Form Manager 1.5.8 - en to it translation catalogue (292 entries)

note: translators: the following are general plugin settings
en: '%s' is only available to registered users.
it: '%s' è disponibile solo per utenti registrati.

en: Registered users only
it: Solo utenti registrati

en: Unregistered users can only view the form
it: Solo utenti registrati

en: Keep only most recent submission
it: Mantieni solo invii recenti

en: Single submission
it: Imposta per un solo invio

en: 'User profile' style
it: Stile 'Profilo utente'

en: User
it: Utente

en: IP Address
it: Indirizzo IP

en: Post Link
it: Link articolo

en: Post
it: Articolo:

en: (form  %s not found)
it: (modulo %s non trovato)

note: translators: the following are for the options for the default form display template
en: Show form title:
it: Visualizza titolo modulo:

en: Show border:
it: Visualizza bordo:

en: Label position:
it: Posizione etichetta:

en: Labels can be placed to the left or above each field
it: Le etichette possono essere situate alla sinistra o sopra ogni campo

[ctx: template-option]
en: Left
it: Sinistra

[ctx: template-option]
en: Top
it: Sopra

en: Label width (in pixels):
it: Largezza etichetta (in pixels):

en: Applies to checkboxes, and when labels are to the left
it: Applica ai checkboxes e quando le etichette sono a sinistra

en: Form Manager requires WordPress version 3.0 or higher
it: Form Manager richiede WordPress version 3.0 or higher

en: Form Manager requires PHP version 5.2 or higher
it: Form Manager richiede PHP version 5.0 or higher

en: Form manager requires MySQL version 5.0.3 or higher
it: Form Manager richiede PHP version 5.0 or higher

en: There may be (data) associated with the form item(s) you removed.  Are you sure you want to save?
it: Associati all'elemento del form ci potrebbero essere dei dati. Confermi il salvataggio?

en: Any unsaved changes will be lost. Are you sure?
it: I cambiamenti andranno perduti. Confermi?

en: Click here to download
it: Fare clic per scaricare

en: There are no files to download
it: Non ci sono files da scaricare

en: Unable to create .ZIP file
it: Impossibile creare .ZIP file

en: Move
it: Sposta

en: Delete
it: Cancella

en: Enter items separated by commas
it: Inserisci lista di indirizzi email separati da comma

en: Hide
it: Nascondi

en: Show
it: Visualizza

en: Add Test
it: Aggiungi test

en: Add Item
it: Aggiungi elemento

en: Applies to
it: Applica a

en: (Choose a rule type)
it: (scegli un tipo di condizione)

en: Only show elements if...
it: Visualizza elementi solo se...

en: Show elements if...
it: Visualizza elementi se...

en: Hide elements if...
it: Nascondi elementi se...

en: Only require elements if...
it: Richiedi solo se...

en: Require elements if
it: Obbligatorio se

en: Do not require elements if
it: Non richiedere solo se...

en: Always
it: Sempre

en: Never
it: Mai

en: equals
it: uguale

en: does not equal
it: non uguale

en: is less than
it: è inferiore a

en: is greater than
it: è maggiore di

en: is less than or equal to
it: è minore o uguale a

en: is greater than or equal to
it: è maggiore o uguale a

en: is empty
it: è vuoto

en: is not empty
it: non è vuoto

en: is checked
it: è selezionato

en: is not checked
it: non è selezionato

note: translators: the following are used on the main page, (the one that lists all forms)
en: Forms
it: Moduli

en: Edit
it: Modifica

en: Settings
it: Impostazioni

en: Advanced Settings
it: Impostazioni avanzate

en: Form Manager: shortcode must include a form slug.  For example, something like '%s'
it: Form Manager: shortcode deve includere un form slug.  Ad esempio '%s'

en: Error: the shortcode '%s' is already in use. (other changes were saved successfully)
it: Errore: lo shortcode '%s' è già utilizzato. (le altre modifiche sono state salvate)

note: translators: this error is given when saving the form, if there was a problem with the list of e-mails under 'E-Mail Notifications'.
en: Error: There was a problem with the notification e-mail list.  Other settings were updated.
it: Errore: c'è stato un problema con la lista delle email di notifica. Le altre modifiche sono state salvate

note: translators: This error occurs if the save script failed for some reason.
en: Error: Save posted an invalid array expression.
it: Errore: dati non validi

note: translators: the following are from the settings page (for the plugin)
en: Form Manager Settings
it: Impoistazioni Form Manager

en: Settings Saved.
it: Impostazioni salvate

en: Save failed.
it: Salvataggio fallito

en: Global E-Mail Notifications
it: Notifiche email generali

en: These settings will be applied to every form you create.
it: Queste impostazioni sono valide per ogni modulo creato

en: Send to Administrator
it: Invia Amministratore

en: Registered Users
it: Utenti registrati

en: A confirmation e-mail will be sent to a registered user only when they submit a form
it: Una email di conferma sarà inviata agli utenti registrati solo quando il modulo viene inviato

en: Default Form Settings
it: Impostazioni di default modulo

en: Form Title
it: Titolo modulo

en: Submit Acknowledgment
it: Messaggio di ringraziamento dopo Invio modulo

en: Required Item Message
it: Messaggio se campo richiesto

en: This is displayed when a user fails to input a required item.  Include '%s' in the message where you would like the item's label to appear.
it: Viene visualizzato se utente non inserisce il campo. Include la stringa da inserire

en: reCAPTCHA Settings
it: Impostazioni reCAPTCHA

en: API Keys for reCAPTCHA can be acquired (for free) by visiting
it: API Keys per reCAPTCHA che può essere acquisita gratis visitando

en: Red
it: Rosso

en: White
it: Bianco

en: Black
it: Nero

en: Clean
it: Pulito

en: Color Scheme
it: Schema colori

en: Save Changes
it: Salva modifiche

note: translators: the following are from the form's advanced section
en: Cancel Changes
it: Annulla modifiche

en: Item Nicknames
it: Valore Nickname

en: Giving a nickname to form items makes it easier to access their information within custom e-mail notifications and templates
it: Attribuendo un nickname al modulo sarà più semplice accedere alle sue informazioni con e-mail di notifica personalizzate e template

en: Item Label
it: Valore etichetta

en: Nickname
it: Valore Nickname

en: Private Fields
it: Campi privati

en: Private fields only appear in the submission data table, and can be used to attach extra information to form submissions.
it: I campo privati appaiono solo nella sezione dei dati inseriti e possono esere usati per inserire informazioni addizionali all'atto dell'invio del modulo

en: Behavior
it: Funzionamento

en: Behavior Type
it: Tipo funzionamento

en: Behavior types other than 'Default' require a registered user
it: Altre modalità diverse da 'Default' richiedono un utente registrato

note: translators: the following apply to the different kinds of templates
en: Form Display
it: Visualizza modulo

en: (use default)
it: (usa default)

en: E-Mail Notifications
it: Notifiche e-mail

en: Data Summary
it: Riepilogo dati

en: Custom E-Mail Notifications
it: Notifiche email personalizzate

en: Use custom e-mail notifications
it: Usa notifiche email personalizzate

en: This will override the 'E-Mail Notifications' settings in both the main editor and the plugin settings page with the information entered below
it: L'opzione sovrascrive l'impostazione di 'Notifica E-mail'  dappertutto cion i valori inseriti sotto

en: Publish Submitted Data
it: Pubblica dati inseriti

en: Publish submissions as posts
it: Pubblica i dati inseriti nel modulo come articoli

en: Post category
it: Categoria Articolo

en: Post title
it: Titolo Articolo

en: Include '%s' where you would like the form title to appear
it: Includi '%s' dove vuoi che appaia il modulo

en: Submission Data
it: Inserimento dati

en: Edit Form Definition:
it: Modifica definzione del modulo:

en: Update Form
it: Modulo aggiornato

en: Data updated.
it: Modulo aggiornato.

en: Summary
it: Riepilogo dati

[ctx: date-range]
en: All
it: Tutti

[ctx: date-range]
en: This month
it: Questo mese

[ctx: date-range]
en: Past 7 days
it: Ultimi 7 giorni

[ctx: date-range]
en: Today
it: Oggi

[ctx: date-range]
en: Range...
it: Intervallo...

en: View
it: Visualizza Dati

en: Showing data for the current month
it: Visualizza data per il mese in corso

en: Showing data from the past seven days
it: Visualizza data per gli ultimi sette giorni

en: Showing data for today
it: Visualizza data per oggi

note: translators: this is a date format. See php.net for more about that.
en: Y-m-d
it: A-m-g

en: Showing data from %s to %s
it: Visualizza dati dal %s al %s

en: Options
it: Opzioni

en: Column Options
it: Opzioni colonna

en: Editable
it: Modificabile

en: Edit capability
it: Modifica permessi

[ctx: date-range]
en: Update
it: Modulo aggiornato

en: Download Data (.csv)
it: Scarica Dati (.csv)

en: All entries
it: Tutto

en: Search results (all pages)
it: Risultati ricerca (tutte le pagine)

en: Search results (current page only)
it: Risultati ricerca (solo pagina attuale)

en: Date Range
it: Intervallo data

[ctx: date-range]
en: Show
it: Visualizza

[ctx: date-range]
en: From
it: Da

[ctx: date-range]
en: To
it: A

en: Search
it: Cerca

en: Search for
it: Cerca per

en: Field
it: Campo

en: Results per page
it: Risultati per pagina

en: Sort by
it: Ordina per

en: Order
it: Ordine

en: Descending
it: Decrescente

en: Ascending
it: Crescente

en: Update
it: Modulo aggiornato

en: Bulk Actions
it: Azioni di massa

en: Delete Selected
it: Cancella selezionati

en: Delete All Submission Data
it: Cancella tutti i dati registrati

en: Edit Selected
it: Modifica slezionati

en: Apply
it: Applica

en: Showing row(s) %s - %s out of %s
it: Visualizza righe %s - %s fino a %s

[ctx: data-page-select]
en: Pages
it: Pagine

en: Add
it: Aggiungi

note: translators: the following are from the form editor
en: Form updated.
it: Modulo aggiornato.

en: Publish
it: Pubblica

en: Save
it: Salva

en: Save Form
it: Salva modulo

note: translators: the number of submissions for a form
en: Submission count
it: Conteggio invii

note: translators: label for the date of the most recent submission
en: Last submission
it: Ultimo invio

en: Form Slug
it: Slug modulo

en: Send to (user entry)
it: Invia a (inserisci utente)

en: (none)
it: (nessuno)

en: Make sure the field you choose contains an E-Mail validator
it: Assicurati che il campo scelto contenga una validazione di email

en: Also send notification(s) to
it: Inoltre notifica anche a

en: Enter a list of e-mail addresses separated by commas
it: Inserisci lista di indirizzi email separati da comma

en: Auto Redirect
it: Redirezionamento

en: Automatically redirect the user after a successful form submission
it: Reindirizza automaticamente l'utente dopo l'invio del form

en: Enable automatic redirect
it: Attiva redirect automatico

en: Desination page
it: Pagina destinazione

en: Timeout (seconds)
it: Timeout (secondi)

en: Add Form Element:
it: Aggiungi elemento del modulo

en: Insert Saved Form
it: Inserisci modulo salvato

en: Insert Fields From:
it: Inserisci campo da:

en: Insert After:
it: Inserisci dopo:

en: (Insert at beginning)
it: (Inserisci all'inizio)

en: (Insert at end)
it: (INserisci alal fine)

en: Load Fields
it: Carica campi

[ctx: upgrade-notice]
en: Private fields have moved
it: I campi privato sono stati spostati

en: Appearance
it: Aspetto

en: Customize
it: Personalizzazione

en: Submit acknowledgement message:
it: Messaggio di ringraziamento all'invio del modulo:

en: This is displayed after the form has been submitted
it: E' visualizzato quando il modulo viene spedito

en: Show summary with acknowledgment:
it: Mostra riepilogo insieme al ringraziamento

en: A summary of the submitted data will be shown along with the acknowledgment message
it: Un riepilogo dei dati inseriti nel modulo viene visualizzato insieme al messagio di ringraziamento

en: Submit button label:
it: Etichetta bottone invio:

en: Required item message:
it: Testo del campo obbligatorio:

en: This is shown if a user leaves a required item blank.  The item's label will appear in place of '%s'.
it: Appare se viene tralasciato un campo obbligatorio.  L'etichetta dell'elemento appare al posto di  '%s'.

en: Edit this form
it: Modifiva questo modulo

en: View form data
it: Vedi i dati del modulo

en: Form extra
it: Modulo extra

en: Form Extra
it: Modulo extra

en: Conditional behavior
it: Comportamento condizionale

en: Conditions
it: Condizioni

en: Advanced form settings
it: Impostazioni modulo avanzate

en: Advanced
it: Avanzato

en: Edit Form
it: Modifica modulo

en: Are you sure you want to delete:
it: Sei sicuro di voler cancellare:

en: Yes
it: Si

en: Cancel
it: Annulla

[ctx: upgrade-notice]
en: The 'Submission Data' page has changed. You may want to review permissions if you are using the 'Members' plugin.
it: La pagina di visualizzazione dei dati inseriri è variata. Se usi 'Members' plugin potresti voler reimpostare i permessi per renderla visibile

en: Add New
it: Aggiungi nuovo

en: Name
it: Nome

en: Last Submission
it: Ultimo invio

en: Data
it: Dati

en: Delete this form
it: Cancella modulo

note: translators: the following is displayed if there are no forms to list
en:  No forms yet...
it: Nessun modulo ancora creato

note: translators: this will be followed by the name of the template to be removed
en: Are you sure you want to remove
it: Sicuro di voler rimuovere?

en: Are you sure? All templates other than the default will be removed.
it: Confermi? Tutti i templates eccetto quello di default saranno eliminati

en: Form Manager Settings - Advanced
it: Impostazioni Form manager - Avanzato

en: Text Validators
it: Validatore di testo

en: Error Message
it: Messaggio errore

en: Regular Expression
it: Espressione regolare (RegExp)

en: delete
it: Cancella

en: The regular expression is invalid.
it: Espressione regolare (RegExp) non corretta

en: Shortcode
it: Plugin Shortcode

en: Display Templates
it: Resetta templates

en: Default Form Template
it: Template di default dei moduli

en: Default E-Mail Template
it: Template di default della E-mail

en: Default Summary Template
it: Template di default dei dati riassuntivi

en: Reset Templates
it: Resetta templates

en: Remove
it: Rimuovi

en: Check the Form Manager database
it: Check del database di Form Manager

en: Go
it: Vai

en: Post/Page Editor
it: Articoli/pagine Editor

en: Enable the editor button
it: Attita bottone in editor TinyMce

en: Submit
it: Invia

en: %s Submission
it: %s invio

note: translators: the default name of a new form
en: New Form
it: Nuovo modulo

en: Thank you! Your data has been submitted.
it: Grazie! I dati inseriti sono stati inviati

note: translators: the default message given if a required item is left blank. You must include a backslash before any single quotes
en: \'%s\' is required.
it: \'%s\' è obbligatorio.

note: translators: the following are for the numbers only validator
en: Numbers Only
it: Solo numeri

en: '%s' must be a valid number
it: '%s' deve essere un numero valido

note: translators: the following are for the phone number validator
en: Phone Number
it: Numero telefono

en: '%s' must be a valid phone number
it: '%s' deve essere un numero di telefono valido

en: '%s' must be a valid e-mail address
it: '%s' deve essere una email  valida

note: translators: the following are for the date validator
en: Date (MM/DD/YY)
it: Data (MM/DD/YY)

en: '%s' must be a date (MM/DD/YY)
it: '%s' deve essere una data (MM/DD/YY)

note: translators: this appears in the 'Add Form Element' menu
en: Note
it: Nota

en: New Note
it: Nuova nota

en: Item Description
it: Descrizione elemento

note: translators: this appears in the 'Add Form Element' menu
en: Text
it: Testo

en: New Text
it: Nuovo testo

en: Label
it: Etichetta

en: Placeholder
it: Segnaposto

en: Width (in pixels)
it: Larghezza (in pixels)

en: Max characters
it: Numero max caratteri

en: Required
it: Obbligatorio

en: Validation
it: Validazione

note: translators: this appears in the 'Add Form Element' menu
en: ID Number
it: Numero ID

en: Next Number
it: Numero successivo

en: New ID Number
it: Nuovo id numero

note: translators: this appears in the 'Add Form Element' menu
en: Tracking Number
it: Numero Tracking

en: New Tracking Number
it: Nuovo Tracking Number

en: Item Nickname
it: Valore Nickname

en: (No reCAPTCHA API public key found)
it: (Nessuna chiave pubblica reCAPTCHA trovata)

en: The reCAPTCHA was incorrect.
it: Il codice reCAPTCHA non è corretto

en: You need reCAPTCHA API keys.
it: Necessiti di una API key reCAPTCHA valida

en: Fix this in
it: Fixa in

en: (reCAPTCHA field)
it: (campo reCAPTCHA)

note: translators: this is for the list element options
en: Enter Items as Text
it: Inserisci elementi come testo

en: New Checkbox
it: Nuovo Checkbox

en: yes
it: si

en: Position
it: Posizione etichetta:

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Checked by Default
it: Selezionato di default

note: translators: this appears in the 'Add Form Element' menu
en: List
it: LIsta

en: New List
it: Nuova lista

en: Style
it: Stile

en: Radio Buttons
it: Bottoni Radio

en: List Items
it: Elenco lista

note: translators: this appears in the 'Add Form Element' menu
en: Separator
it: Separatore

en: New Separator
it: Nuovo separatore

note: translators: this appears in the 'Add Form Element' menu
en: Text Area
it: Area di testo

en: New Text Area
it: Nuova area di testo

en: Height (in pixels)
it: Altezza (in pixels)

en: New File Upload
it: Nuovo File Upload

en: File upload exceeded maximum allowable size.
it: Il file caricato supera la massima dimensione possibile

en: There was an error with the file upload.
it: Si è verificato un errore con il file caricato

note: translators: this will be shown along with the item label and file extension, as in, "(File Upload) Cannot be of type '.txt'"
en: Cannot be of type
it: Non può essere di tipo

note: translators: this will be shown along with the item label and a list of file extensions, as in, "(File Upload) Can only be of types '.txt, .doc, .pdf'"
en: Can only be of types
it: Può essere solo di tipo

en: Max file size (in kB)
it: Dimensione massima del file (in kB)

en: Your host restricts uploads to
it: Il tuo host limita uploads a

en: File Types
it: Tipo file

en: Enter a list of extensions separated by commas, e.g. ".txt, .rtf, .doc"
it: Inserisci lista di estensioni separate da comma, es. ".txt, .rtf, .doc"

en: Only allow
it: Permetti solo

en: Do not allow
it: Non permettere

en: Upload directory
it: Cartella uploads

en: <em>This does not appear to be a valid directory</em>
it: <em>Non sembra una cartella valida</em>

en: Using an upload directory will allow you to post links to uploaded files.  Otherwise, Form Manager will manage the uploaded files for you in the database.
it: Inserendo una cartella per upload directory permetti ai files di usare quella posizione.  In alternativa, Form Manager scriverà i files nel database.

en: This will be the base URL used for links to the uploaded files.  If left blank, no links will be generated.
it: E' la path dell'URL usato per linkare i files caricati. Se lasci vuoto, nessun link verrà creato

en: 'Only allow' must be a list of extensions separated by commas
it: La lista degli elementi possibili deve essere seprata da comma

en: 'Do not allow' must be a list of extensions separated by commas
it: La lista degli elementi non possibili deve essere seprata da comma

note: Description of the plugin/theme
en: Create custom forms; download entered data in .csv format; validation, required fields, custom acknowledgments;
it: Crea moduli personalizzati; download dei dati inseriti in formato csv; validattori, campi richiesti e messaggio di ringraziamento
