WP Courses LMS - en to hi_IN translation catalogue (281 entries)

en:  Upgrade to Premium
hi_IN:  प्रीमियम में अपग्रेड करें

en: A Specific Course
hi_IN: एक विशिष्ट मार्ग

en: A Specific Lesson
hi_IN: विशिष्ट सबक

en: A Specific Module
hi_IN: एक विशेष मॉड्यूल

en: A Specific Quiz
hi_IN: एक विशिष्ट क्विज़

en: Add Answer
hi_IN: उत्तर जोड़ें

en: Add Module
hi_IN: मॉड्यूल जोड़ें

en: Add New
hi_IN: नया जोड़ें

en: Add New Course
hi_IN: नए पाठ्यक्रम जोड़ें

en: Add Requirement
hi_IN: आवश्यकताओं को जोड़ें

en: Add to Cart
hi_IN: कार्ट में जोड़ें

en: All
hi_IN: सबके

en: All Badges
hi_IN: सभी बैज

en: All Categories
hi_IN: सब वर्ग

en: All Certificates
hi_IN: सभी प्रमाण पत्र

en: All Courses
hi_IN: सभी पाठ्यक्रम

en: All Courses <span class="wpc-admin-separator"></span>
hi_IN: सभी पाठ्यक्रम<span class="wpc-admin-separator"></span>

en: All Emails
hi_IN: सभी ईमेल

en: All Emails <span class="wpc-admin-separator"></span>
hi_IN: सभी ईमेल<span class="wpc-admin-separator"></span>

en: All Lessons
hi_IN: सभी पाठ

en: All Quizzes
hi_IN: सभी प्रश्नोत्तरी

en: All Settings
hi_IN: सभी सेटिंग्स

en: All Students
hi_IN: सभी छात्रों

en: All Teachers
hi_IN: सब गुरू

en: Alphabetical
hi_IN: अल्फाबेटिक

en: Answers
hi_IN: जवाब

en: Any Course
hi_IN: किसी भी कोर्स

en: Any Lesson
hi_IN: किसी भी सबक

en: Any Module
hi_IN: किसी भी मॉड्यूल

en: Any Quiz
hi_IN: किसी भी क्विज़

en: Are you sure you'd like to submit this quiz?  You cannot undo this action.
hi_IN: क्या आप वाकई इस प्रश्नोत्तरी को सबमिट करना चाहते हैं? आप इस क्रिया को पूर्ववत नहीं कर सकते।

en: Attempts Remaining
hi_IN: प्रयास बाकी है

en: Award Badges
hi_IN: पुरस्कार बैज

en: Award Certificates
hi_IN: पुरस्कार प्रमाण पत्र

en: Back
hi_IN: वापस

en: Back to Quiz
hi_IN: प्रश्नोत्तरी पर वापस

en: Badges
hi_IN: बांग्लादेश

en: Breadcrumb Trail
hi_IN: Breadcrumb ट्रेलर

en: Categories
hi_IN: श्रेणियाँ

en: Certificates
hi_IN: प्रमाणपत्र

en: Click "add requirement" to add your first requirement
hi_IN: अपनी पहली आवश्यकता जोड़ने के लिए "अनुरोध जोड़ें" पर क्लिक करें

en: Colors
hi_IN: रंगों

en: Comments
hi_IN: टिप्पणियाँ

en: Comments cannot be empty.
hi_IN: टिप्पणियाँ खाली नहीं हो सकतीं।

en: Completed
hi_IN: पूरा हुआ

en: Completed Button
hi_IN: पूरा बटन

en: Completed Percent
hi_IN: पूरा प्रतिशत

en: Completes
hi_IN: पूर्ण

en: Completions
hi_IN: पूर्णता

en: Connected Courses
hi_IN: कनेक्ट किए गए पाठ्यक्रम

en: Connected Lessons / Quizzes
hi_IN: कनेक्टेड लेसन / क्विज़

en: Connected Teachers
hi_IN: जुड़े शिक्षक

en: Connected WooCommerce Products
hi_IN: कनेक्टेड WooCommerce उत्पाद

en: Contact
hi_IN: संपर्क

en: Container Margin
hi_IN: कंटेनर मार्जिन

en: Container Padding
hi_IN: कंटेनर पैडिंग

en: Continue
hi_IN: जारी रखना

en: Correct Answer
hi_IN: सही जवाब

en: Course
hi_IN: दौड़

en: Course Categories
hi_IN: कोर्स श्रेणियाँ

en: Course Category
hi_IN: श्रेणी कोर्स

en: Course Counters
hi_IN: कोर्स काउंटर

en: Course Details
hi_IN: पाठ्यक्रम विवरण

en: Course Difficulties
hi_IN: कठिनाइयों का दौरा

en: Course Difficulty
hi_IN: कठिनाई का दौरा

en: Course Name
hi_IN: पाठ्यक्रम नाम

en: Course Order
hi_IN: पाठ्यक्रम आदेश

en: Course Order <span class="wpc-admin-hide"></span>
hi_IN: पाठ्यक्रम आदेश<span class="wpc-admin-hide"></span>

en: Course Search
hi_IN: पाठ्यक्रम खोज

en: Courses
hi_IN: पाठ्यक्रम

en: Courses Per Page
hi_IN: पाठ्यक्रम पृष्ठ के लिए

en: Courses Powered by
hi_IN: पाठ्यक्रमों द्वारा संचालित

en: Create unlimited online courses on your WordPress website with WP Courses LMS.
hi_IN: अपने वर्डप्रेस वेबसाइट पर Wp पाठ्यक्रम LMS के साथ असीमित पाठ्यक्रम बनाएं।

en: Dashboard
hi_IN: डैशबोर्ड

en: Dashboard <span class="wpc-admin-separator"></span>
hi_IN: डैशबोर्ड<span class="wpc-admin-separator"></span>

en: Date
hi_IN: तारीख

en: Default
hi_IN: वैकल्पिक

en: Define badges:
hi_IN: बैज परिभाषित करें:

en: Define certificates:
hi_IN: प्रमाण पत्र परिभाषित करें:

en: Define messages:
hi_IN: संदेशों को परिभाषित करें:

en: Define requirements and automatically award badges as soon as your users achieve them.
hi_IN: आवश्यकताओं को परिभाषित करें और जैसे ही आपके उपयोगकर्ता उन्हें प्राप्त करते हैं स्वचालित रूप से बैज प्रदान करें।

en: Define requirements and automatically award certificates as soon as your users achieve them.
hi_IN: आवश्यकताओं को परिभाषित करें और जैसे ही आपके उपयोगकर्ता उन्हें प्राप्त करते हैं, स्वचालित रूप से प्रमाण पत्र प्रदान करें।

en: Define requirements and automatically trigger emails as soon as your users achieve them.
hi_IN: आवश्यकताओं को परिभाषित करें और जैसे ही आपके उपयोगकर्ता उन्हें प्राप्त करते हैं, स्वचालित रूप से ईमेल ट्रिगर करें।

en: Define requirements:
hi_IN: आवश्यकताओं को परिभाषित करें:

en: Delete Requirement
hi_IN: अनुरोध को हटा दें

en: Design
hi_IN: डिज़ाइन

en: Design Options
hi_IN: डिजाइन विकल्प

en: Details
hi_IN: विवरण

en: Difficulty
hi_IN: कठिनाई

en: Display
hi_IN: प्रदर्शित

en: Display Options
hi_IN: प्रदर्शित विकल्प

en: Display collection of courses:
hi_IN: पाठ्यक्रमों का प्रदर्शन संग्रह:

en: Display modules as opened
hi_IN: मॉड्यूल को खुले रूप में प्रदर्शित करें

en: Display number of courses:
hi_IN: पाठ्यक्रमों की संख्या प्रदर्शित करें:

en: Display number of lessons:
hi_IN: पाठों की संख्या प्रदर्शित करें:

en: Display the breadcrumb trail on lesson pages
hi_IN: सबक पृष्ठों पर Breadcrumb ट्रेल दिखाएं

en: Display the completed lesson button and completed lessons progress bar on lesson pages
hi_IN: सबक पृष्ठों पर पूरा सबक बटन और पूरा सबक प्रगति पट्टी प्रदर्शित करें

en: Display the course search input on the course archive page
hi_IN: पाठ्यक्रम खोज इनपुट को पाठ्यक्रम संग्रह पृष्ठ पर प्रदर्शित करें

en: Display the login button in the course and lesson toolbar.
hi_IN: पाठ्यक्रम और पाठ टूलबार में लॉगिन बटन प्रदर्शित करें।

en: Display the number of lessons, modules and quizzes while viewing single course details.
hi_IN: एकल पाठ्यक्रम विवरण देखते समय पाठों, मॉड्यूल और क्विज़ की संख्या प्रदर्शित करें।

en: Display user profile and progress:
hi_IN: उपयोगकर्ता प्रोफ़ाइल और प्रगति प्रदर्शित करें:

en: Displays a custom restricted lesson message for logged out users on lesson pages
hi_IN: पाठ पृष्ठों पर लॉग इन किए गए उपयोगकर्ताओं के लिए एक कस्टम सीमित पाठ संदेश प्रदर्शित करता है

en: Displays a list of specific courses, lessons or teachers
hi_IN: विशिष्ट पाठ्यक्रमों, पाठ्यक्रमों या शिक्षकों की एक सूची प्रदर्शित करें

en: Email
hi_IN: ई-मेल

en: Email Address
hi_IN: मेल पता

en: Enter a Course Description Here
hi_IN: यहां पाठ्यक्रम का वर्णन करें

en: Enter a Teacher Description Here
hi_IN: यहां एक शिक्षक विवरण दर्ज करें

en: Enter a lesson description here
hi_IN: पढ़ाई का वर्णन यहाँ दर्ज करें

en: Enter a module description here
hi_IN: यहां एक मॉड्यूल विवरण दर्ज करें

en: Entries
hi_IN: इनपुट

en: Filtered from a total entry count of
hi_IN: फ़िल्टर एक कुल इनपुट से

en: First
hi_IN: प्रथम

en: Fix Course Toolbar to the Top
hi_IN: पाठ्यक्रम टूलबार को शीर्ष पर ठीक करें

en: Fixed Course Toolbar Offset from Top
hi_IN: फिक्स्ड कोर्स टूलबार ऊपर से ऑफसेट

en: Follow these steps to setup your first course:
hi_IN: अपना पहला कोर्स सेटअप करने के लिए इन चरणों का पालन करें:

en: Font Size
hi_IN: फ़ॉन्ट आकार

en: Full Tutorials
hi_IN: पूर्ण ट्यूटोरियल:

en: General
hi_IN: आम

en: General Options
hi_IN: सामान्य विकल्पों

en: Get Premium
hi_IN: प्रीमियम प्राप्त करना

en: Help
hi_IN: मदद

en: Hi
hi_IN: नमस्ते

en: LINKS:
hi_IN: कड़ियाँ:

en: Last
hi_IN: पिछला

en: Last Viewed Lesson
hi_IN: आखिरी पढ़ाई

en: Last Viewed Quiz
hi_IN: अंतिम क्विज़

en: Leave a Comment
hi_IN: एक टिप्पणी छोड़ें

en: Lesson
hi_IN: पढ़ाई

en: Lesson Archive
hi_IN: सबक संग्रह

en: Lesson Name
hi_IN: पढ़ाई का नाम

en: Lesson Order
hi_IN: पाठ आदेश

en: Lesson Order <span class="wpc-admin-hide"></span>
hi_IN: पाठ आदेश<span class="wpc-admin-hide"></span>

en: Lesson Restriction
hi_IN: पढ़ाई सीमित

en: Lesson Restriction Options Disabled if Membership Level(s) Checked
hi_IN: पाठ्यक्रम प्रतिबंध विकल्प अक्षम हैं यदि सदस्यता स्तर (s) की जांच की गई है

en: Lesson Video
hi_IN: पढ़ाई वीडियो

en: Lessons
hi_IN: पढ़ाई

en: Level
hi_IN: स्तर

en: Loading...
hi_IN: लोड...

en: Log In
hi_IN: लॉग इन करें

en: Log in
hi_IN: लॉग इन

en: Login
hi_IN: लॉग इन करें

en: Login Button
hi_IN: लॉगिन बटन

en: Make a new page called something like "Courses"
hi_IN: "पाठ्यक्रम" जैसा कुछ नाम का एक नया पेज बनाएं

en: Make sure to link the lesson(s) to the previously created course
hi_IN: पाठों को पहले बनाए गए पाठ्यक्रम से जोड़ना सुनिश्चित करें

en: Manage Course Lessons
hi_IN: पाठ्यक्रम का प्रबंधन

en: Mark Completed
hi_IN: मार्क समाप्त

en: Messages
hi_IN: संदेशों

en: Modules
hi_IN: मॉडलों

en: Modules opened
hi_IN: मॉड्यूल खोले गए

en: Most Active Users
hi_IN: सबसे अधिक सक्रिय उपयोगकर्ता

en: Name
hi_IN: नाम

en: Newest
hi_IN: नवीनतम

en: Next
hi_IN: अगला

en: Next Lesson
hi_IN: अगला सबक

en: Next Question
hi_IN: अगला सवाल

en: Next lesson
hi_IN: अगला पाठ

en: No data available in table
hi_IN: टेबल पर उपलब्ध कोई डेटा नहीं

en: No matching records found
hi_IN: कोई फिट रिकॉर्ड नहीं मिला

en: No more than 12 possible answers per question are allowed
hi_IN: प्रति प्रश्न 12 से अधिक संभावित उत्तरों की अनुमति नहीं है

en: No results
hi_IN: कोई परिणाम नहीं

en: None
hi_IN: कोई नहीं

en: Number of courses that display per page in the course archive
hi_IN: पाठ्यक्रम में पृष्ठ के लिए प्रदर्शित पाठ्यक्रमों की संख्या Archive

en: Oldest
hi_IN: सबसे पुराना

en: One or more of the courses that this lesson is connected to must be connected to a WooCommerce product in order to be purchasable.
hi_IN: इस पाठ से जुड़े एक या अधिक पाठ्यक्रमों को खरीदने योग्य होने के लिए WooCommerce उत्पाद से जुड़ा होना चाहिए।

en: Options
hi_IN: विकल्पों

en: Paste the following shortcode in the page:
hi_IN: पृष्ठ में निम्न शोर्ट पेस्ट करें:

en: Percent
hi_IN: प्रतिशत

en: Please fill in your email address before submitting a comment.
hi_IN: टिप्पणी सबमिट करने से पहले कृपया अपना ईमेल पता भरें।

en: Please fill in your name before submitting a comment.
hi_IN: टिप्पणी सबमिट करने से पहले कृपया अपना नाम भरें।

en: Please select an answer for question
hi_IN: कृपया प्रश्न के उत्तर का चयन करें

en: Please upgrade to Premium to use this functionality.
hi_IN: कृपया इस कार्यक्षमता का उपयोग करने के लिए प्रीमियम में अपग्रेड करें।

en: Popular Courses by % Viewed or Completed
hi_IN: लोकप्रिय पाठ्यक्रम% द्वारा देखा या पूरा किया गया

en: Post Comment
hi_IN: तेज़ी से टिप्पणी करना

en: Premium Feature
hi_IN: प्रीमियम सुविधा

en: Prev
hi_IN: प्रीमियम

en: Prev Question
hi_IN: पिछला प्रश्न

en: Prev lesson
hi_IN: पिछला पाठ

en: Preview
hi_IN: पूर्व दर्शन

en: Previous
hi_IN: पिछला

en: Previous Lesson
hi_IN: पिछला सबक

en: Pricing
hi_IN: मूल्य निर्धारण

en: Processing...
hi_IN: प्रसंस्करण...

en: Progress
hi_IN: प्रगति

en: Purchase Course
hi_IN: खरीद पाठ्यक्रम

en: Purchased
hi_IN: खरीदी

en: Question
hi_IN: सवाल

en: Quiz
hi_IN: प्रश्न पूछना

en: Quiz Results
hi_IN: प्रश्नोत्तरी परिणाम

en: Quiz Successfully Saved
hi_IN: प्रश्नोत्तरी सफलतापूर्वक सहेजी गई

en: Quizzes
hi_IN: प्रश्नोत्तरी

en: Read More
hi_IN: अधिक पढ़ें

en: Register
hi_IN: रजिस्ट्रेशन

en: Requirements
hi_IN: आवश्यकताएँ

en: Rest API
hi_IN: आग का आराम

en: Restart Quiz
hi_IN: प्रश्नोत्तरी पुनः आरंभ करें

en: Restriction
hi_IN: प्रतिबंधों

en: Result
hi_IN: परिणाम

en: SHORTCODE LIST:
hi_IN: शोर्टकोड सूची:

en: STEP #1: Create a course:
hi_IN: कदम #1: एक पाठ्यक्रम बनाएँ:

en: STEP #2: Create lesson(s):
hi_IN: चरण #2: पाठ बनाएँ:

en: STEP #3: Display the course:
hi_IN: चरण #3: पाठ्यक्रम प्रदर्शित करें:

en: Score
hi_IN: अंक

en: Scores
hi_IN: स्कोर

en: Search
hi_IN: खोजें

en: Search Courses
hi_IN: खोज कोर्स

en: Sets the margin for the main container that wraps every WP Courses template page including course archives, single lesson, single course, etc.
hi_IN: मुख्य कंटेनर के लिए मार्जिन सेट करता है जो प्रत्येक WP पाठ्यक्रम टेम्पलेट पृष्ठ को कवर करता है जिसमें पाठ्यक्रम संग्रह, एकल पाठ, एकल पाठ्यक्रम आदि शामिल हैं।

en: Sets the maximum page width for all WP Courses templates such as the course archive, single course and single lesson templates.  Set in px or %.  For example 1080px or 80%.
hi_IN: सभी Wp पाठ्यक्रमों के लिए अधिकतम पृष्ठ चौड़ाई सेट करें टेम्पलेट जैसे पाठ्यक्रम संग्रह, एकल पाठ्यक्रम और एकल पाठ्यक्रम टेम्पलेट।  PX या% में सेट करें।  उदाहरण के लिए, 1080px या 80%.

en: Sets the offset in px from the top of the page for the fixed mobile toolbar (if enabled above).  This will need adjusting if your theme has a fixed menu at the top of the screen.
hi_IN: निश्चित मोबाइल टूलबार (यदि ऊपर सक्षम है) के लिए पृष्ठ के शीर्ष से px में ऑफ़सेट सेट करता है। यदि आपकी थीम में स्क्रीन के शीर्ष पर एक निश्चित मेनू है तो इसे समायोजित करने की आवश्यकता होगी।

en: Sets the padding for the main container that wraps every WP Courses template page including course archives, single lesson, single course, etc.
hi_IN: मुख्य कंटेनर के लिए पैडिंग सेट करें जो प्रत्येक Wp पाठ्यक्रम टेम्पलेट पेज शामिल है पाठ्यक्रम संग्रह, एकल सबक, एकल पाठ्यक्रम, आदि।

en: Sets the page width for all WP Courses templates such as the course archive, single course and single lesson templates.  Set to % to stay mobile-friendly.  For example 80%.
hi_IN: सभी Wp पाठ्यक्रमों के लिए पृष्ठ चौड़ाई सेट करें टेम्पलेट जैसे पाठ्यक्रम संग्रह, एकल पाठ्यक्रम और एकल पाठ्यक्रम टेम्पलेट।  % सेट करें ताकि आप मोबाइल-दोस्त रह सकें।  उदाहरण के लिए 80 प्रतिशत।

en: Sets the size of all H1 Headers in WP Courses Templates.  This includes lesson titles, course titles and more.  Set in px or em.  For example 32px or 1em.
hi_IN: सभी H1 हेडर्स के आकार को Wp पाठ्यक्रम टेम्पलेट में सेट करें।  इसमें पाठ्यक्रम शीर्षक, पाठ्यक्रम शीर्षक और अधिक शामिल हैं।  पीएक्स या एम में सेट करें।  उदाहरण के लिए, 32 पीएक्स या 1 एम।

en: Sets the size of all H2 Headers in WP Courses Templates.  This includes course titles in course archives.  Set in px or em.  For example 32px or 1em.
hi_IN: सभी H2 हेडर्स के आकार को Wp पाठ्यक्रम टेम्पलेट में सेट करें।  इसमें पाठ्यक्रम के शीर्षक शामिल हैं पाठ्यक्रम के संग्रह में।  पीएक्स या एम में सेट करें।  उदाहरण के लिए, 32 पीएक्स या 1 एम।

en: Sets the size of all H3 Headers in WP Courses Templates.  This includes lesson titles on the profile page.  Set in px or em.  For example 32px or 1em.
hi_IN: सभी H3 हेडर्स के आकार को Wp पाठ्यक्रम टेम्पलेट में सेट करें।  इसमें प्रोफ़ाइल पृष्ठ पर पाठ्यक्रम शीर्षक शामिल हैं।  पीएक्स या एम में सेट करें।  उदाहरण के लिए, 32 पीएक्स या 1 एम।

en: Settings
hi_IN: सेटिंग्स

en: Settings <span class="wpc-admin-separator"></span>
hi_IN: समायोजन<span class="wpc-admin-separator"></span>

en: Setup
hi_IN: स्थापित करना

en: Setup and Help
hi_IN: सेटअप और सहायता

en: Setup and Help <i class="fa fa-info-circle" aria-hidden="true"></i>
hi_IN: सेटअप और सहायता<i class="fa fa-info-circle" aria-hidden="true"></i>

en: Show "Powered by WP Courses" at the bottom of your courses page
hi_IN: अपने पाठ्यक्रम पृष्ठ के निचले हिस्से में Wp पाठ्यक्रम द्वारा संचालित "प्रदर्शित करें

en: Show lesson content in the REST API. Warning! If checked, restricted lesson content is accessable TO ANYONE via the REST API
hi_IN: बाकी API में सबक सामग्री प्रदर्शित करें। चेतावनी ! यदि चेक किया गया है, तो सीमित सबक सामग्री बाकी एपीआई के माध्यम से किसी को भी पहुंच सकती है

en: Sort by
hi_IN: भाग्यशाली

en: Start Course
hi_IN: शुरुआती पाठ्यक्रम

en: Start Quiz
hi_IN: प्रश्नोत्तरी प्रारंभ करें

en: Student
hi_IN: विद्यार्थी

en: Submit Quiz
hi_IN: प्रश्नोत्तरी भेजो

en: Teacher
hi_IN: शिक्षकों

en: Teachers
hi_IN: शिक्षक

en: There are 0 entries
hi_IN: 0 में प्रवेश किया गया

en: There are no courses
hi_IN: कोई पाठ्यक्रम नहीं है

en: There are no teachers
hi_IN: कोई शिक्षक नहीं है

en: There is nothing to order
hi_IN: आदेश देने के लिए कुछ भी नहीं है

en: This Lesson has Moved.
hi_IN: यह पाठ स्थानांतरित हो गया है।

en: This content can be purchased as part of the following courses
hi_IN: यह सामग्री निम्नलिखित पाठ्यक्रमों के भाग के रूप में खरीदी जा सकती है

en: Time
hi_IN: समय

en: Times
hi_IN: टाइम्स

en: Title
hi_IN: शीर्षक

en: Toggle lesson completion (not possible for quizzes)
hi_IN: पाठ पूरा करना टॉगल करें (प्रश्नोत्तरी के लिए संभव नहीं)

en: Toggles whether or not the course, lesson and quiz toolbars stick to the top of the screen on mobile devices.  Enabling this option creates a much better user experience however sticky toolbars aren't always compatible with certain themes.  If it's covering your theme's navigation, try adjusting the toolbar offset in the option below.
hi_IN: यह टॉगल करता है कि पाठ्यक्रम, पाठ और प्रश्नोत्तरी टूलबार मोबाइल उपकरणों पर स्क्रीन के शीर्ष पर चिपके रहते हैं या नहीं। इस विकल्प को सक्षम करने से एक बेहतर उपयोगकर्ता अनुभव बनता है हालांकि स्टिकी टूलबार हमेशा कुछ थीम के साथ संगत नहीं होते हैं। यदि यह आपकी थीम के नेविगेशन को कवर कर रहा है, तो नीचे दिए गए विकल्प में टूलबार ऑफ़सेट समायोजित करने का प्रयास करें।

en: Tracking Data
hi_IN: डेटा ट्रैकिंग

en: Trigger Emails
hi_IN: ट्रिगर ईमेल

en: Upgrade to Premium
hi_IN: प्रीमियम के लिए उन्नयन

en: Video Embed Code
hi_IN: वीडियो कोड में शामिल

en: Video Embed Code (iframe)
hi_IN: वीडियो एम्बेड कोड (Iframe)

en: View Courses
hi_IN: पाठ्यक्रम देखें

en: View Lesson
hi_IN: पढ़ाई देखें

en: View Quiz
hi_IN: क्विज़ देखें

en: Viewed
hi_IN: देखने को

en: Viewed Percent
hi_IN: देखे गए प्रतिशत

en: Views
hi_IN: दृष्टि

en: Visit
hi_IN: मिलने जाना

en: Visit the page and have a look at your first course
hi_IN: पृष्ठ पर जाएँ और अपना पहला पाठ्यक्रम देखें

en: WP Courses
hi_IN: WP पाठ्यक्रम

en: WP Courses LMS
hi_IN: WP पाठ्यक्रम एलएमएस

en: WP Courses Widget
hi_IN: WP कोर्स विडगेट

en: Website
hi_IN: वेबसाइट

en: Welcome to WP COURSES
hi_IN: WP पाठ्यक्रम में आपका स्वागत है

en: What You'll Learn
hi_IN: आप क्या सीखेंगे

en: When Someone
hi_IN: जब किसी को

en: WooCommerce / Paid Memberships Pro
hi_IN: WooCommerce / सशुल्क सदस्यता प्रो

en: Yes, send me emails that are triggered by my course progress.
hi_IN: हां, मुझे ऐसे ईमेल भेजें जो मेरे पाठ्यक्रम की प्रगति से प्रेरित हों।

en: You Scored
hi_IN: आपने स्कोर किया

en: You have no attempts remaining.
hi_IN: आपके पास कोई प्रयास शेष नहीं है।

en: You haven't filled in every answer.  Are you sure you want to submit this quiz?
hi_IN: आपने हर उत्तर नहीं भरा है। क्या आप वाकई इस प्रश्नोत्तरी को सबमिट करना चाहते हैं?

en: You must answer every question before submitting this quiz.
hi_IN: इस प्रश्नोत्तरी को सबमिट करने से पहले आपको प्रत्येक प्रश्न का उत्तर देना होगा।

en: You must be logged in to post a comment.
hi_IN: अपनी टिप्पणी पोस्ट करने के लिए आपको लॉग इन करना होगा।

en: You must be logged in to view your profile
hi_IN: आपको अपने प्रोफ़ाइल को देखने के लिए लॉग इन करना होगा

en: You must have at least 2 possible answers
hi_IN: आपके पास कम से कम 2 संभावित उत्तर होने चाहिए

en: Your Answer
hi_IN: आपका उत्तर

en: Your comment is awaiting approval.
hi_IN: आपकी टिप्पणी स्वीकृति की प्रतीक्षा में है।

en: activate to sort column ascending
hi_IN: स्तंभ उतारने के लिए सक्रिय करें

en: activate to sort column descending
hi_IN: स्तंभ के निचले हिस्से को सक्षम करें

en: and create a course
hi_IN: और एक कोर्स बनाएं

en: and create one or more lessons
hi_IN: और एक या अधिक पाठ बनाएँ

en: default
hi_IN: गलती करना

en: hasn't viewed any lessons yet.
hi_IN: मैंने अभी तक कोई सबक नहीं पढ़ा है।

en: newest
hi_IN: नवीनतम

en: none
hi_IN: कोई नहीं

en: or
hi_IN: या

en: to leave a comment.
hi_IN: एक टिप्पणी छोड़ने के लिए।

en: to view this quiz.
hi_IN: इस प्रश्नोत्तरी को देखने के लिए।

en: to view your profile.
hi_IN: अपनी प्रोफ़ाइल देखने के लिए।
