USP 20180316 - en to ja translation catalogue (303 entries)

en:  approved posts
ja:  承認済みの投稿

en:  file
ja:  ファイル

en:  file required
ja:  ファイルが必要です

en:  files
ja:  ファイル

en:  files required
ja:  必要なファイル

en:  or higher, and has been deactivated!
ja:  またはそれ以上であり、停止されている！

en:  pixels
ja:  ピクセル

en:  required
ja:  必須

en: &ldquo;Add another image&rdquo; link
ja: ＆ldquo;別の画像を追加する＆rdquo;リンク

en: &mdash; the ultimate solution for user-generated content.
ja: ＆mdash;ユーザーが作成したコンテンツの究極のソリューションです。

en: (Provide your own form template &amp; styles)
ja: （独自のフォームテンプレートとスタイルを提供する）

en: (Provide your own styles)
ja: （独自のスタイルを提供する）

en: (Recommended)
ja: （推奨）

en: (Visit
ja: （訪問

en: ..and upload them into a directory named
ja: ..そしてそれらをディレクトリにアップロードする

en: Access Control
ja: アクセス制御

en: Add another image
ja: 別のイメージを追加

en: An error occurred. Please go back and try again.
ja: エラーが発生しました。戻ってもう一度やり直してください。

en: Antispam Question
ja: スパム対策の質問

en: Any size donation helps me to continue developing this free plugin and other awesome WordPress resources.
ja: どんなサイズの寄付でも、この無料のプラグインやその他の素晴らしいWordPressのリソースを開発し続けることができます。

en: Are you sure you want to restore all default options? (this action cannot be undone)
ja: すべてのデフォルトオプションを復元してもよろしいですか？ （この操作は元に戻すことはできません）

en: Assigned Author
ja: 割り当てられた著者

en: Auto-Display Content
ja: コンテンツの自動表示

en: Auto-display after post content
ja: 投稿後の自動表示

en: Auto-display before post content
ja: 投稿後の自動表示

en: Auto-display user-submitted Custom Field:
ja: ユーザーが送信したカスタムフィールドの自動表示：

en: Auto-display user-submitted URL:
ja: ユーザーが投稿したURLの自動表示：

en: Auto-display user-submitted email:
ja: ユーザーが投稿したメールの自動表示：

en: Auto-display user-submitted images:
ja: ユーザーが投稿した画像の自動表示：

en: By default USP records the IP address with each submitted post. Check this box to disable all IP tracking.
ja: デフォルトでUSPは送信された投稿ごとにIPアドレスを記録します。すべてのIPトラッキングを無効にするには、このボックスをオンにします。

en: By default, external CSS &amp; JavaScript files are loaded on every page. Here you may specify the URL of the USP form to load resources only on that page. Note: leave blank to load on all pages.
ja: デフォルトでは、外部CSS＆amp; JavaScriptファイルはすべてのページに読み込まれます。ここでは、USPフォームのURLを指定して、そのページでのみリソースを読み込むことができます。注：空白のままにしておくと、すべてのページに読み込まれます。

en: Case-sensitivity
ja: 大文字小文字の区別

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Category ID for Hidden Field
ja: 非表示フィールドのカテゴリID

en: Challenge Question
ja: チャレンジ質問

en: Challenge Response
ja: チャレンジレスポンス

en: Check this box if you have shown support
ja: サポートが表示されている場合は、このチェックボックスをオンにします

en: Check this box if you want the challenge response to be case-sensitive.
ja: チャレンジレスポンスで大文字と小文字を区別する場合は、このチェックボックスをオンにします。

en: Check this box if you want to be notified via email for new post submissions.
ja: 新しい投稿投稿をメールで通知する場合は、このチェックボックスをオンにします。

en: Check this box if you want to enable WP rich text editing for submitted posts.
ja: 提出された投稿に対してWPリッチテキスト編集を有効にする場合は、このチェックボックスをオンにします。

en: Check this box if you want to include the external JavaScript files (recommended).
ja: 外部のJavaScriptファイルを含める場合は、このボックスをオンにします（推奨）。

en: Check this box to enable HTML format for email alerts.
ja: 電子メールアラートのHTML形式を有効にするには、このチェックボックスをオンにします。

en: Configure your settings for User Submitted Posts.
ja: ユーザーが投稿した投稿の設定を行います。

en: Correct captcha required
ja: 正しいキャプチャが必要です

en: Custom Content
ja: カスタムコンテンツ

en: Custom Field
ja: カスタムフィールド

en: Custom Field Auto-Display
ja: カスタムフィールド自動表示

en: Custom Field Label
ja: カスタムフィールドラベル

en: Custom Field Markup
ja: カスタムフィールドマークアップ

en: Custom Field Name
ja: カスタムフィールド名

en: Custom Form + Custom CSS
ja: カスタムフォーム+カスタムCSS

en: Custom markup for the &ldquo;Add another image&rdquo; link. Leave blank to use the default markup (recommended).
ja: ＆ldquo;別の画像を追加するためのカスタムマークアップ＆rdquo;リンク。空白のままにしておくと、デフォルトのマークアップが使用されます（推奨）。

en: Custom text/markup to be included before the submission form. Leave blank to disable.
ja: 提出フォームの前にカスタムテキスト/マークアップを含める。空白のままにすると無効になります。

en: Disable
ja: 無効にする

en: Disable IP Tracking
ja: IPトラッキングを無効にする

en: Disable Replace Author
ja: 置換者を無効にする

en: Disable Required
ja: 無効にする

en: Disable all required attributes on default form fields (useful for troubleshooting error messages).
ja: 既定のフォームフィールドで必要なすべての属性を無効にします（エラーメッセージのトラブルシューティングに役立ちます）。

en: Disable this field
ja: このフィールドを無効にする

en: Display
ja: 表示

en: Display Submitted Posts
ja: 提出された投稿を表示する

en: Display and require
ja: 表示と必要

en: Display but do not require
ja: 表示は必要ですが必要ありません

en: Display content only to users with a specific capability:
ja: 特定の機能を持つユーザーにのみコンテンツを表示する：

en: Display content to logged-in users:
ja: ログインしているユーザーにコンテンツを表示する：

en: Display content to visitors only:
ja: 訪問者のみにコンテンツを表示する：

en: Display the Form
ja: フォームを表示する

en: Display the form
ja: フォームを表示する

en: Do not auto-display submitted URL
ja: 送信されたURLを自動表示しない

en: Do not auto-display submitted email
ja: 送信された電子メールを自動表示しない

en: Do not auto-display submitted images
ja: 送信された画像を自動表示しない

en: Do not auto-display the Custom Field
ja: カスタムフィールドを自動表示しない

en: Do not replace post author with submitted user name
ja: 投稿者を投稿したユーザー名に置き換えないでください

en: Donate via PayPal
ja: PayPalで寄付する

en: Draft
ja: ドラフト

en: Duplicate post title. Please try again.
ja: 重複する投稿のタイトル。もう一度お試しください。

en: Email
ja: Eメール

en: Email &ldquo;From&rdquo; Address
ja: メールアドレス（＆ldquo; From＆rdquo;住所

en: Email Address for Alerts
ja: アラートの電子メールアドレス

en: Email Alert Message
ja: 電子メールアラートメッセージ

en: Email Alert Subject
ja: 電子メールアラートの件名

en: Email Alerts
ja: メールアラート

en: Email Auto-Display
ja: 電子メール自動表示

en: Email Markup
ja: 電子メールマークアップ

en: Enable HTML Format
ja: HTML形式を有効にする

en: Enable Shortcodes
ja: ショートコードを有効にする

en: Enable shortcodes in widgets. By default, WordPress does not enable shortcodes in widgets.
ja: ウィジェットでショートコードを有効にする。デフォルトでは、WordPressはウィジェットでショートコードを有効にしません。

en: Enables your visitors to submit posts and images from anywhere on your site.
ja: 訪問者があなたのサイトのどこからでも投稿と画像を投稿できるようにします。

en: Enter the *only* correct answer to the challenge question.
ja: チャレンジ質問への*正しい*答えを入力してください。

en: Enter your Private Key
ja: あなたの秘密鍵を入力してください

en: Enter your Public Key
ja: あなたの公開鍵を入力してください

en: Error Message
ja: エラーメッセージ

en: Error:
ja: エラー：

en: Example
ja: 例

en: FYI: here is a
ja: FYI：ここに

en: Featured Image
ja: 注目の画像

en: File not uploaded. Please check the file and try again.
ja: ファイルがアップロードされていません。ファイルを確認してから、もう一度お試しください。

en: File type not allowed (please upload images only)
ja: ファイルの種類は許可されていません（画像のみをアップロードしてください）

en: For advanced functionality and unlimited forms, check out
ja: 高度な機能と無制限のフォームについては、

en: For more options, like the ability to upload other file types (like PDF, Word, Zip, videos, and more), check out
ja: 他のファイルタイプ（PDF、Word、Zip、ビデオなど）をアップロードする機能など、もっと多くのオプションを確認するには、チェックアウトしてください

en: Form Fields
ja: フォームフィールド

en: Form Style
ja: フォームスタイル

en: General Settings
ja: 一般設定

en: General error message that is displayed if post-submission fails. Basic markup is allowed.
ja: 投稿後に失敗した場合に表示される一般的なエラーメッセージです。基本的なマークアップは許可されています。

en: Get USP Pro
ja: USP Proを入手

en: Get USP Pro for unlimited forms!
ja: 無制限のフォームでUSP Proを入手しよう！

en: Give USP a 5-star rating at WordPress.org
ja: USPにWordPress.orgで5つ星の評価を与える

en: Go Pro!
ja: Go Pro！

en: Google reCAPTCHA
ja: GoogleのreCAPTCHA

en: HTML5 Form + Default CSS
ja: HTML5フォーム+デフォルトのCSS

en: HTML5 Form + Disable CSS
ja: HTML5フォーム+ CSSを無効にする

en: Here are some examples showing how to configure this shortcode:
ja: このショートコードを設定する方法の例をいくつか示します：

en: Here you may change the name and label used by the Custom Field. You can enable this field via the Form Fields setting, above.
ja: ここでは、カスタムフィールドで使用される名前とラベルを変更することができます。上記のフォームフィールド設定でこのフィールドを有効にすることができます。

en: Here you may customize the address(es) used for the &ldquo;From&rdquo; header (see plugin FAQs for info).
ja: ここで＆ldquo; From＆rdquo;に使用されるアドレスをカスタマイズすることができます。ヘッダ（情報についてはプラグインのFAQを参照）。

en: Hidden/Default Category
ja: 非表示/デフォルトカテゴリ

en: Human verification: leave this field empty.
ja: 人間の検証：このフィールドは空白のままにします。

en: If multiple addresses are specified in the previous setting, include an equal number of &ldquo;From&rdquo; addresses for this setting (in the same order).
ja: 以前の設定で複数のアドレスが指定されている場合は、＆ldquo; From＆rdquo;この設定のアドレス（同じ順序）。

en: If the user is logged in, display the post-submit form; or if the user is not logged in, display the login form:
ja: ユーザーがログインしている場合は、送信後のフォームを表示します。またはユーザーがログインしていない場合は、ログインフォームを表示します。

en: If you checked the box to receive email alerts, indicate here the address(es) to which the emails should be sent.
ja: 電子メールアラートを受信するためにチェックボックスをオンにした場合は、電子メールを送信するアドレスをここに指定します。

en: If you like this plugin, please
ja: このプラグインが好きなら、

en: Image Markup
ja: イメージマークアップ

en: Image Uploads
ja: 画像のアップロード

en: Image height exceeds maximum
ja: 画像の高さが最大値を超える

en: Image width exceeds maximum
ja: 画像の幅が最大値を超える

en: Images Auto-Display
ja: 画像自動表示

en: Include JavaScript
ja: JavaScriptを含める

en: Installation Docs
ja: インストール・ドキュメント

en: Jeff Starr
ja: ジェフスター

en: Leave this option disabled to remember your settings. Or, to go ahead and restore the default plugin options: check the box, save your settings, and then deactivate/reactivate the plugin.
ja: 設定を記憶するには、このオプションを無効にしておいてください。または、デフォルトのプラグインオプションを復元するには、チェックボックスをオンにして設定を保存してから、プラグインを非アクティブ化または再アクティブ化します。

en: Login/Register Form
ja: ログイン/登録フォーム

en: Make a donation via PayPal
ja: PayPalで寄付をする

en: Markup to use for each submitted image (when auto-display is enabled). Can use
ja: 送信された各画像に使用するマークアップ（自動表示が有効な場合）使える

en: Markup to use for the submitted Custom Field (when auto-display is enabled). Can use
ja: 送信されたカスタムフィールドに使用するマークアップ（自動表示が有効な場合）使える

en: Markup to use for the submitted URL (when auto-display is enabled). Can use
ja: 送信されたURLに使用するマークアップ（自動表示が有効な場合）使える

en: Markup to use for the submitted email address (when auto-display is enabled). Can use
ja: 送信された電子メールアドレスに使用するマークアップ（自動表示が有効な場合）使える

en: Maximum image height
ja: 最大像高

en: Maximum image width
ja: 最大画像幅

en: Maximum number of images
ja: 画像の最大数

en: Maximum number of images exceeded
ja: 画像の最大枚数を超えました

en: Message for email alerts. Leave blank to use the default message. Note: you can use the following variables:
ja: 電子メールアラートのメッセージ。空白のままにすると、デフォルトのメッセージが使用されます。注：次の変数を使用できます。

en: Message that appears next to the upload field. Useful for stating your upload guidelines/policy/etc. Basic markup allowed.
ja: アップロードフィールドの横に表示されるメッセージ。あなたのアップロードのガイドライン/ポリシー/などを述べるのに便利です。基本マークアップが許可されています。

en: Minimum image height
ja: 最小画像高さ

en: Minimum image height not met
ja: 最小画像の高さが満たされない

en: Minimum image width
ja: 最小画像幅

en: Minimum image width not met
ja: 最小画像幅が満たされない

en: Minimum number of images
ja: 画像の最小枚数

en: Minimum number of images not met
ja: 会わない画像の最小枚数

en: More Options
ja: より多くのオプション

en: Multiple recipients may be included using a comma, like so:
ja: カンマを使用して複数の受信者を含めることもできます。

en: Non-empty value for hidden field
ja: 隠しフィールドの空でない値

en: Note that the default settings work fine for most cases.
ja: ほとんどの場合、デフォルト設定が正常に動作することに注意してください。

en: Note that the url attribute accepts
ja: url属性はaccepts

en: Obsessive Web Design &amp; Development
ja: 強迫観念のWebデザイン＆amp;開発

en: Or, use the template tag to display a list of submitted posts anywhere in your theme template:
ja: または、テンプレートタグを使用して、テーマテンプレートの任意の場所に投稿された投稿のリストを表示します。

en: Or, use the template tag to display the form anywhere in your theme template:
ja: または、テンプレートタグを使用して、テーマテンプレートの任意の場所にフォームを表示します。

en: Overview
ja: 概要

en: Pending (default)
ja: 保留中（デフォルト）

en: Perishable Press Books
ja: 腐敗しやすいプレス書籍

en: Please
ja: お願いします

en: Please check your email and try again
ja: メールを確認してもう一度お試しください

en: Please complete the required fields.
ja: 必要なフィールドを入力してください。

en: Please return to the
ja: あなたに戻ってください

en: Please select a category..
ja: カテゴリを選択してください..

en: Please select your image(s) to upload.
ja: アップロードする画像を選択してください。

en: Please show support by purchasing one of my
ja: 私を購入してサポートを表示してください。

en: Plugin Homepage
ja: プラグインのホームページ

en: Plugin Planet
ja: プラグインプラネット

en: Plugin Settings
ja: プラグインの設定

en: Post Category
ja: 投稿カテゴリ

en: Post Content
ja: 投稿の内容

en: Post Images
ja: 投稿画像

en: Post Status
ja: 投稿ステータス

en: Post Status for submitted posts
ja: 投稿された投稿の投稿ステータス

en: Post Tags
ja: 投稿タグ

en: Post Title
ja: 記事のタイトル

en: Post Type
ja: 投稿タイプ

en: Post category required
ja: 投稿カテゴリが必要です

en: Post content required
ja: 投稿内容が必要です

en: Post not created. Please contact the site administrator for help.
ja: 投稿は作成されません。ヘルプについては、サイト管理者にお問い合わせください。

en: Post tags required
ja: 投稿タグが必要です

en: Post title required
ja: 投稿のタイトルが必要です

en: Post-Submit Form
ja: 投稿後のフォーム

en: Private Key
ja: 秘密鍵

en: Public Key
ja: 公開鍵

en: Publish after
ja: 後に公開する

en: Publish after 1 approved post
ja: 承認済み投稿1件後に公開

en: Publish immediately
ja: すぐに公開する

en: Rate and review at the Plugin Directory
ja: プラグインディレクトリの評価とレビュー

en: Rate this plugin&nbsp;&raquo;
ja: このプラグインを評価する＆nbsp;＆raquo;

en: Receive Email Alert
ja: 電子メールアラートを受信する

en: Redirect URL
ja: リダイレクトURL

en: Registered Username
ja: 登録ユーザー名

en: Require User Login
ja: ユーザーログインが必要

en: Require submitted post titles to be unique (useful for preventing multiple/duplicate submitted posts).
ja: 提出された投稿のタイトルが一意であることを要求する（複数の/投稿された投稿を防止するのに便利）。

en: Require users to be logged in to WordPress to view/submit the form
ja: フォームを表示/送信するには、WordPressにログインする必要があります

en: Reset Form Button
ja: フォームボタンのリセット

en: Reset form
ja: フォームをリセット

en: Restore Defaults
ja: デフォルトに戻す

en: Restore default options upon plugin deactivation/reactivation.
ja: プラグインの非アクティブ化/再アクティブ化時にデフォルトオプションを復元します。

en: Return to form
ja: フォームに戻る

en: Rich Text Editor
ja: リッチテキストエディタ

en: Save Preference
ja: 設定を保存

en: Save Settings
ja: 設定を保存する

en: Select which categories may be assigned to submitted posts (click to toggle)
ja: 送信された投稿に割り当てられるカテゴリを選択します（クリックして切り替えます）

en: Set submitted images as Featured Images. Requires theme support for Featured Images (aka Post Thumbnails).
ja: 投稿した画像をおすすめ画像として設定します。注目画像（別名投稿サムネイル）のテーマサポートが必要です。

en: Settings
ja: 設定

en: Show Support
ja: サポートを表示

en: Show USP Posts
ja: USPの投稿を表示

en: Specify a URL to redirect the user after post-submission. Leave blank to redirect back to current page.
ja: 投稿後にユーザーをリダイレクトするURLを指定します。空白のままにすると、現在のページにリダイレクトされます。

en: Specify a maximum height (in pixels) for uploaded images.
ja: アップロードした画像の最大高さ（ピクセル単位）を指定します。

en: Specify a maximum width (in pixels) for uploaded images.
ja: アップロードされた画像の最大幅（ピクセル単位）を指定します。

en: Specify a minimum height (in pixels) for uploaded images.
ja: アップロードした画像の最小高さ（ピクセル単位）を指定します。

en: Specify a minimum width (in pixels) for uploaded images.
ja: アップロードされた画像の最小幅（ピクセル単位）を指定します。

en: Specify the ID of the category to use for the &ldquo;Hidden/Default Category&rdquo; option.
ja: ＆ldquo; Hidden / Defaultカテゴリ＆rdquo;に使用するカテゴリのIDを指定します。オプション。

en: Specify the maximum number of images.
ja: 画像の最大枚数を指定してください。

en: Specify the minimum number of images.
ja: 画像の最小枚数を指定してください。

en: Specify the user that should be assigned as author for submitted posts.
ja: 送信された投稿の作成者として割り当てるユーザーを指定します。

en: Subject line for email alerts. Leave blank to use the default subject line. Note: you can use the following variables:
ja: 電子メールアラートの件名。空白のままにすると、デフォルトの件名が使用されます。注：次の変数を使用できます。

en: Submit Post
ja: 投稿を投稿する

en: Submit posts as WP Posts or Pages
ja: 投稿をWP投稿またはページとして送信する

en: Submitter Email:
ja: 投稿者メール：

en: Submitter IP:
ja: 提出者IP：

en: Submitter Name:
ja: 投稿者名：

en: Submitter URL:
ja: 投稿者URL：

en: Success Message
ja: 成功のメッセージ

en: Success message that is displayed if post-submission is successful. Basic markup is allowed.
ja: 投稿後に成功した場合に表示される成功メッセージ。基本的なマークアップは許可されています。

en: Success! Thank you for your submission.
ja: 成功！あなたの提出ありがとうございます。

en: THANK YOU for your support!
ja: ご協力ありがとうございます！

en: Targeted Loading
ja: ターゲットローディング

en: Thank you for using
ja: ありがとう

en: That will enable you to customize the form and styles as desired. For more info, check out the "Custom Submission Form" section in the
ja: これにより、必要に応じてフォームとスタイルをカスタマイズすることができます。詳細については、「カスタム送信フォーム」のセクションをご覧ください。

en: The file(s) could not be uploaded
ja: ファイルをアップロードできませんでした

en: There was an error. Please ensure that you have added a title, some content, and that you have uploaded only images.
ja: エラーが発生しました。タイトルとコンテンツを追加し、画像のみをアップロードしたことを確認してください。

en: This setting enables any/all shortcodes in widgets (even shortcodes from other plugins).
ja: この設定では、ウィジェット内の任意の/すべてのショートコード（他のプラグインのショートコードも可能です）を有効にします。

en: This shortcode accepts the following attributes:
ja: このショートコードは、次の属性を受け入れます。

en: This shortcode displays a link that resets the form to its original state:
ja: このショートコードは、フォームを元の状態にリセットするリンクを表示します。

en: This will be displayed as the field label on the form. Default: Custom Field
ja: これはフォームのフィールドラベルとして表示されます。デフォルト：カスタムフィールド

en: Tip:
ja: 先端：

en: To enable Google reCAPTCHA, enter your public and private keys.
ja: GoogleのreCAPTCHAを有効にするには、公開鍵と非公開鍵を入力します。

en: To prevent spam, enter a question that users must answer before submitting the form.
ja: スパムを防ぐには、フォームを送信する前にユーザーが回答しなければならない質問を入力します。

en: Toggle all panels
ja: すべてのパネルを切り替える

en: URL Auto-Display
ja: URL自動表示

en: URL Markup
ja: URLマークアップ

en: USP enables you to display a post-submission form anywhere on your site.
ja: USPを使用すると、投稿したフォームをサイトのどこにでも表示できます。

en: USP provides three shortcodes to control access and restrict content.
ja: USPは、アクセスを制御し、コンテンツを制限するための3つのショートコードを提供します。

en: Unique Titles
ja: ユニークなタイトル

en: Unlimited front-end forms
ja: 無制限のフロントエンドフォーム

en: Upload Message
ja: メッセージをアップロードする

en: Upload an Image
ja: 画像をアップロードする

en: Use a hidden field for the post category. This may be used to specify a default category when the category field is disabled.
ja: 投稿カテゴリには非表示フィールドを使用します。これは、カテゴリフィールドが無効のときにデフォルトカテゴリを指定するために使用されます。

en: Use only alphanumeric, underscores, and dashes. If unsure, use the default name:
ja: 英数字、アンダースコア、ダッシュのみを使用してください。不確かな場合は、デフォルトの名前を使用します。

en: Use registered user&rsquo;s Profile URL as the value of the URL field. Valid when the person submitting the form is logged in to WordPress.
ja: URLフィールドの値として、登録ユーザーの＆rsquo sのプロファイルURLを使用します。フォームを送信した人がWordPressにログインしている場合に有効です。

en: Use registered username as post author. Valid when the person submitting the form is logged in to WordPress.
ja: 投稿者として登録されたユーザー名を使用します。フォームを送信した人がWordPressにログインしている場合に有効です。

en: Use the shortcode to display the form on any WP Post or Page:
ja: ショートコードを使用して、任意のWP投稿またはページにフォームを表示します。

en: Use this shortcode to display a list of submitted posts on any WP Post or Page:
ja: このショートコードを使用して、任意のWP投稿またはページに投稿された投稿のリストを表示します。

en: User Email
ja: ユーザーメール

en: User Name
ja: ユーザー名

en: User Profile URL
ja: ユーザプロファイルURL

en: User Submitted Post
ja: ユーザーが投稿した投稿

en: User Submitted Post Info
ja: ユーザーが投稿した投稿情報

en: User Submitted Posts
ja: ユーザーが投稿した投稿

en: User URL
ja: ユーザーのURL

en: User URL required
ja: ユーザーのURLが必要です

en: User email required
ja: ユーザーメールが必要です

en: User login required
ja: ユーザーログインが必要です

en: User name required
ja: ユーザー名が必要です

en: Users
ja: ユーザー

en: Verification
ja: 検証

en: View full post
ja: 完全な投稿を表示

en: WP Page
ja: WPページ

en: WP Post (recommended)
ja: WPポスト（推奨）

en: We need your support!
ja: あなたのサポートが必要です！

en: With this option, you can copy the plugin&rsquo;s default templates:
ja: このオプションを使用すると、プラグインのデフォルトのテンプレートをコピーできます。

en: WordPress Admin Area
ja: ワードプレス管理エリア

en: You also can display a form that enables users to log in, register, or reset their password.
ja: また、ユーザーがログイン、登録、またはパスワードのリセットを可能にするフォームを表示することもできます。

en: Your Email
ja: あなたのメールアドレス

en: Your Name
ja: あなたの名前

en: Your URL
ja: あなたのURL

en: Your generous support enables continued development of this free plugin. Thank you!
ja: あなたの寛大なサポートは、この無料のプラグインの継続的な開発を可能にします。ありがとうございました！

en: Your generous support helps to ensure future development of
ja: あなたの寛大なサポートは、将来の発展を保証するのに役立ちます

en: and
ja: そして

en: and is greatly appreciated.
ja: 大変感謝しています。

en: and/or
ja: および/または

en: books
ja: 本

en: by
ja: 〜によって

en: donation
ja: 寄付

en: enables your visitors to submit posts and upload images from the front-end of your site.
ja: 訪問者はサイトのフロントエンドから投稿を送信して画像をアップロードすることができます。

en: give it a 5-star rating
ja: それは5つ星の評価を与える

en: give this plugin a 5-star rating
ja: このプラグインに5つ星の評価を与える

en: in your theme:
ja: あなたのテーマ：

en: list of USP CSS selectors
ja: USP CSSセレクタのリスト

en: log in
ja: ログイン

en: make a donation
ja: 寄付をします

en: or
ja: または

en: or by making a
ja: または

en: plugins
ja: プラグイン

en: requires WordPress
ja: ワードプレスが必要

en: to configure options)
ja: オプションを設定する）

en: to get the current URL.
ja: 現在のURLを取得します。

en: to include markup in the deny message, you can use
ja: 拒否メッセージにマークアップを含めるには、

en: to output
ja: 出力する

en: to submit content!
ja: コンテンツを提出する！

en: to upgrade WordPress and try again.
ja: WordPressをアップグレードしてもう一度やり直してください。
