revision history of a document.
ar_SA: استرجاع سجل مراجعة المستند.

en: Override Document Lock
ar_SA: تجاوز قفل المستند

en: Override another user's lock on a document to allow editing.
ar_SA: تجاوز قفل مستخدم آخر على مستند للسماح بتحريره.

en: The document post ID to unlock.
ar_SA: معرف منشور المستند لفتحه.

en: Document not found.
ar_SA: لم يتم العثور على المستند.

en: You do not have permission to view this document.
ar_SA: ليس لديك إذن لعرض هذا المستند.

en: You do not have permission to view revisions for this document.
ar_SA: ليس لديك إذن لعرض التعديلات على هذه الوثيقة.

en: You do not have permission to view document revisions.
ar_SA: ليس لديك إذن لعرض تعديلات المستند.

en: Unknown
ar_SA: مجهول

en: You do not have permission to override the lock on this document.
ar_SA: ليس لديك إذن بتجاوز قفل هذا المستند.

en: You have activated the plugin WP Document Revisions
ar_SA: لقد قمت بتفعيل إضافة WP Document Revisions

en: You do not have the edit_documents capability possibly due to multiple conficting roles or use of a custom role!
ar_SA: قد لا تملك صلاحية تعديل المستندات بسبب وجود أدوار متعددة متضاربة أو استخدام دور مخصص!

en: The Documents menu may not be displayed completely with the "All Documents" and "Add Document" options missing
ar_SA: قد لا تظهر قائمة المستندات بالكامل، حيث قد لا يظهر خيارا "جميع المستندات" و"إضافة مستند".

en: You should first check whether you have multiple roles and that each has edit_documents capability.
ar_SA: يجب عليك أولاً التحقق مما إذا كان لديك أدوار متعددة وأن كل دور لديه صلاحية تعديل المستندات.

[ctx: post type general name]
en: Documents
ar_SA: وثائق

[ctx: post type singular name]
en: Document
ar_SA: وثيقة

[ctx: document]
en: Add Document
ar_SA: إضافة مستند

en: Add New Document
ar_SA: إضافة مستند جديد

en: Edit Document
ar_SA: تحرير المستند

en: New Document
ar_SA: وثيقة جديدة

en: View Document
ar_SA: عرض المستند

en: View Documents
ar_SA: عرض المستندات

en: Search Documents
ar_SA: البحث عن المستندات

en: No documents found
ar_SA: لم يتم العثور على أي مستندات

en: No documents found in Trash
ar_SA: لم يتم العثور على أي مستندات في سلة المهملات

en: All Documents
ar_SA: جميع المستندات

en: Document Image
ar_SA: صورة المستند

en: Set Document Image
ar_SA: تعيين صورة المستند

en: Remove Document Image
ar_SA: إزالة صورة المستند

en: Use as Document Image
ar_SA: استخدم كصورة للمستند

[ctx: taxonomy general name]
en: Workflow States
ar_SA: حالات سير العمل

[ctx: taxonomy singular name]
en: Workflow State
ar_SA: حالة سير العمل

en: Search Workflow States
ar_SA: حالات سير العمل البحثي

en: All Workflow States
ar_SA: جميع حالات سير العمل

en: Parent Workflow State
ar_SA: حالة سير العمل للوالدين

en: Parent Workflow State:
ar_SA: حالة سير العمل الرئيسي:

en: Edit Workflow State
ar_SA: تعديل حالة سير العمل

en: Update Workflow State
ar_SA: تحديث حالة سير العمل

en: Add New Workflow State
ar_SA: إضافة حالة سير عمل جديدة

en: New Workflow State Name
ar_SA: اسم حالة سير العمل الجديدة

en: Workflow States
ar_SA: حالات سير العمل

en: In Progress
ar_SA: في تَقَدم

en: Document is in the process of being written
ar_SA: الوثيقة قيد الكتابة

en: Initial Draft
ar_SA: المسودة الأولية

en: Document is being edited and refined
ar_SA: يجري تحرير المستند وتنقيحه

en: Under Review
ar_SA: قيد المراجعة

en: Document is pending final review
ar_SA: الوثيقة قيد المراجعة النهائية

en: Final
ar_SA: أخير

en: Document is in its final form
ar_SA: الوثيقة في شكلها النهائي

note: translators: %s is the download link.
en: Document updated. <a href="%s">Download document</a>
ar_SA: تم تحديث المستند. <a href="%s">تنزيل المستند</a>

en: Custom field updated.
ar_SA: تم تحديث الحقل المخصص.

en: Custom field deleted.
ar_SA: تم حذف الحقل المخصص.

en: Document updated.
ar_SA: تم تحديث المستند.

note: translators: %s is the revision ID.
en: Document restored to revision from %s
ar_SA: تمت استعادة المستند إلى الإصدار من %s

note: translators: %s is the download link.
en: Document published. <a href="%s">Download document</a>
ar_SA: تم نشر المستند. <a href="%s">تنزيل المستند</a>

en: Document saved.
ar_SA: تم حفظ المستند.

note: translators: %s is the download link.
en: Document submitted. <a target="_blank" href="%s">Download document</a>
ar_SA: تم إرسال المستند. <a target="_blank" href="%s">تنزيل المستند</a>

note: translators: %1$s is the date, %2$s is the preview link.
en: Document scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview document</a>
ar_SA: تاريخ إعداد المستند: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">معاينة المستند</a>

note: translators: %s is the link to download the document.
en: Document draft updated. <a target="_blank" href="%s">Download document</a>
ar_SA: تم تحديث مسودة المستند. <a target="_blank" href="%s">تنزيل المستند</a>

en: Revision Summary
ar_SA: ملخص المراجعة

en: Document
ar_SA: وثيقة

en: Revision Log
ar_SA: سجل المراجعات

en: Workflow State
ar_SA: حالة سير العمل

en: Owner
ar_SA: مالك

note: translators: %s is the user that holds the document lock.
en: %s has prevented other users from making changes.
ar_SA: منع %s المستخدمين الآخرين من إجراء تغييرات.

en: <br />If you believe this is in error you can <a href="#" id="override_link">override the lock</a>, but their changes will be lost.
ar_SA: <br />إذا كنت تعتقد أن هذا خطأ، يمكنك <a href="#" id="override_link">تجاوز القفل</a>، ولكن ستفقد تغييراتك.

en: Upload New Version
ar_SA: تحميل نسخة جديدة

en: Latest Version of the Document
ar_SA: أحدث نسخة من المستند

en: Download
ar_SA: تحميل

note: translators: %1$s is the post modified date in words, %2$s is the post modified date in time format, %3$s is how long ago the post was modified, %4$s is the author's name.
en: Checked in <abbr class="timestamp" title="%1$s" id="A%2$s">%3$s</abbr> ago by %4$s
ar_SA: تم تسجيل الوصول قبل <abbr class="timestamp" title="%1$s" id="A%2$s">%3$s</abbr> بواسطة %4$s

en: Current State
ar_SA: الوضع الحالي

en: Basic Usage
ar_SA: الاستخدام الأساسي

en: This screen allows users to collaboratively edit documents and track their revision history. To begin, enter a title for the document, optionally enter a description, and click <code>Upload New Version</code> and select the file from your computer.
ar_SA: تتيح هذه الشاشة للمستخدمين تحرير المستندات بشكل تعاوني وتتبع سجل المراجعات الخاص بها. للبدء، أدخل عنوان المستند، ويمكنك إدخال وصف اختياري، ثم انقر على <code>Upload New Version</code> واختر الملف من جهازك.

en: Once successfully uploaded, you can enter a revision log message, assign the document an author, and describe its current workflow state.
ar_SA: بمجرد تحميل الملف بنجاح، يمكنك إدخال رسالة سجل المراجعة، وتعيين مؤلف للمستند، ووصف حالة سير العمل الحالية.

en: When done, simply click <code>Update</code> to save your changes
ar_SA: عند الانتهاء، انقر ببساطة على <code>تحديث</code> لحفظ التغييرات.

en: Document Description
ar_SA: وصف المستند

en: The document description provides a short user-oriented summary of the document.
ar_SA: يقدم وصف المستند ملخصًا موجزًا للمستند موجهًا للمستخدم.

en: This can be used with the Document List or Latest Documents blocks or their shortcode or widget equivalents.
ar_SA: يمكن استخدام هذا مع قائمة المستندات أو أحدث المستندات أو رموزها المختصرة أو ما يعادلها من الأدوات.

en: The revision log provides a short summary of the changes reflected in a particular revision. Used widely in the open-source community, it provides a comprehensive history of the document at a glance.
ar_SA: يُقدّم سجلّ المراجعات ملخصًا موجزًا للتغييرات التي طرأت على مراجعة مُحدّدة. ويُستخدم على نطاق واسع في مجتمع المصادر المفتوحة، حيث يُوفّر تاريخًا شاملاً للوثيقة بنظرة سريعة.

en: You can download and view previous versions of the document by clicking the timestamp in the revision log. You can also restore revisions by clicking the <code>restore</code> button beside the revision.
ar_SA: يمكنك تنزيل وعرض الإصدارات السابقة من المستند بالنقر على الطابع الزمني في سجل المراجعات. يمكنك أيضًا استعادة المراجعات بالنقر على زر <code>استعادة</code> بجانب المراجعة.

en: The workflow state field can be used to help team members understand at what stage a document sits within a particular organization&quot;s workflow. The field is optional, and can be customized or queried by clicking <code>Workflow States</code> on the left-hand side.
ar_SA: يمكن استخدام حقل حالة سير العمل لمساعدة أعضاء الفريق على فهم المرحلة التي يوجد فيها المستند ضمن سير عمل المنظمة المحددة. هذا الحقل اختياري، ويمكن تخصيصه أو الاستعلام عنه بالنقر على <code>حالات سير العمل</code> في الجانب الأيسر.

en: Publishing Documents
ar_SA: نشر الوثائق

en: By default, uploaded documents are only accessible to logged in users. Documents can be published, thus making them accessible to the world, by toggling their visibility in the "Publish" box in the top right corner. Any document marked as published will be accessible to anyone with the proper URL.
ar_SA: بشكل افتراضي، لا يمكن الوصول إلى المستندات المرفوعة إلا للمستخدمين المسجلين. يمكن نشر المستندات، ما يجعلها متاحة للجميع، عن طريق تفعيل/إلغاء تفعيل خيار "نشر" في الزاوية العلوية اليمنى. أي مستند مُعلّم بأنه منشور سيكون متاحًا لأي شخص لديه الرابط الصحيح.

en: Below is a list of all documents to which you have access. Click the document title to edit the document or download the latest version.
ar_SA: فيما يلي قائمة بجميع المستندات التي يمكنك الوصول إليها. انقر على عنوان المستند لتعديله أو لتنزيل أحدث نسخة منه.

en: To add a new document, click <strong>Add Document</strong> on the left-hand side.
ar_SA: لإضافة مستند جديد، انقر فوق <strong>إضافة مستند</strong> على الجانب الأيسر.

en: To view all documents at a particular workflow state, click <strong>Workflow States</strong> in the menu on the left.
ar_SA: لعرض جميع المستندات في حالة سير عمل معينة، انقر فوق <strong>حالات سير العمل</strong> في القائمة الموجودة على اليسار.

en: You do not have the upload_files capability!
ar_SA: ليس لديك صلاحية تحميل الملفات!

en: You will not be able to upload documents though you may be able change some attributes.
ar_SA: لن تتمكن من تحميل المستندات، ولكن قد تتمكن من تغيير بعض السمات.

en: You will not be able to upload any documents.
ar_SA: لن تتمكن من تحميل أي مستندات.

en: Revision summaries are optional notes to store along with this revision that allow other users to quickly and easily see what changes you made without needing to open the actual file.
ar_SA: ملخصات المراجعة هي ملاحظات اختيارية يتم تخزينها مع هذه المراجعة، مما يسمح للمستخدمين الآخرين برؤية التغييرات التي أجريتها بسرعة وسهولة دون الحاجة إلى فتح الملف الفعلي.

en: Modified
ar_SA: معدل

en: User
ar_SA: مستخدم

en: Summary
ar_SA: ملخص

en: Actions
ar_SA: الإجراءات

en: Restore
ar_SA: يعيد

en: RSS Feed
ar_SA: موجز RSS

en: Restoring earlier revisions will also restore that description.<br/>If the current one is wanted, copy it first.
ar_SA: سيؤدي استعادة الإصدارات السابقة إلى استعادة هذا الوصف أيضًا.<br/>إذا كنت ترغب في استخدام الإصدار الحالي، فانسخه أولاً.

en: You currently have this file checked out. No other user can edit this document so long as you remain on this page.
ar_SA: هذا الملف مُستعار حاليًا. لا يمكن لأي مستخدم آخر تعديل هذا المستند طالما بقيت على هذه الصفحة.

en: Document Owner
ar_SA: مالك المستند

en: All workflow states
ar_SA: جميع حالات سير العمل

en: All statuses
ar_SA: جميع الحالات

en: All owners
ar_SA: جميع الملاك

en: Currently Editing
ar_SA: جارٍ التحرير

en: Document Settings
ar_SA: إعدادات المستند

en: Document Upload Directory
ar_SA: دليل تحميل المستندات

en: Document Slug
ar_SA: عنوان المستند

en: Document Link Date
ar_SA: رابط المستند التاريخ

en: Feed Privacy
ar_SA: خصوصية التغذية

en: Secret Feed Key
ar_SA: مفتاح التغذية السرية

en: To protect your privacy, you need to append a key to feeds for use in feed readers.
ar_SA: لحماية خصوصيتك، عليك إضافة مفتاح إلى خلاصات الأخبار لاستخدامه في قارئات الخلاصات.

en: Generate New Key
ar_SA: إنشاء مفتاح جديد

note: translators: %1$s is the time ago in words, %2$s is the author, %3$s is the post status.
en: %1$s ago by %2$s [%3$s]
ar_SA: قبل %1$s بواسطة %2$s [%3$s]

en: Document Date in Permalink
ar_SA: تاريخ المستند في الرابط الدائم

en: Document directory does not appear to exist. Please review value.
ar_SA: يبدو أن مجلد المستندات غير موجود. يرجى مراجعة القيمة.

en: Document directory is not writable. Please check permissions.
ar_SA: مجلد المستندات غير قابل للكتابة. يرجى التحقق من الأذونات.

en: Document upload directory changed, but existing uploads may need to be moved to the new folder to ensure they remain accessible.
ar_SA: تم تغيير دليل تحميل المستندات، ولكن قد يلزم نقل التحميلات الموجودة إلى المجلد الجديد لضمان بقاء إمكانية الوصول إليها.

en: Document slug changed, but some previously published URLs may now be broken.
ar_SA: تم تغيير اسم المستند، ولكن قد لا تعمل بعض عناوين URL المنشورة سابقًا الآن.

en: Not authorized
ar_SA: غير مصرح به

en: Directory in which to store uploaded documents. The default is in your <code>wp-content/uploads</code> folder (or another default uploads folder defined elsewhere), but it may be moved to a folder outside of the <code>htdocs</code> or <code>public_html</code> folder for added security.
ar_SA: المجلد الذي تُخزَّن فيه المستندات المرفوعة. يكون المجلد الافتراضي هو مجلد <code>wp-content/uploads</code> (أو أي مجلد رفع افتراضي آخر مُعرَّف في مكان آخر)، ولكن يمكن نقله إلى مجلد خارج مجلد <code>htdocs</code> أو <code>public_html</code> لمزيد من الأمان.

note: translators: %site_id% is not interpolated and should not be translated.
en: You may optionally include the string <code>%site_id%</code> within the path to separate files by site.
ar_SA: يمكنك اختيارياً تضمين السلسلة <code>%site_id%</code> ضمن المسار لفصل الملفات حسب الموقع.

en: example-document-title
ar_SA: عنوان المستند المثال

en: "Slug" with which to prefix all URLs for documents (and the document archive). Default is <code>documents</code>.
ar_SA: "الاسم المختصر" الذي يُضاف كبادئة لجميع عناوين URL الخاصة بالمستندات (وأرشيف المستندات). القيمة الافتراضية هي <code>documents</code>.

en: Remove the year and month element /yyyy/mm from the document permalink.
ar_SA: قم بإزالة عنصر السنة والشهر /yyyy/mm من الرابط الدائم للمستند.

en: By default the document permalink will contain the post year and month.
ar_SA: بشكل افتراضي، سيحتوي الرابط الدائم للمستند على سنة وشهر النشر.

en: The delivered rewrite rules support both formats.
ar_SA: تدعم قواعد إعادة الكتابة المُقدمة كلا التنسيقين.

en: Maximum number of document revisions set to zero using a filter. Check your configuration.
ar_SA: تم ضبط الحد الأقصى لعدد مراجعات المستند على الصفر باستخدام عامل تصفية. تحقق من إعداداتك.

en: More revisions exist for this document than is permitted. Making changes will delete data.
ar_SA: يوجد عدد من التعديلات على هذه الوثيقة يفوق العدد المسموح به. إجراء أي تغييرات سيؤدي إلى حذف البيانات.

en: Maximum number of revisions reached for this document. Making changes will delete data.
ar_SA: تم الوصول إلى الحد الأقصى لعدد التعديلات على هذه الوثيقة. سيؤدي إجراء أي تغييرات إلى حذف البيانات.

en: No document file is attached.
ar_SA: لا يوجد ملف مستند مرفق.

en: Document is not available.
ar_SA: المستند غير متوفر.

en: You are not authorized to access that file.
ar_SA: أنت غير مصرح لك بالوصول إلى هذا الملف.

en: -revision-
ar_SA: -مراجعة-

en: Sorry, Output buffer exists with data. Filewriting suppressed.
ar_SA: عذراً، مخزن الإخراج موجود ويحتوي على بيانات. تم تعطيل الكتابة إلى الملف.

en: Sorry, Output has already been written, so your file cannot be downloaded.
ar_SA: عذراً، لقد تمت كتابة المخرجات بالفعل، لذا لا يمكن تنزيل ملفك.

en: Sorry, this is a private feed.
ar_SA: عذراً، هذه قناة خاصة.

note: translators: %s is the document title.
en: %s - Latest Revision
ar_SA: %s - آخر مراجعة

note: translators: %1$s is the document title, %2$d is the revision ID.
en: %1$s - Revision %2$d
ar_SA: %1$s - مراجعة %2$d

en: Status
ar_SA: حالة

en: Published
ar_SA: نُشر

en: Draft
ar_SA: مسودة

en: Scheduled
ar_SA: مُجدول

en: Private
ar_SA: خاص

en: Pending Review
ar_SA: قيد المراجعة

en: Trash
ar_SA: نفاية

en: Somebody
ar_SA: شخص ما

note: translators: %1$s is the blog name, %2$s is the overriding user, %3$s is the document title.
en: %1$s: %2$s has overridden your lock on %3$s
ar_SA: %1$s: %2$s قد تجاوز قفلك على %3$s

note: translators: %s is the user's name.
en: Dear %s:
ar_SA: عزيزي %s:

note: translators: %1$s is the overriding user, %2$s is the user's email, %3$s is the document title, %4$s is the document URL.
en: %1$s (%2$s), has overridden your lock on the document %3$s (%4$s).
ar_SA: %1$s (%2$s)، تجاوز قفلك على المستند %3$s (%4$s).

en: Any changes you have made will be lost.
ar_SA: ستفقد جميع التغييرات التي أجريتها.

en: revision
ar_SA: مراجعة

en: ✨ AI suggestion — edit before saving.
ar_SA: ✨ اقتراح الذكاء الاصطناعي — قم بالتعديل قبل الحفظ.

en: ✨ AI summary will be available shortly — refresh this page to see it.
ar_SA: ✨ سيكون ملخص الذكاء الاصطناعي متاحًا قريبًا — قم بتحديث هذه الصفحة لرؤيته.

en: Dismiss
ar_SA: رفض

en: Reviewed ✓
ar_SA: تمت المراجعة ✓

en: Mark reviewed
ar_SA: قام مارك بمراجعة

en: Processed successfully.
ar_SA: تمت المعالجة بنجاح.

en: Upload failed.
ar_SA: فشلت عملية التحميل.

en: File uploaded successfully. Add a revision summary below (optional) and press <strong>Update</strong> to save your changes.
ar_SA: تم تحميل الملف بنجاح. أضف ملخصًا للمراجعة أدناه (اختياري) واضغط على <strong>تحديث</strong> لحفظ التغييرات.

en: New version uploaded. Press Update to save.
ar_SA: تم تحميل نسخة جديدة. اضغط على "تحديث" لحفظ التغييرات.

en: Are you sure you want to restore this revision? If you do, no history will be lost. This revision will be copied and become the most recent revision.
ar_SA: هل أنت متأكد من رغبتك في استعادة هذه النسخة؟ إذا كنت ترغب بذلك، فلن يتم فقدان أي سجل. سيتم نسخ هذه النسخة لتصبح أحدث نسخة.

en: An error has occurred, please try reloading the page.
ar_SA: حدث خطأ، يرجى إعادة تحميل الصفحة.

en: Lost Document Lock
ar_SA: قفل المستندات المفقودة

note: translators: %s is the title of the document.
en: Your lock on the document %s has been overridden. Any changes will be lost.
ar_SA: تم تجاوز قفل المستند %s الخاص بك. ستفقد أي تغييرات أجريتها.

note: translators: %d is the number of minutes.
en: %d mins
ar_SA: %d دقيقة

note: translators: %d is the number of hours (singular).
en: %d hour
ar_SA: الساعة %d

note: translators: %d is the number of hours (plural).
en: %d hours
ar_SA: %d ساعة

note: translators: %d is the number of days (singular).
en: %d day
ar_SA: يوم %d

note: translators: %d is the number of days (plural).
en: %d days
ar_SA: أيام %d

en: Upload Document
ar_SA: تحميل المستند

en: Select Document
ar_SA: تحديد المستند

en: Document Id
ar_SA: معرف المستند

en: There are no taxonomies defined.
ar_SA: لا توجد تصنيفات محددة.

en: Taxonomy:
ar_SA: التصنيف:

en: Block Heading
ar_SA: عنوان الفقرة

en: Display Settings
ar_SA: إعدادات العرض

en: Number of documents to display
ar_SA: عدد المستندات المطلوب عرضها

en: List ordering Field
ar_SA: حقل ترتيب القائمة

en: Example fields are post_title, post_date and post_modified.
ar_SA: من أمثلة الحقول: post_title و post_date و post_modified.

en: Ascending
ar_SA: صعوداً

en: Descending
ar_SA: نزولاً

en: Show Edit link
ar_SA: إظهار رابط التعديل

en: Show Edit link allows the list to have a link to the Edit function. A choice made here will over-ride the system-configured settings. Links will only appear if the user can edit the document.
ar_SA: يُتيح خيار "إظهار رابط التحرير" إضافة رابط إلى وظيفة التحرير في القائمة. سيؤدي اختيار هذا الخيار إلى تجاوز الإعدادات المُسبقة للنظام. ولن تظهر الروابط إلا إذا كان بإمكان المستخدم تحرير المستند.

en: Default
ar_SA: تقصير

en: No Edit link
ar_SA: رابط لا يسمح بالتعديل

en: Edit link
ar_SA: تعديل الرابط

en: Show featured image?
ar_SA: عرض الصورة المميزة؟

en: Show document description?
ar_SA: عرض وصف المستند؟

en: Show PDF File indication?
ar_SA: إظهار مؤشر ملف PDF؟

en: Open documents in new tab?
ar_SA: هل تريد فتح المستندات في علامة تبويب جديدة؟

en: Setting this on will open the document in a new tab. This should be set on whilst editing the page using this block as clicking on a link whilst editing will force the current page to be left.
ar_SA: سيؤدي تفعيل هذا الخيار إلى فتح المستند في علامة تبويب جديدة. يُنصح بتفعيله أثناء تحرير الصفحة باستخدام هذا القسم، حيث أن النقر على رابط أثناء التحرير سيؤدي إلى مغادرة الصفحة الحالية.

en: Free Form Settings
ar_SA: إعدادات النموذج الحر

en: Free-form parameters
ar_SA: المعلمات الحرة

en: The query parameters can be very extensive. enter any other parameters required here.
ar_SA: قد تكون معلمات الاستعلام واسعة النطاق. أدخل أي معلمات أخرى مطلوبة هنا.

en: Latest Documents Settings
ar_SA: أحدث إعدادات المستندات

en: Latest Documents List Heading
ar_SA: قائمة أحدث المستندات

en: Documents to Display
ar_SA: المستندات المطلوب عرضها

en: Document Statuses to Display
ar_SA: حالات المستندات المراد عرضها

en: Publish
ar_SA: انشر

en: Under certain conditons WordPress can generate an image for Page 1 of PDF documents. If created this will be used as the Featured Image.
ar_SA: في ظل ظروف معينة، يمكن لـ WordPress إنشاء صورة للصفحة الأولى من مستندات PDF. إذا تم إنشاؤها، فسيتم استخدامها كصورة مميزة.

en: Show author name?
ar_SA: إظهار اسم المؤلف؟

en: Selection Criteria
ar_SA: معايير الاختيار

en: Revisions to Display
ar_SA: تعديلات على العرض

en: Show Revision Summaries?
ar_SA: عرض ملخصات المراجعة؟

en: Open in New Tab?
ar_SA: هل تريد فتحه في علامة تبويب جديدة؟

en: just now
ar_SA: الآن

en: min ago
ar_SA: منذ دقيقة

en: hour ago
ar_SA: قبل ساعة

en: hours ago
ar_SA: قبل ساعات

en: day ago
ar_SA: قبل يوم

en: days ago
ar_SA: قبل أيام

en: The attached document file could not be found. It may have been deleted.
ar_SA: لم يتم العثور على ملف المستند المرفق. ربما تم حذفه.

en: Document selection failed.
ar_SA: فشل اختيار المستند.

en: New version selected. Press Update to save.
ar_SA: تم اختيار الإصدار الجديد. اضغط على "تحديث" لحفظ التغييرات.

en: Document selected. Press Update to save.
ar_SA: تم تحديد المستند. اضغط على "تحديث" لحفظه.

en: Select
ar_SA: يختار

en: Attached document
ar_SA: المستند المرفق

note: translators: %s is the name of the user who has the document locked
en: %s is currently editing this document.
ar_SA: يقوم %s حاليًا بتحرير هذا المستند.

en: This document is currently locked.
ar_SA: هذا المستند مغلق حاليًا.

en: A brief description of the changes in this version.
ar_SA: وصف موجز للتغييرات في هذا الإصدار.

en: No revisions yet.
ar_SA: لم يتم إجراء أي تعديلات حتى الآن.

[ctx: block title]
en: Documents List
ar_SA: قائمة المستندات

[ctx: block description]
en: Display a list of documents.
ar_SA: اعرض قائمة بالمستندات.

[ctx: block title]
en: Latest Documents
ar_SA: أحدث الوثائق

[ctx: block description]
en: Display a list of your most recent documents.
ar_SA: اعرض قائمة بأحدث مستنداتك.

[ctx: block title]
en: Document Revisions
ar_SA: مراجعات المستندات

[ctx: block description]
en: Display a list of revisions for your document.
ar_SA: اعرض قائمة بالتعديلات على مستندك.
