Form Manager 1.4.21 - en to nl translation catalogue (327 entries)

en: Timestamp
nl: Tijdstip

en: User
nl: Gebruiker

en: Post
nl: Bericht

en: (form  %s not found)
nl: (formulier %s niet gevonden)

en: Item Label
nl: Veldlabel

en: Item Description
nl: Veldomschrijving

note: translators: this appears in the 'Add Form Element' menu
en: File
nl: Bestand

en: New File Upload
nl: Nieuw bestand uploaden

en: File upload exceeded maximum allowable size.
nl: Geüploade bestand  is groter dan de maximaal toegestane grootte.

en: There was an error with the file upload.
nl: Er is een fout opgetreden tijden het uploaden van het bestand.

note: translators: this will be shown along with the item label and file extension, as in, "(File Upload) Cannot be of type '.txt'"
en: Cannot be of type
nl: Dit type is niet toegestaan

note: translators: this will be shown along with the item label and a list of file extensions, as in, "(File Upload) Can only be of types '.txt, .doc, .pdf'"
en: Can only be of types
nl: Alleen deze types zijn toegestaan

en: Max file size (in kB)
nl: Max. bestandsgrootte (in kB)

en: Your host restricts uploads to
nl: Uw provider beperkt uploads tot

en: File Types
nl: Bestandstypes

en: Enter a list of extensions separated by commas, e.g. ".txt, .rtf, .doc"
nl: Voer een lijst in met extensies gescheiden van elkaar door komma's, bijv. ".txt, .rtf, .doc"

en: Only allow
nl: Alleen toegestaan

en: Do not allow
nl: Niet toegestaan

en: Upload directory
nl: Uploadfolder

en: <em>This does not appear to be a valid directory</em>
nl: <em>Dit is geen geldige folder</em>

en: Using an upload directory will allow you to post links to uploaded files.  Otherwise, Form Manager will manage the uploaded files for you in the database.
nl: Door gebruik te maken van een uploadfolder kunt u links naar de geüploade bestanden maken. Anders zal Form Manager de geüploade bestanden beheren in de formulierdatabase.

en: This will be the base URL used for links to the uploaded files.  If left blank, no links will be generated.
nl: Dit is de basis-URL voor links naar de geüploade bestanden. Er zullen geen links worden gegenereerd als dit veld wordt leeggelaten.

en: Name format
nl: Bestandsnaamopmaak

en: This only applies if you specify an upload directory. Insert %filename% where you want the filename to appear. The rest will be used as a PHP timestamp format.
nl: Dit is alleen van toepassing als er een uploadfolder is gespecificeerd. Voeg %filename% toe waar u de bestandnaam wilt hebben. De rest wordt gebruikt als een PHP-tijdsaanduiding.

en: 'Only allow' must be a list of extensions separated by commas
nl: 'Alleen toegestaan' moet een lijst van extensies zijn, van elkaar gescheiden met komma's

en: 'Do not allow' must be a list of extensions separated by commas
nl: 'Niet toegestaan' moet een lijst van extensies zijn, van elkaar gescheiden met komma's

note: translators: this appears in the 'Add Form Element' menu
en: Separator
nl: Scheidingsteken

en: New Separator
nl: Nieuw scheidingsteken

en: New Checkbox
nl: Nieuwe checkbox

en: yes
nl: ja

en: no
nl: nee

en: Position
nl: Positie

en: Left
nl: Links

en: Right
nl: Rechts

en: Checked by Default
nl: Standaard aangevinkt

en: Required
nl: Verplicht

note: translators: this appears in the 'Add Form Element' menu
en: Text Area
nl: Tekstvak

en: New Text Area
nl: Nieuw tekstvak

en: Placeholder
nl: Plaatsaanduiding

en: Height (in pixels)
nl: Hoogte (in pixels)

en: Width (in pixels)
nl: Breedte (in pixels)

note: translators: the following are descriptions of the different behavior types
en: Default
nl: Standaard

note: translators: this appears in the 'Add Form Element' menu
en: List
nl: Lijst

en: New List
nl: Nieuwe lijst

en: Style
nl: Stijl

en: List Box
nl: Keuzelijst

en: Checkboxes
nl: Checkboxen

en: List Items
nl: Itemslijst

en: (No reCAPTCHA API public key found)
nl: (Geen reCAPTCHA API public key gevonden)

en: The reCAPTCHA was incorrect.
nl: De reCAPTCHA is incorrect

en: You need reCAPTCHA API keys.
nl: Je hebt reCAPTCHA API keys nodig.

en: Fix this in
nl: Stel dit in bij

en: Settings
nl: Instellingen

en: (reCAPTCHA field)
nl: (reCAPTCHA veld)

note: translators: this appears in the 'Add Form Element' menu
en: Note
nl: Opmerking

en: New Note
nl: Nieuwe opmerking

note: translators: this is for the list element options
en: Enter Items as Text
nl: Voer items in als tekst

en: Add
nl: Voeg toe

en: Item Nickname
nl: Veldbijnaam

note: translators: this appears in the 'Add Form Element' menu
en: Text
nl: Tekst

en: New Text
nl: Nieuwe tekst

en: Max characters
nl: Max. tekens

en: Validation
nl: Validatie

note: translators: this appears in the 'Add Form Element' menu
en: ID Number
nl: ID-nummer

en: Next Number
nl: Volgende nummer

en: New ID Number
nl: Nieuw ID-nummer

note: translators: this appears in the 'Add Form Element' menu
en: Tracking Number
nl: Traceernummer

en: Carrier
nl: Vervoerder

en: New Tracking Number
nl: Nieuw traceernummer

en: Submit
nl: Verstuur

en: [form title] Submission
nl: [form title] Invoer

note: translators: the default name of a new form
en: New Form
nl: Nieuw formulier

en: Thank you! Your data has been submitted.
nl: Dankjewel! Je gegevens zijn opgeslagen.

note: translators: the default message given if a required item is left blank. You must include a backslash before any single quotes
en: \'%s\' is required.
nl: \'%s\' is verplicht.

en: '%s' is only available to registered users.
nl: '%s' is alleen beschikbaar voor geregisteerde gebruikers

note: translators: the following are for the numbers only validator
en: Numbers Only
nl: Alleen cijfers

en: '%s' must be a valid number
nl: '%s' moet een geldig nummer zijn

note: translators: the following are for the phone number validator
en: Phone Number
nl: Telefoonnummer

en: '%s' must be a valid phone number
nl: '%s' moet een geldig telefoonnummer zijn

note: translators: the following are for the e-mail validator
en: E-Mail
nl: E-mail

en: '%s' must be a valid e-mail address
nl: '%s' moet een geldig e-mailadres zijn

note: translators: the following are for the date validator
en: Date (MM/DD/YY)
nl: Datum (DD/MM/JJ)

en: '%s' must be a date (MM/DD/YY)
nl: '%s' moet een datum (DD/MM/JJ) zijn

en: State (U.S.)
nl: Provincie

en: '%s' must be a valid state abbreviation
nl: '%s' moet een geldige provincieafkorting zijn

en: Zip code (U.S.)
nl: Postcode

en: '%s' must be a valid zip code
nl: '%s' moet een geldige postcode zijn

en: Dimensions (L x W x H)
nl: Afmetingen (L x B x H)

en: '%s' must be dimensions (L x W x H)
nl: '%s' moet een afmeting (L x B x H) zijn

en: Edit
nl: Bewerken

en: Hide
nl: Verbergen

note: translators: the following are used on the main page, (the one that lists all forms)
en: Forms
nl: Formulieren

en: Are you sure you want to delete:
nl: Weet u zeker dat u dit wilt verwijderen:

en: Yes
nl: Ja

en: Cancel
nl: Annuleren

[ctx: upgrade-notice]
en: The 'Submission Data' page has changed. You may want to review permissions if you are using the 'Members' plugin.
nl: De 'Invoer data'-pagina is aangepast. Als je de 'Members' plugin gebruikt, dan moet je de privileges checken.

en: Add New
nl: Nieuwe toevoegen

en: Bulk Actions
nl: Bulkacties

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Apply
nl: Toepassen

en: Name
nl: Naam

en: Slug
nl: Afkorting

note: translators: the number of submissions for a form
en: Submission count
nl: Aantal invoeren

en: Last Submission
nl: Laatste invoer

en: Edit this form
nl: Formulier bewerken

en: Advanced form settings
nl: Geavanceerde formulierinstellingen

en: Advanced
nl: Geavanceerd

en: View form data
nl: Bekijk formuliergegevens

en: Data
nl: Gegevens

en: Delete this form
nl: Formulier verwijderen

note: translators: the following is displayed if there are no forms to list
en:  No forms yet...
nl: Nog geen formulieren...

en: Data updated.
nl: Data bijgewerkt

note: translators: the following are from the form's advanced section
en: Cancel Changes
nl: Wijzigingen annuleren

en: Save Changes
nl: Wijzigingen opslaan

en: Summary
nl: Samenvatting

en: Submission Data
nl: Ingevoerde gegevens

en: Form extra
nl: Extra opties

en: Form Extra
nl: Extra Opties

en: Conditional behavior
nl: Condities

en: Conditions
nl: Condities

en: Edit Form
nl: Formulier bewerken

note: translators: the following are from the settings page (for the plugin)
en: Form Manager Settings
nl: Form Manager instellingen

en: Settings Saved.
nl: Instellingen opgeslagen.

en: Save failed.
nl: Opslaan is mislukt.

en: Global E-Mail Notifications
nl: Algemene e-mailberichtgeving

en: These settings will be applied to every form you create.
nl: Deze instellingen worden toegepast op elk formulier dat u maakt.

en: Send to Administrator
nl: Stuur naar beheerder

en: Registered Users
nl: Geregistreerde gebruikers

en: A confirmation e-mail will be sent to a registered user only when they submit a form
nl: Een bevestiging zal per e-mail worden verstuurd naar een geregistreerde gebruiker alleen wanneer zij een formulier versturen

en: Default Subject
nl: Standaardonderwerp

en: Default From
nl: Standaardformulier

en: Default Form Settings
nl: Standaard formulierinstellingen

en: Form Title
nl: Formuliertitel

en: Submit Acknowledgment
nl: Ontvangstbevestiging:

en: Required Item Message
nl: Verplicht itembericht

en: This is displayed when a user fails to input a required item.  Include '%s' in the message where you would like the item's label to appear.
nl: Dit wordt weergegeven wanneer een gebruiker een verplicht item niet heeft ingevoerd. Voeg '%s' toe in het bericht waar je zou willen dat het itemlabel zou verschijnen.

en: reCAPTCHA Settings
nl: reCAPTCHA instellingen

en: API Keys for reCAPTCHA can be acquired (for free) by visiting
nl: API Keys voor reCAPTCHA kunnen (gratis) worden verkregen op

en: Red
nl: Rood

en: White
nl: Wit

en: Black
nl: Zwart

en: Clean
nl: Transparant

en: Color Scheme
nl: Kleurschema

note: translators: this will be followed by the name of the template to be removed
en: Are you sure you want to remove
nl: Weet u zeker dat u wilt verwijderen

en: Are you sure? All templates other than the default will be removed.
nl: Weet je het zeker? Alle sjablonen anders dan de standaard zullen worden verwijderd.

en: Form Manager Settings - Advanced
nl: Formulierenmanagerinstellingen - geavanceerd

en: Text Validators
nl: Tekstvalidators

en: Error Message
nl: Foutmelding

en: Regular Expression
nl: Toegestane karakters

en: delete
nl: verwijderen

en: The regular expression is invalid.
nl: Deze toegestane karakters zijn ongeldig.

en: Shortcode
nl: Pluginafkorting

en: Plugin Shortcode
nl: Plugin afkorting

en: Display Templates
nl: Opmaaksjablonen

en: Default Form Template
nl: Standaard formuliersjabloon

en: Default E-Mail Template
nl: Standaar e-mailsjabloon

en: Default Summary Template
nl: Standaard overzichtssjabloon

en: Reset Templates
nl: Reset sjablonen

en: Remove
nl: Verwijder

en: Database Check
nl: Database controleren

en: Check the Form Manager database
nl: De Form Manager database controleren

en: Go
nl: Doen Toepassen?

en: Post/Page Editor
nl: Bericht- en pagina-editor

en: Enable the editor button
nl: Formulierknop toevoegen aan bericht- en pagina-editor

en: Files
nl: Bestanden

en: Write method
nl: Opslagmethode

en: Default file naming format
nl: Standaard bestandsnaamopmaak

en: PHP (mail)
nl: PHP (e-mail)

en: None
nl: Geen

en: Send method
nl: Verstuurmethode

en: Content Filtering
nl: Tekstfiltering

en: Allowed HTML Tags
nl: Toegestane HTML tags

en: Enter tags including '<' and '>', e.g., "<a><em><strong><br><hr>" etc.
nl: Voeg HTML-tags toe inclusief '<' en '>', bijvoorbeeld "<a><em><strong><br><hr>" etc.

en: Item Nicknames
nl: Bijnamen

en: Giving a nickname to form items makes it easier to access their information within custom e-mail notifications and templates
nl: Het geven van een bijnaam aan een formulierveld maakt het gemakkelijker om toegang tot de informatie te krijgen binnen de aangepaste e-mailmeldingen en -sjablonen

en: Nickname
nl: Bijnaam

en: Private Fields
nl: Verborgen velden

en: Private fields only appear in the submission data table, and can be used to attach extra information to form submissions.
nl: Verborgen velden verschijnen alleen maar in de datatabel en kunnen gebruikt worden om extra informatie toe te voegen.

note: translators: the following are from the form editor
en: Form updated.
nl: Formulier bijgewerkt.

en: Publish
nl: Publiceren

en: Save
nl: Opslaan

en: Save Form
nl: Formulier opslaan

note: translators: label for the date of the most recent submission
en: Last submission
nl: Laatste invoer

en: Form Slug
nl: Formulierafkorting

en: E-Mail Notifications
nl: E-mailberichten

en: Send to (user entry)
nl: Versturen naar (gebruiker)

en: (none)
nl: (geen)

en: Make sure the field you choose contains an E-Mail validator
nl: Zorg ervoor dat het veld dat u kiest een e-mail validator bevat

en: Also send notification(s) to
nl: Stuur ook bericht(en) naar

en: Enter a list of e-mail addresses separated by commas
nl: Geef een lijst van e-mailadressen gescheiden door komma's

en: Subject
nl: Onderwerp

en: From
nl: Van

en: Auto Redirect
nl: Automatisch doorsturen

en: Automatically redirect the user after a successful form submission
nl: De gebruiker automatisch doorsturen na het succesvol invullen van het formulier

en: Enable automatic redirect
nl: Automatisch doorsturen inschakelen

en: Desination page
nl: Doelpagina

en: Timeout (seconds)
nl: Timeout (secondes)

en: Add Form Element:
nl: Voeg formulierelement toe:

en: Insert Saved Form
nl: Voeg opgeslagen formulier in

en: Insert Fields From:
nl: Voeg velden in van formulier:

en: Insert After:
nl: Voeg in na:

en: (Insert at beginning)
nl: (Voeg aan begin toe)

en: (Insert at end)
nl: (Voeg aan eind toe)

en: Load Fields
nl: Laad velden

[ctx: upgrade-notice]
en: Private fields have moved
nl: Verborgen velden zijn verplaatst

en: Appearance
nl: Opmaak

en: Customize
nl: Personaliseer

en: Submit acknowledgement message:
nl: Ontvangstbevestigingsbericht:

en: This is displayed after the form has been submitted
nl: Dit wordt weergegeven nadat het formulier is verstuurd

en: Show summary with acknowledgment:
nl: Toon overzicht bij ontvangstbevestiging:

en: A summary of the submitted data will be shown along with the acknowledgment message
nl: Een samenvatting van de verzonden gegevens worden getoond samen met het ontvangstbevestigingsbericht

en: Submit button label:
nl: Verstuur button label:

en: Required item message:
nl: Verplicht itembericht:

en: This is shown if a user leaves a required item blank.  The item's label will appear in place of '%s'.
nl: Dit wordt weergegeven als een gebruiker een verplicht item blanco  laat. Het itemlabel zal verschijnen in plaats van '%s'.

[ctx: date-range]
en: All
nl: Alles

[ctx: date-range]
en: This month
nl: Huidige maand

[ctx: date-range]
en: Past 7 days
nl: Laatste 7 dagen

[ctx: date-range]
en: Today
nl: Vandaag

[ctx: date-range]
en: Range...
nl: Bereik...

en: View
nl: Bekijken

en: Showing data for the current month
nl: Data van de huidige maand

en: Showing data from the past seven days
nl: Data van de laatste 7 dagen

en: Showing data for today
nl: Data van vandaag

en: Showing data from %s to %s
nl: Data van %s tot %s

en: Delete Selected
nl: Verwijder selectie

en: Delete All Submission Data
nl: Verwijder alle gegevens

en: Edit Selected
nl: Bewerk selectie

en: Options
nl: Instellingen

en: Column Options
nl: Kolomopties

en: Show
nl: Tonen

en: Show capability
nl: Toon mogelijkheden

en: Editable
nl: Aanpasbaar

en: Edit capability
nl: Bewerkmogelijkheden

[ctx: date-range]
en: Update
nl: Bijwerken

en: Download Data (.csv)
nl: Download gegevens (.csv)

en: All entries (including hidden fields)
nl: Alle data (inclusief de verborgen velden)

en: All entries
nl: Alle data

en: Search results (all pages)
nl: Zoekresultaten (alle pagina's)

en: Search results (current page only)
nl: Zoekresultaten (alleen huidige pagina)

en: Click here to download
nl: Klik hier om te downloaden

en: Date Range
nl: Datumbereik

[ctx: date-range]
en: Show
nl: Tonen

[ctx: date-range]
en: From
nl: Van

[ctx: date-range]
en: To
nl: Tot

en: Search
nl: Zoeken

en: Search for
nl: Zoeken naar

en: Field
nl: Veld

en: Results per page
nl: Resultaten per pagina

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Order
nl: Volgorde

en: Descending
nl: Aflopend

en: Ascending
nl: Oplopend

en: Update
nl: Bijwerken

en: Showing row(s) %s - %s out of %s
nl: Rij(en) %s - %s van de %s

[ctx: data-page-select]
en: Pages
nl: Pagina's

en: Behavior
nl: Gebruikersvoorwaarde

en: Behavior Type
nl: Gebruikersvoorwaardentype

en: Behavior types other than 'Default' require a registered user
nl: Gebruikersvoorwaardentypes anders dan 'Standaard' vereisen een geregistreerde gebruiker

en: Message displayed to unregistered users
nl: Bericht dat niet geregisteerde gebruikers te zien krijgen

en: Include '%s' where you would like the form title to appear
nl: Gebruik '%s' op de plek waar je zou willen dat de formuliertitel verschijnt

note: translators: the following apply to the different kinds of templates
en: Form Display
nl: Formulierweergave

en: (use default)
nl: (gebruik standaard)

en: Data Summary
nl: Gegevensoverzicht

en: Custom E-Mail Notifications
nl: Aangepaste e-mailberichten

en: Use custom e-mail notifications
nl: Gebruik aangepaste e-mailberichten

en: This will override the 'E-Mail Notifications' settings in both the main editor and the plugin settings page with the information entered below
nl: Dit zal de 'e-mail meldingen' instellingen voor zowel de hoofdredacteur en de plugin-instellingenpagina overschrijven met de ingevoerde gegevens hieronder

en: Publish Submitted Data
nl: Publiceer gegevens

en: Publish submissions as posts
nl: Publiceer gegevens als bericht

en: Post category
nl: Berichtcategorie

en: Post title
nl: Berichttitel

en: Publish status
nl: Publiceer status

en: Edit Form Definition:
nl: Bewerk formulier omschrijving:

en: Update Form
nl: Update formulier

en: Error: the shortcode '%s' is already in use. (other changes were saved successfully)
nl: Fout: de shortcode '%s' is al in gebruik. (andere wijzigingen zijn succesvol opgeslagen)

note: translators: this error is given when saving the form, if there was a problem with the list of e-mails under 'E-Mail Notifications'.
en: Error: There was a problem with the notification e-mail list.  Other settings were updated.
nl: Fout: Er was een probleem met de e-mail meldinglijst. Andere instellingen zijn bijgewerkt.

note: translators: This error occurs if the save script failed for some reason.
en: Error: Save posted an invalid array expression.
nl: Fout: Opslaan heeft een ongeldige reeks karakters geplaatst.

en: IP Address
nl: IP adres

en: Post Link
nl: Berichtlink

note: translators: the following are for the options for the default form display template
en: Show form title:
nl: Toon formuliertitel:

en: Show border:
nl: Toon rand:

en: Label position:
nl: Label positie:

en: Labels can be placed to the left or above each field
nl: Labels kunnen worden geplaatst aan de linkerkant of boven elk veld

[ctx: template-option]
en: Left
nl: Links

[ctx: template-option]
en: Top
nl: Boven

en: Label width (in pixels):
nl: Label breedte (in pixels):

en: Applies to checkboxes, and when labels are to the left
nl: Geldt voor checkboxen en wanneer labels aan de linkerkant staan

en: Registered users only
nl: Alleen voor geregistreerde gebruikers

en: Unregistered users can only view the form
nl: Niet geregistreerde gebruikers kunnen het formulier alleen maar zien

en: Keep only most recent submission
nl: Bewaar alleen de meest recente bijdrage

en: Single submission
nl: Enkele invoer

en: 'User profile' style
nl: 'Gebruikersprofiel' stijl

en: Form Manager requires WordPress version 3.0 or higher
nl: Form Manager vereist WordPress versie 3.0 of hoger

en: Form Manager requires PHP version 5.2 or higher
nl: Form Manager vereist PHP versie 5.2 of hoger

en: Form manager requires MySQL version 5.0.3 or higher
nl: Form Manager vereist MySQL versie 5.0.3 of hoger

en: There may be (data) associated with the form item(s) you removed.  Are you sure you want to save?
nl: Er is mogelijk data gekoppeld aan het formulier dat je hebt verwijderd. Weet je zeker dat je wilt opslaan?

en: Any unsaved changes will be lost. Are you sure?
nl: Alle niet opgeslagen wijzigingen gaan verloren. Weet je het zeker?

en: There are no files to download
nl: Er zijn geen bestanden om te uploaden

en: Unable to create .ZIP file
nl: Niet mogelijk om .ZIP bestand te maken

en: Move
nl: Verplaatsen

en: Enter items separated by commas
nl: Voeg items toe gescheiden door komma's

en: Add Test
nl: Test toevoegen

en: Add Item
nl: Veld toevoegen

en: Applies to
nl: Van toepassing op

en: AND
nl: EN

en: OR
nl: OF

en: (Choose a rule type)
nl: (Kies een regel)

en: Only show elements if...
nl: Laat velden alleen zien als...

en: Show elements if...
nl: Laat velden zien als...

en: Hide elements if...
nl: Verberg velden als...

en: Only require elements if...
nl: Veld alleen verplicht als...

en: Require elements if
nl: Veld verplicht als...

en: Do not require elements if
nl: Veld niet verplicht als...

en: Always
nl: Altijd

en: Never
nl: Nooit

en: equals
nl: is gelijk aan

en: does not equal
nl: is niet gelijk aan

en: is less than
nl: is kleiner dan

en: is greater than
nl: is groter dan

en: is less than or equal to
nl: is kleiner of gelijk aan

en: is greater than or equal to
nl: is groter of gelijk aan

en: is empty
nl: is leeg

en: is not empty
nl: is niet leeg

en: is checked
nl: is aangevinkt

en: is not checked
nl: is niet aangevinkt

en: Advanced Settings
nl: Geavanceerde instellingen

en: Form Manager: shortcode must include a form slug.  For example, something like '%s'
nl: Form Manager: de shortcode moet een formulierafkorting bevatten. Bijvoorbeeld, '%s'

note: Description of the plugin/theme
en: Create custom forms; download entered data in .csv format; validation, required fields, custom acknowledgments;
nl: Maak aangepaste formulieren; download ingevoerde gegevens in CSV-formaat;. validatie, verplichte velden, aangepaste bevestigingen;
