USP 20200817 - en to ja translation catalogue (361 entries)

en:  approved posts
ja:  承認された投稿

en:  file
ja:  ファイル

en:  file required
ja:  必要なファイル

en:  files
ja:  ファイル

en:  files required
ja:  必要なファイル

en:  or higher, and has been deactivated!
ja:  以上、非アクティブ化されました！

en:  pixels
ja:  ピクセル

en:  required
ja:  必須

en: &ldquo;Add another image&rdquo; link
ja: ＆ldquo;別の画像を追加＆rdquo;リンク

en: &mdash; the ultimate solution for user-generated content.
ja: -mdash;ユーザー生成コンテンツの究極のソリューション。

en: (Provide your own form template &amp; styles)
ja: （独自のフォームテンプレートとスタイルを提供します）

en: (Provide your own styles)
ja: （独自のスタイルを提供する）

en: (Recommended)
ja: （推奨）

en: (Visit
ja: （訪問

en: ..and upload them into a directory named
ja: ..という名前のディレクトリにアップロードします

en: Access Control
ja: アクセス制御

en: Add another image
ja: 別の画像を追加

en: Admin
ja: 管理者

en: An error occurred. Please go back and try again.
ja: エラーが発生しました。戻ってもう一度お試しください。

en: Antispam Question
ja: スパム対策の質問

en: Any size donation helps me to continue developing this free plugin and other awesome WordPress resources.
ja: 任意のサイズの寄付は、この無料のプラグインと他の素晴らしいWordPressリソースの開発を続けるのに役立ちます。

en: Are you sure you want to restore all default options? (this action cannot be undone)
ja: すべてのデフォルトオプションを復元してもよろしいですか？ （この操作は元に戻せません）

en: Assigned Author
ja: 担当著者

en: Auto-Display Content
ja: 自動表示コンテンツ

en: Auto-Display Custom Field
ja: カスタムフィールドの自動表示

en: Auto-Display Email
ja: 自動表示メール

en: Auto-Display Images
ja: 画像の自動表示

en: Auto-Display Name
ja: 自動表示名

en: Auto-Display URL
ja: 自動表示URL

en: Auto-display after post content
ja: 投稿コンテンツの後に自動表示

en: Auto-display before post content
ja: 投稿コンテンツの前に自動表示

en: Automatically display user-submitted Custom Field:
ja: ユーザーが送信したカスタムフィールドを自動的に表示：

en: Automatically display user-submitted URL:
ja: ユーザーが送信したURLを自動的に表示：

en: Automatically display user-submitted author/name:
ja: ユーザーが送信した作成者/名前を自動的に表示：

en: Automatically display user-submitted email:
ja: ユーザーが送信したメールを自動的に表示する：

en: Automatically display user-submitted images:
ja: ユーザーが送信した画像を自動的に表示する：

en: By default USP records the IP address with each submitted post. Check this box to disable all IP tracking.
ja: デフォルトでは、USPは送信された投稿ごとにIPアドレスを記録します。このボックスをオンにすると、すべてのIPトラッキングが無効になります。

en: By default, CSS &amp; JavaScript assets are loaded on every page. Here you may specify the URL(s) of the USP form to load assets only on that page. Note: leave blank to load on all pages. Use commas to separate multiple URLs.
ja: デフォルトでは、CSSとJavaScriptアセットはすべてのページに読み込まれます。ここでは、USPフォームのURLを指定して、そのページにのみアセットをロードできます。注：すべてのページにロードするには、空白のままにします。複数のURLを区切るにはカンマを使用します。

en: Case-sensitivity
ja: 大文字と小文字の区別

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Categories &amp; Tags
ja: カテゴリー＆amp;タグ

en: Category ID for Hidden Field
ja: 非表示フィールドのカテゴリID

en: Challenge Question
ja: チャレンジ質問

en: Challenge Response
ja: チャレンジレスポンス

en: Check this box if you have shown support
ja: サポートを表示した場合は、このチェックボックスをオンにします

en: Check this box if you want the challenge response to be case-sensitive
ja: チャレンジレスポンスで大文字と小文字を区別する場合は、このボックスをオンにします

en: Check this box if you want to be notified via email for new post submissions
ja: 新しい投稿の送信についてメールで通知を受け取る場合は、このチェックボックスをオンにします

en: Check this box if you want to enable RTE/Visual Editor for the Post Content field
ja: [投稿コンテンツ]フィールドでRTE /ビジュアルエディターを有効にする場合は、このボックスをオンにします

en: Check this box if you want to include the external JavaScript files (recommended)
ja: 外部JavaScriptファイルを含める場合は、このボックスをオンにします（推奨）

en: Check this box to display a select/dropdown menu of existing tags (valid when Tag field is displayed)
ja: このボックスをチェックすると、既存のタグの選択/ドロップダウンメニューが表示されます（[タグ]フィールドが表示されている場合に有効）。

en: Check this box to enable HTML format for email alerts
ja: このボックスをオンにして、電子メールアラートのHTML形式を有効にします

en: Check your email for the password.
ja: メールのパスワードを確認してください。

en: Check your email to reset your password.
ja: メールを確認してパスワードをリセットしてください。

en: Checkbox Error
ja: チェックボックスエラー

en: Checkbox Name
ja: チェックボックス名

en: Checkbox Text
ja: チェックボックスのテキスト

en: Choose reCaptcha version
ja: reCaptchaバージョンを選択

en: Click to view/select categories
ja: クリックしてカテゴリを表示/選択

en: Configure your settings for User Submitted Posts.
ja: ユーザー投稿投稿の設定を構成します。

en: Congratulations, you&rsquo;re logged in.
ja: おめでとうございます。ログインしました。

en: Correct captcha required
ja: 正しいキャプチャが必要

en: Custom Content
ja: カスタムコンテンツ

en: Custom Field
ja: カスタムフィールド

en: Custom Field Label
ja: カスタムフィールドラベル

en: Custom Field Markup
ja: カスタムフィールドマークアップ

en: Custom Field Name
ja: カスタムフィールド名

en: Custom Form + Custom CSS
ja: カスタムフォーム+カスタムCSS

en: Custom checkbox required
ja: カスタムチェックボックスが必要

en: Custom markup for the &ldquo;Add another image&rdquo; link. Leave blank to use the default markup (recommended).
ja: ＆ldquo;別の画像を追加＆rdquo;のカスタムマークアップリンク。デフォルトのマークアップを使用するには、空白のままにします（推奨）。

en: Custom text/markup to be included before the submission form (leave blank to disable)
ja: 送信フォームの前に含まれるカスタムテキスト/マークアップ（無効にするには空白のままにします）

en: Disable
ja: 無効にする

en: Disable IP Tracking
ja: IPトラッキングを無効にする

en: Disable Replace Author
ja: 著者の置き換えを無効にする

en: Disable Required
ja: 無効にする必要があります

en: Disable all required attributes on default form fields (useful for troubleshooting error messages)
ja: デフォルトのフォームフィールドのすべての必須属性を無効にする（エラーメッセージのトラブルシューティングに役立ちます）

en: Disable this field
ja: このフィールドを無効にする

en: Display Checkbox
ja: チェックボックスを表示

en: Display Image Gallery
ja: 画像ギャラリーを表示

en: Display Submitted Posts
ja: 投稿された投稿を表示する

en: Display content only to users with a specific capability:
ja: 特定の機能を持つユーザーにのみコンテンツを表示します。

en: Display content to logged-in users:
ja: ログインしたユーザーにコンテンツを表示する：

en: Display content to visitors only:
ja: 訪問者のみにコンテンツを表示：

en: Display custom checkbox on your form (useful for GDPR, agree to terms, etc.)
ja: フォームにカスタムチェックボックスを表示する（GDPRに役立つ、条件に同意するなど）

en: Display the Form
ja: フォームを表示する

en: Display the form
ja: フォームを表示する

en: Do not auto-display submitted URL
ja: 送信されたURLを自動表示しない

en: Do not auto-display submitted email
ja: 送信されたメールを自動表示しない

en: Do not auto-display submitted images
ja: 送信された画像を自動表示しない

en: Do not auto-display submitted name
ja: 送信された名前を自動表示しない

en: Do not auto-display the Custom Field
ja: カスタムフィールドを自動表示しない

en: Do not replace post author with submitted user name
ja: 投稿者を送信されたユーザー名に置き換えないでください

en: Donate via PayPal
ja: PayPal経由で寄付する

en: Draft
ja: ドラフト

en: Duplicate post title. Please try again.
ja: 投稿のタイトルが重複しています。もう一度お試しください。

en: Email
ja: Eメール

en: Email &ldquo;From&rdquo; Address
ja: メール＆ldquo; From＆rdquo;住所

en: Email Address for Alerts
ja: アラートのメールアドレス

en: Email Alert Message
ja: メール警告メッセージ

en: Email Alert Subject
ja: メールアラートの件名

en: Email Alerts
ja: メールアラート

en: Email Markup
ja: メールマークアップ

en: Enable
ja: 有効にする

en: Enable HTML Format
ja: HTML形式を有効にする

en: Enable Shortcodes
ja: ショートコードを有効にする

en: Enable and require
ja: 有効にして要求する

en: Enable but do not require
ja: 有効にするが必須ではない

en: Enable shortcodes in widgets. By default, WordPress does not enable shortcodes in widgets.
ja: ウィジェットでショートコードを有効にします。デフォルトでは、WordPressはウィジェットのショートコードを有効にしません。

en: Enable users to select multiple categories.
ja: ユーザーが複数のカテゴリを選択できるようにします。

en: Enables your visitors to submit posts and images from anywhere on your site.
ja: 訪問者がサイトのどこからでも投稿や画像を送信できるようにします。

en: Enter the *only* correct answer to the challenge question
ja: チャレンジ質問の正しい答えのみを入力してください

en: Enter your Private Key
ja: 秘密鍵を入力してください

en: Enter your Public Key
ja: 公開鍵を入力してください

en: Enter your username or email to reset your password.
ja: ユーザー名またはメールアドレスを入力して、パスワードをリセットしてください。

en: Error Message
ja: エラーメッセージ

en: Error message displayed if user does not check the box
ja: ユーザーがボックスをチェックしない場合に表示されるエラーメッセージ

en: Error:
ja: エラー：

en: Example
ja: 例

en: FYI: here is a
ja: 参考までに：ここに

en: Featured Image
ja: 注目の画像

en: File not uploaded. Please check the file and try again.
ja: ファイルがアップロードされていません。ファイルを確認して、もう一度お試しください。

en: File type not allowed (please upload images only)
ja: ファイルの種類は許可されていません（画像のみをアップロードしてください）

en: For advanced functionality and unlimited forms, check out
ja: 高度な機能と無制限のフォームについては、チェックアウト

en: For more options, like the ability to upload other file types (like PDF, Word, Zip, videos, and more), check out
ja: 他の種類のファイル（PDF、Word、Zip、ビデオなど）をアップロードする機能など、その他のオプションについては、チェックアウトしてください

en: Forgot?
ja: 忘れましたか？

en: Form Fields
ja: フォームフィールド

en: Form Style
ja: フォームスタイル

en: General Settings
ja: 一般設定

en: General error message that is displayed if post submission fails (basic markup is allowed)
ja: 投稿の送信が失敗した場合に表示される一般的なエラーメッセージ（基本的なマークアップが許可されています）

en: Get USP Pro
ja: USP Proを入手する

en: Get USP Pro for unlimited forms!
ja: 無制限のフォームでUSP Proを入手してください！

en: Give USP a 5-star rating at WordPress.org
ja: WordPress.orgでUSPに5つ星の評価を付けます

en: Go Pro
ja: プロに行く

en: Go Pro!
ja: プロに行こう！

en: HTML5 Form + Default CSS
ja: HTML5フォーム+デフォルトCSS

en: HTML5 Form + Disable CSS
ja: HTML5フォーム+ CSSを無効にする

en: Have an account?
ja: アカウントを持っています？

en: Here are some examples showing how to configure this shortcode:
ja: このショートコードを構成する方法を示すいくつかの例を次に示します。

en: Here you may change the name and label used by the Custom Field. You can enable this field via the Form Fields setting, above.
ja: ここで、カスタムフィールドで使用される名前とラベルを変更できます。このフィールドは、上記の[フォームフィールド]設定で有効にできます。

en: Here you may customize the address(es) used for the &ldquo;From&rdquo; header (see plugin FAQs for info).
ja: ここでは、＆ldquo; From＆rdquo;に使用するアドレスをカスタマイズできます。ヘッダー（詳細については、プラグインのFAQを参照してください）。

en: Hidden/Default Category
ja: 非表示/デフォルトのカテゴリ

en: Homepage
ja: ホームページ

en: Human verification: leave this field empty.
ja: 人間による検証：このフィールドは空のままにします。

en: If multiple addresses are specified in the previous setting, include an equal number of &ldquo;From&rdquo; addresses for this setting (in the same order).
ja: 前の設定で複数のアドレスが指定されている場合は、同じ数の＆ldquo; From＆rdquo;を含めます。この設定のアドレス（同じ順序）。

en: If the user is logged in, display the post-submit form; or if the user is not logged in, display the login form:
ja: ユーザーがログインしている場合は、送信後のフォームを表示します。または、ユーザーがログインしていない場合は、ログインフォームを表示します。

en: If you checked the box to receive email alerts, indicate here the address(es) to which the emails should be sent.
ja: メールアラートを受信するボックスをオンにした場合は、メールの送信先のアドレスをここに指定します。

en: If you like this plugin, please
ja: このプラグインが気に入ったら、どうぞ

en: Image Markup
ja: 画像マークアップ

en: Image Uploads
ja: 画像のアップロード

en: Image height exceeds maximum
ja: 画像の高さが最大を超えています

en: Image width exceeds maximum
ja: 画像の幅が最大を超えています

en: Include JavaScript
ja: JavaScriptを含める

en: Incorrect response.
ja: 不正解。

en: Installation Docs
ja: インストールドキュメント

en: Jeff Starr
ja: ジェフ・スター

en: Jeff Starr on Twitter
ja: TwitterのJeff Starr

en: Leave this option disabled to remember your settings. Or, to go ahead and restore the default plugin options: check the box, save your settings, and then deactivate/reactivate the plugin.
ja: 設定を記憶するには、このオプションを無効のままにします。または、先に進んでデフォルトのプラグインオプションを復元するには、チェックボックスをオンにして設定を保存し、プラグインを非アクティブ化/再アクティブ化します。

en: Log in or sign up! It&rsquo;s fast &amp; free!
ja: ログインまたはサインアップ！高速＆amp;自由！

en: Log out
ja: ログアウト

en: Login
ja: ログインする

en: Login/Register Form
ja: ログイン/登録フォーム

en: Lose something?
ja: 何かを失いますか？

en: Make a donation via PayPal
ja: PayPal経由で寄付する

en: Markup to use for each submitted image (when auto-display is enabled). Can use
ja: 送信された各画像に使用するマークアップ（自動表示が有効な場合）。使える

en: Markup to use for the submitted Custom Field (when auto-display is enabled). Can use
ja: 送信されたカスタムフィールドに使用するマークアップ（自動表示が有効な場合）。使える

en: Markup to use for the submitted URL (when auto-display is enabled). Can use
ja: 送信されたURLに使用するマークアップ（自動表示が有効な場合）。使える

en: Markup to use for the submitted author/name (when auto-display is enabled). Can use
ja: 送信された作成者/名前に使用するマークアップ（自動表示が有効な場合）。使える

en: Markup to use for the submitted email address (when auto-display is enabled). Can use
ja: 送信された電子メールアドレスに使用するマークアップ（自動表示が有効な場合）。使える

en: Maximum image height
ja: 画像の最大の高さ

en: Maximum image width
ja: 最大画像幅

en: Maximum number of images
ja: 画像の最大数

en: Maximum number of images exceeded
ja: 画像の最大数を超えました

en: Message for email alerts. Leave blank to use the default message. Note: you can use the following variables:
ja: メールアラートのメッセージ。デフォルトのメッセージを使用するには、空白のままにします。注：以下の変数を使用できます。

en: Message that appears next to the upload field. Useful for stating your upload guidelines/policy/etc. Basic markup allowed.
ja: アップロードフィールドの横に表示されるメッセージ。アップロードのガイドラインやポリシーなどを説明するのに役立ちます。基本的なマークアップが許可されています。

en: Minimum image height
ja: 画像の最小の高さ

en: Minimum image height not met
ja: 最小画像高さが満たされていません

en: Minimum image width
ja: 最小画像幅

en: Minimum image width not met
ja: 最小画像幅が満たされていません

en: Minimum number of images
ja: 画像の最小数

en: Minimum number of images not met
ja: 満たされていない画像の最小数

en: More Options
ja: より多くのオプション

en: Multiple Categories
ja: 複数のカテゴリー

en: Name Markup
ja: 名前のマークアップ

en: Non-empty value for hidden field
ja: 非表示フィールドの空でない値

en: Note that the default settings work fine for most cases.
ja: ほとんどの場合、デフォルト設定で問題なく機能することに注意してください。

en: Note that the url attribute accepts
ja: url属性は

en: Obsessive Web Design &amp; Development
ja: 強迫的なWebデザインと開発

en: Or, use the template tag to display a list of submitted posts anywhere in your theme template:
ja: または、テンプレートタグを使用して、送信された投稿のリストをテーマテンプレートの任意の場所に表示します。

en: Or, use the template tag to display an image gallery anywhere in your theme template:
ja: または、テンプレートタグを使用して、テーマテンプレートの任意の場所に画像ギャラリーを表示します。

en: Or, use the template tag to display the form anywhere in your theme template:
ja: または、テンプレートタグを使用して、テーマテンプレートの任意の場所にフォームを表示します。

en: Overview
ja: 概観

en: Password
ja: パスワード

en: Pending (default)
ja: 保留中（デフォルト）

en: Perishable Press Books
ja: 腐りやすいプレスブック

en: Please
ja: お願いします

en: Please check your email and try again
ja: メールを確認して、もう一度お試しください

en: Please complete the required fields.
ja: 必須フィールドに入力してください。

en: Please return to the
ja: に戻ってください

en: Please select a category..
ja: カテゴリーを選択してください。

en: Please select some tags..
ja: タグをいくつか選択してください。

en: Please select your image(s) to upload.
ja: アップロードする画像を選択してください。

en: Please show support by purchasing one of my
ja: 私のいずれかを購入してサポートを示してください

en: Plugin Homepage
ja: プラグインホームページ

en: Plugin Planet
ja: プラグインプラネット

en: Plugin Settings
ja: プラグイン設定

en: Post Category
ja: 投稿カテゴリ

en: Post Content
ja: 投稿内容

en: Post Images
ja: 画像を投稿

en: Post Status
ja: 投稿ステータス

en: Post Status for submitted posts
ja: 送信された投稿の投稿ステータス

en: Post Tags
ja: 投稿タグ

en: Post Title
ja: 記事のタイトル

en: Post Type
ja: 投稿タイプ

en: Post category required
ja: 投稿カテゴリが必要です

en: Post content required
ja: 投稿内容が必要

en: Post not created. Please contact the site administrator for help.
ja: 投稿は作成されていません。サイト管理者に連絡してください。

en: Post tags required
ja: 投稿タグが必要です

en: Post title required
ja: 投稿のタイトルが必要です

en: Post-Submit Form
ja: 投稿後フォーム

en: Privacy
ja: プライバシー

en: Private Key
ja: 秘密鍵

en: Profile
ja: プロフィール

en: Public Key
ja: 公開鍵

en: Publish after
ja: 後に公開

en: Publish after 1 approved post
ja: 1件の承認された投稿の後に公開

en: Publish immediately
ja: すぐに公開

en: Rate and review at the Plugin Directory
ja: プラグインディレクトリでの評価とレビュー

en: Rate this plugin&nbsp;&raquo;
ja: このプラグインを評価＆nbsp;＆raquo;

en: Receive Email Alert
ja: メールアラートを受け取る

en: Redirect URL
ja: リダイレクトURL

en: Register
ja: 登録

en: Register for this site!
ja: このサイトに登録してください！

en: Registered Email
ja: 登録メール

en: Registered Username
ja: 登録ユーザー名

en: Remember me
ja: 私を覚えてますか

en: Require User Login
ja: ユーザーのログインが必要

en: Require submitted post titles to be unique (useful for preventing multiple/duplicate submitted posts)
ja: 送信された投稿のタイトルは一意である必要があります（送信された投稿の重複/重複を防ぐのに役立ちます）

en: Require users to be logged in to WordPress to view/submit the form
ja: フォームを表示/送信するには、ユーザーにWordPressへのログインを要求する

en: Reset Form Button
ja: フォームボタンをリセット

en: Reset form
ja: フォームをリセット

en: Reset my password
ja: 私のパスワードをリセットする

en: Restore Defaults
ja: デフォルトに戻す

en: Restore default options upon plugin deactivation/reactivation
ja: プラグインの非アクティブ化/再アクティブ化時にデフォルトオプションを復元する

en: Return to form
ja: フォームに戻る

en: Rich Text Editor
ja: リッチテキストエディター

en: Save Preference
ja: 設定を保存

en: Save Settings
ja: 設定を保存する

en: Select categories to display in the Category field.
ja: [カテゴリ]フィールドに表示するカテゴリを選択します。

en: Separate multiple addresses with commas.
ja: 複数のアドレスはカンマで区切ります。

en: Set submitted images as Featured Images. Requires theme support for Featured Images (aka Post Thumbnails)
ja: 送信された画像を注目画像として設定します。アイキャッチ画像（別名投稿サムネイル）のテーマサポートが必要です

en: Settings
ja: 設定

en: Show Support
ja: サポートを表示

en: Show USP Posts
ja: USP投稿を表示

en: Sign up now for the good stuff.
ja: 良いものに今すぐサインアップしてください。

en: Sign up!
ja: サインアップ！

en: Specify a URL to redirect the user after post submission (leave blank to redirect back to current page)
ja: 投稿の送信後にユーザーをリダイレクトするためのURLを指定します（空白のままにすると、現在のページにリダイレクトされます）

en: Specify a maximum height (in pixels) for uploaded images
ja: アップロードした画像の最大の高さ（ピクセル単位）を指定します

en: Specify a maximum width (in pixels) for uploaded images
ja: アップロードされた画像の最大幅（ピクセル単位）を指定します

en: Specify a minimum height (in pixels) for uploaded images
ja: アップロードされた画像の最小の高さ（ピクセル単位）を指定します

en: Specify a minimum width (in pixels) for uploaded images
ja: アップロードされた画像の最小幅（ピクセル単位）を指定します

en: Specify category ID(s) to use for &ldquo;Hidden/Default Category&rdquo; (separate multiple IDs with commas)
ja: ＆ldquo;非表示/デフォルトカテゴリ＆rdquo;に使用するカテゴリIDを指定します（複数のIDはコンマで区切ります）

en: Specify the maximum number of images
ja: 画像の最大数を指定してください

en: Specify the minimum number of images
ja: 画像の最小数を指定してください

en: Specify the user that should be assigned as author for submitted posts
ja: 投稿された投稿の作成者として割り当てられるユーザーを指定します

en: Subject line for email alerts. Leave blank to use the default subject line. Note: you can use the following variables:
ja: メールアラートの件名。デフォルトの件名行を使用するには、空白のままにします。注：以下の変数を使用できます。

en: Submit Post
ja: 投稿を送信

en: Submit posts as WP Posts or Pages
ja: 投稿をWP投稿またはページとして送信する

en: Submitter Email:
ja: 送信者のメール：

en: Submitter IP:
ja: 送信者IP：

en: Submitter Name:
ja: 提出者名：

en: Submitter URL:
ja: 提出者のURL：

en: Success Message
ja: 成功メッセージ

en: Success message that is displayed if post submission is successful (basic markup is allowed)
ja: 投稿の送信が成功した場合に表示される成功メッセージ（基本的なマークアップが許可されています）

en: Success!
ja: 成功！

en: Success! Thank you for your submission.
ja: 成功！投稿ありがとうございます。

en: THANK YOU for your support!
ja: ご協力ありがとうございます！

en: Targeted Loading
ja: ターゲットを絞った読み込み

en: Text displayed next to checkbox. Tip: use curly brackets to output angle brackets, for example:
ja: チェックボックスの横に表示されるテキスト。ヒント：中括弧を使用して山括弧を出力します。次に例を示します。

en: Thank you for using
ja: ご利用いただきありがとうございます

en: That will enable you to customize the form and styles as desired. For more info, check out the "Custom Submission Form" section in the
ja: これにより、必要に応じてフォームとスタイルをカスタマイズできます。詳しくは、「カスタム提出フォーム」セクションをご覧ください。

en: The file(s) could not be uploaded
ja: ファイルをアップロードできませんでした

en: There was an error. Please ensure that you have added a title, some content, and that you have uploaded only images.
ja: エラーが発生しました。タイトルとコンテンツを追加し、画像のみをアップロードしたことを確認してください。

en: This setting enables any/all shortcodes in widgets (even shortcodes from other plugins).
ja: この設定は、ウィジェット内の任意/すべてのショートコードを有効にします（他のプラグインからのショートコードも含む）。

en: This shortcode accepts the following attributes:
ja: このショートコードは、次の属性を受け入れます。

en: This shortcode displays a link that resets the form to its original state:
ja: このショートコードは、フォームを元の状態にリセットするリンクを表示します。

en: This will be displayed as the field label on the form. Default: Custom Field
ja: これはフォームのフィールドラベルとして表示されます。デフォルト：カスタムフィールド

en: Tip:
ja: ヒント：

en: To enable Google reCAPTCHA, enter your public and private keys.
ja: Google reCAPTCHAを有効にするには、公開鍵と秘密鍵を入力します。

en: To prevent spam, enter a question that users must answer before submitting the form
ja: スパムを防ぐには、フォームを送信する前にユーザーが回答する必要がある質問を入力してください

en: Toggle all panels
ja: すべてのパネルを切り替える

en: URL Markup
ja: URLマークアップ

en: USP Pro
ja: USPプロ

en: USP enables you to display a post-submission form anywhere on your site.
ja: USPを使用すると、投稿後フォームをサイトの任意の場所に表示できます。

en: USP provides three shortcodes to control access and restrict content.
ja: USPは、アクセスを制御してコンテンツを制限するための3つのショートコードを提供します。

en: Unique Titles
ja: ユニークなタイトル

en: Unlimited front-end forms
ja: 無制限のフロントエンドフォーム

en: Upload Message
ja: メッセージをアップロード

en: Upload an Image
ja: 画像をアップロード

en: Use Existing Tags
ja: 既存のタグを使用

en: Use a hidden field for the post category. This hides the category field and sets its value via the next option.
ja: 投稿カテゴリの非表示フィールドを使用します。これにより、カテゴリフィールドが非表示になり、次のオプションで値が設定されます。

en: Use only alphanumeric, underscores, and dashes. If unsure, use the default name:
ja: 英数字、アンダースコア、ダッシュのみを使用してください。不明な場合は、デフォルトの名前を使用します。

en: Use the shortcode to display the form on any WP Post or Page:
ja: ショートコードを使用して、フォームを任意のWP投稿またはページに表示します。

en: Use the user&rsquo;s Profile URL as the value of the URL field (valid when the user submitting the form is logged in to WordPress)
ja: ユーザーのプロフィールURLをURLフィールドの値として使用します（フォームを送信するユーザーがWordPressにログインしている場合に有効）

en: Use the user&rsquo;s registered email as the value of the Email field (valid when the user submitting the form is logged in to WordPress)
ja: ユーザーの登録済みメールを[メール]フィールドの値として使用します（フォームを送信したユーザーがWordPressにログインしている場合に有効）

en: Use the user&rsquo;s registered username for the Name field (valid when the user submitting the form is logged in to WordPress)
ja: ユーザーの登録ユーザー名を[名前]フィールドに使用します（フォームを送信するユーザーがWordPressにログインしている場合に有効）

en: Use this shortcode to display a gallery of uploaded images for each submitted post:
ja: このショートコードを使用して、送信された各投稿のアップロードされた画像のギャラリーを表示します。

en: Use this shortcode to display a list of submitted posts on any WP Post or Page:
ja: このショートコードを使用して、送信された投稿のリストをWP投稿またはページに表示します。

en: User Email
ja: ユーザーのメール

en: User Name
ja: ユーザー名

en: User Profile URL
ja: ユーザープロファイルのURL

en: User Submitted Post
ja: ユーザー投稿投稿

en: User Submitted Post Info
ja: ユーザーが投稿した情報

en: User Submitted Posts
ja: ユーザー投稿投稿

en: User URL
ja: ユーザーURL

en: User URL required
ja: 必要なユーザーURL

en: User email required
ja: ユーザーのメールアドレスが必要です

en: User login required
ja: ユーザーログインが必要です

en: User name required
ja: ユーザー名が必要です

en: Username
ja: ユーザー名

en: Username or Email
ja: ユーザー名または電子メール

en: Users
ja: ユーザー

en: Verification
ja: 検証

en: View full post
ja: 投稿全体を表示

en: WP Page
ja: WPページ

en: WP Post (recommended)
ja: WP投稿（推奨）

en: We need your support!
ja: 応援よろしくお願いします！

en: Welcome,
ja: ようこそ、

en: With this option, you can copy the plugin&rsquo;s default templates:
ja: このオプションを使用すると、プラグインのデフォルトテンプレートをコピーできます。

en: WordPress Admin Area
ja: WordPress管理エリア

en: You also can display a form that enables users to log in, register, or reset their password.
ja: ユーザーがログイン、登録、またはパスワードをリセットできるフォームを表示することもできます。

en: You can customize using any of the follwing attributes:
ja: 次の属性を使用してカスタマイズできます。

en: Your Email
ja: あなたのメール

en: Your Name
ja: あなたの名前

en: Your URL
ja: あなたのURL

en: Your generous support enables continued development of this free plugin. Thank you!
ja: 寛大なサポートにより、この無料プラグインの継続的な開発が可能になります。ありがとうございました！

en: Your generous support helps future development of
ja: あなたの寛大なサポートは、

en: and
ja: そして

en: and is greatly appreciated.
ja: そして大歓迎です。

en: and/or
ja: および/または

en: books
ja: 本

en: by
ja: 沿って

en: donation
ja: 寄付

en: enables your visitors to submit posts and upload images from the front-end of your site.
ja: 訪問者がサイトのフロントエンドから投稿を送信したり、画像をアップロードしたりできるようにします。

en: give it a 5-star rating
ja: 5つ星の評価を付けます

en: give this plugin a 5-star rating
ja: このプラグインに5つ星の評価を付けます

en: in your theme:
ja: あなたのテーマで：

en: list of USP CSS selectors
ja: USP CSSセレクターのリスト

en: log in
ja: ログインする

en: make a donation
ja: 寄付をします

en: or
ja: または

en: or by making a
ja: または作ることによって

en: plugins
ja: プラグイン

en: reCaptcha Version
ja: reCaptchaバージョン

en: requires WordPress
ja: WordPressが必要

en: to configure options)
ja: オプションを構成する）

en: to get the current URL.
ja: 現在のURLを取得します。

en: to include markup in the deny message, you can use
ja: 拒否メッセージにマークアップを含めるには、次を使用できます

en: to output
ja: 出力する

en: to submit content!
ja: コンテンツを提出する！

en: to upgrade WordPress and try again.
ja: WordPressをアップグレードして再試行します。

en: v2 (I&rsquo;m not a robot)
ja: v2（私はロボットではありません）

en: v3 (Hidden reCaptcha)
ja: v3（非表示のreCaptcha）
