WP Courses LMS - en to ja translation catalogue (296 entries)

en:  Upgrade to Premium
ja: プレミアムへのアップグレード

en: A Specific Course
ja: 具体的なコース

en: A Specific Lesson
ja: 具体的な教訓

en: A Specific Module
ja: 具体的なモジュール

en: A Specific Quiz
ja: 具体的なクイズ

en: Add Answer
ja: 回答を追加

en: Add Module
ja: モジュールを追加

en: Add New
ja: 新入添加

en: Add New Course
ja: 新しいコースを追加

en: Add Requirement
ja: 要件を追加

en: Add to Cart
ja: カートに入れる

en: All
ja: すべての

en: All Badges
ja: すべてのバッジ

en: All Categories
ja: すべてのカテゴリー

en: All Certificates
ja: 全証明書

en: All Courses
ja: 全コース

en: All Courses <span class="wpc-admin-separator"></span>
ja: 全コース <span class="wpc-admin-separator"></span>

en: All Emails
ja: すべてのメール

en: All Emails <span class="wpc-admin-separator"></span>
ja: すべてのメール <span class="wpc-admin-separator"></span> を表示します。

en: All Lessons
ja: すべてのレッスン

en: All Quizzes
ja: すべてのクイズ

en: All Settings
ja: すべての設定

en: All Students
ja: すべての学生

en: All Teachers
ja: 全教員

en: Alphabetical
ja: アルファベット

en: Answers
ja: 回答

en: Any Course
ja: どんなコースでも

en: Any Lesson
ja: あらゆる教訓

en: Any Module
ja: どんなモジュールでも

en: Any Quiz
ja: クイズ

en: Are you sure you'd like to submit this quiz?  You cannot undo this action.
ja: 本当にこのクイズを提出しますか？  この操作を元に戻すことはできません。

en: Attempts Remaining
ja: 残り試行回数

en: Award Badges
ja: アワードバッジ

en: Award Certificates
ja: 賞状

en: Back
ja: 復帰

en: Back to Quiz
ja: クイズに戻る

en: Background Color
ja: 背景色

en: Badges
ja: バッグ

en: Breadcrumb Trail
ja: ブレイドクロンブ・トレイル

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Certificates
ja: 証明書

en: Click "add requirement" to add your first requirement
ja: 「追加要件」をクリックして最初の要件を追加します。

en: Colors
ja: 色

en: Comments
ja: コメント

en: Comments cannot be empty.
ja: コメントは空欄にはできません。

en: Completed
ja: 完成

en: Completed Button
ja: 完成ボタン

en: Completed Percent
ja: 完了パーセント

en: Completes
ja: 総合

en: Completions
ja: 完結

en: Connected Courses
ja: 結びついたコース

en: Connected Lessons / Quizzes
ja: つながる授業／クイズ

en: Connected Teachers
ja: つながる先生たち

en: Connected WooCommerce Products
ja: 接続されたWooCommerceの商品

en: Contact
ja: 連絡先

en: Container Margin
ja: コンテナマージン

en: Container Padding
ja: コンテナパッディング

en: Continue
ja: 続き

en: Correct Answer
ja: 正しい答え

en: Course
ja: レース

en: Course Categories
ja: コースカテゴリ

en: Course Category
ja: コースカテゴリー

en: Course Counters
ja: コースカウンタ

en: Course Details
ja: コースの詳細

en: Course Difficulties
ja: コースの困難

en: Course Difficulty
ja: トラブルコース

en: Course Name
ja: コース名

en: Course Order
ja: コースオーダー

en: Course Order <span class="wpc-admin-hide"></span>
ja: コースオーダー <span class="wpc-admin-hide"></span>

en: Course Search
ja: コース検索

en: Courses
ja: コース

en: Courses Per Page
ja: コース ページごとに

en: Courses Powered by
ja: 授業によって強化された

en: Create unlimited courses on your WordPress website with WP Courses LMS.
ja: WPコースLMSでWordPressサイトで無制限のコースを作成します。

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Dashboard <span class="wpc-admin-separator"></span>
ja: ダッシュボード <span class="wpc-admin-separator"></span> です。

en: Date
ja: デート

en: Default
ja: デフォルト

en: Define badges:
ja: バッジを定義する：

en: Define certificates:
ja: 証明書を定義する：

en: Define messages:
ja: メッセージを定義する：

en: Define requirements and automatically award badges as soon as your users achieve them.
ja: 要件を定義し、ユーザーがそれを達成した時点で自動的にバッジを付与します。

en: Define requirements and automatically award certificates as soon as your users achieve them.
ja: 要件を定義し、ユーザーがそれを達成した時点で自動的に証明書を授与します。

en: Define requirements and automatically trigger emails as soon as your users achieve them.
ja: 要件を定義し、ユーザーがその要件を達成した時点で自動的にメールが送信されます。

en: Define requirements:
ja: 要件を定義する：

en: Delete Requirement
ja: 要件削除

en: Design
ja: デザイン

en: Design Options
ja: デザインオプション

en: Details
ja: 詳細

en: Difficulty
ja: 難易度

en: Display
ja: 展示

en: Display Options
ja: 展示オプション

en: Display collection of courses:
ja: コースのコレクションを表示します：

en: Display modules as opened
ja: 開いた状態でモジュールを表示する

en: Display number of courses:
ja: コース数を表示します：

en: Display number of lessons:
ja: レッスン回数を表示する：

en: Display the breadcrumb trail on lesson pages
ja: レッスンページでBreadcrumb Trailを表示する

en: Display the completed lesson button and completed lessons progress bar on lesson pages
ja: 完了したレッスンボタンと完了したレッスン進歩バーをレッスンページに表示します。

en: Display the course search input on the course archive page
ja: コース検索インポートをコースアーカイブページに表示する

en: Display the login button in the course and lesson toolbar.
ja: コース・レッスンツールバーにログインボタンを表示する。

en: Display the number of lessons, modules and quizzes while viewing single course details.
ja: 単一のコースの詳細を表示しながら、レッスン数、モジュール数、クイズ数を表示します。

en: Display user profile and progress:
ja: ユーザープロフィールや進捗状況を表示する：

en: Displays a custom restricted lesson message for logged out users on lesson pages
ja: レッスンページにログインしたユーザーのためのカスタマイズ限定レッスンメッセージを表示

en: Displays a list of specific courses, lessons or teachers
ja: 特定のコース、レッスン、または教師のリストを表示する

en: Email
ja: メール

en: Email Address
ja: 電子メールアドレス

en: Enter a Course Description Here
ja: コースの説明はこちらへ。

en: Enter a Teacher Description Here
ja: 教師の説明はこちらへ。

en: Enter a lesson description here
ja: レッスン説明はこちらへ

en: Enter a module description here
ja: モジュールの説明を入力する

en: Entries
ja: 入り口

en: FULL TUTORIALS:
ja: フルチュートリアルです：

en: Filtered from a total entry count of
ja: 合計入力数からフィルタリング

en: Find additional learning resources below:
ja: その他の学習リソースは以下をご覧ください：

en: First
ja: 最初の

en: Fix Course Toolbar to the Top
ja: コースのツールバーを上部に固定する

en: Fixed Course Toolbar Offset from Top
ja: コースツールバーのオフセット（上からのずれ）を修正

en: Follow these steps to setup your first course:
ja: 以下の手順で、最初のコースを設定します：

en: Font Size
ja: フォントサイズ

en: General
ja: 一般

en: General Options
ja: 一般オプション

en: General Settings
ja: 総合設定

en: General Typography
ja: 一般タイプグラフィー

en: Get Premium
ja: プレミアムを取得する

en: Help
ja: ヘルプ

en: Hi
ja: ハイ

en: LINKS:
ja: LINKSです：

en: Last
ja: 最後の

en: Last Viewed Lesson
ja: 最後に見たレッスン

en: Last Viewed Quiz
ja: 最後に見たクイズ

en: Leave a Comment
ja: コメントを書く

en: Lesson
ja: 教訓

en: Lesson Archive
ja: レッスンアーカイブ

en: Lesson Name
ja: レッスン名

en: Lesson Order
ja: レッスンオーダー

en: Lesson Order <span class="wpc-admin-hide"></span>
ja: レッスンオーダー <span class="wpc-admin-hide"></span>

en: Lesson Restriction
ja: レッスン制限

en: Lesson Restriction Options Disabled if Membership Level(s) Checked
ja: レッスン制限のオプションが無効になった場合、会員レベル(s)がチェックされた場合

en: Lesson Video
ja: レッスン動画

en: Lessons
ja: 教訓

en: Level
ja: レベル

en: Loading...
ja: 充電...

en: Log In
ja: ログイン

en: Log in
ja: ログイン

en: Login
ja: ログイン

en: Login Button
ja: ログインボタン

en: Make a new page called something like "Courses"
ja: "コース "などの新しいページを作成します。

en: Make sure to link the lesson(s) to the previously created course
ja: レッスンは必ず作成済みのコースにリンクさせてください。

en: Manage Course Lessons
ja: コース管理レッスン

en: Mark Completed
ja: マーク 完成

en: Max Page Width
ja: マックス ページ幅

en: Messages
ja: メッセージ

en: Modules
ja: モジュール

en: Modules opened
ja: オープンしたモジュール

en: Most Active Users
ja: 最もアクティブなユーザー

en: Name
ja: 名称

en: Newest
ja: ニュース

en: Next
ja: 次へ

en: Next Lesson
ja: 次 レッスン

en: Next Question
ja: 次の質問

en: Next lesson
ja: 次のレッスン

en: No Results.
ja: 結果が出ない。

en: No data available in table
ja: テーブルにデータがありません。

en: No matching records found
ja: 合致記録が見つかりません。

en: No more than 12 possible answers per question are allowed
ja: 1問につき12個以上の回答が可能です。

en: No results
ja: 成果なし

en: None
ja: 誰も

en: Number of courses that display per page in the course archive
ja: コースアーカイブでページごとに表示されるコースの数

en: Oldest
ja: 最年長

en: One or more of the courses that this lesson is connected to must be connected to a WooCommerce product in order to be purchasable.
ja: このレッスンが接続されている1つ以上のコースは、購入可能なようにWooCommerceの商品と接続されている必要があります。

en: Options
ja: 選択肢

en: Page Container Background Color
ja: コンテナページ 背景色

en: Page Container Margin
ja: ページコンテナマージン

en: Page Container Padding
ja: コンテナパッディングページ

en: Page Width
ja: ページ広さ

en: Paste the following shortcode in the page:
ja: ページ内に以下のショートコードを貼り付けます：

en: Percent
ja: パーセント

en: Please fill in your email address before submitting a comment.
ja: メールアドレスを記入の上、コメントを送信してください。

en: Please fill in your name before submitting a comment.
ja: お名前をご記入の上、コメントを送信してください。

en: Please select an answer for question
ja: 質問に対する回答を選択してください。

en: Please upgrade to Premium to use this functionality.
ja: この機能を利用するには、Premiumにアップグレードしてください。

en: Popular Courses by % Viewed or Completed
ja: 人気コース% 見たか完成したか

en: Post Comment
ja: コメント投稿

en: Premium Feature
ja: プレミアム機能

en: Prev
ja: プレビュー

en: Prev Question
ja: プリクエスチョン

en: Prev lesson
ja: プレレッスン

en: Preview
ja: プレビュー

en: Previous
ja: 前の

en: Previous Lesson
ja: 前のレッスン

en: Pricing
ja: 価格設定

en: Primary Color
ja: 原色

en: Processing...
ja: 処理...

en: Progress
ja: 進歩

en: Purchase Course
ja: 購入コース

en: Purchased
ja: 購入した

en: Question
ja: クエスチョン

en: Quiz
ja: クイズ

en: Quiz Results
ja: クイズ結果

en: Quiz Successfully Saved
ja: クイズの保存に成功しました

en: Quizzes
ja: クイズ

en: Read More
ja: もっと読む

en: Register
ja: 記録

en: Requirements
ja: 要件

en: Rest API
ja: リラックス火

en: Restart Quiz
ja: リスタートクイズ

en: Restriction
ja: 制限

en: Result
ja: 結果

en: SHORTCODE LIST:
ja: ショートコード一覧です：

en: STEP #1: Create a course:
ja: STEP①： コースを作成する：

en: STEP #2: Create lesson(s):
ja: STEP #2: レッスンを作成する：

en: STEP #3: Display the course:
ja: STEP #3: コースを表示する：

en: Score
ja: スコア

en: Scores
ja: スコア

en: Search
ja: 検索

en: Search Courses
ja: コース検索

en: Secondary Color
ja: セカンダリーカラー

en: Sets the margin for the main container that wraps every WP Courses template page including course archives, single lesson, single course, etc.
ja: コースアーカイブ、シングルレッスン、シングルコースなど、すべてのWP Coursesテンプレートページを包むメインコンテナのマージンを設定します。

en: Sets the maximum page width for all WP Courses templates such as the course archive, single course and single lesson templates.  Set in px or %.  For example 1080px or 80%.
ja: すべてのWPコースのための最大ページ幅を設定 コースアーカイブ、単一コース、単一レッスンテンプレートなどのテンプレート。  PXまたは%で設定します。  たとえば、1080Px、80%です。

en: Sets the offset in px from the top of the page for the fixed mobile toolbar (if enabled above).  This will need adjusting if your theme has a fixed menu at the top of the screen.
ja: 固定モバイルツールバー（上記で有効な場合）のページ上部からのオフセットをpxで設定します。  画面上部に固定メニューがあるテーマの場合、調整が必要です。

en: Sets the padding for the main container that wraps every WP Courses template page including course archives, single lesson, single course, etc.
ja: 各WPコースのテンプレートページを含むコースアーカイブ、単一のレッスン、単一のコースなどを巻き込むメインコンテナのパッディングを設定します。

en: Sets the page width for all WP Courses templates such as the course archive, single course and single lesson templates.  Set to % to stay mobile-friendly.  For example 80%.
ja: すべてのWPコースのページ幅を設定する コースアーカイブ、単一コース、単一レッスンテンプレートなどのテンプレート。  モバイルフレンドリーに留まるために% に設定します。  たとえば80%。

en: Sets the primary and secondary colors for overall WP Courses styling.
ja: WPコース全体のスタイリングに使用する主色と副色を設定します。

en: Sets the size of all H1 Headers in WP Courses Templates.  This includes lesson titles, course titles and more.  Set in px or em.  For example 32px or 1em.
ja: すべての H1 ヘッダーのサイズを Wp コース テンプレートに設定します。  これにはレッスンタイトル、コースタイトルなどが含まれています。  PXまたはEMで設定します。  たとえば、32Pxまたは1Em。

en: Sets the size of all H2 Headers in WP Courses Templates.  This includes course titles in course archives.  Set in px or em.  For example 32px or 1em.
ja: すべての H2 ヘッダーのサイズを Wp コース テンプレートに設定します。  これにはコースタイトルがコースアーカイブに含まれています。  PXまたはEMで設定します。  たとえば、32Pxまたは1Em。

en: Sets the size of all H3 Headers in WP Courses Templates.  This includes lesson titles on the profile page.  Set in px or em.  For example 32px or 1em.
ja: すべての H3 ヘッダーのサイズを Wp コース テンプレートに設定します。  これには、プロフィールページのレッスンタイトルが含まれています。  PXまたはEMで設定します。  たとえば、32Pxまたは1Em。

en: Settings
ja: 設定

en: Settings <span class="wpc-admin-separator"></span>
ja: 設定 <span class="wpc-admin-separator"></span> です。

en: Setup
ja: セットアップ

en: Setup and Help
ja: セットアップとヘルプ

en: Setup and Help <i class="fa fa-info-circle" aria-hidden="true"></i>
ja: セットアップとヘルプ <i class="fa fa-info-circle" aria-hidden="true"></i> 。

en: Show "Powered by WP Courses at the bottom of your courses page
ja: コースページの下部に「WPコースによって動作する」を表示します。

en: Show lesson content in the REST API. Warning! If checked, restricted lesson content is accessable TO ANYONE via the REST API
ja: レッスンコンテンツを残りのAPIで表示します。 警告! チェックされた場合、制限されたレッスンコンテンツは、他のAPIを介して誰にでもアクセスできます。

en: Sort by
ja: 順序によって

en: Start Course
ja: コーススタート

en: Start Quiz
ja: スタートクイズ

en: Student
ja: スチューデント

en: Submit Quiz
ja: クイズの提出

en: Teacher
ja: 教師

en: Teachers
ja: 教師

en: There are 0 entries
ja: 0 入場点

en: There are no courses
ja: コースはありません。

en: There are no teachers
ja: 教師がいない。

en: There is nothing to order
ja: 命令するものはない。

en: This Lesson has Moved.
ja: このレッスンは移動しました。

en: This content can be purchased as part of the following courses
ja: このコンテンツは、以下のコースの一部として購入することができます。

en: This content must be purchased as part of a course via WooCommerce to receive access.  <b>You are seeing this content because you are an adminstrator</b> and have selected an option to see restricted content under WP Courses->options.
ja: このコンテンツにアクセスするには、WooCommerceでコースの一部として購入する必要があります。  <b>このコンテンツが表示されているのは、あなたが管理者であり</b>、WP Courses->optionsで制限付きコンテンツを表示するオプションを選択しているためです。

en: Time
ja: タイム

en: Times
ja: タイムズ

en: Title
ja: タイトル

en: Toggle lesson completion (not possible for quizzes)
ja: レッスンの完了をトグルする（小テストでは不可）

en: Toggles whether or not the course, lesson and quiz toolbars stick to the top of the screen on mobile devices.  Enabling this option creates a much better user experience however sticky toolbars aren't always compatible with certain themes.  If it's covering your theme's navigation, try adjusting the toolbar offset in the option below.
ja: モバイルデバイスで、コース、レッスン、クイズのツールバーが画面の上部に表示されるかどうかを切り替えます。  このオプションを有効にすると、より良いユーザーエクスペリエンスが得られますが、ツールバーの粘着性は、特定のテーマと常に互換性があるわけではありません。  ツールバーがテーマのナビゲーションを覆ってしまう場合は、下のオプションでツールバーのオフセットを調整してみてください。

en: Tracking Data
ja: トラッキングデータ

en: Trigger Emails
ja: トリガーメール

en: Upgrade to Premium
ja: プレミアムにアップグレード

en: Video Embed Code
ja: ビデオコード

en: Video Embed Code (iframe)
ja: ビデオコード(Iframe)

en: View Courses
ja: コースを見る

en: View Lesson
ja: レッスン見る

en: View Quiz
ja: クイズを見る

en: Viewed
ja: 見た目

en: Viewed Percent
ja: 見たパーセント

en: Views
ja: 視点

en: Visit
ja: 訪問

en: Visit the page and have a look at your first course
ja: ページにアクセスし、最初のコースをご覧ください。

en: WP Courses
ja: WPコース

en: WP Courses LMS
ja: WP コース LMS

en: WP Courses Premium
ja: WPコース・プレミアム

en: WP Courses Widget
ja: WPコース ウィジェット

en: Website
ja: ウェブサイト

en: Welcome to WP COURSES
ja: WP COURSESへようこそ

en: What You'll Learn
ja: 何を学ぶか

en: When Someone
ja: 誰かが、

en: WooCommerce / Paid Membership Pro
ja: WooCommerce / ペイドメンバーシッププロ

en: Yes, send me emails that are triggered by my course progress.
ja: はい、私のコースの進捗状況に応じてトリガーされるメールを送信します。

en: You have no attempts remaining.
ja: 試行回数が残っていない。

en: You haven't filled in every answer.  Are you sure you want to submit this quiz?
ja: すべての答えが記入されていません。  本当にこのクイズを提出しますか？

en: You must answer every question before submitting this quiz.
ja: このクイズを提出する前に、すべての問題に回答する必要があります。

en: You must be logged in to post a comment.
ja: コメントを投稿するには、ログインが必要です。

en: You must be logged in to view your profile
ja: あなたのプロフィールを見るためにログインする必要があります。

en: You must have at least 2 possible answers
ja: 少なくとも2つの回答が可能である必要があります。

en: Your Answer
ja: あなたの答え

en: Your comment is awaiting approval.
ja: あなたのコメントは承認待ちです。

en: activate to sort column ascending
ja: コラム上昇の順序を有効にする

en: activate to sort column descending
ja: コラムの下落を分類するためにアクティベート

en: and create a course
ja: を作成し、コースを作成します。

en: and create one or more lessons
ja: を作成し、1つ以上のレッスンを作成します。

en: default
ja: デフォルト

en: hasn't viewed any lessons yet.
ja: まだレッスンは見ていません。

en: https://wpcoursesplugin.com
ja: Https: //Wpcoursesplugin.Com

en: newest
ja: 最新

en: none
ja: 誰も

en: or
ja: あるいは

en: to leave a comment.
ja: をクリックして、コメントを残してください。

en: to view this quiz.
ja: をクリックすると、このクイズが表示されます。

en: to view your profile.
ja: をクリックすると、プロフィールが表示されます。
