UpStream - en to fr_FR translation catalogue (661 entries)

en:  Filters
fr_FR: Filtres

en:  Overview
fr_FR:  Vue d'ensemble

en: %1$s %2$s moved to the Trash. | %1$s %3$s moved to the Trash.
fr_FR[0]: %1$s %2$s déplacé vers la corbeille.
fr_FR[1]: %1$s %3$s déplacés vers la corbeille.

en: %1$s %2$s not updated, somebody is editing it. | %1$s %3$s not updated, somebody is editing them.
fr_FR[0]: %1$s %2$s non mis à jour, quelqu'un l'édite.
fr_FR[1]: %1$s %3$s non mis à jour, quelqu’un les édite.

en: %1$s %2$s permanently deleted. | %1$s %3$s permanently deleted.
fr_FR[0]: %1$s %2$s supprimé définitivement.
fr_FR[1]: %1$s %2$s supprimés définitivement.

en: %1$s %2$s restored from the Trash. | %1$s %3$s restored from the Trash.
fr_FR[0]: %1$s %2$s restauré à partir de la corbeille.
fr_FR[1]: %1$s %3$s restaurés à partir de la corbeille.

en: %1$s %2$s updated. | %1$s %3$s updated.
fr_FR[0]: %1$s %2$s mis à jour.
fr_FR[1]: %1$s %3$s mis à jour.

en: %1$s published.
fr_FR: %1$s publié.

en: %1$s saved.
fr_FR: %1$s enregistré.

en: %1$s should be implemented by the extended class.
fr_FR: %1$s devrait être implémenté par la classe étendue.

en: %1$s submitted.
fr_FR: %1$s envoyé.

en: %1$s updated.
fr_FR: %1$s mis à jour.

en: %1$s was called with a parameter that is <strong>deprecated</strong> since version %2$s with no alternative available.
fr_FR: %1$s a été appelé avec un paramètre qui est <strong>obsolète</strong> depuis la version%2$s sans solution alternative.

en: %1$s was called with a parameter that is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! %3$s
fr_FR: %1$s a été appelé avec un paramètre <strong>obsolète</strong> depuis la version %2$s ! %3$s

en: %2$s list
fr_FR: %2$s liste

en: %2$s list navigation
fr_FR: %2$s  Navigation liste

en: %2$s updated. %1$sView %2$s%3$s
fr_FR: %2$s mis à jour. Vue %1$sVue %2$s%3$s

en: %s &mdash; Updated!
fr_FR: %s &mdash; mis à jour !

[ctx: %s = human-readable time difference]
en: %s ago
fr_FR: %s plus tôt

en: %s Archives
fr_FR: Archives des %s

en: %s Attributes
fr_FR: Attributs de %s

en: %s Client User
fr_FR: %s Client utilisateurs

en: %s Complete
fr_FR: %s Complet

en: %s Details
fr_FR: %s Détails

en: %s Manager
fr_FR: Gestionnaire de %s

en: %s Members
fr_FR: %s Membres

en: %s Name
fr_FR: %s Nom

en: %s Owner
fr_FR: %s Propriétaire

en: %s Status
fr_FR: %s Statuts

en: %s User
fr_FR: %s utilisateur

en: %s Users
fr_FR: %s Utilisateurs

en: (no title)
fr_FR: (pas de titre)

en: (remove)
fr_FR: (supprimer)

en: (you won't see this message or the guide again)
fr_FR: (vous ne verrez plus ce message ou le guide)

en: +%s more %s
fr_FR: +%s plus %s

en: 15%
fr_FR: 15 %

en: 30%
fr_FR: 30 %

en: 5%
fr_FR: 5 %

en: 60%
fr_FR: 60 %

en: 65%
fr_FR: 65 %

en: A Status Name such as 'Complete' or 'Cancelled' would be considered Closed.
fr_FR: Un nom de statut tel que «Terminé» ou «Annulé» serait considéré comme fermé.

en: A Status Name such as 'In Progress' or 'Overdue' would be considered Open.
fr_FR: Un nom de statut tel que "En cours" ou "En retard" serait considéré comme ouvert.

en: A WordPress Project Management plugin by UpStream.
fr_FR: Un plugin de gestion de projet WordPress par UpStream.

en: A human-readable description of the object.
fr_FR: Une description de l’objet lisible par les humains.

en: About Page Metabox
fr_FR: A propos de Page Metabox

en: Action nonce not found.
fr_FR: Token d'action introuvable.

en: Activity
fr_FR: Activité

en: Add %s
fr_FR: Ajouter %s

en: Add 1 User
fr_FR: Ajouter 1 utilisateur

en: Add Another Entry
fr_FR: Ajouter une autre entrée

en: Add Comment
fr_FR: Ajouter un commentaire

en: Add Comment Reply
fr_FR: Ajouter un commentaire de réponse

en: Add Existing Users
fr_FR: Ajouter des utilisateurs existants

en: Add Group
fr_FR: Ajouter un Groupe

en: Add New %1$s
fr_FR: Ajouter nouveau %1$s

en: Add New %s
fr_FR: Nouveau %s

en: Add New %s Category
fr_FR: Ajouter nouvelle %s Catégorie

en: Add New Tag
fr_FR: Ajouter un nouveau Tag

en: Add Reply
fr_FR: Ajouter une réponse

en: Add Row
fr_FR: Ajouter une rangée

en: Add Severity
fr_FR: Ajouter une gravité

en: Add Status
fr_FR: Ajouter un Statut

en: Add a Gantt style chart to visualize your projects.
fr_FR: Ajouter un graphique de Gantt pour visualiser vos projets.

en: Add new Comment
fr_FR: Ajouter un nouveau commentaire

en: Add or Upload File
fr_FR: Ajouter ou Télécharger un fichier

en: Add or Upload Files
fr_FR: Ajouter ou Télécharger des fichiers

en: Add or remove %s
fr_FR: Ajouter ou supprimer %s

en: Add or remove tags
fr_FR: Ajouter ou supprimer des Tags

en: Add the projected start and finish dates for this %s.
fr_FR: Ajoutez les dates de début et de fin prévues pour ces %s.

en: Adding...
fr_FR: Ajouter...

en: Address
fr_FR: Adresse

en: Adds controls to easily customize the appearance of your projects.
fr_FR: Ajouter des contrôles pour personnaliser facilement l'apparence de vos projets.

en: Admin Email
fr_FR: Email de l'administrateur

en: Admin Support Link
fr_FR: Lien de l'administrateur

en: Admin Support Link Label
fr_FR: Etiquette du lien de contact de l'administrateur

en: Administrator
fr_FR: Administrateur

en: Advanced Permissions
fr_FR: & Droits d&apos;accès avancés

en: All
fr_FR: Tout

en: All %s
fr_FR: Tous les  %s

en: All %s Categories
fr_FR: Toutes les %s Catégories

en: All Tags
fr_FR: Tous les Tags

en: Allow comments on Files
fr_FR: Autoriser les commentaires sur Fichier

en: Allow comments on Milestones
fr_FR: Autoriser les commentaires sur les jalons

en: Allow users to add and edit items on the frontend.
fr_FR: Permet aux utilisateurs d'ajouter et d'éditer des éléments sur le front-end.

en: Allows you to duplicate an UpStream project including all the content and options.
fr_FR: Permet de dupliquer un projet UpStream, y compris tout le contenu et les options.

en: Allows you to email project updates to people working on your projects.
fr_FR: Vous permet d'envoyer par e-mail des mises à jour de projet aux personnes travaillant sur vos projets.

en: Approve
fr_FR: Approuver

en: Approving...
fr_FR: Approuver....

en: Apr
fr_FR: Avr

en: April
fr_FR: Avril

en: Arbitrary Term Field
fr_FR: Champ de terme arbitraire

en: Archive Closed Items
fr_FR: Archivage des postes clôturés

en: Are you sure you want to refresh the projects meta data?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir actualiser les métadonnées du projet?

en: Are you sure you want to reset the capabilities?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir réinitialiser les fonctionnalités?

en: Are you sure? This action cannot be undone.
fr_FR: Êtes-vous sûr? Cette action ne peut pas être annulée.

en: As this is your first project, we have included a walkthrough guide.
fr_FR: Comme il s'agit de votre premier projet, nous avons inclus un guide de visite.

en: Assigned To
fr_FR: Assigné à

en: Assigned at
fr_FR: Assigné à

en: Assigned by
fr_FR: Assigné par

en: Assigned to me
fr_FR: Assigné à moi

en: Assignee
fr_FR: Assigné

en: Attachments
fr_FR: Pièces jointes

en: Aug
fr_FR: Aou

en: August
fr_FR: Août

en: Beta Features
fr_FR: Fonctionnalités bêta

en: Bug Label
fr_FR: Étiquette de bug

en: Bugs
fr_FR: Bogues

en: By default, not all WordPress users can upload images. Select the roles who can add images to UpStream comments.
fr_FR: Par défaut, tous les utilisateurs de WordPress ne peuvent pas télécharger des images. Sélectionnez les rôles qui peuvent ajouter des images aux commentaires UpStream.

en: CMB2 Field value cannot be modified without the object_id and object_type parameters specified.
fr_FR: La valeur du champ CMB2 ne peut pas être modifiée sans les paramètres object_id et object_type spécifiés.

en: CMB2 Field value cannot be updated without the value parameter specified.
fr_FR: La valeur du champ CMB2 ne peut pas être mise à jour sans le paramètre de valeur spécifié.

en: Calendar View
fr_FR: Vue en calendrier

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Categories
fr_FR: Catégories

en: Category Metabox
fr_FR: Boîte méta de catégorie

en: Check One
fr_FR: Case à cocher Une

en: Check Three
fr_FR: Case à cocher Trois

en: Check Two
fr_FR: Case à cocher Deux

en: Choose Time
fr_FR: Choisir le temps

en: Choose a status for this %s.
fr_FR: Choisissez un statut pour ce% s.

en: Choose from the most used %s
fr_FR: Choisissez parmi les plus utilisés %s

en: Choose from the most used tags
fr_FR: Choisir parmi les étiquettes les plus utilisées

en: Choose the %s of this %s.
fr_FR: Choisissez le %s de ce %s.

en: Choose the owner of this %s.
fr_FR: Choisissez le propriétaire de ce %s.

en: Choose whether Client's Logo should be displayed on login page if available.
fr_FR: Choisissez si le Logo du Client doit être affiché sur la page de connexion.

en: Choose whether Projects, Tasks and Bugs will only display items that have “open” statuses. Items with “closed” statuses will still be loaded on the page, but users will have to use filters to view them. This option only applies if “Archive Closed Items” is set to “No”
fr_FR: Choisissez si Projets, Tâches et Bugs n'afficheront que les éléments ayant le statut «ouvert». Les éléments dont le statut est «fermé» seront toujours chargés sur la page, mais les utilisateurs devront utiliser des filtres pour les afficher. Cette option ne s'applique que si «Archiver les éléments fermés» est réglé sur «Non».

en: Choose whether if Clients and Client Users can be added and used on Projects.
fr_FR: Indiquez si les clients et les utilisateurs du client peuvent être ajoutés et utilisés dans les projets.

en: Choose whether to collapse the Bugs box automatically when a user opens a project page.
fr_FR: Choisissez si vous souhaitez réduire automatiquement la zone Bugs lorsqu'un utilisateur ouvre une page de projet.

en: Choose whether to collapse the Discussion box automatically when a user opens a project page.
fr_FR: Choisissez si vous souhaitez réduire automatiquement la zone de discussion lorsqu'un utilisateur ouvre une page de projet.

en: Choose whether to collapse the Files box automatically when a user opens a project page.
fr_FR: Choisissez si vous souhaitez réduire automatiquement la zone Fichiers lorsqu'un utilisateur ouvre une page de projet.

en: Choose whether to collapse the Milestones box automatically when a user opens a project page.
fr_FR: Choisissez si vous souhaitez réduire automatiquement la zone Jalons lorsqu'un utilisateur ouvre une page de projet.

en: Choose whether to collapse the Project Details box automatically when a user opens a project page.
fr_FR: Choisissez si vous souhaitez réduire automatiquement la zone Détails du projet lorsqu'un utilisateur ouvre une page de projet.

en: Choose whether to collapse the Tasks box automatically when a user opens a project page.
fr_FR: Choisissez si vous souhaitez réduire automatiquement la zone Tâches lorsqu'un utilisateur ouvre une page de projet.

en: Cleanup
fr_FR: Nettoyage

en: Clear
fr_FR: Éclaircir

en: Click to delete the log file. Be careful, this operation can not be undone.
fr_FR: Cliquez pour supprimer le fichier journal. Attention, cette opération ne peut pas être annulée.

en: Click to toggle
fr_FR: Cliquez ici pour basculer

en: Client Label
fr_FR: Étiquette de client

en: Client base
fr_FR: La base de données clients

en: Client users
fr_FR: Utilisateurs client

en: Closed
fr_FR: Fermé

en: Collapse Project Bugs box
fr_FR: Boîte de dialogue Réduire les bogues de projet

en: Collapse Project Details box
fr_FR: Réduire les détails du projet

en: Collapse Project Discussion box
fr_FR: Boîte de discussion du projet d'effondrement

en: Collapse Project Files box
fr_FR: Boîte de dialogue Réduire les fichiers de projet

en: Collapse Project Milestones box
fr_FR: Collapser boîte à jalons du projet

en: Collapse Project Tasks box
fr_FR: Réduire la zone des tâches du projet

en: Collapse Sections
fr_FR: Réduire les sections

en: Color
fr_FR: Couleur

en: Comment not found.
fr_FR: Commentaire non trouvé.

[ctx: Comment notification subject]
en: New comment on %s
fr_FR: Nouveau commentaire sur %s

en: Comment reply notifications
fr_FR: Commenter réponse de notification

[ctx: Comment was very recently added.]
en: just now
fr_FR: maintenant

en: Commenting is disabled on this project.
fr_FR: Commenter est désactivé sur ce projet.

en: Comments
fr_FR: Commentaires

en: Complete
fr_FR: Terminé

en: Completed
fr_FR: Terminé

en: Contact Admin
fr_FR: Contact de l'administrateur

en: Copy
fr_FR: Copier

en: Copy Project
fr_FR: Dupliquer le projet

en: Created By
fr_FR: Créé Par

en: Created on
fr_FR: Créé le

en: Currency Symbol
fr_FR: Symbole de la devise

en: Current Color
fr_FR: Couleur actuelle

en: Current page of the collection.
fr_FR: Page courante de la collection.

en: Currently no files
fr_FR: Pas de fichier actuellement

en: Custom CMB2 field type classes must extend CMB2_Type_Base.
fr_FR: Les classes de champs personnalisés de type CMB2 doivent enrichir CMB2_Type_Base.

en: Custom Fields
fr_FR: Champs personnalisés

en: Custom Rendered Field
fr_FR: Champ rendu personnalisé

en: Customizer
fr_FR: Personnalisation

en: Data
fr_FR: Données

en: Debug
fr_FR: Débogage

en: Debug Log
fr_FR: Journal de débogage

en: Debug data
fr_FR: Données de débogage

en: Dec
fr_FR: Déc

en: December
fr_FR: Décembre

en: Default
fr_FR: Par défaut

en: Default color
fr_FR: Couleur par défaut

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Delete %s
fr_FR: Supprimer %s

en: Delete file
fr_FR: Supprimer le fichier

en: Deleted: %s
fr_FR: Supprimé : %s

en: Deleting...
fr_FR: Supprimer ...

en: Details
fr_FR: Détails

en: Disable Bugs
fr_FR: Désactiver Bugs

en: Disable Bugs for this project
fr_FR: Désactiver les bogues pour ce projet

en: Disable Clients and Client Users
fr_FR: Désactiver les Clients et les Utilisateurs Clients

en: Disable Discussion for this project
fr_FR: Désactiver la discussion pour ce projet

en: Disable Discussion on Files
fr_FR: Desactiver les discussions sur Fichier

en: Disable Discussion on Milestones
fr_FR: Désactiver la discussion sur les jalons

en: Disable Files
fr_FR: Désactiver les Fichiers

en: Disable Files for this project
fr_FR: Désactiver Fichier pour ce projet

en: Disable Milestones
fr_FR: Désactiver les jalons

en: Disable Milestones for this project
fr_FR: Désactiver les jalons pour ce projet

en: Disable Project Details
fr_FR: Désactiver les détails du projet

en: Disable Projects Categorization
fr_FR: Désactiver la catégorisation des projets

en: Disable Reports
fr_FR: Désactiver les rapports

en: Disable Tasks
fr_FR: Désactiver les tâches

en: Disable Tasks for this project
fr_FR: Désactiver les tâches pour ce projet

en: Disable section
fr_FR: Désactiver la section

en: Disable the Bugs section?
fr_FR: Désactiver la section Bugs ?

en: Disable the Files section?
fr_FR: Désactiver la section Fichier ?

en: Disable the Milestones section?
fr_FR: Désactiver la section des jalons?

en: Disable the Tasks section?
fr_FR: Désactiver la section Tâches ?

en: Disabled
fr_FR: Désactivé

en: Discard?
fr_FR: Ignorer?

en: Discussion Label
fr_FR: Étiquette de discussion

en: Do not show
fr_FR: Ne pas afficher

en: Done
fr_FR: Terminé

en: Download
fr_FR: Télécharger

en: Due Date
fr_FR: Date d'échéance

en: Edit %1$s
fr_FR: Editer %1$s

en: Edit %s
fr_FR: Modifier %s

en: Edit %s Category
fr_FR: Modifier %s Catégorie

en: Edit Tag
fr_FR: Editer le Tag

en: Edit: %s from %s to %s on %s
fr_FR: Modifier: %s par %s à %s sur %s

en: Edit: %s to %s
fr_FR: Modifier: %s à %s

en: Email
fr_FR: E-mail

en: Email Address:
fr_FR: Adresse Email:

en: Email Notifications
fr_FR: Notifications par email

en: Email address field cannot be empty.
fr_FR: Le champ de l'adresse mail ne peut pas être vide.

en: Email addresses cannot be empty.
fr_FR: Adresse e-mail ne peut pas être vide.

en: Enabled
fr_FR: Activé

en: End
fr_FR: Fin

en: End Date
fr_FR: Date de Fin

en: Ending before
fr_FR: Finir avant

en: Ends at
fr_FR: Se termine à

en: Enter %s name here
fr_FR: Saisissez le nom  de %s ici

en: Enter a youtube, twitter, or instagram URL. Supports services listed at %s.
fr_FR: Entre une adresse Instagram, Twitter ou YouTube. Les services supportés prennent en charge les services suivants %s.

en: Entry Image
fr_FR: Image d'entrée

en: Entry Title
fr_FR: Entrer un titre

en: Entry {#}
fr_FR: Entrée {#}

en: Error!
fr_FR: Erreur!

en: Every user who has the Role of UpStream Manager, UpStream User or Administrator appears in this dropdown.
fr_FR: Chaque utilisateur qui a le rôle de gestionnaire UpStream, utilisateur ou administrateur UpStream apparaît dans cette liste déroulante.

en: Export
fr_FR: Exporter

en: Extra Info
fr_FR: Info supplémentaire

en: Facebook URL
fr_FR: URL Facebook

en: Featured Image
fr_FR: Image à la une

en: Feb
fr_FR: Fév

en: February
fr_FR: Février

en: File
fr_FR: Fichier

en: File Label
fr_FR: Fichier Label

en: File info
fr_FR: Information sur le fichier

en: File to Import
fr_FR: Fichier à importer

en: File:
fr_FR: Fichier:

en: Files
fr_FR: Fichier

en: Filter
fr_FR: Filtre

en: Filter %2$s list
fr_FR: Filtrer la liste %2$s

en: Filter Closed Items
fr_FR: Filtrer les éléments fermés

en: First Name
fr_FR: Nom

en: For security, UpStream users can normally only access their own media uploads. Select the roles who can see all the entire media library.
fr_FR: Pour la sécurité, les utilisateurs UpStream peuvent normalement seulement accéder leurs propres médias. Sélectionnez les rôles qui peuvent voir tout la Médiathèque.

en: Forms
fr_FR: Formulaires

en: Fr
fr_FR: Ve

en: Fri
fr_FR: Ven

en: Friday
fr_FR: Vendredi

en: Frontend Edit
fr_FR: Front-end Modifier

en: General
fr_FR: Général

en: Generates reusable form entries
fr_FR: Génère des entrées de formulaire réutilisables

en: Go Back
fr_FR: Retourner en Arrière

en: Google+ URL
fr_FR: URL Google+

en: Here you can change the labels of various items. You could change Client to Customer or Bugs to Issues for example.<br>These labels will change on the frontend as well as in the admin area.
fr_FR: Ici, vous pouvez modifier les étiquettes de divers éléments. Bugs par Problèmes par exemple.<br>Ces étiquettes vont changer sur le frontend ainsi que dans la zone d’administration.

en: Hey there, I'm a read-only field
fr_FR: Hé là, je suis un champ en lecture seulement

en: Hey, I noticed you have created 5 or more projects on %sUpStream%s - that's awesome! May I ask you to give it a %s5-star%s rating on WordPress? Just to help us spread the word and boost our motivation.
fr_FR: Salut, j’ai remarqué que vous avez créé 5 projets ou plus sur %sUpStream%s - c’est génial ! Puis-je vous demander de lui donner une note de %s5 étoiles%sur WordPress ? Juste pour nous aider à passer le mot et poussé notre motivation.

en: Hidden
fr_FR: Masqué

en: Hour
fr_FR: Heure

en: If there are no %s Users here, you need to add one first by editing your %s
fr_FR: S'il n'y a pas de %s Users ici, vous devez d'abord en ajouter un en modifiant vos %s

en: If there are no %s here, you need to add one first by clicking on <strong>New Client</strong> in the sidebar.
fr_FR: S'il n'y a pas de %s ici, vous devez d'abord en ajouter un en cliquant sur <strong>Nouveau client</strong> dans la barre latérale.

en: If there are no %s in the dropdown, add them by editing the <strong>UpStream Settings</strong>.
fr_FR: S’il n’y a aucun %s dans la liste déroulante, ajoutez-les en éditant les <strong>Paramètres UpStream </strong>.

en: Image Caption
fr_FR: Légende de l'image

en: Image URL
fr_FR: URL de l'image

en: Import
fr_FR: Importer

en: Import from File
fr_FR: Importer depuis un fichier

en: Important!
fr_FR: Important !

en: In order to complete the upgrade to this version, you will need to deactivate and re-activate Upstream. Make sure Remove Data under the UpStream menu is unchecked so you do not lose any data.
fr_FR: Afin de compléter la mise à niveau vers cette version, vous devrez désactiver et réactiver Upstream. Assurez-vous que l'option Supprimer les données du menu UpStream n'est pas cochée pour que vous ne perdiez aucune donnée.

en: In reply to
fr_FR: En réponse à

en: Include Fields
fr_FR: Inclure les champs

en: Includes the box object which the fields are registered to in the response.
fr_FR: Comprend l'objet de la boîte dans lequel les champs sont enregistrés pour la réponse.

en: Includes the fully rendered attributes, 'form_open', 'form_close', as well as the enqueued 'js_dependencies' script handles, and 'css_dependencies' stylesheet handles.
fr_FR: Comprend les attributs : "form_open", "form_close" ainsi que les scripts "js_dependencies" et feuilles de style "css_dependencies".

en: Includes the registered fields for the box in the response.
fr_FR: Inclut les champs enregistrés pour la boîte "réponse".

en: Insert into %s
fr_FR: Insérer dans %s

en: Invalid "%s" parameter.
fr_FR: Paramètre "%s" invalide.

en: Invalid %1$s method: %2$s
fr_FR: Méthode %1$s non valide : %2$s

en: Invalid %1$s property: %2$s
fr_FR: Propriété %1$s non valide : %2$s

en: Invalid Client ID.
fr_FR: ID de client invalide.

en: Invalid Nonce
fr_FR: Nonce Invalide

en: Invalid Project.
fr_FR: Projet non valide.

en: Invalid User ID.
fr_FR: Identifiant utilisateur invalide.

en: Invalid action nonce.
fr_FR: Token d'action invalide.

en: Invalid email address and/or password.
fr_FR: L'adresse e-mail ou le mot de passe n'est pas valide.

en: Invalid email address.
fr_FR: Adresse e-mail invalide.

en: Invalid item.
fr_FR: Article incorrect.

en: Invalid nonce.
fr_FR: Réponse invalide.

en: Invalid project id
fr_FR: ID de projet non valide

en: Invalid request.
fr_FR: Requête invalide.

en: It seems that you're not participating in any project right now.
fr_FR: Il semble que vous ne participiez à aucun projet pour le moment.

en: Item Title:
fr_FR: Entrer un titre:

en: Item Type:
fr_FR: Type d'élément:

en: Jan, Feb, Mar, Apr, May, Jun, Jul, Aug, Sep, Oct, Nov, Dec
fr_FR: Jan, Fev, Mar, Avr, Mai, Jui, Jui, Aou, Sep, Oct, Nov, Dec

en: January
fr_FR: Janvier

en: January, February, March, April, May, June, July, August, September, October, November, December
fr_FR: Janvier, Février, Mars, Avril, Mai, Juin, Juillet, Août, Septembre, Octobre, Novembre, Décembre

en: Jul
fr_FR: Jui

en: July
fr_FR: Juillet

en: Jun
fr_FR: Jui

en: June
fr_FR: Juin

en: Labels
fr_FR: Étiquettes

en: Last 10
fr_FR: 10 dernièrs

en: Last 20
fr_FR: 20 derniers

en: Last Name
fr_FR: Prénom

en: Limit results to those matching a string.
fr_FR: Limiter les résultats à ceux correspondant à une chaîne.

en: Link to contact form or knowledge base to help clients obtain support.
fr_FR: Un lien pour contacter le support ou le guide pour aider les clients à obtenir un soutien.

en: Linkedin URL
fr_FR: URL LinkedIn

en: Localization
fr_FR: Localisation

en: Log File
fr_FR: Fichier Journal

en: Log Out
fr_FR: Déconnexion

en: Log content
fr_FR: Contenu de connexion

en: Log file not found.
fr_FR: Fichier journal non trouvé.

en: Login Page Client Logo
fr_FR: Logo du Client de la Page de Login Logo

en: Login Page Text
fr_FR: Texte de la page de connexion

en: Managing %s's Permissions
fr_FR: Gestion des autorisations %s

en: Managing %s\'s Permissions
fr_FR: Gestion des autorisations %s

en: March
fr_FR: Mars

en: Maximum number of items to be returned in result set.
fr_FR: Nombre maximal d&rsquo;articles à retourner dans le jeu de résultats.

en: May
fr_FR: Mai

en: Me
fr_FR: Moi

en: Media
fr_FR: Média

en: Members
fr_FR: Membres

en: Metabox configuration is required to have an ID parameter.
fr_FR: Configuration de Metabox requise pour l'obtention d'un paramètre ID.

en: Method '%s' must be overridden.
fr_FR: La méthode « %s » doit être remplacée.

en: Method '%s' not implemented. Must be overridden in subclass.
fr_FR: La méthode %s n'est pas implémentée. Elle doit être remplacé dans la sous-classe.

en: Migrate?
fr_FR: Migrer?

en: Migrating Client User
fr_FR: Migration du compte utilisateur client

en: Milestone
fr_FR: Jalon

en: Milestone Category
fr_FR: Jalon Label

en: Milestone Label
fr_FR: Jalon Label

en: Milestones
fr_FR: Jalons

en: Mine
fr_FR: Mien

en: Missing some required fields
fr_FR: Il manque quelques champs obligatoires

en: Mo
fr_FR: Lu

en: Modified on
fr_FR: Modifié le

en: Mon
fr_FR: Lui

en: Monday
fr_FR: Lundi

en: Multiple Files
fr_FR: Sélection de fichiers multiples

en: My %s
fr_FR: Mes %s

en: Name
fr_FR: Nom

en: New
fr_FR: Nouveau

en: New %1$s
fr_FR: Nouveau %1$s

en: New %1s
fr_FR: Nouveau %1s

en: New %s
fr_FR: Nouveau %s

en: New %s Category Name
fr_FR: Nouveau %s Nom de Catégorie

en: New %s Name
fr_FR: Nouveau %s Nom

en: New Item: %s
fr_FR: Nouvel article : %s

en: New Tag Name
fr_FR: Nouveau nom de Tag

en: New: %s
fr_FR: Nouveau %s

en: New: %s - %s on %s
fr_FR: Nouveau : %s - %s sur %s

en: Next
fr_FR: Suivant

en: No
fr_FR: Non

en: No %2$s found
fr_FR: Aucun %2$s trouvé

en: No %2$s found in Trash
fr_FR: Aucun %2$s trouvé dans la corbeille

en: No %s avaliable.
fr_FR: Aucun %s n'est disponible.

en: No %s found
fr_FR: Aucun %s trouvé

en: No %s found in Trash
fr_FR: Aucun %s trouvé dans la corbeille

en: No box found by that id. A box needs to be registered with the "show_in_rest" parameter configured.
fr_FR: Aucune boîte trouvée par cet id. Une boîte doit être enregistrée avec le paramètre "show_in_rest" configuré.

en: No boxes found.
fr_FR: Aucune boite n'a été trouvée.

en: No client selected
fr_FR: Aucun client sélectionné

en: No data found.
fr_FR: Aucune donnée n'a été trouvée.

en: No field found by that id.
fr_FR: Aucun champ trouvé par cet identifiant (id).

en: No file found.
fr_FR: Aucun fichier trouvé.

en: No oEmbed Results Found for %1$s. View more info at %2$s.
fr_FR: Aucun résultat oEmbed n'a été trouvé pour %1$s (voir %2$s la documentation pour plus d’informations).

en: No project selected
fr_FR: Aucun projet sélectionné

en: No results
fr_FR: Aucun résultat

en: No results found.
fr_FR: Aucun résultat trouvé.

en: No terms
fr_FR: Aucun terme

en: No users found
fr_FR: Aucun utilisateur trouvé

en: No users found.
fr_FR: Pas d'utilisateurs trouvé.

en: Nobody
fr_FR: Personne

en: None
fr_FR: Aucun

en: Not Assigned
fr_FR: Non assigné

en: Nothing to update.
fr_FR: Aucune mise à jour.

en: November
fr_FR: Novembre

en: Now
fr_FR: Maintenant

en: October
fr_FR: Octobre

en: Once you've added your %s, you should now Publish/Update the %s. This ensures that all %s will be available within the %s.
fr_FR: Une fois que vous avez ajouté vos %s, vous pouvez maintenant publier / mettre à jour le %s. Cela garantit que tous les %s seront disponibles dans le  %s.

en: Open
fr_FR: Ouvrir

en: Open Settings Page
fr_FR: Ouvrir la page des paramètres

[ctx: Open Tasks]
en: Open
fr_FR: Ouvert(s)

en: Option One
fr_FR: Option Une

en: Option Three
fr_FR: Option Trois

en: Option Two
fr_FR: Option Deux

en: Options to collapse different sections on the client area on frontend.
fr_FR: Options pour réduire les différentes sections sur l’espace client.

en: Options to configure the list of media attachments.
fr_FR: Options pour configurer la liste des pièces jointes des médias.

en: Other Settings
fr_FR: Autres paramètres

en: Overdue
fr_FR: En Retard

en: Overview
fr_FR: Aperçu

en: Owner
fr_FR: Gestionnaire

en: Parent %s Category
fr_FR: Catégorie parente %s

en: Parent %s Category:
fr_FR: Catégorie parente %s :

en: Parent %s:
fr_FR: Parent %s :

en: Password
fr_FR: Mot de passe

en: Password field cannot be empty.
fr_FR: Le champ Mot de passe ne peut pas être vide.

en: Path
fr_FR: Chemin

en: Percentage
fr_FR: Pourcentage

en: Perform Import
fr_FR: Démarrer l’importation

en: Phone
fr_FR: Téléphone

en: Phone Number
fr_FR: Numéro de téléphone

en: Plain Text
fr_FR: Texte brut

en: Please Try Again
fr_FR: Veuillez réessayer

en: Please, consider upgrading your WordPress.
fr_FR: S'il vous plaît, pensez à mettre à jour votre WordPress.

en: Plural
fr_FR: Pluriel

en: Popular %s
fr_FR: Populaire %s

en: Popular Tags
fr_FR: Tags populaires

en: Prev
fr_FR: Précédent

en: Progress
fr_FR: Progression

en: Progress (%)
fr_FR: Progrès (%)

en: Project
fr_FR: Projet

en: Project Label
fr_FR: Etiquette du projet

en: Project Timeline
fr_FR: Calendrier du projet

en: Project Users Roles
fr_FR: Rôles des utilisateurs du projet

en: Projects
fr_FR: Projets

en: Projects base
fr_FR: Base pour les projets

en: Quick Start Guide
fr_FR: Guide de démarrage rapide

en: REST Editable Test Text
fr_FR: REST texte modifiable de test

en: REST Test Box
fr_FR: Boite du test REST

en: REST Test Text
fr_FR: REST Test Texte

en: Read-only Disabled Field
fr_FR: Le champ est désactivé en lecture seule

en: Refreshing...
fr_FR: Actualisation…

en: Remove
fr_FR: Supprimer

en: Remove %1$s Image
fr_FR: Supprimer l'image de %1$s

en: Remove Data
fr_FR: Supprimer Données

en: Remove Embed
fr_FR: Supprimer l’intégration

en: Remove Entry
fr_FR: Supprimer l'entrée

en: Remove Group
fr_FR: Supprimer le Groupe

en: Remove Image
fr_FR: Supprimer l'image

en: Remove Row
fr_FR: Supprimer la rangée

en: Remove all data on uninstall?
fr_FR: Supprimer toutes les données lors de la désinstallation ?

en: Remove featured image
fr_FR: Supprimer l'image mise en avant

en: Remove?
fr_FR: Retirer ?

[ctx: Removing a comment in projects]
en: Comment not found.
fr_FR: Commentaire non trouvé.

en: Removing a user only means that they will no longer be associated with this client. Their WordPress account will not be deleted.
fr_FR: Supprimer un utilisateur signifie seulement qu'il ne sera plus associé à ce client. Leur compte WordPress ne sera pas supprimé.

en: Repeating Field Group
fr_FR: Répétition du groupe de champ

en: Repeating Field Group using a Grid
fr_FR: Répétition du groupe de champs à l'aide d'une grille

en: Reply
fr_FR: Répondre

en: Replying...
fr_FR: Répondre…

en: Reporting
fr_FR: Rapport

en: Reports
fr_FR: Rapports

en: Resetting...
fr_FR: Réinitialisation…

en: Sat
fr_FR: Sam

en: Saturday
fr_FR: Samedi

en: Save
fr_FR: Sauvegarder

en: Scope under which the request is made; determines fields present in response.
fr_FR: Portée de la requête; détermine les champs présents dans la réponse.

en: Search %2$s
fr_FR: Rechercher un %2$s

en: Search %s
fr_FR: Rechercher %s

en: Search %s Categories
fr_FR: Chercher %s Catégories

en: Search Tags
fr_FR: Rechercher parmi les tags

en: Search:
fr_FR: Recherche:

en: Second
fr_FR: Seconde

en: Select / Deselect All
fr_FR: Sélectionner / Désélectionner tout

en: Select Color
fr_FR: Sélectionner une couleur

en: Select the user roles that should be used to filter the list of users on projects.
fr_FR: Sélectionnez les rôles utilisateur qui doivent être utilisés pour filtrer la liste des utilisateurs sur les projets.

en: Selecting a milestone will count this task's progress toward that milestone as well as overall project progress.
fr_FR: La sélection d'un jalon comptera les progrès de cette tâche par rapport à ce jalon, ainsi que l'avancement général du projet.

en: Separate %s with commas
fr_FR: Séparez les %s avec des virgules

en: Separate tags with commas
fr_FR: Séparez les tags avec des virgules

en: September
fr_FR: Septembre

en: Set %1$s Image
fr_FR: Définir %1$s Image

en: Set featured image
fr_FR: Définir une image d'illustration

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Settings updated.
fr_FR: Les paramètres ont été mis à jour.

en: Severities
fr_FR: Sévérités

en: Severity
fr_FR: Gravité

en: Severity Color
fr_FR: Couleur de gravité

en: Severity Name
fr_FR: Nom de gravité

en: Severity {#}
fr_FR: Gravité {#}

en: Show Users' Names
fr_FR: Afficher les noms des utilisateurs

en: Show all %s
fr_FR: Voir tout %s

en: Show all projects
fr_FR: Afficher tous les projets

en: Show names on Project list (Front page)
fr_FR: Afficher les noms sur la liste des projets (Première page)

en: Sign In
fr_FR: Se connecter

en: Single
fr_FR: Unique

en: Site Background Color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan du site

en: Size
fr_FR: Taille

en: Sorry, this field does not have a cmb_id specified.
fr_FR: Désolé, ce champ n'a pas de "cmb_id" spécifié.

en: Sorry, you are not allowed to access this project.
fr_FR: Désolé, vous n'êtes pas autorisé à accéder à ce projet.

en: Start
fr_FR: Début

en: Start Date
fr_FR: Date de début

en: Start migration
fr_FR: Démarrer la migration

en: Starting after
fr_FR: Commençant après

en: Status
fr_FR: Statuts

en: Status Color
fr_FR: Couleur du Statut

en: Status Name
fr_FR: Nom du Statut

en: Status {#}
fr_FR: Statuts {#}

en: Statuses
fr_FR: Les Statuts

en: Statuses are set within the UpStream Settings.
fr_FR: Les statuts sont définis dans les paramètres UpStream.

en: Step 1. Please go through each settings tab below and configure the options.
fr_FR: Étape 1. Veuillez passer en revue chaque onglet de paramètres ci-dessous et configurer les options.

en: Step 2. Add a new Client by navigating to <strong>Projects > New Client</strong>
fr_FR: Étape 2. Ajouter un nouveau Client en naviguant dans <strong>Projets &gt; Nouveau Client</strong>

en: Step 3. Add your first Project by navigating to <strong>Projects > New Project</strong>
fr_FR: Étape 3. Ajoutez votre premier projet en naviguant vers <strong>Projets &gt; Nouveau projet</strong>

en: Su
fr_FR: Di

en: Su, Mo, Tu, We, Th, Fr, Sa
fr_FR: Di, Lu, Ma, Me, Je, Ve, Sa

en: Success!
fr_FR: Succès !

en: Success! UpStream is up and running.
fr_FR: Succès! UpStream est en marche.

en: Sun
fr_FR: Dim

en: Sun, Mon, Tue, Wed, Thu, Fri, Sat
fr_FR: Dim, Lun, Mar, Mer, Jeu, Ven, Sam

en: Sunday
fr_FR: Dimanche

en: Sunday, Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday, Friday, Saturday
fr_FR: Dimanche, Lundi, Mardi, Mercredi, Jeudi, Vendredi, Samedi

en: Task
fr_FR: Tâche

en: Task Label
fr_FR: Étiquette de tâche

[ctx: Task status]
en: Open
fr_FR: Ouvert(s)

en: Tasks
fr_FR: Tâches

en: Term Image
fr_FR: Image de terme

en: Term Metadata is a WordPress 4.4+ feature. Please upgrade your WordPress install.
fr_FR: Term Metadata est une fonctionnalité de WordPress 4.4+. Nous vous invitons à mettre à jour votre installation WordPress.

en: Term metaboxes configuration requires a "taxonomies" parameter.
fr_FR: La configuration des métaboxes à terme nécessite le paramètre taxonomie.

en: Test Checkbox
fr_FR: Test Cases à cocher

en: Test Color Picker
fr_FR: Test Sélecteur de couleurs

en: Test Date Picker
fr_FR: Test Sélecteur de date

en: Test Date Picker (UNIX timestamp)
fr_FR: Test Sélecteur de date (timestamp UNIX)

en: Test Date/Time Picker Combo (UNIX timestamp)
fr_FR: Test Sélecteur Date et Heure combinées (timestamp UNIX)

en: Test Image
fr_FR: Test d'image

en: Test Metabox using a Grid
fr_FR: Test Métabox à l’aide d’une grille

en: Test Money
fr_FR: Test Devises

en: Test Multi Checkbox
fr_FR: Test Cases à cocher (multi)

en: Test Radio
fr_FR: Test Boutons radio

en: Test Radio inline
fr_FR: Test Bouton radio inline

en: Test Select
fr_FR: Test Sélection

en: Test Taxonomy Multi Checkbox
fr_FR: Test Taxonomies (Cases à cocher - Multi)

en: Test Taxonomy Radio
fr_FR: Test Taxonomie (bouton radio)

en: Test Taxonomy Select
fr_FR: Test Sélection de taxonomies

en: Test Text
fr_FR: Test Texte

en: Test Text Area
fr_FR: Test Zone de texte

en: Test Text Area Small
fr_FR: Test Zone de texte (Petite)

en: Test Text Area for Code
fr_FR: Test Zone de texte pour code

en: Test Text Email
fr_FR: Test Texte E-mail

en: Test Text Medium
fr_FR: Test Texte (Moyen)

en: Test Text Small
fr_FR: Test Texte (Petit)

en: Test Time
fr_FR: Test Heure

en: Test Title Weeeee
fr_FR: Test Titre Youhou

en: Th
fr_FR: Je

en: The "%1$s" field parameter has been deprecated in favor of the "%2$s" parameter.
fr_FR: Le paramètre de champ "%1$s" est devenu obsolète au profit du paramètre "%2$s".

en: The email address that clients can use to contact you.
fr_FR: Adresse électronique que les clients peuvent utiliser pour vous contacter.

en: The file could not be found.
fr_FR: Aïe ! Le fichier n'a pas pu être enregistr&eacute;.

en: The id for the object.
fr_FR: L'identifiant de l'objet.

en: The selected Users can then login using their email address and the password that is set within the %s.
fr_FR: Les utilisateurs sélectionnés peuvent alors se connecter à l'aide de leur adresse e-mail et du mot de passe défini dans les %s.

en: The selected owner will have full access and control of everything within this %s, regardless of their role.
fr_FR: Le propriétaire sélectionné aura un accès et un contrôle total de tout ce qui se trouve dans ce %s, quel que soit son rôle.

en: The severity and colors that can be used for the severity of %s.<br>These will become available in the %s Severity dropdown within each %s
fr_FR: La gravité et les couleurs pouvant être utilisées pour la gravité du %s. <br> Ceux-ci deviendront disponibles dans la liste déroulante Gravité du %s au sein de chaque %s

en: The statuses and colors that can be used for the status of %s.<br>These will become available in the %s Status dropdown within each %s
fr_FR: Les statuts et les couleurs qui peuvent être utilisés pour le statut de %s.<br>Ceux-ci seront disponibles dans le menu déroulant du %s dans chaque %s

en: The title for the object.
fr_FR: Le titre pour l'objet.

en: The users listed below are those old <code>UpStream Client Users</code> that could not be automatically converted/migrated to <code>WordPress Users</code> by UpStream for some reason. More details on the Disclaimer metabox.
fr_FR: Les utilisateurs listés ci-dessous sont les anciens <code>utilisateurs clients UpStream</code> qui n'ont pas pu être automatiquement convertis/transformés en <code>utilisateurs WordPress</code> par UpStream pour une raison quelconque. Plus de détails sur la boîte de désistement metabox.

en: Theme Options
fr_FR: Options du thème

en: There are no users assigned yet.
fr_FR: Il n'y a pas encore d'utilisateurs assignés.

en: There is important info in the guide and it does not take too long.
fr_FR: Il y a des informations importantes dans le guide et cela ne prend pas trop de temps.

en: These are all the users assigned with the role <code>%s</code> and not related to this client yet.
fr_FR: Il s'agit de tous les utilisateurs auxquels le rôle <code>%s</code> a été affecté et qui ne sont pas encore liés à ce mandant.

en: These extensions add extra functionality to the UpStream Project Management plugin.
fr_FR: Ces extensions ajoutent des fonctionnalités supplémentaires pour le plugin UpStream Project Managemen.

en: This Client User is not associated with this Client.
fr_FR: Cet utilisateur client n'est pas associé à ce client.

en: This Milestone doesn't exist anymore.
fr_FR: Ce jalon n'existe plus.

en: This Severity doesn't exist anymore.
fr_FR: Cette gravité n'existe plus.

en: This Status doesn't exist anymore.
fr_FR: Ce statut n'existe plus.

en: This box does not have read permissions.
fr_FR: Cette boîte ne possède pas de droits de lecture.

en: This box does not have write permissions.
fr_FR: Cette case ne possède pas de droits d’écriture.

en: This calendar display will allow you to easily see everything that’s happening in a project.
fr_FR: Ce calendrier vous permettra de facilement voir tout ce qui se passe dans un projet.

en: This comment and its replies are not visible by regular users.
fr_FR: Ce commentaire et ses réponses ne sont pas visibles par les utilisateurs réguliers.

en: This comment is not visible by regular users.
fr_FR: Ce commentaire n'est pas visible par les utilisateurs réguliers.

en: This email address is already being used by another user.
fr_FR: Cette adresse email est déjà utilisée par un autre utilisateur.

en: This extension allows you to add more information to Project, Milestone, Tasks and Bugs.
fr_FR: Cette extension vous permet d'ajouter plus d'informations à Project, Milestone, Tasks and Bugs.

en: This extension allows you to set permissions by user or role for objects and individual fields.
fr_FR: Cette extension vous permet de définir des permissions par utilisateur ou par rôle pour les objets et les champs individuels.

en: This is a required field and will be what your %s see on the frontend.
fr_FR: Ce champ est obligatoire et sera ce que vos %s verront sur le frontend.

en: This is a title description
fr_FR: Ceci est une description de titre

en: This project is being edited by
fr_FR: Ce projet est édité par

en: This user doesn't seem to be a valid Client User.
fr_FR: Cet utilisateur ne semble pas être un utilisateur de Client valide .

en: Thu
fr_FR: Jeu

en: Thursday
fr_FR: Jeudi

en: Tick the %s Users who will have access to this %s.
fr_FR: Cochez les %s Utilisateurs qui auront accès à ces %s.

en: Ticking this box will disable the Milestones section on both the frontend and the admin area. <strong>Warning: The project timeline and some other features require milestones to work properly.</strong>
fr_FR: En cochant cette case, vous désactivez la section Jalons sur le front-end et dans la zone d'administration.

en: Ticking this box will disable the Tasks section on both the frontend and the admin area.
fr_FR: Cochez cette case pour désactiver la section Tâches sur le frontend et la zone d'administration.

en: Time
fr_FR: Temps

en: Time Tracking
fr_FR: Suivi du Temps

en: Time zone
fr_FR: Fuseau horaire

en: Timeframe
fr_FR: Plage de temps

en: Title
fr_FR: Titre

en: Title can't be empty
fr_FR: Le titre ne peut pas être vide

en: To view or modify the field's value, the 'object_id' and 'object_type' arguments are required.
fr_FR: Pour afficher ou modifier la valeur du champ, les arguments object_id et object_type sont requis.

en: Today
fr_FR: Aujourd'hui

en: Toggle Filters
fr_FR: Outil de filtre

en: Toggle panel: %s
fr_FR: Panneau à bascule (Toggle) : %s

en: Tu
fr_FR: Ma

en: Tue
fr_FR: Mar

en: Tuesday
fr_FR: Mardi

en: Twitter URL
fr_FR: URL Twitter

en: Type of Status
fr_FR: Type de Statuts

en: Unapprove
fr_FR: Désapprouver

en: Unapproving...
fr_FR: Non-approbation....

en: UpStream Client User
fr_FR: Utilisateur client UpStream

en: UpStream Debug Log
fr_FR: Journal de débogage UpStream

en: UpStream Manager
fr_FR: UpStream manager

en: UpStream Project Manager
fr_FR: Chef de projet

en: UpStream Settings
fr_FR: Paramètres UpStreaming

en: UpStream User
fr_FR: Utilisateur UpStream

en: UpStream needs to be reactivated.
fr_FR: UpStream doit être réactivé.

en: UpStream requires jQuery.
fr_FR: UpStream nécessite jQuery.

en: UpStream's Custom Permissions
fr_FR: Permission spécifique d'UpStream

en: Update
fr_FR: Mettre à jour

en: Update %s
fr_FR: Mettre à jour %s

en: Update %s Category
fr_FR: Mettre à jour la catégorie %s

en: Update Permissions
fr_FR: Mettre à jour les permissions

en: Update Tag
fr_FR: Mettre à jour le Tag

en: Update notice:
fr_FR: Mettre à jour la notice:

en: Updating...
fr_FR: Mise à jour...

en: Upload Date
fr_FR: Téléversé le

en: Upload an image or enter a URL.
fr_FR: Mettre une image en ligne ou saisir une URL.

en: Upload or add multiple images/attachments.
fr_FR: Mettre en ligne ou ajouter plusieurs images / pièces jointes.

en: Uploaded by
fr_FR: Téléversé par

en: Uploaded to this %s
fr_FR: Uploader à ce %s

en: Uploader
fr_FR: Téléchargeur

en: Use as %1$s Image
fr_FR: Utiliser comme %1$s de l’image

en: Use as featured image
fr_FR: Utiliser comme image mise en avant

en: Use these files
fr_FR: Utiliser ces fichiers

en: Use this file
fr_FR: Utiliser ce fichier

en: User
fr_FR: Utilisateur

en: User Field
fr_FR: Champ utilisateur

en: User Profile Metabox
fr_FR: Profil utilisateur de la Métabox

en: Users
fr_FR: Utilisateurs

en: Users IDs cannot be empty.
fr_FR: Les ID utilisateurs ne peuvent pas être vides.

en: Using the "%1$s" field parameter as a callback has been deprecated in favor of the "%2$s" parameter.
fr_FR: L'utilisation du paramètre "%1$s" en tant que rappel a été déconseillée en faveur du paramètre  "%2$s".

en: Using the Archive feature means that Closed items are not loaded on the frontend. This can speed up your site if you have projects with many items. Do not use the Archive feature if you want users to find Closed items.
fr_FR: L'utilisation de la fonction Archiver signifie que les éléments fermés ne sont pas chargés sur le front-end. Cela peut accélérer votre site si vous avez des projets avec de nombreux éléments. N'utilisez pas la fonction Archiver si vous voulez que les utilisateurs trouvent des éléments fermés.

[ctx: Valid formatDate string for jquery-ui datepicker]
en: mm/dd/yy
fr_FR: dd/mm/yy

en: Value Error for %s
fr_FR: Erreur de valeur pour %s

en: Various options for the %1s login page and the frontend view. <br>%2s can view their projects by visiting %3s (URL is available after adding a %s).
fr_FR: Diverses options pour la page de connexion %1s et la vue frontale. <br>Les %2s peuvent voir leurs projets en visitant %3s (l'URL est disponible après avoir ajouté un %s).

en: View %1$s
fr_FR: Voir %1$s

en: View %s
fr_FR: Voir %s

en: View All
fr_FR: Voir tout

en: View Documentation
fr_FR: Voir la documentation

en: View Quick Start Guide
fr_FR: Voir le Guide de démarrage rapide

en: We
fr_FR: Me

en: We <strong>strongly recommend</strong> that you take the time to follow it.
fr_FR: Nous <strong> recommandons fortement </strong> que vous prenez le temps de le suivre

en: Website
fr_FR: Site Web

en: Website URL
fr_FR: URL site Internet

en: Wed
fr_FR: Mer

en: Wednesday
fr_FR: Mercredi

en: When the '_rendered' argument is passed, the renderable field attributes will be returned fully rendered. By default, the names of the callback handers for the renderable attributes will be returned.
fr_FR: Lorsque l'argument _rendered s'est terminé, Les attributs du champ renderable seront totalement renvoyés. Par défaut, les noms des gestionnaires de rappel pour les attributs de rendu seront eux aussi retournés.

en: Whether to be notified when someone reply to your comments within %s.
fr_FR: S'il faut être averti lorsque quelqu'un répond à vos commentaires dans les %s.

en: Who can post images in comments?
fr_FR: Qui peut poster des images dans les commentaires ?

en: Who can see all the media?
fr_FR: Qui peut voir tous les médias ?

en: Will show in REST API "editable" contexts only (`POST` requests).
fr_FR: Afficher uniquement dans les contextes modifiables de l'API REST (requêtes POST).

en: Will show in the REST API for this box and for pages.
fr_FR: S'affichera dans l'API REST pour cette boîte et pour les pages.

en: Write a short description for this entry
fr_FR: Ecrire une brève description de cette entrée

en: Yes
fr_FR: Oui

en: You can now start to add your %s.
fr_FR: Vous pouvez maintenant commencer à ajouter vos %s.

en: You don't have enough permissions to log in here.
fr_FR: Vous n'avez pas assez de permissions pour vous connecter ici.

en: You were just logged out.
fr_FR: Vous venez d'être déconnecté.

en: You're not allowed to do this.
fr_FR: Vous n’êtes pas autorisé à effectuer cette action.

en: Your Email
fr_FR: Votre Email

en: complete
fr_FR: terminé

en: empty
fr_FR: vide

en: field description (optional)
fr_FR: description du champ (facultatif)

en: invalid milestone
fr_FR: jalon invalide

en: invalid user
fr_FR: Utilisateur non valable

en: none
fr_FR: aucun

en: owners
fr_FR: responsables

en: statuses
fr_FR: les statuts

[ctx: taxonomy (tag) general name]
en: Tags
fr_FR: Étiquettes

[ctx: taxonomy general name]
en: Category
fr_FR: Catégorie

[ctx: taxonomy singular name]
en: Category
fr_FR: Catégorie

[ctx: upstream]
en:  %s found
fr_FR:  %s trouvés

[ctx: upstream]
en: Add new %s
fr_FR: Ajouter un nouveau %s

en: user
fr_FR: utilisateur

en: users
fr_FR: utilisateurs
