User Meta Pro 2.4 - en to cs_CZ translation catalogue (618 entries)

en:  Add custom field to %s (if not already added)
cs_CZ: Přidat vlastní pole k %s (pokud již nebylo přidáno)

en:  characters allowed
cs_CZ:  znaků povoleno

en:  options
cs_CZ: možností

en:  options allowed
cs_CZ:  možností povoleno

en: %1$s has invalid extension. Only %2$s are allowed.
cs_CZ: %1$s má nesprávnou příponu. Povoleny jsou pouze %2$s.

en: %1$s is too large, maximum file size is %2$s.
cs_CZ: %1$s je příliš velký, povolená velikost je %2$s.

en: %1$s users have been %2$s
cs_CZ: %1$s uživatelů bylo %2$s

en: %1$s: "%2$s" already taken
cs_CZ: %1$s: "%2$s" již existuje

en: %s already taken
cs_CZ: %s již existuje

en: %s does not match
cs_CZ: %s nesouhlasí

en: %s is empty, please select files again without it.
cs_CZ: %s je prázdný, vyberte soubory znovu.

en: %s is required
cs_CZ: %s je vyžadován

en: (Leave blank to use default)
cs_CZ: (Ponechejte prázdné pro výchozí)

en: * Date past
cs_CZ: * Datum po

en: * Date prior to
cs_CZ: * Datum před

en: * Fields do not match
cs_CZ: * Pole se neshodují

en: * Invalid IP address
cs_CZ: * Nesprávná IP adresa

en: * Invalid URL
cs_CZ: * Nesprávný URL

en: * Invalid date, must be in YYYY-MM-DD format
cs_CZ: * Nesprávný zápis, datum musí být ve formátu RRRR-MM-DD

en: * Invalid datetime, must be in YYYY-MM-DD hh:mm:ss format
cs_CZ: * Nesprávný zápis, datum včetně času musí být ve formátu RRRR-MM-DD hh:mm:ss

en: * Invalid email address
cs_CZ: * Nesprávná e-mailová adresa

en: * Invalid field
cs_CZ: * Chybné pole

en: * Invalid phone number
cs_CZ: * Nesprávné telefonní číslo

en: * Invalid time, must be in hh:mm:ss format
cs_CZ: * Nesprávný zápis, čas musí být ve formátu hh:mm:ss

en: * Letters only
cs_CZ: * Pouze písmena

en: * Maximum
cs_CZ: * Nejvýše

en: * Maximum value is
cs_CZ: * Nejvyšší hodnota je

en: * Minimum
cs_CZ: * Alespoň

en: * Minimum value is
cs_CZ: * Nejmenší hodnota je

en: * No special characters allowed
cs_CZ: * Nejsou povolené žádné zvláštní znaky

en: * Not a valid integer
cs_CZ: * Není celé číslo

en: * Not a valid number
cs_CZ: * Není platné číslo

en: * Numbers only
cs_CZ: * Pouze čísla

en: * Please select
cs_CZ: * Prosím vyberte

en: * Please select an option
cs_CZ: * Vyberte z možností

en: * This checkbox is required
cs_CZ: * Toto zaškrtávací pole je povinné

en: * This field is required
cs_CZ: * Toto je povinné pole

en: * This user is already taken
cs_CZ: * Tento uživatel již existuje

en: <em> (Include http:// with url)</em>
cs_CZ: <em> (Vkládejte http:// do URL)</em>

en: <strong>ERROR:</strong> your account is inactive
cs_CZ: <strong>CHYBA:</strong> Váš účet není aktivní

en: <strong>ERROR:</strong> your account is not yet activated.
cs_CZ: <strong>CHYBA:</strong> Váš účet ještě nebyl aktivován.

en: <strong>ERROR</strong>: Enter a username or e-mail address.
cs_CZ: <strong>CHYBA</strong>: Zadejte přihlašovací jméno nebo e-mailovou adresu.

en: <strong>ERROR</strong>: Incorrect Password. <a href="%s" title="Password Lost and Found">Lost your password</a>?
cs_CZ: <strong>CHYBA</strong>: Nesprávné heslo. <a href="%s" title="Ztráty a nálezy">Zapomněli jste heslo</a>?

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid %s.
cs_CZ: <strong>CHYBA</strong>: Nesprávné %s.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or e-mail.
cs_CZ: <strong>CHYBA</strong>: Nesprávné přihlašovací údaje.

en: A verification link will be sent to user email. User must verify the link to activate their account
cs_CZ: Uživateli bude zaslán ověřovací odkaz. K aktivaci jej uživatel musí navštívit

en: A verification link will be sent to user email. User must verify the link to activate their account and an admin needs to approve the account
cs_CZ: Uživateli bude zaslán ověřovací odkaz, na který musí kliknout. Zároveň jej musí schválit i správce.

en: About Yourself Heading
cs_CZ: Hlavička O mně

en: Action Type:
cs_CZ: Druh akce:

en: Action type is empty
cs_CZ: Chybí druh akce

en: Activate
cs_CZ: Aktivovat

en: Activation url: %s
cs_CZ: Aktivační URL: %s

en: Active
cs_CZ: Aktivní

en: Add extra fields to backend profile. drag from available fields block to backend profile block
cs_CZ: Přidejte další pole do administračního profilu jejich přetažením z dostupných polí.

en: Add only new export template
cs_CZ: Přidat pouze nové šablony

en: Add only new fields
cs_CZ: Přidat pouze nová pole

en: Add only new forms
cs_CZ: Přidat pouze nové formuláře

en: Admin Color Scheme
cs_CZ: Barevné schéma správce

en: Admin Notification
cs_CZ: Upozornění správce

en: Admin Only
cs_CZ: Pouze admin

en: Admin needs to approve the new user
cs_CZ: Aktivace uživatele bude vyžadovat zásah správce

en: Afghanistan
cs_CZ: Afghánistán

en: After email is verified
cs_CZ: Po ověření e-mailové adresy

en: Albania
cs_CZ: Albánie

en: Algeria
cs_CZ: Algerie

en: Allow integer only
cs_CZ: Povolit pouze celá čísla

en: Allow user registration if user already exists in any of the other sites in the network
cs_CZ: Povolit uživateli zápis v případě, že je již zapsán na jiné stránce v rámci sítě.

en: Allowed Extension
cs_CZ: Povolená rozšíření

en: Allowed Roles
cs_CZ: Povolené role

en: American Samoa
cs_CZ: Americká Samoa

en: Antarctica
cs_CZ: Antarktída

en: Antigua and Barbuda
cs_CZ: Antigua a Barbuda

en: Are you sure you want to withdraw pro license from this site?
cs_CZ: Jste si jistí, že chcete odvolat Pro licenci této stránky?

en: Armenia
cs_CZ: Arménie

en: Assign class to submit button
cs_CZ: Přiřadí CSS třídu tlačítku Odeslat

en: Assigning Field
cs_CZ: Přiřazování polí

en: Australia
cs_CZ: Austrálie

en: Austria
cs_CZ: Rakousko

en: Auto login after registration
cs_CZ: Auto. přihl. po zápisu

en: Available Fields
cs_CZ: Dostupná pole

en: Azerbaijan
cs_CZ: Azerbajdžán

en: Backend Profile
cs_CZ: Správcovský profil

en: Bahamas
cs_CZ: Bahamy

en: Bahrain
cs_CZ: Bahrajn

en: Bangladesh
cs_CZ: Bangladéš

en: Belarus
cs_CZ: Bělorusko

en: Belgium
cs_CZ: Belgie

en: Belize
cs_CZ: Beliza

en: Bermuda
cs_CZ: Bermudy

en: Biographical Info
cs_CZ: Životopis

en: Body
cs_CZ: Zpráva

en: Bolivia
cs_CZ: Bolívie

en: Bosnia and Herzegovina
cs_CZ: Bosna a Hercegovina

en: Both Email and Username should be selected as any of the fields.
cs_CZ: Jak e-mail, tak už. jméno by měly být zvoleny jako jedny z polí.

en: Both username and email are required
cs_CZ: Už. jméno i heslo jsou povinné

en: Bouvet Island
cs_CZ: Ostrov Bouvet

en: Brazil
cs_CZ: Brazílie

en: British Indian Ocean Territory
cs_CZ: Britské indickooceánské území

en: Bulgaria
cs_CZ: Bulharsko

en: But, before you can start using your site, <strong>you must activate it</strong>.
cs_CZ: Před jejím používáním ji však musíte <strong>aktivovat</strong>.

en: By Both Email & Username
cs_CZ: v obojím

en: By Email
cs_CZ: e-mailu

en: By Username
cs_CZ: už. jméně

en: CSV Header
cs_CZ: Hlavička CSV

en: CSV file is not found for import!
cs_CZ: Soubor CSV k importu nenalezen!

en: Cambodia
cs_CZ: Kambodža

en: Cameroon
cs_CZ: Kameron

en: Canada
cs_CZ: Kanada

en: Cancel
cs_CZ: Storno

en: Cannot create a user with an empty login name and empty email
cs_CZ: Nemohu vytvořit uživatele s prázdným přihlašovacím jménem či e-mailem

en: Cayman Islands
cs_CZ: Kajmanské ostrovy

en: Central African Republic
cs_CZ: Středoafrická republika

en: Chad
cs_CZ: Čad

en: Check your e-mail for the confirmation link.
cs_CZ: Zkontrolujte si svoji e-mailovou schránku.

en: Check your inbox at <strong>%s</strong> and click the link given.
cs_CZ: Zkontrolujte si Vaši e-mailovou schránku <strong>%s</strong> a klikněte na zaslaný odkaz.

en: Checkbox
cs_CZ: Zaškrtávací pole

en: Chile
cs_CZ: Čile

en: China
cs_CZ: Čína

en: Christmas Island
cs_CZ: Vánoční ostrovy

en: Click to remove
cs_CZ: Kliknutím odstranit

en: Click to toggle
cs_CZ: Přepněte kliknutím

en: Click to upgrade to Pro!
cs_CZ: Klikněte pro povýšení na verzi Pro!

en: Cocos (Keeling) Islands
cs_CZ: Ostrovy Cocos (Keeling)

en: Colombia
cs_CZ: Kolumbie

en: Confirm new password
cs_CZ: Potvrďte nové heslo

en: Congo
cs_CZ: Kongo

en: Congo, the Democratic Republic of the
cs_CZ: Demokratická republika Kongo

en: Congratulations! Your new site, %s, is almost ready.
cs_CZ: Blahopřejeme, Vaše stránka %s je téměř připravena!

en: Contact Info Heading
cs_CZ: Hlavička Kontaktní údaje

en: Cook Islands
cs_CZ: Cookovy ostrovy

en: Costa Rica
cs_CZ: Kostarika

en: Country
cs_CZ: Země

en: Country Code
cs_CZ: Zkratka země

en: Country Name
cs_CZ: Název země

en: Croatia
cs_CZ: Chorvatsko

en: Crop Image
cs_CZ: Ořezávat obrázek

en: Cuba
cs_CZ: Kuba

en: Current %s
cs_CZ: Současné %s

en: Current %s is required
cs_CZ: Je vyžadováno současné %s

en: Current password is required
cs_CZ: Vyžadováno současné heslo

en: Custom Field
cs_CZ: Vlastní pole

en: Custom text for front-end
cs_CZ: Vlastní text pro veřejnou část

en: Cyprus
cs_CZ: Kypr

en: Czech Republic
cs_CZ: Česká republika

en: Dashboard
cs_CZ: Nástěnka

en: Date
cs_CZ: Datum

en: Date / Time
cs_CZ: Datum / čas

en: Date Format
cs_CZ: Formát data

en: Date and Time
cs_CZ: Datum a čas

en: Deactivate
cs_CZ: Odvolat

en: Default (<em>Use default redirection</em>)
cs_CZ: Výchozí (<em>Použít výchozí přesměrování</em>)

en: Default Role
cs_CZ: Výchozí role

en: Default Value
cs_CZ: Výchozí hodnota

en: Denmark
cs_CZ: Dánsko

en: Description
cs_CZ: Popis

en: Diff (optional):
cs_CZ: Rozdíl (volitelný):

en: Disable AJAX submit
cs_CZ: Zakázat AJAX

en: Disable AJAX upload
cs_CZ: Zakázat nahrávání pomocí AJAX

en: Disable Notification
cs_CZ: Vypnout upozornění

en: Disable default login url (%s)
cs_CZ: Zakázat výchozí URL přihlášení (%s)

en: Disable lost password feature
cs_CZ: Zakázat obnovu hesla

en: Disable redirection feature
cs_CZ: Zakázat přesměrování

en: Disable this notification
cs_CZ: Skryj toto upozornění

en: Disable wp-login.php and redirect to front-end login page %s
cs_CZ: Zakáže wp-login.aspx a přesměruje uživatele na přihlašovací stránku %s

en: Dismiss
cs_CZ: Storno

en: Display Name
cs_CZ: Zobrazované jméno

en: Do not import any email template
cs_CZ: Nevkládat žádné e-mailové šablony

en: Do not import any export template
cs_CZ: Nevkládat žádné nové šablony

en: Do not import any fields
cs_CZ: Nevkládat žádná pole

en: Do not import any forms
cs_CZ: Nevkládat žádné formuláře

en: Do not import any settings
cs_CZ: Nevkládat žádné nové nastavení

en: Do not use AJAX submit
cs_CZ: Tlačítko Nepoužívat AJAX

en: Dominica
cs_CZ: Dominika

en: Dominican Republic
cs_CZ: Dominikánská republika

en: Don't have an account? <a href="%s">Sign up</a>
cs_CZ: Máte již účet? <a href="%s">Přihlaste se</a>

en: Drag all fields
cs_CZ: Přetáhnout všechna

en: Drop Down
cs_CZ: Rozbalovací pole

en: Drop files here to upload
cs_CZ: Sem přesuňte soubory k nahrání

en: E-mail Format
cs_CZ: Formát e-mailu

en: E-mail Sender Setting
cs_CZ: Nastavení odesílatele e-mailů

en: Ecuador
cs_CZ: Ekvádor

en: Email
cs_CZ: E-mail

en: Email Format:
cs_CZ: Formát zprávy:

en: Email Notifications
cs_CZ: E-mailové upozornění

en: Email not found
cs_CZ: E-mail nenalezen

en: Email should be selected as one of the fields.
cs_CZ: E-mail by měl být zvolen jako jedno z polí.

en: Email verification page
cs_CZ: Stránka e-mailového ověření

en: Email verification url: %s
cs_CZ: URL e-mailového potvrzení: %s

en: Email verification will not work until a page is selected here!
cs_CZ: E-mailové ověření nebude pracovat, dokud zde nezvolíte stránku!

en: End Date
cs_CZ: Konec

en: Enter your email and password for %s
cs_CZ: Zadejte Váš e-mail a heslo k %s

en: Enter your email and password for %s for upgrade to pro version.
cs_CZ: Zadejte Váš e-mail a heslo k %s pro aktualizaci na verzi Pro.

en: Enter your email and password for %s to activate the pro version.
cs_CZ: Zadejte Váš e-mail a heslo k %s pro aktivaci verze Pro.

en: Enter your new password below.
cs_CZ: Níže napište Vaše nové heslo.

en: Equatorial Guinea
cs_CZ: Rovníková Guinea

en: Error Text
cs_CZ: Chybový text

en: Error occurred while importing.
cs_CZ: Při importu nastala chyba.

en: Error occurred while updating
cs_CZ: Při nahrávání došlo k chybě

en: Estonia
cs_CZ: Estónsko

en: Ethiopia
cs_CZ: Etiopie

en: Exclude Roles
cs_CZ: Vynechat role

en: Export & Import
cs_CZ: Export a import

en: Export & Import User Meta Pro
cs_CZ: Export a Import User Meta Pro

en: Export Only
cs_CZ: Pouze exportovat

en: Extra fields in backend profile
cs_CZ: Další pole v administračním profilu

en: Failed
cs_CZ: Selhalo

en: Falkland Islands (Malvinas)
cs_CZ: Falklandy

en: Faroe Islands
cs_CZ: Faerské ostrovy

en: Field Height
cs_CZ: Výška pole

en: Field Name
cs_CZ: Název pole

en: Field Options
cs_CZ: Možnosti pole

en: Field Size
cs_CZ: Velikost pole

en: Field Type
cs_CZ: Druh pole

en: Fields
cs_CZ: Pole

en: Fields are not found.
cs_CZ: Pole nenalezeny.

en: Fields for export (Drag from available fields)
cs_CZ: Pole k exportu (přetáhněte z dostupných)

en: Fields in backend profile (Drag from available fields)
cs_CZ: Pole v administračním profilu (přetáhněte je z dostupných)

en: Fields were saved incorrectly.
cs_CZ: Pole byla uložena nesprávně.

en: Fiji
cs_CZ: Fidži

en: File %1$s has an invalid extension, it should be one of %2$s.
cs_CZ: Soubor %1$s nemá správnou koncovku, která by měla být %2$s.

en: File %s is too large.
cs_CZ: Soubor %s je příliš velký.

en: File Upload
cs_CZ: Nahrání souboru

en: File is empty
cs_CZ: Soubor je prázdný

en: File is empty.
cs_CZ: Soubor je prázdný.

en: File is too large
cs_CZ: Soubor je příliš velký

en: Finland
cs_CZ: Finsko

en: First Name
cs_CZ: Křestní jméno

en: For showing role based on user profile
cs_CZ: Ke zobrazení role založené na už. profilu.

en: Force to change username
cs_CZ: Vynutit změnu už. jména

en: Form "%s" is not found.
cs_CZ: Formulář "%s" nenalezen.

en: Form Class
cs_CZ: Třída formuláře

en: Form Name
cs_CZ: Název formuláře

en: Form Name:
cs_CZ: Název formuláře:

en: Form is not found.
cs_CZ: Formulář nenalezen.

en: Form name is empty
cs_CZ: Chybí název formuláře

en: Forms
cs_CZ: Formuláře

en: France
cs_CZ: Francie

en: French Guiana
cs_CZ: Francouzká Guyana

en: French Polynesia
cs_CZ: Francouzská Polynézie

en: French Southern Territories
cs_CZ: Francouzská jižní území

en: From E-mail
cs_CZ: Z e-mailu

en: From Email:
cs_CZ: Od (e-mail):

en: From Name
cs_CZ: Z jména

en: From Name:
cs_CZ: Od (jméno):

en: Gambia
cs_CZ: Gambie

en: General
cs_CZ: Hlavní

en: Georgia
cs_CZ: Gruzie

en: Germany
cs_CZ: Německo

en: Get New Password
cs_CZ: Získat nové heslo

en: Greece
cs_CZ: Řecko

en: Greenland
cs_CZ: Grónsko

en: Guest Title:
cs_CZ: Nadpis pro návštěvníky:

en: Heard Island and Mcdonald Islands
cs_CZ: Heraldské a McDonaldovy ostrovy

en: Hidden
cs_CZ: Skryté

en: Hidden Field
cs_CZ: Skryté pole

en: Hide WordPress default fields
cs_CZ: Skrýt výchozí pole Wordpress

en: Hide default avatar
cs_CZ: Skrývat výchozího avatara

en: Hide registration link
cs_CZ: Skrýt odkaz pro zápis

en: Hide this widget when viewing login page
cs_CZ: Skrývat tento widget na stránce přihlášení

en: Holy See (Vatican City State)
cs_CZ: Vatikán

en: Home
cs_CZ: Domů

en: Hungary
cs_CZ: Maďarsko

en: Iceland
cs_CZ: Island

en: Identify Uniquely
cs_CZ: Jedinečnost v

en: If checked, user will be automatically logged in after registration.
cs_CZ: Je-li povoleno, uživatel bude ihned po zápisu také přihlášen.

en: If you do not activate your site within two days, you will have to sign up again.
cs_CZ: Pakliže neaktivujete svoji stránku během dvou dní, budete se muset znovu přihlásit.

en: Image URL
cs_CZ: URL obrázku

en: Import Email Notifications
cs_CZ: Import e-mailových upozornění

en: Import Fields
cs_CZ: Importovat pole

en: Import Forms
cs_CZ: Import formulářů

en: Import Settings
cs_CZ: Nastavení importu

en: Import completed.
cs_CZ: Import byl dokončen.

en: Import user export template
cs_CZ: Import šablon už. exportů

en: Inactive
cs_CZ: Odvolaný

en: India
cs_CZ: Indie

en: Indonesia
cs_CZ: Indonésie

en: Inline
cs_CZ: Na řádku

en: Invalid %s
cs_CZ: Nesprávné %s

en: Invalid email address
cs_CZ: Nesprávná e-mailová adresa

en: Invalid parameter
cs_CZ: Chybný parametr

en: Iran, Islamic Republic of
cs_CZ: Íránská islámská republika

en: Iraq
cs_CZ: Irák

en: Ireland
cs_CZ: Irsko

en: Italy
cs_CZ: Itálie

en: Jamaica
cs_CZ: Jamajka

en: Japan
cs_CZ: Japonsko

en: Jordan
cs_CZ: Jordán

en: Kazakhstan
cs_CZ: Kazachstán

en: Keep blank for default value
cs_CZ: Nechejte prázdné pro výchozí

en: Kenya
cs_CZ: Keňa

en: Keyboard Shortcuts
cs_CZ: Klávesové zkratky

en: Korea, Democratic People's Republic of
cs_CZ: Korejská demokratická republika

en: Korea, Republic of
cs_CZ: Korejská republika

en: Kuwait
cs_CZ: Kuwajt

en: Kyrgyzstan
cs_CZ: Kyrgystán

en: Lao People's Democratic Republic
cs_CZ: Laoská lidově demokratická republika

en: Last Name
cs_CZ: Příjmení

en: Latvia
cs_CZ: Lotyšsko

en: Lebanon
cs_CZ: Libanon

en: Left
cs_CZ: Vlevo

en: Liberia
cs_CZ: Libérie

en: Libyan Arab Jamahiriya
cs_CZ: Lybie

en: License has been withdrawn
cs_CZ: Licence byla odvolána

en: Liechtenstein
cs_CZ: Lichtenštejnsko

en: Line Break
cs_CZ: Nový řádek

en: Lithuania
cs_CZ: Litva

en: Logged in user profile settings
cs_CZ: Nastavení profilu přihl. uživatelů

en: Logged-In User Title:
cs_CZ: Nadpis pro přihlášené uživatele:

en: Login
cs_CZ: Přihlášení

en: Login Form
cs_CZ: Přihlašovací formulář

en: Login Page
cs_CZ: Stránka přihlášení

en: Login Redirection
cs_CZ: Přesměrování po přihlášení

en: Login Widget
cs_CZ: Widget s přihlášením

en: Login page should contain shortcode like: %s
cs_CZ: Na přihlašovací stránce by se měly nacházet zkratky jako: %s

en: Login successfuly
cs_CZ: Úspěšné přihlášení

en: Logout Redirection
cs_CZ: Přesměrování po odhlášení

en: Lost Password
cs_CZ: Obnova hesla

en: Lost Password E-mail
cs_CZ: Zpráva o obnově hesla

en: Lost your password?
cs_CZ: Zapomněli jste heslo?

en: Luxembourg
cs_CZ: Lucemburg

en: Macao
cs_CZ: Makao

en: Macedonia, the Former Yugoslav Republic of
cs_CZ: Makedónie

en: Madagascar
cs_CZ: Madagaskar

en: Malaysia
cs_CZ: Malajsie

en: Maldives
cs_CZ: Maledivy

en: Marshall Islands
cs_CZ: Marshallovy ostrovy

en: Martinique
cs_CZ: Martinik

en: Mauritania
cs_CZ: Mauritánie

en: Mauritius
cs_CZ: Maurícius

en: Max Char
cs_CZ: Počet znaků

en: Maximum Number
cs_CZ: Nejvyšší číslo

en: Meta Key
cs_CZ: Meta klíč

en: Micronesia, Federated States of
cs_CZ: Mikronésie

en: Minimum Number
cs_CZ: Nejnižší číslo

en: Misc
cs_CZ: Ostatní

en: Moldova, Republic of
cs_CZ: Moldavsko

en: Monaco
cs_CZ: Monako

en: Mongolia
cs_CZ: Mongolsko

en: Morocco
cs_CZ: Maroko

en: Mozambique
cs_CZ: Mosambik

en: Multi Select
cs_CZ: Vícenásobný výběr

en: Multisite
cs_CZ: Více stránek

en: Multisite Registration
cs_CZ: Zápis na více stránek

en: Name Heading
cs_CZ: Hlavička Jméno

en: Namibia
cs_CZ: Namibie

en: Need admin approval.
cs_CZ: Vyžadovat schválení správcem

en: Need both email verification and admin approval.
cs_CZ: Vyžadovat jak ověření e-mailu, tak správcem.

en: Need email verification.
cs_CZ: Vyžadovat ověření e-mailu.

en: Nepal
cs_CZ: Nepál

en: Netherlands
cs_CZ: Nizozemí

en: Netherlands Antilles
cs_CZ: Nizozemské Antily

en: New %s
cs_CZ: Nové %s

en: New Blog
cs_CZ: Nový blog

en: New Caledonia
cs_CZ: Nová Kaledonie

en: New Password
cs_CZ: Nové heslo

en: New User Export Template
cs_CZ: Nová šablona exportu uživatelů

en: New Zealand
cs_CZ: Nový Zéland

en: New password
cs_CZ: Nové heslo

en: New user %s registered on your site.
cs_CZ: Na Vaši stránce se zapsal nový uživatel %s.

en: Next
cs_CZ: Další

en: Nicaragua
cs_CZ: Nikaragua

en: Nicename
cs_CZ: Celé jméno

en: Nickname
cs_CZ: Přezdívka

en: Nigeria
cs_CZ: Nigérie

en: No Redirection
cs_CZ: Bez přesměrování

en: No data to update
cs_CZ: Žádná data k aktualizaci

en: No field to update
cs_CZ: Nic k aktualizaci

en: No file upload field found!
cs_CZ: Pole pro nahrání souboru nenalezeno!

en: No files were uploaded.
cs_CZ: Nebyly nahrány žádné soubory.

en: No role defined
cs_CZ: Nebyla zvolena role

en: No user found!.
cs_CZ: Žádní už. nenalezeni!

en: No user updated
cs_CZ: Beze změny

en: Non-Admin Only
cs_CZ: Kromě admina

en: Norfolk Island
cs_CZ: Norfolkské ostrovy

en: Normal strength
cs_CZ: Vyhovující

en: Northern Mariana Islands
cs_CZ: Severní Mariany

en: Norway
cs_CZ: Norsko

en: Nothing to import!
cs_CZ: Nic nebylo vloženo!

en: Number
cs_CZ: Číslo

en: Oman
cs_CZ: Omán

en: Only guest users can see this title
cs_CZ: Tento nadpis uvidí pouze návštěvníci.

en: Only logged-in users can see this title
cs_CZ: Tento nadpis uvidí pouze přihl. uživatelé.

en: Only on Registration Page
cs_CZ: Pouze na stránce zápisu

en: Order
cs_CZ: Pořadí

en: Order By
cs_CZ: Řadit dle

en: Overwrite existing users.
cs_CZ: Přepsat existující už.

en: Page Heading
cs_CZ: Nadpis stránky

en: Pakistan
cs_CZ: Pákistán

en: Palestinian Territory, Occupied
cs_CZ: Okupované území Palestiny

en: Papua New Guinea
cs_CZ: Papua Nová Guinea

en: Paragraph
cs_CZ: Odstavec

en: Password
cs_CZ: Heslo

en: Password reset is currently not allowed.
cs_CZ: Obnova hesla je v současné době zakázána.

en: Password reset is not allowed for this user
cs_CZ: Tento uživatel si nemůže heslo obnovit.

en: Pending
cs_CZ: Čekající

en: Pending Approval
cs_CZ: Čekající na aktivaci

en: Personal Options Heading
cs_CZ: Hlavička Osobní volby

en: Philippines
cs_CZ: Filipíny

en: Phone Number
cs_CZ: Tel. číslo

en: Placeholder
cs_CZ: Zástupce

en: Placeholder will be replaced with the relevant value when used in email subject or body.
cs_CZ: Zkratka, použitá v těle nebo předmětu zprávy, bude nahrazena patřičnou hodnotou.

en: Plain Text
cs_CZ: Čistý text

en: Please Wait...
cs_CZ: Prosím o strpení...

en: Please enter your license information to <a href="%s">activate User Meta Pro</a>.
cs_CZ: K aktivaci User Meta Pro zadejte prosím Vaše <a href="%s">licenční informace</a>.

en: Please enter your username or email address. You will receive a link to reset your password via email.
cs_CZ: Zadejte prosím Vaše už. jméno nebo e-mail. Zašleme Vám zprávu s odkazem, jak si obnovit heslo.

en: Please login to access your profile.
cs_CZ: K přístupu na Váš profil se nejprve přihlaste.

en: Please provide a form name.
cs_CZ: Prosím zadejte název formuláře.

en: Please provide a name of action type.
cs_CZ: Zadejte prosím název druhu akce.

en: Please provide valid current password
cs_CZ: Prosím zadejte aktuálně platné heslo

en: Please select any page for resetting password as your default login url is disabled!
cs_CZ: Jelikož je výchozí přihlášení zakázáno, zvolte jakoukoli stránku pro obnovu hesla!

en: Please set %s!
cs_CZ: Prosím nastavte %s!

en: Please wait until an admin approves your account.
cs_CZ: Prosím vyčkejte na schválení Vašeho účtu správcem.

en: Poland
cs_CZ: Polsko

en: Portugal
cs_CZ: Portugalsko

en: Prevent user login if user is not member of current site.
cs_CZ: Znemožnit uživateli přihlášení, pokud není členem této stránky.

en: Previous
cs_CZ: Předechozí

en: Profile
cs_CZ: Profil

en: Profile Page Selection
cs_CZ: Výběr stránky profilu

en: Profile Update E-mail
cs_CZ: Zpráva o změně profilu

en: Profile page should contain shortcode like: %s
cs_CZ: Stránka profilu by měla obsahovat zkratky jako: %s

en: Profile successfully updated.
cs_CZ: Profil byl úspěšně upraven.

en: Read More
cs_CZ: Více informací

en: Redirecting...
cs_CZ: Přesměrovávám...

en: Redirection
cs_CZ: Přesměrování

en: Referer (<em>Send the user back to the page where they come from</em>)
cs_CZ: Referer (<em>Odešle uživatele na stránku, ze které přišel</em>)

en: Register
cs_CZ: Zápis

en: Registration
cs_CZ: Zápis

en: Registration Date
cs_CZ: Datum zápisu

en: Registration Redirection
cs_CZ: Přesměrování po zápisu

en: Registration successfully completed.
cs_CZ: Zápis proběhl úspěšně.

en: Remember me
cs_CZ: Pamatuj si mě

en: Remove
cs_CZ: Odstranit

en: Replace all existing UMP settings
cs_CZ: Nahradit všechno stávající nastavení UMP

en: Replace all existing email templates
cs_CZ: Nahradit všechny stávající šablony

en: Replace all existing export templates
cs_CZ: Nahradit všechny stávající šablony

en: Replace all existing fields
cs_CZ: Nahradit všechna stávající pole

en: Replace all existing forms
cs_CZ: Nahradit všechny stávající formuláře

en: Required
cs_CZ: Povinné

en: Reset Password
cs_CZ: Obnova hesla

en: Reset Password E-mail
cs_CZ: Zpráva o obnově hesla (správce)

en: Reset Password Page
cs_CZ: Stránka obnovy hesla

en: Reset password
cs_CZ: Obnova hesla

en: Retype %s
cs_CZ: Kontrola %s

en: Retype Email
cs_CZ: Kontrola e-mailu

en: Retype Password
cs_CZ: Kontrola hesla

en: Rich Text
cs_CZ: Formátovaný text

en: Right
cs_CZ: Vpravo

en: Role Selection Type
cs_CZ: Druh výběru rolí

en: Romania
cs_CZ: Rumunsko

en: Russian Federation
cs_CZ: Rusko

en: Saint Helena
cs_CZ: Svatá Helena

en: Saint Kitts and Nevis
cs_CZ: Svatý Kryštof a Nevis

en: Saint Lucia
cs_CZ: Svatá Lucie

en: Saint Pierre and Miquelon
cs_CZ: Svatý Pierre a Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
cs_CZ: Svatý Vincenc a Grenadiny

en: Same URL (<em>Same url, that was submitted</em>)
cs_CZ: Stejné URL (<em>URL, ze kterého už. přišel</em>)

en: Sample Data
cs_CZ: Ukázková data

en: Sao Tome and Principe
cs_CZ: Sao Tome a Principe

en: Saudi Arabia
cs_CZ: Saudská Arábie

en: Save & Export
cs_CZ: Uložit a expotovat

en: Save Changes
cs_CZ: Uložit změny

en: Save Only
cs_CZ: Pouze uložit

en: Save meta value by
cs_CZ: Uložit meta jako

en: Section Heading
cs_CZ: Nadpis sekce

en: Security check
cs_CZ: Bezpečnostní kontrola

en: Security check: admin only
cs_CZ: Bezpečnostní kontrola: pouze správce

en: Select One (radio)
cs_CZ: Výběr jedné možnosti

en: Select fields from below, which you need to hide from backend profile page
cs_CZ: Níže vyberte pole, která chcete skrýt z administračního profilu

en: Send email to all admin
cs_CZ: Poslat zprávu všem správcům

en: Send email to new user.
cs_CZ: Poslat zprávu novým uživatelům.

en: Server error. Upload directory is not writable.
cs_CZ: Chyba serveru. Adresář pro nahrávání není zapisovatelný.

en: Set default email sender information
cs_CZ: Nastavte výchozí informace o odesílateli e-mailových zpráv

en: Set redirection on login, logout and registration
cs_CZ: Nastavte přesměrování po přihlášení, odhlášení a zápisu

en: Settings
cs_CZ: Nastavení

en: Settings successfully saved.
cs_CZ: Nastavení bylo v pořádku uloženo.

en: Seychelles
cs_CZ: Sejšely

en: Should be one of the Allowed Roles
cs_CZ: Měla by být jednou z povolených rolí

en: Show Divider
cs_CZ: Zobrazovat oddělovač

en: Show password strength meter
cs_CZ: Zobrazovat měřič síly hesla

en: Show user registration, profile or login form as widget
cs_CZ: Zobrazuje formuláře registrace, profilu nebo přihlášení jako widget

en: Singapore
cs_CZ: Singapur

en: Site Domain
cs_CZ: Doména stránky

en: Site Name
cs_CZ: Název stránky

en: Site Placeholder
cs_CZ: Zástupce stránky

en: Site Title
cs_CZ: Nadpis stránky

en: Site registration has been disabled.
cs_CZ: Zápis byl na stránce zakázán.

en: Slovakia
cs_CZ: Slovensko

en: Slovenia
cs_CZ: Slovinsko

en: Solomon Islands
cs_CZ: Šalamounovy ostrovy

en: Somalia
cs_CZ: Somálsko

en: Some texts of UserMetaPro have been updated. If you are using your site in any other languages than english, please update your translation.
cs_CZ: Některé texty User Meta Pro byly upraveny. Pakliže na Vaší stránce používáte jiný jazyk, než angličtinu, aktualizujte si překlady.

en: Something went wrong!
cs_CZ: Něco se pokazilo!

en: Something went wrong. File has not been uploaded
cs_CZ: Něco se pokazilo - soubor nebyl nahrán.

en: Sorry, that key does not appear to be valid.
cs_CZ: Omlouváme se, ale zadaný klíč nevypadá správně.

en: Sorry, that key has expired. Please try again.
cs_CZ: Omlouváme se, ale platnost klíče již vypršela.

en: Sorry. type="%s" is not valid.
cs_CZ: Typ="%s" není platný.

en: South Africa
cs_CZ: Jižní Afrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
cs_CZ: Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy

en: Spain
cs_CZ: Španělsko

en: Sri Lanka
cs_CZ: Srí Lanka

en: Start Date
cs_CZ: Počátek

en: Strong password
cs_CZ: Bezpečné heslo

en: Subject
cs_CZ: Předmět

en: Submit Button Class
cs_CZ: Třída pole Odeslat

en: Submit Button Title
cs_CZ: Text v poli Odeslat

en: Successfully saved.
cs_CZ: V pořádku uloženo.

en: Sudan
cs_CZ: Súdán

en: Suriname
cs_CZ: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
cs_CZ: Svalbard a Jan Mayen

en: Swaziland
cs_CZ: Svazijsko

en: Sweden
cs_CZ: Švédsko

en: Switzerland
cs_CZ: Švýcarsko

en: Syrian Arab Republic
cs_CZ: Syrská arabská republika

en: Taiwan, Province of China
cs_CZ: Tchaj-wan

en: Tajikistan
cs_CZ: Tádžikistán

en: Tanzania, United Republic of
cs_CZ: Sjednocená republika Tanzanie

en: Textbox
cs_CZ: Textové pole

en: Thailand
cs_CZ: Thajsko

en: The passwords do not match.
cs_CZ: Hesla nesouhlasí.

en: The upload was cancelled due to server error
cs_CZ: Nahrávání bylo zrušeno chybou na serveru

en: This e-mail will be sent to admin after new user registration.
cs_CZ: Tato zpráva bude zaslána správci po zápisu nového uživatele.

en: This e-mail will be sent to admin when user reset their password.
cs_CZ: Tato zpráva bude zaslána správci, jakmile je uživateli obnoveno heslo.

en: This e-mail will be sent to admin when user update their front-end profile.
cs_CZ: Tato zpráva bude zaslána správci, jakmile si nějaký uživatel změní svůj profil.

en: This e-mail will be sent to new user after registration.
cs_CZ: Tato zpráva bude zaslána novým uživatelům po zápisu.

en: This e-mail will be sent to user upon activation.
cs_CZ: Tato zpráva bude zaslána uživateli po jeho aktivaci.

en: This e-mail will be sent to user upon deactivation.
cs_CZ: Tato zpráva bude zaslána uživateli po jeho odvolání.

en: This e-mail will be sent to user when requested to reset password.
cs_CZ: Tato zpráva bude odeslána uživateli, žádajícího o obnovu hesla.

en: This e-mail will be sent to user when they update their front-end profile.
cs_CZ: Tato zpráva bude zaslána uživateli, jakmile si změní svůj profil.

en: This email will be sent to admin after user email is verified.
cs_CZ: Tato zpráva bude odeslána správci po ověření uživatelovy adresy.

en: This email will be sent to user after email is verified.
cs_CZ: Tato zpráva bude odeslána uživateli po ověření jeho e-mailové adresy.

en: This is the page a user will be redirected to when they want to retrieve/reset their password.
cs_CZ: Na tuto stránku bude přesměrován uživatel, který si přeje obnovit své heslo.

en: This is the page a user will be redirected to when they want to verify their email address.
cs_CZ: Jedná se o stránku, kam bude uživatel přesměrován, pokud si bude přát ověřit svoji e-mailovou adresu.

en: This will withdraw license from all sites under the network. Are you sure you want to withdraw pro license from all sites?
cs_CZ: Toto odvolá licence ze všech Vašich stránek v síti. Opravdu si přejete odvolat licenci ze všech síťových stránek?

en: Time
cs_CZ: Čas

en: To reset your password, visit the following address:
cs_CZ: K obnově hesla navštivte tuto stránku:

en: Too weak
cs_CZ: Příliš slabé

en: Toolbar
cs_CZ: Lišta nástrojů

en: Top
cs_CZ: Nahoře

en: Trinidad and Tobago
cs_CZ: Trinidad a Tobago

en: Tunisia
cs_CZ: Tunisko

en: Turkey
cs_CZ: Turecko

en: Turkmenistan
cs_CZ: Turkmenistán

en: Turks and Caicos Islands
cs_CZ: Ostrovy Turks a Caicos

en: Type Selection
cs_CZ: Výběr druhů

en: Ukraine
cs_CZ: Ukrajina

en: Unique
cs_CZ: Jedinečné

en: United Arab Emirates
cs_CZ: Spojené arabské emiráty

en: United Kingdom
cs_CZ: Velká Británie

en: United States
cs_CZ: Spojené státy americké

en: United States Minor Outlying Islands
cs_CZ: Odlehlé ostrovy Spojených států amerických

en: Update
cs_CZ: Uložit

en: Update Credentials
cs_CZ: Upravit přihlášení

en: Upload
cs_CZ: Nahrát

en: Upload <strong>CSV</strong> file only.
cs_CZ: Nahrajte pouze <strong>CSV</strong> soubor.

en: Upload exported txt file to import.
cs_CZ: Nahrát exportovaný textový soubor k importu.

en: Uploaded file could not be saved.
cs_CZ: Nahraný soubor nebylo možné uložit.

en: Use Rich Text
cs_CZ: Používat formátovaný text

en: Use placeholder %s if needed.
cs_CZ: Pokud bude třeba, použijte zástupce %s.

en: Use placeholder %s or it will included automatically.
cs_CZ: Použijte zkratku %s, jinak bude vložena automaticky.

en: User %s is already activated.
cs_CZ: Uživatel %s je již aktivovaný.

en: User Activation
cs_CZ: Aktivace uživatele

en: User Activation E-mail
cs_CZ: Zpráva o aktivaci

en: User Deactivation E-mail
cs_CZ: Zpráva o odvolání

en: User Export Templates
cs_CZ: Šablony exportu uživatelů

en: User Import
cs_CZ: Import uživatelů

en: User Import Status
cs_CZ: Stav už. importu

en: User Meta Form
cs_CZ: Formulář User Meta

en: User Meta Login
cs_CZ: Přihlášení User Meta

en: User Meta Pro Account Information
cs_CZ: Informace k účtu User Meta Pro

en: User Meta Settings
cs_CZ: Nastavení User Meta

en: User Notification
cs_CZ: Upozornění uživatele

en: User Placeholder
cs_CZ: Zástupce uživatele

en: User Redirection Settings
cs_CZ: Nastavení přesměrování už.

en: User Registration E-mail
cs_CZ: Zpráva o zápisu

en: User Role :
cs_CZ: Už. role:

en: User already activated
cs_CZ: Uživatel je již aktivní

en: User auto activation.
cs_CZ: Auto. aktivace uživatelů

en: User has been %s
cs_CZ: Uživatel byl %s

en: User is not member of this site.
cs_CZ: Uživatel není členem této stránky.

en: User login by
cs_CZ: Už. přihl. dle

en: User must be logged in to update profile
cs_CZ: Uživatel se k úpravě profilu musí nejprve přihlásit

en: User registration is currently not allowed.
cs_CZ: Zápis uživatelů je aktuálně zakázaný.

en: User registration page
cs_CZ: Stránka zápisu uživatele

en: User will be activated automatically after registration
cs_CZ: Uživatelé budou aktivováni automaticky ihned po zápisu

en: Username
cs_CZ: Už. jméno

en: Username or E-mail
cs_CZ: Už. jméno nebo e-mail

en: Username or Email
cs_CZ: Už. jméno nebo e-mail

en: Username should be selected as one of the fields.
cs_CZ: Už. jméno by mělo být zvoleno jako jedno z polí.

en: Username: %s
cs_CZ: Už. jméno: %s

en: Uzbekistan
cs_CZ: Uzbekistán

en: Validate
cs_CZ: Ověřit

en: Validation
cs_CZ: Ověření

en: Version: %s
cs_CZ: Verze: %s

en: Very strong password
cs_CZ: Velice bezpečné heslo

en: Virgin Islands, British
cs_CZ: Britské Panenské ostrovy

en: Visit Plugin Site
cs_CZ: Navštívit stránku pluginu

en: Visual Editor
cs_CZ: Přehledný editor

en: Wallis and Futuna
cs_CZ: Wallis a Futuna

en: We have sent you a verification link to your email. Please complete your registration by clicking the link.
cs_CZ: Do Vaší e-mailové schránky jsme zaslali ověřovací odkaz. Dokončete zápis kliknutím na tento odkaz.

en: We have sent you a verification link to your email. Please verify your email by clicking the link and wait for admin approval.
cs_CZ: Do Vaší e-mailové schránky jsme zaslali ověřovací zprávu. Potvrďte Vaši adresu kliknutím na obdržený odkaz a vyčkejte ověření Vašeho zápisu.

en: Weak password
cs_CZ: Slabé heslo

en: Website
cs_CZ: Web. stránky

en: Western Sahara
cs_CZ: Západní Sahara

en: Withdraw License
cs_CZ: Odvolat licenci

en: Yemen
cs_CZ: Jemen

en: You do not have permission to access user profile.
cs_CZ: Nemáte potřebná práva k přístupu na tento profil.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
cs_CZ: Ke vstupu na tuto stránku nemáte bohužel potřebná práva.

en: You have already registered. See your <a href="%s">profile</a>
cs_CZ: Jste již zapsán, zobrazte si <a href="%s">Váš profil</a>

en: Your email is successfully verified and the account has been activated. <a href="%s">Login now</a>
cs_CZ: Váš e-mail byl úspěšně ověřen a účet aktivován. <a href="%s">Přihlaste se</a>

en: Your email is successfully verified. Please wait for admin approval.
cs_CZ: Váš e-mail byl úspěšně ověřen, vyčkejte na schválení správcem.

en: Your license is validated. %s is Installed and active
cs_CZ: Vaše licence byla schválena. %s je nainstalovaný a aktivní

en: Your password has been reset.
cs_CZ: Vaše heslo bylo obnoveno.

en: Zambia
cs_CZ: Zambie

en: [%s] Password Reset
cs_CZ: [%s] Obnova hesla

en: activated
cs_CZ: aktivován(o)

en: deactivated
cs_CZ: odvolán(o)

en: reCaptcha Theme
cs_CZ: Vzhled reCAPTCHA

en: type="%s" is invalid.
cs_CZ: typ="%s" je neplatný.
