TotalPoll - en to tr_TR translation catalogue (507 entries)

en: %d day | %d days
tr_TR[0]: %d gün
tr_TR[1]: %d gün

en: %h hour | %h hours
tr_TR[0]: %h saat
tr_TR[1]: %h saat

en: %i minute | %i minutes
tr_TR[0]: %i dakika
tr_TR[1]: %i dakika

en: %m month | %m months
tr_TR[0]: %m ay
tr_TR[1]: %m ay

en: %s Vote | %s Votes
tr_TR[0]: %s Oy
tr_TR[1]: %s Oy

en: %s Votes
tr_TR: %s Oy

en: %s second | %s seconds
tr_TR[0]: %s saniye
tr_TR[1]: %s saniye

en: %y year | %y years
tr_TR[0]: %y yıl
tr_TR[1]: %y yıl

en: * means wildcard.
tr_TR: * joker karakter anlamına gelir.

en: 1/2 column
tr_TR: 1/2 sütun

en: 1/3 column
tr_TR: 1/3 sütun

en: A suite of robust, maintained and secure plugins for WordPress that helps you generate more value for your business.
tr_TR: İşletmeniz için daha fazla değer üretmenize yardımcı olan WordPress için sağlam, bakımı yapılan ve güvenli bir eklenti paketi.

en: ATTENTION! Overriding votes is not reversible. Are you sure you want to override votes?
tr_TR: DİKKAT! Geçersiz kılan oylar geri alınamaz. Oyları geçersiz kılmak istediğinizden emin misiniz?

en: Above
tr_TR: Yukarı

en: Accent
tr_TR: Vurgu

en: Accent (Contrast)
tr_TR: Vurgu (Kontrast)

en: Accent (Dark)
tr_TR: Vurgu (Koyu)

en: Accent (Darker)
tr_TR: Vurgu (Daha Koyu)

en: Accent (Light)
tr_TR: Vurgu (Açık)

en: Accent (Lighter)
tr_TR: Vurgu (Daha Açık)

en: Account Linked!
tr_TR: Hesap Bağlandı!

en: Action
tr_TR: İşlem

en: Activate
tr_TR: Etkin

en: Activating
tr_TR: Etkinleştiriliyor

en: Activation
tr_TR: Aktivasyon

en: Activation code
tr_TR: Aktivasyon Kodu

en: Active
tr_TR: Etkin

en: Active template
tr_TR: Aktif şablon

en: Add it to sidebar
tr_TR: Sidebar'a ekle

en: Add new rule
tr_TR: Yeni kural ekle

en: Add new value
tr_TR: Yeni değer ekle

en: Add your own CSS here
tr_TR: Buraya kendi CSS'nizi ekleyin

en: Adjust choices links
tr_TR: Seçenek bağlantılarını ayarlayın

en: Advanced
tr_TR: Gelişmiş

en: After this period, users will be able to vote again. To lock the vote permanently, use 0 as a value.
tr_TR: Bu sürenin sonunda kullanıcılar tekrar oy kullanabilecek. Oyu kalıcı olarak kilitlemek için değer olarak 0 kullanın.

en: Agreement
tr_TR: Şartlar

en: Allow
tr_TR: İzin ver

en: Allow custom choice (other field).
tr_TR: Özel seçime izin ver (diğer alan).

en: Allow multiple values
tr_TR: Birden çok değere izin ver

en: Always embed CSS with HTML.
tr_TR: CSS'yi her zaman HTML ile gömün.

en: Animation and transition duration
tr_TR: Animasyon ve geçiş süresi

en: Animation duration
tr_TR: Animasyon süresi

en: Apply
tr_TR: Uygula

en: Are you sure?
tr_TR: Emin misiniz?

en: Ascending
tr_TR: Artan

en: Asynchronous loading
tr_TR: Eşzamansız yükleme

en: Audio
tr_TR: Ses

en: Audio URL
tr_TR: Ses URL'si

en: Authenticated user
tr_TR: Doğrulanmış kullanıcı

en: Available sizes
tr_TR: Mevcut boyutlar

en: Back to vote
tr_TR: Oylamaya geri dön

en: Basic
tr_TR: Temel

en: Behaviours
tr_TR: Davranışlar

en: Below
tr_TR: Altında

en: Block based on
tr_TR: Şuna göre engelle

en: Browse
tr_TR: Tarayıcı

en: Browser
tr_TR: Tarayıcı

en: Buttons
tr_TR: Düğmeler

en: By
tr_TR: Ekleyen

en: Capitalize
tr_TR: Büyük harf

en: Case Insensitive
tr_TR: Büyük / Küçük Harfe Duyarlı Değil

en: Center
tr_TR: Merkez

en: Change
tr_TR: Değiştir

en: Characters left.
tr_TR: Karakter kaldı.

en: Choice label
tr_TR: Seçim etiketi

en: Choices
tr_TR: Seçim

en: Choices per row
tr_TR: Satır başına seçenekler

en: Choices: {{choices}}
tr_TR: Seçenekler: {{choices}}

en: Clear
tr_TR: Temizle

en: Clear cache
tr_TR: Önbelleği temizle

en: Cleared
tr_TR: Temizlendi

en: Colors
tr_TR: Renk

en: Community Support
tr_TR: Topluluk Desteği

en: Comparison
tr_TR: Karşılaştırma

en: Connect
tr_TR: Bağlan

en: Content
tr_TR: İçerik

en: Continue to results
tr_TR: Sonuçlar

en: Continue to vote
tr_TR: Oy vermeye devam et

en: Cookies
tr_TR: Çerezler

en: Copy
tr_TR: Kopyala

en: Copy and paste choices links from the following list:
tr_TR: Aşağıdaki listeden seçim bağlantılarını kopyalayıp yapıştırın:

en: Copy code
tr_TR: Kodu kopyala

en: Copy shortcode
tr_TR: Kısa kodu kopyala

en: Copy the link
tr_TR: Bağlantıyı kopyalayın

en: Could not load the poll.
tr_TR: Anket yüklenemedi.

en: Country
tr_TR: Ülke

en: Create Poll
tr_TR: Anket Oluştur

en: Credits
tr_TR: Kredi

en: Custom CSS
tr_TR: Özel CSS

en: Custom field deleted.
tr_TR: Özel alan silindi.

en: Custom field updated.
tr_TR: Özel alan güncellendi.

en: Customer Support
tr_TR: Müşteri desteği

en: Customization?<br>We have got your back!
tr_TR: Özelleştirme? <br> Arkanızdayız!

en: Customize
tr_TR: Özelleştir

en: Dashboard
tr_TR: Gösterge Paneli

en: Date
tr_TR: Tarih

en: Deactivate
tr_TR: Pasif

en: Debug
tr_TR: Hata ayıklama

en: Default value
tr_TR: Varsayılan değer

en: Default value per line.
tr_TR: Satır başına varsayılan değer.

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Delete All
tr_TR: Hepsini sil

en: Deny
tr_TR: Reddet

en: Description
tr_TR: Açıklama

en: Design
tr_TR: Tasarım

en: Details
tr_TR: Detaylar

en: Direct link
tr_TR: Direk link

en: Disable polls archive.
tr_TR: Anket arşivini devre dışı bırakın.

en: Display questions one by one.
tr_TR: Soruları tek tek görüntüleyin.

en: Do you want to receive notifications from TotalPoll?
tr_TR: TotalPoll'dan bildirim almak istiyor musunuz?

en: Done
tr_TR: Bitti

en: Dotted
tr_TR: Benekli

en: Double
tr_TR: Çift

en: Download
tr_TR: İndir

en: Download as
tr_TR: Olarak indir

en: Drag and drop settings file or copy then paste its content here.
tr_TR: Ayarlar dosyasını sürükleyip bırakın veya kopyalayıp içeriğini buraya yapıştırın.

en: Drop to add
tr_TR: Eklemek için bırakın

en: Edit Poll
tr_TR: Anketi Düzenle

en: Effects
tr_TR: Efekt

en: Email
tr_TR: E-Posta

en: Enable invisible captcha.
tr_TR: Görünmez captcha'yı etkinleştirin.

en: End date
tr_TR: Bitiş tarihi

en: Enter some keywords
tr_TR: Birkaç anahtar kelime girin

en: Entries
tr_TR: Girdiler

en: Error message
tr_TR: Hata mesajı

en: Errors
tr_TR: Hata

en: Expand
tr_TR: Genişlet

en: Export data
tr_TR: Verileri dışa aktar

en: Export settings
tr_TR: Dışa Aktarma Ayarları

en: Expression
tr_TR: İfade

en: Expressions
tr_TR: İfade

en: Extensions
tr_TR: Uzantılar

en: External inclusion
tr_TR: Dış dahil etme

en: Field default value
tr_TR: Alan varsayılan değeri

en: Field label
tr_TR: Alan etiketi

en: Field name
tr_TR: Alan adı

en: Field template
tr_TR: Alan şablonu

en: Fields
tr_TR: Alanlar

en: Filled (required)
tr_TR: Doldurulmuş (gerekli)

en: Filter
tr_TR: Filtrele

en: Filter by list
tr_TR: Listeye göre filtrele

en: First name
tr_TR: İsim

en: Follow us
tr_TR: Takip edin

en: Frequency
tr_TR: Sıklık

en: From
tr_TR: Nereden

en: Full checks on page load.
tr_TR: Sayfa yüklemesinde tam kontroller.

en: Full size audio URL
tr_TR: Tam boyutlu ses URL'si

en: Full size image URL
tr_TR: Tam boyutlu resim URL'si

en: Full size video URL
tr_TR: Tam boyutlu video URL'si

en: Gender
tr_TR: Cinsiyet

en: General
tr_TR: Genel

en: Get Access Token
tr_TR: Access Token Al

en: Get Started
tr_TR: Başla

en: Get a quote
tr_TR: bir teklif al

en: Get it
tr_TR: Sahip ol

en: Get latest news about new features, products and deals plus a <strong>10% discount</strong> to use in our store!
tr_TR: Yeni özellikler, ürünler ve fırsatlarla ilgili en son haberleri ve mağazamızda kullanmak üzere <strong>%10 indirim</strong> alın!

en: Get one
tr_TR: Birini al

en: Get started
tr_TR: Başla

en: Gray
tr_TR: Gri

en: Gray (Contrast)
tr_TR: Gri (Contrast)

en: Gray (Dark)
tr_TR: Gri (Dark)

en: Gray (Darker)
tr_TR: Gri (Daha Koyu)

en: Gray (Light)
tr_TR: Gri (Light)

en: Gray (Lighter)
tr_TR: Gri (Lighter)

en: HTML template
tr_TR: HTML şablonu

en: Heads up! The database will be filled with permanent records which may affect the overall performance.
tr_TR: Dikkat! Veritabanı, genel performansı etkileyebilecek kalıcı kayıtlarla doldurulacaktır.

en: Heads up! This will remove all TotalPoll data including options, cache files and polls.
tr_TR: Dikkat! Bu, seçenekler, önbellek dosyaları ve anketler dahil olmak üzere tüm TotalPoll verilerini kaldıracaktır.

en: Help us translate TotalPoll to your language and get an item from our store for free.
tr_TR: TotalPoll'u dilinize çevirmemize yardımcı olun ve mağazamızdan ücretsiz bir ürün alın.

en: Hidden
tr_TR: Gizli

en: Hidden results message
tr_TR: Gizli sonuç mesajı

en: Hide results
tr_TR: Sonuçları gizle

en: Hold Control/Command for multiple selection.
tr_TR: Çoklu seçim için Control/Command tuşunu basılı tutun.

en: How can we help you?
tr_TR: Nasıl yardım edebiliriz?

en: How many times can the authenticated user vote.
tr_TR: Kimliği doğrulanmış kullanıcı kaç kez oy kullanabilir.

en: How many times can the user vote using the same IP.
tr_TR: Kullanıcı aynı IP'yi kullanarak kaç kez oy kullanabilir?

en: How many times can the user vote using the same session.
tr_TR: Kullanıcı aynı oturumu kullanarak kaç kez oy kullanabilir?

en: How votes are presented
tr_TR: Oylar nasıl sunulur

en: If you have a template or extension in .zip format, you may install it by uploading it here.
tr_TR: .Zip biçiminde bir şablonunuz veya uzantınız varsa, buraya yükleyerek kurabilirsiniz.

en: If you need custom feature just let us know we will be happy to serve you!
tr_TR: Özel bir özelliğe ihtiyacınız varsa, size hizmet etmekten mutluluk duyacağımızı bize bildirin!

en: Image
tr_TR: Resim

en: Image URL
tr_TR: Resim URL

en: Import data
tr_TR: Verileri içe aktar

en: Import information from {{provider}}?
tr_TR: {{Provider}} bilgileri içe aktarılsın mı?

en: Import settings
tr_TR: Ayarları içe aktar

en: Imported
tr_TR: İçe aktar

en: Importing
tr_TR: İçe aktarılıyor

en: Improve your appearance in search engine through <a href="https://developers.google.com/search/docs/guides/intro-structured-data" target="_blank">Structured Data</a> implementation..
tr_TR: <a href="https://developers.google.com/search/docs/guides/intro-structured-data" target="_blank">Yapısal Veri</a> uygulamasıyla arama motorundaki görünümünüzü iyileştirin..

en: Inherit
tr_TR: Devral

en: Insert
tr_TR: Ekle

en: Inserted
tr_TR: Eklendi

en: Install
tr_TR: Yükle

en: Installed
tr_TR: Yüklendi

en: Instant Support
tr_TR: Anında Destek

en: Integration
tr_TR: Entegrasyon

en: Invalid Poll ID
tr_TR: Geçersiz Anket ID

en: Invalid Poll ID.
tr_TR: Geçersiz Anket ID.

en: Invalid Sidebar ID.
tr_TR: Geçersiz Sidebar ID.

en: Invalid access token.
tr_TR: Geçersiz erişim belirteci.

en: Invalid key or email.
tr_TR: Geçersiz anahtar veya e-posta.

en: It's time to create your first poll.
tr_TR: İlk anketinizi oluşturma zamanı.

en: Join and ask TotalSuite community for help.
tr_TR: TotalSuite topluluğuna katılın ve yardım isteyin.

en: Label
tr_TR: Etiket

en: Last name
tr_TR: Soyisim

en: Layout
tr_TR: Yerleşim

en: Learn More
tr_TR: Daha Fazla

en: Left
tr_TR: Sol

en: Licensed to
tr_TR: Lisanslı

en: Limitations
tr_TR: Sınırlamalar

en: Line height
tr_TR: Satır yüksekliği

en: Link your account purchases using an access token.
tr_TR: Hesap satın alımlarınızı bir erişim jetonu kullanarak bağlayın.

en: Linked account
tr_TR: Bağlı hesap

en: Linking...
tr_TR: Bağlanıyor ...

en: Live
tr_TR: Canlı

en: Load poll in-place without reloading the whole page.
tr_TR: Tüm sayfayı yeniden yüklemeden anketi yerinde yükleyin.

en: Loading...
tr_TR: Yükleniyor...

en: Maximum width
tr_TR: Maksimum genişlik

en: Membership
tr_TR: Üyelik

en: Modifiers
tr_TR: Değiştiriciler

en: Module activated.
tr_TR: Modül etkinleştirildi.

en: Module deactivated.
tr_TR: Modül devre dışı bırakıldı.

en: Module downloaded and installed.
tr_TR: Modül indirildi ve kuruldu.

en: Module installed.
tr_TR: Modül yüklendi.

en: Module uninstalled.
tr_TR: Modül kaldırıldı.

en: Module updated.
tr_TR: Modül güncellendi.

en: Modules
tr_TR: Modüller

en: Move here
tr_TR: Buraya taşı

en: Multiline
tr_TR: Çok satırlı

en: Must be a valid regular expression.
tr_TR: Geçerli bir normal ifade olmalıdır.

en: Must match
tr_TR: Eşleşmelidir

en: Must not match
tr_TR: Eşleşmemelidir

en: My Account
tr_TR: Hesabım

en: Name
tr_TR: İsim

en: New Poll
tr_TR: Yeni Anket

en: New Question
tr_TR: Yeni Soru

en: New vote has been casted
tr_TR: Yeni oy verildi

en: Next
tr_TR: Sonraki

en: No
tr_TR: Hayır

en: No choices yet. Add some by clicking on buttons below.
tr_TR: Henüz seçenek yok. Aşağıdaki düğmelere tıklayarak birkaç tane ekleyin.

en: No conditions were specified
tr_TR: Hiçbir koşul belirtilmedi

en: No custom fields yet. Add some by clicking on buttons below.
tr_TR: Henüz özel alan yok. Aşağıdaki düğmelere tıklayarak birkaç tane ekleyin.

en: No polls found
tr_TR: Anket bulunamadı

en: No polls found in Trash
tr_TR: Çöp Kutusu'nda anket bulunamadı

en: No polls to migrate.
tr_TR: Taşınacak anket yok.

en: None
tr_TR: Hiçbiri

en: Nothing. Nada. Niente. Nickts. Rien.
tr_TR: Hiçbir şey değil. Nada. Niente. Nickts. Rien.

en: Notifications
tr_TR: Bildirimler

en: Number of votes
tr_TR: Oy sayısı

en: Offline
tr_TR: Çevrimdışı

en: One choice per line.
tr_TR: Satır başına bir seçenek.

en: One field per line.
tr_TR: Satır başına bir alan.

en: One-click vote
tr_TR: Tek tıkla oy

en: OneSignal API Key
tr_TR: OneSignal API Anahtarı

en: OneSignal App ID
tr_TR: OneSignal Uygulama Kimliği

en: Open <a target="_blank" href="https://codecanyon.net/downloads">downloads page</a>, find the product, click "Download" then select on "License certificate & purchase code (text)".
tr_TR: <a target="_blank" href="https://codecanyon.net/downloads">İndirmeler sayfasını</a> açın, ürünü bulun, "İndir" i tıklayın ve ardından "Lisans sertifikası ve satın alma kodu (metin)" seçeneğini seçin .

en: Open the page which you have pasted the code in and test poll functionality.
tr_TR: Kodu yapıştırdığınız sayfayı açın ve anket işlevini test edin.

en: Open the page which you have pasted the link in and test poll functionality.
tr_TR: Bağlantıyı yapıştırdığınız sayfayı açın ve anket işlevini test edin.

en: Open the page which you have pasted the shortcode in and test poll functionality.
tr_TR: Kısa kodu yapıştırdığınız sayfayı açın ve anket işlevini test edin.

en: Open the page which you have the same sidebar and test poll functionality.
tr_TR: Aynı kenar çubuğuna sahip olduğunuz sayfayı açın ve anket işlevini test edin.

en: Option format is "option : label"
tr_TR: Seçenek biçimi "seçenek: etiket" şeklindedir

en: Option per line.
tr_TR: Satır başına seçenek.

en: Options
tr_TR: Seçenekler

en: Original
tr_TR: Orijinal

en: Other
tr_TR: Diğer

en: Our support team is here to help you.
tr_TR: Destek ekibimiz size yardımcı olmak için burada.

en: Overview
tr_TR: Genel Bakış

en: Paste the code
tr_TR: Kodu yapıştırın

en: Paste the copied code into an HTML page.
tr_TR: Kopyalanan kodu bir HTML sayfasına yapıştırın.

en: Paste the copied link anywhere like pages and posts.
tr_TR: Kopyalanan bağlantıyı sayfalar ve yazılar gibi herhangi bir yere yapıştırın.

en: Paste the copied shortcode into an area that support shortcodes like pages and posts.
tr_TR: Kopyalanan kısa kodu, sayfalar ve yazılar gibi kısa kodları destekleyen bir alana yapıştırın.

en: Paste the link
tr_TR: Bağlantıyı yapıştırın

en: Paste the shortcode
tr_TR: Kısa kodu yapıştırın

en: Pending
tr_TR: Bekliyor

en: Performance
tr_TR: Performans

en: Phone
tr_TR: Telefon

en: Plain text body
tr_TR: Düz metin gövdesi

en: Please consider <a href="https://codecanyon.net/downloads/">leaving a review</a>. You could also get a chance to win a free item from our store by tweeting about TotalPoll!
tr_TR: Lütfen <a href="https://codecanyon.net/downloads/"> bir inceleme bırakmayı </a> düşünün. Ayrıca TotalPoll hakkında tweet atarak mağazamızdan ücretsiz bir ürün kazanma şansı elde edebilirsiniz!

en: Please select a poll
tr_TR: Lütfen bir anket seçin

en: Plugin is not supported.
tr_TR: Eklenti desteklenmez.

en: Poll
tr_TR: Anket

en: Poll draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview poll</a>
tr_TR: Anket taslağı güncellendi. <a target="_blank" href="%s">Anketi önizleyin</a>

en: Poll published. <a href="%s">View poll</a>
tr_TR: Anket yayınlandı. <a href="%s">Anketi görüntüleyin</a>

en: Poll restored to revision from %s
tr_TR: Anket %s kaynağından revizyona geri yüklendi

en: Poll saved.
tr_TR: Anket kaydedildi.

en: Poll scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview poll</a>
tr_TR: Anketin planlandığı tarih: <strong>%1$s </strong>. <a target="_blank" href="%2$s"> Anketi önizleyin </a>

en: Poll submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview poll</a>
tr_TR: Anket gönderildi. <a target="_blank" href="%s">Anketi önizleyin</a>

en: Poll title: {{title}}
tr_TR: Anket başlığı: {{title}}

en: Poll updated.
tr_TR: Anket güncellendi.

en: Poll updated. <a href="%s">View poll</a>
tr_TR: Anket güncellendi. <a href="%s">Anketi görüntüleyin</a>

en: Poll:
tr_TR: Anket:

en: Polls
tr_TR: Anketler

en: Polls migrated successfully.
tr_TR: Anketler başarıyla taşındı.

en: Polls to migrate.
tr_TR: Anketler taşınacak.

en: Position
tr_TR: Durum

en: Prepare email template
tr_TR: E-posta şablonu hazırlayın

en: Preset
tr_TR: Ön ayar

en: Preview
tr_TR: Ön izleme

en: Previous
tr_TR: Önceki

en: Primary
tr_TR: Birincil

en: Primary (Contrast)
tr_TR: Birincil (Kontrast)

en: Primary (Dark)
tr_TR: Birincil (Koyu)

en: Primary (Darker)
tr_TR: Birincil (Daha Koyu)

en: Primary (Light)
tr_TR: Birincil (Açık)

en: Primary (Lighter)
tr_TR: Birincil (Daha Açık)

en: Product activated!
tr_TR: Ürün etkinleştirildi!

en: Product activation for %s
tr_TR: %s için ürün aktivasyonu

en: Purged.
tr_TR: Tasfiye edildi.

en: Question
tr_TR: Soru

en: Question #{{$index+1}}
tr_TR: Soru #{{$index+1}}

en: Questions
tr_TR: Sorular

en: Questions per row
tr_TR: Satır başına sorular

en: Random
tr_TR: Rastgele

en: Random Votes
tr_TR: Rastgele Oylar

en: Recipient email
tr_TR: Alıcı E-posta

en: Refresh
tr_TR: Yenile

en: Region (IP based)
tr_TR: Bölge (IP tabanlı)

en: Regular Expression
tr_TR: Düzenli ifade

en: Remove all data on uninstall.
tr_TR: Kaldırma sırasında tüm verileri kaldırın.

en: Render full poll when listed in polls archive.
tr_TR: Anket arşivinde listelendiğinde tam anketi işle.

en: Required
tr_TR: Zorunlu

en: Required membership roles
tr_TR: Gerekli üyelik rolleri

en: Reset
tr_TR: Sıfırla

en: Reset Votes
tr_TR: Oyları Sıfırla

en: Results
tr_TR: Sonuçlar

en: Right
tr_TR: Sağ

en: Run user input against a regular expression.
tr_TR: Kullanıcı girdisini bir normal ifadeye karşı çalıştırın.

en: Saved.
tr_TR: Kaydedildi.

en: Screen:
tr_TR: Ekran:

en: Scroll up after vote submission
tr_TR: Oy verdikten sonra yukarı kaydırın

en: Scroll up to poll viewport after submitting a vote.
tr_TR: Bir oylama gönderdikten sonra anket görünümüne gidin.

en: Search
tr_TR: Ara

en: Search Polls
tr_TR: Anketlerde Ara

en: Search our knowledge base for detailed answers and tutorials.
tr_TR: Ayrıntılı yanıtlar ve öğreticiler için bilgi tabanımızda arama yapın.

en: Secondary
tr_TR: İkincil

en: Secondary (Contrast)
tr_TR: İkincil (Contrast)

en: Secondary (Dark)
tr_TR: İkincil (Dark)

en: Secondary (Darker)
tr_TR: İkincil (Darker)

en: Secondary (Light)
tr_TR: İkincil (Light)

en: Secondary (Lighter)
tr_TR: İkincil (Lighter)

en: Select
tr_TR: Seçiniz

en: Select a sidebar
tr_TR: Sidebar seç

en: Select language
tr_TR: Dil seç

en: Send Ticket
tr_TR: Bilet Gönder

en: Send a test email to yourself and test poll functionality.
tr_TR: Kendinize bir test e-postası gönderin ve anket işlevini test edin.

en: Send notification when
tr_TR: Ne zaman bildirim gönder

en: Services
tr_TR: Servis

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Sharing
tr_TR: Paylaşım

en: Show results for voters and non-voters
tr_TR: Seçmenler ve seçmen olmayanlar için sonuçları göster

en: Show results for voters only
tr_TR: Yalnızca seçmenler için sonuçları göster

en: Shuffle
tr_TR: Karıştır

en: Simple yet Powerful Plugins for WordPress
tr_TR: WordPress için Basit ama Güçlü Eklentiler

en: Something went wrong. Please try again.
tr_TR: Bir şeyler yanlış gitti. Lütfen tekrar deneyin.

en: Sort
tr_TR: Çeşit

en: Sort choices by
tr_TR: Seçimleri şuna göre sırala:

en: Sort results by
tr_TR: Sonuçları sıralama ölçütü

en: Spread the word
tr_TR: Herkese duyurun

en: Standard link
tr_TR: Standart bağlantı

en: Start by adding this poll to one of available sidebars:
tr_TR: Bu anketi mevcut kenar çubuklarından birine ekleyerek başlayın:

en: Start by copying the following HTML code:
tr_TR: Aşağıdaki HTML kodunu kopyalayarak başlayın:

en: Start by copying the following link:
tr_TR: Aşağıdaki bağlantıyı kopyalayarak başlayın:

en: Start by copying the following shortcode:
tr_TR: Aşağıdaki kısa kodu kopyalayarak başlayın:

en: Start by preparing your email template with your questions and choices.
tr_TR: Sorularınız ve seçimlerinizle e-posta şablonunuzu hazırlayarak başlayın.

en: Start date
tr_TR: Başlangıç ​​tarihi

en: Status
tr_TR: Durum

en: Stay in the loop
tr_TR: Bağlantıda kal

en: Store
tr_TR: Mağaza

en: Structured Data
tr_TR: Yapılandırılmış Veriler

en: Subscribe
tr_TR: Abone

en: Support
tr_TR: Destek

en: Switch to advanced
tr_TR: Gelişmişe geç

en: Template
tr_TR: Şablon

en: Template Settings
tr_TR: Şablon Ayarları

en: Template variables
tr_TR: Şablon değişkenleri

en: Templates
tr_TR: Şablonlar

en: Text
tr_TR: Metin

en: Thank you
tr_TR: Teşekkürler

en: The membership types that can vote.
tr_TR: Oy verebilecek üyelik türleri.

en: The methods used to block exceeding the limits of voting.
tr_TR: Oylama sınırlarının aşılmasını engellemek için kullanılan yöntemler.

en: The quota where the poll will not accept votes after reaching.
tr_TR: Anketin ulaştıktan sonra oy kabul etmeyeceği kota.

en: The time period before the user can vote again.
tr_TR: Kullanıcının tekrar oy kullanabilmesi için önceki süre.

en: The user will be able to vote by clicking on the choice directly.
tr_TR: Kullanıcı, doğrudan seçeneğe tıklayarak oy kullanabilir.

en: There are no polls yet.
tr_TR: Henüz anket yok.

en: This URL will receive an HTTP POST with the following body
tr_TR: Bu URL, aşağıdaki gövdeye sahip bir HTTP POST alacak

en: This can be useful when you would like to bypass cache mechanisms and plugins.
tr_TR: Bu, önbellek mekanizmalarını ve eklentileri atlamak istediğinizde yararlı olabilir.

en: This content will be shown above question and choices.
tr_TR: Bu içerik soru ve seçeneklerin üzerinde gösterilecektir.

en: This content will be shown above results.
tr_TR: Bu içerik, sonuçların üzerinde gösterilecektir.

en: This content will be shown below question and choices.
tr_TR: Bu içerik soru ve seçeneklerin altında gösterilecektir.

en: This content will be shown below results.
tr_TR: Bu içerik sonuçların altında gösterilecektir.

en: This field value must be unique in entries table.
tr_TR: Bu alan değeri, girişler tablosunda benzersiz olmalıdır.

en: This may put high load on your server because TotalPoll will hit the database frequently.
tr_TR: TotalPoll veritabanına sık sık vuracağından bu, sunucunuza yüksek yük getirebilir.

en: This message will be shown if the validation failed.
tr_TR: Doğrulama başarısız olursa bu mesaj gösterilecektir.

en: This option might be useful when WordPress isn't running on standard filesystem.
tr_TR: Bu seçenek, WordPress standart dosya sisteminde çalışmadığında yararlı olabilir.

en: This option will render all polls instead of showing titles only.
tr_TR: Bu seçenek, yalnızca başlıkları göstermek yerine tüm anketleri oluşturacaktır.

en: This poll has been created using an older version of TotalPoll, please migrate it.
tr_TR: Bu anket TotalPoll'un eski bir sürümü kullanılarak oluşturuldu, lütfen taşıyın.

en: This poll has ended (since %s).
tr_TR: Bu anket sona erdi (%s tarihinden beri).

en: This poll has ended (votes quota has been exceeded).
tr_TR: Bu anket sona erdi (oy kotası aşıldı).

en: This poll has not started yet (%s left).
tr_TR: Bu anket henüz başlamadı (%s kaldı).

en: This poll is not available in your region.
tr_TR: Bu anket bölgenizde mevcut değil.

en: Thumbnail URL
tr_TR: Küçük resim URL'si

en: Thumbnail image URL
tr_TR: Küçük resim URL'si

en: Time period
tr_TR: Zaman dilimi

en: Title
tr_TR: Başlık

en: To
tr_TR: İçin

en: To continue, you must be a part of these roles: %s.
tr_TR: Devam etmek için şu rollerin bir parçası olmalısınız: %s.

en: TotalPoll latest poll widget
tr_TR: TotalPoll en son anket aracı

en: TotalPoll made possible thanks to these projects and contributors.
tr_TR: TotalPoll, bu projeler ve katkıda bulunanlar sayesinde mümkün oldu.

en: TotalPoll poll widget
tr_TR: TotalPoll anket aracı

en: TotalPoll uses standard WordPress import/export mechanism.
tr_TR: TotalPoll, standart WordPress içe / dışa aktarma mekanizmasını kullanır.

en: Transform
tr_TR: Dönüştürme

en: Transition
tr_TR: Geçiş

en: Translate
tr_TR: Çevir

en: Translations
tr_TR: Çeviriler

en: Type
tr_TR: Tür

en: UPPERCASE
tr_TR: BÜYÜK HARF

en: Unable to insert the entry.
tr_TR: Giriş eklenemiyor.

en: Unfortunately, your browser does not support push notifications.
tr_TR: Maalesef tarayıcınız push bildirimlerini desteklemiyor.

en: Unicode Support
tr_TR: Unicode Desteği

en: Uninstall
tr_TR: Kaldır

en: Unique
tr_TR: Benzersiz

en: Unknown choice. Please try again.
tr_TR: Bilinmeyen seçim. Lütfen tekrar deneyin.

en: Until end date is reached
tr_TR: Bitiş tarihine ulaşılıncaya kadar

en: Until quota is reached
tr_TR: Kotaya ulaşılana kadar

en: Untitled
tr_TR: Başlıksız

en: Update
tr_TR: Güncelle

en: Upload
tr_TR: Yükle

en: Use
tr_TR: Kullanım

en: User ID
tr_TR: Üye ID

en: User IP: {{ip}}
tr_TR: Üye IP: {{ip}}

en: User browser: {{browser}}
tr_TR: Kullanıcı tarayıcısı: {{browser}}

en: User can vote for up to {{maximum}} choice(s).
tr_TR: Kullanıcı {{maximum}} seçime kadar oy verebilir.

en: User login
tr_TR: Üye Girişi

en: User must vote at least for {{minimum}} choice(s).
tr_TR: Kullanıcı en az {{minimum}} seçenek için oy vermelidir.

en: User name
tr_TR: Üye Adı

en: Useragent
tr_TR: Kullanıcı Temsilcisi

en: Validations
tr_TR: Doğrulamalar

en: Value
tr_TR: Değer

en: Version
tr_TR: Versiyon

en: View Poll
tr_TR: Anketi Görüntüle

en: Visibility
tr_TR: Görünürlük

en: Visit Forums
tr_TR: Forumları Ziyaret Et

en: Vote
tr_TR: Oyla

en: Vote date: {{date}}
tr_TR: Oy tarihi: {{date}}

en: Vote links
tr_TR: Oy bağlantıları

en: Votes
tr_TR: Oylar

en: Votes format
tr_TR: Oy biçimi

en: Votes per IP
tr_TR: IP başına oy

en: Votes per session
tr_TR: Oturum başına oy

en: Votes per user
tr_TR: Kullanıcı başına oy

en: Voting via links has been disabled for this poll.
tr_TR: Bu anket için bağlantılar aracılığıyla oylama devre dışı bırakıldı.

en: Voting will be closed after reaching this date.
tr_TR: Bu tarihe ulaşıldıktan sonra oylama kapatılacaktır.

en: Voting will be closed before reaching this date.
tr_TR: Bu tarihe ulaşılmadan oylama kapatılacaktır.

en: Welcome
tr_TR: Hoşgeldiniz

en: What's new
tr_TR: Neler yeni

en: Widget added successfully.
tr_TR: Widget başarıyla eklendi.

en: Width
tr_TR: Genişlik

en: WordPress feature
tr_TR: WordPress özelliği

en: Yes
tr_TR: Evet

en: Yes, but hide it until reviewed below.
tr_TR: Evet, ancak aşağıda incelenene kadar saklayın.

en: You can vote for up to {{maximum}} choice. | You can vote for up to {{maximum}} choices.
tr_TR[0]: {{maximum}} seçime kadar oy verebilirsiniz.
tr_TR[1]: {{maximum}} seçime kadar oy verebilirsiniz.

en: You cannot see results before voting.
tr_TR: Oylamadan önce sonuçları göremezsiniz.

en: You cannot vote again in this poll.
tr_TR: Bu ankette tekrar oy kullanamazsınız.

en: You cannot vote again.
tr_TR: Tekrar oy kullanamazsınız.

en: You cannot vote because the quota has been exceeded.
tr_TR: Kota aşıldığı için oy veremezsiniz.

en: You cannot vote because this poll has expired.
tr_TR: Bu anketin süresi dolduğu için oy veremezsiniz.

en: You cannot vote because this poll has not started yet.
tr_TR: Bu anket henüz başlamadığı için oy veremezsiniz.

en: You cannot vote because this poll is not available in your region.
tr_TR: Bu anket bölgenizde mevcut olmadığı için oy veremezsiniz.

en: You cannot vote because you are a guest, please <a href="%s">sign in</a> or <a href="%s">register</a>.
tr_TR: Misafir olduğunuz için oy veremezsiniz, lütfen <a href="%s">oturum açın</a> veya <a href="%s">kaydolun</a>.

en: You cannot vote because you have insufficient rights.
tr_TR: Yeterli haklara sahip olmadığınız için oy kullanamazsınız.

en: You cannot vote for more than %d choices.
tr_TR: %d'den fazla seçeneğe oy veremezsiniz.

en: You cannot vote for more than one choice.
tr_TR: Birden fazla seçeneğe oy veremezsiniz.

en: You have entered an invalid captcha code.
tr_TR: Geçersiz bir captcha kodu girdiniz.

en: You have to vote for at least %d choices.
tr_TR: En az %d seçenek için oy kullanmanız gerekir.

en: You have to vote for at least one choice.
tr_TR: Lütfen bir seçim yapınız.

en: You must vote for at least {{minimum}} choice. | You must vote for at least {{minimum}} choices.
tr_TR[0]: En az {{minimum}} seçim için oy vermelisiniz.
tr_TR[1]: En az {{minimum}} seçim için oy vermelisiniz.

en: You're in a hurry? We've got your back!
tr_TR: Aceleniz mi var? Biz sizin arkanızdayız!

en: You're now receiving updates.
tr_TR: Şimdi güncellemeleri alıyorsunuz.

en: Your TotalSuite Account
tr_TR: TotalSuite Hesabınız

en: Your account has been linked successfully.
tr_TR: Hesabınız başarıyla bağlanmıştır.

en: Your email
tr_TR: E-posta adresiniz

en: [TotalPoll] Latest Poll
tr_TR: [TotalPoll] Son Anket

en: [TotalPoll] Poll
tr_TR: [TotalPoll] Anket

en: date must be a DateTime object
tr_TR: tarih bir DateTime nesnesi olmalıdır

en: full column
tr_TR: tam sütun

en: lowercase
tr_TR: küçük harf

en: option_key:Option label
tr_TR: option_key: Seçenek etiketi

en: poll_id and action are required
tr_TR: poll_id ve eylem gerekli

en: poll_id and fields are required
tr_TR: poll_id ve alanlar zorunludur

en: polls
tr_TR: anketler

en: reCaptcha by Google
tr_TR: Google'dan reCaptcha

en: {{errors}} for field errors.
tr_TR: Alan hataları için {{errors}}.

en: {{field}} for field input.
tr_TR: Alan girişi için {{field}}.

en: {{label}} does not allow this value.
tr_TR: {{label}} bu değere izin vermiyor.

en: {{label}} for a field label.
tr_TR: Alan etiketi için {{label}}.

en: {{label}} for field label.
tr_TR: Alan etiketi için {{label}}.

en: {{label}} has been used before.
tr_TR: {{label}} daha önce kullanıldı.

en: {{label}} is not accepted.
tr_TR: {{label}} kabul edilmiyor.

en: {{label}} is not within the supported range.
tr_TR: {{label}} desteklenen aralıkta değil.

en: {{label}} must be a valid email address.
tr_TR: {{label}} geçerli bir e-posta adresi olmalıdır.

en: {{label}} must be filled.
tr_TR: {{label}} doldurulmalıdır.

en: {{product}} is part of <a href="{{totalsuite}}" target="_blank">TotalSuite</a>, a suite of robust and maintained plugins for WordPress.
tr_TR: {{product}} WordPress için sağlam ve bakımı yapılmış bir eklenti paketi olan <a href="{{totalsuite}}" target="_blank">TotalSuite</a>'in bir parçasıdır.

en: {{sitename}} for website title.
tr_TR: Web sitesi başlığı {{sitename}}.

en: {{title}} for poll title.
tr_TR: Anket başlığı {{title}}.

en: {{votesPercentage}} for votes percentage.
tr_TR: Oy yüzdesi {{votesPercentage}}

en: {{votesTotalWithLabel}} for total votes with label.
tr_TR: etiketli toplam oylar {{votesTotalWithLabel}}

en: {{votesTotal}} for total votes.
tr_TR: Toplam oy {{votesTotal}}

en: {{votesWithLabel}} for votes with label.
tr_TR: etiketli oylar {{votesWithLabel}}

en: {{votes}} for votes number.
tr_TR: oy sayısı {{votes}}
