USP 20251121 - en to sv translation catalogue (412 entries)

en:  approved posts
sv: godkända inlägg

en:  file
sv: fil

en:  file required
sv: fil krävs

en:  files
sv: filer

en:  files required
sv: filer som krävs

en:  or higher, and has been deactivated!
sv: eller högre, och har inaktiverats!

en:  pixels
sv: pixlar

en:  required
sv: krävs

en: &ldquo;Add another image&rdquo; link
sv: Länken "Lägg till ytterligare en bild"

en: &mdash; the ultimate solution for user-generated content.
sv: – den ultimata lösningen för användargenererat innehåll.

en: (Provide your own form template &amp; styles)
sv: (Ange din egen formulärmall och stilar)

en: (Provide your own styles)
sv: (Ange dina egna stilar)

en: (Recommended)
sv: (Rekommenderad)

en: ..and upload them into a directory named
sv: ...och ladda upp dem till en katalog med namnet

en: Access Control
sv: Åtkomstkontroll

en: Add a challenge question to help stop spam. Tip: make the question easy to answer for any human.
sv: Lägg till en utmaningsfråga för att stoppa skräppost. Tips: gör frågan enkel att besvara för alla människor.

en: Add another image
sv: Lägg till en annan bild

en: Additional recipients for email alerts. Use commas to separate multiple addresses.
sv: Ytterligare mottagare för e-postaviseringar. Använd kommatecken för att separera flera adresser.

en: Admin
sv: Administration

en: After post content
sv: Efter inläggets innehåll

en: An error occurred. Please go back and try again.
sv: Ett fel uppstod. Gå tillbaka och försök igen.

en: and
sv: och

en: and is greatly appreciated.
sv: och är mycket uppskattat.

en: and/or
sv: och/eller

en: Antispam Question
sv: Fråga om antispam

en: Any size donation helps me to continue developing this free plugin and other awesome WordPress resources.
sv: Vilken donation som helst hjälper mig att fortsätta utveckla detta gratisplugin och andra fantastiska WordPress-resurser.

en: Apply code
sv: Använd kod

en: Assigned Author
sv: Tilldelad författare

en: at checkout. Sale ends 1/11/2026.
sv: i kassan. Rea slutar 1/11/2026.

en: attributes
sv: attribut

en: Automatically display images and more.
sv: Visa bilder och mer automatiskt.

en: Before post content
sv: Innan inlägget publiceras

en: books
sv: böcker

en: by
sv: av

en: By default, CSS &amp; JavaScript files are loaded on every page. To load only on specific page(s), enter the URL(s) here. Use commas to separate multiple URLs. Leave blank to load on all pages.
sv: Som standard laddas CSS- och JavaScript-filer på varje sida. För att bara ladda på specifika sidor anger du URL:erna här. Använd kommatecken för att separera flera URL:er. Lämna tomt för att ladda på alla sidor.

en: By default, this displays an &ldquo;Agree to Terms&rdquo; checkbox. Customize as desired.
sv: Som standard visas kryssrutan "Godkänner villkoren". Anpassa efter önskemål.

en: Can use
sv: Kan använda

en: Case-sensitivity
sv: Skiftlägeskänslighet

en: Categories
sv: Kategorier

en: Categories &amp; Tags
sv: Kategorier och taggar

en: category
sv: kategori

en: Category ID for Hidden Field
sv: Kategori-ID för dolt fält

en: Challenge Question
sv: Utmaningsfråga

en: Challenge Response
sv: Utmaningssvar

en: check out
sv: checka ut

en: Check out the source code inline notes for more info
sv: Kolla in källkoden för mer information

en: Check this box if you have shown support
sv: Markera den här rutan om du har visat stöd

en: Check your email for the password.
sv: Kontrollera din e-post för lösenordet.

en: Check your email to reset your password.
sv: Kontrollera din e-post för att återställa ditt lösenord.

en: Checkbox Error
sv: Kryssrutefel

en: Checkbox Name
sv: Kryssrutans namn

en: Checkbox Text
sv: Kryssrutetext

en: Choose fields to display on the front-end form.
sv: Välj fält som ska visas i frontend-formuläret.

en: Choose reCaptcha version
sv: Välj reCaptcha-version

en: Cloudflare Turnstile
sv: Cloudflare-vändkorset

en: Configure Custom Field #1.
sv: Konfigurera anpassat fält #1.

en: Configure Custom Field #2.
sv: Konfigurera anpassat fält #2.

en: Configure email notifications for new submitted posts.
sv: Konfigurera e-postaviseringar för nya inskickade inlägg.

en: Configure general settings. Note: the default settings work fine for most cases.
sv: Konfigurera allmänna inställningar. Obs: standardinställningarna fungerar bra i de flesta fall.

en: Configure settings for image uploads.
sv: Konfigurera inställningar för bilduppladdningar.

en: Configure settings for the Category and Tag fields.
sv: Konfigurera inställningar för fälten Kategori och Tagg.

en: Configure user settings.
sv: Konfigurera användarinställningar.

en: Congratulations, you&rsquo;re logged in.
sv: Grattis, du är inloggad.

en: Correct captcha required
sv: Korrekt captcha krävs

en: Custom address for the email &ldquo;From&rdquo; header (see plugin FAQs for info).
sv: Anpassad adress för e-postens rubrik "Från" (se vanliga frågor om plugin-program för mer information).

en: Custom Checkbox
sv: Anpassad kryssruta

en: Custom checkbox required
sv: Anpassad kryssruta krävs

en: Custom Content
sv: Anpassat innehåll

en: Custom Field 1
sv: Anpassat fält 1

en: Custom Field 1 Display
sv: Anpassad fältvisning 1

en: Custom Field 1 Markup
sv: Anpassad fält 1-markering

en: Custom Field 2
sv: Anpassat fält 2

en: Custom Field 2 Display
sv: Anpassad fält 2-visning

en: Custom Field 2 Markup
sv: Anpassad fält 2-markering

en: Custom Field Label
sv: Anpassad fältetikett

en: Custom Field Name
sv: Anpassat fältnamn

en: Custom Form + Custom CSS
sv: Anpassat formulär + Anpassad CSS

en: Custom markup for the &ldquo;Add another image&rdquo; link. Leave blank to use the default markup (recommended).
sv: Anpassad markup för länken "Lägg till ytterligare en bild". Lämna tomt om du vill använda standardmarkupen (rekommenderas).

en: Default Featured Image
sv: Standardbild

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Disable all required attributes on form fields (useful for troubleshooting error messages)
sv: Inaktivera alla obligatoriska attribut i formulärfält (användbart för felsökning av felmeddelanden)

en: Disable IP Tracking
sv: Inaktivera IP-spårning

en: Disable Replace Author
sv: Inaktivera Ersätt författare

en: Disable Required
sv: Inaktivera krävs

en: Disable this field
sv: Inaktivera det här fältet

en: Dismiss
sv: Avfärda

en: Display a select/dropdown menu of existing tags (valid when Tag field is displayed on the form)
sv: Visa en val-/rullgardinsmeny med befintliga taggar (giltigt när Taggfältet visas i formuläret)

en: Display Checkbox
sv: Visa kryssruta

en: Display content only to users with a specific capability:
sv: Visa innehåll endast för användare med en specifik förmåga:

en: Display content to logged-in users:
sv: Visa innehåll för inloggade användare:

en: Display content to visitors only:
sv: Visa innehåll endast för besökare:

en: Display custom checkbox on the submission form
sv: Visa anpassad kryssruta på inlämningsformuläret

en: Display Custom Field 1:
sv: Visa anpassat fält 1:

en: Display Custom Field 2:
sv: Visa anpassat fält 2:

en: Display image gallery
sv: Visa bildgalleri

en: Display submitted author/name:
sv: Visa inskickad författare/namn:

en: Display submitted email address:
sv: Visa inskickad e-postadress:

en: Display submitted images:
sv: Visa inskickade bilder:

en: Display submitted URL:
sv: Visa inskickad URL:

en: Display the Form
sv: Visa formuläret

en: Display the login/register form
sv: Visa inloggnings-/registreringsformuläret

en: Display the submit-post form
sv: Visa formuläret för att skicka inlägg

en: Display user-submitted posts
sv: Visa användarinskickade inlägg

en: Do not collect or store any user IP address (useful for complying with privacy regulations)
sv: Samla inte in eller lagra någon användares IP-adress (användbart för att följa sekretessregler)

en: Do not display
sv: Visa inte

en: Do not replace post author with submitted user name
sv: Ersätt inte inläggets författare med inskickat användarnamn

en: do NOT use both Google and Cloudflare captchas at the same time.
sv: Använd INTE både Google- och Cloudflare-captchas samtidigt.

en: Documentation
sv: Dokumentation

en: Donate via PayPal, credit card, or cryptocurrency
sv: Donera via PayPal, kreditkort eller kryptovaluta

en: Draft
sv: Förslag

en: Duplicate post title. Please try again.
sv: Duplicerad inläggstitel. Försök igen.

en: Email
sv: E-post

en: Email &ldquo;From&rdquo; Address
sv: E-postadress "Från"

en: Email Address for Alerts
sv: E-postadress för aviseringar

en: Email Alert Message
sv: E-postmeddelande

en: Email Alert Subject
sv: Ämne för e-postavisering

en: Email Alerts
sv: E-postaviseringar

en: Email Display
sv: E-postvisning

en: Email Markup
sv: E-postmarkering

en: email-alert options
sv: alternativ för e-postaviseringar

en: Enable
sv: Aktivera

en: Enable and require
sv: Aktivera och kräv

en: Enable but do not require
sv: Aktivera men inte kräva

en: Enable HTML Format
sv: Aktivera HTML-format

en: Enable HTML format for email alert messages
sv: Aktivera HTML-format för e-postmeddelanden

en: Enable RTE/Visual Editor for the Post Content field
sv: Aktivera RTE/Visuell redigerare för fältet Inläggsinnehåll

en: Enable Shortcodes
sv: Aktivera kortkoder

en: Enable shortcodes in widgets. By default, WordPress does not enable shortcodes in widgets.
sv: Aktivera kortkoder i widgetar. Som standard aktiverar inte WordPress kortkoder i widgetar.

en: Enable users to select multiple categories
sv: Gör det möjligt för användare att välja flera kategorier

en: Enable users to upload other file types (like PDF, Word, Zip, videos, and more), check out
sv: Gör det möjligt för användare att ladda upp andra filtyper (som PDF, Word, Zip, videor med mera), kolla in

note: Description of the plugin
en: Enables your visitors to submit posts and images from anywhere on your site.
sv: Gör det möjligt för dina besökare att skicka in inlägg och bilder varifrån som helst på din webbplats.

en: enables your visitors to submit posts and upload images from the front-end of your site.
sv: gör det möjligt för dina besökare att skicka in inlägg och ladda upp bilder från din webbplats frontend.

en: Enter the *only* correct answer to the challenge question
sv: Ange det *enda* rätta svaret på utmaningsfrågan

en: Enter URL or click button to upload/choose an image (optional)
sv: Ange URL eller klicka på knappen för att ladda upp/välja en bild (valfritt)

en: Enter your Private Key
sv: Ange din privata nyckel

en: Enter your Public Key
sv: Ange din offentliga nyckel

en: Enter your Secret Key
sv: Ange din hemliga nyckel

en: Enter your Site Key
sv: Ange din webbplatsnyckel

en: Enter your username or email to reset your password.
sv: Ange ditt användarnamn eller din e-postadress för att återställa ditt lösenord.

en: Error Message
sv: Felmeddelande

en: Error message displayed if post submission fails (basic markup allowed)
sv: Felmeddelande visas om inlägget inte skickas (grundläggande markup tillåten)

en: Error message displayed if user does not check the box
sv: Felmeddelande visas om användaren inte markerar rutan

en: Error:
sv: Fel:

en: Example
sv: Exempel

en: Fall Sale!
sv: Höstrea!

en: Featured Image
sv: Utvald bild

en: File not uploaded. Please check the file and try again.
sv: Filen laddades inte upp. Kontrollera filen och försök igen.

en: File type not allowed (please upload images only)
sv: Filtyp är inte tillåten (vänligen ladda endast upp bilder)

en: For
sv: För

en: For more
sv: För mer

en: For more features and unlimited forms, check out
sv: För fler funktioner och obegränsade formulär, kolla in

en: For more options and features, check out
sv: För fler alternativ och funktioner, kolla in

en: For unlimited fields, check out
sv: För obegränsade fält, kolla in

en: Forgot?
sv: Glömt?

en: Form Fields
sv: Formulärfält

en: Form Style
sv: Formulärstil

en: Front-end Display
sv: Front-end-skärm

en: FYI: here is a
sv: FYI: här är en

en: General Settings
sv: Allmänna inställningar

en: Get USP Pro
sv: Skaffa USP Pro

en: Get USP Pro for unlimited forms!
sv: Skaffa USP Pro för obegränsat antal blanketter!

en: give it a 5-star rating
sv: ge det ett 5-stjärnigt betyg

en: give this plugin a 5-star rating
sv: ge detta plugin ett 5-stjärnigt betyg

en: Give USP a 5-star rating at WordPress.org
sv: Ge USP ett 5-stjärnigt betyg på WordPress.org

en: Have an account?
sv: Har du ett konto?

en: Here are some examples showing how to configure this shortcode:
sv: Här är några exempel som visar hur man konfigurerar den här shortcoden:

en: Hidden/Default Category
sv: Dold/Standardkategori

en: Homepage
sv: Hemsida

en: HTML5 Form + Default CSS
sv: HTML5-formulär + standard-CSS

en: HTML5 Form + Disable CSS
sv: HTML5-formulär + Inaktivera CSS

en: Human verification: leave this field empty.
sv: Mänsklig verifiering: lämna detta fält tomt.

en: If multiple addresses are specified for the previous setting, include an equal number of addresses for this setting (in the same order).
sv: Om flera adresser har angetts för föregående inställning, inkludera lika många adresser för denna inställning (i samma ordning).

en: If the user is logged in, display the post-submit form; or if the user is not logged in, display the login form:
sv: Om användaren är inloggad, visa formuläret efter inlämning; eller om användaren inte är inloggad, visa inloggningsformuläret:

en: If you like this plugin, please
sv: Om du gillar det här pluginet, vänligen

en: Image Display
sv: Bildvisning

en: Image height exceeds maximum
sv: Bildhöjden överstiger maxhöjden

en: Image Markup
sv: Bildmarkering

en: Image Uploads
sv: Bilduppladdningar

en: Image width exceeds maximum
sv: Bildbredden överskrider den maximala bredden

en: Important:
sv: Viktig:

en: in
sv: i

en: in your theme:
sv: i ditt tema:

en: Include JavaScript
sv: Inkludera JavaScript

en: Include required JavaScript files (recommended)
sv: Inkludera obligatoriska JavaScript-filer (rekommenderas)

en: Incorrect response.
sv: Felaktigt svar.

en: Installation Docs
sv: Installationsdokumentation

en: Jeff Starr on X (Twitter)
sv: Jeff Starr på X (Twitter)

en: Learn&nbsp;more
sv: Läs mer

en: Leave this option disabled to remember your settings.
sv: Lämna det här alternativet inaktiverat för att komma ihåg dina inställningar.

en: Like this plugin? Give it a
sv: Gillar du det här pluginet? Testa det

en: list of USP CSS selectors
sv: lista över USP CSS-väljare

en: log in
sv: logga in

en: Log in or sign up! It&rsquo;s fast &amp; free!
sv: Logga in eller registrera dig! Det är snabbt och gratis!

en: Log out
sv: Logga ut

en: Login
sv: Inloggning

en: Lose something?
sv: Förlora något?

en: make a donation
sv: göra en donation

en: Make a donation via PayPal
sv: Gör en donation via PayPal

en: Make a donation&nbsp;&raquo;
sv: Gör en donation

en: Make the challenge response case-sensitive
sv: Gör utmaningssvaret skiftlägeskänsligt

en: Make the custom checkbox required (uncheck to make optional)
sv: Gör den anpassade kryssrutan obligatorisk (avmarkera om du vill göra den valfri)

en: Markup for Custom Field 1. You may include any of the following variables:
sv: Markering för anpassat fält 1. Du kan inkludera vilken som helst av följande variabler:

en: Markup for Custom Field 2. You may include any of the following variables:
sv: Markering för anpassat fält 2. Du kan inkludera vilken som helst av följande variabler:

en: Markup for each submitted image. You may include any of the following variables:
sv: Markering för varje inskickad bild. Du kan inkludera någon av följande variabler:

en: Markup for submitted author/name. You may include
sv: Markering för inskickad författare/namn. Du kan inkludera

en: Markup for submitted email address. You may include any of the following variables:
sv: Markering för inskickad e-postadress. Du kan inkludera någon av följande variabler:

en: Markup for submitted URL. You may include any of the following variables:
sv: Markering för inskickad URL. Du kan inkludera vilken som helst av följande variabler:

en: Maximum height (in pixels) for uploaded images
sv: Maximal höjd (i pixlar) för uppladdade bilder

en: Maximum image height
sv: Maximal bildhöjd

en: Maximum image width
sv: Maximal bildbredd

en: Maximum number of images
sv: Maximalt antal bilder

en: Maximum number of images exceeded
sv: Maximalt antal bilder överskridits

en: Maximum number of images for each submitted post
sv: Maximalt antal bilder för varje inskickat inlägg

en: Maximum width (in pixels) for uploaded images
sv: Maximal bredd (i pixlar) för uppladdade bilder

en: Message displayed after successful post submission (basic markup allowed)
sv: Meddelande visas efter att inlägget har skickats in (grundläggande markup tillåten)

en: Message displayed next to the file upload field (basic markup allowed)
sv: Meddelande som visas bredvid filuppladdningsfältet (grundläggande markup tillåten)

en: Message for email alerts. Leave blank to use default message. You may include any of the following variables:
sv: Meddelande för e-postaviseringar. Lämna tomt om du vill använda standardmeddelandet. Du kan inkludera någon av följande variabler:

en: Minimum height (in pixels) for uploaded images
sv: Minsta höjd (i pixlar) för uppladdade bilder

en: Minimum image height
sv: Minsta bildhöjd

en: Minimum image height not met
sv: Minsta bildhöjd inte uppnådd

en: Minimum image width
sv: Minsta bildbredd

en: Minimum image width not met
sv: Minsta bildbredd inte uppnådd

en: Minimum number of images
sv: Minsta antal bilder

en: Minimum number of images for each submitted post
sv: Minsta antal bilder för varje inskickat inlägg

en: Minimum number of images not met
sv: Minsta antal bilder har inte uppnåtts

en: Minimum width (in pixels) for uploaded images
sv: Minsta bredd (i pixlar) för uppladdade bilder

en: More Options
sv: Fler alternativ

en: Multiple Categories
sv: Flera kategorier

en: Name Display
sv: Namnvisning

en: Name Markup
sv: Namnmarkering

en: Non-empty value for hidden field
sv: Värde som inte är tomt för dolt fält

en: Note that the url attribute accepts
sv: Observera att url-attributet accepterar

en: Notes:
sv: Anteckningar:

en: Obsessive Web Design &amp; Development
sv: Obsessiv webbdesign och utveckling

en: Optional markup/text to include before the submission form (leave blank to disable)
sv: Valfri markering/text att inkludera före inlämningsformuläret (lämna tomt för att inaktivera)

en: options, check out
sv: alternativ, kolla in

en: or
sv: eller

en: or by making a
sv: eller genom att göra en

en: Or, to go ahead and restore the default plugin options: check the box, save your settings, and then deactivate/reactivate the plugin.
sv: Eller, för att återställa standardinställningarna för plugin-programmet: markera rutan, spara dina inställningar och inaktivera/återaktivera sedan plugin-programmet.

en: Or, use the template tag to display a list of submitted posts anywhere in your theme template:
sv: Eller använd malltaggen för att visa en lista över inskickade inlägg var som helst i din temamall:

en: Or, use the template tag to display an image gallery anywhere in your theme template:
sv: Eller använd malltaggen för att visa ett bildgalleri var som helst i din temamall:

en: Or, use the template tag to display the form anywhere in your theme template:
sv: Eller använd malltaggen för att visa formuläret var som helst i din temamall:

en: Overview
sv: Översikt

en: Password
sv: Lösenord

en: Pending (default)
sv: Väntar (standard)

en: Perishable Press Books
sv: Förgängliga pressböcker

en: Please
sv: Behaga

en: Please check your email and try again
sv: Kontrollera din e-post och försök igen

en: Please complete the required fields.
sv: Vänligen fyll i de obligatoriska fälten.

en: Please Donate
sv: Vänligen donera

en: Please return to the
sv: Vänligen återvänd till

en: Please select a category..
sv: Vänligen välj en kategori..

en: Please select some tags..
sv: Välj några taggar..

en: Please select your image(s) to upload.
sv: Välj din/dina bild(er) att ladda upp.

en: Please show support by purchasing one of my
sv: Visa gärna mitt stöd genom att köpa en av mina

en: Plugin Homepage
sv: Plugin-startsida

en: Plugin Planet: Pro WordPress Plugins
sv: Plugin Planet: Pro WordPress-plugins

en: Plugin Settings
sv: Plugin-inställningar

en: Post Category
sv: Inläggskategori

en: Post category required
sv: Inläggskategori krävs

en: Post Content
sv: Inläggsinnehåll

en: Post content required
sv: Inläggsinnehåll krävs

en: Post not created. Please contact the site administrator for help.
sv: Inlägget skapades inte. Kontakta webbplatsadministratören för hjälp.

en: Post Status
sv: Inläggsstatus

en: Post Status for submitted posts
sv: Inläggsstatus för inskickade inlägg

en: Post Tags
sv: Inläggstaggar

en: Post tags required
sv: Inläggstaggar krävs

en: Post Title
sv: Inläggstitel

en: Post title required
sv: Inläggstitel krävs

en: Post Type
sv: Inläggstyp

en: Post Type for submitted posts
sv: Inläggstyp för inskickade inlägg

en: Private Key
sv: Privat nyckel

en: Pro WordPress plugins
sv: Pro WordPress-plugins

en: Profile
sv: Profil

en: Public Key
sv: Offentlig nyckel

en: Publish after
sv: Publicera efter

en: Publish after 1 approved post
sv: Publicera efter 1 godkänt inlägg

en: Publish immediately
sv: Publicera omedelbart

en: Rate and review at the Plugin Directory
sv: Betygsätt och recensera i pluginkatalogen

en: Rate this plugin&nbsp;&raquo;
sv: Betygsätt detta plugin

en: reCaptcha Version
sv: reCaptcha-version

en: Receive Email Alert
sv: Få e-postaviseringar

en: Redirect URL
sv: Omdirigerings-URL

en: Redirect user to this URL after post submission (leave blank to stay on current page)
sv: Omdirigera användaren till denna URL efter att inlägget har skickats (lämna tomt för att stanna kvar på aktuell sida)

en: Register for this site!
sv: Registrera dig för den här webbplatsen!

en: Registered Email
sv: Registrerad e-postadress

en: Registered URL
sv: Registrerad URL

en: Registered Username
sv: Registrerat användarnamn

en: Remember me
sv: Kom ihåg mig

en: Require Checkbox
sv: Kräv kryssruta

en: Require submitted post titles to be unique (useful for preventing multiple/duplicate posts)
sv: Kräv att inskickade inläggstitlar är unika (användbart för att förhindra flera/dubbla inlägg)

en: Require User Login
sv: Kräv användarinloggning

en: Require users to be logged in to WordPress to view/submit the form
sv: Kräv att användare är inloggade på WordPress för att visa/skicka in formuläret

en: requires WordPress
sv: kräver WordPress

en: Reset form
sv: Återställ formulär

en: Reset Form Button
sv: Återställ formulär-knappen

en: Reset my password
sv: Återställ mitt lösenord

en: Restore default options upon plugin deactivation/reactivation
sv: Återställ standardinställningarna vid inaktivering/återaktivering av plugin

en: Restore Defaults
sv: Återställ standardinställningar

en: Return to form
sv: Återgå till formuläret

en: Rich Text Editor
sv: Rich Text-redigeraren

en: Save All Changes
sv: Spara alla ändringar

en: Save Preference
sv: Spara inställning

en: Save Settings
sv: Spara inställningar

en: Secret Key
sv: Hemlig nyckel

en: Select categories to include in the Category field:
sv: Välj kategorier som ska inkluderas i fältet Kategori:

en: Send email alerts for new post submissions
sv: Skicka e-postmeddelanden om nya inlägg

en: Settings
sv: Inställningar

en: Show categories
sv: Visa kategorier

en: Show USP Posts
sv: Visa USP-inlägg

en: Sign up now for the good stuff.
sv: Anmäl dig nu för de bra grejerna.

en: Sign up!
sv: Registrera dig!

en: Site Key
sv: Webbplatsnyckel

en: Specify category ID(s) to use for &ldquo;Hidden/Default Category&rdquo; (separate multiple IDs with commas)
sv: Ange kategori-ID som ska användas för "Dold/Standardkategori" (separera flera ID:n med kommatecken)

en: Specify the user that should be assigned as author for submitted posts
sv: Ange den användare som ska tilldelas som författare för inskickade inlägg

en: Subject line for email alerts. Leave blank to use default subject line. You may include any of the following variables:
sv: Ämnesrad för e-postaviseringar. Lämna tomt om du vill använda standardämnesraden. Du kan inkludera någon av följande variabler:

en: Submit Post
sv: Skicka inlägg

en: Submitted Posts
sv: Inskickade inlägg

en: Submitter Email:
sv: Insändarens e-postadress:

en: Submitter IP:
sv: Insändarens IP:

en: Submitter Name:
sv: Insändarens namn:

en: Submitter URL:
sv: Insändarens URL:

en: Success Message
sv: Meddelande om framgång

en: Success!
sv: Framgång!

en: Success! Thank you for your submission.
sv: Lyckades! Tack för ditt bidrag.

en: Support Forum
sv: Supportforum

en: tag
sv: märka

en: Take 25% OFF any of our
sv: Få 25% RABATT på alla våra

en: Targeted Loading
sv: Riktad laddning

en: Text displayed next to checkbox. Tip: use curly brackets to output angle brackets, for example:
sv: Text visas bredvid kryssrutan. Tips: använd klammerparenteser för att skriva ut vinkelparenteser, till exempel:

en: Thank you for using
sv: Tack för att du använder

en: THANK YOU for your support!
sv: TACK för ditt stöd!

en: That will enable you to customize the form and styles as desired. For more info, check out the "Custom Submission Form" section in the
sv: Det gör att du kan anpassa formuläret och stilarna efter önskemål. För mer information, se avsnittet "Anpassat inlämningsformulär" i

en: The access shortcodes can be added to any WP Post or Page. So you can display forms and other content conditionally, based on user role and login status.
sv: Åtkomstkortkoderna kan läggas till i valfritt WP-inlägg eller -sida. Så du kan visa formulär och annat innehåll villkorligt, baserat på användarroll och inloggningsstatus.

en: The file(s) could not be uploaded
sv: Filen/filerna kunde inte laddas upp

en: The login/register form displays as a tabbed interface, so users can switch between login, register, and reset password.
sv: Inloggnings-/registreringsformuläret visas som ett flikgränssnitt, så att användare kan växla mellan inloggning, registrering och återställning av lösenord.

en: The pro version provides many more options for this shortcode.
sv: Pro-versionen erbjuder många fler alternativ för denna shortcode.

en: The pro version provides more flexibility with access-control shortcodes.
sv: Pro-versionen ger mer flexibilitet med kortkoder för åtkomstkontroll.

en: There was an error. Please check required fields and try again.
sv: Det uppstod ett fel. Kontrollera de obligatoriska fälten och försök igen.

en: This setting enables any/all shortcodes in widgets (even shortcodes from other plugins).
sv: Den här inställningen aktiverar alla kortkoder i widgetar (även kortkoder från andra plugin).

en: This shortcode accepts the following attributes:
sv: Denna shortcode accepterar följande attribut:

en: This shortcode displays a link that resets the form to its original state:
sv: Denna kortkod visar en länk som återställer formuläret till sitt ursprungliga tillstånd:

en: This will be displayed as the field label on the form. Default: Custom Field 1
sv: Detta kommer att visas som fältetikett på formuläret. Standard: Anpassat fält 1

en: This will be displayed as the field label on the form. Default: Custom Field 2
sv: Detta kommer att visas som fältetikett på formuläret. Standard: Anpassat fält 2

en: Tip:
sv: Dricks:

en: to display the submitted name.
sv: för att visa det inskickade namnet.

en: To enable Cloudflare Turnstile, enter your site key and secret key.
sv: För att aktivera Cloudflare Turnstile, ange din webbplatsnyckel och hemliga nyckel.

en: To enable Google reCaptcha, enter your public and private keys.
sv: För att aktivera Google reCaptcha, ange dina offentliga och privata nycklar.

en: to get the current URL.
sv: för att hämta den aktuella URL:en.

en: to get the URL of the full-size image
sv: för att få URL:en till bilden i full storlek

en: to include markup in the deny message, you can use
sv: För att inkludera markup i avslagsmeddelandet kan du använda

en: to output
sv: att mata ut

en: to output angle brackets
sv: för att mata ut vinkelparenteser

en: To prevent spam, enter a question that users must answer before submitting the form
sv: För att förhindra skräppost, ange en fråga som användarna måste besvara innan de skickar in formuläret

en: to submit content!
sv: att skicka in innehåll!

en: to upgrade WordPress and try again.
sv: att uppgradera WordPress och försöka igen.

en: Toggle all panels
sv: Visa/visa alla paneler

en: Unique Titles
sv: Unika titlar

en: unlimited checkbox fields
sv: obegränsade kryssrutefält

en: unlimited custom fields
sv: obegränsade anpassade fält

en: Unlimited front-end forms
sv: Obegränsade frontend-formulär

en: Upload an Image
sv: Ladda upp en bild

en: Upload Message
sv: Ladda upp meddelande

en: URL Display
sv: URL-visning

en: URL Markup
sv: URL-markering

en: Use a hidden field for the post category. This hides the category field and sets its value via the next option.
sv: Använd ett dolt fält för inläggskategorin. Detta döljer kategorifältet och anger dess värde via nästa alternativ.

en: Use curly brackets
sv: Använd lockiga parenteser

en: Use Existing Tags
sv: Använd befintliga taggar

en: Use only alphanumeric, underscores, and dashes. If unsure, use the default name:
sv: Använd endast alfanumeriska tecken, understreck och bindestreck. Om du är osäker, använd standardnamnet:

en: Use single straight quotes (instead of double quotes) in
sv: Använd enkla raka citattecken (istället för dubbla citattecken) i

en: Use submitted images as Featured Images. Requires theme support for Featured Images (aka Post Thumbnails)
sv: Använd inskickade bilder som Utvalda bilder. Kräver temastöd för Utvalda bilder (även kallade miniatyrbilder för inlägg).

en: Use the shortcode to display the form on any WP Post or Page:
sv: Använd kortkoden för att visa formuläret på valfritt WP-inlägg eller -sida:

en: Use the user&rsquo;s Profile URL as the value of the URL field (valid when the user is logged in to WordPress)
sv: Använd användarens profil-URL som värde i URL-fältet (giltigt när användaren är inloggad på WordPress)

en: Use the user&rsquo;s registered email as the value of the Email field (valid when the user is logged in to WordPress)
sv: Använd användarens registrerade e-postadress som värde i fältet E-post (giltigt när användaren är inloggad på WordPress)

en: Use the user&rsquo;s registered username for the Name field (valid when the user is logged in to WordPress)
sv: Använd användarens registrerade användarnamn för namnfältet (giltigt när användaren är inloggad på WordPress)

en: Use this shortcode to display a gallery of uploaded images for each submitted post:
sv: Använd den här kortkoden för att visa ett galleri med uppladdade bilder för varje inskickat inlägg:

en: Use this shortcode to display a list of submitted posts on any WP Post or Page:
sv: Använd den här kortkoden för att visa en lista över inskickade inlägg på valfritt WP-inlägg eller -sida:

en: User Email
sv: Användarens e-postadress

en: User email required
sv: Användarens e-postadress krävs

en: User login required
sv: Användarinloggning krävs

en: User Name
sv: Användarnamn

en: User name required
sv: Användarnamn krävs

en: User Settings
sv: Användarinställningar

en: User Submitted Post
sv: Användarinskickat inlägg

en: User Submitted Post Info
sv: Information om användarens inlägg

note: Name of the plugin
en: User Submitted Posts
sv: Användarinskickade inlägg

en: User URL
sv: Användar-URL

en: User URL required
sv: Användar-URL krävs

en: Username
sv: Användarnamn

en: Username or Email
sv: Användarnamn eller e-postadress

en: USP enables you to display a post-submission form anywhere on your site.
sv: Med USP kan du visa ett formulär efter inlämning var som helst på din webbplats.

en: USP provides three shortcodes to control access and restrict content.
sv: USP tillhandahåller tre kortkoder för att kontrollera åtkomst och begränsa innehåll.

en: v2 (I&rsquo;m not a robot)
sv: v2 (jag är inte en robot)

en: v3 (Hidden reCaptcha)
sv: v3 (Dold reCaptcha)

en: Verification
sv: Kontroll

en: View full post
sv: Visa hela inlägget

en: Want more than one form? Create unlimited submission forms, registration forms, contact forms and more with
sv: Vill du ha mer än ett formulär? Skapa ett obegränsat antal inskickningsformulär, registreringsformulär, kontaktformulär och mer med

en: We need your support!
sv: Vi behöver ditt stöd!

en: Welcome,
sv: Välkommen,

en: With this option, you can copy the plugin&rsquo;s default templates:
sv: Med det här alternativet kan du kopiera plugin-programmets standardmallar:

en: WordPress Admin Area
sv: WordPress-administratörsområde

en: WP Page
sv: WP-sida

en: WP Post (recommended)
sv: WP-inlägg (rekommenderas)

en: WP Resources
sv: WP-resurser

en: You also can display a simple form that enables users to log in, register, or reset their password.
sv: Du kan också visa ett enkelt formulär som gör det möjligt för användare att logga in, registrera sig eller återställa sitt lösenord.

en: You can customize using any of the follwing attributes:
sv: Du kan anpassa med hjälp av något av följande attribut:

en: Your Email
sv: Din e-postadress

en: Your generous support enables continued development of this free plugin. Thank you!
sv: Ditt generösa stöd möjliggör fortsatt utveckling av detta gratisplugin. Tack!

en: Your generous support helps future development of
sv: Ditt generösa stöd bidrar till den framtida utvecklingen av

en: Your Name
sv: Ditt namn

en: Your URL
sv: Din webbadress

en: ★★★★★ rating&nbsp;&raquo;
sv: ★★★★★ betyg
