Print Invoice & Delivery Notes for WooCommerce 7.1.0 - en to ja translation catalogue (291 entries)

en: %1$s requires PHP version %2$s or above. Please update PHP to run this plugin.
ja: 1$s には PHP バージョン %2$s 以上が必要です。このプラグインを実行するには PHP を更新してください。

en: %s Files
ja: sファイル

en: <strong>Print Invoice & Delivery Notes:</strong> Your store language requires the <strong>%1$s</strong> font for correct PDF output. <a href="%2$s">Upload it in Font Settings &rarr;</a>
ja: <strong>請求書と納品書を印刷する:</strong> PDFを正しく出力するには、<strong>%1$s</strong>フォントが必要です。<a href="%2$s">フォント設定でアップロードしてください。

en: A new order has been placed. Please find the %1$s for Order #%2$s attached to this email.
ja: 新しい注文が入りました。このメールに添付されている注文#%2$sの%1$sをご覧ください。

en: A receipt is used to issue a payment confirmation document showing items purchased and the amount paid.
ja: 領収書は、購入した商品と金額を示す支払確認書類を発行するために使用される。

en: Access denied.
ja: アクセスが拒否されました。

en: Access to this document is denied.
ja: この文書へのアクセスは拒否される。

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
ja: 操作に失敗しました。ページを更新して再試行してください。

en: Alignment
ja: アライメント

en: Alongside Addresses
ja: 住所と並ぶ

en: An invoice ia a detailed bill showing items purchased, taxes, shipping charges, and the total amount due.
ja: インボイスとは、購入した商品、税金、送料、支払総額が記載された詳細な請求書です。

en: Angle
ja: アングル

en: Are you sure you want to proceed?
ja: このままでいいのか？

en: Attach PDF to custom email addresses
ja: カスタムメールアドレスにPDFを添付

en: Attach PDF to customer emails
ja: 顧客とのEメールにPDFを添付

en: Attach PDF to selected WooCommerce Email(s)
ja: 選択したWooCommerceメールにPDFを添付する

en: Attach PDF to selected order status(es)
ja: 選択した注文ステータスにPDFを添付する

en: Authentication failed.
ja: 認証に失敗しました。

en: Authentication has failed.
ja: 認証に失敗しました。

en: Available placeholders: {order_number}, {order_date}, {customer_name}
ja: 利用可能なプレースホルダ{order_number}、{order_date}、{customer_name}。

en: Below Addresses
ja: 以下の住所

en: Billing Address
ja: 請求先住所

en: Bold
ja: 太字

en: Button Color
ja: ボタンの色

en: Button Label
ja: ボタンラベル

en: CREDIT NOTE
ja: クレジット・ノート

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Center
ja: センター

en: Check out more plugins by
ja: その他のプラグインをチェックする

en: Color
ja: カラー

en: Credit Note
ja: クレジット・ノート

en: Credit Note Date
ja: クレジット・ノート日付

en: Credit Note Settings
ja: クレジット・ノート設定

en: Credit Note created.
ja: クレジット・ノート作成

en: Credit Notes
ja: クレジット・ノート

en: Credit Notes created.
ja: クレジット・ノート作成

en: Customer Note
ja: お客様ノート

en: Customer returned item
ja: お客様からの返品

en: Customize
ja: カスタマイズ

en: DELIVERY NOTE
ja: 納品書

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Date
ja: 日付

en: Date Format
ja: 日付形式

en: Delivery Date
ja: 配達日

en: Delivery Note
ja: 納品書

en: Delivery Note Date
ja: 納品書日付

en: Delivery Note Settings
ja: 納品書の設定

en: Delivery Note created.
ja: デリバリーノート作成。

en: Delivery Notes
ja: 納品書

en: Delivery Notes created.
ja: 納品書が作成された。

en: Delivery Time
ja: 納期

en: Deposit:
ja: デポジット

en: Discount:
ja: 割引：

en: Dismiss
ja: 解散

en: Display Price in Product Details Table
ja: 製品詳細表の価格表示

en: Display Refund Items in Product Table
ja: 商品テーブルに払い戻し項目を表示する

en: Document
ja: ドキュメント

en: Document Title
ja: 文書タイトル

en: Download
ja: ダウンロード

en: Download PDF
ja: PDFダウンロード

en: Email
ja: 電子メール

en: Enable Credit Note
ja: クレジット・ノートを有効にする

en: Enable Delivery Note
ja: 納品書を有効にする

en: Enable Invoice
ja: インボイスを有効にする

en: Enable Packing Slip
ja: パッキング・スリップを有効にする

en: Enable Receipt
ja: レシートを有効にする

en: Enter multiple email addresses separated by commas.
ja: 複数のメールアドレスをカンマ区切りで入力してください。

en: FAQs
ja: よくある質問

en: Failed to save the font file.
ja: フォントファイルの保存に失敗しました。

en: Font Size
ja: 文字サイズ

en: Font Style
ja: フォントスタイル

en: Font deleted successfully.
ja: フォントが正常に削除されました。

en: Font file is too small. Please upload a complete font file.
ja: フォントファイルが小さすぎます。完全なフォントファイルをアップロードしてください。

en: Font uploaded successfully.
ja: フォントが正常にアップロードされました。

en: Future Payment:
ja: 将来の支払い

en: Future Payments:
ja: 将来の支払い

en: Generate, customize, print, and email order documents.
ja: 注文書の作成、カスタマイズ、印刷、電子メール送信。

en: Generating PDF…
ja: PDFの生成...

en: Get our
ja: 私たちの

en: Go to the settings page
ja: 設定ページへ

en: I can't differentiate between Invoice, Delivery Notes & Receipt. The templates are the same.
ja: 請求書、納品書、領収書の区別がつきません。テンプレートは同じです。

en: I found a better plugin.
ja: もっといいプラグインを見つけた。

en: I only needed the plugin for a short period.
ja: プラグインが必要だったのは短期間だった。

en: INVOICE
ja: 請求書

en: If this plugin helped you,
ja: このプラグインが役に立ったのなら、

en: If you have a moment, please let us know why you are deactivating:
ja: もしお時間があれば、活動停止の理由をお知らせください：

en: Image Size
ja: 画像サイズ

en: Invalid font file. Please upload a TTF or OTF file.
ja: 無効なフォントファイルです。TTFまたはOTFファイルをアップロードしてください。

en: Invalid order.
ja: 無効なオーダー。

en: Invalid request payload.
ja: 無効なリクエストペイロードです。

en: Invalid template type.
ja: 無効なテンプレート・タイプです。

en: Invalid template.
ja: 無効なテンプレートです。

en: Invoice
ja: インボイス

en: Invoice Date
ja: 請求書日付

en: Invoice No
ja: 請求書番号

en: Invoice Settings
ja: インボイス設定

en: Invoice created.
ja: インボイスを作成した。

en: Invoice date:
ja: 請求書の日付

en: Invoice number:
ja: 請求書番号

en: Invoices
ja: 請求書

en: Invoices created.
ja: 請求書の作成

en: Layout
ja: レイアウト

en: Leave a review for this plugin on WordPress.org
ja: WordPress.orgにこのプラグインのレビューを残す

en: Left
ja: 左

en: Margin Bottom
ja: マージン・ボトム

en: Margin Top
ja: マージントップ

en: N/A
ja: 該当なし

en: Need Support?
ja: サポートが必要ですか？

en: New Order #%1$s — %2$s Attached
ja: 新規注文 #%1$s - %2$s 添付

en: Next invoice number must be greater than or equal to %d.
ja: 次の請求書番号は %d 以上でなければなりません。

en: No data received.
ja: データを受信していない。

en: No font file found to delete.
ja: 削除するフォントファイルが見つかりません。

en: No font is configured for the current site language.
ja: 現在のサイトの言語にフォントが設定されていません。

en: No font is required for the current site language.
ja: 現在のサイト言語にはフォントは必要ありません。

en: No orders provided.
ja: 注文はない。

en: No valid documents found.
ja: 有効な書類が見つかりません。

en: No valid font file provided.
ja: 有効なフォントファイルがありません。

en: No valid orders found.
ja: 有効な注文が見つかりません。

en: Normal
ja: ノーマル

en: Not allowed.
ja: 許されない。

en: Opacity
ja: 不透明度

en: Open the support forum for this plugin on WordPress.org
ja: WordPress.orgのこのプラグインのサポートフォーラムを開く

en: Order
ja: オーダー

en: Order Delivery Date Pro
ja: 注文納期プロ

en: Order No
ja: 注文番号

en: Order Printing
ja: 注文印刷

en: Order Subtotal
ja: オーダー小計

en: Order Total:
ja: 注文合計

en: Other
ja: その他

en: PACKING SLIP
ja: パッキング・スリップ

en: PAID
ja: 有料

en: PDF Filename
ja: PDFファイル名

en: PDF generation failed.
ja: PDF生成に失敗しました。

en: PDF generation failed. Please try with fewer orders or check your server memory limit.
ja: PDFの生成に失敗しました。注文数を減らすか、サーバーのメモリ制限を確認してください。

en: Packing Slip
ja: パッキング・スリップ

en: Packing Slip Date
ja: 荷造り伝票日付

en: Packing Slip Settings
ja: パッキング・スリップの設定

en: Packing Slip created.
ja: パッキング・スリップを作成。

en: Packing Slips
ja: 荷造り伝票

en: Packing Slips created.
ja: 荷造り伝票を作成。

en: Padding
ja: パディング

en: Pay Now
ja: 今すぐ支払う

en: Payment Date
ja: 支払日

en: Payment Method
ja: 支払方法

en: Phone
ja: 電話

en: Pickup Date
ja: ピックアップ日

en: Pickup Time
ja: ピックアップ時間

en: Please let us have the plugin's name so that we can make improvements
ja: プラグイン名をお知らせください。

en: Please select a reason for deactivation!
ja: 利用停止の理由を選択してください！

en: Please share what was faulty with the plugin so that we may get the issue fixed.
ja: プラグインの何が問題だったのかを教えてください。

en: Please tell us about these features.
ja: これらの特徴について教えてください。

en: Pop-up blocked. Please allow pop-ups and try again.
ja: ポップアップがブロックされました。ポップアップを許可して再度お試しください。

en: Preparing document…
ja: 文書作成...

en: Price
ja: 価格

en: Print
ja: プリント

en: Print %1$d %2$s
ja: プリント %1$d %2$s

en: Print All
ja: すべてを印刷する

en: Print Credit Note
ja: クレジット・ノートの印刷

en: Print Credit Notes
ja: クレジット・ノートを印刷する

en: Print Delivery Note
ja: 納品書を印刷する

en: Print Delivery Notes
ja: プリント納品に関する注意事項

en: Print Invoice
ja: 請求書の印刷

en: Print Invoice & Delivery Notes for WooCommerce
ja: WooCommerceのインボイスと納品書の印刷

en: Print Invoices
ja: 請求書の印刷

en: Print Invoices & Delivery Notes
ja: 請求書・納品書の印刷

en: Print Packing Slip
ja: 荷造り伝票の印刷

en: Print Packing Slips
ja: 荷造り伝票の印刷

en: Print Receipt
ja: 領収書の印刷

en: Print Receipts
ja: 領収書の印刷

en: Print now
ja: 印刷する

en: Print order
ja: 印刷注文

en: Proceed to Login
ja: ログインに進む

en: Product
ja: 製品

en: Product Name
ja: 製品名

en: Quantity
ja: 数量

en: RECEIPT
ja: レシート

en: REFUNDED
ja: 払い戻し

en: Receipt
ja: 領収書

en: Receipt Date
ja: 受取日

en: Receipt Settings
ja: 領収書設定

en: Receipt created.
ja: 領収書を作成した。

en: Receipts
ja: レシート

en: Receipts created.
ja: 領収書の作成

en: Refund
ja: 払い戻し

en: Refund Date
ja: 払い戻し日

en: Refund Reason
ja: 返金理由

en: Refund:
ja: 払い戻し：

en: Refunded Item
ja: 払い戻し項目

en: Repeat
ja: リピート

en: Right
ja: 右

en: Sample Product
ja: サンプル製品

en: Save Settings
ja: 設定の保存

en: Scale
ja: スケール

en: Send the PDF as an attachment to all administrator email addresses.
ja: PDFを管理者全員のメールアドレスに添付ファイルとして送信する。

en: Settings
ja: 設定

en: Settings saved successfully.
ja: 設定が正常に保存されました。

en: Shipping Address
ja: 配送先住所

en: Shipping Method
ja: 発送方法

en: Shipping:
ja: 配送：

en: Show "Credit Note" button
ja: クレジット・ノート」ボタンを表示する

en: Show "Print Delivery Note" button
ja: 納品書の印刷」ボタンを表示する

en: Show "Print Invoice" button
ja: 請求書印刷」ボタンを表示する

en: Show "Print Packing Slip" button
ja: 荷造り伝票の印刷」ボタンを表示する

en: Show "Print Receipt" button
ja: 領収書印刷」ボタンを表示する

en: Show Billing Address
ja: 請求先住所の表示

en: Show Billing Email
ja: 請求先メールアドレス

en: Show Billing Phone
ja: 請求先電話番号の表示

en: Show Border
ja: ショーボーダー

en: Show Complimentary Close
ja: 無料クローズを表示

en: Show Credit Note Date
ja: クレジット・ノートの日付を表示

en: Show Customer Note
ja: カスタマーノートを表示

en: Show Delivery Note Date
ja: 納品書の日付を表示

en: Show Footer
ja: フッターを表示する

en: Show Invoice Date
ja: 請求書日付の表示

en: Show Invoice Number
ja: インボイス番号の表示

en: Show Order Data Header
ja: 注文データヘッダーを表示

en: Show Order Date
ja: ショーオーダー日

en: Show Order Number
ja: ショーオーダー番号

en: Show Packing Slip Date
ja: 梱包明細書の日付

en: Show Pay Now Button
ja: 今すぐ支払うボタンを表示する

en: Show Payment Date
ja: 支払日の表示

en: Show Payment Method
ja: 支払い方法を表示する

en: Show Policies
ja: ポリシー

en: Show Product Images
ja: 商品画像を表示する

en: Show Product Table Charges
ja: 商品テーブルの料金を表示

en: Show Receipt Date
ja: レシート日付の表示

en: Show Refund Date
ja: 払い戻し日

en: Show Refund Reason
ja: 払い戻しの理由を表示する

en: Show Shipping
ja: 送料を表示する

en: Show Shipping Address
ja: 配送先住所の表示

en: Show Shipping Method
ja: 配送方法の表示

en: Show Shop Address
ja: ショップ住所

en: Show Shop Email Address
ja: ショップメールアドレス

en: Show Shop Logo
ja: ショップロゴを表示

en: Show Shop Name
ja: ショップ名を表示

en: Show Shop Phone Number
ja: ショップ電話番号

en: Show Subtotal
ja: 小計を表示する

en: Show Tax
ja: 税金を表示する

en: Show Watermark
ja: 透かしを表示する

en: Single
ja: シングル

en: Skip & Deactivate
ja: スキップ＆無効化

en: Some features I need are not working as per my expectations
ja: 私が必要としているいくつかの機能は、私の期待通りに機能していない。

en: Spacing Bottom
ja: スペーシング・ボトム

en: Spacing Top
ja: スペーシング トップ

en: Start typing to select WooCommerce email types.
ja: WooCommerceのEメールタイプを選択するために入力を開始します。

en: Start typing to select order statuses.
ja: 注文ステータスを選択するために入力を開始します。

en: Submit & Deactivate
ja: 提出と無効化

en: Subtotal:
ja: 小計：

en: Tax:
ja: 税金だ：

en: Template Order Data Position
ja: テンプレート注文データ位置

en: Template Settings
ja: テンプレート設定

en: Template saved successfully.
ja: テンプレートは正常に保存されました。

en: Templates
ja: テンプレート

en: Text
ja: テキスト

en: Text Align
ja: テキストの整列

en: Text Color
ja: テキストの色

en: The credit note is a document created to refund or adjust a previously issued invoice.
ja: クレジット・ノートは、過去に発行された請求書を返金または調整するために作成される文書である。

en: The delivery note template generates a document listing delivered items.
ja: 納品書テンプレートは、納品された商品をリストアップした文書を作成します。

en: The invoice sent through mail can't be downloaded as PDF directly.
ja: 郵送された請求書はPDFで直接ダウンロードすることができません。

en: The packing slip includes a document inside the package detailing the shipment contents for verification.
ja: 梱包明細書には、貨物の内容を確認するための詳細な書類が同梱されています。

en: The plugin is causing issues on my site
ja: プラグインが私のサイトで問題を引き起こしている

en: The plugin is not compatible with another plugin/theme
ja: プラグインが他のプラグイン/テーマと互換性がない

en: The plugin is not working.
ja: プラグインが機能しない。

en: The wcdn_order_item_after hook argument order changed in v7.0. Update your callback to accept ( $item, $order, $template ) instead of ( $product, $order, $item ).
ja: wcdn_order_item_after フックの引数の順序が v7.0 で変更されました。コールバックを更新して、 ( $product, $order, $item ) ではなく ( $item, $order, $template ) を受け付けるようにしましょう。

en: The wcdn_order_item_before hook argument order changed in v7.0. Update your callback to accept ( $item, $order, $template ) instead of ( $product, $order, $item ).
ja: v7.0 で wcdn_order_item_before フックの引数 order が変更されました。コールバックを更新して、 ( $product, $order, $item ) ではなく ( $item, $order, $template ) を受け付けるようにしましょう。

en: This plugin is not useful to me.
ja: このプラグインは私には役に立たない。

en: This plugin lets you generate, customize, print, and email professional order documents directly from your WooCommerce store.
ja: このプラグインを使用すると、WooCommerceストアから直接、プロフェッショナルな注文書を作成、カスタマイズ、印刷、メール送信することができます。

en: Title
ja: タイトル

en: Total
ja: 合計

en: Total Cart Amount:
ja: カートの合計金額

en: Total Qty:
ja: 合計数量

en: Total Refunded
ja: 返済総額

en: Total:
ja: トータルだ：

en: Tracking data already reset.
ja: トラッキングデータはリセット済み。

en: Tracking data settings reset successfully.
ja: トラッキングデータの設定が正常にリセットされました。

en: Tyche Softwares
ja: タイチソフトウェア

en: View and print your
ja: 印刷する

en: Visit Tyche Softwares to explore more WooCommerce plugins
ja: より多くのWooCommerceプラグインを検索するには、Tyche Softwaresをご覧ください。

en: Want to help make %1$s even more awesome? Allow %1$s to collect non-sensitive diagnostic data and usage information and get 20%% off on your next purchase. <a href="%2$s" target="_blank">Find out more</a>.
ja: 1$s をさらに素晴らしいものにするお手伝いをしませんか?1$sが非機密な診断データと使用情報を収集することを許可すると、次回の購入時に20%割引が適用されます。<a href="%2$s" target="_blank">詳細を見る</a>.

en: We're always happy to help you.
ja: いつでも喜んでお手伝いしますよ

en: We’re sorry! Please tell us about the issues so that we can get them fixed.
ja: 申し訳ありません！問題点をお知らせください。

en: We’re sorry! We would like you to tell us the plugin/theme so that we can work on the compatibility.
ja: 申し訳ありません！プラグイン/テーマを教えていただければ、互換性を改善することができます。

en: WooCommerce not found. %1$s requires WooCommerce v%2$s or higher.
ja: WooCommerce が見つかりません。1$s には WooCommerce v%2$s 以上が必要です。

en: Year starting number must be greater than 0.
ja: 年の開始番号は0より大きくなければならない。

en: You are using an outdated version of WooCommerce. %1$s requires WooCommerce v%2$s or higher.
ja: 古いバージョンのWooCommerceを使用しています。1$sにはWooCommerce v%2$s以上が必要です。

en: You are using an outdated version of WordPress. %1$s requires WP version %2$s or higher.
ja: 古いバージョンの WordPress を使用しています。1$sにはWPバージョン%2$s以上が必要です。

en: You don't have the permission to hide the selected notice.
ja: 選択した通知を非表示にする権限がありません。

en: You need to be logged into your account to access this document. Please login first.
ja: この文書にアクセスするには、アカウントにログインする必要があります。まずはログインしてください。

en: invoice
ja: インボイス

en: please rate it
ja: 評価してください

en: plugin to schedule and manage your local deliveries and pickups in WooCommerce.
ja: プラグインを使用すると、WooCommerceで地域の配達とピックアップをスケジュールして管理することができます。
