Clean Up Optimizer - en to it_IT translation catalogue (393 entries)

en: for
it_IT: per

en: 1 Hour
it_IT: 1 ora

en: 12 Hours
it_IT: 12 ore

en: 24 Hours
it_IT: 24 ore

en: 48 Hours
it_IT: 48 ore

en: 1 Week
it_IT: 1 settimana

en: 1 Month
it_IT: 1 mese

en: Permanently
it_IT: Permanentemente

en: Blockage Settings have been updated Successfully
it_IT: Le impostazioni di blocco sono state aggiornate con successo

en: IP Address has been blocked Successfully
it_IT: L'indirizzo IP è stato bloccato con successo

en: IP Range has been blocked Successfully
it_IT: L'ntervallo di IP è stato bloccato con successo

en: IP Address has been deleted Successfully
it_IT: L'indirizzo IP è stato eliminato con successo

en: Selected IP Addresses have been deleted Successfully
it_IT: Gli indirizzi IP selezionati sono stati eliminati con successo

en: IP Range has been deleted Successfully
it_IT: L'intervallo di IP è stato eliminato con successo

en: Selected IP Ranges have been deleted Successfully
it_IT: Gli intervalli di IP selezionati sono stati eliminati con successo

en: Notification Setup has been updated Successfully
it_IT: L'impostazione della notifica è stata aggiornata con successo

en: Messages Settings have been updated Successfully
it_IT: Le impostazioni dei messaggi sono state aggiornate con successo

en: Other Settings have been updated Successfully
it_IT: Le altre impostazioni sono state aggiornate con successo

en: Roles and Capabilities have been saved Successfully
it_IT: I ruoli e le funzionalità sono state salvate con successo

en: Your request email has been sent Successfully
it_IT: La tua richiesta è stata inviata con successo

en: License has been activated Successfully
it_IT: La licenza è stata attivata con successo

en: A Login Log has been deleted Successfully
it_IT: Il registro degli accessi è stato eliminato con successo

en: Email Templates have been saved Successfully
it_IT: I modelli dei messaggi email sono stai salvati con successo

en: Selected Login Logs have been deleted Successfully
it_IT: L'accesso selezionato è stato eliminato con successo

en: A Traffic Log has been deleted Successfully
it_IT: Il registro del traffico è stato eliminato con successo

en: Selected Traffic Logs have been deleted Successfully
it_IT: I registri del traffico selezionati sono stati eliminati con successo

en: A Visitor Log has been deleted Successfully
it_IT: Il registro dei visitatori è stato eliminato con successo

en: Selected Visitor Logs have been deleted Successfully
it_IT: I registri dei visitatori selezionati sono stati eliminati con successo

en: Selected scheduler has been deleted Successfully
it_IT: La pianificazione selezionata è stata eliminata con successo

en: Selected Visitor Logs IP Address have been Blocked Successfully
it_IT: Selezionata Indirizzo Visitor registri IP sono stati bloccati con successo

en: Selected Login Logs IP Address have been Blocked Successfully
it_IT: Selezionata login Indirizzo IP registri sono stati bloccato

en: Selected Live Traffic Logs IP Address have been Blocked Successfully
it_IT: Selezionata Indirizzo vivo Traffico registri IP sono stati bloccati con successo

en: Selected Data has been cleaned Successfully
it_IT: Il dato selezionato è stato pulito con successo

en: Selected Tables have been deleted Successfully
it_IT: Le tabelle selezionate sono state eliminate con successo

en: Selected Tables have been cleaned Successfully
it_IT: Le tabelle selezionate sono state pulite con successo

en: Selected Tables have been optimized Successfully
it_IT: Le tabelle selezionate sono state ottimizzate con successo

en: Selected Table has been optimized Successfully
it_IT: La tabella selezionata è stata ottimizzata con successo

en: Selected Table has been repaired Successfully
it_IT: La tabella selezionata è stata riparata con successo

en: Selected Tables have been repaired Successfully
it_IT: Le tabelle selezionate sono state riparate con successo

en: Selected Countries have been blocked Successfully
it_IT: I paesi selezionati sono stati bloccati con successo

en: Selected Countries have been unblocked Successfully
it_IT: I paesi selezionati sono stati sbloccati con successo

en: A Scheduler has been scheduled Successfully
it_IT: La pianificazione è stata programmata con successo

en: A Scheduler has been deleted Successfully
it_IT: La pianificazione è stata eliminata con successo

en: Scheduled Scheduler has been updated Successfully
it_IT: La pianificazione programmata è stata aggiornata con successo

en: Auto Drafts have been cleaned Successfully
it_IT: Le bozze automatiche sono state pulite con successo

en: Dashboard Transient Feed has been cleaned Successfully
it_IT: Il feed transitorio di bacheca è stato pulito con successo

en: Unapproved Comments have been cleaned Successfully
it_IT: I commenti non approvati sono stati puliti con successo

en: Orphan Comments Meta has been cleaned Successfully
it_IT: I metadati dei commenti orfani sono stati puliti con successo

en: Orphan Posts Meta has been cleaned Successfully
it_IT: I metadati dei post orfani sono stati puliti con successo

en: Orphan Relationships have been cleaned Successfully
it_IT: Le relazioni orfane sono state pulite con successo

en: Revisions have been cleaned Successfully
it_IT: Le revisioni sono state pulite con successo

en: Pingbacks have been cleaned Successfully
it_IT: I pingback sono state pulite con successo

en: Transient Options have been cleaned Successfully
it_IT: Le opzioni transitorie sono state pulite con successo

en: Trackbacks have been cleaned Successfully
it_IT: I trackback sono stati puliti con successo

en: Spam Comments have been cleaned Successfully
it_IT: I commenti spam sono stati puliti con successo

en: Trash Comments have been cleaned Successfully
it_IT: I commenti spazzatura sono stati puliti con successo

en: Drafts have been cleaned Successfully
it_IT: Le bozze sono state pulite con successo

en: Deleted Posts have been cleaned Successfully
it_IT: Gli articoli eliminati sono stati puliti con successo

en: Duplicated Post Meta has been cleaned Successfully
it_IT: I meta duplicati degli articoli sono stati puliti con successo

en: oEmbed Caches in Post Meta have been cleaned Successfully
it_IT: La cache oEmbed nei metadati degli articoli è stata pulita con successo

en: Duplicated Comment Meta has been cleaned Successfully
it_IT: I metatag dei commenti duplicati sono stati puliti con successo

en: Orphan User Meta has been cleaned Successfully
it_IT: I metadati orfani degli utenti sono stati puliti con successo

en: Duplicated User Meta has been cleaned Successfully
it_IT: I metadati duplicati degli utenti sono stati puliti con successo

en: Orphaned Term Relationships have been cleaned Successfully
it_IT: Le relazioni orfane a lungo termine sono state pulite con successo

en: Unused Terms have been cleaned Successfully
it_IT: I termini non utilizzati sono stati puliti con successo

en: Selected Records have been deleted Successfully
it_IT: I record selezionati sono stati cancellati con successo

en: A Record has been deleted Successfully
it_IT: Il record è stato cancellato con successo

en: Please choose an Action from Dropdown!
it_IT: Si prega di scegliere un'azione dal menu a tendina!

en: Please choose at least 1 type of Data to Clean!
it_IT: Si prega di scegliere almeno un tipo di dati da pulire!

en: Are you sure you want to Clean?
it_IT: Sei sicuro di voler pulire?

en: Are you sure you want to delete?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare?

en: Please choose at least 1 record to delete!
it_IT: Scegliere almeno 1 record da eliminare!

en: Please choose at least 1 record to Block!
it_IT: Si prega di scegliere almeno 1 record Block!

en: Are you sure you want to Block?
it_IT: Sei sicuro di voler bloccare?

en: If you would like to Empty selected types of data on a given schedule then you would need to choose an Action from dropdown
it_IT: Per svuotare i tipi di dati selezionati in una determinata pianificazione scegliere un'azione dal menu a tendina

en: If you would like to Optimize, Repair, Delete or Empty selected types of tables on a given schedule then you would need to choose an Action from dropdown
it_IT: Per ottimizzare, riparare, cancellare o svuotare i tipi di tabelle selezionate su una determinata pianificazione scegliere un'azione dal menu a tendina

en: Please choose at least 1 Type of Data for scheduling!
it_IT: Si prega di scegliere almeno un tipo di dati per la pianificazione!

en: Are you sure you want to perform this action?
it_IT: Sei sicuro di voler eseguire questa azione?

en: Please choose at least 1 record to empty!
it_IT: Scegliere almeno un record da svuotare!

en: Please choose at least 1 record to repair!
it_IT: Scegliere almeno un record da riparare!

en: Please choose at least 1 record to optimize!
it_IT: Scegliere almeno un record da ottimizzare!

en: Please choose at least 1 schedule to delete!
it_IT: Scegliere almeno una pianificazione da eliminare!

en: Please choose at least 1 Table Name for scheduling!
it_IT: Si prega di scegliere almeno un nome tabella per la pianificazione!

en: Location
it_IT: Luogo

en: Latitude
it_IT: Latitudine

en: Longitude
it_IT: Longitudine

en: HTTP User Agent
it_IT: Agente utente HTTP

en: Please provide valid IP Address
it_IT: Si prega di fornire un indirizzo IP valido

en: Error Message
it_IT: Messaggio di errore

en: This IP Address has been already blocked!
it_IT: Questo indirizzo IP è stato già bloccato!

en: Notification!
it_IT: Notifica!

en: Please provide valid IP Range
it_IT: Si prega di fornire un intervallo di IP valido

en: This IP Range has been already blocked!
it_IT: Questa intervallo di IP è stato già bloccato!

en: Success!
it_IT: Successo!

en: Selected Table has been cleaned Successfully
it_IT: La tabella selezionata è stata pulita con successo

en: Selected Table has been Deleted Successfully
it_IT: La tabella selezionata è stata eliminata con successo

en: Error logs has been cleared Successfully
it_IT: log di errore è stato eliminato con successo

en: Database - View Records
it_IT: Database - visualizzare i record

en: Rows
it_IT: Righe

en: Table Size
it_IT: Dimensione della tabella

en: << Back to Manual Clean Up
it_IT: << Torna alla pulizia manuale

en: << Back to Database Optimizer
it_IT: << Torna all'ottimizzatore del database

en: Wordpress - Add New Schedule
it_IT: Wordpress - Aggiungi nuova pianificazione

en: Wordpress - Update Schedule
it_IT: Wordpress - Aggiornamento pianificazione

en: Database - Add New Schedule
it_IT: Database - Aggiungi nuova pianificazione

en: Database - Update Schedule
it_IT: Database - Aggiornamento pianificazione

en: Login Logs On World Map
it_IT: Registri d'accesso sulla mappa del mondo

en: In this field, you would need to specify start date to view information about users who logged within a specified period
it_IT: In questo campo, dovreste specificare la data di inizio per visualizzare le informazioni sugli utenti che si sono collegati entro un determinato periodo

en: In this field, you would need to specify end date to view information about users who logged within a specified period
it_IT: In questo campo, dovreste specificare la data di fine per visualizzare le informazioni sugli utenti che si sono collegati entro un determinato periodo

en: Live Traffic On World Map
it_IT: Traffico Live sulla mappa del mondo

en: Resources
it_IT: Risorse

en: Live Traffic Monitoring is Turned Off. Please go to Other Settings Menu to enable it
it_IT: Il Monitoraggio Traffico Live è spento. Per favore, vai nel menu Altre impostazioni per abilitarlo

en: In this field, you would need to specify start date to view information about users who visit to your website within a specified period
it_IT: In questo campo, dovresti specificare la data di inizio per visualizzare le informazioni sugli utenti che visitano il tuo sito web entro un determinato periodo

en: In this field, you would need to specify end date to view information about users who visit to your website within a specified period
it_IT: In questo campo, dovresti specificare la data di fine per visualizzare le informazioni sugli utenti che visitano il tuo sito web entro un determinato periodo

en: Visitor Logs On World Map
it_IT: Registri dei visitatori sulla mappa del mondo

en: Visitor Logs Monitoring is Turned Off. Please go to Other Settings Menu to enable it
it_IT: Logs Visitor Monitoring è spento. Per favore, vai a Altre impostazioni Menu per attivarla

en: Email when a user Fails Login
it_IT: Invia un'e-mail quando un utente non riesce ad effettuare il login

en: In this field, you would need to choose Enable to automatically send an email to the Administrator when a user fails to login
it_IT: In questo campo, dovreste scegliere Attiva per inviare automaticamente un'e-mail all'amministratore quando un utente non riesce ad effettuare il login

en: Email when a user Success Login
it_IT: Comunicare via e-mail quando un utente riesce ad effettuare il login

en: In this field, you would need to choose Enable to automatically send an email to the Administrator when a user succeeds in login
it_IT: In questo campo, dovreste scegliere Attiva per inviare automaticamente un'e-mail all'amministratore quando un utente riesce ad effettuare il login

en: Email when an IP Address is Blocked
it_IT: Comunicare via e-mail quando un indirizzo IP viene bloccato

en: In this field, you would need to choose Enable to automatically send an email to the Administrator when an IP Address is being blocked
it_IT: In questo campo, dovreste scegliere Attiva per inviare automaticamente un'e-mail all'amministratore quando un indirizzo IP viene bloccato

en: Email when an IP Address is Unblocked
it_IT: Comunicare via e-mail quando un indirizzo IP viene sbloccato

en: In this field, you would need to choose Enable to automatically send an email to the Administrator when an IP Address is being unblocked
it_IT: In questo campo, dovreste scegliere Attiva per inviare automaticamente un'e-mail all'amministratore quando un indirizzo IP viene sbloccata

en: Email when an IP Range is Blocked
it_IT: Comunicare via e-mail quando un intervallo IP viene bloccato

en: In this field, you would need to choose Enable to automatically send an email to the Administrator when an IP Range is being blocked
it_IT: In questo campo, dovreste scegliere Attiva per inviare automaticamente un'e-mail all'amministratore quando un intervallo IP viene bloccato

en: Email when an IP Range is Unblocked
it_IT: Comunicare via e-mail quando un intervallo IP viene sbloccato

en: In this field, you would need to choose Enable to automatically send an email to the Administrator when an IP Range is being unblocked
it_IT: In questo campo, dovreste scegliere Attiva per inviare automaticamente un'e-mail all'amministratore quando un intervallo IP viene sbloccato

en: For Maximum Login Attempts Error Message
it_IT: Messaggio di errore per il superamento del numero massimo di tentativi di login

en: In this field, you would need to provide an error message that you would like to display whenever a user exceeds maximum number of login attempts
it_IT: In questo campo, dovresti scrivere il messaggio di errore che vuoi visualizzare ogni volta che un utente supera il numero massimo di tentativi di login

en: Please provide your Login Attempts Error Message
it_IT: Si prega di fornire il proprio messaggio di errore per i tentativi di login

en: For Blocked Country Error Message
it_IT: Messaggio di errore per i Paesi bloccati

en: In this field, you would need to provide an error message that you would like to display whenever a user country is being blocked by the Administrator
it_IT: In questo campo, dovreste fornire il messaggio di errore che si desidera visualizzare ogni volta che l'utente proviene da un paese bloccato dall'amministratore

en: Please provide your Blocked Country Error Message
it_IT: Si prega di fornire il proprio messaggio di errore per gli utenti dei Paesi bloccati

en: For Blocked IP Address Error Message
it_IT: Messaggio di errore per gli indirizzi IP bloccati

en: In this field, you would need to provide an error message that you would like to display whenever a user IP Address is being blocked by the Administrator
it_IT: In questo campo, dovresti fornire il messaggio di errore che vuoi venga visualizzato ogni volta che l'utente proviene da un indirizzo IP bloccato dall'amministratore

en: Please provide your Blocked IP Address Error Message
it_IT: Si prega di fornire il proprio messaggio di errore per gli indirizzi IP bloccati

en: For Blocked IP Range Error Message
it_IT: Messaggio di errore per gli intervalli di IP bloccati

en: In this field, you would need to provide an error message that you would like to display whenever a user IP Range is being blocked by the Administrator
it_IT: In questo campo, dovresti fornire il messaggio di errore che vuoi venga visualizzato quando l'ip dell'utente rienrta in un intervallo di IP bloccato dall'amministratore

en: Please provide your Blocked IP Range Error Message
it_IT: Si prega di fornire il proprio messaggio di errore per gli intervalli di IP bloccati

en: Trackbacks
it_IT: I trackbacks

en: Trackbacks are a way to notify legacy blog systems that you have linked to them. If you would like to enable trackbacks to your site then you would need to choose enable or vice-versa from drop-down
it_IT: I trackbacks sono un modo per comunicare ai sistemi di blog legacy che vi siete collegati a loro. Se si desidera abilitare i trackbacks sul sito scegliere attivare dal menu a tendina

en: If you would like to allow people to comment on your posts or pages then you would need to choose enable or vice-versa from dropdown
it_IT: Se si desidera consentire alle persone di commentare i propri post o le pagine, scegliere 'attivare' dal menu a tendina

en: Automatic Plugin Updates
it_IT: Aggiornamenti automatici dei Plugin

en: If you would like that the plugin would be automatically updated whenever there is a new version available then you would need to choose enable or vice-versa from dropdown
it_IT: Se vuoi che il plugin vengano aggiornati automaticamente ogni volta che c'è una nuova versione disponibile, scegliere 'attivare' dal menu a tendina

en: Live Traffic Monitoring
it_IT: Monitoraggio del Traffico Live

en: If you would like to monitor details of users who are currently visiting your website and pages visited by them then you would need to choose enable or vice-versa from dropdown
it_IT: Se si desidera monitorare i dati degli utenti che stanno visitando il vostro sito web e le pagine visitate, scegliere 'attivare' dal menu a discesa

en: Visitor Logs Monitoring
it_IT: Log di monitoraggio dei visitatori

en: If you would like to monitor details of users who are visiting your website and pages visited by them then you would need to choose enable or vice-versa from dropdown
it_IT: Se si desidera monitorare i dati degli utenti che stanno visitando il vostro sito web e le pagine visitate, scegliere 'attivare' dal menu a discesa

en: Remove Tables At Uninstall
it_IT: Rimuovi le tabelle in caso di disinstallazione del plugin

en: If you would like to remove tables during uninstalling the Plugin then you would need to choose enable or vice-versa from dropdown
it_IT: Se vuoi che le tabelle di questo plugin vengano rimosse quando lo disinstalli, scegli 'abilita' nel menù a discesa

en: Error Reporting
it_IT: Segnalazione errori

en: If you would like to Report your Errors in Error Logs Menu, then you would need to Choose Enable from dropdown or vice-versa
it_IT: Se si desidera riportare i propri errori nei registri errori Menu, quindi si avrebbe bisogno di scegliere Attiva dal menu a discesa o viceversa

en: How does Clean Up Optimizer get IPs
it_IT: Come Clean Up Optimizer ottenere indirizzi IP

en: In this field, you would need to choose a specific option  for how does Clean Up Optimizer get IPs
it_IT: In questo campo, si avrebbe bisogno di scegliere un'opzione specifica per come fa Clean Up Optimizer ottenere indirizzi IP

en: Let Clean Up Optimizer use the most secure method to get visitor IP address. Prevents spoofing and works with most sites.
it_IT: Lasciate Clean Up Optimizer utilizzano il metodo più sicuro per ottenere l'indirizzo IP dei visitatori. Previene spoofing e funziona con la maggior parte dei siti.

en: Use PHP's built in REMOTE_ADDR and don't use anything else. Very secure if this is compatible with your site.
it_IT: Utilizzare PHP di costruito in REMOTE_ADDR e non usare qualsiasi altra cosa. Molto sicuro se questo è compatibile con il tuo sito.

en: Use the X-Forwarded-For HTTP header. Only use if you have a front-end proxy or spoofing may result.
it_IT: Utilizzare l'header HTTP X-Forwarded-For. Utilizzare solo se si dispone di un proxy front-end o spoofing può provocare.

en: Use the X-Real-IP HTTP header. Only use if you have a front-end proxy or spoofing may result.
it_IT: Utilizzare l'header HTTP X-Real-IP. Utilizzare solo se si dispone di un proxy front-end o spoofing può provocare.

en: Use the Cloudflare 'CF-Connecting-IP' HTTP header to get a visitor IP. Only use if you're using Cloudflare.
it_IT: Utilizzare 'CF-Collegamento-IP' intestazione HTTP la Cloudflare per ottenere un visitatore IP. Utilizzare solo se si sta utilizzando Cloudflare.

en: Auto IP Block
it_IT: Blocco automatico degli IP

en: In this field, you would need to choose Enable to automatically block IP Addresses of users who exceeds their Maximum number of Login attempts
it_IT: In questo campo puoi scegliere se abilitare il blocco automatico degli IP

en: Maximum Login Attempts In a Day
it_IT: Numero massimo di tentativi di accesso in un giorno

en: In this field, you would need to provide maximum number of login attempts in a day to restrict number of login attempts by users
it_IT: In questo campo puoi specificare quanti tentativi di login un utente può effettuare in un giorno prima di venire bloccato.

en: Please provide Maximum Login Attempts in a Day
it_IT: Per favore inserisci il numero massimo di tentativi di login al giorno

en: In this field, you would need to choose a time duration for which you would like to block an IP Address so that particular IP Address will be blocked for a fixed time interval
it_IT: In questo campo puoi indicare per quanto tempo un indirizzo IP deve rimanere bloccato

en: In this field, you would need to provide a valid IP Address which you would like to block
it_IT: In questo campo puoi indicare un indirizzo IP valido che desideri bloccare

en: In this field, you would need to choose duration of time for which you would like to block IP Address
it_IT: In questo campo puoi indicare per quanto tempo l'indirizzo IP indicato deve rimanere bloccato

en: In this field, you would need to provide comments to give an overview about reason for blocking these IP Addresses
it_IT: In questo campo puoi inserire un commento per spiegare i motivi del blocco degli IP

en: Please provide Comments
it_IT: Per favore inserisci un commento

en: View Blocked IP Addresses
it_IT: Vedi gli indirizzi IP bloccati

en: In this field, you would need to choose start date to view information about IP Addresses which were blocked within a specified period
it_IT: In questo campo puoi inserire la data di inizio del blocco degli IP

en: In this field, you would need to choose end date to view information about IP Addresses which were blocked within a specified period
it_IT: In questo campo puoi inserire la data in cui deve terminare il blocco degli IP

en: Start IP Range
it_IT: Intervallo degli IP iniziale

en: In this field, you would need to provide a valid Start IP Ranges which you would like to block
it_IT: In questo campo puoi inserire l'intervallo iniziale di IP validi che vuoi bloccare

en: Please provide Start IP Range
it_IT: Per favore inserisci l'ntervallo di IP iniziale

en: End IP Range
it_IT: Intervallo degli IP finale

en: In this field, you would need to provide a valid End IP Ranges which you would like to block
it_IT: In questo campo puoi inserire l'intervallo finale di IP validi che vuoi bloccare

en: Please provide End IP Range
it_IT: Per favore inserisci l'ntervallo di IP finale

en: In this field, you would need to choose duration of time for which you would like to block these IP Ranges
it_IT: In questo campo puoi inserire la durata del blocco

en: Block IP Range
it_IT: Blocca un intervallo di IP

en: View Blocked IP Ranges
it_IT: Vedi gli intervalli di IP bloccati

en: In this field, you would need to choose start date to view information about IP Ranges which were blocked within a specified period
it_IT: In questo campo dovresti inserire la data iniziale del periodo in cui vuoi vedere gli IP bloccati

en: End Date
it_IT: Data di fine

en: Please choose End Date
it_IT: Scegliere Data fine

en: In this field, you would need to choose end date to view information about IP Ranges which were blocked within a specified period
it_IT: In questo campo dovresti inserire la data finale del periodo in cui vuoi vedere gli IP bloccati

en: In this field, you would need to provide comments to give an overview about reason for blocking these IP Ranges
it_IT: In questo campo dovresti inserire un commento che spiega i movi per cui hai bloccato questi gruppi di IP

en: Available Countries
it_IT: Nazioni disponibili

en: List of all Countries
it_IT: Elenco di tutte le nazioni

en: Add >>
it_IT: Aggiungi >>

en: << Remove
it_IT: << Rimuovi

en: Blocked Countries
it_IT: Nazioni bloccate

en: List of all Countries being Blocked
it_IT: Elenco di tutte le nazioni bloccate

en: Choose Email Template
it_IT: Scegli un modello di email

en: Send To
it_IT: Invia a

en: Message
it_IT: Messaggio

en: In this field, you would need to choose Email Template from dropdown
it_IT: In questo campo puoi scegliere un modello di email dall'elenco a discesa

en: In this field, you would need to provide a valid email address where you would like to send an email notification
it_IT: In questo campo puoi inserire un indirizzo email valido al quale vuoi ricevere le notifiche

en: In this field, you would need to provide valid Cc Email Address
it_IT: In questo campo puoi inserire un indirizzo email valido al quale inviare per conoscenza le notifiche

en: In this field, you would need to provide valid Bcc Email Address
it_IT: In questo campo puoi inserire un indirizzo email valido al quale inviare per conoscenza nascosta le notifiche

en: In this field, you would need to provide subject for email notification
it_IT: In questo campo puoi inserire un Oggetto da usare per l'invio delle notifiche

en: In this field, you would need to provide content which has to be sent to the Administrator
it_IT: In questo campo puoi il testo dell'email che deve essere inviata all'Amministratore

en: Template For User Successful Login
it_IT: Modello per l'accesso utente che ha avuto successo

en: Template For User Failure Login
it_IT: Modello per l'accesso utente fallito

en: Template For IP Address Blocked
it_IT: Modello per il blocco di un indirizzo IP

en: Template For IP Address Unblocked
it_IT: Modello per lo sblocco di un indirizzo IP

en: Template For IP Range Blocked
it_IT: Modello per il blocco di un gruppo di indirizzi IP

en: Template For IP Range Unblocked
it_IT: Modello per lo sblocco di un gruppo di indirizzi IP

en: Please provide valid Email Address
it_IT: Per favore inserisci un indirizzo email valido

en: Please provide CC Email
it_IT: Per favore inserisci un indirizzo email valido per il campo CC

en: Please provide BCC Email
it_IT: Per favore inserisci un indirizzo email valido per il campo BCC

en: Please provide Subject
it_IT: Per favore inserisci un soggetto per l'email

en: Show Clean Up Optimizer Menu
it_IT: Mostra il menù di Clean Up Optimizer

en: Show Clean Up Optimizer Top Bar Menu
it_IT: Mostra il menù superiore di Clean Up Optimizer

en: An Administrator Role can do the following
it_IT: Chi ha il ruolo Amministratore può fare le seguenti cose

en: An Author Role can do the following
it_IT: Chi ha il ruolo Autore può fare le seguenti cose

en: An Editor Role can do the following
it_IT: Chi ha il ruolo Editore può fare le seguenti cose

en: A Contributor Role can do the following
it_IT: Chi ha il ruolo Contributore può fare le seguenti cose

en: A Subscriber Role can do the following
it_IT: Chi ha il ruolo Iscritto può fare le seguenti cose

en: Other Roles can do the following
it_IT: Gli altri ruoli possono fare le seguenti cose

en: Administrator
it_IT: Amministratore

en: Author
it_IT: Autore

en: Editor
it_IT: Editore

en: Contributor
it_IT: Contributore

en: Subscriber
it_IT: Iscritto

en: Others
it_IT: Altri

en: In this field, you would need to choose a specific role who can see Sidebar Menu
it_IT: In questo campo puoi inserire un ruolo che deve essere abilitato a vedere il menù verticale

en: If you would like to show Clean Up Optimizer Top Bar Menu then you would need to choose enable or vice-versa from dropdown
it_IT: Per mostrare o nascondere il Top menù di Clean Up Optimizer seleziona una delle opzioni del menù a discesa

en: Administrators will have by default full control to manage different options in Clean Up Optimizer, so all checkboxes will be already selected for the Administrator Role as mentioned below
it_IT: Gli amministratori hanno per default totale controllo sulle varie opzioni di configurazione di Clean Up Optimizer, per cui tutti i checkbox verranno automaticamente selezionati per il ruolo di Amministratore, come indicato più in basso.

en: You can choose what pages could be accessed by users having an Author Role and you can also choose additional capabilities that could be accessed by users on your Clean Up Optimizer for security purpose which is mentioned below in Author Role checkboxes
it_IT: È possibile scegliere quali pagine potrebbero essere accessibili dagli utenti che hanno un ruolo autore e si può anche scegliere funzionalità aggiuntive che potrebbero essere accessibili dagli utenti sul tuo Clean Up Optimizer per motivi di sicurezza che viene di seguito indicate nella Autore caselle di ruolo

en: You can choose what pages could be accessed by the users having an Editor Role and you can also choose additional capabilities that could be accessed by users on your Clean Up Optimizer for security purpose which is mentioned below in Editor Role checkboxes
it_IT: È possibile scegliere quali pagine potrebbero essere accessibili da parte degli utenti che hanno un ruolo di Editor e si può anche scegliere funzionalità aggiuntive che potrebbero essere accessibili dagli utenti sul tuo Clean Up Optimizer per motivi di sicurezza che viene di seguito indicate in Editor caselle di ruolo

en: You can choose what pages could be accessed by the users having a Contributor Role and you can also choose additional capabilities that could be accessed by users on your Clean Up Optimizer for security purpose which is mentioned below in Contributor Role checkboxes
it_IT: È possibile scegliere quali pagine potrebbero essere accessibili da parte degli utenti che hanno un ruolo Collaboratore e si può anche scegliere funzionalità aggiuntive che potrebbero essere accessibili dagli utenti sul tuo Clean Up Optimizer per motivi di sicurezza che viene di seguito indicate nella contribuente caselle di ruolo

en: You can choose what pages could be accessed by the users having a Subscriber Role and you can also choose additional capabilities that could be accessed by users on your Clean Up Optimizer for security purpose which is mentioned below in Subscriber Role checkboxes
it_IT: È possibile scegliere quali pagine potrebbero essere accessibili da parte degli utenti che hanno un ruolo Sottoscrittore e si può anche scegliere funzionalità aggiuntive che potrebbero essere accessibili dagli utenti sul tuo Clean Up Optimizer per motivi di sicurezza che viene di seguito indicate in Subscriber caselle di ruolo

en: You can choose what pages could be accessed by the users having an Others Role and you can also choose additional capabilities that could be accessed by users on your Clean Up Optimizer for security purpose which is mentioned below in Others Role checkboxes
it_IT: È possibile scegliere quali pagine potrebbero essere accessibili da parte degli utenti che hanno un ruolo altri e si può anche scegliere funzionalità aggiuntive che potrebbero essere accessibili dagli utenti sul tuo Clean Up Optimizer per motivi di sicurezza che viene di seguito indicate in altre caselle di ruolo

en: Full Control
it_IT: Controllo totale

en: In this field, you would need to choose appropriate capabilities for security purposes
it_IT: In questo campo, si avrebbe bisogno di scegliere le capacità appropriate per motivi di sicurezza

en: In this field, only users can access to these capabilities of Clean up Optimizer
it_IT: In questo campo, solo gli utenti possono accedere a queste funzionalità di Clean Up Optimizer

en: Thank You!
it_IT: Grazie!

en: Kindly fill in the below form, if you would like to suggest some features which are not in the Plugin
it_IT: Si prega di compilare il modulo qui sotto, se volete suggerire alcune caratteristiche che non si trovano nella Plugin

en: If you also have any suggestion/complaint, you can use the same form below
it_IT: Se avete anche qualche suggerimento / denuncia, è possibile utilizzare lo stesso modulo sottostante

en: You can also write us on
it_IT: Puoi anche scriverci su

en: Your Name
it_IT: Il tuo Nome

en: Your Email
it_IT: La tua Email

en: In this field, you would need to provide your Name which will be sent along with your Feature Request
it_IT: In questo campo, si avrebbe bisogno di fornire il proprio nome che sarà inviato insieme alla richiesta Caratteristica

en: In this field, you would need to provide your valid Email Address which will be sent along with your Feature Request
it_IT: In questo campo, si avrebbe bisogno di fornire il proprio indirizzo email valido che sarà inviato insieme alla richiesta Caratteristica

en: In this field, you would need to provide a feature which you would like to request to be added to this Plugin
it_IT: In questo campo, si avrebbe bisogno di fornire una caratteristica di cui si desidera richiedere da aggiungere a questo Plugin

en: Please provide your Name
it_IT: Per favore, scrivi il tuo nome

en: Please provide your Email
it_IT: Per favore, scrivi la tua email

en: Please provide your Feature Request
it_IT: Per favore, scrivi quale funzionalità vorresti venisse realizzata

en: Send Request
it_IT: Invia la richiesta

en: Error Logs
it_IT: Error Log

en: In this field you would be able to see all Php Errors
it_IT: In questo campo si sarebbe in grado di vedere tutti gli errori di Php

en: Download Error Logs
it_IT: Si è verificato un errore durante il download

en: Clear Error Logs
it_IT: Chiaro

en: Important Notice!
it_IT: Avviso importante!

en: Congratulations! You have recently purchased the Clean Up Optimizer Business Edition and now you need to activate the license in order to unlock it!
it_IT: Complimenti! Hai recentemente acquistato il Clean Up Optimizer Business Edition e ora è necessario attivare la licenza per sbloccarlo!

en: Kindly fill in the required details and click on Validate License to unlock it
it_IT: Si prega di compilare i dati richiesti e cliccare su Convalida licenza per sbloccarlo

en: If you face any issues activating the license, you may contact us at
it_IT: Se si incontrano problemi con l'attivazione della licenza, è possibile contattarci all'indirizzo

en: Product Name
it_IT: Nome del Prodotto

en: Current Version
it_IT: Versione Corrente

en: Website URL
it_IT: URL del sito web

en: Order ID
it_IT: ID ordine

en: API KEY
it_IT: KEY API

en: Validate License
it_IT: Convalida licenza

en: In this field, you would be able to see your Installed Product Name
it_IT: In questo campo, si sarebbe in grado di vedere il tuo Installato Nome del prodotto

en: In this field, you would be able to see your Installed Product Version
it_IT: In questo campo, si sarebbe in grado di vedere la versione del prodotto installata

en: In this field, you would be able to see your Website URL
it_IT: In questo campo, si sarebbe in grado di vedere il vostro URL del sito web

en: In this field, you would need to provide your Order ID which you have received in an email after purchasing the product along with a download link. This will be used for Validating the License
it_IT: In questo campo, si avrebbe bisogno di fornire il proprio ID ordine che avete ricevuto in una e-mail dopo l'acquisto del prodotto insieme a un link per il download. Questo verrà utilizzato per la convalida della Licenza

en: In this field, you would need to provide your API Key which you have received in an email after purchasing the product along with a download link. This will be used for Validating License
it_IT: In questo campo, si avrebbe bisogno di fornire la chiave API che avete ricevuto in una e-mail dopo l'acquisto del prodotto insieme a un link per il download. Questo verrà utilizzato per la convalida di licenza

en: Please provide Order ID received after making the purchase
it_IT: Si prega di fornire ID ordine ricevuto dopo aver effettuato l'acquisto

en: Please provide API Key received after making the purchase
it_IT: Si prega di fornire API Key ricevuta dopo aver effettuato l'acquisto

en: Type Of Data
it_IT: Tipo di dato

en: Count
it_IT: Conto

en: Auto Drafts
it_IT: Bozze Auto

en: WordPress automatically saves Pages or Posts as a draft in WordPress Database. This is called an Auto Draft. You could have multiple Auto Drafts that you will never publish and hence you can clean them
it_IT: WordPress salva automaticamente le pagine o messaggi come un progetto nel database di WordPress. Questo si chiama Bozza Auto. Si potrebbe avere più Bozze Auto che non sarà mai pubblicato, e poi li si può pulire

en: Empty
it_IT: Vuoto

en: Dashboard Transient Feed
it_IT: Dashboard Transient feed

en: Transients Feed in WordPress allow developers to store information in your WordPress Database with an expiration time
it_IT: Transients Avanzamento in WordPress consentono agli sviluppatori di memorizzare le informazioni nel database di WordPress con un tempo di scadenza

en: Unapproved Comments
it_IT: Commenti non approvati

en: Unapproved Comments in WordPress are those comments which are still pending to be approved
it_IT: Non approvati commenti in WordPress sono tali osservazioni che sono ancora in attesa di essere approvato

en: Orphan Comments Meta
it_IT: Metadati dei commenti orfani

en: Orphan Comments Meta in WordPress holds miscellaneous bits of extra information of comment
it_IT: Orfani Commenti Meta in WordPress detiene bit diversi di informazioni aggiuntive di commento

en: Orphan Posts Meta
it_IT: Metadati degli articoli orfani

en: Orphan Posts Meta in WordPress is Meta Data belonging to posts which no longer exist
it_IT: Orfani Messaggi Meta in WordPress è meta dati appartenenti a posti che non esistono più

en: Orphan Relationships
it_IT: Relazioni orfane

en: Orphan Relationships in WordPress hold junk or obsolete Category and Tag
it_IT: Le relazioni orfani in WordPress stiva spazzatura o obsoleti Categoria e Tag

en: Revisions
it_IT: Revisioni

en: WordPress Revisions system stores a record of each saved draft or published an update
it_IT: sistema di revisioni WordPress memorizza un record di ogni progetto salvato o pubblicato un aggiornamento

en: In WordPress, Ping-back is a type of comment that is created when you link to another blog post where Ping backs are enabled
it_IT: In WordPress, Ping-back è un tipo di commento che si crea quando si collega a un altro post del blog in cui sono abilitati spalle Ping

en: Transient Options
it_IT: Opzioni Temporanee

en: Transient Options are like a basic cache system used by WordPress
it_IT: Opzioni transitori sono come un sistema di cache di base utilizzato da WordPress

en: In WordPress, Trackbacks are a way to notify legacy blog systems that you have linked to them
it_IT: In WordPress, Trackbacks sono un modo per comunicare i sistemi legacy di blog che si è ad esse collegate

en: Spam Comments
it_IT: Commenti Spam

en: Spam Comments are unwanted comments in WordPress Database
it_IT: Spam commenti sono commenti indesiderati in WordPress database

en: Trash Comments
it_IT: Commenti spazzatura

en: Trash Comments are  comments which are stored in WordPress Trash after deletion
it_IT: Trash commenti sono commenti che vengono memorizzati nel Cestino WordPress dopo la cancellazione

en: Drafts
it_IT: Bozze

en: Drafts are New Post or Page created as Draft in WordPress
it_IT: Bozze sono nuovi post o pagina creati come bozza in WordPress

en: Deleted Posts
it_IT: Articoli cancellati

en: Deleted Posts are posts which are removed from WordPress Database
it_IT: Messaggi eliminati sono i messaggi che vengono rimossi da WordPress database

en: Duplicated Post Meta
it_IT: Metadati degli articoli duplicati

en: Duplicated Post Meta is duplicated values of Posts stored in a Posts Table in WordPress Database
it_IT: Duplicato Messaggio Meta è duplicato valori di messaggi memorizzati in una tabella di messaggi in WordPress database

en: oEmbed Caches in Post Meta
it_IT: Cache oEmbed a Post Meta

en: oEmbed Caches in Post Meta hold data related to Embeddable Content in WordPress Database
it_IT: oEmbed cache a Post Meta contenere i dati relativi al contenuto incorporabile in WordPress database

en: Duplicated Comment Meta
it_IT: Duplicato Commento Meta

en: Duplicated Comment Meta holds information of Duplicate Comments in Comments Table in WordPress Database
it_IT: Duplicato Commento Meta contiene informazioni di duplicati commenti in commenti tabella in WordPress database

en: Orphan User Meta
it_IT: Orphan Meta utente

en: Orphan User Meta holds orphan data of an Usermeta table in WordPress Database
it_IT: Orphan utente Meta contiene i dati orfani di una tabella Usermeta in WordPress database

en: Duplicated User Meta
it_IT: Meta utente duplicato

en: Duplicated User Meta holds information of Duplicate user meta data in WordPress Database
it_IT: Duplicato utente Meta contiene le informazioni di utenti duplicati metadati in WordPress database

en: Orphaned Term Relationships
it_IT: Relazione a lungo termine orfane

en: Orphaned Term Relationships hold junk or obsolete term Category and Tag in WordPress Database
it_IT: Relazione a lungo termine orfani tenere spazzatura o obsoleti termine Categoria e di tag in WordPress database

en: Unused Terms
it_IT: Termini non utilizzati

en: Unused Terms hold term data which are not used by WordPress
it_IT: Termini non utilizzati contengono dati termine che non vengono utilizzati da WordPress

en: Type
it_IT: Tipo

en: Start Date & Time
it_IT: Data e ora di inizio

en: Update Schedule
it_IT: Pianificazione aggiornamento

en: If you would like to empty selected types of data on a schedule then you would need to choose an Action from dropdown
it_IT: Se volete svuotare i tipi selezionati di dati su un programma, allora si avrebbe bisogno di scegliere un'azione dal menu a discesa

en: In this field, you would need to choose Time Duration for schedule to run. It could be Hourly or Daily
it_IT: In questo campo, si avrebbe bisogno di scegliere Tempo Durata di pianificazione per eseguire. Potrebbe essere oraria o giornaliera

en: Table Name
it_IT: Nome tabella

en: Clear
it_IT: Chiaro

en: Blocked For
it_IT: bloccata per

en: Never
it_IT: Mai

en: Edit
it_IT: Modifica

en: for
it_IT: per

en: Apply
it_IT: Applicare

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Block IP Address
it_IT: Indirizzo IP bloccati

en: IP Address
it_IT: Indirizzo IP

en: Duration
it_IT: Durata

en: Blocked Date & Time
it_IT: Bloccato Data e Ora

en: Release Date & Time
it_IT: Data di rilascio e ora

en: Comments
it_IT: Commenti

en: Hourly
it_IT: ogni ora

en: Daily
it_IT: Quotidiano

en: Start On
it_IT: Inizia Su

en: Please choose Start On
it_IT: Selezionare Start On

en: In this field, you would need to choose start date for scheduler to run
it_IT: In questo campo, si avrebbe bisogno di scegliere la data di inizio per scheduler per l'esecuzione

en: Start Time
it_IT: Ora di inizio

en: In this field, you would need to choose a start time for scheduler to run at
it_IT: In questo campo, si avrebbe bisogno di scegliere un orario di inizio per scheduler per l'esecuzione a

en: Repeat Every
it_IT: ripetere Ogni

en: In this field, you would need to choose Repetition for the scheduler. The scheduler would be run on selected values from dropdown
it_IT: In questo campo, si avrebbe bisogno di scegliere ripetizione per lo scheduler. Lo scheduler sarebbe eseguito su valori selezionati dal menu a discesa

en:  hrs
it_IT: ore

en:  mins
it_IT: min

en: IP Ranges
it_IT: Intervalli IP

en: Start Date
it_IT: Data d'inizio

en: Please choose Start Date
it_IT: Scegliere Data di inizio

en: Submit
it_IT: Sottoscrivi

en: User Name
it_IT: Nome utente

en: Date & Time
it_IT: Appuntamento

en: Status
it_IT: Stato

en: Details
it_IT: Dettagli

en: Name of the Hook
it_IT: Nome del Hook

en: Interval Hook
it_IT: Hook intervallo

en: Args
it_IT: args

en: Next Execution
it_IT: Esecuzione successiva

en: Subject
it_IT: Soggetto

en: Bulk Action
it_IT: Azione Bulk

en: Action
it_IT: Azione

en: Optimize
it_IT: Ottimizzare

en: Repair
it_IT: Riparazione

en: Roles & Capabilities
it_IT: Ruoli e funzionalità

en: Dashboard
it_IT: Cruscotto

en: Add New Schedule
it_IT: Aggiungi nuovo Programma

en: View Records
it_IT: visualizzare i record

en: Logs
it_IT: registri

en: Login Logs
it_IT: Accedi Logs

en: Live Traffic
it_IT: Traffic live

en: Visitor Logs
it_IT: registri Visitor

en: General Settings
it_IT: impostazioni generali

en: Notifications Setup
it_IT: Impostare notifiche

en: Message Settings
it_IT: Impostazioni messaggi

en: Other Settings
it_IT: Altre impostazioni

en: Security Settings
it_IT: Impostazioni di sicurezza

en: Blockage Settings
it_IT: Impostazioni blocco

en: Block / Unblock IP Addresses
it_IT: / Indirizzi IP bloccati Sblocca

en: Block / Unblock IP Ranges
it_IT: / Intervalli Sblocca IP bloccati

en: Block / Unblock Countries
it_IT: Blocco / Sblocco Paesi

en: Email Templates
it_IT: modelli di e-mail

en: Cron Jobs
it_IT: cron Jobs

en: Custom Jobs
it_IT: Lavoro personalizzato

en: Core Jobs
it_IT: Lavoro core

en: Feature Requests
it_IT: richieste di funzionalità

en: System Information
it_IT: Informazioni di sistema

en: Licensing
it_IT: Licenze

en: Enable
it_IT: Abilitare

en: Disable
it_IT: disattivare

en: Save Changes
it_IT: Salva I Cambiamenti

en: You do not have Sufficient Access to this Page. Kindly contact the Administrator for more Privileges
it_IT: Non si dispone di accesso sufficienti a questa pagina. Si prega di contattare l'amministratore per ulteriori privilegi

en: Block
it_IT: Bloccare

en: There is no changelog available.
it_IT: Non vi è alcun changelog disponibile.

en: Check for updates
it_IT: Controlla aggiornamenti

en: This plugin is up to date.
it_IT: Data d'inizio
