TotalPoll - en to pt translation catalogue (519 entries)

en: Capitalize
pt: Primeira maiúscula

en: * means wildcard.
pt: * significa curinga.

en: User login
pt: Usuário

en: Insights
pt: Gráficos

en: Collapse
pt: Reduzir

en: Bulk
pt: Alternativas em massa

en: Get a quote
pt: Contatar

en: Required membership roles
pt: Função de usuário requerida

en: The membership types that can vote.
pt: Os tipos de usuários selecionados terão permissão para votar.

en: Get Quote
pt: Contatar

en: reCaptcha by Google
pt: reCaptcha do Google

en: Get one
pt: Pegar uma

en: Number of votes
pt: Número de votos

en: HTML template
pt: Template HTML

en: Description
pt: Descrição

en: Characters left.
pt: Caracteres restantes.

en: Template variables
pt: Templates variáveis

en: {{title}} for poll title.
pt: {{title}} para o título da votação.

en: {{sitename}} for website title.
pt: {{sitename}} para o título do site.

en: Above
pt: Acima

en: This content will be shown above results.
pt: Este conteúdo será exibido acima dos resultados.

en: Below
pt: Abaixo

en: This content will be shown below results.
pt: Este conteúdo será exibido abaixo dos resultados.

en: This content will be shown above question and choices.
pt: Este conteúdo será exibido acima das perguntas e alternativas.

en: This content will be shown below question and choices.
pt: Este conteúdo será exibido abaixo das perguntas e alternativas.

en: Sort choices by
pt: Ordenar alternativas por

en: Block based on
pt: Bloqueio baseado em

en: The methods used to block exceeding the limits of voting.
pt: Métodos usados para definir e bloquear o limite de votos.

en: Authenticated user
pt: Usuário autenticado

en: Votes per session
pt: Votos por seção

en: How many times can the user vote using the same session.
pt: Quantas vezes o usuário pode votar usando a mesma sessão.

en: Votes per user
pt: Votos por usuário

en: How many times can the authenticated user vote.
pt: Quantas vezes o usuário autenticado pode votar.

en: Votes per IP
pt: Votos por IP

en: How many times can the user vote using the same IP.
pt: Quantas vezes o usuário pode votar utilizando o mesmo IP.

en: Timeout (seconds)
pt: Tempo pré-definido (segundos)

en: The time period before the user can vote again.
pt: O período de tempo antes que o usuário possa votar novamente.

en: After this period, users will be able to vote again. To lock the vote permanently, use 0 as a value.
pt: Após esse período, os usuários poderão votar novamente. Para bloquear a votação permanentemente, use 0 como valor.

en: Heads up! The database will be filled with permanent records which may affect the overall performance.
pt: Cuidado! O banco de dados será preenchido com registros permanentes que podem afetar o desempenho geral.

en: Time period
pt: Período de tempo

en: Start date
pt: Data de início

en: Voting will be closed before reaching this date.
pt: Votação será fechada antes de chegar a esta data.

en: End date
pt: Data final

en: Voting will be closed after reaching this date.
pt: A votação será encerrada após atingir essa data.

en: Hold Control/Command for multiple selection.
pt: Segure CTRL para selecionar mais de uma.

en: Quota
pt: Limite

en: The quota where the poll will not accept votes after reaching.
pt: O limite de votos em que a pesquisa não aceitará mais após o alcance.

en: Region (IP based)
pt: Região (Baseado por IP)

en: Add new rule
pt: Adicionar nova regra

en: Load poll in-place without reloading the whole page.
pt: Carregue a votação no local sem recarregar a página inteira.

en: Scroll up after vote submission
pt: Rolar para cima após ter votado

en: Scroll up to poll viewport after submitting a vote.
pt: Ir para as enquetes após votar.

en: One-click vote
pt: Voto One-click

en: The user will be able to vote by clicking on the choice directly.
pt: O usuário poderá votar clicando diretamente na escolha.

en: Question by question
pt: Questão por questão

en: Display questions one by one.
pt: Mostrar perguntas uma por uma.

en: Customized Template
pt: Template customizado

en: Customization service
pt: Serviço de personalização

en: Transition
pt: Transição

en: Animation duration
pt: Duração da animação

en: Animation and transition duration
pt: Duração da animação e transição

en: Typography
pt: Tipografia

en: Add your own CSS here
pt: Adicione seu próprio CSS aqui

en: Primary
pt: Primária

en: Secondary
pt: Secundária

en: Choices per row
pt: Alternativas por linha

en: Questions per row
pt: Perguntas por linha

en: Maximum width
pt: Largura máxima

note: Description of the plugin
en: Yet another powerful plugin.
pt: Veja outro(s) plugin(s) poderoso(s)

en: Background (Checked)
pt: Fundo (Checked)

en: Color (Checked)
pt: Cor (Checked)

en: Border (Checked)
pt: Borda (Checked)

en: Background (Start)
pt: Fundo (Início)

en: Background (End)
pt: Fundo (Fim)

en: Height
pt: Altura

en: Background (error)
pt: Fundo (erro)

en: Color (error)
pt: Cor (erro)

en: Background (hover)
pt: Fundo (hover)

en: Color (hover)
pt: Cor  (hover)

en: Border (hover)
pt: Borda (hover)

en: Primary background
pt: Fundo primário

en: Primary border
pt: Borda primária

en: Primary color
pt: Cor primária

en: Primary background (hover)
pt: Fundo primário (hover)

en: Primary border (hover)
pt: Borda primária (hover)

en: Primary color (hover)
pt: Cor primária (hover)

en: Width
pt: Largura

en: Get poll object
pt: Obter objeto de pesquisa

en: Start by getting the poll object from this URL:
pt: Começar obtendo objeto de pesquisa desta URL:

en: Copy
pt: Copiar

en: Cast a vote
pt: Lançar um voto

en: You can cast a vote by sending a POST request to the following URL:
pt: Você pode votar enviando uma solicitação POST para o seguinte URL:

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Open the page which you have used these API endpoints in and test poll functionality.
pt: Abra a página na qual você usou esses API endpoints e teste a funcionalidade da pesquisa.

en: REST API are available only in WordPress 4.4
pt: REST API está disponível somente no WordPress 4.4

en: Translate
pt: Traduzir

en: Help us translate TotalPoll to your language and get an item from our store for free.
pt: Ajude-nos a traduzir o TotalPoll para seu idioma e ganhe um item da nossa loja gratuitamente.

en: Stay in the loop
pt: Ficar no loop

en: Get latest news about new features, products and deals plus a <strong>10% discount</strong> to use in our store!
pt: Receba as últimas notícias sobre novos recursos, produtos e ofertas, além de um <strong>disconto de 10%</strong> para usar em nossa loja!

en: Your email
pt: Seu email

en: Subscribe
pt: Inscrever-se

en: Follow us
pt: Siga-nos

en: Spread the word
pt: Espalhe a palavra

en: Please consider <a href="https://codecanyon.net/downloads/">leaving a review</a>. You could also get a chance to win a free item from our store by tweeting about TotalPoll!
pt: Por favor, considere <a href="https://codecanyon.net/downloads/">escrever uma avaliação</a>. Você também pode ter a chance de ganhar um item grátis em nossa loja tuitando sobre o TotalPoll!

en: Tweet
pt: Tuítar

en: How can we help you?
pt: Como nos podemos ajudar você?

en: Search our knowledge base for detailed answers and tutorials.
pt: Pesquise em nossa base de conhecimento para respostas detalhadas e tutoriais.

en: Enter some keywords
pt: Digite algumas palavras-chave

en: Search
pt: Pesquisar

en: Community Support
pt: Suporte da comunidade

en: Join and ask TotalSuite community for help.
pt: Participe e peça ajuda à comunidade TotalSuite.

en: Visit Forums
pt: Visitar Forums

en: Customer Support
pt: Suporte ao cliente

en: Our support team is here to help you.
pt: Nossa equipe de suporte está aqui para ajudar você.

en: Send Ticket
pt: Enviar pergunta

en: VIP Support
pt: Suporte VIP

en: You're in a hurry? We've got your back!
pt: Está com pressa? Nós de damos cobertura!

en: Learn More
pt: Saber mais

en: Credits
pt: Créditos

en: TotalPoll made possible thanks to these projects and contributors.
pt: TotalPoll tornou possível graças a esses projetos e colaboradores.

en: Version
pt: Versão

en: Overview
pt: Visão geral

en: Get started
pt: Começar

en: What's new
pt: O que há de novo

en: Activation
pt: Ativação

en: Support
pt: Suporte

en: Take your website to the next level
pt: Leve seu site para o próximo nível

en: Get started with TotalSuite to take your website to the next level with feature-rich premium products.
pt: Comece a usar o TotalSuite para levar seu site ao próximo nível com produtos premium repletos de recursos.

en: Get Started
pt: Começar

en: It's time to create your first poll.
pt: Chegou a hora de criar sua primeira votação.

en: There are no polls yet.
pt: Não há enquetes ainda.

en: Untitled
pt: Sem título

en: Pending
pt: Pendente

en: Product activated!
pt: Produto ativado!

en: You're now receiving updates.
pt: Agora você está recebendo as atualizações.

en: Activation code
pt: Código de ativação

en: Product activation for %s
pt: Produto ativado para %s

en: Open <a href="https://codecanyon.net/downloads">downloads page</a>, find the product, click "Download" then select on "License certificate & purchase code (text)".
pt: Abra à <a href="https://codecanyon.net/downloads">página de downloads</a>, procure o produto, clique em "Download" e selecione "License certificate & purchase code (text)".

en: Activating
pt: Ativação

en: Activate
pt: Ativar

en: Welcome to TotalPoll!
pt: Bem-vindo ao TotalPoll!

en: TotalPoll's user interface was built with you in mind! You can create a poll in less than a minute.
pt: A interface do TotalPoll foi feita com você em mente. Você pode criar uma votação em menos de um minuto.

en: New features
pt: Novas funções

en: TotalPoll 4.0 brings a lot of new features like multiple questions, live preview and insights.
pt: TotalPoll 4.0 traz muitos novos recursos, como várias perguntas, visualização ao vivo e insights.

en: Together is Better
pt: Juntos é melhor

en: TotalPoll is now part of <a href="https://totalsuite.net/">TotalSuite</a> that brings essential tools in a robust suite.
pt: TotalPoll agora é parte da <a href="https://totalsuite.net/">TotalSuite</a> que traz ferramentas essenciais em um conjunto robusto.

en: Visual Learner?
pt: Vídeos tutoriais?

en: Here is a playlist of 5 videos that covers the main tasks to start your journey with TotalPoll.
pt: Aqui está uma playlist com 5 vídeos que aborda as principais tarefas do TotalPoll para lhe ajudar no início desta jornada.

en: Create your first poll
pt: Criar sua primeira votação (ou pesquisa, enquete, etc.)

en: Settings overview
pt: Visão geral das configurações

en: Design customization
pt: Customização do desing

en: Publish
pt: Publicar

en: Please select a poll
pt: Por favor, selecione a enquete

en: From
pt: De

en: To
pt: Para

en: Clear
pt: Limpar

en: Apply
pt: Aplicar

en: Previous
pt: A

en: Next
pt: Próximo

en: Download as
pt: Baixar como

en: Install
pt: Instalar

en: Extensions
pt: Extensões

en: By
pt: Por

en: Buy
pt: Comprar

en: Update
pt: Atualizar

en: Uninstall
pt: Desisntalar

en: Deactivate
pt: Desativar

en: If you have a template or extension in .zip format, you may install it by uploading it here.
pt: Se você tem um template com extensão .zip você pode instar fazendo o upload aqui.

en: Always embed CSS with HTML.
pt: Sempre incorpore CSS a HTML.

en: This option might be useful when WordPress isn't running on standard filesystem.
pt: Essa opção pode ser útil quando o WordPress não está em execução no sistema de arquivos padrão.

en: Render full poll when listed in polls archive.
pt: Renderize a enquete completa quando listada no arquivo de enquetes.

en: This option will render all polls instead of showing titles only.
pt: Esta opção renderizará todas as pesquisas, em vez de mostrar apenas títulos.

en: Disable polls archive.
pt: Desabilite o arquivo de enquetes.

en: Remove all data on uninstall.
pt: Remover todos os dados ou desisntalar.

en: Heads up! This will remove all TotalPoll data including options, cache files and polls.
pt: Cuidado! Isto vai remover todos os dados do TotalPoll, incluindo opções, cache, arquivos e votações.

en: Enable invisible captcha.
pt: Ativar captcha invisível.

en: Poll title: {{title}}
pt: Título da votação: {{title}}

en: Choices: {{choices}}
pt: Alternativas: {{choices}}

en: User IP: {{ip}}
pt: IP do usuário: {{ip}}

en: User browser: {{browser}}
pt: Navegador do usuário: {{browser}}

en: Vote date: {{date}}
pt: Data do voto: {{date}}

en: Title
pt: Título

en: Plain text body
pt: Corpo do texto

en: Asynchronous loading
pt: Carregamento sem sincronia

en: This can be useful when you would like to bypass cache mechanisms and plugins.
pt: Isso pode ser útil quando você deseja ignorar mecanismos e plug-ins de cache.

en: Full checks on page load.
pt: Verificações completas no carregamento da página.

en: This may put high load on your server because TotalPoll will hit the database frequently.
pt: Isso pode sobrecarregar o servidor porque o TotalPoll acessará o banco de dados com freqüência.

en: Clear cache
pt: Limpar cache

en: Import data
pt: Importar dados

en: Import settings
pt: Importar configurações

en: TotalPoll uses standard WordPress import mechanism.
pt: TotalPoll usa a ferramenta de importação do WordPress.

en: Export data
pt: Exportar dados

en: Export settings
pt: Exportar configurações

en: TotalPoll uses standard WordPress export mechanism.
pt: TotalPoll usa a ferramenta de exportação do WordPress.

en: Structured Data
pt: Dados estruturados

en: Improve your appearance in search engine through <a href="https://developers.google.com/search/docs/guides/intro-structured-data" target="_blank">Structured Data</a> implementation..
pt: Melhore sua aparência no mecanismo de busca com a implementação dos <a href="https://developers.google.com/search/docs/guides/intro-structured-data" target="_blank">Dados estruturados</a>...

en: No polls to migrate.
pt: Nenhuma votação para migrar.

en: Polls migrated successfully.
pt: Votações migradas com sucesso.

en: Polls to migrate.
pt: Votações para migrar.

en: Migrate
pt: Migrar

en: Migrated
pt: Migradas

en: Migrating
pt: Migrando

en: Preset
pt: Predefinido

en: First name
pt: Primeiro nome

en: Last name
pt: Último nome

en: Phone
pt: Telefone

en: Gender
pt: Gênero

en: Country
pt: País

en: Agreement
pt: Acordo

en: Expand
pt: Expandir

en: Delete All
pt: Apagar tudo

en: One field per line.
pt: Digite uma alternativa por linha.

en: Insert
pt: Inserir

en: No custom fields yet. Add some by clicking on buttons below.
pt: Nenhum campo personalizado ainda. Adicione alguns clicando nos botões abaixo.

en: Move here
pt: Mover aqui

en: Textarea
pt: Campo de texto

en: Select
pt: Selecionar

en: Required
pt: Necessário

en: Delete
pt: Deletar

en: Basic
pt: Básico

en: Label
pt: Rótulo

en: Field label
pt: Rótulo do campo

en: Name
pt: Nome

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Default value
pt: Nome padrão

en: Field default value
pt: Valor padrão do campo

en: Default value per line.
pt: Valor padrão por linha.

en: option_key:Option label
pt: option_key:Campo de opção

en: Option per line.
pt: Opções por linha.

en: Option format is "option : label"
pt: Formato das opções é "opção : rótulo"

en: Filled (required)
pt: Preenchido (obrigatório)

en: Unique
pt: Único

en: This field value must be unique in entries table.
pt: Este valor de campo deve ser exclusivo na tabela de entradas.

en: Filter by list
pt: Filtrar por lista

en: Type
pt: Tipo

en: Value
pt: Valor

en: Allow
pt: Permitir

en: Deny
pt: Negar

en: Add new value
pt: Adicionar novo valor

en: Regular Expression
pt: Expressão regular

en: Expression
pt: Expressão

en: Run user input against a regular expression.
pt: Execute a entrada do usuário em uma expressão regular.

en: Must be a valid regular expression.
pt: Deve ser uma expressão regular válida.

en: Error message
pt: Mensagem de erro

en: This message will be shown if the validation failed.
pt: Esta mensagem irá aparecer se a validação falhar.

en: {{label}} for a field label.
pt: {{label}} para um rótulo de campo.

en: Comparison
pt: Comparação

en: Must match
pt: Deve combinar

en: Must not match
pt: Não deve combinar

en: Field CSS classes
pt: Classes CSS de campo

en: Field classes
pt: Classes de campo

en: Field template
pt: Template de campo

en: full column
pt: todas as colunas

en: 1/2 column
pt: 1/2 coluna

en: 1/3 column
pt: 1/3 coluna

en: {{label}} for field label.
pt: {{label}} para o rótulo de campo.

en: {{errors}} for field errors.
pt: {{errors}} para erros de campo.

en: {{field}} for field input.
pt: {{field}} para entrada de campo.

en: Question
pt: Pergunta

en: New Question
pt: Nova pergunta

en: Active template
pt: Ativar template

en: Change
pt: Mudar

en: Reset
pt: Resetar

en: Font family
pt: Família da fonte

en: Font size
pt: Tamanho da fonte

en: Line height
pt: Altura da linha

en: Align
pt: Alinhar

en: Inherit
pt: Herdar

en: Right
pt: Direita

en: Center
pt: Centro

en: Left
pt: Esquerda

en: Transform
pt: Transformar

en: UPPERCASE
pt: MAIÚSCULAS

en: lowercase
pt: minúsculas

en: Top
pt: Superior

en: Bottom
pt: Inferior

en: Style
pt: Estil

en: Solid
pt: Sólido

en: Double
pt: Duplo

en: Dashed
pt: Tracejado

en: Dotted
pt: Pontilhado

en: Groove
pt: Sulcos

en: Hidden
pt: Escondido

en: Ridge
pt: Cume

en: Radius
pt: Radial

en: Select language
pt: Selecione o idioma

en: Question #{{$index+1}}
pt: Pergunta #{{$index+1}}

en: Add it to sidebar
pt: Adicionar à barra lateral

en: Start by adding this poll to one of available sidebars:
pt: Comece adicionando esta votação a uma das barras laterais disponíveis:

en: Select a sidebar
pt: Selecione a barra lateral

en: Open the page which you have the same sidebar and test poll functionality.
pt: Abra a página na qual você tem a mesma barra lateral e teste a função de votação.

en: Copy code
pt: Copiar o código

en: Start by copying the following HTML code:
pt: Comece copiando este código HTML:

en: Paste the code
pt: Colar código

en: Paste the copied code into an HTML page.
pt: Cole o código copiado em uma página HTML.

en: Open the page which you have pasted the code in and test poll functionality.
pt: Abra a página na qual você colou o código e teste a função de votação.

en: Prepare email template
pt: Preparar o template do email

en: Start by preparing your email template with your questions and choices.
pt: Comece preparando seu email com perguntas e alternativas.

en: Adjust choices links
pt: Ajustar links das alternativas

en: Copy and paste choices links from the following list:
pt: Copie e cole o links das alternativas da seguinte lista:

en: Send a test email to yourself and test poll functionality.
pt: Enviar um email de teste para você mesmo e teste a função de votação.

en: Copy the link
pt: Copie o link

en: Start by copying the following link:
pt: Comece copiando o seguinte link:

en: Paste the link
pt: Cole link

en: Paste the copied link anywhere like pages and posts.
pt: Colar o link copiado em qualquer página e postagem.

en: Open the page which you have pasted the link in and test poll functionality.
pt: Abra a página na qual você colou o código e teste a função de votação.

en: Copy shortcode
pt: Copiar shortcode

en: Start by copying the following shortcode:
pt: Comece copiando o seguinte shortcode:

en: Paste the shortcode
pt: Cole o shortcode

en: Paste the copied shortcode into an area that support shortcodes like pages and posts.
pt: Cole o shortcode copiado em uma área que suporta shortcode, como páginas e postagens.

en: Open the page which you have pasted the shortcode in and test poll functionality.
pt: Abra a página na qual você colou o código e teste a função de votação.

en: Choice label
pt: Escolher rótulo

en: Image URL
pt: URL da imagem

en: Full size image URL
pt: URL da imagem em tamanho original

en: Upload
pt: Carregar

en: Thumbnail URL
pt: URL da miniatura

en: Thumbnail image URL
pt: URL da imagem em miniatura

en: Available sizes
pt: Tamanhos disponíveis

en: Shuffle
pt: Embaralhar

en: Random Votes
pt: Votos aleatórios

en: Filter
pt: Filtrar

en: Reset Votes
pt: Zerar votos

en: One choice per line.
pt: Uma opção por linha.

en: Image
pt: Imagem

en: Video
pt: Vídeo

en: Audio
pt: Áudio

en: No choices yet. Add some by clicking on buttons below.
pt: Nenhuma alternativa ainda. Adicione algumas clicando nos botões abaixo.

en: Video URL
pt: URL do vídeo

en: Full size video URL
pt: URL do vídeo em tamanho original

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Audio URL
pt: URL do áudio

en: Full size audio URL
pt: URL do áudio em tamanho original

en: Send notification when
pt: Enviar notificação quando

en: New vote has been casted
pt: Novo voto for registrado

en: Recipient email
pt: E-mail do destinatário

en: This URL will receive an HTTP POST with the following body
pt: Esta URL receberá um HTTP POST com o seguinte corpo

en: Sort results by
pt: Organizar resultados por

en: Position
pt: Posição

en: Random
pt: Aleatório

en: Direction
pt: Direção

en: Descending
pt: Descendente

en: Ascending
pt: Ascendente

en: Votes format
pt: Formato dos votos

en: How votes are presented
pt: Como os resultados dos votos serão apresentados

en: {{votes}} for votes number.
pt: {{votes}} para o número de votos.

en: {{votesPercentage}} for votes percentage.
pt: {{votesPercentage}} para a porcentagem de votos.

en: {{votesWithLabel}} for votes with label.
pt: {{votesWithLabel}} para votos com rótulo.

en: {{votesTotal}} for total votes.
pt: {{votesTotal}} para o total de votos.

en: {{votesTotalWithLabel}} for total votes with label.
pt: {{votesTotalWithLabel}} para o total de votos com rótulos.

en: Show results for voters and non-voters
pt: Mostrar resultados para pessoas que votaram e não votaram

en: Show results for voters only
pt: Mostrar resultados apenas para pessoas que votaram

en: Hide results
pt: Ocultar resultados

en: Hidden results message
pt: Ocultar mensagem de resultados

en: Until quota is reached
pt: Até que o limite seja alcançado

en: Until end date is reached
pt: Até que a data final seja atingida

en: Customization?<br>We have got your back!
pt: Customizações? Nós te damos possibilidades!

en: If you need custom feature just let us know we will be happy to serve you!
pt: Se você precisa de uma função customizada fale com a gente, ficaremos felizes em atendê-lo!

en: TotalPoll requires PHP 5.4+ and WordPress 4.0+ to function properly. Please contact your host to upgrade PHP and WordPress. TotalPoll has been auto-deactivated.
pt: TotalPoll precisa do PHP 5.4 e do Wordpress 4.0+ para funcionar corretamente. Por favor, contate sua hospedagem para atualizar o PHP e o Wordpress. TotalPoll foi desativado automaticamente.

en: Dashboard
pt: Painel de controle

en: Entries
pt: Entradas

en: Log
pt: Registros

en: Logs
pt: Registros

en: Modules
pt: Módulos

en: Options
pt: Opções

en: TotalPoll is part of <a href="https://totalsuite.net/" target="_blank">TotalSuite</a>, a suite of plugins that takes <a href="https://wordpress.org/" target="_blank">WordPress</a> to the next level.
pt: TotalPoll faz parte da <a href="https://totalsuite.net/" target="_blank">TotalSuite</a>, uma suite de plugins que leva o <a href="https://wordpress.org/" target="_blank">WordPress</a> para o próximo nível.

en: TotalPoll poll widget
pt: TotalPoll Widget de votação

en: [TotalPoll] Poll
pt: [TotalPoll Votação]

en: Poll:
pt: Votação:

en: Screen:
pt: Tela:

en: Vote
pt: Votar

en: Results
pt: Resultados

en: TotalPoll latest poll widget
pt: TotalPoll último widget de votação

en: [TotalPoll] Latest Poll
pt: [TotalPoll] Última votação

en: Unable to insert the entry.
pt: Não é possivel inserir a entrada.

en: No conditions were specified
pt: Nenhuma condição foi especificada

en: This poll is not available in your region.
pt: Esta votação não está disponível em sua região.

en: To continue, you must be a part of these roles: %s.
pt: Para continuar, você concorda com as seguintes condições: %s.

en: To continue, please <a href="%s">sign in</a> or <a href="%s">register</a>.
pt: Para continuar, por favor, <a href="%s">entre</a> ou <a href="%s">registre-se</a>.

en: This poll has ended (votes quota has been exceeded).
pt: Esta votação foi encerrada (quantidade de votos máxima foi excedida).

en: This poll has not started yet (%s left).
pt: Esta votação ainda não foi iniciada (%s left).

en: This poll has ended (since %s).
pt: Esta votação foi encerrada (since %s).

en: %y year | %y years
pt[0]: %y ano
pt[1]: %y anos

en: %m month | %m months
pt[0]: %m mês
pt[1]: %m meses

en: %d day | %d days
pt[0]: %d dia
pt[1]: %d dias

en: %h hour | %h hours
pt[0]: %h hora
pt[1]: %h horas

en: %i minute | %i minutes
pt[0]: %i minuto
pt[1]: %i minutos

en: %s second | %s seconds
pt[0]: %s segundo
pt[1]: %s segundos

en: You cannot vote again.
pt: Você não pode votar novamente.

en: Could not load the poll.
pt: Não foi possível carregar esta votação.

en: {{label}} has been used before.
pt: {{label}} foi usada anteriormente.

en: Continue to vote
pt: Continue a votar

en: Continue to results
pt: Continue com os resultados

en: Back to vote
pt: Voltar para votar

en: Poll updated. <a href="%s">View poll</a>
pt: Votação atualizada. <a href="%s">Ver pesquisa</a>

en: Custom field updated.
pt: Campo personalizado atualizado.

en: Custom field deleted.
pt: Campo personalizado deletado.

en: Poll updated.
pt: Votação atualizada.

en: Poll restored to revision from %s
pt: Votação restaurada para revisão de %s

en: Poll published. <a href="%s">View poll</a>
pt: Votação publicada. <a href="%s">Ver pesquisa</a>

en: Poll saved.
pt: Votação salva.

en: Poll submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview poll</a>
pt: Votação publicada. <a target="_blank" href="%s">Pré-visualizar pesquisa</a>

en: Poll scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview poll</a>
pt: Votação agendada para: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Pré-visualizar</a>

en: Poll draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview poll</a>
pt: Projeto de votação atualizado. <a target="_blank" href="%s">Pré-visualizar pesquisa</a>

en: Polls
pt: Votações

en: Poll
pt: Votação

en: Create Poll
pt: Criar votação

en: New Poll
pt: Nova votação

en: Edit Poll
pt: Editar enquete

en: View Poll
pt: Ver votação

en: Search Polls
pt: Procurar votação

en: No polls found
pt: Nenhuma enquete encontrada

en: No polls found in Trash
pt: Nenhuma votação encontrada na lixeira

[ctx: slug]
en: poll
pt: votação

[ctx: slug]
en: polls
pt: votações

en: %s Vote | %s Votes
pt[0]: %s Voto
pt[1]: %s Votos

en: None
pt: Nenhum

en: After checkout
pt: Após checkout

en: This poll will be shown to customer after checkout
pt: Esta enquete será mostrada ao cliente após o checkout

en: Redirect
pt: Redirecionar

en: Redirect to this URL after vote:
pt: Redirecionar para esta URL após votar:

en: Advanced
pt: Avançado

en: License key is invalid. Please double check and try again.
pt: Chave de licença inválida. Por favor, verifique e tente novamente.

en: Module installed.
pt: Módulo instalado.

en: Module downloaded and installed.
pt: Módulo baixado e instalado.

en: Module updated.
pt: Módulo atualizado.

en: Module uninstalled.
pt: Módulo desinstalado.

en: Module activated.
pt: Módulo ativado.

en: Module deactivated.
pt: Módulo desativado.

en: Invalid Poll ID
pt: ID da votação inválido

en: Invalid Poll ID.
pt: ID da votação inválido.

en: Widget added successfully.
pt: Widget adicionado com sucesso.

en: Invalid Sidebar ID.
pt: ID da barra lateral inválido.

en: Saved.
pt: Salvo.

en: Plugin is not supported.
pt: Plugin não suportado.

en: Migrated.
pt: Migrado.

en: Votes
pt: Votos

en: Date
pt: Data

en: Action
pt: Ação

en: Browser
pt: Navegar

en: User name
pt: Nome do usuário

en: User ID
pt: ID do usuário

en: User email
pt: Email do usuário

en: Details
pt: Detalhes

en: %s Votes
pt: %s Votos

en: Buttons
pt: Botões

en: Previous page
pt: Página anterior

en: Next page
pt: Próxima página

en: Back
pt: Voltar

en: Proceed
pt: Continuar

en: Errors
pt: Erros

en: You cannot vote again in this poll.
pt: Você não pode votar novamente nesta pesquisa.

en: You have to vote for at least one choice.
pt: Você precisa votar em pelo menos uma opção.

en: You have to vote for at least %d choices.
pt: Você precisa votar em pelo menos %d alternativas.

en: You cannot vote for more than one choice.
pt: Você não pode votar em mais de uma opção.

en: You cannot vote for more than %d choices.
pt: Você não pode votar em mais de %d alternativa.

en: You have entered an invalid captcha code.
pt: Você inseriu o código captcha errado.

en: You cannot vote because the quota has been exceeded.
pt: Você não pode votar porque o limite de votos foi atingido.

en: You cannot see results before voting.
pt: Você não pode ver os resultados antes de votar.

en: You cannot vote because this poll has not started yet.
pt: Você ainda não pode votar, esta votação ainda não começou.

en: You cannot vote because this poll has expired.
pt: Você não pode votar, esta votação expirou.

en: You cannot vote because this poll is not available in your region.
pt: Você não pode votar pois esta pesquisa não está disponível para sua região.

en: You cannot vote because you have insufficient rights.
pt: Você não pode votar pois não tem permissões suficientes.

en: You cannot vote because you are a guest, please <a href="%s">sign in</a> or <a href="%s">register</a>.
pt: Você não pode votar sem estar logado, por favor, <a href="%s">entre/a> ou <a href="%s">registre-se</a>.

en: Voting via links has been disabled for this poll.
pt: Votos por links foram desabilitados para esta pesquisa.

en: Validations
pt: Validações

en: {{label}} must be a valid email address.
pt: {{label}} deve ser um endereço de e-mail válido.

en: {{label}} must be filled.
pt: {{label}} deve ser preenchido.

en: {{label}} is not within the supported range.
pt: {{label}} não está dentro do intervalo suportado.

en: {{label}} is not accepted.
pt: {{label}} não é aceito.

en: {{label}} does not allow this value.
pt: {{label}} não permite esse valor.

en: General
pt: Geral

en: Services
pt: Serviços

en: Sharing
pt: Compartilhamento

en: Notifications
pt: Notificações

en: Expressions
pt: Expressões

en: Migration
pt: Migração

en: Import & Export
pt: Importar & Exportar

en: Questions
pt: Perguntas

en: Fields
pt: Campos

en: Settings
pt: Configurações

en: Integration
pt: Integração

en: Translations
pt: Traduções

en: Limitations
pt: Limitações

en: Frequency
pt: Frequência

en: Choices
pt: Alternativa(s)

en: Sort
pt: Ordenar

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: Format
pt: Formato

en: Content
pt: Pergunta

en: Welcome
pt: Bem-vindo

en: Thank you
pt: Obrigado

en: Customization
pt: Customização

en: Templates
pt: Modelos

en: Colors
pt: Cores

en: Text
pt: Texto

en: Elements
pt: Elementos

en: Behaviours
pt: Comportamentos

en: Effects
pt: Efeitos

en: Custom CSS
pt: CSS personalizado

en: WordPress feature
pt: Característica do WordPress

en: Direct link
pt: Link direto

en: Standard link
pt: Link padrão

en: Embed
pt: Incluir

en: External inclusion
pt: Inclusão externa

en: Vote links
pt: Links de voto

en: Live
pt: Ao vivo

en: All questions must be answered.
pt: Todas as perguntas devem ser respondidas.

en: You must vote for at least {{minimum}} choice. | You must vote for at least {{minimum}} choices.
pt[0]: Você deve votar pelo menos {{minimum}} vez.
pt[1]: Você deve votar pelo menos {{minimum}} vezes.

en: You can vote for up to {{maximum}} choice. | You can vote for up to {{maximum}} choices.
pt[0]: Você pode votar até {{minimum}} vez.
pt[1]: Você pode votar até {{minimum}} vezes.

en: Unknown choice. Please try again.
pt: Alternativa errada. Por favor, tente novamente.

en: Something went wrong. Please try again.
pt: Alguma coisa deu errado. Por favor, tente novamente.

en: Background
pt: Fundo

en: Padding
pt: Preenchimento

en: Color
pt: Cor

en: Border
pt: Borda

en: Background (Hover)
pt: Fundo (hover)

en: Color (Hover)
pt: Cor (Hover)

en: Border (Hover)
pt: Borda (Hover)
