Clean Up Optimizer - en to pl_PL translation catalogue (403 entries)

en:  hrs
pl_PL: godz

en:  mins
pl_PL: min

en: 1 Hour
pl_PL: 1 godz

en: 1 Month
pl_PL: 1 miesiąc

en: 1 Week
pl_PL: 1 tydzień

en: 12 Hours
pl_PL: 12 godz

en: 24 Hours
pl_PL: 24 godz

en: 48 Hours
pl_PL: 48 godz

en: << Back to Database Optimizer
pl_PL: << z powrotem do optymalizacji bazy danych

en: << Back to Manual Clean Up
pl_PL: << z powrotem do ręcznego czyszczenia

en: << Remove
pl_PL: << Usuń

en: A Contributor Role can do the following
pl_PL: W roli Współpracownika wolno:

en: A Login Log has been deleted Successfully
pl_PL: Zapis logowań został usunięty.

en: A Record has been deleted Successfully
pl_PL: Pozycja została usunięta.

en: A Scheduler has been deleted Successfully
pl_PL: Mechanizm planowania został usunięty

en: A Scheduler has been scheduled Successfully
pl_PL: Harmonogram został zaplanowany.

en: A Subscriber Role can do the following
pl_PL: W roli Subskrybenta wolno:

en: A Traffic Log has been deleted Successfully
pl_PL: Zapisy ruchu zostały usunięte.

en: A Visitor Log has been deleted Successfully
pl_PL: Zapis gościa został usunięty.

en: A new version of this plugin is available.
pl_PL: Dostępna jest nowa wersja tej wtyczki.

en: API KEY
pl_PL: klucz API

en: Action
pl_PL: Działanie

en: Add >>
pl_PL: Dodaj >>

en: Add New Schedule
pl_PL: Dodaj harmonogram

en: Administrators will have by default full control to manage different options in Clean Up Optimizer, so all checkboxes will be already selected for the Administrator Role as mentioned below
pl_PL: Administrator domyślnie otrzymuje pełen dostęp do opcji Clean Up Optimizer, a zatem wszystkie pola będą już zaznaczone dla tej roli.

en: An Administrator Role can do the following
pl_PL: W roli Administratora wolno:

en: An Author Role can do the following
pl_PL: W roli Autora wolno:

en: An Editor Role can do the following
pl_PL: W roli Edytora wolno:

en: Apply
pl_PL: Zastosuj

en: Are you sure you want to Block?
pl_PL: Na pewno chcesz zablokować?

en: Are you sure you want to Clean?
pl_PL: Czy na pewno chcesz wyczyścić?

en: Are you sure you want to delete?
pl_PL: Czy na pewno chcesz usunąć?

en: Are you sure you want to perform this action?
pl_PL: Czy na pewno chcesz wykonać tę operację?

en: Args
pl_PL: Argumenty

en: Author
pl_PL: Autor

en: Auto Drafts
pl_PL: Automatyczne szkice

en: Auto Drafts have been cleaned Successfully
pl_PL: Automatyczne szkice zostały wyczyszczone

en: Auto IP Block
pl_PL: Automatyczne blokowanie IP

en: Automatic Plugin Updates
pl_PL: Automatyczne aktualizacje wtyczki

en: Available Countries
pl_PL: Dostępne kraje

en: BCC
pl_PL: UDW

en: Block
pl_PL: Blokuj

en: Block / Unblock Countries
pl_PL: Blokuj / odblokuj kraje

en: Block / Unblock IP Addresses
pl_PL: Blokuj / odblokuj adresy IP

en: Block / Unblock IP Ranges
pl_PL: Blokuj / odblokuj zakresy IP

en: Block IP Address
pl_PL: Blokuj adres IP

en: Block IP Range
pl_PL: Blokuj zakres adresów IP

en: Blockage Settings
pl_PL: Blokady

en: Blockage Settings have been updated Successfully
pl_PL: Ustawienia blokady zostały zaktualizowane

en: Blocked Countries
pl_PL: Zablokowane kraje

en: Blocked Date & Time
pl_PL: Data i godzina blokady

en: Blocked For
pl_PL: Zablokowane na

en: Bulk Action
pl_PL: Zbiorowe działanie

en: CC
pl_PL: DW

en: Check for updates
pl_PL: Sprawdź aktualizacje

en: Choose Email Template
pl_PL: Wybierz szablon emaila

en: Clear
pl_PL: Czyść

en: Clear Error Logs
pl_PL: Wyczyść logi błędów

en: Comments
pl_PL: Komentarze

en: Congratulations! You have recently purchased the Clean Up Optimizer Business Edition and now you need to activate the license in order to unlock it!
pl_PL: Gratulacje! Udało Ci się kupić Clean Up Optimizer Wydanie 'Biznes', teraz musisz aktywować licencję aby zacząć go używać.

en: Contributor
pl_PL: Współpracownik

en: Core Jobs
pl_PL: Podstawowe zadania

en: Count
pl_PL: Liczba

en: Cron Jobs
pl_PL: Zadania Cron

en: Current Version
pl_PL: Obecna wersja

en: Custom Jobs
pl_PL: Własne zadania

en: DB Optimizer
pl_PL: Optymalizacja bazy danych

en: Daily
pl_PL: dzienny

en: Dashboard
pl_PL: Kokpit

en: Dashboard Transient Feed
pl_PL: Przejściowy zasób (feed) kokpitu

en: Dashboard Transient Feed has been cleaned Successfully
pl_PL: Przejściowy zasób (feed) został oczyszczony

en: Database - Add New Schedule
pl_PL: Baza danych - dodaj harmonogram

en: Database - Update Schedule
pl_PL: Baza danych - zaktualizuj harmonogram

en: Database - View Records
pl_PL: Baza danych - pokaż pozycje

en: Date & Time
pl_PL: Dzień i godzina

en: Delete
pl_PL: Usuń

en: Deleted Posts
pl_PL: Usunięte wpisy

en: Deleted Posts are posts which are removed from WordPress Database
pl_PL: Usunięte wpisy to te wpisy, które zostały usunięte z bazy danych WordPressa.

en: Deleted Posts have been cleaned Successfully
pl_PL: Usunięte wpisy zostały wyczyszczone

en: Details
pl_PL: Szczegóły

en: Disable
pl_PL: Wyłącz

en: Download Error Logs
pl_PL: Pobierz logi błędów

en: Drafts
pl_PL: Szkice

en: Drafts are New Post or Page created as Draft in WordPress
pl_PL: Szkice to nowe wpisy lub strony utworzone jako szkice w WordPressie. Niektóre wtyczki tworzą własne szkice i nie mogą bez nich działać.

en: Drafts have been cleaned Successfully
pl_PL: Szkice zostały wyczyszczone

en: Duplicated Comment Meta
pl_PL: Metadane zduplikowanych komentarzy

en: Duplicated Comment Meta has been cleaned Successfully
pl_PL: Zduplikowane metadane komentarzy zostały wyczyszczone

en: Duplicated Comment Meta holds information of Duplicate Comments in Comments Table in WordPress Database
pl_PL: Metadane zduplikowanych komentarzy przechowują informacje o zduplikowanych komentarzach w bazie danych WordPressa.

en: Duplicated Post Meta
pl_PL: Zduplikowane metadane wpisów

en: Duplicated Post Meta has been cleaned Successfully
pl_PL: Zduplikowane metadane wpisów zostały wyczyszczone

en: Duplicated Post Meta is duplicated values of Posts stored in a Posts Table in WordPress Database
pl_PL: Zduplikowane metadane wpisów to duplikaty w bazie danych WordPressa.

en: Duplicated User Meta
pl_PL: Zduplikowane metadane użytkowników

en: Duplicated User Meta has been cleaned Successfully
pl_PL: Zduplikowane metadane użytkowników zostały wyczyszczone

en: Duplicated User Meta holds information of Duplicate user meta data in WordPress Database
pl_PL: Zduplikowane metadane użytkowników to duplikaty w bazie danych WordPressa.

en: Duration
pl_PL: Czas

en: Edit
pl_PL: Zmień

en: Editor
pl_PL: Edytor

en: Email Templates
pl_PL: Szablony email

en: Email Templates have been saved Successfully
pl_PL: Szablony email zostały zapisane.

en: Email when a user Fails Login
pl_PL: Powiadom mnie na maila, gdy czyjaś próba logowania się NIE uda.

en: Email when a user Success Login
pl_PL: Powiadom mnie na maila, gdy ktoś zaloguje się poprawnie.

en: Email when an IP Address is Blocked
pl_PL: Powiadom mnie na maila, gdy adres IP zostanie zablokowany.

en: Email when an IP Address is Unblocked
pl_PL: Powiadom mnie na maila, gdy adres IP zostanie odblokowany.

en: Email when an IP Range is Blocked
pl_PL: Powiadom mnie na maila, gdy zakres adresów IP zostanie zablokowany.

en: Email when an IP Range is Unblocked
pl_PL: Powiadom mnie na maila, gdy zakres adresów IP zostanie odblokowany.

en: Empty
pl_PL: Opróżnij

en: Enable
pl_PL: Włącz

en: End Date
pl_PL: Data końcowa

en: End IP Range
pl_PL: Koniec zakresu IP

en: Error Logs
pl_PL: Logi błędów

en: Error Message
pl_PL: Informacja o błędzie

en: Error Reporting
pl_PL: Raportowanie błędów

en: Error logs has been cleared Successfully
pl_PL: Logi błędów zostały wyczyszczone

en: Feature Requests
pl_PL: Prośby o funkcje

en: For Blocked Country Error Message
pl_PL: Powiadomienie w przypadku blokady dla kraju

en: For Blocked IP Address Error Message
pl_PL: Powiadomienie w przypadku blokady dla adresu IP

en: For Blocked IP Range Error Message
pl_PL: Powiadomienie w przypadku blokady dla zakresu IP

en: For Maximum Login Attempts Error Message
pl_PL: Powiadomienie w przypadku zbyt wielu prób logowania

en: Full Control
pl_PL: Pełna kontrola

en: General Settings
pl_PL: Ustawienia ogólne

en: HTTP User Agent
pl_PL: Agent użytkownika HTTP

en: Hourly
pl_PL: godzinowy

en: How does Clean Up Optimizer get IPs
pl_PL: W jaki sposób Clean Up Optimizer pozyskuje adresy IP

en: IP Address
pl_PL: Adres IP

en: IP Address has been blocked Successfully
pl_PL: Adres IP został zablokowany

en: IP Address has been deleted Successfully
pl_PL: Adres IP został usunięty

en: IP Range has been blocked Successfully
pl_PL: Zakres adresów IP został zablokowany

en: IP Range has been deleted Successfully
pl_PL: Zakres adresów IP został usunięty

en: IP Ranges
pl_PL: Zakresy IP

en: If you also have any suggestion/complaint, you can use the same form below
pl_PL: Także, jeśli masz dla nas jakieś sugestie / uwagi, prosimy użyj poniższego formularza.

en: If you face any issues activating the license, you may contact us at
pl_PL: Jeśli doświadczysz trudności przy aktywowaniu licencji, skontaktuj się z nami pod:

en: If you would like that the plugin would be automatically updated whenever there is a new version available then you would need to choose enable or vice-versa from dropdown
pl_PL: Jeśli chcesz, aby wtyczka aktualizowała się samoczynnie, gdy tylko pojawi się nowsza wersja, możesz wybrać opcję "Włącz" - w przeciwnym razie wybierz "Wyłącz."

en: If you would like to Empty selected types of data on a given schedule then you would need to choose an Action from dropdown
pl_PL: Jeśli chcesz opróżniać określone typy danych wg harmonogramu, wybierz działanie z listy rozwijanej.

en: If you would like to Optimize, Repair, Delete or Empty selected types of tables on a given schedule then you would need to choose an Action from dropdown
pl_PL: Jeśli chcesz optymalizować, naprawiać, usuwać lub opróżniać określone typy danych wg harmonogramu, wybierz działanie z listy rozwijanej.

en: If you would like to Report your Errors in Error Logs Menu, then you would need to Choose Enable from dropdown or vice-versa
pl_PL: Jeśli chcesz zgłaszać błędy w menu logów błędów, możesz wybrać opcję "Włącz" - w przeciwnym razie wybierz "Wyłącz."

en: If you would like to allow people to comment on your posts or pages then you would need to choose enable or vice-versa from dropdown
pl_PL: Jeśli chcesz zezwolić gościom na komentowanie Twoich stron i wpisów, możesz wybrać opcję "Włącz" - w przeciwnym razie wybierz "Wyłącz."

en: If you would like to empty selected types of data on a schedule then you would need to choose an Action from dropdown
pl_PL: Jeśli chcesz, by wybrane typy danych były czyszczone zgodnie z harmonogramem, wybierz działanie z listy rozwijanej.

en: If you would like to monitor details of users who are currently visiting your website and pages visited by them then you would need to choose enable or vice-versa from dropdown
pl_PL: Jeśli chcesz obserwować na żywo ruch na Twojej stronie, możesz wybrać opcję "Włącz" - w przeciwnym razie wybierz "Wyłącz."

en: If you would like to monitor details of users who are visiting your website and pages visited by them then you would need to choose enable or vice-versa from dropdown
pl_PL: Jeśli chcesz przeglądać zapis (logi) wizyt na Twojej stronie, możesz wybrać opcję "Włącz" - w przeciwnym razie wybierz "Wyłącz."

en: If you would like to remove tables during uninstalling the Plugin then you would need to choose enable or vice-versa from dropdown
pl_PL: Jeśli chcesz usunąć tabele z danymi jednocześnie z usunięciem tej wtyczki, możesz wybrać opcję "Włącz" - w przeciwnym razie wybierz "Wyłącz."

en: If you would like to show Clean Up Optimizer Top Bar Menu then you would need to choose enable or vice-versa from dropdown
pl_PL: Jeśli chcesz, aby menu Clean Up Optimizer było widoczne w górnym pasku, wybierz "Włącz" - w przeciwnym razie wybierz "Wyłącz."

en: Important Notice!
pl_PL: Ważna informacja!

en: In WordPress, Ping-back is a type of comment that is created when you link to another blog post where Ping backs are enabled
pl_PL: W WordPressie pingback jest rodzajem komentarza, który powstaje po utworzeniu odnośnika do innego wpisu, na którym pingbacki są włączone.

en: In WordPress, Trackbacks are a way to notify legacy blog systems that you have linked to them
pl_PL: W WordPressie tackbacki to sposób, w jaki powiadamia się starsze systemy blogowe o tym, że umieszczasz do nich odsyłacz (link).

en: In this field you would be able to see all Php Errors
pl_PL: Tu zobaczysz wszystkie błędy PHP.

en: In this field, only users can access to these capabilities of Clean up Optimizer
pl_PL: Tylko użytkownicy będą mieli dostęp do tych funkcjonalności Clean up Optimizer.

en: In this field, you would be able to see your Installed Product Name
pl_PL: W tym miejscu zobaczysz nazwę zainstalowanego produktu.

en: In this field, you would be able to see your Installed Product Version
pl_PL: W tym miejscu zobaczysz wersję zainstalowanego produktu.

en: In this field, you would be able to see your Website URL
pl_PL: W tym miejscu zobaczysz URL swojej strony.

en: In this field, you would need to choose Email Template from dropdown
pl_PL: W tym polu wybierz szablon maila z listy rozwijanej.

en: In this field, you would need to choose Enable to automatically block IP Addresses of users who exceeds their Maximum number of Login attempts
pl_PL: Wybierz opcję "Włącz," aby automatycznie blokować adresy IP, z których użytkownik przekroczył dopuszczalną liczbę nieudanych logowań.

en: In this field, you would need to choose Enable to automatically send an email to the Administrator when a user fails to login
pl_PL: W tym polu należy wybrać "Włącz," aby przy każdej nieudanej próbie logowania Administrator otrzymał powiadomienie na maila.

en: In this field, you would need to choose Enable to automatically send an email to the Administrator when a user succeeds in login
pl_PL: W tym polu należy wybrać "Włącz," aby przy każdej udanej próbie logowania Administrator otrzymał powiadomienie na maila.

en: In this field, you would need to choose Enable to automatically send an email to the Administrator when an IP Address is being blocked
pl_PL: W tym polu należy wybrać "Włącz," aby Administrator otrzymał powiadomienie na maila, gdy jakiś adres IP zostanie zablokowany.

en: In this field, you would need to choose Enable to automatically send an email to the Administrator when an IP Address is being unblocked
pl_PL: W tym polu należy wybrać "Włącz," aby Administrator otrzymał powiadomienie na maila, gdy jakiś adres IP zostanie odblokowany.

en: In this field, you would need to choose Enable to automatically send an email to the Administrator when an IP Range is being blocked
pl_PL: W tym polu należy wybrać "Włącz," aby Administrator otrzymał powiadomienie na maila, gdy jakiś zakres IP zostanie zablokowany.

en: In this field, you would need to choose Enable to automatically send an email to the Administrator when an IP Range is being unblocked
pl_PL: W tym polu należy wybrać "Włącz," aby Administrator otrzymał powiadomienie na maila, gdy jakiś zakres IP zostanie odblokowany.

en: In this field, you would need to choose Repetition for the scheduler. The scheduler would be run on selected values from dropdown
pl_PL: Tu określ częstotliwość uruchamiania harmonogramu. Będzie się uruchamiał zgodnie z wybraną wartością.

en: In this field, you would need to choose Time Duration for schedule to run. It could be Hourly or Daily
pl_PL: W tym miejscu określ rodzaj częstotliwości na potrzeby harmonogramu. Może być godzinowa lub dzienna.

en: In this field, you would need to choose a specific option  for how does Clean Up Optimizer get IPs
pl_PL: W tym polu wybierz, w jaki sposób Clean Up Optimizer ma pozyskiwać adresy IP.

en: In this field, you would need to choose a specific role who can see Sidebar Menu
pl_PL: W tym polu wybierz rolę, w której użytkownik zobaczy boczne menu.

en: In this field, you would need to choose a start time for scheduler to run at
pl_PL: Tu określ godzinę, kiedy harmonogram ma się uruchamiać.

en: In this field, you would need to choose a time duration for which you would like to block an IP Address so that particular IP Address will be blocked for a fixed time interval
pl_PL: W tym polu podaj, na jak długi okres czasu dany adres IP ma być blokowany. Po upłynięciu tego czasu adres IP nie będzie dłużej blokowany.

en: In this field, you would need to choose appropriate capabilities for security purposes
pl_PL: W tym polu wybierz dodatkowe funkcjonalności ze względów bezpieczeństwa.

en: In this field, you would need to choose duration of time for which you would like to block IP Address
pl_PL: W tym polu podaj, na jak długi okres czasu dany adres IP ma być blokowany.

en: In this field, you would need to choose duration of time for which you would like to block these IP Ranges
pl_PL: W tym polu podaj, na jak długi okres czasu dany zakres adresów IP ma być blokowany.

en: In this field, you would need to choose end date to view information about IP Addresses which were blocked within a specified period
pl_PL: W tym polu należy podać datę końcową dla okresu, w którym chcesz oglądać zablokowane adresy IP.

en: In this field, you would need to choose end date to view information about IP Ranges which were blocked within a specified period
pl_PL: W tym polu należy podać datę końcową dla okresu, w którym chcesz oglądać zablokowane zakresy IP.

en: In this field, you would need to choose start date for scheduler to run
pl_PL: Tu określ dzień, kiedy harmonogram ma zacząć się uruchamiać.

en: In this field, you would need to choose start date to view information about IP Addresses which were blocked within a specified period
pl_PL: W tym polu należy podać datę początkową dla okresu, w którym chcesz oglądać zablokowane adresy IP.

en: In this field, you would need to choose start date to view information about IP Ranges which were blocked within a specified period
pl_PL: W tym polu należy podać datę początkową dla okresu, w którym chcesz oglądać zablokowane zakresy IP.

en: In this field, you would need to provide a feature which you would like to request to be added to this Plugin
pl_PL: Tu podaj, jakiej nowej funkcjonalności oczekujesz.

en: In this field, you would need to provide a valid End IP Ranges which you would like to block
pl_PL: W tym polu podaj, poprawny koniec zakresu IP, który ma być blokowany.

en: In this field, you would need to provide a valid IP Address which you would like to block
pl_PL: W tym polu podaj, poprawny adres IP, który ma być blokowany.

en: In this field, you would need to provide a valid Start IP Ranges which you would like to block
pl_PL: W tym polu podaj, poprawny początek zakresu IP, który ma być blokowany.

en: In this field, you would need to provide a valid email address where you would like to send an email notification
pl_PL: W tym polu wpisz poprawny adres email, na jaki chcesz wysłać powiadomienie.

en: In this field, you would need to provide an error message that you would like to display whenever a user IP Address is being blocked by the Administrator
pl_PL: W tym polu należy wpisać komunikat, jaki użytkownik otrzyma, gdy próbuje zalogować się z zablokowanego adresu IP.

en: In this field, you would need to provide an error message that you would like to display whenever a user IP Range is being blocked by the Administrator
pl_PL: W tym polu należy wpisać komunikat, jaki użytkownik otrzyma, gdy próbuje zalogować się z zablokowanego zakresu adresów IP.

en: In this field, you would need to provide an error message that you would like to display whenever a user country is being blocked by the Administrator
pl_PL: W tym polu należy wpisać komunikat, jaki użytkownik otrzyma, gdy próbuje zalogować się z zablokowanego kraju.

en: In this field, you would need to provide an error message that you would like to display whenever a user exceeds maximum number of login attempts
pl_PL: W tym polu należy wpisać komunikat, jaki użytkownik otrzyma, gdy przekroczy dopuszczalną ilość niepoprawnych logowań.

en: In this field, you would need to provide comments to give an overview about reason for blocking these IP Addresses
pl_PL: W tym polu podaj informację o przyczynie blokowania danego adresu IP (komentarz), aby było wiadomo, dlaczego został zablokowany.

en: In this field, you would need to provide comments to give an overview about reason for blocking these IP Ranges
pl_PL: W tym polu podaj informację o przyczynie blokowania danego zakresu IP (komentarz), aby było wiadomo, dlaczego został zablokowany.

en: In this field, you would need to provide content which has to be sent to the Administrator
pl_PL: W tym polu wpisz treść wiadomości, którą otrzyma Administrator.

en: In this field, you would need to provide maximum number of login attempts in a day to restrict number of login attempts by users
pl_PL: W tym polu podaj dopuszczalną (maksymalną) ilość nieudanych logowań w jednym dniu, po których użytkownik będzie blokowany.

en: In this field, you would need to provide subject for email notification
pl_PL: W tym polu wpisz temat powiadomienie email.

en: In this field, you would need to provide valid Bcc Email Address
pl_PL: W tym polu wpisz poprawny adres email, na jaki chcesz wysłać ukryte powiadomienie UDW ("ukryte" do wiadomości).

en: In this field, you would need to provide valid Cc Email Address
pl_PL: W tym polu wpisz poprawny adres email, na jaki chcesz wysłać powiadomienie DW (do wiadomości).

en: In this field, you would need to provide your API Key which you have received in an email after purchasing the product along with a download link. This will be used for Validating License
pl_PL: Tu musisz wprowadzić klucz API, który dotarł do Ciebie za pośrednictwem emaila wraz z linkiem do pobrania. To konieczne, aby potwierdzić licencję.

en: In this field, you would need to provide your Name which will be sent along with your Feature Request
pl_PL: Tu podaj swoje imię (i ewentualnie nazwisko), abyśmy otrzymali je wraz z Twoim zgłoszeniem.

en: In this field, you would need to provide your Order ID which you have received in an email after purchasing the product along with a download link. This will be used for Validating the License
pl_PL: Tu musisz wprowadzić nr zamówienia, który dotarł do Ciebie za pośrednictwem emaila wraz z linkiem do pobrania. To konieczne, aby potwierdzić licencję.

en: In this field, you would need to provide your valid Email Address which will be sent along with your Feature Request
pl_PL: Tu podaj swój adres email, abyśmy otrzymali go wraz z Twoim zgłoszeniem.

en: In this field, you would need to specify end date to view information about users who logged within a specified period
pl_PL: W tym polu należy podać datę końcową dla okresu, w którym chcesz oglądać wejścia użytkowników.

en: In this field, you would need to specify end date to view information about users who visit to your website within a specified period
pl_PL: W tym polu należy podać datę końcową dla okresu, w którym chcesz oglądać wizyty na Twojej stronie.

en: In this field, you would need to specify start date to view information about users who logged within a specified period
pl_PL: W tym polu należy podać datę początkową dla okresu, w którym chcesz oglądać wejścia użytkowników.

en: In this field, you would need to specify start date to view information about users who visit to your website within a specified period
pl_PL: W tym polu należy podać datę początkową dla okresu, w którym chcesz oglądać wizyty na Twojej stronie.

en: Interval Hook
pl_PL: Częstotliwość

en: Kindly fill in the below form, if you would like to suggest some features which are not in the Plugin
pl_PL: Prosimy wypełnić formularz, jeśli chcesz nam zaproponować dodanie nowych, niedostępnych na razie funkcji.

en: Kindly fill in the required details and click on Validate License to unlock it
pl_PL: Prosimy wypełnić następujące pola, a następnie kliknąć "Potwierdź licencję" aby ją aktywować.

en: Latitude
pl_PL: Szerokość geogr.

en: Let Clean Up Optimizer use the most secure method to get visitor IP address. Prevents spoofing and works with most sites.
pl_PL: Pozwól, by Clean Up Optimizer użył najbezpieczniejszej metody pozyskiwania adresów IP gości. Uniemożliwia fałszerstwa (spoofing) i działa dla większości stron.

en: License has been activated Successfully
pl_PL: Licencja została aktywowana.

en: Licensing
pl_PL: Licencjonowanie

en: List of all Countries
pl_PL: Lista wszystkich krajów

en: List of all Countries being Blocked
pl_PL: Lista wszystkich blokowanych krajów

en: Live Traffic
pl_PL: Ruch na żywo

en: Live Traffic Monitoring
pl_PL: Podgląd ruchu na żywo

en: Live Traffic Monitoring is Turned Off. Please go to Other Settings Menu to enable it
pl_PL: Podgląd ruchu na żywo jest wyłączony. Przejdź do "Innych ustawień," aby go włączyć.

en: Live Traffic On World Map
pl_PL: Ruch na żywo na mapie świata

en: Location
pl_PL: Lokalizacja

en: Login Logs
pl_PL: Zapisy logowań

en: Login Logs On World Map
pl_PL: Zapis logowań na mapie świata

en: Logs
pl_PL: Logi

en: Longitude
pl_PL: Długość geogr.

en: Maximum Login Attempts In a Day
pl_PL: Dopuszczalna ilość nieudanych logowań w jednym dniu

en: Message
pl_PL: Wiadomość

en: Message Settings
pl_PL: Wiadomości

en: Messages Settings have been updated Successfully
pl_PL: Ustawienia wiadomości zostały zaktualizowane.

en: N/A
pl_PL: N/D

en: Name of the Hook
pl_PL: Hak (hook)

en: Never
pl_PL: Nigdy

en: Next Execution
pl_PL: Następne uruchomienie

en: Notification Setup has been updated Successfully
pl_PL: Ustawienia powiadomień zostały zaktualizowane

en: Notification!
pl_PL: Powiadomienie!

en: Notifications Setup
pl_PL: Powiadomienia

en: Optimize
pl_PL: Optymalizuj

en: Order ID
pl_PL: ID zamówienia

en: Orphan Comments Meta
pl_PL: Osierocone metadane komentarzy

en: Orphan Comments Meta has been cleaned Successfully
pl_PL: Osierocone metadane komentarzy zostały wyczyszczone

en: Orphan Comments Meta in WordPress holds miscellaneous bits of extra information of comment
pl_PL: Osierocone metadane komentarzy w WordPressie to dodatkowe skrawki informacji opisujące komentarz.

en: Orphan Posts Meta
pl_PL: Osierocone metadane wpisów

en: Orphan Posts Meta has been cleaned Successfully
pl_PL: Osierocone metadane wpisów zostały wyczyszczone

en: Orphan Posts Meta in WordPress is Meta Data belonging to posts which no longer exist
pl_PL: Osierocone metadane wpisów w WordPressie to metadane opisujące wpisy już usunięte.

en: Orphan Relationships
pl_PL: Osierocone powiązania

en: Orphan Relationships have been cleaned Successfully
pl_PL: Osierocone powiązania zostały wyczyszczone

en: Orphan Relationships in WordPress hold junk or obsolete Category and Tag
pl_PL: Osierocone powiązania w WordPressie przechowują "śmieciowe" lub przestarzałe kategorie i tagi.

en: Orphan User Meta
pl_PL: Osierocone metadane użytkowników

en: Orphan User Meta has been cleaned Successfully
pl_PL: Osierocone metadane użytkowników zostały wyczyszczone

en: Orphan User Meta holds orphan data of an Usermeta table in WordPress Database
pl_PL: Osierocone metadane użytkowników to osierocone dane z tabeli Usermeta w bazie danych WordPressa.

en: Orphaned Term Relationships
pl_PL: Osierocone powiązania odnośników (terms)

en: Orphaned Term Relationships have been cleaned Successfully
pl_PL: Osierocone powiązania odnośników (terms) zostały wyczyszczone

en: Orphaned Term Relationships hold junk or obsolete term Category and Tag in WordPress Database
pl_PL: Osierocone powiązania odnośników (terms) przechowują "śmieciowe" lub przestarzałe kategorie i tagi.

en: Other Roles can do the following
pl_PL: W pozostałych rolach wolno:

en: Other Settings
pl_PL: Inne ustawienia

en: Other Settings have been updated Successfully
pl_PL: Inne ustawienia zostały zaktualizowane

en: Others
pl_PL: Inni

en: Output
pl_PL: Dane wyjściowe

en: Permanently
pl_PL: zawsze

en: Pingbacks
pl_PL: Pingbacki

en: Pingbacks have been cleaned Successfully
pl_PL: Pingbacki zostały wyczyszczone

en: Please choose End Date
pl_PL: Proszę wybierz datę końcową.

en: Please choose Start Date
pl_PL: Proszę wybrać datę rozpoczęcia.

en: Please choose Start On
pl_PL: Wybierz, kiedy rozpocząć.

en: Please choose an Action from Dropdown!
pl_PL: Wybierz opcję z menu rozwijanego!

en: Please choose at least 1 Table Name for scheduling!
pl_PL: Proszę wybrać przynajmniej jedną tabelę do harmonogramu!

en: Please choose at least 1 Type of Data for scheduling!
pl_PL: Proszę wybrać przynajmniej jeden typ danych do harmonogramu!

en: Please choose at least 1 record to Block!
pl_PL: Proszę wybrać przynajmniej jedną pozycję do zablokowania!

en: Please choose at least 1 record to delete!
pl_PL: Wybierz przynajmniej jedną pozycję do usunięcia!

en: Please choose at least 1 record to empty!
pl_PL: Proszę wybrać przynajmniej jedną pozycję do oczyszczenia!

en: Please choose at least 1 record to optimize!
pl_PL: Wybierz przynajmniej jedną pozycję do optymalizacji!

en: Please choose at least 1 record to repair!
pl_PL: Wybierz przynajmniej jedną pozycję do naprawienia!

en: Please choose at least 1 schedule to delete!
pl_PL: Wybierz przynajmniej jeden harmonogram do usunięcia!

en: Please choose at least 1 type of Data to Clean!
pl_PL: Wybierz przynajmniej jeden rodzaj danych do czyszczenia!

en: Please provide API Key received after making the purchase
pl_PL: Proszę podać klucz API otrzymany po dokonanym zakupie.

en: Please provide BCC Email
pl_PL: Proszę podaj poprawny adres email UDW

en: Please provide CC Email
pl_PL: Proszę podaj poprawny adres email DW

en: Please provide Comments
pl_PL: Proszę podaj informację o przyczynie blokady (komentarz).

en: Please provide End IP Range
pl_PL: Proszę podaj koniec zakresu IP.

en: Please provide Maximum Login Attempts in a Day
pl_PL: Proszę podaj dopuszczalną ilość nieudanych logowań.

en: Please provide Order ID received after making the purchase
pl_PL: Proszę podać nr ID zamówienia otrzymanego po dokonanym zakupie.

en: Please provide Start IP Range
pl_PL: Proszę podaj początek zakresu IP.

en: Please provide Subject
pl_PL: Proszę podaj poprawny temat wiadomości

en: Please provide valid Email Address
pl_PL: Proszę podaj poprawny adres email

en: Please provide valid IP Address
pl_PL: Proszę podaj poprawny adres IP

en: Please provide valid IP Range
pl_PL: Proszę podaj poprawny zakres adresów IP

en: Please provide your Blocked Country Error Message
pl_PL: Proszę wprowadź komunikat informujący o logowaniu z zablokowanego kraju.

en: Please provide your Blocked IP Address Error Message
pl_PL: Proszę wprowadź komunikat informujący o logowaniu z zablokowanego adresu IP.

en: Please provide your Blocked IP Range Error Message
pl_PL: Proszę wprowadź komunikat informujący o logowaniu z zablokowanego zakresu IP.

en: Please provide your Email
pl_PL: Podaj adres email.

en: Please provide your Feature Request
pl_PL: Podaj treść zgłoszenia.

en: Please provide your Login Attempts Error Message
pl_PL: Proszę wprowadź komunikat informujący o zbyt wielu próbach logowania.

en: Please provide your Name
pl_PL: Podaj imię.

en: Product Name
pl_PL: Nazwa produktu

en: Release Date & Time
pl_PL: Data i godzina zdjęcia blokady

en: Remove Tables At Uninstall
pl_PL: Usuń tabele, gdy usunę wtyczkę

en: Repair
pl_PL: Napraw

en: Repeat Every
pl_PL: Powtarzaj co...

en: Resources
pl_PL: Zasoby

en: Revisions
pl_PL: Rewizje

en: Revisions have been cleaned Successfully
pl_PL: Rewizje zostały wyczyszczone

en: Roles & Capabilities
pl_PL: Role i możliwości

en: Roles and Capabilities have been saved Successfully
pl_PL: Role i możliwości zostały zapisane.

en: Rows
pl_PL: Wiersze

en: Save Changes
pl_PL: Zapisz zmiany

en: Scheduled Scheduler has been updated Successfully
pl_PL: Zaplanowany harmonogram został zaktualizowany.

en: Scheduler DB Optimizer
pl_PL: Harmonogramy optymalizacji bazy

en: Security Settings
pl_PL: Bezpieczeństwo

en: Selected Countries have been blocked Successfully
pl_PL: Wybrane kraje zostały zablokowane.

en: Selected Countries have been unblocked Successfully
pl_PL: Wybrane kraje zostały odblokowane.

en: Selected Data has been cleaned Successfully
pl_PL: Wybrane dane zostały wyczyszczone

en: Selected IP Addresses have been deleted Successfully
pl_PL: Wybrane adresy IP zostały usunięte.

en: Selected IP Ranges have been deleted Successfully
pl_PL: Wybrane zakresy adresów IP zostały usunięte.

en: Selected Live Traffic Logs IP Address have been Blocked Successfully
pl_PL: Wybrane adresy IP z ruchu na żywo zostały zablokowane.

en: Selected Login Logs IP Address have been Blocked Successfully
pl_PL: Wybrane adresy IP z zapisów logowań zostały zablokowane.

en: Selected Login Logs have been deleted Successfully
pl_PL: Wybrane zapisy logowań zostały usunięte.

en: Selected Records have been deleted Successfully
pl_PL: Wybrane pozycje zostały usunięte.

en: Selected Table has been Deleted Successfully
pl_PL: Wybrana tabela została usunięta

en: Selected Table has been cleaned Successfully
pl_PL: Wybrane tabele zostały oczyszczone.

en: Selected Table has been optimized Successfully
pl_PL: Wybrana tabela została zoptymalizowana

en: Selected Table has been repaired Successfully
pl_PL: Wybrana tabela została naprawiona

en: Selected Tables have been cleaned Successfully
pl_PL: Wybrane tabele zostały oczyszczone.

en: Selected Tables have been deleted Successfully
pl_PL: Wybrana tabele zostały usunięte

en: Selected Tables have been optimized Successfully
pl_PL: Wybrane tabele zostały zoptymalizowane

en: Selected Tables have been repaired Successfully
pl_PL: Wybrane tabele zostały naprawione

en: Selected Traffic Logs have been deleted Successfully
pl_PL: Wybrane zapisy ruchu zostały usunięte.

en: Selected Visitor Logs IP Address have been Blocked Successfully
pl_PL: Wybrane adresy IP z logów gości zostały zablokowane.

en: Selected Visitor Logs have been deleted Successfully
pl_PL: Wybrane zapisy gościa zostały usunięte.

en: Selected scheduler has been deleted Successfully
pl_PL: Wybrany mechanizm planowania został usunięty

en: Send Request
pl_PL: Wyślij zgłoszenie

en: Send To
pl_PL: Wyślij do

en: Show Clean Up Optimizer Menu
pl_PL: Pokaż menu główne Clean Up Optimizer

en: Show Clean Up Optimizer Top Bar Menu
pl_PL: Pokaż menu Clean Up Optimizer w pasku górnym

en: Spam Comments
pl_PL: Spamerskie komentarze

en: Spam Comments are unwanted comments in WordPress Database
pl_PL: Spamerskie komentarze to niepożądane komentarze w bazie danych WordPressa.

en: Spam Comments have been cleaned Successfully
pl_PL: Spamowe komentarze zostały wyczyszczone

en: Start Date
pl_PL: Data rozpoczęcia

en: Start Date & Time
pl_PL: Data i godzina rozpoczęcia

en: Start IP Range
pl_PL: Początek zakresu IP

en: Start On
pl_PL: Rozpocznij

en: Start Time
pl_PL: Czas rozpoczęcia

en: Status
pl_PL: Stan

en: Subject
pl_PL: Temat

en: Submit
pl_PL: Prześlij

en: Subscriber
pl_PL: Subskrybent

en: Success!
pl_PL: Udało się!

en: System Information
pl_PL: Informacje o systemie

en: Table Name
pl_PL: Nazwa tabeli

en: Table Size
pl_PL: Wielkość tabeli

en: Template For IP Address Blocked
pl_PL: Szablon dla zablokowania adresu IP

en: Template For IP Address Unblocked
pl_PL: Szablon dla odblokowania adresu IP

en: Template For IP Range Blocked
pl_PL: Szablon dla zablokowania zakresu IP

en: Template For IP Range Unblocked
pl_PL: Szablon dla odblokowania zakresu IP

en: Template For User Failure Login
pl_PL: Szablon dla nieudanego logowania użytkownika

en: Template For User Successful Login
pl_PL: Szablon dla poprawnego logowania użytkownika

en: Thank You!
pl_PL: Dziękujemy!

en: There is no changelog available.
pl_PL: Nie ma modułu changelog.

en: This IP Address has been already blocked!
pl_PL: Ten adres IP był już zablokowany!

en: This IP Range has been already blocked!
pl_PL: Ten zakres IP był już zablokowany!

en: This plugin is up to date.
pl_PL: Ta wtyczka jest aktualna.

en: Trackbacks
pl_PL: Trackbacki

en: Trackbacks are a way to notify legacy blog systems that you have linked to them. If you would like to enable trackbacks to your site then you would need to choose enable or vice-versa from drop-down
pl_PL: Trackbacki to sposób, w jaki powiadamia się starsze systemy blogowe o tym, że umieszczasz do nich odsyłacz (link). Możesz wybrać opcję "Włącz" z menu rozwijanego, aby włączyć trackbacki - lub odwrotnie.

en: Trackbacks have been cleaned Successfully
pl_PL: Trackbacki zostały wyczyszczone

en: Transient Options
pl_PL: Przejściowe opcje

en: Transient Options are like a basic cache system used by WordPress
pl_PL: Przejściowe opcje to rodzaj prostej, krótkotrwałej pamięci (cache) używanej przez WordPress.

en: Transient Options have been cleaned Successfully
pl_PL: Opcje przejściowe zostały wyczyszczone

en: Transients Feed in WordPress allow developers to store information in your WordPress Database with an expiration time
pl_PL: Przejściowy zasób w WrodPressie pozwala deweloperom przechowywać dane w bazie danych WordPressa przez pewien (skończony) czas.

en: Trash Comments
pl_PL: Usunięte komentarze

en: Trash Comments are  comments which are stored in WordPress Trash after deletion
pl_PL: Usunięte komentarze to te komentarze, które przechowywane są w koszu WordPressa po ich usunięciu.

en: Trash Comments have been cleaned Successfully
pl_PL: Usunięte komentarze zostały wyczyszczone

en: Type
pl_PL: Typ

en: Type Of Data
pl_PL: Typ danych

en: Unapproved Comments
pl_PL: Niezatwierdzone komentarze

en: Unapproved Comments have been cleaned Successfully
pl_PL: Niezatwierdzone komentarze zostały wyczyszczone

en: Unapproved Comments in WordPress are those comments which are still pending to be approved
pl_PL: Niezatwierdzone komentarze w WordPressie to te komentarze, które oczekują na zatwierdzenie przez moderatora.

en: Unknown update checker status "%s"
pl_PL: Nieznany stan sprawdzania aktualizacji "% s"

en: Unused Terms
pl_PL: Nieużywane odnośniki (terms)

en: Unused Terms have been cleaned Successfully
pl_PL: Nieużywane odnośniki (terms) zostały wyczyszczone

en: Unused Terms hold term data which are not used by WordPress
pl_PL: Nieużywane odnośniki (terms) do dane dotyczące obiektów, które nie są wykorzystywane przez WordPressa.

en: Update Schedule
pl_PL: Aktualizuj harmonogram

en: Use PHP's built in REMOTE_ADDR and don't use anything else. Very secure if this is compatible with your site.
pl_PL: Użyj metody REMOTE_ADDR wbudowanej w PHP i niczego poza tym. To bardzo bezpieczna metoda, o ile zgodna z Twoją stroną.

en: Use the Cloudflare 'CF-Connecting-IP' HTTP header to get a visitor IP. Only use if you're using Cloudflare.
pl_PL: Użyj nagłówka HTTP Cloudflare 'CF-Connecting-IP' aby uzyskać IP gościa. Skorzystaj z tego tylko, jeśli używasz Cloudflare.

en: Use the X-Forwarded-For HTTP header. Only use if you have a front-end proxy or spoofing may result.
pl_PL: Użyj nagłówka HTTP X-Forwarded-For. Wybierz tę opcję tylko, jeśli posiadasz front-endowe proxy, w przeciwnym razie może dojść do fałszerstw (spoofing).

en: Use the X-Real-IP HTTP header. Only use if you have a front-end proxy or spoofing may result.
pl_PL: Użyj nagłówka HTTP X-Real-IP. Wybierz tę opcję tylko, jeśli posiadasz front-endowe proxy, w przeciwnym razie może dojść do fałszerstw (spoofing).

en: User Name
pl_PL: Nazwa użytkownika

en: Validate License
pl_PL: Potwierdź licencję

en: View Blocked IP Addresses
pl_PL: Pokaż blokowane adresy IP

en: View Blocked IP Ranges
pl_PL: Pokaż blokowane zakresy adresów IP

en: View Records
pl_PL: Pokaż zapisy

en: Visitor Logs
pl_PL: Logi wizyt

en: Visitor Logs Monitoring
pl_PL: Podgląd zapisu (logów) wizyt

en: Visitor Logs Monitoring is Turned Off. Please go to Other Settings Menu to enable it
pl_PL: Podgląd zapisu wizyt jest wyłączony. Przejdź do "Innych ustawień," aby go włączyć.

en: Visitor Logs On World Map
pl_PL: Zapis wizyt na mapie świata

en: WP Optimizer
pl_PL: Optymalizacja WP

en: WP Scheduler Optimizer
pl_PL: Harmonogramy optymalizacji WP

en: Website URL
pl_PL: URL strony

en: WordPress Revisions system stores a record of each saved draft or published an update
pl_PL: WordPress przechowuje każdą rewizję, czyli wersję wpisu i strony zapisaną jako szkic lub zaktualizowaną.

en: WordPress automatically saves Pages or Posts as a draft in WordPress Database. This is called an Auto Draft. You could have multiple Auto Drafts that you will never publish and hence you can clean them
pl_PL: WordPress samoczynnie zapisuje strony i wpisy jako szkice w bazie danych WordPressa. Takie szkice to "Szkice automatyczne." Może powstać wiele takich szkiców, które nigdy nie zostaną opublikowane - stąd warto je usunąć.

en: Wordpress - Add New Schedule
pl_PL: Wordpress - dodaj harmonogram

en: Wordpress - Update Schedule
pl_PL: Wordpress - zaktualizuj harmonogram

en: You can also write us on
pl_PL: Możesz także napisać do nas tu:

en: You can choose what pages could be accessed by the users having a Contributor Role and you can also choose additional capabilities that could be accessed by users on your Clean Up Optimizer for security purpose which is mentioned below in Contributor Role checkboxes
pl_PL: Wybierz, które zakładki będą dostępne dla użytkowników w roli Współpracownika. Możesz także określić dodatkowe funkcjonalności, które staną się dostępne w Clean Up Optimizer ze względów bezpieczeństwa, zgodnie z tym, co widać przy polach do zaznaczenia.

en: You can choose what pages could be accessed by the users having a Subscriber Role and you can also choose additional capabilities that could be accessed by users on your Clean Up Optimizer for security purpose which is mentioned below in Subscriber Role checkboxes
pl_PL: Wybierz, które zakładki będą dostępne dla użytkowników w roli Subskrybenta. Możesz także określić dodatkowe funkcjonalności, które staną się dostępne w Clean Up Optimizer ze względów bezpieczeństwa, zgodnie z tym, co widać przy polach do zaznaczenia.

en: You can choose what pages could be accessed by the users having an Editor Role and you can also choose additional capabilities that could be accessed by users on your Clean Up Optimizer for security purpose which is mentioned below in Editor Role checkboxes
pl_PL: Wybierz, które zakładki będą dostępne dla użytkowników w roli Edytora. Możesz także określić dodatkowe funkcjonalności, które staną się dostępne w Clean Up Optimizer ze względów bezpieczeństwa, zgodnie z tym, co widać przy polach do zaznaczenia.

en: You can choose what pages could be accessed by the users having an Others Role and you can also choose additional capabilities that could be accessed by users on your Clean Up Optimizer for security purpose which is mentioned below in Others Role checkboxes
pl_PL: Wybierz, które zakładki będą dostępne dla użytkowników w innych rolach. Możesz także określić dodatkowe funkcjonalności, które staną się dostępne w Clean Up Optimizer ze względów bezpieczeństwa, zgodnie z tym, co widać przy polach do zaznaczenia.

en: You can choose what pages could be accessed by users having an Author Role and you can also choose additional capabilities that could be accessed by users on your Clean Up Optimizer for security purpose which is mentioned below in Author Role checkboxes
pl_PL: Wybierz, które zakładki będą dostępne dla użytkowników w roli Autora. Możesz także określić dodatkowe funkcjonalności, które staną się dostępne w Clean Up Optimizer ze względów bezpieczeństwa, zgodnie z tym, co widać przy polach do zaznaczenia.

en: You do not have Sufficient Access to this Page. Kindly contact the Administrator for more Privileges
pl_PL: Nie masz dostępu do tej strony. Skontaktuj się z Administratorem w sprawie swoich uprawnień.

en: Your Email
pl_PL: Twój adres email

en: Your Name
pl_PL: Twoje imię / nazwisko

en: Your request email has been sent Successfully
pl_PL: Twoje żądanie zostało wysłane za pośrednictwem emaila

en: for
pl_PL: na / dla

en: for
pl_PL: na

en: oEmbed Caches in Post Meta
pl_PL: Pamięci oEmbed w metadanych wpisów

en: oEmbed Caches in Post Meta have been cleaned Successfully
pl_PL: Pamięci oEmbed w metadanych wpisów  zostały wyczyszczone

en: oEmbed Caches in Post Meta hold data related to Embeddable Content in WordPress Database
pl_PL: Pamięci oEmbed w metadanych wpisów przechowują w bazie danych WordPressa informacje związane z osadzonymi treściami.
