WooCommerce 2.4.4 Admin - en to ar translation catalogue (1294 entries)

en: "From" Email Address
ar: "البريد الإلكتروني" للمرسل

en: "From" Name
ar: اسم "المرسل"

en: %d Transients Rows Cleared
ar: %d من عناصر الذاكرة المؤقتة تم مسحه

en: %d coupons used in total
ar: ‏%d مجموع القسائم المستخدمة

en: %d item | %d items
ar[0]: %d منتج
ar[1]: %d منتج

en: %d note | %d notes
ar[0]: %d ملاحظة
ar[1]: %d ملاحظة

en: %qty% variation
ar: ‏%qty% نوع

en: %qty% variations
ar: ‏%qty% أنواع

en: %s %s details
ar: تفاصيل %s %s

en: %s / %s
ar: %s \ %s

en: %s Actions
ar: إجراءات %s

en: %s Data
ar: بيانات %s

en: %s Items
ar: ‏عناصر %s

en: %s Notes
ar: ملاحظات %s

en: %s WooCommerce %s is more powerful, stable and secure than ever before. We hope you enjoy using it.
ar: ‏%s ووكومرس %s أصبح أكثر قوة وإستقرارًا وأمانًا من أي وقتٍ مضى. نأمل أن تستمع بإستخدامه.

en: %s average daily sales
ar: %s متوسط المبيعات اليومية

en: %s average monthly sales
ar: %s متوسط المبيعات الشهرية

en: %s charged for shipping
ar: %s تكلفة شحن الطلبات

en: %s discounts in total
ar: مجموع الخصومات هو %s

en: %s gross sales in this period
ar: ‏%s إجمالي المبيعات في هذه الفترة

en: %s item | %s items
ar[0]: ‏%s عنصر
ar[1]: ‏%s عناصر

en: %s items purchased
ar: %s منتج تم شراءه

en: %s net sales in this period
ar: ‏%s صافي المبيعات في هذه الفترة

en: %s orders placed
ar: %s طلبات مؤكدة

en: %s purchases for the selected items
ar: %s مشتريات للمنتجات المحددة.

en: %s refunded %d order | %s refunded %d orders
ar[0]: ‏%s مسترجع %d طلب
ar[1]: ‏%s مسترجعة %d طلبات

en: %s sales for the selected items
ar: %s مبيعات للمنتجات المحددة.

en: %s sales in %s
ar: %s مبيعات في %s

en: %s signups in this period
ar: تسجيل حسابات في هذه الفترة

en: %s top seller this month (sold %d)
ar: %s هو الأكثر مبيعًا لهذا الشهر (%d بيعت)

en: %s worth of coupons used
ar: %s قيمة القسائم المستخدمة

en: %s: %s
ar: ‏%s: %s

en: &larr; Choose a category to view stats
ar: اختر تصنيفًا لعرض إحصائياته &larr;

en: &larr; Choose a product to view stats
ar: اختر منتجًا لعرض إحصائياته &larr;

en: &lsaquo; Previous
ar: ‏&rsaquo; السابق

en: (Copy)
ar: (نسخة)

en: 1 webhook moved to the Trash. | %d webhooks moved to the Trash.
ar[0]: لم يتم نقل أي Webhooks إلى سلة المهملات.
ar[1]: تم نقل Webhook واحد إلى سلة المهملات.

en: 1 webhook permanently deleted. | %d webhooks permanently deleted.
ar[0]: لم يتم حذف أي Webhooks بشكل دائم.
ar[1]: تم حذف Webhook واحد بشكل دائم.

en: 1 webhook restored from the Trash. | %d webhooks restored from the Trash.
ar[0]: لم يتم إسترجاع أي Webhooks من سلة المهملات.
ar[1]: تم إسترجاع Webhook واحد من سلة المهملات.

en: <strong class="red">Note:</strong> This option will delete ALL of your tax rates, use with caution.
ar: <strong class="red">ملاحظة: </strong>هذا الخيار سيحذف جميع بيانات الضرائب، إستخدمه بحذر.

en: <strong class="red">Note:</strong> This option will force the translation upgrade for your language if a translation is available.
ar: ‏<strong class="red">ملاحظة:</strong> سيقوم هذا الخيار بإجبار تحديث الترجمة إلى لغتك اذا كانت متاحة.

en: <strong class="red">Note:</strong> This tool will install all the missing WooCommerce pages. Pages already defined and set up will not be replaced.
ar: <strong class="red">ملاحظة:</strong> هذه الأداة ستنصب جميع صفحات المتجر المفقودة.  لن يتم إستبدال الصفحات المتواجدة مسبقًا.

en: <strong class="red">Warning:</strong> This tool will delete all customer session data from the database, including any current live carts.
ar: <strong class="red">تحذير:</strong>  هذه الأداة ستحذف جميع بيانات جلسة العميل من قاعدة البيانات، متضمنةً أي بيانات حيّة.

en: <strong>%s order</strong> awaiting processing | <strong>%s orders</strong> awaiting processing
ar[0]: <strong>%s طلب</strong> بإنتظار التنفيذ
ar[1]: <strong>%s طلب</strong> بإنتظار التنفيذ

en: <strong>%s order</strong> on-hold | <strong>%s orders</strong> on-hold
ar[0]: <strong>%s طلب</strong> بإنتظار العمل عليه
ar[1]: <strong>%s طلب</strong> بإنتظار العمل عليه

en: <strong>%s product</strong> low in stock | <strong>%s products</strong> low in stock
ar[0]: <strong>%s منتج</strong> منخفض المخزون
ar[1]: <strong>%s منتج</strong> منخفض المخزون

en: <strong>%s product</strong> out of stock | <strong>%s products</strong> out of stock
ar[0]: <strong>%s منتج</strong> غير متوفر في المخزون
ar[1]: <strong>%s منتج</strong> غير متوفر في المخزون

en: <strong>%s</strong> sales this month
ar: <strong>%s</strong> مبيعات هذا الشهر

en: <strong>Domestic</strong> shipping costs:
ar: تكاليف الشحن <strong>المحلية</strong>:

en: <strong>International</strong> shipping costs:
ar: تكاليف الشحن <strong>الدولية</strong>:

en: <strong>WooCommerce Translation Available</strong> &#8211; Install or update your <code>%s</code> translation to version <code>%s</code>.
ar: ‏<strong>هناك ترجمة متاحة لووكومرس</strong> &#8211; نصب أو حدث <code>%s</code> ترجمتك إلى الإصدار <code>%s</code>.

en: A 2 digit country code, e.g. US. Leave blank to apply to all.
ar: رمز alpha-2 للدولة. مثل US دعه فارغ لجميع الدول.

en: A 2 digit state code, e.g. AL. Leave blank to apply to all.
ar: رمز الولاية من حرفين. مثل AL دعه فارغ لجميع الولايات.

en: A product must be in this category for the coupon to remain valid or, for "Product Discounts", products in these categories will be discounted.
ar: المنتج يجب أن يكون في هذا التصنيف لكي تكون القسيمة صالحة، أو لـ (المنتجات المخصومة). المنتجات في هذه التصنيفات ستكون مخصومة.

en: A total of %s per order and/or %s per item
ar: مجموع %s لكل طلب و/أو %s لكل سلعة

en: API Enabled
ar: تفعيل API

en: API Key
ar: مفتاح API

en: API Key revoked successfully.
ar: تم تعطيل المفتاح بنجاخ.

en: About WooCommerce
ar: حول ووكومرس

en: Access Expires
ar: jhvo hgYkjihx

en: Access Restriction
ar: تقييد تصريح التحميل

en: Account Creation
ar: انشاء حساب جديد

en: Account Pages
ar: صفحات الحساب

en: Accounting
ar: المحاسبة

en: Accounts
ar: الحسابات

en: Action
ar: إجراء

en: Action Event
ar: حدث الإجراء

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
ar: فشل تنفيذ الإجراء. رجاءً حدث الصفحة وحاول مجددا

en: Actions
ar: الإجراءات

en: Activated <span class="count">(%s)</span>
ar: مفعلة <span class="count">(%s)</span>

en: Active Plugins
ar: الإضافات الفعالة

en: Add
ar: إضافة

en: Add Attribute
ar: إضافة خاصية

en: Add File
ar: اضافة ملف

en: Add Images to Product Gallery
ar: إضافة صور لمعرض صور المنتج

en: Add Key
ar: إضافة مفتاح

en: Add New Attribute
ar: إضافة خاصية جديدة

en: Add Payment Method
ar: إضافة وسيلة دفع

en: Add Tax
ar: إضافة ضريبة

en: Add Webhook
ar: إضافة Webhook

en: Add a note for your reference, or add a customer note (the user will be notified).
ar: أضف ملاحظة لتكون مرجعًا لك، أو أضف ملاحظة عميل لتنبيهه.

en: Add fee
ar: إضافة رسوم إضافية

en: Add line item(s)
ar: إضافة عناصر

en: Add new
ar: إضافة المزيد

en: Add note
ar: إضافة ملاحظة

en: Add product gallery images
ar: إضافة صور لمعرض المنتج

en: Add product(s)
ar: إضافة منتجات

en: Add products
ar: اضافة منتجات

en: Add shipping cost
ar: إضافة تكلفة شحن

en: Add tax
ar: اضافة ضريبة

en: Add to Menu
ar: إضافة إلى القائمة

en: Add to cart behaviour
ar: سلوك الإضافة للسلة

en: Add to gallery
ar: إضافة للمعرض

en: Add variation
ar: إضافة نوع

en: Add&nbsp;meta
ar: إضافة&nbsp;معلومات

en: Add-ons
ar: إضافات

en: Additional Tax Classes
ar: فئات ضرائب إضافية

en: Address
ar: العنوان

en: Address 1
ar: العنوان 1

en: Address 2
ar: العنوان 2

[ctx: Admin menu name]
en: Orders
ar: طلبات

en: Advanced
ar: الإعدادات المتقدمة

en: After pre-tax discounts.
ar: بعد الخصومات (بدون الضريبة)

en: All
ar: الكل

en: All coupons
ar: جميع القسائم

en: All done!
ar: اكتمل!

en: All missing WooCommerce pages was installed successfully.
ar: تم تنصيب جميع صفحات ووكومرس المفقودة بنجاح.

en: Allow
ar: السماح

en: Allow Backorders?
ar: السماح بالطلبات المؤجلة؟

en: Allow free shipping
ar: السماح بالشحن المجاني

en: Allow, but notify customer
ar: السماح، ولكن نبِّه العميل

en: Allows customers to checkout without creating an account.
ar: السماح بالعملاء بإنهاء الطلب بدون إنشاء حساب.

en: Always show stock e.g. "12 in stock"
ar: اعرض الكمية دائمًا. مثال: "12 منتج متوفر في المخزون"

en: Amount already refunded
ar: القيمة المعادة مسبقًا

en: An authentication error occurred while updating the translation. Please try again or configure your %sUpgrade Constants%s.
ar: حدث خطأ في التوثيق أثناء تحديث الترجمة. الرجاء المحاولة مجددًا أو ضبط %sثوابت الترقية%s.

en: An e-commerce toolkit that helps you sell anything. Beautifully.
ar: مجموعة أدوات للتجارة الإلكترونية تساعدك في بيع أي شيء بشكل جميل.

en: Any
ar: أي

en: Any category
ar: أي تصنيف

en: Application/Software
ar: تطبيق/برنامج

en: Apply
ar: تطبيق

en: Are you sure you want to delete all variations? This cannot be undone.
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في إزالة جميع النوع؟ هذا لا يمكن التراجع عنه

en: Are you sure you want to delete this attribute?
ar: هل أنت متأكد من حذف هذه الخاصية؟

en: Are you sure you want to link all variations? This will create a new variation for each and every possible combination of variation attributes (max 50 per run).
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في إضافة الجميع التركيبات الممكنة؟ هذا سينشأ نوع لكل تركيبات لصفات المنتج (أقصى حد 50 لكل مرة).

en: Are you sure you want to remove the selected items? If you have previously reduced this item's stock, or this order was submitted by a customer, you will need to manually restore the item's stock.
ar: هل بالتأكيد تريد إزالة هذه العناصر، قد تحتاج لتعديل الكميات في المخازن يدويا إذا كان الطلب أرسل من عميل.

en: Are you sure you want to remove this variation?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في إزالة هذا النوع؟

en: Are you sure you want to revoke access to this download?
ar: هل تريد منع تحميل هذا الملف بالفعل؟

en: Are you sure you wish to delete this refund? This action cannot be undone.
ar: هل أنت متأكد من حذف المبلغ المعاد؟ لا يمكنك إلغاء هذه العملية لاحقًا.

en: Are you sure you wish to delete this tax column? This action cannot be undone.
ar: هل أنت متأكد من حذف عامود الضريبة؟ لا يمكنك إلغاء هذه العملية لاحقًا.

en: Are you sure you wish to process this refund? This action cannot be undone.
ar: هل أنت متأكد من إعادة المبلغ؟ لا يمكنك إلغاء هذه العملية لاحقًا.

en: As a single total
ar: كمجموع منفرد

en: Attribute updated successfully
ar: تم تحديث الخاصية بنجاح

en: Attributes
ar: خصائص

en: Attributes let you define extra product data, such as size or colour. You can use these attributes in the shop sidebar using the "layered nav" widgets. Please note: you cannot rename an attribute later on.
ar: خصائص المنتجات تمكنك من إضافة المزيد من البيانات عن منتج، مثل المقاس واللون. تستطيع إستخدام هذه الخصائص في الشريط الجانبي للمتجر. الرجاء ملاحظة أنه لا يمكنك إعادة تسمية أحد الخصائص لاحقًا.

en: Author URL
ar: رابط المؤلف

en: Automatically generate customer password
ar: توليد كلمة المرور تلقائيًا للمستخدم

en: Automatically generate username from customer email
ar: توليد اسم المستخدم تلقائيًا من بريده الإلكتروني

en: Available methods will be chosen by default in this order. If multiple methods have the same priority, they will be sorted by cost.
ar: سيتم اختيار الطرق المتاحة بشكل إفتراضي في هذا الترتيب. اذا كان لعدة طرق أولوية مماثلة، سيتم ترتيبها حسب التكلفة.

en: Average Rating
ar: متوسط التقييم

en: Average sales amount
ar: متوسط كمية المبيعات

en: Background Colour
ar: لون الخلفية

en: Backorders?
ar: طلبات مؤجلة؟

en: Bank Transfer (BACS)
ar: التحويل المصرفي (BACS)

en: Base Colour
ar: اللون الأساسي

en: Base Location
ar: الدولة

en: Basic Shipping Setup
ar: الإعداد الأساسي للشحن

en: Basic Tax Setup
ar: إعداد أساسي للضرائب

en: Before adding variations, add and save some attributes on the <strong>Attributes</strong> tab.
ar: قبل إضافة الأنواع، أضف بعض الخصائص من تبويب <strong>الخصائص</strong>.

en: Before pre-tax discounts.
ar: قبل الخصومات (بدون الضريبة)

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
ar: قبل البدء برفع الملف، يجب إصلاح الأعطال التالية:

en: Billing Details
ar: تفاصيل الفاتورة

en: Billing:
ar: الفاتورة:

en: Both
ar: كلاهما

en: Browse all extensions
ar: تصفح جميع الإضافات

en: Button text
ar: نص الزر

en: Calculate Tax Based On:
ar: حساب الضريبة يعتمد على:

en: Calculate Taxes
ar: حساب الضرائب

en: Calculate Total
ar: حساب المجموع

en: Calculate coupon discounts sequentially
ar: حساب خصومات القسائم تسلسليًا

en: Calculate line taxes? This will calculate taxes based on the customers country. If no billing/shipping is set it will use the store base country.
ar: حساب ضرائب العنصر؟ الحساب يتم حسب دولة العميل. إذا كان العنوان لم يحدد ستحسب الضرائب بدولة متجرك.

en: Calculate totals based on order items, discounts, and shipping?
ar: هل تود حساب المجموع حسب منتجات وخصومات وتكاليف شحن الطلب؟

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Cancel schedule
ar: إلغاء الجدولة

en: Capabilities
ar: الرتب

en: Cart Page
ar: صفحة سلة المشتريات

en: Cash on Delivery
ar: الدفع عند الإستلام

en: Catalog
ar: قائمة المنتجات

en: Catalog &amp; search
ar: القائمة و البحث

en: Catalog Images
ar: صور قائمة المنتجات

en: Catalog visibility:
ar: عرض المنتج في:

en: Catalog/search
ar: القائمة\البحث

en: Categories
ar: التصنيفات

en: Change to:
ar: تغيير إلى:

en: Check this box if the coupon cannot be used in conjunction with other coupons.
ar: حدد هذا الخيار لجعل القسيمة غير قابلة للإستخدام مع قسائم أخرى.

en: Check this box if the coupon grants free shipping. The <a href="%s">free shipping method</a> must be enabled and be set to require "a valid free shipping coupon" (see the "Free Shipping Requires" setting).
ar: حدد هذا الصندوق اذا كانت القسيمة تقدم شحن مجاني. يجب أن تكون <a href="%s">طريقة الشحن المجاني</a> مفعلة مع تنشيط خيار "قسيمة شحن مجاني صالحة" (ألقِ نظرة على إعداد "ما يتطلبه الشحن المجاني").

en: Check this box if the coupon should not apply to items on sale. Per-item coupons will only work if the item is not on sale. Per-cart coupons will only work if there are no sale items in the cart.
ar: حدد هذا الخيار لجعل القسيمة لا تطبق على المنتجات المخصومة. القسائم المخصصة للمنتج الواحد ستعمل فقط اذا كان المنتج غير مخصوم. القسائم المخصصة لجميع المنتجات ستعمل اذا كانت المنتجات المتواجدة في السلة غير مخصومة.

en: Checkout Endpoints
ar: أسماء روابط النهاية لصفحة إنهاء الطلب

en: Checkout Options
ar: خيارات إنهاء الطلب

en: Checkout Page
ar: صفحة إنهاء الطلب

en: Checkout Pages
ar: صفحات إنهاء الطلب

en: Checkout Process
ar: عملية إنهاء الطلب

en: Cheque Payments
ar: مدفوعات الشيكات

en: Child Theme
ar: القالب الإبن

en: Choose a country&hellip;
ar: اختر دولة&hellip;

en: Choose a currency&hellip;
ar: اختر عملةً&hellip;

en: Choose a download type - this controls the <a href="%s">schema</a>.
ar: اختر نوع التحميل - هذا يتحكم بالـ <a href="%s">schema</a>.

en: Choose a file from your computer:
ar: اختر ملف من جهازك:

en: Choose a priority for this tax rate. Only 1 matching rate per priority will be used. To define multiple tax rates for a single area you need to specify a different priority per rate.
ar: اختر أولوية هذه الضريبة. تؤخذ ضريبة واحدة من نفس الأولوي فقظ. لتحديد أكثر من ضريبة على منطقة واحدة استخدم أولوية مختلفة لكل ضرية.

en: Choose an image
ar: اختر صورة

en: Choose countries&hellip;
ar: اختر الدول&hellip;

en: Choose coupons&hellip;
ar: &hellip;اختر القسائم

en: Choose file
ar: اختر ملفًا

en: Choose whether or not this is a compound rate. Compound tax rates are applied on top of other tax rates.
ar: الضرائب المركبة تحسب قبل حساب الباقين

en: Choose whether or not this tax rate also gets applied to shipping.
ar: هل تحسب هذه الضريبة على تكاليف الشحن

en: Choose which countries you want to ship to, or choose to ship to all <a href="%s">locations you sell to</a>.
ar: اختر الدول التي تريد الشحن لها، أو اختر الشحن لجميع <a href="%s">مناطق البيع</a>.

en: Cities for this rule. Semi-colon (;) separate multiple values. Leave blank to apply to all cities.
ar: الرموز البريدية التي تطبق عليها الضرائب. ";" تفصل بين القيم المتعددة. فارغ لكل المدن.

en: City
ar: المدينة

en: Clear all sessions
ar: مسح جميع الجلسات

en: Clear expired transients
ar: مسح التخزينات المنتهية

en: Clear transients
ar: مسح التخزينات

en: Click to toggle
ar: أضغط للتبديل

en: Close
ar: إغلاق

en: Code
ar: الرمز

en: Company
ar: الشركة

en: Complete
ar: (مكتمل)

en: Compound
ar: مركب

en: Configure terms
ar: ضبط الأنواع

en: Consumer Key
ar: مفتاح المستهلك

en: Consumer Key Ending In
ar: نهاية المفتاح

en: Consumer Secret
ar: سر المستهلك

en: Content
ar: المحتوى

en: Continue
ar: الإستمرار

en: Controls whether or not the product is listed as "in stock" or "out of stock" on the frontend.
ar: للتحكم بعرض حالة مخزون المنتج سواءًا كان (متوفر في المخزون) أو (غير متوفر في المخزون) في واجهة المتجر.

en: Copied!
ar: تم النسخ!

en: Copy
ar: نسخ

en: Copy billing information to shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
ar: نسخ معلومات الفاتورة لمعلومات الشحن؟ هذا سيحذف أي معلومات متعلقة بالشحن تم إدخالها مسبقًا.

en: Copy for Support
ar: إنسخ للدعم

en: Copy from billing
ar: نسخ من عنوان الفاتورة

en: Copy to a new draft
ar: مضاعفة

en: Cost
ar: التكلفة

en: Could not grant access - the user may already have permission for this file or billing email is not set. Ensure the billing email is set, and the order has been saved.
ar: لا يمكن السماح - أما أن المستخدم يمكنه التحميل بالفعل أو أن البريد الإلكتروني لم يحدد، تأكد من البريد ثم أحفظ الطلب.

en: Country
ar: الدولة

en: Country Code
ar: رمز الدولة

en: Country&nbsp;Code
ar: رمز&nbsp;الدولة

en: Coupon Created
ar: إنشاء قسيمة شرائية

en: Coupon Data
ar: بيانات القسيمة

en: Coupon Deleted
ar: حذف  قسيمة شرائية

en: Coupon Updated
ar: تحديث قسيمة شرائية

en: Coupon amount
ar: قيمة القسيمة

en: Coupon code
ar: رمز القسيمة

en: Coupon code already exists - customers will use the latest coupon with this code.
ar: رمز القسيمة موجود بالفعل - سيفعل هذا الرمز أحدث قسيمة موجودة له.

en: Coupon draft updated.
ar: تم حفظ القسيمة كمسودة.

en: Coupon expiry date
ar: تاريخ إنتهاء القسيمة

en: Coupon restored to revision from %s
ar: تمت استعادة النسخة (%s) من القسيمة.

en: Coupon saved.
ar: تم حفظ القسيمة.

en: Coupon scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
ar: تمت جدولة القسيمة ليوم: <strong>%1$s</strong>.

en: Coupon submitted.
ar: تمت إضافة القسيمة.

en: Coupon type
ar: نوع القسيمة

en: Coupon updated.
ar: تم تحديث القسيمة.

en: Coupon(s) Used
ar: القسائم المستخدمة

en: Coupons
ar: القسائم

en: Coupons by date
ar: القسائم حسب التاريخ

en: Coupons can be applied from the cart and checkout pages.
ar: بالإمكان تطبيق القسائم من خلال صفحة السلة أو صفحة إنهاء الطلب.

en: Create variations from all attributes
ar: إنشاء أنواع من جميع الخصائص

en: Create your first product!
ar: إضافة أول منتج لك!

en: Created at
ar: تم إنشاءه في

en: Credits
ar: شكرًا لهم

en: Cross-Sells
ar: منتجات تسويقية

en: Cross-sells are products which you promote in the cart, based on the current product.
ar: المنتجات التسويقية هي منتجات تعرض في سلة مشتريات العميل، بناءًا على المنتج الذي ينوي شراءه.

en: Currency
ar: العملة

en: Currency Options
ar: خيارات العملة

en: Currency Position
ar: موضع عرض العملة

en: Current page
ar: الصفحة الحالية

en: Custom
ar: مخصص

en: Custom Base
ar: تركيبة مخصّصة

en: Custom Topic
ar: حدث مخصص

en: Custom field deleted.
ar: تم حذف الحقل الخاص.

en: Custom field updated.
ar: تم تحديث الحقل الخاص.

en: Custom ordering
ar: ترتيب مخصص

en: Custom ordering position.
ar: ترتيب مخصص للموضع.

en: Custom product attribute
ar: خاصية خاصة بالمنتج

en: Custom:
ar: تواريخ محددة:

en: Customer
ar: عميل

en: Customer Billing Address
ar: عنوان فاتورة العميل

en: Customer Created
ar: إنشاء عميل

en: Customer Deleted
ar: حذف عميل

en: Customer IP
ar: عنوان IP العميل:

en: Customer List
ar: قائمة العملاء

en: Customer Message
ar: رسالة العميل

en: Customer Orders
ar: طلبات العملاء

en: Customer Sales
ar: مبيعات العملاء

en: Customer Sessions
ar: جلسات العملاء

en: Customer Shipping Address
ar: عنوان الشحن للعميل

en: Customer Updated
ar: تحديث عميل

en: Customer billing address
ar: عنوان فاتورة العميل

en: Customer shipping address
ar: عنوان الشحن للعميل

en: Customer's notes about the order
ar: ملاحظات العميل حول الطلب

en: Customer:
ar: العميل:

en: Customers
ar: العملاء

en: Customers vs. Guests
ar: العملاء والزوار

en: Date
ar: التاريخ

en: Decimal Separator
ar: فاصل الأرقام العشرية

en: Decrease by (fixed amount or %):
ar: انقاص بمقدار (عدد عشري أو %):

en: Decrease regular price by (fixed amount or %):
ar: انقص السعر الأصلي بمقدار (عدد عشري أو %):

en: Decrease regular prices (fixed amount or percentage)
ar: تخفيض الأسعار الإفتراضية (قيمة ثابتة أو نسبة مئوية)

en: Decrease sale prices (fixed amount or percentage)
ar: تخفيض الأسعار المخصومة (قيمة ثابتة أو نسبة مئوية)

en: Default
ar: الإفتراضي

en: Default Category Display
ar: ما يعرض إفتراضيًا في صفحات التصنيفات

en: Default Customer Address
ar: العنوان الإفتراضي للعميل

en: Default Form Values
ar: القيم الإفتراضية للنموذج

en: Default Product Sorting
ar: الترتيب الإفتراضي للمنتجات

en: Default sort order
ar: الترتيب الإفتراضي

en: Default sorting (custom ordering + name)
ar: الإفتراضي

en: Default to billing address
ar: ضبط عنوان الفاتورة كإفتراضي

en: Default to shipping address
ar: ضبط عنوان الشحن كإفتراضي

en: Define tax rates for countries and states below. <a href="%s">See here</a> for available alpha-2 country codes.
ar: حدد أسعار الضرائب حسب الدول أو الولاية بالأسفل. <a href="%s">هنا</a> ستجد رموز alpha-2 المتاحة للدول.

en: Define the loops this product should be visible in. The product will still be accessible directly.
ar: تحديد الأماكن التي يعرض المنتج فيها، الرابط المباشر يعمل ولا يتأثر بهذا الخيار.

en: Delete
ar: حذف

en: Delete ALL tax rates
ar: حذف جميع بيانات الضرائب

en: Delete Permanently
ar: حذف بشكل دائم

en: Delete all WooCommerce tax rates
ar: حذف جميع بيانات ضرائب المتجر

en: Delete all variations
ar: حذف جميع الأنواع

en: Delete image
ar: حذف الصورة

en: Delete note
ar: حذف الملاحظة

en: Delete selected line item(s)
ar: حدف العناصر المحددة

en: Delete this item permanently
ar: حذف هذا العنصر بشكل دائم

en: Delimiter
ar: الفاصل

en: Delivery URL
ar: رابط التوصيل

en: Description
ar: الوصف

en: Description (optional)
ar: الوصف (إختياري)

en: Determines how you select attributes for products. Under admin panel -> products -> product data -> attributes -> values, <strong>Text</strong> allows manual entry whereas <strong>select</strong> allows pre-configured terms in a drop-down list.
ar: تحدد طريقة إختيار العميل لأحد الخصائص المرتبطة بالمنتج. من خلال الدخول إلى لوحة التحكم -> المنتجات -> بيانات المنتج -> الخصائص -> القيم، <strong>النص</strong> يسمح بالأدخال اليدوي بينما <strong>قائمة الإختيار</strong> تسمح بخصائص معدة مسبقًا ومعروضة في قائمة منسدلة.

en: Determines the sort order of the terms on the frontend shop product pages. If using custom ordering, you can drag and drop the terms in this attribute.
ar: يحدد ترتيب سرد الأنواع في صفحات المنتجات في واجهة المتجر. في حال إستخدام الترتيب المخصص، تستطيع سحب وإفلات الأنواع في هذه الخاصية.

en: Developer API Docs
ar: تعليمات API المطورين

en: Dimensions
ar: الأبعاد

en: Dimensions (L&times;W&times;H)
ar: الأبعاد (ط×ع×ار)

en: Dimensions Unit
ar: وحدة قياس الأبعاد

en: Disabled <span class="count">(%s)</span>
ar: معطلة <span class="count">(%s)</span>

en: Discount
ar: خصم

en: Discount amount
ar: كمية الخصم

en: Discount type
ar: نوع الخصم

en: Display
ar: العرض

en: Display Prices During Cart and Checkout:
ar: عرض الأسعار في صفحة سلة المشتريات وإنهاء الطلب:

en: Display Prices in the Shop:
ar: عرض الأسعار في المتجر:

en: Display Tax Totals:
ar: عرض مجموع الضريبة:

en: Display returning customer login reminder on the "Checkout" page
ar: عرض خيار لتسجيل الدخول في صفحة انهاء الطلب في حال كان المستخدم يمتلك حساب مسبقًا

en: Display shipping methods in a dropdown
ar: عرضها كـ Dropdown (قائمة منسدله)

en: Display shipping methods with "radio" buttons
ar: عرضها بأسلوب الـ Radio Buttons

en: Display type
ar: نوع العرض

en: Do not allow
ar: لا، لا تسمح

en: Docs
ar: التعليمات

en: Documentation
ar: التعليمات

en: Download Expiry
ar: تاريخ إنتهاء التحميل

en: Download Expiry:
ar: وقت نهاية التحميل

en: Download Limit
ar: حد التحميل

en: Download Limit:
ar: حد التحميلات

en: Download Type
ar: نوع التحميل

en: Download expiry
ar: تاريخ إنتهاء التحميل

en: Download limit
ar: حدود التحميل

en: Downloadable
ar: منتج قابل للتحميل

en: Downloadable Files
ar: ملفات قابلة للتحميل

en: Downloadable Product Permissions
ar: صلاحيات المنتج القابل للتحميل

en: Downloadable Products
ar: المنتجات القابلة للتحميل

en: Downloadable products
ar: المنتجات القابلة للتحميل

en: Downloadable products give access to a file upon purchase.
ar: المنتجات القابلة للتحميل تعطي تصريحًا لتحميل ملف بعد شراءها.

en: Downloaded %s time | Downloaded %s times
ar[0]: لم يحمل
ar[1]: حمل مرة واحدة

en: Downloads Remaining
ar: حد التحميلات

en: Downloads require login
ar: التحميل يتطلب تسجيل الدخول

en: Drag and drop the above shipping methods to control their display order.
ar: أسحب وأفلت طرق الشحن أعلاه للتحكم بترتيب عرضها.

en: Duplicate
ar: مضاعفة

en: Duration
ar: المدة

en: Edit
ar: تحرير

en: Edit Account
ar: تعديل الحساب

en: Edit Address
ar: تعديل العنوان

en: Edit Attribute
ar: تحرير الخاصية

en: Edit this item
ar: تحرير هذا العنصر

en: Edit this item inline
ar: تحرير سريع بدون مغادرة الصفحة

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Email Body Background Colour
ar: خلفية صندوق محتوى البريد

en: Email Body Text Colour
ar: لون نص محتوى البريد

en: Email Footer Text
ar: نص الفوتر

en: Email Options
ar: خيارات البريد

en: Email Sender Options
ar: خيارات مرسل البريد الإلكتروني

en: Email Template
ar: قالب البريد

en: Email restrictions
ar: قيود البريد الإلكتروني

en: Emails
ar: البريد الإلكتروني

en: Empty Trash
ar: إفراغ سلة المهملات

en: Enable AJAX add to cart buttons on archives
ar: تفعيل إضافة المنتج للسلة بدون تحديث الصفحة (AJAX) في الأرشيفات

en: Enable Archives?
ar: تفعيل الأرشيفات؟

en: Enable BACS payments
ar: تفعيل الدفع عبر الحوالات المصرفية

en: Enable Lightbox for product images
ar: تفعيل نافذة عرض الصور للمنتج

en: Enable Registration
ar: تفعيل التسجيل

en: Enable Taxes
ar: تفعيل الضرائب

en: Enable cash on delivery
ar: تفعيل الدفع عند الإستلام

en: Enable guest checkout
ar: تفعيل إنهاء الطلب للزوار

en: Enable low stock notifications
ar: تفعيل تنبيهات المخزون المخفض

en: Enable out of stock notifications
ar: تفعيل تنبيهات المخزون الغير متوفر

en: Enable payment via Cheques
ar: تفعيل الدفع بواسطة الشيكات

en: Enable ratings on reviews
ar: تفعيل التقييم في المراجعات

en: Enable registration on the "Checkout" page
ar: تفعيل التسجيل في صفحة (انهاء الطلب)

en: Enable registration on the "My Account" page
ar: تفعيل التسجيل في صفحة ‪)‬حسابي‪(‬

en: Enable reviews
ar: تفعيل المراجعات

en: Enable shipping
ar: تفعيل الشحن

en: Enable site-wide store notice text
ar: تفعيل تنبيه ليتم عرضه في جميع أرجاء المتجر.

en: Enable stock management
ar: تفعيل إدارة المخزون

en: Enable stock management at product level
ar: تفعيل إدارة المخزون

en: Enable taxes and tax calculations
ar: تفعيل الضرائب وحساباتها

en: Enable the REST API
ar: تفعيل REST API

en: Enable the shipping calculator on the cart page
ar: تفعيل حاسبة تكاليف الشحن في صفحة سلة المشتريات

en: Enable the use of coupons
ar: تفعيل القسائم

en: Enable this if you want this attribute to have product archives in your store.
ar: فعل هذا الخيار اذا اردت ان تمتلك هذه الخاصية أرشيف للمنتجات في متجرك.

en: Enable this option if a product is not shipped or there is no shipping cost
ar: فعل هذا الخيار اذا كان المنتج غير رقمي ولا تطبق عليه رسوم الشحن.

en: Enable this option if access is given to a downloadable file upon purchase of a product
ar: تفعيل هذا الخيار يمكن المشتري من تحميل ملفات بعد شراء النوع.

en: Enable this option to enable stock management at variation level
ar: فعل هذا الخيار لتتمكن من إدارة مخزون هذا النوع.

en: Enable this option to feature this product.
ar: فعل هذا الخيار للمنتجات المميزة.

en: Enable this option to grant access to downloads when orders are "processing", rather than "completed".
ar: تفعيل هذا الخيار سيعطي تصريح للتحميلات والطلب لا يزال (قيد التنفيذ) وليس (مكتمل).

en: Enable this to only allow one of this item to be bought in a single order
ar: تفعيل هذا الخيار للسماح بعملية شراء واحدة فقط لهذا المنتج

en: Enabled
ar: تفعيل

en: Endpoint for the Checkout &rarr; Add Payment Method page
ar: اسم رابط النهاية لصفحة انهاء الطلب &larr; إضافة وسيلة دفع

en: Endpoint for the Checkout &rarr; Order Received page
ar: اسم رابط النهاية لصفحة انهاء الطلب &larr; تم إستقبال الطلب

en: Endpoint for the Checkout &rarr; Pay page
ar: اسم رابط النهاية لصفحة انهاء الطلب &larr; الدفع

en: Endpoint for the My Account &rarr; Edit Account page
ar: اسم رابط النهاية لصفحة حسابي &larr; تعديل الحساب

en: Endpoint for the My Account &rarr; Edit Address page
ar: اسم رابط النهاية لصفحة حسابي &larr; تعديل العنوان

en: Endpoint for the My Account &rarr; Lost Password page
ar: اسم رابط النهاية لصفحة حسابي &larr; نسيت كلمة المرور

en: Endpoint for the My Account &rarr; View Order page
ar: اسم رابط النهاية لصفحة حسابي &larr; عرض الطلب

en: Endpoint for the triggering logout. You can add this to your menus via a custom link: yoursite.com/?customer-logout=true
ar: اسم رابط النهاية لتسجيل الخروج. تستطيع إضافة هذا الرابط إلى قوائم عبر إدخال رابط مخصص، مثل: yoursite.com/?customer-logout=true

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions during the checkout process. They should be unique.
ar: أسماء روابط النهاية تضاف إلى رابط الصفحة المعروضة لتنفيذ عمليات محددة أثناء إنهاء الطلب. يجب أن تكون مختلفة وسهلة الفهم.

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions on the accounts pages. They should be unique.
ar: أسماء روابط النهاية تضاف إلى رابط الصفحة المعروضة لعرض تفاصيل معينه في صفحة حساب العميل. يجب أن تكون مختلفة وسهلة الفهم.

en: Enter a SKU for this variation or leave blank to use the parent product SKU.
ar: أدخل رمز تعريف لهذا النوع أو أتركه فارغ لاستخدام رمز المنتج

en: Enter a URL to an image you want to show in the email's header. Upload your image using the <a href="%s">media uploader</a>.
ar: أدخل رابط الصورة التي تود عرضها كترويسة للبريد. ارفع الصورة بإستخدام <a href="%s">رافع الوسائط</a>.

en: Enter a custom base to use. A base <strong>must</strong> be set or WordPress will use default instead.
ar: ادخل تركيبة مخصصة لإستخدامها. التركيبة المخصصة <strong>يجب</strong> أن تكون مدخله أو سيقوم ووردبريس بإستخدام التركيبة الإفتراضية.

en: Enter a name for the new attribute term:
ar: أدخل اسم قيمة الخاصية:

en: Enter a name for this tax rate.
ar: ادخل اسم لهذه الضريبة

en: Enter a quantity to enable stock management at variation level, or leave blank to use the parent product's options.
ar: أدخل الكمية لتفعيل تحديد كميات النوع، أو دعها فارغة لاستعمال اعدادات المنتج الأصلي.

en: Enter a tax rate (percentage) to 4 decimal places.
ar: النسبة المئوية للضريبة بأربع خانات بعد الفاصلة.

en: Enter a value
ar: أدخل قيمة

en: Enter a value (fixed or %)
ar: أدخل قيمة (عشرية أو مئوية)

en: Enter a weight for this variation or leave blank to use the parent product weight.
ar: أدخل وزن النوع أو دعه فارغ لاستخدام إعدادات المنتج الأصلي

en: Enter an optional note to send the customer after purchase.
ar: fأدخل أي ملاحظة إختيارية لترسل للعميل بعد الشراء.

en: Enter some text, or some attributes by "%s" separating values.
ar: أدخل نصًا أو بعض الخصائص. يتم فصلها بواسطة الرمز: "%s".

en: Enter some text, or some attributes by pipe (|) separating values.
ar: أدخل نصًا أو بعض الخصائص. يتم فصلها بواسطة الرمز: (|).

en: Enter the Action that will trigger this webhook.
ar: أدخل الإجراء الذي سينفذ هذا الـ Webhook.

en: Enter the Custom Topic that will trigger this webhook.
ar: أدخل الحدث المخصص الذي سينفذ هذا الـ Webhook.

en: Enter the external URL to the product.
ar: أضف الرابط الخارجي للمنتج.

en: Enter the number of days before a download link expires, or leave blank.
ar: أكتب عدد الأيام قبل أن ينتهي رابط التحميل، أو أتركه فارغًا.

[ctx: Ex: Refund - $date >by< $username]
en: by
ar: بواسطة

en: Exclude categories
ar: التصنيفات المستبعدة

en: Exclude products
ar: المنتجات المستبعدة

en: Exclude sale items
ar: استبعاد المنتجات المخصومة

en: Excluding tax
ar: بدون الضريبة

en: Expand
ar: توسيع

en: Expired Transients
ar: التخزينات المنتهية

en: Expiry date
ar: تاريخ الانتهاء

en: Export CSV
ar: تصدير بصيغة CSV

en: External/Affiliate
ar: خارجي ذو صلة

en: External/Affiliate product
ar: منتج خارجي

en: Failed to install/update the translation:
ar: حدث خطأ أثناء تنصيب/تحديث الترجمة:

en: Featured
ar: بارز

en: Featured Product
ar: منتج مميز.

en: Fee
ar: رسوم

en: Fee Name
ar: اسم الرسوم

en: File %d
ar: الملف %d:

en: File Download Method
ar: طريقة تحميل الملف

en: File Name
ar: اسم الملف

en: File URL
ar: رابط الملف

en: Filter by coupon
ar: الفرز حسب القسيمة

en: First Name
ar: الاسم الأول

en: First name
ar: الاسم الأول

en: Follow Sidekick interactive walkthroughs
ar: تابع إرشادات Sidekick التفاعلية

en: For more information:
ar: لمزيد من المعلومات:

en: Force Downloads
ar: فرض التحميلات

en: Force HTTP when leaving the checkout
ar: إجبار استخدام بروتوكول HTTP عند انهاء الطلب

en: Force SSL
ar: فرض SSL

en: Force SSL (HTTPS) on the checkout pages (a SSL Certificate is required).
ar: إجبار SSL ‪(‬HTTPS‪)‬ لصفحات إنهاء الطلب (شهادة SSL مطلوبة).

en: Force Translation Upgrade
ar: إجبار تحديث الترجمة

en: Force Update Translation
ar: إجبار تحديث الترجمة

en: Force secure checkout
ar: فرض إنهاء الطلب الآمن

en: Forcing downloads will keep URLs hidden, but some servers may serve large files unreliably. If supported, <code>X-Accel-Redirect</code>/ <code>X-Sendfile</code> can be used to serve downloads instead (server requires <code>mod_xsendfile</code>).
ar: فرض التحميلات سيبقي الروابط مخبئة، لكن بعض الخودام قد تخدم الملفات كبيرة الحجم بشكل لا يعتمد عليه. إذا كانت الخاصيتان <code>X-Accel-Redirect</code>/ <code>X-Sendfile</code> مدعومة، فبإمكانها خدمة التحميلات. (الخادم يتطلب <code>mod_xsendfile</code>).

en: Found a bug?
ar: هل وجدت خطأً؟

en: Free
ar: مجانية

en: Friendly name for identifying this key.
ar: اسم لطيف لتعريف هذا المفتاح.

en: Friendly name for identifying this webhook, defaults to Webhook created on %s.
ar: اسم لطيف لتعريف الـ Webhook. سيتم ضبطه إفتراضيًا حسب وقت إنشاءه.

en: Gateway
ar: بوابة الدفع

en: Gateway Display Order
ar: ترتيب عرض بوابات الدفع

en: Gateway ID
ar: معرف البوابة

en: Gateways
ar: بوابات الدفع

en: General
ar: عام

en: General Details
ar: تفاصيل عامة

en: General Options
ar: خيارات عامة

en: Generate API Key
ar: توليد مفتاح API

en: Generate download permissions
ar: توليد تصاريح التحميل

en: Geolocate
ar: تحديد جغرافي

en: Geolocate (with page caching support)
ar: تحديد جغرافي (مع دعم التخزين المؤقت للصفحة)

en: Get System Report
ar: الحصول على تقرير النظام

en: Get eCommerce advice in your inbox
ar: استلم نصيحة عن التجارة الإلكترونية على بريدك الإلكتروني

en: Go
ar: تطبيق

en: Go to WooCommerce Settings
ar: اذهب لإعدادات المتجر!

en: Go to the first page
ar: الإنتقال للصفحة الأولى

en: Go to the last page
ar: الإنتقال للصفحة التالية

en: Go to the next page
ar: الإنتقال للصفحة الأولى

en: Go to the previous page
ar: الإنتقال للصفحة السابقة

en: Grant Access
ar: السماح بالتحميل

en: Grant access to downloadable products after payment
ar: إعطاء تصريح بتحميل المنتج بعد الدفع مباشرةً.

en: Gross Sales amount
ar: كمية إجمالي المبيعات

en: Grouped
ar: مجموعة

en: Grouped product
ar: منتج مجمع

en: Grouping
ar: التجميع

en: Guest
ar: زائر

en: Guest Orders
ar: طلبات الزوار

en: Guest Sales
ar: مبيعات الزوار

en: HTML Email Template
ar: قالب HTML للبريد الإلكتروني

en: Hard Crop?
ar: قص الصورة؟

en: Header Image
ar: صورة الهيدر

en: Headers
ar: الترويسات

en: Height
ar: الارتفاع

en: Hi there! Upload a CSV file containing tax rates to import the contents into your shop. Choose a .csv file to upload, then click "Upload file and import".
ar: مرحبا بك! ارفع ملف CSV يحوي الضرائب لاستيراد محتوياته إلى سوقك. اختر ملف &lrm;.csv المراد رفعه، ثم اضغط "رفع الملف واستيراده".

en: Hidden
ar: مخفي

en: Hide This Message
ar: أخف هذا الإشعار

en: Hide out of stock items from the catalog
ar: إخفاء المنتجات الغير متوفرة في المخزون

en: Hide shipping costs until an address is entered
ar: إخفاء تكاليف الشحن حتى إدخال عنوان الشحن

en: Hold Stock (minutes)
ar: تعليق المخزون (بالدقائق)

en: Hold stock (for unpaid orders) for x minutes. When this limit is reached, the pending order will be cancelled. Leave blank to disable.
ar: تعليق المخزون (للطلبات الغير مدفوعة) بعد الدقائق المحددة. حين الوصول للحد المعطى من الدقائق، سيتم إلغاء الطلب. أتركه فارغًا للتعطيل.

en: Home URL
ar: رابط الرئيسية

en: How many times this coupon can be used before it is void.
ar: كم مرة يمكن إستخدام هذه القسيمة قبل أن تكون باطلة.

en: How many times this coupon can be used by an invidual user. Uses billing email for guests, and user ID for logged in users.
ar: كم مرة يمكن إستخدام هذه القسيمة بواسطة عميل واحد. أدخل البريد الإلكتروني لعنوان الفاتورة الخاص بالضيوف أو اسم المستخدم الخاص بالمستخدمين المسجلين.

en: How will you enter product prices?
ar: كيف ستقوم بإدخال أسعار المنتجات؟

en: I will enter prices exclusive of tax
ar: سأقوم بإدخال أسعار المنتجات غير متضمنةً الضريبة

en: I will enter prices inclusive of tax
ar: سأقوم بإدخال أسعار المنتجات متضمنةً الضريبة

en: ID
ar: المعرف

en: ID:
ar: رقم التعريف:

en: ID: %d
ar: الرقم التعريفي: %d

en: If managing stock, this controls whether or not backorders are allowed. If enabled, stock quantity can go below 0.
ar: إذا كانت إدارة المخزون مفعلة، هذا الخيار يتحكم في إتاحة الطلبات المؤجلة لهذا المنتج. إذا كان مفعل، كمية المخزون قد تقل عن 0.

en: If you define a "Terms" page the customer will be asked if they accept them when checking out.
ar: إذا قمت بتعيين صفحة لـ "الشروط والأحكام"، سيتم سؤال العميل بقبولها في صفحة انهاء الطلب.

en: If you like <strong>WooCommerce</strong> please leave us a %s&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;%s rating. A huge thank you from WooThemes in advance!
ar: الرجاء تقييمنا بـ %s&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;%s إذا أعجبك <strong>ووكومرس</strong>.

en: If you will be charging sales tax, or shipping physical goods to customers, you can configure the basic options below. This is optional and can be changed later via %1$sWooCommerce > Settings > Tax%3$s and %2$sWooCommerce > Settings > Shipping%3$s.
ar: تستطيع ضبط الخيارات الأساسية للشحن والضرائب اذا اردت وضع رسوم ضرائب المبيعات أو شحن سلع مادية للعملاء. هذه الخطوة اختيارية وبالإمكان تغييرها لاحقًا من خلال %1$sمتجر > إعدادات > الضرائب%3$s ومن خلال %2$sمتجر > إعدادات > الشحن%3$s.

en: If your currency is not listed you can %sadd it later%s.
ar: في حال عدم توفر العملة المرغوبة، تستطيع %sإضافتها لاحقًا%s.

en: Image
ar: الصورة

en: Import <strong>tax rates</strong> to your store via a csv file.
ar: استورد <strong>قيم الضرائب</strong> إلى متجرك عبر ملف CSV.

en: Import CSV
ar: استيراد كـ CSV

en: Import Tax Rates
ar: استيراد الضراب

en: Import Tax Rates?
ar: استيراد اسعار الضريبة؟

en: Import/export
ar: استيراد/تصدير

en: In stock
ar: متوفر في المخزون

en: In stock?
ar: متوفر؟

en: Include WooCommerce's lightbox. Product gallery images will open in a lightbox.
ar: لإضافة نافذة عرض الصور الخاصة بووكومرس. معرض صور المنتجات سيتم فتحه في نافذة عرض الصور.

en: Including tax
ar: مع الضريبة

en: Increase by (fixed amount or %):
ar: زيادة بمقدار (عدد عشري أو %):

en: Increase line item stock
ar: زيادة كمية المخزون

en: Increase regular prices (fixed amount or percentage)
ar: رفع الأسعار الإفتراضية (قيمة ثابتة أو نسبة مئوية)

en: Increase sale prices (fixed amount or percentage)
ar: رفع الأسعار المخصومة (قيمة ثابتة أو نسبة مئوية)

en: Individual use only
ar: أستخدام القسيمة لوحدها فقط

en: Insert file URL
ar: أدرج الرابط

en: Insert into %s
ar: ادخال في %s

en: Insert row
ar: إدخال صف

en: Install WooCommerce Pages
ar: تنصيب صفحات المتجر

en: Install pages
ar: تنصيب الصفحات

en: Installed gateways are listed below. Drag and drop gateways to control their display order on the frontend.
ar: بوابات الدفع المنصبة معروضة بالأسفل. أسحب البوابات للتحكم بترتيب عرضها في واجهة المتجر.

en: Integration
ar: التكامل

en: Inventory
ar: المخزون

en: It is strongly recommended that you backup your database before proceeding. Are you sure you wish to run the updater now?
ar: يوصى بشدة أن تأخذ نسخة احتياطية من قاعدة بياناتك قبل المتابعة، هل تريد التحديث الآن؟

en: Item
ar: العنصر

en: Itemized
ar: حسب كل عنصر

en: Key Details
ar: تفاصيل المفتاح

en: Keys/Apps
ar: المفاتيح/التطبيقات

en: L/W/H
ar: طول\عرض\ارتفاع

en: Language
ar: اللغة

en: Last 7 Days
ar: آخر 7 أيام

en: Last Access
ar: آخر وصول

en: Last Month
ar: الشهر السابق

en: Last Name
ar: العائلة

en: Last name
ar: اسم العائلة

en: Last order
ar: الطلب الأخير

en: Last warning, are you sure?
ar: آخر سؤال، هل أنت متأكد؟

en: Learn More
ar: معرفة المزيد

en: Learn more
ar: معرفة المزيد

en: Leave blank for unlimited re-downloads.
ar: أتركه فارغًا لعدد تحميلات غير محدود.

en: Left
ar: يمين الرقم

en: Left with space
ar: يمين الرقم مع مسافة

en: Length
ar: الطول

en: Let's Go!
ar: لنبدأ الإعداد!

en: Limit usage to X items
ar: حد الإستخدام لـ X عناصر

en: Link previous orders
ar: ربط الطلبات السابقة

en: Linked Products
ar: المنتجات المرتبطة

en: List of allowed emails to check against the customer's billing email when an order is placed. Separate email addresses with commas.
ar: قائمة الإيميلات المسموحة لمقارنتها مع عنوان البريد الإلكتروني الخاص بالعميل عنده تأكيده لطلب جديد. أفصل العناوين بفاصلة.

en: Load billing address
ar: تحميل عنوان الفاتورة

en: Load shipping address
ar: تحميل عنوان الشحن

en: Load the customer's billing information? This will remove any currently entered billing information.
ar: هل تود تحميل معلومات الفاتورة الخاصة بالعميل؟ هذا سيحذف أي معلومات متعلقة بالفاتورة تم إدخالها مسبقًا.

en: Load the customer's shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
ar: هل تود تحميل معلومات الشحن الخاصة بالعميل؟ هذا سيحذف أي معلومات متعلقة بالشحن تم إدخالها مسبقًا.

en: Location
ar: الموقع

en: Log Directory Writable
ar: قابلية كتابة دليل السجلات.

en: Log file: %s (%s)
ar: ملف السجل: %s (%s)

en: Logout
ar: تسجيل الخروج

en: Logs
ar: السجلات

en: Lost Password
ar: نسيت كلمة المرور

en: Low Stock Threshold
ar: عدد المنتجات المتبقية لتعليم المنتج كـ منخفض المخزون

en: Low in stock
ar: منخفض المخزون

en: LxWxH in decimal form
ar: الطول والعرض والارتفاع بالأرقام

en: M j, Y @ G:i
ar: M j، Y @ G:i

en: Make a duplicate from this product
ar: أنسخة من هذا المنتج

en: Manage Stock
ar: إدارة المخزون

en: Manage stock?
ar: إدارة المخزون؟

en: Mark complete
ar: وضع علامة (مكتمل)

en: Mark on-hold
ar: وضع علامة (بإنتظار العمل عليه)

en: Mark processing
ar: وضع علامة (قيد التنفيذ)

en: Marketing
ar: التسويق

en: Max Upload Size
ar: الحد الأقصى للرفع

en: Maximum size: %s
ar: الحجم الأقصى: %s

en: Maximum spend
ar: حد الإستخدام الأقصى

en: Measurements
ar: المقاسات

en: Menu order
ar: ترتيب المنتج في القائمة

en: Method
ar: الطريقة

en: Minimum spend
ar: الحد الأدنى لقيمة المشتريات

en: Money Spent
ar: الأموال المنفقة

en: Most Discount
ar: الأكثر خصمًا

en: Most Popular
ar: الأكثر شهرة

en: Most Stocked
ar: الأكثر توافرًا في المخزون

en: Move this item to the Trash
ar: نقل إلى سلة المهملات

en: Move to Trash
ar: نقل لسلة المهملات

en: Music
ar: موسيقى

en: My Account Endpoints
ar: أسماء روابط النهاية لصفحة حساب المستخدم

en: My Account Page
ar: صفحة (حسابي)

en: MySQL Version
ar: إصدار MySQL

en: N/A
ar: غير محدد

en: Name
ar: الاسم

en: Name (Last, First)
ar: الاسم (العائلة، الأول)

en: Name (numeric)
ar: الاسم (رقمي)

en: Name for the attribute (shown on the front-end).
ar: اسم الخاصية (المعروض في واجهة المتجر)

en: Net Sales amount
ar: كمية صافي المبيعات

en: Net profit
ar: الأرباح الصافية

en: Never
ar: أبدًا

en: Never show stock amount
ar: لا تعرض كمية المخزون أبدًا

en: Next &rsaquo;
ar: التالي &lsaquo;

en: Next Steps
ar: الخطوات التالية

en: No
ar: لا

en: No address
ar: بلا عنوان

en: No attributes currently exist.
ar: لا يوجد خصائص حاليًا.

en: No billing address set.
ar: لم يتم إضافة عنوان الفاتورة.

en: No categories
ar: لا تصنيفات

en: No coupons found in range
ar: لم يتم إيجاد قسائم ضمن إختياراتك.

en: No customer selected
ar: لم تحدد العميل

en: No customers found.
ar: لم يتم إيجاد عملاء.

en: No default
ar: بلا إفتراضيات

en: No low in stock products found.
ar: لم يتم العثور على منتجات مخفضة المخزون.

en: No maximum
ar: بلا حد أقصى

en: No minimum
ar: بلا حد أدنى

en: No out of stock products found.
ar: لم يتم العثور على منتجات غير متوفرة في المخزون

en: No product to duplicate has been supplied!
ar: لم يختر منتج لمضاعفته!

en: No products found in range
ar: لم يتم ايجاد منتجات

en: No products found.
ar: لم يتم إيجاد منتجات.

en: No restrictions
ar: بدون قيود

en: No row(s) selected
ar: لا يوجد صفوف محددة

en: No shipping address set.
ar: لم يتم إضافة عنوان الشحن.

en: No shipping class
ar: بلا فئة شحن

en: No thanks
ar: لا شكرًا

en: No time right now? If you don’t want to go through the wizard, you can skip and return to the WordPress dashboard. Come back anytime if you change your mind!
ar: لا تود الإستمرار الآن؟ بإمكانك تجاوز هذه الصفحة إذا كنت لا ترغب بإستكمال هذه الخطوات في الوقت الحالي والعودة إلى لوحة تحكم ووردبريس. تستطيع العودة لهذه الصفحة في أي وقت لاحق!

en: No used coupons found
ar: لم يتم إيجاد قسائم مستخدمة.

en: No variations added
ar: لا تركيبات لإضافتها

en: No, I will enter prices exclusive of tax
ar: لا، سأقوم بإدخال الأسعار غير متضمنةً الضريبة

en: No, do not bother me again
ar: لا، ولا تزعجني بهذا الإشعار مرة أخرى

en: None
ar: بلا

en: Not Declared
ar: غير مصرح

en: Not right now
ar: ليس الآن

en: Note to customer
ar: ملاحظة للعميل

en: Note: Permissions for order items will automatically be granted when the order status changes to processing/completed.
ar: ملاحظة: الصلاحيات تعطى تلقائيا عند تغير حالة الطلب إلى "جار العمل عليه\مكتمل".

en: Notification Recipient
ar: مستلم التنبيهات

en: Notifications
ar: التنبيهات

en: Number of Decimals
ar: عدد الأرقام العشرية

en: Number of coupons used
ar: عدد القسائم المستخدمة

en: Number of items sold
ar: عدد السلع المباعة

en: Number of orders
ar: عدد الطلبات

en: OK
ar: موافق

en: OR enter path to file:
ar: أو أدخل مسار الملف

en: Official Extensions
ar: الإضافات الرسمية

en: Official Themes
ar: القوالب الرسمية

en: Offline Payments
ar: المدفوعات اليدوية

en: Offline gateways require manual processing, but can be useful in certain circumstances or for testing payments.
ar: تتطلب المدفوعات اليدوية معالجة يدوية، ولكنها مفيدة في بعض الحالات أو لإختبار المدفوعات.

en: Once created, these pages can be managed from your admin dashboard on the %sPages screen%s. You can control which pages are shown on your website via %sAppearance > Menus%s.
ar: بالإمكان إدارة هذه الصفحات من خلال %sنافذة الصفحات%s في لوحة التحكم بعد إنشاءها. بإمكانك التحكم بظهور هذه الصفحات في موقعك من خلال %sالمظهر > القوائم.%s

en: Only allow reviews from "verified owners"
ar: تفعيل المراجعات فقط لـ "الملاك الموثوقين"

en: Only ship to the customer's billing address
ar: اسحن لعنوان الفاتورة الخاص بالعميل فقط

en: Only show stock when low e.g. "Only 2 left in stock" vs. "In Stock"
ar: اعرض الكمية فقط عندما تكون منخفضة المخزون. مثال: "3 منتجات فقط متبقية في المخزون"

en: Optional
ar: إختياري

en: Optionally control which tax class shipping gets, or leave it so shipping tax is based on the cart items themselves.
ar: يتحكم بشكل إختياري بما يحصل عليه فئة شحن الضريبة، بالإمكانه تركه لتكون ضرائب الشحن معتمده على المنتجات المضافة لسلة المشتريات.

en: Or, enter tax rate ID:
ar: أو أدخل رقم تعريف الضريبة:

en: Order
ar: الطلب

en: Order Created
ar: إنشاء طلب

en: Order Deleted
ar: حذف طلب

en: Order Notes
ar: ملاحظات الطلب

en: Order Received
ar: تم إستلام الطلب

en: Order Total
ar: مجموع الطلب

en: Order Updated
ar: تحديث طلب

en: Order by
ar: طريقة الترتيب

en: Order date:
ar: تاريخ الطلب:

en: Order draft updated.
ar: تم حفظ الطلب كمسودة.

[ctx: Order number by X]
en: %s by %s
ar: ‏%s بواسطة %s

en: Order restored to revision from %s
ar: تمت استعادة النسخة (%s) من الطلب.

en: Order saved.
ar: تم حفظ الطلب.

en: Order scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
ar: تمت جدولة الطلب ليوم: <strong>%1$s</strong>.

en: Order status changed by bulk edit:
ar: تم تغيير حالة الطلب عبر تحرير:

en: Order status changed. | %s order statuses changed.
ar[0]: لم يتم تغيير حالة أي طلب.
ar[1]: تم تغيير حالة طلب واحد.

en: Order status:
ar: حالة الطلب:

en: Order submitted.
ar: تمت إضافة الطلب.

en: Order updated and email sent.
ar: تم تحديث الطلب وإرسال البريد.

en: Order updated.
ar: تم تحديث الطلب.

en: Orders
ar: الطلبات

en: Other
ar: المزيد

en: Our catalog of WooCommerce Extensions can be found on WooThemes.com here: <a href="%s">WooCommerce Extensions Catalog</a>
ar: تستطيع إيجاد مجموعة إضافات ووكومرس الرسمية <a href="%s">هنا </a>.

en: Out Of Stock Threshold
ar: عدد المنتجات المتبقية لتعليم المنتج كـ ‪)‬غير متوفر في المخزون‪(‬

en: Out Of Stock Visibility
ar: عرض المنتجات الغير متوفرة في المخزون

en: Out of stock
ar: غير متوفر في المخزون

en: Overrides
ar: التجاوزات

en: Owner of these keys.
ar: مالك هذه المفاتيح.

en: PHP Max Input Vars
ar: الحد الأقصى لإدخال متغيرات PHP

en: PHP Post Max Size
ar: الحجم الأقصى لبيانات PHP المرسلة

en: PHP Time Limit
ar: الوقت الأقصى لـ PHP

en: PHP Version
ar: إصدار PHP

en: Page Setup
ar: صفحات المتجر

en: Page contents:
ar: محتويات الصفحة:

en: Page does not contain the shortcode: %s
ar: الصفحة لا تحتوي: %s

en: Page does not exist
ar: الصفحة غير موجودة

en: Page not set
ar: الصفحة لم تحدد

[ctx: Page setting]
en: Cart
ar: السلة

[ctx: Page setting]
en: Checkout
ar: إنهاء الطلب

[ctx: Page setting]
en: My Account
ar: حسابي

[ctx: Page setting]
en: Shop Base
ar: المتجر

en: Parent
ar: الأب

en: Parent Theme Author URL
ar: رابط مطور القالب الأب

en: Parent Theme Name
ar: اسم القالب الأب

en: Parent Theme Version
ar: اصدار القالب الأب

en: Paused <span class="count">(%s)</span>
ar: متوقفة مؤقتًا <span class="count">(%s)</span>

en: Pay
ar: الدفع

en: PayPal Email Address:
ar: بريدك الإلكتروني على PayPal:

en: PayPal Standard
ar: ‏PayPal القياسي

en: Payment Gateway
ar: بوابة الدفع

en: Payment Gateways
ar: بوابات الدفع

en: Payment Method:
ar: وسيلة الدفع:

en: Payment via %s
ar: الدفع عبر %s

en: Payments
ar: طرق الدفع

en: Period
ar: فترة

en: Permissions
ar: الصلاحيات

en: Phone
ar: الهاتف

en: Please copy and paste this information in your ticket when contacting support:
ar: الرجاء تضمين هذه المعلومات عند طلب الدعم:

en: Please enter in a value less than the regular price.
ar: فضلًا أدخل قيمة أقل من السعر الإفتراضي.

en: Please enter in country code with two capital letters.
ar: فضلًا أدخل رمز البلد بحرفين إنجليزية كبيرة (كابتل).

en: Please enter in decimal (%s) format without thousand separators.
ar:      رجاءً ادخل عددًا بشكل (٪s) بدون فاصل آلاف.

en: Please enter in monetary decimal (%s) format without thousand separators and currency symbols.
ar: الرجاء إدخال قيمة المبلغ بصيغة عشرية (%s) بدون فاصل الآلاف ورمز العملة.

en: Please note: you may still need to add local and product specific tax rates depending on your business location. If in doubt, speak to an accountant.
ar: ملاحظة: ربما لا تزال بحاجة لإضافة أسعار الضرائب المحلية أو لمنتجات معينة حسب موقع متجرك. اذا كنت غير متأكد، تحدث إلى محاسب.

en: Please select some items.
ar: رجاءً حدد بعض العناصر.

en: Please, provide an attribute name and slug.
ar: فضلًا أضف اسم واسم لطيف للخاصية.

en: Popular
ar: شهيرة

en: Popularity (sales)
ar: الشهرة حسب المبيعات

en: Postcode
ar: الرمز البريدي

en: Postcode for this rule. Semi-colon (;) separate multiple values. Leave blank to apply to all areas. Wildcards (*) can be used. Ranges for numeric postcodes (e.g. 12345-12350) will be expanded into individual postcodes.
ar: الرموز البريدية التي تطبق عليها الضرائب. ";" تفصل بين القيم المتعددة. فارغ لكل الرموز. (*) تعني خانة من 0-9. ممكن أن تكتب مدى مثل (12345-12350).

en: Powered by WooCommerce
ar: يعمل بفخر على ووكومرس

en: Preview
ar: معاينة

en: Preview &#8220;%s&#8221;
ar: معاينة &#8220;%s&#8221;

en: Price
ar: السعر

en: Price Display Suffix:
ar: النص المعروض بعد السعر:

en: Prices
ar: الأسعار

en: Prices Entered With Tax
ar: الأسعار المدخله مع الضريبة

en: Pricing
ar: التسعير

en: Priority
ar: الأولوية

en: Private note
ar: ملاحظة خاصة

en: Processing
ar: (قيد التنفيذ)

en: Product
ar: المنتج

en: Product Created
ar: إنشاء منتج

en: Product Data
ar: بيانات المنتج

en: Product Deleted
ar: حذف منتج

en: Product Gallery
ar: معرض صور المنتج

en: Product ID:
ar: معرف المنتج

en: Product IDs
ar: معرفات المنتجات

en: Product Image Gallery
ar: معرض صور المنتج

en: Product Images
ar: صور المنتج

en: Product Ratings
ar: تقييمات المنتج

en: Product SKU must be unique.
ar: يجب أن يكون رمز التعريف مميزًا. (SKU)

en: Product SKU:
ar: الرمز التعريفي

en: Product Search
ar: بحث المنتج

en: Product Short Description
ar: الوصف المختصر للمنتج

en: Product Thumbnails
ar: الصور المصغرة للمنتجات

en: Product Transients Cleared
ar: ذاكرة المنتجات المؤقتة مسحها

en: Product Type
ar: نوع المنتج

en: Product Types
ar: أنواع المنتجات

en: Product URL
ar: رابط المنتج

en: Product Updated
ar: تحديث منتج

en: Product attribute base
ar: تركيبة مخصّصة

en: Product categories
ar: تصنيفات المنتجات

en: Product categories for your store can be managed here. To change the order of categories on the front-end you can drag and drop to sort them. To see more categories listed click the "screen options" link at the top of the page.
ar: تصنيفات المنتجات لمتجرك تدار هنا. لتغيير ترتيب التصنيفات في واجهة الموقع، تستطيع السحب والإفلات لترتيبهم.

en: Product category base
ar: تركيبة تصنيف المنتج

en: Product creation failed, could not find original product:
ar: فشلت إضافة المنتج، لا بوجد منتج أصلي:

en: Product draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview Product</a>
ar: تم حفظ المنتج كمسودة<a target="_blank" href="%s">معاينة المنتج</a>.

en: Product must not be in this category for the coupon to remain valid or, for "Product Discounts", products in these categories will not be discounted.
ar: المنتج لا يجب أن يكون في هذا التصنيف لكي تكون القسيمة صالحة أو لـ (المنتجات المخصومة). المنتجات في هذه التصنيفات لن تكون مخصومة.

en: Product name
ar: اسم المنتج

en: Product permalink base
ar: الرابط الدائم للمنتج

en: Product published. <a href="%s">View Product</a>
ar: تم نشر المنتج. <a href="%s">عرض المنتج</a>.

en: Product restored to revision from %s
ar: تمت استعادة النسخة (%s) من المنتج.

en: Product saved.
ar: تم حفظ المنتج.

en: Product scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview Product</a>
ar: تمت جدولة المنتج ليوم: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">معاينة المنتج</a>.

en: Product submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview Product</a>
ar: تمت إضافة المنتج. <a target="_blank" href="%s">معاينة المنتج</a>.

en: Product tag base
ar: تركيبة وسم المنتج

en: Product updated.
ar: تم تحديث المتج.

en: Product updated. <a href="%s">View Product</a>
ar: تم تحديث المنتج. <a href="%s">عرض المنتج</a>

en: Products
ar: منتجات

en: Products which must not be in the cart to use this coupon or, for "Product Discounts", which products are not discounted.
ar: المنتجات التي يجب أن لا تكون مضافة في سلة المشتريات لإستخدام القسيمة، أو لـ (المنتجات المخصومة).

en: Products which need to be in the cart to use this coupon or, for "Product Discounts", which products are discounted.
ar: المنتجات التي يجب أن تكون مضافة في السلة لإستخدام هذه القسيمة. أو لـ (المنتجات المخصومة).

en: Public
ar: عام

en: Purchase Note
ar: ملاحظة الشراء

en: Purchased
ar: ما تم شراءه

en: QRCode
ar: رمز QR

en: Qty
ar: الكمية

en: Quick&nbsp;Edit
ar: تحرير سريع

en: Rate
ar: المبلغ

en: Rate %
ar: السعر %

en: Rate (%)
ar: السعر (٪)

en: Rate code
ar: شفرة السعر

en: Rate name
ar: اسم السعر

en: Rate&nbsp;%
ar: النسبة %

en: Rating
ar: التقييم

en: Ratings are required to leave a review
ar: التقييم مطلوب عند إضافة مراجعة

en: Read
ar: قراءة

en: Read more about getting started
ar: قراءة المزيد حول البدء

en: Read/Write
ar: قراءة/كتابة

en: Ready!
ar: جاهز!

en: Reason for refund (optional)
ar: سبب الإعادة (إختياري)

en: Recount terms
ar: إعادة عد الأنواع

en: Redirect only
ar: التحويل فقط

en: Redirect to the cart page after successful addition
ar: التحويل إلى صفحة سلة المشتريات بعد إضافة المنتج بنجاح

en: Reduce line item stock
ar: تقليل كمية المخزون

en: Refresh stats
ar: تحديث الإحصائيات

en: Refreshed stats for %s
ar: تم تحديث إحصائيات %s

en: Refund
ar: إعادة المبلغ

[ctx: Refund $amount]
en: Refund %s via %s
ar: مبلغ معاد %s عبر %s

[ctx: Refund $amount manually]
en: Refund %s manually
ar: إعادة %s يدويًا

en: Refund amount
ar: إعادة القيمة

en: Refunded
ar: المبلغ المعاد

en: Registered customers will be able to manage their account details and view past orders on this page.
ar: سيتمكن العملاء المسجلين بإدارة حساباتهم وتفاصيلهم وعرض طلباتهم السابقة من خلال هذه الصفحة.

en: Registration Options
ar: خيارات التسجيل

en: Regular Price
ar: السعر الإفتراضي

en: Regular Price:
ar: السعر الأصلي:

en: Remove
ar: إزالة

en: Remove All Data
ar: حذف جميع البيانات

en: Remove image
ar: إزالة صورة

en: Remove selected row(s)
ar: حذف الصفوف المحددة

en: Remove this attribute?
ar: إزالة هذه الخاصية؟

en: Remove this item meta?
ar: إزالة هذه المعلومات؟

en: Report a bug
ar: التبليغ عن خطأ

en: Reports
ar: تقارير

en: Request
ar: طلب

en: Resend order emails
ar: إعادة إرسال بريد الطلب

en: Reset
ar: إستعادة

en: Reset Usage Tracking Settings
ar: إلغاء إعدادات تتبع الإستخدام

en: Reset capabilities
ar: إعادة تعيين الرتب

en: Reset usage tracking settings
ar: إلغاء إعدادات تتبع الإستخدام

en: Response
ar: اسجابة

en: Restock refunded items
ar: إعادة مخزون العناصر المعادة

en: Restore
ar: استعادة

en: Restore this item from the Trash
ar: استعادة هذا العنصر من سلة المهملات

en: Restrict shipping to Location(s)
ar: تقييد الشحن لدول محددة

en: Return to the WordPress Dashboard
ar: العودة إلى لوحة تحكم ووردبريس

en: Reviews
ar: المراجعات

en: Revoke
ar: تعطيل

en: Revoke API Key
ar: سحب مفتاح API

en: Revoke Access
ar: إزالة

en: Revoke Key
ar: تعطيل المفتاح

en: Right
ar: يسار الرقم

en: Right with space
ar: يسار الرقم مع مسافة

en: Roles successfully reset
ar: نجحت إعادة تعيين الأساسات

en: Round tax at subtotal level, instead of rounding per line
ar: قدر سعر الضريبة على مستوى المجموع الكلي، بدلًا من أن يكون على مستوى كل عنصر

en: Rounding
ar: تقدير سعر الضريبة

en: Run the updater
ar: شغل المحدث

en: SKU
ar: الرمز التعريفي

en: SKU refers to a Stock-keeping unit, a unique identifier for each distinct product and service that can be purchased.
ar: الرمز التعريفي SKU يشير إلى (وحدة حفظ المخزون)، وهو رمز مميز لكل منتج وخدمة قابلة للشراء.

en: SUHOSIN Installed
ar: ‏SUHOSIN منصب

en: Sale
ar: سعر العرض

en: Sale Price
ar: السعر بعد الخصم

en: Sale Price Dates
ar: تواريخ السعر المخصوم

en: Sale Price:
ar: سعر العرض:

en: Sale end date:
ar: وقت نهاية العرض:

en: Sale start date (YYYY-MM-DD format or leave blank)
ar: تاريخ بداية الخصم (بالصيغة YYYY-MM-DD أو أتركه فارغًا)

en: Sale start date:
ar: وقت بدأ العرض:

en: Sales Reports
ar: تقارير المبيعات

en: Sales amount
ar: قيمة المبيعات

en: Sales by category
ar: المبيعات حسب التصنيف

en: Sales by date
ar: المبيعات حسب التاريخ

en: Sales by product
ar: المبيعات حسب المنتج

en: Same as parent
ar: مثل المنتج الأصلي

en: Save
ar: حفظ

en: Save %s
ar: حفظ %s

en: Save Changes
ar: حفظ التغييرات

en: Save Webhook
ar: حفظ الـ Webhook

en: Save attributes
ar: حفظ الخصائص

en: Save changes
ar: حفظ التغييرات

en: Save/update the %s
ar: حفظ/تحديث الـ%s

en: Schedule
ar: ضبط تاريخ للسعر المخصوم

en: Search
ar: البحث

en: Search Key
ar: البحث عن مفتاح

en: Search Webhooks
ar: البحث عن Webhooks

en: Search customers
ar: البحث في العملاء

en: Search for a customer&hellip;
ar: البحث عن عميل&hellip;

en: Search for a downloadable product&hellip;
ar: ابحث عن منتج قابل للتحميل&hellip;

en: Search for a product&hellip;
ar: ابحث عن منتج&hellip;

en: Secret
ar: السر

en: Seems you don't have permission to do this!
ar: يبدو بأنك لا تمتلك تصريح لفعل هذا!

en: Select All
ar: تحديد الكل

en: Select Page
ar: إختيار صفحة

en: Select a country&hellip;
ar: اختر دولة&hellip;

en: Select a page&hellip;
ar: اختر صفحة&hellip;

en: Select all
ar: تحديد الكل

en: Select an option&hellip;
ar: حدد خيارًا&hellip;

en: Select categories&hellip;
ar: اختر التصنيفات&hellip;

en: Select none
ar: مسح الكل

en: Select terms
ar: تحديد الأنواع

en: Select the access type of these keys.
ar: اختر نوع الوصول لهذه المفاتيح.

en: Select when the webhook will fire.
ar: لإختيار وقت إطلاق الـ Webhook.

en: Selection Priority
ar: أولولية الإختيار

en: Sell to all countries
ar: البيع لجميع الدول

en: Sell to specific countries only
ar: البيع لدول محددة فقط

en: Selling Location(s)
ar: دول البيع

en: Server Environment
ar: بيئة الخادم

en: Server Info
ar: معلومات الخادم

en: Sessions successfully cleared
ar: تمت إزالة الجلسات بنجاح

en: Set regular prices
ar: ضبط أسعار إفتراضية

en: Set sale prices
ar: ضبط الأسعار المخصومة

en: Set scheduled sale dates
ar: ضبط جدولة للأسعار المخصومة

en: Set this option to make this product part of a grouped product.
ar: حدد هذا الخيار لجعل هذا االمنتج جزءًا من منتج مجمَّع.

en: Set variation image
ar: تحديد صورة النوع

en: Settings
ar: إعدادات

[ctx: Settings group label]
en: Checkout
ar: إنهاء الطلب

[ctx: Settings tab label]
en: Checkout
ar: إنهاء الطلب

en: Several WooCommerce extensions can write logs which makes debugging problems easier. The directory must be writable for this to happen.
ar: بإمكان بضع إضافات لووكومرس كتابة سجلات تجعل حل المشاكل أسهل. يجب أن يكون هذا الدليل قابل للكتابة لتعمل هذه الخاصية.

en: Ship to
ar: الشحن إلى

en: Ship to all countries
ar: الشحن لجميع الدول

en: Ship to all countries you sell to
ar: الشحن لجميع مناطق البيع

en: Ship to specific countries only
ar: الشحن لدول محددة فقط

en: Shipping
ar: الشحن

en: Shipping &amp; Tax
ar: الشحن والضرائب

en: Shipping &amp; Tax Setup
ar: إعداد الشحن والضرائب

en: Shipping Calculations
ar: حسابات الشحن

en: Shipping Classes
ar: فئات الشحن

en: Shipping Debug Mode
ar: وضع معالجة الشحن

en: Shipping Destination
ar: وجهة الشحن

en: Shipping Details
ar: تفاصيل الشحن

en: Shipping Display Mode
ar: طريقة عرض قائمة إختيار طرق الشحن

en: Shipping Method
ar: طريقة الشحن

en: Shipping Methods
ar: طرق الشحن

en: Shipping Name
ar: اسم الشحن

en: Shipping Options
ar: خيارات الشحن

en: Shipping Tax Class:
ar: فئة ضريبة الشحن:

en: Shipping amount
ar: كمية الشحن

en: Shipping class
ar: فئة الشحن

en: Shipping class:
ar: فئة الشحن:

en: Shipping classes are used by certain shipping methods to group similar products.
ar: تستخدم فئات الشحن بواسطة طرق شحن معينة لتجميع منتجات متشابهة.

en: Shipping classes can be used to group products of similar type. These groups can then be used by certain shipping methods to provide different rates to different products.
ar: فئات الشحن تستخدم لجمع المنتجات من نفس النوع. وممكن أن تستخدم هذه المجموعات في طرق الشحن لتطبيق ضرائب مختلفة لكل منتج.

en: Shipping only
ar: للشحن فقط

en: Shipping tax class based on cart items
ar: فئة ضريبة الشحن حسب محتويات سلة المشتريات

en: Shop & Product Pages
ar: صفحات المتجر والمنتج

en: Shop Page
ar: صفحة المتجر

en: Shop Page Display
ar: ما يعرض في صفحة المتجر

en: Shop base
ar: shop + المنتج

en: Shop base address
ar: عنوان المتجر

en: Shop base with category
ar: shop + التصنيف + المنتج

en: Show
ar: عرض

en: Show "verified owner" label for customer reviews
ar: إظهار علامة "مالك موثوق" في المراجعات

en: Show all product types
ar: إظهار جميع أنواع المنتجات

en: Show all types
ar: إظهار جميع الأنواع

en: Show both
ar: عرض كلاهما

en: Show categories &amp; subcategories
ar: عرض التصنيفات والتصنيفات الفرعية

en: Show products
ar: عرض المنتجات

en: Show subcategories
ar: عرض التصنيفات الفرعية

en: Showing reports for:
ar: عرض التقارير عن:

en: Signups
ar: تسجيل حسابات

en: Simple
ar: بسيط

en: Simple product
ar: منتج بسيط

en: Single Product Image
ar: صورة المنتج

en: Site URL
ar: رابط الموقع

en: Skip this step
ar: تجاوز هذه الخطوة

en: Slug
ar: الاسم اللطيف

en: Slug "%s" is already in use. Change it, please.
ar: الاسم اللطيف "%s"  مستخدم مسبقًا. الرجاء إختيار اسم آخر.

en: Sold %s worth in the last %d days
ar: تم بيع %s في الـ %d أيام السابقة

en: Sold 1 item in the last %d days | Sold %d items in the last %d days
ar[0]: لم يتم بيع أي عنصر في الأيام السابقة
ar[1]: تم بيع عنصر واحد في الأيام السابقة

en: Sold Individually
ar: للبيع مرة واحدة فقط

en: Sold Individually?
ar: للبيع بشكل فردي؟

en: Sorry but there is no translation available for your language =/
ar: عذرًا، ولكن لا يوجد ترجمة متاحة للغتك =/

en: Sorry, there has been an error.
ar: نأسف، يبدو أن هناك مشكلة.

en: Sort Products
ar: ترتيب المنتجات

en: Sort by most recent
ar: الترتيب حسب الأحدث

en: Sort by price (asc)
ar: الترتيب حسب السعر الأعلى

en: Sort by price (desc)
ar: الترتيب حسب السعر الأدنى

en: Specific Countries
ar: دول محددة

en: Standard
ar: قياسي

en: Standard Product
ar: منتج قياسي

en: Standard Rates
ar: الأسعار القياسية

en: State
ar: الولاية

en: State Code
ar: رمز الولاية

en: State&nbsp;Code
ar: رمز&nbsp;الولاية

en: State/County
ar: المنطقة/الولاية

en: State/County or state code
ar: اسم المنطقة أو رمز الولاية، مثال: NY

en: Status
ar: الحالة

en: Stock
ar: المخزون

en: Stock Actions
ar: إجراءات المخزون

en: Stock Display Format
ar: صيغة عرض المخزون

en: Stock Keeping Unit
ar: الرمز التعريفي

en: Stock Qty
ar: الكمية

en: Stock Qty:
ar: الكمية:

en: Stock quantity. If this is a variable product this value will be used to control stock for all variations, unless you define stock at variation level.
ar: كمية المخزون. سيتم استخدامها لجميع الأنواع اذا كان هذا المنتج متعدد الأنواع، ولكن ليس عندك تحديدك لكمية المخزون لكل نوع بشكل منفصل.

en: Stock status
ar: حالة المخزون

en: Store Locale
ar: الإعدادات المحلية

en: Store Locale Setup
ar: الإعداد المحلي للمتجر

en: Store Notice
ar: تنبيه المتجر

en: Store Notice Text
ar: نص التنبه

en: Subcategories
ar: التصنيفات الفرعية

en: Support
ar: الدعم

en: System Status
ar: حالة النظام

en: Tags
ar: الوسوم

en: Tax
ar: الضرائب

en: Tax Amount
ar: قيمة الضريبة

en: Tax Class
ar: فئة الضرائب

en: Tax Name
ar: اسم الضريبة

en: Tax Options
ar: خيارات الضرائب

en: Tax Rates for the "%s" Class
ar: أسعار الضريبة للفئة "%s"

en: Tax Shipping
ar: شحن الضريبة

en: Tax Status
ar: حالة الضريبة

en: Tax class
ar: فئة الضريبة

en: Tax class:
ar: فئة الضريبة:

en: Tax rate ID
ar: الرقم التعريفي لمبلغ الضريبة

en: Tax rates need to be defined with columns in a specific order (10 columns). <a href="%s">Click here to download a sample</a>.
ar: الضرائب يجب أن تكون بأعمدة محددة ومرتبة (10 columns). <a href="%s">أضغط هنا لتحميل مثال</a>.

en: Tax rates successfully deleted
ar: تم حذف أسعار الضريبة بنجاح

[ctx: Tax status]
en: None
ar: بدون

en: Tax&nbsp;Name
ar: اسم&nbsp;الضريبة

en: Taxable
ar: خاضع للضريبة

en: Taxes
ar: الضرائب

en: Taxes by code
ar: الضرائب بالرمز

en: Taxes by date
ar: الضرائب بالتاريخ

en: Taxonomies
ar: التصنيفات

en: Tel:
ar: الهاتف:

en: Telephone
ar: الهاتف

en: Template Debug Mode
ar: وضع معالجة القوالب

en: Templates
ar: القوالب

en: Term ID
ar: معرف المصطلح

en: Term counts
ar: أعداد النوع

en: Terms
ar: الأنواع

en: Terms and Conditions
ar: صفحة الشروط والأحكام

en: Terms successfully recounted
ar: الصفات أعيد عدها بنجاح

en: Thank you for choosing WooCommerce to power your online store! This quick setup wizard will help you configure the basic settings. <strong>It’s completely optional and shouldn’t take longer than five minutes.</strong>
ar: شكرًا لإختيارك ووكومرس لإدارة متجرك الإلكتروني! ستساعدك هذه الصفحة لضبط الإعدادات الأساسية. <strong>هذه الخطوات إختيارية ولن تأخذ من وقتك خمس دقائق.</strong>

en: Thank you for selling with WooCommerce.
ar: شكرًا لإستخدامك لووكومرس.

en: Thank you for updating to the latest version!
ar: شكراً لتحديثك إلى آخر إصدار!

en: Thanks :)
ar: شكرًا :)

en: Thanks for installing!
ar: شكرًا للتنصيب!

en: Thanks, all done!
ar: شكرًا، كل شيء جاهز الآن!

en: The %sMaxMind GeoLite Database%s will be periodically downloaded to your wp-content directory if using geolocation.
ar: سيتم تحميل %sMaxMind GeoLite Database%s بشكل دوري في مجلد wp-content عند استخدام التحديد الجغرافي للموقع.

en: The CSV is invalid.
ar: ملف CSV غير صالح.

en: The Secret Key is used to generate a hash of the delivered webhook and provided in the request headers. This will default to the current API user's consumer secret if not provided.
ar: يُستخدم مفتاح السر لتوليد مزيج من الـ Webhooks الموصلة والمزودة في ترويسة الطلب. سيتم ضبطه إفتراضيًا لمفتاح المستهلك للمستخدم الحالي للـ API في حال لم يتم ادخاله.

en: The URL of your site's homepage.
ar: رابط صفحة موقعك الرئيسية.

en: The background colour for WooCommerce email templates. Default <code>#f5f5f5</code>.
ar: لون خلفية قوالب البريد الإلكتروني. الإفتراضي هو <code>#f5f5f5</code>.

en: The base colour for WooCommerce email templates. Default <code>#557da1</code>.
ar: اللون الأساسي لقوالب البريد الإلكتروني. الإفتراضي هو <code>#557da1</code>.

en: The base page can also be used in your <a href="%s">product permalinks</a>.
ar: اسم صفحة المتجر يمكن إستخدامه أيضًا في <a href="%s">الروابط الدائمة للمنتجات</a>.

en: The cart page will be where the customers go to view their cart and begin checkout.
ar: صفحة السلة ستكون حيث يعرض العملاء سلة مشترياتهم ويبدأون بإنهاء الطلب.

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
ar: التغييرات التي قمت بها لن يتم حفظها اذا غادرت الصفحة الحالية.

en: The checkout page will be where the customers go to pay for their items.
ar: صفحة إنهاء الطلب ستكون حيث يدفع العملاء قيمة مشترياتهم.

en: The file does not exist, please try again.
ar: الملف غير موجود، رجاءً حاول مجدد.

en: The following options affect how prices are displayed on the frontend.
ar: الخيارات التالية تتعلق بكيفية عرض الأسعار في واجهة المتجر.

en: The following options affect the sender (email address and name) used in WooCommerce emails.
ar: الإعدادات التالية هي إعدادات مرسل البريد الإلكتروني المستخدمة في ووكومرس.

en: The main body background colour. Default <code>#fdfdfd</code>.
ar: خلفية الصندوق الرئيسي الذي يحوي تفاصيل البريد. الإفتراضي هو <code>#fdfdfd</code>.

en: The main body text colour. Default <code>#505050</code>.
ar: اللون الرئيسي لنص محتوى البريد. الإفتراضي هو <code>#505050</code>.

en: The maximum amount of memory (RAM) that your site can use at one time.
ar: الحد الأعلى للذاكرة العشوائية (RAM) الذي يستطيع موقعك إستخدامه في وقت واحد.

en: The options are &quot;Active&quot; (delivers payload), &quot;Paused&quot; (does not deliver), or &quot;Disabled&quot; (does not deliver due delivery failures).
ar: الخيارات هي &quot;فعال&quot; (لتوصيل الحمولة) أو &quot;متوقف مؤقتًا&quot; (عدم التوصيل) أو &quot;معطل&quot; (عدم التوصيل بسبب مشاكل).

en: The root URL of your site.
ar: الرابط الأساسي لموقعك.

en: The sale will end at the beginning of the set date.
ar: سينتهي الخصم في بداية التاريخ المحدد.

en: The shop page will display your products.
ar: ستعرض صفحة المتجر منتجاتك.

en: The text to appear in the footer of WooCommerce emails.
ar: النص الظاهر في ذيل البريد الإلكتروني.

en: The version of WooCommerce installed on your site.
ar: إصدار ووكومرس المنصب على موقعك.

en: The version of WooCommerce that the database is formatted for. This should be the same as your WooCommerce Version.
ar: إصدار ووكومرس المهيئة له قاعدة البيانات. يجب أن يكون مماثل لإصدار ووكومرس.

en: The version of WordPress installed on your site.
ar: إصدار ووربريس المنصب على موقعك.

en: Theme
ar: القالب

en: Theme Integration Guide
ar: دليل تكامل القوالب

en: There are currently no logs to view.
ar: لا توجد أي سجلات متاحة للعرض بعد.

en: There are no notes yet.
ar: لا يوجد أي ملاحظات بعد.

en: There are no product reviews yet.
ar: لا توجد أي مراجعات للمنتجات بعد.

en: There was an error calling %s
ar: عناك خطأ عطل %s

en: There was an error calling %s::%s
ar: عناك خطأ عطل %s::%s

en: These are the attributes that will be pre-selected on the frontend.
ar: هذه هي الخصائص التي ستكون محددة مسبقًا في واجهة المتجر.

en: These pages need to be set so that WooCommerce knows where to send users to access account related functionality.
ar: يجب إعداد هذه الصفحات ليتمكن ووكومرس من تحديد مكان إرسال المستخدمين للصفحات المتعلقة بحساباتهم في المتجر.

en: These pages need to be set so that WooCommerce knows where to send users to checkout.
ar: يجب أن تكون هذه الصفحات معده مسبقًا ليتمكن ‪)‬ووكومرس‪(‬ من إرسال العملاء لصفحة إنهاء الطلب.

en: These settings affect the display and dimensions of images in your catalog - the display on the front-end will still be affected by CSS styles. After changing these settings you may need to <a href="%s">regenerate your thumbnails</a>.
ar: تؤثر هذه الإعدادات على عرض ومقاسات صور قائمة المنتجات - العرض في واجهة المتجر قد يتأثر بتنسيقات CSS. ربما تحتاج <a href="%s">إعادة توليد الصور المصغرة</a> بعد تغيير هذه الإعدادات.

en: These settings control the permalinks used for products. These settings only apply when <strong>not using "default" permalinks above</strong>.
ar: هذه الإعدادات تتحكم بالروابط الدائمة للمنتجات. هذه الإعدادات <strong>لن تعمل عند إختيار الروابط الدائمة كـ (افتراضي) من القسم العلوي</strong>.

en: Third-party
ar: طرف ثالث

en: This Month
ar: الشهر الجاري

en: This Webhook has no log yet.
ar: لا يمتلك هذا الـ Webhook سجلًا بعد.

en: This controls how multiple shipping methods are displayed on the frontend.
ar: هذا الخيار يحدد طريقة عرض طرق الشحن المتعددة في واجهة المتجر.

en: This controls how stock is displayed on the frontend.
ar: يتحكم بطريقة عرض المخزون في واجهة المتجر.

en: This controls the default sort order of the catalog.
ar: هذا الخيار يحدد الترتيب الافتراضي للمنتجات في القائمة

en: This controls the position of the currency symbol.
ar: يتحكم هذا الخيار بموضع عرض رمز العملة.

en: This controls what currency prices are listed at in the catalog and which currency gateways will take payments in.
ar: يتحكم هذا الخيار بالعملة التي تعرض بها الأسعار في المتجر وبوابات الدفع التي تقبلها.

en: This controls what is shown on category archives.
ar: يتحكم بما سيعرض في صفحات التصنيفات.

en: This controls what is shown on the product archive.
ar: يتحكم بما سيعرض في صفحة عرض المنتجات.

en: This controls what unit you will define lengths in.
ar: يتحكم بالوحدة المستخدمة لتحديد الطول.

en: This controls what unit you will define weights in.
ar: يتحكم بالوحدة المستخدمة لتحديد الأوزان.

en: This controls which shipping address is used by default.
ar: يتحكم هذا الخيار بعنوان الشحن الإفتراضي.

en: This field allows you to set the maximum subtotal allowed when using the coupon.
ar: يسمح لك هذا الحقل بضبط حد أقصى لمجموع الطلب المسموح به لإستخدام هذه القسيمة.

en: This field allows you to set the minimum subtotal needed to use the coupon.
ar: يسمح لك هذا الحقل بضبط حد أدنى لمجموع الطلب المسموح به لإستخدام هذه القسيمة.

en: This is a demo store for testing purposes &mdash; no orders shall be fulfilled.
ar: هذا المتجر اختباري وهو لأغراض تجريبية &mdash; لن يتم إستقبال أي طلبات

en: This is the base location for your business. Tax rates will be based on this country.
ar: هذه هي الدولة الأم لمشروعك. سيتم حساب الضرائب حسب دولتك.

en: This is the name of the download shown to the customer.
ar: هذا هو اسم التحميل الظاهر للعميل.

en: This is the shipping and handling total costs for the order.
ar: هذه هي تكاليف تجهيز وشحن الطلب.

en: This is the size used by the main image on the product page.
ar: هذا المقاس المستخدم بواسطة الصورة الرئيسية للمنتج في صفحته.

en: This is the sum of the 'Order Total' field within your orders.
ar: مجموع المبيعات، مع طلباتك.

en: This is the sum of the 'Shipping Total' field within your orders.
ar: مجموع الشحن، مع طلباتك.

en: This is the sum of the order totals after any refunds and excluding shipping and taxes.
ar: هذا هو ملخص مجموع الطلبات بعد أي مبالغ مسترجعة بإستثناء تكاليف الشحن والضرائب.

en: This is the sum of the order totals after any refunds and including shipping and taxes.
ar: هذا هو ملخص مجموع الطلبات بعد أي مبالغ مسترجعة ومتضمنًا تكاليف الشحن والضرائب.

en: This is the total discount. Discounts are defined per line item.
ar: هذا هو مجموع الخصم. يتم تحديد الخصومات لكل خط عنصر.

en: This option determines the customers default address (before they input their details).
ar: يحدد هذا الخيار العنوان الإفتراضي للعملاء (قبل إدخال تفاصيلهم).

en: This option determines which address is used to calculate tax.
ar: هذا الخيار يحدد العنوان المستخدم لحساب الضريبة.

en: This option is important as it will affect how you input prices. Changing it will not update existing products.
ar: هذا لخيار هام حيث سيؤثر في إدخالك للأسعار. لن يتم تحديث المنتجات المتواجدة مسبقًا عند تغييره.

en: This option lets you limit which countries you are willing to sell to.
ar: هذا الخيار يجعلك تحد من الدول التي ترغب في البيع لها.

en: This section lets you customise the WooCommerce emails. <a href="%s" target="_blank">Click here to preview your email template</a>. For more advanced control copy <code>woocommerce/templates/emails/</code> to <code>yourtheme/woocommerce/emails/</code>.
ar: يمكنك هذا القسم من تخصيص البريد الإلكتروني المرسل للمشترين. <a href="%s" target="_blank">أنقر هنا لأخذ نظرة مسبقة على قالب البريد</a>. لتحكم أكثر تقدمًا، انسخ مجلد <code>woocommerce/templates/emails/</code> إلى <code>yourtheme/woocommerce/emails/</code>.

en: This sets the base page of your shop - this is where your product archive will be.
ar: يحدد الصفحة الرئيسية لمتجرك - حيث مكان عرض منتجاتك.

en: This sets the decimal separator of displayed prices.
ar: يحدد هذا الخيار فاصل الأعداد العشرية في الأسعار المعروضة. مثال: 10.99, 12.00, 33.33

en: This sets the number of decimal points shown in displayed prices.
ar: يحدد هذا الخيار عدد الأرقام بعد الفاصل. مثال لرقمين: 12.00 ومثال لثلاثة أرقام: 12.000

en: This sets the thousand separator of displayed prices.
ar: يحدد هذا الخيار فاصل الآلاف في الأسعار المعروضة. مثال: 1,000, 1,200, 5,555

en: This setting does not apply to guest purchases.
ar: هذا الخيار لا يتطبق للمشترين الزوار والذين لا يمتلكون حساب مسجل.

en: This size is usually used for the gallery of images on the product page.
ar: هذا المقاس غالبًا يستخدم لمعرض صور المنتج في صفحته.

en: This size is usually used in product listings
ar: هذا المقاس غالبًا يستخدم في صفحات عرض المنتجات.

en: This text will be shown on the button linking to the external product.
ar: سيظهر هذا النص على زر الرابط الخارجي للمنتج.

en: This tool will clear ALL expired transients from WordPress.
ar: هذه الأداة ستمسح جميع التخزينات المنتهية من ووربريس، وليس المتجر فقط.

en: This tool will clear the product/shop transients cache.
ar: هذا الخيار سيمسح التخزينات المؤقتة للمنتجات والمتجر بشكل عام.

en: This tool will disable shipping rate caching.
ar: هذه الأداة ستعطل التخزين المؤقت لجميع لأسعار الشحن.

en: This tool will disable template overrides for logged-in administrators for debugging purposes.
ar: هذه الأداة ستعطل الكتابة على جميع القوالب الإفتراضية للمدراء المسجلين دخولهم، تستخدم لأغراض الصيانة.

en: This tool will recount product terms - useful when changing your settings in a way which hides products from the catalog.
ar: هذه الأداة ستعيد عد مصطلحات المنتجات - مفيدة في حال تغيير إعداداتك لإخفاء منتجاتك من واجهة المتجر.

en: This tool will remove all WooCommerce, Product and Order data when using the "Delete" link on the plugins screen.
ar: ستحذف هذه الأداة جميع بيانات ووكومرس متضمنةً المنتجات وبيانات الطلبات عند استخدام زر “حذف” في صفحة الإضافات.

en: This tool will reset the admin, customer and shop_manager roles to default. Use this if your users cannot access all of the WooCommerce admin pages.
ar: هذه الأداة ستعيد تعيين رتب المدراء والعملاء ومشرفي المتجر لرتبهم الإفتراضية. إستخدم هذه الأداة في حالة عدم قدرة المستخدمين للوصول لصفحات إدارة المتجر.

en: This will reset your usage tracking settings, causing it to show the opt-in banner again and not sending any data.
ar: تساعدك هذه الأداة بإلغاء إعدادات تتبع الإستخدام مما يتسبب بإعادة إظهار إشعار التتبع مرة أخرى وإختيار رفضه أو الموافقة عليه.

en: Thousand Separator
ar: فاصل الآلاف

en: Thumbnail
ar: الصورة البارزة للتصنيف

en: To accept payments via PayPal on your store, simply enter your PayPal email address below.
ar: لإستقبال المدفوعات بواسطة PayPal على متجرك، ببساطة أدخل بريدك المسجل على PayPal بالأسفل.

en: To allow logging, make <code>%s</code> writable or define a custom <code>WC_LOG_DIR</code>.
ar: للسماح بالسجلات، إجعل <code>%s</code> قابل للكتابة أو عرّف <code>WC_LOG_DIR</code> مخصص.

en: Toggle &quot;Downloadable&quot;
ar: ضبط كـ (قابل للتحميل)

en: Toggle &quot;Enabled&quot;
ar: ضبط كـ (مفعل)

en: Toggle &quot;Manage stock&quot;
ar: ضبط المخزون

en: Toggle &quot;Virtual&quot;
ar: ضبط كـ (منتج رقمي)

en: Toggle featured
ar: تعليم كمنتج بارز

en: Tools
ar: أدوات

en: Top Earners
ar: الأكثر ربحًا

en: Top Freebies
ar: أعلى المنتجات المجانية

en: Top Sellers
ar: الأكثر مبيعًا

en: Topic
ar: الحدث

en: Total
ar: المجموع

en: Total Sales
ar: مجموع المبيعات

en: Total Shipping
ar: مجموع الشحن

en: Total available to refund
ar: القيمة المتاحة لإعادتها

en: Total sales minus shipping and tax.
ar: مجموع المبيعات بدون الضرائب والشحن

en: Totals
ar: المجموع

en: Transaction ID
ar: معرف المعاملة

en: Translation Upgrade
ar: تحديث الترجمة

en: Translations installed/updated successfully!
ar: تم تنصيب/تحديث الترجمات بنجاح!

en: Translators
ar: المترجمون

en: Trash
ar: سلة المهملات

en: Type
ar: النوع

en: URL
ar: الرابط

en: URL where the webhook payload is delivered.
ar: رابط توصيل حمولة الـ Webhook.

en: Understanding the Status Report
ar: فهم حالة النظام

en: Unique slug/reference for the attribute; must be shorter than 28 characters.
ar: “slug” هو الاسم اللطيف لشيء ما، وهو في العادة يتكون من حروف صغيرة ويحتوي على حروف، أرقام وشرطات فقط.

en: Units in stock
ar: عدد الوحدات في المخزون

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Unlimited
ar: غير محدود

en: Unpublished
ar: غير منشور

en: Up-Sells
ar: منتجات يوصى بها

en: Up-sells are products which you recommend instead of the currently viewed product, for example, products that are more profitable or better quality or more expensive.
ar: هذه منتجات أنت توصي بها بدلًا من المنتج المعروض حاليًا للزائر، كمنتجات أكثر ربحًا أو أفضل جودةً أو أعلى سعرًا من المنتج المعروض.

en: Update
ar: تحديث

en: Update Translation
ar: تحديث الترجمة

en: Updated at
ar: تم تحديثه في

en: Upload file and import
ar: رفع الملف واستيراده

en: Upload/Add image
ar: رفع أو إضافة صورة

en: Uploaded to this %s
ar: تم رفعها لـ %s

en: Usage / Limit
ar: الإستخدام / الحد

en: Usage Limits
ar: حد الإستخدام

en: Usage Restriction
ar: تقييد الإستخدام

en: Usage limit per coupon
ar: حد الإستخدام لكل قسيمة

en: Usage limit per user
ar: حد الإستخدام لكل عميل

en: Usage tracking settings successfully reset.
ar: تم إلغاء إعدادات تتبع الإستخدام بنجاح.

en: Use image
ar: استخدام صورة

en: Used for variations
ar: تستخدم في الأنواع

en: User
ar: المستخدم

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Value of the coupon.
ar: قيمة القسيمة سواءًا كقيمة مالية أو نسبة مئوية حسب إختيارك لنوع الخصم.

en: Value(s)
ar: القيم

en: Variable
ar: متعدد الأنواع

en: Variable product
ar: منتج متعدد الأنواع

en: Variation #%s of %s
ar: النوع #%s من %s

en: Variation Description:
ar: وصف النوع

en: Variation ID:
ar: معرف النوع

en: Variation menu order (determines position in the list of variations)
ar: ترتيب قائمة النوع (يعتمد على موضع النوع في قائمة الأنواع)

en: Variation price (required)
ar: سعر النوع (مطلوب)

en: Variations
ar: الأنواع

en: Version
ar: الإصدار

en: Version %s
ar: %s

en: Via
ar: عبر

en: View
ar: عرض

en: View %s
ar: عرض %s

en: View &#8220;%s&#8221;
ar: عرض &#8220;%s&#8221;

en: View Order
ar: عرض الطلب

en: View Tax Rates
ar: عرض الضرائب

en: View orders
ar: عرض الطلبات

en: View other orders
ar: عرض الطلبات الأخرى

en: View/Edit
ar: عرض/تعديل

en: Virtual
ar: منتج رقمي

en: Virtual products are intangible and aren't shipped.
ar: المنتجات الرقمية هي منتجات غير ملموسة ولا تشحن.

en: Visibility
ar: عرض في

en: Visible on the product page
ar: عرض في صفحة المنتج

en: Visit plugin homepage
ar: زيارة الصفحة الرئيسية للإضافة

en: WC Database Version
ar: إصدار قاعدة بيانات ووكومرس

en: WC Pages
ar: صفحات ووكومرس

en: WC Transients
ar: التخزينات المؤقتة

en: WC Version
ar: إصدار ووكومرس

en: WP Debug Mode
ar: وضع ووربريس لكشف الأخطاء

en: WP Memory Limit
ar: حد ذاكرة ووردبريس

en: WP Multisite
ar: تعدد مواقع ووردبريس.

en: WP Version
ar: إصدار ووردبريس

en: Want to help make WooCommerce even more awesome? Allow WooThemes to collect non-sensitive diagnostic data and usage information, and get %s discount on your next WooThemes purchase. %sFind out more%s.
ar: هل تود جعل ووكومرس أكثر إثارةً؟ اسمح لنا بجمع بيانات تشخيصية غير حساسة لإستخدامك، وأحصل على خصم %s على مشترياتك القادمة من ووثيمز. %sالمزيد من المعلومات%s.

en: Watch the WC 101 video walkthroughs
ar: شاهد الفيديوهات الإرشادية لووكومرس

en: Webhook Actions
ar: إجراءات الـ Webhooks

en: Webhook Data
ar: بيانات الـ Webhook

en: Webhook Logs
ar: سجلات الـ Webhook

en: Webhook created on %s
ar: ‏Webhook تم إنشاءه بتاريخ %s

en: Webhook created successfully.
ar: تم إنشاء الـ Webhook بنجاح.

en: Webhook updated successfully.
ar: تم تحديث الـ Webhook بنجاح.

en: Weight
ar: الوزن

en: Weight Unit
ar: وحدة قياس الوزن

en: Weight in decimal form
ar: الوزن بالأرقام

en: Welcome to WooCommerce
ar: مرحبًا بك في ووكومرس

en: Welcome to WooCommerce %s
ar: مرحبًا بك في ووكومرس %s

en: Welcome to the world of WooCommerce!
ar: مرحبًا بك في عالم ووكومرس!

en: What's New
ar: مالجديد؟

en: When applying multiple coupons, apply the first coupon to the full price and the second coupon to the discounted price and so on.
ar: عند تطبيق عدة قسائم، طبّق أول قسيمة لكامل السعر وطبّق القسيمة الثانية للسعر المخصوم وهكذا.

en: Where is your store based?
ar: أين يقع متجرك؟

en: Whether or not you have WordPress Multisite enabled.
ar: اذا ماكنت تمتلك أكثر من تنصيبة ووردبريس في موقع واحد.

en: Which currency will your store use?
ar: ما هي العملة التي سيستخدمها متجرك؟

en: Which unit should be used for product dimensions?
ar: ما هي الوحدة التي تود استخدامها لأبعاد المنتجات؟

en: Which unit should be used for product weights?
ar: ما هي الوحدة التي تود استخدامها لأوزان المنتجات؟

en: Width
ar: العرض

en: Will you be charging sales tax?
ar: هل ستقوم بوضع رسوم لضرائب المبيعات؟

en: Will you be shipping products?
ar: هل ستقوم بشحن منتجات لعملائك؟

en: WooCommerce
ar: متجر

en: WooCommerce Add-ons/Extensions
ar: إضافات ووكومرس الرسمية

en: WooCommerce Documentation
ar: تعليمات ووكومرس

en: WooCommerce Endpoints
ar: نقاط نهاية ووكومرس

en: WooCommerce Recent Reviews
ar: آخر مراجعات المنتجات

en: WooCommerce Settings
ar: إعدادات ووكومرس

en: WooCommerce Status
ar: حالة المتجر

en: WooCommerce Support
ar: دعم ووكومرس

en: WooCommerce Tax Rates (CSV)
ar: أسعار ضرائب ووكومرس (CSV)

en: WooCommerce comes with some payment gateways pre-installed. %2$sAdditonal gateways%3$s can be installed later. Payment Gateways can be setup, enabled and disabled from the %1$scheckout settings%3$s screen.
ar: يأتي ووكومرس ببعض بوابات الدفع المنصبة مسبقًا. بالإمكان اضافة %2$sالمزيد من البوابات%3$s لاحقًا. بالإمكان إعداد بوابات الدفع، تفعيلها وتعطيلها من خلال %1$sإعدادات إنهاء الطلب%3$s.

en: WooCommerce has been kindly translated into several other languages thanks to our translation team. Want to see your name? <a href="%s">Translate WooCommerce</a>.
ar: تمت ترجمة ووكومرس لدعم أغلب لغات العالم، والشكر كله لفريق المترجمين الرائع. هل تود أن ترى أسمك ضمنهم؟ <a href="https://www.transifex.com/projects/p/woocommerce/">ترجم WooCommerce الآن!</a>.

en: WooCommerce is developed and maintained by a worldwide team of passionate individuals and backed by an awesome developer community. Want to see your name? <a href="%s">Contribute to WooCommerce</a>.
ar: تم تطوير وضبط ووكومرس بواسطة فريق عالمي مليء بالأشخاص الرائعين ومزود بمجتمع مذهل من المطورين. هل تود أن ترى أسمك ضمنهم؟ <a href="https://github.com/woothemes/woocommerce/blob/master/CONTRIBUTING.md">ساهم الآن في جعل ووكومرس أفضل!</a>.

en: WooThemes
ar: ووثيمز

en: WooThemes Customer Support
ar: خدمة العملاء

en: WordPress Environment
ar: بيئة ووردبريس

en: Write
ar: كتابة

en: Year
ar: السنة الحالية

en: Yes
ar: نعم

en: Yes, I will be charging sales tax
ar: نعم، سأقوم بوضع رسوم لضرائب المبيعات

en: Yes, I will be shipping physical goods to customers
ar: نعم، سأقوم بشحن سلع مادية إلى عملائي

en: Yes, I will enter prices inclusive of tax
ar: نعم، سأقوم بإدخال الأسعار متضمنةً الضريبة

en: Yes, please import some starter tax rates
ar: نعم، الرجاء استيراد بعض التسعيرات المبدئية للضرائب

en: You can edit tax rates later from the %1$stax settings%3$s screen and read more about taxes in %2$sour documentation%3$s.
ar: بإمكانك تعديل أسعار الضرائب لاحصآ من خلال نافذة %1$sإعدادات الضرائب%3$s وقراءة المزيد عن الضرائب في %2$sالتعليمات%3$s.

en: You don't have permissions to create Webhooks!
ar: لا تمتلك التصاريح لإنشاء Webhooks!

en: You don't have permissions to delete Webhooks!
ar: لا تمتلك التصاريح لحذف Webhooks!

en: You don't have permissions to edit Webhooks!
ar: لا تمتلك التصاريح لتحرير Webhooks!

en: Your Store is Ready!
ar: متجرك جاهز!

en: Your changes have been saved.
ar: تم حفظ تغييراتك بنجاح.

en: Your server does not have fsockopen or cURL enabled - PayPal IPN and other scripts which communicate with other servers will not work. Contact your hosting provider.
ar: الخام يمنع كل من fsockopen و cURL - خدمات باي بال IPN والخدمات التي تتصل بخوادم أخرى لن تعمل. تواصل مع خادمك لتفعيلها.

en: Your server does not have the <a href="%s">SOAP Client</a> class enabled - some gateway plugins which use SOAP may not work as expected.
ar: خادمك لا يمكن <a href="%s">عميل SOAP</a> - بعض إضافات طرق الدفع تستخدمه وقد لا تعمل كما يجب.

en: Your settings have been saved.
ar: تم حفظ إعداداتك.

en: Your store needs a few essential %spages%s. The following will be created automatically (if they do not already exist):
ar: يحتاج متجرك لبعض الصفحات الأساسية. سيتم إنشاء هذه %sالصفحات%s تلقائيًا (إذا لم تم تكن منشئة مسبقًا):

en: ZIP/Postcode
ar: الرمز البريدي

en: added on %1$s at %2$s
ar: أضيفت بتاريخ %1$s في الساعة %2$s

en: by %s
ar: بواسطة %s

en: cm
ar: سنتيميتر

en: customer orders
ar: طلبات عملاء

[ctx: enhanced select]
en: %qty% results are available, use up and down arrow keys to navigate.
ar: ‏%qty% نتائج متاحة. استخدم مفاتيح الأعلى والأسفل للإنتقال بينهم.

[ctx: enhanced select]
en: Loading failed
ar: فشل التحميل

[ctx: enhanced select]
en: Loading more results&hellip;
ar: تحميل المزيد من النتائج&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
ar: لم يتم العثور على نتائج

[ctx: enhanced select]
en: One result is available, press enter to select it.
ar: نتيجة واحدة متاحة، أضغط زر الإدخال لإختيارها.

[ctx: enhanced select]
en: Please delete %qty% characters
ar: الرجاء حرف %qty% حروف

[ctx: enhanced select]
en: Please delete 1 character
ar: الرجاء حذف حرف واحد

[ctx: enhanced select]
en: Please enter %qty% or more characters
ar: الرجاء ادخال %qty% أحرف أو أكثر

[ctx: enhanced select]
en: Please enter 1 or more characters
ar: الرجاء ادخال حرف واحد أو أكثر

[ctx: enhanced select]
en: Searching&hellip;
ar: جاري البحث&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: You can only select %qty% items
ar: بإمكانك اختيار %qty% عناصر فقط

[ctx: enhanced select]
en: You can only select 1 item
ar: بإمكانك اختيار عنصر واحد فقط

en: g
ar: جرام

en: guest orders
ar: طلبات زوار

en: h
ar: س

en: http://woothemes.com
ar: ‏http://woothemes.com

en: http://www.woothemes.com/woocommerce/
ar: ‏http://www.woothemes.com/woocommerce/

en: in
ar: بوصة

en: kg
ar: كيلوجرام

en: lbs
ar: رطل

en: m
ar: متر

en: mm
ar: ميليميتر

en: new users
ar: مستخدمين جدد

[ctx: number of pages]
en: of
ar: من

en: orders
ar: طلبات

en: out of 5
ar: من 5

en: oz
ar: أوقية

[ctx: placeholder]
en: Apply to all qualifying items in cart
ar: تطبيق لجميع العناصر في السلة

[ctx: placeholder]
en: Buy product
ar: شراء المنتج

[ctx: placeholder]
en: From&hellip;
ar: من&hellip;

[ctx: placeholder]
en: To&hellip;
ar: إلى&hellip;

[ctx: placeholder]
en: Unlimited usage
ar: إستخدام غير محدود

en: plus %d other note | plus %d other notes
ar[0]: بالإضافة إلى %d ملاحظة أخرى
ar[1]: بالإضافة إلى %d ملاحظة أخرى

[ctx: posts]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
ar[0]: الكل <span class="count">(%s)</span>
ar[1]: الكل <span class="count">(%s)</span>

en: product
ar: المنتج

en: reviewed by
ar: تمت مراجعته بواسطة

en: variation added
ar: تمت إضافة التركيب

en: variations added
ar: تمت إضافة التركيبات

en: yd
ar: ياردة

en: — No Change —
ar: — بلا تغيير —
