Advanced Custom Fields Pro v5.2.9 - en to cs_CZ translation catalogue (653 entries)

en: %d fields require attention
cs_CZ: Několik polí vyžaduje pozornost (%d)

en: %s added
cs_CZ: %s přidán

en: %s already exists
cs_CZ: %s již existuje

en: %s field group duplicated. | %s field groups duplicated.
cs_CZ[0]: %s skupina polí duplikována.
cs_CZ[1]: %s skupiny polí duplikovány.
cs_CZ[2]: %s skupin polí duplikováno.

en: %s field group synchronised. | %s field groups synchronised.
cs_CZ[0]: %s skupina polí synchronizována.
cs_CZ[1]: %s skupiny polí synchronizovány.
cs_CZ[2]: %s skupin polí synchronizováno.

en: %s requires at least %s selection | %s requires at least %s selections
cs_CZ[0]: %s vyžaduje alespoň %s volbu
cs_CZ[1]: %s vyžaduje alespoň %s volby
cs_CZ[2]: %s vyžaduje alespoň %s voleb

en: %s value is required
cs_CZ: %s hodnota je vyžadována

en: (no label)
cs_CZ: (bez štítku)

en: (no title)
cs_CZ: (bez názvu)

en: (this field)
cs_CZ: (toto pole)

en: + Add Field
cs_CZ: + Přidat pole

en: 1 field requires attention
cs_CZ: 1 pole vyžaduje pozornost

en: <b>Error</b>. Could not connect to update server
cs_CZ: <b>Chyba</b>. Nelze se připojit k serveru a aktualizovat

en: <b>Error</b>. Could not load add-ons list
cs_CZ: <b>Chyba</b>. Nelze načíst seznam doplňků

en: <b>Select</b> items to <b>hide</b> them from the edit screen.
cs_CZ: <b>Zvolte</b> položky, které budou na obrazovce úprav <b>skryté</b>.

en: A Smoother Experience
cs_CZ: Plynulejší zážitek

en: ACF PRO contains powerful features such as repeatable data, flexible content layouts, a beautiful gallery field and the ability to create extra admin options pages!
cs_CZ: ACF PRO obsahuje výkonné funkce, jako jsou opakovatelná data, flexibilní rozložení obsahu, krásné pole galerie a možnost vytvářet další stránky administrátorských voleb!

en: Accordion
cs_CZ: Akordeon

en: Activate License
cs_CZ: Aktivujte licenci

en: Active
cs_CZ: Aktivní

en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[0]: Aktivní <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[1]: Aktivní <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[2]: Aktivních <span class="count">(%s)</span>

en: Add
cs_CZ: Přidat

en: Add 'other' choice to allow for custom values
cs_CZ: Přidat volbu 'jiné', která umožňuje vlastní hodnoty

en: Add / Edit
cs_CZ: Přidat / Editovat

en: Add File
cs_CZ: Přidat soubor

en: Add Image
cs_CZ: Přidat obrázek

en: Add Image to Gallery
cs_CZ: Přidat obrázek do galerie

en: Add New
cs_CZ: Přidat nové

en: Add New Field
cs_CZ: Přidat nové pole

en: Add New Field Group
cs_CZ: Přidat novou skupinu polí

en: Add New Layout
cs_CZ: Přidat nový typ zobrazení

en: Add Row
cs_CZ: Přidat řádek

en: Add layout
cs_CZ: Přidat typ zobrazení

en: Add new choice
cs_CZ: Přidat novou volbu

en: Add row
cs_CZ: Přidat řádek

en: Add rule group
cs_CZ: Přidat skupinu pravidel

en: Add to gallery
cs_CZ: Přidat do galerie

en: Add-ons
cs_CZ: Doplňky

en: All
cs_CZ: Vše

en: All %s formats
cs_CZ: Všechny formáty %s

en: All 4 premium add-ons have been combined into a new <a href="%s">Pro version of ACF</a>. With both personal and developer licenses available, premium functionality is more affordable and accessible than ever before!
cs_CZ: Všechny 4 prémiové doplňky byly spojeny do nové verze <a href="%s">Pro pro ACF</a>. Se svými osobními i vývojovými licencemi je prémiová funkčnost cenově dostupná a přístupnější než kdykoli předtím!

en: All fields from %s field group
cs_CZ: Všechna pole z skupiny polí %s

en: All images
cs_CZ: Všechny obrázky

en: All post types
cs_CZ: Všechny typy příspěvků

en: All taxonomies
cs_CZ: Všechny taxonomie

en: All user roles
cs_CZ: Všechny uživatelské role

en: Allow 'custom' values to be added
cs_CZ: Povolit přidání 'vlastních' hodnot

en: Allow Archives URLs
cs_CZ: Umožnit URL adresy archivu

en: Allow Custom
cs_CZ: Povolit vlastní

en: Allow HTML markup to display as visible text instead of rendering
cs_CZ: Nevykreslovat efekt, ale zobrazit značky HTML jako prostý text

en: Allow Null?
cs_CZ: Povolit prázdné?

en: Allow new terms to be created whilst editing
cs_CZ: Povolit vytvoření nových pojmů během editace

en: Allow this accordion to open without closing others.
cs_CZ: Povolit otevření tohoto akordeonu bez zavření ostatních.

en: Allowed file types
cs_CZ: Povolené typy souborů

en: Alt Text
cs_CZ: Alternativní text

en: Appearance
cs_CZ: Vzhled

en: Appears after the input
cs_CZ: Zobrazí se za inputem

en: Appears before the input
cs_CZ: Zobrazí se před inputem

en: Appears when creating a new post
cs_CZ: Objeví se při vytváření nového příspěvku

en: Appears within the input
cs_CZ: Zobrazí se v inputu

en: Append
cs_CZ: Zobrazit po

en: Append to the end
cs_CZ: Přidat na konec

en: Apply
cs_CZ: Použít

en: Archives
cs_CZ: Archivy

en: Are you sure?
cs_CZ: Jste si jistí?

en: Attachment
cs_CZ: Příloha

en: Author
cs_CZ: Autor

en: Automatically add &lt;br&gt;
cs_CZ: Automaticky přidávat &lt;br&gt;

en: Automatically add paragraphs
cs_CZ: Automaticky přidávat odstavce

en: Basic
cs_CZ: Základní

en: Below fields
cs_CZ: Pod poli

en: Below labels
cs_CZ: Pod štítky

en: Better Front End Forms
cs_CZ: Lepší vizuální stránka formulářů

en: Better Validation
cs_CZ: Lepší validace

en: Block
cs_CZ: Blok

en: Both (Array)
cs_CZ: Obě (pole)

en: Both import and export can easily be done through a new tools page.
cs_CZ: Import i export lze snadno provést pomocí nové stránky nástroje.

en: Bulk Actions
cs_CZ: Hromadné akce

en: Bulk actions
cs_CZ: Hromadné akce

en: Button Group
cs_CZ: Skupina tlačítek

en: Button Label
cs_CZ: Nápis tlačítka

en: Cancel
cs_CZ: Zrušit

en: Caption
cs_CZ: Popisek

en: Categories
cs_CZ: Kategorie

en: Center
cs_CZ: Vycentrovat

en: Center the initial map
cs_CZ: Vycentrovat počáteční zobrazení mapy

en: Changelog
cs_CZ: Seznam změn

en: Character Limit
cs_CZ: Limit znaků

en: Check Again
cs_CZ: Zkontrolujte znovu

en: Checkbox
cs_CZ: Zaškrtávátko

en: Checked
cs_CZ: Zaškrtnuto

en: Child Page (has parent)
cs_CZ: Podřazená stránka (má rodiče)

en: Choice
cs_CZ: Volba

en: Choices
cs_CZ: Možnosti

en: Clear
cs_CZ: Vymazat

en: Clear location
cs_CZ: Vymazat polohu

en: Click the "%s" button below to start creating your layout
cs_CZ: Klikněte na tlačítko "%s" níže pro vytvoření vlastního typu zobrazení

en: Click to initialize TinyMCE
cs_CZ: Klikněte pro inicializaci TinyMCE

en: Click to toggle
cs_CZ: Klikněte pro přepnutí

en: Clone Field
cs_CZ: Klonovat pole

en: Close
cs_CZ: Zavřít

en: Close Field
cs_CZ: Zavřít pole

en: Close Window
cs_CZ: Zavřít okno

en: Collapse Details
cs_CZ: Sbalit podrobnosti

en: Collapsed
cs_CZ: Sbaleno

en: Color Picker
cs_CZ: Výběr barvy

en: Comma separated list. Leave blank for all types
cs_CZ: Seznam oddělený čárkami. Nechte prázdné pro povolení všech typů

en: Comment
cs_CZ: Komentář

en: Comments
cs_CZ: Komentáře

en: Conditional Logic
cs_CZ: Podmíněná logika

en: Connect selected terms to the post
cs_CZ: Připojte vybrané pojmy k příspěvku

en: Content
cs_CZ: Obsah

en: Content Editor
cs_CZ: Editor obsahu

en: Controls how new lines are rendered
cs_CZ: Řídí, jak se vykreslují nové řádky

en: Copied
cs_CZ: Zkopírováno

en: Copy to clipboard
cs_CZ: Zkopírovat od schránky

en: Create Terms
cs_CZ: Vytvořit pojmy

en: Create a set of rules to determine which edit screens will use these advanced custom fields
cs_CZ: Vytváří sadu pravidel pro určení, na kterých stránkách úprav budou použita tato vlastní pole

en: Current Color
cs_CZ: Aktuální barva

en: Current User
cs_CZ: Aktuální uživatel

en: Current User Role
cs_CZ: Aktuální uživatelská role

en: Current Version
cs_CZ: Současná verze

en: Custom Fields
cs_CZ: Vlastní pole

en: Custom:
cs_CZ: Vlastní:

en: Customise WordPress with powerful, professional and intuitive fields.
cs_CZ: Upravte si WordPress pomocí výkonných, profesionálních a intuitivně použitelných polí.

en: Customise the map height
cs_CZ: Upravit výšku mapy

en: Database Upgrade Required
cs_CZ: Vyžadován upgrade databáze

en: Database Upgrade complete. <a href="%s">Return to network dashboard</a>
cs_CZ: Aktualizace databáze je dokončena. <a href="%s">Návrat na nástěnku sítě</a>

en: Database upgrade complete. <a href="%s">See what's new</a>
cs_CZ: Upgrade databáze byl dokončen. <a href="%s">Podívejte se, co je nového</a>

en: Date Picker
cs_CZ: Výběr data

[ctx: Date Picker JS closeText]
en: Done
cs_CZ: Hotovo

[ctx: Date Picker JS currentText]
en: Today
cs_CZ: Dnes

[ctx: Date Picker JS nextText]
en: Next
cs_CZ: Následující

[ctx: Date Picker JS prevText]
en: Prev
cs_CZ: Předchozí

[ctx: Date Picker JS weekHeader]
en: Wk
cs_CZ: Týden

en: Date Time Picker
cs_CZ: Výběr data a času

[ctx: Date Time Picker JS amText]
en: AM
cs_CZ: dop

[ctx: Date Time Picker JS amTextShort]
en: A
cs_CZ: od

[ctx: Date Time Picker JS closeText]
en: Done
cs_CZ: Hotovo

[ctx: Date Time Picker JS currentText]
en: Now
cs_CZ: Nyní

[ctx: Date Time Picker JS hourText]
en: Hour
cs_CZ: Hodina

[ctx: Date Time Picker JS microsecText]
en: Microsecond
cs_CZ: Mikrosekunda

[ctx: Date Time Picker JS millisecText]
en: Millisecond
cs_CZ: Milisekunda

[ctx: Date Time Picker JS minuteText]
en: Minute
cs_CZ: Minuta

[ctx: Date Time Picker JS pmText]
en: PM
cs_CZ: odp

[ctx: Date Time Picker JS pmTextShort]
en: P
cs_CZ: do

[ctx: Date Time Picker JS secondText]
en: Second
cs_CZ: Vteřina

[ctx: Date Time Picker JS selectText]
en: Select
cs_CZ: Vybrat

[ctx: Date Time Picker JS timeOnlyTitle]
en: Choose Time
cs_CZ: Zvolit čas

[ctx: Date Time Picker JS timeText]
en: Time
cs_CZ: Čas

[ctx: Date Time Picker JS timezoneText]
en: Time Zone
cs_CZ: Časové pásmo

en: Deactivate License
cs_CZ: Deaktivujte licenci

en: Default
cs_CZ: Výchozí nastavení

en: Default Template
cs_CZ: Výchozí šablona

en: Default Value
cs_CZ: Výchozí hodnota

en: Define an endpoint for the previous accordion to stop. This accordion will not be visible.
cs_CZ: Definujte koncový bod pro předchozí akordeon. Tento akordeon nebude viditelný.

en: Define an endpoint for the previous tabs to stop. This will start a new group of tabs.
cs_CZ: Definujte koncový bod pro předchozí záložky. Tím se začne nová skupina záložek.

en: Delay initialization?
cs_CZ: Zpoždění inicializace?

en: Delete
cs_CZ: Smazat

en: Delete Layout
cs_CZ: Smazat typ zobrazení

en: Delete field
cs_CZ: Smazat pole

en: Description
cs_CZ: Popis

en: Discussion
cs_CZ: Diskuze

en: Display
cs_CZ: Zobrazovat

en: Display Format
cs_CZ: Formát zobrazení

en: Display this accordion as open on page load.
cs_CZ: Zobrazit tento akordeon jako otevřený při načtení stránky.

en: Displays text alongside the checkbox
cs_CZ: Zobrazí text vedle zaškrtávacího políčka

en: Documentation
cs_CZ: Dokumentace

en: Download & Install
cs_CZ: Stáhnout a instalovat

en: Drag to reorder
cs_CZ: Přetažením změníte pořadí

en: Duplicate
cs_CZ: Duplikovat

en: Duplicate Layout
cs_CZ: Duplikovat typ zobrazení

en: Duplicate field
cs_CZ: Duplikovat pole

en: Duplicate this item
cs_CZ: Duplikovat tuto položku

en: Easy Import / Export
cs_CZ: Snadný import/export

en: Easy Upgrading
cs_CZ: Snadná aktualizace

en: Edit
cs_CZ: Upravit

en: Edit Field
cs_CZ: Upravit pole

en: Edit Field Group
cs_CZ: Upravit skupinu polí

en: Edit File
cs_CZ: Upravit soubor

en: Edit Image
cs_CZ: Upravit obrázek

en: Edit field
cs_CZ: Upravit pole

en: Edit field group
cs_CZ: Editovat skupinu polí

en: Elements
cs_CZ: Prvky

en: Embed Size
cs_CZ: Velikost pro Embed

en: Endpoint
cs_CZ: Koncový bod

en: Enter URL
cs_CZ: Vložte URL

en: Enter each choice on a new line.
cs_CZ: Zadejte každou volbu na nový řádek.

en: Enter each default value on a new line
cs_CZ: Zadejte každou výchozí hodnotu na nový řádek

en: Error uploading file. Please try again
cs_CZ: Chyba při nahrávání souboru. Prosím zkuste to znovu

en: Escape HTML
cs_CZ: Escapovat HTML

en: Excerpt
cs_CZ: Stručný výpis

en: Expand Details
cs_CZ: Rozbalit podrobnosti

en: Export Field Groups
cs_CZ: Exportovat skupiny polí

en: Export File
cs_CZ: Exportovat soubor

en: Exported 1 field group. | Exported %s field groups.
cs_CZ[0]: Exportovaná 1 skupina polí.
cs_CZ[1]: Exportované %s skupiny polí.
cs_CZ[2]: Exportovaných %s skupin polí.

en: Featured Image
cs_CZ: Uživatelský obrázek

en: Field
cs_CZ: Pole

en: Field Group
cs_CZ: Skupina polí

en: Field Groups
cs_CZ: Skupiny polí

en: Field Keys
cs_CZ: Klíče polí

en: Field Label
cs_CZ: Štítek pole

en: Field Name
cs_CZ: Jméno pole

en: Field Type
cs_CZ: Typ pole

en: Field group deleted.
cs_CZ: Skupina polí smazána.

en: Field group draft updated.
cs_CZ: Koncept skupiny polí aktualizován.

en: Field group duplicated. %s
cs_CZ: Skupina polí duplikována. %s

en: Field group published.
cs_CZ: Skupina polí publikována.

en: Field group saved.
cs_CZ: Skupina polí uložena.

en: Field group scheduled for.
cs_CZ: Skupina polí naplánována.

en: Field group settings have been added for Active, Label Placement, Instructions Placement and Description.
cs_CZ: Bylo přidáno nastavení skupiny polí bylo přidáno pro aktivní, umístění štítků, umístění instrukcí a popis.

en: Field group submitted.
cs_CZ: Skupina polí odeslána.

en: Field group synchronised. %s
cs_CZ: Skupina polí synchronizována. %s

en: Field group title is required
cs_CZ: Vyžadován nadpis pro skupinu polí

en: Field group updated.
cs_CZ: Skupina polí aktualizována.

en: Field groups with a lower order will appear first
cs_CZ: Skupiny polí s nižším pořadím se zobrazí první

en: Field type does not exist
cs_CZ: Typ pole neexistuje

en: Fields
cs_CZ: Pole

en: Fields can now be mapped to menus, menu items, comments, widgets and all user forms!
cs_CZ: Pole lze nyní mapovat na nabídky, položky nabídky, komentáře, widgety a všechny uživatelské formuláře!

en: File
cs_CZ: Soubor

en: File Array
cs_CZ: Pole souboru

en: File ID
cs_CZ: ID souboru

en: File URL
cs_CZ: Adresa souboru

en: File name
cs_CZ: Jméno souboru

en: File size
cs_CZ: Velikost souboru

en: File size must be at least %s.
cs_CZ: Velikost souboru musí být alespoň %s.

en: File size must must not exceed %s.
cs_CZ: Velikost souboru nesmí přesáhnout %s.

en: File type must be %s.
cs_CZ: Typ souboru musí být %s.

en: Filter by Post Type
cs_CZ: Filtrovat dle typu příspěvku

en: Filter by Taxonomy
cs_CZ: Filtrovat dle taxonomie

en: Filter by role
cs_CZ: Filtrovat podle role

en: Filters
cs_CZ: Filtry

en: Find current location
cs_CZ: Najít aktuální umístění

en: Flexible Content
cs_CZ: Flexibilní obsah

en: Flexible Content requires at least 1 layout
cs_CZ: Flexibilní obsah vyžaduje minimálně jedno rozložení obsahu

en: For more control, you may specify both a value and label like this:
cs_CZ: Pro větší kontrolu můžete zadat jak hodnotu, tak štítek:

en: Form validation is now done via PHP + AJAX in favour of only JS.
cs_CZ: Validace formuláře nyní probíhá prostřednictvím PHP + AJAX a to ve prospěch pouze JS.

en: Format
cs_CZ: Formát

en: Forms
cs_CZ: Formuláře

en: Fresh UI
cs_CZ: Svěží uživatelské rozhraní

en: Front Page
cs_CZ: Hlavní stránka

en: Full Size
cs_CZ: Plná velikost

en: Gallery
cs_CZ: Galerie

en: Generate PHP
cs_CZ: Vytvořit PHP

en: Goodbye Add-ons. Hello PRO
cs_CZ: Sbohem doplňkům. Pozdrav verzi PRO

en: Google Map
cs_CZ: Mapa Google

en: Group
cs_CZ: Skupina

en: Group (displays selected fields in a group within this field)
cs_CZ: Skupina (zobrazuje vybrané pole ve skupině v tomto poli)

en: Group Field
cs_CZ: Skupinové pole

en: Has any value
cs_CZ: Má libovolnou hodnotu

en: Has no value
cs_CZ: Nemá hodnotu

en: Height
cs_CZ: Výška

en: Hide on screen
cs_CZ: Skrýt na obrazovce

en: High (after title)
cs_CZ: Vysoko (po nadpisu)

en: Horizontal
cs_CZ: Horizontální

en: If multiple field groups appear on an edit screen, the first field group's options will be used (the one with the lowest order number)
cs_CZ: Pokud se na obrazovce úprav objeví více skupin polí, použije se nastavení dle první skupiny polí (té s nejnižším pořadovým číslem)

en: Image
cs_CZ: Obrázek

en: Image Array
cs_CZ: Pole obrázku

en: Image ID
cs_CZ: ID obrázku

en: Image URL
cs_CZ: Adresa obrázku

en: Image height must be at least %dpx.
cs_CZ: Výška obrázku musí být alespoň %dpx.

en: Image height must not exceed %dpx.
cs_CZ: Výška obrázku nesmí přesáhnout %dpx.

en: Image width must be at least %dpx.
cs_CZ: Šířka obrázku musí být alespoň %dpx.

en: Image width must not exceed %dpx.
cs_CZ: Šířka obrázku nesmí přesáhnout %dpx.

en: Import Field Groups
cs_CZ: Importovat skupiny polí

en: Import File
cs_CZ: Importovat soubor

en: Import file empty
cs_CZ: Importovaný soubor je prázdný

en: Imported 1 field group | Imported %s field groups
cs_CZ[0]: Importovaná 1 skupina polí
cs_CZ[1]: Importované %s skupiny polí
cs_CZ[2]: Importovaných %s skupin polí

en: Improved Data
cs_CZ: Vylepšené údaje

en: Improved Design
cs_CZ: Zlepšený design

en: Improved Usability
cs_CZ: Vylepšená použitelnost

en: Inactive
cs_CZ: Neaktivní

en: Inactive <span class="count">(%s)</span> | Inactive <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[0]: Neaktivní <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[1]: Neaktivní <span class="count">(%s)</span>
cs_CZ[2]: Neaktivních <span class="count">(%s)</span>

en: Including the popular Select2 library has improved both usability and speed across a number of field types including post object, page link, taxonomy and select.
cs_CZ: Zahrnutí oblíbené knihovny Select2 zlepšilo jak použitelnost, tak i rychlost v různých typech polí, včetně objektu příspěvku, odkazu na stránku, taxonomie a možnosti výběru.

en: Incorrect file type
cs_CZ: Nesprávný typ souboru

en: Info
cs_CZ: Informace

en: Insert
cs_CZ: Vložit

en: Installed
cs_CZ: Instalováno

en: Instruction placement
cs_CZ: Umístění instrukcí

en: Instructions
cs_CZ: Instrukce

en: Instructions for authors. Shown when submitting data
cs_CZ: Instrukce pro autory. Jsou zobrazeny při zadávání dat

en: Introducing ACF PRO
cs_CZ: Představujeme ACF PRO

en: It is strongly recommended that you backup your database before proceeding. Are you sure you wish to run the updater now?
cs_CZ: Důrazně doporučujeme zálohovat databázi před pokračováním. Opravdu chcete aktualizaci spustit?

en: Key
cs_CZ: Klíč

en: Label
cs_CZ: Štítek

en: Label placement
cs_CZ: Umístění štítků

en: Labels will be displayed as %s
cs_CZ: Štítky budou zobrazeny jako %s

en: Large
cs_CZ: Velký

en: Latest Version
cs_CZ: Nejnovější verze

en: Layout
cs_CZ: Typ zobrazení

en: Leave blank for no limit
cs_CZ: Nechte prázdné pro nastavení bez omezení

en: Left aligned
cs_CZ: Zarovnat zleva

en: Length
cs_CZ: Délka

en: Library
cs_CZ: Knihovna

en: License Information
cs_CZ: Informace o licenci

en: License Key
cs_CZ: Licenční klíč

en: Limit the media library choice
cs_CZ: Omezit výběr knihovny médií

en: Link
cs_CZ: Odkaz

en: Link Array
cs_CZ: Pole odkazů

en: Link Field
cs_CZ: Odkaz pole

en: Link URL
cs_CZ: URL adresa odkazu

en: Load Terms
cs_CZ: Nahrát pojmy

en: Load value from posts terms
cs_CZ: Nahrát pojmy z příspěvků

en: Loading
cs_CZ: Načítání

en: Local JSON
cs_CZ: Lokální JSON

en: Location
cs_CZ: Umístění

en: Logged in
cs_CZ: Přihlášen

en: Many fields have undergone a visual refresh to make ACF look better than ever! Noticeable changes are seen on the gallery, relationship and oEmbed (new) fields!
cs_CZ: Mnoho polí podstoupilo osvěžení grafiky, aby ACF vypadalo lépe než kdy jindy! Znatelné změny jsou vidět na polích galerie, vztahů a oEmbed (novinka)!

en: Maximum Layouts
cs_CZ: Maximální rozložení

en: Maximum Rows
cs_CZ: Maximum řádků

en: Maximum Selection
cs_CZ: Maximální výběr

en: Maximum Value
cs_CZ: Maximální hodnota

en: Maximum posts
cs_CZ: Maximum příspěvků

en: Maximum rows reached ({max} rows)
cs_CZ: Maximální počet řádků dosažen ({max} řádků)

en: Maximum selection reached
cs_CZ: Maximální výběr dosažen

en: Maximum values reached ( {max} values )
cs_CZ: Dosaženo maximálního množství hodnot ( {max} hodnot )

en: Medium
cs_CZ: Střední

en: Menu
cs_CZ: Nabídka

en: Menu Item
cs_CZ: Položka nabídky

en: Menu Locations
cs_CZ: Umístění nabídky

en: Menus
cs_CZ: Nabídky

en: Message
cs_CZ: Zpráva

en: Minimum Layouts
cs_CZ: Minimální rozložení

en: Minimum Rows
cs_CZ: Minimum řádků

en: Minimum Selection
cs_CZ: Minimální výběr

en: Minimum Value
cs_CZ: Minimální hodnota

en: Minimum posts
cs_CZ: Minimum příspěvků

en: Minimum rows reached ({min} rows)
cs_CZ: Minimální počet řádků dosažen ({min} řádků)

en: More AJAX
cs_CZ: Více AJAXu

en: More Customization
cs_CZ: Další úpravy

en: More fields use AJAX powered search to speed up page loading.
cs_CZ: Více polí využívá vyhledávání pomocí AJAX pro rychlé načítání stránky.

en: Move
cs_CZ: Přesunout

en: Move Complete.
cs_CZ: Přesun hotov.

en: Move Custom Field
cs_CZ: Přesunout vlastní pole

en: Move Field
cs_CZ: Přesunout pole

en: Move field to another group
cs_CZ: Přesunout pole do jiné skupiny

en: Move to trash. Are you sure?
cs_CZ: Přesunout do koše. Jste si jistí?

en: Moving Fields
cs_CZ: Pohyblivá pole

en: Multi Select
cs_CZ: Vícenásobný výběr

en: Multi-expand
cs_CZ: Vícenásobné rozbalení

en: Multiple Values
cs_CZ: Více hodnot

en: Name
cs_CZ: Jméno

en: New Features
cs_CZ: Nové funkce

en: New Field
cs_CZ: Nové pole

en: New Field Group
cs_CZ: Nová skupina polí

en: New Form Locations
cs_CZ: Umístění nového formuláře

en: New Lines
cs_CZ: Nové řádky

en: New PHP (and JS) actions and filters have been added to allow for more customization.
cs_CZ: Byly přidány nové akce a filtry PHP (a JS), které umožňují další úpravy.

en: New Settings
cs_CZ: Nová nastavení

en: New auto export to JSON feature improves speed and allows for syncronisation.
cs_CZ: Nová funkce automatického exportu do JSONu zvyšuje rychlost a umožňuje synchronizaci.

en: New field group functionality allows you to move a field between groups & parents.
cs_CZ: Nová funkčnost skupiny polí umožňuje přesouvání pole mezi skupinami a rodiči.

en: No
cs_CZ: Ne

en: No Custom Field Groups found for this options page. <a href="%s">Create a Custom Field Group</a>
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné vlastní skupiny polí. <a href="%s">Vytvořit vlastní skupinu polí</a>

en: No Field Groups found
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné skupiny polí

en: No Field Groups found in Trash
cs_CZ: V koši nebyly nalezeny žádné skupiny polí

en: No Fields found
cs_CZ: Nenalezeno žádné pole

en: No Fields found in Trash
cs_CZ: V koši nenalezeno žádné pole

en: No Formatting
cs_CZ: Žádné formátování

en: No field groups selected
cs_CZ: Nebyly vybrány žádné skupiny polí

en: No fields. Click the <strong>+ Add Field</strong> button to create your first field.
cs_CZ: Žádná pole. Klikněte na tlačítko<strong>+ Přidat pole</strong> pro vytvoření prvního pole.

en: No file selected
cs_CZ: Dokument nevybrán

en: No image selected
cs_CZ: Není vybrán žádný obrázek

en: No matches found
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné výsledky

en: No options pages exist
cs_CZ: Neexistuje stránka nastavení

[ctx: No terms]
en: No %s
cs_CZ: Nic pro %s

en: No toggle fields available
cs_CZ: Žádné zapínatelné pole není k dispozici

en: No updates available.
cs_CZ: K dispozici nejsou žádné aktualizace.

en: Normal (after content)
cs_CZ: Normální (po obsahu)

en: Null
cs_CZ: Nula

en: Number
cs_CZ: Číslo

en: Off Text
cs_CZ: Text (neaktivní)

en: On Text
cs_CZ: Text (aktivní)

en: Open
cs_CZ: Otevřít

en: Opens in a new window/tab
cs_CZ: Otevřít v novém okně/záložce

en: Options
cs_CZ: Konfigurace

en: Options Page
cs_CZ: Stránka konfigurace

en: Options Updated
cs_CZ: Nastavení aktualizováno

en: Order
cs_CZ: Pořadí

en: Order No.
cs_CZ: Pořadové č.

en: Other
cs_CZ: Jiné

en: Page
cs_CZ: Stránka

en: Page Attributes
cs_CZ: Atributy stránky

en: Page Link
cs_CZ: Odkaz stránky

en: Page Parent
cs_CZ: Rodičovská stránka

en: Page Template
cs_CZ: Šablona stránky

en: Page Type
cs_CZ: Typ stránky

en: Parent
cs_CZ: Rodič

en: Parent Page (has children)
cs_CZ: Rodičovská stránka (má potomky)

en: Password
cs_CZ: Heslo

en: Permalink
cs_CZ: Trvalý odkaz

en: Placeholder Text
cs_CZ: Zástupný text

en: Placement
cs_CZ: Umístění

en: Please also ensure any premium add-ons (%s) have first been updated to the latest version.
cs_CZ: Zkontrolujte také, zda jsou všechny prémiové doplňky ( %s) nejprve aktualizovány na nejnovější verzi.

en: Please enter your license key above to unlock updates
cs_CZ: Pro odemčení aktualizací zadejte prosím výše svůj licenční klíč

en: Please select at least one site to upgrade.
cs_CZ: Vyberte alespoň jednu stránku, kterou chcete upgradovat.

en: Please select the destination for this field
cs_CZ: Prosím zvolte umístění pro toto pole

en: Position
cs_CZ: Pozice

en: Post
cs_CZ: Příspěvek

en: Post Category
cs_CZ: Rubrika příspěvku

en: Post Format
cs_CZ: Formát příspěvku

en: Post ID
cs_CZ: ID příspěvku

en: Post Object
cs_CZ: Objekt příspěvku

en: Post Status
cs_CZ: Stav příspěvku

en: Post Taxonomy
cs_CZ: Taxonomie příspěvku

en: Post Template
cs_CZ: Šablona příspěvku

en: Post Type
cs_CZ: Typ příspěvku

en: Post updated
cs_CZ: Příspěvek aktualizován

en: Posts Page
cs_CZ: Stránka příspěvku

en: Powerful Features
cs_CZ: Výkonné funkce

en: Prefix Field Labels
cs_CZ: Prefix štítku pole

en: Prefix Field Names
cs_CZ: Prefix jména pole

en: Prepend
cs_CZ: Zobrazit před

en: Prepend an extra checkbox to toggle all choices
cs_CZ: Přidat zaškrtávátko navíc pro přepnutí všech možností

en: Prepend to the beginning
cs_CZ: Přidat na začátek

en: Preview Size
cs_CZ: Velikost náhledu

en: Publish
cs_CZ: Publikovat

en: Radio Button
cs_CZ: Přepínač

en: Radio Buttons
cs_CZ: Radio přepínače

en: Range
cs_CZ: Rozmezí

en: Read more about <a href="%s">ACF PRO features</a>.
cs_CZ: Přečtěte si další informace o funkcích <a href="%s">ACF PRO</a>.

en: Reading upgrade tasks...
cs_CZ: Čtení úkolů aktualizace...

en: Redesigning the data architecture has allowed sub fields to live independently from their parents. This allows you to drag and drop fields in and out of parent fields!
cs_CZ: Přepracování datové architektury umožnilo, aby podřazená pole žila nezávisle na rodičích. To umožňuje jejich přetahování mezi rodičovskými poli!

en: Register
cs_CZ: Registrovat

en: Relational
cs_CZ: Relační

en: Relationship
cs_CZ: Vztah

en: Remove
cs_CZ: Odstranit

en: Remove layout
cs_CZ: Odstranit typ zobrazení

en: Remove row
cs_CZ: Odebrat řádek

en: Reorder
cs_CZ: Změnit pořadí

en: Reorder Layout
cs_CZ: Změnit pořadí typu zobrazení

en: Repeater
cs_CZ: Opakovač

en: Required?
cs_CZ: Požadováno?

en: Resources
cs_CZ: Zdroje

en: Restrict which files can be uploaded
cs_CZ: Omezte, které typy souborů lze nahrát

en: Restrict which images can be uploaded
cs_CZ: Omezte, které typy obrázků je možné nahrát

en: Restricted
cs_CZ: Omezeno

en: Return Format
cs_CZ: Formát návratové hodnoty

en: Return Value
cs_CZ: Vrátit hodnotu

en: Reverse current order
cs_CZ: Převrátit aktuální pořadí

en: Review sites & upgrade
cs_CZ: Zkontrolujte stránky a aktualizujte

en: Revisions
cs_CZ: Revize

en: Row
cs_CZ: Řádek

en: Rows
cs_CZ: Řádky

en: Rules
cs_CZ: Pravidla

en: Save 'custom' values to the field's choices
cs_CZ: Uložit 'vlastní' hodnoty do voleb polí

en: Save 'other' values to the field's choices
cs_CZ: Uložit 'jiné' hodnoty do voleb polí

en: Save Custom
cs_CZ: Uložit vlastní

en: Save Format
cs_CZ: Uložit formát

en: Save Other
cs_CZ: Uložit Jiné

en: Save Terms
cs_CZ: Uložit pojmy

en: Seamless (no metabox)
cs_CZ: Bezokrajové (bez metaboxu)

en: Seamless (replaces this field with selected fields)
cs_CZ: Bezešvé (nahradí toto pole vybranými poli)

en: Search
cs_CZ: Hledat

en: Search Field Groups
cs_CZ: Hledat skupiny polí

en: Search Fields
cs_CZ: Vyhledat pole

en: Search for address...
cs_CZ: Vyhledat adresu...

en: Search...
cs_CZ: Hledat...

en: See what's new in <a href="%s">version %s</a>.
cs_CZ: Podívejte se, co je nového ve <a href="%s">verzi %s</a>.

en: Select %s
cs_CZ: Zvolit %s

en: Select Color
cs_CZ: Výběr barvy

en: Select Field Groups
cs_CZ: Zvolit skupiny polí

en: Select File
cs_CZ: Vybrat soubor

en: Select Image
cs_CZ: Vybrat obrázek

en: Select Link
cs_CZ: Vybrat odkaz

en: Select a sub field to show when row is collapsed
cs_CZ: Zvolte dílčí pole, které se zobrazí při sbalení řádku

en: Select multiple values?
cs_CZ: Vybrat více hodnot?

en: Select one or more fields you wish to clone
cs_CZ: Vyberte jedno nebo více polí, které chcete klonovat

en: Select post type
cs_CZ: Zvolit typ příspěvku

en: Select taxonomy
cs_CZ: Zvolit taxonomii

en: Select the Advanced Custom Fields JSON file you would like to import. When you click the import button below, ACF will import the field groups.
cs_CZ: Vyberte Advanced Custom Fields JSON soubor, který chcete importovat. Po klepnutí na tlačítko importu níže bude ACF importovat skupiny polí.

en: Select the appearance of this field
cs_CZ: Vyberte vzhled tohoto pole

en: Select the field groups you would like to export and then select your export method. Use the download button to export to a .json file which you can then import to another ACF installation. Use the generate button to export to PHP code which you can place in your theme.
cs_CZ: Vyberte skupiny polí, které chcete exportovat, a vyberte způsob exportu. Použijte tlačítko pro stažení pro exportování do souboru .json, který pak můžete importovat do jiné instalace ACF. Pomocí tlačítka generovat můžete exportovat do kódu PHP, který můžete umístit do vašeho tématu.

en: Select the taxonomy to be displayed
cs_CZ: Zvolit zobrazovanou taxonomii

[ctx: Select2 JS input_too_long_1]
en: Please delete 1 character
cs_CZ: Prosím odstraňte 1 znak

[ctx: Select2 JS input_too_long_n]
en: Please delete %d characters
cs_CZ: Prosím odstraňte %d znaků

[ctx: Select2 JS input_too_short_1]
en: Please enter 1 or more characters
cs_CZ: Prosím zadejte 1 nebo více znaků

[ctx: Select2 JS input_too_short_n]
en: Please enter %d or more characters
cs_CZ: Prosím zadejte %d nebo více znaků

[ctx: Select2 JS load_fail]
en: Loading failed
cs_CZ: Načítání selhalo

[ctx: Select2 JS load_more]
en: Loading more results&hellip;
cs_CZ: Načítání dalších výsledků&hellip;

[ctx: Select2 JS matches_0]
en: No matches found
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné výsledky

[ctx: Select2 JS matches_1]
en: One result is available, press enter to select it.
cs_CZ: Jeden výsledek je k dispozici, stiskněte klávesu enter pro jeho vybrání.

[ctx: Select2 JS matches_n]
en: %d results are available, use up and down arrow keys to navigate.
cs_CZ: %d výsledků je k dispozici, použijte šipky nahoru a dolů pro navigaci.

[ctx: Select2 JS searching]
en: Searching&hellip;
cs_CZ: Vyhledávání&hellip;

[ctx: Select2 JS selection_too_long_1]
en: You can only select 1 item
cs_CZ: Můžete vybrat pouze 1 položku

[ctx: Select2 JS selection_too_long_n]
en: You can only select %d items
cs_CZ: Můžete vybrat pouze %d položek

en: Selected elements will be displayed in each result
cs_CZ: Vybrané prvky se zobrazí v každém výsledku

en: Selection is greater than
cs_CZ: Výběr je větší než

en: Selection is less than
cs_CZ: Výběr je menší než

en: Send Trackbacks
cs_CZ: Odesílat zpětné linkování odkazů

en: Separator
cs_CZ: Oddělovač

en: Set the initial zoom level
cs_CZ: Nastavit počáteční úroveň přiblížení

en: Sets the textarea height
cs_CZ: Nastavuje výšku textového pole

en: Settings
cs_CZ: Nastavení

en: Show Media Upload Buttons?
cs_CZ: Zobrazit tlačítka nahrávání médií?

en: Show this field group if
cs_CZ: Zobrazit tuto skupinu polí, pokud

en: Show this field if
cs_CZ: Zobrazit toto pole, pokud

en: Shown in field group list
cs_CZ: Zobrazit v seznamu skupin polí

en: Shown when entering data
cs_CZ: Zobrazit při zadávání dat

en: Side
cs_CZ: Na straně

en: Single Value
cs_CZ: Jednotlivá hodnota

en: Single word, no spaces. Underscores and dashes allowed
cs_CZ: Jedno slovo, bez mezer. Podtržítka a pomlčky jsou povoleny

en: Site
cs_CZ: Stránky

en: Site is up to date
cs_CZ: Stránky jsou aktuální

en: Site requires database upgrade from %s to %s
cs_CZ: Stránky vyžadují aktualizaci databáze z %s na %s

en: Slug
cs_CZ: Adresa

en: Sorry, this browser does not support geolocation
cs_CZ: Je nám líto, ale tento prohlížeč nepodporuje geolokaci

en: Sort by date modified
cs_CZ: Řadit dle data změny

en: Sort by date uploaded
cs_CZ: Řadit dle data nahrání

en: Sort by title
cs_CZ: Řadit dle názvu

en: Spam Detected
cs_CZ: Zjištěn spam

en: Specify the returned value on front end
cs_CZ: Zadat konkrétní návratovou hodnotu na frontendu

en: Specify the style used to render the clone field
cs_CZ: Určení stylu použitého pro vykreslení klonovaných polí

en: Specify the style used to render the selected fields
cs_CZ: Určení stylu použitého pro vykreslení vybraných polí

en: Specify the value returned
cs_CZ: Zadat konkrétní návratovou hodnotu

en: Specify where new attachments are added
cs_CZ: Určete, kde budou přidány nové přílohy

en: Standard (WP metabox)
cs_CZ: Standardní (WP metabox)

en: Status
cs_CZ: Stav

en: Step Size
cs_CZ: Velikost kroku

en: Style
cs_CZ: Styl

en: Stylised UI
cs_CZ: Stylizované uživatelské rozhraní

en: Sub Fields
cs_CZ: Podřazená pole

en: Support
cs_CZ: Podpora

en: Sync
cs_CZ: Synchronizace

en: Sync available
cs_CZ: Synchronizace je k dispozici

en: Synchronise field group
cs_CZ: Synchronizujte skupinu polí

en: Tab
cs_CZ: Záložka

en: Table
cs_CZ: Tabulka

en: Tabs
cs_CZ: Záložky

en: Tags
cs_CZ: Štítky

en: Taxonomy
cs_CZ: Taxonomie

en: Term ID
cs_CZ: ID pojmu

en: Term Object
cs_CZ: Objekt pojmu

en: Text Area
cs_CZ: Textové pole

en: Text Only
cs_CZ: Pouze text

en: Text shown when active
cs_CZ: Text zobrazený při aktivním poli

en: Text shown when inactive
cs_CZ: Text zobrazený při neaktivním poli

en: Thank you for creating with <a href="%s">ACF</a>.
cs_CZ: Děkujeme, že používáte <a href="%s">ACF</a>.

en: Thank you for updating to %s v%s!
cs_CZ: Děkujeme vám za aktualizaci na %s v%s!

en: Thank you for updating! ACF %s is bigger and better than ever before. We hope you like it.
cs_CZ: Děkujeme za aktualizaci! ACF %s je větší a lepší než kdykoli předtím. Doufáme, že se vám bude líbit.

en: The %s field can now be found in the %s field group
cs_CZ: Pole %s lze nyní najít ve skupině polí %s

en: The Group field provides a simple way to create a group of fields.
cs_CZ: Skupina polí poskytuje jednoduchý způsob vytvoření skupiny polí.

en: The Link field provides a simple way to select or define a link (url, title, target).
cs_CZ: Pole odkazu poskytuje jednoduchý způsob, jak vybrat nebo definovat odkaz (URL, název, cíl).

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page
cs_CZ: Pokud opustíte tuto stránku, změny, které jste provedli, budou ztraceny

en: The clone field allows you to select and display existing fields.
cs_CZ: Klonované pole umožňuje vybrat a zobrazit existující pole.

en: The entire plugin has had a design refresh including new field types, settings and design!
cs_CZ: Celý plugin je redesignován včetně nových typů polí a nastavení!

en: The following code can be used to register a local version of the selected field group(s). A local field group can provide many benefits such as faster load times, version control & dynamic fields/settings. Simply copy and paste the following code to your theme's functions.php file or include it within an external file.
cs_CZ: Následující kód lze použít k registraci lokální verze vybrané skupiny polí. Místní skupina polí může poskytnout mnoho výhod, jako jsou rychlejší doby načítání, řízení verzí a dynamická pole / nastavení. Jednoduše zkopírujte a vložte následující kód do souboru functions.php svého motivu nebo jej vložte do externího souboru.

en: The following sites require a DB upgrade. Check the ones you want to update and then click %s.
cs_CZ: Následující stránky vyžadují upgrade DB. Zaškrtněte ty, které chcete aktualizovat, a poté klikněte na %s.

en: The format displayed when editing a post
cs_CZ: Formát zobrazený při úpravě příspěvku

en: The format returned via template functions
cs_CZ: Formát vrácen pomocí funkcí šablony

en: The format used when saving a value
cs_CZ: Formát použitý při ukládání hodnoty

en: The oEmbed field allows an easy way to embed videos, images, tweets, audio, and other content.
cs_CZ: oEmbed pole umožňuje snadno vkládat videa, obrázky, tweety, audio a další obsah.

en: The string "field_" may not be used at the start of a field name
cs_CZ: Řetězec "pole_" nesmí být použit na začátku názvu pole

en: This field cannot be moved until its changes have been saved
cs_CZ: Toto pole nelze přesunout, dokud nebudou uloženy jeho změny

en: This field has a limit of {max} {label} {identifier}
cs_CZ: Toto pole má limit {max}{label}  {identifier}

en: This field requires at least {min} {label} {identifier}
cs_CZ: Toto pole vyžaduje alespoň {min} {label} {identifier}

en: This is the name which will appear on the EDIT page
cs_CZ: Toto je jméno, které se zobrazí na stránce úprav

en: This version contains improvements to your database and requires an upgrade.
cs_CZ: Tato verze obsahuje vylepšení databáze a vyžaduje upgrade.

en: Thumbnail
cs_CZ: Miniatura

en: Time Picker
cs_CZ: Výběr času

en: TinyMCE will not be initalized until field is clicked
cs_CZ: TinyMCE nebude inicializován, dokud nekliknete na pole

en: Title
cs_CZ: Název

en: To enable updates, please enter your license key on the <a href="%s">Updates</a> page. If you don't have a licence key, please see <a href="%s">details & pricing</a>.
cs_CZ: Chcete-li povolit aktualizace, zadejte prosím licenční klíč na stránce <a href="%s">Aktualizace</a>. Pokud nemáte licenční klíč, přečtěte si <a href="%s">podrobnosti a ceny</a>.

en: To unlock updates, please enter your license key below. If you don't have a licence key, please see <a href="%s" target="_blank">details & pricing</a>.
cs_CZ: Chcete-li povolit aktualizace, zadejte prosím licenční klíč. Pokud nemáte licenční klíč, přečtěte si <a href="%s">podrobnosti a ceny</a>.

en: Toggle
cs_CZ: Přepnout

en: Toggle All
cs_CZ: Přepnout vše

en: Toolbar
cs_CZ: Lišta nástrojů

en: Tools
cs_CZ: Nástroje

en: Top Level Page (no parent)
cs_CZ: Stránka nejvyšší úrovně (žádný nadřazený)

en: Top aligned
cs_CZ: Zarovnat shora

en: True / False
cs_CZ: Pravda / Nepravda

en: Type
cs_CZ: Typ

en: Unknown
cs_CZ: Neznámý

en: Unknown field
cs_CZ: Neznámé pole

en: Unknown field group
cs_CZ: Skupina neznámých polí

en: Update
cs_CZ: Aktualizace

en: Update Available
cs_CZ: Aktualizace je dostupná

en: Update File
cs_CZ: Aktualizovat soubor

en: Update Image
cs_CZ: Aktualizovat obrázek

en: Update Information
cs_CZ: Aktualizovat informace

en: Update Plugin
cs_CZ: Aktualizovat plugin

en: Updates
cs_CZ: Aktualizace

en: Upgrade Database
cs_CZ: Aktualizovat databázi

en: Upgrade Notice
cs_CZ: Upozornění na aktualizaci

en: Upgrade Sites
cs_CZ: Upgradovat stránky

en: Upgrade complete.
cs_CZ: Aktualizace dokončena.

en: Upgrade failed.
cs_CZ: Upgrade se nezdařil.

en: Upgrading data to version %s
cs_CZ: Aktualizace dat na verzi %s

en: Upgrading to ACF PRO is easy. Simply purchase a license online and download the plugin!
cs_CZ: Upgrade na ACF PRO je snadný. Stačí online zakoupit licenci a stáhnout plugin!

en: Uploaded to post
cs_CZ: Nahráno k příspěvku

en: Uploaded to this post
cs_CZ: Nahrán k tomuto příspěvku

en: Url
cs_CZ: Adresa URL

en: Use AJAX to lazy load choices?
cs_CZ: K načtení volby použít AJAX lazy load?

en: User
cs_CZ: Uživatel

en: User Array
cs_CZ: Pole uživatelů

en: User Form
cs_CZ: Uživatelský formulář

en: User ID
cs_CZ: ID uživatele

en: User Object
cs_CZ: Objekt uživatele

en: User Role
cs_CZ: Uživatelská role

en: User unable to add new %s
cs_CZ: Uživatel není schopen přidat nové %s

en: Validate Email
cs_CZ: Ověřit email

en: Validation failed
cs_CZ: Ověření selhalo

en: Validation successful
cs_CZ: Ověření úspěšné

en: Value
cs_CZ: Hodnota

en: Value contains
cs_CZ: Hodnota obsahuje

en: Value is equal to
cs_CZ: Hodnota je rovna

en: Value is greater than
cs_CZ: Hodnota je větší než

en: Value is less than
cs_CZ: Hodnota je menší než

en: Value is not equal to
cs_CZ: Hodnota není rovna

en: Value matches pattern
cs_CZ: Hodnota odpovídá masce

en: Value must be a number
cs_CZ: Hodnota musí být číslo

en: Value must be a valid URL
cs_CZ: Hodnota musí být validní adresa URL

en: Value must be equal to or higher than %d
cs_CZ: Hodnota musí být rovna nebo větší než %d

en: Value must be equal to or lower than %d
cs_CZ: Hodnota musí být rovna nebo menší než %d

en: Values will be saved as %s
cs_CZ: Hodnoty budou uloženy jako %s

en: Vertical
cs_CZ: Vertikální

en: View Field
cs_CZ: Zobrazit pole

en: View Field Group
cs_CZ: Prohlížet skupinu polí

en: Viewing back end
cs_CZ: Prohlížíte backend

en: Viewing front end
cs_CZ: Prohlížíte frontend

en: Visual
cs_CZ: Grafika

en: Visual & Text
cs_CZ: Grafika a text

en: Visual Only
cs_CZ: Pouze grafika

en: We also wrote an <a href="%s">upgrade guide</a> to answer any questions, but if you do have one, please contact our support team via the <a href="%s">help desk</a>.
cs_CZ: Také jsme napsali <a href="%s">průvodce aktualizací</a> na zodpovězení jakýchkoliv dotazů, ale pokud i přes to nějaký máte, kontaktujte prosím náš tým podpory prostřednictvím <a href="%s">Help Desku</a>.

en: We think you'll love the changes in %s.
cs_CZ: Myslíme si, že změny v %s si zamilujete.

en: We're changing the way premium functionality is delivered in an exciting way!
cs_CZ: Měníme způsob poskytování prémiových funkcí vzrušujícím způsobem!

en: Website
cs_CZ: Webová stránka

en: Week Starts On
cs_CZ: Týden začíná

en: Welcome to Advanced Custom Fields
cs_CZ: Vítejte v Advanced Custom Fields

en: What's New
cs_CZ: Co je nového

en: Width
cs_CZ: Šířka

en: Wrapper Attributes
cs_CZ: Atributy obalového pole

en: Yes
cs_CZ: Ano

en: Zoom
cs_CZ: Přiblížení

en: acf_form() can now create a new post on submission with lots of new settings.
cs_CZ: acf_form() může nyní vytvořit nový příspěvek po odeslání se spoustou nových možností.

en: and
cs_CZ: a

en: class
cs_CZ: třída

en: copy
cs_CZ: kopírovat

en: id
cs_CZ: identifikátor

en: is equal to
cs_CZ: je rovno

en: is not equal to
cs_CZ: není rovno

en: layout | layouts
cs_CZ[0]: typ zobrazení
cs_CZ[1]: typ zobrazení
cs_CZ[2]: typ zobrazení

en: layouts
cs_CZ: typy zobrazení

[ctx: noun]
en: Clone
cs_CZ: Klonovat

[ctx: noun]
en: Select
cs_CZ: Vybrat

en: oEmbed Field
cs_CZ: oEmbed pole

en: or
cs_CZ: nebo

en: red : Red
cs_CZ: cervena : Červená

[ctx: verb]
en: Edit
cs_CZ: Upravit

[ctx: verb]
en: Select
cs_CZ: Vybrat

[ctx: verb]
en: Update
cs_CZ: Aktualizace

en: width
cs_CZ: šířka

en: {available} {label} {identifier} available (max {max})
cs_CZ: {available} {label} {identifier} dostupný (max {max})

en: {required} {label} {identifier} required (min {min})
cs_CZ: {required} {label} {identifier} povinný (min {min})
