Plugins - CMB2 - Development (trunk) - en to it translation catalogue (81 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: CMB2 will create metaboxes and forms with custom fields that will blow your mind.
it: CMB2 crea metabox e form con campi personalizzati che ti faranno esplodere la testa.

en: Save
it: Salva

en: Add or Upload File
it: Aggiungi o carica File

en: Add or Upload Files
it: Aggiungi o carica Files

en: No terms
it: Nessun termine

en: Add Row
it: Aggiungi Riga

en: Select / Deselect All
it: Seleziona / Deseleziona tutto

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove Image
it: Rimuovi immagine

en: Use these files
it: Usa questi file

en: Use this file
it: Usa questo file

en: Now
it: Ora

en: Second
it: Secondi

en: Minute
it: Minuto

en: Hour
it: Ora

en: Time
it: Data

en: Choose Time
it: Scegli la data

en: Done
it: Finito

en: Today
it: Oggi

en: Prev
it: Precedente

en: Next
it: Successivo

en: Jan, Feb, Mar, Apr, May, Jun, Jul, Aug, Sep, Oct, Nov, Dec
it: Gen, Feb, Mar, Apr, Mag, Giu, Lug, Ago, Set, Ott, Nov, Dic

en: January, February, March, April, May, June, July, August, September, October, November, December
it: Gennaio, Febbraio, Marzo, Aprile, Maggio, Giugno, Luglio, Agosto, Settembre, Ottobre, Novembre, Dicembre

en: Sun, Mon, Tue, Wed, Thu, Fri, Sat
it: Dom, Lun, Mar, Mer, Gio, Ven, Sab

en: Su, Mo, Tu, We, Th, Fr, Sa
it: Do, Lu, Ma, Me, Gi, Ve, Sa

en: Sunday, Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday, Friday, Saturday
it: Domenica, Lunedi, Martedì, Mercoledì, Giovedi, Venerdì, Sabato

en: Current Color
it: Colore attuale

en: Select Color
it: Seleziona colore

en: Default
it: Predefinito

en: Clear
it: Pulisci

en: None
it: Nessuno

en: Remove Group
it: Rimuovi gruppo

en: Add Group
it: Aggiungi gruppo

en: Remove Embed
it: Rimuovi Embed

en: Please Try Again
it: Prova Ancora

en: Click to toggle
it: Clicca per commutare

en: Metabox configuration is required to have an ID parameter.
it: La configurazione del Metabox richiede un parametro ID.

en: Site Background Color
it: Colore di sfondo del sito

en: User Field
it: Campo utente

en: Linkedin URL
it: URL LinkedIn

en: Google+ URL
it: URL Google+

en: Twitter URL
it: URL Twitter

en: Facebook URL
it: URL Facebook

en: Extra Info
it: Informazioni extra

en: User Profile Metabox
it: Profilo Utente Metabox

en: Image Caption
it: Didascalia immagine

en: Entry Image
it: Inserisci Immagine

en: Write a short description for this entry
it: Scrivi una breve descrizione per questo elemento

en: Description
it: Descrizione

en: Entry Title
it: Inserisci Titolo

en: Remove Entry
it: Rimuovi instanza

en: Add Another Entry
it: Aggiungi una nuova instanza

en: Entry {#}
it: Instanza {#}

en: Generates reusable form entries
it: Genera elementi del form riusabili

en: Repeating Field Group
it: Gruppo Campi Ripetuto

en: Upload or add multiple images/attachments.
it: Carica o aggiungi immagini/allegati multipli

en: Multiple Files
it: File Multipli

en: Upload an image or enter a URL.
it: Carica una immagine o inserisci una URL

en: Test Image
it: Test Immagine

en: Check Three
it: Check Tre

en: Check Two
it: Check Due

en: Check One
it: Check Uno

en: Test Taxonomy Multi Checkbox
it: Test Tassonomia Multi Checkbox

en: Test Taxonomy Select
it: Test Seleziona Tassonomia

en: Test Taxonomy Radio
it: Test Tassonomia Radio

en: Option Three
it: Opzione Tre

en: Option Two
it: Opzione Due

en: Option One
it: Opzione uno

en: This is a title description
it: Questa è una descrizione del titolo

en: Test Title Weeeee
it: Test Titolo Weeeee

en: Test Text Area for Code
it: Test Text Area per Codice

en: Test Text Area Small
it: Test Text Area Piccola

en: Test Date/Time Picker Combo (UNIX timestamp)
it: Test Data/Orario Picker Combo (UNIX timestamp)

en: Test Date Picker (UNIX timestamp)
it: Test Data Picker (UNIX timestamp)

en: Test Time
it: Test Orario

en: Test Text Email
it: Test Testo Email

en: Website URL
it: URL Sito

en: Test Text Medium
it: Test Testo Medio

en: Test Text Small
it: Test Testo Piccolo

en: field description (optional)
it: descrizione campo (opzionale)

en: Test Text
it: Test Testo
