sitemap - en to da translation catalogue (154 entries)

en: , or press the enter key to %toggle% it
da:  eller tryk på enter tasten for at %toggle% den

en: <a href="%s">Robots.txt</a> file saved
da: a href="%s">Robots.txt</a> er gemt

en: About this Plugin:
da: m dette plugin:

en: Absolute or relative path to the sitemap file, including name.
da: bsolut eller relativ sti til sitemap filen, inklusiv filnavn.

en: Add new page
da: ilføj ny side

en: Additional pages
da: kstra sider

en: Advanced options:
da: vanceret indstillinger

en: All posts will have the same priority which is defined in &quot;Priorities&quot;
da: lle indlæg vil have den samme prioritet som er defineret under &quot;Prioritet&quot;

en: Archives
da: rkiver

en: Ask.com was <b>successfully notified</b> about changes.
da: sk.com blev <b>informeret korrekt</b> omkring ændringerne.

en: Author pages
da: orfatter sider

en: Automatic detection
da: ind Automatisk 

en: Basic Options
da: asis indstillinger

en: Build the sitemap in a background process (You don't have to wait when you save a post)
da: yg dit sitemap i en baggrundsprocess (Du behøver ikke at vente når du gemmer et indlæg)

en: Building mode:
da: ygge metode:

en: Categories
da: ategorier

en: Change Frequency
da: kift frekvens

en: Change frequencies
da: �ndre frekvenser

en: Choose the priority of the page relative to the other pages. For example, your homepage might have a higher priority than your imprint.
da: ælg sidens prioritet i forhold til de andre sider.

en: Comment Average
da: ommentar gennemsnit

en: Comment Count
da: ntal kommentar

en: Complete URL to the sitemap file, including name.
da: uldstændig URL til sitemap filen, inklusiv filnavn

en: Configuration updated
da: ndstillingerne blev opdateret

en: Custom location
da: rugerdefineret sti

en: Detected Path
da: undet sti

en: Detected URL
da: undet URL

en: Do not use automatic priority calculation
da: rug ikke automatisk prioritets udregning

en: Donate with PayPal
da: onere via PayPal

en: Enable MySQL standard mode. Use this only if you're getting MySQL errors. (Needs much more memory!)
da: ktiver MySQL standard mode. Brug kun dette hvis du får MySQL fejl. (Bruger meget mere hukommelse!)

en: Enable manual sitemap building via GET Request
da: ktiverer manuel bygning af sitemap via GET Request

en: Enter the URL to the page. Examples: http://www.foo.com/index.html or www.foo.com/home
da: ndtast URL'en til siden. F.eks.: http://www.minside.dk/index.html ellerhttp://www.minside.dk/forside

en: Enter the date of the last change as YYYY-MM-DD (2005-12-31 for example) (optional).
da: ndtast datoen for den sidste ændret, som YYYY-MM-DD (F.eks. 2005-12-31) (Valgfri)

en: Error while saving Robots.txt file
da: er forekom en fejl da Robots.txt filen skulle gemmes

en: Error while saving options
da: er forekom en fejl da indstilingerne skulle gemmes

en: Error while saving pages
da: er opstod en fejl da siderne skulle gemmes

en: Error, robots.txt doesn't exist and the directory is not writable
da: ejl, robots.txt eksisterer ikke og mappen er ikke skrivbar.

en: Error, robots.txt is not writable.
da: ejl, robots.txt er ikke skrivbar.

en: Example
da: ksempel

en: File permissions:
da: il rettigheder: 

en: Filename of the sitemap file
da: itemap filnavn

en: Full or relative URL to your .xsl file
da: uld eller relativ URL til din .xsl fil

en: Google was <b>successfully notified</b> about changes.
da: oogle blev <b>informeret korrekt</b> omkring ændringerne.

en: Here you can specify files or URLs which should be included in the sitemap, but do not belong to your Blog/WordPress.<br />For example, if your domain is www.foo.com and your blog is located on www.foo.com/blog you might want to include your homepage at www.foo.com
da: er kan du specificere filer og URLs, der skal inkluderes i dit sitemap, som ikke tilhører din side.<br/>F.eks. hvis dit domæne er www.minside.dk og din side er placeret i en under mappe (www.minside.dk/blog), så vil du måske inkludere www.minside.dk

en: Hide this list
da: kjul denne liste

en: Hide this notice
da: kjul denne meddelelse

en: Homepage
da: jemmeside

en: If you changed something on your server or blog, you should <a href="%s">rebuild the sitemap</a> manually.
da: vis du ændre noget på din server eller blog, burde du <a href="%s">opdatere dit sitemap</a> manuelt.

en: If you encounter any problems with the build process you can use the <a href="%d">debug function</a> to get more information.
da: vis du støder på problemer under bygge processen, kan du bruge <a href="%d">debug funktionen</a> for at få flere informationer.

en: If your blog is in a subdirectory and you want to add pages which are NOT in the blog directory or beneath, you MUST place your sitemap file in the root directory (Look at the &quot;Location of your sitemap file&quot; section on this page)!
da: vis din blog er i en undermappe og du vil tilføje sider, som IKKE er i blog mappen eller en mappe under, SKAL du placerer din sitemap fil i  &quot;root mappen&quot; (Se &quot;Stien til din sitemap fil&quot; sektionen på denne side).

en: Include a XSLT stylesheet:
da: nkluderer et XSLT stylesheet:

en: Include archives
da: nkluder arkiver

en: Include author pages
da: nkluder forfatter sider

en: Include categories
da: nkluder kategorier

en: Include homepage
da: nkluder hjemmeside

en: Include posts
da: nkluder indlæg

en: Include static pages
da: nkluder statiske sider

en: Include tag pages
da: nkluder tag sider

en: It took %time% seconds to notify Ask.com, maybe you want to disable this feature to reduce the building time.
da: et tog %time% sekunder at informerer Ask.com, måske skulle du deaktivere denn funktion for at reducerer bygge tiden.

en: It took %time% seconds to notify Google, maybe you want to disable this feature to reduce the building time.
da: et tog %time% sekunder at informerer google, måske skulle du deaktivere denn funktion for at reducerer bygge tiden.

en: It took %time% seconds to notify YAHOO, maybe you want to disable this feature to reduce the building time.
da: et tog %time% sekunder at informerer Yahoo, måske skulle du deaktivere denn funktion for at reducerer bygge tiden.

en: Last Changed
da: �ndret sidst

en: Learn more
da: ær mere

en: Limit the number of posts in the sitemap:
da: egræns antallet af indlæg i dit sitemap:

en: List of the donors
da: iste over donationsgivere

en: Location of your sitemap file
da: tien til din sitemap fil

en: Minimum post priority (Even if auto calculation is enabled)
da: inimum indlægs prioritet (Selvom auto-udregn er aktiveret)

en: Modify or create %s file in blog root which contains the sitemap location.
da: �ndre eller opret %s i blog "root", som indeholder sitemap placeringen.

en: My Amazon Wish List
da: in Amazon ønskeliste

en: My Sitemaps FAQ
da: ette Sitemaps FAQ

en: Newer posts will be included first
da: yeste indlæg vil blive inkluderet først

en: No pages defined.
da: ngen sider defineret

en: No registration required, but you can join the <a href="%s">Google Webmaster Tools</a> to check crawling statistics.
da: egistrering er ikke påkrævet, men du kan tilmelde dig <a href="%s">Google Webmaster Tools</a> for at tjekke "crawling" statistikker.

en: No registration required, but you can sign up for the <a href="%s">YAHOO Site Explorer</a> to view the crawling progress.
da: egistrering er ikke påkrævet, men du kan tilmelde dig <a href="%s">YAHOO Site Explorer</a> for at tjekke "crawling" statistikker.

en: No registration required.
da: egistrering ikke påkrævet.

en: No thanks, please don't bug me anymore!
da: ej tak, lad venligst være med at forstyrre mig igen!

en: Note
da: ote

en: Notify Ask.com about updates of your Blog
da: nformer Ask.com om opdateringer på din blog

en: Notify Google about updates of your Blog
da: nformer Google om opdateringer på din blog

en: Notify List
da: nformer liste

en: Notify YAHOO about updates of your Blog
da: nformer Yahoo om opdateringer på din blog

en: OK, robots.txt doesn't exist but the directory is writable.
da: K, robots.txt eksisterer ikke, men mappen er skrivbar.

en: OK, robots.txt is writable.
da: K, robots.txt er skrivbar.

en: Official Sitemaps FAQ
da: fficiel Sitemap FAQ

en: Older archives (Changes only if you edit an old post)
da: �ldre arkiver (Ændre sig kun hvis du redigere et gammelt indlæg

en: Pages saved
da: ider gemt

en: Please note that the value of this tag is considered a hint and not a command. Even though search engine crawlers consider this information when making decisions, they may crawl pages marked "hourly" less frequently than that, and they may crawl pages marked "yearly" more frequently than that. It is also likely that crawlers will periodically crawl pages marked "never" so that they can handle unexpected changes to those pages.
da: emærk venligst at værdien af dette "tag" anses for at være et hint og ikke en kommando. Selvom søgemaskine crawlers tager denne information i betrægtning, kan de crawle sider markeret "pr. time" færre gange og sider markeret "årlig" oftere. Det er også sandsynligt at crawlere periodisk vil crawle sider makeret "aldrig", så de kan håndtere uforventet ændringer på disse sider.

en: Please select how the priority of each post should be calculated:
da: ælg venligst hvordan prioriteten af hver enkelt indlæg skal udregnes:

en: Plugin Homepage
da: lugin hjemmeside

en: Popularity Contest
da: opularitets konkurrence

en: Post Priority
da: ndlægs prioritet

en: Posts
da: ndlæg

en: Posts (If auto calculation is disabled)
da: ndlæg (Hvis auto-udregn er deaktiveret)

en: Priorities
da: rioriteter

en: Priority
da: rioritet

en: Rebuild sitemap if you change the content of your blog
da: pdater dit sitemap hvis der sker ændringer i indholdet på din blog

en: Recent Donations:
da: eneste donationer:

en: Reset options
da: ulstil indstillinger

en: Search Blog
da: earch Blog

en: Site Explorer
da: ite Explorer

en: Sitemap Content
da: itemap indhold

en: Sitemap Resources:
da: itemap ressourcer:

en: Sitemap files:
da: itemap filer:

en: Sitemaps Protocol
da: itemap protocol

en: Static pages
da: tatiske sider

en: Status
da: tatus

en: Support Forum
da: upport forum

en: Tag pages
da: ag sider

en: Thank you very much for your donation. You help me to continue support and development of this plugin and other free software!
da: ange tak for din donation. Du hjælper mig med at fortsætte support og udvikling af dette plugin og andet gratis software!

en: Thanks for using this plugin! You've installed this plugin over a month ago. If it works and your are satisfied with the results, isn't it worth at least one dollar? <a href="%s">Donations</a> help me to continue support and development of this <i>free</i> software! <a href="%s">Sure, no problem!</a>
da: ak fordi du bruger dette plugin! Du installerede dette plugin over en månede siden. Hvis det virker og du er tilfreds, er det så ikke bare en enkel dollar værd? <a href="%s">Donationer</a> hjælper mig med at fortsætte support og udvikling af dette <i>gratis</i> stykke software! <a href="%s">Selvfølgelig, ingen problem!</a>

en: Thanks for your support!
da: ak for din support!

en: The building process took about <b>%time% seconds</b> to complete and used %memory% MB of memory.
da: ygge processen tog omkring <b>%time% sekunder</b> for at fuldføre og bruge %memory% MB hukommelse.

en: The building process took about <b>%time% seconds</b> to complete.
da: ygge processen tog omkring <b>%time% sekunder</b> for at fuldføre.

en: The content of your sitemap <strong>didn't change</strong> since the last time so the files were not written and no search engine was pinged.
da: ndholdet af dit sitemap har <strong>ikke</strong> ændret sig siden sidst. Derfor blev der ikke ikke skrevet til nogle filer og ikke kommunikeret med nogle søgemaskiner.

en: The current archive of this month (Should be the same like your homepage)
da: rkivet for denne måned (Burde være den som på din hjemmeside)

en: The default configuration was restored.
da: tandard indstillingerne er gendannet.

en: The last known execution time of the script was %timeused% seconds, the limit of your server is %timelimit% seconds.
da: en sidste kendte eksekverings tid for dette script var %timeused% sekunder, begrænsningen på din server er %timelimit% sekunder.

en: The last known memory usage of the script was %memused%MB, the limit of your server is %memlimit%.
da: et sidst kendte forbrug af hukommelse af dette script var %memused%MB, begrænsningen på din server er %memlimit%.

en: The last run didn't finish! Maybe you can raise the memory or time limit for PHP scripts. <a href="%url%">Learn more</a>
da: idste forsøg blev ikke færdigt! Måske skal du hæve hukommelses begrænsningen for PHP scripts. <a href="%url%">Lær mere</a>

en: The script stopped around post number %lastpost% (+/- 100)
da: criptet stoppede omkring indlæg nummer %lastpost% (+/-100)

en: The sitemap wasn't built yet. <a href="%s">Click here</a> to build it the first time.
da: ette Sitemap er ikke bygget endnu. <a href="%s">Klik her</a> for at bygge det for første gang.

en: There was a problem while notifying Ask.com. <a href="%s">View result</a>
da: er opstod et problem under kommunikationen med Ask.com. <a href="%s">Se resultat</a>

en: There was a problem while notifying Google. <a href="%s">View result</a>
da: er opstod et problem under kommunikationen med Google. <a href="%s">Se resultat</a>

en: There was a problem while notifying YAHOO. <a href="%s">View result</a>
da: er opstod et problem under kommunikationen med YAHOO. <a href="%s">Se resultat</a>

en: There was a problem writing your sitemap file. Make sure the file exists and is writable. <a href="%url%">Learn more</a
da: er optod et problem under skrivning af din sitemap fil. Tjek om filen eksisterer og om den er skrivbar. <a href="%url%">Lær mere</a>

en: There was a problem writing your zipped sitemap file. Make sure the file exists and is writable. <a href="%url%">Learn more</a
da: er optod et problem under skrivningen af din pakkede sitemap fil. Tjek om filen eksisterer og er skrivbar.  <a href="%url%">Lær mere</a>

en: This will allow you to refresh your sitemap if an external tool wrote into the WordPress database without using the WordPress API. Use the following URL to start the process: <a href="%1">%1</a> Please check the logfile above to see if sitemap was successfully built.
da: ette vil tillade dig at opdatere dit sitemap hvis et eksternt værktøj skrev til Wordpress databasen uden at bruge Wordpress API'et. Brug følgende URL til at starte processen: <a href="%1">%1</a> Tjek venligst logfilen ovenover, for at se om dit sitemap blev bygget korrekt.

en: Try to increase the execution time limit to:
da: røv at forøg eksekverings tids begrænsningen til:

en: Try to increase the memory limit to:
da: røv at forøg hukommelses begrænsningen til:

en: URL to the page
da: RL til siden

en: Update notification:
da: pdaterings meddelelser:

en: Update options
da: pdater indstillinger

en: Use Default
da: rug standard

en: Uses the activated <a href="%1">Popularity Contest Plugin</a> from <a href="%2">Alex King</a>. See <a href="%3">Settings</a> and <a href="%4">Most Popular Posts</a>
da: ruger det aktiveret <a href="%1">Popularity Contest Plugin</a> fra <a href="%2">Alex King</a>. Se <a href="%3">indstillinger</a> og <a href="%4">Mest populære indlæg</a>

en: Uses the average comment count to calculate the priority
da: ruger det gennemsnitlige antal kommentarer til at udregne prioriteten

en: Uses the number of comments of the post to calculate the priority
da: rug antallet af kommentarer til indlægget til at udregne prioriteten

en: Webmaster Blog
da: ebmaster Blog

en: Webmaster Tools
da: ebmaster Tools

en: Write a gzipped file (your filename + .gz)
da: av en gzipped fil (Dit filnavn + .gz

en: Write a normal XML file (your filename)
da: av en normal XML fil (Dit filnavn)

en: XML Sitemap Generator for WordPress
da: ML-Sitemap Generator til Wordpress

en: XML-Sitemap
da: ML-Sitemap

en: XML-Sitemap Generator
da: ML-Sitemap Generator

en: YAHOO was <b>successfully notified</b> about changes.
da: ahoo blev <b>informeret korrekt</b> omkring ændringerne.

en: Your <a href="%url%">sitemap</a> was last built on <b>%date%</b>.
da: it <a href="%url%">sitemap</a> blev sidst bygget den <b>%date%</b>.

en: Your sitemap (<a href="%url%">zipped</a>) was last built on <b>%date%</b>.
da: it sitemap (<a href="%url%">gzipped</a>) blev bygget sidst den <b>%date%</b>.

en: click to %toggle% this box
da: lik for at %toggle% denne boks

en: click-down and drag to move this box
da: ryk og træk for at flytte denne boks

en: close
da: uk

en: e.g. "4M", "16M"
da: .eks. "4M", "16M"

en: in seconds, e.g. "60" or "0" for unlimited
da:  sekunder, f.eks. "60" eller "0" for ubegrænset

en: open
da: �ben

en: translator_name
da: ranslator_name

en: translator_url
da: ranslator_url

en: use the arrow keys to move this box
da: rug piltasterne for at flytte denne boks
