Plugin - Visitors - en to ru translation catalogue (1163 entries)

en: "Download Version X.X" in the footer
ru: "Скачать версию X.X" в футере

en: "Update to X.X" in the "At a Glance" widget in the Console
ru: "Обновление до X.X" в виджете "На виду" в Консоле

en: "WordPress X.X Available" in the Console
ru: "Доступен WordPress X.X" в Консоле

en: %s table name update failed
ru: не удалось обновить имя таблицы %s

en: %s tables had their prefix updated successfully
ru: префикс таблиц %s был успешно обновлен

en: 1 day
ru: 1 день

en: 1 hour
ru: 1 час

en: 1 minute
ru: 1 минута

en: 10 minutes
ru: 10 минут

en: 12 hours
ru: 12 часов

en: 150 characters
ru: 150 символов

en: 2 days
ru: 2 дня

en: 2 hours
ru: 2 часа

en: 2 minutes
ru: 2 минуты

en: 3 days
ru: 3 дня

en: 3 hours
ru: 3 часа

en: 3 minutes
ru: 3 минуты

en: 30 minutes
ru: 30 минут

en: 30 seconds
ru: 30 секунд

en: 4 weeks
ru: 4 недели

en: 404 Event Logging & Locking
ru: Регистрация и блокировка событий 404

en: 5 minutes
ru: 5 минут

en: 5minutely
ru: каждые 5 минут

en: 6 hours
ru: 6 часов

en: 7 days
ru: 7 дней

en: A backup copy of your wp-config.php file was created successfully
ru: Резервная копия вашего wp-config.php файл был успешно создан

en: A blocked visitor will be automatically redirected to this URL
ru: Заблокированный посетитель будет автоматически перенаправлен на этот URL

en: A list and a brief description of the security functions of the site's administrative panel
ru: Перечень и краткое описание функций защиты административной панели сайта

en: A lot of what you need
ru: Многое, из того, что вам нужно

en: A more detailed description of all the functions of the plugin
ru: Более подробное описание всех функций плагина

en: A parameter has been successfully entered that restricts the display of lines in the report file
ru: Успешно введен параметр, ограничивающий отображение строк в файле отчета

en: A parameter has been successfully entered to limit the display of error logging table rows on the screen
ru: Успешно введен параметр для ограничения отображения строк таблицы регистрации ошибок на экране

en: A parameter has been successfully entered to limit the size of the error log table
ru: Успешно введен параметр для ограничения размера таблицы журнала регистрации ошибок

en: A report in the form of a table and a graph of visits by the hour in the context of administrators, users, bots
ru: Отчет в виде таблицы и графика посещений по часам в разрезе администраторов, пользователей, ботов

en: A set of characters for identifying the bot in the user agent string. Maximum of 150 characters
ru: Набор символов для идентификации бота в строке пользовательский агент. Максимум 150 символов

en: A table with a list of scheduled tasks includes information
ru: Таблица с перечнем запланированных задач включает в себя информацию

en: A table with data on spammers on the site
ru: Таблица с данными о спамерах на сайте

en: Accept Content
ru: Принимать контент

en: Accept-Charset Content
ru: Принять-Содержимое кодировки

en: Account activity
ru: Активность аккаунта

en: Account activity log
ru: Журнал активности аккаунта

en: Action Log
ru: Журнал действий

en: Actions
ru: Действия

en: Activate registration and blocking of visitors on the control panel and enable event recognition mode 404
ru: Активируйте регистрацию и блокировку посетителей на панели управления и включите режим распознавания события 404

en: Activate registration and blocking of visitors on the control panel and enable permanent blocking of IP addresses on it.
ru: На панели управления активируйте регистрацию и блокировку посетителей и на ней включите постоянную блокировку IP-адресов.

en: Activate registration and blocking of visitors on the control panel and enable spam recognition mode
ru: Активируйте регистрацию и блокировку посетителей на панели управления и включите режим распознавания спам

en: Activate the administrative panel protection functions on the control panel.
ru: Активируйте функции защиты административной панели на панели управления.

en: Activate the functions on the control panel.
ru: Активируйте функции на панели управления.

en: Active
ru: Активно

en: Active Plugins
ru: Активные плагины

en: Additional functions for protecting the admin panel by applying a white list of IP addresses and renaming the login page are presented in the full version of the plugin
ru: Дополнительные функции защиты админ панели путем применения белого списка IP адресов и переименования страницы входа представлены в полной версии плагина

en: Additional functions to protect system files and folders by scanning and monitoring against unauthorized changes are provided in the full version of the plugin
ru: Дополнительные функции защиты системных файлов и папок путем сканирования и контроля от несанкционированных изменений  представлены в полной версии плагина

en: Additional statistics functions in the form of tables and graphs for the current month, year, by region, summary report are presented in the full version of the plugin
ru: Дополнительные функции статистики в виде таблиц и графиков за текущий месяц, год, по регионам, сводный отчет представлены в полной версии плагина

en: Admin panel
ru: Административная панель

en: Admin panel protection
ru: Защита админ панели

en: Admin panel security features
ru: Функции безопасности панели администратора

en: Administrators
ru: Администраторы

en: Administrators Table
ru: Таблица Администраторов

en: Admins
ru: Админы

en: After installation, activate the plugin via the plugins menu in WordPress
ru: После установки активируйте плагин через меню плагинов в WordPress

en: After the second action, the test results are displayed on the screen and simultaneously recorded in the "Action Logs" log
ru: После второго действия результаты тестирования отображаются на экране и одновременно записываются в журнал "Журналы действий"

en: Algorithm
ru: Алгоритм

en: All
ru: Все

en: All Page count
ru: Все страницы

en: All bots
ru: Все боты

en: All site visitors and their parameters are recorded in the log
ru: В журнал заносятся все посетители сайта и их параметры

en: All the debug mode constants are defined in the file wp-config.php
ru: Все константы режима отладки определены в файле wp-config.php

en: AllPages
ru: Все страницы

en: Among the rows deleted from the table, %d were deleted from the Htaccess file
ru: Среди удаленных из таблицы строк были удалены из файла Htaccess в количестве %d

en: An error occurred when sending mail. Check the error log
ru: Ошибка при отправке почты. Посмотрите журнал ошибок

en: An error occurred while filling in the tables of this plugin with data. Contact the administrator
ru: Произошла ошибка при заполнении таблиц этого плагина данными. Обратитесь к администратору

en: An error occurred while locking rows
ru: При блокировке строк произошла ошибка

en: Another point of security control is monitoring permissions for WordPress files and folders, which determine the availability and read/write permissions of files and folders
ru: Еще одним направлением контроля безопасности является мониторинг разрешений для файлов и папок WordPress, которые определяют доступность и разрешения на чтение / запись файлов и папок

en: Anti DDoS
ru: Защита от DDoS атак

en: Anti DDoS, admin panel protection, database protection, file system protection, anti-spam
ru: Анти DDos, защита админпанели, защита базы данных, защита файловой системы, анти-спам

en: Any personal information (browsing history, browsers used, operating systems, etc.) is subject to secure storage and non-disclosure in accordance with this Privacy Policy
ru: Любая персональная информация (история посещения, используемые браузеры, операционные системы и т.д.) подлежит надежному хранению и нераспространению согласно настоящей Политики конфиденциальности

en: Architecture
ru: Архитектура

en: At the first stage, the IP address is temporarily blocked. If the number of temporary locks exceeds the set limit, a permanent lock occurs in the Htaccess file
ru: На первом этапе IP адрес блокируется временно. Если количество временных блокировок превышает установленный лимит, происходит постоянная блокировка в файле Htaccess

en: At this stage, a library of files with images, icons, and logos for the plugin is being formed.
ru: На этом этапе формируется библиотека файлов с картинками, иконками и логотипами для плагина.

en: Attackers need access to your site for their own bad purposes. There are a lot of people who want to and this is the most common type of attack. Please don't make passwords easy. At least 8 characters in different registers and there must be special characters
ru: Злоумышленникам нужен доступ к вашему сайту для своих нехороших целей. Желающих очень много и это самый распространенный вид атаки. Пожалуйста, не делайте легких паролей. Минимум 8 символов на разных регистрах и должны быть специальные символы

en: Attackers use methods such as SQL injection and malicious automated code aimed at accessing a data table
ru: Злоумышленники используют такие методы, как SQL-инъекция и вредоносный автоматизированный код, нацеленный на доступ к таблице данных

en: Attributes
ru: Атрибуты

en: Author
ru: Автор

en: Authorization via XMLRPC
ru: Авторизация через XMLRPC

en: Auto Database Backups
ru: Автоматическое резервное копирование базы данных

en: Auto db backups
ru: Автоматическое резервное копирование БД

en: Automated File Scan
ru: Автоматическое сканирование файлов

en: Automatic address blocking takes place in two stages. First, the IP address is blocked for a specified period of time. The temporary lock counter is turned on. If the counter reaches the set limit, permanent blocking is enabled by instructions in the htaccess file
ru: Автоматическая блокировка адреса проходит в два этапа. Сначала IP-адрес блокируется на заданный период времени. Включается счетчик временных блокировок. Если счетчик достигает установленного лимита, включается постоянная блокировка инструкциями в файле htaccess

en: Automatic writing to the \wp-content folder on an ongoing basis
ru: Автоматическая запись в папку \wp-content на постоянной основе

en: Automatic writing to the htaccess file on an ongoing basis
ru: Автоматическая запись в файл htaccess на постоянной основе

en: Backup period
ru: Период Backup

en: Backups Report
ru: Отчет о резервном копировании БД

en: Ban
ru: Блок

en: Ban on editing PHP files. Forbidding access to WP files
ru: Запрет на редактирование PHP-файлов. Запрет доступа к WP-файлам

en: Basic Firewall Protection
ru: Базовая защита брандмауэром

en: Be nice to create a backup db
ru: Желательно сделать копию базы данных

en: Before starting the automatic database prefix change, make sure once again that you have the option to manually restore the system file wp-config.php and the database:
ru: Перед запуском автоматической смены префикса базы данных, еще раз убедитесь, что у вас есть возможность вручную восстановить системный файл wp-config.php и базу данных:

en: Blacklist
ru: Черный список

en: Blacklist Locked IPs
ru: Черный список адресов

en: Block
ru: Блок

en: Block Access To XMLRPC
ru: Заблокировать доступ к XMLRPC

en: Block selected rows
ru: Блокировать выбранные строки

en: Blocking IP addresses for partitions
ru: Блокирование IP-адресов для разделов

en: Blocking IP addresses. For sections 1.1
ru: Блокировка IP-адресов. Для разделов 1.1

en: Blocking a spammer when it is detected by WordPress
ru: Блокировка спамера когда его определяет WordPress

en: Blocking access to a file wp-comments-post.php using the htaccess file instructions, adding the captcha field to the comments form
ru: Блокировка обращения к файлу wp-comments-post.php с помощью инструкции файла htaccess, добавление поля captcha в форму комментариев

en: Blocking an invalid username when logging in
ru: Блокировка неверного имени пользователя при входе в систему

en: Blocking bots by redirection
ru: Блокировка ботов переадресацией

en: Blocking bots when logging in
ru: Блокировка ботов при входе в систему

en: Blocking bots with control instructions in the file .htaccess
ru: Блокировка ботов управляющими инструкциями в файле .htaccess

en: Blocking of IP address
ru: Заблокировать IP-адрес

en: Blocking of the administrator's IP is prohibited
ru: Блокировка IP-адреса администратора запрещена

en: Blocking spam comments using a shortcode
ru: Блокировка спам-комментариев с использованием шорт кода

en: Blocking spam in contact feedback forms
ru: Блокировка спама в контактных формах обратной связи

en: Blocking the addresses of spam comment bots in htaccess
ru: Блокировка адресов ботов спам-комментариев в htaccess

en: Blocking the bot with the specified parameters. For example, 10 attempts in 30 minutes
ru: Блокировка бота при заданных параметрах. Например 10 попыток за 30 минут

en: Blocks
ru: Блокировки

en: Bot
ru: Бот

en: Bot Type
ru: Тип Бота

en: Bot recognition
ru: Распознавание ботов

en: Bots
ru: Боты

en: Bots 404
ru: Боты события 404

en: Bots Ddos
ru: Боты Ddos

en: Bots Login
ru: Боты логин

en: Bots Spam comments
ru: Боты спама в комментариях

en: Bots Spam contact form
ru: Боты спама в контактных формах

en: Bots SpamComment
ru: Боты комментариев

en: Bots SpamContact
ru: Боты контактных форм

en: Bots are categorized depending on how they affect the site - login bot, 404 bot, DDoS bot, spam bot
ru: Боты определяются по категориям в зависимости от того, как они воздействуют на сайт - login бот, 404 бот, DDos бот, спам бот

en: Bots event 404
ru: Боты события 404

en: Bots or (Bots - Block) or (Bots - Block - Admin)
ru: Боты или (Боты - Блокировки) или (Боты - Блокировки - Админы)

en: By default, the WP-Cron scheduler is enabled and performs system tasks for WordPress
ru: По умолчанию планироващик WP-Cron включен и выполняет системные задачи для WordPress

en: Canal
ru: Канал

en: Captcha
ru: Капча

en: Captcha On Comment Forms
ru: Капча в формах комментариев

en: Captcha On Login Page
ru: Капча при входе в систему

en: Category
ru: Категория

en: Change DB Prefix
ru: Сменить префикс

en: Change Database Prefix
ru: Смена префикса базы данных

en: Check
ru: Проверка

en: Check all
ru: Отметить все

en: Check that the IP address is entered correctly
ru: Убедитесь, что IP-адрес введен правильно

en: Check the WP core folder and file access settings
ru: Проверка настройки доступа к папке WP core и файлам

en: Check the activation of the function on the control panel and in the security management module of the administrative panel
ru: Проверьте включение функции на панели управления и в модуле управления безопасностью административной панели

en: Check the box if you want to insert a captcha field into the comments form
ru: Установите флажок, если вы хотите вставить поле с капчей в форму для комментариев

en: Check the box if you want to use Google reCAPTCHA v2
ru: Установите флажок, если вы хотите использовать Google reCAPTCHA v2

en: Check the necessary data write permissions for the wp-content folder and the debug.log file
ru: Проверьте необходимые права на запись данных для папки wp-content и файла debug.log

en: Check the plugin's rights to write to the wp-content folder
ru: Проверьте права плагина на запись в папку wp-content

en: Check this if you want to apply the 6G firewall protection from perishablepress.com to your site
ru: Включите, если вы хотите применить защиту брандмауэра 6G от perishablepress.com на ваш сайт

en: Check this if you want to apply the 7G firewall protection from perishablepress.com to your site
ru: Включите, если вы хотите применить защиту брандмауэра 7G от perishablepress.com на ваш сайт

en: Check this if you want to disable directory and file listing
ru: Установите флажок, если вы хотите отключить список каталогов и файлов

en: Check this if you want to disable trace and track
ru: Установите флажок, если вы хотите отключить трассировку и отслеживание

en: Check this if you want to enable 404 IP Detection and Lockout
ru: Включите, если хотите блокировать IP-адреса при событии 404

en: Check this if you want to insert a captcha field on the comment forms
ru: Включите, если вы хотите вставить поле captcha в формы комментариев

en: Check this if you want to prevent access to readme.html, license.txt and wp-config-sample.php
ru: Установите флажок, если вы хотите запретить доступ к readme.html , license.txt и wp-config-sample.php

en: Check this if you want to prevent hotlinking to images on your site
ru: Установите флажок, если вы хотите предотвратить горячие ссылки на изображения на вашем сайте

en: Check this if you want to remove the ability for people to edit PHP files via the WP dashboard
ru: Активируйте это, если вы хотите отключить возможность редактирования PHP-файлов пользователями через панель управления WP

en: Checking for MySQL tables of type "view".....
ru: Проверка наличия таблиц MySQL типа "view".....

en: Choose one type of captcha
ru: Выберите один тип капчи

en: Choose your own DB prefix by specifying a string which contains letters and/or numbers
ru: Выберите свой собственный префикс базы данных, указав строку, содержащую буквы и/или цифры

en: Clear the table
ru: Очистить таблицу

en: Click on the "Start Backup" button and create a backup copy of the database
ru: Нажмите на кнопку "Старт Backup" и создайте резервную копию базы данных

en: Click on the icon to turn on/off the message
ru: Нажмите на значок, чтобы включить/выключить сообщение

en: Click the Refresh Page button to display the test result on the screen
ru: Нажмите кнопку "Обновить страницу" для вывода результата теста на экран

en: Click the Refresh Page button to initialize the CRON task and write the result to the ACTION LOG
ru: Нажмите кнопку "Обновить страницу" для инициализации задачи CRON и записи результата в ACTION LOG

en: Columns created
ru: Созданные столбцы

en: Comment
ru: Комментарии

en: Comments
ru: Комментарии

en: Comparison of the full and shortened version of the plugin
ru: Сравнение полной и сокращенной версии плагина

en: Complete URL
ru: Полный URL-адрес

en: Configuring PHPMailer settings for sending emails via SMTP from a real mailbox
ru: Настройка параметров PHPMailer для отправки писем через SMTP с реального почтового ящика

en: Contains data from users who have made unsuccessful attempts to log in to the site's admin panel
ru: Содержит данные пользователей, которые предпринимали неудачные попытки входа в админ-панель сайта

en: Contains the data of users who tried to access non-existent pages of the site and the 404 error occurred
ru: Содержит данные пользователей, которые пытались получить доступ к несуществующим страницам сайта и возникала ошибка 404

en: Content
ru: Содержание

en: Contents list
ru: Содержание

en: Continue
ru: Продолжить

en: Control of other entry points to your site
ru: Контроль над другими точками входа на сайт

en: Control panel
ru: Панель управления

en: Copy and edit the bot's data in the table
ru: Скопируйте и отредактируйте данные бота в таблице

en: Copy row
ru: Копия строки

en: Could not delete the directives from the .htaccess file. Please check the file permissions
ru: Не удалось удалить директивы из файла .htaccess. Пожалуйста, проверьте права доступа к файлам

en: Could not write to the <.htaccess> file. Please check the file permissions
ru: Не удалось выполнить запись в файл <.htaccess>. Пожалуйста, проверьте права доступа к файлам

en: Count
ru: Счетчик

en: Create a backup copy of the database and file before using this feature wp-config.php
ru: Перед использованием этой функции создайте резервную копию базы данных и файла wp-config.php

en: Create a new entry in the table
ru: Создайте новую запись в таблице

en: Created files with icons in the wp-content/uploads directory
ru: Созданные файлы с иконками в каталоге wp-content/uploads

en: Creating a database of unwanted IP addresses
ru: Создание базы данных нежелательных IP адресов

en: Creating a media library
ru: Формирование медиатеки

en: Creating a white list of IP addresses to log in to the administrative panel
ru: Создание белого списка IP-адресов для входа в административную панель

en: Creating tables
ru: Создание таблиц

en: Creating tables in the database
ru: Создание таблиц в базе данных

en: Creating your own database of unwanted addresses
ru: Создание своей базы данных нежелательных адресов

en: Cron
ru: Крон

en: Cron WP - successful activity test
ru: Cron WP - успешный тест активности

en: Cron activity test
ru: Тест активности Cron

en: Cron activity test in WordPress
ru: Тест активности Cron в WordPress

en: Cron is a task scheduler whose task is to periodically perform the specified actions at a certain time
ru: Cron — это планировщик заданий в задачу которого входит периодическое выполнение указанных действий в определённое время

en: Cron test
ru: Тест планировщика задач

en: Cron test start
ru: Старт теста Cron

en: Cross–site scripting (XSS) is a code injection attack that allows an attacker to run malicious JavaScript in another user's browser
ru: Межсайтовый скриптинг (XSS) – это атака инъекции кода, позволяющая атакующему запустить вредоносный JavaScript в браузере другого пользователя

en: Current DB Table Prefix
ru: Текущий префикс БД

en: Current Page URI
ru: Текущая страница URI

en: Current Permissions
ru: Текущие разрешения

en: Currently Executing Script Pathname
ru: Путь к исполняемому скрипту

en: DB Version
ru: Версия DB

en: DB backups have never been performed
ru: Резервное копирование БД не выполнялось

en: DB connection error
ru: Ошибка подключения к базе данных

en: DB limit of entries
ru: Лимит записей в БД

en: DB prefix change tasks have been completed
ru: Задачи по изменению префикса базы данных завершены

en: DB prefix is better to change
ru: Префикс базы данных лучше изменить

en: DB version
ru: Версия БД

en: DDoS attacks, 404 events
ru: DDoS атаки, события 404

en: DDoS, admin panel bots, 404 bots, spam bots, other bots
ru: DDoS, боты админ панели, боты 404, боты спама, другие боты

en: Daily
ru: Ежедневно

en: Data from the report can be deleted
ru: Данные из отчета могут быть удалены

en: Data has been deleted from the table
ru: Данные из таблицы удалены

en: Data is entered into tables in accordance with data locking algorithms. The administrator can also manually edit add and delete data, send it by e-mail
ru: Данные в таблицы попадают в соответствии с алгоритмами блокировки данных. Также администратор может вручную редактировать добавлять и удалять данные, отправлять их по электронной почте

en: DataBase protection
ru: Защита базы данных

en: Database Backups
ru: Резервное копирование базы данных

en: Database error
ru: Ошибка базы данных

en: Database protection features
ru: Функции защиты базы данных

en: Database security functions are managed in the section
ru: Управление функциями безопасности базы данных происходит в разделе

en: Database version
ru: Версия базы данных

en: Date / Time
ru: Дата / время

en: Date Write/Release
ru: Дата записи/выпуска

en: Date of registration
ru: Дата регистрации

en: Date of the first login
ru: Дата первого входа в систему

en: Date/Time
ru: Дата/время

en: Debug
ru: Отладка

en: Debug mode is enabled by the WP_DEBUG constant, it is disabled by default. Debugging includes processing absolutely all PHP errors and displaying them on the screen, activates additional logic in the kernel code, plugins and those where the value of this constant is checked and something is done if it is enabled
ru: Режим отладки включается константой WP_DEBUG, по умолчанию он отключен. Отладка включает в себя обработку абсолютно всех ошибок PHP и отображение их на экране, активирует дополнительную логику в коде ядра, плагинах и тех, где проверяется значение этой константы и что-то делается, если она включена

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete all comments
ru: Удалить все комментарии

en: Delete all rows from the table
ru: Удалить все строки из таблицы

en: Delete selected rows
ru: Удалить выбранные строки

en: Deny Bad Query Strings
ru: Отклонять неверные строки запроса

en: Description
ru: Описание

en: Designation
ru: Обозначение

en: Detected
ru: Обнаружено

en: Detected Value
ru: Обнаруженное значение

en: Detection of DDoS attacks
ru: Выявление DDoS-атак

en: Developer's website
ru: Сайт разработчика

en: Devs
ru: Разработчики

en: Disable Ability To Edit PHP Files
ru: Отключить редактирование PHP-файлов

en: Disable Index Views
ru: Отключить просмотр индексов

en: Disable PHP File Edit - Unable to modify wp-config.php
ru: Отключить редактирование PHP-файла - Невозможно изменить wp-config.php

en: Disable Pingback Functionality From XMLRPC
ru: Отключить функцию обратной связи из XMLRPC

en: Disable Trace and Track
ru: Отключить трассировку и отслеживание

en: Disable the server signature
ru: Отключите подпись сервера

en: Disallow Unauthorized REST Requests
ru: Запретить несанкционированные запросы REST

en: Do not block
ru: Не блокировать

en: Documentation
ru: Документация

en: Due to the protection of the site from DDoS attacks from several IP addresses, the site was stopped. Check back in a minute.
ru: В связи с защитой сайта от DDoS-атаки с нескольких IP-адресов, работа сайта была остановлена. Зайдите через минуту.

en: Duration of sessions
ru: Продолжительность сеансов

en: During activation, the plugin checks for the presence in the database of tables necessary for all the functions of the plugin to work, and starts the procedure for creating them
ru: Во время активации плагин проверяет наличие в базе данных таблиц, необходимых для работы всех функций плагина, и запускает процедуру их создания

en: ERROR: Your answer was incorrect - please try again
ru: ОШИБКА: Ваш ответ был неверным - пожалуйста, попробуйте еще раз

en: Edit and block row
ru: Редактор и блокировка строки

en: Edit row
ru: Редактор строки

en: Edit the bot's data in the table
ru: Отредактируйте данные бота в таблице

en: Effective ways to protect the admin panel
ru: Эффективные способы защиты админ-панели

en: Email address
ru: Адрес электронной почты

en: Enable
ru: Включить

en: Enable 404 Event Logging & Locking
ru: Включить регистрацию и блокировку событий 404

en: Enable Advanced Character String Filter
ru: Включить фильтр символьных строк

en: Enable Captcha On Comment Forms
ru: Включите Captcha в Формах комментариев

en: Enable Captcha On Login Page
ru: Включите Капчу при входе в систему

en: Enable Database protection
ru: Включить защиту базы данных

en: Enable Firewall
ru: Включить брандмауэр

en: Enable Firewall G6
ru: Включить брандмауэр G6

en: Enable Firewall G7
ru: Включить брандмауэр G7

en: Enable Force User Logout
ru: Принудительный выход админа из системы

en: Enable Front-end Lockout
ru: Включить блокировку интерфейса

en: Enable Google reCAPTCHA On Comment Forms
ru: Включите Google reCAPTCHA в Формах комментариев

en: Enable Google reCAPTCHA On Login Page
ru: Включите Гугл Капчу при входе в систему

en: Enable automatic database backup if you want to do it regularly at a set time interval
ru: Включите автоматическое резервное копирование базы данных, если вы хотите делать это регулярно с заданным интервалом времени

en: Enable automatic scheduled database backup
ru: Включить автоматическое резервное копирование базы данных по расписанию

en: Enable debugging mode by setting the WP_DEBUG and WP_DEBUG_LOG constants to true in the configuration file. wp-config.php
ru: Включите режим отладки, установив константы WP_DEBUG и WP_DEBUG_LOG в значение true в файле конфигурации wp-config.php

en: Enable file system protection
ru: Включить защиту файловой системы

en: Enable it if you want erroneous login attempts using usernames or their IP addresses to be blocked
ru: Включите, если вы хотите, чтобы ошибочные попытки входа в систему с использованием имен пользователей или их IP-адресов были заблокированы

en: Enable it if you want to permanently block the address immediately using the instructions in the htaccess file
ru: Включите, если хотите сразу заблокировать адрес постоянно, используя инструкции в файле htaccess

en: Enable it if you want to use Google reCAPTCHA v2
ru: Включите его, если вы хотите использовать Google reCAPTCHA v2

en: Enable it if you want to use Google reCAPTCHA v2. Enter the Site Key, enter the Secret Key
ru: Включите его, если вы хотите использовать Google reCAPTCHA v2. Введите ключ сайта, введите секретный ключ

en: Enable mode
ru: Включить режим

en: Enable permissions to write directives to the htaccess file
ru: Включите разрешения для записи директив в файл htaccess

en: Enable prevent wp file access
ru: Включить запрет доступа к файлам wp

en: Enable protect the wp-config.php file
ru: Включить защиту файла wp-config.php

en: Enable sending backup to email
ru: Включить отправку резервной копии по электронной почте

en: Enable spam protection
ru: Включить защиту от Спама

en: Enable the "Do not block" mode, then the plugin will not be able to automatically block the IP address in the htaccess file
ru: Включите режим "Не блокировать", тогда плагин не сможет автоматически блокировать IP-адрес в файле htaccess

en: Enable the permission to send a message by mail
ru: Включите разрешение на отправку сообщения по почте

en: Enable this feature if you want to insert a captcha form on the login page
ru: Включите эту функцию, если вы хотите вставить форму с капчей на страницу входа в систему

en: Enable this if you are not using WP XMLRPC functionality and want to completely block external access to XML RPC
ru: Включите, если вы не используете функциональность WP XMLRPC и хотите полностью заблокировать внешний доступ к XMLRPC

en: Enable this if you want to register and block unwanted site visitors and bots
ru: Включите это, если хотите регистрировать и блокировать нежелательных посетителей сайта и ботов

en: Enable/Disable all
ru: Включить/отключить все

en: Enabling the ability to block unwanted IP addresses by entering control instructions in the file
ru: Включение возможности блокировать нежелательные IP-адреса путем ввода управляющих инструкций в файл

en: Enabling the ability to block unwanted IP addresses programmatically using the address table
ru: Включение возможности блокировать нежелательные IP-адреса программным способом с помощью таблицы адресов

en: Enter a Message
ru: Введите сообщение

en: Enter a message you wish to display to visitors when your site is in maintenance mode
ru: Введите сообщение, которое вы хотите показывать посетителям, когда ваш сайт находится в режиме обслуживания

en: Enter something special:
ru: Введите что-то особенное:

en: Enter the SMTP host. For example, smtp.gmail.com
ru: Введите SMTP host. Например, smtp.gmail.com

en: Enter the SMTP port. For example, 465
ru: Введите SMTP порт. Например, 465

en: Enter the additional email address to which the messages will be sent
ru: Введите адрес дополнительной электронной почты, на который будут отправляться сообщения

en: Enter the bot's data in the table
ru: Введите данные бота в таблицу

en: Enter the e-mail password for remote programs
ru: Введите пароль электронной почты, для удаленных программ

en: Enter the email address from which the messages will be sent
ru: Введите адрес электронной почты, с которого будут отправляться сообщения

en: Enter the email address to which the messages will be sent
ru: Введите адрес электронной почты, на который будут отправляться сообщения

en: Error
ru: Ошибка

en: Error - Could not get tables or no tables found
ru: Ошибка - Не удалось получить таблицы или таблицы не найдены

en: Error Log
ru: Журнал ошибок

en: Error create db backup body
ru: Ошибка создания содержания резервной копии базы данных

en: Error create dir
ru: Ошибка создания каталога

en: Error create dir of multisite
ru: Ошибка создания каталога мультисайта

en: Error create file
ru: Ошибка создания файла

en: Error creating a backup file
ru: Ошибка создания файла резервной копии базы данных

en: Error delete backup files
ru: Ошибка удаления файла резервной копии базы данных

en: Error delete file
ru: Ошибка удаления файла

en: Error entering the Smtp port parameter
ru: Ошибка ввода параметра Smtp port

en: Error entering the address for sending an email message
ru: Ошибка ввода адреса для отправки сообщения по электронной почте

en: Error logging disabled
ru: Ведение журнала ошибок отключено

en: Error put contents
ru: Папка записи контента в файл

en: Error reading data from a database table
ru: Ошибка чтения данных из таблицы базы данных

en: Error updating user_meta table
ru: Ошибка при обновлении таблицы user_meta

en: Error when making changes to the file config.php
ru: Ошибка при внесении изменений в файл config.php

en: Error writing the password to the db
ru: Ошибка при вводе пароля в базу данных

en: Error writing to the Backups table!
ru: Ошибка записи в таблицу резервных копий!

en: Error writing to the Scan table
ru: Ошибка записи в таблицу проверки файлов

en: Error writing to the file
ru: Ошибка записи в файл

en: Error writing to the files scan table!
ru: Ошибка записи в таблицу проверки файлов!

en: Error: You entered an incorrect CAPTCHA answer. Please go back and try again
ru: Ошибка: Вы ввели неверный ответ на капчу. Пожалуйста, вернитесь назад и попробуйте еще раз

en: Event 404
ru: Событие 404

en: Event bots on the site
ru: Боты событий на сайте

en: Example: secure
ru: Пример: secret

en: Execute
ru: Исполнить

en: Exit
ru: Выход

en: Fail
ru: Нет

en: Failed Login Attempt table
ru: Таблица неудачных попыток входа в систему

en: Failed Logins
ru: Сбой входа в систему

en: Failed logins report
ru: Отчет о неверных входах в систему

en: Failed operation to update a row from table
ru: Неудачная операция по обновлению строки из таблицы

en: Failed to make a backup copy htaccess file
ru: Не удалось создать резервную копию файла htaccess

en: Failed to make a backup of the wp-config.php file. This operation will not go ahead
ru: Не удалось создать резервную копию файла wp-config.php. Эта операция не будет продолжена

en: File
ru: Файл

en: File Permissions Report
ru: Отчет доступа к файлам

en: File Permissions Scan
ru: Проверка прав доступа к файлам

en: File Permissions Scan Report
ru: Отчет о правах доступа к файлам

en: File System Method
ru: FileSystem Метод

en: File content could not be displayed
ru: Не удалось отобразить содержимое файла

en: File reading error
ru: Ошибка чтения файла

en: File system protection
ru: Защита файловой системы

en: File system protection features
ru: Функции защиты файловой системы

en: File/Folder
ru: Файл/папка

en: FileSystem Method
ru: FileSystem Метод

en: Files scan report
ru: Отчет проверки файлов

en: Finish
ru: Финиш

en: Firewall
ru: Файервол

en: Firewall G6
ru: Файервол G8

en: Firewall G7
ru: Файервол G7

en: Firewall Protection
ru: Защита брандмауэром

en: Firewall functions are applied by inserting special code (instructions) into your active file htaccess
ru: Функции брандмауэра применяются путем вставки специального кода (инструкций) в ваш активный файл htaccess

en: Firewall protection features
ru: Функции защиты брандмауэра

en: First, the IP address is temporarily blocked for a specified period and the counter starts counting the number of temporary locks. Upon reaching the temporary blocking limit, the IP address is permanently blocked by the control instructions in the htaccess file
ru: Сначала IP адрес блокируется временно на заданный период и счетчик начинает отсчитывать количество временных блокировок. По достижении лимита временных блокировок, IP адрес блокируется постоянно управляющими инструкциями в файле htaccess

en: Folder \wp-content
ru: Папка \wp-content

en: For Algorithm 1.1 the passage of spam messages is blocked and they are recorded in a temporary storage - spam table
ru: Для Алгоритма 1.1 блокируется прохождение спам сообщений и они записываются во временное хранилище - спам таблицу

en: For Google captcha, enter the two service codes that you received when registering the captcha on the Google service
ru: Для Google captcha введите два служебных кода, которые Вы получили при регистрации капчи на сервисе Гугл

en: For Windows server, this plugin does not change the set permissions of WP system files
ru: Для Windows Server этот плагин не изменяет установленные разрешения для системных файлов WP

en: For current day
ru: За текущий день

en: Forbid Proxy Comment Posting
ru: Запретить публикацию комментариев прокси-сервера

en: Forbidding access to the file wp-comments-post.php
ru: Запрет доступа к файлу wp-comments-post.php

en: Force User Logout
ru: Принудительный выход админа из системы

en: Free
ru: Свободный

en: Full version
ru: Полная версия

en: Functions
ru: Функции

en: Gateway Interface
ru: Интерфейс Gateway

en: General provisions
ru: Общие положения

en: Generate a report in an HTML file and send it to the mail manually or automatically according to a schedule
ru: Сформировать отчет в файле HTML и отправить на почту вручную или автоматически по расписанию

en: Generate the report as an HTML file and send it by email
ru: Сформировать отчет в файле HTML и отправить по почте

en: Google reCAPTCHA On Comment Forms
ru: Гугл Капча в формах комментариев

en: Google reCAPTCHA On Login Page
ru: Гугл Капча при входе в систему

en: Guide
ru: Руководство

en: HTTP Host
ru: HTTP-хост

en: Hide notifications
ru: Скрыть уведомления

en: Hiding notifications of new WordPress version in admin panel
ru: Скрыть уведомления о новой версии WordPress в админ-панели

en: Hours
ru: Часы

en: IP Addr (ipv4, ipv6)
ru: IP адрес (ipv4, ipv6)

en: IP address
ru: IP адрес

en: IP address blocking mode
ru: Режим блокировки IP-адреса

en: IP address blocking parameters
ru: Параметры блокировки IP адресов

en: IP address blocking parameters are managed in the anti-spam module
ru: Управление параметрами блокировки IP-адресов осуществляется в модуле защиты от спама

en: IP address blocking parameters are managed in the security management module of the admin panel
ru: Управление параметрами блокировки IP-адресов осуществляется в модуле управления защитой админ панели

en: IP address blocking parameters are managed in the user registration and blocking module
ru: Управление параметрами блокировки IP-адресов, производится в модуле регистрации и блокировки пользователей

en: IP address blocking period
ru: Период блокировки IP-адреса

en: IP address in ipv4 or ipv6 format
ru: IP адрес в формате ipv4 или ipv6

en: IP address, maximum of 50 characters
ru: IP адрес, максимум 50 символов

en: IP addresses are not automatically blocked, this is implemented in the full version of the plugin
ru: Автоматически IP адреса не блокируются, это реализовано в полной версии плагина

en: IP blocking options
ru: Параметры блокировки IP-адреса

en: If desired, the administrator can delete an entry from the table, permanently block one address or a group of IP addresses in the htaccess file
ru: При желании, администратор может удалить запись из таблицы, постоянно заблокировать один адрес или группу IP адресов в файле htaccess

en: If the name belongs to a search bot that indexes your site's pages for display in the browser, set the value to "Useful" and "Do not block" in the next field
ru: Если имя принадлежит поисковому боту, который индексирует страницы вашего сайта для их отображения в браузере, установите значение "Полезный" и в следующем поле "Не блокировать"

en: If there was a warning, it is recommended to contact the support service of your host and update the server configuration to ensure optimal performance
ru: Если появилось предупреждение, рекомендуется обратиться в службу поддержки вашего хостинга и обновить конфигурацию сервера для обеспечения оптимальной производительности

en: If you are not using the XMLRPC functionality, block it. Attackers use this channel to log in to the admin panel. The blocking is carried out in the section Registration and blocking of visitors
ru: Если вы не используете функциональность XMLRPC, заблокируйте ее. Злоумышленники используют этот канал для авторизации в админпанели. Блокировка осуществляется в разделе Регистрация и блокировка посетителей

en: If you are the site administrator and have the necessary permissions to access the site's files and folders, then you know what to do and which commands to use in the console prompt or in the file manager
ru: Если вы администратор сайта и обладаете необходимыми правами для доступа к файлам и папкам сайта, тогда вы сами знаете как поступать и какие команды использовать в консольной строке или в менеджере файлов

en: If you do not have the necessary rights to access the files and folders of the site, do not worry, the plugin has something to provide you with in this case, a wide range of visit statistics, admin panel protection, databases, spam protection, protection from malicious attacks using software locks and much more
ru: Если вы не обладаете необходимыми правами для доступа к файлам и папкам сайта, не огорчайтесь, плагину есть что вам предоставить и в этом случае, широкий функционал статистики посещений, защита админ панели, базы данных, защита от спама, защита от зловредных атак с помощью программных блокировок и многое другое

en: If you use Jetpack or WP iOS or other apps which need WP XMLRPC functionality then check this. This will enable protection against WordPress pingback vulnerabilities
ru: Включите, если используете Jetpack или WP iOS или другие приложения, которым требуется функциональность WP XMLRPC. Это обеспечит защиту от уязвимостей обратной связи WordPress

en: If you want to receive the backup file by e-mail, check the box in the enabled position
ru: Если вы хотите получить файл резервной копии по электронной почте, установите флажок в положение включено

en: If, during the installation of WordPress, the administrator did not change the default prefix of the database tables "wp_", then he can do this using the plugin at any time and thereby increase the level of database protection
ru: Если при установке WordPress администратор не сменил префикс таблиц базы данных по умолчанию "wp_", то может сделать это с помощью плагина в любой момент времени и этим повысить уровень защиты базы данных

en: In case of disagreement with the terms of the Privacy Policy, the User (Site Administrator) must stop using the Visitorlog plugin on his WordPress site
ru: В случае несогласия с условиями Политики конфиденциальности Пользователь (Администратор сайта) должен прекратить использование плагина Visitorlog на своем сайте WordPress

en: In the full version of the plugin, you can get statistical data in the form of graphs and tables additionally for the current month, the current year, by regions, cities and countries, summary information, as well as generate a report in the form of an HTML file and send it to an email address
ru: В полной версии плагина вы можете получить статистические данные в виде графиков и таблиц дополнительно за текущий месяц, текущий год, по регионам, городам и странам, сводную информацию, а также сформировать отчет в виде HTML-файла и отправить его на адрес электронной почты

en: In the future, the administrator decides what to do with it - delete it from the quarantine table or permanently block the IP address in the htaccess file
ru: В дальнейшем администратор решает что с этим делать - удалить из таблицы карантина или навсегда заблокировать IP-адрес в файле htaccess

en: In the table has been blocked %d line(s)
ru: В таблице были заблокированы строки в количестве %d

en: In the table has been unblocked %d line(s)
ru: В таблице были разблокированы строки в количестве %d

en: In the table, the administrator can manually permanently block the IP address in the htaccess file
ru: В таблице администратор может в ручном режиме постоянно заблокировать IP адрес в файле htaccess

en: In this case, the plugin receives a signal about spam comments from WordPress and enters the spammer's data into the table
ru: В этом случае плагин получает сигнал о спам комментарии от WordPress и заносит данные спамера в таблицу

en: In this version of the plugin, only DDoS attacks are detected, address blocking is implemented in the full version
ru: В этой версии плагина происходит только определение атаки DDoS, блокировки адресов реализованы в полной версии

en: Inactive
ru: Неактивно

en: Independent mode starts from its own page
ru: Самостоятельный режим запускается со своей страницы

en: Information about plugins
ru: Информация о плагинах

en: Information about the server, DB, PHP, WP, plugins
ru: Информация о сервере, DB, PHP, WP, плагинах

en: Initiator
ru: Инициатор

en: Install Wizard
ru: Мастер установки

en: Installation
ru: Установка

en: Introduction
ru: Введение

en: Is no blocking
ru: Нет блокировки

en: It appears that the show_source() PHP function has been disabled on the server
ru: Похоже, что функция show_source() PHP была отключена на сервере

en: It is possible to block the IP address automatically, in accordance with the built-in algorithm, and this happens in two stages
ru: Реализована возможность блокировки IP адреса автоматически, в соответствии с заложенным алгоритмом и это происходит в два этапа

en: It looks like the CRON health test failed. Try again at the beginning.
ru: Похоже, что проверка работоспособности CRON не удалась. Повторите попытку с самого начала.

en: It's a good idea to make a backup copy of the database beforehand
ru: Предварительно неплохо сделать резервную копию базы данных

en: Just click on the "Start Backup" button and the process of creating a backup copy of the database will be started
ru: Просто нажмите на кнопку "Старт Backup", и процесс создания резервной копии базы данных будет запущен

en: Keep in mind that if there are bots in your table that index the pages of your site to display its pages in the browser, for example GoogleBot, then it is not necessary to block such a bot
ru: Имейте в виду, что если в вашей таблице есть боты, которые индексируют страницы вашего сайта для отображения его страниц в браузере, например GoogleBot, то блокировать такого бота не надо

en: Last backup
ru: Последнее копирование

en: Let's Go!
ru: Вперед!

en: Limit of entries in the log table
ru: Ограничение количества записей в таблице журнала

en: Limit of temporary locks
ru: Лимит временных блокировок

en: Limit on displaying lines in the report file
ru: Ограничение на отображение строк в файле отчета

en: Link
ru: Ссылка

en: List of parameters for installation
ru: Перечень параметров для установки

en: List of tasks of the VisitorLog plugin
ru: Перечень задач плагина VisitorLog

en: Localization
ru: Локализация

en: Lock redirect url
ru: Заблокировать URL перенаправления

en: Log & Block Visitors
ru: Регистрация и блокировка посетителей

en: Log & Blocking of Visitors
ru: Регистрация и блокировка посетителей

en: Log & blocking of visitors
ru: Регистрация и блокировка посетителей

en: Log of session opening and closing for administrators. Contains the ID and IP of the administrators.
ru: Журнал открытия и закрытия сеанса для администраторов. Содержит идентификатор и IP-адрес администраторов.

en: Logging & blocking functions
ru: Функции ведения журнала и блокировки

en: Login
ru: Логин

en: Login Date
ru: Дата входа в систему

en: Login whitelist
ru: Белый список входа в систему

en: Logout Date
ru: Дата выхода из системы

en: Logs
ru: Журналы (логи)

en: Logs register event parameters and display them on the screen in the form of tables
ru: Журналы регистрируют параметры событий и отображают их на экране в виде таблиц

en: Maintenance
ru: Техническое обслуживание

en: Maintenance - on
ru: Техническое обслуживание включено

en: Managing table data
ru: Управление данными таблицы

en: Manual Database Backups
ru: Ручное резервное копирование базы данных

en: Manual File Scan
ru: Ручное сканирование файлов

en: Manual address blocking occurs at the request of the administrator, he can delete an entry from the table, unlock or permanently block one address or a group of IP addresses in the htaccess file
ru: Ручная блокировка адреса происходит по желанию администратора, он может удалить запись из таблицы, разблокировать или постоянно заблокировать один адрес или группу IP-адресов в файле htaccess

en: Manual database backup
ru: Ручное резервное копирование БД

en: Max File Upload Size (MB)
ru: Максимальный размер загружаемого файла (МБ)

en: Media library
ru: Библиотека медиафайлов

en: Memory Usage
ru: Использование памяти

en: Messages about the availability of updates are displayed in the administrative panel of the site and on the current pages of the plugin
ru: Сообщения о доступности обновлений отображаются в административной панели сайта и на текущих страницах плагина

en: Mode
ru: Режим

en: Modules and functions for protecting your site
ru: Модули и функции для защиты вашего сайта

en: Monthly
ru: Ежемесячно

en: More effective spam protection in comments and feedback forms using shortcodes is provided in the full version of the plugin
ru: Более эффективная защита от спама в комментариях и в формах обратной связи с использованием шорткодов представлена в полной версии плагина

en: MultiSite Disabled
ru: Мультисайт отключен

en: Multisite on/off
ru: Мультисайт вкл/откл

en: MySQL Client Encoding
ru: Кодировка клиента MySQL

en: MySQL Mode
ru: Режим MySQL

en: MySQL Version
ru: Версия MySQL

en: MySQL version is less than required
ru: Версия MySQL меньше, чем требуется

en: NO
ru: НЕТ

en: NOT SET
ru: НЕ УСТАНОВЛЕН

en: Name
ru: Наименование

en: Necessary and useful functions in the work of an administrator
ru: Необходимые и полезные в работе администратора функции

en: New DB Table Prefix
ru: Новый префикс таблицы базы данных

en: New version
ru: Новая версия

en: Next come the basic protection functions
ru: Далее идут функции базовой защиты

en: No Action Required
ru: Никаких действий не требуется

en: No error log was found
ru: Журнала с ошибками не обнаружено

en: No functions disabled
ru: Никакие функции не отключены

en: Nonce check failed for protection operation. Try refreshing the page
ru: Сработала защита одноразовой проверки. Попробуйте обновить страницу

en: Not Found
ru: Не найдено

en: Not Writable
ru: Недоступен для записи

en: Not block
ru: Не блокировать

en: Not expected HTTP response body: %s
ru: Не ожидаемый текст HTTP-ответа: %s

en: Note, for security reasons, passwords and keys are stored separately in the database and do not participate in database backup
ru: Примечание, в целях безопасности, пароли и ключи хранятся в базе данных отдельно и не участвуют в резервном копировании базы данных

en: Notes
ru: Примечания

en: Now on the site
ru: Сейчас на сайте

en: Number backup instances
ru: Число экземпляров копии

en: Number of columns
ru: Количество колонок

en: Number of tables
ru: Количество таблиц

en: OFF
ru: ВЫКЛ

en: ON
ru: ВКЛ

en: Object
ru: Объект

en: Off
ru: Выкл

en: Old version
ru: Старая версия

en: On
ru: Вкл

en: On the test page there is a step-by-step instruction
ru: На странице теста пошаговая инструкция

en: On/Off
ru: Вкл/Выкл

en: Once an hour
ru: Раз в час

en: Once every 5 minutes
ru: Один раз в 5 минут

en: One of the UserName or IP ADDRESS fields must be entered
ru: Необходимо ввести одно из полей имени пользователя или IP-адреса

en: One-time entry in the htaccess file
ru: Разовая запись в файл htaccess

en: One-time entry in the wp-config.php file
ru: Разовая запись в файл wp-config.php

en: Only one mode can be enabled: G7 or G6
ru: Может быть включен только один режим: G7 или G6

en: Operating System
ru: ОС

en: Options
ru: Опции

en: Other Features
ru: Другие функции

en: Other bots
ru: Другие боты

en: Other file system protection features
ru: Другие функции защиты файловой системы

en: Other useful functions
ru: Другие полезные функции

en: Overview
ru: Обзор

en: PCRE Backtracking Limit
ru: Предел обратного отслеживания PCRE

en: PHP Allow URL fopen
ru: PHP разрешает открывать URL-адрес

en: PHP Disabled Functions
ru: Отключенные функции PHP

en: PHP Exif Support
ru: Поддержка PHP Exif

en: PHP IPTC Support
ru: Поддержка PHP IPTC

en: PHP Loaded Extensions
ru: Загруженные PHP расширения

en: PHP Max Execution Time
ru: Максимальное время выполнения PHP

en: PHP Max Input Time
ru: Максимальное время ввода в PHP

en: PHP Memory Limit
ru: Ограничение памяти PHP

en: PHP Post Max Size
ru: Максимальный размер записи PHP

en: PHP Safe Mode Disabled
ru: Безопасный режим PHP отключен

en: PHP Safe mode is enabled
ru: Безопасный режим PHP включен

en: PHP Upload Max Filesize
ru: Максимальный размер загружаемого файла в PHP

en: PHP Version
ru: Версия PHP

en: PHP XML Support
ru: Поддержка PHP XML

en: PHP memory limit is less than required
ru: Ограничение памяти PHP меньше требуемого

en: Pages
ru: Страницы

en: Pages per session
ru: Страницы сессии

en: Parameter values are selected from the set values
ru: Значения параметров выбираются из заданных величин

en: Parameters
ru: Параметры

en: Parameters settings
ru: Настройки параметров

en: Pass
ru: Норм

en: Password
ru: Пароль

en: Permanent blocking of IP address using the instructions in the file .htaccess for Apache server
ru: Постоянная блокировка IP-адреса с использованием инструкций в файле .htaccess для сервера Apache

en: Permanent blocking of IP addresses
ru: Постоянная блокировка IP-адресов

en: Permanent blocking of IP addresses in Htaccess file
ru: Постоянная блокировка IP-адресов в файле Htaccess

en: Permanent lock is automatic
ru: Постоянная блокировка авто

en: Permanent lock is manual
ru: Постоянная блокировка ручная

en: Permanent or Registration and blocking of bots attacking the entrance to the admin panel
ru: Регистрация и блокировка ботов, атакующих вход в админ-панель

en: Permanent or temporary blocking of IP addresses
ru: Постоянная или временная блокировка IP-адресов

en: Personal information
ru: Персональная информация

en: Please change the prefix manually for the above tables to: %s
ru: Пожалуйста, измените префикс вручную для приведенных выше таблиц на: %s

en: Please enter a value for the DB prefix
ru: Пожалуйста, введите значение для префикса базы данных

en: Please enter an answer in digits:
ru: Пожалуйста, введите ответ цифрами:

en: Please, contact your host support and have them enable the show_source() function for the proper functioning of this feature
ru: Пожалуйста, обратитесь в службу поддержки вашего хостинга и попросите их включить функцию show_source() для правильного функционирования этой функции

en: Please, contact your host support and have them enable the show_source() function for the proper functioning of this feature.
ru: Пожалуйста, обратитесь в службу поддержки вашего хостинга и попросите их включить функцию show_source() для правильной работы этой функции.

en: Plugin Edition
ru: Редакция плагина

en: Plugin Info
ru: Плагин

en: Plugin Version
ru: Версия плагина

en: Plugin is not designed nor fully tested on WordPress Multisite installations. Various features may not work properly. We highly recommend installing it on a single site installation
ru: Плагин не разработан и не протестирован на многосайтовых установках WordPress. Различные функции могут работать неправильно. Мы настоятельно рекомендуем установить его на одном месте установки

en: Plugin update counter in the admin menu
ru: Счётчик плагинов для обновления в админ-меню

en: Plugins
ru: Плагины

en: Press the "Cron test start" button
ru: Нажмите кнопку "Старт теста Cron"

en: Press the "Refresh the page" button
ru: Нажмите кнопку "Обновить страницу"

en: Prevent Access to WordPress Install Files
ru: Запретить доступ к установочным файлам WordPress

en: Prevent Image Hotlinking
ru: Запрет привязки изображений

en: Prevent wp files access
ru: Запрет доступа к файлам WP

en: Privacy policy
ru: Политика конфиденциальности

en: Pro
ru: Версия Про

en: Protect the wp-config.php file
ru: Защита файла wp-config.php

en: Protect your wp-config.php file by denying access to it
ru: Защитите свой wp-config.php файл, отказав в доступе к нему

en: Protecting the site from attacks from multiple IP addresses
ru: Защита сайта от атаки с нескольких IP адресов

en: Protection against DDoS attacks
ru: Защита от DDos атак

en: Protection against attacks is implemented in the full version of the plugin
ru: Защита от атак реализована в полной версии плагина

en: Protection against cross-site scripting attacks (XSS)
ru: Защита от межсайтовых скриптовых атак (XSS)

en: Protection against spam comments using instructions in the htaccess file
ru: Защита от спам комментариев с использованием инструкций в файле htaccess

en: Protection cross site scripting attacks (XSS)
ru: Защита от межсайтовых скриптовых атак (XSS)

en: Protection from 404 events
ru: Защита от событий 404

en: Protection from perishablepress.com
ru: Защита от perishablepress.com

en: Protection of the administrative panel
ru: Защита административной панели

en: Quantity
ru: Количество

en: Read the description of this process in the plugin documentation.
ru: Ознакомьтесь с описанием этого процесса в документации к плагину.

en: Read the plugin documentation on this topic.
ru: Прочтите документацию для плагина по этой теме.

en: Read the system messages
ru: Ознакомьтесь с системными сообщениями

en: Reason
ru: Причина

en: Recommended Action
ru: Рекомендуемые действия

en: Recommended Actions
ru: Рекомендуемые действия

en: Recommended Permissions
ru: Рекомендуемые разрешения

en: Redirect to this URL
ru: Перенаправить на этот URL

en: Referer info
ru: Реферер инфо

en: Refinfo
ru: Рефинфо

en: Refresh the page
ru: Обновите страницу

en: Registration and blocking of IP addresses
ru: Регистрация и блокировка IP адресов

en: Registration and blocking of bots and their IP addresses when logging into the admin panel is not activated!
ru: Регистрация и блокировка ботов и их IP-адресов при входе в админпанель не активирована!

en: Registration and blocking of unwanted visitor
ru: Регистрация и блокировка нежелательного посетителя

en: Registration of DDoS attacks
ru: Регистрация DDos атак

en: Remaining time
ru: Оставшееся время

en: Remote Address
ru: Удаленный адрес

en: Remote Host
ru: Удаленный хост

en: Remote Port
ru: Удаленный порт

en: Renaming Login Page
ru: Переименование страницы входа в систему

en: Report file
ru: Файл отчета

en: Report for current month
ru: Отчет за текущий месяц

en: Report for current year
ru: Отчет за текущий год

en: Report on scheduled tasks
ru: Отчет о запланированных задачах

en: Report on scheduled tasks.
ru: Отчет о запланированных задачах.

en: Report on the current day's visits
ru: Отчет о посещениях за текущий день

en: Report on updates of this plugin. Includes the update date, the latest version of the plugin and the plugin tables.
ru: Отчет об обновлениях этого плагина. Включает дату обновления, последнюю версию плагина и таблицы плагинов.

en: Report on visits by the hour
ru: Отчет о посещениях по часам

en: Reports
ru: Отчеты

en: Reports are useful information for administrators presented in a tabular format
ru: Отчеты представляют собой полезную для администраторов информацию представленную в табличном формате

en: Reports, Tables, Logs
ru: Отчеты, Таблицы, Журналы

en: Reports, tables, graphs, logs of your site
ru: Отчеты, таблицы, графики, логи вашего сайта

en: Reports, tables, logs
ru: Отчеты, Таблицы, Журналы

en: Reports/Parameters
ru: Отчеты/Параметры

en: Request Time
ru: Время запроса

en: Required
ru: Требуемый

en: Required Value
ru: Требуемое значение

en: Response Test O.K.
ru: Тест на реакцию в порядке.

en: Return
ru: Возврат

en: Row insert
ru: Вставка строки

en: Rows in the amount of %d have been deleted from the table
ru: Строки в количестве %d были удалены из таблицы

en: SPAM Protection
ru: Защита от SPAM

en: SSL Extension Enabled
ru: Включено расширение SSL

en: SSL extension is disabled
ru: Выключено расширение SSL

en: Save
ru: Сохранить

en: Schedule
ru: Расписание

en: Scheduled Tasks
ru: Запланированные задачи

en: Scheduled tasks
ru: Запланированные задачи

en: Secret key
ru: Секретный ключ

en: Security
ru: Безопасность

en: Security management
ru: Управление безопасностью

en: Security management functions of the site Control Panel
ru: Функции управления безопасностью панели управления сайтом

en: Security policy
ru: Политика безопасности

en: Select
ru: Выбрать

en: Select one of the suggested generations by turning on the switch
ru: Выберите одну из предложенных генераций путем включения переключателя

en: Select one of the two captcha options to install in the comment form field
ru: Выберите один из двух вариантов капчи для установки в поле формы для комментариев

en: Select row
ru: Выбор строки

en: Select the number of backup files that you would like to additionally save in the backup directory. By default, 0, it means that only one copy file of the database will be stored
ru: Выберите количество файлов резервных копий, которые вы хотели бы дополнительно сохранить в каталоге резервных копий. По умолчанию, 0, значит будет храниться только один файл копии базы данных

en: Select view
ru: Выберите просмотр

en: Select/Edit/Copy
ru: Выбор/Редактор/Копия

en: Send email
ru: Отправка на почту

en: Send report by email
ru: Отправка отчета на почту

en: Sending backup to email
ru: Отправка файлов Backup на почту

en: Server IP
ru: IP сервера

en: Server Info
ru: Информация о сервере

en: Server Information
ru: Информация о сервере

en: Server Name
ru: Имя сервера

en: Server Port
ru: Порт сервера

en: Server Protocol
ru: Протокол сервера

en: Server Software
ru: ПО сервера

en: Server and OS information
ru: Информация о Сервере и ОС

en: Server info
ru: Сервер инфо

en: Session
ru: Сеанс

en: Set Recommended Permissions
ru: Установите рекомендуемые разрешения

en: Set the period
ru: Установите период

en: Set the plugin settings in the installation wizard by following the suggested steps sequentially. The wizard will install the database, tables and fill them with initial data
ru: Установите настройки плагина в мастере установки, пройдя последовательно по предложенным шагам. Мастер установит базу данных, таблицы и заполнит их начальными данными

en: Set the value for how often you would like an automated backup to occur
ru: Установите значение для того, как часто вы хотели бы выполнять автоматическое резервное копирование

en: Setting limits for writing rows to the database, to report files, and displaying rows on the screen for reports
ru: Установка предельных значений для записи строк в базу данных, в файлы отчетов и вывода строк на экран для отчетов

en: Settings
ru: Настройки

en: Settings Saved - Your system is now configured to allow PHP file editing
ru: Настройки сохранены - теперь ваша система настроена так, чтобы разрешать редактирование PHP-файлов

en: Settings Saved - Your system is now configured to not allow PHP file editing
ru: Настройки сохранены - теперь ваша система настроена так, чтобы не разрешать редактирование PHP-файлов

en: Settings for displaying information on the screen and writing to the database
ru: Настройки вывода информации на экран и записи в БД

en: Settings options
ru: Установить опции

en: Settings were successfully saved
ru: Настройки были успешно сохранены

en: Shall we begin?
ru: Начинаем?

en: Short Name
ru: Короткое Имя

en: Shortened version
ru: Сокращенная версия

en: Site key
ru: Ключ сайта

en: Site lockout feature settings saved
ru: Настройки функции блокировки сайта сохранены

en: Site protection functions
ru: Функции защиты сайта

en: Site security
ru: Безопасность сайта

en: Smtp host parameter has been successfully entered
ru: Успешно введен параметр Smtp host

en: Smtp port parameter has been successfully entered
ru: Успешно введен параметр Smtp port

en: So the access rights may need to be loose
ru: Таким образом, права доступа, возможно, потребуется ослабить

en: Some useful information can be found at the links
ru: Некоторую полезную информацию можно найти по ссылкам

en: Sometimes users change access rights to files and folders for some reason and this makes the site less secure
ru: Иногда пользователи по какой-либо причине меняют права доступа к файлам и папкам, и это делает сайт менее безопасным

en: Spam
ru: Спам

en: Spam Protection
ru: Защита от Спама

en: Spam comments
ru: Спам в комментариях

en: Spam contact form
ru: Спам в контактных формах

en: Spam in comments
ru: Спам в комментариях

en: Spam protection features
ru: Функции защиты от спама

en: Spam protection in comments
ru: Защита от спама в коментариях

en: Spam protection in feedback forms
ru: Защита от спама в формах обратной связи

en: Spam report
ru: Отчет о спаме

en: Speeding up the work of the admin panel
ru: Ускорение работы админ-панели

en: Start Backup
ru: Старт Backup

en: Start time
ru: Время запуска

en: Starting DB prefix change...
ru: Запуск изменения префикса базы данных...

en: Statistical data can be seen on the screen in the form of graphs and tables
ru: Статистические данные можно увидеть на экране в виде графиков и таблиц

en: Statistics
ru: Статистика

en: Statistics of visits
ru: Статистика посещений

en: Statistics of visits by regions
ru: Статистика посещений по регионам

en: Status
ru: Статус

en: Storing data in a table with the ability to block an IP address
ru: Хранение данных в таблице с возможностью блокировки IP-адреса

en: Subject of the Privacy Policy
ru: Предмет политики конфиденциальности

en: Success in your work
ru: Успехов в работе

en: Successful creation of the backup file
ru: Успешное создание файла резервной копии

en: Successful entry of the directives to the file .htaccess
ru: Успешный ввод директив в файл .htaccess

en: Successful writing of data to the table
ru: Успешная запись данных в таблицу

en: Summary report
ru: Сводный отчет

en: System Files
ru: Системные файлы

en: System Requirements Check
ru: Проверка системных требований

en: System information
ru: Системная информация

en: System information report
ru: Отчет о системной информации

en: Table Blocked IPs
ru: Таблица заблокированных IP-адресов

en: Table of Bots
ru: Таблица Ботов

en: Table of WP core folder and file access settings
ru: Таблица настроек доступа к папкам и файлам WP core

en: Tables
ru: Таблицы

en: Tables created
ru: Создано таблиц

en: Tables have more opportunities for administrators to work with data compared to reports and logs
ru: Таблицы имеют больше возможностей для администраторов в работе с данными по сравнению с отчетами и журналами

en: Tabular and graphical representation of the necessary information for the site administrator
ru: Табличное и графическое представление необходимой информации для администратора сайта

en: Take precautions to protect the confidentiality of the personal data of the site visitor in accordance with the procedure usually used to protect this kind of information in the existing business environment
ru: Принимать меры предосторожности для защиты конфиденциальности персональных данных посетителя сайта согласно порядку, обычно используемого для защиты такого рода информации в существующем деловом обороте

en: Tasks
ru: Задачи

en: Temporary blocking
ru: Временная блокировка

en: Temporary blocking of IP addresses
ru: Временная блокировка IP-адресов

en: Text
ru: Текст

en: The "Reason" column shows where the information came from - from the comments or from the feedback form
ru: Графа "Причина" показывает откуда пришла информация - из комментариев или из формы обратной связи

en: The "wp-config.php" file was not able to be modified. Please modify this file manually using your favourite editor and search for variable "$table_prefix" and assign the following value to that variable: %s
ru: "wp-config.php" файл не удалось изменить. Пожалуйста, измените файл вручную с помощью редактора и найдите переменную "$table_prefix" и присвойте этой переменной следующее значение: %s

en: The 404 event address table is linked to the User registration and blocking parameters management module
ru: Таблица с адресами событий 404 связана с модулем управления параметрами регистрации и блокировки посетителей

en: The Block = not block parameter prohibits the permanent blocking of the bot in the htaccess file
ru: Параметр Block = not block запрещает постоянную блокировку бота в файле htaccess

en: The Block = perm parameter, permanently blocking the name or IP address using the instructions in the htaccess file
ru: Параметр Block = perm, постоянно заблокировано имя или IP-адрес, используя инструкции в файле htaccess

en: The Block = temp parameter, temporary blocking of the IP address for the period of time set in the parameter
ru: Параметр Block = temp, временная блокировка IP адреса на период времени, установленный в параметре

en: The CRON WP test is running - refresh the page to get the result on the screen
ru: Тест CRON WP запущен - обновите страницу для получения результата на экране

en: The CRON WP test is running - refresh the page to initialize the task
ru: Тест CRON WP запущен - обновите страницу для инициализации задачи

en: The DB prefix cannot be changed programmatically. Try to do it manually. The steps can be found in the plugin documentation.
ru: Префикс DB не может быть изменен программным способом. Попробуйте сделать это ручным способом. Шаги можно посмотреть в документации к плагину.

en: The Email parameter has been successfully entered
ru: Параметр Email был успешно введен

en: The File Access Rights report contains
ru: Отчет о правах доступа к файлам содержит

en: The Firewall panel is disabled!
ru: Панель Брандмауэра отключена!

en: The HTTP response test get a false http status (%s)
ru: Тест HTTP-ответа выдает ложный статус http (%s)

en: The HTTP response test get an error "%s"
ru: Тест HTTP-ответа выдает ошибку "%s"

en: The IP address registration table interacts with the mode
ru: Совместно с режимом взаимодействует таблица регистрации IP-адресов

en: The Not Blocked mode is set by default, but the plugin algorithm can automatically change the lock if it detects an attack from this address
ru: По умолчанию установлен режим "Не заблокирован", но алгоритм плагина может автоматически изменить блокировку, если обнаружит атаку с этого адреса

en: The PCRE backtracking limit is less than required
ru: Предел обратного отслеживания PCRE меньше требуемого

en: The VisitorLog plugin is the embodiment of an integrated approach to creating tools for managing the operation of your site. This is a useful features in the field of security, statistics and some other functions. It is user-friendly and has a nice design
ru: Плагин "VisitorLog" - воплощение комплексного подхода к созданию инструментов управления работой вашего сайта. Это полезный функционал в области безопасности, статистики и некоторых других функций. Это удобство в использовании и приятный дизайн

en: The VisitorLog plugin uses the capabilities of WP-Cron and forces the scheduler to turn on at the right time for its tasks
ru: Плагин VisitorLog использует возможности WP-Cron и заставляет планировщик включаться в нужное время для своих задач

en: The Visitorlog plugin collects statistics about the IP addresses of site visitors and the time of their visit. This information is used to accumulate the history of visits, determine the user's location, analyze the effectiveness of the site, protect against intruders during DDoS attacks on site pages, protect against Brute-force attacks on the administrative panel of the site, from spam in comments and spam in feedback forms, from unwanted bots, identify and solve technical problems.
ru: Плагин Visitorlog осуществляет сбор статистики об IP-адресах посетителей сайта и времени их посещения. Данная информация используется с целью накопления истории посещений, определения местоположения пользователя, проведения анализа эффективности работы сайта, защиты от злоумышленников при DDoS атаках на страницы сайта, защиты от Brute-force атак на административную панель сайта, от спама в комментариях и спама в формах обратной связи, от нежелательных ботов, выявления и решения технических проблем.

en: The Visitorlog plugin does not verify the accuracy of personal data provided by the User (the Site Administrator)
ru: Плагин Visitorlog не проверяет достоверность персональных данных, предоставляемых Пользователем (Администратором сайта)

en: The Visitorlog plugin protects the Data that is automatically logged when the site pages are visited
ru: Плагин Visitorlog защищает Данные, которые автоматически регистрируются при посещении страниц сайта

en: The WordPress version is less than the required one
ru: Версия WordPress меньше, чем требуется

en: The administrator can add a new IP address, delete, copy, edit, or permanently block one or a group of addresses
ru: Администратор может добавить новый IP-адрес, удалить, скопировать, отредактировать или навсегда заблокировать один или группу адресов

en: The administrator can add a new IP address, delete, permanently block one or a group of addresses
ru: Администратор может добавить новый IP-адрес, удалить, постоянно заблокировать один или группу адресов

en: The administrator can manually add, delete, edit table entries, as well as block IP addresses in the htaccess file
ru: Администратор может в ручном режиме добавлять, удалять, редактировать записи таблицы, а также блокировать IP адреса в файле htaccess

en: The administrator can manually perform the following operations with the data in the table
ru: Администратор может вручную выполнить следующие операции с данными в таблице

en: The administrator can manually permanently block the IP address in the htaccess file in the table in which the address is registered
ru: Администратор может вручную постоянно заблокировать IP-адрес в файле htaccess в таблице, в которой зарегистрирован этот адрес

en: The administrator can only clear the report data, but there is no way to change it
ru: Администратор имеет возможность только очистить данные очета, но изменить возможности нет

en: The administrator can set his own time period, after which you will need to log in again
ru: Администратор может установить свой период времени, по истечении которого нужно будет снова войти в систему

en: The administrator does not have the ability to change the data, only delete it
ru: Администратор не имеет возможности изменять данные, только удалять

en: The administrator has started scanning the site's file system for changes to files and folders
ru: Администратором запущено сканирование файловой системы сайта на предмет внесения изменений в файлы и папки

en: The administrator has the ability to enable or disable temporary or permanent address locks, as well as change some algorithm parameters
ru: Администратор имеет возможность включить или отключить временные или постоянные блокировки адресов, а также  изменить некоторые параметры алгоритма

en: The administrator has the option to delete all entries in the table
ru: У администратора есть возможность удалить все записи в таблице

en: The administrator has the option to delete selected entries in the table
ru: Администратор имеет возможность удалить выбранные записи в таблице

en: The anti-spam panel is disabled!
ru: Панель с функциями защиты от спама отключена!

en: The backup file with the zip extension will be placed in the folder
ru: Файл резервной копии с расширением zip будет помещен в папку

en: The body of the log contains lines with information
ru: Тело журнала содержит строки с информацией

en: The collection of statistical data on the site cannot be disabled, it works all the time
ru: Сбор статистических данных на сайте нельзя отключить, он работает постоянно

en: The content is generated during the execution of the plug-in functions (database backup, plug-in updates) or is generated specifically on request (system information, file access rights report)
ru: Формирование контента происходит при исполнении функций плагина (резервное копирование БД, обновления плагина) или формируется специально по запросу (сведения о системе, отчет о правах доступа к файлам)

en: The control instructions have been successfully entered into the file config.php
ru: Управляющие инструкции успешно внесены в файл config.php

en: The control panel is the top level of control of all the functions of the plugin
ru: Панель управления представляет собой верхний уровень управления всеми функциями плагина

en: The copy will be started by the CRON task scheduler WP
ru: Запуск копирования будет осуществлять CRON - планировщик задач WP

en: The data in the table is generated automatically if a visitor or bot tries to go to a non-existent page of the site
ru: Данные в таблице формируются автоматически если посетитель или бот пытается перейти на несуществующую страницу сайта

en: The data in the table is generated automatically when a spammer tries to log into the admin panel
ru: Данные в таблице генерируются автоматически, когда спамер пытается войти в админ-панель

en: The data in the table is generated automatically when the bot tries to log into the admin panel
ru: Данные в таблице генерируются автоматически, когда бот пытается войти в админ-панель

en: The data in the table is received automatically when Wordpress detects spam in comments
ru: Данные в таблицу поступают автоматически когда Wordpress определяет спам в комментариях

en: The data is entered into the table automatically from the DDoS protection module, as well as manually by the site administrator
ru: Данные заносятся в таблицу автоматически из модуля защиты от DDoS-атак, а также вручную администратором сайта

en: The database is a target for hackers because it is an important asset of the site because it contains a lot of valuable information
ru: База данных это мишень для хакеров, потому что она является важным активом сайта, поскольку содержит много ценной информации

en: The deleted IP addresses were not blocked in the Htaccess file
ru: Удаленные IP-адреса не были заблокированы в файле Htaccess

en: The directive for the DISALLOW_FILE_EDIT constant could not be written to the wp-config system file. Apparently the plugin does not have enough rights to work with files
ru: В системный файл wp-config не удалось записать директиву для константы DISALLOW_FILE_EDIT. Видимо плагину не хватает прав для работы с файлами

en: The directive for the DISALLOW_FILE_EDIT constant has been successfully written to the wp-config system file
ru: В системный файл wp-config успешно записана директива для константы DISALLOW_FILE_EDIT

en: The display of information is limited to the specified output parameters
ru: Вывод на экран информации ограничивается заданными параметрами вывода

en: The email address has been successfully entered
ru: Адрес для отправки сообщения по  электронной почте был успешно введен

en: The email settings are set in the Settings section
ru: Параметры электронной почты задаются в разделе Настройки

en: The file system method is not equal to direct
ru: Метод файловой системы не равен методу direct

en: The first in the list are the firewall protection functions of generation 7 (7G), then generation 6 (6G), developed and released by Portable Press
ru: Первыми в списке стоят функции защиты брандмауэра генерации 7 (7G), затем генерации 6 (6G), разработанные и выпущенные компанией Portable Press

en: The full version of the plugin contains additional functions for deleting all comments without subsequent restoration, speeding up the work of the administrative panel by disabling the "aggressive" update check
ru: Полная версия плагина содержит дополнительные функции удаления всех комментариев без последующего восстановления, ускорения работы административной панели путем отключения «агрессивной» проверки обновлений

en: The full version of the plugin is available on the manufacturer's website
ru: Полная версия плагина доступна на сайте производителя

en: The full version of the plugin provides additional features to protect against spam in the comments and feedback form using short codes
ru: В полной версии плагина предусмотрены дополнительные функции для защиты от спама в комментариях и форме обратной связи с помощью шорт кодов

en: The functionality of the plugin is closely related to the security policy applied by the server administrator
ru: Функционал плагина тесно связан с политикой безопасности, которую применяет администратор сервера

en: The limit for displaying lines on the screen from the log
ru: Предел отображения строк на экране из журнала

en: The limit of displaying lines on the screen
ru: Предел отображения строк на экране

en: The limit on the number of characters has been exceeded
ru: Превышено ограничение на количество символов

en: The list of the main functional modules of the plug-in on the control panel
ru: Перечень основных функциональных модулей плагина на панели управления

en: The log contains information
ru: Журнал содержит информацию

en: The log contains system errors that occur during the operation of the site, as well as the date and time of their occurrence in UTF format
ru: Журнал содержит системные ошибки, возникающие при работе сайта, а также дату и время их возникновения в формате UTF

en: The log contains the IP addresses of the site administrators, the date and time of the first login. It should be borne in mind that if the ip address is dynamic, the log will register a new address in the log every time
ru: Журнал содержит ip адреса администраторов сайта, дату и время первого входа в систему. Надо иметь в виду, что если ip адрес динамический, то журнал будет каждый раз регистрировать новый адрес в журнале

en: The log logs the activity of administrators in the account of the administrative panel of the site
ru: Журнал регистрирует активность администраторов в аккаунте административной панели сайта

en: The log of registration of active actions. Operations are made by this plugin.
ru: Журнал регистрации активных действий этого плагина.

en: The log of registration of site visitors. Contains the date of the visit, IP address, visitor type(Admin, User, Bot, WP, Cron), receipt channel(get, post, user, authorization), URL, Referer info.
ru: Журнал регистрации посетителей сайта. Содержит дату посещения, IP-адрес, тип посетителя (администратор, пользователь, бот, WP, Cron), канал получения (get, post, пользователь, авторизация), URL, информацию о реферере.

en: The log uses system error information that is stored in PHP logs
ru: Журнал использует системную информацию об ошибках, которая хранится в журналах PHP

en: The maximum PHP execution time is less than required
ru: Максимальное время выполнения PHP меньше требуемого

en: The maximum PHP record size is less than required
ru: Максимальный размер записи PHP меньше требуемого

en: The maximum input time in PHP is less than required
ru: Максимальное время ввода в PHP меньше требуемого

en: The maximum size of the uploaded file in PHP is less than the required one
ru: Максимальный размер загружаемого файла в PHP меньше требуемого

en: The memory limit for WordPress is less than required
ru: Лимит памяти для WordPress меньше, чем требуется

en: The message with the report file has been sent successfully
ru: Сообщение с файлом отчета успешно отправлено

en: The module allows you to activate the protection modes of the admin panel from malicious attacks, manage the IP address blocking parameters, install two types of captcha
ru: Модуль позволяет активировать режимы защиты админ-панели от вредоносных атак, управлять параметрами блокировки IP-адресов, устанавливать два типа капчи

en: The new version of the plugin requires updating the tables in the database
ru: Новая версия плагина требует обновить таблицы в базе данных

en: The number of rows of output to the screen and the number of rows of storage in the database is determined by the parameters in the Settings mode
ru: Количество строк вывода на экран и количество строк хранения в базе данных определяется параметрами в режиме Настроек

en: The number of temporary IP address locks. Then a permanent lock is activated. By default, n=5
ru: Лимит временных блокировок IP-адресов, затем активируется постоянная блокировка. По умолчанию n=5

en: The option settings mode allows you to set the values of some parameters
ru: Режим установок опций позволяет задать значения некоторых параметров

en: The options table records which had references to the old DB prefix were updated successfully
ru: Записи таблицы параметров, которые содержали ссылки на старый префикс базы данных, были успешно обновлены

en: The panel with database protection functions is disabled!
ru: Панель с функциями защиты базы данных отключена!

en: The panel with file system protection functions is disabled!
ru: Панель с функциями защиты файловой системы отключена!

en: The parameter for limiting table rows to display on the screen has been successfully entered
ru: Успешно введен параметр ограничения строк таблицы для отображения на экране

en: The parameter for limiting the size of database tables has been successfully entered
ru: Успешно введен параметр для ограничения размера таблиц базы данных

en: The parameter values are set by default and can be changed by the site administrator
ru: Значения параметров установлены по умолчанию и могут быть изменены администратором сайта

en: The password was entered successfully
ru: Пароль был успешно введен

en: The plugin allows the site administrator to create an archive file of all database tables, save it to an installed directory on the server and send the archive to an email address. The plugin can create an archive automatically with a set time interval. Another method to protect the database is to change the table prefix. The administrator chooses the prefix value independently
ru: Плагин предоставляет возможность администратору сайта создавать архивный файл всех таблиц базы данных, сохранять его в установленный каталог на сервере и отправлять архив на адрес электронной почты. Плагин может создавать архив автоматически с заданным интервалом времени. Еще один метод защиты базы данных это изменение префикса таблиц. Значение префикса администратор выбирает самостоятельно

en: The plugin did not find the Htaccess system file
ru: Плагин не нашел системный файл Htaccess

en: The plugin enters data about spam in the comments in the table
ru: Плагин заносит в таблицу данные о спаме в комментариях

en: The plugin has been stopped. Reload the page.
ru: Плагин остановлен. Перезагрузите страницу.

en: The plugin has detected that you have made changes to the "File Types To Ignore" or "Files To Ignore" fields. In order to ensure that future scan results are accurate, the old scan data has been refreshed
ru: Плагин обнаружил, что вы внесли изменения в поля "Типы файлов, которые следует игнорировать" или "Файлы, которые следует игнорировать". Чтобы гарантировать точность результатов сканирования в будущем, были обновлены старые данные сканирования

en: The plugin has found that it cannot write to the file wp-config.php to change the prefix. The plugin may not have enough permissions to access this file.
ru: Плагин обнаружил, что не может выполнить запись в файл wp-config.php для изменения префикса. Возможно плагину не хватает прав для доступа к этому файлу.

en: The plugin has two anti-spam algorithms in its arsenal in comments on WordPress blogs
ru: В арсенале плагина два алгоритма защиты от спама в комментариях к блогам WordPress

en: The plugin implements comprehensive protection against such threats
ru: Плагин реализует комплексную защиту от подобных угроз

en: The plugin logs messages that occur during various actions on the site
ru: Плагин регистрирует в журнале сообщения, которые возникают при различных действиях на сайте

en: The plugin must have write permissions set to this folder.
ru: У плагина должны быть установлены права на запись в эту папку.

en: The plugin must have write permissions to the file wp-config.php and to the wp-content folder.
ru: У плагина должны быть разрешения на запись в файл wp-config.php и в папку wp-content.

en: The plugin updates report contains
ru: Отчет об обновлениях плагина содержит

en: The plugin uses certain files and folders to record data according to the functions that the administrator wants to use on his site
ru: Плагин использует определенные файлы и папки для записи данных в соответствии с функциями, которые администратор хочет использовать на своем сайте

en: The plugin's lack of write permissions to files and folders can be detected during the task and lead to a breakdown of the database and website. In this case, the administrator will need to manually write to the files and database. Accordingly, you need to get the rights in advance and prepare tools such as PHPMYADMIN and a file manager
ru: Отсутствие у плагина прав на запись к файлам и папкам может быть обнаружено во время выполнения задачи и приведет к поломке базы данных и сайта. В этом случае, администратору нужно будет в ручном режиме выполнить записи в файлы и базу данных. Соответственно, нужно заранее получить права и приготовить  инструменты, такие как PHPMYADMIN и файловый менеджер

en: The protection of the administrative panel is disabled!
ru: Защита административной панели отключена!

en: The report contains information about
ru: Отчет содержит информацию о

en: The report file will be located in the directory
ru: Файл отчета будет расположен в директории

en: The report is linked to the control panel for the backup parameters of the tables of the WordPress database plugin
ru: Отчет связан с панелью управления параметрами резервного копирования таблиц плагина базы данных WordPress

en: The report on system data, server, plugins contains
ru: Отчет о системных данных, сервере, плагинах содержит

en: The report on the creation of database backups contains the date and time of the creation of the report, automatic or manual mode, sending a copy of the DB to email.
ru: Отчет о создании резервных копий базы данных содержит дату и время создания отчета в автоматическом или ручном режиме, отправки копии базы данных на электронную почту.

en: The results are shown in the table
ru: Результаты отражаются в таблице

en: The selected data has been successfully updated
ru: Выбранные данные были успешно обновлены

en: The selected notifications were successfully hidden
ru: Выбранные уведомления были успешно скрыты

en: The short name of the bot to display on the screen in tables. Maximum of 10 characters
ru: Короткое имя бота для отображения на экране в таблицах. Не более 10 символов

en: The site entry points and HTTP request methods are constantly monitored
ru: Постоянно контролируются точки входа на сайт и методы HTTP запросов

en: The site is currently under maintenance and unavailable. Please try again later
ru: В настоящее время сайт находится на техническом обслуживании и недоступен. Пожалуйста, повторите попытку позже

en: The system automatically records and deletes error messages in the log
ru: Запись и удаление сообщений об ошибках в журнал производит система автоматически

en: The system file .htaccess
ru: Системный файл .htaccess

en: The system file htaccess
ru: Системный файл htaccess

en: The system file wp-config.php
ru: Системный файл wp-config.php

en: The table allows the administrator to create his own archive of bots with their names and IP addresses
ru: Таблица позволяет администратору создать свой собственный архив ботов с их именами и IP-адресами

en: The table contains a list of the user's sessions and the number of pages he visited on the site
ru: Таблица содержит перечень сеансов посетителя и количество страниц, которые он посетил на сайте

en: The table contains columns with information
ru: Таблица содержит столбцы с информацией

en: The table contains the IP addresses of the site administrators
ru: Таблица содержит IP адреса администраторов сайта

en: The table prefix can only contain numbers, letters, and underscores
ru: Префикс таблицы может содержать только цифры, буквы и символы подчеркивания

en: The table shows the relationships between the protection modules and the blocking modes
ru: В таблице указаны связи между модулями защиты и режимами блокировки

en: The table with spammers' addresses is linked to the spam parameters management module
ru: Таблица с адресами спамеров связана с модулем управления параметрами спама

en: The table with the addresses of invalid logins is linked to the security management module of the admin panel
ru: Таблица с адресами неверных входов систему связана с модулем управления защитой админ панели

en: The type of visitor is determined - administrator, user or bot
ru: Определяется тип посетителя - администратор, пользователь или бот

en: The user (the Site Administrator) agrees that the information provided to him may be an intellectual property object, the rights to which are protected and belong to other people. The User (Site Administrator) is not entitled to make changes, lease, loan, sell, distribute the Content (in whole or in part), except in cases where such actions have been expressly authorized in writing by the owners of such Content in accordance with the terms of a separate agreement
ru: Пользователь (Администратор сайта) соглашается, что информация, предоставленная ему, может являться объектом интеллектуальной собственности, права на который защищены и принадлежит другим людям. Пользователь (Администратор сайта) не вправе вносить изменения, передавать в аренду, передавать на условиях займа, продавать, распространять Содержание (полностью или в части), за исключением случаев, когда такие действия были письменно прямо разрешены собственниками такого Содержания в соответствии с условиями отдельного соглашения

en: The user (the Site Administrator) takes the necessary organizational and technical measures to protect the personal information of visitors from unauthorized or accidental access, destruction, modification, blocking, copying, distribution, as well as from other illegal actions of third parties
ru: Пользователь (Администратор сайта) принимает необходимые организационные и технические меры для защиты персональной информации посетителей от неправомерного или случайного доступа, уничтожения, изменения, блокирования, копирования, распространения, а также от иных неправомерных действий третьих лиц

en: The user (the site Administrator) takes all necessary measures to prevent losses or other negative consequences caused by the loss or disclosure of personal data of visitors
ru: Пользователь (Администратор сайта) принимает все необходимые меры по предотвращению убытков или иных отрицательных последствий, вызванных утратой или разглашением персональных данных посетителей

en: The user will be forced to log back in after this time period has elapased
ru: Пользователь будет вынужден снова войти в систему по истечении этого периода времени

en: The usermeta table records which had references to the old DB prefix were updated successfully
ru: Записи таблицы usermeta, которые содержали ссылки на старый префикс базы данных, были успешно обновлены

en: The value for the maximum file upload size used in the .htaccess file. Defaults to 10MB
ru: Значение максимального размера загружаемого файла, используемого в файле .htaccess. По умолчанию установлено значение 10 МБ

en: The visitors registration and blocking panel is disabled!
ru: Панель регистрации и блокировки посетителей отключена!

en: There are four main directions in the functionality
ru: Основных направлений в функционале четыре

en: There are no recommendations for Windows OS.
ru: Нет никаких рекомендаций для ОС Windows.

en: There are no selected lines
ru: Нет выбранных строк

en: There is only a determination of the presence of a massive DDoS attack and its reflection in the table with IP addresses
ru: Происходит только определение наличия массированной DDoS-атаки и отражение ее в таблице с IP-адресами

en: Therefore , it is recommended to create a backup copy of the file htaccess before activating the firewall
ru: Поэтому перед активацией брандмауэра рекомендуется создать резервную копию файла htaccess

en: This IP address is already in the table
ru: Этот IP-адрес уже есть в таблице

en: This Personal Data Privacy Policy applies to all information that the Visitorlog plugin can receive about the User (Site Administrator) while using the plugin on his WordPress site, as well as information about his domains and subdomains, visitors to his site, his programs and his software products
ru: Настоящая Политика конфиденциальности персональных данных действует в отношении всей информации, которую плагин Visitorlog может получить о Пользователе (Администраторе сайта) во время использования плагина на его сайте WordPress, а также информацию о его доменах и субдоменах, посетителях его сайта, его программах и его программных продуктов

en: This Privacy Policy applies to the Visitorlog plugin and does not control and is not responsible for third-party sites to which the User (Site Administrator) can click on links available on his WordPress site
ru: Настоящая Политика конфиденциальности применяется к плагину Visitorlog и не контролирует и не несет ответственность за сайты третьих лиц, на которые Пользователь (Администратор сайта) может перейти по ссылкам, доступным на своем сайте WordPress

en: This Privacy Policy sets out the obligations of the User (Site Administrator) for non-disclosure and ensuring confidentiality of personal data about site visitors that the User (Site Administrator) receives as a result of the Visitorlog plugin, including its informational e-mail messages
ru: Настоящая Политика конфиденциальности устанавливает обязательства Пользователя (Администратора сайта) по неразглашению и обеспечению режима защиты конфиденциальности персональных данных о посетителях сайта, которые Пользователь (Администратор сайта) получает в результате работы плагина Visitorlog, включая его информационные e-mail сообщения

en: This allows you to create a backup copy of the database manually at any time necessary for you
ru: Это позволяет вам создать резервную копию базы данных вручную в любое удобное для вас время

en: This feature allows you to activate more advanced firewall settings to your site. The advanced firewall rules are applied via the insertion of special code to your currently active .htaccess file
ru: Эта функция позволяет вам активировать более расширенные настройки брандмауэра для вашего сайта. Расширенные правила брандмауэра применяются путем вставки специального кода в ваш текущий активный файл .htaccess

en: This feature allows you to block WordPress REST API access for unauthorized requests. When enabled this feature will only allow REST requests to be processed if the user is logged in
ru: Эта функция позволяет вам блокировать доступ к REST API WordPress для несанкционированных запросов. Если эта функция включена, обработка запросов REST будет разрешена только в том случае, если пользователь вошел в систему

en: This feature allows you to put your site into "maintenance mode" by locking down the front-end to all visitors except logged in users with super admin privileges
ru: Эта функция позволяет перевести сайт в "режим обслуживания", заблокировав интерфейс для всех посетителей, за исключением зарегистрированных пользователей с правами суперадминистратора

en: This feature will scan the critical WP core folders and files and will highlight any permission settings which are insecure
ru: Эта функция просканирует критически важные папки и файлы WP core и выделит все небезопасные настройки разрешений

en: This feature will scan the critical WP core folders and files and will highlight any permission settings which are insecure.
ru: Эта функция просканирует критически важные папки и файлы WP и выделит любые небезопасные настройки разрешений.

en: This function is disabled
ru: Эта функция выключена

en: This information will help you make the best decision in choosing the necessary plug-in functions in combination with the site's security level
ru: Эта информация поможет вам принять оптимально правильное решение в выборе нужных функций плагина в сочетании с уровнем безопасности сайта

en: This is necessary to avoid blocking search bots such as GoogleBot
ru: Это необходимо, чтобы избежать блокировки поисковых ботов, таких как GoogleBot

en: This module allows you to activate DDoS attack detection modes, block attacks during 404 events, and control the parameters of attack detection and address blocking algorithms
ru: Этот модуль позволяет активировать режимы определения DDoS атак, блокировки атак при событиях 404 и управлять параметрами алгоритмов обнаружения атак и блокировки адресов

en: This name is already in the table
ru: Это имя уже есть в таблице

en: This panel with functions is disabled
ru: Эта панель с функциями выключена

en: This plugin is a comprehensive data protection system and includes the following list of functions
ru: Этот плагин представляет собой комплексную систему защиты данных и включает в себя следующий перечень функций

en: This version of the plugin implements an algorithm for registering site visitors and accumulating statistics of visits by the hour within one day
ru: В этой версии плагина реализован алгоритм регистрации посетителей сайта и накопления статистики посещений по часам в пределах одного дня

en: This will block bad character matches from XSS
ru: Это заблокирует неверные совпадения символов из XSS

en: This will help protect you against malicious queries via XSS
ru: Это поможет защитить вас от вредоносных запросов через XSS

en: Time for which a blocked IP address will be from visiting your site
ru: Время, в течение которого заблокированный IP-адрес будет недоступен для посещения вашего сайта

en: To control the security of access to files and folders, permission values are scanned and information is displayed on the screen in the form of a table
ru: Для контроля безопасности доступа к файлам и папкам сканируются значения разрешений и информация выводится на экран в виде таблицы

en: To crack the password to log into the site's administrative control panel, hackers use a brute force attack, trying many combinations of usernames and passwords until they can guess the correct combination
ru: Чтобы взломать пароль для входа в административную панель управления сайтом, хакеры используют атаку методом перебора, пробуют множество комбинаций имен пользователей и паролей, пока не удастся угадать правильную комбинацию

en: To do this, use the ini_get(error_log) function
ru: Для этого используется функция ini_get(error_log)

en: To enable error logging, please check this %1$s help document %2$s
ru: Чтобы включить ведение журнала ошибок, пожалуйста, ознакомьтесь с этим %1$s справочным документом %2$s

en: To ensure that confidential information is kept confidential, not disclosed without the prior written permission of the site visitor, as well as not to sell, exchange, publish, or otherwise disclose the transmitted personal data of the site visitor
ru: Обеспечить хранение конфиденциальной информации в тайне, не разглашать без предварительного письменного разрешения посетителя сайта, а также не осуществлять продажу, обмен, опубликование, либо разглашение иными возможными способами переданных персональных данных посетителя сайта

en: To implement its functions, the plugin works with files and folders of the system and records working information in them
ru: Для реализации своих функций плагин работает с файлами и папками системы и записывает в них рабочую информацию

en: To implement this function , the control instructions in the file are used .htaccess
ru: Для реализации этой функции используются управляющие инструкции в файле .htaccess

en: To perform the test, do the following
ru: Для запуска теста, выполните следующие действия

en: To permanently block the IP address in the htaccess file, the appropriate mode must be enabled in the registration and blocking management module
ru: Для постоянной блокировки IP-адреса в файле htaccess, должен быть включен соответствующий режим в модуле управления регистрацией и блокировкой посетителей

en: To send messages from the site, the plugin uses the PHPMailer library, which is included with Wordpress. You can configure SMTP settings yourself to send messages from a real mailbox. This will prevent your message from getting into spam. Get the necessary parameters from the service provider and enter them in the required fields
ru: Для отправки сообщений с сайта плагин использует библиотеки PHPMailer, который входит в комплект Wordpress. Вы можете самостоятельно настроить параметры SMTP для отправки сообщений из реального почтового ящика. Это предотвратит попадание вашего сообщения в спам. Получите необходимые параметры у поставщика услуг и введите их в обязательные поля

en: To successfully complete the task, the plugin must be able to write to a file wp-config.php , to the wp-content system folder, and also have access to the database
ru: Для успешного выполнения задачи плагин должен иметь возможность записывать в файл wp-config.php, в системную папку wp-content, а также иметь доступ к базе данных

en: To use the plug-in functions with constant monitoring of malicious bot actions through all input channels of the site, access to the entry in the htaccess file is required. You also need permanent write access for the wp-content folder if you are using database backup and generating various reports and sending them by mail
ru: Для использования функций плагина с постоянным отслеживанием вредоносных действий ботов по всем входным каналам сайта требуется доступ к записи в файл htaccess. Также требуется постоянный доступ к записи для папки wp-content, если используется backup базы данных и формирование различных отчетов и отправка их по почте

en: Today
ru: Сегодня

en: Together with the mode and parameter management module, the blocked IP address registration table interacts
ru: Совместно с модулем управления режимами и параметрами взаимодействует таблица регистрации заблокированных IP-адресов

en: Total
ru: Всего

en: Total update counter in the admin bar (engine + themes + plugins + translations)
ru: Общий счётчик обновлений в админ-баре (движок + темы + плагины + переводы)

en: Total update counter in the admin menu (engine + themes + plugins + translations)
ru: Общий счётчик обновлений в админ-меню (движок + темы + плагины + переводы)

en: Traffic statistics
ru: Статистика посещений

en: Turn on Block mode if you want to block the address permanently immediately using the instructions in the htaccess file
ru: Включите режим блокировки, если вы хотите немедленно заблокировать адрес навсегда, используя инструкции в файле htaccess

en: Turn on the Enable log & blocking of visitors feature on the control panel
ru: Включите функцию Включить регистрацию и блокировку посетителей на панели управления

en: Turn on the anti-spam feature on the control panel
ru: Включите функцию защиты от спама на панели управления

en: Turn on the database protection feature on the control panel
ru: Включите функцию защиты базы данных на панели управления

en: Turn on the file system protection feature on the control panel
ru: Включите функцию защиты файловой системы на панели управления

en: Turn on the firewall protection feature on the control panel
ru: Включите функцию защиты брандмауэром на панели управления

en: Turn on the security management module of the administrative panel
ru: Включите модуль управления защитой административной панели

en: Twicedaily
ru: Два раза в день

en: Type
ru: Тип

en: Types of blocking during an attack from a single IP address
ru: Виды блокировок при атаке с одного IP-адреса

en: URL - is a unique address of a resource on the Internet
ru: URL - уникальный адрес ресурса в Интернет

en: Unable to write to .htaccess - server type not supported
ru: Не удается выполнить запись в .htaccess - тип сервера не поддерживается

en: Unable to write to .htaccess file
ru: Не удается записать в файл .htaccess

en: Unban
ru: Разблок

en: Unblock selected rows
ru: Разблокировать выбранные строки

en: Under maintenance
ru: На техобслуживании

en: Unwanted visits are automatically detected according to the parameters of the embedded algorithm and the visitor's data is entered into the table for blocking
ru: Нежелательные посещения автоматически обнаруживаются в соответствии с параметрами встроенного алгоритма, и данные посетителя заносятся в таблицу для блокировки

en: Update
ru: Обновления

en: Update Finish
ru: Окончание обновления

en: Update of table %1$s failed: unable to change %2$s to %3$s
ru: Ошибка обновления таблицы %1$s: не удалось изменить %2$s на %3$s

en: Updates
ru: Обновления

en: Updates Report
ru: Отчет об обновлениях

en: Updating of database tables and media files is completed
ru: Обновление таблиц базы данных и медиафайлов завершено

en: Updating the plugin's database tables
ru: Обновление таблиц базы данных плагина

en: Use
ru: Да

en: Use the Htaccess file instructions to blacklist the various HTTP protocols used by proxy servers
ru: С помощью инструкции файла Htaccess занесите в черный список различные HTTP- протоколы, используемые прокси-серверами

en: Use the Htaccess file instructions to block bots from accessing the file wp-comments-post.php and redirect them to the address
ru: С помощью инструкции файла Htaccess заблокируйте ботам обращение к файлу wp-comments-post.php и перенаправьте их на адрес

en: Useful
ru: Полезный

en: User
ru: Посетитель

en: User IP
ru: IP

en: User Responsibilities
ru: Обязанности Пользователя

en: User agent
ru: Юзер агент

en: User agent, maximum of 150 characters
ru: Пользовательский агент, максимум 150 символов

en: User's Responsibility
ru: Ответственность Пользователя

en: UserIP
ru: IP

en: Users
ru: Посетители

en: Uses php.ini
ru: Использует php.ini

en: Using a file .htaccess
ru: Управление файлом .htaccess

en: Using the Visitorlog plugin on the WordPress site of the User (Site Administrator) means agreeing to this Privacy Policy and the terms of processing the User's personal data and the data of visitors to his site
ru: Использование плагина Visitorlog на сайте WordPress Пользователя (Администратора сайта) означает согласие с настоящей Политикой конфиденциальности и условиями обработки персональных данных Пользователя и данных посетителей его сайта

en: View file .htaccess
ru: Просмотр файла .htaccess

en: Viewing the file
ru: Просмотр файла

en: Visitor
ru: Посетитель

en: Visitor Log
ru: Журнал посетителей

en: VisitorLog
ru: Журнал посетителей

en: VisitorLog DB Version
ru: VisitorLog DB Версия

en: VisitorLog Setup
ru: VisitorLog установка

en: VisitorLog Update
ru: VisitorLog обновить

en: VisitorLog Update Finish
ru: VisitorLog окончание обновления

en: VisitorLog Upload Directory
ru: VisitorLog каталог загрузки

en: VisitorLog Version
ru: VisitorLog Версия

en: VisitorLog install
ru: VisitorLog установка

en: VisitorLog plugin
ru: VisitorLog плагин

en: Visitors
ru: Посетители

en: Visitors and bots of events on the site
ru: Посетители и боты событий на сайте

en: WP Config file
ru: Файл WP Config

en: WP Cron test
ru: Тест планировщика задач WP

en: WP-Config File
ru: Файл WP-Config

en: WP-Cron Scheduler Test
ru: Тест планировщика WP-Cron

en: WPConfig
ru: Файл WP Config

en: WP_DEBUG_DISPLAY and WP_DEBUG_LOG are activated only if the WP_DEBUG constant is enabled
ru: WP_DEBUG_DISPLAY и WP_DEBUG_LOG активируются, только если включена константа WP_DEBUG

en: Warning
ru: Сигнал

en: Warnings
ru: Сообщения

en: Website traffic statistics
ru: Статистика посещений сайта

en: Weekly
ru: Еженедельно

en: When WP_DEBUG = false, error display and logging will work based on the settings of the php.ini file
ru: При WP_DEBUG = false показ и логирование ошибок, будут работать на основе настроек php.ini файла

en: When a new version of WP appears, notifications appear throughout the admin panel that an update is needed. Sometimes, push notifications need to be removed, while leaving the update check itself and the ability to update
ru: При появлении новой версии WP по всей админпанели появляются уведомления о необходимости обновления. Иногда уведомления нужно удалить, оставив при этом саму проверку обновлений и возможность обновления

en: When attacking databases, hackers use SQL injections and malicious and automated code. For protection, we use changing the prefix of WordPress tables and backing up the database
ru: При атаке на базы данных хакеры используют SQL-инъекции, а также вредоносный и автоматизированный код. Для защиты мы используем изменение префикса таблиц WordPress и резервное копирование базы данных

en: When define( 'WP_DEBUG', true ) is enabled, all errors will be displayed because WP_DEBUG_DISPLAY = true by default
ru: При включенном define( 'WP_DEBUG', true ), все ошибки будут выводиться на экран, потому что WP_DEBUG_DISPLAY = true по умолчанию

en: When enabled, the administrator will be able to manually permanently block the IP address using the control instructions in the htaccess file. This is done in the Spam table
ru: При включении, администратор будет иметь возможность в ручном режиме постоянно заблокировать IP-адрес с помощью управляющих инструкций в файле htaccess. Это делается в таблице Спам

en: When the task is activated, the plugin itself will perform the necessary operations
ru: При активации задачи, плагин сам сделает необходимые операции

en: When you enable define( 'WP_DEBUG', true ), all error levels will be included in the error report
ru: При включении define( 'WP_DEBUG', true ), все уровни ошибок будут внесены в отчет об ошибках

en: With define enabled ('WP_DEBUG', true ), errors will be logged to the log file specified in php.ini, because WP_DEBUG_LOG = false by default
ru: При включенном define( 'WP_DEBUG', true ), логироваться ошибки будут в лог файл, указанный в php.ini, потому что WP_DEBUG_LOG = false по умолчанию

en: With selected
ru: С выбранным

en: WordPress Memory Limit
ru: WordPress Лимит Памяти

en: WordPress Root Directory
ru: Корневой каталог WordPress

en: WordPress Version
ru: Версия WordPress

en: WordPress has a total of %1$s tables. New DB prefix will be: %2$s
ru: WordPress содержит в общей сложности %1$s таблиц. Новым префиксом базы данных будет: %2$s

en: WordPress vers
ru: Версия WP

en: Writable
ru: Доступный для записи

en: Writing control instructions to a file .htaccess is blocked!
ru: Запись управляющих инструкций в файл .htaccess заблокирована!

en: YES
ru: ДА

en: You already understand that for short-term changes to the contents of the htaccess system files and wp-config.php it is enough to establish write access for the data and then restore the original level
ru: Вы уже понимаете, что для кратковременного изменения содержимого системных файлов htaccess и wp-config.php достаточно установить доступ записи для данных и затем восстановить исходный уровень

en: You can choose one of five options for sorting tabular data to display on the screen - all rows, blocked, not blocked, which are forbidden to block, by type of bots (search bots for browsers)
ru: Вы можете выбрать один из пяти вариантов сортировки табличных данных для отображения на экране - все строки, заблокированные, не заблокированные, которые запрещено блокировать, по типу ботов (поисковые боты для браузеров)

en: You can choose one of three options for sorting table data to display on the screen - all rows, blocked, unblocked
ru: Можно выбрать один из трех вариантов сортировки данных таблицы для вывода на экран - все строки, заблокированные, разблокированные

en: You can generate a report in an HTML file and send it to an email address in the full version of the plugin
ru: Сформировать отчет в файле HTML и отправить его на адрес электронной почты можно в полной версии плагина

en: You can install the VisitorLog plugin by following the usual installation procedure, or by uploading the plugin to the /wp-content/plugins directory/
ru: Вы можете установить плагин VisitorLog следуя обычной процедуре установки, либо загрузив плагин в каталог /wp-content/plugins/

en: You can manually adjust some parameters of the bot search and blocking algorithm
ru: Можно вручную скорректировать некоторые параметры алгоритма поиска и блокировки ботов

en: You can use a single switch to block the operation of the functions of the entire module, for example, the protection of the administrative panel or spam
ru: Вы можете с помощью одного выключателя заблокировать работу функций всего модуля, например защиту административной панели или спама

en: You cannot ban your own IP address:
ru: Вы не можете заблокировать свой собственный IP-адрес:

en: You entered an incorrect format for the "Redirect URL" field. It has been set to the default value
ru: Вы ввели неверный формат для поля "URL-адрес перенаправления". Для него было установлено значение по умолчанию

en: You have successfully saved the Prevent Access to Default WP Files configuration
ru: Вы успешно сохранили конфигурацию Запретить доступ к файлам WP по умолчанию

en: Your Plugin Is Ready To Work
ru: Ваш Плагин Готов к Работе

en: Your server is currently running PHP version %1$s. Please upgrade your server to at least 7.4, requirements WordPress. You can find a template email to send your host %2$s here %3$s
ru: На вашем сервере в данный момент работает PHP версии%1$s. Пожалуйста, обновите ваш сервер как минимум до версии 7.4, соответствующей требованиям WordPress. Вы можете найти шаблон электронного письма для отправки вашему хостеру %2$s здесь %3$s

en: Your system config file is already configured to allow PHP file editing
ru: Файл конфигурации вашей системы уже настроен таким образом, чтобы разрешить редактирование PHP-файла

en: a new version of the plugin's DB tables
ru: новую версию таблиц БД плагина

en: a summary report in the form of a table can be sent by e-mail
ru: сводный отчет в виде таблицы можно отправить по электронной почте

en: a table of unwanted IP addresses that the administrator creates on his own
ru: таблица нежелательных IP адресов, которую администратор создает самостоятельно

en: about the version
ru: о версии

en: access time
ru: время доступа

en: account activity log, duration of sessions in the system
ru: журнал активности аккаунта, продолжительность сеансов в системе

en: activation
ru: активацию

en: add a new bot with its name and IP address, as well as specify its type and the possibility of permanent blocking
ru: добавьте нового бота с указанием его имени и IP-адреса, а также укажите его тип и возможность постоянной блокировки

en: address table at event 404
ru: таблица адресов при событии 404

en: address table when login to the admin panel fails
ru: таблица адресов при сбое входа в админ панель

en: administrator's name, ID, IP address
ru: имя администратора, его ID, IP адрес

en: as a result of database copying
ru: результате проведения копирования БД

en: as a result of sending the copied database file to an email
ru: результате отправки файла скопированной базы данных на электронную почту

en: as an integral part, the plugin contains documentation describing each function in each section
ru: как составная часть, в плагине присутствует документация с описанием каждой функции в каждом разделе

en: author - type of visitor, it is determined by the plugin algorithm
ru: автор - тип посетителя, который определяется алгоритмом работы плагина

en: ban image linking if you want to prevent hot links to images on your site
ru: запрет привязки изображений, если вы хотите предотвратить горячие ссылки на изображения на вашем сайте

en: blacklist of unwanted IP addresses
ru: черный список нежелательных IP адресов

en: blocking the operation of the entire site for a specified period of time
ru: блокировка работы всего сайта на заданный промежуток времени

en: browser information
ru: информация о браузере

en: cURL Extension Enabled
ru: cURL Включено

en: cURL SSL Version
ru: cURL SSL Версия

en: cURL SSL Version is less than required
ru: cURL SSL Версия меньше требуемой

en: cURL Timeout
ru: cURL Тайм-аут

en: cURL Timeout is less than required
ru: cURL Тайм-аут меньше требуемого

en: cURL Version
ru: cURL Версия

en: cURL Version is less than required
ru: cURL Версия меньше требуемой

en: cURL is off
ru: cURL Выключено

en: category - the type of visitor is determined by the plugin algorithm and can be
ru: категория - тип посетителя определяется алгоритмом плагина и может быть

en: check the box and select the lines you need
ru: установите флажок и выберите нужные вам строки

en: copy a row from the table
ru: скопировать строку из таблицы

en: count - counter of temporary IP address locks
ru: count - счетчик временных блокировок IP-адресов

en: creates a backup copy of the file wp-config.php and will place it in the service directory
ru: создаст резервную копию файла wp-config.php и разместит ее в служебном каталоге

en: current permissions of system files and folders
ru: текущие разрешения системных файлов и папок

en: currently active
ru: активных в данный момент

en: d
ru: дн

en: database backup report
ru: отчет о резервном копировании базы данных

en: database protection (backup, change of table prefix)
ru: защита базы данных (резервное копирование, смена префикса таблиц)

en: date and time of authorization of site administrators
ru: дату и время авторизации администраторов сайта

en: date and time of copying
ru: дате и времени проведения копирования

en: date and time of logging out of the authorization session
ru: дату и время выхода из сеанса авторизации

en: date and time of logging the event on the site
ru: дата и время занесения в журнал события на сайте

en: date and time of the update of the new version of the plugin or the plugin database tables
ru: дату и время проведения обновления новой версии плагина или таблиц базы данных плагина

en: date and time of the visitor's registration
ru: дата и время регистрации посетителя

en: date and time when the IP address was unblocked
ru: дата и время разблокировки IP адреса

en: date and time when the system error was logged
ru: дата и время занесения в журнал системной ошибки

en: delete a row from a table
ru: удалить строку из таблицы

en: deleting all comments from the database
ru: удаление всех комментариев из базы данных

en: disabling index browsing, which does not allow viewing a list of directories and files
ru: отключение просмотра индексов, что не дает просмотр списка каталогов и файлов

en: disabling the server signature, which deprives hackers of additional information about the system
ru: отключение подписи сервера, что лишает хакеров дополнительной информации о системе

en: displaying statistics on the screen in the form of tables and graphs
ru: показ статистики на экране в виде таблиц и графиков

en: displaying the name of the country, city, geographical coordinates, national flag of the country
ru: вывод на экран название страны, города, географических координат, национального флага страны

en: edit a row from a table
ru: редактировать строку из таблицы

en: eight
ru: восемь

en: eighteen
ru: восемнадцать

en: eleven
ru: одиннадцать

en: enabling the ability to permanently block the address in the htaccess file
ru: включение возможности постоянной блокировки адреса в файле htaccess

en: entering the license code with the key will allow you to use the full version of the plugin with all functions
ru: ввод лицензионного кода с ключом позволит использовать полную версию плагина со всеми функциями

en: fifteen
ru: пятнадцать

en: file and folder access report
ru: отчет доступа к файлам и папкам

en: file protection wp-config.php by denying access to it
ru: защитите файл wp-config.php, отказав в доступе к нему

en: file system protection by scanning files and checking access to files and folders
ru: защита файловой системы путем сканирования файлов и проверки доступа к файлам и папкам

en: file system verification report
ru: отчет о проверке файловой системы

en: firewall modes (G7, G6, config WP file protection, etc.)
ru: режимы брандмауэра (G7, G6, защита файлов config WP и т.д.)

en: five
ru: пять

en: four
ru: четыре

en: fourteen
ru: четырнадцать

en: generating statistics of site visits by categories of visitors
ru: формирование статистики посещений сайта по категориям посетителей

en: generating statistics on site visits by bots
ru: формирование статистики посещений сайта ботами

en: h
ru: ч

en: hours scale
ru: шкала часов

en: htaccess File
ru: файл htaccess

en: in full version
ru: в полной версии

en: information about MySQL
ru: информация о MySQL

en: information about PHP
ru: информация о PHP

en: information about WordPress
ru: информация о WordPress

en: is not a valid ip address format
ru: это недопустимый формат ip-адреса

en: limiting the display of rows on the screen for all tables, reports, and modules, except for the log table
ru: ограничение отображения строк на экране для всех таблиц, отчетов и модулей, за исключением таблицы журнала

en: limiting the display of rows on the screen only for the log table
ru: ограничение отображения строк на экране только для таблицы журнала

en: limiting the maximum size of the uploaded file. The default value is 10 MB
ru: ограничение максимального размера загружаемого файла. По умолчанию установлено значение 10 МБ

en: loading...
ru: загрузка...

en: log with administrators' IP addresses (all dynamic and static addresses are stored)
ru: журнал с IP адресами администраторов (хранятся все динамические и статические адреса)

en: login is a set of characters that the user entered as a login in the admin panel login form
ru: логин - набор символов, который пользователь ввел в качестве логина в форме входа в админпанель

en: maintaining statistics of site visits by day
ru: ведение статистики посещений сайта по дням

en: maintaining statistics of site visits by month
ru: ведение статистики посещений сайта по месяцам

en: maintaining statistics of site visits by the hour
ru: ведение статистики посещений сайта по часам

en: maintaining statistics of site visits by year
ru: ведение статистики посещений сайта по годам

en: memory limit
ru: лимите памяти

en: min
ru: мин

en: more
ru: еще

en: nine
ru: девять

en: nineteen
ru: девятнадцать

en: off
ru: выключено

en: on
ru: включено

en: one
ru: один

en: password is a set of characters that the user entered as a password in the admin panel login form
ru: пароль - набор символов, который пользователь ввел в качестве пароля в форме входа в админпанель

en: permanent blocking with entering the address in the system file .htaccess, triggered after several temporary locks
ru: постоянная блокировка с занесением адреса в системный файл .htaccess, срабатывает после нескольких временных блокировок

en: permanently block one or a group of addresses in the htaccess file
ru: постоянная блокировка одного или группы адресов в файле htaccess

en: plugin update report
ru: отчет об обновлениях плагина

en: protection of site pages from unwanted visitors of people and bots, their blocking (including DDoS attacks)
ru: защита страниц сайта от нежелательных посетителей людей и ботов, их блокировка (в том числе от DDoS атак)

en: protection of the admin panel (including DDoS attacks, change of access to the admin panel login page)
ru: защита админ панели (включая от DDoS атак, смена доступа к странице входа в админ панель)

en: referrer (address of the previous page)
ru: ссылка (адрес предыдущей страницы)

en: refinfo - contains the HTTP Referer header, which indicates the address from which the current page was accessed
ru: refinfo - содержит HTTP заголовок Referer, который указывает на адрес, с которой перешли на текущую страницу

en: replaces the names of some fields in the "options" and "usermeta" tables
ru: заменит названия некоторых полей в таблицах "options" и "usermeta"

en: replaces the old prefix value with the new one in the file wp-config.php
ru: заменит старое значение префикса на новое в файле wp-config.php

en: rows
ru: строки

en: scheduled task log
ru: журнал запланированных задач

en: seven
ru: семь

en: seventeen
ru: семнадцать

en: short name to display in the table
ru: короткое имя для показа в таблице

en: shortened
ru: сокращенная

en: site maintenance mode, blocking access to the site except for administrators
ru: режим технического обслуживания сайта, блокировка входа на сайт кроме администраторов

en: six
ru: шесть

en: sixteen
ru: шестнадцать

en: spam
ru: спам

en: spam protection in comments and feedback forms
ru: защита от спама в комментариях и в формах обратной связи

en: speeding up the work of the administrative panel
ru: ускорение работы административной панели

en: statistics of site visits (permanently enabled)
ru: статистика посещений сайта (включено постоянно)

en: system
ru: системный

en: system information (server, WordPress, PHP, MySQL, plugins, ...)
ru: информация о системе (сервер, WordPress, PHP, MySQL, плагины, ...)

en: table of spam addresses
ru: таблица адресов при спаме

en: task attribute
ru: атрибут задачи

en: task name
ru: наименование задачи

en: task schedule, the interval between inclusions is specified
ru: расписание задачи, указан интервал между включениями

en: temporary blocking of an address for a set period of time, organized programmatically
ru: временная блокировка адреса на установленный промежуток времени, организована программным методом

en: ten
ru: десять

en: text description of the error content
ru: текстовое описание содержания ошибки

en: the "All pages" column indicates the number of all pages viewed in all sessions of working with the site
ru: в графе "Все страницы" указано количество всех просмотренных страниц за все сеансы работы с сайтом

en: the "Pages" column contains the number of pages viewed in one session
ru: в графе "Страницы" указано количество просмотренных страниц за один сеанс

en: the "Session" column indicates the number of sessions with the site of this visitor
ru: в графе "Сеанс" указано количество сеансов посетителя на сайте

en: the administrator can manually select IP addresses from his own database of IP addresses, which he created himself, and in this case, the control instructions are automatically written to the file
ru: администратор может в ручном режиме выбрать IP адреса из собственной базы IP адресов, которую он сам создал и в этом случае, управляющие инструкции автоматически записываются в файл

en: the channels of entry to the site and methods are determined by the plugin algorithm and can be as follows
ru: каналы вхождения на сайт и методы определяются алгоритмом плагина и могут быть следующими

en: the content of the event message on the website
ru: содержания сообщения о событии на сайте

en: the initiator of the operation, it can be CRON in automatic mode or administrator in manual mode
ru: инициаторе операции, им может быть CRON в автоматическом режиме или администратор в ручном режиме

en: the limit of login attempts for a certain period of time
ru: лимит попыток входа в систему в течение определенного периода времени

en: the limit on the number of entries in the database applies to all tables, reports, with the exception of the log table
ru: ограничение на количество записей в базе данных распространяется на все таблицы, отчеты, за исключением таблицы журнала

en: the lock is only manual, automatic in the full version
ru: блокировка только ручная, автоматическая в полной версии

en: the log file contains lines with information
ru: тело журнала содержит строки с информацией

en: the mode is turned on by the On/Off switch
ru: режим включается переключателем Вкл/Выкл

en: the name of the bot from the user agent line
ru: наименование бота из строки пользовательского агента

en: the new version of the plugin
ru: новую версию плагина

en: the number of records in the database is limited only for the active log table
ru: количество записей в базе данных ограничено только для активной таблицы журнала регистрации

en: the plugin code is executed taking into account the possibility of translating messages into different languages
ru: код плагина исполнен с учетом возможности перевода сообщений на разные языки

en: the text that you want to display to site visitors during its blocking is entered into the information entry window
ru: в окно ввода информации вводится текст, который вы хотите отобразить для посетителей сайта во время его блокировки

en: the time of the last task execution
ru: время последнего выполнения задачи

en: the type of visitor, it can be User, Bot, Admin
ru: тип посетителя, им может быть User, Bot, Admin

en: thirteen
ru: тринадцать

en: three
ru: три

en: time remaining until the task is completed
ru: время, оставшееся до выполнения задачи

en: time spent in the session
ru: время пребывания в сеансе

en: twelve
ru: двенадцать

en: twenty
ru: двадцать

en: two
ru: два

en: update mode
ru: режим обновления

en: upgrade to a new version
ru: обновление до новой версии

en: user agent - when visiting the site, the client application sends information about itself to the web server - a text string that is part of an HTTP request. Includes the name, application version, computer operating system, and language
ru: user agent - при посещении сайта клиентское приложение посылает веб-серверу информацию о себе — текстовую строку, являющуюся частью HTTP-запроса. Включает  название, версию приложения, операционную систему компьютера и язык

en: visitor - algorithm of plugin can determine how
ru: посетитель - алгоритм плагина может определить как

en: visitor log (all site visitors, admins, bots are registered)
ru: журнал посетителей (регистрируются все посетители сайта, админы, боты)

en: visitors, administrators, bots
ru: посетители, администраторы, боты

en: when debugging mode is enabled, the WP_DEBUG, WP_DEBUG_DISPLAY, and WP_DEBUG_LOG constants are set and control instructions are automatically written to the file
ru: при включении режима отладки устанавливаются константы WP_DEBUG, WP_DEBUG_DISPLAY и WP_DEBUG_LOG и управляющие инструкции автоматически записываются в файл

en: when debugging mode is enabled, the system creates a debug.log file and writes error information to it. The file is located in the wp-content folder
ru: при включенном режиме отладки система создает файл debug.log и записывает в него информацию об ошибках. Файл расположен в папке wp-content

en: when disabling access to wp files, control instructions are automatically written to the file
ru: при включении запрета доступа к файлам wp, управляющие инструкции автоматически записываются в файл

en: when generating files containing a copy of the database, the plugin automatically creates files with the zip extension and places them in the "wp-content/visitorlog" folder
ru: при формировании файлов, содержащих копию базы данных, плагин автоматически создает файлы с расширением zip и помещает их в папку "wp-content/visitorlog"

en: when generating report files, the plugin automatically creates files with the html extension and places them in the "wp-content/visitorlog" folder
ru: при формировании файлов отчета, плагин автоматически создает файлы с расширением html и помещает их в папку "wp-content/visitorlog"

en: when protection against cross-site scripting attacks (XSS) is enabled, control instructions are automatically written to a file
ru: при включении защита от межсайтовых скриптовых атак (XSS), управляющие инструкции автоматически записываются в файл

en: when the 404 event detection mode is enabled and the IP address blocking criterion is triggered, control instructions are automatically written to the file
ru: при включенном режиме определения событий 404 и срабатывании критерия блокировки IP адреса, происходит автоматическая запись управляющих инструкций в файл

en: when the Anti-DDoS mode is enabled and the IP address blocking criterion is triggered, control instructions are automatically written to the file
ru: при включенном режиме Anti-DDoS и срабатывании критерия блокировки IP адреса, происходит автоматическая запись управляющих инструкций в файл

en: when the G6 or G7 firewall is enabled, the control instructions are automatically written to a file
ru: при включении брандмауэр G6 или G7, управляющие инструкции автоматически записываются в файл

en: when the Login Whitelist is enabled, the control instructions are automatically written to a file
ru: при включении Белого списка входа в систему, управляющие инструкции автоматически записываются в файл

en: when the access denial mode to the XML RPC channel is enabled, the control instructions are automatically written to the file
ru: при включении режима запрета доступа к каналу XML RPC, управляющие инструкции автоматически записываются в файл

en: when the ban on editing PHP files is enabled, the control instructions are automatically written to the file
ru: при включении запрета редактировать PHP-файлы, управляющие инструкции автоматически записываются в файл

en: when the error logging event detection mode is enabled in the admin panel and the IP address blocking criterion is triggered, control instructions are automatically written to a file
ru: при включенном режиме определения событий ошибочного входа в админ панель и срабатывании критерия блокировки IP адреса, происходит автоматическая запись управляющих инструкций в файл

en: when the mode is enabled, the constant DISALLOW_FILE_EDIT is set, which disables the plugin and theme file editor, and control instructions are automatically written to the file
ru: при включении режима устанавливается константа DISALLOW_FILE_EDIT, которая отключает редактор файлов плагинов и тем, управляющие инструкции автоматически записываются в файл

en: when the site administrator manually blocks the IP addresses selected from the table that were detected during spam in the comments or feedback form, the control instructions are automatically written to the file
ru: при совершении администратором сайта ручной блокировки выбранных из таблицы IP адресов, выявленных при спаме в комментариях или форме обратной связи, управляющие инструкции автоматически записываются в файл

en: when writing control instructions to an htaccess file, the plugin automatically creates a backup copy of the file named .htaccess.backup and places it in the "wp-content/visitorlog" folder
ru: при записи управляющих инструкций в файл htaccess, плагин автоматически создает резервную копию файла с именем .htaccess.backup и помещает его в папку "wp-content/visitorlog"

en: will replace the prefix of all database tables
ru: заменит префикс всех таблиц базы данных

en: wp-config.php file was updated successfully
ru: wp-config.php файл был успешно обновлен

en: wp-config.php not found
ru: wp-config.php не найден

en: you can set a redirect URL for temporary blocking
ru: можно задать URL адрес переадресации для временной блокировки

en: you have access to the database through PHPMYADMIN
ru: у вас есть доступ к базе данных через PHPMYADMIN

en: you have access to the system files and folders on the server
ru: у вас есть доступ к системным файлам и папкам на сервере

en: you have made a copy of the database and the file wp-config.php
ru: вы сделали копию базы данных и файла wp-config.php
