USP 20240319 - en to ja translation catalogue (404 entries)

en:  approved posts
ja:  承認された投稿

en:  file
ja:  ファイル

en:  file required
ja:  ファイルが必要です

en:  files
ja:  ファイル

en:  files required
ja:  必要なファイル

en:  or higher, and has been deactivated!
ja:  以上で、無効化されました。

en:  pixels
ja:  ピクセル

en:  required
ja:  必須

en: &ldquo;Add another image&rdquo; link
ja: 「別の画像を追加」リンク

en: &mdash; the ultimate solution for user-generated content.
ja: &mdash;ユーザー生成コンテンツの究極のソリューション。

en: (Provide your own form template &amp; styles)
ja: (独自のフォーム テンプレートとスタイルを提供します)

en: (Provide your own styles)
ja: (独自のスタイルを提供してください)

en: (Recommended)
ja: （推奨）

en: ..and upload them into a directory named
ja: ..という名前のディレクトリにアップロードします。

en: Access Control
ja: アクセス制御

en: Add a challenge question to help stop spam. Tip: make the question easy to answer for any human.
ja: スパムを阻止するためにチャレンジ質問を追加します。ヒント: 質問は誰にとっても答えやすいものにしてください。

en: Add another image
ja: 別の画像を追加

en: Additional recipients for email alerts. Use commas to separate multiple addresses.
ja: 電子メールアラートの追加受信者。複数のアドレスを区切るにはカンマを使用します。

en: Admin
ja: 管理者

en: After post content
ja: 投稿内容後

en: An error occurred. Please go back and try again.
ja: エラーが発生しました。戻ってもう一度試してください。

en: Antispam Question
ja: スパム対策の質問

en: Any size donation helps me to continue developing this free plugin and other awesome WordPress resources.
ja: 寄付は大小を問わず、この無料のプラグインやその他の素晴らしい WordPress リソースの開発を続けるのに役立ちます。

en: Apply code
ja: コードを適用する

en: Assigned Author
ja: 割り当てられた著者

en: Automatically display images and more.
ja: 画像などを自動表示します。

en: Before post content
ja: 投稿内容の前に

en: By default, CSS &amp; JavaScript files are loaded on every page. To load only on specific page(s), enter the URL(s) here. Use commas to separate multiple URLs. Leave blank to load on all pages.
ja: デフォルトでは、CSS とJavaScript ファイルはすべてのページに読み込まれます。特定のページのみをロードするには、ここに URL を入力します。複数の URL を区切るにはカンマを使用します。すべてのページにロードするには、空白のままにします。

en: By default, this displays an &ldquo;Agree to Terms&rdquo; checkbox. Customize as desired.
ja: デフォルトでは、[利用規約に同意する] が表示されます。チェックボックス。必要に応じてカスタマイズします。

en: Can use
ja: 使える

en: Case-sensitivity
ja: 大文字と小文字の区別

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Categories &amp; Tags
ja: カテゴリとタグ

en: Category ID for Hidden Field
ja: 隠しフィールドのカテゴリ ID

en: Challenge Question
ja: チャレンジ質問

en: Challenge Response
ja: チャレンジレスポンス

en: Check out the source code inline notes for more info
ja: 詳細については、ソース コードのインライン ノートを確認してください。

en: Check your email for the password.
ja: パスワードについては電子メールを確認してください。

en: Check your email to reset your password.
ja: メールを確認してパスワードをリセットしてください。

en: Checkbox Error
ja: チェックボックスエラー

en: Checkbox Name
ja: チェックボックス名

en: Checkbox Text
ja: チェックボックスのテキスト

en: Choose fields to display on the front-end form.
ja: フロントエンド フォームに表示するフィールドを選択します。

en: Choose reCaptcha version
ja: reCaptcha のバージョンを選択してください

en: Configure Custom Field #1.
ja: カスタムフィールド #1 を設定します。

en: Configure Custom Field #2.
ja: カスタムフィールド #2 を設定します。

en: Configure email notifications for new submitted posts.
ja: 新しい投稿の電子メール通知を設定します。

en: Configure general settings. Note: the default settings work fine for most cases.
ja: 一般設定を構成します。注: ほとんどの場合、デフォルト設定で問題なく動作します。

en: Configure settings for image uploads.
ja: 画像アップロードの設定を行います。

en: Configure settings for the Category and Tag fields.
ja: 「カテゴリ」フィールドと「タグ」フィールドの設定を構成します。

en: Configure user settings.
ja: ユーザー設定を構成します。

en: Congratulations, you&rsquo;re logged in.
ja: おめでとうございます。ログインしました。

en: Correct captcha required
ja: 正しいキャプチャが必要です

en: Custom Checkbox
ja: カスタムチェックボックス

en: Custom Content
ja: カスタムコンテンツ

en: Custom Field 1
ja: カスタムフィールド1

en: Custom Field 1 Display
ja: カスタムフィールド1の表示

en: Custom Field 1 Markup
ja: カスタムフィールド 1 マークアップ

en: Custom Field 2
ja: カスタムフィールド2

en: Custom Field 2 Display
ja: カスタムフィールド2の表示

en: Custom Field 2 Markup
ja: カスタム フィールド 2 マークアップ

en: Custom Field Label
ja: カスタムフィールドラベル

en: Custom Field Name
ja: カスタムフィールド名

en: Custom Form + Custom CSS
ja: カスタムフォーム + カスタムCSS

en: Custom address for the email &ldquo;From&rdquo; header (see plugin FAQs for info).
ja: 電子メール「差出人」のカスタム アドレスヘッダー (詳細については、プラグインの FAQ を参照してください)。

en: Custom checkbox required
ja: カスタムチェックボックスが必要です

en: Custom markup for the &ldquo;Add another image&rdquo; link. Leave blank to use the default markup (recommended).
ja: 「別の画像を追加」のカスタム マークアップリンク。デフォルトのマークアップを使用するには、空白のままにします (推奨)。

en: Default Featured Image
ja: デフォルトの注目画像

en: Disable
ja: 無効にする

en: Disable IP Tracking
ja: IP追跡を無効にする

en: Disable Replace Author
ja: 著者の置換を無効にする

en: Disable Required
ja: 無効にする必要があります

en: Disable all required attributes on form fields (useful for troubleshooting error messages)
ja: フォームフィールドの必須属性をすべて無効にする (エラーメッセージのトラブルシューティングに役立ちます)

en: Disable this field
ja: このフィールドを無効にする

en: Dismiss
ja: 却下する

en: Display Checkbox
ja: チェックボックスを表示

en: Display Custom Field 1:
ja: カスタムフィールド 1 を表示:

en: Display Custom Field 2:
ja: カスタムフィールド2を表示:

en: Display a select/dropdown menu of existing tags (valid when Tag field is displayed on the form)
ja: 既存のタグの選択/ドロップダウン メニューを表示します (フォームにタグ フィールドが表示されている場合に有効)

en: Display content only to users with a specific capability:
ja: 特定の機能を持つユーザーにのみコンテンツを表示します。

en: Display content to logged-in users:
ja: ログインしたユーザーにコンテンツを表示する:

en: Display content to visitors only:
ja: 訪問者のみにコンテンツを表示します。

en: Display custom checkbox on the submission form
ja: 送信フォームにカスタム チェックボックスを表示する

en: Display image gallery
ja: 画像ギャラリーを表示する

en: Display submitted URL:
ja: 送信された URL を表示:

en: Display submitted author/name:
ja: 投稿された著者/名前を表示:

en: Display submitted email address:
ja: 送信された電子メール アドレスを表示します:

en: Display submitted images:
ja: 送信された画像を表示する:

en: Display the Form
ja: フォームを表示する

en: Display the login/register form
ja: ログイン/登録フォームを表示する

en: Display the submit-post form
ja: 送信・投稿フォームを表示する

en: Display user-submitted posts
ja: ユーザーが投稿した投稿を表示する

en: Do not collect or store any user IP address (useful for complying with privacy regulations)
ja: ユーザーの IP アドレスを収集または保存しないでください (プライバシー規制を遵守するために役立ちます)

en: Do not display
ja: 表示しない

en: Do not replace post author with submitted user name
ja: 投稿者を送信されたユーザー名に置き換えないでください

en: Documentation
ja: ドキュメンテーション

en: Donate via PayPal, credit card, or cryptocurrency
ja: PayPal、クレジット カード、または暗号通貨を介して寄付する

en: Draft
ja: 下書き

en: Duplicate post title. Please try again.
ja: 投稿タイトルが重複しています。もう一度試してください。

en: Email
ja: Eメール

en: Email &ldquo;From&rdquo; Address
ja: メールの「送信者」住所

en: Email Address for Alerts
ja: アラート用の電子メール アドレス

en: Email Alert Message
ja: 電子メール警告メッセージ

en: Email Alert Subject
ja: 電子メールアラートの件名

en: Email Alerts
ja: 電子メールアラート

en: Email Display
ja: メール表示

en: Email Markup
ja: 電子メールのマークアップ

en: Enable
ja: 有効にする

en: Enable HTML Format
ja: HTML形式を有効にする

en: Enable HTML format for email alert messages
ja: 電子メール警告メッセージの HTML 形式を有効にする

en: Enable RTE/Visual Editor for the Post Content field
ja: [投稿コンテンツ] フィールドで RTE/ビジュアル エディターを有効にする

en: Enable Shortcodes
ja: ショートコードを有効にする

en: Enable and require
ja: 有効にして必須にする

en: Enable but do not require
ja: 有効にするが必須ではない

en: Enable shortcodes in widgets. By default, WordPress does not enable shortcodes in widgets.
ja: ウィジェットでショートコードを有効にします。デフォルトでは、WordPress はウィジェットでショートコードを有効にしません。

en: Enable users to select multiple categories
ja: ユーザーが複数のカテゴリを選択できるようにする

en: Enable users to upload other file types (like PDF, Word, Zip, videos, and more), check out
ja: ユーザーが他のファイル タイプ (PDF、Word、Zip、ビデオなど) をアップロードできるようにするには、チェックアウトしてください。

en: Enables your visitors to submit posts and images from anywhere on your site.
ja: 訪問者がサイトのどこからでも投稿や画像を送信できるようにします。

en: Enter URL or click button to upload/choose an image (optional)
ja: URL を入力するか、ボタンをクリックして画像をアップロード/選択します (オプション)

en: Enter the *only* correct answer to the challenge question
ja: チャレンジ質問に対する * 唯一の * 正しい答えを入力してください

en: Enter your Private Key
ja: 秘密キーを入力してください

en: Enter your Public Key
ja: 公開キーを入力してください

en: Enter your username or email to reset your password.
ja: ユーザー名または電子メールを入力してパスワードをリセットします。

en: Error Message
ja: エラーメッセージ

en: Error message displayed if post submission fails (basic markup allowed)
ja: 投稿の送信が失敗した場合に表示されるエラー メッセージ (基本的なマークアップは許可されています)

en: Error message displayed if user does not check the box
ja: ユーザーがチェックボックスをオンにしない場合に表示されるエラー メッセージ

en: Error:
ja: エラー：

en: Example
ja: 例

en: FYI: here is a
ja: 参考：ここにあります

en: Featured Image
ja: 注目の画像

en: File not uploaded. Please check the file and try again.
ja: ファイルがアップロードされていません。ファイルを確認して再試行してください。

en: File type not allowed (please upload images only)
ja: 許可されないファイル形式 (画像のみをアップロードしてください)

en: For
ja: のために

en: For more
ja: 多くのための

en: For more features and unlimited forms, check out
ja: その他の機能と無制限のフォームについては、こちらをご覧ください。

en: For more options and features, check out
ja: その他のオプションと機能については、こちらをご覧ください

en: For unlimited fields, check out
ja: 無制限のフィールドについては、チェックアウトしてください

en: Forgot?
ja: 忘れましたか？

en: Form Fields
ja: フォームフィールド

en: Form Style
ja: フォームスタイル

en: Front-end Display
ja: フロントエンドディスプレイ

en: General Settings
ja: 一般設定

en: Get USP Pro
ja: USP プロを入手

en: Get USP Pro for unlimited forms!
ja: 無制限のフォームを利用するには USP Pro を入手してください!

en: Give USP a 5-star rating at WordPress.org
ja: WordPress.org で USP に 5 つ星の評価を与える

en: Go Pro
ja: ゴープロ

en: Go Pro!
ja: プロになろう！

en: Google reCaptcha
ja: Google リキャプチャ

en: HTML5 Form + Default CSS
ja: HTML5 フォーム + デフォルト CSS

en: HTML5 Form + Disable CSS
ja: HTML5 フォーム + CSS を無効にする

en: Have an account?
ja: アカウントを持っています？

en: Here are some examples showing how to configure this shortcode:
ja: このショートコードを構成する方法を示すいくつかの例を次に示します。

en: Hidden/Default Category
ja: 非表示/デフォルト カテゴリ

en: Homepage
ja: ホームページ

en: Human verification: leave this field empty.
ja: 人間による検証: このフィールドは空のままにしておきます。

en: If multiple addresses are specified for the previous setting, include an equal number of addresses for this setting (in the same order).
ja: 前の設定に複数のアドレスが指定されている場合は、この設定にも同じ数のアドレスを (同じ順序で) 含めます。

en: If the user is logged in, display the post-submit form; or if the user is not logged in, display the login form:
ja: ユーザーがログインしている場合は、送信後のフォームを表示します。または、ユーザーがログインしていない場合は、ログイン フォームを表示します。

en: If you like this plugin, please
ja: このプラグインが気に入ったら、ぜひ

en: Image Display
ja: 画像表示

en: Image Markup
ja: 画像のマークアップ

en: Image Uploads
ja: 画像のアップロード

en: Image height exceeds maximum
ja: 画像の高さが最大値を超えています

en: Image width exceeds maximum
ja: 画像幅が最大値を超えています

en: Include JavaScript
ja: JavaScript を含める

en: Include required JavaScript files (recommended)
ja: 必要な JavaScript ファイルを含める (推奨)

en: Incorrect response.
ja: 不正確な応答。

en: Installation Docs
ja: インストールに関するドキュメント

en: Jeff Starr
ja: ジェフ・スター

en: Jeff Starr on Twitter
ja: ジェフ・スターのツイッター

en: Learn&nbsp;more
ja: 詳細を見る

en: Leave this option disabled to remember your settings.
ja: 設定を記憶するには、このオプションを無効のままにしておきます。

en: Like this plugin? Give it a
ja: このプラグインが気に入りましたか?それを与えてください

en: Log in or sign up! It&rsquo;s fast &amp; free!
ja: ログインまたはサインアップしてください!高速で、無料！

en: Log out
ja: ログアウト

en: Login
ja: ログイン

en: Lose something?
ja: 何かを失いましたか？

en: Make a donation&nbsp;&raquo;
ja: 寄付をしましょう&nbsp;&raquo;

en: Make the challenge response case-sensitive
ja: チャレンジレスポンスで大文字と小文字を区別する

en: Make the custom checkbox required (uncheck to make optional)
ja: カスタム チェックボックスを必須にします (オプションにするにはチェックを外します)

en: Markup for Custom Field 1. You may include any of the following variables:
ja: カスタム フィールド 1 のマークアップ。次の変数のいずれかを含めることができます。

en: Markup for Custom Field 2. You may include any of the following variables:
ja: カスタム フィールド 2 のマークアップ。次のいずれかの変数を含めることができます。

en: Markup for each submitted image. You may include any of the following variables:
ja: 送信された各画像のマークアップ。次の変数のいずれかを含めることができます。

en: Markup for submitted URL. You may include any of the following variables:
ja: 送信された URL のマークアップ。次の変数のいずれかを含めることができます。

en: Markup for submitted author/name. You may include
ja: 提出された著者/名前のマークアップ。含めてもよい

en: Markup for submitted email address. You may include any of the following variables:
ja: 送信された電子メール アドレスのマークアップ。次の変数のいずれかを含めることができます。

en: Maximum height (in pixels) for uploaded images
ja: アップロードされた画像の最大高さ (ピクセル単位)

en: Maximum image height
ja: 最大画像高さ

en: Maximum image width
ja: 画像の最大幅

en: Maximum number of images
ja: 最大画像数

en: Maximum number of images exceeded
ja: 画像の最大数を超えました

en: Maximum number of images for each submitted post
ja: 送信された各投稿の画像の最大数

en: Maximum width (in pixels) for uploaded images
ja: アップロードされた画像の最大幅 (ピクセル単位)

en: Message displayed after successful post submission (basic markup allowed)
ja: 投稿が成功した後に表示されるメッセージ (基本的なマークアップは許可されています)

en: Message displayed next to the file upload field (basic markup allowed)
ja: ファイルアップロードフィールドの横に表示されるメッセージ (基本マークアップは許可されています)

en: Message for email alerts. Leave blank to use default message. You may include any of the following variables:
ja: 電子メールアラートのメッセージ。デフォルトのメッセージを使用する場合は空白のままにします。次の変数のいずれかを含めることができます。

en: Minimum height (in pixels) for uploaded images
ja: アップロードされた画像の最小高さ (ピクセル単位)

en: Minimum image height
ja: 最小画像高さ

en: Minimum image height not met
ja: 最小画像高さが満たされていません

en: Minimum image width
ja: 最小画像幅

en: Minimum image width not met
ja: 画像の最小幅が満たされていません

en: Minimum number of images
ja: 最小画像数

en: Minimum number of images for each submitted post
ja: 送信された各投稿の画像の最小数

en: Minimum number of images not met
ja: 画像の最小数が満たされていません

en: Minimum width (in pixels) for uploaded images
ja: アップロードされた画像の最小幅 (ピクセル単位)

en: More Options
ja: より多くのオプション

en: Multiple Categories
ja: 複数のカテゴリ

en: Name Display
ja: 名前表示

en: Name Markup
ja: 名前のマークアップ

en: Non-empty value for hidden field
ja: 非表示フィールドの空でない値

en: Note that the url attribute accepts
ja: url 属性は受け入れられることに注意してください。

en: Notes:
ja: ノート：

en: Obsessive Web Design &amp; Development
ja: こだわりの Web デザインと発達

en: Optional markup/text to include before the submission form (leave blank to disable)
ja: 送信フォームの前に含めるオプションのマークアップ/テキスト (無効にする場合は空白のままにします)

en: Or, to go ahead and restore the default plugin options: check the box, save your settings, and then deactivate/reactivate the plugin.
ja: または、デフォルトのプラグイン オプションを復元するには、ボックスをオンにして設定を保存し、プラグインを非アクティブ化/再アクティブ化します。

en: Or, use the template tag to display a list of submitted posts anywhere in your theme template:
ja: または、テンプレート タグを使用して、テーマ テンプレート内の任意の場所に送信された投稿のリストを表示します。

en: Or, use the template tag to display an image gallery anywhere in your theme template:
ja: または、テンプレート タグを使用して、テーマ テンプレート内の任意の場所に画像ギャラリーを表示します。

en: Or, use the template tag to display the form anywhere in your theme template:
ja: または、テンプレート タグを使用して、テーマ テンプレート内の任意の場所にフォームを表示します。

en: Overview
ja: 概要

en: Password
ja: パスワード

en: Pending (default)
ja: 保留中 (デフォルト)

en: Perishable Press Books
ja: 生鮮食品のプレス書籍

en: Please
ja: お願いします

en: Please Donate
ja: 寄付してください

en: Please check your email and try again
ja: メールを確認してもう一度お試しください

en: Please complete the required fields.
ja: 必須フィールドに入力してください。

en: Please return to the
ja: に戻ってください

en: Please select a category..
ja: カテゴリを選択してください。

en: Please select some tags..
ja: いくつかのタグを選択してください。

en: Please select your image(s) to upload.
ja: アップロードする画像を選択してください。

en: Please show support by purchasing one of my
ja: 私の製品を購入してサポートを示してください

en: Plugin Homepage
ja: プラグインのホームページ

en: Plugin Planet: Pro WordPress Plugins
ja: Plugin Planet: プロ WordPress プラグイン

en: Plugin Settings
ja: プラグイン設定

en: Post Category
ja: 投稿カテゴリー

en: Post Content
ja: 投稿コンテンツ

en: Post Status
ja: 投稿ステータス

en: Post Status for submitted posts
ja: 送信された投稿の投稿ステータス

en: Post Tags
ja: 投稿タグ

en: Post Title
ja: 記事のタイトル

en: Post Type
ja: 投稿タイプ

en: Post Type for submitted posts
ja: 投稿された投稿の投稿タイプ

en: Post category required
ja: 投稿カテゴリは必須です

en: Post content required
ja: 投稿内容は必須です

en: Post not created. Please contact the site administrator for help.
ja: 投稿は作成されていません。サポートが必要な場合は、サイト管理者にお問い合わせください。

en: Post tags required
ja: 投稿タグは必須です

en: Post title required
ja: 投稿タイトルは必須です

en: Private Key
ja: 秘密鍵

en: Pro WordPress plugins
ja: プロ向けの WordPress プラグイン

en: Profile
ja: プロフィール

en: Public Key
ja: 公開鍵

en: Publish after
ja: 後に公開

en: Publish after 1 approved post
ja: 1 件の投稿が承認された後に公開

en: Publish immediately
ja: すぐに公開する

en: Rate this plugin&nbsp;&raquo;
ja: このプラグインを評価します&raquo;

en: Receive Email Alert
ja: 電子メールアラートを受信する

en: Redirect URL
ja: リダイレクトURL

en: Redirect user to this URL after post submission (leave blank to stay on current page)
ja: 投稿送信後にユーザーをこの URL にリダイレクトします (現在のページに留まるには空白のままにします)

en: Register
ja: 登録する

en: Register for this site!
ja: このサイトに登録してください！

en: Registered Email
ja: 登録メールアドレス

en: Registered URL
ja: 登録URL

en: Registered Username
ja: 登録ユーザー名

en: Remember me
ja: 私を覚えてますか

en: Require Checkbox
ja: チェックボックスが必要

en: Require User Login
ja: ユーザーのログインを要求する

en: Require submitted post titles to be unique (useful for preventing multiple/duplicate posts)
ja: 送信された投稿のタイトルは一意である必要があります (複数の/重複した投稿を防ぐのに役立ちます)

en: Require users to be logged in to WordPress to view/submit the form
ja: フォームを表示/送信するにはユーザーが WordPress にログインする必要があります

en: Reset Form Button
ja: フォームのリセットボタン

en: Reset form
ja: フォームをリセット

en: Reset my password
ja: 私のパスワードをリセットする

en: Restore Defaults
ja: デフォルトに戻す

en: Restore default options upon plugin deactivation/reactivation
ja: プラグインの非アクティブ化/再アクティブ化時にデフォルトのオプションを復元する

en: Return to form
ja: フォームに戻る

en: Rich Text Editor
ja: リッチテキストエディター

en: Save 30% on our
ja: 30% 割引

en: Save All Changes
ja: すべての変更を保存

en: Save Preference
ja: 設定の保存

en: Save Settings
ja: 設定を保存する

en: Select categories to include in the Category field:
ja: 「カテゴリ」フィールドに含めるカテゴリを選択します。

en: Send email alerts for new post submissions
ja: 新しい投稿の送信について電子メールアラートを送信する

en: Settings
ja: 設定

en: Show USP Posts
ja: USPの投稿を表示

en: Show categories
ja: カテゴリを表示

en: Sign up now for the good stuff.
ja: 今すぐ登録して良いものを手に入れましょう。

en: Sign up!
ja: サインアップ！

en: Specify category ID(s) to use for &ldquo;Hidden/Default Category&rdquo; (separate multiple IDs with commas)
ja: 「非表示/デフォルト カテゴリ」に使用するカテゴリ ID を指定します。 (複数の ID はカンマで区切ります)

en: Specify the user that should be assigned as author for submitted posts
ja: 送信された投稿の作成者として割り当てるユーザーを指定します

en: Subject line for email alerts. Leave blank to use default subject line. You may include any of the following variables:
ja: 電子メール アラートの件名。デフォルトの件名を使用するには、空白のままにします。次の変数のいずれかを含めることができます。

en: Submit Post
ja: 投稿を送信する

en: Submitted Posts
ja: 投稿された投稿

en: Submitter Email:
ja: 送信者のメールアドレス:

en: Submitter IP:
ja: 送信者のIP:

en: Submitter Name:
ja: 提出者名:

en: Submitter URL:
ja: 送信者の URL:

en: Success Message
ja: 成功メッセージ

en: Success!
ja: 成功！

en: Success! Thank you for your submission.
ja: 成功！ご提出いただきありがとうございます。

en: Support Forum
ja: サポートフォーラム

en: THANK YOU for your support!
ja: ご協力ありがとうございます！

en: Targeted Loading
ja: ターゲットを絞った読み込み

en: Text displayed next to checkbox. Tip: use curly brackets to output angle brackets, for example:
ja: チェックボックスの横に表示されるテキスト。ヒント: 山括弧を出力するには中括弧を使用します。次に例を示します。

en: Thank you for using
ja: ご利用いただきありがとうございます

en: That will enable you to customize the form and styles as desired. For more info, check out the "Custom Submission Form" section in the
ja: これにより、必要に応じてフォームとスタイルをカスタマイズできるようになります。詳細については、「カスタム送信フォーム」セクションを参照してください。

en: The access shortcodes can be added to any WP Post or Page. So you can display forms and other content conditionally, based on user role and login status.
ja: アクセスショートコードは、任意の WP 投稿またはページに追加できます。したがって、ユーザーの役割とログインステータスに基づいて、フォームやその他のコンテンツを条件付きで表示できます。

en: The file(s) could not be uploaded
ja: ファイルをアップロードできませんでした

en: The login/register form displays as a tabbed interface, so users can switch between login, register, and reset password.
ja: ログイン/登録フォームはタブ付きインターフェイスとして表示されるため、ユーザーはログイン、登録、パスワードのリセットを切り替えることができます。

en: The pro version provides many more options for this shortcode.
ja: プロバージョンでは、このショートコードに対してさらに多くのオプションが提供されます。

en: The pro version provides more flexibility with access-control shortcodes.
ja: プロ バージョンでは、アクセス制御ショートコードにより柔軟性が向上します。

en: There was an error. Please check required fields and try again.
ja: エラーが発生しました。必須フィールドを確認して、再試行してください。

en: This setting enables any/all shortcodes in widgets (even shortcodes from other plugins).
ja: この設定により、ウィジェット内の任意またはすべてのショートコード (他のプラグインのショートコードも含む) が有効になります。

en: This shortcode accepts the following attributes:
ja: このショートコードは次の属性を受け入れます。

en: This shortcode displays a link that resets the form to its original state:
ja: このショートコードは、フォームを元の状態にリセットするリンクを表示します。

en: This will be displayed as the field label on the form. Default: Custom Field 1
ja: これはフォーム上のフィールド ラベルとして表示されます。デフォルト: カスタムフィールド 1

en: This will be displayed as the field label on the form. Default: Custom Field 2
ja: これはフォーム上のフィールド ラベルとして表示されます。デフォルト: カスタムフィールド 2

en: Tip:
ja: ヒント：

en: To enable Google reCaptcha, enter your public and private keys.
ja: Google reCaptcha を有効にするには、公開キーと秘密キーを入力します。

en: To prevent spam, enter a question that users must answer before submitting the form
ja: スパムを防止するには、フォームを送信する前にユーザーが回答する必要がある質問を入力してください

en: Toggle all panels
ja: すべてのパネルを切り替えます

en: URL Display
ja: URL表示

en: URL Markup
ja: URLマークアップ

en: USP
ja: 米国薬局

en: USP Pro
ja: USPプロ

en: USP enables you to display a post-submission form anywhere on your site.
ja: USP を使用すると、サイト上の任意の場所に送信後フォームを表示できます。

en: USP provides three shortcodes to control access and restrict content.
ja: USP は、アクセスを制御し、コンテンツを制限するための 3 つのショートコードを提供します。

en: Unique Titles
ja: ユニークなタイトル

en: Unlimited front-end forms
ja: 無制限のフロントエンドフォーム

en: Upload Message
ja: メッセージをアップロードする

en: Upload an Image
ja: 画像をアップロードする

en: Use Existing Tags
ja: 既存のタグを使用する

en: Use a hidden field for the post category. This hides the category field and sets its value via the next option.
ja: 投稿カテゴリには隠しフィールドを使用します。これにより、カテゴリ フィールドが非表示になり、次のオプションでその値が設定されます。

en: Use curly brackets
ja: 中括弧を使用する

en: Use only alphanumeric, underscores, and dashes. If unsure, use the default name:
ja: 英数字、アンダースコア、ダッシュのみを使用してください。不明な場合は、デフォルトの名前を使用してください。

en: Use single straight quotes (instead of double quotes) in
ja: (二重引用符の代わりに) 一重引用符を使用してください。

en: Use submitted images as Featured Images. Requires theme support for Featured Images (aka Post Thumbnails)
ja: 投稿された画像をアイキャッチ画像として使用します。注目の画像 (別名ポストサムネイル) のテーマのサポートが必要です

en: Use the shortcode to display the form on any WP Post or Page:
ja: ショートコードを使用して、WP 投稿またはページにフォームを表示します。

en: Use the user&rsquo;s Profile URL as the value of the URL field (valid when the user is logged in to WordPress)
ja: ユーザーのプロフィール URL を URL フィールドの値として使用します (ユーザーが WordPress にログインしている場合に有効です)

en: Use the user&rsquo;s registered email as the value of the Email field (valid when the user is logged in to WordPress)
ja: ユーザーの登録メールアドレスをメールフィールドの値として使用します (ユーザーが WordPress にログインしているときに有効です)

en: Use the user&rsquo;s registered username for the Name field (valid when the user is logged in to WordPress)
ja: ユーザーの登録ユーザー名を「名前」フィールドに使用します (ユーザーが WordPress にログインしているときに有効です)。

en: Use this shortcode to display a gallery of uploaded images for each submitted post:
ja: このショートコードを使用して、送信された投稿ごとにアップロードされた画像のギャラリーを表示します。

en: Use this shortcode to display a list of submitted posts on any WP Post or Page:
ja: このショートコードを使用して、WP 投稿またはページに送信された投稿のリストを表示します。

en: User Email
ja: ユーザーのメールアドレス

en: User Name
ja: ユーザー名

en: User Settings
ja: ユーザー設定

en: User Submitted Post
ja: ユーザーが投稿した投稿

en: User Submitted Post Info
ja: ユーザーが投稿した投稿情報

en: User Submitted Posts
ja: ユーザーが投稿した投稿

en: User URL
ja: ユーザーURL

en: User URL required
ja: ユーザーURLが必要です

en: User email required
ja: ユーザーのメールアドレスが必要です

en: User login required
ja: ユーザーログインが必要です

en: User name required
ja: ユーザー名は必須です

en: Username
ja: ユーザー名

en: Username or Email
ja: ユーザー名または電子メール

en: Verification
ja: 検証

en: View full post
ja: 投稿全文を表示

en: WP Page
ja: WPページ

en: WP Post (recommended)
ja: WPポスト（推奨）

en: WP Resources
ja: WP リソース

en: Want more than one form? Create unlimited submission forms, registration forms, contact forms and more with
ja: 複数のフォームが必要ですか?送信フォーム、登録フォーム、連絡フォームなどを無制限に作成できます。

en: Welcome,
ja: いらっしゃいませ、

en: With this option, you can copy the plugin&rsquo;s default templates:
ja: このオプションを使用すると、プラグインのデフォルトのテンプレートをコピーできます。

en: WordPress Admin Area
ja: WordPress 管理エリア

en: You also can display a simple form that enables users to log in, register, or reset their password.
ja: ユーザーがログイン、登録、またはパスワードをリセットできるようにする簡単なフォームを表示することもできます。

en: You can customize using any of the follwing attributes:
ja: 次の属性のいずれかを使用してカスタマイズできます。

en: Your Email
ja: あなたのメールアドレス

en: Your Name
ja: あなたの名前

en: Your URL
ja: あなたのURL

en: Your generous support helps future development of
ja: 皆様の温かいご支援が今後の発展につながります

en: and
ja: そして

en: and is greatly appreciated.
ja: と大変感謝しております。

en: at checkout. Sale ends 5/25/24.
ja: チェックアウト時。セールは 2024 年 5 月 25 日に終了します。

en: attributes
ja: 属性

en: books
ja: 本

en: by
ja: による

en: category
ja: カテゴリー

en: check out
ja: チェックアウト

en: donation
ja: 寄付

en: email-alert options
ja: 電子メールアラートオプション

en: enables your visitors to submit posts and upload images from the front-end of your site.
ja: 訪問者がサイトのフロントエンドから投稿を送信したり、画像をアップロードしたりできるようになります。

en: give it a 5-star rating
ja: 5 つ星の評価を付けます

en: in
ja: で

en: in your theme:
ja: あなたのテーマで:

en: list of USP CSS selectors
ja: USP CSS セレクターのリスト

en: log in
ja: ログイン

en: options, check out
ja: オプション、チェックアウト

en: or
ja: または

en: or by making a
ja: または、

en: plugins
ja: プラグイン

en: reCaptcha Version
ja: reCaptcha バージョン

en: requires WordPress
ja: WordPressが必要です

en: tag
ja: 鬼ごっこ

en: to display the submitted name.
ja: 送信された名前を表示します。

en: to get the URL of the full-size image
ja: フルサイズの画像の URL を取得するには

en: to get the current URL.
ja: 現在の URL を取得します。

en: to include markup in the deny message, you can use
ja: 拒否メッセージにマークアップを含めるには、次のように使用できます。

en: to output
ja: 出力する

en: to output angle brackets
ja: 山かっこを出力するには

en: to submit content!
ja: コンテンツを送信するには！

en: to upgrade WordPress and try again.
ja: WordPress をアップグレードして再試行してください。

en: unlimited checkbox fields
ja: 無制限のチェックボックスフィールド

en: unlimited custom fields
ja: 無制限のカスタムフィールド

en: v2 (I&rsquo;m not a robot)
ja: v2 (私はロボットではありません)

en: v3 (Hidden reCaptcha)
ja: v3 (非表示の reCaptcha)

en: ★★★★★ rating&nbsp;&raquo;
ja: 評価 ★★★★★&nbsp;&raquo;
