UpdraftPlus - en to ja_JP translation catalogue (1424 entries)

en: Frankfurt
ja_JP: フランクフルト

en: London
ja_JP: ロンドン

en: Belgium
ja_JP: ベルギー

en: Sydney
ja_JP: シドニー

en: Singapore
ja_JP: シンガポール

en: Tokyo
ja_JP: 東京

en: Taiwan
ja_JP: 台湾

en: Oregon
ja_JP: オレゴン

en: North Virginia
ja_JP: ノースバージニア

en: South Carolina
ja_JP: サウスカロライナ

en: A temporary clone is an instant copy of this website, running on our servers. Rather than test things on your live site, you can UpdraftClone it, and then throw away your clone when done.
ja_JP: 一時的な複製とは、その時点のこのサイトのコピーを我々のサーバーで実行することです。あなたの実際のサイトでテストするのではなく、UpdraftClone を使いテストし、テスト完了後にその複製を破棄することができます。

en: Create a temporary clone on our servers (UpdraftClone)
ja_JP: 我々のサーバー上にサイトの一時的な複製を生成する (UpdraftClone)

en: Save
ja_JP: 保存

en: Back
ja_JP: 戻る

en: Backup / Restore
ja_JP: バックアップ / 復元

en: Backup
ja_JP: バックアップ

en: Migrate / Clone
ja_JP: 移行 / 複製

en: Only allow this backup to be deleted manually (i.e. keep it even if retention limits are hit).
ja_JP: このバックアップは手動でのみ削除する (保持数に達しても保管されます)。

en: Every hour
ja_JP: 毎時間

en: Processing
ja_JP: 処理中

en: Connect to UpdraftCentral Cloud
ja_JP: UpdraftCentral クラウドに接続

en: UpdraftPlus.Com account terms and policies
ja_JP: UpdraftPlus.Comアカウントの利用規約とポリシー

en: Upload
ja_JP: アップロード

en: Be aware that mail servers tend to have size limits; typically around %s MB; backups larger than any limits will likely not arrive as a result UpdraftPlus will only send Database backups to email.
ja_JP: メールサーバーにサイズ制限がある傾向に注意してください。典型的には約%sMBです。その制限より大きいバックアップファイルは届かない可能性が高いため、UpdraftPlus はデータベースのバックアップのみを電子メールで送信します。

en: Europe (Paris)
ja_JP: 欧州 (パリ)

en: Invalid Job Id
ja_JP: 無効な ジョブ ID

en: Next
ja_JP: 次へ

en: Error: The chosen file is corrupt. Please choose a valid UpdraftPlus export file.
ja_JP: エラー : 選択したファイルが壊れています。正しい UpdraftPlus エクスポートファイルを選んでください。

en: A PHP fatal error (%s) has occurred: %s
ja_JP: PHP fatal error (%s) が発生 : %s

en: A PHP exception (%s) has occurred: %s
ja_JP: PHP の例外 (%s) が発生 : %s

en: Remote storage authentication
ja_JP: リモートストレージの認証

en: Network and multisite
ja_JP: ネットワークとマルチサイト

en: Migrator
ja_JP: 移行ツール

en: Additional storage
ja_JP: 追加容量

en: Remote storage
ja_JP: リモートストレージ

en: Select Files
ja_JP: ファイルを選択

en: Your settings failed to save. Please refresh the settings page and try again
ja_JP: 設定の保存に失敗しました。設定画面を更新し、もう一回挑戦してください

en: archive
ja_JP: アーカイブ

en: Extra database
ja_JP: 他のデータベース

en: Press here to download or browse
ja_JP: ダウンロードまたは閲覧するにはここをクリック

en: Error: invalid path
ja_JP: エラー: 無効なパス

en: An error occurred when fetching storage module options:
ja_JP: ストレージモジュールのオプションを取得中にエラーが発生しました:

en: Loading log file
ja_JP: ログファイルの読み込み中

en: Search
ja_JP: 検索

en: Select a file to view information about it
ja_JP: 情報をご覧になるには、ファイルを選択してください。

en: Browsing zip file
ja_JP: zip ファイルの参照

en: Browse contents
ja_JP: コンテンツを参照

en: Skipped tables:
ja_JP: スキップしたテーブル:

en: With UpdraftPlus Premium, you can choose to backup non-WordPress tables, backup only specified tables, and backup other databases too.
ja_JP: UpdraftPlus プレミアム、WordPress以外のテーブルのバックアップ、指定したテーブルのみのバックアップ、ほかのデータベースもバックアップ可能です。

en: All WordPress tables will be backed up.
ja_JP: すべての WordPress テーブルがバックアップされます。

en: Further information may be found in the browser JavaScript console, and the server PHP error logs.
ja_JP: 更に詳しい情報は、ブラウザーの JavaScript コンソールや、サーバーにある、PHP のエラーログの中に見つかるかもしれません。

en: The available memory on the server.
ja_JP: サーバー上の使用可能なメモリー。

en: The file failed to upload. Please check the following:
ja_JP: ファイルのアップロードに失敗しました。次の項目を確認してください:

en: HTTP code:
ja_JP: HTTP コード:

en: You have chosen to backup a database, but no tables have been selected
ja_JP: データベースをバックアップすることを選択しましたが、テーブルは選択されていません

en: Find out more
ja_JP: 詳細を見る

en: UpdraftPlus Tour
ja_JP: UpdraftPlus ツアー

en: Importer
ja_JP: インポーター

en: No ads
ja_JP: 広告なし

en: More database options
ja_JP: その他のデータベース設定

en: Set exact times to create or delete backups.
ja_JP: バックアップを作成または削除する正確な時刻を設定します。

en: Backup time and scheduling
ja_JP: バックアップ時刻と予約

en: Backup WordPress multisites (i.e, networks), securely.
ja_JP: WordPress マルチサイト (ネットワーク) を安全にバックアップ。

en: Network / multisite
ja_JP: ネットワーク / マルチサイト

en: Backup WordPress core and non-WP files and databases.
ja_JP: WordPress のコアと、WordPress 以外のファイル、データベースをバックアップ

en: Pre-update backups
ja_JP: バックアップを事前に更新

en: Fast, personal support
ja_JP: 迅速な、パーソナル・サポート

en: Cloning and migration
ja_JP: 複製と移行

en: Backup to remote storage locations
ja_JP: リモートストレージにバックアップ

en: Upgrade now
ja_JP: 今すぐアップグレード

en: Installed
ja_JP: インストール済み

en: Free
ja_JP: 無料

en: Recommended: optimize your database with WP-Optimize.
ja_JP: おすすめ: WP-Optimize でデータベースの最適化。

en: Read more
ja_JP: 続きを読む

en: After you've backed up your database, we recommend you install our WP-Optimize plugin to streamline it for better website performance.
ja_JP: データベースのバックアップ後は、ウェブサイトのパフォーマンス改善のために WP-Optimize プラグインのインストールをおすすめします。

en: Please choose a file or directory
ja_JP: ファイルかディレクトリを選択してください

en: Confirm
ja_JP: 確認

en: Go up a directory
ja_JP: ディレクトリを一階層上へ

en: Add directory...
ja_JP: ディレクトリの追加...

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Go there
ja_JP: こちらへ

en: Sign up
ja_JP: 登録

en: Get Premium
ja_JP: プレミアム版を入手

en: Review UpdraftPlus
ja_JP: UpdraftPlus の評価

en: Get UpdraftCentral
ja_JP: UpdraftCentral を入手

en: Apache modules
ja_JP: Apache モジュール

en: Summer sale - 20% off UpdraftPlus Premium until July 31st
ja_JP: サマーセール - 7月31日まで UpdraftPlus プレミアムが2割引

en: Spring sale - 20% off UpdraftPlus Premium until April 30th
ja_JP: 春のセール - 4月31日まで UpdraftPlus プレミアムが2割引

en: Happy New Year - 20% off UpdraftPlus Premium until January 14th
ja_JP: Happy New Year - 1月14日まで UpdraftPlus プレミアムが2割引

en: Christmas sale - 20% off UpdraftPlus Premium until December 25th
ja_JP: クリスマスセール - 12月25日まで UpdraftPlus プレミアムが2割引

en: To benefit, use this discount code:
ja_JP: 特典を受けるには割引コードをご利用ください:

en: Black Friday - 20% off UpdraftPlus Premium until November 30th
ja_JP: ブラックフライデー - 11月30日まで UpdraftPlus プレミアムが2割引

en: UpdraftPlus Blog - get up-to-date news and offers
ja_JP: UpdraftPlus ブログ- 最新情報やお得情報を入手

en: UpdraftPlus Newsletter
ja_JP: UpdraftPlus メールマガジン

en: Control all your WordPress installations from one place using UpdraftCentral remote site management!
ja_JP: UpdraftCentral によるサイトのリモート管理で、すべての WordPress インストールを1か所から管理しましょう !

en: Do you use UpdraftPlus on multiple sites?
ja_JP: 複数のサイトで UpdraftPlus を使用していますか ?

en: UpdraftCentral is a highly efficient way to manage, update and backup multiple websites from one place.
ja_JP: UpdraftCentral は複数のウェブサイトを一元的に管理、更新、バックアップするための非常に効率的な方法です。

en: Introducing UpdraftCentral
ja_JP: UpdraftCentral のご案内

en: Copy your site to another domain directly. Includes find-and-replace tool for database references.
ja_JP: あなたのサイトを直接違うドメインへとコピーできます。データベースを参照するための検索置換ツールが含まれています。

en: easily migrate or clone your site in minutes
ja_JP: 数分で簡単にサイトを移行または複製

en: Add SFTP to send your data securely, lock settings and encrypt your database backups for extra security.
ja_JP: セキュリティ強化のために SFTP を追加し、データを安全に送信し、設定をロックし、データベースのバックアップを暗号化します。

en: secure your backups
ja_JP: バックアップを保護

en: Secure multisite installation, advanced reporting and much more.
ja_JP: 安全なマルチサイトのインストール、高機能なレポートなど。

en: advanced options
ja_JP: 高度なオプション

en: Enhanced storage options for Dropbox, Google Drive and S3. Plus many more options.
ja_JP: Dropbox、Google ドライブ、S3 のオプションを拡張する。たくさんのオプションがあります。

en: enhanced remote storage options
ja_JP: オンラインストレージのオプションを拡張

en: The ultimately secure and convenient place to store your backups.
ja_JP: 安全で便利な場所にバックアップ保存できます。

en: UpdraftVault storage
ja_JP: UpdraftVault ストレージ

en: Enjoy professional, fast, and friendly help whenever you need it with Premium.
ja_JP: プレミアムでは、必要なときにいつでも専門的で素早い親切なサポートが受けられます。

en: UpdraftPlus Premium:
ja_JP: UpdraftPlus プレミアム:

en: Then, try out our "Migrator" add-on which can perform a direct site-to-site migration. After using it once, you'll have saved the purchase price compared to the time needed to copy a site by hand.
ja_JP: そうであれば、直接サイト間で移行できる拡張機能の Migrator をお試しください。一度使えば、サイトを手書きでコピーする時間に比べ、購入価格分を節約できるでしょう。

en: Canada Central
ja_JP: カナダ中部

en: Site size
ja_JP: サイトのサイズ

en: Lock settings
ja_JP: ロックの設定

en: Site information
ja_JP: サイト情報

en: For the ability to migrate websites, upgrade to UpdraftPlus Premium.
ja_JP: ウェブサイトを移行する機能を利用するには UpdraftPlus プレミアムにアップグレード。

en: Import settings
ja_JP: インポート設定

en: You can also import previously-exported settings. This tool will replace all your saved settings.
ja_JP: 以前にエクスポートした設定をインポートすることもできます。このツールは、保存されているすべての設定を置き換えます。

en: Export settings
ja_JP: エクスポート設定

en: including any passwords
ja_JP: パスワードを含む

en: Here, you can export your UpdraftPlus settings (%s), either for using on another site, or to keep as a backup. This tool will export what is currently in the settings tab.
ja_JP: ここで、UpdraftPlus の設定 (%s) をエクスポートできます。他のサイトで使用、またはバックアップとして保存できます。このツールは、現在の設定タブの設定をエクスポートします。

en: Export / import settings
ja_JP: エクスポート / インポート設定

en: Processing table (%s)
ja_JP: テーブルの処理中 (%s)

en: Backup of: %s
ja_JP: バックアップ: %s

en: The client has been deleted from the Google Drive API console. Please create a new Google Drive project and reconnect with UpdraftPlus.
ja_JP: Google ドライブ API コンソールからクライアントが削除されました。新しい Google ドライブプロジェクトを作成し、UpdraftPlus に再接続してください。

en: %s de-authentication
ja_JP: %s の認証取り消し

en: You must add the following as the authorised redirect URI in your Dropbox console (under "API Settings") when asked
ja_JP: 質問されたら、Dropbox コンソールから認証済みリダイレクト URI として次のように追加する必要があります(「API 設定」の下)。

en: UpdraftCentral enables control of your WordPress sites (including management of backups and updates) from a central dashboard.
ja_JP: UpdraftCentral では、中央集中管理画面から WordPress サイトの管理 (バックアップや更新の管理を含む)ができます。

en: If not, you will need to either remove data from this table, or contact your hosting company to request more resources.
ja_JP: そうでない場合、このテーブルからデータを削除するか、ホスティング業者にリソースの増加を問い合わせる必要があります。

en: You have selected a remote storage option which has an authorization step to complete:
ja_JP: 完了のために認証が必要なオンラインストレージのオプションを選択しました:

en: Remote files deleted:
ja_JP: 削除されたリモートファイル:

en: Local files deleted:
ja_JP: 削除されたローカルファイル:

en: Follow this link to authorize access to your %s account (you will not be able to backup to %s without it).
ja_JP: このリンクから、%s アカウントへのアクセスを許可してください (そうしないと %s にバックアップできません)。

en: remote files deleted
ja_JP: リモートファイルは削除されました

en: Complete
ja_JP: 完了

en: Do you want to carry out the import?
ja_JP: インポートを実行しますか ?

en: Which was exported on:
ja_JP: 以下にエクスポートされたもの:

en: This will import data from:
ja_JP: 以下からインポートされるデータ:

en: Importing...
ja_JP: インポート中...

en: You have not yet selected a file to import.
ja_JP: インポートするファイルをまだ選択していません。

en: Your export file will be of your displayed settings, not your saved ones.
ja_JP: エクスポートされるファイルは、保存されたものではなく、表示された設定のものになります。

en: template not found
ja_JP: テンプレートが見つかりません

en: US East (Ohio)
ja_JP: アメリカ東部 (オハイオ)

en: This site uses a URL which is either non-HTTPS, or is localhost or 127.0.0.1 URL. As such, you must use the main %s %s App to authenticate with your account.
ja_JP: このサイトの URL は、HTTPS でないか、localhost や 127.0.0.1 を使用しています。そのため、メインの %s %s App を使用してアカウントを認証する必要があります。

en: Account is not authorized (%s).
ja_JP: アカウントが認証されていません (%s)。

en: Your IP address:
ja_JP: あなたの IP アドレス

en: To remove any block, please go here.
ja_JP: ブロックを除去するにはこちらへアクセス。

en: An error response was received; HTTP code:
ja_JP: エラーを受信しました。HTTP コード:

en: %s add-on not found
ja_JP: %s 拡張機能が見つかりません

en: or to restore manually
ja_JP: または手動で復元

en: This makes time-outs much more likely. You are recommended to turn safe_mode off, or to restore only one entity at a time
ja_JP: これによりタイムアウトしやすくなります。safe_mode を無効にするか、一度に一つの実体のみを復元することをお勧めします。

en: To fix this problem go here.
ja_JP: この問題を解決するにはここをクリックします。

en: OptimizePress 2.0 encodes its contents, so search/replace does not work.
ja_JP: OptimizePress 2.0 は、コンテンツをエンコードしているため、検索/置換ができません。

en: your PHP install lacks the openssl module; as a result, this can take minutes; if nothing has happened by then, then you should either try a smaller key size, or ask your web hosting company how to enable this PHP module on your setup.
ja_JP: 利用中の PHP インストールに openssl モジュールがありません。その結果、数分かかることがあります。何も起こっていないなら、少ないキーのサイズを試すか、ウェブホスティング業者にこの PHP モジュールを有効にする方法をお問い合わせください。

en: Path
ja_JP: パス

en: Leave this blank to use the default (80 for webdav, 443 for webdavs)
ja_JP: 空欄のままで初期値を使用 (80 は webdav、443 は webdavs 用)

en: Enter any path in the field below.
ja_JP: 以下の入力欄にパスを入力します。

en: A host name cannot contain a slash.
ja_JP: ホストネームにスラッシュは不要です。

en: Protocol (SSL or not)
ja_JP: プロトコル (SSL かそれ以外)

en: This WebDAV URL is generated by filling in the options below. If you do not know the details, then you will need to ask your WebDAV provider.
ja_JP: この WebDAV の URL は、以下のオプションの入力により生成されます。詳細が分からないなら、WebDAV の提供者にお問い合わせください。

en: No response data was received. This usually indicates a network connectivity issue (e.g. an outgoing firewall or overloaded network) between this site and UpdraftPlus.com.
ja_JP: 応答データを受信しませんでした。これは通常、このサイトと UpdraftPlus.com との間のネットワーク接続の問題 (例: 送信側のファイアウォールや過剰負荷のあるネットワーク) を示しています。

en: The AWS access key looks to be wrong (valid %s access keys begin with "AK")
ja_JP: AWS アクセスキーが間違っているようです (正しい %s のアクセスキーは AK から始まります)

en: No settings were found - please go to the Settings tab and check your settings
ja_JP: 設定がありません - 設定タブからご確認ください

en: Backup using %s?
ja_JP: %s を使用してバックアップ ?

en: Asia Pacific (Mumbai)
ja_JP: アジア太平洋 (ムンバイ)

en: Standard (infrequent access)
ja_JP: 標準 (アクセス頻度が低い)

en: FAQs
ja_JP: よくある質問

en: More information...
ja_JP: 詳細情報

en: Use the alternative method for making a connection with the dashboard.
ja_JP: 管理画面に接続するための代替手段を使用

en: Key size: %d bits
ja_JP: キーのサイズ: %dビット

en: Public key was sent to:
ja_JP: 送られてきた公開キー:

en: Failed to open directory (check the file permissions and ownership): %s
ja_JP: ディレクトリを開くのに失敗 (権限と所有者をご確認ください): %s

en: %s: unreadable file - could not be backed up (check the file permissions and ownership)
ja_JP: %s: 読み込み不能なファイル - バックアップできませんでした (権限と保有者をご確認ください)

en: Create key
ja_JP: キーの作成

en: slower, strongest
ja_JP: 遅い、最強

en: recommended
ja_JP: 推奨

en: %s bytes
ja_JP: %sバイト

en: faster (possibility for slow PHP installs)
ja_JP: 速い (PHP のインストールが遅い可能性)

en: easy to break, fastest
ja_JP: 壊れやすい、最速

en: %s bits
ja_JP: %sビット

en: Encryption key size:
ja_JP: 暗号化キーのサイズ:

en: Enter your chosen name
ja_JP: 選択した名前を入力

en: Create a key: give this key a unique name (e.g. indicate the site it is for), then press "Create key":
ja_JP: キーの作成: このキーに固有の名前 (例:サイト名) をつけ、「キーの作成」を押します:

en: Upload expected to fail: the %s limit for any single file is %s, whereas this file is %s GB (%d bytes)
ja_JP: アップロードの失敗を予想: %s の制限は1ファイルのあたり %s ですが、このファイルは %sGB (%dバイト) です。

en: This is sometimes caused by a firewall - try turning off SSL in the expert settings, and testing again.
ja_JP: これはファイアウォールが原因で発生することがあります - 上級設定から SSL を無効にして、再度テストしてください。

en: login
ja_JP: ログイン

en: Be aware that mail servers tend to have size limits; typically around %s MB; backups larger than any limits will likely not arrive.
ja_JP: メールサーバーにサイズ制限がある傾向に注意してください。典型的には約%sMBです。その制限より大きいバックアップファイルは届かない可能性が高いです。

en: This backup archive is %s MB in size - the attempt to send this via email is likely to fail (few email servers allow attachments of this size). If so, you should switch to using a different remote storage method.
ja_JP: このバックアップ圧縮ファイルのサイズは %sMB です - これをメールで送信しようとすると失敗する可能性があります (このサイズの添付を許可するメールサーバーはほとんどありません)。別のオンラインストレージの方法の使用へと切り替えてください。

en: Size: %s MB
ja_JP: サイズ: %s MB

en: UpdraftPlus will split up backup archives when they exceed this file size. The default value is %s megabytes. Be careful to leave some margin if your web-server has a hard size limit (e.g. the 2 GB / 2048 MB limit on some 32-bit servers/file systems).
ja_JP: このファイルサイズを超えると、UpdraftPlus はバックアップアーカイブを分割します。初期値は %s MBです。お使いのウェブサーバーに機器的なサイズ制限 (例:一部の32ビットサーバー/ファイルシステムでは2GB/2048MBの制限) がある場合、いくらか余裕を残すようご注意ください。

en: You should enable %s to make any pretty permalinks (e.g. %s) work
ja_JP: きれいなパーマリンク (例:%s) を動作させるには %s を有効にする必要があります。

en: (tap on an icon to select or unselect)
ja_JP: (選択または選択解除するア​​イコンをタップ)

en: %s per year
ja_JP: %s/年

en: or (annual discount)
ja_JP: もしくは (年間割引)

en: No Vault connection was found for this site (has it moved?); please disconnect and re-connect.
ja_JP: このサイトの Vault への接続がありませんでした (移動しましたか ?)。切断と再接続を行ってください。

en: The given file was not found, or could not be read.
ja_JP: 指定されたファイルが見つからないか、読み込めません。

en: UpdraftCentral (Remote Control)
ja_JP: UpdraftCentral (リモート管理)

en: View recent UpdraftCentral log events
ja_JP: UpdraftCentral の最近のログイベントを表示

en: Enter any description
ja_JP: 説明を入力

en: Description
ja_JP: 説明

en: Delete...
ja_JP: 削除...

en: Created:
ja_JP: 作成日時:

en: Access this site as user:
ja_JP: ユーザーとしてこのサイトにアクセス:

en: Details
ja_JP: 詳細

en: Key description
ja_JP: キーの説明

en: A key was created, but the attempt to register it with %s was unsuccessful - please try again later.
ja_JP: キーは作成されましたが、 %s への登録が失敗しました。後で再度お試しください。

en: An invalid URL was entered
ja_JP: 無効な URL が入力されました

en: Close...
ja_JP: 閉じる...

en: This connection appears to already have been made.
ja_JP: この接続は既に行われているようです。

en: You must visit this link in the same browser and login session as you created the key in.
ja_JP: このリンクには、キーを作成したときと同じブラウザとログインセッションでアクセスする必要があります。

en: You must visit this URL in the same browser and login session as you created the key in.
ja_JP: この URL には、キーを作成したときと同じブラウザとログインセッションでアクセスする必要があります。

en: You are not logged into this WordPress site in your web browser.
ja_JP: お使いのウェブブラウザは、この WordPress サイトにログインしていません。

en: The key referred to was unknown.
ja_JP: 参照されたキーが不明です。

en: A new UpdraftCentral connection has not been made.
ja_JP: UpdraftCentral との新規接続は確立されていません。

en: An UpdraftCentral connection has been made successfully.
ja_JP: UpdraftCentral との接続が確立されました。

en: UpdraftCentral Connection
ja_JP: UpdraftCentral 接続

en: The backup was aborted by the user
ja_JP: バックアップはユーザーによって中止されました

en: Your settings have been saved.
ja_JP: 設定を保存しました

en: Total backup size:
ja_JP: バックアップサイズの合計:

en: stop
ja_JP: 停止

en: The backup has finished running
ja_JP: バックアップの実行が終了しました

en: Wipe settings
ja_JP: 設定を消去

en: reset
ja_JP: 初期化

en: these backup sets
ja_JP: これらバックアップ一式

en: this backup set
ja_JP: このバックアップ一式

en: calculate
ja_JP: 計算

en: You should save your changes to ensure that they are used for making your backup.
ja_JP: 変更を保存し、バックアップの作成に用いられるようにしてください。

en: We requested to delete the file, but could not understand the server's response
ja_JP: ファイルの削除を要求しましたが、サーバーからの応答が認識できませんでした。

en: Please enter a valid URL
ja_JP: 有効な URL を入力してください

en: Saving...
ja_JP: 保存中…

en: Error: the server sent us a response which we did not understand.
ja_JP: エラー: サーバーが、プラグインには認識できない応答を送信しました。

en: Fetching...
ja_JP: 取得中...

en: Asia Pacific (Seoul)
ja_JP: アジア太平洋 (ソウル)

en: Uploads URL:
ja_JP: アップロード URL:

en: The required %s PHP module is not installed - ask your web hosting company to enable it.
ja_JP: 必要な %s のPHPモジュールがインストールされていません - 有効にするには、ウェブホスティング業者にお問い合わせください。

en: To import an ordinary WordPress site into a multisite installation requires %s.
ja_JP: マルチサイトインストールに通常の WordPress のサイトをインポートするには %s が必要です。

en: Please read this link for important information on this process.
ja_JP: この処理の重要な情報については、このリンクをお読みください。

en: It will be imported as a new site.
ja_JP: 新規サイトとしてインポートされます。

en: Dismiss
ja_JP: 非表示

en: Please fill in the required information.
ja_JP: 必要な情報を入力してください。

en: Read more...
ja_JP: 続きを読む...

en: may include some site-wide data
ja_JP: いくつかのサイト全体のデータを含む場合があります

en: All sites
ja_JP: 全てのサイト

en: Which site to restore
ja_JP: どのサイトを復元しますか

en: Error when creating new site at your chosen address:
ja_JP: 選択したアドレスへの新規サイト作成時のエラー:

en: Required information for restoring this backup was not given (%s)
ja_JP: このバックアップを復元するために必要な情報が与えられませんでした (%s)

en: Attribute imported content to user
ja_JP: ユーザーにインポートされたコンテンツの属性

en: You must use lower-case letters or numbers for the site path, only.
ja_JP: サイトのパスに小文字の文字や数字を使用する必要があります。

en: This feature is not compatible with %s
ja_JP: この機能は、%s と互換性がありません

en: Importing a single site into a multisite install
ja_JP: マルチサイトに単一のサイトをインポートし、インストール

en: other content from wp-content
ja_JP: WP-コンテンツから他のコンテンツ

en: WordPress core
ja_JP: WordPress コア

en: You selected %s to be included in the restoration - this cannot / should not be done when importing a single site into a network.
ja_JP: 復元に含める %s を選択しました - ネットワークに単一のサイトをインポートする場合、これはできない/すべきではありません。

en: Call WordPress action:
ja_JP: WordPress の操作を呼び出し:

en: Your saved settings also affect what is backed up - e.g. files excluded.
ja_JP: 保存した設定も、バックアップされるものに影響します。例: 除外ファイル

en: Skipping: this archive was already restored.
ja_JP: 省略: この圧縮ファイルはすでに復元済み

en: File Options
ja_JP: ファイルのオプション

en: Sending Your Backup To Remote Storage
ja_JP: バックアップをオンラインストレージに送信中

en: Database backup schedule
ja_JP: データベースバックアップのスケジュール

en: Files backup schedule
ja_JP: ファイルのバックアップスケジュール

en: You will then need to enter all your settings again. You can also do this before deactivating/deinstalling UpdraftPlus if you wish.
ja_JP: それからすべての設定を再度入力する必要があります。必要であれば、UpdraftPlus の無効化/アンインストールする前に、これを行うことができます。

en: This button will delete all UpdraftPlus settings and progress information for in-progress backups (but not any of your existing backups from your cloud storage).
ja_JP: このボタンは、すべてUpdraftPlus の設定やバックアップの進捗情報を削除します (オンラインストレージにある既存のバックアップのことではありません)。

en: Send this backup to remote storage
ja_JP: このバックアップをオンラインストレージに送信

en: Check out UpdraftPlus Vault.
ja_JP: UpdraftPlus Vaultをチェックしてください。

en: Not got any remote storage?
ja_JP: オンラインストレージをお持ちでない場合

en: settings
ja_JP: 設定

en: Backup won't be sent to any remote storage - none has been saved in the %s
ja_JP: バックアップは、オンラインストレージに送信されません -  %s にはなにも保存されていません

en: Include your files in the backup
ja_JP: バックアップ内のすべてのファイルを含める

en: Include your database in the backup
ja_JP: バックアップにデータベースを含める

en: Continue restoration
ja_JP: 復元を続行

en: You have an unfinished restoration operation, begun %s ago.
ja_JP: %s 前に開始した復元操作が未完了です。

en: Unfinished restoration
ja_JP: 未完了の復元

en: %s minutes, %s seconds
ja_JP: %s分%s秒

en: Backup Contents And Schedule
ja_JP: コンテンツのバックアップとスケジュール

en: Premium / Extensions
ja_JP: プレミアム / 拡張機能

en: Sufficient information about the in-progress restoration operation could not be found.
ja_JP: 進行中の復元操作に関する十分な情報が見つかりませんでした。

[ctx: (verb)]
en: Download
ja_JP: ダウンロード

en: You have chosen to backup files, but no file entities have been selected
ja_JP: ファイルのバックアップを選択していますが、実際のファイルが選択されていません

en: Extensions
ja_JP: 拡張機能

en: Advanced Tools
ja_JP: 高度なツール

en: Bucket location
ja_JP: バケットの場所

en: Note that Google do not support every storage class in every location - you should read their documentation to learn about current availability.
ja_JP: Google はすべての場所のすべてのストレージ種別に対応しているのではないことに注意してください - 現在の可用性については Google の解説をお読みください。

en: This setting applies only when a new bucket is being created.
ja_JP: この設定は、新しいバケットが作成されている場合にのみ適用されます。

en: You must use a bucket name that is unique, for all %s users.
ja_JP: すべての %s の利用者中であなた固有のバケット名を使用する必要があります。

en: Do not confuse %s with %s - they are separate things.
ja_JP: %s と %s を混同しないでください - それらは別のものです。

en: You do not have access to this bucket
ja_JP: このバケットにアクセス権がありません

en: Western Europe
ja_JP: 西ヨーロッパ

en: Eastern Asia-Pacific
ja_JP: 東アジア太平洋

en: Western United States
ja_JP: アメリカ西部

en: Eastern United States
ja_JP: アメリカ東部

en: Central United States
ja_JP: 中央アメリカ

en: European Union
ja_JP: 欧州連合

en: Asia Pacific
ja_JP: アジア太平洋地域

en: multi-region location
ja_JP: マルチリージョン対応

en: United States
ja_JP: アメリカ合衆国

en: Nearline
ja_JP: ニアライン

en: Durable reduced availability
ja_JP: 耐久性が可用性を減少した

en: Standard
ja_JP: 基本

en: container
ja_JP: コンテナ

en: You can enter the path of any %s virtual folder you wish to use here.
ja_JP: 使用する任意の %s の仮想フォルダのパスをここに入力できます。

en: optional
ja_JP: オプション

en: See Microsoft's guidelines on container naming by following this link.
ja_JP: このリンク先から、コンテナ命名についての Microsoft のガイドラインをご覧ください。

en: Enter the path of the %s you wish to use here.
ja_JP: 使用したい %s のパスをここに入力します。

en: This is not your Azure login - see the instructions if needing more guidance.
ja_JP: これはあなたの Azure のログインではありません - 支援が必要であれば、解説書をご覧ください。

en: Create Azure credentials in your Azure developer console.
ja_JP: あなたの Azure の開発コンソールで Azure の認証情報を作成します。

en: Could not create the container
ja_JP: コンテナを作成できません

en: Could not access container
ja_JP: コンテナにアクセスできません

en: To complete your migration/clone, you should now log in to the remote site and restore the backup set.
ja_JP: 移行/複製を完了するには、今あなたがリモートサイトにログインし、バックアップ一式を復元する必要があります。

en: the options table was not found
ja_JP: オプションテーブルが見つかりませんでした

en: no options or sitemeta table was found
ja_JP: オプションまたはサイトメタテーブルが見つかりませんでした

en: The database backup appears to have failed
ja_JP: データベースのバックアップが失敗したようです

en: The backup directory is not writable (or disk space is full) - the database backup is expected to shortly fail.
ja_JP: バックアップ用ディレクトリが書き込み可能ではありません (またはディスク容量がいっぱい) - データベースのバックアップはまもなく失敗すると予想されます。

en: required for some remote storage providers
ja_JP: 一部のオンラインストレージの提供者に必要

en: Not installed
ja_JP: 未インストール

en: Storage class
ja_JP: ストレージの種類

en: See Google's guidelines on bucket naming by following this link.
ja_JP: このリンク先から、バケット命名についての Google のガイドラインをご覧ください。

en: Enter the name of the %s bucket you wish to use here.
ja_JP: ここに使用する %s のバケット名を入力します。

en: Bucket
ja_JP: バケット名

en: Otherwise, you can leave it blank.
ja_JP: あるいは、空欄のままにできます。

en: N.B. This is only needed if you have not already created the bucket, and you wish UpdraftPlus to create it for you.
ja_JP: 注意: まだバケットを作成しておらず、UpdraftPlus があなた用のバケットの作成を希望する場合にのみ必要となります。

en: Enter the ID of the %s project you wish to use here.
ja_JP: ここに使用したい %s のプロジェクトのIDを入力します。

en: Follow this link to your Google API Console, and there activate the Storage API and create a Client ID in the API Access section.
ja_JP: このリンクから Google API コンソールにアクセし、そのストレージ API を有効化し、API アクセスセクション内からクライアント ID を作成します。

en: You must enter a project ID in order to be able to create a new bucket.
ja_JP: 新規バケットの作成には、プロジェクト ID を入力する必要があります。

en: Project ID
ja_JP: プロジェクト ID

en: You must save and authenticate before you can test your settings.
ja_JP: 設定をテストする前に、保存して認証する必要があります。

en: Have not yet obtained an access token from Google - you need to authorize or re-authorize your connection to Google Cloud.
ja_JP: まだ Google からアクセストークンを取得していません - Google クラウドへの接続を、認証または再認証する必要があります。

en: You do not have access to this bucket.
ja_JP: このバケットへのアクセス権がありません。

en: Google Cloud
ja_JP: Google クラウド

en: %s Service Exception.
ja_JP: %s サービス例外。

en: You do not have UpdraftPlus completely installed - please de-install and install it again. Most likely, WordPress malfunctioned when copying the plugin files.
ja_JP: UpdraftPlus は完全にはインストールされませんでした - 一度アンインストールして、再度インストールしてください。WordPress がプラグインのファイルのコピーに失敗した可能性があります。

en: or to configure more complex schedules
ja_JP: またはより複雑なスケジュールを設定する

en: Are you sure that you wish to remove %s from UpdraftPlus?
ja_JP: %s を UpdraftPlus から削除してよろしいですか ?

en: Deselect
ja_JP: 選択を解除

en: Select all
ja_JP: すべて選択

en: Actions upon selected backups
ja_JP: 選択したバックアップへの操作

en: Press here to look inside your remote storage methods for any existing backup sets (from any site, if they are stored in the same folder).
ja_JP: ここを押して、既存のバックアップ一式のためのオンラインストレージの内部を検索します (同じフォルダに格納されている場合、任意のサイトから)。

en: Backup sets removed:
ja_JP: バックアップ一式の削除

en: Processing...
ja_JP: 処理中...

en: For backups older than
ja_JP: より古いバックアップ

en: week(s)
ja_JP: 週

en: hour(s)
ja_JP: 時間

en: day(s)
ja_JP: 日

en: in the month
ja_JP: 月

en: day
ja_JP: 日

en: (as many as you like)
ja_JP: (好きなだけ)

en: Add an additional retention rule...
ja_JP: 保持ルールを追加...

en: This database needs to be deployed on MySQL version %s or later.
ja_JP: このデータベースは、MySQLバージョン %s 以降にデプロイする必要があります。

en: This problem is caused by trying to restore a database on a very old MySQL version that is incompatible with the source database.
ja_JP: 元となるデータベースと互換性のない、とても古い MySQL のバージョンのデータベースを復元しようとするときにこの問題が起こります。

en: You do not currently have any UpdraftPlus Vault quota
ja_JP: あなたは現在 UpdraftPlus Vault の割当 (クォータ) がありません

en: You must upgrade MySQL to be able to use this database.
ja_JP: このデータベースを使用するには MySQL をアップグレードする必要があります。

en: The database backup uses MySQL features not available in the old MySQL version (%s) that this site is running on.
ja_JP: データベースのバックアップには、このサイトが実行されている古い MySQL のバージョン (%s) にはない MySQL の機能が使用されます。

en: The UpdraftPlus directory in wp-content/plugins has white-space in it; WordPress does not like this. You should rename the directory to wp-content/plugins/updraftplus to fix this problem.
ja_JP: wp-content/plugins 内にある UpdraftPlus ディレクトリ名に空白が含まれています。解決するには、ディレクトリ名を wp-content/plugins/updraftplus に変更してください。

en: Don't know your email address, or forgotten your password?
ja_JP: メールアドレス、またはパスワードを紛失しましたか？

en: Enter your UpdraftPlus.Com email / password here to connect:
ja_JP: UpdraftPlus.Com に登録したメールアドレスおよびパスワードを入力してください:

en: Read the %s FAQs here.
ja_JP: %s FAQをご覧ください。

en: Check this box to use Amazon's server-side encryption
ja_JP: Amazon のサーバー側の暗号化を使用するには、これをチェックします

en: Server-side encryption
ja_JP: サーバー側の暗号化

en: If you have forgotten your password, then go here to change your password on updraftplus.com.
ja_JP: もしパスワードを忘れたなら、ここから updraftplus.com.でパスワードを変更します。

en: Go to the remote storage settings in order to connect.
ja_JP: 接続のため、オンラインストレージの設定に移動します。

en: %s has been chosen for remote storage, but you are not currently connected.
ja_JP: オンラインストレージの %s を選択していますが、現在接続されていません。

en: Payments can be made in US dollars, euros or GB pounds sterling, via card or PayPal.
ja_JP: お支払いは、カードまたは PayPal 経由で、米ドル、ユーロまたは英ポンドで行うことができます

en: Update quota count
ja_JP: アップデート割当数

en: Counting...
ja_JP: 計算中...

en: Disconnecting...
ja_JP: 切断中...

en: Connecting...
ja_JP: 接続中…

en: Refresh current status
ja_JP: 現在の状態を更新

en: Get more quota
ja_JP: ディスク容量 (クォータ) を増やす

en: Current use:
ja_JP: 現在の使用:

en: You can get more quota here
ja_JP: ディスク容量を増やすにはこちら

en: Error: you have insufficient storage quota available (%s) to upload this archive (%s).
ja_JP: エラー: この圧縮ファイル (%s) をアップロードするにはディスク容量が不足しています (%s)。

en: Disconnect
ja_JP: 切断

en: Quota:
ja_JP: クオータの割り当て:

en: Vault owner
ja_JP: Vault の所有者

en: Well done - there's nothing more needed to set up.
ja_JP: お疲れ様でした。セットアップが完了しました。

en: This site is <strong>connected</strong> to UpdraftPlus Vault.
ja_JP: このサイトは UpdraftPlus Vault に<strong>接続しています</strong>。

en: You are <strong>not connected</strong> to UpdraftPlus Vault.
ja_JP: UpdraftPlus Vault に<strong>接続していません</strong>。

en: Go here for help
ja_JP: ヘルプ

en: Back...
ja_JP: 戻る…

en: Subscriptions can be cancelled at any time.
ja_JP: 購読はいつでもキャンセル可能です。

en: %s per quarter
ja_JP: 四半期ごとの%s

en: Read more about it here.
ja_JP: 詳しくはこちら。

en: UpdraftPlus Vault is built on top of Amazon's world-leading data-centres, with redundant data storage to achieve 99.999999999% reliability.
ja_JP: UpdraftPlus Vault は99.999999999%の信頼性を達成するために、冗長化されたデータストレージと、Amazon の世界最先端のデータセンターの上に構築されています。

en: Show the options
ja_JP: オプションを表示

en: Press a button to get started.
ja_JP: ボタンを押して開始します。

en: UpdraftPlus Vault brings you storage that is <strong>reliable, easy to use and a great price</strong>.
ja_JP: UpdraftPlus Vault は<strong>信頼性が高く、使いやすいお手頃な価格のストレージ</strong>をお届けします。

en: You have an UpdraftPlus Vault subscription that has not been renewed, and the grace period has expired. In a few days' time, your stored data will be permanently removed. If you do not wish this to happen, then you should renew as soon as possible.
ja_JP: UpdraftPlus Vault の購読が更新されておらず、有効期限が切れています。数日のうちに、保管されているあなたのデータは永久に削除されます。削除されたくない場合、できるだけ早く更新する必要があります。

en: You have an UpdraftPlus Vault subscription with overdue payment. You are within the few days of grace period before it will be suspended, and you will lose your quota and access to data stored within it. Please renew as soon as possible!
ja_JP: 支払いを延滞している UpdraftPlus Vault の購読があります。停止前の猶予期間は数日で、あなたのクォータとその中に保存されているデータへのアクセスを失うことになります。できるだけ早く更新してください。

en: Your UpdraftPlus Premium purchase is over a year ago. You should renew immediately to avoid losing the 12 months of free storage allowance that you get for being a current UpdraftPlus Premium customer.
ja_JP: あなたの UpdraftPlus プレミアムの購入は一年以上前です。現在の UpdraftPlus プレミアム顧客に与えられる12か月の無料ストレージ権を失わないよう、すぐに更新する必要があります。

en: Delete failed:
ja_JP: 削除失敗:

en: The zip engine returned the message: %s.
ja_JP: zip エンジンが以下のメッセージを返しました: %s。

en: Without this permission, UpdraftPlus cannot delete backups - you should also set your 'retain' settings very high to prevent seeing deletion errors.
ja_JP: これを許可しない場合、UpdraftPlus はバックアップを削除できません。また、削除の際に表示されるエラーを表示させないようにするには「データ保持」の設定を「最高」にしてください。

en: Allow deletion
ja_JP: 削除を許可

en: Without this permission, you cannot directly download or restore using UpdraftPlus, and will instead need to visit the AWS website.
ja_JP: これを許可しない場合、UpdraftPlus で直接ダウンロードしたり修復したりすることはできず、代わりに AWS ウェブサイトで実行しなくてはなりません。

en: Allow download
ja_JP: ダウンロード可能

en: If sending directly from site to site does not work for you, then there are three other methods - please try one of these instead.
ja_JP: サイトからサイトへの直接送信ができない場合は、3つの解決法があります。そのうちの一つを試してみてください。

en: You should check that the remote site is online, not firewalled, does not have security modules that may be blocking access, has UpdraftPlus version %s or later active and that the keys have been entered correctly.
ja_JP: 以下をご確認ください。リモートサイトがオンラインになっている、 ファイアーウォールにブロックされていない、アクセスをブロックするようなセキュリティーモジュールが入っていない、 UpdraftPlus のバージョンが %s 以上である、 正しいキーが入力されている。

en: Existing keys
ja_JP: 既存のキー

en: Your new key:
ja_JP: 新しいキー:

en: You must copy and paste this key now - it cannot be shown again.
ja_JP: このキーをコピーして、どこかに貼り付けて保存してください。キーは二度と表示されません。

en: Key created successfully.
ja_JP: キーの作成に成功しました。

en: A key with this name already exists; you must use a unique name.
ja_JP: 同じ名前のキーが既に存在しています。別の名前をつけてください。

en: Also send this backup to the active remote storage locations
ja_JP: このバックアップを有効なリモートストレージにも送信する

en: The site URL you are sending to (%s) looks like a local development website. If you are sending from an external network, it is likely that a firewall will be blocking this.
ja_JP: 送信先のサイトの URL (%s) は、ローカル開発のウェブサイトのようです。外部ネットワークから送信された場合、ファイアウォールにブロックされてている可能性があります。

en: site not found
ja_JP: サイトは見つかりません

en: Backup data will be sent to:
ja_JP: バックアップデータの送信:

en: Restore an existing backup set onto this site
ja_JP: このサイトに既存のバックアップ一式を復元

en: This site has no backups to restore from yet.
ja_JP: このサイトには、まだ復元するためのバックアップがありません。

en: Backup made by %s
ja_JP: バックアップは %s が作成

en: This storage method does not allow downloading
ja_JP: この保存方法では、ダウンロードを許可できません

en: (backup set imported from remote location)
ja_JP: (バックアップ一式をリモートの場所からインポート)

en: Site
ja_JP: サイト

en: Backup sent to remote site - not available for download.
ja_JP: バックアップをリモートサイトに送信します -  ダウンロードはできません

en: You should make sure that this really is a backup set intended for use on this website, before you restore (rather than a backup set of an unrelated website).
ja_JP: 復元前に、このウェブサイト上での使用を目的としたバックアップ一式であることをご確認ください (無関係なサイトのバックアップ一式でないこと)。

en: This backup set was not known by UpdraftPlus to be created by the current WordPress installation, but was either found in remote storage, or was sent from a remote site.
ja_JP: このバックアップ一式は、現在の WordPress のインストールで作成されたものであると UpdraftPlus に認識されていません。オンラインストレージ上に発見されたものか、リモートサイトから送信されたものです。

en: Testing connection...
ja_JP: 接続テスト中...

en: Deleting...
ja_JP: 削除中...

en: key name
ja_JP: キー名

en: Please give this key a name (e.g. indicate the site it is for):
ja_JP: このキーに名前をつけてください (例、サイト名):

en: Creating...
ja_JP: 作成中...

en: Receive a backup from a remote site
ja_JP: リモートサイトからバックアップを受信

en: Paste key here
ja_JP: キーをここに貼り付け

en: How do I get a site's key?
ja_JP: サイトのキーはどうやって入手しますか ?

en: To add a site as a destination for sending to, enter that site's key below.
ja_JP: 送信先としてサイトを追加するには、以下にそのサイトのキーを入力してください。

en: Send a backup to another site
ja_JP: 別のサイトにバックアップを送信

en: Send
ja_JP: 送信

en: Send to site:
ja_JP: サイトに送信:

en: No receiving sites have yet been added.
ja_JP: 受信サイトはまだ追加されていません。

en: It is for sending backups to the following site:
ja_JP: それは以下のサイトへバックアップを送信するためのものです:

en: The key was successfully added.
ja_JP: キーが正常に追加されました。

en: The entered key does not belong to a remote site (it belongs to this one).
ja_JP: 入力されたキーは、リモートサイトに属していません (それはこの1つに属している)。

en: The entered key was corrupt - please try again.
ja_JP: 入力したキーが壊れています - 再度入力してください。

en: The entered key was the wrong length - please try again.
ja_JP: 入力したキーの文字数が正しくありません。再度入力してください。

en: key
ja_JP: キー

en: Almost all FTP servers will want passive mode; but if you need active mode, then uncheck this.
ja_JP: ほとんどの FTP サーバは、パッシブモードを希望しますが、アクティブモードが必要であればこのチェックを外します。

en: Passive mode
ja_JP: パッシブモード

en: Remote path
ja_JP: リモートパス

en: FTP password
ja_JP: FTP パスワード

en: FTP login
ja_JP: FTP ログイン

en: FTP server
ja_JP: FTP サーバー

en: The UpdraftPlus Migrator modifies the restoration operation appropriately, to fit the backup data to the new site.
ja_JP: UpdraftPlus Migrator が新しいサイトにバックアップデータが合うよう、適切に復元操作を修正します。

en: A "migration" is ultimately the same as a restoration - but using backup archives that you import from another site.
ja_JP: 突き詰めると「移行」は、「復元」と同じですが、バックアップされた圧縮ファイルを使って、別のサイトのコンテンツをインポートすることを指します。

en: Resetting...
ja_JP: 初期化中...

en: Add site
ja_JP: サイト追加

en: Adding...
ja_JP: 追加中...

en: Claim not granted - perhaps you have already used this purchase somewhere else, or your paid period for downloading from updraftplus.com has expired?
ja_JP: 付与されていいません - おそらく既にどこかでこの購入権を使用しているか、updraftplus.com からのダウンロード用の有効期間が期限切れしていませんか ?

en: To use this backup, your database server needs to support the %s character set.
ja_JP: このバックアップを使うために、データベースサーバーが %s 文字コードに対応している必要があります。

en: go here to change your password on updraftplus.com.
ja_JP: ここから updraftplus.com にてパスワードを変更

en: If you have forgotten your password
ja_JP: パスワードをわすれた場合

en: Go here to re-enter your password.
ja_JP: パスワード再入力はこちら

en: After pressing this button, you will be given the option to choose which components you wish to migrate
ja_JP: このボタンを押した後、どの構成部品を移行させたいか選択できます

en: You have made changes to your settings, and not saved.
ja_JP: 設定を変更していますが、保存していません。

en: N.B. %s is not case-sensitive.
ja_JP: 注意: %s は大文字・小文字を区別しません。

en: If OneDrive later shows you the message "unauthorized_client", then you did not enter a valid client ID here.
ja_JP: OneDrive に、後で unauthorized_client というメッセージが表示された場合、ここに有効なクライアント ID が入力されていないということです。

en: For longer help, including screenshots, follow this link.
ja_JP: スクリーンショットを含む長い説明には、このリンクへアクセスします。

en: Create OneDrive credentials in your OneDrive developer console.
ja_JP: あなたの OneDrive デベロッパーコンソールから OneDrive 認証情報を作成します。

en: You must add the following as the authorized redirect URI in your OneDrive console (under "API Settings") when asked
ja_JP: 尋ねられたら、自分の OneDrive コンソール (「APIの設定」の下) の許可されたリダイレクト URI として、以下を追加する必要があります

en: Microsoft Azure is not compatible with sites hosted on a localhost or 127.0.0.1 URL - their developer console forbids these (current URL is: %s).
ja_JP: Microsoft OneDrive は localhost または 127.0.0.1 でホストされているサイトに対応していません。開発コンソールで禁止されています (現在のURL: %s)。

en: authorization failed:
ja_JP: 認証に失敗:

en: Please re-authorize the connection to your %s account.
ja_JP: %s アカウントとの接続を再認証してください。

en: configure it here
ja_JP: こちらで設定

en: To remove the block, please go here.
ja_JP: ブロックを除去するには、こちらへ。

en: Do remember to save your settings.
ja_JP: 必ず設定を保存してください。

en: You are now using a IAM user account to access your bucket.
ja_JP: 現在、バケットへのアクセスには IAM ユーザーアカウントを使用しています。

en: S3 bucket
ja_JP: S3 バケット

en: China (Beijing) (restricted)
ja_JP: 中国 (北京)(制限あり)

en: South America (Sao Paulo)
ja_JP: 南アメリカ (サンパウロ)

en: Asia Pacific (Tokyo)
ja_JP: アジア太平洋 (東京)

en: Asia Pacific (Sydney)
ja_JP: アジア太平洋 (シドニー)

en: Asia Pacific (Singapore)
ja_JP: アジア太平洋 (シンガポール)

en: US Government West (restricted)
ja_JP: 米国政府西部 (制限付き)

en: US West (N. California)
ja_JP: アメリカ西部 (北カリフォルニア)

en: US West (Oregon)
ja_JP: アメリカ西部 (オレゴン)

en: US Standard (default)
ja_JP: アメリカ標準 (デフォルト)

en: S3 storage region
ja_JP: S3 ストレージの地域

en: New IAM username
ja_JP: 新しい IAM ユーザー名

en: Admin secret key
ja_JP: 管理者秘密キー

en: Admin access key
ja_JP: 管理者アクセスキー

en: Then, these lower-powered access credentials can be used, instead of storing your administrative keys.
ja_JP: そうすれば、管理キーを保存する代わりに、力の弱いこれらのアクセス証明書が使用できます。

en: These will be used to create a new user and key pair with an IAM policy attached which will only allow it to access the indicated bucket.
ja_JP: これらは、指定されたバケットへのアクセスのみを許可する IAM ポリシーを持つ、新規ユーザーとキーのペアを作成するために使用されます。

en: Enter your administrative Amazon S3 access/secret keys (this needs to be a key pair with enough rights to create new users and buckets), and a new (unique) username for the new user and a bucket name.
ja_JP: 管理用の Amazon S3 アクセス/秘密キー (これは新規ユーザーとバケットを作成する権限を持つキーのペアである必要があります) と、新規ユーザーのための新しい (固有の) ユーザー名とバケット名を入力します。

en: Create new IAM user and S3 bucket
ja_JP: IAM ユーザーと S3 バケットを新規作成

en: Secret Key: %s
ja_JP: 秘密キー: %s

en: Access Key: %s
ja_JP: アクセスキー: %s

en: Failed to apply User Policy
ja_JP: ユーザーポリシーを適用に失敗

en: Operation to create user Access Key failed
ja_JP: ユーザーアクセスキーの作成操作に失敗

en: Failed to create user Access Key
ja_JP: ユーザーアクセスキーの作成に失敗

en: IAM operation failed (%s)
ja_JP: IAM の操作に失敗しました (%s)

en: Conflict: that user already exists
ja_JP: 競合: そのユーザーはすでに存在します

en: Failure: We could not successfully access or create such a bucket. Please check your access credentials, and if those are correct then try another bucket name (as another AWS user may already have taken your name).
ja_JP: 失敗: そのようなバケットへのアクセスまたは作成できませんでした。あなたのアクセス認証情報を確認し、それが正しいなら別のバケット名をお試しください (他のAWSユーザーとして既にあなたの名前を取得している場合があります)。

en: AWS authentication failed
ja_JP: AWS 認証に失敗

en: Cannot create new AWS user, since the old AWS toolkit is being used.
ja_JP: 古い AWS ツールキットを使用しているため、AWS ユーザーを新規に作成できませんでした。

en: You need to enter a bucket
ja_JP: バケットを入力してください

en: You need to enter a new IAM username
ja_JP: 新しい IAM のユーザー名を入力してください

en: You need to enter an admin secret key
ja_JP: 管理者秘密キーを入力してください

en: You need to enter an admin access key
ja_JP: 管理者アクセスキーを入力してください

en: If you have an AWS admin user, then you can use this wizard to quickly create a new AWS (IAM) user with access to only this bucket (rather than your whole account)
ja_JP: AWSの管理者ユーザーを持っている場合、 このウィザードを使って、(アカウント全体ではなく) このバケットのみにアクセスできる AWS (IAM) ユーザーを素早く作成できます。

en: To create a new IAM sub-user and access key that has access only to this bucket, use this add-on.
ja_JP: このバケットだけにアクセス権を持つ新しい IAM サブユーザーとアクセスキーを作成するには、この拡張機能を使用します。

en: For personal support, the ability to copy sites, more storage destinations, encrypted backups for security, multiple backup destinations, better reporting, no adverts and plenty more, take a look at the premium version of UpdraftPlus - the world's most popular backup plugin.
ja_JP: 個人サポート、サイトのコピー機能、他の保存先の指定、バックアップの暗号化、複数のバックアップ先の指定、より良いレポート機能、広告非表示などに関しては、世界で最も人気のバックアップ用プラグイン UpdraftPlus のプレミアム版をご覧ください。

en: UpdraftPlus news, high-quality training materials for WordPress developers and site-owners, and general WordPress news. You can de-subscribe at any time.
ja_JP: UpdraftPlus ニュースでは、WordPress 開発者やサイト所有者のための質の高いためになる題材や、WordPress の一般的なニュースをお知らせします。購読解除はいつでも可能です。

en: This most likely means that you share a webserver with a hacked website that has been used in previous attacks.
ja_JP: 過去にハッキング元として使用されたウェブサイトとサーバーを共有している可能性があります。

en: It appears that your web server's IP Address (%s) is blocked.
ja_JP: あなたのウェブサーバーの IP アドレス (%s) がブロックされているようです。

en: UpdraftPlus.com has responded with 'Access Denied'.
ja_JP: UpdraftPlus.com へのアクセスが拒否されました。

en: Premium WooCommerce plugins
ja_JP: プレミアム WooCommerce プラグイン

en: Free two-factor security plugin
ja_JP: 無料の二段階認証セキュリティプラグイン

en: More quality plugins
ja_JP: 他の高品質なプラグイン

en: Go to the shop.
ja_JP: ショップに進む。

en: Compare with the free version
ja_JP: 無料版と比較する

en: UpdraftPlus Premium
ja_JP: UpdraftPlus プレミアム

en: Free Newsletter
ja_JP: 無料メールマガジン

en: Dismiss (for %s months)
ja_JP: 非表示 (%sヶ月間)

en: (at same time as files backup)
ja_JP: (ファイルのバックアップと同時に)

en: No backup has been completed
ja_JP: バックアップは完了していません

en: Newsletter sign-up
ja_JP: メールマガジン購読

en: Follow this link to sign up for the UpdraftPlus newsletter.
ja_JP: このリンクをクリックして、UpdraftPlus ニュースレターにご登録ください。

en: Backup non-WordPress files and databases
ja_JP: WordPress 以外のファイルやデータベースをバックアップ

en: Ask a pre-sales question
ja_JP: 購入前に質問する

en: Pre-sales FAQs
ja_JP: 購入前 FAQ

en: Full feature list
ja_JP: 全機能一覧

en: Backup (where relevant) plugins, themes and the WordPress database with UpdraftPlus before updating
ja_JP: バックアップ (関連)のプラグイン、テーマ、更新前のUpdraftPlusとWordPressのデータベース

en: %s Error: Failed to initialise
ja_JP: %s エラー: 初期化に失敗

[ctx: Uploader: Drop db.gz.crypt files here to upload them for decryption - or - Select Files]
en: or
ja_JP: または

en: You did not select any components to restore. Please select at least one, and then try again.
ja_JP: 復元する構成部品を選択していません。 少なくとも1つを選択し、再度お試しください。

[ctx: Do not translate BEGIN RSA PRIVATE KEY. PCKS1, XML, PEM and PuTTY are also technical acronyms which should not be translated.]
en: PKCS1 (PEM header: BEGIN RSA PRIVATE KEY), XML and PuTTY format keys are accepted.
ja_JP: PKCS1 (PEM ヘッダー: BEGIN RSA PRIVATE KEY), XML と PuTTY フォーマットキーが受け入れられました。

en: Resuming partial uploads is supported for SFTP, but not for SCP. Thus, if using SCP then you will need to ensure that your webserver allows PHP processes to run long enough to upload your largest backup file.
ja_JP: 部分的なアップロードの再開は、SFTP では対応しますが SCP では対応しません。このため SCPを使用するには、ウェブサーバが、巨大なバックアップファイルをアップロードするのに十分なほどに PHP プロセスを実行できることを確認する必要があります。

[ctx: "tenant" is a term used with OpenStack storage - Google for "OpenStack tenant" to get more help on its meaning]
en: tenant
ja_JP: テナント

[ctx: Keystone and swauth are technical terms which cannot be translated]
en: This needs to be a v2 (Keystone) authentication URI; v1 (Swauth) is not supported.
ja_JP: これは v2 (キーストーン) 認証 URI の必要があります。v1 (Swauth) には対応しません。

en: your site's admin address
ja_JP: サイトの管理者アドレス

en: Check this box to have a basic report sent to
ja_JP: 基本的なレポートを送信するには、ここをチェックします

[ctx: i.e. Non-automatic]
en: Manual
ja_JP: 手動

[ctx: The user is being told the number of times an error has happened, e.g. An error (27) occurred]
en: An error (%s) occurred:
ja_JP: エラー (%s) が発生しました:

en: Change Lock Settings
ja_JP: ロック設定の変更

en: Any other file/directory on your server that you wish to backup
ja_JP: バックアップしたいサーバー上の、他のファイル/ディレクトリ

en: For even more features and personal support, check out
ja_JP: さらに多くの機能や個人サポートをご希望の場合はこちら

en: Database decryption phrase
ja_JP: データベース復号用の文字列

en: Automatic backup before update
ja_JP: 更新前の自動バックアップ

en: WordPress core (only)
ja_JP: WordPress コア (のみ)

en: For unlocking support, please contact whoever manages UpdraftPlus for you.
ja_JP: ロック解除については、UpdraftPlus を管理している方にお問い合わせください。

en: To access the UpdraftPlus settings, please enter your unlock password
ja_JP: UpdraftPlus の設定にアクセスするには、ロック解除のパスワードを入力してください

en: Password incorrect
ja_JP: パスワードが正しくありません

en: Unlock
ja_JP: 解除

en: Otherwise, the default link will be shown.
ja_JP: それ以外の場合は、初期値のリンクが表示されます。

en: Anyone seeing the lock screen will be shown this URL for support - enter a website address or an email address.
ja_JP: ロック画面にはこの URL が表示されます - ウェブサイトのアドレスまたはメールアドレスを入力してください。

en: Support URL
ja_JP: サポート用 URL

en: Require password again after
ja_JP: 後でパスワードを再要求

en: %s weeks
ja_JP: %s週間

en: 1 week
ja_JP: 1週間

en: %s hours
ja_JP: %s時間

en: 1 hour
ja_JP: 1時間

en: Please make sure that you have made a note of the password!
ja_JP: 確かにパスワードをメモしたか確認してください !

en: Lock access to the UpdraftPlus settings page
ja_JP: UpdraftPlus 設定ページへのアクセスを制限します

en: The admin password has been changed.
ja_JP: 管理者パスワードが変更されました。

en: An admin password has been set.
ja_JP: 管理者パスワードが設定されました。

en: The admin password has now been removed.
ja_JP: 管理者パスワードが削除されました。

en: (learn more about this significant option)
ja_JP: (重要オプションについて詳しく)

en: Note that after you have claimed your add-ons, you can remove your password (but not the email address) from the settings below, without affecting this site's access to updates.
ja_JP: 拡張機能を設定した後、このサイトの更新へのアクセスに影響を与えずに、以下の設定からパスワード (メールアドレスではなく) を削除可能なことに注意してください。

en: View Log
ja_JP: ログを表示

en: Backup data (click to download)
ja_JP: データのバックアップ (クリックでダウンロード)

en: Backup date
ja_JP: バックアップ日時

en: and retain this many scheduled backups
ja_JP: この多くのスケジュールされたバックアップを保持

en: incremental backup; base backup: %s
ja_JP: 増分バックアップ。ベースバックアップ: %s

en: For the ability to lock access to UpdraftPlus settings with a password, upgrade to UpdraftPlus Premium.
ja_JP: パスワードで UpdraftPlus 設定へのアクセスを制限する機能については、UpdraftPlus プレミアムにアップグレードしてください。

en: Upload files into UpdraftPlus.
ja_JP: UpdraftPlus にファイルをアップロード。

en: The 'Backup Now' button is disabled as your backup directory is not writable (go to the 'Settings' tab and find the relevant option).
ja_JP: バックアップ用ディレクトリが書き込み可能ではないため、「今すぐバックアップ」ボタンは無効になっています (「設定」タブに移動し、関連するオプションを見つけてください)。

en: Backup label:
ja_JP: バックアップ用のラベル:

en: Error: unexpected file read fail
ja_JP: エラー: 予期しないファイルの読み込みの失敗

en: check your log for more details.
ja_JP: 詳細はログを確認してください。

en: your web hosting account appears to be full; please see: %s
ja_JP: 利用中のウェブホスティングのアカウントはいっぱいのようです。以下を参照: %s

en: A zip error occurred
ja_JP: zip エラーが発生しました

en: Your label for this backup (optional)
ja_JP: このバックアップ用のラベル (オプション)

en: %s does not allow authorisation of sites hosted on direct IP addresses. You will need to change your site's address (%s) before you can use %s for storage.
ja_JP: %s は、直接 IP アドレスでホストされたサイトの認証を許可していません。サイトのアドレス (%s) を変更する必要があります。ストレージ (%s) を使用する前にそうしてください。

en: You entered an email address that was not recognised by UpdraftPlus.Com
ja_JP: UpdraftPlus.Com によって認識されないメールアドレスが入力されました。

en: Your email address was valid, but your password was not recognised by UpdraftPlus.Com.
ja_JP: メールアドレスは有効ですが、パスワードが UpdraftPlus.Com に承認されていません。

en: You need to supply both an email address and a password
ja_JP: メールアドレスとパスワードの両方を指定する必要があります

en: If you want to restore a multisite backup, you should first set up your WordPress installation as a multisite.
ja_JP: マルチサイトのバックアップを復元したい場合、先に WordPress をマルチサイトにしてください。

en: Your backup is of a WordPress multisite install; but this site is not. Only the first site of the network will be accessible.
ja_JP: このバックアップはマルチサイトの WordPress です。しかし、このサイトはそうではありません。マルチサイトのネットワーク中の最初のサイトにのみアクセスできます。

en: already done
ja_JP: 既に完了

en: skipped (not in list)
ja_JP: 省略 (一覧になし)

en: Search and replacing table:
ja_JP: テーブルの検索と置換:

en: Enter a comma-separated list; otherwise, leave blank for all tables.
ja_JP: カンマ区切りのリストを入力します。それ以外の場合は、すべてのテーブル用に空白のままにします。

en: These tables only
ja_JP: これらのテーブルのみ

en: Rows per batch
ja_JP: バッチあたりの行数

en: You have not yet connected with your UpdraftPlus.Com account.
ja_JP: まだあなたの UpdraftPlus.Com アカウントに接続していません。

en: You need to connect to receive future updates to UpdraftPlus.
ja_JP: 今後の UpdraftPlus の更新を受信するには、接続する必要があります。

en: Any support requests to do with %s should be raised with your web hosting company.
ja_JP: %s を行うサポートの要求は、ウェブホスティング業者に提起する必要があります。

en: You should only proceed if you cannot update the current server and are confident (or willing to risk) that your plugins/themes/etc. are compatible with the older %s version.
ja_JP: 現在のサーバーを更新できず、お使いのプラグイン/テーマなどが古い %s のバージョンと互換性があると確信している (またはリスクを負う覚悟がある) 場合にのみ、作業を進めてください。

en: This is significantly newer than the server which you are now restoring onto (version %s).
ja_JP: これは、あなたが今復元しているサーバー (バージョン%s) よりもかなり新しいです。

en: The site in this backup was running on a webserver with version %s of %s.
ja_JP: このバックアップのサイトは、%s バージョン %s のウェブサーバー上で実行されていました。

en: UpdraftPlus is on social media - check us out!
ja_JP: UpdraftPlus の SNS をご覧ください !

en: Why am I seeing this?
ja_JP: なぜこれが表示されていますか ?

en: The location of this directory is set in the expert settings, in the Settings tab.
ja_JP: このディレクトリの場所は、「設定」タブの「上級設定」で設定されています。

en: Press here to look inside your UpdraftPlus directory (in your web hosting space) for any new backup sets that you have uploaded.
ja_JP: ここを押して、アップロードしたすべての新しいバックアップ一式の (ウェブホスティングの領域内の) UpdraftPlus ディレクトリで確認してください。

en: Start backup
ja_JP: バックアップ開始

en: You are using the %s webserver, but do not seem to have the %s module loaded.
ja_JP: %s のウェブサーバを使用していますが、%s のモジュールが読み込まれていないようです。

en: You will need to consult with your web hosting provider to find out how to set permissions for a WordPress plugin to write to the directory.
ja_JP: WordPress プラグインがディレクトリに書き込むための権限を設定する方法について、ウェブホスティング業者に相談する必要があります。

en: Unless you have a problem, you can completely ignore everything here.
ja_JP: 問題がなければ、ここのすべてを完全に無視することができます。

en: This file could not be uploaded
ja_JP: このファイルはアップロードできませんでした

en: You will find more information about this in the Settings section.
ja_JP: 詳細は「設定」からご覧ください。

en: Supported backup plugins: %s
ja_JP: 対応するバックアップ用プラグイン: %s

en: Was this a backup created by a different backup plugin? If so, then you might first need to rename it so that it can be recognized - please follow this link.
ja_JP: これは、別のバックアップ用プラグインによって作成されたバックアップですか ? もしそうなら、最初に認識できるように名前を変更する必要があるかもしれません。

en: Tell me more about incremental backups
ja_JP: 増分バックアップについて詳しく教えてください

en: Memory limit
ja_JP: メモリの制限

en: restoration
ja_JP: 復元

en: Incremental
ja_JP: 増分

en: Full backup
ja_JP: 完全バックアップ

en: now proceeding with the updates...
ja_JP: 現在、更新を進めています...

en: (view log...)
ja_JP: (ログを表示...)

en: Backup succeeded
ja_JP: バックアップ成功

en: Every %s hours
ja_JP: %s 時間ごと

en: search and replace
ja_JP: 検索と置換

en: Go
ja_JP: 実行

en: A search/replace cannot be undone - are you sure you want to do this?
ja_JP: 検索/置換は元に戻せません - 実行してもよろしいですか?

en: This can easily destroy your site; so, use it with care!
ja_JP: これは、簡単にあなたのサイトを破壊することができます。注意して使用してください !

en: Replace with
ja_JP: 置換語句

en: Search for
ja_JP: 検索

en: Search / replace database
ja_JP: データベースの検索 / 置換

en: search term
ja_JP: 検索語句

en: Too many database errors have occurred - aborting
ja_JP: 多くのデータベースエラーが発生しました - 強制終了

en: read more at %s
ja_JP: %s の続きを読む

en: Email reports created by UpdraftPlus (free edition) bring you the latest UpdraftPlus.com news
ja_JP: UpdraftPlus (無料版) で作成されたメールレポートは、UpdraftPlus.com の最新ニュースをお届けします。

en: N.B. If you install UpdraftPlus on several WordPress sites, then you cannot re-use your project; you must create a new one from your Google API console for each site.
ja_JP: 注意: 複数の WordPress のサイトに UpdraftPlus をインストールする場合、プロジェクトの再利用ははできません。Google API コンソールから各サイト用に新しく作成する必要があります。

en: You have not yet made any backups.
ja_JP: まだバックアップしていません。

en: Database Options
ja_JP: データベースオプション

en: Plugins for debugging:
ja_JP: デバッグ用のプラグイン:

en: %s (%s used)
ja_JP: %s (%s 使用)

en: Free disk space in account:
ja_JP: アカウント内の空き容量:

en: This button is disabled because your backup directory is not writable (see the settings).
ja_JP: バックアップ用ディレクトリが書き込み不可のため、このボタンは無効です。(設定をご覧ください)

en: Existing Backups
ja_JP: バックアップ済み

en: To change any of the default settings of what is backed up, to configure scheduled backups, to send your backups to remote storage (recommended), and more, go to the settings tab.
ja_JP: バックアップ内容の標準設定を変更したり、スケジュールされたバックアップを設定したり、オンラインストレージにバックアップを送信したり (推奨)、その他の設定を変更するには「設定」タブに移動します。

en: To make a backup, just press the Backup Now button.
ja_JP: バックアップするには「今すぐバックアップ」ボタンをクリックするだけです。

en: Welcome to UpdraftPlus!
ja_JP: UpdraftPlus へようこそ !

en: If you enter text here, it is used to encrypt database backups (Rijndael). <strong>Do make a separate record of it and do not lose it, or all your backups <em>will</em> be useless.</strong> This is also the key used to decrypt backups from this admin interface (so if you change it, then automatic decryption will not work until you change it back).
ja_JP: ここに文字列を入力すると、データベースのバックアップ (ラインダール) の暗号化に使用されます。<strong>それを別に記録しなくさないように。そうしないとすべてのバックアップが無意味になる<em>でしょう</em>。</strong>これはまた、この管理画面からバックアップを復号化するために使用されるキーであります (なので変更した場合、変更しなおすまで自動復号化は機能しません)。

en: Testing...
ja_JP: テスト中...

en: Test connection...
ja_JP: テスト接続...

en: Table prefix
ja_JP: テーブル接頭辞

en: Backup external database
ja_JP: 外部データベースバックアップ

en: Add an external database to backup...
ja_JP: バックアップする外部データベースを追加...

en: If your database includes extra tables that are not part of this WordPress site (you will know if this is the case), then activate this option to also back them up.
ja_JP: データベースにこの WordPress のサイトの一部ではない追加のテーブルが含まれている場合 (そのうであればあなたはご存じでしょう)、それらもバックアップするには、このオプションを有効にします。

en: Backup non-WordPress tables contained in the same database as WordPress
ja_JP: WordPress と同じデータベースに含まれている WordPress 以外のテーブルをバックアップ

en: This option will cause tables stored in the MySQL database which do not belong to WordPress (identified by their lacking the configured WordPress prefix, %s) to also be backed up.
ja_JP: このオプションは、WordPress に属さない (WordPress の接頭辞 %s がないことで識別される) MySQL データベースに保存されているデーブルもバックアップします。

en: Connection failed.
ja_JP: 接続に失敗しました。

en: Connection succeeded.
ja_JP: 接続に成功しました。

en: %s total table(s) found; %s with the indicated prefix.
ja_JP: 合計 %s のテーブルが見つかりました。%s には指定された接頭辞。

en: %s table(s) found.
ja_JP: %s のテーブルが見つかりました。

en: database connection attempt failed
ja_JP: データベースへの接続に失敗しました

en: database name
ja_JP: データベース名

en: host
ja_JP: サーバー

en: user
ja_JP: ユーザー

en: External database (%s)
ja_JP: 外部データベース (%s)

en: Follow this link to your Google API Console, and there activate the Drive API and create a Client ID in the API Access section.
ja_JP: このリンクから、あなたの Google API コンソールにアクセスし、ドライブの API を有効にし、API アクセスのセクションにてクライアント ID を作成します。

en: failed to access parent folder
ja_JP: 親フォルダへのアクセスに失敗しました

en: However, subsequent access attempts failed:
ja_JP: しかし、その後のアクセス試行は失敗しました。

en: External database
ja_JP: 外部データベース

en: This will also cause debugging output from all plugins to be shown upon this screen - please do not be surprised to see these.
ja_JP: これにより、すべてのプラグインからのデバッグ出力がこの画面に表示されるようになります - これらを見ても驚かないでください。

en: Backup more databases
ja_JP: もっとデータベースをバックアップ

en: First, enter the decryption key
ja_JP: 最初に、復号化キーを入力

en: You can manually decrypt an encrypted database here.
ja_JP: ここで暗号化されたデータベースを手動で復号化できます。

en: It can also backup external databases.
ja_JP: 外部のデータベースにもバックアップできます。

en: Don't want to be spied on? UpdraftPlus Premium can encrypt your database backup.
ja_JP: 覗き見されたくはありませんよね。UpdraftPlus プレミアム版ではデータベースバックアップを暗号化できます。

en: use UpdraftPlus Premium
ja_JP: UpdraftPlus プレミアムを使用ください

en: Decryption failed. The database file is encrypted.
ja_JP: 復号化に失敗しました。 データベースファイルは暗号化済みです。

en: Only the WordPress database can be restored; you will need to deal with the external database manually.
ja_JP: WordPress のデータベースのみ復元できます: 外部データベースは手動で対処する必要があります。

en: An error occurred on the first %s command - aborting run
ja_JP: 最初のコマンドでエラー %s が発生しました - 処理を中止

en: Connection failed: check your access details, that the database server is up, and that the network connection is not firewalled.
ja_JP: 接続に失敗:アクセスの詳細、 データベースサーバーの稼働状態、ネットワーク接続にファイヤーウォールの保護がないかをご確認ください。

en: database connection attempt failed.
ja_JP: データベースへの接続に失敗しました。

en: Warning: the database's home URL (%s) is different to what we expected (%s)
ja_JP: 警告: データベースのホーム URL (%s) が期待したものとは異なります (%s)

en: In %s, path names are case sensitive.
ja_JP: %s では、パス名は大文字と小文字が区別されます。

en: If you leave it blank, then the backup will be placed in the root of your %s
ja_JP: 空白なら、%s のルートにバックアップを配置します

en: e.g. %s
ja_JP: 例えば %s

en: Enter the path of the %s folder you wish to use here.
ja_JP: ここに、使用する %s フォルダのパスを入力します。

en: Container
ja_JP: コンテナ

en: Leave this blank, and a default will be chosen.
ja_JP: ここを空白にすると、初期値が選択されます。

en: Tenant
ja_JP: テナント

en: Follow this link for more information
ja_JP: 以下より詳細をお読みください

en: authentication URI
ja_JP: 認証 URI

en: Get your access credentials from your OpenStack Swift provider, and then pick a container name to use for storage. This container will be created for you if it does not already exist.
ja_JP: OpenStack Swift からあなたのアクセス認証情報を取得し、保存に使用するコンテナ名を選択します。名前がまだ存在しない場合にコンテナが作成されます。

en: Failed to download %s
ja_JP: %s のダウンロードに失敗

en: Failed to download
ja_JP: ダウンロードに失敗

en: failed to list files
ja_JP: ファイルの一覧表示に失敗

en: Failed to upload %s
ja_JP: %s のアップロードに失敗

en: Success:
ja_JP: 成功:

en: <strong>After</strong> you have saved your settings (by clicking 'Save Changes' below), then come back here once and follow this link to complete authentication with %s.
ja_JP: 設定を保存 (下の「変更を保存」をクリック) した<strong>後に</strong>、ここに戻って来て、このリンクをクリックして %s の認証を完了してください。

en: (You appear to be already authenticated).
ja_JP: (すでに認証済みのようです)。

en: Authenticate with %s
ja_JP: %s で認証

en: Error downloading remote file: Failed to download
ja_JP: リモートファイルのダウンロードエラー: ダウンロードに失敗

en: Region: %s
ja_JP: 地域: %s

en: %s error - we accessed the container, but failed to create a file within it
ja_JP: %s エラー - コンテナに接続できましたが、 ファイルを作成できませんでした

en: The %s object was not found
ja_JP: %s オブジェクトが見つかりませんでした。

en: Could not access %s container
ja_JP: %s コンテナにアクセスできませんでした。

en: %s error - failed to access the container
ja_JP: %s のエラー - コンテナへのアクセスに失敗

en: Account holder's name: %s.
ja_JP: アカウント所有者名: %s

en: To be able to set a custom folder name, use UpdraftPlus Premium.
ja_JP: フォルダ名を変更するには UpdraftPlus Premium が必要です。

en: It is an ID number internal to Google Drive
ja_JP: これは Google ドライブの ID 番号です。

en: <strong>This is NOT a folder name</strong>.
ja_JP: <strong>これはフォルダ名ではありません</strong>。

en: Folder
ja_JP: フォルダー

en: %s download: failed: file not found
ja_JP: %s のダウンロード: 失敗しました: ファイルが見つかりません。

en: Name: %s.
ja_JP: 名前: %s。

en: Google Drive list files: failed to access parent folder
ja_JP: Googleドライブのファイルの一覧：親フォルダへのアクセスに失敗

en: Your %s version: %s.
ja_JP: お使いの %s バージョン: %s

en: You will need to ask your web hosting company to upgrade.
ja_JP: アップグレードするには、ウェブホスティング業者に問い合わせる必要があります。

en: This remote storage method (%s) requires PHP %s or later.
ja_JP: このオンラインストレージ (%s) を使うには、PHP %s 以上が必要です。

en: Call
ja_JP: 呼び出し

en: Fetch
ja_JP: 取得

en: This feature requires %s version %s or later
ja_JP: この機能には %s バージョン %s 以降が必要です

en: Failed to unpack the archive
ja_JP: 圧縮ファイルの展開に失敗

en: Error - failed to download the file
ja_JP: エラー - ファイルのダウンロードに失敗

en: Rescan local folder for new backup sets
ja_JP: 新規バックアップ一式のためにローカルフォルダを再スキャン

en: You should update UpdraftPlus to make sure that you have a version that has been tested for compatibility.
ja_JP: 互換性がテストされたバージョンがあるか確認するために、UpdraftPlus を更新する必要があります。

en: It has been tested up to version %s.
ja_JP: バージョン %s までテスト済みです。

en: The installed version of UpdraftPlus Backup/Restore has not been tested on your version of WordPress (%s).
ja_JP: インストールされている UpdraftPlus バックアップ/復元のバージョンは、お使いの WordPress のバージョン (%s) でテストされていません。

en: password/key
ja_JP: パスワード/キー

en: Key
ja_JP: キー

en: Your login may be either password or key-based - you only need to enter one, not both.
ja_JP: ログインはパスワードかキーのどちらかをベースにできます - 両方でなく、片方を入力するだけです。

en: The key provided was not in a valid format, or was corrupt.
ja_JP: 入力されたキーは有効な形式ではないか、破損していました。

en: SCP/SFTP password/key
ja_JP: SCP/SFTP パスワード/キー

en: Files backup (created by %s)
ja_JP: ファイルのバックアップ (%s が作成)

en: Files and database WordPress backup (created by %s)
ja_JP:  WordPress のファイルとデータベースのバックアップ (%s が作成)

en: Backup created by: %s.
ja_JP: バックアップ作成済み: %s が作成。

en: Database (created by %s)
ja_JP: データベース (%s が作成)

en: unknown source
ja_JP: 不明なソース

en: Rescan remote storage
ja_JP: オンラインストレージを再スキャン

en: Upload backup files
ja_JP: バックアップファイルをアップロード

en: This backup was created by %s, and can be imported.
ja_JP: このバックアップは %s によって作成され、インポート可能です。

en: Read this page for a guide to possible causes and how to fix it.
ja_JP: 考えられる原因とそれを修正する手引きは、このページをご覧ください。

en: WordPress has a number (%d) of scheduled tasks which are overdue. Unless this is a development site, this probably means that the scheduler in your WordPress install is not working.
ja_JP: WordPress には、期限の切れたスケジュールされたタスク (%d個) があります。開発サイトでない限り、おそらくこれは、お使いの WordPress インストールにてスケジューラが動作していないことを意味します。

en: If this is a backup created by a different backup plugin, then UpdraftPlus Premium may be able to help you.
ja_JP: これが別のバックアップ用プラグインによって作成されたバックアップなら、UpdraftPlus プレミアムが役立つかもしれません。

en: However, UpdraftPlus archives are standard zip/SQL files - so if you are sure that your file has the right format, then you can rename it to match that pattern.
ja_JP: しかし、UpdraftPlus 圧縮ファイルは、通常の zip/ SQL ファイルです - 従って、ファイルが適切な形式だと確認していれば、命名パターンに一致する名前に変更できます。

en: This file does not appear to be an UpdraftPlus backup archive (such files are .zip or .gz files which have a name like: backup_(time)_(site name)_(code)_(type).(zip|gz)).
ja_JP: このファイルは UpdraftPlus のバックアップ用圧縮ファイルではないようです (そうしたファイルは次のような名前の .zip ファイルや .gz ファイルです: backup_(time)_(site name)_(code)_(type).(zip|gz)).

en: Backup created by unknown source (%s) - cannot be restored.
ja_JP: 未知のソース (%s) にて作成されたバックアップ - 復元できません。

en: The WordPress content folder (wp-content) was not found in this zip file.
ja_JP: この zip ファイル内に、Wordpressのコンテントフォルダー (wp-content) がありません。

en: This version of UpdraftPlus does not know how to handle this type of foreign backup
ja_JP: このバージョンの UpdraftPlus は、この種類の異質なバックアップを処理できません。

en: %s returned an unexpected HTTP response: %s
ja_JP: %s は予期しない HTTP 応答を返しました: %s

en: The UpdraftPlus module for this file access method (%s) does not support listing files
ja_JP: このファイルへアクセス方法 (%s) のための UpdraftPlus モジュールは、ファイルの一覧化に対応していません。

en: No settings were found
ja_JP: 設定が見つかりませんでした。

en: One or more backups has been added from scanning remote storage; note that these backups will not be automatically deleted through the "retain" settings; if/when you wish to delete them then you must do so manually.
ja_JP: オンラインストレージのスキャンにより、1つ以上のバックアップが追加されました。これらのバックアップは、「保持」設定を使用して自動的に削除されないことに注意してください。削除したい場合、手動で行う必要があります。

en: Rescanning remote and local storage for backup sets...
ja_JP: オンラインおよびローカルストレージからバックアップ一式を再スキャン...

en: (Read more)
ja_JP: (続きを読む)

en: Log all messages to syslog (only server admins are likely to want this)
ja_JP: syslog にすべてのメッセージをログ記録 (サーバー管理者だけがこれを望むでしょう）

en: No backup of location: there was nothing found to back up
ja_JP: この場所にバックアップなし: バックアップするものを見つけられません

en: Remove
ja_JP: 削除

en: Other %s FAQs.
ja_JP: 他の %s の FAQ

en: Check this to receive more information and emails on the backup process - useful if something is going wrong.
ja_JP: ここをチェックすると、バックアップ処理に関する詳細な情報とメールを受信します- 何か問題が生じた場合に役立ちます。

en: If entering multiple files/directories, then separate them with commas. For entities at the top level, you can use a * at the start or end of the entry as a wildcard.
ja_JP: 複数のファイル/ディレクトリを入力するには、カンマ区切にします。トップレベルのエンティティでは、ワイルドカードとしてエントリの先頭または末尾に * を使用できます。

en: Your hosting company must enable these functions before %s can work.
ja_JP: %s の動作前に、ホスティング業者がにこれらの機能を有効にしておく必要があります。

en: Your web server's PHP installation has these functions disabled: %s.
ja_JP: ウェブサーバーの PHP インストールでは、これらの機能が無効化されています: %s

en: encrypted FTP (explicit encryption)
ja_JP: 暗号化された FTP (明示的な暗号化)

en: encrypted FTP (implicit encryption)
ja_JP: 暗号化された FTP (暗黙的な暗号化)

en: regular non-encrypted FTP
ja_JP: 通常の暗号化されていない FTP

en: Backup created by:
ja_JP: バックアップ作成:

en: Available to claim on this site
ja_JP: このサイトで要求可能

en: To maintain your access to support, please renew.
ja_JP: サポートへのアクセスを維持するために、有料アクセス権を更新してください。

en: Your paid access to UpdraftPlus support will soon expire.
ja_JP: UpdraftPlus サポートへの有料アクセス権がまもなく期限切れになります。

en: To regain your access, please renew.
ja_JP: アクセスを回復するには、有料アクセス権を更新してください。

en: Your paid access to UpdraftPlus support has expired.
ja_JP: UpdraftPlus サポートへの有料アクセス権がまもなく期限切れです。

en: Your paid access to UpdraftPlus updates for this site will soon expire.
ja_JP: このサイト用の UpdraftPlus 更新への有料アクセス権がまもなく期限切れになります。

en: To retain your access, and maintain access to updates (including future features and compatibility with future WordPress releases) and support, please renew.
ja_JP: アクセス、サポートと更新 (将来の機能追加や WordPress リリースとの互換性を含む) を維持するには、有料アクセス権を更新してください。

en: Your paid access to UpdraftPlus updates for %s of the %s add-ons on this site will soon expire.
ja_JP: このサイトの %s の %s 拡張機能の UpdraftPlus 更新の有料アクセス権がまもなく期限切れになります。

en: Your paid access to UpdraftPlus updates for %s add-ons on this site has expired.
ja_JP: このサイトの %s 拡張機能の UpdraftPlus 更新の有料アクセス権は期限が切れです。

en: To regain access to updates (including future features and compatibility with future WordPress releases) and support, please renew.
ja_JP: 更新とサポートを再び利用するには、(将来の機能追加や WordPress リリースとの互換性を含む) 有料アクセス権を更新してください。

en: Your paid access to UpdraftPlus updates for this site has expired. You will no longer receive updates to UpdraftPlus.
ja_JP: このサイト用の UpdraftPlus 更新の有料アクセス権の有効期限が切れています。もはや UpdraftPlus の更新は受信されません。

en: Dismiss from main dashboard (for %s weeks)
ja_JP: ダッシュボードから非表示に (%s週間)

en: The attempt to undo the double-compression succeeded.
ja_JP: 二重圧縮を元に戻すのに成功しました。

en: The attempt to undo the double-compression failed.
ja_JP: 二重圧縮を元に戻すのに失敗しました。

en: The database file appears to have been compressed twice - probably the website you downloaded it from had a mis-configured webserver.
ja_JP: データベースファイルは2度圧縮されているようです - おそらく、あなたがダウンロードしたウェブサイトに設定ミスがあったのでしょう。

en: Constants
ja_JP: 定数

en: Failed to open database file for reading:
ja_JP: 読み込むためのデータベースファイルを開けませんでした:

en: No database tables found
ja_JP: データベーステーブルが見つかりません

en: please wait for the rescheduled attempt
ja_JP: 再度の試行をお待ちください

en: Note that warning messages are advisory - the backup process does not stop for them. Instead, they provide information that you might find useful, or that may indicate the source of a problem if the backup did not succeed.
ja_JP: 警告メッセージは助言的なものです - バックアッププロセスが停止するわけではありません。代わりに、役立つ可能性のある情報や、バックアップが成功しなかった問題の原因を示す情報を提供します。

en: Account full: your %s account has only %d bytes left, but the file to be uploaded has %d bytes remaining (total size: %d bytes)
ja_JP: アカウントの限度: お使いの %s アカウントには %dバイト しか残っていませんが、アップロードするファイルにはあと %dバイト 必要です。(合計サイズ: %dバイト)

en: Errors occurred:
ja_JP: エラー発生:

en: Follow this link to download the log file for this restoration (needed for any support requests).
ja_JP: この復元用のログファイル (サポートに必要) をダウンロードするには、このリンクにアクセスしてください。

en: See this FAQ also.
ja_JP: この FAQ も参照してください。

en: If you choose no remote storage, then the backups remain on the web-server. This is not recommended (unless you plan to manually copy them to your computer), as losing the web-server would mean losing both your website and the backups in one event.
ja_JP: オンラインストレージが選択されていなければ、バックアップはウェブサーバー上に残っています。お使いのウェブサーバーを失うということは、ウェブサイトとそのバックアップの両方を失うことを意味しますので (手動であなたのパソコンにコピーする予定がない限り) これは推奨されません。in one event.

en: Retrieving (if necessary) and preparing backup files...
ja_JP: バックアップファイルの取得 (必要であれば) および準備中...

en: The PHP setup on this webserver allows only %s seconds for PHP to run, and does not allow this limit to be raised. If you have a lot of data to import, and if the restore operation times out, then you will need to ask your web hosting company for ways to raise this limit (or attempt the restoration piece-by-piece).
ja_JP: このウェブサーバ上の PHP の設定では、PHP 実行用に %s秒 だけ許可されており、この制限時間を増加できません。インポートするデータが多く復元操作がタイムアウトするなら、ウェブホスティング業者に制限時間を増加できないかお問い合わせください (あるいは少しずつ復元を試します)。

en: Existing unremoved folders from a previous restore exist (please use the "Delete Old Directories" button to delete them before trying again): %s
ja_JP: 以前の復元で未削除のフォルダが存在します (再試行の前にそれらを削除するには、「古いディレクトリの削除」ボタンを使用してください): %s

en: The amount of time allowed for WordPress plugins to run is very low (%s seconds) - you should increase it to avoid backup failures due to time-outs (consult your web hosting company for more help - it is the max_execution_time PHP setting; the recommended value is %s seconds or more)
ja_JP: WordPress プラグインの実行に許可された時間が、非常に少ないです (%s秒) - タイムアウトによるバックアップの失敗を避けるために増加させる必要があります (支援が必要であればウェブホスティング業者にご相談ください - 問題となるのは、PHP の max_execution_time の設定で推奨値は %s秒以上です)

en: Disabled this plugin: %s: re-activate it manually when you are ready.
ja_JP: このプラグインを無効化: %s : 準備ができたら手動で再び有効にします。

en: The %s connection timed out; if you entered the server correctly, then this is usually caused by a firewall blocking the connection - you should check with your web hosting company.
ja_JP: %s の接続のタイムアウト: サーバーに正しく入力していれば、これは通常、接続をブロックするファイアウォールが原因です - 利用中のウェブホスティング会社に確認してください。

en: Messages:
ja_JP: メッセージ:

en: An SQL line that is larger than the maximum packet size and cannot be split was found; this line will not be processed, but will be dropped: %s
ja_JP: 最大パケットサイズよりも大きく分割することができない、SQL 行がありました。この行は処理されませんが、削除されます: %s

en: The directory does not exist
ja_JP: ディレクトリが存在しません。

en: New User's Email Address
ja_JP: 新規ユーザーのメールアドレス

en: New User's Username
ja_JP: 新規ユーザー名

en: Admin API Key
ja_JP: 管理者 API キー

en: Admin Username
ja_JP: 管理者ユーザー名

en: US or UK Rackspace Account
ja_JP: 英/米の Rackspace アカウント

en: Enter your Rackspace admin username/API key (so that Rackspace can authenticate your permission to create new users), and enter a new (unique) username and email address for the new user and a container name.
ja_JP: あなたの Rackspace の管理者ユーザー名/ API キーを入力し (新規ユーザー作成するためのあなたの権限を Rackspace 認証できるように)、また新しい (固有の) ユーザー名とそのメールアドレス、コンテナ名を入力してください。

en: Create new API user and container
ja_JP: 新しい API のユーザーとコンテナの作成

en: API Key: %s
ja_JP: API キー: %s

en: Password: %s
ja_JP: パスワード: %s

en: Username: %s
ja_JP: ユーザ名: %s

en: Cloud Files operation failed (%s)
ja_JP: Cloud Files 操作に失敗 (%s)

en: Conflict: that user or email address already exists
ja_JP: 競合: ユーザーかメールアドレスが既に存在します

en: You need to enter a valid new email address
ja_JP: 有効な新しいメールアドレスの入力が必要です

en: You need to enter a container
ja_JP: コンテナー名の入力が必要です

en: You need to enter a new username
ja_JP: 新しいユーザ名の入力が必要です

en: You need to enter an admin API key
ja_JP: 管理者 API キーの入力が必要です

en: You need to enter an admin username
ja_JP: 管理者名の入力が必要です

en: Create a new API user with access to only this container (rather than your whole account)
ja_JP: このコンテナのみに (アカウント全体ではなく) アクセスできる新しい API ユーザーを作成

en: Adds enhanced capabilities for Rackspace Cloud Files users
ja_JP: Rackspace Cloud Files ユーザー用の拡張機能を追加

en: Cloud Files Container
ja_JP: Cloud Files コンテナ

en: Cloud Files API Key
ja_JP: Cloud Files API キー

en: To create a new Rackspace API sub-user and API key that has access only to this Rackspace container, use this add-on.
ja_JP: この Rackspace コンテナにのみアクセスできる、新しい Rackspace API サブユーザーと API キーを作成するには、この拡張機能を使用してください。

en: Cloud Files Username
ja_JP: Cloud Files ユーザー名

en: London (LON)
ja_JP: ロンドン (LON)

en: Hong Kong (HKG)
ja_JP: 香港 (HKG)

en: Northern Virginia (IAD)
ja_JP: ノーザンバージニア (IAD)

en: Chicago (ORD)
ja_JP: シカゴ (ORD)

en: Sydney (SYD)
ja_JP: シドニー (SYD)

en: Dallas (DFW) (default)
ja_JP: ダラス (DFW) (デフォルト)

en: Cloud Files Storage Region
ja_JP: Cloud Files ストレージの地域

en: Accounts created at rackspacecloud.com are US-accounts; accounts created at rackspace.co.uk are UK-based
ja_JP: rackspacecloud.com で作成していれば、米国アカウントです。 rackspace.co.uk で作成していれば、英国拠点です

en: US or UK-based Rackspace Account
ja_JP: 英/米の Rackspace アカウント

en: Accounts created at rackspacecloud.com are US accounts; accounts created at rackspace.co.uk are UK accounts.
ja_JP: rackspacecloud.com で作成していれば米国アカウントです。 rackspace.co.uk で作成していれば英国のアカウントです。

en: Authorisation failed (check your credentials)
ja_JP: 認証に失敗 (認証情報をご確認ください)

en: An unknown error occurred when trying to connect to UpdraftPlus.Com
ja_JP: UpdraftPlus.com への接続試行中に不明なエラーが発生

en: Create
ja_JP: 作成

en: Trying...
ja_JP: 試行中...

en: The new user's RackSpace console password is (this will not be shown again):
ja_JP: 新しいユーザーの RackSpace のコンソールのパスワード (再度表示されません):

en: Error data:
ja_JP: エラーデータ:

en: Backup does not exist in the backup history
ja_JP: バックアップ履歴にバックアップが存在しません

en: Your WordPress install has old directories from its state before you restored/migrated (technical information: these are suffixed with -old). You should press this button to delete them as soon as you have verified that the restoration worked.
ja_JP: あなたが移行また復元する前から、WordPress のインストールに古いディレクトリがあります（技術情報: これらの接尾辞は -old です）。復元がうまくいったことを確認したらすぐに、それらを削除するこのボタンを押す必要があります。

en: Split line to avoid exceeding maximum packet size
ja_JP: 最大パケットサイズを超えないように行を分割

en: Your database user does not have permission to drop tables. We will attempt to restore by simply emptying the tables; this should work as long as you are restoring from a WordPress version with the same database structure (%s)
ja_JP: あなたのデータベースのユーザーにはテーブルを削除する権限がありません。単にテーブルを空にすることで復元を試みます。同じデータベース構造 (%s) の WordPress のバージョンから復元していれば動作するはずです

en: Could not move the files into place. Check your file permissions.
ja_JP: 所定の場所にファイルを移動できませんでした。アクセス権をご確認ください。

en: Could not move new files into place. Check your wp-content/upgrade folder.
ja_JP: 所定の場所に新しいファイルを移動できませんでした。wp-content/upgradeフォルダーをご確認ください。

en: Could not move old files out of the way.
ja_JP: 異様にファイルを途中で移動できませんでした。

en: Moving old data out of the way...
ja_JP: 異様に古いデータを移動中...

en: Add another address...
ja_JP: 別のアドレスを追加...

en: Enter addresses here to have a report sent to them when a backup job finishes.
ja_JP: バックアップのジョブ完了時に、レポートを送信するアドレスをここに入力してください。

en: Email reports
ja_JP: メールレポート

en: %s checksum: %s
ja_JP: %s チェックサム: %s

en: files: %s
ja_JP: ファイル: %s

en: Use the "Reporting" section to configure the email addresses to be used.
ja_JP: 使用するメールアドレスを設定するには、「Reporting」節を使用します。

en: Debugging information
ja_JP: デバッグ情報

en: Uploaded to:
ja_JP: アップロード先:

en: Time taken:
ja_JP: 所要時間:

en: Warnings
ja_JP: 警告

en: Errors
ja_JP: エラー

en: Errors / warnings:
ja_JP: エラー/警告 :

en: Contains:
ja_JP: 内容:

en: Backup began:
ja_JP: バックアップ開始:

en: Backup Report
ja_JP: バックアップレポート

en: %d hours, %d minutes, %d seconds
ja_JP: %d時間 %d分 %d秒

en: %d errors, %d warnings
ja_JP: エラー %d, 警告 %d

en: %s authentication
ja_JP: %s 認証

en: %s error: %s
ja_JP: %s エラー: %s

en: %s logo
ja_JP: %s のロゴ

en: did not return the expected response - check your log file for more details
ja_JP: は期待した応答を返しませんでした - 詳細はログファイルをご覧ください

en: The required %s PHP module is not installed - ask your web hosting company to enable it
ja_JP: 必要な %s PHP モジュールがインストールされていません - 有効にするには、ウェブホスティング業者にお問い合わせください

en: For more options, use the "%s" add-on.
ja_JP: さらに設定するには、拡張機能「%s"」をご利用ください。

en: Your site's admin email address (%s) will be used.
ja_JP: このサイトの管理者のメール (%s) が使用されます。

en: Connect
ja_JP: 接続

en: For more reporting features, use the Reporting add-on.
ja_JP: さらなるレポート機能には、拡張機能の「Reporting」をご利用ください。

en: (version: %s)
ja_JP: (バージョン: %s)

en: Be aware that mail servers tend to have size limits; typically around %s Mb; backups larger than any limits will likely not arrive.
ja_JP: メールサーバーにサイズ制限がある傾向に注意してください。典型的には約%sMBです。その制限より大きいバックアップファイルは届かない可能性が高いです。

en: When the Email storage method is enabled, also send the backup
ja_JP: メールによるストレージ方法が有効であれば、バックアップも送信

en: Latest status:
ja_JP: 最新の状態:

en: Backup contains:
ja_JP: バックアップに含まれる:

en: Backed up: %s
ja_JP: バックアップしました: %s

en: The log file has been attached to this email.
ja_JP: このメールにログファイルが添付されています。

en: Unknown/unexpected error - please raise a support request
ja_JP: 不明/予期しないエラー - サポートを求めてください

en: Database only (files were not part of this particular schedule)
ja_JP: データベースのみ (ファイルはこの個別の予定には含まれませんでした)

en: Database (files backup has not completed)
ja_JP: データベース (ファイルのバックアップ未完了)

en: Files only (database was not part of this particular schedule)
ja_JP: ファイルのみ (データベースはこの個別の予定には含まれませんでした)

en: Files (database backup has not completed)
ja_JP: ファイル (データベースのバックアップ未完了)

en: Files and database
ja_JP: ファイルとデータベース

en: (This applies to all WordPress backup plugins unless they have been explicitly coded for multisite compatibility).
ja_JP: (マルチサイトの互換性のために明示的にコードにされていない限り、これはすべての WordPress  のバックアップ用プラグインに適用されます)。

en: Without upgrading, UpdraftPlus allows <strong>every</strong> blog admin who can modify plugin settings to backup (and hence access the data, including passwords, from) and restore (including with customized modifications, e.g. changed passwords) <strong>the entire network</strong>.
ja_JP: アップグレードすることなく、UpdraftPlus では、プラグインの設定を変更できる<strong>すべての</strong>ブログの管理者が、<strong>ネットワーク全体</strong>のバックアップ (故にパスワードや対象ファイルなどデータへのアクセスも) と、復元 (パスワードの変更などの独自の変更を含む) を行うことができます。

en: WordPress Multisite is supported, with extra features, by UpdraftPlus Premium, or the Multisite add-on.
ja_JP: UpdraftPlus プレミアムまたはマルチサイト拡張機能によって、WordPress マルチサイトに対応しています。

en: This is a WordPress multi-site (a.k.a. network) installation.
ja_JP: これはマルチサイト (別名サイトネットワーク) のインストールです。

en: UpdraftPlus warning:
ja_JP: UpdraftPlus 警告:

en: (or connect using the form on this page if you have already purchased it)
ja_JP: (または、購入済みであれば、このページのフォームを使用して接続)

en: please  follow this link to update the plugin in order to activate it
ja_JP: プラグインを有効にするために更新するには、このリンクをクリック

en: please follow this link to update the plugin in order to get it
ja_JP: 入手するために更新するには、このリンクをクリック

en: latest
ja_JP: 最新

en: Your version: %s
ja_JP: 利用中のバージョン:%s

en: You've got it
ja_JP: お持ちです

en: UpdraftPlus Support
ja_JP: UpdraftPlus サポート

en: An update containing your addons is available for UpdraftPlus - please follow this link to get it.
ja_JP: お使いの拡張機能を含む UpdraftPlus の更新版があります - 入手するには、このリンクをクリックしてください。

en: UpdraftPlus Addons
ja_JP: UpdraftPlus 拡張機能

en: An update is available for UpdraftPlus - please follow this link to get it.
ja_JP: UpdraftPlus の最新版があります - このリンクから入手してください。

en: UpdraftPlus.Com returned a response, but we could not understand it
ja_JP: UpdraftPlus.Com は応答しましたが、認識できませんでした。

en: Your email address and password were not recognised by UpdraftPlus.Com
ja_JP: あなたのメールアドレスとパスワードは UpdraftPlus.Com に認識されませんでした。

en: UpdraftPlus.Com returned a response which we could not understand (data: %s)
ja_JP: UpdraftPlus.Com は、認識できない応答を返しました (データ: %s)

en: UpdraftPlus.Com responded, but we did not understand the response
ja_JP: UpdraftPlus.Com は応答したが、応答を認識できませんでした

en: We failed to successfully connect to UpdraftPlus.Com
ja_JP: 正常な UpdraftPlus.Com への接続に失敗しました

en: Options (raw)
ja_JP: オプション (raw)

en: Send a report only when there are warnings/errors
ja_JP: 警告/エラー時のみレポートを送信

en: Content URL:
ja_JP: コンテンツ URL:

en: You should check the file ownerships and permissions in your WordPress installation
ja_JP: WordPress のファイル所有権やアクセス権を確認してください。

en: See also the "More Files" add-on from our shop.
ja_JP: 私たちのストアの「More Files 拡張機能」もご覧ください。

en: Your free space in your hosting account is very low - only %s Mb remain
ja_JP: 利用中のホスティングアカウントの空き容量が非常に少ないです - 残り %sMBのみ

en: The amount of memory (RAM) allowed for PHP is very low (%s Mb) - you should increase it to avoid failures due to insufficient memory (consult your web hosting company for more help)
ja_JP: PHP で使用できるメモリ (RAM) 量が非常に少ないです (%sMB)  - メモリ不足による失敗を避けるには、増量すべきです (支援を得るには利用中のウェブホスティング業者にご相談ください)

en: Manage Addons
ja_JP: 拡張機能を管理

en: Buy It
ja_JP: 購入

en: Get it from the UpdraftPlus.Com Store
ja_JP: UpdraftPlus.Com Store から入手

en: activate it on this site
ja_JP: このサイトで有効化

en: You have an inactive purchase
ja_JP: 無効な購入があります

en: Assigned to this site
ja_JP: このサイトに割り当て

en: Available for this site (via your all-addons purchase)
ja_JP: このサイトで利用可能 (拡張機能の購入することで)

en: (apparently a pre-release or withdrawn release)
ja_JP: (おそらくリリース前またはリリースの撤回)

en: Go here
ja_JP: ここへ

en: Need to get support?
ja_JP: サポートが必要ですか ?

en: An error occurred when trying to retrieve your add-ons.
ja_JP: 拡張機能を取得しようとした際にエラーが発生しました。

en: An unknown response was received. Response was:
ja_JP: 不明な応答を受け取りました。応答:

en: Claim not granted - your account login details were wrong
ja_JP: 要求は許可されていません - あなたのアカウントのログイン情報が間違っていました

en: Please wait whilst we make the claim...
ja_JP: 私どもが要求するまでお待ちください...

en: Errors occurred when trying to connect to UpdraftPlus.Com:
ja_JP: UpdraftPlus.Com への接続の際にエラーが発生しました:

en: You are presently <strong>not connected</strong> to an UpdraftPlus.Com account.
ja_JP: UpdraftPlus.Com アカウントに、現在<strong>接続されていません</strong>。

en: If you bought new add-ons, then follow this link to refresh your connection
ja_JP: 新しい拡張機能を購入したなら、接続を更新するため、このリンクにアクセスしてください

en: You are presently <strong class="success">connected</strong> to an UpdraftPlus.Com account.
ja_JP: UpdraftPlus.Com アカウントに、現在<strong class="success">接続されています</strong>。

en: Interested in knowing about your UpdraftPlus.Com password security? Read about it here.
ja_JP: UpdraftPlus.Com のパスワードの安全性に興味がありますか ? ここで詳細をご覧になれます。

en: Forgotten your details?
ja_JP: 詳細を忘れましたか ?

en: Not yet got an account (it's free)? Go get one!
ja_JP: まだアカウントをお持ちではありません (無料です) ? 取得します !

en: Connect with your UpdraftPlus.Com account
ja_JP: あなたの UpdraftPlus.Com アカウントで接続

en: You do seem to have the obsolete Updraft plugin installed - perhaps you got them confused?
ja_JP: もう使われなくなった Updraft プラグインがインストールされているようです - 間違えていませんか ?

en: Go here to begin installing it.
ja_JP: インストールを開始するにはこちら。

en: UpdraftPlus is not yet installed.
ja_JP: UpdraftPlus はまだインストールされていません。

en: Go here to activate it.
ja_JP: 有効にするにはこちら。

en: UpdraftPlus is not yet activated.
ja_JP: UpdraftPlus はまだ有効にされていません。

en: Go here to connect.
ja_JP: 接続はこちら。

en: You have not yet connected with your UpdraftPlus.Com account, to enable you to list your purchased add-ons.
ja_JP: 購入した拡張機能の一覧を表示するために、あなたの UpdraftPlus.Com アカウントへの接続がまだされていません。

en: Without it, encryption will be a lot slower.
ja_JP: それがなければ、暗号化がかなり遅くなります。

en: Your web-server does not have the %s module installed.
ja_JP: 利用中のウェブサーバには、%s モジュールがインストールされていません。

en: <strong>(You appear to be already authenticated,</strong> though you can authenticate again to refresh your access if you've had a problem).
ja_JP: <strong>(すでに認証済みのようですが</strong>、問題があれば再認証しアクセスを更新できます)

en: Drop backup files here
ja_JP: ここへバックアップ用ファイルをドロップ

en: The web server returned an error code (try again, or check your web server logs)
ja_JP: ウェブサーバーがエラーコードを返しました (再試行、またはウェブサーバーのログを確認してください)

en: The restore operation has begun. Do not close your browser until it reports itself as having finished.
ja_JP: 復元操作を開始しました。完了と報告されるまで、ブラウザを閉じないでください。

en: If you exclude both the database and the files, then you have excluded everything!
ja_JP: データベースとファイルの両方を除外した場合、すべてのものを除外する必要があります !

en: Site home:
ja_JP: サイトのホーム:

en: Remote Storage Options
ja_JP: オンラインストレージのオプション

en: (logs can be found in the UpdraftPlus settings page as normal)...
ja_JP: (ログは通常通り UpdraftPlus の設定から確認できます)...

en: Remember this choice for next time (you will still have the chance to change it)
ja_JP: 次回のためこの選択を記憶 (まだ変更する機会はあります)

en: Upload failed
ja_JP: アップロード失敗

en: You can send a backup to more than one destination with an add-on.
ja_JP: 拡張機能を使用して、複数の宛先にバックアップを送信できます。

en: Note: the progress bar below is based on stages, NOT time. Do not stop the backup simply because it seems to have remained in the same place for a while - that is normal.
ja_JP: 注意: 下の進捗バーは時間ではなく、ステージに基づいています。しばらくの間、同じ場所にとどまっているようでも、バックアップを停止しないでください - それは正常です。

en: (%s%%, file %s of %s)
ja_JP: %s%%, ファイル %s / %s)

en: Read more about how this works...
ja_JP: これがどう機能するか詳細を読む...

en: Failed: We were able to log in, but failed to successfully create a file in that location.
ja_JP: 失敗: ログインできましたが、その場所に正常にファイルを作成できませんでした。

en: Failed: We were able to log in and move to the indicated directory, but failed to successfully create a file in that location.
ja_JP: 失敗: ログインおよび指定のディレクトリに移動できましたが、その場所に正常にファイルを作成できませんでした。

en: Use SCP instead of SFTP
ja_JP: SCP の代わりに SFTP を使用

en: SCP/SFTP user setting
ja_JP: SCP/SFTP ユーザ設定

en: SCP/SFTP host setting
ja_JP: SCP/SFTP ホスト設定

en: The attempt to send the backup via email failed (probably the backup was too large for this method)
ja_JP: メールを介したバックアップの送信に失敗 (おそらくこの方法を使うにはバックアップが巨大すぎます)

en: Backup is of: %s.
ja_JP: 以下のバックアップ: %s

en: %s settings test result:
ja_JP: %s の設定テストの結果:

en: (Not finished)
ja_JP: (未完了)

en: If you are seeing more backups than you expect, then it is probably because the deletion of old backup sets does not happen until a fresh backup completes.
ja_JP: 予想よりも多いバックアップが表示される場合、おそらくそれは新しいバックアップが完了するまで、古いバックアップ一式の削除が行われないことが理由です。

en: <b>Do not</b> place it inside your uploads or plugins directory, as that will cause recursion (backups of backups of backups of...).
ja_JP: 再帰の原因となるので、アップロードやプラグインのディレクトリ内に<b>置かないでください</b>
    (バックアップのバックアップのバックアップ...)。

en: This is where UpdraftPlus will write the zip files it creates initially.  This directory must be writable by your web server. It is relative to your content directory (which by default is called wp-content).
ja_JP: UpdraftPlus が最初に作成した ZIP ファイルを書き込む場所です。このディレクトリは、ウェブサーバーによる書き込みを許可する必要があります。コンテンツディレクトリ (標準状態では WP-content) に対する相対パスです。

en: Job ID: %s
ja_JP: ジョブ ID: %s

en: last activity: %ss ago
ja_JP: 最後の実行: %s秒前

en: next resumption: %d (after %ss)
ja_JP: 次の再開: %d (%s秒後)

en: Unknown
ja_JP: 不明

en: Backup finished
ja_JP: バックアップ完了

en: Waiting until scheduled time to retry because of errors
ja_JP: エラーのため、予定時間まで待機し再試行します

en: Pruning old backup sets
ja_JP: 古いバックアップ一式を刈り込み整理

en: Uploading files to remote storage
ja_JP: オンラインストレージにファイルをアップロード

en: Encrypted database
ja_JP: 暗号化されたデータベース

en: Encrypting database
ja_JP: データベースを暗号化中

en: Created database backup
ja_JP: データベースのバックアップを作成

en: table: %s
ja_JP: テーブル: %s

en: Creating database backup
ja_JP: データベースのバックアップを作成中

en: Created file backup zips
ja_JP: ファイルのバックアップ用の ZIP を作成

en: Creating file backup zips
ja_JP: ファイルのバックアップ用の ZIP を作成中

en: Backup begun
ja_JP: バックアップ開始

en: The scheduler is disabled in your WordPress install, via the DISABLE_WP_CRON setting. No backups can run (even &quot;Backup Now&quot;) unless either you have set up a facility to call the scheduler manually, or until it is enabled.
ja_JP: DISABLE_WP_CRON の設定により、お使いの WordPress インストールではスケジューラが無効になっています。手動でスケジューラを呼び出す機能を設定するか、有効になるまで (「今すぐバックアップ」でも) バックアップは実行できません。

en: file
ja_JP: ファイル

en: folder
ja_JP: フォルダー

en: UpdraftPlus needed to create a %s in your content directory, but failed - please check your file permissions and enable the access (%s)
ja_JP: コンテンツディレクトリ内の %s の作成には UpdraftPlus が必要ですが、失敗しました - ファイルのアクセス権を確認し、アクセス (%s) を有効にしてください。

en: The backup has not finished; a resumption is scheduled
ja_JP: バックアップは完了していません。再開が予定されています。

en: Your website is visited infrequently and UpdraftPlus is not getting the resources it hoped for; please read this page:
ja_JP: あなたのウェブサイトは訪問頻度が少なく、UpdraftPlus は期待したリソースを取得していません。このページをお読みください:

en: The %s authentication could not go ahead, because something else on your site is breaking it. Try disabling your other plugins and switching to a default theme. (Specifically, you are looking for the component that sends output (most likely PHP warnings/errors) before the page begins. Turning off any debugging settings may also help).
ja_JP: あなたのサイト上で何かがそれを壊しているため %s の認証が先に進みません。他のプラグインを無効にし、デフォルトのテーマに切り替えてみてください。(具体的には、ページの開始前に出力を送信する構成要素 (多くは PHP の警告/エラー) を探します。デバッグの設定を無効にすることも役立つかもしれません)。

en: Your PHP memory limit (set by your web hosting company) is very low. UpdraftPlus attempted to raise it but was unsuccessful. This plugin may struggle with a memory limit of less than 64 Mb  - especially if you have very large files uploaded (though on the other hand, many sites will be successful with a 32Mb limit - your experience may vary).
ja_JP: お使いの PHP のメモリ制限は非常に少ないです (ウェブホスティング業者が設定したものです)。 UpdraftPlus は増加を試みましたが成功しませんでした。本プラグインは、特にアップロードされた巨大なファイルがある場合、64MB未満のメモリ制限では問題があるかもしれません (一方、多くのサイトでは32MBの制限でも動作します)。

en: Proceed with update
ja_JP: 更新を続行

en: Do not abort after pressing Proceed below - wait for the backup to complete.
ja_JP: 以下の続行を押した後、中止しないでください - バックアップの完了までお待ちください。

en: UpdraftPlus Automatic Backups
ja_JP: UpdraftPlus 自動バックアップ

en: Errors have occurred:
ja_JP: エラーが発生:

en: Creating backup with UpdraftPlus...
ja_JP: UpdraftPlus がバックアップを作成中...

en: Automatic Backup
ja_JP: 自動バックアップ

en: Creating database backup with UpdraftPlus...
ja_JP: UpdraftPlus がデータベースのバックアップを作成中...

en: themes
ja_JP: テーマ

en: plugins
ja_JP: プラグイン

en: Starting automatic backup...
ja_JP: 自動バックアップ開始中...

en: Creating %s and database backup with UpdraftPlus...
ja_JP: UpdraftPlus が %s とデータベースのバックアップを作成中...

en: Automatically backup (where relevant) plugins, themes and the WordPress database with UpdraftPlus before updating
ja_JP: 更新前に、UpdraftPlus でプラグイン、テーマ、WordPress のデータベースを自動バックアップ

en: If you are not sure then you should stop; otherwise you may destroy this WordPress installation.
ja_JP: 確信がなければ停止する必要があります。そうしないと、この WordPress のインストールを破壊する可能性があります。

en: This does not look like a valid WordPress core backup - the file %s was missing.
ja_JP: これは有効な WordPress コアのバックアップではないようです - このファイル %s はありませんでした。

en: Unable to open zip file (%s) - could not pre-scan it to check its integrity.
ja_JP: ZIP ファイル (%s) を開けません - 整合性の確認用の事前スキャンができませんでした。

en: Unable to read zip file (%s) - could not pre-scan it to check its integrity.
ja_JP: ZIP ファイル (%s) を読み取れません - 整合性の確認用の事前スキャンができませんでした。

en: More plugins
ja_JP: 他のプラグイン

en: Support
ja_JP: サポート

en: UpdraftPlus was unable to find the table prefix when scanning the database backup.
ja_JP: UpdraftPlus は、データベースのバックアップのスキャン中に、テーブル接頭辞を見つけられませんでした。

en: This database backup is missing core WordPress tables: %s
ja_JP: このデータベースのバックアップには、WordPress コアのテーブルがありません: %s

en: You are importing from a newer version of WordPress (%s) into an older one (%s). There are no guarantees that WordPress can handle this.
ja_JP: WordPress の新しいバージョン (%s) に、古いバージョン (%s) をインポートしています。WordPress がこれを処理できる保証はありません。

en: %s version: %s
ja_JP: %s バージョン: %s

en: The database is too small to be a valid WordPress database (size: %s Kb).
ja_JP: このデータベースは、有効な WordPress のデータベースとしては小さすぎます (サイズ: %sKB)。

en: Be safe with an automatic backup
ja_JP: 自動バックアップで安全です

en: If you can still read these words after the page finishes loading, then there is a JavaScript or jQuery problem in the site.
ja_JP: ページの読み込み完了後、まだこれらの言葉が表示される場合、そのサイト内の JavaScript か jQuery に問題が発生しています。

en: The file was uploaded.
ja_JP: ファイルはアップロードされました。

en: Unknown server response status:
ja_JP: 不明なサーバーの応答状態:

en: Unknown server response:
ja_JP: 不明なサーバーの応答:

en: This decryption key will be attempted:
ja_JP: この復号鍵が試行されます:

en: Follow this link to attempt decryption and download the database file to your computer.
ja_JP: 復号化を試み、あなたのパソコンにデータベースのファイルをダウンロードするには、このリンクにアクセスしてください。

en: Upload error
ja_JP: アップロードエラー

en: This file does not appear to be an UpdraftPlus encrypted database archive (such files are .gz.crypt files which have a name like: backup_(time)_(site name)_(code)_db.crypt.gz).
ja_JP: このファイルは、UpdraftPlus で暗号化されたデータベースの圧縮ファイルではないようです (通常は次のようなファイル名です:.backup_(time)_(site name)_(code)_db.crypt.gz)。

en: Upload error:
ja_JP: アップロードエラー:

en: (make sure that you were trying to upload a zip file previously created by UpdraftPlus)
ja_JP: (以前に UpdraftPlus にて作成した ZIP ファイルをアップロードしようとしたか確認してください)

en: Download to your computer
ja_JP: あなたのパソコンにダウンロード

en: Delete from your web server
ja_JP: あなたのウェブサーバーから削除

en: You appear to be missing one or more archives from this multi-archive set.
ja_JP: このマルチ圧縮の一式から1つ以上の圧縮ファイルが見つからないようです。

en: Split archives every:
ja_JP: 圧縮ファイルを以下で分割:

en: Error: the server sent us a response (JSON) which we did not understand.
ja_JP: エラー: サーバーは認識できない応答 (JSON) を送信しました。

en: Warnings:
ja_JP: 警告:

en: Error: the server sent an empty response.
ja_JP: エラー: サーバーが空の応答を送信しました。

en: This looks like a file created by UpdraftPlus, but this install does not know about this type of object: %s. Perhaps you need to install an add-on?
ja_JP: これは UpdraftPlus が作成されたファイルのようですが、このインストールはこの種類の対象を認識しません: %s。拡張機能をインストールする必要があるのではないでしょうか ?

en: The backup archive files have been processed, but with some errors. You will need to cancel and correct any problems before retrying.
ja_JP: バックアップの圧縮ファイルは処理されましたが、いくつかエラーが発生しています。キャンセルし、再試行の前に問題を修正する必要があります。

en: The backup archive files have been processed, but with some warnings. If all is well, then now press Restore again to proceed. Otherwise, cancel and correct any problems first.
ja_JP: バックアップの圧縮ファイルは処理されましたが、いくつか警告が発生しています。すべて順調であれば、再び復元を押し続行してください。そうでない場合、キャンセルし先に問題を修正してください。

en: The backup archive files have been successfully processed. Now press Restore again to proceed.
ja_JP: バックアップの圧縮ファイルは正常に処理されました。復元を押し続行してください。

en: This multi-archive backup set appears to have the following archives missing: %s
ja_JP: このマルチ圧縮のバックアップ一式は、不足する次の圧縮ファイルを持っているようです: %s

en: File (%s) was found, but has a different size (%s) from what was expected (%s) - it may be corrupt.
ja_JP: ファイル (%s) は見つかりましたが、予想 (%s) とは異なるファイルサイズです (%s) - 壊れている可能性があります。

en: File was found, but is zero-sized (you need to re-upload it): %s
ja_JP: ファイルは見つかりましたが、サイズが0でした (ファイルを再アップロードしてください): %s

en: File not found (you need to upload it): %s
ja_JP: ファイルが見つかりません (ファイルをアップロードしてください): %s

en: No such backup set exists
ja_JP: そのようなバックアップ一式は存在しません

en: The backup archive for this file could not be found. The remote storage method in use (%s) does not allow us to retrieve files. To perform any restoration using UpdraftPlus, you will need to obtain a copy of this file and place it inside UpdraftPlus's working folder
ja_JP: このファイルのためのバックアップ圧縮ファイルが見つかりませんでした。使用中のオンラインストレージ (%s) の方法では、ファイルを取得できません。 UpdraftPlus で復元を実行するには、このファイルのコピーを取得し、UpdraftPlus の作業フォルダ内に配置する必要があります。

en: Moving unpacked backup into place...
ja_JP: 展開したバックアップを正しい場所に移動中...

en: Failed to open the zip file (%s) - %s
ja_JP: ZIP ファイル (%s) の開くのに失敗 - %s

en: WordPress root directory server path: %s
ja_JP: WordPress ルートディレクトリのサーバーのパス: %s

en: %s end-point
ja_JP: %s エンドポイント

en: ... and many more!
ja_JP: ... 他にも多数 !

en: S3 (Compatible)
ja_JP: S3 (互換)

en: File is not locally present - needs retrieving from remote storage
ja_JP: ファイルがローカルに存在しません - オンラインストレージから取得する必要があります

en: Looking for %s archive: file name: %s
ja_JP: %s 圧縮ファイルを探し中です: ファイル名: %s

en: Final checks
ja_JP: 最終チェック

en: Check this to delete any superfluous backup files from your server after the backup run finishes (i.e. if you uncheck, then any files despatched remotely will also remain locally, and any files being kept locally will not be subject to the retention limits).
ja_JP: チェックを入れると、バックアップの実行が終了後に、サーバーから過剰となったバックアップファイルを削除します (例: チェックを外せば、遠隔に送信されたファイルもローカルに残ったままとなり、ローカルに保存されているファイルは保存の制限の対象となりません)。

en: Drop encrypted database files (db.gz.crypt files) here to upload them for decryption
ja_JP: 復号化のためのアップロードを行うには、ここに暗号化されたデータベースファイル (db.gz.crypt ファイル) をドロップします

en: Your wp-content directory server path: %s
ja_JP: あなたの wp-content ディレクトリのサーバーのパス: %s

en: Raw backup history
ja_JP: 未加工のバックアップ履歴

en: Show raw backup and file list
ja_JP: バックアップとファイルの未加工の一覧を表示

en: Processing files - please wait...
ja_JP: ファイルを処理中 - お待ちください...

en: Your WordPress installation has a problem with outputting extra whitespace. This can corrupt backups that you download from here.
ja_JP: お使いの WordPress のインストールには、余分な空白を出力する問題があります。これによりここからダウンロードしたバックアップは壊れます。

en: Failed to open database file.
ja_JP: データベースファイルを開く際に失敗しました。

en: Known backups (raw)
ja_JP: 既知のバックアップ (未加工データ)

en: Files found:
ja_JP: 見つかったファイル:

en: Restoring table: %s
ja_JP: テーブルの復元中: (%s)

en: Requested table engine (%s) is not present - changing to MyISAM.
ja_JP: 要求されたテーブルエンジン (%s) が存在しません - MyISAM に変更します。

en: file is size:
ja_JP: ファイルのサイズ:

en: Go here for more information.
ja_JP: 詳細はこちら。

en: Some files are still downloading or being processed - please wait.
ja_JP: 一部のファイルがまだダウンロード中か処理中です - お待ち下さい。

en: This backup set is from a different site (%s) - this is not a restoration, but a migration. You need the Migrator add-on in order to make this work.
ja_JP: このバックアップ一式は、別のサイト (%s) からのものです - 復元ではなく、移行が行われます。移行するには、移行用の Migrator 拡張機能が必要です。

en: The time zone used is that from your WordPress settings, in Settings -> General.
ja_JP: 時間帯の設定は、WordPress の設定です。設定 -> 一般。

en: Enter in format HH:MM (e.g. 14:22).
ja_JP: HH:MM (例えば 14：22) 形式で入力します。

en: %s login failure
ja_JP: %s へのログインに失敗

en: You do not appear to be authenticated with %s
ja_JP: %s で認証されていないようです。

en: Failed to access %s when deleting (see log file for more)
ja_JP: 削除中に %s へのアクセスに失敗 (詳細はログファイルをご覧ください)

en: You do not appear to be authenticated with %s (whilst deleting)
ja_JP: %s で認証されていないようです (削除中)

en: Error - no such file exists.
ja_JP: エラー - そのようなファイルは存在しません

en: %s Error
ja_JP: %s のエラー

en: %s error - failed to upload file
ja_JP: %s エラー - ファイルをアップロードできませんでした

en: %s error - failed to re-assemble chunks
ja_JP: %s エラー - チャンクの再構築に失敗しました

en: %s authentication failed
ja_JP: %s 認証に失敗

en: Error: %s
ja_JP: エラー: %s

en: Backup directory specified exists, but is <b>not</b> writable.
ja_JP: 指定したバックアップ用ディレクトリは存在しますが、書き込み可能<b>ではありません</b>でした。

en: Backup directory specified does <b>not</b> exist.
ja_JP: 指定したバックアップ用ディレクトリは<b>存在しません</b>でした。

en: Warning: %s
ja_JP: 警告: %s

en: A very large file was encountered: %s (size: %s Mb)
ja_JP: 非常に大きなファイルが検出されました: %s (サイズ: %s MB)

en: %s: unreadable file - could not be backed up
ja_JP: %s: ファイルが読み込み不可能 - バックアップできませんでした

en: Table %s has very many rows (%s) - we hope your web hosting company gives you enough resources to dump out that table in the backup
ja_JP: テーブル%s には非常に多くの行 (%s) があります - 利用中のウェブホスティング業者が、バックアップにテーブルをダンプするために十分な空き領域をあなたに提供できるよう望みます

en: An error occurred whilst closing the final database file
ja_JP: 最後にデータベースファイルを閉じる際にエラーが発生しました

en: Warnings encountered:
ja_JP: 警告が発生:

en: The backup apparently succeeded (with warnings) and is now complete
ja_JP: バックアップは成功したようで (警告が発生) 、ただいま完了しました

en: Your free disk space is very low - only %s Mb remain
ja_JP: 空き容量が非常に少なくなっています - 残り %sMB

en: New site:
ja_JP: 新しいサイト:

en: Migrated site (from UpdraftPlus)
ja_JP: サイトの移行 (UpdraftPlus から)

en: Enter details for where this new site is to live within your multisite install:
ja_JP: この新しいサイトのマルチサイト内での場所の詳細を入力してください:

en: Information needed to continue:
ja_JP: 続行するために必要な情報:

en: Network activating theme:
ja_JP: ネットワークで有効化中のテーマ:

en: Processed plugin:
ja_JP: プラグインを処理:

en: Check your file permissions: Could not successfully create and enter directory:
ja_JP: ファイルのアクセス権を確認してください: 入力したディレクトリを作成できませんでした:

en: Some servers advertise encrypted FTP as available, but then time-out (after a long time) when you attempt to use it. If you find this happening, then go into the "Expert Options" (below) and turn off SSL there.
ja_JP: 暗号化接続 FTP が利用可能だと宣伝される一方で、一部のサーバーでは実際に使用すると (長い時間後に) タイムアウトします。そうなる場合、「上級設定」(下部) から SSL を無効にします。

en: Your web server's PHP installation does not included a required module (%s). Please contact your web hosting provider's support and ask for them to enable it.
ja_JP: お使いのウェブサーバーの PHP には、必要なモジュール (%s) がありません。利用中のウェブホスティング業者に、有効にできるかをお問い合わせください。

en: Please check your access credentials.
ja_JP: アクセス用の認証情報をご確認ください。

en: The error reported by %s was:
ja_JP: %s で発生したエラー:

en: Please supply the requested information, and then continue.
ja_JP: 要求された情報を入力してから、続行してください。

en: Site information:
ja_JP: サイトの情報:

en: Your database user does not have permission to create tables. We will attempt to restore by simply emptying the tables; this should work as long as a) you are restoring from a WordPress version with the same database structure, and b) Your imported database does not contain any tables which are not already present on the importing site.
ja_JP: あなたのデータベースユーザーにはテーブルを作成する権限がありません。そのため単にテーブルを空にすることで復元を試みます。以下の場合に動作します。a) 同じデータベース構造の WordPress のバージョンから復元する。また b) インポートされたデータベースには、インポートしているサイトにすでに存在しないテーブルが含まれていません。

en: Warning:
ja_JP: 警告:

en: You are running on WordPress multisite - but your backup is not of a multisite site.
ja_JP: WordPress はマルチサイトで動作していますが、バックアップがマルチサイトになっていません。

en: Skipping restoration of WordPress core when importing a single site into a multisite installation. If you had anything necessary in your WordPress directory then you will need to re-add it manually from the zip file.
ja_JP: マルチサイトのインストールに単一のサイトをインポートする際に、WordPress コアの復元を省略します。WordPress ディレクトリに必要なものがあれば、 ZIP ファイルから手動で再び追加する必要があります。

en: Your web server's PHP installation does not included a <strong>required</strong> (for %s) module (%s). Please contact your web hosting provider's support and ask for them to enable it.
ja_JP: お使いのウェブサーバーの PHP には、<strong>必要な</strong> (%s 用) モジュール (%s) が含まれていません。有効にするには、利用中のウェブホスティング業者にお問い合わせください。

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Unexpected response:
ja_JP: 予期しない応答:

en: To send to more than one address, separate each address with a comma.
ja_JP: 複数のアドレスに送信するには、カンマで各アドレスを区切ります。

en: PHP information
ja_JP: PHP 情報

en: zip executable found:
ja_JP: zip 実行機能の有無:

en: show PHP information (phpinfo)
ja_JP: PHP の情報を表示 (phpinfo)

en: Do you want to migrate or clone/duplicate a site?
ja_JP: サイトの移行または複製をしたいですか？

en: Please allow time for the communications with the remote storage to complete.
ja_JP: オンラインストレージとの通信が完了するまでの時間の余裕を持ってください。

en: Also delete from remote storage
ja_JP: オンラインストレージからも削除

en: Latest UpdraftPlus.com news:
ja_JP: UpdraftPlus.com の最新ニュース:

en: Premium
ja_JP: プレミアム

en: News
ja_JP: ニュース

en: Backup set not found
ja_JP: バックアップ一式が見つかりません

en: %s - could not back this entity up; the corresponding directory does not exist (%s)
ja_JP: %s - この実体をバックアップできませんでした。対応するディレクトリが存在しません (%s)

en: RSS link
ja_JP: RSS

en: Blog link
ja_JP: ブログ

en: Testing %s Settings...
ja_JP: %s の設定をテスト中...

en: Or, you can place them manually into your UpdraftPlus directory (usually wp-content/updraft), e.g. via FTP, and then use the "rescan" link above.
ja_JP: または、利用中の UpdraftPlus ディレクトリへと (通常は wp-content/updraft) 手動で配置できます。例えばFTP を介して。その後、上記の「再スキャン」を使用します。

en: UpdraftPlus's debug mode is on. You may see debugging notices on this page not just from UpdraftPlus, but from any other plugin installed. Please try to make sure that the notice you are seeing is from UpdraftPlus before you raise a support request.
ja_JP: UpdraftPlus デバッグモードは有効です。UpdraftPlus によるこのページだけでなく、インストール済みの他のプラグインからもデバッグ用の通知が表示される可能性があります。サポートを求める前に今見ているものが UpdraftPlus による通知か、ご確認ください。

en: Notice
ja_JP: 通知

en: Errors encountered:
ja_JP: エラーが発生:

en: Rescanning (looking for backups that you have uploaded manually into the internal backup store)...
ja_JP: 再スキャン中 (内部のバックアップ保管にて、手動でアップロードしたバックアップを検索) …

en: Begun looking for this entity
ja_JP: この実体を検索開始

en: Error: Failed to access bucket %s. Check your permissions and credentials.
ja_JP: エラー: バケット %s へのアクセスに失敗しました。アクセス権と認証情報をご確認ください。

en: Error: Failed to download %s. Check your permissions and credentials.
ja_JP: エラー: ダウンロードに失敗 %s。アクセス権と認証情報をご確認ください。

en: Store at
ja_JP: 保管先:

en: "%s" has no primary key, manual change needed on row %s.
ja_JP: 「%s」は主キーがありません。 %s 行 にて手動で変更する必要があります。

en: rows: %d
ja_JP: 行: %d

en: Time taken (seconds):
ja_JP: 所要時間 (秒):

en: Errors:
ja_JP: エラー:

en: SQL update commands run:
ja_JP: SQL 更新コマンドを実行:

en: Changes made:
ja_JP: 変更された:

en: Rows examined:
ja_JP: 検査した行:

en: Tables examined:
ja_JP: 検査したテーブル:

en: Could not get list of tables
ja_JP: テーブルの一覧を取得できませんでした

en: Warning: the database's site URL (%s) is different to what we expected (%s)
ja_JP: 警告: データベースのサイトの URL (%s) が、予期したもの (%s) とは異なります

en: Nothing to do: the site URL is already: %s
ja_JP: 何もせず: サイトの URL は既にあります: %s

en: Error: unexpected empty parameter (%s, %s)
ja_JP: エラー: 予期しない空のパラメータ (%s, %s)

en: Database: search and replace site URL
ja_JP: データベース: サイトの URL の検索と置換

en: Failed: we did not understand the result returned by the %s operation.
ja_JP: 失敗: %s の操作によって返された結果を認識できませんでした。

en: Failed: the %s operation was not able to start.
ja_JP: 失敗: %s の操作を開始できませんでした。

en: Search and replace site location in the database (migrate)
ja_JP: データベース内からサイトの場所を検索し置換 (移行)

en: All references to the site location in the database will be replaced with your current site URL, which is: %s
ja_JP: データベース内のサイトの場所へのすべての参照は、現在のサイトの URL に置き換えます: %s

en: Blog uploads
ja_JP: ブログアップロード

en: Must-use plugins
ja_JP: 必要なプラグイン

en: Multisite Install
ja_JP: マルチサイトのインストール

en: starting from next time it is
ja_JP: 次回開始予定

en: Failure: Port must be an integer.
ja_JP: 失敗: ポートは整数値にしてください。

en: password
ja_JP: パスワード

en: username
ja_JP: ユーザー名

en: host name
ja_JP: ホスト名

en: Where to change directory to after logging in - often this is relative to your home directory.
ja_JP: ログイン後のディレクトリの変更先 - 多くの場合、これはホームディレクトリに対する相対パスです。

en: Directory path
ja_JP: ディレクトリのパス

en: Password
ja_JP: パスワード

en: Port
ja_JP: ポート

en: Host
ja_JP: ホスト

en: Error: Failed to download
ja_JP: エラー: ダウンロードに失敗しました

en: Check your file permissions: Could not successfully create and enter:
ja_JP: ファイルへのアクセス権を確認してください: 作成と入力は正常に行えませんでした:

en: No %s found
ja_JP: %s は見つかりません

en: Encrypted FTP is available, and will be automatically tried first (before falling back to non-encrypted if it is not successful), unless you disable it using the expert options. The 'Test FTP Login' button will tell you what type of connection is in use.
ja_JP: 暗号化接続の FTP が利用でき、上級設定で無効にしていなければ、自動的に最初に試されます (それに成功しなければ、暗号化のない接続)  「FTP ログインのテスト」ボタンで使用される接続種別を表示します。

en: No backup of %s directories: there was nothing found to back up
ja_JP: %s のディレクトリのバックアップなし: バックアップするものが見つかりません。

en: Be careful what you select - if you select / then it really will try to create a zip containing your entire webserver.
ja_JP: 選択したものにお気を付けください - 選択すれば、お使いのウェブサーバ全体が圧縮された ZIP ファイルを作成します。

en: If you are not sure what this option is for, then you will not want it, and should turn it off.
ja_JP: このオプションが何のためなのか分からない場合、おそらく必要ありません、オフにしてください。

en: WordPress core (including any additions to your WordPress root directory)
ja_JP: WordPress コア (WordPress のルートディレクトリに追加したものを含む)

en: The above files comprise everything in a WordPress installation.
ja_JP: 上記のファイルは、WordPress のインストールのすべてを含みます。

en: Over-write wp-config.php
ja_JP: wp-config.php を上書き

en: WordPress Core
ja_JP: WordPress コア

en: Failed: We were not able to place a file in that directory - please check your credentials.
ja_JP: 失敗: そのディレクトリにファイルを配置できませんでした - あなたの認証情報を確認してください。

en: Failed
ja_JP: 失敗

en: Local write failed: Failed to download
ja_JP: ローカルの書き込みに失敗: ダウンロードに失敗しました

en: Error opening remote file: Failed to download
ja_JP: リモートファイルを開く際にエラー: ダウンロードに失敗しました

en: Chunk %s: A %s error occurred
ja_JP: %s チャンク: %s エラーが発生しました

en: No %s settings were found
ja_JP: %s の設定が見つかりませんでした

en: Failure: we successfully logged in, but were not able to create a file in the given directory.
ja_JP: 失敗: 正常にログインしましたが、指定のディレクトリにファイルを作成できませんでした。

en: Success: we successfully logged in, and confirmed our ability to create a file in the given directory (login type:
ja_JP: 成功: 正常にログインし、指定のディレクトリにファイルを作成できることを確認しました (ログイン種別:

en: Failure: we did not successfully log in with those credentials.
ja_JP: 失敗: この認証情報では正常にログインできませんでした。

en: Failure: No server details were given.
ja_JP: 失敗: サーバーの詳細はありませんでした。

en: Needs to already exist
ja_JP: 既に存在している必要があります

en: If you want encryption (e.g. you are storing sensitive business data), then an add-on is available.
ja_JP: 暗号化したい場合 (例えば、機密性のあるビジネスデータの保管)、拡張機能が利用できます。

en: Your %s account name: %s
ja_JP: あなたの %s アカウント名: %s

en: though part of the returned information was not as expected - your mileage may vary
ja_JP: 返された情報の一部は予期しないものでした - あなたのマイレージは異なる場合があります

en: you have authenticated your %s account
ja_JP: あなたの %s のアカウントは認証されました

en: there's an add-on for that.
ja_JP: そのための拡張機能があります。

en: If you backup several sites into the same Dropbox and want to organize with sub-folders, then
ja_JP: いくつかのサイトを同じ Dropbox 内にバックアップし、サブフォルダーで整理したい場合

en: Backups are saved in
ja_JP: バックアップは以下に保存されます

en: Need to use sub-folders?
ja_JP: サブフォルダを使用する必要がありますか ?

en: error: failed to upload file to %s (see log file for more)
ja_JP: エラー: %s へのファイルのアップロードに失敗 (詳細はログファイルを参照)

en: error: %s (see log file for more)
ja_JP: エラー: %s (詳細はログを参照)

en: You do not appear to be authenticated with Dropbox
ja_JP: Dropbox で認証されていないようです

en: The communication with %s was not encrypted.
ja_JP: %s との通信は暗号化されていませんでした。

en: The communication with %s was encrypted.
ja_JP: %s との通信は暗号化されていました。

en: We accessed the bucket, and were able to create files within it.
ja_JP: バケットにアクセスし、その中にファイルを作成できました。

en: We successfully accessed the bucket, but the attempt to create a file in it failed.
ja_JP: バケットに正常にアクセスできましたが、ファイルの作成に失敗しました。

en: Failure
ja_JP: 失敗

en: Failure: We could not successfully access or create such a bucket. Please check your access credentials, and if those are correct then try another bucket name (as another %s user may already have taken your name).
ja_JP: 失敗: 指定されたバケットに正常にアクセスしたり、あるいは作成できませんでした。あなたのアクセス認証情報を確認し、それらが正しいものであれば別のバケット名をお試しください (別の %s のユーザーとして、既に指定した名前が取得されている可能性があります)。

en: Region
ja_JP: 地域

en: Failure: No bucket details were given.
ja_JP: 失敗: バケットの詳細はありませんでした。

en: API secret
ja_JP: API シークレット

en: Enter only a bucket name or a bucket and path. Examples: mybucket, mybucket/mypath
ja_JP: バケット名のみ、またはバケットとパスを入力します。例：mybucket、mybucket/ mypath

en: %s location
ja_JP: %s の場所

en: %s secret key
ja_JP: %s シークレットキー

en: %s access key
ja_JP: %s アクセスキー

en: If you see errors about SSL certificates, then please go here for help.
ja_JP: SSL 証明書に関するエラーが表示された場合、こちらのヘルプをご覧ください。

en: Get your access key and secret key from your <a href="%s">%s console</a>, then pick a (globally unique - all %s users) bucket name (letters and numbers) (and optionally a path) to use for storage. This bucket will be created for you if it does not already exist.
ja_JP: <a href="%s">%sのコンソール</a>から、あなたのアクセスキーと秘密鍵を取得し、ストレージに使用する (%s の全ユーザーに固有の) バケット名 (英数字) (また必要に応じてパス) を選びます。まだ存在しなければ、このバケットはあなた用に作成されます。

en: %s Error: Failed to access bucket %s. Check your permissions and credentials.
ja_JP: %s エラー: バケット %s へのアクセスに失敗しました。あなたの権限と認証情報をご確認ください。

en: %s Error: Failed to download %s. Check your permissions and credentials.
ja_JP: %s エラー: ダウンロードに失敗しました %s。権限と認証情報をご確認ください。

en: %s re-assembly error (%s): (see log file for more)
ja_JP: %s の再構築エラー (%s):（詳細はログファイルを参照）

en: upload (%s): re-assembly failed (see log for more details)
ja_JP: アップロード (%s): 再構築に失敗しました（詳細はログを参照）

en: chunk %s: upload failed
ja_JP: チャンク %s: アップロードの失敗

en: error: file %s was shortened unexpectedly
ja_JP: エラー: ファイル %s が予期せず短縮されました

en: %s upload: getting uploadID for multipart upload failed - see log file for more details
ja_JP: %s アップロード: マルチパートアップロード用のアップロード ID の取得に失敗 - 詳細はログファイルを参照

en: Note:
ja_JP: 注:

en: WordPress Backup
ja_JP: WordPress バックアップ

en: We accessed the container, and were able to create files within it.
ja_JP: コンテナにアクセスし、その中にファイルを作成できました。

en: Cloud Files error - we accessed the container, but failed to create a file within it
ja_JP: Cloud Files エラー - コンテナにアクセスしましたが、その中にファイルを作成できませんでした

en: Failure: No container details were given.
ja_JP: 失敗: コンテナの詳細が指定されていません。

en: Username
ja_JP: ユーザー名

en: API key
ja_JP: API キー

en: Failure: No %s was given.
ja_JP: 失敗: %s が与えられていません。

en: UpdraftPlus's %s module <strong>requires</strong> %s. Please do not file any support requests; there is no alternative.
ja_JP: UpdraftPlus の %s モジュールには、%s が<strong>必要</strong>です。代替手段はないので、対応の要望はご遠慮ください。

en: Cloud Files username
ja_JP: Cloud Files ユーザー名

en: UK
ja_JP: 英国 (UK)

en: US (default)
ja_JP: 米国 (US, 既定)

en: US or UK Cloud
ja_JP: 英/米のクラウド

en: Also, you should read this important FAQ.
ja_JP: この重要な FAQ もご覧ください。

en: Get your API key <a href="https://mycloud.rackspace.com/" target="_blank">from your Rackspace Cloud console</a> (<a href="http://www.rackspace.com/knowledge_center/article/rackspace-cloud-essentials-1-generating-your-api-key" target="_blank">read instructions here</a>), then pick a container name to use for storage. This container will be created for you if it does not already exist.
ja_JP:  <a href="https://mycloud.rackspace.com/" target="_blank">あなたの Rackspace の Cloud コンソール</a>（<a href="http://www.rackspace.com/knowledge_center/article/rackspace-cloud-essentials-1-generating-your-api-key" target="_blank">この指示</a>を読み）から、あなたの API キーを取得し、ストレージに使用するコンテナの名前を選択します。まだ存在しなければ、このコンテナはあなた用に作成されます。

en: Test %s Settings
ja_JP: %s の設定をテスト

en: Error opening local file: Failed to download
ja_JP: ローカルファイルを開く際にエラー: ダウンロードに失敗しました

en: %s Error: Failed to upload
ja_JP: %s エラー: ファイルのアップロードに失敗

en: %s Error: Failed to open local file
ja_JP: %s エラー: ローカルファイルが開けませんでした

en: Cloud Files authentication failed
ja_JP: Cloud Files の認証に失敗

en: Authenticate with Google
ja_JP: Google で認証

en: Client Secret
ja_JP: クライアントシークレット

en: If Google later shows you the message "invalid_client", then you did not enter a valid client ID here.
ja_JP: 後で Google が「invalid_client」のメッセージを表示した場合、ここに正しいクライアント ID が入力されていないということです。

en: Client ID
ja_JP: クライアント ID

en: You must add the following as the authorised redirect URI (under "More Options") when asked
ja_JP: 尋ねられた際、(詳細オプションの) 承認済みのリダイレクト URI として、以下を追加する必要があります

en: Select 'Web Application' as the application type.
ja_JP: アプリケーションの種類は「ウェブアプリケーション」を選択します。

en: For longer help, including screenshots, follow this link. The description below is sufficient for more expert users.
ja_JP: スクリーンショットを含む長い解説は、このリンクからアクセスしてください。以下の説明は、上級者には十分なものです。

en: Account is not authorized.
ja_JP: アカウントは許可されていません。

en: Failed to upload to %s
ja_JP: %s へのアップロードに失敗

en: Account full: your %s account has only %d bytes left, but the file to be uploaded is %d bytes
ja_JP: アカウントの限度: お使いの %s アカウントには %dバイト しか残っていませんが、ファイルのアップロードには %dバイト 必要です

en: Have not yet obtained an access token from Google - you need to authorise or re-authorise your connection to Google Drive.
ja_JP: まだ Google からアクセストークンを取得していません - Googleドライブへの接続を、承認または再承認する必要があります。

en: you have authenticated your %s account.
ja_JP: %s アカウントを認証しました。

en: Success
ja_JP: 成功

en: Your %s quota usage: %s %% used, %s available
ja_JP: %s の使用状況: %s の %%使用済み、%sの空き

en: Authorization failed
ja_JP: 認証に失敗

en: No refresh token was received from Google. This often means that you entered your client secret wrongly, or that you have not yet re-authenticated (below) since correcting it. Re-check it, then follow the link to authenticate again. Finally, if that does not work, then use expert mode to wipe all your settings, create a new Google client ID/secret, and start again.
ja_JP: Google からのリフレッシュトークンが受信されませんでした。これは多くの場合、入力したクライアントシークレットが誤っているか、修正したものがまだ再認証されていません。確認し、再び認証用のリンクからアクセスしてください。最終的にうまくいかなければ、上級モードからすべての設定を消去し、新しい Google のクライアント ID/シークレットを作成し、再び開始します。

en: follow this link to get it
ja_JP: このリンクから取得

en: %s support is available as an add-on
ja_JP: %s 対応は拡張機能で可能になります

en: You do not have the UpdraftPlus %s add-on installed - get it from %s
ja_JP: UpdraftPlus %s 拡張機能がインストールされていません - %s から取得できます

en: You need to re-authenticate with %s, as your existing credentials are not working.
ja_JP: 既存の認証情報でうまくいかないので、%s の再認証の必要があります。

en: Table prefix has changed: changing %s table field(s) accordingly:
ja_JP: テーブル接頭辞が変更されました: 対応して %s テーブルフィールドを変更

en: the database query being run was:
ja_JP: 実行したデータベースクエリー :

en: will restore as:
ja_JP: 次のように復元 :

en: Old table prefix:
ja_JP: 古いテーブル接頭辞:

en: Backup of:
ja_JP: バックアップ:

en: Failed to open database file
ja_JP: データベースファイルを開けませんでした

en: Failed to find database file
ja_JP: データベースファイルが見つかりませんでした

en: Warning: PHP safe_mode is active on your server. Timeouts are much more likely. If these happen, then you will need to manually restore the file via phpMyAdmin or another method.
ja_JP: 警告: PHP のセーフモードがお使いのサーバー上で有効になっています。タイムアウトの可能性が高くなります。これが発生した場合は、手動で、phpMyAdmin から別の方法を使いファイルを復元する必要があります。

en: wp-config.php from backup: restoring (as per user's request)
ja_JP: バックアップの wp-config.php: 復元中 (ユーザーの要求に従い)

en: wp-config.php from backup: will restore as wp-config-backup.php
ja_JP: バックアップの wp-config.php: wp-config-backup.php として復元されます

en: Failed to write out the decrypted database to the filesystem
ja_JP: 復号化されたデータベースをファイルシステムに書き込めませんでした

en: Failed to create a temporary directory
ja_JP: 一時ディレクトリの作成に失敗

en: Failed to delete working directory after restoring.
ja_JP: 復元後、作業用ディレクトリの削除に失敗しました。

en: Cleaning up rubbish...
ja_JP: 一時ファイルを消去中...

en: Restoring the database (on a large site this can take a long time - if it times out (which can happen if your web hosting company has configured your hosting to limit resources) then you should use a different method, such as phpMyAdmin)...
ja_JP: データベースを復元しています...
    (大きいサイトは時間がかかります - タイムアウトが起こった (ホスティング会社があなたのリソースを制限しているときに起こる) 場合、 phpMyAdmin など別の方法で復元したほうがいいでしょう。

en: Database successfully decrypted.
ja_JP: データベースは正常に復号化されました。

en: Decrypting database (can take a while)...
ja_JP: データベースの復号化中 (時間がかかります)...

en: Unpacking backup...
ja_JP: バックアップの復号化中 (時間がかかります)...

en: Copying this entity failed.
ja_JP: この実体をコピーできませんでした。

en: Backup file not available.
ja_JP: バックアップファイルは利用できません。

en: UpdraftPlus is not able to directly restore this kind of entity. It must be restored manually.
ja_JP: UpdraftPlus は、この種類の実体を直接復元できません。手動で復元する必要があります。

en: Could not find one of the files for restoration
ja_JP: 復元用のファイルの1つを見つけることができませんでした

en: Error message
ja_JP: エラーメッセージ

en: The backup records do not contain information about the proper size of this file.
ja_JP: バックアップの記録には、このファイルの適切なサイズに関する情報は含まれていません。

en: Archive is expected to be size:
ja_JP: 圧縮ファイルの想定サイズ:

en: If making a request for support, please include this information:
ja_JP: サポートを求める際、この情報を含めてください:

en: ABORT: Could not find the information on which entities to restore.
ja_JP: 中止: 復元する実態の情報が見つかりませんでした。

en: UpdraftPlus Restoration: Progress
ja_JP: UpdraftPlus 復元: 進行状況

en: This backup does not exist in the backup history - restoration aborted. Timestamp:
ja_JP: このバックアップはバックアップ履歴に存在しません - 復元は中止されました。日時:

en: After pressing this button, you will be given the option to choose which components you wish to restore
ja_JP: このボタンを押した後、復元したい構成要素の選択画面が表示されます

en: Delete this backup set
ja_JP: このバックアップ一式を削除

en: Good news: Your site's communications with %s can be encrypted. If you see any errors to do with encryption, then look in the 'Expert Settings' for more help.
ja_JP: 良い知らせ: あなたのサイトと %s との通信は暗号化できます。暗号化に関するエラーが表示された場合、「上級設定」をご覧ください。

en: Your web server's PHP/Curl installation does not support https access. We cannot access %s without this support. Please contact your web hosting provider's support. %s <strong>requires</strong> Curl+https. Please do not file any support requests; there is no alternative.
ja_JP: 利用中のウェブサーバーの PHP/Curl のインストールは、HTTPS のアクセスに対応していません。この対応がなければ %s にアクセスできません。利用中のウェブホスティング業者にお問い合わせください。%s は Curl+ HTTPS が<strong>必要</strong>です。代替手段はないので、対応の要望はご遠慮ください。

en: Your web server's PHP/Curl installation does not support https access. Communications with %s will be unencrypted. Ask your web host to install Curl/SSL in order to gain the ability for encryption (via an add-on).
ja_JP: 利用中のウェブサーバーの PHP / Curl インストールは、HTTPS のアクセスに対応していません。 %s への通信は暗号化されません。(拡張機能を通じて) 暗号化するには、Curl/SSL をインストールするようホスティング業者にお問い合わせください。

en: Your web server's PHP installation does not included a required module (%s). Please contact your web hosting provider's support.
ja_JP: 利用中のサーバーの PHP には、必要なモジュール (%s) がインストールされていません。利用中のウェブホスティング業者にお問い合わせください。

en: Save Changes
ja_JP: 変更の保存

en: Choosing this option lowers your security by stopping UpdraftPlus from using SSL for authentication and encrypted transport at all, where possible. Note that some cloud storage providers do not allow this (e.g. Dropbox), so with those providers this setting will have no effect.
ja_JP: このオプションを選択すると、認証と暗号化した転送への SSL の使用を、UpdraftPlus は可能な限りすべて 行わないことで、セキュリティを低下させます。一部のオンラインストレージのサービスでは、これが許可されてないことがあります (Dropbox など)。そのようなサービスでは、この設定は効果がありません。

en: Disable SSL entirely where possible
ja_JP: 可能な限り SSL を完全に無効化

en: Note that not all cloud backup methods are necessarily using SSL authentication.
ja_JP: すべてのオンラインバックアップの方法は、必ずしも SSL 認証を使用しているわけではありません。ご注意ください。

en: Choosing this option lowers your security by stopping UpdraftPlus from verifying the identity of encrypted sites that it connects to (e.g. Dropbox, Google Drive). It means that UpdraftPlus will be using SSL only for encryption of traffic, and not for authentication.
ja_JP: このオプションの選択は、接続先の暗号化されたサイト (Dropbox、Google ドライブなど) での認証情報の検証を、UpdraftPlus が行わないことでセキュリティを低下させます。つまり、UpdraftPlus が SSL を使用して暗号化するのはデータの転送のみで、認証には使用されません。

en: Do not verify SSL certificates
ja_JP: SSL 証明書を検証しない

en: By default UpdraftPlus uses its own store of SSL certificates to verify the identity of remote sites (i.e. to make sure it is talking to the real Dropbox, Amazon S3, etc., and not an attacker). We keep these up to date. However, if you get an SSL error, then choosing this option (which causes UpdraftPlus to use your web server's collection instead) may help.
ja_JP: 標準では、UpdraftPlus は、自らが保管した SSL 証明書をリモートサイト (遠隔端末) の識別情報の検証に使用します (実際の Dropbox, Amazon S3 との通信確認のためで、攻撃用ではありません)。最新状態に保っていますが、もし SSL のエラーが発生した場合、このオプションの選択が役立つ可能性があります (お使いのサーバーの証明書を使用するため)。

en: Use the server's SSL certificates
ja_JP: サーバーの SSL 証明書を使用

en: If that is unsuccessful check the permissions on your server or change it to another directory that is writable by your web server process.
ja_JP: 失敗した場合、お使いのサーバーのアクセス権を確認するか、Web サーバーのプロセスが書き込み可能な別のディレクトリに変更します。

en: or, to reset this option
ja_JP: または、このオプションを初期化

en: Follow this link to attempt to create the directory and set the permissions
ja_JP: ここをクリックし、ディレクトリの作成とアクセス権を設定します。

en: Backup directory specified is writable, which is good.
ja_JP: 指定されたバックアップ用ディレクトリは書き込み可能です。正常です。

en: Backup directory
ja_JP: バックアップ用ディレクトリ

en: Delete local backup
ja_JP: ローカルバックアップの削除

en: open this to show some further options; don't bother with this unless you have a problem or are curious.
ja_JP: ここを開くと追加のオプションが表示されますが、問題が起きているか好奇心がある以外には気にする必要はありません。

en: Show expert settings
ja_JP: 上級設定を表示

en: Expert settings
ja_JP: 上級設定

en: Debug mode
ja_JP: デバッグモード

en: Advanced / Debugging Settings
ja_JP: 高度 / デバッグの設定

en: Requesting start of backup...
ja_JP: バックアップの開始を要求中...

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: None
ja_JP: なし

en: Choose your remote storage
ja_JP: 利用するオンラインストレージを選択

en: Manually decrypt a database backup file
ja_JP: データベースのバックアップファイルを手動で復号化

en: Database encryption phrase
ja_JP: データベースの暗号化用パスワード

en: Email
ja_JP: メール

en: The above directories are everything, except for WordPress core itself which you can download afresh from WordPress.org.
ja_JP: 以上のディレクトリですべてです。ただし、WordPress.org から再ダウンロード可能な WordPress コアを除きます。

en: Exclude these:
ja_JP: これらは除外:

en: Any other directories found inside wp-content
ja_JP: wp-content 中の他のディレクトリ

en: Include in files backup
ja_JP: バックアップに含めるファイル

en: e.g. if your server is busy at day and you want to run overnight
ja_JP: 例えば、昼にサーバが混雑するので夜間に実行したい

en: To fix the time at which a backup should take place,
ja_JP: バックアップが実行される時間を変更

en: Database backup interval
ja_JP: データベースのバックアップ間隔

en: Monthly
ja_JP: 月

en: Fortnightly
ja_JP: 2週間ごと

en: Weekly
ja_JP: 1週間ごと

en: Daily
ja_JP: 1日ごと

en: Files backup interval
ja_JP: ファイルのバックアップ間隔

en: Download log file
ja_JP: ログファイルをダウンロード

en: The folder exists, but your webserver does not have permission to write to it.
ja_JP: フォルダは存在しますが、ウェブサーバの書き込み権限がありません。

en: The folder was created, but we had to change its file permissions to 777 (world-writable) to be able to write to it. You should check with your hosting provider that this will not cause any problems
ja_JP: フォルダは作成されましたが、ファイルに書き込めるようアクセス権を777 (誰でも書き込み可能) に変更しました。問題の原因にならないか、利用中のホスティング業者に確認する必要があります。

en: The request to the filesystem to create the directory failed.
ja_JP: ディレクトリ作成時のファイルシステムへの処理が失敗しました。

en: Delete
ja_JP: 削除

en: show log
ja_JP: ログを表示

en: This will delete all your UpdraftPlus settings - are you sure you want to do this?
ja_JP: すべての UpdraftPlus の設定を削除します - 本当に実行してもよろしいですか ?

en: count
ja_JP: 計算する

en: N.B. This count is based upon what was, or was not, excluded the last time you saved the options.
ja_JP: 注意: 注：この合計は、直近の設定の保存時に、除外されていたもの、または除外されていなかったものに基づいています。

en: Total (uncompressed) on-disk data:
ja_JP: ディスク上の総データ (未圧縮):

en: No
ja_JP: いいえ

en: Yes
ja_JP: はい

en: %s version:
ja_JP: %s バージョン:

en: Current memory usage
ja_JP: 現在のメモリ使用量

en: Peak memory usage
ja_JP: 最大メモリ使用量

en: Web server:
ja_JP: ウェブサーバー:

en: Please check out UpdraftPlus Premium, or the stand-alone Multisite add-on.
ja_JP: UpdraftPlus プレミアムか、単体のマルチサイト用の拡張機能をご検討ください。

en: Do you need WordPress Multisite support?
ja_JP: WordPress のマルチサイトへの対応が必要ですか ?

en: Multisite
ja_JP: マルチサイト

en: Do read this helpful article of useful things to know before restoring.
ja_JP: 復元前に知っておくと役立つ情報を得るには、この記事をお読みください。

en: You can search and replace your database (for migrating a website to a new location/URL) with the Migrator add-on - follow this link for more information
ja_JP: 移行ツールのアドオンで、あなたは（新しい場所/ URLにWebサイトを移行するための）データベースを置き換えることができます。- 詳細については、このリンクに従ってください。

en: %s restoration options:
ja_JP: %s の復元オプション:

en: You will need to restore it manually.
ja_JP: 手動で復元する必要があります。

en: The following entity cannot be restored automatically: "%s".
ja_JP: このデータは自動で復元できません:  "%s"。

en: Your web server has PHP's so-called safe_mode active.
ja_JP: お使いのサーバーは PHP の safe_mode が有効です。

en: Choose the components to restore
ja_JP: 復元する構成を選択

en: Restoring will replace this site's themes, plugins, uploads, database and/or other content directories (according to what is contained in the backup set, and your selection).
ja_JP: 復元は、このサイトのテーマ、プラグイン、メディア、データベース、また他のコンテンツのディレクトリを置き換えます (バックアップ一式に含まれるものを、あなたの選択に応じて)。

en: Restore backup
ja_JP: バックアップの復元

en: Delete backup set
ja_JP: バックアップ一式の削除

en: Download error: the server sent us a response which we did not understand.
ja_JP: ダウンロードエラー: サーバーは認識できない応答を返しました。

en: Error:
ja_JP: エラー:

en: calculating...
ja_JP: 計算中...

en: UpdraftPlus - Upload backup files
ja_JP: UpdraftPlus - バックアップファイルをアップロード

en: refresh
ja_JP: 更新

en: Web-server disk space in use by UpdraftPlus
ja_JP: UpdraftPlus が使用しているウェブサーバの容量

en: This is a count of the contents of your Updraft directory
ja_JP: Updraft ディレクトリの内容を算出したものです

en: If you are using this, then turn Turbo/Road mode off.
ja_JP: あなたはこれを使用している場合、ターボ/ロードモードをオフにしてください。

en: Opera web browser
ja_JP: Opera ウェブブラウザについて

en: More tasks:
ja_JP: 他のタスク:

en: Download most recently modified log file
ja_JP: 最近のログファイルをダウンロード

en: (Nothing yet logged)
ja_JP: (まだ何もありません)

en: Last log message
ja_JP: 最後のログメッセージ

en: Restore
ja_JP: 復元

en: Backup Now
ja_JP: 今すぐバックアップ

en: Time now
ja_JP: 現在の時間

en: Database
ja_JP: データベース

en: Files
ja_JP: ファイル

en: Next scheduled backups
ja_JP: 次回に予定されたバックアップ

en: At the same time as the files backup
ja_JP: ファイルのバックアップと同時に

en: Nothing currently scheduled
ja_JP: 予定なし

en: This admin interface uses JavaScript heavily. You either need to activate it within your browser, or to use a JavaScript-capable browser.
ja_JP: この管理画面は JavaScript を多用しています。ブラウザーの設定から JavaScript で有効にするか、JavaScript 対応のブラウザーを使用する必要があります。

en: JavaScript warning
ja_JP: JavaScript の警告

en: Delete Old Directories
ja_JP: 古いディレクトリを削除

en: Current limit is:
ja_JP: 現在の制限:

en: Your backup has been restored.
ja_JP: バックアップが復元されました。

en: Version
ja_JP: バージョン

en: Lead developer's homepage
ja_JP: 開発者のホームページ

en: Your settings have been wiped.
ja_JP: 設定をすべて消去しました。

en: Backup directory successfully created.
ja_JP: バックアップディレクトリは正常に作成されました。

en: Backup directory could not be created
ja_JP: バックアップディレクトリを作成できませんでした

en: Old directory removal failed for some reason. You may want to do this manually.
ja_JP: 何らかの理由で古いディレクトリの削除に失敗しました。手動で削除してください。

en: Old directories successfully removed.
ja_JP: 古いディレクトリを正常に削除しました。

en: Remove old directories
ja_JP: 古いディレクトリの削除

en: Return to UpdraftPlus Configuration
ja_JP: UpdraftPlus 設定に戻る

en: Actions
ja_JP: 操作

en: Bad filename format - this does not look like an encrypted database file created by UpdraftPlus
ja_JP: ファイル名の形式が良くありません - これは UpdraftPlus によって作成された、暗号化されたデータベースのファイルのようにみえません。

en: Bad filename format - this does not look like a file created by UpdraftPlus
ja_JP: ファイル名の形式が良くありません - これは UpdraftPlus によって作成されたファイルのようにみえません。

en: No local copy present.
ja_JP: ローカルコピーが存在しません。

en: Download in progress
ja_JP: 進行中のダウンロード

en: File ready.
ja_JP: ファイルの準備完了。

en: Download failed
ja_JP: ダウンロードに失敗

en: Error
ja_JP: エラー

en: Could not find that job - perhaps it has already finished?
ja_JP: ジョブが見つかりませんでした - すでに終了していませんか ?

en: Job deleted
ja_JP: ジョブを削除しました

en: OK. You should soon see activity in the "Last log message" field below.
ja_JP: OK. "最近のログメッセージ" から活動を見ることができます。

en: Nothing yet logged
ja_JP: まだ何もありません

en: Please consult this FAQ if you have problems backing up.
ja_JP: バックアップに関する問題があればこの FAQ をご覧ください。

en: Your website is hosted using the %s web server.
ja_JP: あなたのサイトは %s のウェブサーバを使用しています。

en: UpdraftPlus does not officially support versions of WordPress before %s. It may work for you, but if it does not, then please be aware that no support is available until you upgrade WordPress.
ja_JP: UpdraftPlus は、WordPress バージョン %s 以前には正式に対応していません。お使いの環境によって動作することもありますが、うまく動作しなくても WordPress をアップグレードしなければサポート対応は利用できないのでご注意ください。

en: You have less than %s of free disk space on the disk which UpdraftPlus is configured to use to create backups. UpdraftPlus could well run out of space. Contact your the operator of your server (e.g. your web hosting company) to resolve this issue.
ja_JP: UpdraftPlus のバックアップの作成に使用するよう設定されているディスクの空き容量が %s未満 になっています。ディスクの空き不足になる可能性があります。この問題を解決するには、利用中のサーバー (例えばウェブホスティング会社) の窓口にお問い合わせください。

en: Warning
ja_JP: 警告

en: Add-Ons / Pro Support
ja_JP: 拡張機能 / プロサポート

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Could not create %s zip. Consult the log file for more information.
ja_JP: %s zip ファイルを作成できません。 詳細はログファイルを参照してください。

en: Infinite recursion: consult your log for more information
ja_JP: 無限再帰: 詳細はログを参照してください

en: Please help UpdraftPlus by giving a positive review at wordpress.org.
ja_JP: wordpress.org での肯定的な評価により UpdraftPlus をご支援ください。

en: Like UpdraftPlus and can spare one minute?
ja_JP: UpdraftPlus はいかがですか ? 1分のお時間をください。

en: File not found
ja_JP: 該当するファイルはありません

en: The decryption key used:
ja_JP: 使用する復号キー:

en: Decryption failed. The most likely cause is that you used the wrong key.
ja_JP: 復号化に失敗。可能性の高い原因として、お使いのキーが間違っている可能性があります。

en: Decryption failed. The database file is encrypted, but you have no encryption key entered.
ja_JP: 復号化に失敗。データベースファイルは暗号化されていますが、暗号化キーが入力されていません。

en: Could not open the backup file for writing
ja_JP: 書き込みのためにバックアップファイルを開くことができませんでした。

en: Could not save backup history because we have no backup array. Backup probably failed.
ja_JP: バックアップアレイがないため、バックアップ履歴を保存できませんでした。おそらくバックアップに失敗しました。

en: Could not read the directory
ja_JP: ディレクトリを読み込めませんでした

en: Backup directory (%s) is not writable, or does not exist.
ja_JP: バックアップ用ディレクトリ (%s) は、書き込み可能でないか、存在しません。

en: WordPress backup is complete
ja_JP: WordPress のバックアップが完了しました

en: The backup attempt has finished, apparently unsuccessfully
ja_JP: バックアップは終了しましたが、失敗しているようです

en: The backup apparently succeeded and is now complete
ja_JP: バックアップは成功し完了しました。

en: Encryption error occurred when encrypting database. Encryption aborted.
ja_JP: データベースの暗号化中に暗号化エラーが発生しました。 暗号化を中止しました。

en: Could not create files in the backup directory. Backup aborted - check your UpdraftPlus settings.
ja_JP: バックアップディレクトリにファイルを作成できませんでした。バックアップは中止されました - UpdraftPlus の設定を確認してください。

en: Others
ja_JP: その他

en: Uploads
ja_JP: アップロード

en: Themes
ja_JP: テーマ

en: Plugins
ja_JP: プラグイン

en: No log files were found.
ja_JP: ログファイルが見つかりませんでした。

en: The log file could not be read.
ja_JP: ログファイルを読み取れませんでした。

en: UpdraftPlus notice:
ja_JP: UpdraftPlus からの通知:

en: UpdraftPlus Backups
ja_JP: UpdraftPlus バックアップ
