UpdraftPlus - en to ja translation catalogue (1378 entries)

en: The required %s PHP module is not installed - ask your web hosting company to enable it.
ja: 必要な%sのPHPモジュールがインストールされていない - それを有効にするには、Webホスティング会社に問い合わせてください。

en: Unexpected error: no class '%s' was found (your UpdraftPlus installation seems broken - try re-installing)
ja: 予期しないエラー：クラス'%sが'が見つかりません。（あなたのUpdraftPlusのインストールが壊れているようです。 - 再インストールしてみてください）

en: Uploads URL:
ja: アップロード先URL：

en: Restoring only the site with id=%s: removing other data (if any) from the unpacked backup
ja: アンパックバックアップから（もしあれば）他のデータを削除します。id=%s専用サイトを復元します

en: Which site to restore
ja: どのサイトを復元しますか

en: All sites
ja: 全てのサイト

en: may include some site-wide data
ja: いくつかのサイト全体のデータを含んでもよいです。

en: N.B. this option only affects the restoration of the database and uploads - other file entities (such as plugins) in WordPress are shared by the whole network.
ja: 注意：このオプションは、データベースとアップロードの回復に影響を与える - WordPressで（例えばプラグインのような）他のファイルの実体は、ネットワーク全体で共有されます。

en: Read more...
ja: 続きを読む...

en: Please fill in the required information.
ja: 必要な情報を入力してください。

en: Dismiss
ja: 取り下げ

en: It will be imported as a new site.
ja: 新しいサイトとしてインポートします。

en: Please read this link for important information on this process.
ja: このプロセスの重要な情報については、このリンクをお読みください。

en: To import an ordinary WordPress site into a multisite installation requires %s.
ja: マルチサイトインストールに通常のWordPressのサイトをインポートするには%sが必要です。

en: Skipping table %s: this table will not be restored
ja: テーブル %s スキップ：この表は復元されません

en: You selected %s to be included in the restoration - this cannot / should not be done when importing a single site into a network.
ja: あなた選択%sは復元に含まれる - ネットワークに単一のサイトをインポートする場合、これは/で行うことはできません。

en: WordPress core
ja: WordPress　コア

en: other content from wp-content
ja: WP-コンテンツから他のコンテンツ

en: Importing a single site into a multisite install
ja: マルチサイトに単一のサイトをインポートし、インストール

en: This feature is not compatible with %s
ja: この機能は、%sと互換性がありません

en: You must use lower-case letters or numbers for the site path, only.
ja: サイトのパスに小文字の文字や数字を使用する必要があります。

en: Attribute imported content to user
ja: ユーザーにインポートされたコンテンツの属性

en: Required information for restoring this backup was not given (%s)
ja: このバックアップを復元するために必要な情報が与えられていなかった（%s）

en: Error when creating new site at your chosen address:
ja: 選択したアドレスに新しいサイトを作成する際にエラー：

en: <strong>ERROR</strong>: problem creating site entry.
ja: <strong>エラー</strong>：問題サイトのエントリを作成します。

en: Call WordPress action:
ja: WordPressのアクションを呼び出します。

en: Your saved settings also affect what is backed up - e.g. files excluded.
ja: 保存した設定もバックアップされているものに影響 - 例えばファイルは除外します。

en: Advanced Tools
ja: アドバンス　ツール

en: Extensions
ja: 拡張機能

en: You have chosen to backup files, but no file entities have been selected
ja: あなたは、バックアップファイルに選択しましたが、何のファイル名が選択されていません

[ctx: (verb)]
en: Download
ja: ダウンロード

en: Sufficient information about the in-progress restoration operation could not be found.
ja: 進行中の復元操作に関する十分な情報が見つかりませんでした。

en: Premium / Extensions
ja: プレミアム/拡張機能

en: Backup Contents And Schedule
ja: バックアップの内容とスケジュール

en: %s minutes, %s seconds
ja: %s 分 %s 秒

en: Unfinished restoration
ja: 復元未終了

en: You have an unfinished restoration operation, begun %s ago.
ja: あなたは復元操作が終了しておりません、 %s　の前に始まっています。

en: Continue restoration
ja: 復元中

en: Include the database in the backup
ja: バックアップでデータベースを含めます

en: Include any files in the backup
ja: バックアップ内のすべてのファイルを含めます

en: Backup won't be sent to any remote storage - none has been saved in the %s
ja: バックアップは、任意のリモートストレージに送信されません -  %s の中のどこにも保存されていません

en: settings
ja: 設定中

en: Not got any remote storage?
ja: 任意のリモートストレージを持っていませんか？

en: Check out UpdraftPlus Vault.
ja: UpdraftPlus Vaultをご確認ください。

en: Send this backup to remote storage
ja: リモートストレージにこのバックアップを送信します。

en: This button will delete all UpdraftPlus settings and progress information for in-progress backups (but not any of your existing backups from your cloud storage).
ja: このボタンは、進行中のバックアップにすべてUpdraftPlus設定や進捗情報を削除します。（あなたのクラウドストレージにあるバックアップではありません）

en: You will then need to enter all your settings again. You can also do this before deactivating/deinstalling UpdraftPlus if you wish.
ja: 再び、すべての設定を入力する必要があります。もしあなたが望むなら、UpdraftPlusアンインストールが/無効化する前に、これを行うことができます。

en: Files backup schedule
ja: ファイルバックアップスケジュール

en: Incremental file backup schedule
ja: 増分ファイルバックアップスケジュール

en: Database backup schedule
ja: データベースバックアップスケジュール

en: Sending Your Backup To Remote Storage
ja: リモートストレージにバックアップの送信

en: File Options
ja: ファイル　オプション

en: Skipping: this archive was already restored.
ja: スキップ中：このアーカイブは既にリストア済みです。

en: You must use a bucket name that is unique, for all %s users.
ja: あなたはすべての%sのユーザーのために、ユニークであるバケット名を使用する必要があります

en: This setting applies only when a new bucket is being created.
ja: この設定は、新しいバケットを作成している場合にのみ適用されます。

en: Note that Google do not support every storage class in every location - you should read their documentation to learn about current availability.
ja: Googleはすべての場所ですべてのストレージクラスをサポートしていないことに注意してください - あなたは現在の可用性について学ぶためにGoogleの文書をお読みください。

en: Bucket location
ja: バケットロケーション

en:  Eastern United States
ja: アメリカ東部

en: Eastern United States
ja: アメリカ東部

en: Western United States
ja: アメリカ西部

en: Eastern Asia-Pacific
ja: 東アジア太平洋

en: Western Europe
ja: 西ヨーロッパ

en: You do not have access to this bucket
ja: あなたはこのバケットにアクセス権を持たない

en: Do not confuse %s with %s - they are separate things.
ja: %sの%sの混同しないでください - 彼らは独立したものです。

en: If the %s does not already exist, then it will be created.
ja: %s は存在しない場合、それが作成されます。

en: See Microsoft's guidelines on container naming by following this link.
ja: このリンクを追跡することによって、コンテナの命名上のMicrosoftのガイドラインを参照してください。

en: Prefix
ja: プリフィックス

en: optional
ja: オプション

en: You can enter the path of any %s virtual folder you wish to use here.
ja: あなたがここで使用したい任意の%sの仮想フォルダのパスを入力することができます。

en: container
ja: コンテナ

en: Standard
ja: 基本

en: Durable reduced availability
ja: 耐久性が可用性を減少した

en: Nearline
ja: ニアライン

en: United States
ja: アメリカ合衆国

en: multi-region location
ja: マルチリージョン　対応

en: Asia Pacific
ja: アジア太平洋地域

en: European Union
ja: 欧州連合

en: Central United States
ja: 中央アメリカ

en: List Files ServiceException
ja: リストファイル　サービス例外

en: Could not access container
ja: コンテナにアクセス出来ない

en: Could not create the container
ja: コンテナを作成出来ない

en: Create Azure credentials in your Azure developer console.
ja: あなたのAzureのデベロッパーコンソールでAzureの資格情報を作成します。

en: Account Name
ja: アカウント名

en: This is not your Azure login - see the instructions if needing more guidance.
ja: これはあなたのAzureのログインできない - より多くの支援を必要とする場合、説明書を参照してください。

en: Enter the path of the %s you wish to use here.
ja: ここで使用する%sのパスを入力します。

en: To complete your migration/clone, you should now log in to the remote site and restore the backup set.
ja: 移行/クローンを完了するには、あなたが今、リモートサイトにログインして、バックアップセットを復元する必要があります。

en: Project ID
ja: プロジェクトID

en: You must enter a project ID in order to be able to create a new bucket.
ja: 新しいバケットを作成できるようにするために、プロジェクトIDを入力する必要があります。

en: Follow this link to your Google API Console, and there activate the Storage API and create a Client ID in the API Access section.
ja: あなたのGoogle APIコンソールには、このリンクをたどって、そのストレージAPIを活性化し、APIアクセスセクションのクライアントIDを作成します。

en: Enter the ID of the %s project you wish to use here.
ja: ここで使用する%sのプロジェクトのIDを入力します。

en: N.B. This is only needed if you have not already created the bucket, and you wish UpdraftPlus to create it for you.
ja: 備考　まだバケットを作成していない場合、あなたが希望するなら、UpdraftPlusはあなたのためにバケットを作成したいです。

en: Otherwise, you can leave it blank.
ja: そうしないと、あなたはそれが空白のままにすることができます。

en: Bucket
ja: バケット名

en: Enter the name of the %s bucket you wish to use here.
ja: ここで使用する%sのバケットの名前を入力します。

en: Bucket names have to be globally unique. If the bucket does not already exist, then it will be created.
ja: バケット名はグローバルに一意である必要があります。バケットが存在しない場合、それが作成されます。

en: See Google's guidelines on bucket naming by following this link.
ja: このリンク先にあるバケット命名上のGoogleのガイドラインを参照してください。

en: Storage class
ja: ストレージクラス

en: Create a new key (this will invalidate any currently in-use key and disconnect any existing remote control connection)
ja: 新しいキーを作成します（これは、任意の現在使用中のキーを無効にし、既存のリモート制御接続が切断されます）

en: Not installed
ja: インストールされていません

en: required for some remote storage providers
ja: いくつかのリモート・ストレージ・プロバイダーのために必要

en: The backup directory is not writable (or disk space is full) - the database backup is expected to shortly fail.
ja: バックアップディレクトリが書き込み可能ではありません（またはディスク容量がいっぱいになっている） - データベースのバックアップはすぐに失敗すると予想されます。

en: The database backup appears to have failed
ja: データベースのバックアップが失敗したと表示されます。

en: no options or sitemeta table was found
ja: 何もオプションまたはサイトメタ　テーブルが見つかりませんでした

en: the options table was not found
ja: オプションのテーブルは見つけられなかった

en: %s Service Exception.
ja: %s サービス例外

en: Google Cloud
ja: Googleクラウド

en: You do not have access to this bucket.
ja: あなたはこのバケットにアクセス権を持たない

en: Have not yet obtained an access token from Google - you need to authorise or re-authorise your connection to Google Cloud.
ja: まだGoogleからのアクセストークンを取得していない - あなたは、承認またはGoogleクラウドへの接続を再承認する必要があります。

en: You must save and authenticate before you can test your settings.
ja: あなたが保存して、あなたの設定をテストする前に認証を受ける必要があります。

en: day
ja: 日

en: in the month
ja: 月に

en: day(s)
ja: 日

en: hour(s)
ja: 時間

en: week(s)
ja: 週

en: For backups older than
ja: より古いバックアップ

en: Processing...
ja: 処理中です…

en: Backup sets removed: %d
ja: バックアップを %d 個 削除しました

en: Press here to look inside your remote storage methods for any existing backup sets (from any site, if they are stored in the same folder).
ja: 
    ここを押して、既存のバックアップセットのためのあなたのリモートストレージ内検索します。（これらは同じフォルダに格納されている場合、任意のサイトから）

en: Actions upon selected backups
ja: 選択したバックアップへのアクション

en: Select all
ja: 全て選択

en: Deselect
ja: 選択を解除する

en: Are you sure that you wish to remove %s from UpdraftPlus?
ja: 本当に UpdraftPlus から%s を削除しますか？

en: or to configure more complex schedules
ja: もしくは、より複雑なスケジュールを設定する

en: Deferring...
ja: 変更中…

en: You do not have UpdraftPlus completely installed - please de-install and install it again. Most likely, WordPress malfunctioned when copying the plugin files.
ja: UpdraftPlus がきちんとインストールされませんでした。WordPress がプラグインファイルをコピーする際に失敗した可能性があります。一旦アンインストールして、再度インストールしてください。

en: (as many as you like)
ja: （お好きなだけ）

en: Add an additional retention rule...
ja: 付加的な保持ルールを追加しました

en: You do not currently have any UpdraftPlus Vault quota
ja: あなたは現在どのUpdraftPlus Vaultの割当を持っていません

en: This problem is caused by trying to restore a database on a very old MySQL version that is incompatible with the source database.
ja: ソースとなるデータベースに対応していない、とても古いバージョンのMySQLにあるデータベースを修復しようとしたため問題が起こりました。

en: This database needs to be deployed on MySQL version %s or later.
ja: このデータベースは、それ以降のMySQLのバージョン%sまたは以上のバージョンにする必要があります。

en: The UpdraftPlus directory in wp-content/plugins has white-space in it; WordPress does not like this. You should rename the directory to wp-content/plugins/updraftplus to fix this problem.
ja: wp-content/plugins 内にある UpdraftPlus ディレクトリ名に空白が含まれています。ディレクトリ名を wp-content/plugins/updraftplus に変更してください。

en: Free 1Gb for UpdraftPlus Vault
ja: 1GB 無料（UpdraftPlus Vault 用）

en: No advertising links on UpdraftPlus settings page
ja: UpdraftPlus 設定ページには広告リンクが表示されません

en: The database backup uses MySQL features not available in the old MySQL version (%s) that this site is running on.
ja: データベースのバックアップは、このサイトが実行されている旧MySQLバージョン（ %s）にはないMYSQLの機能が使用されます。

en: You must upgrade MySQL to be able to use this database.
ja: このデータベースを使うためには MySQL をアップグレードする必要があります。

en: Don't know your email address, or forgotten your password?
ja: メールアドレス、またはパスワードを紛失しましたか？

en: Read the FAQs here.
ja: よくある質問はここをご覧ください。

en: Enter your UpdraftPlus.Com email / password here to connect:
ja: UpdraftPlus.Com に登録したメールアドレスおよびパスワードを入力してください。

en: Server-side encryption
ja: サーバー側の暗号化

en: Check this box to use Amazon's server-side encryption
ja: Amazonのサーバー側の暗号化を使用するには、このチェックボックスをオンにします

en: If you have forgotten your password, then go here to change your password on updraftplus.com.
ja: もしあなたがパスワードを忘れたなら、updraftplus.com.でパスワードを変更する場合、ここにいきます。

en: Your backup will use your old settings until you save your changes.
ja: 変更を保存するまで、バックアップは以前の設定を使用します。

en: %s has been chosen for remote storage, but you are not currently connected.
ja: %s には、リモートストレージを選択しましたが、あなたは、現在接続されていません。

en: Go to the remote storage settings in order to connect.
ja: 接続するために、リモートストレージの設定に移動します。

en: Payments can be made in US dollars, euros or GB pounds sterling, via card or PayPal.
ja: お支払いは、カードまたはPayPal経由で、米ドル、ユーロまたは英ポンドで行うことができます

en: Connecting...
ja: 接続中…

en: Disconnecting...
ja: 切断中…

en: Counting...
ja: 継続中・・・

en: Update quota count
ja: アップデート割当数

en: Your UpdraftPlus Premium purchase is over a year ago. You should renew immediately to avoid losing the 12 months of free storage allowance that you get for being a current UpdraftPlus Premium customer.
ja: あなたUpdraftPlusプレミアム購入は一年以上前です。あなたが現在UpdraftPlusプレミアム顧客に与えられる12ヶ月無料ストレージ権利を失わないようにすぐに更新する必要があります。

en: You have an UpdraftPlus Vault subscription with overdue payment. You are within the few days of grace period before it will be suspended, and you will lose your quota and access to data stored within it. Please renew as soon as possible!
ja: 更新されていないUpdraftPlus Vaultのサブスクリプションを持っており、猶予期間の期限が切れています。数日では、あなたの記憶されたデータは完全に削除されます。削除を希望しない場合は、できるだけ早く更新する必要があります。

en: You have an UpdraftPlus Vault subscription that has not been renewed, and the grace period has expired. In a few days' time, your stored data will be permanently removed. If you do not wish this to happen, then you should renew as soon as possible.
ja: あなたが更新されていないUpdraftPlus Vaultのサブスクリプションを持っており、猶予期間の期限が切れています。数日の時間では、あなたの記憶されたデータは永久に削除されます。削除を希望されない場合は、できるだけ早く更新する必要があります

en: UpdraftPlus Vault brings you storage that is <strong>reliable, easy to use and a great price</strong>.
ja: UpdraftPlus Vault なら <strong>使いやすく安定したストレージをお得な価格で</strong>手に入れることができます。

en: Press a button to get started.
ja: ボタンを押して開始します。

en: First time user?
ja: 使うのは初めてですか？

en: Show the options
ja: オプションを表示する

en: Already purchased space?
ja: スペースを購入済みですか？

en: UpdraftPlus Vault is built on top of Amazon's world-leading data-centres, with redundant data storage to achieve 99.999999999% reliability.
ja: UpdraftPlus Vaultは99.999999999%の信頼性を達成するために、冗長データストレージと、Amazonの世界最先端のデータセンターの上に構築されています。

en: Read more about it here.
ja: 更に詳しく

en: %s per quarter
ja: 四半期ごとの%s

en: Buy It Now
ja: 今すぐ購入

en: Subscriptions can be cancelled at any time.
ja: 購読はいつでもキャンセル可能です。

en: Back...
ja: 戻る…

en: E-mail
ja: Eメール

en: Go here for help
ja: ヘルプ

en: You are <strong>not connected</strong> to UpdraftPlus Vault.
ja: UpdraftPlus Vault に<strong>接続していません</strong>。

en: This site is <strong>connected</strong> to UpdraftPlus Vault.
ja: サイトは UpdraftPlus Vault に<strong>接続しています</strong>。

en: Well done - there's nothing more needed to set up.
ja: お疲れ様でした。セットアップが完了しました。

en: Vault owner
ja: Vault の所有者

en: Quota:
ja: ディスク容量：

en: Disconnect
ja: 切断

en: %s Error: you have insufficient storage quota available (%s) to upload this archive (%s).
ja: %s エラー：このアーカイブ（%s）をアップロードするにはディスク容量が不足しています（%s）。

en: You can get more quota here
ja: ディスク容量を増やす場合はこちら

en: Current use:
ja: 現在の使用量：

en: Get more quota
ja: ディスク容量を増やす場合はこちら

en: Refresh current status
ja: 現ステータスをリフレッシュします

en: Allow download
ja: ダウンロード可能

en: Without this permission, you cannot directly download or restore using UpdraftPlus, and will instead need to visit the AWS website.
ja: 許可しない場合、UpdraftPlus で直接ダウンロードしたり修復したりすることはできず、代わりに AWS ウェブサイトで実行しなくてはなりません。

en: Allow deletion
ja: 削除を許可する

en: Without this permission, UpdraftPlus cannot delete backups - you should also set your 'retain' settings very high to prevent seeing deletion errors.
ja: 許可しない場合、UpdraftPlus はバックアップを削除することができません。また、削除の際に表示されるエラーを表示させないようにするには「データ保持」の設定を「最高」にしてください。

en: The zip engine returned the message: %s.
ja: 圧縮の際に以下のエラーが発生しました：%s 。

en: Delete failed:
ja: 削除に失敗しました：

en: You should check that the remote site is online, not firewalled, does not have security modules that may be blocking access, has UpdraftPlus version %s or later active and that the keys have been entered correctly.
ja: 以下の点について、リモートサイトの状態をチェックしてください。
    ・ オンラインになっている
    ・ ファイアーウォールでブロックされていない
    ・ アクセスをブロックするようなセキュリティーモジュールが入っていない
    ・ UpdraftPlus のバージョンが %s 以上である
    ・ 正しくキーが入力されている

en: If sending directly from site to site does not work for you, then there are three other methods - please try one of these instead.
ja: サイトからサイトへの直接送信ができない場合は、3つの解決法があります。そのうちの一つを試してみてください。

en: Creating...
ja: 作成中...

en: Please give this key a name (e.g. indicate the site it is for):
ja: どのサイトのものかわかるよう、このキーに名前をつけてください

en: key name
ja: キーの名前

en: Deleting...
ja: 削除中...

en: Testing connection...
ja: 接続テスト...

en: This backup set was not known by UpdraftPlus to be created by the current WordPress installation, but was either found in remote storage, or was sent from a remote site.
ja: このバックアップ·セットは、現在のWordPressのインストール時にUpdraftPlusによって作成されなかったが、いずれかのリモートストレージに発見された、またはリモートサイトから送信されました。

en: You should make sure that this really is a backup set intended for use on this website, before you restore (rather than a backup set of an unrelated website).
ja: これは本当にあなたが復元する前に、このウェブサイト上で使用することを目的としたバックアップセット（無関係なWebサイトのバックアップセットでない）であることをご確認ください。

en: This makes time-outs much more likely. You are recommended to turn safe_mode off, or to restore only one entity at a time, <a href="https://updraftplus.com/faqs/i-want-to-restore-but-have-either-cannot-or-have-failed-to-do-so-from-the-wp-admin-console/">or to restore manually</a>.
ja: これは、タイムアウトがはるかに可能性が高いです。あなたがセーフモードをOFFにしたり、一度に1つのエンティティのみを復元するために、または<a href="https://updraftplus.com/faqs/i-want-to-restore-but-have-either-cannot-or-have-failed-to-do-so-from-the-wp-admin-console/">手動</a>で復元することをお勧めします.

en: Backup sent to remote site - not available for download.
ja: バックアップは、リモートサイトに送信します。- ダウンロードすることができません

en: Site
ja: サイト

en: (backup set imported from remote location)
ja: （バックアップ·セットをリモートロケーションからインポート）

en: This storage method does not allow downloading
ja: この格納方法は、ダウンロードを許可しません

en: Backup made by %s
ja: バックアップは、％sで作られました

en: This site has no backups to restore from yet.
ja: このサイトはまだから復元するバックアップがありません。

en: Restore an existing backup set onto this site
ja: このサイトに既存のバックアップセットを復元

en: Backup data will be sent to:
ja: バックアップデータが送信されます。

en: site not found
ja: サイトは見つからなかった。

en: The site URL you are sending to (%s) looks like a local development website. If you are sending from an external network, it is likely that a firewall will be blocking this.
ja: あなたは（％sの）に送信しているサイトのURLは、ローカル開発のウェブサイトのように見えます。外部ネットワークから送信された場合には、ファイアウォールがこれを阻止される可能性があります。

en: Also send this backup to the active remote storage locations
ja: このバックアップを有効なリモートストレージにも送信する

en: A key with this name already exists; you must use a unique name.
ja: 同じ名前のキーが既に存在しています。別の名前をつけてください。

en: Key created successfully.
ja: キーが作成されました。

en: You must copy and paste this key now - it cannot be shown again.
ja: このキーをコピーして、どこかに貼り付けて保存しておいてください。キーは今後2度と表示されません。

en: Keys for this site are created in the section below the one you just pressed in.
ja: 今押したばかりのセクション内に、このサイトのキーが作成されました。

en: So, to get the key for the remote site, open the 'Migrate' window on that site, scroll down, and you can create one there.
ja: また、稼働しているリモートストレージの場所にこのバックアップを送信

en: To allow another site to send a backup to this site, create a key, and then press the 'Migrate' button on the sending site, and copy-and-paste the key there.
ja: このサイトへのバックアップを送信後、キーを作成し、送信先のサイトで「移行」ボタンを押して、そこにキーをコピーアンドペーストするために別のサイトを可能にします。

en: Create a key...
ja: キーを作成…

en: Your new key:
ja: 新しいキー：

en: No keys to allow remote sites to connect have yet been created.
ja: キーは、リモートサイトがまだ作成されている接続することを許可していない。

en: Existing keys
ja: 現在あるキー

en: FTP server
ja: FTP サーバー

en: FTP login
ja: FTP ログイン

en: FTP password
ja: FTP パスワード

en: Remote path
ja: リモートパス

en: Passive mode
ja: パッシブモード

en: Almost all FTP servers will want passive mode; but if you need active mode, then uncheck this.
ja: ほとんどすべてのFTPサーバは、パッシブモードをお勧めします。あなたがアクティブ・モードが必要な場合は、このチェックボックスをオフにします。

en: key
ja: キー

en: The entered key was the wrong length - please try again.
ja: 入力したキーの文字数が正しくありません。もう一度入力してください。

en: The entered key was corrupt - please try again.
ja: 入力したキーが壊れています。もう一度入力してください。

en: The entered key does not belong to a remote site (it belongs to this one).
ja: 入力されたキーは、リモートサイト（それはこの1つに属している）に属していません。

en: The key was successfully added.
ja: キーが追加されました。

en: It is for sending backups to the following site:
ja: それは以下のサイトへのバックアップを送信するためのものです：

en: No receiving sites have yet been added.
ja: 受信サイトはまだ追加されていません。

en: Send to site:
ja: サイトへの送信：

en: Send
ja: 送信

en: Or, send a backup to another site
ja: または別のサイトにバックアップを送信する

en: To add a site as a destination for sending to, enter that site's key below.
ja: 送信先としてサイトを追加する場合は、そのサイトのキーを下に入力してください。

en: How do I get a site's key?
ja: サイトのキーはどうやって入手するのですか？

en: Paste key here
ja: キーをここに貼り付ける

en: Or, receive a backup from a remote site
ja: またはリモートサイトからバックアップを受信する

en: Adding...
ja: 追加中…

en: Add site
ja: サイトを追加する

en: A "migration" is ultimately the same as a restoration - but using backup archives that you import from another site.
ja: 「移転」は「修復」とほぼ同じだといえますが、バックアップアーカイブを使って、別のサイトのコンテンツをインポートすることを指します。

en: The UpdraftPlus Migrator modifies the restoration operation appropriately, to fit the backup data to the new site.
ja: UpdraftPlus Migratorが新しいサイトにバックアップデータに合わせて、適切に復元操作を変更します。

en: To use this backup, your database server needs to support the %s character set.
ja: このバックアップを使う場合、ご利用のデータベースサーバーが %s の文字セットをサポートしている必要があります。

en: WebDAV, OneDrive, Copy.Com, SFTP/SCP, encrypted FTP
ja: WebDAV, OneDrive, Copy.Com, SFTP/SCP, 暗号化 FTP

en: Claim not granted - perhaps you have already used this purchase somewhere else, or your paid period for downloading from updraftplus.com has expired?
ja: 付与されていないと主張？ - おそらくあなたは既にどこかにこの購入を使用している、またはupdraftplus.comからダウンロードして、あなたの支払った期間が満了している

en: Go here to re-enter your password.
ja: パスワード再入力はこちら

en: If you have forgotten your password
ja: パスワードをわすれた場合

en: go here to change your password on updraftplus.com.
ja: updraftplus.com にてパスワードを変更する

en: To import a backup set, go to the "Existing Backups" tab
ja: 「保存されているバックアップ」にてバックアップをインポートすることができます。

en: After pressing this button, you will be given the option to choose which components you wish to migrate
ja: このボタンを押した後、どのコンポーネントを移転させたいか選択できます

en: You have made changes to your settings, and not saved.
ja: 設定を変更しましたが、保存されませんでした。

en: To remove the block, please go here.
ja: ブロックを削除するにはこちら

en: configure it here
ja: 設定はこちら

en: Please re-authorize the connection to your %s account.
ja: %s アカウントとの接続を再認証してください。

en: %s authorisation failed:
ja: %s の再認証に失敗しました：

en: Microsoft OneDrive is not compatible with sites hosted on a localhost or 127.0.0.1 URL - their developer console forbids these (current URL is: %s).
ja: Microsoft OneDrive は localhost または 127.0.0.1 としてホストされているサイトに対応していません。開発コンソールで禁止されています（現在のURL： %s）

en: You must add the following as the authorised redirect URI in your OneDrive console (under "API Settings") when asked
ja: 尋ねられたときあなたは（「APIの設定」の下で）自分のOneDriveコンソールの許可リダイレクトURIとして以下を追加する必要があります

en: Create OneDrive credentials in your OneDrive developer console.
ja: あなたのOneDriveデベロッパーコンソールでOneDrive資格情報を作成します。

en: For longer help, including screenshots, follow this link.
ja: スクリーンショットを含む長いヘルプについては、このリンクに従ってください。

en: If OneDrive later shows you the message "unauthorized_client", then you did not enter a valid client ID here.
ja: OneDriveが後であなたのメッセージ「unauthorized_client」を示している場合は、ここで有効なクライアントIDを入力していませんでした。

en: N.B. %s is not case-sensitive.
ja: 注意：%s は大文字・小文字を識別しません。

en: US West (N. California)
ja: アメリカ西部（北カリフォルニア）

en: US Government West (restricted)
ja: 米国政府西部（制限付き）

en: EU (Ireland)
ja: ヨーロッパ連合（アイルランド）

en: EU (Frankfurt)
ja: ヨーロッパ連合（フランクフルト）

en: Asia Pacific (Singapore)
ja: アジア太平洋（シンガポール）

en: Asia Pacific (Sydney)
ja: アジア太平洋（シドニー）

en: Asia Pacific (Tokyo)
ja: アジア太平洋（東京）

en: South America (Sao Paulo)
ja: 南アメリカ（サンパウロ）

en: China (Beijing) (restricted)
ja: 中国（北京）（制限あり）

en: S3 bucket
ja: S3 バケット

en: You are now using a IAM user account to access your bucket.
ja: 現在、バケットへのアクセスには IAM ユーザーアカウントが使用されています。

en: Do remember to save your settings.
ja: 必ず設定を保存してください。

en: Uploads path (%s) has changed during a migration - resetting (to: %s)
ja: アップロードパス (%s) が移転中に変更されました - 変更後のパス (%s)

en: UpdraftPlus news, high-quality training materials for WordPress developers and site-owners, and general WordPress news. You can de-subscribe at any time.
ja: UpdraftPlus ニュースでは、WordPress デベロッパーやサイト所有者に高品質なトレーニングやWordPress の一般的なニュースをお知らせします。購読解除はいつでも可能です。

en: For personal support, the ability to copy sites, more storage destinations, encrypted backups for security, multiple backup destinations, better reporting, no adverts and plenty more, take a look at the premium version of UpdraftPlus - the world’s most popular backup plugin.
ja: 個人サポートやサイトのコピー方法、他の保存先の指定、バックアップの暗号化、複数のバックアップ先の指定、より良いレポート、広告表示無し、などなどに関しては、最も有名なバックアッププラグイン UpdraftPlus のプレミアムバージョンについて御覧ください。

en: To create a new IAM sub-user and access key that has access only to this bucket, use this add-on.
ja: これだけのバケットへのアクセス権を持つ新しいIAMサブユーザとアクセスキーを作成するには、このアドオンを使用しています。

en: If you have an AWS admin user, then you can use this wizard to quickly create a new AWS (IAM) user with access to only this bucket (rather than your whole account)
ja: あなたは、AWSの管理者ユーザを持っている場合は、すぐに（というよりも、アカウント全体）にのみ、このバケットにアクセスして新しいAWS（IAM）のユーザーを作成するには、このウィザードを使用することができます

en: You need to enter an admin access key
ja: 管理者アクセスキーを入力してください。

en: You need to enter an admin secret key
ja: 管理者秘密キーを入力してください。

en: You need to enter a new IAM username
ja: 新しい IAM のユーザー名を入力してください。

en: You need to enter a bucket
ja: バケットを入力してください。

en: Cannot create new AWS user, since the old AWS toolkit is being used.
ja: 古い AWS ツールキットを使用しているため、AWS ユーザーを新規に作成できませんでした。

en: AWS authentication failed
ja: AWS 認証に失敗しました。

en: Failure: We could not successfully access or create such a bucket. Please check your access credentials, and if those are correct then try another bucket name (as another AWS user may already have taken your name).
ja: 失敗：我々が正常にアクセスしたり、そのようなバケットを作成できませんでした。お使いのアクセス資格情報をチェックし、それらが正しいならば、（他のAWSユーザーとして既にあなたの名前をとっている場合があります）、別のバケット名をお試しください。

en: Conflict: that user already exists
ja: 競合：ユーザーがすでに存在しています。

en: IAM operation failed (%s)
ja: IAM の操作に失敗しました（%s）

en: Failed to create user Access Key
ja: ユーザーアクセスキーの作成に失敗しました。

en: Operation to create user Access Key failed
ja: ユーザーアクセスキーの作成に失敗しました。

en: Failed to apply User Policy
ja: ユーザーポリシーを適用できませんでした。

en: Access Key: %s
ja: アクセスキー：%s

en: Secret Key: %s
ja: 秘密キー：%s

en: Create new IAM user and S3 bucket
ja: IAM ユーザーと S3 バケットを新規作成する

en: Enter your administrative Amazon S3 access/secret keys (this needs to be a key pair with enough rights to create new users and buckets), and a new (unique) username for the new user and a bucket name.
ja: 管理者のAmazon S3アクセス/秘密鍵（これは新しいユーザーやバケットを作成するのに十分な権限を持つキーのペアにする必要がある）、および新しいユーザーとバケット名の新しい（一意の）ユーザー名を入力します。

en: These will be used to create a new user and key pair with an IAM policy attached which will only allow it to access the indicated bucket.
ja: これらは、唯一それが示されたバケットにアクセスすることができます添付IAMポリシーを持つ新しいユーザーと鍵のペアを作成するために使用されます。

en: Then, these lower-powered access credentials can be used, instead of storing your administrative keys.
ja: 次に、これらの低レベルのアクセス証明書ではなく、管理者の鍵を格納する、使用することができます。

en: Admin access key
ja: 管理者アクセスキー

en: Admin secret key
ja: 管理者秘密キー

en: New IAM username
ja: 新しい IAM ユーザー名

en: S3 storage region
ja: S3 ストレージの地域

en: US Standard (default)
ja: アメリカ標準（デフォルト）

en: US West (Oregon)
ja: アメリカ西部（オレゴン）

en: UpdraftPlus.com has responded with 'Access Denied'.
ja: UpdraftPlus.com へのアクセスが拒否されました。

en: It appears that your web server's IP Address (%s) is blocked.
ja: あなたのウェブサーバーの IP アドレス（%s）がブロックされていることがわかりました。

en: This most likely means that you share a webserver with a hacked website that has been used in previous attacks.
ja: 過去にハッキング元として使用されたウェブサイトとサーバーをシェアしている可能性があります。

en: Update cancelled - reload page to try again.
ja: アップデートがキャンセルされました。ページを再読込して、もう一度試してください。

en: Dismiss (for %s months)
ja: 表示させない（%s ヶ月間）

en: Thank you for backing up with UpdraftPlus!
ja: バックアップに UpdraftPlus をご利用いただき、ありがとうございます！

en: Free Newsletter
ja: 無料のニュースレター

en: Follow this link to sign up.
ja: 申し込みはここをクリックしてください。

en: UpdraftPlus Premium
ja: UpdraftPlus プレミアム

en: Compare with the free version
ja: 無料版との比較

en: Go to the shop.
ja: オンラインショップへ

en: More Quality Plugins
ja: もっと質の良いプラグイン

en: Free two-factor security plugin
ja: 無料の2段階セキュリティープラグイン

en: Premium WooCommerce plugins
ja: プレミアム WooCommerce プラグイン

en: Follow this link to sign up for the UpdraftPlus newsletter.
ja: UpdraftPlus ニュースレターの購読申し込みはこちら

en: You should enable %s to make your pretty permalinks (e.g. %s) work
ja: あなたはかなりのパーマリンク（例えば%sの）仕事をするために%sを有効にする必要があります

en: Newsletter sign-up
ja: ニュースレターの購読申し込み

en: If you have made a purchase from UpdraftPlus.Com, then follow this link to the instructions to install your purchase.
ja: 以前 UpdraftPlus.com で購入したことがある場合は、インストール方法をこちらで御覧ください。

en: The first step is to de-install the free version.
ja: まず、無料版をアンインストールしてください。

en: No backup has been completed
ja: 完了したバックアップはありません。

en: (at same time as files backup)
ja: （ファイルをバックアップすると同時に）

en: Dropbox, Google Drive, FTP, S3, Rackspace, Email
ja: Dropbox、Google ドライブ、FTP、S3、Rackspace、E メール

en: Backup extra files and databases
ja: 更にファイルとデータベースのバックアップを取る

en: Migrate / clone (i.e. copy) websites
ja: サイトを移転、もしくはサイトのクローン（コピー）を作成する

en: Basic email reporting
ja: 概要レポートメール

en: Advanced reporting features
ja: 詳細レポート機能

en: Automatic backup when updating WP/plugins/themes
ja: WP本体／プラグイン／テーマの更新時に自動でバックアップ

en: Send backups to multiple remote destinations
ja: 複数のリモート先にバックアップを送信する

en: Database encryption
ja: データベースの暗号化

en: Restore backups from other plugins
ja: 別のプラグインで作成したバックアップの修復

en: Scheduled backups
ja: 予定されているバックアップ

en: Fix backup time
ja: バックアップ修復にかかる時間

en: Network/Multisite support
ja: ネットワーク／複数サイトのサポート

en: Lock settings access
ja: 設定へのアクセスをロックする

en: Personal support
ja: 個人サポート

en: You are currently using the free version of UpdraftPlus from wordpress.org.
ja: wordpress.org からダウンロードされた UpdraftPlus の無料版をご利用中です。

en: Get UpdraftPlus Premium
ja: UpdraftPlus プレミアムにアップグレード

en: Full feature list
ja: 全ての機能のリスト

en: Pre-sales FAQs
ja: 購入前によくある質問

en: Ask a pre-sales question
ja: 購入前に質問をする

en: Get it from
ja: から入手する

en: Buy It Now!
ja: 今すぐ購入！

en: Backup WordPress files and database
ja: WordPress ファイルとデータベースのバックアップを取る

en: Translated into over %s languages
ja: %s 以上の言語に翻訳されています。

en: Restore from backup
ja: バックアップから修復する

en: Backup to remote storage
ja: リモートストレージにバックアップを保存する

en: You did not select any components to restore. Please select at least one, and then try again.
ja: 修復するコンポーネントが選択されていません。少なくとも1つ選択して、もう一度実行してください。

[ctx: Uploader: Drop backup files here - or - Select Files]
en: or
ja: または

[ctx: Uploader: Drop db.gz.crypt files here to upload them for decryption - or - Select Files]
en: or
ja: または

en: This backup archive is %s Mb in size - the attempt to send this via email is likely to fail (few email servers allow attachments of this size). If so, you should switch to using a different remote storage method.
ja: このバックアップアーカイブは %s Mb あります。メールサーバーによっては添付ファイルのサイズに制限があるため、メールでの送信がうまくいかないかもしれません。その場合は、別のリモート保存方法に切り替えてください。

en: %s Error: Failed to initialise
ja: %s エラー：初期化に失敗しました

en: Backup (where relevant) plugins, themes and the WordPress database with UpdraftPlus before updating
ja: バックアップ（関連）のプラグイン、テーマ、更新前のUpdraftPlusとWordPressのデータベース

[ctx: The user is being told the number of times an error has happened, e.g. An error (27) occurred]
en: An error (%s) occurred:
ja: エラー（%s）が発生しました：

[ctx: i.e. Non-automatic]
en: Manual
ja: 手動

en: Check this box to have a basic report sent to
ja: 基本的なレポートを送信するために、このチェックボックスをオンにします

en: your site's admin address
ja: サイトの管理者アドレス

[ctx: Keystone and swauth are technical terms which cannot be translated]
en: This needs to be a v2 (Keystone) authentication URI; v1 (Swauth) is not supported.
ja: これはV2（Keystone）認証URIである必要があります。 V1（Swauth）がサポートされていません。

[ctx: "tenant" is a term used with OpenStack storage - Google for "OpenStack tenant" to get more help on its meaning]
en: tenant
ja: テナント

en: Resuming partial uploads is supported for SFTP, but not for SCP. Thus, if using SCP then you will need to ensure that your webserver allows PHP processes to run long enough to upload your largest backup file.
ja: 部分的なアップロードを再開することはSFTPのためではなく、SCPのためにサポートされています。 SCPを使用している場合はこのように、あなたはあなたのウェブサーバがPHPプロセスが十分な長さあなたの最大のバックアップファイルをアップロードするために実行することができますことを確認する必要があります。

[ctx: Do not translate BEGIN RSA PRIVATE KEY. PCKS1, XML, PEM and PuTTY are also technical acronyms which should not be translated.]
en: PKCS1 (PEM header: BEGIN RSA PRIVATE KEY), XML and PuTTY format keys are accepted.
ja: PKCS1 (PEM ヘッダー: BEGIN RSA PRIVATE KEY), XML と PuTTY フォーマットキーが受け入れられました。

en: Any other file/directory on your server that you wish to back up
ja: バックアップを取りたいサーバー上の、他のファイル／ディレクトリ

en: Change Lock Settings
ja: ロック設定を変更する

en: Clearing cached pages (%s)...
ja: ページ（%s）のキャッシュを削除しています…

en: Create table failed - probably because there is no permission to drop tables and the table already exists; will continue
ja: テーブルの作成に失敗しました - そこにテーブルを削除する権限がありませんではありません、テーブルが既に存在しています。続行します

en: For even more features and personal support, check out
ja: 更に多くの機能や個人サポートをご希望の場合はこちら

en: Note that after you have claimed your add-ons, you can remove your password (but not the email address) from the settings below, without affecting this site's access to updates.
ja: あなたのアドオンを設定した後、あなたはアップデートに、このサイトのアクセスに影響を与えずに、以下の設定からパスワード（ただし、電子メールアドレス除く）を削除することもできます。

en: (learn more about this significant option)
ja: （重要オプションについてもっと知る）

en: The admin password has now been removed.
ja: 管理者パスワードが削除されました。

en: An admin password has been set.
ja: 管理者パスワードが設定されました。

en: The admin password has been changed.
ja: 管理者パスワードが変更されました。

en: Settings saved.
ja: 設定が保存されました。

en: Lock access to the UpdraftPlus settings page
ja: UpdraftPlus の設定ページへのアクセスをロックする

en: Please make sure that you have made a note of the password!
ja: パスワードのメモをしたことを確認してください！

en: 1 hour
ja: １時間

en: %s hours
ja: %s　時間

en: 1 week
ja: 1週間

en: %s weeks
ja: %s　週間

en: Require password again after
ja: パスワードを再度後を要求

en: Support URL
ja: 支援のためのURL

en: Anyone seeing the lock screen will be shown this URL for support - enter a website address or an email address.
ja: ウェブサイトのアドレスまたはメールアドレスを入力します - ロック画面を見て誰もが支援のためにこのURLを表示されます。

en: Otherwise, the default link will be shown.
ja: それ以外の場合は、デフォルトのリンクが表示されます。

en: Unlock
ja: 解除

en: Password incorrect
ja: パスワードが正しくありません。

en: To access the UpdraftPlus settings, please enter your unlock password
ja: UpdraftPlus設定にアクセスするには、ロック解除パスワードを入力してください

en: For unlocking support, please contact whoever manages UpdraftPlus for you.
ja: サポートのロックを解除するために、あなたのためにUpdraftPlusを管理し、誰でもお問い合わせください。

en: WordPress core (only)
ja: WordPress　コア（のみ）

en: Automatic backup before update
ja: 更新前の自動バックアップ

en: Database decryption phrase
ja: データベース復号フレーズ

en: A zip error occurred
ja: ZIPエラーが発生しました

en: your web hosting account appears to be full; please see: %s
ja: あなたのWebホスティングアカウントは完全であるように思われます。参照してください：%s

en: check your log for more details.
ja: 詳細については、ログを確認してください。

en: Error: unexpected file read fail
ja: エラー：予期しないファイルの読み込みが失敗します

en: Backup label:
ja: バックアップラベル：

en: The 'Backup Now' button is disabled as your backup directory is not writable (go to the 'Settings' tab and find the relevant option).
ja: 「今すぐバックアップ」ボタンは、バックアップディレクトリとして無効になっては書き込みできません（「設定」タブに移動し、関連するオプションを見つけます。）。

en: Following a link for Database/Plugins/Themes/Uploads/Others will make UpdraftPlus try to bring the backup file back from the remote storage (if any - e.g. Amazon S3, Dropbox, Google Drive, FTP) to your webserver. Then you will be allowed to download it to your computer. If the fetch from the remote storage stops progressing (wait 30 seconds to make sure), then press again to resume. Remember that you can also visit the cloud storage vendor's website directly.
ja: データベース/プラグイン/テーマ/アップロード/その他のリンクに続いてUpdraftPlusがリモートストレージから戻ってバックアップファイルを持参しようとするようになります（もしあれば - 例えばAmazon S3の、Dropboxが、Googleドライブ、FTP）ウェブサーバーに。次に、あなたのコンピュータにダウンロードすることが許可されます。 （確認するために、30秒待って）進んで停止するリモートストレージからのフェッチした場合、再開することを再び押します。あなたはまた、直接クラウドストレージベンダーのWebサイトを訪問することができますことを覚えておいてください。

en: Upload files into UpdraftPlus.
ja: UpdraftPlusにファイルをアップロードします。

en: For the ability to lock access to UpdraftPlus settings with a password, upgrade to UpdraftPlus Premium.
ja: パスワードでUpdraftPlus設定へのアクセスをロックする機能については、UpdraftPlusプレミアムにアップグレードしてください。

en: incremental backup; base backup: %s
ja: 増分バックアップ。ベースバックアップ：%s

en: and retain this many scheduled backups
ja: この多くのスケジュールされたバックアップを保持

en: Backup date
ja: バックアップ日付

en: Backup data (click to download)
ja: バックアップデータ（クリックしてダウンロード）

en: View Log
ja: ログ参照

en: API Key
ja: APIキー

en: API Secret
ja: シークレットAPI

en: (case-sensitive)
ja: (大文字と小文字を区別)

en: N.B. Copy is case-sensitive.
ja: 注意：コピーは、大文字と小文字が区別されます。

en: Your label for this backup (optional)
ja: このバックアップ用のラベル（オプション）

en: %s does not allow authorisation of sites hosted on direct IP addresses. You will need to change your site's address (%s) before you can use %s for storage.
ja: %s IPアドレスでの接続がサイトのホストで許可されていません。あなたは (%s) のストレージを使用する前にサイトのアドレスを変更する必要があります。

en: You need to supply both an email address and a password
ja: あなたは、電子メールアドレスとパスワードの両方を指定する必要があります

en: Your email address was valid, but your password was not recognised by UpdraftPlus.Com.
ja: あなたのメールアドレスは有効であったが、あなたのパスワードがUpdraftPlus.Comによって認識されませんでした。

en: You entered an email address that was not recognised by UpdraftPlus.Com
ja: あなたはUpdraftPlus.Comで認識されませんでした電子メールアドレスを入力しました

en: To proceed, press 'Backup Now'. Then, watch the 'Last Log Message' field for activity.
ja: 続けるには '今すぐバックアップ' をクリックしてください。 次に、動作しているか'最後のログ'よりご確認ください。

en: Your backup is of a WordPress multisite install; but this site is not. Only the first site of the network will be accessible.
ja: あなたのバックアップはインストールされたマルチサイトワードプレスです。しかし、このサイトではありません。唯一のネットワークの最初のサイトにアクセスすることができます。

en: If you want to restore a multisite backup, you should first set up your WordPress installation as a multisite.
ja: マルチサイトのバックアップを復元したい場合、まずはあなたのWordPressをマルチサイトにしてください。

en: already done
ja: 既に完了

en: Search and replacing table:
ja: 検索とテーブルを交換します：

en: skipped (not in list)
ja: スキップ（リストにありません）

en: Rows per batch
ja: バッチあたりの行数

en: These tables only
ja: これらのテーブルのみ

en: Enter a comma-separated list; otherwise, leave blank for all tables.
ja: カンマ区切りのリストを入力します。それ以外の場合は、すべてのテーブルの空白のままにします。

en: To get your credentials, log in at the %s developer portal.
ja: あなたの資格を取得するには、%sの開発者ポータルにログインします。

en: You have not yet connected with your UpdraftPlus.Com account.
ja: あなたはまだあなたのUpdraftPlus.Comアカウントで接続していません。

en: You need to connect to receive future updates to UpdraftPlus.
ja: あなたはUpdraftPlusに将来の更新を受信するために接続する必要があります。

en: The site in this backup was running on a webserver with version %s of %s.
ja: このバックアップでは、サイトには、%sのバージョン%sのウェブサーバー上で実行されていました。

en: This is significantly newer than the server which you are now restoring onto (version %s).
ja: これは、あなたが今（バージョン%s）に復元しているサーバーよりもかなり新しいです。

en: You should only proceed if you cannot update the current server and are confident (or willing to risk) that your plugins/themes/etc. are compatible with the older %s version.
ja: あなたは現在のサーバーを更新し、自信を持って（またはリスクに喜んで）していることができない場合にのみ、そのあなたのプラグイン/テーマの/ etc進めるべき。古い%sのバージョンと互換性があります。

en: Any support requests to do with %s should be raised with your web hosting company.
ja: %sを行うためのサポートリクエストは、Webホスティング会社に提起する必要があります。

en: UpdraftPlus is on social media - check us out here:
ja: UpdraftPlus ソーシャルメディアをぜひチェックしてみてください:

en: Twitter
ja: ツイッター

en: Facebook
ja: フェイスブック

en: Google+
ja: グーグルプラス

en: LinkedIn
ja: リンクトイン

en: UpdraftPlus will split up backup archives when they exceed this file size. The default value is %s megabytes. Be careful to leave some margin if your web-server has a hard size limit (e.g. the 2 Gb / 2048 Mb limit on some 32-bit servers/file systems).
ja: このファイルサイズを超えたときにUpdraftPlusは、バックアップアーカイブを分割します。デフォルト値は％sのメガバイトです。あなたのWebサーバは、ハードサイズ制限（一部の32ビットサーバー/ファイルシステム上の例えば2ギガビット/2048 MBの制限）がある場合、いくつかの余裕を残すように注意してください。

en: Why am I seeing this?
ja: なぜ私はこれを見ていますか？

en: Press here to look inside your UpdraftPlus directory (in your web hosting space) for any new backup sets that you have uploaded.
ja: あなたがアップロードしたすべての新しいバックアップ·セットの（スペースをウェブホスティングに）あなたのUpdraftPlusディレクトリの中を見るためにここを押します

en: The location of this directory is set in the expert settings, in the Settings tab.
ja: このディレクトリの場所は、[設定]タブ→「エキスパート設定:」で設定されています。

en: Start backup
ja: バックアップを開始

en: You are using the %s webserver, but do not seem to have the %s module loaded.
ja: %s のウェブサーバを使用していますが、%s のモジュールが読み込まれていないようです。

en: You will need to consult with your web hosting provider to find out how to set permissions for a WordPress plugin to write to the directory.
ja: ディレクトリへの書き込みできるようにワードプレスプラグインの権限を設定する方法を見つけるためにはウェブホスティングプロバイダに相談する必要があります。

en: Unless you have a problem, you can completely ignore everything here.
ja: あなたは問題が無ければ、完全にここでのすべてを無視することができます。

en: You will find more information about this in the Settings section.
ja: 詳細は「設定」より参照ください。

en: This file could not be uploaded
ja: このファイルはアップロードできませんでした。

en: Was this a backup created by a different backup plugin? If so, then you might first need to rename it so that it can be recognised - please follow this link.
ja: これは、別のバックアッププラグインによって作成されたバックアップしましたか？このリンクに従ってください - もしそうなら、あなたは最初にそれを認識することができるように名前を変更する必要があるかもしれません。

en: Supported backup plugins: %s
ja: サポートされているバックアッププラグイン: %s

en: Tell me more about incremental backups
ja: 増分バックアップについて、私よりに知らせます

en: Memory limit
ja: メモリの制限

en: restoration
ja: 復元

en: Table to be implicitly dropped: %s
ja: 表は自動的にドロップする：%s

en: Full backup
ja: フルバックアップ

en: Incremental
ja: 増分

en: Backup succeeded
ja: 成功したバックアップ

en: (view log...)
ja: (ログを見る...)

en: now proceeding with the updates...
ja: 今アップデートを続行...

en: Every %s hours
ja: %s 時間ごと

en: search and replace
ja: 検索と置換

en: search term
ja: 検索用語

en: Search / replace database
ja: 検索 / 置換 データベース

en: Search for
ja: 検索

en: Replace with
ja: と置換する

en: This can easily destroy your site; so, use it with care!
ja: これは、簡単にあなたのサイトを破壊することができます。だから、注意して使用します！

en: A search/replace cannot be undone - are you sure you want to do this?
ja: 検索/置換は元に戻す事ができません - 本当に実行してもよろしいですか?

en: Go
ja: 実行

en: Too many database errors have occurred - aborting
ja: 多くのデータベースエラーが発生しました - 強制終了

en: read more at %s
ja: %s の続きを読む

en: Email reports created by UpdraftPlus (free edition) bring you the latest UpdraftPlus.com news
ja: UpdraftPlus(無料版)で作成されたメールレポートは、UpdraftPlus.com の最新ニュースをお届けします。

en: N.B. If you install UpdraftPlus on several WordPress sites, then you cannot re-use your project; you must create a new one from your Google API console for each site.
ja: 注意：あなたはいくつかのWordPressのサイトにUpdraftPlusをインストールする場合は、プロジェクトを再使用することはできません。各サイトのGoogle APIコンソールから新しいものを作成する必要があります。

en: You have not yet made any backups.
ja: あなたはまだバックアップを行っていません。

en: Database Options
ja: データベースオプション

en: The buttons below will immediately execute a backup run, independently of WordPress's scheduler. If these work whilst your scheduled backups do absolutely nothing (i.e. not even produce a log file), then it means that your scheduler is broken.
ja: ワードプレスのスケジューラとは独立して、ボタンはすぐにバックアップを実行します。あなたのスケジュールされたバックアップしながら、これらの作業は（でも、ログファイルを生成しないすなわち）絶対に何もしない場合、それはあなたのスケジューラが壊れていることを意味します

en: %s (%s used)
ja: %s (%s 使用)

en: Plugins for debugging:
ja: デバッグのためのプラグイン：

en: Free disk space in account:
ja: アカウント内の空き容量:

en: Existing Backups: Downloading And Restoring
ja: 既存のバックアップ: ダウンロード中と復元中

en: Current Status
ja: 現在の状態

en: Existing Backups
ja: バックアップ済み

en: This button is disabled because your backup directory is not writable (see the settings).
ja: バックアップディレクトリが書き込み不可のため、このボタンは無効です。（設定をご覧ください）

en: Welcome to UpdraftPlus!
ja: UpdraftPlusへようこそ!

en: To make a backup, just press the Backup Now button.
ja: バックを作成するには「今すぐバックアップ」をクリックしてください。

en: To change any of the default settings of what is backed up, to configure scheduled backups, to send your backups to remote storage (recommended), and more, go to the settings tab.
ja: バックアップされているもののデフォルト設定を変更、リモート・ストレージ（推奨）にバックアップを送信、スケジュールされたバックアップを構成などをするために［設定]タブに移動します。

en: If you enter text here, it is used to encrypt database backups (Rijndael). <strong>Do make a separate record of it and do not lose it, or all your backups <em>will</em> be useless.</strong> This is also the key used to decrypt backups from this admin interface (so if you change it, then automatic decryption will not work until you change it back).
ja: あなたがここにテキストを入力した場合、それは、（ラインダール）のデータベースのバックアップを暗号化するために使用されます。<strong>それの独立したレコードを作るのですか、それを失うことはありませんか、すべてのバックアップが役に立たない<em>だろう</em>。</strong>これはまた、この管理インターフェースからバックアップを解読するために使用されるキーであります
    （そうですあなたがそれを変更した場合、あなたはそれを戻すまで、自動復号化が動作しません。）

en: Table prefix
ja: テーブル　プリフィックス

en: Test connection...
ja: テスト接続...

en: Testing...
ja: テスト中...

en: Backup non-WordPress tables contained in the same database as WordPress
ja: WordPressと同じデータベースに含まれているWordPress以外のテーブルをバックアップする

en: If your database includes extra tables that are not part of this WordPress site (you will know if this is the case), then activate this option to also back them up.
ja: データベースがこのWordPressのサイトの一部ではないテーブルが含まれている場合（このような場合には、あなたが知っているだろう）、また、それらをバックアップするには、このオプションを有効化します。

en: Add an external database to backup...
ja: バックアップする外部データベースを追加...

en: Backup external database
ja: バックアップ外部データベース

en: %s table(s) found.
ja: %s のテーブルが見つかりました。

en: %s total table(s) found; %s with the indicated prefix.
ja: %sの総テーブル見つかった。 %sの指定された接頭辞。

en: Connection succeeded.
ja: 接続に成功しました。

en: Connection failed.
ja: 接続に失敗しました。

en: This option will cause tables stored in the MySQL database which do not belong to WordPress (identified by their lacking the configured WordPress prefix, %s) to also be backed up.
ja: このオプションは、バックアップする（自分が設定WordPressの接頭辞、%sを欠いていることで識別される）のWordPressとは関係ないMySQLのデータベースに格納されている表の原因となります。

en: user
ja: ユーザー

en: host
ja: サーバー

en: database name
ja: データベース名

en: database connection attempt failed
ja: データベースへの接続に失敗しました

en: External database (%s)
ja: 外部データベース (%s)

en: Follow this link to your Google API Console, and there activate the Drive API and create a Client ID in the API Access section.
ja: あなたのGoogle APIコンソールには、このリンクをたどって、そのドライブのAPIを有効にし、APIアクセスセクションのクライアントIDを作成します。

en: failed to access parent folder
ja: 親フォルダへのアクセスに失敗しました

en: However, subsequent access attempts failed:
ja: しかし、その後のアクセスの試みは失敗しました：

en: External database
ja: 外部データベース

en: This will also cause debugging output from all plugins to be shown upon this screen - please do not be surprised to see these.
ja: これはまた、すべてのプラグインからのデバッグ出力をこの画面上に表示されます - これらを見ても驚かないでください。

en: Back up more databases
ja: 複数のデータベースをバックアップします

en: Don't want to be spied on? UpdraftPlus Premium can encrypt your database backup.
ja: 監視されたくないですか？ UpdraftPlusプレミアムは、データベースのバックアップを暗号化することができます。

en: It can also backup external databases.
ja: 外部のデータベースにもバックアップできます。

en: You can manually decrypt an encrypted database here.
ja: ここで手動にて暗号化されたデータベースの暗号化を解除することができます。

en: First, enter the decryption key
ja: まずは、復号化キーを入力

en: use UpdraftPlus Premium
ja: UpdraftPlus プレミアムを使用する

en: Decryption failed. The database file is encrypted.
ja: 復号化に失敗しました。 データベースファイルは暗号化済みです。

en: Only the WordPress database can be restored; you will need to deal with the external database manually.
ja: 唯一のWordPressのデータベースを復元することができます。手動で外部データベースに対処する必要があります。

en: An error occurred on the first %s command - aborting run
ja: エラーは最初の%sのコマンドでが発生しました - 実行を中止します

en: database connection attempt failed.
ja: データベースへの接続に失敗しました。

en: Connection failed: check your access details, that the database server is up, and that the network connection is not firewalled.
ja: 接続に失敗しました: アクセス詳細、データベースの稼働状態、ファイヤーウォールのネットワーク接続をご確認ください。

en: In %s, path names are case sensitive.
ja: %sでは、パス名は大文字と小文字が区別されます。

en: Warning: the database's home URL (%s) is different to what we expected (%s)
ja: 警告：データベースのホームURL（%s）我々が期待したものとは異なる（%s）

en: You have not yet configured and saved your %s credentials
ja: あなたはまだ設定して、%sの資格情報を保存していません

en: After logging in, create a sandbox app. You can leave all of the questions for creating an app blank (except for the app's name).
ja: ログイン後、サンドボックスのアプリを作成します。あなたは（アプリの名前を除く）アプリの空白を作成するための質問のすべてを残すことができます。

en: Enter the path of the %s folder you wish to use here.
ja: ここで使用する%sフォルダのパスを入力します。

en: If the folder does not already exist, then it will be created.
ja: フォルダが存在しない場合、作成されます。

en: e.g. %s
ja: 例えば %s

en: If you leave it blank, then the backup will be placed in the root of your %s
ja: 空白にした場合、%s のルートにバックアップは配置します

en: Follow this link for more information
ja: 以下より詳細をお読みください

en: Tenant
ja: テナント

en: Leave this blank, and a default will be chosen.
ja: 空白にするとデフォルトが選択されます。

en: Container
ja: コンテナー

en: failed to list files
ja: ファイルの一覧表示に失敗

en: Failed to download
ja: ダウンロードに失敗しました

en: Failed to download %s
ja: %s のダウンロードに失敗しました

en: Get your access credentials from your OpenStack Swift provider, and then pick a container name to use for storage. This container will be created for you if it does not already exist.
ja: あなたのOpenStackのスウィフトプロバイダからのアクセス資格情報を取得してから、保存に使用するコンテナの名前を選択します。それはまだ存在しない場合、このコンテナはあなたのために作成されます。

en: authentication URI
ja: 認証 URI

en: Failed to upload %s
ja: %s のアップロードに失敗しました

en: Success:
ja: 成功:

en: Dropbox
ja: ドロップボックス

en: (You appear to be already authenticated).
ja: （すでに認証されて表示されます）。

en: <strong>After</strong> you have saved your settings (by clicking 'Save Changes' below), then come back here once and click this link to complete authentication with %s.
ja: あなたは（下の[変更を保存]をクリックして）、設定を保存した<strong>後に</strong>、一度ここに戻って来て、%sの認証を完了するには、このリンクをクリックしてください。

en: Authenticate with %s
ja: %s で認証

en: Error downloading remote file: Failed to download
ja: リモートファイルのダウンロードエラー: ダウンロードに失敗しました

en: The %s object was not found
ja: %sのオブジェクトが見つかりませんでした

en: %s error - we accessed the container, but failed to create a file within it
ja: %s のエラー - containerへの接続はできましたが、 ファイルを作成することができませんでした。

en: Region: %s
ja: リージョン:%s

en: Could not access %s container
ja: %sのコンテナにアクセスできませんでした。

en: Account holder's name: %s.
ja: アカウントフォルダー名：%s

en: %s error - failed to access the container
ja: %s のエラー - containerへのアクセスに失敗しました

en: <strong>This is NOT a folder name</strong>.
ja: <strong>これはフォルダ名ではありません</strong>。

en: It is an ID number internal to Google Drive
ja: それは、Googleドライブ内部のID番号です

en: To be able to set a custom folder name, use UpdraftPlus Premium.
ja: UpdraftPlusプレミアムを使用し、カスタムフォルダ名を設定できる。

en: Folder
ja: フォルダ

en: Name: %s.
ja: 名前: %s.

en: %s download: failed: file not found
ja: %s のダウンロード: 失敗しました: ファイルが見つかりません。

en: This remote storage method (%s) requires PHP %s or later.
ja: このリモートストレージメソッド（%s）は、後にPHPの%sの以上が必要です。

en: You will need to ask your web hosting company to upgrade.
ja: あなたはアップグレードするには、ウェブホスティング会社に依頼する必要があります。

en: Your %s version: %s.
ja: あなたの%sのバージョン：%s

en: Google Drive list files: failed to access parent folder
ja: Googleドライブのリストファイル：親フォルダへのアクセスに失敗しました

en: Theme directory (%s) not found, but lower-case version exists; updating database option accordingly
ja: テーマディレクトリ（%s）が見つかりません。ただし、小文字のバージョンが存在します。それに応じてデータベースオプションを更新中

en: Fetch
ja: 取り込み

en: Call
ja: 呼び出し

en: This feature requires %s version %s or later
ja: この機能は、%s バージョン %s 以降が必要です

en: Elegant themes theme builder plugin data detected: resetting temporary folder
ja: エレガントなテーマテーマビルダープラグインのデータが検出されました：一時フォルダをリセットします

en: Failed to unpack the archive
ja: アーカイブを解凍できませんでした

en: %s files have been extracted
ja: %sのファイルが抽出されています

en: Error - failed to download the file
ja: エラー - ファイルのダウンロードに失敗しました。

en: Rescan local folder for new backup sets
ja: 新しいバックアップの為にローカルフォルダの再スキャン

en: You should update UpdraftPlus to make sure that you have a version that has been tested for compatibility.
ja: あなたは互換性のためにテストされていたバージョンを確認するためにUpdraftPlusを更新する必要があります。

en: The installed version of UpdraftPlus Backup/Restore has not been tested on your version of WordPress (%s).
ja: UpdraftPlusバックアップのインストールされているバージョンは、ワードプレス（%s）のバージョンでテストされていない復元します。

en: It has been tested up to version %s.
ja: バージョン %s までテスト済みです。

en: password/key
ja: パスワード/キー

en: SCP/SFTP password/key
ja: SCP/SFTP　パスワード/キー

en: The key provided was not in a valid format, or was corrupt.
ja: 提供されたキーは、有効な形式ではありませんでした、または破損しました。

en: Your login may be either password or key-based - you only need to enter one, not both.
ja: あなたのログインパスワードまたはいずれかのキーをベースとすることができます。 - あなたが両方ではなく片方を入力する必要があります

en: Backup created by: %s.
ja: %s：によりバックアップが作成されました。

en: Files and database WordPress backup (created by %s)
ja: ファイルとデータベースのWordPressのバックアップ（%sで作成されました)

en: Files backup (created by %s)
ja: ファイルのバックアップ(%sにより作成)

en: unknown source
ja: 未知のソース

en: Database (created by %s)
ja: データベース（%sで作成されました）

en: Rescan remote storage
ja: リモートストレージを再スキャン

en: Upload backup files
ja: バックアップファイルをアップロード

en: This backup was created by %s, and can be imported.
ja: このバックアップは、%sで作成し、インポートすることができます。

en: WordPress has a number (%d) of scheduled tasks which are overdue. Unless this is a development site, this probably means that the scheduler in your WordPress install is not working.
ja: WordPressは延滞しているスケジュールされたタスクの数（%d）持っています。これは開発サイトでない限り、これはおそらく、あなたのワードプレスのインストール先で、スケジューラが動作していないことを意味します。

en: Read this page for a guide to possible causes and how to fix it.
ja: 考えられる原因とどのようにそれを修正するためのガイドのために、このページをお読みください。

en: This file does not appear to be an UpdraftPlus backup archive (such files are .zip or .gz files which have a name like: backup_(time)_(site name)_(code)_(type).(zip|gz)).
ja: このファイルには、UpdraftPlusバックアップアーカイブを（そのようなファイルは次のように名前を持っている.zipファイルまたは.gzのファイルであることを表示されません：backup_(time)_(site name)_(code)_(type).(zip|gz)).

en: However, UpdraftPlus archives are standard zip/SQL files - so if you are sure that your file has the right format, then you can rename it to match that pattern.
ja: しかし、UpdraftPlusアーカイブは標準のzip/ SQLファイルです - ので、あなたはあなたのファイルが適切なフォーマットを持っていることを確認している場合は、ファイルのフォーマットのパターンに一致する名前を変更することができます。

en: If this is a backup created by a different backup plugin, then UpdraftPlus Premium may be able to help you.
ja: これは別のバックアッププラグインによって作成されたバックアップの場合、UpdraftPlusプレミアムはあなたを助けることができるかもしれません。

en: Backup created by unknown source (%s) - cannot be restored.
ja: 未知のソース（%s）によって作成されたバックアップ - 復元することはできません。

en: The WordPress content folder (wp-content) was not found in this zip file.
ja: WordPressのコンテンツフォルダ（WP-content）にこのzipファイルを見つけられませんでした。

en: This version of UpdraftPlus does not know how to handle this type of foreign backup
ja: UpdraftPlusのこのバージョンは、このタイプの不明なバックアップを処理する方法を知りません

en: %s returned an unexpected HTTP response: %s
ja: %sが予期しないHTTP応答が返されました：%s

en: The UpdraftPlus module for this file access method (%s) does not support listing files
ja: このファイルへのアクセス方法（%s）のためのUpdraftPlusモジュールは、ファイルのリストをサポートしていません

en: No settings were found
ja: 何の設定も見つかりませんでした

en: One or more backups has been added from scanning remote storage; note that these backups will not be automatically deleted through the "retain" settings; if/when you wish to delete them then you must do so manually.
ja: 一つ以上のバックアップは、リモートストレージをスキャンから追加されました。これらのバックアップは、自動的に「保持」設定を使用して削除されないことに注意してください。あなたがそれらを削除したいとき/場合は、手動で行う必要があります。

en: Rescanning remote and local storage for backup sets...
ja: バックアップ・セットのリモートおよびローカルストレージの再スキャン...

en: (Read more)
ja: (続きを読む)

en: Check this box to use Amazon's reduced redundancy storage and tariff
ja: Amazonの削減冗長ストレージおよび料金表を使用するには、このチェックボックスをオンにします

en: Reduced redundancy storage
ja: 冗長ストレージ削減

en: Adjusting multisite paths
ja: マルチサイトのパスを調整中

en: Log all messages to syslog (only server admins are likely to want this)
ja: syslogにすべてのメッセージをログに記録します（サーバーのみの管理者は、これをしたいと思われます）

en: Add another...
ja: 別のものを追加...

en: No backup of directory: there was nothing found to back up
ja: ディレクトリバックアップがありません：バックアップが見つけられませんでした。

en: Remove
ja: 削除

en: Other %s FAQs.
ja: 他の%s FAQs

en: Check this to receive more information and emails on the backup process - useful if something is going wrong.
ja: 何かが間違って起こっている便利な場合 - バックアッププロセスの詳細やメールを受信するために、これを確認してください。

en: If entering multiple files/directories, then separate them with commas. For entities at the top level, you can use a * at the start or end of the entry as a wildcard.
ja: 複数のファイル/ディレクトリを入力する場合は、カンマで区切ります。トップレベルのエンティティでは、ワイルドカードとしてエントリの先頭または末尾に*を使用することができます。

en: Custom content type manager plugin data detected: clearing option cache
ja: Custom content type manager プラグインのデータが見つかりました: オプションのキャッシュをクリア

en: encrypted FTP (explicit encryption)
ja: 暗号化されたFTP（明示的な暗号化）

en: Your web server's PHP installation has these functions disabled: %s.
ja: WebサーバーのPHPのインストールが機能無効になっています。：%s

en: Your hosting company must enable these functions before %s can work.
ja: %sが動作させる前に、あなたのホスティング会社はこれらの機能を有効にする必要があります。

en: regular non-encrypted FTP
ja: 通常の非暗号化FTP

en: Backup created by:
ja: バックアップ作成者：

en: Available to claim on this site
ja: このサイトで請求する利用できます

en: To maintain your access to support, please renew.
ja: サポートへのアクセスを維持するために、更新してください。

en: Your paid access to UpdraftPlus updates for %s add-ons on this site has expired.
ja: このサイトに%sのアドオンのUpdraftPlusのアップデートのアクセス権の有効期限が切れています。

en: Your paid access to UpdraftPlus updates for %s of the %s add-ons on this site will soon expire.
ja: このサイト上の%s の%s アドオンのUpdraftPlusのアップデートをあなたのアクセス権がすぐに期限切れになります。

en: To retain your access, and maintain access to updates (including future features and compatibility with future WordPress releases) and support, please renew.
ja: サポート（将来の機能や将来のWordPressのリリースとの互換性を含む）のアップデートを保持し、維持するためには、更新してください。

en: Your paid access to UpdraftPlus updates for this site will soon expire.
ja: このサイトのUpdraftPlusのアップデートをあなたの支払ったアクセス権がすぐに期限切れになります。

en: Your paid access to UpdraftPlus support has expired.
ja: UpdraftPlusサポートにあなたの支払ったアクセス権の有効期限が切れています。

en: To regain your access, please renew.
ja: あなたのアクセスを回復するには、更新してください。

en: Your paid access to UpdraftPlus support will soon expire.
ja: UpdraftPlusサポートにあなたの支払ったアクセス権がもうすぐに期限切れになります。

en: Dismiss from main dashboard (for %s weeks)
ja: メインダッシュボードから却下（%sの週間）

en: Your paid access to UpdraftPlus updates for this site has expired. You will no longer receive updates to UpdraftPlus.
ja: このサイトのUpdraftPlusのアップデートのために支払ったアクセス権の有効期限が切れています。あなたは、もはやUpdraftPlusの更新を受信しません。

en: To regain access to updates (including future features and compatibility with future WordPress releases) and support, please renew.
ja: 更新プログラム権とサポート権を回復するには、更新してください。（将来の機能や将来のWordPressのリリースとの互換性を含む）

en: The database file appears to have been compressed twice - probably the website you downloaded it from had a mis-configured webserver.
ja: あなたがからそれをダウンロードし、おそらくWebサイトが設定ミスをしていた - データベースファイルが二度圧縮されているように見えます。

en: The attempt to undo the double-compression failed.
ja: 二重圧縮を元に戻すのに失敗しました。

en: The attempt to undo the double-compression succeeded.
ja: 二重圧縮を元に戻すのに成功しました。

en: Constants
ja: 定数

en: Failed to open database file for reading:
ja: 読み込みのためにデータベースファイルを開くことができませんでした：

en: please wait for the rescheduled attempt
ja: スケジュール変更の試みをお待ちください

en: No database tables found
ja: データベースのテーブルが見つかりません。

en: Note that warning messages are advisory - the backup process does not stop for them. Instead, they provide information that you might find useful, or that may indicate the source of a problem if the backup did not succeed.
ja: 警告メッセージがアドバイスであることに注意してください- バックアッププロセスがそれらのために停止しません。その代わりに、それらはあなたが有用見つけるかもしれない情報を提供します。もしくはバックアップが成功しなかった場合には、問題の原因を示す可能性があります。

en: Database queries processed: %d in %.2f seconds
ja: データベースクエリを処理：%.2f秒で %d

en: Searching and replacing reached row: %d
ja: 到達した行を検索し、置き換える：%d

en: Account full: your %s account has only %d bytes left, but the file to be uploaded has %d bytes remaining (total size: %d bytes)
ja: 完全アカウント：あなたの%sアカウントに%dバイトのみが残ってましたが、アップロードするファイルは残り%dバイトを持っている（合計サイズ：%dバイト）

en: Skipping this table: data in this table (%s) should not be search/replaced
ja: この表をスキップ：このテーブル（%s）のデータは検索/置換しないでください

en: Errors occurred:
ja: 発生したエラー:

en: Follow this link to download the log file for this restoration (needed for any support requests).
ja: （任意のサポート要求のために必要）この復元のためのログファイルをダウンロードするには、このリンクに従ってください。

en: See this FAQ also.
ja: このFAQも参照してください。

en: If you choose no remote storage, then the backups remain on the web-server. This is not recommended (unless you plan to manually copy them to your computer), as losing the web-server would mean losing both your website and the backups in one event.
ja: あなたは、リモート記憶域を選択しない場合、バックアップは、Webサーバー上に残っています。あなたのウェブサイトとのイベントでのバックアップの両方を失うことを意味するWebサーバを失うとして、（手動でコンピュータにコピーする予定がない限り）これは推奨されません。

en: Retrieving (if necessary) and preparing backup files...
ja: 取得（必要な場合）とバックアップファイルの準備...

en: The PHP setup on this webserver allows only %s seconds for PHP to run, and does not allow this limit to be raised. If you have a lot of data to import, and if the restore operation times out, then you will need to ask your web hosting company for ways to raise this limit (or attempt the restoration piece-by-piece).
ja: このWebサーバ上のPHPの設定は、PHPが実行するための唯一の%s秒を可能にし、この制限が発生することはできません。あなたは、インポートするデータがたくさんあるし、操作がタイムアウトを復元する場合は、方法は、この制限を上げることについては、Webホスティング会社に依頼する必要があります。（または修復少しずつを試みる）

en: Existing unremoved folders from a previous restore exist (please use the "Delete Old Directories" button to delete them before trying again): %s
ja: 前の復元が未削除フォルダを存在（再試行する前にそれらを削除するには、「古いディレクトリを削除」ボタンを使用してください）：%s

en: The amount of time allowed for WordPress plugins to run is very low (%s seconds) - you should increase it to avoid backup failures due to time-outs (consult your web hosting company for more help - it is the max_execution_time PHP setting; the recommended value is %s seconds or more)
ja: 実行するには、WordPressのプラグインのために許容される時間の量は、（%s秒）は非常に低いです - あなたは（タイムアウトによるバックアップの失敗を避けるために、それを高める詳細なヘルプについては、Webホスティング会社に相談してください - それはmax_execution_timeにPHPの設定で、推奨値ある%s秒以上）

en: Replacing in blogs/site table: from: %s to: %s
ja: ブログ/サイトテーブルに置き換える： ：%s から：%s　へ

en: Disabled this plugin: %s: re-activate it manually when you are ready.
ja: このプラグインを無効にします。%s : 準備ができたらそれを手動でアクティブ化します。

en: %s: Skipping cache file (does not already exist)
ja: %s: キャッシュファイルをスキップ (まだ存在していません)

en: The %s connection timed out; if you entered the server correctly, then this is usually caused by a firewall blocking the connection - you should check with your web hosting company.
ja: %s の接続がタイムアウトしました。あなたが正しく、サーバーを入力した場合、これは通常の接続をブロックするファイアウォールによって引き起こされる - あなたのWebホスティング会社に確認してください。

en: The current theme was not found; to prevent this stopping the site from loading, your theme has been reverted to the default theme
ja: 現在のテーマが見つかりませんでした。読み込みからこの停止サイトを防ぐために、あなたのテーマがデフォルトテーマに戻されました

en: Restore failed...
ja: 復元エラー...

en: Messages:
ja: メッセージ:

en: An SQL line that is larger than the maximum packet size and cannot be split was found; this line will not be processed, but will be dropped: %s
ja: SQL行が最大パケットサイズよりも大きいと判明し、分割することができない、この行は処理されませんが、削除されます：%s

en: The directory does not exist
ja: そのディレクトリは存在しない

en: New User's Username
ja: 新規ユーザ名

en: New User's Email Address
ja: 新規ユーザのメールアドレス

en: Enter your Rackspace admin username/API key (so that Rackspace can authenticate your permission to create new users), and enter a new (unique) username and email address for the new user and a container name.
ja: （Rackspaceは、新しいユーザーを作成するにはあなたの許可が認証できるように）、新しいユーザーとコンテナ名のための新しい（ユニークな）ユーザ名とメールアドレスを入力して、あなたのRackspaceの管理ユーザー名/ APIキーを入力してください。

en: US or UK Rackspace Account
ja: 米国　または、英国のRackspace のアカウント

en: Admin Username
ja: 管理者ユーザ名

en: Admin API Key
ja: アドミン　API　キー

en: You need to enter a new username
ja: あなたは新しいユーザ名を入力必要です。

en: You need to enter a container
ja: あなたはコンテナー名を入力必要です

en: You need to enter a valid new email address
ja: あなたは正しい新しいメールアドレスを入力必要です。

en: Conflict: that user or email address already exists
ja: 競合: ユーザー又はメールアドレスは存在しています

en: Cloud Files operation failed (%s)
ja: クラウド　ファイル　操作は失敗しました（%s）

en: Username: %s
ja: ユーザ名： %s

en: Password: %s
ja: パスワード： %s

en: API Key: %s
ja: API キー: %s

en: Create new API user and container
ja: 新しいAPIのユーザーとコンテナを作成します。

en: Rackspace Cloud Files, enhanced
ja: Rackspace　クラウドファイルが強化されました

en: Adds enhanced capabilities for Rackspace Cloud Files users
ja: Rackspaceのクラウドファイルユーザーのための拡張機能を追加します。

en: Create a new API user with access to only this container (rather than your whole account)
ja: このコンテナのみへのアクセス権を持つ新しいAPIのユーザーを作成します（むしろ自分のアカウント全体より）

en: You need to enter an admin username
ja: あなたは管理者名を入力する必要があります。

en: You need to enter an admin API key
ja: あなたは管理者APIキーを入力する必要があります。

en: Northern Virginia (IAD)
ja: バージニア州北部（IAD）

en: Hong Kong (HKG)
ja: 香港（HKG）

en: London (LON)
ja: ロンドン（LON）

en: Cloud Files Username
ja: クラウドファイル名

en: To create a new Rackspace API sub-user and API key that has access only to this Rackspace container, use this add-on.
ja: これだけRackspaceのコンテナへのアクセス権を持つ新しいRackspaceのAPIサブユーザーとAPIキーを作成するには、このアドオンを使用しています。

en: Cloud Files API Key
ja: クラウドファイルAPIキー

en: Cloud Files Container
ja: クラウドファイルコンテナー

en: US or UK-based Rackspace Account
ja: 米国や英国のRackspaceのアカウント

en: Accounts created at rackspacecloud.com are US-accounts; accounts created at rackspace.co.uk are UK-based
ja: rackspacecloud.comで作成したアカウントは、米国アカウントです。 rackspace.co.ukで作成したアカウントは、英国ベースです

en: Cloud Files Storage Region
ja: クラウド　ファイル　ストレージ　リージョン

en: Dallas (DFW) (default)
ja: ダラス（DFW）（デフォルト）

en: Sydney (SYD)
ja: シドニー（SYD）

en: Chicago (ORD)
ja: シカゴ（ORD）

en: Authorisation failed (check your credentials)
ja: 認証に失敗しました (認証情報 credentials をご確認ください)

en: Accounts created at rackspacecloud.com are US accounts; accounts created at rackspace.co.uk are UK accounts.
ja: rackspacecloud.comで作成したアカウントは、米国が占めています。 rackspace.co.ukで作成したアカウントは、英国のアカウントです。

en: An unknown error occurred when trying to connect to UpdraftPlus.Com
ja: UpdraftPlus.com への接続中にエラーが発生しました。

en: Create
ja: 作成

en: The new user's RackSpace console password is (this will not be shown again):
ja: 新しいユーザーのRackSpaceのコンソールのパスワード（これは再び表示されません）です。

en: Trying...
ja: トライ中...

en: (when decrypted)
ja: (復号化された時)

en: Error data:
ja: エラーのデータ:

en: Backup does not exist in the backup history
ja: バックアップ履歴にバックアップが存在しません

en: Your WordPress install has old directories from its state before you restored/migrated (technical information: these are suffixed with -old). You should press this button to delete them as soon as you have verified that the restoration worked.
ja: 移行後/復元後の前にあなたのWordPressのインストールはその状態から、古いディレクトリがあります（技術情報：これらは-old接尾辞されています）。すぐに復元が働いていることを確認するやいなや、それらを削除するこのボタンを押す必要があります。

en: Split line to avoid exceeding maximum packet size
ja: 分割ラインは、最大パケットサイズを超えないようにします

en: Your database user does not have permission to drop tables. We will attempt to restore by simply emptying the tables; this should work as long as you are restoring from a WordPress version with the same database structure (%s)
ja: あなたのデータベースユーザがテーブルを削除する権限がありません。私たちは、単にテーブルを空にすることによって復元しようとします。あなたが同じデータベース構造でWordPressのバージョンから復元している限り動作するはずです（%s）

en: <strong>Backup of:</strong> %s
ja: <strong>バックアップの:</strong> %s

en: New table prefix: %s
ja: 新しいテーブルの接頭辞:%s

en: %s: This directory already exists, and will be replaced
ja: %s: このディレクトリは既に存在しており、置き換える事ができます。

en: File permissions do not allow the old data to be moved and retained; instead, it will be deleted.
ja: ファイルのパーミッションは、古いデータを移動して保持することはできません。代わりに、それは削除されます。

en: Could not move the files into place. Check your file permissions.
ja: 所定の場所にファイルを移動できませんでした。権限をご確認ください。

en: Moving old data out of the way...
ja: 古いデータを移動...

en: Could not move old files out of the way.
ja: 邪魔にならないように古いファイルを移動できませんでした。

en: Could not move new files into place. Check your wp-content/upgrade folder.
ja: 所定の場所に新しいファイルを移動できませんでした。あなたの wp-content/upgradeフォルダを確認してください。

en: Enter addresses here to have a report sent to them when a backup job finishes.
ja: バックアップジョブが終了したときにそれらに送信されたレポートを持っているためにここにアドレスを入力してください。

en: Add another address...
ja: 別のアドレスを追加...

en:  (with errors (%s))
ja: (エラー (%s))

en:  (with warnings (%s))
ja: (注意 (%s))

en: Use the "Reporting" section to configure the email addresses to be used.
ja: 使用するメールアドレスを設定するには、「レポート作成」セクションを使用します。

en: files: %s
ja: ファイル: %s

en: Size: %s Mb
ja: サイズ：%s MB

en: %s checksum: %s
ja: %s チェックサム: %s

en: Email reports
ja: E-メールレポート

en: Errors
ja: エラー

en: Warnings
ja: 警告

en: Time taken:
ja: 時間が取られる:

en: Uploaded to:
ja: アップロード：

en: Debugging information
ja: デバッグ情報

en: %d errors, %d warnings
ja: %d エラー, %d 注意

en: %d hours, %d minutes, %d seconds
ja: %d 時, %d 分, %d 秒

en: Backup Report
ja: バックアップ　レポート

en: Backup began:
ja: バックアップを開始しました:

en: Contains:
ja: 内包：

en: Errors / warnings:
ja: エラー / 注意 :

en: %s authentication
ja: %s 認証

en: %s error: %s
ja: %s エラー: %s

en: %s logo
ja: %sのロゴ

en: Your site's admin email address (%s) will be used.
ja: あなたのサイトの管理者のメールアドレス（%s）が使用されます。

en: For more options, use the "%s" add-on.
ja: より多くのオプションは "%s" add-onをご使用ください。

en: The required %s PHP module is not installed - ask your web hosting company to enable it
ja: 必要な%sのPHPモジュールがインストールされていない - それを有効にするには、Webホスティング会社に依頼

en: %s did not return the expected response - check your log file for more details
ja: %s の応答がありませんでした - ログファイルから詳細をご確認ください

en: Connect
ja: 接続

en: For more reporting features, use the Reporting add-on.
ja: より多くのレポート機能を使用するには Reporting add-on を使用してください。

en: (version: %s)
ja: (バージョン: %s)

en: Be aware that mail servers tend to have size limits; typically around %s Mb; backups larger than any limits will likely not arrive.
ja: メールサーバは、サイズ制限を持っている傾向があることに注意してください。通常、%sのMbの周り。任意の制限よりも大きいバックアップはおそらく到着しません。

en: When the Email storage method is enabled, also send the entire backup
ja: メールの保存方法が有効になっている場合、また、全体のバックアップを送信

en: Unknown/unexpected error - please raise a support request
ja: 不明/予期しないエラー - サポート要求を上げてください

en: The log file has been attached to this email.
ja: ログファイルは、このメールに添付されています。

en: Backed up: %s
ja: バックアップしました: %s

en: Backup contains:
ja: バックアップが含まれる：

en: Latest status:
ja: 最新の状態:

en: Files and database
ja: ファイルとデータベース

en: Files (database backup has not completed)
ja: ファイル (データベースのバックアップが完了していません)

en: Files only (database was not part of this particular schedule)
ja: ファイルのみ（データベースは、この特定のスケジュールの一部ではなかったです）

en: Database (files backup has not completed)
ja: データベース (完了していないファイルのバックアップ)

en: Database only (files were not part of this particular schedule)
ja: データベースのみ（ファイルは、この特定のスケジュールの一部ではありませんでした）

en: This is a WordPress multi-site (a.k.a. network) installation.
ja: これはWordPressのマルチサイト（別名ネットワーク）インストールです。

en: WordPress Multisite is supported, with extra features, by UpdraftPlus Premium, or the Multisite add-on.
ja: UpdraftPlusプレミアム、またはマルチサイトアドオンにより、追加機能も一緒にWordPressのマルチサイトはサポートされています。

en: Without upgrading, UpdraftPlus allows <strong>every</strong> blog admin who can modify plugin settings to back up (and hence access the data, including passwords, from) and restore (including with customised modifications, e.g. changed passwords) <strong>the entire network</strong>.
ja: アップグレードせず、<strong>すべての</strong>ブログ管理者の<strong>ネットワーク全体</strong>を（例えば、パスワードを変更し、カスタマイズされた変更を含む）バックアップ（したがって、パスワードなどのデータ、アクセスから）、および復元するために、プラグインの設定を変更することをUpdraftPlusができます。。

en: (This applies to all WordPress backup plugins unless they have been explicitly coded for multisite compatibility).
ja: （明示的にマルチサイトの互換性のためにコードされていない限り、これは、すべてのワードプレスのバックアップのプラグインに適用されます）。

en: UpdraftPlus warning:
ja: UpdraftPlus 警告:

en: (or connect using the form on this page if you have already purchased it)
ja: （あなたはすでにそれを購入している場合は、このページのフォームを使用して接続）

en: You've got it
ja: あなたは、それを持っています

en: Your version: %s
ja: あなたのバージョン：%s

en: latest
ja: 最新

en: please follow this link to update the plugin in order to get it
ja: それを得るために、プラグインを更新するには、このリンクに従ってください

en: please  follow this link to update the plugin in order to activate it
ja: それをアクティブにするためにプラグインを更新するには、このリンクに従ってください

en: UpdraftPlus Addons
ja: UpdraftPlus　アドオン

en: An update containing your addons is available for UpdraftPlus - please follow this link to get it.
ja: あなたのアドオンを含む更新はUpdraftPlusで利用可能である。 - それを得るために、このリンクに従ってください。

en: UpdraftPlus Support
ja: UpdraftPlus サポート

en: UpdraftPlus.Com responded, but we did not understand the response
ja: UpdraftPlus.Comは答えたが、私たちは応答を理解していませんでした

en: UpdraftPlus.Com returned a response which we could not understand (data: %s)
ja: UpdraftPlus.Comは、私たちが理解できなかった応答を返した（データ：%s）

en: Your email address and password were not recognised by UpdraftPlus.Com
ja: あなたのメールアドレスとパスワードはUpdraftPlus.Comによって認識されませんでした

en: UpdraftPlus.Com returned a response, but we could not understand it
ja: UpdraftPlus.Comは応答を返しますが、我々はそれを理解できませんでした

en: An update is available for UpdraftPlus - please follow this link to get it.
ja: UpdraftPlus でアップデートが可能です - 以下のリンクより取得してください。

en: We failed to successfully connect to UpdraftPlus.Com
ja: 我々は成功しUpdraftPlus.Comへの接続に失敗しました

en: Reporting
ja: レポート中

en: Options (raw)
ja: オプション（raw）

en: Send a report only when there are warnings/errors
ja: 警告/エラーのレポートのみを送信

en: Content URL:
ja: コンテンツ　URL

en: You should check the file permissions in your WordPress installation
ja: あなたはWordPressのインストールでファイルのパーミッションを確認してください

en: See also the "More Files" add-on from our shop.
ja: また、当店から「その他のファイル」アドオンを参照してください

en: Your free space in your hosting account is very low - only %s Mb remain
ja: あなたのホスティングアカウントで自分の空き容量が非常に低い - %s MBのみが残ります

en: The amount of memory (RAM) allowed for PHP is very low (%s Mb) - you should increase it to avoid failures due to insufficient memory (consult your web hosting company for more help)
ja: PHPに許可されたメモリ（RAM）の量は、（%s MB）が非常に低いです - あなたはメモリ不足のため失敗を避けるために、それを増やす（詳細なヘルプについては、Webホスティング会社にお問い合わせください）必要があります

en: You have an inactive purchase
ja: あなたは、非アクティブの購入を持っています

en: activate it on this site
ja: サイトでそれをアクティブにする

en: Get it from the UpdraftPlus.Com Store
ja: UpdraftPlus.Com Store から入手する

en: Buy It
ja: 購入

en: Manage Addons
ja: アドオンを管理

en: An unknown response was received. Response was:
ja: 不明な応答が受信されました。応答がありました：

en: An error occurred when trying to retrieve your add-ons.
ja: アドオンを取得しようとした時にエラーが発生しました。

en: Need to get support?
ja: サポートが必要ですか？

en: Go here
ja: ここに行こう

en: (apparently a pre-release or withdrawn release)
ja: （どうやらプレリリースまたは撤回リリース）

en: Available for this site (via your all-addons purchase)
ja: （あなたのすべてのアドオンの購入を経由して）このサイトで利用可能

en: Assigned to this site
ja: このサイトに割り当てました

en: Interested in knowing about your UpdraftPlus.Com password security? Read about it here.
ja: UpdraftPlus.Com のパスワードセキュリティに興味がありますか？詳しくはこちら。

en: You are presently <strong>connected</strong> to an UpdraftPlus.Com account.
ja: あなたが現在あるUpdraftPlus.Comアカウントに<strong>接続した</strong>。

en: If you bought new add-ons, then follow this link to refresh your connection
ja: 新しいアドオンを購入した場合は、あなたの接続をリフレッシュするには、このリンクに従ってください

en: You are presently <strong>not connected</strong> to an UpdraftPlus.Com account.
ja: あなたが現在UpdraftPlus.Comアカウントに</strong>接続されていない <strong>。

en: Errors occurred when trying to connect to UpdraftPlus.Com:
ja: UpdraftPlus.Com への接続でエラーが発生しました:

en: Please wait whilst we make the claim...
ja: 我々が請求するまでお待ちください...

en: Claim not granted - your account login details were wrong
ja: 付与されていないと主張 - アカウントのログイン情報が間違っていました

en: Your web server's version of PHP is too old (
ja: あなたのWebサーバのPHPバージョンは非常に古い(

en: Connect with your UpdraftPlus.Com account
ja: あなたの UpdraftPlus.Com アカウントで接続

en: Not yet got an account (it's free)? Go get one!
ja: まだアカウントを持っていない（これは無料ですか）？いずれかを取りに行きます！

en: Forgotten your details?
ja: 詳細を忘れましたか？

en: You have not yet connected with your UpdraftPlus.Com account, to enable you to list your purchased add-ons.
ja: あなたはまだあなたが購入したアドオンの一覧を表示できるように、あなたのUpdraftPlus.Comアカウントで接続していません。

en: Go here to connect.
ja: 接続はこちら。

en: UpdraftPlus is not yet activated.
ja: UpdraftPlus はまだアクティベートされていません。

en: Go here to activate it.
ja: 有効にするにはこちら。

en: UpdraftPlus is not yet installed.
ja: UpdraftPlusはまだインストールされていません。

en: Go here to begin installing it.
ja: インストールを開始するにはこちら。

en: You do seem to have the obsolete Updraft plugin installed - perhaps you got them confused?
ja: おそらく、あなたが混乱し、それらを持って - あなたは時代遅れのUpdraftのインストールプラグインを持っているように見えるのですか？

en: Your web-server does not have the %s module installed.
ja: あなたのウェブサーバには、%sのモジュールがインストールされていません。

en: Without it, encryption will be a lot slower.
ja: それがなければ、暗号化はたくさん遅くなります。

en: Drop backup files here
ja: バックアップファイルをドロップ

en: <strong>(You appear to be already authenticated,</strong> though you can authenticate again to refresh your access if you've had a problem).
ja: <strong>（あなたはすでに認証されるようです</strong>の問題を持っていた場合、あなたのアクセスをリフレッシュするために、再度認証を受けることができます）

en: Want more features or paid, guaranteed support? Check out UpdraftPlus.Com
ja: より多くの機能（有料）やサポート保証をご希望ですか？UpdraftPlus.Com をチェック

en: Check out WordShell
ja: WordShell をチェック

en: manage WordPress from the command line - huge time-saver
ja: コマンドラインからWordPressを管理 - 時間の節約

en: Does nothing happen when you attempt backups?
ja: バックアップが何も動作しませんか？

en: Restoring:
ja: 復元中:

en: Press the Restore button next to the chosen backup set.
ja: 次の選択したバックアップセットへの復元ボタンを押します。

en: The restore operation has begun. Do not press stop or close your browser until it reports itself as having finished.
ja: 復元操作が始まりました。ストップを押すか、それが終わったと報告があるまで、ブラウザを閉じないでください。

en: The web server returned an error code (try again, or check your web server logs)
ja: Webサーバがエラーコードを返した（再試行するか、Webサーバーのログを確認してください）

en: If you exclude both the database and the files, then you have excluded everything!
ja: データベースとファイルの両方を除外した場合は、すべてのものを除外する必要があります！

en: Site home:
ja: サイトホーム

en: Remote Storage Options
ja: リモートストレージオプション

en: Remember this choice for next time (you will still have the chance to change it)
ja: 次回のためこの選択を覚えておいてください（あなたはまだそれを変更する機会を持つことになります）

en: (logs can be found in the UpdraftPlus settings page as normal)...
ja: （ログは通常通りUpdraftPlusの設定ページで見つけることができます）...

en: Upload failed
ja: アップロード失敗

en: You can send a backup to more than one destination with an add-on.
ja: あなたはアドオンで複数の宛先にバックアップを送信することができます。

en: Note: the progress bar below is based on stages, NOT time. Do not stop the backup simply because it seems to have remained in the same place for a while - that is normal.
ja: 注意：以下のプログレスバーは時間ではなくステージに基づいています。それはしばらくの間、同じ場所に残っているようですので、簡単にバックアップを停止しないでください - それは正常です。

en: (%s%%, file %s of %s)
ja: %s%%, ファイル %s の %s)

en: Failed: We were able to log in and move to the indicated directory, but failed to successfully create a file in that location.
ja: 失敗しました: ログイン及び指定のディレクトリに移動はできましたが、その場所にファイルを作成することができませんでした。

en: Failed: We were able to log in, but failed to successfully create a file in that location.
ja: 失敗しました：私たちは、ログインすることができましたが、成功したその場所にファイルを作成できませんでした。

en: Read more about how this works...
ja: これがどのように機能するかについての詳細を読みます...

en: Use SCP instead of SFTP
ja: SCPの代わりにSFTPを使用してください

en: SCP/SFTP host setting
ja: SCP/SFTP ホストセッティング

en: SCP/SFTP user setting
ja: SCP/SFTP ユーザセッティング

en: Backup is of: %s.
ja: バックアップがあります。：%s

en: The attempt to send the backup via email failed (probably the backup was too large for this method)
ja: 電子メールを介してバックアップを送信しようとしたが、失敗しました（おそらくバックアップは、この方法には大きすぎました）

en: %s settings test result:
ja: %s のテスト設定結果

en: If you are seeing more backups than you expect, then it is probably because the deletion of old backup sets does not happen until a fresh backup completes.
ja: あなたが予想よりもあなたがより多くのバックアップを見ている場合は、新鮮なバックアップが完了するまで、古いバックアップセットの削除は行われませんので、それはおそらく古いバックアップセットです。

en: (Not finished)
ja: (完了していません)

en: This is where UpdraftPlus will write the zip files it creates initially.  This directory must be writable by your web server. It is relative to your content directory (which by default is called wp-content).
ja: UpdraftPlusが最初に作成したzipファイルを書き込む場所です。このディレクトリには、Webサーバーによって書き込み可能でなければなりません。それは、（デフォルトではWP-contentと呼ばれている）あなたのコンテンツディレクトリに対する相対パスです。

en: <b>Do not</b> place it inside your uploads or plugins directory, as that will cause recursion (backups of backups of backups of...).
ja: それは再帰の原因となりますので、あなたのアップロードやプラグインディレクトリの中に置いたり<b>しないでください</b>
    （バックアップのバックアップのバックアップ...）。

en: Waiting until scheduled time to retry because of errors
ja: スケジュールされた時間まで待機して、エラーのために再試行します

en: Backup finished
ja: 完了したバックアップ

en: Unknown
ja: 未知

en: next resumption: %d (after %ss)
ja: 次の再開: %d (%ss　後)

en: last activity: %ss ago
ja: 最後のアクティビティ:%ss前

en: Job ID: %s
ja: ジョブID:%s

en: table: %s
ja: テーブル：%s

en: Created database backup
ja: 作成したデータベースのバックアップ

en: Encrypting database
ja: データベースを暗号化中

en: Encrypted database
ja: 暗号化されたデータベース

en: Uploading files to remote storage
ja: リモートストレージにファイルをアップロード

en: Pruning old backup sets
ja: 古いバックアップセットを剪定

en: Creating file backup zips
ja: バックアップのzipファイルを作成中

en: Created file backup zips
ja: 作成したバックアップzipファイル

en: Creating database backup
ja: データベースのバックアップを作成中

en: Backup begun
ja: バックアップは開始されました

en: Backups in progress:
ja: バックアップの進行状態:

en: The scheduler is disabled in your WordPress install, via the DISABLE_WP_CRON setting. No backups can run (even &quot;Backup Now&quot;) unless either you have set up a facility to call the scheduler manually, or until it is enabled.
ja: DISABLE_WP_CRONの設定により、WordPressのインストール時にスケジューラは無効になっています。手動でスケジューラを呼び出すための施設を設定しているいずれかの場合を除き、またはそれが有効になるまで（今バックアップしても）がバックアップが実行できません。

en: UpdraftPlus needed to create a %s in your content directory, but failed - please check your file permissions and enable the access (%s)
ja: UpdraftPlusは、コンテンツディレクトリ内の％sを作成するために必要ですが、失敗しました - あなたのファイルのパーミッションを確認し、アクセス（％s）を有効にしてください

en: folder
ja: フォルダ

en: file
ja: ファイル

en: Failed to open directory (check the file permissions): %s
ja: ディレクトリのオープンに失敗しました (権限を確認してください) : %s

en: %s: unreadable file - could not be backed up (check the file permissions)
ja: %s: ファイルの読み込みエラー - バックアップすることができませんでした (権限をご確認ください)

en: The backup has not finished; a resumption is scheduled
ja: バックアップが完了していません。再開が予定されています

en: Your website is visited infrequently and UpdraftPlus is not getting the resources it hoped for; please read this page:
ja: あなたのウェブサイトは頻繁に訪問され、UpdraftPlusは、それが望んでリソースを取得していません。このページをお読みください：

en: The %s authentication could not go ahead, because something else on your site is breaking it. Try disabling your other plugins and switching to a default theme. (Specifically, you are looking for the component that sends output (most likely PHP warnings/errors) before the page begins. Turning off any debugging settings may also help).
ja: あなたのサイト上で何か他のものがそれを破壊しているため %s の認証は、先に行くことができませんでした。あなたの他のプラグインを無効にし、デフォルトのテーマに切り替えてみてください。 （具体的には、ページが始まる前に。オフにすると、デバッグの設定も助けることができる出力を送信するコンポーネント（最も可能性の高いPHPの警告/エラー）を探しています）。

en: Your PHP memory limit (set by your web hosting company) is very low. UpdraftPlus attempted to raise it but was unsuccessful. This plugin may struggle with a memory limit of less than 64 Mb  - especially if you have very large files uploaded (though on the other hand, many sites will be successful with a 32Mb limit - your experience may vary).
ja: （ウェブホスティング会社が設定した）あなたのPHPのメモリ制限は非常に低いです。 UpdraftPlusはそれを高めるために試みたが成功しませんでした。あなたが（一方、多くのサイトが32MBの限界と成功します。 - あなたの経験は変更になる場合があります。）アップロードした非常に大きなファイルを持っている場合は特に - このプラグインは、64 MB未満のメモリ制限に苦労します。

en: UpdraftPlus Automatic Backups
ja: UpdraftPlus 自動バックアップ

en: Do not abort after pressing Proceed below - wait for the backup to complete.
ja: 下記を押した後は中止しないでください - バックアップが完了するまで待ちます。

en: Proceed with update
ja: アップデートを続行

en: Starting automatic backup...
ja: 自動バックアップ開始中...

en: plugins
ja: プラグイン

en: themes
ja: テーマ

en: You do not have sufficient permissions to update this site.
ja: このサイトを更新するための十分な権限がありません。

en: Creating database backup with UpdraftPlus...
ja: UpdraftPlus がデータベースのバックアップを作成中...

en: Automatic Backup
ja: 自動バックアップ

en: Creating backup with UpdraftPlus...
ja: UpdraftPlus がバックアップを作成中...

en: Errors have occurred:
ja: 発生中のエラー:

en: Automatically backup (where relevant) plugins, themes and the WordPress database with UpdraftPlus before updating
ja: プラグイン、テーマ、更新前のUpdraftPlusとWordPressのデータベース（関連）を自動的にバックアップする

en: Creating %s and database backup with UpdraftPlus...
ja: UpdraftPlus が %s とデータベースのバックアップを作成中...

en: Unable to read zip file (%s) - could not pre-scan it to check its integrity.
ja: zipファイル（%s）を読み取ることができません。 - それは、その整合性をチェックするためにプリスキャンができませんでした

en: Unable to open zip file (%s) - could not pre-scan it to check its integrity.
ja: zipファイル（%s）を開けません。 - それは、その整合性をチェックするためにプリスキャンができませんでした

en: This does not look like a valid WordPress core backup - the file %s was missing.
ja: これは有効なWordPressのコアのバックアップのようには見えません - ファイル%sが欠落していました。

en: If you are not sure then you should stop; otherwise you may destroy this WordPress installation.
ja: あなたがわからない場合、あなたは停止する必要があります。そうでなければ、このWordPressのインストールを破壊するかもしれません。

en: Support
ja: サポート

en: More plugins
ja: 他のプラグイン

en: You are importing from a newer version of WordPress (%s) into an older one (%s). There are no guarantees that WordPress can handle this.
ja: あなたは、古いバージョン（%s）にWordPress（%s）の新しいバージョンからインポートされます。WordPressはこれを扱うことができるという保証はありません。

en: This database backup is missing core WordPress tables: %s
ja: このデータベースのバックアップは、コアのWordPressのテーブルが欠落しています。:%s

en: UpdraftPlus was unable to find the table prefix when scanning the database backup.
ja: UpdraftPlusは、データベースのバックアップをスキャンするときにテーブル接頭辞を見つけることができませんでした。

en: The database is too small to be a valid WordPress database (size: %s Kb).
ja: データベースは、有効なワードプレスのデータベース（%s KBサイズ）であるには余りにも小さいです。

en: UpdraftPlus Premium can  <strong>automatically</strong> take a backup of your plugins or themes and database before you update.
ja: あなたが更新する前、UpdraftPlusプレミアムは<strong>自動的</strong>あなたのプラグインやテーマやデータベースのバックアップを取ることができます。

en: Be safe every time, without needing to remember - follow this link to learn more.
ja: 詳細を学ぶために、このリンクをたどる - 覚えておく必要がなく、毎回安全です。

en: Update Plugin
ja: アップデートプラグイン

en: Update Theme
ja: アップデートテーマ

en: Dismiss (for %s weeks)
ja: 非表示（%s 週間）

en: Be safe with an automatic backup
ja: 自動バックアップで安全です

en: Uploads path (%s) does not exist - resetting (%s)
ja: アップロードパス (%s) は存在しません - 再設定 (%s)

en: If you can still read these words after the page finishes loading, then there is a JavaScript or jQuery problem in the site.
ja: ページのロードが完了した後、あなたはまだこれらの言葉を読むことができる場合は、そのサイト内のJavaScriptやjQueryの問題があります。

en: Follow this link to attempt decryption and download the database file to your computer.
ja: 復号化を試み、コンピュータにデータベースファイルをダウンロードするには、このリンクに従ってください。

en: This decryption key will be attempted:
ja: この復号鍵が試行されます。

en: Unknown server response:
ja: 不明なサーバ応答:

en: Unknown server response status:
ja: 不明なサーバ応答ステータス:

en: The file was uploaded.
ja: ファイルはアップロードされました。

en: (make sure that you were trying to upload a zip file previously created by UpdraftPlus)
ja: （以前UpdraftPlusによって作成されたzipファイルをアップロードしようとしていたことを確認してください）

en: Upload error:
ja: アップロードエラー:

en: This file does not appear to be an UpdraftPlus encrypted database archive (such files are .gz.crypt files which have a name like: backup_(time)_(site name)_(code)_db.crypt.gz).
ja: このファイルには、UpdraftPlus暗号化されたデータベースのアーカイブではないようにみえる。：（このようなファイルは次のような名前を持つ.gz.cryptファイルです：BACKUP_(time)_(site name)_(code)_db.crypt.gz））。

en: Upload error
ja: アップロードエラー

en: Delete from your web server
ja: あなたのWebサーバから削除

en: Download to your computer
ja: お使いのコンピュータにダウンロード

en: and then, if you wish,
ja: それと、ご希望であれば、

en: Examples of S3-compatible storage providers:
ja: S3 互換性ストレージプロバーダーの例:

en: Upload expected to fail: the %s limit for any single file is %s, whereas this file is %s Gb (%d bytes)
ja: 失敗すると予想アップロード：このファイルは%sのギガビット（%dバイト）であるのに対し任意の単一のファイルの%sの限度は%sです。

en: Will not delete any archives after unpacking them, because there was no cloud storage for this backup
ja: このバックアップには、クラウドストレージがなかったので、それらを解凍した後、すべてのアーカイブは削除されません

en: (%d archive(s) in set).
ja: （セット内の%d個のアーカイブ（複数可））。

en: You appear to be missing one or more archives from this multi-archive set.
ja: このマルチアーカイブセットから1つまたは複数のアーカイブを欠落しているように見えます。

en: Split archives every:
ja: アーカイブ毎に分ける:

en: Error: the server sent an empty response.
ja: エラー：サーバが空の応答を送信しました。

en: Warnings:
ja: 警告:

en: Error: the server sent us a response (JSON) which we did not understand.
ja: エラー: サーバは理解できない応答 (JSON) を送信しました。

en: This looks like a file created by UpdraftPlus, but this install does not know about this type of object: %s. Perhaps you need to install an add-on?
ja: これはUpdraftPlusによって作成されたファイルのように見えますが、これのインストールはこの種類のオブジェクトについて知らない：%s。おそらくあなたは、アドオンをインストールする必要がありますか？

en: The backup archive files have been successfully processed. Now press Restore again to proceed.
ja: バックアップアーカイブファイルは正常に処理されました。今すぐ復元を押して進んでください。

en: The backup archive files have been processed, but with some warnings. If all is well, then now press Restore again to proceed. Otherwise, cancel and correct any problems first.
ja: バックアップアーカイブファイルには、いくつかの警告が、処理されています。すべてが順調であれば、今進行し、再び復元押します。そうでない場合は、キャンセルして最初の問題があれば修正します。

en: The backup archive files have been processed, but with some errors. You will need to cancel and correct any problems before retrying.
ja: バックアップアーカイブファイルには、いくつかのエラーが発生して、処理されています。あなたはキャンセルし、再試行する前にすべての問題を修正する必要があります。

en: The backup archive for this file could not be found. The remote storage method in use (%s) does not allow us to retrieve files. To perform any restoration using UpdraftPlus, you will need to obtain a copy of this file and place it inside UpdraftPlus's working folder
ja: このファイルのバックアップアーカイブが見つかりませんでした。使用（%s）リモートストレージのメソッドは、私たちはファイルを取得することはできません。 UpdraftPlusを使用して復元を実行するには、このファイルのコピーを入手し、UpdraftPlus作業フォルダ内に配置する必要があります。

en: No such backup set exists
ja: そのようなバックアップは存在しません。

en: File not found (you need to upload it): %s
ja: ファイルが見つかりません(ファイルをアップロードしてください): %s

en: File was found, but is zero-sized (you need to re-upload it): %s
ja: ファイルはありましたが、0サイズでした(ファイルを再アップロードしてください): %s

en: File (%s) was found, but has a different size (%s) from what was expected (%s) - it may be corrupt.
ja: (%s)のファイルは見つかりましたが、(%s)とは異なるファイルサイズ(%s) - もしかしたら壊れているかもしません。

en: This multi-archive backup set appears to have the following archives missing: %s
ja: このマルチアーカイブ・バックアップ・セットには、不足している次のアーカイブを持っているように見えます：%s

en: Failed to move directory (check your file permissions and disk quota): %s
ja: ディレクトリを移動出来ませんでした (ファイルのパーミッションとディスククオータを確認してください): %s

en: Failed to move file (check your file permissions and disk quota): %s
ja: ファイルを移動出来ませんでした (ファイルのパーミッションとディスククオータを確認してください): %s

en: Moving unpacked backup into place...
ja: 解凍したバックアップファイルを設置

en: Failed to open the zip file (%s) - %s
ja: zipファイル (%s) オープンに失敗しました - %s

en: WordPress root directory server path: %s
ja: WordPress ルートディレクトリサーバパス: %s

en: ... and many more!
ja: ... 他にも多数!

en: %s end-point
ja: %s エンドポイント

en: File is not locally present - needs retrieving from remote storage
ja: ファイルがローカルに存在しない - リモートストレージから取得する必要

en: S3 (Compatible)
ja: S3（互換）

en: Final checks
ja: 最終チェック

en: Looking for %s archive: file name: %s
ja: %sのアーカイブを探して：ファイル名：%s

en: Check this to delete any superfluous backup files from your server after the backup run finishes (i.e. if you uncheck, then any files despatched remotely will also remain locally, and any files being kept locally will not be subject to the retention limits).
ja: これは、バックアップの実行が終了した後、サーバーから任意の余分なバックアップファイルを削除するには、チェックします（例．チェックを外した場合、すなわち、遠隔に配信された任意のファイルもローカルの保存し、ローカルに保存されている任意のファイルは保存期間の制限の対象となりません）。

en: Drop encrypted database files (db.gz.crypt files) here to upload them for decryption
ja: ここでドロップ暗号化されたデータベースファイル（db.gz.cryptファイル）は、暗号解読のためにそれらをアップロードします

en: Your wp-content directory server path: %s
ja: あなたの wp-content ディレクトリサーバパス: %s

en: Raw backup history
ja: RAWバックアップ履歴

en: Show raw backup and file list
ja: RAW　のバックアップとファイルリストを表示

en: Processing files - please wait...
ja: ファイルを処理中 - お待ちください...

en: Your WordPress installation has a problem with outputting extra whitespace. This can corrupt backups that you download from here.
ja: あなたのWordPressのインストールには、余分な空白を出力する問題があります。これは、ここからダウンロードしたバックアップが壊れる。

en: Please consult this FAQ for help on what to do about it.
ja: それについて何をすべきかについてのヘルプは、このFAQを参照してください。

en: Failed to open database file.
ja: データベースファイルオープンに失敗しました。

en: Failed to write out the decrypted database to the filesystem.
ja: ファイルシステムに暗号化されたデータベースを書き出すことができませんでした。

en: Known backups (raw)
ja: 既知のバックアップ (raw)

en: Using directory from backup: %s
ja: 使用中のバックアップディレクトリ: %s

en: Files found:
ja: 見つかったファイル:

en: Unable to enumerate files in that directory.
ja: そのディレクトリ内のファイルを列挙することができません。

en: Requested table engine (%s) is not present - changing to MyISAM.
ja: 要求されたテーブルエンジン (%s) がありません - MyISAM に変更する。

en: Restoring table (%s)
ja: 復元中のテーブル (%s)

en: This looks like a migration (the backup is from a site with a different address/URL), but you did not check the option to search-and-replace the database. That is usually a mistake.
ja: これは、移行（バックアップを別のアドレス/ URLを持つサイトからのものである）のように見えますが、あなたは、データベースを置換するオプションをチェックしませんでした。それは通常、間違いです。

en: file is size:
ja: ファイルのサイズ:

en: Go here for more information.
ja: 詳細はこちら。

en: Some files are still downloading or being processed - please wait.
ja: いくつかのファイルはまだダウンロード中か処理中です - お待ち下さい。

en: This backup set is from a different site - this is not a restoration, but a migration. You need the Migrator add-on in order to make this work.
ja: このバックアップ・セットは、別のサイトからのものです。 - これは修復ではなく、移行です。この作業を行うためにあなたは、移行のアドオンを必要です。

en: %s login failure
ja: %s へのログインに失敗しました

en: %s upload failed
ja: %s へのアップロードに失敗しました

en: Enter in format HH:MM (e.g. 14:22).
ja: HH：MM（例えば14：22）形式に入力します。

en: The time zone used is that from your WordPress settings, in Settings -> General.
ja: 使用中の時間設定はWordPressの設定から、 設定 -> 一般。

en: Dropbox error: %s (see log file for more)
ja: Dropboxのエラー：%s（詳細については、ログファイルをご参照しください）

en: You do not appear to be authenticated with %s (whilst deleting)
ja: （削除しながら）あなたは%sを認証されるように表示されません。

en: Failed to access %s when deleting (see log file for more)
ja: 削除中に %s のアクセスエラーとなりました(詳細はログを参照ください)

en: You do not appear to be authenticated with %s
ja: あなたは%sで認証されません。

en: Error - no such file exists at %s
ja: エラー - %s のファイルは存在しません

en: Error - failed to download the file from %s
ja: エラー - %s からのファイルダウンロードに失敗しました

en: %s error - failed to upload file
ja: %s エラー - ファイルがアップロード出来ませんでした

en: %s Error
ja: %s のエラー

en: %s authentication failed
ja: %s 認証の失敗

en: %s error - failed to re-assemble chunks
ja: %s エラー - チャンクの再組み立てに失敗しました

en: Error: %s
ja: エラー: %s

en: Backup directory specified exists, but is <b>not</b> writable.
ja: 指定したバックアップディレクトリは存在しますが、書き込み可能<b>ではありません</b>でした。

en: Backup directory specified does <b>not</b> exist.
ja: 指定のバックアップディレクトリは<b>存在しません</b>でした。

en: Warning: %s
ja: 警告: %s

en: Last backup job run:
ja: 最後に行ったバックアップ:

en: %s: unreadable file - could not be backed up
ja: %s: ファイルが読み込みできません - バックアップすることが出来ませんでした

en: A very large file was encountered: %s (size: %s Mb)
ja: 非常に大きなファイルが検出されました: %s (size: %s Mb)

en: Table %s has very many rows (%s) - we hope your web hosting company gives you enough resources to dump out that table in the backup
ja: テーブル%sは非常に多くの行（%s）を持っている - あなたのウェブホスティング会社がバックアップにそのテーブルをダンプするための領域をあなたに提供するようにお願いします。

en: An error occurred whilst closing the final database file
ja: エラーは、最終的なデータベースファイルを閉じながら発生しました

en: Warnings encountered:
ja: 発生した警告:

en: The backup apparently succeeded (with warnings) and is now complete
ja: バックアップは確実に成功(注意有り)し完了しました。

en: Your free disk space is very low - only %s Mb remain
ja: あなたの空き容量が非常に少ない - %s Mb のみ

en: Migrated site (from UpdraftPlus)
ja: 移行サイト (from UpdraftPlus)

en: <strong>ERROR</strong>: Site URL already taken.
ja: <strong>エラー</strong>: サイトURLは既に使用されています。

en: New site:
ja: 新しいサイト：

en: Information needed to continue:
ja: 続ける為に必要な情報:

en: Enter details for where this new site is to live within your multisite install:
ja: あなたのマルチサイト内に設定したこの新しいサイトがどこにあるかの詳細を入力します:

en: Processed plugin:
ja: 処理されたプラグイン:

en: Network activating theme:
ja: ネットワーク有効化中テーマ:

en: Some servers advertise encrypted FTP as available, but then time-out (after a long time) when you attempt to use it. If you find this happenning, then go into the "Expert Options" (below) and turn off SSL there.
ja: 一部のサーバーは、暗号化されたFTPを宣伝しますが、あなたがそれを使用しようとすると、（久しぶり）タイムアウト。あなたがハプニングを見つけた場合は、「エキスパートオプション」の（下）にあるSSLをオフにします。

en: Check your file permissions: Could not successfully create and enter directory:
ja: ファイルパーミッションを確認してください: 入力したディレクトリを作成する事が出来ませんでした:

en: Your web server's PHP installation does not included a required module (%s). Please contact your web hosting provider's support and ask for them to enable it.
ja: WebサーバーのPHPのインストールが必要なモジュール（%s）を含めていません。あなたのWebホスティングプロバイダのサポートに連絡し、それを有効にするにできるかをお問い合わせください。

en: Please check your access credentials.
ja: お使いのアクセス資格情報を確認してください。

en: The error reported by %s was:
ja: %s で発生したエラー:

en: Please supply the requested information, and then continue.
ja: 要求された情報を提供し、その後継続してください。

en: Cannot drop tables, so deleting instead (%s)
ja: 削除、テーブルを削除だけでなく、データの削除もできません（%s）

en: Site information:
ja: サイト情報:

en: Cannot create new tables, so skipping this command (%s)
ja: 新しいテーブルを作成することができません、 よってこのコマンド (%s) はスキップしました。

en: Warning:
ja: 警告:

en: Your database user does not have permission to create tables. We will attempt to restore by simply emptying the tables; this should work as long as a) you are restoring from a WordPress version with the same database structure, and b) Your imported database does not contain any tables which are not already present on the importing site.
ja: あなたのデータベースユーザがテーブルを作成する権限がありません。私たちは、単にテーブルを空にすることによって復元しようとします。これは、a）あなたは同じデータベース構造でWordPressのバージョンから復元しているのように動作する必要があり、およびb）あなたのインポートされたデータベースは、すでにインポートサイトに存在しない任意のテーブルが含まれていません。

en: You are running on WordPress multisite - but your backup is not of a multisite site.
ja: あなたはWordPressのマルチサイト上で実行している - しかし、バックアップはマルチサイト用ではありません。

en: Skipping restoration of WordPress core when importing a single site into a multisite installation. If you had anything necessary in your WordPress directory then you will need to re-add it manually from the zip file.
ja: マルチサイトインストールに単一のサイトをインポートするときにWordPressのコアの復元をスキップします。あなたはWordPressのディレクトリに必要なものを持っていたなら、あなたはzipファイルから手動で再度追加する必要があります。

en: Your web server's PHP installation does not included a <strong>required</strong> (for %s) module (%s). Please contact your web hosting provider's support and ask for them to enable it.
ja: WebサーバのPHPをインストールするには、<strong>必要とする</strong>（%s）モジュール（%s）を含めていません。あなたのWebホスティングプロバイダのサポートに連絡し、それを有効にするには、お問い合わせください。

en: Close
ja: 閉じる

en: Unexpected response:
ja: 予期しない応答:

en: To send to more than one address, separate each address with a comma.
ja: 複数のアドレスに送信するには、カンマで各アドレスを区切ります。

en: PHP information
ja: PHPインフォメーション

en: show PHP information (phpinfo)
ja: PHPの情報を表示 (phpinfo)

en: zip executable found:
ja: 見つかった実行可能なzipファイル:

en: Migrate Site
ja: サイトの移行

en: <a href="%s">Read this article to see step-by-step how it's done.</a>
ja: <a href="%s">ステップバイステップどのように行うのかこの記事を読んで</a>

en: Do you want to migrate or clone/duplicate a site?
ja: サイトの移行または複製をしますか？

en: Then, try out our "Migrator" add-on. After using it once, you'll have saved the purchase price compared to the time needed to copy a site by hand.
ja: 私たちの"Migrator (移行)" アドオンを試してください。一度使うと、手動でサイトをコピーするのに必要な時間と購入価格を比べ、便利と感じるはずです。

en: Get it here.
ja: こちらから入手できます。

en: Deleting... please allow time for the communications with the remote storage to complete.
ja: 削除中...完了するために、リモートストレージとの通信のための時間を許可してください。

en: Also delete from remote storage
ja: リモートストレージからも削除

en: Latest UpdraftPlus.com news:
ja: UpdraftPlus.com の最新ニュース:

en: Clone/Migrate
ja: 複製/移行

en: News
ja: ニュース

en: Premium
ja: プレミアム

en: Local archives deleted: %d
ja: ローカルアーカイブは削除：%d

en: Remote archives deleted: %d
ja: リモートアーカイブは削除された：%d

en: %s - could not back this entity up; the corresponding directory does not exist (%s)
ja: %s - バックアップが出来ませんでした; 対応するディレクトリが存在しません (%s)

en: Backup set not found
ja: バックアップ設定セットが見つかりません

en: Subscribe to the UpdraftPlus blog to get up-to-date news and offers
ja: UpdraftPlus ブログから最新情報やお得な情報を購読

en: Blog link
ja: ブログリンク

en: RSS link
ja: RSS

en: Testing %s Settings...
ja: %s の設定テスト中...

en: Or, you can place them manually into your UpdraftPlus directory (usually wp-content/updraft), e.g. via FTP, and then use the "rescan" link above.
ja: あるいは、あなたのUpdraftPlusディレクトリ（通常のwp-content/updraft）、例えばに手動で配置することができますFTP経由で、その後、上記の「再スキャン」リンクを使用しています。

en: Notice
ja: 注意

en: UpdraftPlus's debug mode is on. You may see debugging notices on this page not just from UpdraftPlus, but from any other plugin installed. Please try to make sure that the notice you are seeing is from UpdraftPlus before you raise a support request.
ja: UpdraftPlus・デバッグ・モードがオンになっています。あなただけではなくUpdraftPlusからこのページのデバッグ通知を参照するが、インストールされている他のプラグインからの場合があります。あなたがサポート要求を上げる前に、あなたが見ている通知がUpdraftPlusからのものであることを確認してみてください。

en: Errors encountered:
ja: 発生したエラー:

en: Rescanning (looking for backups that you have uploaded manually into the internal backup store)...
ja: 再スキャン中(手動でアップロードしたバックアップを検索しています)...

en: Begun looking for this entity
ja: 検索中

en: SQL update commands run:
ja: SQL更新コマンドを実行します。

en: Errors:
ja: エラー:

en: Time taken (seconds):
ja: 要した時間（秒）：

en: rows: %d
ja: 行: %d

en: "%s" has no primary key, manual change needed on row %s.
ja: "%s" は主キーがありません。 %s 行 にて手動で変更する必要があります。

en: Store at
ja: 格納先：

en: Nothing to do: the site URL is already: %s
ja: 何も行いません：サイトのURLは既にある：%s

en: Warning: the database's site URL (%s) is different to what we expected (%s)
ja: 警告：データベース・サイトのURL（%s）は、我々は（%s）期待したものとは異なっています

en: Database search and replace: replace %s in backup dump with %s
ja: データベースの検索と置換:バックアップダンプ%sに%sを置き換えます

en: Could not get list of tables
ja: テーブルのリストを取得出来ませんでした

en: Tables examined:
ja: テーブルを検査した

en: Rows examined:
ja: 行を検査した

en: Changes made:
ja: 変更が行われた

en: %s Error: Failed to download
ja: %s エラー: ダウンロードに失敗しました

en: Host
ja: ホスト

en: Port
ja: ポート

en: Password
ja: パスワード

en: Directory path
ja: ディレクトリパス

en: Where to change directory to after logging in - often this is relative to your home directory.
ja: ログイン後にディレクトリを変更する場合は - 多くの場合、これはあなたのホームディレクトリに対する相対パスです。

en: host name
ja: ホスト名

en: username
ja: ユーザ名

en: password
ja: パスワード

en: Failure: Port must be an integer.
ja: 失敗しました: ポートは整数値でなければなりません。

en: starting from next time it is
ja: 次回開始予定

en: Multisite Install
ja: マルチサイトインストール

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
ja: このページにアクセスする十分な権限がありません。

en: You do not have permission to access this page.
ja: このページにアクセスする権限がありません。

en: Must-use plugins
ja: 必要なプラグイン

en: Blog uploads
ja: ブログアップロード

en: All references to the site location in the database will be replaced with your current site URL, which is: %s
ja: データベース内のサイトの場所へのすべての参照は、現在のサイトのURLに置き換えます：%s

en: Search and replace site location in the database (migrate)
ja: データベースからサイトの場所を検索と置換 (移行)

en: (learn more)
ja: (詳細)

en: Failed: the %s operation was not able to start.
ja: 失敗しました: %s のオペレーションを開始することが出来ませんでした。

en: Failed: we did not understand the result returned by the %s operation.
ja: 失敗しました: %sのオペレーションによって返された結果を理解出来ませんでした。

en: Database: search and replace site URL
ja: データベース: サイトURLの検索と置換

en: This option was not selected.
ja: オプションは選択されていません。

en: Error: unexpected empty parameter (%s, %s)
ja: エラー: 予期しない空のパラメータ (%s, %s)

en: The above files comprise everything in a WordPress installation.
ja: 上記のファイルは、WordPressのインストールですべてのものを含みます。

en: WordPress core (including any additions to your WordPress root directory)
ja: WordPress core（WordPressのルートディレクトリへの追加を含む）

en: More Files
ja: その他のファイル

en: Enter the directory:
ja: ディレクトリを入力:

en: If you are not sure what this option is for, then you will not want it, and should turn it off.
ja: このオプションが何の為にあるか分からない場合、あなたにはおそらく必要ありません、オフにしてください。

en: If using it, enter an absolute path (it is not relative to your WordPress install).
ja: 使用する場合、絶対パスを入力してください (WordPressを設置している所からのパスではありません)。

en: Be careful what you enter - if you enter / then it really will try to create a zip containing your entire webserver.
ja: あなたが入力した内容に注意してください - あなたが入力して、あなたの全体のウェブサーバを含むzipを本当に作成しようとします。

en: No backup of %s directories: there was nothing found to back up
ja: %sのディレクトリのバックアップなし：何もありませんでしたが、バックアップするものが見つけられません。

en: Encrypted FTP is available, and will be automatically tried first (before falling back to non-encrypted if it is not successful), unless you disable it using the expert options. The 'Test FTP Login' button will tell you what type of connection is in use.
ja: 暗号化されたFTPが利用可能で、あなたがエキスパートオプションを使用してそれを無効にしない限り、自動的に、（それが成功しない場合、非暗号化にフォールバックする前に）最初に試行されます。 「テストFTPのログイン」ボタンは使用されている接続の種類を教えてくれます。

en: Explicit encryption is used by default. To force implicit encryption (port 990), add :990 to your FTP server below.
ja: Explicit encryptionがデフォルトで使用されます。implicit encryption（ポート990）を強制するには、追加する。：ポート990のあなたのFTPサーバ。

en: No %s found
ja: %s は見つかりません

en: Check your file permissions: Could not successfully create and enter:
ja: あなたのファイルのアクセス権を確認します：正常に作成し、入力しませんでした：

en: Needs to already exist
ja: 既に存在している必要があります

en: Failure: No server details were given.
ja: 失敗：サーバーの詳細が与えられませんでした。

en: Failure: we did not successfully log in with those credentials.
ja: 失敗：我々は成功し、これらの資格情報でログインしていませんでした。

en: Failure: an unexpected internal UpdraftPlus error occurred when testing the credentials - please contact the developer
ja: 失敗：UpdraftPlusの予期しない内部エラーが管理認証資格情報をテストするときに発生しました - 開発者に連絡してください

en: Success: we successfully logged in, and confirmed our ability to create a file in the given directory (login type:
ja: 成功：我々は正常にログインし、指定されたディレクトリ内のファイル（ログインタイプ）を作成する機能を確認しました：

en: Failure: we successfully logged in, but were not able to create a file in the given directory.
ja: 失敗：私たちは正常にログインしましたが、指定されたディレクトリ内のファイルを作成することができませんでした。

en: No %s settings were found
ja: %sの設定が検出されませんでした

en: Chunk %s: A %s error occurred
ja: %sのチャンク（データ）：A %sのエラーが発生しました

en: Error opening remote file: Failed to download
ja: リモートファイルオープンエラー：ダウンロードに失敗しました

en: Local write failed: Failed to download
ja: ローカル書き込みが失敗しました：ダウンロードに失敗しました

en: Enter a complete URL, beginning with webdav:// or webdavs:// and including path, username, password and port as required - e.g.%s
ja: 完全なURLを入力してください。WebDAV：//またはwebdavs：//で始まり、必要に応じて、パス、ユーザー名、パスワード、およびポートを含む- たとえば%s

en: Failed
ja: 失敗しました

en: Failed: We were not able to place a file in that directory - please check your credentials.
ja: 失敗：私たちは、そのディレクトリにファイルを配置することができませんでした - あなたの資格情報を確認してください。

en: Over-write wp-config.php
ja: wp-config.php を上書き

en: you have authenticated your %s account
ja: あなたの %s のアカウントの認証中

en: though part of the returned information was not as expected - your mileage may vary
ja: 返された情報の一部は予想されなかった - あなたのマイレージは異なる場合があります

en: Your %s account name: %s
ja: あなたの%sのアカウント名：%s

en: Only non-encrypted FTP is supported by regular UpdraftPlus.
ja: 暗号化されないFTPは通常の UpdraftPlus でサポートされています。

en: If you want encryption (e.g. you are storing sensitive business data), then an add-on is available.
ja: あなたは暗号化したい場合(例えば重要なビジネスデータ)、次のアドオンで可能になります。

en: %s Error: Failed to download %s. Check your permissions and credentials.
ja: %s Error: Failed to download %s. Check your permissions and credentials.
    %s エラー: ダウンロードに失敗しました %s。 権限と認証情報をご確認ください。

en: %s Error: Failed to access bucket %s. Check your permissions and credentials.
ja: %sエラー：バケット　%s　にアクセス失敗しました。あなたの権限と資格情報を確認してください。

en: Get your access key and secret key <a href="%s">from your %s console</a>, then pick a (globally unique - all %s users) bucket name (letters and numbers) (and optionally a path) to use for storage. This bucket will be created for you if it does not already exist.
ja: ストレージに使用するバケット名（文字と数字）（および必要に応じてパス） -  　お使いのアクセスキーと<a href="%s">%sのコンソール</a>から秘密鍵を取得し、その後、（すべての%sのユーザーがグローバルに一意）を選びます。それはまだ存在しない場合は、このバケットが作成されます。

en: If you see errors about SSL certificates, then please go here for help.
ja: SSL 証明書に関するエラーが表示された場合、こちらのヘルプをご覧ください。

en: %s access key
ja: %s アクセスキー

en: %s secret key
ja: %s　秘密鍵

en: %s location
ja: %s の場所

en: Enter only a bucket name or a bucket and path. Examples: mybucket, mybucket/mypath
ja: バケット名だけまたはバケットとパスを入力します。例：mybucket、mybucket/ mypath

en: API secret
ja: APIの秘密

en: Failure: No bucket details were given.
ja: 失敗：いいえバケットの詳細は与えられませんでした。

en: Region
ja: リージョン

en: Failure: We could not successfully access or create such a bucket. Please check your access credentials, and if those are correct then try another bucket name (as another %s user may already have taken your name).
ja: 失敗：我々が正常にアクセスしたり、そのようなバケットを作成できませんでした。お使いのアクセス資格情報をチェックし、それらが正しいならば、（別の%sのユーザーとして既にあなたの名前をとっている場合があります）、別のバケット名をお試しください。

en: Failure
ja: 失敗

en: We successfully accessed the bucket, but the attempt to create a file in it failed.
ja: 我々はバケットにアクセス成功したが、ファイルを作成しようとして失敗しました。

en: We accessed the bucket, and were able to create files within it.
ja: 私たちはバケットにアクセスし、その中にファイルを作成することができました。

en: The communication with %s was encrypted.
ja: %sの通信が暗号化されています。

en: The communication with %s was not encrypted.
ja: %sの通信は暗号化されませんでした。

en: You do not appear to be authenticated with Dropbox
ja: あなたはDropboxで認証されません。

en: error: failed to upload file to %s (see log file for more)
ja: エラー: %s のファイルアップロードに失敗しました (詳細はログファイルを参照)

en: Need to use sub-folders?
ja: サブフォルダを使用する必要がありますか?

en: Backups are saved in
ja: バックアップは保存されています

en: If you back up several sites into the same Dropbox and want to organise with sub-folders, then
ja: あなたは、同じDropboxの中にいくつかのサイトをバックアップしているなら、そして、サブフォルダに整理したい場合

en: there's an add-on for that.
ja: そのためのアドオンがあります。

en: US or UK Cloud
ja: 米国または英国クラウド

en: US (default)
ja: アメリカ（デフォルト）

en: UK
ja: イギリス

en: Cloud Files username
ja: クラウドファイル名

en: Cloud Files API key
ja: クラウドファイルAPIキー

en: Cloud Files container
ja: クラウドファイルコンテナ

en: UpdraftPlus's %s module <strong>requires</strong> %s. Please do not file any support requests; there is no alternative.
ja: UpdraftPlusの%sのモジュールの<strong>は</strong>の%sは必要とします。いずれのサポート要求を提出しないでください。何の代替手段はありません。

en: Failure: No %s was given.
ja: 失敗：%sが与えられませんでした。

en: Username
ja: ユーザ名：

en: Failure: No container details were given.
ja: 失敗：コンテナの詳細は与えられませんでした。

en: Cloud Files error - we accessed the container, but failed to create a file within it
ja: クラウドファイルエラー - 私たちは、コンテナにアクセスしますが、その中のファイルの作成に失敗しました

en: We accessed the container, and were able to create files within it.
ja: 私たちは、コンテナにアクセスし、その中にファイルを作成することができました。

en: WordPress Backup
ja: WordPress　バックアップ

en: Note:
ja: 注意：

en: %s upload: getting uploadID for multipart upload failed - see log file for more details
ja: %sのアップロード：マルチパートアップロードのため、アップロードIDを得ることができませんでした- 詳細については、ログファイルを参照してください。

en: %s error: file %s was shortened unexpectedly
ja: %sのエラー：ファイル　%sが予期せずに短縮されました

en: %s chunk %s: upload failed
ja: %s チャンク %s　：失敗したアップロード

en: %s upload (%s): re-assembly failed (see log for more details)
ja: %sのアップロード（%s）：再構築に失敗しました（詳細については、ログをご参照）

en: %s re-assembly error (%s): (see log file for more)
ja: %sの再構築エラー（%s）：（詳細は、ログ・ファイルをご参照）

en: %s Error: Failed to create bucket %s. Check your permissions and credentials.
ja: %sのエラー：バケット%sの作成に失敗しました。あなたの権限と資格情報を確認してください。

en: For longer help, including screenshots, follow this link. The description below is sufficient for more expert users.
ja: スクリーンショットを含む長いヘルプについては、このリンクに従ってください。以下の説明は、より多くの専門家のユーザーのために十分です。

en: Select 'Web Application' as the application type.
ja: アプリケーションの種類として「Webアプリケーション」を選択します。

en: You must add the following as the authorised redirect URI (under "More Options") when asked
ja: 尋ねられたときあなたは、（「詳細オプション」の下で）許可、リダイレクトURIとして以下を追加する必要があります

en: Client ID
ja: クライアントID

en: If Google later shows you the message "invalid_client", then you did not enter a valid client ID here.
ja: Googleは、後であなたにメッセージ「invalid_client」を示している場合は、ここで有効なクライアントIDを入力していませんでした。

en: Client Secret
ja: クライアント　シークレット

en: Authenticate with Google
ja: Google で認証

en: <strong>After</strong> you have saved your settings (by clicking 'Save Changes' below), then come back here once and click this link to complete authentication with Google.
ja: あなたは（下の[変更を保存]をクリックして）、設定を保存した<strong>後</strong>、一度戻ってここに来るとGoogleを使用して認証を完了するには、このリンクをクリックしてください。

en: Cloud Files authentication failed
ja: クラウドファイル認証に失敗しました

en: Cloud Files error - failed to create and access the container
ja: クラウドファイルエラー - コンテナを生成とアクセスに失敗しました。

en: %s Error: Failed to open local file
ja: %s エラー: ローカルファイルを開くことが出来ませんでした

en: %s Error: Failed to upload
ja: %s エラー: ファイルのアップロードに失敗

en: Cloud Files error - failed to upload file
ja: Cloud ファイルエラー - ファイルがアップロード出来ませんでした

en: Error opening local file: Failed to download
ja: ローカルファイルのオープンエラー: ダウンロードに失敗しました

en: Error downloading remote file: Failed to download (
ja: リモートファイルのダウンロードエラー: ダウンロードに失敗しました (

en: Testing - Please Wait...
ja: テスト中 - お待ちください...

en: Test %s Settings
ja: %s 設定テスト

en: Get your API key <a href="https://mycloud.rackspace.com/">from your Rackspace Cloud console</a> (read instructions <a href="http://www.rackspace.com/knowledge_center/article/rackspace-cloud-essentials-1-generating-your-api-key">here</a>), then pick a container name to use for storage. This container will be created for you if it does not already exist.
ja:  <a href="https://mycloud.rackspace.com/">あなたのRackspaceのCloudコンソール</a>（<a href="http://www.rackspace.com/knowledge_center/article/rackspace-cloud-essentials-1-generating-your-api-key">ここ</a>で指示を読んで）から、あなたのAPIキーを取得し、ストレージに使用するコンテナの名前を選択します。それはまだ存在しない場合、このコンテナはあなたのために作成されます。

en: Also, you should read this important FAQ.
ja: または、あなたはこの重要なFAQをお読みください。

en: Account full: your %s account has only %d bytes left, but the file to be uploaded is %d bytes
ja: アカウント　フル：あなたの%sのアカウントには%dバイトが残っていましたが、ファイルをアップロードするには、%dバイト必要です。

en: Failed to upload to %s
ja: %s へのアップロードに失敗しました

en: Account is not authorized.
ja: アカウントは許可されていません。

en: %s is a great choice, because UpdraftPlus supports chunked uploads - no matter how big your site is, UpdraftPlus can upload it a little at a time, and not get thwarted by timeouts.
ja: どんなにあなたのサイトがどのように大きくても、UpdraftPlusは一時的にそれを少しアップロードすることはできますし、タイムアウトによって阻止されません。 - UpdraftPlusがアップロードをチャンクサポートしているため、%sが素晴らしい選択です。

en: will restore as:
ja: 復元されます：

en: the database query being run was:
ja: データベースクエリが実行されていた

en: Finished: lines processed: %d in %.2f seconds
ja: 終了：行が処理された：秒.2f％dを％

en: Table prefix has changed: changing %s table field(s) accordingly:
ja: テーブル接頭辞が変更されました：テーブル接頭辞に応じて%sのテーブルフィールド（複数可）を変更します：

en: You need to re-authenticate with %s, as your existing credentials are not working.
ja: 既存の認証情報を機能しないようにして、%sの再認証する必要があります。

en: You do not have the UpdraftPlus %s add-on installed - get it from %s
ja: あなたはUpdraftPlus %s のアドオンをインストールしていません。 - %sそれを提供する。

en: %s support is available as an add-on
ja: %s のサポートはアドオンで利用可能になります

en: follow this link to get it
ja: こちらから取得してください。

en: No refresh token was received from Google. This often means that you entered your client secret wrongly, or that you have not yet re-authenticated (below) since correcting it. Re-check it, then follow the link to authenticate again. Finally, if that does not work, then use expert mode to wipe all your settings, create a new Google client ID/secret, and start again.
ja: いいえリフレッシュトークンは、Googleからの受信されませんでした。これは多くの場合、あなたがクライアントシークレットを誤入力するか、またはあなたはまだそれを修正するため、（下記）を再認証されていないことことを意味します。
    再確認し、それを、再度認証するリンクをたどってください。それが動作しないときには、エキスパートモードを使用し、すべての設定を消去し、Googleの新しいクライアントID/シークレットを作成し、再度設定してください。

en: Authorization failed
ja: 認証に失敗しました

en: Your %s quota usage: %s %% used, %s available
ja: あなたの%sのクォータの使用率：%sの%%使用、%sの利用可能

en: Success
ja: 成功

en: you have authenticated your %s account.
ja: あなたは%sのアカウントを認証しました。

en: Have not yet obtained an access token from Google - you need to authorise or re-authorise your connection to Google Drive.
ja: まだGoogleからのアクセストークンを取得していない- あなたは、Googleドライブへの接続を承認または再承認する必要があります。

en: wp-config.php from backup: restoring (as per user's request)
ja: バックアップからのwp-config.php：復元中（ユーザの要求に応じて）

en: Warning: PHP safe_mode is active on your server. Timeouts are much more likely. If these happen, then you will need to manually restore the file via phpMyAdmin or another method.
ja: 警告：PHPのセーフモードがサーバー上でアクティブです。タイムアウトは、はるかに可能性があります。これらが発生した場合は、手動にてphpMyAdminまたは別の方法でファイルを復元する必要があります。

en: Failed to find database file
ja: データベースファイルが見つかりませんでした

en: Failed to open database file
ja: データベースファイルを開く事が出来ませんでした

en: Database access: Direct MySQL access is not available, so we are falling back to wpdb (this will be considerably slower)
ja: データベースアクセス：直接MySQLのアクセスは利用できないので、（これはかなり遅くなります）wpdbにフォールバックされます

en: Backup of:
ja: バックアップ：

en: Old table prefix:
ja: 古いテーブル prefix:

en: Archive is expected to be size:
ja: アーカイブのサイズであることが期待されます。

en: The backup records do not contain information about the proper size of this file.
ja: バックアップのレコードは、このファイルの適切なサイズに関する情報が含まれていません。

en: Error message
ja: エラーメッセージ

en: Could not find one of the files for restoration
ja: 復元する為のファイルを見つけることが出来ませんでした

en: UpdraftPlus is not able to directly restore this kind of entity. It must be restored manually.
ja: UpdraftPlus はこの種類は直接復元することが出来ません。手動で復元する必要があります。

en: Backup file not available.
ja: バックアップファイルは利用できません。

en: Copying this entity failed.
ja: このエンティティのコピーは、失敗した

en: Unpacking backup...
ja: バックアップ解凍中...

en: Decrypting database (can take a while)...
ja: データベース復号化中 (しばらく時間がかかります)...

en: Database successfully decrypted.
ja: データベースは正常に復号化しました。

en: Restoring the database (on a large site this can take a long time - if it times out (which can happen if your web hosting company has configured your hosting to limit resources) then you should use a different method, such as phpMyAdmin)...
ja: データベースを復元する（大規模なサイトでは、この長い時間がかかります - あなたのウェブホスティング会社は、あなたのリソースを制限するために、ホスティング設定している場合、それがタイムアウトする（起こりうる場合）、あなたは、phpMyAdminのように異なる方法を使用してください）...

en: Cleaning up rubbish...
ja: クリーニング

en: Could not delete old directory.
ja: 古いディレクトリを削除出来ませんでした。

en: Failed to delete working directory after restoring.
ja: 復元直後に作業用ディレクトリの削除に失敗しました。

en: Failed to create a temporary directory
ja: 一時ディレクトリの作成に失敗しました。

en: Failed to write out the decrypted database to the filesystem
ja: ファイルシステムへの復号化されたデータベースを書き込みに失敗しました

en: wp-config.php from backup: will restore as wp-config-backup.php
ja: バックアップからWP-config.phpを戻す：WP-CONFIG-backup.phpとして復元されます

en: Choosing this option lowers your security by stopping UpdraftPlus from using SSL for authentication and encrypted transport at all, where possible. Note that some cloud storage providers do not allow this (e.g. Dropbox), so with those providers this setting will have no effect.
ja: このオプションを選択すると、すべてで、可能な場合は、UpdraftPlusで認証と暗号化されたトラフィックのためにSSLを使用を停止することにより、セキュリティを低下させます。この設定は効果がありません。これらのプロバイダーとなるいくつかのクラウド·ストレージ·プロバイダー（例えばDropbox）は、設定しないことに注意してください。

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Your web server's PHP installation does not included a required module (%s). Please contact your web hosting provider's support.
ja: サーバのPHPに必要なモジュール(%s) がありません。サーバのサポートにご連絡ください。

en: Your web server's PHP/Curl installation does not support https access. Communications with %s will be unencrypted. ask your web host to install Curl/SSL in order to gain the ability for encryption (via an add-on).
ja: WebサーバーのPHP/curl·インストールは、HTTPSアクセスをサポートしていません。 ％sの通信は暗号化されません。 （アドオンで）暗号化のための能力を獲得するために、curl/ SSLをインストールするには、Webホストを依頼してください。

en: Your web server's PHP/Curl installation does not support https access. We cannot access %s without this support. Please contact your web hosting provider's support. %s <strong>requires</strong> Curl+https. Please do not file any support requests; there is no alternative.
ja: WebサーバーのPHP/Curlのインストールは、HTTPSアクセスをサポートしていません。我々は、このサポートなしの%sにアクセスできません。あなたのウェブは、プロバイダのサポートをホストに連絡してください。 %sのCurl+ HTTPS<strong>を必要とします。</strong>いずれのサポート要求を提出しないでください。何の代替手段はありません。

en: Good news: Your site's communications with %s can be encrypted. If you see any errors to do with encryption, then look in the 'Expert Settings' for more help.
ja: グッドニュース：%sのサイトの通信を暗号化することができます。あなたはすべてのエラーは、暗号化をどうする表示された場合、より多くの助けを「エキスパート設定」に見えます。

en: Delete this backup set
ja: このバックアップ設定セットを削除

en: Press here to download
ja: ここからダウンロードしてください

en: After pressing this button, you will be given the option to choose which components you wish to restore
ja: このボタンを押した後、あなたが復元したいコンポーネントを選択するオプションが与えられます

en: This backup does not exist in the backup history - restoration aborted. Timestamp:
ja: このバックアップは、バックアップ履歴には存在しない - 復元が中止されました。タイムスタンプ：

en: UpdraftPlus Restoration: Progress
ja: UpdraftPlus復元：進捗状況

en: ABORT: Could not find the information on which entities to restore.
ja: 失敗：復元するためにどのエンティティに関する情報を見つけることができませんでした。

en: If making a request for support, please include this information:
ja: サポートが必要な場合、この情報をお知らせください:

en: Do not verify SSL certificates
ja: SSL証明書を確認しない

en: Choosing this option lowers your security by stopping UpdraftPlus from verifying the identity of encrypted sites that it connects to (e.g. Dropbox, Google Drive). It means that UpdraftPlus will be using SSL only for encryption of traffic, and not for authentication.
ja: このオプションを選択すると、接続された暗号化サイトの身元（例えばDropboxの、Googleドライブ）を確認するUpdraftPlusで停止することにより、セキュリティを低下させます。それはUpdraftPlusが認証のためだけでなく、トラフィックの暗号化にSSLを使用しないことを意味します。

en: Note that not all cloud backup methods are necessarily using SSL authentication.
ja: すべてのクラウドバックアップ方法は必ずしもSSL認証を使用しているわけではないことに注意してください。

en: Disable SSL entirely where possible
ja: SSLを無効に完全に可能な場合

en: Expert settings
ja: エキスパート設定

en: Show expert settings
ja: エキスパート設定を表示

en: click this to show some further options; don't bother with this unless you have a problem or are curious.
ja: 設定の必要はありませんが、問題がある場合又はあなたの好奇心が強い場合はさらにいくつかのオプションを表示する為にクリックしてください

en: Delete local backup
ja: ローカルバックアップを削除

en: Backup directory
ja: バックアップディレクトリ

en: Backup directory specified is writable, which is good.
ja: バックアップディレクトリは書き込み可能です、 いいですね。

en: Click here to attempt to create the directory and set the permissions
ja: ここをクリックし、ディレクトリを作成し、アクセス許可を設定します。

en: or, to reset this option
ja: または、このオプションをリセット

en: click here
ja: こちらをクリック

en: If that is unsuccessful check the permissions on your server or change it to another directory that is writable by your web server process.
ja: 失敗した場合、サーバー上の権限を確認するか、Webサーバのプロセスから書き込み可能である別のディレクトリに変更します。

en: Use the server's SSL certificates
ja: サーバのSSL証明書を使用

en: By default UpdraftPlus uses its own store of SSL certificates to verify the identity of remote sites (i.e. to make sure it is talking to the real Dropbox, Amazon S3, etc., and not an attacker). We keep these up to date. However, if you get an SSL error, then choosing this option (which causes UpdraftPlus to use your web server's collection instead) may help.
ja: デフォルトUpdraftPlusは、リモートサイトの身元を確認するためにSSL証明書の独自のストアを使用することによって（すなわち、それは本当のDropbox、Amazon S3などで、攻撃者ではないを確認します）。我々は、最新のこれらを保ちます。あなたは、SSLエラーが発生した場合は、その後（UpdraftPlusではなくWebサーバーのコレクションを使用するようになり）、このオプションを選択することに役立つことがあります。

en: Email
ja: Eメール

en: Database encryption phrase
ja: データベース暗号化フレーズ

en: Manually decrypt a database backup file
ja: 手動でデータベースバックアップファイルを解読

en: Choose your remote storage
ja: 保存先を選択

en: None
ja: なし

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Requesting start of backup...
ja: バックアップを開始しています...

en: Advanced / Debugging Settings
ja: アドバンス / デバッグ設定

en: Debug mode
ja: Debug モード

en: The above directories are everything, except for WordPress core itself which you can download afresh from WordPress.org.
ja: 上記のディレクトリは、あなたがWordPress.orgから新たにダウンロードすることができますWordPressのコア自体を除いて、すべてです。

en: Daily
ja: 1 日ごと

en: Weekly
ja: 1 週間ごと

en: Fortnightly
ja: 2 週間ごと

en: Monthly
ja: 1 ヶ月ごと

en: To fix the time at which a backup should take place,
ja: バックアップが実行される時間を変更するには

en: e.g. if your server is busy at day and you want to run overnight
ja: 例えば昼間はサーバが混雑していて夜間に実行したい場合

en: Include in files backup
ja: バックアップするファイル

en: Any other directories found inside wp-content
ja: wp-content の中に含まれる他のディレクトリ

en: Exclude these:
ja: これらは除外:

en: Debug Database Backup
ja: データベースバックアップのデバッグ

en: This will cause an immediate DB backup. The page will stall loading until it finishes (ie, unscheduled). The backup may well run out of time; really this button is only helpful for checking that the backup is able to get through the initial stages, or for small WordPress sites..
ja: これは、即時のDBバックアップの原因となります。それが終了するまでページがロードを停止します。バックアップはタイムアウトになることがあります。本当にこのボタンは、バックアップが最初の段階を経て、または小型のWordPressサイトに取得することが可能であることを確認するためだけに便利です..

en: Wipe Settings
ja: 設定をリセット

en: Wipe All Settings
ja: 全ての設定をリセット

en: This will delete all your UpdraftPlus settings - are you sure you want to do this?
ja: 全ての UpdraftPlus の設定を削除します - 本当に実行してもよろしいですか？

en: show log
ja: ログを見る

en: delete schedule
ja: スケジュールを削除

en: Delete
ja: 削除

en: The request to the filesystem to create the directory failed.
ja: ディレクトリを作成する時にファイルシステムへの処理が失敗しました。

en: The folder was created, but we had to change its file permissions to 777 (world-writable) to be able to write to it. You should check with your hosting provider that this will not cause any problems
ja: フォルダは作成されましたが、ファイルに書き込めるようパーミッションを777(誰でも書き込み可能）に変更しました。
    問題が無いかどうかあなたのホスティングプロバイダにて確認する必要があります。

en: The folder exists, but your webserver does not have permission to write to it.
ja: フォルダは存在していますが、ウェブサーバはそれへの書き込み権限を持っていません。

en: Download log file
ja: ログファイルをダウンロード

en: Go here for help.
ja: ヘルプはこちら。

en: Multisite
ja: マルチサイト

en: Do you need WordPress Multisite support?
ja: WordPress マルチサイトのサポートを必要としますか?

en: Please check out UpdraftPlus Premium, or the stand-alone Multisite add-on.
ja: UpdraftPlus プレミアム又はスタンドアロンのマルチサイトアドオンを確認してください。

en: Web server:
ja: ウェブサーバー:

en: Peak memory usage
ja: 最大メモリ使用量

en: Current memory usage
ja: 現在のメモリ使用量

en: %s version:
ja: %s バージョン:

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Total (uncompressed) on-disk data:
ja: ディスク上の合計データ (非圧縮):

en: N.B. This count is based upon what was, or was not, excluded the last time you saved the options.
ja: 注意　このカウントはオプションを保存した最後の時間を除外し、した、しないに関わらず、基づいています。

en: count
ja: 計算する

en: Debug Full Backup
ja: デバッグ　フル　バックアップ

en: This will cause an immediate backup. The page will stall loading until it finishes (ie, unscheduled).
ja: これは、即時バックアップを実行します。それが終了するまでページのロードを停止します。

en: UpdraftPlus - Upload backup files
ja: UpdraftPlus - バックアップファイルをアップロード

en: calculating...
ja: 計算中...

en: Error:
ja: エラー:

en: You should:
ja: あなたはする必要があります:

en: Download error: the server sent us a response which we did not understand.
ja: ダウンロードエラー：サーバーは異常な返答をしました。

en: Delete backup set
ja: バックアップ設定セットの削除

en: Restore backup
ja: バックアップを復元

en: Restore backup from
ja: バックアップの復元

en: Restoring will replace this site's themes, plugins, uploads, database and/or other content directories (according to what is contained in the backup set, and your selection).
ja: 復元中はこのサイトのテーマ、プラグイン、アップロード、データベース、および/または他のコンテンツのディレクトリ（バックアップセット、そしてあなたの選択に含まれているもの）を置き換えます。

en: Choose the components to restore
ja: 復元する構成を選択

en: Your web server has PHP's so-called safe_mode active.
ja: あなたのサーバはPHPの safe_mode がアクティブです。

en: The following entity cannot be restored automatically: "%s".
ja: このデータは自動で復元することが出来ません:  "%s"。

en: You will need to restore it manually.
ja: 手動で復元する必要があります。

en: %s restoration options:
ja: %s の復元オプション:

en: You can search and replace your database (for migrating a website to a new location/URL) with the Migrator add-on - follow this link for more information
ja: 移行ツールのアドオンで、あなたは（新しい場所/ URLにWebサイトを移行するための）データベースを置き換えることができます。- 詳細については、このリンクに従ってください。

en: Do read this helpful article of useful things to know before restoring.
ja: 復元前に知っておくと便利な情報を得るにはこの記事をお読みください。

en: Perform a one-time backup
ja: 一度だけバックアップを実行

en: Time now
ja: 現在の時間

en: Backup Now
ja: 今すぐバックアップ

en: Restore
ja: 復元

en: Last log message
ja: 最後のログメッセージ

en: (Nothing yet logged)
ja: (まだ何もありません)

en: Download most recently modified log file
ja: 最近のログファイルをダウンロード

en: Downloading
ja: ダウンロード中

en: More tasks:
ja: 他のタスク:

en: Opera web browser
ja: Opera ウェブブラウザについて

en: If you are using this, then turn Turbo/Road mode off.
ja: あなたはこれを使用している場合、ターボ/ロードモードをオフにしてください。

en: This is a count of the contents of your Updraft directory
ja: これは、あなたのUpdraftディレクトリの内容のカウントです

en: Web-server disk space in use by UpdraftPlus
ja: UpdraftPlus が使用しているウェブサーバの容量

en: refresh
ja: 更新

en: Lead developer's homepage
ja: 開発者のホームページ

en: Version
ja: バージョン

en: Your backup has been restored.
ja: バックアップが復元されました。

en: Current limit is:
ja: 現在の制限:

en: Delete Old Directories
ja: 古いディレクトリを削除

en: JavaScript warning
ja: JavaScript の警告

en: This admin interface uses JavaScript heavily. You either need to activate it within your browser, or to use a JavaScript-capable browser.
ja: この管理インターフェイスは、頻繁にJavaScriptを使用しています。あなたはブラウザ内でJavaScriptを有効にするか、JavaScript対応のブラウザを使用する必要があります。

en: Nothing currently scheduled
ja: バックアップスケジュールがありません

en: At the same time as the files backup
ja: ファイルのバックアップと同時に

en: All the times shown in this section are using WordPress's configured time zone, which you can set in Settings -> General
ja: 表示されている時間はWordPressで設定されたタイムゾーンを使用しています。あなたは「設定」よりタイムゾーンを変更することができます。

en: Next scheduled backups
ja: 次のバックアップスケジュール

en: Files
ja: ファイル

en: Database
ja: データベース

en: Your website is hosted using the %s web server.
ja: あなたのウェブサイトは %s のウェブサーバを使用しています。

en: Please consult this FAQ if you have problems backing up.
ja: バックアップ中に問題が発生した場合はFAQを参照してください。

en: Click here to authenticate your %s account (you will not be able to back up to %s without it).
ja: こちらをクリックして %s アカウントを認証 (%s にバックアップするには必要です).

en: Nothing yet logged
ja: まだ何もありません

en: OK. You should soon see activity in the "Last log message" field below.
ja: OK. "最近のログメッセージ" から活動を見ることができます。

en: Job deleted
ja: ジョブを削除しました

en: Could not find that job - perhaps it has already finished?
ja: ジョブが見つかりませんでした - おそらく終了していませんか？

en: Error
ja: エラー

en: Download failed
ja: ダウンロードに失敗しました

en: File ready.
ja: ファイル準備。

en: Download in progress
ja: 進行中のダウンロード

en: No local copy present.
ja: ローカルコピーが存在しません。

en: Bad filename format - this does not look like a file created by UpdraftPlus
ja: ファイル名の形式が良くない - これは UpdraftPlus によって作成されたファイルのようにみえません。

en: Bad filename format - this does not look like an encrypted database file created by UpdraftPlus
ja: ファイル名の形式が良くない - これは UpdraftPlus によって作成されたデータベース暗号化ファイルのようにみえません。

en: Restore successful!
ja: 復元に成功しました!

en: Actions
ja: アクション

en: Return to UpdraftPlus Configuration
ja: UpdraftPlus 設定に戻る

en: Remove old directories
ja: 古いディレクトリを削除します。

en: Old directories successfully removed.
ja: 古いディレクトリを正常に削除しました。

en: Old directory removal failed for some reason. You may want to do this manually.
ja: 何らかの理由で古いディレクトリの削除に失敗しました。手動で行ってください。

en: Backup directory could not be created
ja: バックアップディレクトリを作成出来ませんでした

en: Backup directory successfully created.
ja: バックアップディレクトリが正常に作成出来ました。

en: Your settings have been wiped.
ja: 設定を全てリセットしました。

en: Please help UpdraftPlus by giving a positive review at wordpress.org
ja: wordpress.org で良いレビューを UpdraftPlus にお願いします。

en: Need even more features and support? Check out UpdraftPlus Premium
ja: もっとたくさんの機能とサポートをご希望ですか？ UpdraftPlus Premium をチェック

en: Check out UpdraftPlus.Com for help, add-ons and support
ja: ヘルプやアドオン、サポートのために UpdraftPlus.Com をチェック

en: Infinite recursion: consult your log for more information
ja: 無限再帰：詳細はログを参照してください

en: Could not create %s zip. Consult the log file for more information.
ja: %s zip ファイルを作成できません。 詳細はログファイルを参照してください。

en: Allowed Files
ja: 可能なファイル

en: Settings
ja: 設定

en: Add-Ons / Pro Support
ja: アドオン / プロサポート

en: Warning
ja: 警告

en: You have less than %s of free disk space on the disk which UpdraftPlus is configured to use to create backups. UpdraftPlus could well run out of space. Contact your the operator of your server (e.g. your web hosting company) to resolve this issue.
ja: あなたがUpdraftPlusバックアップを作成するために使用するように設定されているディスクの空きディスク領域が％sの未満となっています。 UpdraftPlusはよくDISK領域を使い果たす可能性があります。この問題を解決するには、サーバー（例えば、あなたのウェブホスティング会社）のお問い合わせ窓口にお問い合わせください。

en: UpdraftPlus does not officially support versions of WordPress before %s. It may work for you, but if it does not, then please be aware that no support is available until you upgrade WordPress.
ja: UpdraftPlusは％sの前に、WordPressのバージョンは正式サポートしていません。それはあなたのために働くかもしれませんが、動かない場合、あなたがWordPressをアップグレードするまではサポートがされませんので、ご注意ください。

en: WordPress backup is complete
ja: WordPressのバックアップが完了しました

en: Backup directory (%s) is not writable, or does not exist.
ja: バックアップディレクトリ (%s) は書き込み出来ません、又は存在しません。

en: Could not read the directory
ja: ディレクトリを読み取り出来ませんでした。

en: Could not save backup history because we have no backup array. Backup probably failed.
ja: バックアップの配列を取得できない為バックアップ履歴を保存出来ませんでした。バックアップはおそらく失敗です。

en: Could not open the backup file for writing
ja: 書き込みの為にバックアップファイルを開くことが出来ませんでした。

en: Decryption failed. The database file is encrypted, but you have no encryption key entered.
ja: 復号化に失敗しました。データベースファイルは暗号化されていますが、暗号化キーが入力されていません。

en: Decryption failed. The most likely cause is that you used the wrong key.
ja: 復号化に失敗しました。 最も高い原因としてあなたの使用したキーが間違っている可能性があります。

en: The decryption key used:
ja: 使用する復号キー:

en: File not found
ja: ファイルが見つかりませんでした

en: Can you translate? Want to improve UpdraftPlus for speakers of your language?
ja: 翻訳しませんか? 宜しければ UpdraftPlus の改善にご協力しませんか?

en: Like UpdraftPlus and can spare one minute?
ja: 1分お時間をいただけますか？

en: Themes
ja: テーマ

en: Uploads
ja: アップロードファイル

en: Others
ja: その他

en: Could not create files in the backup directory. Backup aborted - check your UpdraftPlus settings.
ja: バックアップディレクトリにファイルを作成出来ませんでした。バックアップを中止 - UpdraftPlus の設定を確認してください。

en: Encryption error occurred when encrypting database. Encryption aborted.
ja: データベースを暗号化する際に暗号化エラーが発生しました。 暗号化は中止しました。

en: The backup apparently succeeded and is now complete
ja: バックアップは成功し完了しました。

en: The backup attempt has finished, apparently unsuccessfully
ja: バックアップを試みましたが終了、失敗しました。

en: UpdraftPlus notice:
ja: UpdraftPlus からの通知:

en: The log file could not be read.
ja: ログファイルを読み取る事ができませんでした。

en: No log files were found.
ja: ログファイルが見つかりませんでした。

en: The given file could not be read.
ja: 指定されたファイルを読み取る事が出来ませんでした。

en: Plugins
ja: プラグイン
