TotalPoll - en to ja translation catalogue (479 entries)

en: Invalid Poll ID
ja: 無効な投票ID

en: Module installed.
ja: モジュールがインストールされました。

en: Module downloaded and installed.
ja: モジュールがダウンロードされインストールされました。

en: Module updated.
ja: モジュールが更新されました。

en: Module uninstalled.
ja: モジュールがアンインストールされました。

en: Module activated.
ja: モジュールが起動しました。

en: Module deactivated.
ja: モジュールが無効化されました。

en: Saved.
ja: 保存されました。

en: Purged.
ja: 削除されました。

en: Plugin is not supported.
ja: プラグインはサポートされていません。

en: Invalid Poll ID.
ja: 投票IDが無効です。

en: Widget added successfully.
ja: ウィジェットが正常に追加されました。

en: Invalid Sidebar ID.
ja: サイドバーIDが無効です。

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Entries
ja: エントリー

en: Insights
ja: インサイト

en: Log
ja: ログ

en: Logs
ja: ログ

en: Templates
ja: テンプレート

en: Extensions
ja: 拡張機能

en: Options
ja: オプション

en: Product activated!
ja: 製品が認証されました！

en: You're now receiving updates.
ja: 更新中です。

en: Activation code
ja: アクティベーションコード

en: Product activation for %s
ja: ％s の製品認証

en: Activating
ja: 有効化

en: Activate
ja: 有効にする

en: Credits
ja: クレジット

en: TotalPoll made possible thanks to these projects and contributors.
ja: TotalPollはこれらのプロジェクトと貢献者のおかげで可能になりました。

en: Overview
ja: 概要

en: Get started
ja: 始める

en: What's new
ja: 最新情報

en: Support
ja: サポート

en: Activation
ja: 認証

en: Get Started
ja: 始める

en: It's time to create your first poll.
ja: 最初のアンケートを作成しましょう。

en: There are no polls yet.
ja: アンケートはまだありません。

en: Create Poll
ja: アンケートを作成する

en: Untitled
ja: 無題

en: Live
ja: ライブ

en: Pending
ja: 保留

en: Votes
ja: 投票

en: Translate
ja: 翻訳

en: Help us translate TotalPoll to your language and get an item from our store for free.
ja: TotalPollをご自身の言語に翻訳して、ストアから無料でアイテムを手に入れることができます。

en: Stay in the loop
ja: ループに留まる

en: Get latest news about new features, products and deals plus a <strong>10% discount</strong> to use in our store!
ja: 新機能、製品、お得な情報、さらにストアで使える<strong>10％割引</strong>に関する最新情報をお届けします。

en: Your email
ja: あなたのメール

en: Subscribe
ja: 会員登録する

en: Follow us
ja: フォローする

en: Spread the word
ja: 口コミを広める

en: Please consider <a href="https://codecanyon.net/downloads/">leaving a review</a>. You could also get a chance to win a free item from our store by tweeting about TotalPoll!
ja: <a href="https://codecanyon.net/downloads/">レビューを投稿</a>してください。 また、TotalPollについてツイートすると、ストアから無料アイテムを獲得するチャンスを得られます！

en: Tweet
ja: ツイート

en: How can we help you?
ja: 何かお困りですか？

en: Search our knowledge base for detailed answers and tutorials.
ja: 知識ベースで詳細な回答とチュートリアルを検索してください。

en: Enter some keywords
ja: キーワードを入力してください

en: Search
ja: 検索する

en: Community Support
ja: コミュニティサポート

en: Join and ask TotalSuite community for help.
ja: TotalSuiteコミュニティに参加して回答を求める。

en: Visit Forums
ja: フォーラムにアクセスする

en: Customer Support
ja: カスタマーサポート

en: Our support team is here to help you.
ja: サポートチームがお手伝いします。

en: Send Ticket
ja: チケットを送る

en: You're in a hurry? We've got your back!
ja: お急ぎですか？大丈夫、私たちがついています！

en: Learn More
ja: もっと知る

en: Please select a poll
ja: アンケートを選択してください

en: From
ja: から

en: To
ja: へ

en: Clear
ja: クリア

en: Apply
ja: 適用する

en: Date
ja: 日付

en: Previous
ja: 前へ

en: Next
ja: 次へ

en: Download as
ja: 次のようにダウンロード

en: Status
ja: ステータス

en: Action
ja: アクション

en: Browser
ja: ブラウザー

en: Poll
ja: アンケート

en: User name
ja: ユーザーネーム

en: User ID
ja: ユーザーID

en: User login
ja: ユーザーログイン

en: User email
ja: ユーザーメール

en: Details
ja: 詳細

en: Upload
ja: アップロード

en: Modules
ja: モジュール

en: Install
ja: インストール

en: If you have a template or extension in .zip format, you may install it by uploading it here.
ja: テンプレートまたは拡張子が.zip形式の場合は、ここにアップロードしてインストールできます。

en: By
ja: よって

en: Update
ja: 更新

en: Uninstall
ja: アンインストール

en: Deactivate
ja: 無効にする

en: Version
ja: バージョン

en: %s Votes
ja: ％s 投票

en: Buttons
ja: ボタン

en: Previous page
ja: 前のページ

en: Next page
ja: 次のページ

en: Results
ja: 結果

en: Vote
ja: 投票

en: Back
ja: 戻る

en: Proceed
ja: 進む

en: Errors
ja: エラー

en: You cannot vote again in this poll.
ja: この投票にもう一度投票することはできません。

en: You have to vote for at least one choice.
ja: 少なくとも1つの選択肢に投票してください。

en: You have to vote for at least %d choices.
ja: 少なくとも ％d 個の選択肢に投票してください。

en: You cannot vote for more than one choice.
ja: 複数の選択肢に投票することはできません。

en: You cannot vote for more than %d choices.
ja: ％d 個以上の選択肢に投票することはできません。

en: You have entered an invalid captcha code.
ja: 無効なキャプチャコードを入力しました。

en: You cannot vote because the quota has been exceeded.
ja: 定数を超えたため投票できません。

en: You cannot see results before voting.
ja: 投票する前に結果を見ることはできません。

en: You cannot vote because this poll has not started yet.
ja: このアンケートはまだ開始されていないため投票できません。

en: You cannot vote because this poll has expired.
ja: 投票期限が切れたため投票できません。

en: You cannot vote because this poll is not available in your region.
ja: お住いの地域ではこのアンケートがは利用できないため投票できません。

en: You cannot vote because you have insufficient rights.
ja: 権限が不十分なため投票できません。

en: You cannot vote because you are a guest, please <a href="%s">sign in</a> or <a href="%s">register</a>.
ja: ゲストであるため投票できません。<a href="%s">サインイン</a>または<a href="%s">登録</a>してください。

en: Voting via links has been disabled for this poll.
ja: このアンケートでは、リンクによる投票は無効になっています。

en: Validations
ja: 検証

en: {{label}} must be a valid email address.
ja: {{label}}は有効なメールアドレスである必要があります。

en: {{label}} must be filled.
ja: {{label}}は記入必須です。

en: {{label}} is not within the supported range.
ja: {{label}}はサポートされている範囲内にありません。

en: {{label}} has been used before.
ja: {{label}}は以前使用されました。

en: {{label}} is not accepted.
ja: {{label}}は容認されません。

en: {{label}} does not allow this value.
ja: {{label}}はこの値を許可しません。

en: General
ja: 概要

en: Performance
ja: 動作

en: Services
ja: サービス

en: Sharing
ja: シェア

en: Advanced
ja: 高度

en: Notifications
ja: 通知

en: Expressions
ja: 表現

en: Migration
ja: 移行

en: Import & Export
ja: インポート＆エクスポート

en: Debug
ja: 修正

en: Always embed CSS with HTML.
ja: CSSには常にHTMLを埋め込みます。

en: This option might be useful when WordPress isn't running on standard filesystem.
ja: このオプションは、WordPressが標準のファイルシステムで実行されていない場合に便利です。

en: Render full poll when listed in polls archive.
ja: アンケートリストがアーカイブにある場合、全てのアンケートを表示します。

en: This option will render all polls instead of showing titles only.
ja: このオプションは、タイトルだけを表示するのではなく、アンケートの全てを表示します。

en: Disable polls archive.
ja: アンケートアーカイブを無効にします。

en: Remove all data on uninstall.
ja: アンインストール時にすべてのデータを削除します。

en: Heads up! This will remove all TotalPoll data including options, cache files and polls.
ja: 注意喚起！ これにより、オプション、キャッシュファイル、アンケートなどのTotalPollデータがすべて削除されます。

en: Structured Data
ja: 構造化データ

en: Improve your appearance in search engine through <a href="https://developers.google.com/search/docs/guides/intro-structured-data" target="_blank">Structured Data</a> implementation..
ja: <a href="https://developers.google.com/search/docs/guides/intro-structured-data" target="_blank">構造化データ</a>の実装を通じて検索エンジンの外観を改善します。

en: Import data
ja: データのインポート

en: Export data
ja: データのエクスポート

en: Export settings
ja: 設定をエクスポート

en: Import settings
ja: 設定をインポート

en: No polls to migrate.
ja: 移行するアンケートがありません。

en: Polls migrated successfully.
ja: アンケートが正常に移行されました。

en: Polls to migrate.
ja: 移行するアンケート

en: Migrate
ja: 移行する

en: Poll title: {{title}}
ja: アンケートタイトル: {{title}}

en: Choices: {{choices}}
ja: 選択: {{choices}}

en: User IP: {{ip}}
ja: ユーザーIP: {{ip}}

en: User browser: {{browser}}
ja: ユーザーブラウザー: {{browser}}

en: Vote date: {{date}}
ja: 投票日: {{date}}

en: Title
ja: タイトル

en: Plain text body
ja: テキスト形式本文

en: HTML template
ja: HTML テンプレート

en: Asynchronous loading
ja: 非同期ロード

en: This can be useful when you would like to bypass cache mechanisms and plugins.
ja: これはキャッシュメカニズムとプラグインを回避したい場合に便利です。

en: Full checks on page load.
ja: ページの読み込みを細かくチェックします。

en: This may put high load on your server because TotalPoll will hit the database frequently.
ja: TotalPollが頻繁にデータベースにヒットするため、サーバーに負荷がかかる可能性があります。

en: Clear cache
ja: キャッシュの消去

en: reCaptcha by Google
ja: GoogleによるreCaptcha

en: Site key
ja: サイトキー

en: Site secret
ja: サイトシークレット

en: Enable invisible captcha.
ja: 見えないキャプチャを有効にする。

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Questions
ja: 質問

en: Fields
ja: フィールド

en: Settings
ja: 設定

en: Design
ja: デザイン

en: Integration
ja: 統合

en: Translations
ja: 翻訳

en: Limitations
ja: 制限

en: Frequency
ja: 頻度

en: Choices
ja: 選択肢

en: Sort
ja: 分類

en: Visibility
ja: 可視

en: Format
ja: 形式

en: Content
ja: コンテンツ

en: Welcome
ja: ようこそ

en: Thank you
ja: ありがとうございます

en: SEO
ja: 検索エンジン最適化

en: Email
ja: 電子メール

en: Push
ja: プッシュ

en: WebHook
ja: WebHook（通知システム）

en: Customization
ja: カスタマイズ

en: Layout
ja: レイアウト

en: Colors
ja: 色

en: Text
ja: テキスト

en: Behaviours
ja: 動作

en: Effects
ja: 効果

en: Custom CSS
ja: カスタム CSS

en: Shortcode
ja: ショートコード

en: WordPress feature
ja: WordPress 特徴

en: Widget
ja: ウィジェット

en: Direct link
ja: 直接リンク

en: Standard link
ja: 標準リンク

en: Embed
ja: 埋め込む

en: External inclusion
ja: 外部参入

en: Vote links
ja: 投票リンク

en: Offline
ja: オフライン

en: Label
ja: ラベル

en: Choice label
ja: 選択ラベル

en: Audio URL
ja: 音声URL

en: Full size audio URL
ja: フルサイズ音声URL

en: Thumbnail URL
ja: サムネイルURL

en: Thumbnail image URL
ja: サムネイル画像URL

en: Available sizes
ja: 使用可能なサイズ

en: Image URL
ja: 画像URL

en: Full size image URL
ja: フルサイズ画像URL

en: Video URL
ja: 動画URL

en: Full size video URL
ja: フルサイズ動画URL

en: Image
ja: 画像

en: Video
ja: 動画

en: Audio
ja: 音声

en: Reset
ja: リセット

en: Delete
ja: 削除

en: Collapse
ja: 折り畳む

en: Expand
ja: 展開する

en: Bulk
ja: 容量

en: Shuffle
ja: シャッフル

en: Random Votes
ja: ランダム投票

en: Filter
ja: フィルター

en: Delete All
ja: 全て削除する

en: Reset Votes
ja: 投票をリセット

en: One choice per line.
ja: 1行に1つの選択肢。

en: Insert
ja: 挿入

en: No choices yet. Add some by clicking on buttons below.
ja: まだ選択肢はありません。 以下のボタンをクリックしていくつか追加してください。

en: Move here
ja: ここに移動

en: Font family
ja: フォント系

en: Font size
ja: フォントサイズ

en: Line height
ja: 行の高さ

en: Align
ja: 調整する

en: Inherit
ja: 継承する

en: Right
ja: 右

en: Center
ja: 真ん中

en: Left
ja: 左

en: Transform
ja: 変換する

en: Normal
ja: 標準

en: UPPERCASE
ja: 大文字入力

en: lowercase
ja: 小文字入力

en: Capitalize
ja: 大文字で書く

en: Top
ja: 上部

en: Bottom
ja: 下部

en: Width
ja: 幅

en: Style
ja: スタイル

en: None
ja: ない

en: Solid
ja: 実線の

en: Double
ja: ダブル

en: Dashed
ja: 破線の

en: Dotted
ja: 点の

en: Groove
ja: グルーヴ

en: Hidden
ja: 非表示

en: Ridge
ja: 頂上部

en: Radius
ja: 半径

en: Active template
ja: アクティブなテンプレート

en: Change
ja: チェンジ

en: Load poll in-place without reloading the whole page.
ja: ページ全体を再ロードすることなく、インプレースを読み込みます。

en: Scroll up after vote submission
ja: 投票の提出後にスクロールアップ

en: One-click vote
ja: ワンクリック投票

en: The user will be able to vote by clicking on the choice directly.
ja: ユーザーは選択肢を直接クリックして投票することができます。

en: Question by question
ja: 質問による質問

en: Display questions one by one.
ja: 質問を1つずつ表示します。

en: Add your own CSS here
ja: ここに独自のCSSを追加する

en: Transition
ja: 移行

en: Fade
ja: 弱まる

en: Slide
ja: 減る

en: Animation duration
ja: アニメーションの時間

en: Animation and transition duration
ja: アニメーションと移行の時間

en: Primary
ja: 一番目

en: Secondary
ja: 第二の

en: Accent
ja: 特徴

en: Choices per row
ja: 行ごとの選択肢

en: Questions per row
ja: 行ごとの質問

en: Maximum width
ja: 最大幅

en: Gutter
ja: 溝

en: Customized Template
ja: カスタマイズされたテンプレート

en: Customization service
ja: カスタマイズサービス

en: Get Quote
ja: 見積もりを入手

en: Typography
ja: タイポグラフィ

en: Textarea
ja: テキストエリア

en: Select
ja: 選択

en: Checkbox
ja: チェックボックス

en: Required
ja: 必須の

en: Basic
ja: 基本

en: Field label
ja: フィールドラベル

en: Name
ja: 名前

en: Field name
ja: フィールド名

en: Default value
ja: デフォルト値

en: Field default value
ja: フィールドのデフォルト値

en: Default value per line.
ja: 1行あたりのデフォルト値。

en: option_key:Option label
ja: option_key：選択ラベル

en: Option per line.
ja: 一行につき選択

en: Option format is "option : label"
ja: 選択形式は "option：label"です。

en: Filled (required)
ja: 記入必須

en: Unique
ja: 他に存在しない唯一の

en: This field value must be unique in entries table.
ja: このフィールド値は、エントリテーブル内で他に存在しない唯一のものである必要があります。

en: Filter by list
ja: リストで絞り込む

en: Type
ja: タイプ

en: Value
ja: 値

en: Allow
ja: 許可する

en: Deny
ja: 認めない

en: * means wildcard.
ja: * はワイルド・カードを意味します。

en: Add new value
ja: 新しい値を加える

en: Regular Expression
ja: 正規表現

en: Expression
ja: 表現

en: Run user input against a regular expression.
ja: 正規表現に対してユーザー入力を実行します。

en: Must be a valid regular expression.
ja: 有効な正規表現でなければなりません。

en: Error message
ja: エラーメッセージ

en: This message will be shown if the validation failed.
ja: このメッセージは、検証に失敗した場合に表示されます。

en: {{label}} for a field label.
ja: フィールドラベルは{{label}}。

en: Comparison
ja: 比較

en: Must match
ja: 一致している必要があります

en: Must not match
ja: 一致していない

en: Field CSS classes
ja: フィールドCSSクラス

en: Field classes
ja: フィールドクラス

en: Template
ja: テンプレート

en: Field template
ja: フィールドテンプレート

en: full column
ja: 全列

en: 1/2 column
ja: 1/2 列

en: 1/3 column
ja: 1/3 列

en: {{label}} for field label.
ja: フィールドラベルは{{label}}。

en: {{errors}} for field errors.
ja: フィールドエラーは{{エラー}}。

en: {{field}} for field input.
ja: フィールド入力用は{{field}}。

en: Preset
ja: プリセット

en: First name
ja: 名前

en: Last name
ja: 苗字

en: Phone
ja: 電話

en: Gender
ja: 性別

en: Country
ja: 国

en: Agreement
ja: 同意

en: One field per line.
ja: 一行に一つのフィールド

en: No custom fields yet. Add some by clicking on buttons below.
ja: カスタム欄はまだありません。 以下のボタンをクリックして追加してください。

en: Prepare email template
ja: 電子メールテンプレートを準備する

en: Start by preparing your email template with your questions and choices.
ja: 電子メールテンプレートに質問と選択肢を準備することから始めます。

en: Adjust choices links
ja: 選択肢のリンクを調整する

en: Copy and paste choices links from the following list:
ja: 次のリストから選択肢をコピーして貼り付けてください：

en: Question
ja: 質問

en: Copy
ja: コピー

en: Preview
ja: プレビュー

en: Send a test email to yourself and test poll functionality.
ja: テストメールを自分宛に送信し、アンケート機能をテストします。

en: Copy code
ja: コードをコピー

en: Start by copying the following HTML code:
ja: まず、次のHTMLコードをコピーします。

en: Paste the code
ja: コードを貼り付け

en: Paste the copied code into an HTML page.
ja: コピーしたコードをHTMLページに貼り付けます。

en: Open the page which you have pasted the code in and test poll functionality.
ja: コードを貼り付けたページを開き、アンケート機能をテストします。

en: Copy the link
ja: リンクをコピー

en: Start by copying the following link:
ja: まず、次のリンクをコピーします。

en: Paste the link
ja: リンクを貼り付け

en: Paste the copied link anywhere like pages and posts.
ja: コピーしたリンクをページや投稿のように貼り付けます。

en: Open the page which you have pasted the link in and test poll functionality.
ja: リンクを貼り付けたページを開き、アンケート機能をテストします。

en: Copy shortcode
ja: ショートコードをコピー

en: Start by copying the following shortcode:
ja: まず次のショートコードをコピーします。

en: Paste the shortcode
ja: ショートコードを貼り付け

en: Paste the copied shortcode into an area that support shortcodes like pages and posts.
ja: コピーしたショートコードを、ページや投稿などのショートコードをサポートする領域に貼り付けます。

en: Open the page which you have pasted the shortcode in and test poll functionality.
ja: ショートコードを貼り付けたページを開き、アンケート機能をテストします。

en: Add it to sidebar
ja: サイドバーに追加

en: Start by adding this poll to one of available sidebars:
ja: 先ず、利用可能なサイドバーの1つにこのアンケートを追加します：

en: Select a sidebar
ja: サイドバーを選択

en: Open the page which you have the same sidebar and test poll functionality.
ja: サイドバーが同じで、アンケート機能をテストしているページを開きます。

en: New Question
ja: 新しい質問

en: Sort choices by
ja: 選択肢を並べ替える

en: Position
ja: ポジション

en: Random
ja: ランダム

en: Direction
ja: 方向

en: Descending
ja: 下向きの

en: Ascending
ja: 上向きの

en: Above
ja: 上に

en: This content will be shown above results.
ja: このコンテンツは結果の上に表示されます。

en: Below
ja: 下に

en: This content will be shown below results.
ja: このコンテンツは結果の下に表示されます。

en: This content will be shown above question and choices.
ja: このコンテンツは質問と選択肢の上に表示されます。

en: This content will be shown below question and choices.
ja: このコンテンツは質問と選択肢の下に表示されます。

en: Customization?<br>We have got your back!
ja: カスタマイズ？<br>私たちがついています！

en: If you need custom feature just let us know we will be happy to serve you!
ja: カスタム機能が必要な場合はお知らせください。喜んでお手伝いをいたします！

en: Get a quote
ja: 見積もりを入手

en: Recipient email
ja: 受信者の電子メール

en: OneSignal App ID
ja: OneSignalアプリID

en: Get one
ja: 入手

en: OneSignal API Key
ja: OneSignal API キー

en: This URL will receive an HTTP POST with the following body
ja: このURLは次の本文でHTTP POSTを受け取ります

en: Votes format
ja: 投票フォーマット

en: How votes are presented
ja: 投票方法

en: {{votes}} for votes number.
ja: 投票数は{{votes}}。

en: {{votesPercentage}} for votes percentage.
ja: 投票率は{{vote Percentage}}。

en: {{votesWithLabel}} for votes with label.
ja: {{votesWithLabel}}ラベルのある投票の場合。

en: {{votesTotal}} for total votes.
ja: {{votesTotal}}総投票数。

en: {{votesTotalWithLabel}} for total votes with label.
ja: {{votesTotalWithLabel}}はラベル付きの投票総数。

en: Sort results by
ja: 結果を並べ替える

en: Show results for voters and non-voters
ja: 投票者と非投票者の結果を表示する

en: Show results for voters only
ja: 投票者のみの結果を表示

en: Hide results
ja: 結果を隠す

en: Hidden results message
ja: 非表示の結果メッセージ

en: Until quota is reached
ja: 定数に達するまで

en: Until end date is reached
ja: 終了日に達するまで

en: Description
ja: 記述

en: Characters left.
ja: 残りの文字

en: Template variables
ja: テンプレート変数

en: {{title}} for poll title.
ja: 投票タイトルは{{title}}。

en: {{sitename}} for website title.
ja: {{sitename}}はウェブサイトのタイトル。

en: Block based on
ja: に基づいてブロック

en: The methods used to block exceeding the limits of voting.
ja: 投票の限界を超えてブロックする方法。

en: Authenticated user
ja: 認証されたユーザー

en: Votes per session
ja: セッションごとの投票数

en: How many times can the user vote using the same session.
ja: ユーザーが同じセッションを使用して何回投票できますか。

en: Votes per user
ja: ユーザーあたりの投票数

en: How many times can the authenticated user vote.
ja: 認証されたユーザーは何回投票できますか。

en: Votes per IP
ja: IPあたりの投票数

en: How many times can the user vote using the same IP.
ja: ユーザーが同じIPを使用して何回投票できますか。

en: Timeout (seconds)
ja: タイムアウト（秒）

en: The time period before the user can vote again.
ja: ユーザーが再び投票できるまでの期間。

en: After this period, users will be able to vote again. To lock the vote permanently, use 0 as a value.
ja: この期間を過ぎると、ユーザーは再び投票することができます。 恒久的に投票をロックするには、値に0を使用します。

en: Heads up! The database will be filled with permanent records which may affect the overall performance.
ja: 注意喚起！ データベースには永続的なレコードが埋め込まれ、全体のパフォーマンスに影響を与える可能性があります。

en: Time period
ja: 期間

en: Start date
ja: 開始日

en: Voting will be closed before reaching this date.
ja: この日に達する前に、投票は終了します。

en: End date
ja: 終了日

en: Voting will be closed after reaching this date.
ja: この日に達した後に、投票は終了します。

en: Membership
ja: メンバーシップ

en: Required membership roles
ja: 必要なメンバーシップの役割

en: The membership types that can vote.
ja: 投票できるメンバーシップタイプ。

en: Hold Control/Command for multiple selection.
ja: 複数選択にはコントロールキーを押しながらコマンド

en: Quota
ja: 定数

en: Number of votes
ja: 投票数

en: The quota where the poll will not accept votes after reaching.
ja: 投票数が達成された後の投票は受け入れられません。

en: Region (IP based)
ja: 地域（IPベース）

en: Add new rule
ja: 新しいルールを加える

en: Original
ja: オリジナル

en: Select language
ja: 言語選択

en: Question #{{$index+1}}
ja: 質問#{{$index+1}}

en: Useragent
ja: ユーザーエージェント

en: Unable to insert the entry.
ja: エントリーを挿入できません。

en: No conditions were specified
ja: 条件が指定されていません

en: To continue, you must be a part of these roles: %s.
ja: 続行するには、これらの役割の一員でなければなりません：％s 。

en: To continue, please <a href="%s">sign in</a> or <a href="%s">register</a>.
ja: 続行するには、<a href="%s">ログイン</a>するか<a href="%s">登録</a>してください。

en: This poll has not started yet (%s left).
ja: この投票はまだ開始されていません（％s 残っています）。

en: This poll has ended (since %s).
ja: この投票は終了しました（％s 以降）。

en: %y year | %y years
ja[0]: ％y 年

en: %m month | %m months
ja[0]: %m 月

en: %d day | %d days
ja[0]: %d 日

en: %h hour | %h hours
ja[0]: %h 時間

en: %i minute | %i minutes
ja[0]: %i 分

en: %s second | %s seconds
ja[0]: %s 秒

en: This poll has ended (votes quota has been exceeded).
ja: この投票は終了しました（投票定数を超えました）。

en: This poll is not available in your region.
ja: このアンケートはあなたの地域では利用できません。

en: All questions must be answered.
ja: すべての質問に答えてください。

en: You must vote for at least {{minimum}} choice. | You must vote for at least {{minimum}} choices.
ja[0]: 少なくとも{{minimum}}の選択肢に投票してください。

en: You can vote for up to {{maximum}} choice. | You can vote for up to {{maximum}} choices.
ja[0]: 最大{{maximum}}まで投票することができます。

en: Unknown choice. Please try again.
ja: 不明な選択。 もう一度お試しください。

en: Something went wrong. Please try again.
ja: 不具合があります。もう一度やり直してください

en: Continue to vote
ja: 投票を続ける

en: Continue to results
ja: 結果に進む

en: Back to vote
ja: 投票に戻る

en: Poll updated. <a href="%s">View poll</a>
ja: アンケートが更新されました。 <a href="%s">アンケートを表示</a>

en: Custom field updated.
ja: カスタムフィールドが更新されました。

en: Custom field deleted.
ja: カスタムフィールドが削除されました。

en: Poll updated.
ja: アンケートが更新されました。

en: Poll restored to revision from %s
ja: アンケートが ％s から改訂版に復元されました

en: Poll published. <a href="%s">View poll</a>
ja: アンケートが公開されました。 <a href="%s">アンケートを表示</a>

en: Poll saved.
ja: アンケートが保存されました。

en: Poll submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview poll</a>
ja: アンケートが提出されました。 <a target="_blank" href="%s">投票のプレビュー</a>

en: Poll scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview poll</a>
ja: アンケート予定時間：<strong>％1$s</strong> <a target="_blank" href="%2$s">アンケートのプレビュー</a>

en: Poll draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview poll</a>
ja: アンケートの下書きが更新されました。 <a target="_blank" href="%s">アンケートのプレビュー</a>

en: Polls
ja: アンケート

en: New Poll
ja: 新しいアンケート

en: Edit Poll
ja: アンケートを編集する

en: View Poll
ja: アンケートを見る

en: Search Polls
ja: アンケートの検索をする

en: No polls found
ja: アンケートが見つかりません

en: No polls found in Trash
ja: ゴミ箱にアンケートが見つかりません

en: You cannot vote again.
ja: もう一度投票することはできません。

en: Could not load the poll.
ja: アンケートを読み込めませんでした。

en: TotalPoll latest poll widget
ja: TotalPoll最新のアンケートウィジェット

en: [TotalPoll] Latest Poll
ja: [TotalPoll]最新のアンケート

en: TotalPoll poll widget
ja: TotalPollアンケートウィジェット

en: [TotalPoll] Poll
ja: [TotalPoll] アンケート

en: Poll:
ja: アンケート：

en: Screen:
ja: スクリーン：
